.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Aralık 2015 Pazar

13.12.2015 Genel Gündem

13.12.2015 Pazar
GÜNDEM 

Kızıma ve Oğluma İftira Atılıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, El Cezire Arapça kanalına verdiği röportajda kızına ve oğluna iftira atıldığını belirterek, “Oğlumun petrolle alakası yok. Gıda sektöründe küçük çaplı işle uğraşıyor. Kızım güya DAEŞ’in (IŞİD) yaralılarını Türkiye’de tedavi ettirip gönderiyormuş. Yalan. Bu bir alçaklıktır” dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi: (Musul’daki Türk askeri birliğinin değişimi) “Sayın İbadi’nin 2014’teki Türkiye ziyaretinde eğitim amaçlı bizden talepleri oldu ve o zaman Başika Kampı’nı kurduk. Eğit - donatı bu askerlerimiz yerine getirecek. Yani bu sayı yetmeyebilir, daha da bunun artması gerekebilir. Yeterli sayı neyse o sayı kadar orada eleman, araç - gereç bulundurulacaktır. (Irak’ın konuyu BM Güvenlik Konseyine taşıma hazırlığı) Irak’ın bu adımını İran’ın, Rusya’nın bölgedeki attığı adımlar üzerine atılmış bir adım olarak görüyorum. İnanıyorum ki BMGK, bu adımın samimi olmadığını görecek, kararlarını buna göre vereceklerdir. (Düşürülen uçağın kara kutu kayıtlarının incelenmesiyle Moskova’nın iddiaları doğrulanabilir mi sorusu üzerine ) Neyi incelerlerse incelesinler, radar tespitlerimiz ortada. Sınırımıza nasıl yaklaştıkları ve 5 dakika içinde 10 kez uyarı yapmamıza rağmen sınır ihlalini yaptıkları ortada. NATO’daki müttefiklerin de kayıtları Türkiye’ye ulaştı. Onların kayıtları da kayıtlarımızı doğruluyor. Boğazlarımızdan geçen bir Rus gemisinde, bir askerleri omuzunda füzeyle görüntü veriyor. Bunlar çok duygusal, çocukça şeyler. Bununla ne yapmak istiyorsunuz? Aynı dönemde Sarayburnu’nda 3 NATO gemisi var. Gerilimden yana olsak durum farklı olur. Bir an önce diplomatik yollarla bir çözümü bulmaktan yanayız. (Rusya’nın Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddiaları) Mare-Hercele hattında koalisyon güçleri olarak operasyonlar yapıldı, DAEŞ ciddi kayıplar verdi. Bu kayıpları verdiren Türkiye, nasıl oluyor da DAEŞ’le böyle bir anlaşmanın içerisinde oluyor. Türkiye, bin 500 - bin 600’e yakın DAEŞ militanı olarak belirlenen kişiyi gözaltına aldı. 6 bin kişi yurtdışı yapıldı ve 26 bin kişinin Türkiye’ye girişine izin verilmedi. 2014’te 79 milyon litre kaç petrol ele geçirdik. Gümrük Ticaret Bakanlığı’nca gerekli işlemler yapılarak yok edildi. DAEŞ’ten petrol almak gibi bir durumumuz yok.
HürriyetEhliyet Sınavına Giderken Öldüler 
Van’ın Tuşba İlçesi Göllü Mahallesi mevkiinde, Çaldıran İlçesi’nden kent merkezinde yapılacak sürücü belgesi yazılı sınavı ile açıköğretim sınavına girecekleri taşıyan minibüs ile kapalı kasa kamyonet dün sabah 09.00 sıralarında kafa kafaya çarpıştı. Kursiyerleri taşıyan İsmet Ağaç yönetimindeki minibüs hatalı şerit değiştirince Van’dan Erciş’e gitmekte olan Hamdi Tel yönetimindeki kamyonet ile çarpıştı. Kaza sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevkedilirken, yol trafiğe kapatıldı. Kaza sonrası araçlarda sıkışanları AFAD ekipleri güçlükle çıkarabildi. Kazayı duyan ölenlerin aileleri olay yerine akın ederek yakınlarının kimliklerini tespit etmeye çalıştı. Jandarma ve polis olay yerinde inceleme yaparak soruşturma başlattı. Van Valiliği ise yaptığı açıklamada kazanın detaylarını verdi: “Sürücü kursu kursiyerlerini taşıyan İ.A. yönetimindeki 65 HC 593 plakalı minibüsün, bölünmüş yolda karşı yönden gelen H.T. yönetimindeki 06 DL 2741 plakalı kapalı kasa kamyonetle Göllü Mahallesi mevkiinde hatalı şerit değiştirmek sonucu çarpışmıştır. Kazada araç sürücüleri dahil toplam 11 kişi olay yerinde hayatını kaybetmiş, 4 kişi ise yaralanmıştır.” Kazada öğretmen Ümit Batmaz, öğretmen Rafiye Ceylan (27), eşi astsubay Kudret Ceylan (30), Barış Turan, Turan Aladağ (28), Sait Işık (33), Murat Ateş (23), Mehmet Tokmak (17), Muhammet Yalçınkaya, İsmet Ağaç (31) ve Hamdi Tel (36) hayatını kaybetti. Kazada ağır yaralanan 4 kişi Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde yoğun bakıma alındı. Kaza sonrası hurdaya dönen araçlar çekicilerle yoldan kaldırıldı. Kaza nedeniyle kapatılan yol yeniden kontrollü olarak trafiğe açıldı. Ceset torbalarına konulan cenazeler de ambulanslarla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi morguna alındı. Cenazelerin yapılacak otopisinin ardından ailelerine teslim edileceği belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 102, 9989-103, 1193                                                                                 
ABD Doları 2, 9797-2, 9826/ Euro 3, 2766-3, 2809/İngiliz Sterlini 4, 5400-4, 5447                   

Müteahhite Yol Borcu 5.5 Milyar TL 
Kamuya iş yapılan müteahhitlerin gözü kulağı yeni ödeme kararında. Özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü’ne iş yapan müteahhitlerin 5.5 milyar TL’lik hakedişleri için ödenek bekledikleri konuşuluyor. Karayolları müteahhitlerine yapılacak ödemeler sık sık gündem konusu oluyor. Kurban Bayramı’ndan önce de 1.5 milyar TL civarında ek ödenek verildiği belirtilen müteahhitler için, ekim ayında da bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonucunda 1.3 milyar TL düzeyinde bir ek ödenek çıkarıldığı ifade ediliyor Ancak müteahhitlerin halen birikmiş hakedişleri bulunuyor. Yetkililer, “Bu senenin sonu bitmeden bir ödenek verilebilir mi, bilmiyoruz. Bu konuda bir Yüksek Planlama Kurulu kararı beklentisi var, ancak henüz somut bir adım yok. Böyle bir düzenleme yapılırsa, müteahhitler için rahatlatıcı bir adım olur” bilgisini verdi. 2015 başında Karayolları Müdürlüğü en çok ödenek alan kurumların başında gelmişti. Merkezi yönetim bütçesi kapsamında Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’ne 7 milyar lira ayrılırken, Milli Eğitim Bakanlığı’na 5.3 milyar TL, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na 4.6 milyar TL, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne de kamulaştırmalar dahil 4.2 milyar TL ödenek ayrılmıştı. Ödenek, müteahhitlerin geriye dönük borçlarını kapatmakla sınırlı kalmıştı. Son yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yatırımları için senenin başında bir ödenek bütçeye konulurken; yıl içinde verilen ek ödeneklerle bu rakam takviye ediliyor. Bu kapsamda 2012 yılında genel müdürlüğün yatırım bütçesi 3.6 milyar TL olurken; yıl sonunda söz konusu rakam ek ödeneklerle birlikte 11.1 milyar TL’ye çıktı. 2013 başında genel müdürlüğe 3.8 milyar TL’lik bir bütçe konulurken; sene sonuna gelindiğinde bu rakam12.3 milyar TL’ye ulaştı.
Hürriyet

İnternetten Alışverişe Devlet Teminatı 
İnternetten alışverişe ilişkin endişelerin giderilmesi için, sanal ticaret yapan sitelere "güven damgası" sistemi getiriliyor. Hükümetin 2016 Yılı Eylem Planında yer alan uygulamayı; Gümrük ve Ticaret, Ekonomi, Kalkınma, Maliye ve Ulaştırma bakanlıkları iş birliği ile hayata geçirecek. Buna göre güven damgası; internet üzerinden satış yapan işletmelerin, bağımsız bir kurum nezdinde önceden belirlenmiş standartlara uyum sağladıklarını gösteren bir tür etiket veya görsel olarak tanımlanacak. Güven damgasına sahip işletme, e-ticaret esnasında belirli standartlara ve hukuki düzenlemelere uymayı taahhüt ediyor. Tüketici de bu damgaya sahip mağazalardan alışveriş yaptığında, bunların öngörülen kurallara uygun hareket ettiğinden emin olabiliyor. Türkiye'deki e-ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlaması beklenen güven damgası için, satıcının; güncel ve tanıtıcı bilgileri, mal ve hizmetlere dair bilgiler, vergiler dahil ürünün nihai fiyatı, stok durumu ve teslimat bilgileri, iade ve geri ödeme sürecinin yanı sıra etkin bir müşteri hizmetleri ve şikayet sistemi, kişisel verilerin korunması, güvenli ödeme yöntemleri gibi kriterleri taşınması gerekiyor.
Türkiye

1300 TL’ye ‘Fazla’ Demek Günahtır 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için belirlenen 1300 lirayla ilgili olarak, “1300 liraya ‘çok, bununla batarız’ demek, günahtır. Açlık sınırında olan bir ücret, onun için bu konuda hükümetle aynı noktadayız” dedi. Atalay, Türkiye’de asgari ücretin yükselmesiyle ilgili problem görmediklerini söyledi. 1300 lirayı ödeyemeyecek durumda olan işverenlere yardım edilmesi gerektiğini vurgulayan Atalay, “Hükümet ve işveren ortaklaşa bunu çıkartacağız” diye konuştu. Atalay, asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirileceğine dair açıklamalar yapıldığını anımsatarak, şöyle konuştu: “Bununla ilgili olarak sendikalar, üniversiteler, hükümet ortaklaşa bir komisyon kuracak. Bu komisyonun içinde taşeronlar adına iki temsilci olmasını isterim. Asıl işi kim yapıyor, girsin. Karayolları işçisi, asfalt atıyor, kar temizleme çalışması yapıyor. Asıl işe yardımcı olan işçiler de imkan olursa kadroya alınsın. Arada aracılar var. Sağlıkta, milli eğitimde müteahhidin biri 10 kişi çalıştırıyor. Bunların maliyeti devlete 1900 lira. Diyorum ki, bu maliyeti bize verin, bu paraya imza atalım, aradakini çıkartalım, devletin işçisi olsun, imkanı varsa alın kadroya, devletin şemsiyesi altına girsinler. Bir daha devlet, taşeron metoduyla adam çalıştırmasın.” Atalay, hükümetin verdiği sözün en kısa zamanda yerine getirileceğine inandıklarını belirterek, “Genelgeyle ve kanunla yapılacak işler var. Kanunla yapılacak işler için TBMM’den yasa çıkması lazım. Şu anda TBMM çalışmaya başladı” ifadelerini kullandı.
Milliyet

Türkiye MIPIM’e 15 Şehirle Gidiyor 
Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM, 15-18 Mart 2016 tarihlerinde kapılarını açacak. Geçtiğimiz yıl İstanbul Çadırı’nın yanı sıra Ankara, Balıkesir ve Antalya’nın katılım gösterdiği fuara, bu kez Türkiye’den 15 şehrin katılması bekleniyor. Türkiye’den toplam 350’ye yakın firma ve belediyenin katılması beklenen MIPIM 2016’da İstanbul, Antalya, Balıkesir, Hatay ve Ordu gibi şehirlerin yerini alacağı kesinleşti. Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı MIPIM’in bu yıl teması “Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri” olacak. MIPIM’e katılım sayısı açısından 7’nci ülke konumunda bulunan Türkiye’nin bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor. MIPIM 2016’da Türkiye’nin katılımıyla ilgili bir diğer önemli gelişme ise geçen yıl 300 metrekareyle yer alan İstanbul Çadırı’nın bu yıl iki katına çıkartılması oldu. Fuara şu ana kadar stand ile katılım göstereceği belli olan firmalar arasında Tabanlıoğlu Mimarlık, DKY İnşaat, Piyalepaşa Gayrimenkul, Esas Gayrimenkul, ÖzakYenigünZiylan, Tahincioğlu, Lal Gayrimenkul Değerleme, ProPlan, Özer+Tulgan Mimarlık, TSKB Gayrimenkul Değerleme, Öncüoğlu+ ACPMimarlık yer alıyor.
Vatan
  
Yerli Otomobilin Kamuflajı Autoshow 2018’de Kalkacak 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Hedefimiz, 2018 İstanbul Autoshow’da aracımızın tasarımıyla, teknolojisiyle tüketicimizin, halkımızın beğenisine sunulması. Yerli otomobili kamuşajsız, son haliyle orada görebiliriz” dedi. Bakan Işık, 24 televizyonunda yerli otomobil projesine ilişkin soruları yanıtladı. Gebze’de yerli otomobildeki son durumu ele aldıklarını bildiren Işık, bu konudaki çalışmaların arzu edilen şekilde yürüdüğünü belirtti. Yerli otomobil konusunun bazıları tarafından “seçim öncesi atraksiyonu” diye yazılıp, değerlendirildiğini vurgulayan Işık, başarıyla sonuçlandırmak istedikleri bir proje olduğu için çok yoğun çalıştıklarını anlattı. Işık, 2020 yılından önce seri üretime geçmiş, halkın beğenisini kazanacak bir Türk markasıyla, fikri mülkiyet haklarının ülkeye ait olduğu, teknolojisinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) liderliğinde geliştirildiği ve üretiminde en az yüzde 85’inin Türkiye’de yapıldığı yerli otomobili yollara çıkaracaklarını ifade etti. Yerli otomobilin 4 prototipi bulunduğuna değinen Işık, “Prototiplerin 3’ü hazırdı. Şimdi crossover yani halkın çok kullandığı tabirle jip dediğimiz prototipte, 22 Aralık’ta hazır olacak. O geldikten sonra üzerine TüBİTAK’ın teknolojisi yükleniyor, sonra testler yapılıyor aslında çok uzun yoğun ve yorucu bir çalışma yapılıyor. Yine kamuşajlı olacak, hatları belli olmayacak. Asıl hatlar ne zaman belli olacak diye bir merak var, 2016’nın sonunda inşallah filo üretimini de yapmış olacağız. Önümüzdeki yılın sonunda da Allah ömür verirse, sağlıkla sıhhatle önümüzdeki zamanlarda belki filoyu göstermiş olursunuz” diye konuştu. Işık, 30-40 araç üreteceklerini, her türlü arazi mevsim ve iklim şartlarında test edeceklerini belirterek, şöyle devam etti: “Belki ilk defa sizinle paylaşıyorum, 2018 yılında İstanbul Autoshow’da araçları göreceğiz. Zannediyorum 2018’de örtüyü çekeriz. Hedefimiz, planımız 2018’in İstanbul Autoshow’da aracımızın tasarımıyla, teknolojisiyle tüketicimizin, halkımızın beğenisine sunulması. Yerli otomobili kamuflajsız, son haliyle orada görebiliriz. Güzel, uyumlu bir çalışma var inşallah 2016’nın sonunda filo 2018’de de aracın satışa hazır halini kamuflajsız olarak göreceğiz. Otomobil fuarını inşallah bu noktada fırsat olarak değerlendireceğiz.”
Star

SİYASET/POLİTİKA

Eylem Planının Takipçisiyim 
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen, 64. Hükümetin ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıda ekonomik reformların bütün kademelerde uygulanması için gerekli görevlendirmeleri yapan Davutoğlu, eylem planının hayata geçirilmesinin bizzat takipçisi olacağını söyledi. 2016 bütçesine ilişkin çalışmaların süratle tamamlanması ve bütçenin bütün AK Parti hükümetlerinde olduğu gibi mali disiplin esasına dayalı olarak hazırlanmasının kararlaştırıldığı toplantıda, FED’in önümüzdeki hafta alacağı kararlar da konuşuldu. Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya, Başbakan Yardımcıları Lütfi Elvan ve Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkmenistan’da bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın yerine Bakanlık Müsteşarı İbrahim Şenel, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da şehir dışında olması sebebiyle yerine, Bakanlık Müsteşarı Cüneyt Düzyol, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı Yardımcısı Taşkın Temiz ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili İbrahim Turhan da katıldı. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantının ardından Başbakanlıktan yapılan açıklamada, 64. Hükümetin kurulmasının ardından Ekonomi Değerlendirme Kurulu’nun ilk toplantısının gerçekleştirildiği belirtildi. Hükümetin reform gündemiyle birlikte güncel ekonomik gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla bu toplantıların düzenli yapılmasının kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada, “Toplantıda Başbakanımız tarafından kamuoyuna açıklanan 64. Hükümetimizin Eylem Planı’nındaki ekonomik reformlarının bütün kademelerde uygulanması için gerekli görevlendirmeler yapılmıştır. Başbakanımız, eylem planının hayata geçirilmesinin bizzat takipçisi olacağını vurgulamıştır” denildi. Toplantıda Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, 2016 bütçesi ile ilgili bilgi verdiği kaydedilen açıklamada, 2016 bütçesine ilişkin çalışmaların süratle tamamlanması ve bütçenin bütün Ak Parti hükümetlerinde olduğu gibi mali disiplin esasına dayalı olarak hazırlanmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. Toplantıda ayrıca Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın da küresel piyasalardaki oynaklık konusunda kurulu bilgilendirdiği, çarşamba günü kamuoyuna açıklanan “2016 Yılında Para ve Kur Politikası” metnini sunduğu kaydedildi. Açıklamada, “Reformlar sayesinde Türkiye’nin makro-ekonomik temellerinin daha da sağlamlaşacağı ve küresel risklere karşı ülkemizin daha dirençli hale geleceği değerlendirilmiştir. Yapısal reformların Türkiye ekonomisinin şoklara karşı dayanıklılığını pekiştireceği vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi. Öte yandan toplantıda FED’in önümüzdeki hafta alacağı kararların da konuşulduğu öğrenildi.
Milliyet

Zamanı Geldiğinde Herkes Kantara Çıkar, Tartılır 
Eski MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, olağanüstü kongre için gerekli imzanın üstünde bir sayıya ulaşıldığını açıkladı. Aydın imza toplama sürecinde “kişiselleştirme gayretinin” parti delegesi üzerinde huzursuzluk oluşturduğuna dikkati çekerek, delegeyi rahatlatacak adımlarım atılması gerektiğini söyledi. Olağanüstü kongre için yürütülen çalışmaların sürdüğünü aktaran Aydın, “Gerekli imzanın üstünde bir sayıya ulaşıldı. Ancak daha çok imza toplayarak genel merkeze bunları sunacağız” ifadesini kullandı. Aydın, delegenin üzerinde oluşan baskının aşılabilmesi amacıyla da genel başkanlık için adı geçen isimlerle ortak bir açıklama yapılacağını bildirdi. Yürüttükleri çalışmanın önemine dikkati çeken Aydın, şöyle devam etti: “Bu iş ciddi bir iştir. Bu, güç gösterme alanı değildir. Kongre için önümüzde daha 3-4 aylık bir süre vardır. Bu köprünün altından daha çok sular akar. Herkes zamanı gelince kantara çıkar, tartılır.” Olağanüstü kongre için yürütülen çalışmaların mahkemeye taşınmasının, genel başkan adaylığı için yarışanları zora sokabileceği yönündeki iddialar konusunda da Aydın, şunları kaydetti: “Oy veren milyonlarca insanı temsilen bin 232 üst kurul delegesi vardır. İsterlerse genel kurulu toplayıp partiyi bile kapatırlar. Bunu yapmayıp buna karşılık sert tedbirler almak ya da benim dönemimde yaşanan benzeri olayların yaşanması, bu harekete yapılabilecek en büyük kötülük olur. Bu kötülüğü yapmaya da hiç kimsenin hakkı yoktur.”
Milliyet

Anadolu Partisi Kapanıyor 
Emine Ülker Tarhan’ın CHP’den ayrılarak kurduğu Anadolu Partisi kapanıyor. 7 Haziran seçimlerinde oy oranı sadece yüzde 0,06 olan ve 1 Kasım seçimlerine katılmayan partide kapanma kararının haftaya verileceği belirtiliyor. Anadolu Partisi Tarhan’ın başkanlığında emekli Tuğramiral Türker Ertürk, Maltepe eski Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Ahmet Mümtaz İdil, Sibel Alemdaroğlu, Meltem Ünalerzen, Dicle Eroğul, eski ANAP’lı Yunus Yunusoğlu’nun da aralarında olduğu 45 kişi tarafından 14 Kasım 2014’te kurulmuştu. Partinin güneş ve ayçiçeğinden oluşan ambleminde güneş Anadolu’yu ve umudu; ay çiçeği ise Trakya’yı sembolize ediyordu. Parti kurucular kurulu kongresini Aralık 2014’te yapmış, örgütlenmesini kısa sürede tamamlamış ve bu sayede 7 Haziran seçimlerine katılma hakkı kazanmıştı. Anadolu Partisi iddialı girdiği ilk seçimlerde 27 bin 642 oyla hüsran yaşamıştı. Bu sonuçların ardından partinin Başkanlık Divanı istifa etti. Parti kurucularından Mustafa Zengin parti kurulduktan kısa bir süre sonra, Türker Ertürk 18 Mart’ta partiden istifa etti. 1 Kasım seçimlerine katılmayan partide tartışmalar kurulduğu günden bu yana hiç bitmedi. Anadolu Partisi’nin kapatma kararının gelecek hafta kesinliğe bağlanması bekleniyor.
Vatan

DÜNYA 

NATO’ya Üst Düzey İki Türk 
Türkiye’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem (59), NATO Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanıyor. Kariyerinde NATO’nun önemli yer tuttuğu İldem bu göreve getirilen üçüncü Türk olacak. İldem, NATO’nun Kamu Diplomasisinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapacak. Türk Dışişleri Bakanlığı’nda 38 yıllık bir geçmişe sahip olan ve kariyerine NATO dairesinde çalışarak başlayan İldem’in ilk yurtdışı görev yeri de Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliği’ydi. İldem’in yurt dışında görev aldığı merkezler arasında Yeni Delhi, Washington ve Atina da bulunuyor. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in özel kalem müdürü ve dış politika başdanışmanı görevlerini yürüten İldem, 2003’te Lahey Büyükelçisi, 2006’da NATO Daimi Temsilcisi oldu. İldem, 2011’den bu yana da Viyana’da Türkiye’nin AGİT Nezdindeki Daimi Temsilcisi olarak görev yapıyor. Doğrudan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e bağlı olarak çalışacak olan İldem’in sorumlu olacağı Kamu Diplomasisi Bölümü, NATO’nun faaliyetleri ve politikaları konusunda stratejik ve siyasi mesajların iletilmesi açısından önemli bir göreve sahip. NATO’nun Kamu Diplomasisi’nden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı makamı boştu. Yapılan başvurular arasından İldem’in başvurusu uygun görüldü. İldem, Genel Sekreterin 7 yardımcısından biri olacak. Yardımcılar belirlenirken ülke dağıtımı da göz önünde bulunduruluyor.
Hürriyet

Irak Mektupla BM'ye Türkiye'yi Şikâyet Etti 
Musul'daki Başika kampına Türk askeri takviyesi sonrası ikili oynayan Irak, yeni bir hamlede bulundu. BM Güvelik Konseyi'ne mektupla başvuran Bağdat yönetimi, Türk askerlerinin Irak'tan bir an önce şartsız olarak çekilmesini talep etti. Mektupta, "Türk askerlerinin Irak'ta bulunması, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Meselenin diplomatik yollarla çözülmesi için çaba gösterdik ancak Türkiye ikna edilemedi. Kendimizi savunmak amacıyla gerekli her türlü önlemi alma hakkımızı saklı tutuyoruz" denildi. Başvruyu değerlendiren BM Güvenlik Konseyi aralık dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, "Mektubu aldık. Talep edildiği üzere Konsey üyelerine dağıtacağız. Henüz bir toplantı talebi gelmedi. Irak Büyükelçisi'nin de böyle bir isteği olmadı. Sorunun çözülemediği açık. Irak ve Türkiye'nin diyaloğunun sürmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Suudi Kadınlar, Tarihi Seçimde İlk Kez Oy Verdi 
Suudi Arabistan’da kadınlar, yerel belediye meclisi seçimlerinde ilk kez oy kullandı. Dün düzenlenen seçim, ülke tarihinde kadınların aday olduğu ve seçim kampanyası düzenlediği ilk seçim olarak da kayıtlara geçti. Ülkede ilk seçimler 2005 ve 2011 yıllarında düzenlenmiş, bu seçimlerde sadece erkekler oy kullanabilmişti. Seçimlerde 900 kadının aday olduğu açıklanırken, yaklaşık 6 bin erkek aday bulunuyor. Bu ilk adım Suudi Arabistan, dünyada ‘sadece erkeklere’ oy hakkı tanıyan son ülkeydi. Reuters haber ajansına konuşan Sara Ahmed isimli bir kadın, “İlk adım olarak bu büyük bir başarı. Şimdi katkı sağladığımız toplumun bir parçası olarak hissediyoruz. Bunun hakkında çok konuştuk, bu bizim için tarihi bir gün” dedi. Suudi Arabistan, dünya üzerinde kadınların araba kullanmasına izin verilmediği ve erkeklerin izni olmadan seyahat etme, çalışma, eğitim görme ve evlenme haklarına erişemediği tek ülke. 20 milyon nüfusa sahip ülkede, sadece 1 milyon 480 bin kişi oy kullanmak için kayıt oldu. Oy kullanacak kişilerin 131 binini ise kadınlar oluşturdu. AFP haber ajansına konuşan Awatef Marzooq ise, “Kadınların artık bir sesi var. Ağladım. Bu, sadece başka ülkelerde olurken televizyonda görmeye alışık olduğumuz birşeydi” dedi. Marzooq, ‘bir erkek aday için oy verdiğini fakat bir kadının kazanmasını umduğunu’ söyledi. Seçime katılan kadın adaylar, seçim kampanyası esnasında birçok zorlukla karşılaşmıştı. Erkek seçmenlere doğrudan ulaşması yasak olan kadın adaylar, seçim kampanyalarını diğer erkeklerin aracılık etmesiyle yürütmek zorunda kalmıştı. Seçimlere katılan Amal el Sawari isimli kadın aday ise, “Size dürüst olacağım. Kazanmak için yarışmıyorum. Seçim yarışına girerek zaten mücadeleyi kazandığımı düşünüyorum” dedi.
Milliyet

Teyze Yeğenin Kader Seçimi 
Fransa’da ilk turunda Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) zaferle çıktığı bölgesel seçimlerin 2. turu bugün yapılacak. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan birinci tur seçimlerinde Ulusal Cephe yüzde 30 oyla seçimleri kazanırken, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi ‘Cumhuriyetçiler’ yüzde 28 oyla ikinci sırada yer almıştı. İktidardaki Sosyalist Parti ise yüzde 24’de kalarak seçimleri kaybeden parti olmuştu. İlk turda Ulusal Cephe’nin 6 bölgede birinci olması sonrası Sosyalist Parti, aşırı sağ tehlikesine karşı 3 bölgede listelerini geri çekme kararı almıştı. Başbakan Manuel Valls partisinin listelerini çektiği bölgelerde seçmenlere merkez sağa oy verme çağrısında bulunmuştu. İkinci tur seçimlerinde kazanma şansını yitiren Yeşiller Partisi de, Sosyalist seçmene seslenip oylarını Cumhuriyetçilere vermelerini istedi.
Vatan

İklim Değişikliğine Karşı Tarihi Anlaşma 
Fransa’nın başkenti Paris’te iki haftadır süren 21. BM iklim değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP21), üzerinde anlaşma sağlanan metin konferansa katılan ülkelerin delegeleri tarafından onaylandı. Konferans başkanlığını yürüten Fransa dışişleri Bakanı Laurent Fabius, oylamanın ardından Paris Anlaşması’nın 195 ülkenin delegesinin oy birliği ile kabul edildiğini bildirdi. Anlaşmaya itiraz eden delege olmadı. Hukuken bağlayıcı olacak anlaşma metninde, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılması konusunda anlaşma sağlandı. Metin, sera gazları emisyonunun düşürülmesi ile ilgili olarak ulusal düzeydeki planların beş yılda bir gözden geçirilmesini öngörürken, gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki mücadele için yılda en az 100 milyar dolar destek aktarması hedefleniyor.
Star

SPOR 

Mustafa Denizli işte bu tabloyu derbi ile değiştirecek! Zirve yarışında 6 puan gerisinde olduğu Beşiktaş’a karşı kritik bir 90 dakikaya çıkacak olan Galatasaray’da teknik direktör Mustafa Denizli, sarı kırmızılı takımın ilk 13 haftada imza attığı işte bu rakamları değiştirmek için kolları sıvadı Denizli dev derbi öncesinde taktik çalışmalarında defans-orta saha kurgusu ve takım savunması üzerinde durdu… Bunun nedenine gelince.. G.Saray, 192 top kapma girişimi ile Türkiye Süper Ligi’ndeki 18 takım arasında 16. sırada yer alıyor. 652 başarılı ikili mücadeleye imza atan Cimbom, bu klasmanda da 16.’lıkla küme düşme potasında Galatasaray kalesinde gördüğü 61 isabetli şut ile Türkiye Süper Ligi’nde kalesinde en fazla şut gören 6. takım konumunda… Bu tabloyu değiştirmek adına çalışmalara başlayan Denizli, agresif ve güçlü bir orta saha kurgusu istiyor. Chedjou’ya yine ön liberoda görev verme üzerine planını yapan başarılı hoca, Semih-Hakan ikilisi ve Selçuk’un da defansif oyuna katılması ile bu bölgede yoğun pres ve baskı, sıkı savunma ile bu istatistikleri tersine çevirmenin peşinde.. Mustafa Denizli, özellikle idmanlarda kuvvet ve dayanıklılık çalışmaları üzerinde de önemle duruyor.
Hürriyet

Türkiye, Finlandiya, İsrail, Polonya ve Romanya olmak üzere 5 ülkenin adaylık başvurusunda bulunduğu 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliği oylaması, Almanya’nın Münih şehrindeki FIBA Avrupa Yönetim Kurulu toplantısında yapıldı. FIBA, Türkiye'nin, organizasyonda dört gruptan birine ve final turuna ev sahipliği yapmasına karar verdi. İstanbul'daki grup maçları Abdi İpekçi Spor Salonu'nda, final turu karşılaşmaları ise Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanacak. Şampiyonada, Finlandiya, İsrail ve Romanya'nın da turnuvanın diğer grup maçlarına ev sahipliği yapacağı belirtildi. FIBA Avrupa Başkanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Onursal Başkanı Turgay Demirel, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatarak, "Hem Türkiye'yi hem de Türk basketbolunu dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara en iyi şekilde tanıtacağımız hususunda hiç şüphem yok" şeklinde görüş belirtti.
Türkiye

Sporting Lizbon’a yenilerek Avrupa Ligi’ne veda eden Beşiktaş’ta Teknik Direktör Şenol Güneş, Portekiz’de yediği hatalı gollerle tepki çeken Tolga Zengin'e G.Saray derbisinde de kaleyi emanet edecek. Beşiktaşlı taraftarların bir daha siyah-beyazlı formayı giyerken görmek istemediği ve Günay'ın kaleye geçmesi için kampanyalar yaptığı ortamda tecrübeli eldivene görev verecek olan Güneş, öğrencisine sahip çıkmaya çalışacak. Tecrübeli taktisyen, dün yapılan antrenmanda Sporting Lizbon maçında alınan mağlubiyetin tek sorumlusu olarak kendini gördüğünü belirten ve yaşadığı şoku atlatamayan Tolga Zengin'den bir an önce toparlanmasını istedi. Her kalecinin büyük hatalar yapabileceğini söyleyen tecrübeli çalıştırıcı, "Galatasaray maçı senin için bir meydan okuma olacak. O güne kadar kendini toplamaya çalış" diye konuşarak Tolga'yı mental olarak derbiye hazırladı. Sporting Lizbon maçında alınan mağlubiyeti oyuncularına unutturmak için psikolog gibi çalışan Güneş, hem derbi hazırlıklarını sürdürüyor hem de oyuncularının da moralini yükseltmeye çalışıyor. Dün akşam idmanı olmasına rağmen erken saatlerde tesislere giderek yardımcılarıyla birlikte Galatasaray'ın maçlarını yeniden izleyerek analiz eden tecrübeli çalıştırıcı, antrenman öncesinde de futbolcularıyla bir araya gelerek derbiye odaklanmalarını istedi. Güneş, "Bazı mağlubiyetler yeni başarıların kapısını açar. Avrupa'da başarılı olmak istiyorduk ama olmadı. Şimdi tüm ağırlığımızı lige vereceğiz" şeklinde konuştu.
Türkiye

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın kura çekimi, Fransa’nın başkenti Paris’te “Kongre Sarayı”nda gerçekleştirildi. A Milli Takımımız; İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile D Grubu’nda eşleşti. 10 Haziran-10 Temmuz 2016’da düzenlenecek şampiyonanın kura çekimini; Gullit, Panenka, Bierhoff, Charisteas ve Trezeguet gibi isimler yaptı. A Milli Takımımız, ilk maçını 12 Haziran’da Paris’te 47 bin kişilik Parc de Prince Stadı’nda 16.00’da Hırvatistan’la yapacak. Ardından 17 Haziran’da Nice’te 35 bin kişilik Riviera Stadı’nda 22.00’de İspanya ile karşılaşacağız. 21 Haziran’da saat 22.00’de de Lens’te 38 bin kişilik Delelis Stadı’nda Çek Cumhureyeti ile kozlarımızı paylaşacağız. İlk kez bu şampiyonada 24 takım yer alacak. 4’erli 6 grupta oynanacak maçların ardından ilk ikiler ve en iyi 4 üçüncü, son 16’ya kalacak. Bu turdan itibaren tek maç eleminasyon sistemine geçilecek. Son 16 maçları 25-26-27 Haziran’da, çeyrek finaller 30 Haziran- 1, 2 ve 3 Temmuz; yarı finaller 6-7 Temmuz, final ise 10 Temmuz’da.
Star

Fenerbahçe’de gündem Celtic ile oynanan maçta rakibine tekme atarak, kırmızı kart gören Diego Brezilyalı oyuncunun, disiplinsiz bir şekilde yaptığı hareket sonrası maçı tehlikeye sokmasına ilk tepki Sportif Direktör Giulliano Terraneo’dan geldi. Terraneo, Teknik Direktör Pereira ile görüşerek Sambacı’yı eleştirdi. Terraneo, “Yaptığı hatalar tepki çekiyor. Birkaç hafta kulübeye çekelim yerine Ozan’a şans verelim” önerisinde bulundu. Ancak Teknik Direktör Pereira, Terraneo’nun bu görüşüne sıcak bakmadığını belirterek; “Diego hata yaptı ama ben de hata yapıyorum. Kendisi anlayacaktır bu hatasını ve böyle laubali davranmayacaktır bir daha. Başakşehir’e karşı formasını yine vereceğim” demesi kriz çıkardı. Avrupa Ligi’nde yarın Fenerbahçe’nin rakibi belli olacak. Diego’nun UEFA’dan direkt kırmızıdan 2 maç ceza alacağı ancak yaptığı hareketten dolayı bu cezanın 3 maça çıkabileceği belirtildi. Portekizli teknik adamın, Terraneo’ya ‘bu takımın patronuyum’ mesajı vermesinin ardından yönetimin bu konuyla ilgili toplanacağı ve Başkan Aziz Yıldırım’ın yeni bir karar alabileceği öğrenildi.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme