.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Aralık 2015 Cumartesi

12.12.2015 Genel Gündem

12.12.2015

GÜNDEM

Sur’dan Geriye Bir Tek Adı Kaldı
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 7 Haziran seçimlerinden sonra beşinci kez ilan edilen ve dokuz gün süren sokağa çıkma yasağı bir süreliğene kalkarken çatışmaların izleri de ortaya çıktı. Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nin altı mahallesi ve bir caddesinde 2 Aralık’ta hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasak kaymakamlık tarafından önceki gece 23.00’ten itibaren kaldırıldı. Yasağın kaldırılmasının ardından tarihi ilçede çatışmalar sırasında oluşan tahribat da ortaya çıktı. Fatihpaşa Mahallesi’ndeki onlarca ev ve işyerinin harabeye döndüğü görüldü. Sokaklarda hendek ve barikatlarla helikopterlerden teröristlerin görülmesini engellemek için gerilen perdeler dikkat çekti. Bombalardan su şebekesindeki patlaklar nedeniyle bir çok sokağın göle döndüğü mahallede alt yapının tamamen tahrip olduğu görüldü. Binaların üst katlarındaki büyük tahribatlar da dikkat çekti. Kurşunlu Camii başta olmak üzere bölgede tarihi yapılar, okullar ve diğer kamu binalarındaki tahribat da gözler önüne serilde. Çatışmaların ve bu sırada çıkan yangınların Kurşunlu Cami ile Cumhuriyet, Süleyman Nazif, Mardinkapı ilkokulları ile Yavuz Selim Ortaokulu’ndaki büyük hasara neden olduğu ortaya çıktı. Yüzlerce kişi tahrip olan camiyi gezerek cep telefonlarıyla fotoğraf çekti. Kurşunlu Camii’nin arkasındaki Süleyman Nazif İlkokulu ve ana sınıfının da büyük bölümünün yandığı görüldü. Yasak kaldırıldığı sırada esnafın büyük bölümü tekrar çatışma çıkmasından korktukları için işyerlerini açmadı. Sur merkezine araçların girişine de izin verilmedi. Günler sonra gelenler de polis kontrolünün ardından ilçeye girebildi. Sur Kaymakamlığı dün 16.00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi’nde yeniden sokağa çıkma yasağı getirdi. HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp ve Feleknas Uca, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, parti yöneticileri ile birlikte yasağının yeniden konmasından önce incelemelerde bulundu. Anlı, Kurşunlu Camisi’nde yaptığı açıklamada, yaşananları kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını söyledi. Anlı, “Paşa Hamamı, Surp Gragos Kilisesi, buradaki birçok sivil mimari eser gibi maalesef Kurşunlu Cami de vahşetten nasibini almış durumundadır” dedi. CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve il yöneticileri de Sur ilçesinde incelemelerde bulundu. Sayın “Halk panik ve korku içerisinde, taşıyabildiği ev eşyalarını taşıyarak ilçeden ayrıldı. Sur tamamen boşaldı. Gördüğümüz manzara korkunç, vahim. Devlet yetkililerinin Sur İlçesi’nde evi hasar gören vatandaşlar ile buradaki esnafın mağduriyetini tespit etmek için bir an önce devreye girmesi lazım” dedi.
Milliyet


 Onlar Almıyorsa Tedbiri Biz Alırız
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetiyle dün Aşkabat’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Berdimuhamedov ile baş başa yapacakları görüşmede enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ekonomi, eğitim ve kültür gibi birçok konuda iş birliği imkanlarını ele alacaklarını söyledi. Ardından soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’la yaşanan Başika krizi ile ilgili şunları söyledi: “Başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak. Bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir? ‘Biz davete icabetle Irak’a geldik’. Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şey bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine biz diyoruz ki Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız.” Türkiye’nin geçen yıl Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin talebi üzerine oraya asker gönderdiğine işaret eden Erdoğan, “Şu anda Başika Kampı’nın kurulmasından bu yana neredeyse 1.5 yıla yakın zaman geçti. İnsana sormazlar mı, ‘Siz 1.5 yıl önce neredeydiniz?’ diye” dedi. Irak’ta temaslarda bulunup dönen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştüğünü anlatan Erdoğan, “Şu anda, askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Ama bunu bir mutabakat içerisinde sürdüreceğiz. Bütün oradaki bulunmamız, bir muharip asker bulundurma noktasında değil, sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korumasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur. Açıklanan rakamların hepsi uçuktur.”
Milliyet
  
‘Ülke Ve Bölge İmamları’na Operasyon!
Türkiye dün güne yeni bir ‘paralel’ operasyonuyla uyandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması ana soruşturması kapsamında, örgütün yönetim kadrosunda yer alan 73 kişiye yönelik gözaltı emri verildiği, bunlardan 5’inin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyonun, FETÖ/PDY’nin “ülke ve bölge imamları” olduğu ileri sürülen “tepe yönetimine” yönelik gerçekleştirildiği belirtildi. Hakkında gözaltı emri verilen şüpheliler arasında Fethullah Gülen de bulunuyor. Başsavcılık tarafından gazetecilere dağıtılan açıklamada soruşturmayla ilgili özetle şu bilgiler verildi: “Anayasa’yı ihlale teşebbüs, silahlı terör örgütü kurup, yönetmek, hükümeti yıkmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs’ suçlarından Fethullahçı terör örgütlenmesinin yönetim kadrosuna yönelik Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Kilis, Rize, Şanlıurfa, Kütahya ve Trabzon’da eş zamanlı operasyon yapıldı. Ankara’da Kazım Avcı, Şanlıurfa’da Cemal Türk, İstanbul’da İlhan İşbilen, Ali Çelik ve Dilaver Azim gözaltına alındı.”
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 102, 9989-103, 1193                                                              
ABD Doları 2, 9797-2, 9826/ Euro 3, 2766-3, 2809/İngiliz Sterlini 4, 5400-4, 5447                  

2019’da Uzayda
İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Türksat ve Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında düzenlenen ‘Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri’ Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın torunu doğduğu için katılamadığı zirvede konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bilgi birikimi, tecrübe birikimi var. İnşallah 2019 itibariyle ilk uydumuz 6A’yı imal edeceğiz ve uzaydaki yerine göndereceğiz” dedi. Yıldırım, Türksat’ın bugünlere nasıl geldiğini anlatarak, mili uyduyu TÜBİTAK’ın yapacağını ve yaklaşık 600 milyon lira gibi bir bedel öngörüldüğünü dile getirdi. TÜBİTAK’ın da maliyete katıldığını ve 170 milyon liralık kısmını karşılayacağını aktaran Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ise 370 milyon lirasını üstlendiğini, TÜRKSAT’ın da bir kısmını karşılayacağını belirtti. Bilgi toplumuna dönüşmek için biraz daha fazla gayret göstermemiz gerektiğini ifade eden Bakanı Yıldırım, “Sayın Bakanımız Fikri Işık’tan benim bir talebim var. 2019 sonu kritik bir tarih. Bunu 2019’un başına çekmemiz gerekiyor. Bu konuda delaletinizi bekliyoruz. Anlaştık. Biraz fazla çalışacağız, 3 vardiya çalışacağız” diye konuştu. Küresel güç olmak için uzay ve uydu teknolojilerine de yoğunlaşılması, bu alana da ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, “Bu stratejik alanlarda sadece tüketici aynı zamanda üretici olmak zorundayız. Bu alanlarda kapasitemizi artırmak, yerli teknolojileri geliştirmek bizim için olmazsa olmaz. Göktürk 2 uydumuzun son aylarda terörle mücadelemiz de ne kadar önemli bir katkı sağladığını hatırlamak bile bu alanda milli projelerin ne kadar önemli ve gerekli olduğunun anlamak için yeterli olacaktır. Uydulara ihtiyacımız sadece askeri amaçla güvenlik politikalarımızla sınırlı değil. Uyduların sağladığı veriler Tarım, Afet Yönetimi, İletişim, Hizmet planlaması hizmet sektörü gibi bir çok değişik alanlarda bir çok ihtiyacımıza cevap üretmektedirler” dedi. İlk milli yer gözlem uydusu Göktürk’ün 2.5 metre çözünürlüğe sahip olduğunu belirten Işık, Göktürk 2’nin yenileme projesi ile 50 santimetre çözünürlüğe sahip olacağı bilgisini paylaştı. Işık, “50 santimetrelik çözünürlükte yeryüzünde olan her şeyi artık çok daha detaylı görme, analiz etme ve oradan veriler çıkarma imkanına sahip oluyoruz. İlk milli haberleşme uydumuz olan TÜRKSAT 6A projesi de planladığımız takvime göre başarılı bir şekilde ilerlemektedir. Bu projede özel sektörde pay veren yeni bir modeli hayata geçirdik. Türkiye’nin önünde temel bir tercih var. Türkiye ya teknolojiyi ithal eden, satın alan, tüketen bir ülke olacak yada teknolojiyi üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke olacak” dedi.
Hürriyet


Doğum Günü Sürprizi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yüklenici firmadan 3. Havalimanı’nın hizmete giriş tarihinin 26 Şubat 2018 olmasını istedi. 26 Şubat, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun doğum günü. Binali Yıldırım, MÜ- SİAD ve TÜRKSAT işbirliği ile düzenlenen ‘Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri’nde, Türkiye’nin doğal kaynakları bulunmadığına işaret ederek, “Ancak mukayeseli üstünlük oluşturmak bizim elimizde” dedi. Yıldırım, mili uyduyu TÜBİTAK’ın yapacağını ve yaklaşık 600 milyon lira gibi bir bedel öngörüldüğünü dile getirdi. Yıldırım, 6A Uydusu’nun 2019 sonu itibarıyla imal edileceğine dikkati çekerek, “Sayın Bakanımız Fikri Işık’tan benim bir talebim var. 2019 sonu kritik bir tarih. Bunu 2019’un başına çekmemiz gerekiyor. Bu konuda delaletinizi bekliyoruz. Anlaştık. Biraz fazla çalışacağız, 3 vardiya çalışacağız” diye konuştu. Daha sonra, halka açık 4K telekonferans ile TÜRKSAT 4B Uydusu’ndan ilk yayın yapıldı ve İstanbul’da yapımı devam eden 3. köprü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan Uzay Sistemleri Test ve Entegrasyon Merkezi’ne canlı bağlantı gerçekleştirildi. İlk bağlantı, inşası devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ile yapıldı. Kartal, köprünün yüzde 90 seviyesinde bittiğini, yer yapım çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Kartal, köprünün haziran ayında tamamlanarak hizmete açılacağını, köprü ile beraber 215 kilometrelik otoyol yaptıklarını da dile getirdi. Daha sonra ikinci bağlantı, inşası devam eden 3. Havalimanı’ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ve İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir ile gerçekleştirildi. Nihat Özdemir söz verdikleri gibi 2018’in ilk çeyreğinde ilk uçağı indirerek yeni havalimanını Türk havacılık sektörüne hediye etmiş olacaklarını belirtti. Bakan Yıldırım ise 3. Havalimanı’nın hizmete giriş tarihi ile ilgili “Nihat Bey, 26 Şubat 2018” ifadelerini kullanırken, Özdemir de “Hayırlı uğurlu olsun” karşılığını verdi.
Milliyet


Dolar Ateşlendi
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek haftaki faiz kararı öncesi gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı devam ederken, dolar/ TL dün 2.9871’e kadar çıktı. Fed’in 16 Aralık’ta yaklaşık 10 yıl aradan sonra faiz artırımına gideceği beklentisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetmeyi sürdürüyor. Bir süredir diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans gösteren dolar/TL dün güne 2.92 civarında başladıktan sonra teknik seviyenin kırılmasıyla 2.98’e kadar çıktı. TL dolar karşısında yüzde 1.25 değer kaybederken, gelişmekte olan para birimleri genelinde değer kaybı yaşandı. Rand yüzde 2.5, real yüzde 1.7, ruble ise yüzde 1.2 değer kaybetti. ALB Forex araştırma uzmanı Enver Erkan, Fed’in faiz artırmasına kesin gözüyle bakılan bu haftada yabancı fonların başta Rusya, Güney Afrika ve Türkiye üzere gelişmekte olan ülkelerden çıkışlarının hızlandığını söyleyerek, Reuters’a şu yorumu yaptı: “Siyasi ve ekonomik sebeplerden dolayı yüksek olan risk primi, Fed kararlarının sonuçlarının da kestirilememesi nedeniyle ciddi bir endişe kaynağı. Fed faiz artırımında beklenenin dışına çıkıp da agresif bir adım atmazsa ve politika açıklaması da yumuşak bir geçişle uyumlu olursa, dolar/TL ilk etapta gevşeyebilir, ancak nihai durum bizim kendi hikâyemizle belli olur. Piyasanın ekonomik reformlara ve Merkez Bankası’na daha çok ihtiyaç duyacağı dönemler olabilir.” Öte yandan jeopolitik risklerle baskılanan borsada reform paketinin bütçe üzerinde oluşturacağı yüke dair kaygıları artırmasıyla önceki gün başlayan sert satışlar dün de sürdü. Önceki gün yüzde 3 düşen BİST 100 dün de yüzde 2.85 düşerek 70.280 seviyesinden kapandı. Endekste iki günlük düşüş yüzde 6’ya yaklaştı.
Milliyet


100 ‘Foreks’çiden 88’i Zarar Ediyor
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, “Foreks’te işlem yapan 100 yatırımcının 87-88’i bu işten zarar ediyor. Bu yılın sonunda reklamları yeniden düzenliyoruz, Foreks’te küçük yatırımcıları koruyucu ilave tedbirler getireceğiz” dedi. Ertaş, Foreks işlemlerinde kaldıraç oranlarının yüksek olduğunu, 1 liralık yatırımla 100 liralık işlem yapılabildiğini, yüzde 1’lik bir fiyat değişimiyle bütün paranın kaybedilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Foreks’i çok iyi bilmeyen yatırımcıların bu işe girmemesini önerdiklerini belirten Ertaş, şunları kaydetti: “Foreks’e yatırım yapacaklara çok küçük rakamlarla bu işi denemelerini, birden fazla aracı kurumla çalışmalarını ve aldatıcı reklamlara da güvenmemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Biz zaten bu yılın sonunda reklamları yeniden düzenliyoruz, Foreks’te küçük yatırımcıları koruyucu ilave tedbirler getireceğiz. Yeni düzenlemelerimiz de 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek.”
Vatan


Biraz Abarttılar
Başta petrol olmak üzere dünyada tüm emtialar düşüyor. Emtialar gerileyince de hammadde ihracatı gelirleri içinde önemli yer tutan Güney Afrika, Brezilya gibi ülkelerden çıkışlar hızlandı. Zaten önümüzdeki hafta Fed’in olası faiz artırımı beklentisi piyasalarda bir gerginlik yaratıyordu, petrolün 40 doların da altına inmesi satış dalgasının boyunu yükseltti. Türkiye hammadde ihracatçısı olmadığı tam tersine özellikle petroldeki düşüşten olumlu etkilendiği halde gelişmekte olan ülkelerde yaşanan çıkıştan nasibini almış görünüyor. Tek parti iktidarı, açıklanan yapısal reformlar, yüzde 5’in altına gerileyen cari açık, yüzde 4 ile Avrupa’nın birinci, dünyanın beşinci en hızlı çeyrek büyümesi verileri, Türkiye’nin ayrışmasına yetmedi. Üstelik Fed’in faiz artışında beklenenden de daha güvercin olabileceğine, artışı 0.10 baz puanda tutabileceğine dair beklentilere rağmen deyim yerindeyse Türkiye piyasalarında çok kan aktı. Faiz son 2 ayın zirvesine çıkarken, dolar yeniden 3 lirayı zorlamaya başladı. Bu sevimsiz ortamdan en çok etkilenen piyasa hisse senedi piyasası oldu. Rusya ile ortaya çıkan kriz, doğalgaz sıkıntısı ihtimali, asgari ücret artışının şirketler üzerine getireceği yük, Irak ve İran ile gerilen ilişkiler derken BIST tüm beklentilerin aksine 70 bin puan sınırına çekildi. Borsadaki satışları değerlendiren analistler ciddi bir yabancı çıkışı olduğunu söylüyor. Borsa endeksinin çok kritik noktada tutunmaya çalıştığını belirten İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “Gelişen ülkelere yönelik olumsuz algı var. Bu Fed toplantısına kadar devam edebilir. Döviz sepeti bazında BIST 100 Endeksi’ne bakıldığı zaman bulunduğumuz yerler bundan önce 4 kez tepki verdiğimiz çok önemli bir destek seviyesine işaret ediyor. 3.10 sepetten bakıldığında 70.400’e karşılık geliyor. Bu noktalardan endeksin tutunup tutunamayacağı önemli olacak” diye konuştu.
Vatan


Dünyada Bir İlk Mega Projelerle Gerçekleşti
Müstakil sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında gerçekleştirilen Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Powered by TÜRKSAT etkinliği bir ilke sahne oldu. Etkinliğin açılışında dünyada ilk kez halka açık, 4k telekonferans ile TÜRKSAT 4B uydusundan yayın yapıldı. İstanbul’da yapımı devam eden 3. Boğaz köprüsü, 3. Havalimanı, körfez Geçiş köprüsü ve Ankara’da bulunan TAI Uydu Test Merkezi’ne canlı bağlantılar gerçekleştirildi. Haliç kongre Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen etkinliğe katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4k telekonferans sistemi ile yapımı süren mega projelere bağlanarak yöneticilerden bilgiler aldı. Yıldırım, İGA Yönetim kurulu üyesi nihat Özdemir’den 2018 Mart ayında hizmete girmesi beklenen 3. Havalimanın tarihini 26 Şubat 2018 olarak öne çekilmesini istedi. Özdemir de Bakan Yıldırım’ın bu isteğini yerine getireceklerini söyledi. 3. Havalimanı bağlantısında konuşan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Yılmaz, çalışmaların son hızla devam ettiğini söyleyerek “2 bin 500 iş makinesinin çalıştığı 3. Havalimanı’nda günde 1.5 milyon metreküplük beton çalışması yapılıyor. söz konusu havalimanında çalışmalar 3 bin kişiyle başlanmıştı. Bugün gelinen rakam ise 10 bin kişi” diye konuştu. 3. köprü üzerinden yapılan 4k telekonferansı ise karayolları Genel Müdürü İsmail kartal ile gerçekleştirildi. kartal yaptığı açıklamada, 3. köprünün yüzde 90’lık kısmın tamamlandığını belirtti. segmentlerin 59’undan 42’sinin tamamlandığını ve kalan kısmın ise 20 Şubat’ta bitirileceğini ifade eden kartal “3. köprü’nün yanı sıra 215 kilometrelik otoyol çalışmasının yüzde 90’ı tamamlandı. Haziran ayında açılışı yapacağız” diye konuştu. Bakan Yıldırım “2019 itibariyle ilk uydumuzu imal edeceğiz. TÜBİTAK 6A uydusunu 600 milyon TL gibi bir bedelle yapacak ve tamamen yerli olacak” ifadelerini kullandı.
Star


Dünya
Irak, Bm Güvenlik Konseyi’ne Gidiyor
Mit Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun Türkiye’nin Kuzey Irak’a eğitim amaçlı asker takviyesi yapmasının neden olduğu krizi görüşmek için önceki gün Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından Irak, BM Güvenlik Konseyi’ne gitme kararı aldı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Dışişleri Bakanlığı’na Musul’daki Türk askerlerinin çekilmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne resmi başvuru yapması talimatı verdi. Irak Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen talimatta, “Türkiye’nin ve Türk askerinin yaptığı bu ihlalin BM Güvenlik Konseyi’nin emriyle derhal sonlandırılması, askerlerin önşartsız olarak sınırın gerisine çekilmesinin talep edilmesi” istendi. Irak Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin asker göndermesi “işgal ve BM prensiplerinin çirkin şekilde ihlali” olarak değerlendirildi. Askerlerin gelişine kendilerinin izin vermediğini ve bunun da Irak’ın egemenliğinin ihlali anlamına geldiği savunuldu. Yazılı açıklamaya göre Irak ayrıca, konunun BM Güvenlik Konseyi’nde özel bir oturumda ele alınmasını talep etti. Bundan önce de Irak’ın en önemli Şii dini lideri Ayetullah Ali Sistani, isim vermeden Türkiye’yi suçlamış, ‘ülkenin egemenliğini ihlal edenlere karşı müsamaha gösterilmemesi” için Bağdat hükümetine de çağrıda bulunmuştu. Şii liderlerden Mukteda El Sadr’ın ise Necef’in Kufe camiindeki hutbesinde “ Türk işgali kapıda. Bazı gruplar buna karşı hem askeri hem de başka yollarla savaşıyor. Bu gruplar eğer görevlerini yapamazsa müdahaleye hazırız” dediği öne sürüldü. Başbakanlık ise Başbakan Davutoğlu’nun özel temsilcileri sıfatıyla Bağdat’a giden MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamada, krize neden olan Başika kampının Irak hükümetinin hassasiyetleri dikkate alınarak yeniden tanzimi konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Açıklamada, yeniden tanzimin Türkiye’nin Başika’daki 600 kadar askerini geri çekmesi veya asker sayısını azaltmayı içerip içermediğine dair bir bilgi yer almadı. Başbakan Davutoğlu, Başika kampına asker takviyesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Yeni bir durumla karşı karşıya değiliz. Sanki Türkiye gizli bir faaliyet yapıyormuş gibi bir kanaat yayılması kesinlikle doğru değil. Gerekli görüldüğü zamanda burada aldığımız tedbirin mahiyeti, niceliği sayısal çerçevesi tekrar değerlendirilir ama o dediğim gibi alandaki şartlara bağlı Her şeyden önce bizim bakışımızı gösteren ilkeler Irak’ın toprak bütünlüğü bizim için en asli durum. Keşke DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri başta Irak olmak üzere çevre ülkelere tehditte bulunmasaydı.”
Hürriyet


Rus Muhabirin Türkiye Sorusu Sözcüyü Çıldırttı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rus devleti tarafından fonlanan ‘Russia Today’ (RT) televizyon kanalı muhabirinin Türkiye’nin Musul’a asker sevkiyatıyla ilgili iki kez soru sormasına tepki gösterip diplomatik dilin dışına çıktı. Kirby, muhabir Gayane Chichakyan’ın sorularını saçma olarak nitelerken, muhabirin yönelttiği sorular nedeniyle kendisinden utanması gerektiğini söyledi. Chichakyan ilk olarak, Kirby’e “Türkiye’nin Irak hükümetinin izni olmadan bölgeye askeri güç göndermesini ABD onaylıyor mu?” sorusunu yöneltti. Türkiye ve Irak’ın diyalog sürecinde olduğunu belirten Kirby, ABD’nin bu sorunun iki ülke arasında çözülmesini talep ettiğini belirtti. Kirby’nin cevabından bir süre sonra tekrar söz alan muhabir Chichakyan, ABD’nin Irak’ta yürütülen koalisyonun liderliğini yaptığını söyleyerek, “Ancak birşeyler yanlış gittiğinde bu bizim meselemiz değil diyorsunuz. Türk askerleriyle olduğu gibi. ‘Siz bunu kendi aranızda çözmelisiniz’ diyorsunuz” dedi. Kirby ise muhabirin ikinci kez aynı konu hakkında soru sormasına alışılmış diplomatik dilin dışına çıkarak yanıt verdi. Kirby, “Tekrar, çok saçma bir soru. Bunun bizim meselemiz olmadığını ne zaman söyledik? Bu konunun Irak ve Türkiye arasında karşılıklı şekilde çalışılmasını istiyoruz. Ve sizin bütün bunları karıştırıp bizi sanki uygunsuz bir ilişki içindeymişiz gibi göstermeye çalışmanız çok ahmakça. Senin bu soruları sormaktan utanmadığına inanamıyorum” dedi. Kirby, Russia Today’ın Rus hükümetine çok nadir olarak zor soru yönelttiğini öne sürerek, “Sorularında istediğin kadar kışkırtıcı ve suçlayıcı olabilirsiniz. Onların bazıları, tamamen saçma. Bunu ABD’de yapabilirsin” dedi. Rusya, Türkiye’nin Musul’a askeri sevkiyat yapmasını eleştiriyor.
Milliyet


Işid Petrolünün Büyük Kısmı Esad’a Satılıyor
ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, IŞİD’in petrolün büyük kısmını Beşar Esad yönetimine sattığını, ayrıca örgütün Türkiye’ye girmenin yollarını da bulduğunu söyledi. BBC’nin Newsnight programına konuk olan Szubin, örgütün kara borsada sattığı petrolün aylık gelirinin 40 milyon doları bulduğunu belirtti. Szubin, örgüt militanlarının ayrıca Irak ve Suriye’deki bankalardan 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında para yağmaladıklarını ve örgütün kara borsada satılan petrolden de en az 500 milyon dolar elde ettiğini düşündüklerini ifade etti. Szubin, ABD’nin Türk yetkililerinden IŞİD militanlarının Suriye ve Irak sınırlarından geçişlerini ve mali akışlarını durdurmaları için daha çok çaba göstermelerini beklediklerini ifade etti. IŞİD’e, Suudi Arabistan gibi dışarıdan bağış sağlayan bölge ülkeleri olup olmadığı sorusuna karşılık da, başka ülkelerden IŞİD’e gelen büyük bağışlar görmediklerini söyledi. Szubin, “IŞİD’in, El Kaide, Hizbullah, Hamas gibi terör örgütlerine Körfez ülkelerinden sağlanan bağış kanallarını kullanmadığının görüldüğünü” belirterek, Suudi Arabistan’ın terörle mücadelede önemli yol katettiğini dile getirdi.
Milliyet


Başbakanı Hoplattı
Ukrayna Parlamentosu dun hareketli dakikalara sahne oldu. Hükûmetin yıllık icraatlarını değerlendirmek üzere toplanan parlamentoda Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un konuşması sırasında Petro Poroşenko Bloku’ndan milletvekili Oleg Barna, kürsüye gelerek Yatsenyuk’a bir demet gül verdi. Barna daha sonra Yatsenyuk’u kucaklayarak, kürsüden indirmeye çalıştı. Bu sırada Yatsenyuk’un üyesi olduğu Halk Cephesi’nden milletvekilleri kursuye gelerek Barna’yı darp etmeye başladı. Arbede Parlamento Başkanı Vladimir Groysman’ın müdahalesiyle sona erdi. Yatsenyuk, Ukrayna’da 20 yıldır kimsenin atmadığı adımları attıklarını belirterek, “Göreve geldiğimde hakkımda ne olacağını biliyordum. Politik çıkarlar için değil reformları gerçekleştirmek için bu göreve geldim” dedi.
Vatan


Trump Ne Yapsa Oylarını Artırıyor
ABD’de 2016’da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olmak için kampanya yürüten Donald Trump’ın Müslümanların ülkeye sokulmamasına yönelik önerisi bile, milyarder işadamının desteğini düşürmedi. Trump geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamada, Beyaz Saray’ın San Bernardino kentinde Müslüman bir çiftin gerçekleştirdiği terör saldırısı ışığında, Müslümanların ülkeye girişlerine bir süreliğine yasak getirmesi çağrısında bulunmuştu. Beyaz Saray Trump’ın önerisini kınarken, ülke genelinde ‘emlak kralı’ lakaplı işadamını protesto gösterileri düzenlenmişti. İngiltere’de Trump’ın ülkeye girişinin yasaklanması için başlatılan imza kampanyasına 460 binin üzerinde kişi destek verirken, son kamuoyu anketleri Cumhuriyetçi Parti cephesinde farklı gelişmeler yaşandığını ortaya koydu. Wall Street Journal gazetesi ve NBC televizyonunun düzenlediği ortak ankete katılan muhafazakar seçmenlerin yüzde 40’a yakın bölümü, Trump’ın önerisini desteklediklerini belirtti. Öte yandan kamuoyu yoklamaları, Trump’ın iddiasının aksine, Amerikan kamuoyunun Müslümanlara karşı olumsuz düşünceler beslemediğini de ortaya koydu. Anketlere göre Amerikalıların yüze 60’ı Müslümanlar hakkında olumlu düşünüyor. Seçim kampanyasına başladığı günden bu yana Latin kökenli göçmenler, kadınlar ve Müslümanlar hakkında ayrımcı sözler sarfeden Trump’ın halk desteği her gafından sonra artış gösterdi.
Vatan


Kürtler ‘Bizi Ypg’ye Bırakmayın’ Diyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme dair soruları yanıtladı. “Ne Türkiye’deki ne de Irak’taki ve Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle” diyen Çavuşoğlu, “Suriye’deki Kürtler, ‘yPG’ye bizi teslim etmeyin bunlar kendi ideolojilerini bize dayatıyor, ateist bir Kürt toplumu yetiştirmek istiyorlar, bize zulmediyorlar’ diyorlar. YPG, orada da Kürtlerin tamamını temsil etmiyor” açıklamasında bulundu. NTV’de Suriye’ye hava saldırılarında bulunan Rusya’nın DAEŞ yerine oradaki Türkmenleri ve muhalefeti vurduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Bunun da sebebi belli. DAEŞ rejimle savaşmıyor ve rejime tehdit değil. Rusya, Esad rejimine tehdit oluşturan güçlere yönelik saldırılarda bulunuyor. Bunun da amacı rejimi güçlendirmek hatta orada rejimi ayakta tutabilmek için küçük bir devlet oluşturmak” dedi. Çavuşoğlu, Musul’un Başika Kampı’ndaki Türk eğitim varlığı konusuna da değinerek Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Irak’a gideceğini söyledi. Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Maliki’ye tepki gösteren Çavuşoğlu, Maliki’nin Musul’daki Türk askeri varlığını kışkırttığını söyledi. Türkiye’nin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası büyük bir devlet gibi davrandığını belirten Çavuşoğlu, “Bugüne kadar yaptıklarına karşılık vermiyorsak korkumuzdan değil. Ama bizim de sabrımız sınırlı” şeklinde konuştu.
Star

POLİTİKA

Baraj Masada
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, hükümetin ‘2016 Yılı Eylem Planı’nda yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi yer alıyor. Düzenleme için son tarih 21 Aralık 2016 olarak belirlendi. Barajın yüzde 7’ye çekilmesi gündemde. Planda, 21 Mart’a kadar cemevlerine statü sözü veriliyor. Ancak Alevi dernekleri aynı düzenlemedeki ‘geleneksel irfan merkezleri’ ifadesine itiraz ediyor. Plana göre HSYK üyeleri de artık TBMM’de seçilecek. Eylem Planı’nda yüzde 10’luk seçim barajıyla ilgili düzenlemeye gidileceği belirtildi. Düzenleme, 2016 Eylem Planı’nın 1 yıl içindeki hedefleri arasına alındı. Düzenleme için son tarih de 21 Aralık 2016 olarak verildi. Kulislerde, yönetimde istikrarın korunabilmesi için barajda ciddi bir düşüşe sıcak bakılmadığı, diğer partilerle de yapılacak görüşmelere göre barajın yüzde 7 çizgisine çekilebileceğinden söz ediliyor. Baraj konusundaki son kararı parti yönetiminin vereceği belirtiliyor. ‘Başkanlık sistemi’ tartışmalarının da bu konuda etkili olabileceği konuşuluyor. AK Parti’nin iki yıl önce gündeme taşıdığı 3 seçenekli önerisinin de güncellenerek yeniden tartışmaya açılabileceğine dikkat çekiliyor. AK Parti mevcut sistemde yüzde 10 barajını korurken, yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge ve barajsız dar bölge sistemleri önerisinde bulunmuştu. CHP barajın yüzde 5 ya da 3’e indirilmesini önermiş, MHP baraj tartışmalarına mesafeli bir tutum almış; HDP de barajın tümüyle kaldırılması ya da yüzde 3’e çekilmesi görüşünü dile getirmişti. Eylem Planı’na göre Adalet Bakanlığı, Seçim Yasası ile birlikte Siyasi Partiler Yasası değişikliğine de çalışacak.
Hürriyet

Karşılık Vermiyorsak Korkumuzdan Değil
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçak düşürme krizinin ardından Rusya’nın bazen iftira atarak Türkiye’ye karşı her fırsatı değerlendirmeye kalktığını belirterek, “Bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak herhangi bir korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil” dedi. Çavuşoğlu, dün NTV’de soruları yanıtladı. Türk askerinin Musul yakınındaki Başika’da Mart ayından bu yana Musul ulusal muhafızlarını eğitmek için bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, Türkiye’ye yönelik DAEŞ tehdidinin artması üzerine eğitim veren birliğin güvenliğini sağlamaya yönelik bir birlik gönderildiğini belirtti. Bazı bölge ülkelerinin ve eski Başbakan Nuri Maliki’nin kışkırtması sonucu Bağdat hükümetinde hassasiyet oluştuğunu dile getiren Çavuşoğlu şunları söyledi: “Bağdat yönetiminin endişelerini gidermemiz lazım. Milli Savunma Bakanımız onların bakanıyla görüştü. Ben Dışişleri Bakanı Caferi ile 1,5 saat görüştüm. Sayın Başbakanımız İbadi’ye bir mektup yazdı. Hepimizin vurguladığı şey, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini en çok savunan ve saygı duyan ülke, Türkiye’dir.” Musul’daki Türk askerinin sayısının azaltılıp azaltılmayacağına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Her boyutuyla değerlendirdikten sonra azaltmaya ya da artırmaya karar vereceğiz. Oradaki tehdit tamamen ortadan kalkmadan belki de artırma ihtiyacı duyacağız.” Çavuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önce bakan seviyesinde yapılacak ziyaretlerin ardından Bağdat’a gitmeyi düşündüğünü kaydetti. Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin ziyareti sırasında Suriye’deki Kürtlerin durumunun da ele alındığını belirterek, “Suriye’deki Kürtler bile, ‘YPG’ye bizi teslim etmeyin. Bunlar kendi ideolojilerini bize dayatıyor. Ateist bir Kürt toplumu yetiştirmek istiyorlar. Fakat yine de kendilerinden olmayanlara zulüm ediyorlar’ diyor” dedi. Çavuşoğlu, Rusya’nın uçak düşürme olayından sonraki tutumuna tepki göstererek, “Bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak herhangi bir korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil. İstemediğimiz bir olay oldu. Ama Rusya haksız. Hava sahamızı ihlal etti. Ama ilişkilerimizi tekrar eski günlere döndürmek için sabırlı davranıyoruz” dedi. Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı görüşmenin içeriğini açıklamama konusunda prensipte anlaştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, G-20 zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusça konuştuğunu anlatarak, “Rusçam fena değil. Rusya’da üç hafta dil eğitimi almıştım. Az biliyorum ama etkili kullanıyorum” dedi.
Milliyet

‘Askerimizi Geri Çekmek Söz Konusu Olamaz’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Musul’daki Türk askeri varlığı konusunda açıklama yaptı. “Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Zira başta IŞİD terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur.” “Söylenen nedir? ‘Biz davete icabetle Irak’a geldik.’ Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şeyi bekleme lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız.Başbakanlığım döneminde de Irak’ın yetkilileriyle, önceki başbakan dahil olmak üzere bunları hep konuştuk. ‘Ya siz bu tedbirleri alın, alamıyorsanız bu tedbirleri biz almak durumunda kalacağız. Bizi buna sevk etmeyin’ diye defaatle bunları söylemişizdir.” MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun Irak merkezi yönetimiyle görüştüğünü hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Biz bu işin yani şu anda, askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Ama bunu bir mutabakat içerisinde sürdüreceğiz. Bütün oradaki bulunmamız, bir muharip asker bulundurma noktasında değil, sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korumasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur. Açıklanan rakamların hepsi uçuktur.” Gaziantep’teki “özel güvenlik bölgesi” uygulamasına ilişkin soruya ise Erdoğan, “Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler gösterecektir” yanıtını verdi ve ekledi: “Fırat’ın batısı olarak da Türkmen kardeşlerimizin Akdeniz’e doğru uzandıkça, o bölgeler Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Onlar bizim için ayrı bir hassasiyet kesbediyor.”
Vatan

SPOR

Turkish Airlines Euroleague A Grubu’ndaki Fenerbahçe, 9. maçında Sırbistan temsilcisi Kızılyıldız’ı konuk etti, ikinci yarıdaki mükemmel savunma performansıyla 79-61’lik galibiyete ulaşarak, grup liderliğini de garantiledi. TOP 16’yı daha önce garantileyen Fenerbahçe, maça tutuk başladı, özellikle hücumda tıkanınca, kazanmaya daha fazla ihtiyacı olan konuk takım, 5. dakikada 13-8 öne geçmeyi başardı. 20-18 geride girdiği ikinci periyotta 33-24 geriye düştükten sonra Sloukas ile canlanan temsilcimiz, Yunan guardının uzunları devreye sokmasıyla rahatladı. Dışarıdan da Bogdanovic ile Antic’ten gelen isabetlerle kontrolü ele geçirdi Fenerbahçe, devreyi 39-37 üstün tamamladı. İkinci yarıda ise işler tamamen değişti. Fenerbahçeli oyuncular hem keyif verici bir basketbol izlettirirken, keyif aldıklarını da gösterircesine, hem savunma hem de hücumda inanılmaz oynadı. 5 dakika sayı yemeyen önce Vesely, ardından Udoh ile blok şov yapan Fenerbahçe, farkı çift hanelere çıkarıp, son periyoda 58-51 galip girdi. Datome’nin de resitale eşlik edişiyle son çeyreğe de 12-0’lık seriyle girmeyi başaran Fenerbahçe arayı iyice açtı. Obradovic, sırayla takımın yıldızlarını benche çağırıp, tribünlerin alkışlamasını sağlarken, çok uzun aranın ardından yeniden formasına kavuşan Rick Hickman’ın son saniyede attığı basket, skoru belirledi: 79-61.
Milliyet


Galatasaray’da Başkan Dursun Özbek’e yönelik eleştiriler artarken, muhalefette olağanüstü kongre sesleri yükselmeye başladı. Hamzaoğlu’nun gönderilmesiyle başlayan süreçte, Grosskreutz’un ayrılmak istemesi, basketboldaki lisans olayı ve hükmen yenilgi ile Fenerbahçe’ye verilen cevaptaki Alex skandalı bu süreçte belirleyici rol oynadı. Kardeşi Mehmet Özbek’i Florya ve Sportif AŞ’nin başına getirerek rahatsızlık yaratan Dursun Özbek’in son Divan’dan eleştirileri dinlemeden ayrılması ipleri kopardı. Eski başkanlar Selahattin Beyazıt, Faruk Süren, Mehmet Cansun, Duygun Yarsuvat ve camianın önde gelen birkaç ismi, Özbek’le görüşmek istediler. Ancak Özbek talebi geri çevirince düğmeye basıldı. Galatasaray’ın akilleri aday arayışlarına başlarken, yapılan görüşmelerin ardından başkanlık için Duygun Yarsuvat ve TUSİAD eski başkanı Muharrem Yılmaz ön plana çıktı. İki isim “Tamam” demeseler de şartların oluşması halinde aday olabileceklerini bildirdi. Yaşanan süreçte Özbek olağanüstü kongre kararı almazsa yönetimden yeni istifaların olabileceği belirtiliyor.
Star


Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, 1-1’lik Celtic maçıyla gelen turun ardından oyuncularını tek tek tebrik etti. G.Antep maçının ardından Celtic karşısında da 10 kişi kaldıktan sonra takım olarak gösterilen reaksiyon nedeniyle mutlu olan Portekizli hoca, “10 kişi kaldıktan sonra baskı yapmanız çok önemli. Bu futbol karakterimizin artık sahaya yansımaya başladığını gösteriyor” dedi. Pereira, futbolcularına şu sözleri iletti: “Yine ayakta alkışlanacak bir mücadele verdiniz. Celtic maçı sonrası önümüz daha da açılmıştır. Artık beklenen hedeflere daha çabuk ulaşacağız. Bu galibiyetle finale daha yaklaştık. Saha içinde hatalarımız var bunları en aza indirmeliyiz. Agresif oynayan bir takım olma yolunda önemli mesafe katettik. Rakibi oynatmayan, baskı yapan görüntümüz de istediğim gibi.” Fenerbahçe formasının her futbolcu için çok değerli olduğunu belirten Pereira, “Sezon başından beri eleştiriler aldık, ama ben bu eleştirilere karşı savaştım. Çünkü bildiğim tek şey sizlerin her geçen gün daha iyiye gitmeniz. Birlik olmayı takım olmayı başardınız, hepinizi tebrik ediyorum. Bu gelişiminizi sürdürmenizi istiyorum. Önümüzde Başakşehir maçı var. Bu karşılaşmayı da kazasız atlatalım” diye konuştu.
Star


Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi’nde tur atlamak için beraberliğin bile yettiği karşılaşmada Sporting Lizbon’a 3-1 yenilerek havlu atarken siyah-beyazlı camiada kaleci Tolga Zengin’in yediği goller tartışma yarattı. Querasma’nın “Bu seviyede böyle hatalar yapmamalıyız”, Teknik Direktör Şenol Güneş’in ise “Pozisyon hatası yaptığımız ilk gol bizi dağıttı” diyerek hedef aldığı Olcay Şahan’ın ise “Golü hep beraber yiyoruz” diyerek sahip çıktığı Tolga’ya en büyük tepkiyi taraftarlar verdi. Taraftarlar, maç sonu soyunma odasında gözlaşlarına boğulan ve arkadaşları tarafından güçlükle sakinleştirilen 32 yaşındaki file bekçisine sosyal medyadan, “Ağlamanın ne faydası var!” derken, “Çocukluğumu Fevzi, gençliğimi sen yedin Tolga”, “Bir hatalı gol, her sene üç ayrı şekilde yenir mi?” “Milyonlarca Beşiktaşlı’nın boğazına düğümlenen hıçkırıksın”, “Ancak senin gibi bir kaleci iki sene üst üste Avrupa’da elenmemize yol açabilir” mesajları attı. Beşiktaş’ın 2013-2014 sezonu başında Trabzonspor’dan transfer ettiği Tolga Zengin, geçen sezon 19 Mart 2015’te Olimpiyat Stadı’ndaki Club Brugge rövanşında da benzer bir hata yaparak takımının Avrupa’ya veda etmesine neden olmuş ve büyük tepki çekmişti. Bu sezon 2-0 kaybedilen Akhisar Belediyespor maçında kapattığı köşeden gol yiyen Tolga, Sporting Lizbon’un Kosta Rika’lı oyuncusu Bryan Luiz’den aynı golü yiyerek taraftarları adeta çıldırttı.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme