.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Aralık 2015 Pazar

06.12.2015 Genel Gündem

06.12.2015

GÜNDEM

Diyarbakır Ve Cizre’de Hain Saldırı: 3 Şehit
Şırnak’ın Cizre ilçesinde gittikleri oto lastikçisinde otomobillerinin lastiğini değiştiren sivil kıyafetli askerlere, PKK’lı teröristler bir araçtan otomatik silahlarla ateş açtı. Saldırıda 2 asker şehit olurken, 2 asker yaralandı. Saldırıya uğrayan askerlerin otomobilleri de olaydan bir süre sonra bölgeye gelen teröristler tarafından ateşe verilerek yakıldı. Teröristleri yakalamak için başlatılan operasyon sırasında bölgeden silah sesleri yükselirken, ilçenin giriş ve çıkışları tutuldu. Cizre’de şehit düşen 39 yaşındaki Uzman Jandarma Çavuş Halil Karakuşoğlu’nun Gaziantep’in Nizip ilçesindeki yakınlarına acı haber verildi. Karakuşoğlu’un evli ve iki çocuk babası olduğu ailesinin de Cizre’de olduğu öğrenildi. 24 yaşındaki şehit astsubay Mehmet Burak Demirci’nin de babaevinin Osmaniye’nin Düziçi ilçesindeki olduğu öğrenildi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ise hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için polis ve jandarma özel harekât timlerinin ortaklaşa operasyonları devam ediyor. Önceki gün 4 polisin yaralandığı Sur’da dün de güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çatışmalar sürdü. Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Kurşunlu Camii çevresindeki çatışmalarda Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde görevli polis Mustafa Katırcı, PKK’lı teröristler tarafından keskin nişancı tüfeğiyle göğsünden vurularak ağır yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralı Katırcı, doktorların tüm çabalarına rağmen şehit oldu.
MilliyetBaşika Kampına Kuvvet Takviyesi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının önceki gece Musul’a girdiği haberleriyle heyecan yaratan gelişmeye neden olan 25 tankla asker sevkiyatının peşmergenin eğitimi için bölgede bulunan ve Beşika’ya kaydırılan Türk birliğine takviye ve görev değişimi için amacıyla yapıldığı ortaya çıktı. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hakimiyetindeki Başika ilçesindeki Türk eğitim birliğinin peşmerge güçlerini eğittiği kamp, komando ve tank takviyesiyle tabur seviyesine dönüştürüldü. Türk subayları, Kuzey Irak’ta 4 ayrı bölgede 2 bin 500’ün üzerinde peşmerge ile bin 100 dolayında Arap askere eğitim verdi. ABD’nin eğittiği asker sayısının ise bin 500 dolayında olduğu belirtiliyor. Türk subaylarının eğitimi nedeniyle yerel güçler IŞİD’e karşı özellikle meskun mekânlarda başarılı olmaya başladı. Sincar’ın kurtarılması sırasında peşmergenin aldığı eğitimin önemi anlaşıldı. Türkiye ile Barzani arasında geçen ay varılan mutabakat çerçevesinde Eğit-Donat’ın ağırlığı Başika’daki kampa kaydırıldı. Kampın ve bölgedeki Türk askerinin bir saldırıya uğraması ihtimaline karşı da 20 katad MT 60 tipi tank görevlendirildi. Tekirdağ Mekanize Tugayı’ndan gönderilen tankların Silopi üzerinden Irak’a geçirildi. Kampın, IŞİD’in hakim olduğu bölgeye yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi. Lojistik ve diğer askeri değerlendirmelere paralel olarak kamptaki tank ve kuvvet sayısının daha da artırılabileceği belirtiliyor. Türk subayların Başika’da eğiteceği peşmerge güçlerinin Musul’a yönelik muhtemel bir operasyonda önemli görevler üslenmesinin planlandığı da dile getiriliyor.
Milliyet

EKONOMİ

Gram Altın 100, 9989-101, 1251                                                              
ABD Doları 2, 8902-2, 8932
Euro 3, 1424-3, 1475
İngiliz Sterlini 4, 3678-4, 3713                  


‘Alsan Ne Olur Almasan Ne Olur’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya, ‘biz Türk malı tekstil ürünlerini almıyoruz’ diyor. Velev ki Türkiye’den 1 milyar dolarlık ithalatınız olsun. Türkiye, bunlarla yıkılacak bir ülke değildir. Alsan ne olur almasan ne olur? Başka kapılar, başka kaynaklar çıkar. Şu anda onlar da çıkıyor zaten” dedi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi’ ile ‘Küresel İmprove ve Türkiye İnovasyon Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Bu konulardan hiç endişeniz olmasın. Evelallah, dik duracağız ama asla eğilmeyeceğiz” diye konuştu. Muhalefeti de, Rusya’ya karşı bu dik duruşta birlik olmadıklarını için eleştiren Erdoğan, “Esasen en önemli sıkıntımız, içimizdeki bazı kesimlerin ülkelerine ve milletine olan güvensizliğidir. Böyle bir zamanda ülkenin siyaseti bir olamazsa, beraber olamazsa, ne zaman bir olacak, beraber olacak? İşte muhalefetin içinde, bakınız ana muhalefet, neredeyse utanmasa gidecek Putin’in yanında yer alacak” dedi. Türkiye’nin zengin enerji kaynakları bulunan bir üke olmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: “İşte Rusya ile yaşadığımız son sıkıntıda ilk akla gelen, herkesi endişeye sevk eden mesele, doğalgaz konusu oldu. Niçin? Çünkü ısınmada ve elektik üretiminde büyük ölçüde doğalgaz kullanıyoruz. Burada şu hususun altını özellikle çizmek istiyordum. Evet petrolümüzün yüzde 90 buçuğunu, doğalgazımızın da yüzde 98 buçuğunu dışarıdan alıyoruz. Doğalgazda en büyük tedarikçimiz Rusya, ham petrolde ise Irak’tır. Ama her iki ülke de tek kaynağımız değildir. Doğalgaz Rusya’nın yanında İran, Azerbaycan, Nijerya, Katar, Cezayir gibi ülkelerden de temin ettiğimiz bir ürün. Petrolde de İran ve Suudi Arabistan gibi farklı tedarikçilerimiz bulunuyor.”
Hürriyet


1300 Tl ‘Asgari’yi Devlet Karşılasın
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında iki ülke arasındaki gerilim ve Rusya’nın turizm sektörüne yönelik yaptırımları sebebiyle turizm kenti Antalya’da sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Zirvede turizmciler asgari ücret taleplerinin de yer aldığı isteklerini hükümete iletti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, Türkiye Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ile turistik bölgelerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Regnum Carya Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Crystal Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’ın da aralarında bulunduğu birçok yatırımcı da hazır bulundu. Sektör temsilcilerin son yaşanan olaydan en az şekilde etkilenmesini sağlamak için devlet olarak gerekli tedbirleri alacaklarını belirten Ünal, “Rusya Federasyonu ile yaşanan uçak krizinden en çok Antalya ilimiz etkilendi. 4.5 milyon Rus turistin yüzde 75’i Antalya’yı tercih ediyor ve G 20 zirvesine ev sahipliği yapmış olması yıldızını daha da parlattı. Biz bakanlık olarak turizm sektörümüzün bu süreçten en az etkilenmesi, hatta bunun bir fırsata dönüştürülmesinden yanayız. Rusya ile yaşanan kriz sürecinden turizm sektörünün en az şekilde etkilenmesi sağlamak için yapısal tedbirler almak devlet olarak bizim görevimiz” dedi. Buradan çıkan teklifleri Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını ifade eden Ünal, “Önümüzdeki ay içinde de Türkiye turizmine yönelik daha kapsamlı bir toplantı yapacağız. İki günlük bir çalıştay olacak. Yeni bir turizm stratejisi belgesi hazırlanması gerekliliği ve bu konuda önümüzdeki 4 yılda yapılması gereken yasal düzenlemeler, bunların hepsini konuşacağız” diye konuştu.
Türkiye


Doğalgazda C Planı Hazır
Uçak düşürülmesi olayından Rusya’nın doğalgazı kesmesi ihtimaline karşılık Türkiye’nin alternatif gaz arayışı çabaları sürüyor. Katar doğalgazının sıvılaştırılmış halde (LNG) gemilerle, Azerbaycan doğalgazının da TANAP boru hattı üzerinden Türkiye’ye getirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Türkiye şimdi de C planı olarak Kuzey Irak doğalgazını devreye almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Kuzey Irak doğalgazını Türkiye’ye getirecek Şırnak Doğalgaz Boru Hattı’nın ihalesi yılbaşına kadar yapılacak. Türkiye, Rus gazına bağımlılığı azaltmak için alternatif kaynaklar ararken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ), Kuzey Irak gazını ulusal şebekeye aktaracak Şırnak Doğalgaz Boru Hattı’nın bir hafta içerisinde ihaleye çıkarılması bekleniyor. İhaleye çıkarılacak Şırnak Doğalgaz Boru Hattı, 185 kilometre uzunluğunda ve 40 inç genişliğinde olacak. Hat, Mardin’in 35’inci kilometresinden başlayarak Silopi sınırında sona erecek. Boru hattı ihalesinin 31 Aralık’tan önce tamamlanması için sürecin bir hafta içinde başlatılması planlanıyor. Kuzey Irak gazını Türkiye’nin ulusal şebekesine bağlayacak söz konusu hat, özellikle Diyarbakır ve Mardin’in doğalgaz ihtiyacının daha güvenli bir şekilde karşılanmasını sağlayacak. Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösteren Genel Energy şirketinin Başkanı Tony Hayward, bölgede 5 trilyon metreküplük önemli doğalgaz rezervi olduğunu ve bu miktarın Türkiye’nin 50 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğini açıklamıştı. Hayward ayrıca bu bölgeden ilk gazın 2-3 yıl içerisinde Türkiye’ye getirileceğini belirterek, ilk etaptaki kapasitenin 10 milyar metreküp olacağını, 2020’lerin başında ise bu rakamın 20 milyar metreküpe çıkarılacağını ifade etmişti.
Milliyet


Expo, 100 Milyon Euro Gelir Bırakacak
EXPO Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, “23 Nisan’da açılacak EXPO 2016’yı 8 milyon kişi ziyaret edecek. Organizasyondan 100 milyon euro gelir elde edilecek. Bu fuarın Antalya ve Türkiye’ye paha biçilmez bir katkısı olacak” dedi. Belek Gloria Verde Otel’de düzenlenen toplantıda bilgi veren Suiçmez, “1851 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en eski organizasyonlarından biri olan EXPO, Türkiye’de ilk kez önümüzdeki yıl Antalya’da yapılacak. EXPO 2016, Türkiye’yi dünyaya tanıtacak” diye konuştu. Suiçmez, ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla 6 ay boyunca açık kalacak fuar alanında inşa edilen yapılar hakkında şu bilgileri verdi: “Ana salonu 5 bin, toplam kapasitesi 9 bin 500 kişilik Kongre Merkezi, Türkiye’nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Çocuk Adası, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, 101.7 metre yükseklikteki EXPO Kulesi, Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, 7 coğrafi bölgemizin mimari özelliklerini taşıyan binalara yapılan ve ait oldukları bölgenin mutfağını sunacak olan restoranlar, Yağmur Ormanları Serası, 5 bin ve 800 kişi kapasiteli amfitiyatrolar. Bütün bu yapılar Antalya’nın mevcut potansiyeline ek bir turistik cazibe alanı yaratmaya yönelik planlanmış yapılardır.” Türk sinemasının unutulmaz sanatçılarından Kemal Sunal’ın adı, EXPO 2016 Antalya sergi alanında ölümsüzleşti. Eşi Gül Sunal ve oğlu Ali Sunal, sergi alanına Kemal Sunal için çınar ağacı dikti. Gül Sunal, “EXPO’da ailece yer almak yine Kemal’in kanatları altında, kelimelerle tarif edilecek bir duygu değil” dedi. Ali Sunal da, “Kemal Sunal’ın çok sevdiği çınar ağacına adının verilmesi bizi duygulandırdı. Onun vesilesiyle bizim de çınar ağacımız oldu” diye konuştu.
Milliyet


İstanbul Trafiğine ‘3 Katlı’ Çözüm
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim vaatleri arasında yer alan, İstanbul’un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 23 Aralık’ta ihale yapılacak. Proje kapsamında karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, tek tüpte halinde inşa edilecek. Tünelde hem karayolu, hem de demiryolu yer alacak. Tüpün orta kısmında gidiş-geliş demiryolu, üst ve alt kısımlarında ise lastik tekerlekli araçların geçişine uygun ikişer şerit yer alacak. Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı, Avrupa Yakası’nda E-5 aksında İncirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden oluşacak. İkinci ayağı ise Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. Tünel, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6.5 milyon yolcu yararlanması bekleniyor.
Milliyet


‘Un Zammı Sürerse Ekmek 1.5 Lira Olur’
Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, Türkiye’de bu yıl buğday rekoltesi yüksek olmasına rağmen son iki ay içerisinde un fiyatlarına yüzde 15-20 arasında zam yapıldığını belirterek, “Bu zamlar böyle devam ederse ekmek fiyatının 1.5 lira olması kaçınılmaz” dedi. Kolivar, rekolte yüksek olmasına karşın un fiyatlarına anlaşılması zor zamlar yapıldığını kaydederek, ham maddeye yapılan zamlar karşısında fırıncının ezildiğini bildirdi. Artan maliyetlerin yanı sıra merdiven altı, kaçak, ruhsatsız çalışan fırınların ve zincir marketlerin düşük fiyata kalitesiz ekmek satmasının, işini dürüst yapmaya çalışan fırıncıları olumsuz etkilediğini anlattı. Kolivar, bazı yerel yönetimlerin yasa dışı kaçak fırınların faaliyetine göz yumduğunu savunarak, yasal fırıncıların üretim kapasitesini bu yüzden azaltmaya başladığını aktardı. Kolivar, 2 ay önce çuvalını 58 liradan aldıkları Trakya ununu şu anda 68 liradan satın alabildiklerini kaydetti. “Çuvalını 2 ay önce 63 liradan aldığımız Konya unu ise şu anda 73 lira” ifadesini kullanan Kolivar, un fiyatlarının çuvalının 63 lira ile 80 lira arasında değiştiğini bildirdi. Kolivar, “Uncular bize bir açıklama yapmıyor. ‘Bundan sonra şu fiyat alırsan al’ diyor. Gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. 2 ay öncesine göre dolar artmadı, akaryakıt fiyatları yükselmedi peki una neden zam geldi?” değerlendirmesinde bulundu. Kolivar, sendikanın tüm çabalarına rağmen yasalarda bulunan açıklar dolayısıyla İstanbul’da her geçen gün ruhsatsız ve kaçak işletmeler açılarak faaliyete başladığını belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda 750 olan ruhsatsız fırın sayısı bu sene 1.000’in üzerine çıkmıştır. Tüm denetim taleplerimize yetkililerden cevap alıyoruz. Bu konuda sıkıntı yok. Ancak fiilen bu fırınlar faaliyetlerine yine devam ediyor” diye konuştu. Normal şartlarda bir fırında en az 8 personel çalışması gerektiğinin altını çizen Kolivar, bu işletmelerde kaçak işçi çalıştırıldığını, bu yüzden devlete milyonlarca lira zarar verildiğini bildirdi. Kolivar, “Bu kayıp, on milyonlarca lirayı buluyor. İşçiler için ödenen prim ve vergiler ödenmiyor. Çünkü fırın kaçak” dedi.
Vatan


DÜNYA

Kuzey Irak’ta 2 Bin Türk Askeri
Türkiye’nin terör örgütü IŞİD’in elinde bulunan Musul’un 32 km kuzeyindeki Başika bölgesine, tankçılar dahil 600 kişilik asker sevkıyatı, Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önümüzdeki hafta Başika’ya intikalinin devam etmesi ve asker sayısının burada bini geçmesi bekleniyor. Başika’da 2.5 yılı aşkın süredir bulunan Türk askerinin görev değişiminin takviyeli yapılması, Kuzey Irak’taki Türk askeri varlığının ciddi şekilde arttığını da ortaya koydu. Kuzey Irak’ta Bamarni’de tanklar ve piyadeden oluşan 500 kişilik bir mekanize taburu var. Sınırın sıfır hattındaki Kanimasi’de ise Bolu Komando Tugayı’ndan 400 kişilik bir grup mevcut. Bu komandolar PKK’nın sınır geçişlerine karşı konuşlanmış durumdalar. Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye’de de irtibat timi olarak 130 kadar Özel Kuvvet (Bordo Bereli) bulunuyor. Özel Kuvvet, Peşmerge’ye eğitim de veriyor. Başika’daki Türk asker sayısının bini geçmesi durumunda 2 binden fazla Türk askeri Kuzey Irak’ta geniş bir alana konuşlanmış olacak. Kuzey Irak’ta konuşlanılmış olsa da Türkiye’nin, İran ve ABD’den sonra Irak genelinde askeri varlığını hissettiren üçüncü büyük ülke durumunda olduğu bildirildi. Dohuk ve Musul arasındaki Simele bölgesinde yer alan Türk istihbarat birimlerine ait bir merkeze de personel takviyesi yapıldığı öğrenildi. Merkez, Hıristiyanlar, Şii Kürtler ve Türkmenlerin bulunduğu hassas bir bölgede yer alıyor.
Hürriyet


Abd Ve Fransa’nın Esad Tutarsızlığı..
Batı, yıllardır halkını katleden Suriye lideri Beşar Esad hakkında ikircikli tavrını sürdürüyor. Beyaz Saray daha önce, “Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri yok” demişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Esad ile politik bir geçiş süreci anlaşmasına varılarak Suriye ordusuyla DAEŞ’e karşı birlikte mücadele edebiliriz” ifadelerini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, Esad’ın ülkedeki geçiş süreci başlamadan önce görevden ayrılmasının gerekmediğini söyledi. Fransız Bakan, “IŞİD’e karşı mücadelede Suriyeli ve bölgesel güçler birleşmeli” şeklinde konuştu. Almanya ise DAEŞ’e karşı yürütülen mücadelede Esad ile işbirliği yapmayacağını açıkladı. Başbakan Angela Merkel’in mülteci sorununun çözüm konusunda tek yetkili kıldığı Başbakanlık Bakanı Peter Altmaier, ne Esad ile ne de Suriye Ordusu ile DAEŞ’e karşı mücadelede işbirliği yapılmayacağını söyledi. Mülteci krizinin baş aktörünün Esad olduğunu belirten Alman Bakan, Suriye rejimiyle iş birliği yapanları eleştirdi.
Türkiye


İngiltere Suriye’deki İkinci Saldırıya Başladı
İngiltere Başbakanı David Cameron’ın IŞİD’e karşı yürütülecek hava saldırılarını meclis onayından geçirmesinden sonra, İngiliz Hava Kuvvetleri uçakları ikinci kez Suriye’de saldırı düzenledi. Kıbrıs’taki Akrotiri Hava Üssünden havalanan savaş uçaklarının yine IŞİD’in kontrolündeki petrol kuyularını hedef aldığı öğrenildi. Bununla beraber, Irak’taki Ramadi kenti yakınlarında da IŞİD militanlarına karşı hava saldırısı düzenlendi. Bununla beraber, çok sayıda Facebook kullanıcısının, Suriye’ye hava saldırısı kararını site üzerinden de paylaşan David Cameron’ın bu iletisini Facebook yönetimine şikayet ettiği öğrenildi. Hava saldırılarına karşı çıkan site kullanıcıları, paylaşımın üzerindeki ‘şikayet et’ butonuna basarak ‘tehdit ve şiddet’ içerdiği gerekçesiyle Facebook yöneticilerine gönderiyor. Ancak Facebook’un bu şikayetleri değerlendirmediği ve paylaşımı kaldırmadığı görüldü.
Milliyet


Batı, Esad Konusunda Söylem Değiştiriyor
Suriye’de 2011 yılında patlak veren iç savaşın ardından siyasi çözüm sağlanması için Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılmasını isteyen Batılı devletler, Esad’a karşı bugüne kadar takındıları tutumu yumuşatmaya başladı. Fransa’nın Le Progres gazetesine konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, siyasi geçiş sürecinden önce Esad’ın gitmesine gerek olmadığını söyledi. Fabius, “IŞİD’e karşı savaş önemli fakat bu sadece bütün Suriye ve bölgesel güçlerin biraraya gelmesiyle başarılı olacak” dedi. Esad’ın Suriye’de birçok katliam işlediğini ve halkın önemli bir kısmının Esad’a karşı olduğunu hatırlatan Fabius, “Birleşik bir Suriye siyasi bir geçiş anlamına geliyor. Bu, Esad’ın geçiş sürecinden önce ayrılmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor ancak gelecek için garantiler bulunması lazım” dedi. Fabius’un açıklamaları, başkent Paris’teki saldırıdan sonra IŞİD’e karşı büyük bir koalisyon kurmaya çalışan Fransa’nın bölgede önceliklerinin değişmesi şeklinde yorumlandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry cuma günü yaptığı açıklamada, Esad ve muhalif grupların, Esad görevden ayrılmaksızın IŞİD’e karşı ittifaka girmesi ihtimalinin olabileceğini söylemişti. Kerry, buna karşın Esad’ın gitme garantisi bulunmaması durumunda muhalif grupların Esad’la aynı cephede yer alma ihtimalinin ‘oldukça zor olduğunu’ belirtmişti. Reuters’a konuşan ABD’li bir kaynak, Kerry’nin konuşmasındaki mesajın ‘Esad şu anda gitmek zorunda değil’ şeklinde olduğunu öne sürdü. Almanya Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmeier ise IŞİD’e karşı Suriye ordusuyla işbirliği yapma ihtimalinin söz konusu olmadığını söyledi. Altmeier, “Avrupa Birliği (AB) ve Almanya için ne Esad’la ne de Suriye ordusuyla işbirliği yapmak söz konusu” dedi. Esad güçleri ise muhalif gruplara saldırılarını artırıyor. Suriye’de Lazkiye kenti kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik yoğun saldırı başladı. Alınan bilgiye göre, Beşar Esad rejimine ait birlikler, Rus jetlerinin desteğiyle sabahın erken saatlerinde bölgenin kuzeyindeki Kızıldağ ve Fırınlık mevkilerine saldırdı. Rus kaynaklarının bildirdiğine göre Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Kızıldağ tepesini geri almak için üç gün önce operasyona başlayan Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının da desteğiyle Kızıldağ’ı geri almayı başardı.
Milliyet


Daeş: Saldırganlar Sempatizanımızdı
Terör örgütü DAEŞ, ABD’nin California eyaletinde bir engelli merkezine yapılan ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının örgütün iki destekçisi tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu. DAeŞ, internetten yayın yapan radyo istasyonu Al- Bayan üzerinden, saldırganlar Syed Farook ve Tashfeen Malik’in aktif üyeler olmadıklarını ama örgütü desteklediklerini belirtti. Farook ve Malik saldırı sonrası polis ile girdikleri çatışmada öldürülmüştü. ABD’li yetkililer saldırıda DAEŞ bağlantısına dair bir kanıt bulunamadığını, ancak saldırganların terör örgütünde esinlenmiş olabileceğini ifade etmişti.
Star


POLİTİKA

3 Kız Babası Olarak Yüreğım Soğumadı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katıldığı partisinin dünkü kadın kolları kongresinde, katilleri ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm olan Özgecan Aslan’ı anarak, “3 kız babası olarak ve bütün Türkiye’deki kızların manevi babası olarak benim de yüreğim soğumadı. Yargının verdiği vicdanlı karar acımızı dindirmese de yüreklerimize su serpti” dedi. Davutoğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’nde şunları söyledi: “Bugün (dün), Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının yıl dönümü . Ne yazık ki sosyal yaralarımızdan biri de kadın haklarında görülen ihlaller, kadınlarımızın şiddet başta olmak üzere, maruz kaldığı haksızlıklardır. Simgeleşen Özgecan kızımızın, sonuçlanan davası hakkında birkaç cümle söylemek istiyorum. Canice öldürülmesi ile bütün halkımızın kalbine ateş düşüren Özgecan kızımızı katledenler, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası aldılar. Mübarek annesi ve mübarek babası gibi ben de diyorum ki benim de yüreğim hâlâ soğumadı, üç kız babası olarak ve bütün Türkiye’deki kızların manevi babası olarak yüreğim soğumadı. Yargının verdiği vicdanlı karar, acımızı dindirmese de yüreklerimize su serpti. Erkeklik onuru, ancak ve ancak kadınlara saygı ve hürmetle başlar. Kadınlara hürmet ve saygı göstermeyen erkeklik onurundan da mahrumdur. Ne erkeklik ne insanlık onurundan nasip almıştır. Her kadın hürmete layıktır. Biz onun için partimizin omurgasını kadın hareketi olarak gördük. Hiçbir kadınımızın tahkir edilmesine, düşüncesi, inancı, örfü, hayat biçimi nedeniyle ötelenmesine asla izin vermeyeceğiz.” Davutoğlu, kongrede gösterilen bir tanıtım filminde geçen, kuruluş yıllarında bir annenin bileziklerini partiye hibe etmesiyle ilgili görüntüleri de anımsatırken, kibre kapılmayacaklarını belirtti. Davutoğlu, “O zor, kıt günlerin şartlarını unutmayacağız. O bir bileziğin hakkını hukukunu koruyacağız. O bileziğin içine haram lokma katmayacağız” dedi. 1 Kasım zaferinin kadınların eseri olduğunu da savunarak, şunları söyledi: “Başarımızın sırrı sizlersiniz. Bu zafer kadınlarımızın zaferidir. Milletin verdiği mesajı hala anlamamış olacaklar ki, galaksilerde, başka gezegenlerde yaşıyorlarmış gibi tutum alıyorlar. Biz gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Diğer partiler sen ben kavgası verirken biz kongrelerimizi birlik içinde gerçekleştiriyoruz. Bizim için asıl olan yolumuzdur makamlarımız değil, davamızdır unvanlarımız değil. Diğer partiler ise kurultay kavgaları içindeler, onların meselesi sahip oldukları küçük koltukları korumak, bizim ise bütün makam ve mevkilerden daha büyük olan dava taşını gediğine koymak.” Davutoğlu, “12 Eylül anayasasıyla daha fazla gidemeyiz. Sayımız yetmese de konuşarak, topluma mal ederek, milete danışarak bu anayasayı mutlaka değişterecek, darbenin vesayetçi kültürüne son vereceğiz. Yeni ve sivil bir anayasa hazırlayacağız. Bu anayasa herkesin hukukunu teminat altına alacak, her türlü ayrımcılığı reddeden, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruyan bu anayasa ile Türkiye eski gerilimli tartışmalı günlere dönmeyecek” sözleriyle yeni anayasa sözü verirken, “başkanlık” sistemi tartışmalarına ise değinmedi.
Hürriyet

Alsan Ne Olur Almasan Ne Olur?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi ile Küresel İmprove ve Türkiye İnovasyon Şampiyonları Ödül Töreninde konuştu. Erdoğan, “Türk Akımı taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle, bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir” dedi. Sözü Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığına getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte Rusya ile yaşadığımız son sıkıntıda ilk akla gelen, herkesi endişeye sevk eden mesele doğalgaz konusu oldu. Niçin çünkü ısınmada, elektrik üretiminde doğalgaz kullanıyoruz” dedi. Bir hususun altını özellikle çizmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini,”Petrolümüzün yüzde 90.5’ini, Doğalgazımızın da yüzde 98.5’ini dışarıdan alıyoruz. Doğalgazda en büyük tedarikçimiz Rusya, ham petroldeyse Irak’tır. Ama her iki ülke de tek kaynağımız değildir” diye sürdürdü. Türkiye’nin Doğalgazı Rusya’nın yanında İran, Azerbaycan, Nijerya, Katar, Cezayir gibi ülkelerden temin ettiğini söyleyen Erdoğan, Petrolde de İran ve Suudi Arabistan gibi farklı tedarikçi ülkeler olduğunu kaydetti. Doğalgazın önemli bir bölümünün elektrik üretiminde kullanıldığını hatırlatan Erdoğan, “Burada , hidroelektrik, termik, rüzgar santralleri gibi kendi alternatif kaynaklarımızı, yenilenebilir enerji olarak daha da etkili değerlendirme imkanımız var. Bunun yayında farklı temin yöntemleri de mümkündür. Nitekim geçtiğimiz Çarşamba günü Katar ziyaretimizde bu doğrultuda önemli bir adım attık. Bununla birlikte sayın Başbakanımızın Azerbaycan’a yaptığı ziyarette de, yine aynı şekilde farklı adımlar atıldı” diye konuştu. Rusya ile Türkiye arasındaki sorunların Doğalgaz ve Akkuyu nükleer enerji santrali gibi projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret olmadığını söyleyen Erdoğan, “Kamuoyunda Türk Akımı Projesi’nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıkıyor. Değerli kardeşlerim, bir defa bu yalan yanlış haberlere inanmayın. Tam aksine, Türk Akımı taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle, bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir. Bunun doğrusunu bilmeniz lazım” dedi. “Yaşanan son olaylardan kaynaklanan herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir” diyen Erdoğan, “Biz Rusya’nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Biz diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Biz Milliyiz, biz yerliyiz. Ve bu ülke ne zaman nasıl, neyi konuşacağını da çok iyi bilir. Şunu da herkesin bilmesi lazım, Türkiye bir kabile devleti değildir. Biz sınırlarımız üzerinde, egemenlik haklarımız üzerinde operasyon yapanlara karşı gerekli uyarılarımızı daha önce yaptık. Bir değil, iki değil, üç değil. Bu uyarılar hep yapıldı. Bütün bunlara rağmen bu gelişme ne yazık ki, böyle bir neticeyi doğurmuştur” ifadesini kullandı.
Milliyet

Rusya Paketi En Az 6,5 Milyar Dolar Ek Yük Getirecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak dün yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya’nın açıkladığı yaptırım paketinin Türkiye ekonomisine en az 6,5 milyar dolarlık ek yük getireceği görülmektedir” dedi. Öztrak, Rusya’nın açıkladığı kararların özellikle tarım, turizm, ulaştırma sektörleriyle bu ülkede faaliyet gösteren Türk işçileri ve iş adamlarını olumsuz etkileyeceğini belirterek Türk ekonomisi gibi Rus ekonomisinin de bu gerilimden olumsuz etkileneceğini vurguladı. Yasaklar listesinde yer alan tavuk ve hindi eti de hesaba katıldığında, yaptırım listesinden Türkiye’nin dış ticaretine kısa dönemde gelecek yükün 810-820 milyon dolar civarında olacağını öne süren Öztrak, şunları kaydetti: “Diğer taraftan Türkiye, Rusya için önemli bir gaz pazarıdır. Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatı içinde Rusya’nın payı yüzde 54,8’dir. Bunun LNG gibi başka ürünlerle ikame edilmesi ve kaynak ülke çeşitlendirmesi yapılması, en azından kısa vadede mümkün görünmemektedir. Geçmişte yaşadığı krizlerde gaz ticaretini tehdit unsuru olarak kullanmaktan çekinmeyen Rusya’nın bu sefer de aynı tavrı sergilemesi durumunda, bunun üretim ve ekonomi üzerinde yaratacağı baskı ciddi boyutlara ulaşacaktır. CHP olarak etkilenen sektörlerin temsilcileriyle bir araya geleceğiz.”
Vatan


SPOR

Spor Toto Basketbol Ligi 9. hafta mücadelesinde Galatasaray Odeabank, sahasında konuk ettiği Akın Çorap YeşilGiresun’u 90-74 yenmeyi başardı, 7. galibiyetine ulaştı. Maça çok hızlı başladı Galatasaray, rakibin boyalı alandaki zaafını iyi kullandı, kenardan gelen McCollum’un da skora katkısıyla farkı 14 sayıya çıkardığı ilk çeyreği 24-14 galip tamamladı. Mutlu’nun hücum ribauntları sonunda konuk takım 14. dakikada 30-26 ile farkı 4’e indirse de Galatasaray’ın tam saha baskısı ivmeyi yeniden ev sahibine çevirdi. 35-31 geçilen 16. dakikanın ardından 11-0’lık seri bulan sarı-kırmızılı ekip, soyunma odasına 46-31 galip girdi. 2. yarının başında 48-31 ile farkı 17’ye yükseltti. Ancak bu kez Giresun baskıdan sonuç aldı, kendi sahasında da alan savunmasına dönen konuk takım, 12-1’lik seri bularak maça ortak oldu. Tam 18 hücum ribaundu alan Giresun, Perkins’ten gelen iki üçlükle farkı 1 sayıya kadar indirdi ancak son çeyreğe de 60-56 Galatasaray üstün girdi. 4. çeyrekte, Göksenin Galatasaray adına önemli işler yaptı. Hem savunmadaki baskısıyla rakibin oyununu bozan, hem de Giresun’un yardım savunmasında dipte kalıp üçlüklerle cezayı kesen Göksenin farkı yeniden çift hanelere çıkardı. Crocker ve Hosley gibi kritik isimlerinden skor katkısı alamayan Giresun’da Ahmet Kandemir, sürekli yaptığı değişikliklere rağmen gününde bir skorer bulamayınca ara daha da açıldı, Galatasaray salondan farklı galip ayrıldı.
Milliyet


Süper Lig’de alt sıralardan kurtulma savaşı veren Osmanlıspor ile Avrupa kupalarını hedefleyen Kasımpaşa arasındaki maçta gülen konuk ekip oldu: 0-1. 12’de Musa Çağıran’ın şutunu Ramazan iki hamlede kontrol etti. 27’de Donk’un ortasında Eren kafası kalecide kaldı. 35’te Serdar kırmızı kart gördü. 50’de frikikten gelen topu Eren çevirdi, Tunay Torun çizgi üzerinde tamamladı: 0-1. 62’de Musa’ya Ramazan gol izni vermedi. 74’te Eren kafayı vurdu, Vrsajevic topu çıkardı. Maç sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hakem Fırat Aydınus’a tepki gösterdi. Gökçek, “Bu maçta tam bir hakem faciası yaşandı. Serdar’a sarı kart gösterebilirdi. Kesinlikle, kesinlikle kırmızı kart yoktu. Hiçbir faul yoktu, faul icat etti. Arkasından penaltı oldu. Aleni eline değdi. Bir maç böyle katledilir. Bu hakemin (Fırat Aydınus) bunu kesinlikle kasıtlı yaptığına inanıyorum. Bu adamın hakemliği bırakması lazım. Hakem makem değil bu adam. Açıkça söylüyorum” dedi.
Star


Trabzonspor’da seçim günü Bordo-Mavili kulüpte 70. genel kurul dün başlarken, ilk gün mali tablolar masaya yatırıldı, bugün ise 44. yönetim kurulu seçilecek. Karadeniz kulübünde başkanlık için 3 aday sandığa gidecek. Mevcut başkan İbrahim Hacıosmanoğlu koltuğunu korumak için Muharrem Usta ve Celli Hekimoğlu ile yarışacak. Kongrede 9 bin 997 üyenin oy hakkı bulunuyor. Kongrenin ilk gününde 3 adayın ortak kararıyla aday gösterilen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç oyçokluğuyla kongre divan başkanı seçildi. Kongre bugün 11.00’de başlayacak ve adayların yapacağı konuşmaların ardından seçime geçilecek. Sandıklar 16.00’da kapanacak. Oy verme işlemi toplam 20 sandıkta gerçekleştirilecek. Bordo-Mavili kulübün 48 yıllık tarihinde bugüne kadar 15 farklı başkan görev yaptı. Bugünkü genel kurulda seçilecek başkan aynı zamanda kulübü 50. kuruluş yıldönümüne de taşıyacak ve “50. yılda şampiyonluk” hedefini gerçekleştirmeye çalışacak.
Star


Mustafa Denizli 7 gün önce göreve geldiği Galatasaray’da değişimi başlattı. Deneyimli teknik direktörün dokunuşları Bursaspor maçında belirgin şekilde görülmeye başlandı. Denizli’nin 7 günde Galatasaray’da yaptığı en önemli değişiklik futbolculara özgüven aşılaması oldu. ancak özgüvenin oturması için takımın bir kaç galibiyete daha ihtiyacı var. takımda fizik kapasitesinde artış var. Daha önce Galatasaray son 15 dakikaları çıkaramıyordu. Denizli ile çıkılan iki maçta 70’ten sonra daha atak görüntü verildi. Oluşturulan görüntü ve atmosferle Mustafa Denizli, takımdan umudunu kesen taraftarı yeniden ümitlendirdi. Astana’nın geçilerek takımın Avrupa Ligi’ne kalması ve ardından Beşiktaş derbisinin kazanılması bu umudu tavan yapabilir. Mustafa Hoca, Hakan Balta’yı stoperden alıp tekrar sol beke yerleştirdi. semih- Chedjou ikilisine “sizi stoperde ikili yapıyorum. Ona göre oynayın” mesajını iletti. sağ bekte Sabri’ye güven aşıladı. ancak Denizli’nin Selçuk İnan’a partner arayışları sürüyor. Kasımpaşa maçında denenen Emre Çolak şansını kullanamadı. Rodriguez iki maçta da beğenilmedi. Bursa maçının son bölümünde oynayan Bilal daha etkili oldu. Yasin’i de sürekli oynatarak “Formunu korur, yararlı olur, kendini geliştirirsen bu takımın bankosu olursun” mesajını veren Denizli’nin etkisi ikinci maçtan itibaren kendini göstermeye başladı.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme