.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Aralık 2015 Çarşamba

09.12.2015 Genel Gündem

09.12.2015
GÜNDEM

Hain Saldırıda 1 Şehit 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı süren Fırat Mahallesi'nde hendekleri kapatmaya ve barikatları kaldırmaya çalışan polis ekiplerine dün öğleden sonra PKK'lı teröristler tarafından otomatik silahlarla ateş açıldı. İlk ateşte biri ağır 2 polis memuru yaralandı. Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırılan polis memurlarından Özel Harekât Şube Müdürlüğü'nde görevli Mesut Demirkan (38), hastanede yapılan müdahalelere rağmen şehit oldu. Yaralı polis memuru ise Mardin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Mesut Demirkan’ın şehitlik haberini memleketi Çorum’da alan babası Abdullah Demirkan (64) ve annesi Zeynep Demirkan’ı (63) Emniyet Müdürlüğü yetkilileri teselli etmeye çalıştı. Şehidin eşi Zehra Demirkan (38), kızları Zeynep (12), Rabia (8) ve oğlu Kaan’ın (3), Ankara’da oturdukları belirtildi.16 yıllık polis olan Şehit Mesut Demirkan’ın Ankara’da görevliyken, 17 gün önce geçici görevle Nusaybin’e gittiği bildirildi.
Hürriyet


Çeşme’de Bir Haftada 2. Facia 
İzmir’in Çeşme açıklarında, Afganistan uyruklu kaçakları taşıyan lastik botun batması sonucu altı çocuk yaşamını yitirirken sekiz kişi de kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, denizde donmak üzereyken kurtardığı sığınmacılara tıbbı müdahale yapıp termal battaniye yardımında bulundu. TCSG Umut Gemisi, dün 02.30 sıralarında Boğazadası kuzeyinde lastik botun battığı ihbarı üzerine bölgeye hareket etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de katıldığı arama kurtarma çalışmalarında, altı çocuğun cesedine ulaşıldı. Can yelekleriyle deniz üzerinde kalmaya çalışan sekiz sığınmacı da kurtarıldı. Denizden gemiye alınan 12 yaşındaki Mehdi, donmaktan son anda kurtarıldı. Can yelekleriyle hayatta kalmayı başaran göçmenlerin üzerine gemiye alındıktan sonra termal battaniye örtüldü. TCSG Umut Gemisi personeli, denizden cesedi çıkarılan 6 aylık bebeği hayata döndürebilmek için kalp masajı yaptı, solunum maskesiyle oksijen verdi. Bebek, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Bir hafta önce de aynı bölgede mülteci teknesinin battığı, üç kişinin cesedine ulaşıldığı ve 5 yaşındaki Secide Ali’nin de kayıp olduğu belirtildi. Çeşme’nin Pırlanta Plajı’nda önceki gün bulunan cesedin de Secide Ali’ye ait olduğu bildirildi.
Milliyet

‘Başkaldıranın Başını Ezeriz’ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’ya sert çıkarak, “DAİŞ ile ciddi bir mücadele ortaya koymayanların aynı bahaneyle Suriye’de askeri varlık gösterme konusunda çok hızlı ve cewal olduklarını görüyoruz. Bunlar yavuz hırsız” dedi. Erdoğan, terör örgütüne de, “Bin defa başkaldırsalar, bin defa o başı ezeriz” mesajı verdi. Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: Siz seçilmişsiniz, atanmış değilsiniz, dolayısıyla atanmış sizden sonra gelir. Herkes yerini bilecek, konumunu bilecek. Salonda atanmışlar da var. Ama onlar da bunu bilmesi lazım. Çünkü milli iradenin seçip iş başına getirdiği kişiye, bürokrat da saygı duymalıdır. Seçimle göreve gelen hiç kimsenin, milletin tashihini göz ardı etmek gibi bir lüksü olamaz. Bürokrat seçilmişe saygı duyması gerekir.(‘Bu muhtarlar sizi inşallah başkan yapacak’ diye seslenenler oldu) Bu vatan topraklarının üzerinde kimse operasyona yönelmesin. O operasyona yeltenenler bedelini ödüyor mu, ödüyor. Ya insanca oturursunuz ve bu ülkede parlamentoya mı gireceksin, buyur girersin. Var mı var. Desteklediğiniz birçok insan şu anda parlamentoda. Şu anda yüzü aşkın Güneydoğulu, Doğulu kardeşlerim parlamentoda siyaset yapıyor. Sen de gel orada insan gibi siyasetini yap. Demokratik bir ortamda bunu yürüt ama bunların derdi başka. Terör estiriyor. Az önce söyledim ya yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Ondan sonra da kalkıyor hükümeti suçluyor. Kalkıyor Beştepe’yi suçluyor. İnsan öldürenler bunlar, Diyarbakır’da cami yakanlar bunlar, utanmadan sıkılmadan hala kalkıp, ‘yok şöyle yok böyle’ diyor. Kadın kılığına giriyor, küçük çocuğu kullanıyorlar. Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eserlerinden biri olan Fatih Paşa Camii, terör örgütleri mensupları tarafından yakıldı. Tüm belgeler, her şey ortada. Hadi bakalım, buna ne diyeceksin? Sadece bununla da kalmadılar. Olay yerine gelen güvenlik güçlerine ve itfaiye ekiplerine de ateş açarak yangına müdahale edilmesini engellediler. Verilen kavga Kürt kardeşlerimi haklarına kavuşturmak değil, Kürt kardeşlerimi köklerinden koparma kavgasıdır. Aynı zamanda bu bir kültürel soykırım teşebbüsüdür. Suriye’de, Irak’ta camilere, türbelere, kütüphanelere yapılan DAİŞ saldırıları ile Diyarbakır’daki saldırı arasında bir fark var mı, aynı. Onlar da camileri, türbeleri, her yeri yakıp yıkıyor, aynı şekilde bu bölücü terör örgütü bunları yapıyor. Her iki cani örgüt de birbirinin ruh ikizidir. Kürt kardeşlerimiz bu dilin ve bu anlayışın kalplerini zehirlemesine izin vermemelidir. Şehirlerde gerektiğinde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, mahalleler birer birer terör örgütünün elemanlarından temizleniyor. Burada durmak yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 100, 7039-100, 8568                                      
ABD Doları 2, 9096-2, 9128
Euro 3, 1716-3, 1765
İngiliz Sterlini 4, 3728-4, 3783                 

Sırtınızı BES’e Dayamayın 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, portföy yönetim şirketlerini yüksek ücret ve düşük performans konusunda uyararak, “Sırtınızı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dayayıp yüksek ücretler ve düşük performansla yolunuza devam edemezsiniz. Açık ve net olarak söylüyorum. Biz bu piyasayı yakından gözetliyoruz. Önümüzdeki dönemde de gerekirse düzenleme yapılır” dedi. Şimşek’in bu sözlerin ardından “BES’te yüzde 25’lik devlet katkısı bütçede çok önemli bir kaleme ulaşmaya başladı. Belki 2016 yılında 3-3.5 milyar liralık ilave bir yük demek. Bu birçok bakanlığın bütçesinden kat kat daha yüksek bir rakama tekabül ediyor” demesi, akıllara ‘BES’teki yüzde 25’lik devlet desteği uygulamasına son mu verilecek?’ sorusunu getirdi. Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) konuşmasının ardından konuyla ilgili sorulara, BES’teki devlet desteğinin süreceği cevapını veren Şimşek ayrıca Twitter hesabı üzerinden de, devlet katkısının süreceğine ilişkin açıklama yaptı. Şimşek geçen yıl da BES’teki devlet katkısına yönelik bütçeye getirdiği ek yükten söz etmiş, daha sonra sorular üzerine katkının devam edeceğini belirtmişti. TKYD’nin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işbirliğiyle, portföy yönetimi sektörünün 100 milyar liraya ulaşması vesilesiyle düzenlenen toplantıda konuşan Şimşek, portföy yönetim firmalarının gelecek dönemde özkaynak ağırlıklı bir çaba içerisine girmeleri gerektiğini vurguladı. Vergilendirme sistemini değiştireceklerini ve bunun portföy yönetim şirketleri çerçevesinde kaynak yönetimi potansiyelini artıracağını söyleyen Şimşek, “Başta gayrimenkul olmak üzere belli alanlarda büyük imtiyazlar, istisnalar var. Bunun düzeltilmesiyle birlikte kaynaklar profesyonel bir çerçeve içerisinde sermaye piyasalarında yönetilecek ve bu kaynaklar yatırımlara dönüşecek” diye konuştu. Bu noktada profesyonel portföy yönetim şirketlerinden de beklentiler olduğunu kaydeden Şimşek şöyle devam etti: “BES’teki portföy eğer hisse ağırlıklı ise bir endeks performansının tutturulması için aslında yöneticiye bile gerek kalmadan, pasif yönetim tarzıyla bir bilgisayar modeli bile yeterli olabiliyor. Bizim portföy yönetim şirketlerinin daha inovatif, daha verimli, daha düşük ücretlerle, daha iyi ve daha kaliteli, daha şeffaf bir şekilde hizmetler vermesi gerekiyor.” Şimşek, BES’in büyük bir başarı hikayesi olduğunu ve bunun devam edeceğini vurguladı. Bir takım önerilerin ve ülke modellerinin olduğunu belirten Şimşek, bunlar üzerinde çalışmaların yapıldığını kaydetti.
Hürriyet

Boğaz Kalkınma İçin Toplanıyor 
İstanbul, yoksulluğun masaya yatırılacağı uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından organize edilen 6. Boğaziçi Zirvesi 9-11 Aralık tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. 2013 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen zirve, bu yıl Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), World Bank, Oxford Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) işbirliği ile hazırlanıyor. Zirve, “Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” sloganıyla düzenleniyor. Yoksulluğun büyüteç altına alınacağı zirvenin ikiz hedefi bulunuyor. "Yoksulluğu yok etmek" ve "Refahı taban seviyesinde büyütmek" 90’a yakın ülkenin katılım sağlayacağı zirve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasıyla başlayacak, etkinlikte dünyadan önemli isimler konuşmacı olarak yer alacak. UIP Organizasyon Başkanı Cengiz Özgencil bu sene 6'ncısını gerçekleştirdikleri Boğaziçi Zirvesi'nde kalkınma, fakirlikle mücadele ve refahın artırılması konusunun ele alınacağını belirterek, "Bütün amacımız Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde UNDP’nin bu projelerini Türk kamuoyuna aktarmak, onlarla paylaşmak, onları bilgilendirmek. Boğaziçi Zirvesi’ni bahsettiğim gibi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için bir bakıma yıllık takip toplantısına dönüştürmek istiyoruz. Boğaziçi Zirvesi’nde 'Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri' ile ilgili çalışma olsun, başarı hikâyeleri burada paylaşılsın ve fikirlerini dönüştürsün" diye konuştu.
Türkiye

Ruble, BİST'te İşlem Görecek 
Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, "Önümüzdeki günlerde rubleye dayalı ruble/TL opsiyonlarını vadeli işlemler tarafında hizmete açıyor olacağız" dedi. Yeni ürünler çıkarttıklarını, uluslararası borsa ve kuruluşlarla iş birlikleri gerçekleştirdiklerini anlatan Dinç, "Geçtiğimiz eylül ayında endeks opsiyonlarımız ve hisse bazlı opsiyonlarımız Londra'da işlem görmeye başladı. Önümüzdeki günlerde buğday üzerine Konya Ticaret Borsası ile geliştireceğimiz bir ürünümüz olacak" dedi. Opsiyon işlemleri, değişken hareket eden kurlar karşısında ihracatçıları koruyor. Borsa İstanbul'un hamlesini olumlu bulan ekonomistler, "Rusya ile yaşanan siyasi ve ekonomik krizde, özellikle orada iş yapan Türk şirketlerinin Ruble/TL paritesindeki dalgalanmalara karşı kendilerini koruyabilmeleri önemli. Türk şirketleri Rusya’da iş yapıp gelirlerini ruble cinsinden alırken, giderler TL cinsinden. Dolayısıyla ruble/TL arasındaki oynak, kur riskine sebep oluyor" diye konuştu.
Türkiye

Sanayiye Mesai Dopingi 
Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi ekim ayında çalışma iş günü sayısının bir önceki yıla göre 2.5 gün artmasının da desteğiyle yüzde 14.7 ile yaklaşık 5 yılın en büyük artışını gösterdi. Kurban bayramını içinde bulunduran Ekim 2014’te çalışma gün sayısı 18.5 iken bu yılın ekimde 21 güne yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde yüzde 4.6 artarken mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0.1 artış gösterdi. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, Reuters’a şu yorumu yaptı: “Arındırılmamış endekste yüzde 14.7’lik güçlü artış görülse de bunun sebebi geçen sene ekimde Ekim 2015’e göre bayram tatili nedeniyle çalışılan iş günü sayısının 2.5 gün az olması. Son çeyreğin ilk üretim verisinde takvim etkisinden arındırılmış endeks güçlü bir artışa işaret etse de aylık bazda değişim oldukça sınırlı iyileşmeye işaret ediyor. Bu durum seçim belirsizliğine rağmen üretim cephesinde en azından bir bozulmanın olmadığını, ayrıca yılın son çeyreğinde ılımlı bir seyrin hakim olabileceğini gösteriyor.”
Milliyet

‘Türksat Halka Açılmaya Hazır’ 
Haberleşme uydusu ve telekom operatörü Türksat’ın Genel Müdürü Ensar Gül, “Türksat’ın halka arz için bir irade var, şirket olarak hazırız. Uluslararası finansal raporlama sistemine geçtik. Uluslararası bir denetim şirketiyle anlaştık. Bazı bankalarla anlaşıp halka arzla ilgili ön rapor aldık” dedi. Türksat ve MÜSİAD’ın uydu ve iletişim teknolojilerinde yerli payının artırılmasına yönelik çalışmaları hakkında düzenlenen basın toplantısında Gül, “Türksat özel bir kanunla kurulduğundan siyasi iradeyi bekleyen hukuki bir düzenleme gerekiyor. Bu hukuki düzenlemeden sonra bir danışmanlık firmasına yetki verebiliriz” diye konuştu. Hukuki düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen Gül, tamamı Hazine’ye ait olan Türksat’ın halka arzıyla ilgili henüz net bir takvim de oluşmadığını ifade etti. Geçen yıla ait faaliyet raporuna göre sermayesi 1.47 milyar lira olan Türksat’ın net satışları Gül’ün verdiği bilgiye göre geçen yıl 580 milyon lira olurken, bu yıl 800 milyon liranın üzerine çıkması bekleniyor. Şirketin kârlı olduğunu ve benzeri bilişim şirketlerine kıyasla kârlılığının yüksek olduğunu ifade eden Gül, “FAVÖK marjımız yüzde 30 civarında, özellikle bilişim şirketleri çift haneli rakamlara pek çıkamıyorlar” dedi. Türkiye’nin şu anda dört adet olan haberleşme uydusunu işletmekle görevli olan Türksat, bunun yanı sıra dijital televizyon, internet erişim hizmeti sağlıyor ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulduğu e-Devlet altyapısı başta olmak üzere kamuya ait çeşitli bilişim projelerini işletiyor. Gül, dünyada kendi uydusunu yapan sadece 7 ülke bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin de yerli uydusunu üreterek bu alanda ilk 10’a gireceğini söyledi. Türkiye’nin halihazırda 6 uydusu bulunduğunu anlatan Gül, “Şu anda 4 haberleşme uydumuz 2 de Hava Kuwetleri Komutanlığı’nın işlettiği gözetleme uydusu var” bilgilerini verdi. TÜRKSAT’ın 17 Ekim’de fırlattığı 4-B uydusunun başarıyla yörüngeye oturarak test çalışmalarına başladığını belirten Gül, “4-B uydusunun ağırlıklı olarak internet hizmetlerinde kullanılması hedefleniyor” dedi.
Milliyet

Emekli Konutlarında Başvurular Başladı 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKI) emekliye 17 ilde 4.354 konutun başvurularını bugünden itibaren almaya başladı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, 'Emekliye İkinci Bahar Projesi' kapsamında ilk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 konut için bugünden itibaren, 9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında ön taleplerin alınacağını açıkladı. Bu kapsamda konut sahibi olmak isteyen emeklilerin kimlik kartlarıyla ilgili bankalara başvurularını yapabileceklerini ifade eden Turan, "Hedefimiz, hiç konut sahibi olmayan emeklilerimizin yüzünü güldürmek, İkinci Bahar’ı müjdelemektir" ifadelerini kullandı. Turan, "Üretim felsefemizin temelini oluşturan dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza dönük konut üretimlerimizde emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz. Ayrıca kendilerinden gelen talep doğrultusunda, ‘emeklilerimize özel’ konut projeleri geliştiriyoruz" diye konuştu. TOKİ Başkanı, basta emekliler olmak üzere dar gelirli vatandaşların 250 lira civarında düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerin hızlandırıldığına dikkat çekti.
Akşam

Hazar Rotasından Fırsat Çıktı 
Türkiye-Rusya gerginliğinin iki ülke arasındaki ticarete ve sınır kapılarına yansıması sonrasında, Türk lojistik sektörünün Orta Asya pazarlarına ulaşmasında Rusya yerine alternatif güzergah olarak Hazar Transit Koridoru gündeme geldi. Bu güzergahın Türkiye’ye yeni pazarlar kazandırıp taşıma maliyetlerini düşürebileceği belirtiliyor. Hazar Transit Koridoru ile Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasındaki ticaretten de kazançlı çıkabileceği belirtilirken, bunun için Türkiye’nin Bakü-Tiflis-Kars hattının kendi tarafında kalan 76 kilometrelik inşaatını bir an önce bitirmesi gerekiyor. Türkiye’nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya Türkiye’ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararı almış; Türk ihracat ürünlerini taşıyan tırların hem ülkeye girişini hem de Rusya’dan transit geçişini engellemişti. Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından hazırlanan “Hazar Transit Koridoru” raporuna göre, Türkiye ve Rusya arasındaki kriz Hazar Transit Koridoru’nun önemini ortaya koyarken; hem daha hızlı, hem de daha ekonomik olduğu belirtilen rota Türkiye için başka pazarların açılmasına da imkan verecek. Bu güzergahın Türkiye için büyük potansiyele sahip olduğunu belirten HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş, “Hazar Transit Koridoru öncelikle Türkiye’ye yeni ihracat pazarları ve taşımacılık gelirleri kazandıracak bir potansiyele sahip. Bunun yanında Çin ve AB arasındaki ticaretten ve buradaki taşımalardan pay alma imkanı sunuyor. Dolaylı olarak da Rusya krizinin olumsuzluklarına cevap verebiliyor” dedi.
Vatan

Rusya’ya Karşı Gerekirse Biz De Yaptırım Uygularız 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Rusya ile yaşanan gerilimin sonlandırılması konusunda Rus yönetimini uyarırken, “Rusya’nın yaptırımlarına karşı gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız” dedi. Rusya’nın birtakım ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatan Davutoğlu, “Açık söylüyorum. Biz bunları yadırgıyoruz ve çelişkili buluyoruz. Kendisine uygulanan ambargolara karşı çıkan Rusya’nın bugün kendisinin ambargo uygulaması çok açık bir çelişkidir. Türkiye, bu tür şeylerle zora düşürülecek bir ülke değil. Biz de kendi tedbirlerimizi alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Alternatif planlarımızı yapıyoruz. Her şeyin bir çaresi var, çözümü var. Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız. Her türlü duruma hazırlıklıyız” dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in başkanlığında bütün bakanların katıldığı bir koordinasyon çalışması yapıldığını, dün de bakanların bu konudaki düşüncelerini ve alınabilecek tedbirleri Bakanlar Kuruluna sunduklarını ve bunların detaylı olarak değerlendirildiğini aktaran Davutoğlu, “Her şeyden önce gerekli her türlü telafi edici tedbirlerimiz hazırdır. Bu tedbirleri uygulamaya gerek kalmadan, bu gerilimin aşılacağına inanıyoruz” dedi. Davutoğlu, şunları söyledi: “Ancak milletimiz ve Rusya ile ekonomik, ticari ilişki içinde olan sektör temsilcilerimiz müsterih olsun. Telafi edici tedbirlerimiz, olası endişeleri bertaraf edecek niteliktedir. Herhangi bir şekilde doğabilecek enerji ihtiyacının karşılanması için alternatifler konusunda şimdiden tedbirlerimizi alıyoruz. Yaş sebze, meyve ihracatçılarımızın, Rusya Federasyonu’nun haksız uygulamaları nedeniyle maruz kaldıkları zararı telafi etmek üzere çalışmalarımızı yaptık. Bununla ilgili gerekli düzenlemeler ve talimatlar verildi. Bilsinler ki biz zor günlerde hiçbir ihracatçımızı, hiçbir insanımızı aç ve açıkta bırakmayız.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Gelin Hendeklere Birlikte Gidelim 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki çatışmalar ve kazılan hendeklerle ilgili Diyarbakır’dan, “Hendekleri kapatın” diye seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Gelin hendeklere birlikte gidelim” çağrısı yaptı. TBMM’de bir grup gazeteciyle sohbet eden Demirtaş, gündeme ilişkin sunları söyledi: “Hükümet, sokağa çıkma yasakları ve baskı politikasından sonuç alınamayacağına ikna olursa, özellikle de batı kamuoyu baskı yaparsa çözüm sürecine yeniden dönülebilir. Biz Türkiye’nin batısının ‘savaş bitsin’ sesini yükseltmesini istiyoruz. Yanan caminin (Diyarbakır’da) bitişiğindeki evde doğdum ben. Devlet, ‘Halkın tamamı da ölse vazgeçmeyeceğiz’ diyor. Halk da, ‘Hepimizi de öldürseler biz de bu hendekleri kapatmayız’ diyor. PKK’yı dağdan söküp atabildi mi devlet? Hayır. Şehirden de atamazsın. Devlet hata yaptıkça, halkın tepkisi büyüyecek. Kürtler kendi şehirlerini bırakıp devlete sığınmazlar. Ne HDP, ne AKP hendeği kapatabilir. Müzakere dışında hiçbir şey hendekleri kapatamaz. CHP’ye de bir çağrı yapmak istiyorum. Ülkenin bir bölümünde, Kürt coğrafyasında bunlar yaşanıyor ve ana muhalefet partisi genel başkanı bu duruma dair somut bir şey söylemeli, yapmalı. İşbirliğine de birlikte hareket etmeye de açığız. Mesela Kemal Bey (Kılıçdaroğlu), hendeklerin başına gidebilmeli. Üç ay sonra söz söyleme günü bitmiş olabilir. Türkiye toplumu reşekssiz hale getirildi. Toplum artık bu hükümetten hesap sormanın çok zor olduğunu düşünmeye başladı.”
Hürriyet

Caydırıcı Tedbirler Masada 
AK Parti’nin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, Rusya’nın gerilimi artıran tavırlarını eleştirerek, her türlü görüşmeyi yapmaya hazır olduklarını ancak caydırıcı tedbirleri tespit ettiklerini de ifade etti. Türkiye’ye bir şeylerin dikte ettirilmesine izin vermeyeceklerini belirten Başbakan, “Kimse sınırlarımızı koruma irademizden taviz vermemizi beklemesin. Türkiye, Rusya'nın uygulayacağı ambargolarla zora düşecek bir ülke değildir. Gereken her türlü telafi edici tedbirler hazırdır” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Suriye’de yaptıklarını Ukrayna üzerinden açıklayan Davutoğlu, “Biz, Ukrayna'da, Rusya ile akrabalık bağları olan bombalasaydık Putin ne yapardı?” dedi. İran’ın son dönemdeki tutumunu da eleştiren Başbakan Davutoğlu, “Biz İran'ı zor günlerinde yalnız bırakmadık. Ama onlar bizi en haklı olduğumuz bir konuda yalnız bıraktı" dedi.
Akşam

Musul’dan Asker Çekilmeyecek 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak’ta Musul’da Türk askerinin yeni olmadığını belirterek bir süre önce gönderilen birliklerin geri dönmeyeceğini söyledi. Bilgiç, Türkiye'nin Musul'daki Basika kampına asker sevkiyatıyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi arasında yapılan görüşme hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, “Musul'da su anda geri çekilme yok ama intikal durdu. Türkiye olarak Musul'da yeni değiliz" şeklinde konuştu. Dışişleri'nden bölgedeki Türk askerlerinin varlığıyla ilgili yapılan açıklamada Basika kampında bulunan gücün peşmergeyi eğitmek üzere orada olduğunu, herhangi bir muharip unsurun bulunmadığı belirtildi.
Akşam

‘Şamaroğlanı Oldular’ 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında iktidarın Ortadoğu politikasını eleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya krizinde CHP’yi açıkça suçladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanıysan otur oturduğun yerde. Cumhurbaşkanı değilsen çıkarsın karşıma. Bir kişi çıkıp bütün milletvekillerinin ve 78 milyonun huzurunda tarafsız davranacağına dair namusu ve şerefi üzerine and içtikten sonra, namus ve şeref kavramını çöp sepetine atıp, tarafsızlığını korumazsa söylenecek çok söz vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: “Kurallara uyulmadı ve Rus uçağı düşürüldü. Hiçbir ülkenin hava sahasının ihlal edilmesi kabul edilemez. Kendi sınırlarını korumak zorundadır Türkiye. Sorun, krizin iyi yönetilmemesi. Vurduktan sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: ‘Rus uçağını vurduk’ saat 10.40. 10 dakika sonra saat 10.50, ‘Rus uçağını vurduk dedik ama milliyetini henüz tespit edemedik’. Baktılar iş sarpa sarıyor, ‘Bilseydik Rus uçağı olduğunu vurmazdık’ dediler. Niye horozlanıyordun sen? Arkasından çok üzgünüz, telefon ettim, telefonuma çıkmadı Sonra da ithalat konusunda ‘İster alırsın ister almazsın, gerekirse tezek yakarız’ diyor. Olur, sarayında tezek yak bakalım. Türkiye, haklı ama yönetenlerde stratejik akıl yok. Eğer stratejik akıl olsaydı bu kriz yaşanmazdı. Türkiye’yi bir krizin ortasına attılar.” “Rus savaş gemileri boğazdan geçiyor, birisinin omzunda füze var. Bu füze bilinçli olarak askerin omzuna konulmuş ve görüntü verilmek istenmişse, bu Türk halkına yapılmış en büyük saygısızlıktır, asla kabul etmeyiz.” “Stratejik akıldan yoksun bir yönetim, Türkiye’yi bu noktaya taşıyor. Türkiye’nin uzun erimli, barış eksenli bir dış politikası olmalı. ‘CHP yarın Şam’a gidecek yüz bulamayacak ama inşallah biz en kısa zamanda oraya gideceğiz ve muhabbetle kucaklaşacağız’ dediler. Buyrun gidin, kucaklaşabilirseniz kucaklaşın. Şam’a gideceklerdi değil mi? Tam tersi oldu, 2,5 milyon mülteci geldi, IŞİD’i Türkiye’ye ithal ettiler.”
Vatan

Türkiye’nin Putin’i Doğuyor 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dünkü MHP grup toplantısında özetle şu mesajları verdi: “Demem odur ki, ülkemiz bu kadar ağır sorunlarla boğuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık sevdası fırsatçılık ve ganimet avcılığıdır. Gördüğümüz kadarıyla Erdoğan’ın başkanlık talebi tedavisi olmayacak kadar kronikleşmiştir. Mesele Türkiye’yi değil, Erdoğan’ın ikbal ve geleceğini güvenceye almaktır.” “Cumhurbaşkanı çift başlılıktan yakınmaktadır. Aynı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün zamanında ve sağduyulu müdahalelerine içerlemiş ve öfkelenmiş, o tarihlerde de çift başlılıktan dert yanmıştır.” “Hadi diyelim ki, Erdoğan başkan veya partili Cumhurbaşkanı oldu, peki bundan sonra krallık talep etmeyeceğini kim garanti edecektir? Damat bakan olduktan sonra, evladın da ikinci Erdoğan olarak tahta geçmesi nasıl engellenecektir? Fırsat bulmuşken, Erdoğan her şeyi isteyecek, her yolu deneyecek, yargı, yürütme ve yasamayı tekeline alarak demokrasiyi havaya uçuracaktır. Putin’i eleştirenler dikkat etsin, Türkiye’nin yeni bir Putin’i yavaş yavaş doğmakta, Türkiye’yi baştan ayağa ele geçirmektedir. Davutoğlu’nun ise Medvedev olmaya talip olması işin bir başka pürüzlü yanıdır.” “Her ne kadar tasvip etmesek de her ne kadar Cumhurbaşkanlığı’nı tartışmalı bulup şaibeli sicilini bilsek de, Rusya Devlet Başkanı’nın sözlerine bakarak Erdoğan’ı ve ailesini petrol kaçakçısı olarak görmemiz eşyanın tabiatına aykırıdır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bu kadar aşağılanması, terör örgütleriyle ticaret yapar gösterilmesi milli gururumuzu incitmiş, devletimizin saygınlığını gölgelemiştir. Enerji Bakanlığı’na saray paraşütüyle inen şanslı damat da boş durmamalı, iftira olarak görülen suçlamaları karşı tezlerle çürütmeli, kayınpederini ahlaken yalnız bırakmamalıdır.”
Vatan

DÜNYA 

Irak’tan NATO Hamlesi 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığı hakkında telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. İbadi’nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşmede İbadi’nin Stoltenberg’e, Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığını kabul etmedikleri ve Tükiye’nin askerlerini geri çekmesi için NATO’dan yetkisini kullanmasını istediği aktarıldı. Açıklamaya göre Stoltenberg, İbadi’ye NATO’nun Irak’ın egemenliğine önem verdiğini belirterek, söz konusu durumla ilgili üye ülkeleri bilgilendireceğini, Irak’ın endişelerini Türkiye’ye ve NATO’daki temsilciliğine ileteceğini belirtti.
Hürriyet

Reform Eylem Grubu Vize İçin Toplanıyor 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Reform Eylem Grubu’nun cuma günü Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanacağını belirterek, toplantıda AB-Türkiye Zirvesi’nde alınan kararlar ışığında değerlendirmeler yapılacağını söyledi. Bozkır, dün Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri’yi kabul etti. Bozkır, kabul sırasında yaptığı açıklamada, cuma günü Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanacak Reform Eylem Grubu toplantısına İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte katılacağını belirtti. Bozkır, ön kabul anlaşması ve vize serbestliğiyle ilgili AB’nin beklentilerine yönelik atılacak adımların, toplantının önemli bir konusu olacağının altını çizdi. Piri ise, yeni hükümet ile uyum içinde çalışacaklarını ve Türkiye’deki muhalif kesimlerin de görüşlerine başvuracaklarını kaydetti. Diyarbakır’a da gideceğini aktaran Piri, ziyareti süresince ifade özgürlüğü konuları üzerine yoğunlaşacağını belirtti.
Milliyet

Esad’dan PYD'ye Silah İtirafı 
Esad'ın, İngiltere'nin The Sunday Times gazetesine verdiği röportajın tam metni Suriye resmi haber ajansı SANA'nın internet sitesinde yayımlandı. Esad, röportajda PKK’nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), Suriye ordusuyla aynı bölgelerde teröristlerle mücadele ettiğini savundu. Bölgedeki PYD'nin çoğunlukla Suriye ordusu tarafından eğitildiğini ve desteklendiğini belirten Esad, "Belgelerimiz var. Kendilerine silah ve mühimmat gönderdik. Çünkü onlar da Suriye vatandaşları ve teröre karşı mücadele etmek istiyorlar. Aynı şeyi Suriye'deki birçok diğer grupla da yapıyoruz. Çünkü Suriye'nin her bir bölgesine ordu gönderemezsiniz" dedi. Şimdiki hedefi Azez-Cerablus hattını hakimiyetine almak olduğunu açıklayan PYD, bu hedefi gerçekleştirmek için Suriye'de artan ABD-Rusya rekabetinden istifa ederek son iki ayda Rusya ile de yakınlaştı. Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından PYD'ye savaş alanında da destek vermeye başlamıştı.
Akşam

‘Müslümanları ABD’ye Kabul Etmeyelim’ 
ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Donald Trump, California eyaletinde geçen hafta yaşanan saldırının ardından, ülkeye göçmen ya da turist olarak girmek isteyen Müslümanların geçici olarak engellenmesini istedi. Milyarder işadamı yayınladığı bildiride, kamuoyu yoklamalarının Müslümanların Amerikalılara karşı nefret beslediğini gösterdiğini, bu durumun da Amerikan halkını risk altına soktuğunu belirtti. Trump, Güvenlik Politikaları Merkezi (Center for Security Policy) gibi düşünce kuruluşlarının kamuoyu yoklamalarına atıfta bulunarak “Bu nefret nereden geliyor ve nelerden kaynaklanıyor, bunu bulmak zorundayız” dedi. ‘Emlak Kralı’ lakaplı Trump ‘tehdidin ne kadar ciddi olduğu anlaşılana kadar’ ABD sınırlarının kapalı kalmasını istedi. Beyaz Saray kınadı Beyaz Saray, Trump’ın Müslüman karşıtı önerisini kınadı. Başkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, Trump’ın sözlerinin Amerikan değerlerine ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına tamamen ters düştüğünü vurgularken, Obama’nın sözcüsü Josh Earnest, ABD’li işadamının halkın korkularıyla oynadığı yorumunu yaptı. ABD’deki Müslüman toplumunun önde gelen kuruluşlarından Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad da, siyasi hesapların ülkede din özgürlüğünü tehlikeye attığını belirtirken, “IŞİD ABD’deki din özgürlüğüne çomak sokmak istiyor. Seçim kampanyası yürüten siyasetçiler de bu oyuna geliyor” dedi. Başkan seçilmesi halinde Meksika sınırına duvar öreceği ve ülkedeki tüm Suriyeli göçmenleri ülkelerine geri göndereceği vaadinde bulunan Trump’ın son önerisine, üyesi olduğu Cumhuriyetçi Parti’den de tepki geldi. New Jersey Valisi Chris Christie, Trump’ın sözlerinin başkanlık için uygun bir isim olmadığını bir kez daha kanıtladığını savunurken, Ohio Valisi John Kasich de, Trump’ın başkanlık yarışından diskalifiye edilmesi gerektiğini kaydetti.
Vatan

Rusya’nın DAEŞ’le Savaşı Yetersiz 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’la Erbil’deki başkanlık konutunda yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Türk askerlerin Musul’un Başika kasabasındaki nöbet değişimi hakkında da konuşan Barzani, konunun çok abartıldığını vurguladı. Barzani, “Bizim bilgilerimiz Türkiye’nin Irak’la bu konuyu daha önce konuştuğu yönünde. Musul’un kurtarılması operasyonu için gönüllü arap askerlerinin eğitilmesi ve destek sağlanması noktasında böyle bir anlaşmaya varılmıştı” dedi. Rusya’nın DaEŞ ile mücadelesini yetersiz bulduklarına da değinen Barzani, “Rusya’dan bugüne kadar istenilen düzeyde bir yardım alındığından bahsedemeyiz. Peşmerge’ye askeri eğitim verilmesi düzeyinde de bir rus yardımı söz konusu değil” diye konuştu.
Star

SPOR 

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu 7. haftasında F.Bahçe, G.Saray’ı bu akşam 20.30’da Metro Enerji Spor Salonu’nda ağırlayacak. İki ezeli rakip, sarı kırmızılı Kizer ile ilgili krizin ardından ilk kez karşılaşacak. Süper Lig’in 6. haftasında oynanan derbide G.Saray, rakibine 76-72 üstünlük sağlarken, F.Bahçe çift pasaportlu Kizer konusunda ‘oynama uygunluğu bulunmadığını’ gerekçe göstererek TBF’ye itiraz etmişti. İtiraz sonrası TBF, G.Saray’ın 20-0 mağlubiyetine karar vermişti. Kizer, Avrupa Ligi’ndeki ilk maçına geçen hafta Avenida karşısında çıktı. G.Saray’ın, oyuncusunu F.Bahçe karşısında oynatmak için FIBA ile gerekli görüşmeleri yaptığı öğrenildi. Avrupa maçlarına ABD lisansı ile çıkan Kizer’in, F.Bahçe karşısında sahada olabileceği kaydedildi.
Hürriyet

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan genel kurulda 13 oy farkla başkanlığa seçilen Muharrem Usta Yönetimi, resmen işbaşı yaptı. Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, olağan genel kurulda divan başkanı olan Ahmet Metin Genç ve eski kulüp başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun da katıldığı törende, Usta ve yeni yönetim kurulu üyeleri mazbatalarını aldı. Kongre divan başkanı Ahmet Metin Genç, çok medeni, adil ve şeffaf şekilde genel kurulun gerçekleştiğini belirterek, "Seçimin Trabzon'a yakışır şekilde gerçekleşmesini temin eden adaylarımıza teşekkür ediyorum. Muharrem Usta'ya bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum. Şehrin tüm dinamikleriyle başkanımızın arkasında olacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi. Eski kulüp başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da ellerinden geldiği kadar Trabzonspor'a hizmet etmeye çalıştıklarını ifade ederken, "Salonda da söyledim, ne olursa olsun genel kurulun iradesiyle seçilen başkan ve yönetimlere, görev süreleri içinde samimi Trabzonsporlu isek destek olmamız lazım. Bundan sonra da aynı zihniyetle, varsa söyleyecek fikrimiz, gerek başkana gerekse yöneticilerin yüzüne söyleyeceğimizi bilmenizi isterim" dedi. Başkan Muharrem Usta ise birlik ve beraberlik içinde Trabzonspor'u eski parlak günlerine döndüreceklerini söyledi. Usta, "Camiamız adına yeni bir sayfa açtık. Artık ayağa kalkıp büyük başarılara imza atma zamanı geldi. Birlik ve beraberlik söylemleriyle sorumluluğumuz daha da arttı" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Son yılların en büyük projesi Vodafone Arena'ya kavuşmak için gece gündüz çalışan Beşiktaş, şimdi de gözünü yükseklere dikti. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen Marka Festivali'nde ses getirecek açıklamalar yaptı. Siyah-beyazlı kulübün marka değerini yükseltmek istediklerini ifade eden Orman, "Kendi markamızın bir uçakta olması arzusundayız. Beşiktaş Futbol Takımı, Beşiktaş markalı bir otobüsle gitmeli, Beşiktaş markalı bir uçakla uçmalı ve indiğinde de Beşiktaş markalı bir otobüsle karşılanmalı. Beşiktaş'ın uçağının olması bir rahatlık değil, marka algısıyla alakalıdır" ifadelerini kullandı. Beşiktaş'ın Türkiye'nin en önemli markalardan biri olduğunu söyleyen Orman, "Beşiktaş güneşin batmadığı bir kurumdur. Bu inanılmaz bir aşk işi. Kulübün marka değeri bizim için en önemli konu. Marka algısındaki en önemli şey ise stadımız. Vodafone Arena, sadece bir stat değildir, marka algısının simgesidir. Türkiye'nin en önemli lokasyonlarından birinde lüksüyle, kalitesiyle saray gibi bir stat yapıyoruz. Gerek Türkiye'de yaşayan, gerekse de yurt dışından stada gelen insanlar, ne kadar hoş ve şehri güzelleştiren bir yapı olduğunu görecek" dedi. Beşiktaş'ın çok kaliteli isimlerden kurulu bir futbol takımı olduğunu sözlerine ekleyen Fikret Orman, "Sınırsız bütçeniz olsaydı takımda kimleri görmek isterdiniz" sorusuna ise, "Gökhan Töre, Mario Gomez'i ve Oğuzhan Özyakup'u takımda görmek isterdim. Onlar da zaten bizde oynuyor" derken kendisiyle ilgili olarak da, "Bir dönem daha başkanlık isteğim var, sonrasında gençlere yol açmayı düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Türkiye

G. Saray, Şampiyonlar Ligi’nde gruptaki son maçında Astana ile berabere kaldı. 4’te sol çaprazdan Yasin kaleyi yokladı, ancak top yandan auta çıktı. 15’te Astana gole yaklaştı. Twumasi sağdan ceza alanına girdi. Çaprazdan çok sert vurdu. Top direkten oyun alanına döndü. 19’da Podolski ceza alanı yayı üzerinden sert vurdu, savunmaya çarpan top az farkla kornere çıktı. 20’de Sneijder sol çaprazdan sert vurdu, kaleci çıkardı. 25’te Sabri ortaladı, Burak’ın göğsünden seken topa Yasin yakın mesafeden vurdu, pozisyon autla sonuçlandı. 43’te Yasin topu orta alandan taşıdı, ceza sahasına yaklaşırken vurdu, kaleci son anda kornere çeldi. 45’te Burak’ın vuruşu direğe de vurup auta gitti. 61’de Olcan’ın ortasında Sneijder kafayı vurdu, kaleci son anda kornere çeldi. 62’de Selçuk savunmadan seken topa 25 metreden vurdu, Eric 2 hamlede kurtardı. Aynı dakika içinde soldan yapılan orta herkesi aştı, Twumasi gelişine vurdu: 0-1. 64’te Selçuk’un topuk pasını alan Podolski son çizgiden geriye çıkarttı, savunmadan seken topa Selçuk vurdu: 1-1.
Star

Süper Lig’in 14. haftasındaki Gaziantep maçında kırmızı kart gören Hasan Ali Kaldırım’ın “kural dışı hareket” nedeniyle mi “son adam” kuralından dolayı mı atıldığı merak konusuydu. TFF Hukuk Kurulu, Fenerbahçeli oyuncuyu “kural dışı hareket”ten PFDK’ya sevk etti. Hasan Ali, 2 maç men cezası alabilir. Bu sevk, Kanarya’da infiale yol açtı. Hakem Serkan Tokat’ın, hatalı kararının aleyhine olan sonuçları bertaraf edebilmek adına, raporunda gerçek dışı ifadeler kullandığı ileri sürüldü. Yayınlanan sert bildiride, Tokat’ı doğrulamak adına 4. hakem Ceyhun Sesiüzel’in de maddi gerçeğe aykırı rapor yazdığı, bu nedenle hakkında gerekli işlemlerin TFF tarafından derhal yapılması gerektiği belirtildi. Bildiride, gözlemci Adnan Şeker’in de Tokat’ı koruduğu belirtilerek, TFF ayrıca eleştirildi; görüntülerle karara itiraz edileceği vurgulandı. Hasan Ali’nin yanı sıra, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri de kötü tezahürattan PFDK’ya sevk edildi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme