8 Aralık 2015 Salı

08.12.2015 Genel Gündem

08.12.2015
GÜNDEM
500 Yıllık Tarihi Camiyi Yaktılar 
Diyarbakır’ın UNESCO miras listesine alınan Sur ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK grupları arasında devam eden çatışmalarda 500 yıllık tarihi Kurşunlu Camii ateş altında kaldı. Alınan bilgiye göre, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin yaşamını yitirdiği olayın ardından başlatılan adli ve idari soruşturmalar kapsamında olay yeri incelemelerinin, teröristlerin ateş açması yüzünden tamamlanamadığı Sur’daki çatışma sürecinde ilçe sınırları içindeki Fatihpaşa Camii’nde (Kurşunlu Camii) yangın çıktı. PKK’lı grupların hendekler kazarak güvenlik güçlerine karşı çatıştığı ilçeye hakim ve merkezi konumundaki caminin bahçesine zaman zaman PKK’lıların silah ve mühimmat yığınağı yaptıkları, bu nedenle caminin ibadete kapatıldığı belirtildi. Ayrıca, çatışmalar sırasında cami çevresi, Sur ilçesinin farklı mahallerindeki birbirlerine bitişik evlerin duvarlarının yıkılarak evden eve geçişin sağlandığı tespit edildi. Yerel kaynaklar, Sur’da yaklaşık 80-100 kişilik PKK’lının bulunduğunu tahmin ediyor. Yerel kaynaklar, bu gruplar içinde YDGH’li teröristlerin yanı sıra örgütün dağ kadrosundan da teröristlerin bulunduğunu kaydetti. Dağ kadrolarından gelenler arasında iki örgüt sorumlusu bulunduğu ifade edilirken, bu kişilerin halen Diyarbakır’daki örgüt kadrolarının konuşlandığı merkez olan Sur’daki silahlı PKK’lıları organize ederek eylem talimatı verdikleri belirtiliyor. Diyarbakır Valiliği, tarihi camideki yangının teröristler tarafından çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada terör olayları nedeniyle kuzey giriş cephesi, orijinal kapı ve doğramaları ile çevre duvarları daha önce büyük oranda hasar gören tarihi miras caminin Vakışar Bölge Müdürlüğü’nce onarımı için analitik projeler hazırlandığı belirtildi. Ancak güvenlik güçlerinin hendeklerin
Milliyet


İnanç Özgürlüğü Yükselişin Temelidir 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musevi vatandaşların Hanuka Bayramı'nı kutladı. Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: "Bizler, çeşitlilikleri zenginlik olarak algılayan, din ve inanç özgürlüğüne saygıyı esas alan köklü bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu gelenek, ülkemizin bölgede ve dünyada takdirle izlenen yükselişinde de önemli bir pay sahibidir. Özellikle son 13 yılda hayata geçirdiğimiz reformlar, aziz milletimizin birlik, beraberlik ve aidiyet duygusunu güçlendirmenin yanı sıra tüm vatandaşlarımızın inançlarını özgürce yasamalarını da mümkün kılmıştır. Bu düşüncelerle tüm Musevilere, kendi inançları doğrultusunda kutlamakta oldukları Hanuka Bayramı vesilesiyle huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum."
Akşam

Sur'da 7 Günde 18 Terörist Öldürüldü 
Hendek ve barikatlar nedeniyle sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur İlçesi'nde operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçleri ile teröristler arasında sıcak temasların yaşandığı ilçedeki çatışmaların Saraykapı Mevkii'nde yoğunlaştığı öğrenildi. Dün gece saatlerinde seyir halindeki zırhlı polis aracına roketatarlı saldırı düzenlendi, 1'i ağır 4 polis yaralandı. İlçede 7 gün içerisinde toplam 18 teröristin öldürüldüğü belirtildi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 100, 2845-100, 3593                                       
ABD Doları 2, 9113-2, 9129
Euro 3, 1535-3, 1577
İngiliz Sterlini 4, 3812-4, 3854                 

BİST’in Yüzde 10’u 125 Milyon Dolar 
Borsa İstanbul (BİST) yönetimi dün gerçekleştirdiği olağanüstü Genel Kurul toplantısında Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası’na (EBRD) hisse satışı için üyelerden yetki aldı. Toplantıda Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç EBRD ile yapılacak anlaşmaya ilişkin detayları üyelerle paylaştı. Dinç’in yaptığı sunuma göre Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesi EBRD’ye bu yıl tamamlanmadan satılacak. Sunumda Borsa İstanbul’un piyasa değerinin 1 ile 1.5 milyar dolar arasında belirlendiği kaydedilirken, EBRD’nin yüzde 10 hisse için 125 milyon dolar ödeyeceği öğrenildi. Toplantıda verilen bilgiye göre Borsa İstanbul’un hisselerinin satışından elde edilen gelir ise beklendiği gibi Borsa İstanbul’un değil, Hazine’nin kasasına girecek. Toplantıda Borsa İstanbul’un ortaklık yapısının son durumu da paylaşıldı. Buna göre yüzde 49’u Hazine’ye ait olan Borsa İstanbul’un yüzde 1.3 hissesi TSPB’ye, yüzde 5’i Nasdaq’a, yüzde 10’u anlaşma tamamlandıktan sonra EBRD’ye geçecek. Yüzde 8.1 hissesi de diğer başlığı altında toplanan Borsa İstanbul’un bu yılın sonunda elinde yüzde 26.6 oranında hisse kalacağı ve bunun da yıl sonunda Hazine’ye devrolacağı kaydedildi. Toplantı sırasında üyelerin konuyla ilgili sorularına Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyeleri tarafından verilen cevaba göre, Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında Borsa İstanbul’un elinde kalan bu yüzde 26.6’lık pay için 2016’da çıkarılacak bir kanun maddesi ile bu hisselerin tekrar Borsa İstanbul’a devrinin sağlanması ve ardından halka arz ya da stratejik ortaklara satılması planlanıyor. Anlaşmada henüz netleşmiş olmasa da bir iyi niyet göstergesi olarak Borsa İstanbul yönetimine EBRD’den bir ismin girmesi de söz konusu olacak
Hürriyet

En Kötü Senaryoda Kaybımız 9 Milyar Dolar 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de katıldığı programda, Türkiye ve küresel piyasalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye’de siyasi belirsizliğin azaldığını belirten Bakan Şimşek, Rusya ile son dönemde yaşanan gerilimi hiçbir şekilde arzulamadıklarını ifade ederek istikrar vurgusu yaptı. Rusya’nın yaptırım kararlarını yorumlayan Şimşek, şöyle konuştu: “Rusya’yı önemli bir partner olarak gördük. Rusya'yla gerilim peşinde değiliz. İlk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık, her anlamda hazırlık içindeyiz. Üç temelde çalışma yaptık. Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Türkiye'nin enerjide Rusya'ya bağımlılığını yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakanımıza sundum. Biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Turist sayısında 603 bin azalma var. Müteahhitlik hizmetlerinde yavaşlama var. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH’nin yüzde 0.3-0.4’ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur.” Rusya'nın geri gönderdiği tarım ürünlerinin yüzde 80'inin başka pazarlara yönlendirildiğini belirten Şimşek, “Sonuçta Rusya bu ürünleri bir yerden alacak. Hiçbir ülke özellikle tarımda bu kadar hızlı talebi karşılayacak kapasiteye sahip değil. Aslında iddia edildiği gibi büyük bir şok yok” dedi. Rusya etkisiyle gıda fiyatlarının geçici olarak düşeceğini belirten Mehmet Şimşek, “İşlenmemiş gıda ürünlerinin enşasyon üzerindeki baskısı çok güçlü. Buna yönelik yapısal tedbirler alma noktasındayız. Esas olarak tarlada ucuzken, tüketiciye neden pahalı ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde tarımın yapısal sorunlarına bizim inmemiz gerekiyor” diye konuştu. Cari açığın Rusya şokuna rağmen düşmeye devam edeceğini belirten Şimşek, şunları kaydetti: “Rusya şoku yaşanmasaydı, cari açık milli gelire oran olarak yüzde 4'lerin altına inerdi. Bu zor konjonktüre ve çok zor jeopolitik atmosfere rağmen Türkiye'nin 2016 yılında diğer gelişmekte olan ülkelere oranla pozitif yönde ayrışacağını umuyorum, bekliyorum. Bunun da temelinde siyasi istikrar ve reform var."
Türkiye

2016’nın Geçici Bütçesi Meclis’e Sunuldu 
2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, bütçe giderleri 540.9 milyar lira, bütçe gelirleri 525.4 milyar lira olacak. Vergi gelirlerinin 444.1 milyar lira, faiz dışı fazlanın 39.6 milyar lira olması beklenen tasarıya göre, bütçe açığının 15.4 milyar lira olması bekleniyor. 2016 yılında bütçe gelirlerinin, 2015 sonu gerçekleşmelerine göre yüzde 9.8 artması öngörülüyor; gelecek yıl yüzde 4 de büyüme tahmin ediliyor. Gelecek yıl sosyal yardımların tutarının 41.6 milyar lira, özelleştirme geliri hedefi ise 10.8 milyar lira olarak belirlenen tasarıya göre, personel giderlerinin 2016 bütçesinde 169.3 milyar lira olması hedefleniyor. 2016 yılında merkezi yönetime bağlı idarelere 74 bin yeni personel alınması planlanıyor. Hükümetin kurulmasının ardından ekonomi yönetimi, bütçeyi en kısa sürede Meclis’e sunacağını açıklamıştı.
Türkiye

‘Ekmekte Zam Yapılmasını Gerektiren Durum Yok’ 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarında buğday, stok ve piyasa koşulları açısından artışı gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, bunların spekülatif olduğunu kaydetti. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyeti kabul eden Çelik, buğday üretiminin bakanlığın sorumluluğunda olduğunu, ekmek fiyatlarının belirlenmesinin ise serbest piyasa koşullarında gerçekleştirildiğini söyledi. Çelik, “Türkiye’de ekmeklik buğday denilen Anadolu Kırmızı Sert buğdayın 5 Aralık 2014 tarihindeki fiyatı ton başına 868 lira, 5 Aralık 2015’te ise aynı buğday çeşidinin ton fiyatı 845 lira oldu. Fiyatta yüzde 3’lük bir gerileme gerçekleşti” diye konuştu. Stoklarda 4 milyon ton ekmeklik buğdayın bulunduğunun altını çizen Çelik, tedarikte de sorun olmadığını bildirdi. Çelik, rekolte açısından da bu yıl ihtiyaç olan 19 milyon ton civarındaki buğdaya karşılık 22.6 milyon tonluk üretim olduğunu dile getirerek, “Un fiyatlarının veya ekmeğin fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bu rakamlar çok net ortaya koymakta. Yapılan tüm değerlendirmeler, spekülatif değerlendirmelerdir” ifadelerini kullandı. Son günlerde un fiyatlarındaki spekülatif fiyat artışlarla istihdam, akaryakıt, elektrik ve diğer girdilerdeki fiyat artışları nedeniyle esnafın rahat olmadığını dile getiren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı da, buna karşın fırıncı esnafının bu tür durumlarda hep soğuk kanlı olduğunu vurguladı.
Milliyet

Azerbaycan'dan Türkiye'ye Yüzde 40 Gaz İndirimi Müjdesi 
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş enerji nakliyesi konusunda Azerbaycan'ın Rusya krizinden sonra Türkiye'ye yüzde 40 indirim yaptığını söyledi. Elitaş, "Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç eden ülkeler Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya'ya olan enerji bağımlılığımızı minimize edecek şekilde çalışma yürütüyoruz" dedi. Elitaş, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından sanayicilerle gerçekleştirilen 'Kayseri'nin geleceği' konulu istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycan doğalgaz boru hattındaki patlama nedeniyle Azerbaycan'a da başsağlığı diledi. Bakan Elitaş, 25 Kasım tarihinden itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve Yas Meyve ve Sebzeciler Birliği Başkanı ile acil toplantı yaptıklarını, yolda ne mal var, gümrükte hangi mal bekliyor, indirilmeyi bekleyen mallar, bozulma eğilimi gösteren mallar hangileri bunun tespitini yaptıklarını anlattı. Bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Bakan Elitaş, konuşmasında şunları kaydetti: "Öncelikle acil olarak yas meyve ve sebze ihracatı yapan değerli vatandaşlarımızın mağdur olduğu konu neyse mağduriyetlerinin giderilmesi, ondan sonraki atılacak adımlarda hangi sorun varsa ortaya çıkabilirse onlarla ilgili devletin bütün kaynaklarını kullanarak onları mağdur etmemek üzere tüm planlarımızı ortaya koyduk."
Akşam

Batman Ve Superman İle Kruvasan Yedirecek 
Tek hat üzerine dünyadaki en büyük kruvasan tesisini Eskişehir’e kuran Elvan Grubu, Warner Bros Consumer Products’la yaptığı işbirliği ile kruvasanda Türk markası atağını sürdürüyor. Yeni ürettiği baharatlı ve zeytinyağlı kruvasanlarla bir ilke daha imza atan Elvan, DC Comics Süper Kahramanları’ndan Batman, Superman ve The Flash karakterleriyle Asya ve Avrupa’da başa güreşiyor. 50 milyon dolara Eskişehir’i unlu mamuller konusunda sadece Türkiye değil, dünya çapında bir üretim üssüne çevirdiklerini belirten Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Turquality Marka Desteği kapsamındayız. Bu programın da katkısıyla marka yatırım bütçemizi 20 kat artırdık. Özgün markalarımıza yatırıma ilaveten dünya çapında popüler karakterlerle de lisans anlaşmaları yapıyor, marka algımızı güçlendiriyoruz. Bu kapsamda Warner Bros. Consumer Products Inc. ile işbirliğine gittik. 2016 başında gösterime girmesi beklenen Dawn of Justice, Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin lisansları için anlaştık” diye konuştu. Elvan Grubu CEO’su Özmen Genç ise şirketteki değişime dikkat çekti. Genç, “Üretimde Türkiye ve dünya sıralamasında olan şirketimizde yeni odağımız pazarlama ve marka yatırımları. Çünkü 1 milyar dolarlık ciro hedefimizi marka değerimizi artırarak gerçekleştirebileceğimizin farkındayız” dedi.
Vatan

İş Dünyası Suriyeli Mülteciler İçin Kalıcı Çözüm İstedi 
Türkiye’deki sığınmacı Suriyeli sayısının 2.2 milyon, kayıtdışı çalışanların ise en az 300 bin olduğu tahmin edilirken, Suriyeliler’in Türkiye’de kalıcı olacağı esas alınarak uyum programı düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) tarafından 18 ilde, 5 ayda gerçekleştirilen ‘Türk İş Dünyası ve Suriyeliler’ konulu araştırmada Türkiye’de kasım itibariyle 2.2 milyon Suriyeli’nin, Türkiye’deki varlığını kabullenmesi ve daha fazla zaman kaybetmeden hem sosyal, hem de ekonomik alanda uyum politikalarına başlaması gerektiğine dikkat çekildi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu “Suriyeli sığınmacıların önemli bir bölümü geçimlerini sağlamak için iş aramaktadır. İşgücü piyasasına dahil olan bu yeni işgücü güvencesiz, sigortasız, olumsuz iş sağlığı ve güvenliği koşullarında, düşük ücretle küçük ölçekli işyerlerinde kayıt dışı olarak istihdam edilmekte; bir bölümü de mevsimlik tarım işleri, inşaat gibi düşük nitelikli işlerde çalışmakta ve çocuk işçiliği sorunu yaşanmaktadır” dedi. Konfederasyonun, Türk işgücü piyasasının başta işsizlik ve kayıtdışı istihdam olmak üzere mevcut durumu dikkate aldığını belirten Eyüboğlu “Suriyeli sığınmacıların mesleki yeterlilikleri çerçevesinde bazı bölge ve sektörlerde ekonomik ve sosyal dinamiklerin de değerlendirilmesi ile sınırlı ölçüde istihdam edilmesinin uygun olacağı, girişimci nitelikte olanların bu özelliğinden yararlanılması ve sığınmacıların kayıt dışı istihdam sorununu büyütmesini önleyecek tedbirler alınması gerektiği görüşündedir” diye konuştu.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Musul’a Asker Eleştirisi: Çılgınlık 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ile Irak Merkezi Hükümeti arasında gerginliğe neden olan Musul’a asker gönderilmesini, “Görülen o ki AKP, Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemekte kararlıdır. Diyalog kanalları açılabilecekken reddedip, savaşta ısrar etmek AKP tarzı çılgınlıktır” sözleriyle eleştirdi. Demirtaş, Meclis’te SYRİZA heyetini kabulünde, gazetecileri soruları üzerine şunları söyledi: “Türkiye, Ahmet Davutoğlu yönetiminde artık giderek savaşa sürüklenen bir ülke durumundadır. Görülen o ki AKP, Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemekte kararlıdır. Musul’daki askeri varlığı da Suriye içsavaşına dahli de Rus uçağının düşürülmesi de budur. Biz bu politikaları tehlikeli görüyoruz. Diyalog kanalları açılabilecekken bunları reddedip savaşta ısrar etmek AKP tarzı çılgınlıktır. Şu anda Kürt sorunu ile ilgili diyalog kanalları sonuna kadar açık ve bunları kullanmıyor. (Çözüm sürecinin yeniden başlaması) Amerikan hükümetinin resmi görüşüdür bu. Bizimle de paylaştılar. ABD de AB de bu konuda ısrarcı. Dünyanın tamamına yakını Türkiye ile müzakere isterken, AKP savaş istiyor.” Demirtaş, TBMM’de SYRİZA heyetini kabul etti. Görüşmede, Avrupa’da gelişen ırkçılık akımları ve neoliberal politikalarla birlikte mücadele edebilmek için ‘sol blok oluşturma’ kararı çıktı. İki parti heyet oluşturarak işbirliğinin esaslarını belirleyecek. SYRİZA Merkez Kurul Sekreteri Panagiotis Rigas, görüşmelerinin her iki ülkenin sorunlarına çözüm konusunda katkıda bulunduğuna inandıklarını kaydetti.
Hürriyet

Çocukça Bir Şov 
Bakanlar Kurulu dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantı devam ederken basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Rus uçağının düşürülmesinden sonra ortaya çıkan durumun her yönüyle ele alındığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Geçen hafta Bakanlar Kurulu’nda alınan karar gereği bazı bakanlar arasındaki koordinasyonla çeşitli bakanların katıldığı toplantı yapılmış, bunun sonucunda en iyimser ve en kötümser senaryolar detaylı bir şekilde çalışılarak farklı alanlarda hangi sonuçların ortaya çıkacağı ve Türkiye’nin atması muhtemel adımlar üzerinde uzun uzun durulmuştur.” Kurtulmuş, TSK’nın Başika Kampı’ndaki varlığı konusunda ise şunları kaydetti: “Kuzey Irak’ta Türkiye’nin varlığının en önemli nedenlerinden birisi DAEŞ ile yapılan mücadeledeki Türkiye’nin etkin olarak üstlendiği durumdur. İkinci önemli husus ise Türkiye’nin DAEŞ ile mücadelede özellikle Kuzey Irak’ta hem Peşmerge unsurlarına hem de Musul Ulusal Muhafızlarına vermiş olduğu eğitim desteğidir. Başika Kampı ile ilgili olarak da Mart 2015’ten itibaren Türkiye bu eğitimlerini veriyor.” Kurtulmuş, Rusya savaş gemisinin boğazlardan geçişi sırasındaki görüntüler konusunda ise, “İlgili bütün girişimlerde bulunmuştur. Boğazlardan geçiş, Montrö Antlaşması çerçevesinde belirlenmiş bir husustur ve oradan geçilen ülkenin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde geçişleri olması gerekir. Biz maalesef o görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Yani buna, böyle bir geçişe, şova ihtiyaç yoktu” dedi. Kurtulmuş, ortaya çıkan görüntünün, Türkiye’nin güvenliğini tehdit altına aldığının da açık olduğunu söyleyerek, “Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak tehdit söz konusu değildir. O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha. Ancak bununla ilgili olarak uluslararası hukukun Türkiye’ye tanımış olduğu bütün imkanlar kullanılarak, önce Türkiye’deki Rusya Federasyonu’nun büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına davet edilmiş, gerekli hususlar kendilerine hatırlatılmıştır” dedi. Aynı görüntünün tekrar yaşanması ihtimaline karşın, ne gibi tedbirler alınacağının sorulması üzerine de Kurtulmuş, “Böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsak da bunların tedbirleri var tabii” diye konuştu
Milliyet

Güvenlik Zirvesi 1,5 Saat Sürdü 
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün güvenlik toplantısı düzenlendi. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı düzenlenen toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan ve Tuğrul Türkeş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Başbakan Davutoğlu’nun Danışmanı Ali Sarıkaya, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bahadır Köse, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Başbakanın başdanışmanları Kemal Ökem ve Hatem Ete katıldı. Toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü.
Vatan

‘Yaptırımlar İki Ülkeyi De Etkiler, Hemen Kaldırılmalı’ 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırım kararlarının iki ülke üzerinde de doğrudan etkileri olacağını belirterek, “Bu çerçevede, Rus tarafını itidale davet ediyor ve söz konusu tedbir kararlarının, iki ülkenin çıkarları ve geleceği adına gözden geçirilip bir an evvel kaldırılmasının yararlı olacağını değerlendiriyoruz” dedi. Çavuşoğlu, Rus haber ajansı TASS’a şunları söyledi: Soru: Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Bu karar Ankara’da nasıl değerlendiriliyor? Çavuşoğlu: Yıllarca gösterilen çabanın neticesinde sağlam ve güçlü bir temele oturtulan ilişkilerimizin bu üzücü olay nedeniyle zarara uğramasına izin verilmesini doğru bulmuyoruz. Mevcut gerginliği tırmandırmak yerine, soğukkanlı bir yaklaşımla, bir an önce aşarak ilişkilerimizi tekrar rayına oturtmalıyız. Rus tarafını itidale davet ediyor ve söz konusu tedbir kararlarının, iki ülkenin çıkarları ve geleceği adına gözden geçirilip bir an evvel kaldırılmasının yararlı olacağını değerlendiriyoruz. Aksi takdirde, bu ekonomik tedbirlerden Rus halkı da en az Türk halkı kadar olumsuz etkilenecektir. Soru: Rusya, Türkiye ile vizesiz seyahat uygulamasını 1 Ocak 2016 itibarıyla askıya aldı. Bu karara sebep olarak, “Türkiye’de bir terör tehlikesinin bulunması” öne sürülmüştü. Bu doğru mu? Çavuşoğlu: Türkiye, her yıl 40 milyonu aşkın yabancıyı misafir ediyor. Bu kapsamda bu yıl 3 milyon Rus turisti ağırladık. Bahsettiğiniz sebebin bir bahane olduğu açıktır. Türkiye herkes için güvenli bir ülkedir. En son geçtiğimiz ay Sayın Putin dahil dünyanın önde gelen 20’den fazla devlet başkanını Antalya’da en küçük bir olay yaşanmadan ağırladık. Soru: Medyanın iddialarına göre, Türkiye Boğazlardan geçen gemilerin tam denetlenmesini planlıyor. Bu iddialar ve Boğazların kapatılması senaryosu gerçekçi mi? Çavuşoğlu: Türkiye eskisi gibi, bundan sonra da Montrö Sözleşmesi’ni tarafsız şekilde, titizlikle uygulamaya devam edecektir
Vatan

DÜNYA 

Obama’dan Dört Ayaklı Strateji 
ABD Başkanı Barack Obama, pazar akşamı Amerikan halkına seslendiği konuşmasında ülkesinin IŞİD’i nasıl yok edeceğine dair dört ayaklı bir strateji önerdi. Obama, Beyaz Saray’daki çalışma odası Oval Ofis’ten canlı yayınlanan konuşmasına 2 Aralık’ta olan ve 14 kişinin ölümüne yol açan California’nın San Bernardino kentindeki katliama değinerek başladı. Pakistan asıllı bir Amerikalı ve eşi tarafından düzenlenen saldırının bir terör eylemi olduğunu söyleyen Obama, çiftin radikalleşerek ‘karanlık bir yola’ girdiklerini söyledi. Konuşmasında ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelesinin ana hatlarına değinen Obama’nın dört maddeli stratejisi ise özetle şöyle: “Ordumuz herhangi bir ülkede gerektiğinde terörist komplocuları avlamaya devam edecek. Irak ve Suriye’de hava saldırıları IŞİD liderlerini, ağır silahları, petrol tankerlerini ve altyapıyı yok etmeyi sürdürecek.” “İkinci olarak örgütün güvenli bölgelerini elinden almak için IŞİD’e karşı karada savaşan onbinlerce Iraklı ve Suriyeli savaşçıya eğitim ile donatım sağlamaya devam edeceğiz.” Üçüncü olarak IŞİD’in operasyonlarını durdurmak ve planlarını bozmak, finans kaynaklarını kesmek ve daha fazla savaşçı edinmesini önlemek için dost ve müttefiklerle çalışıyoruz Türkiye ile Suriye sınırını kapatmak için çalışıyoruz” Dördüncü olarak ABD liderliği ile uluslararası toplum, Suriye’deki savaşa siyasi bir çözüm ve ateşkeslere ulaşmak amacıyla bir süreç ve takvim oluşturmaya başladı.” Obama mücadele stratejisini böyle özetlerken, başta başkan aday adayı Donald Trump olmak üzere, Cumhuriyetçiler tarafından yeni hiçbir şey söylememekle eleştirildi. Amerikan AP haber ajansı da analizinde Obama’nın konuşmasında yeni bir formül önermediğini kaydetti.
Hürriyet

‘Nazi Gelini’ Konuşacak 
Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında dikkatler baş sanık Beate Zschaepe’nin bu hafta vermesi beklenen ifadesine çevrildi. 4 yıldır susan “Nazi gelini” lakaplı Zschaepe’nin dava kapsamında ilk defa konuşması bekleniyor. Müdahil avukatlar, “Zschaepe’nin NSU’da belirleyici örgütsel rolü olduğu açıklığa kavuştu. İfade verme yönündeki bu girişimi çaresizliğinin ifadesi. Panikte ve bu nedenle çok şey anlatabileceği gibi, 15 yıl boyunca gizli sahte kimlikler ve yalanlarla yaşamış bir insan olduğu için yine yalan anlatmaya, senaryo anlatmaya kalkışabilir” dedi. Maktullerden Enver Şimşek’in ailesinin avukatı Seda Başay Yıldız, “NSU üç kişiden ibaret değildi, yüz kişiyi aşkın bir ağ olduğu tahmin ediliyor. Tüm ağın ortaya çıkartılmasını istiyoruz. Federal Savcılık, yaklaşık on kişiyle ilgili olarak NSU’yu destekledikleri gerekçesiyle soruşturma yürütüyor. Ama bunların ne isimleri ne de dosyalar hakkında bilgilendirildik” şeklinde konuştu. Avukat Aziz Sarıyar, istihbarat teşkilatı gibi davayı aydınlatabilecek kuruluşların mahkemeye ellerindeki bilgiyi vermediğini, bazı konularda da yanlış yönlendirme yaptığını belirterek, “Polisiye filminde gibiyiz” diye konuştu.
Türkiye

Sağ Dalga Venezuela’da 
Art arda gelen devrimlerle solun kalesi haline gelen Güney Amerika’da, bu kez sağ rüzgarı esiyor. Venezuela’da merkez ve sağ partilerin ittifakından oluşan muhalefet, önceki gün gerçekleşen seçimlerde parlamentoda çoğunluğu ele geçirdi. Böylece mecliste Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun liderliğindeki Sosyalistler’in, Hugo Chavez’in sosyalist devrimi başlatmasından bu yana, 17 yıldır süren hâkimiyeti sona erdi. Maduro yenilgiyi kabul ederken, partisinin bu kötü sonuçları değerlendireceğini söyledi. Maduro, seçimlerin Venezuela’nın demokrasisini güçlendirdiğini, ancak devrim adına mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Arjantin’de de geçen ay, 85 yıl sonra ilk kez bir sağ siyasi seçimle başa gelmişti. 167 sandalyeli parlamentoda sağcılar 99 koltuk elde ederken, sosyalistler 46’da kaldı. Sağcıların mutlak çoğunluğa sahip olabilmesi için daha sonra dağıtılacak 22 sandalyenin de en az 13’ünü alması gerekiyor. Mutlak çoğunluğa ulaşılması, yeni yönetimin siyasi mahkumların salıverilmesi ve şimdiki hükümet tarafından yapılan üst düzey atamaların iptaline yönelik yasalar geçirebilmesine izin verecek. Muhalefetin en tanınan liderlerinden Demokratik Birlik Yuvarlak Masası üyesi Henrique Capriles, Twitter’da “Sonuç beklediğimiz gibi. Biz kazandık. Bu artık geri döndürülemez” açıklamasında bulundu. Maduro, 2013’te ölen Hugo Chavez’in desteğine sahip değil. Seçimler, Maduro’nun politikaları için referandum olarak görülüyordu. Muhalefet, iktidar partisini ekonomiyi yanlış yönetmek, ülkenin petrol zenginliğini heba etmek ve otoriterlikle suçluyor. Venezuela’da başkanlık seçimlerinin 2018’de yapılması bekleniyor.
Milliyet

Aşırı Sağa 'Sessiz Destek' 
Tarihinin en kanlı terör saldırısıyla sarsılan Fransa, ilk seçimde sandıktan asırı sagcı Ulusal Cephe Partisi'ni çıkardı. Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Halkın verdiği karar açıktır. Fransızların öfkesini anlamalıyız” dedi. FN lideri Marine Le Pen sonuçların kendilerine büyük bir sorumluluk duygusu yüklediğini dile getirerek herkesi 13 Aralık'taki ikinci tur için oy kullanmaya çağırdı. Dünya medyası ise çıkan seçim sonuçlarını tarafsız olarak verdi.
Akşam

İngiltere De ‘Daeş’ Diyecek 
İngiltere hükümeti DAEŞ terör örgütünü ‘İslam Devleti’ şeklinde adlandırmaktan vazgeçti. Kararda kampanyalarıyla etkili olan Muhafazakar Parti Milletvekili Rehman Chishti, “Hükümet çağrılarımıza kulak kabartı ve Türkiye gibi uluslararası müttefiklere katılmıştır” dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron kararın gerekçesini “Bu şeytani ölüm tarikatı ne İslamiyetin gerçek temsilcisi ne de devlettir” şeklinde özetledi. iŞiD yerine DAEŞ’i dünyada ilk kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı. Daha önce de Cameron DAEŞ için “İslam devleti” ifadesinin kullanılmaması çağrısında bulunmuş, İngiliz yayın kurumu BBC bu çağrıyı reddetmiş, BBC Genel Müdürü Tony Hall “‘Sözde İslam Devleti’ ifadesini kullanacağız” açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine 120 milletvekili BBC’ye mektup göndererek çağrılarını yinelemişti.
Star

SPOR 

Devre arasında defansa takviye yapmak için çalışmalarını hızla sürdüren Beşiktaş’ın Dnipro’dan Douglas Silva’nın peşinde olduğu öğrenildi. Ukrayna temsilcisinin teknik direktörü Miyron Markevych, önemli oyuncuların ayrılmak istediğini ve bunlardan birinin de Douglas Silva olduğunu ifade etti. Brezilyalı stoper için konuşan Markevych, “Silva bana ayrılmak istediğini belirtti. Kendisini Beşiktaş istiyor” ifadelerini kullandı. Güçlü fiziği, agresif yapısı ve hava hakimiyetiyle öne çıkan 25 yaşındaki stoper, Beşiktaş’ın gündeminde yer almış ama Şenol Güneş tercihini Rhodolfo’dan yana kullanmıştı.
Hürriyet

Ziraat Türkiye Kupası 2015-16 sezonunun grup kuraları belli oldu. Ziraat Türkiye Kupası grup aşamasında 32 takım dörderli 8 grupta çift devreli lig usulüne göre mücadele edecek. Müsabakalar sonucu gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar son 16 turuna yükselecek. Gruplarda ilk hafta maçları 15-16 ve 17 Aralık'ta yapılacak. İlk iki sırada yer alacak ekipler çapraz eşleşmede son 16 turunda karşılaşacak. Geçtiğimiz sezon yapılan organizasyonun finalinde Bursaspor'u 3-2 mağlup eden G.Saray kupanın sahibi olmuştu. 1962-1963 sezonundan itibaren Türkiye Kupası adıyla başlatılan organizasyonda kupayı en çok kaldıran ekip G.Saray. Sarı-kırmızılılar Türkiye Kupası'nı 16 defa müzesine götürmeyi başardı. Beşiktaş'ın 9, Trabzonspor'un 8, F.Bahçe'nin 6, Altay, A.Gücü, G.Birliği, Göztepe ve Kocaelispor'un 2'şer, Bursaspor, Eskişehirspor, Sakaryaspor ve Kayserispor'un ise 1'er kupa şampiyonluğu bulunuyor.
Türkiye

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi C Grubu'ndaki 6. ve son maçında bugün Kazakistan temsilcisi Astana'yı misafir edecek. Türk Telekom Arena'da saat 21.45'te başlayacak müsabakayı, İskoçya Futbol Federasyonu'ndan Craig Alexander Thomson yönetecek. Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkma şansı kalmayan sarı-kırmızılı ekibe, Avrupa Ligi'nde yoluna devam edebilmek için Astana karşısında alacağı bir beraberlik yetecek. Son maçlar öncesi 4 puanla 3. sırada bulunan Galatasaray'ı, 3 puanla son sırada takip eden Astana'nın, Avrupa Ligi'ne gidebilme şansları devam ediyor. Kazak takımının grup üçüncüsü olarak UEFA Avrupa Ligi'ne kalabilmesi için sarı-kırmızılı ekibi yenmesi gerekiyor. Şampiyonlar Ligi'ndeki sarı kart cezalarını dolduran Selçuk İnan ve Burak Yılmaz, Astana karşısında yeniden takımdaki yerlerini alabilecek. Benfica'ya karşı deplasmanda 2-1 kaybedilen müsabakada gördükleri sarı kartlarla cezalı duruma düşen Selçuk ve Burak, ardından yine deplasmanda yapılan Atletico Madrid maçında forma giyememişlerdi.
Türkiye

Trabzonspor yeni başkanı Muharrem Usta’ya galibiyetle ‘hoşgeldin’ dedi. 17’de Eskişehir ceza alanı önünde Mbia'nın pasını kontrol eden Cardozo Boffin'le karşı karşıya kaldığı anda düzgün bir vuruş yaparak topu ağlara gönderdi: 1-0. 40’da Engin’in şutu az farkla auta gitti. 43’te Mehmet Ekici’nin ortaladığı top Mustafa Yumlu’nun önüne düştü ancak Es-Es savunması uzaklaştırdı. 56’da Cardozo’nun şutu Emre’nin eline çarptı, hakem penaltı verdi. Mehmet, topu ağlara gönderdi: 2-0. 67’de Engin ceza sahasında yerde kaldı hakem Uğurlu ‘devam’ dedi. 73’te Mehmet’ın yerden gönerdiği topa M’Bia vurdu ama top kornere gitti. 82’de Mehmet Ekici, frikikten klas vurdu ve Boffin kornere çıkardı. 86’da Anıl’ın ortasında Pinto, topa dokundu ve fark 1’e indi: 2-1. 90+3’te Boffin’in hatasında Muhammet Beşir, maçın skorunu belirledi: 3-1.
Star

G.Antep’te 2 puan bırakıp, liderliği kaybeden Fenerbahçe’de rota Avrupa Ligi’ndeki Celtic maçına çevrildi. Sarı- Lacivertliler ara vermeden bu karşılaşmanın hazırlıklarına başlarken, sakatlığı nedeniyle G.Antep’e götürülmeyen Van Persie ve Meireles dün takımdan ayrı olarak özel program dahilinde çalıştı. Sarı-Lacivertliler’in sağlık ekibi Hollandalı yıldızı, grupta 2. tur için 1 puanın yettiği mücadeleye yetiştirmek için seferberlik ilan etti. Fener’de Mehmet Topuz’un idmanın tamamında takımla çalışması ise sevinç yarattı. F.Bahçe-Celtic maçını Belçikalı Gumienny’nin yöneteceği açıklandı.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme