16 Aralık 2015 Çarşamba

16.12.2015 Genel Gündem

16.12.2015
GÜNDEM

Diyarbakır’da 3 Şehit 
PKK’lı teröristler dün saat 15.15 sıralarında Diyarbakır-Silvan karayolunda tuzakladıkları patlayıcıyı, zırhlı polis aracı geçerken uzaktan kumandayla infilak ettirdi. Saldırıda, araçta bulunan 5 polis memuru yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralı polislerden, Özel Harekât Şube Müdürü Ahmet Kabukçu (47) ile özel harekât polis memurları Mustafa Nohut (47) ve Nuri Yazanel (38), doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayarak şehit düştü. Saldırının ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Eşi ve 3 çocuğu Ankara’da yaşayan Ahmet Kabukçu’nun geçici görevle Ankara’dan Diyarbakır’a geldiği belirtildi. Kabukçu’nun şehadet haberini Denizli’de hasta yatağında alan baba Kamil Kabukçu (83) fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Şehit polis Mustafa Nohut’un Kırıkkale’nin Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki evinde oğlunun şehadet haberini alan ve anne Münewer Nohut’u yakınları teselli etmeye çalıştı. Evli ve iki çocuk sahibi olan Şehit Nohut’un Ankara’da görev yaptığı ve 1 ay önce geçici görevle Diyarbakır’a gittiği öğrenildi. Şehit polis Nuri Yazanel’in 2012’den beri görev yaptığı Sivas’tan geçici görevle yaklaşık 2 ay önce bölgeye gittiği öğrenildi. Yozgat’ın Şefaatli ilçesi Konaklı köyü nüfusuna kayıtlı olan şehit Yazanel’in Sivas’ta oturan Eşi Güldane Yazanel ve oğlu Yusuf’a (14) acı haberi polis amirleri iletti. Şehit Yazanel’in en son 3 gün önce açıköğretim sınavları için Sivas’a geldiği, ardından Diyarbakır’a döndüğü belirlendi.
Hürriyet


5 İlçede Sokağa Çıkma Yasağı Ve Operasyon 
Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasağının ardından başlayan operasyonlar sürüyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dün operasyon sırasında PKK’lıların açtığı ateşte 1 polis kolundan yaralandı. Mardin Valiliği de Dargeçit ilçesinde 4. günündeki sokağa çıkma yasağı kapsamında yürütülen operasyonlarda 6 PKK’lının öldürüldüğünü, 3 polis ile 3 vatandaşın yaralandığını açıkladı. 4 mahallesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan Nusaybin’de ise esnaf protesto için kepenk açmadı. Diyarbakır Sur’da hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıları etkisiz hale getirmek için güvenlik güçleri operasyonları sürdürüyor. Askerin de destek verdiği operasyonda dün sabaha karşı çatışma çıktı. Jandarma ve polis özel harekat timlerinin düzenlediği operasyona önceki gün 7’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı birlikler de katıldı. Yakılan tarihi Kurşunlu Camii çevresinde güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çıkan çatışmada polis memuru B.B., yaralandı. Kolundan kurşunla yaralanan polis memuru Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yaşanan olaylarda kurşun isabet etmesi sonucu ölen Serdil Cengiz ile Şiyar Salman’ın cenazeleri Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden dün aileleri tarafından alındı. Hastane önünde toplanan kalabalık bir grup konvoy eşliğinde cenazeler Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önüne getirildi. Cenazeler burada yapılan törenin ardından Yeniköy Mezarlığı’na götürülerek defnedildi. Yol kapatmak isteyen gruba önlem alan polis ekipleri gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Bir süre devam eden olayların ardından korsan gösteri yapmak isteyen grup ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. Birçok bölgede kaldırım taşlarının söküldüğü, yollara kurulan barikat, devrilen elektrik direklerinin kaldırılmadığı, çöplerin de toplanmadığı görüldü. Sur’da iş yerlerini açmayan ve olaylardan dolayı mağdur olan bir grup esnaf, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile bir araya gelerek, yaşadıkları sorunu anlattı. Kendilerini makamında kabul ettiği için teşekkür eden Sur esnafı, yaşadığı sıkıntıları dile getirerek Vali Aksoy’dan kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Vali Aksoy ise, esnafın sıkıntılarını dinleyerek bu sıkıntıları giderebilme adına imkanlar dahilinde yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtti.
Milliyet

Memleketime Minnettarım 
Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlanan Prof. Dr. Aziz Sancar, görüşmede eğitim konusunu konuştuklarını söyledi. Türkiye’deki eğitimle ilgili son gelişmelere dair pek bilgisi olmadığını ifade eden Sancar, “Ben buradayken Doğu'daki kızların yüzde 90'ı okula gitmezdi, simdi yüzde 95'i okula gidiyor. Önemli aşamalar olmuş” dedi. Türk milletinin bilim insanına önem vermesinin harika bir şey olduğunu ifade eden Sancar, “Bu bizdeki ilk bilim ödülüdür. Bunun birçok sebebi var. O nedenle üzüldüm. Gördüğüm bu kadar sevgi beni sevindirdi ama memleketim adına üzüldüm” dedi. Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Araştırma yapmaya özellikle çocukları teşvik edin" dediğini aktardı. Milliyetçi bir insan olduğunu ve memleket için sevindiğini belirten Sancar, “Bu Atatürk'ün ve cumhuriyetin madalyasıdır. Cumhuriyet bir mucizedir. Okullar yarattı, bize özgüven verdi. Bana öyle eğitim verdiler ki, ABD'lilerden daha iyi eğitim verdi. Bana memleketim Savur olsun Kars olsun büyüdüğüm yerlerde çok güzel eğitim verdi. Ben memleketime çok minnettarım” seklinde konuştu.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 101, 1692-101, 3087                                      
ABD Doları 2, 9627-2, 9662
Euro 3, 2384-3, 2434
İngiliz Sterlini 4, 4580-4, 4639                 

Avrupa'nın Yıldızı 
Avrupa’nın otomotiv sektöründeki en iyilerinin ödüllendirildiği ‘Autobest’ten Koç Holding’e iki büyük ödül geldi. Tofaş’ın 520 milyon dolar yatırımla tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirdiği ve ismini Ege Denizi’nden alan yeni sedan modeli ‘Fiat Egea’ ‘Autobest’ tarafından Avrupa’nın en iyi otomobili seçilirken, Koç Holding Otomotiv Grubu ise Avrupa’nın en iyi şirket (Companybest) ödülünü aldı. Bu yıl ilk kez bir otomotiv markasına değil, bir otomotiv grubuna verilen Companybest ödülüne ilişkin Autobest Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dan Vardie, “Koç Grubu’nun yürüttüğü dikkat çekici endüstriyel operasyonlar ve Grup Şirketleri’nin başarıları jürinin kararında etkili unsurlar oldu” dedi. Avrupa ülkeleri nüfusunun yüzde 91’ini temsil eden jüri üyelerinden 1492 puan alan Fiat Egea, tasarım, sürüş konforu, teknoloji, geniş iç hacim, yakıt tüketimi, dağıtım, yedek parça ve fiyat gibi 13 ayrı parametrede değerlendirilerek Autobest’te finale kalan rakiplerini geride bıraktı. Kasım ayında Türkiye’de satışa sunulan, yoğun talep nedeniyle Avrupa’da satışı 3 ay öne çekilen Fiat Egea, yüzde 70’lik yerlilik oranıyla Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en önemli kozu olarak dikkat çekiyor. 2016 yılında 150 bin adet üretilecek Egea’nın 100 bin adedi 40 ülkeye ihraç edilecek. Avrupa’ya ‘Tipo’ ismiyle ihraç edilen aracın, mayıs ve ağustos aylarında hatchback ve station wagon modelleri de üretilecek. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, otomotiv sektörüne yaptıkları katkının Autobest gibi saygın bir kurumdan çifte ödül ile ödüllendirilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederken, “Hem ülkemizde hem de yurt dışında tarihimizin en büyük yatırımlarına imza attığımız önemli bir dönemde bu ödüllere lâyık görülmekten ötürü gururluyuz. 2015 yılının ilk 9 ayında Topluluk şirketlerimiz otomotiv sektöründe toplam üretimin yüzde 45’ini, toplam ihracatın yüzde 43’ünü gerçekleştirdi. Bu tablo, otomotiv sektörüne duyduğumuz güvenin ve ülkemiz için değer yaratma çabamızın önemli bir göstergesi” dedi.
Hürriyet

Çarklar Hareketlendi İstihdam Hızlı Artacak 
Seçim sebebiyle yaz aylarını beklenti ve belirsizlikle geçiren iş dünyası, 1 Kasım sonuçlarından istikrar çıkmasıyla harekete geçti. Önce 3 aylık belirsizlik döneminde beklemeye alınan yatırımlar başlatıldı, ardından birçok sektörde kapasite artışı gündeme geldi ve iş dünyası işe alımları hızlandırdı. Türkiye'nin insan kaynakları sitelerinden Kariyer.net, kasım ayında iş ilanlarının ve işe alımların arttığını gösteren bir araştırma yayınladı. Bu verilere göre, kasım ayında 14 bin 915 yeni ilan yayınlandı ve bekleyen ilanlarla birlikte 52 binden fazla kişi iş fırsatı yakaladı. Yani iş ilanları, bir önceki aya göre yüzde 3 artış gösterirken, 2014'ün kasım ayına göre yüzde 8 artış olması dikkat çekti. Tekstil sektörü, verilen ilanların 5 bin 800'üne yapılan başvuru ile ilk sırada yer aldı. 2015 yılının ilk 11 ayında parlayan sektörler otomotiv ve perakende oldu. 2015'in ilk 11 ayını; 2014'ün aynı dönemine göre otomotiv yüzde 10, perakende ise yüzde 14'lük artışla geçirdi. Otomotiv sektöründeki ilanlar incelendiğinde yüzde 27 ile teknisyen, yüzde 20 ile satış müdürü, yüzde 49 ile hasar danışmanı, yüzde 51 ile de servis müdürü aramaları sıralandı. Perakende sektörü ise en fazla mağaza müdürü, kasa sorumlusu, kafe servis elemanı aradı.
Türkiye

30 Aylık Fed İşkencesi Bitiyor 
Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu akşam vereceği karara odaklandı. Önceki gün 70 bin puanın altına gerileyen borsa, dün tepki alımlarının etkisiyle 72 bin puanın üzerini gördü. Dolar da 2.98'in üzerinde başladığı günü, hafif değer kaybıyla 2.95'in üzerinde tamamladı. Bu akşam, neredeyse 2.5 yıldır fiyatlanmakta olan FED’in normalleşme adımlarında önemli bir viraj dönülmüş olacak. ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Faiz artırımı 25 baz puanı geçmez ve FED'den hafişetici bir açıklama gelirse, dolar küresel bazda değer kaybedebilir. FED’in en son faiz artırımı yapmış olduğu Haziran 2006'da 84 seviyelerinde bulunan dolar endeksi, sonraki süreçte 2007 yılına kadar uzanan bir değersizleşme sürecine girmiş ve 75 seviyelerine düşmüştü. Bugün de FED’in yumuşak bir geçiş yapması, piyasaların en çok istediği senaryodur. Yüksek ihtimalle Avrupa’da büyüme görmek isteyecek ve Çin’de ekonomik büyümenin rayına oturmasını bekleyecektir. Bu sebeple ilk faiz artışının ardından ara vermeleri, şartlar sağlandıktan sonra da 2016'nın ikinci yarısında yeniden harekete geçmeleri en güçlü ihtimal" diye konuştu.
Türkiye

İşsizlik Yüzde 10.3 İle 6 Ayın Zirvesinde 
İşsizlik oranı işgücüne katılım oranındaki artış ve ucuz işgücü olarak kayıtdışı Suriyeli göçmenlerin istihdam edilmesinin etkisiyle ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan eylül döneminde yüzde 10.3 olarak çift hanede seyrini sürdürdü. Mart ayında yüzde 10.6 ile 2015’in en yüksek değerine ulaşan işsizlik 6 ay aradan sonra marttaki seviyesine yaklaştı. İşsizlik ocakta 11.3, şubatta 11.2, martta 10.6, nisanda 0.6, mayısta 9.3, haziranda 9.6, temmuzda 9.8, ağustosta 10.1 olarak gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 10.4 olurken, tarımdışı işsizlik ise geçen yıl aynı döneme göre 0.3 puanlık azalış ile yüzde 12.4 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 39 bin kişi artarak 3.1 milyon kişi olurken, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0.6 puanlık azalış ile yüzde 18.5 oldu. TÜİK verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı 2015 yılı eylül döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 987 bin kişi artarak 27.16 milyon kişi, istihdam oranı ise 1 puanlık artış ile yüzde 46.8 oldu. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, işgücüne katılım oranındaki artışın yıllık bazda işsizlik oranın artmasında etkili olmaya devam ettiğini söyleyerek, “Ayrıca Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların da işgücü piyasası üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu düşünüyoruz” dedi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) tarafından gerçekleştirilen araştırmada Suriyelilerin kalıcı hale geldiği ve en az 300 bin göçmenin kaçak olarak çalıştığı kaydedildi.

Milliyet

Emekliye 100 Lira Zam Yolda 
AK Parti'nin seçim vaatleri arasında bulunan, ‘emekliye 100 TL seyyanen zam’la ilgili düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıya göre, maaşı 1.100 TL'nin altında olan emeklilere aylık 100, toplamda ise yıllık 1.200 TL seyyanen zam yapılacak. Bu zam, yılbaşında yapılacak maaş zammına ilave olarak maaşlara yansıyacak. Zamdan, tüm emekli kesim yararlanacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu 1 Kasım seçim beyannamesinde yer alan bu zamla ilgili şunları söylemişti: “1.100 liranın altında maaş alan işçi ve Bağ-Kur emeklisine yılda 1.200 lira ek zam yapıyoruz. Emekli memur maaşlarını da düzenledik. Simdi bütün emeklilerimize ayda 100, yılda 1200 lira takribi durumuna göre yeni zam yapıyoruz. Bu da refah düzeyinin yükseltilmesi anlamda önemli. Tarım emeklileri hariç, 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmayacak.”
Akşam

EBRD Akfen’e Ortak Oldu 
Akfen Holding, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Akfenhes, Akfenres, Akfen Toptan ve holding devrinin ardından Karine GES’in toplam yüzde 20 hissesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklık sözleşmesi imzaladı. KAP’a yapılan açıklamaya göre EBRD, yüzde 20 hisse için 100 milyon dolar verecek. Yapılandırılacak enerji şirketine aktarılacak tutarlar, şirketin halen devam eden yatırımları ile yeni yatırımların gerçekleştirilmesinde kullanılacak. BloombergHT televizyonuna ortaklıkla ilgili değerlendirmelerde bulunan Akfen’in patronu Hamdi Akın, şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji portföyümüzü genişletiyoruz. Bu, EBRD’nin enerji alanındaki bu sene yapmış olduğu en büyük yatırım oldu. EBRD ile yenilenebilir enerji alaınında iddialı olacağımızı düşünüyoruz. Yenilenebilir enerjide önemli bir portföyümüz var. Bu portföyümüzü de genişletmeye devam ediyoruz. Şu anda elimizde hidroelektrik santrallerimiz var, güneş enerjisine oldukça önemli yatırımlar yapıyoruz. Önümüzdeki 3 sene içerisinde güneş enerjisinde 200 MW’a ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bunun haricinde rüzgar enerjisinde önemli yatırımlar planlıyoruz, jeotermal enerjide de iddialı olacağız. Bu konularda EBRD ile mutabakata vardık. EBRD’den gelen 100 milyon dolarlık yatırımı tamamen yenilenebilir enerji alanında kullanacağız.”
Vatan

Yerli Oto İçin Marmara Havzası’nda Güç Birliği 
Türkiye ekonomisine yön veren iki büyük il Bursa ve İstanbul, üretimden gelen güçlerini stratejik bir ortaklığa dönüştürdü. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile İstanbul Sanayi Odası (İSO), imzaladıkları protokol ile Marmara Havzası’nı yüksek teknoloji ve inovasyon merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Bursa’da gerçekleştirilen stratejik işbirliği protokolünü, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan imzaladı. Tören öncesi gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Marmara Havzası’nın ekonomik gücünü işbirliği sayesinde daha da yukarıya taşımayı hedeflediklerini söyledi. İşbirliği protokolünün odak noktasını, 1. Bölge olarak tarif ettikleri Marmara Havzası’nın katma değerli üretim ve yüksek teknoloji içeren yatırımların merkezi yapma hedefinin oluşturduğunu belirten Burkay, İSO ve BTSO’nun bölgesel planlama mantığında ihracat odaklı sektörler ile yeni nesil teknoloji ve girişim alanlarına dönük çalışmalar başlatacaklarını dile getirdi. Burkay “Türkiye kendi otomobilini üretme noktasında cesur ve doğru bir adım attı. Biz de Bursa iş dünyası olarak ilk Türk markasının üretimine talip olduk. İstanbul Sanayi Odası ile ortak görüşümüz, merkezi Bursa’da olacak yerli otomobil üretimini İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’daki ana ve yan sanayimizi de entegre ederek planlanmasıdır” diye konuştu. ABD ekonomisine yön veren San Francisco Havzası ve Almanya’daki Baden Württemberg bölgelerinin uyguladığı stratejilerin, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi önemli üretim merkezlerinin bulunduğu Marmara Havzası’nda hayata geçmesi gerektiğinin altını çizen Burkay, 2023 hedeflerinin ihracata dayalı büyümeden geçtiğini söyledi. Burkay “Ancak bu hedefe, klasik sanayi üretimi ile ulaşamayız. Kişi başı milli gelir hedefimizi 25- 30 bin dolar seviyesine, ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmenin yolu, katma değerli üretimin payını arttırmaktan geçiyor. Türkiye’nin bu sıçraması, ileri teknolojili üretime geçişle ve bunu başarabilecek 1. Bölge şehirlerinin yeniden kurgulanması ile mümkün.”
Star

SİYASET/POLİTİKA

‘Hendek Değil Sandık Savaşı!’ 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP grubu olarak iki gündür Diyarbakır’da olduklarını belirtti ve bölgede yaşananlara dikkat çekmek için grup toplantılarını Diyarbakır’da yapma kararı aldıklarını söyledi. Yüksekdağ, merkez Sur İlçesi’ndeki olaylara dikkat çekmek için dün yürümek istediklerini, valiliğin bu etkinliği kanunsuz ilan ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Dün sokağa çıkan her yurttaşımız ve bizler hedef haline getirildik. İktidar kendi koyduğu kanunları tanımıyor. Aylardır kanunsuz şekilde sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Siyasi iktidarın yazılı kanunlarında bu zulmün karşılığı yoktur. Kendi koydukları yasalar bu zulme yetmiyor.” Yüksekdağ, dün eş zamanlı olarak 5 ilçede sokağa yasağı ilan edildiğini, bunun son olacağını düşünmediklerini, halkın demokratik tepkisinin yükseldiği her yerde siyasi iktidarın şiddet politikalarını daha da sertleştireceğini vurguladı. Yüksekdağ konuşmasının sonunda ise gündeme gelen yeni anayasa ve başkanlık tartışmaları ile ilgili 2 sandık kurulmasına değinen Yüksekdağ “Bugün yeni anayasa isteniyorsa demokratik anayasa masası kurulmalı. Müzakere masası kurulmadan gerçek bir anayasa çıkmaz. Artık bu halka ölümü göstererek sıtmaya razı edemezsin. Ortada bir savaş var ama bu hendek değil, sandık savaşıdır. Hükümet şiddetle halkın önüne sandık koyuyor ve bizler buna teslim olmayacağız” dedi.
Milliyet

Önce Sükûnet Sonra Eğitim 
Bulgaristan ziyareti öncesi havalimanında basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğretmenlerin terör nedeniyle terk ettiği Silopi ve Cizre’deki çocuklara sahip çıkacaklarını söyledi. Başbakan Davutoğlu, "Su kısa dönemde, sokağa çıkma yasağı üzerinden ilçelerimizde, şehirlerimizde sükunet sağlanınca daha yoğunlaştırılmış bir eğitimle o güzel çocuklarımızın her birinin geleceğine sahip çıkacağız. Ne teröre taviz vereceğiz ne de Türkiye'yi karanlık geleceğe sürüklemek isteyen dış güçlerin piyonu yapılara izin vereceğiz" dedi. Davutoğlu, ilçelerin de temizleneceğini belirterek, belli yerlerde Irak ve Suriye benzeri manzaraların yaratılmasına asla izin verilmeyeceğini vurguladı. Asker sevkiyatı konusunda Bağdat'a da mesaj gönderen Davutoğlu "Irak, PKK ve DAEŞ'i temizleyinceye kadar, Türkiye ulusal güvenliği bağlamında tedbir alır. Bundan kimse gocunmasın" dedi.
Akşam

‘Efelendiler Şimdi Geri Çekiliyorlar’ 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün partisinin grup toplantısında dış politika konusunda iktidarı yaylım ateşine tuttu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi. Nobel ödülü alan Aziz Sancar’ı tebrik eden Kılıçdaroğlu, “O bizim onurumuz, grurumuz. Seni çok seviyoruz, bize bu mutluluğu yaşattığın için” dedi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: “Suriye sorunumuz azmış gibi bir de üstüne Irak’ı ekledik. Irak merkezi yönetiminden izin alırsınız askerinizi gönderirsiniz. Ne için Türkiye’nin güvenliği için peşmergeleri eğitmek, IŞİD ile mücadele için olabilir. Kimsenin itiraz ettiği yok. Evrensel hukuku bilmeniz gerekiyor. NOTO, BM var. Bütün bu hukuka uyacaksınız. Bunu yapmıyorlar tankeri, askeri gönderdik. Arkasından bir de kahramanlık edebiyatı yaptık. Efendim kimse geri gönderemez. Onlardan mı izin alacağız. Benzeri daha önce yaşamıştık. Eski Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanımız Taner Yıldız vardı. 4 Aralık 2012’de o da biniyor GAP uçağına Erbil’e gideceğiz diyor pilota. Uçak bir süre sonra Kayseri’ye iniyor. Niye Kayseri? O merkezi hükümet izin vermiyor. Kardeşim niye daha önce izin almıyorsunuz Türkiye’yi rezil ediyorsun. Şimdi aynı şey, gönderdik. Efelendiler, kahramanlık edebiyatı yaptılar. Şimdi geri çekiliyorlar. Hani sen geri çekilmeyecektin? Türkiye’nin saygınlığını ayaklar altına almak için sana bu yetkiyi kim verdi?” “Bunun hesabı sorulmayacak mı? Arap kardeşlerimizle dostluğumuz var. Neden bozuyoruz? Açıkca Türk halkına yalan söylediler. ’Biz oraya davetli olarak gidiyoruz’ dediler. Irak’ın Başbakanı, Dışişleri Bakanı biz davet etmedik diyor. Merak ediyorum sizi kim davet etti? Sanki Trabzon’a, Rize’ye gönderiyoruz. Orası başka bir ülke. Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılıyız diyorsun. Peki bu geri çekilme nedir o zaman? Niye gittin niye geri çekildin? Mutabakat sağlandıysa niye geri çekiliyorsun. Ülkenin en yetkili kişisi sayın Erdoğan, geri çekilmeyeceğiz diyor. Peki şimdi ne oldu kim seni kandırdı niye geri çekiliyorsun? Hiçbir komşumuz kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk bu. İçeride ve dışarıda çuvallayan bir Türkiye yönetimi var.”
Vatan

‘Kobani Planı Gündemde’ 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sur, Nusaybin ve Cizre gibi bölgelerde yaşanan nedeniyle hükümeti eleştirdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, Nobel ödülü alan bilim adamı Aziz Sancar için “Vatan kahramanı, bize çölde tertemiz bir vaha ikram etti” dedi. Bahçeli, şunları söyledi: “Doğu ve Güneydoğu’da Türk devleti adeta geri çekilmektedir. Son 6 ayda sokağa çıkma yasağı uygulanan gün sayısı 170’i bulmuştur. 200 binin üzerinde insan göç etmiştir. Bu adı konulmamış ve örtülü etnik bir tasfiyedir. Kobani’de devreye koyulan kirli plan, aynısıyla ülkemizin değişik il ve ilçelerinde sistematik olarak gündemdedir. Türkiye Cumhuriyeti sanki egemenlik haklarından vazgeçmektedir. Bu devlet nerededir? Öğretmenini koruyamayan, okulunu açık tutamayan, asayişi temin edemeyen bir iktidara Türk milleti daha ne zamana kadara sabır gösterecektir?” “Küresel güçlerin esas ve gizli gündemi Suriye’nin bölünüp bölünmemesinden, Irak’ın ne olup olmamasından ziyade Türkiye’nin hangi doz, süre ve hızda parçalanacağıdır. Bize göre düğmeye basılmış, kanlı görev taksimi yapılmıştır. Bu durum, 1.Dünya Savaşı sırasında yapılan gizli anlaşmaların tezahürü, Sevr şeytanının uyandırılması demektir. Hiçbir ülkenin geri adım atmayarak dünya savaşına çanak tuttuğu 1914 şartlarını aratmayacak bir atmosfer gittikçe yayılmaktadır.”
Vatan

DÜNYA 

Teröre Karşı İslam İttifakı 
Suudi Arabistan, teröre karşı savaşmak için Türkiye, Katar, Filistin, Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Tunus, Ürdün ve Fas’ın da dahil olduğu yeni bir askeri koalisyonun kurulduğunu açıkladı. ‘Teröre karşı İslam İttifakı’ adlı koalisyonda Arap ülkeleri dışında Afrika’dan, Asya’dan ülkeler de var. Tüm ülkeler aynı zamanda Cidde merkezli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi. Koalisyonu, Suudi Kralı’nın oğlu ve 2 numaralı veliaht olan Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, Riyad’da bir basın toplantısıyla duyurdu. Bakan, mart ayından beri hava saldırıları düzenledikleri Yemen’de ateşkesi açıkladıkları, İsviçre’de görüşmelerin başladığı gün yaptı. Koalisyon ülkelerinin bayraklarının önünde konuşan Selman, koalisyonun sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söyleyerek “Koalisyon, önce İslam dünyasına zarar veren şimdi de uluslararası toplumu tümüyle etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir. İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad’da bir operasyon merkezi olacak. Suriye ve Irak’taki operasyonlarla uluslararası bir koordinasyon olacak. Operasyonları, bu iki ülkedeki meşru yönetim ve uluslararası toplumla koordine olmadan yapamayız” dedi. Terörle mücadele kapsamında Irak, Suriye, Libya, Mısır ve Afganistan’da düzenlenecek operasyonlar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da kurulacak merkezden yönetilecek. Yetkililer, oluşturulacak ittifakın asker sayısı ve hangi ülkeden ne boyutta katılım olacağına dair detayların önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda belirlenebileceğini söylediler. Suudi Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr, Paris’te yaptığı açıklamada terörle mücadele ittifakının istihbarat paylaşımı yapayacağını, eğit-donat desteği vereceği, gerekirse IŞİD’e karşı savaşa güç yollayacağını söyledi. Suudi devlet ajansı SPA’da ortak açıklamada koalisyonun, ‘şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu’ belirtildi.
Hürriyet

Mısır Havalimanları Yabancılara Emanet 
Mısır Turizm Bakanı Hişam Zaazu, Rus yolcu uçağının düşmesinin ardından hükümetin ülkedeki havalimanlarında güvenliği artırmak için uluslararası bir güvenlik şirketini görevlendirmeyi planladığını açıkladı. Zaazu, "Hükümet, seçilen şirketin ismini yakın zamanda açıklayacak. Daha sonra tavsiyeler üzerine alınan yeni tedbirler de kamuoyu ile paylaşılacak" dedi. Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının, bagaja yerleştirilen el bombanın patlatılarak düşürülmesi, havaalanlarındaki güvenlik zafiyetini ortaya çıkarmıştı. Terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği olayda, 224 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti.
Türkiye

En Yakın Rakibine Açık Ara Fark Attı 
ABD’de 2016’da gerçekleşecek başkanlık yarışında göçmen ve Müslüman karşıtı çıkışları ile tartışma yaratan Donald Trump, tüm eleştirilere rağmen Cumhuriyetçi Parti seçmenleri arasında destek oranını artırmaya devam ediyor. Washington Post gazetesinin ABC News kanalı ile ortak gerçekleştirdiği ankete göre, Trump “Müslümanlar bir süreliğine ABD’ye alınmasın” çıkışı ile tüm dünyadan tepki almasına rağmen bu ay destek oranını en yüksek seviyeye taşıdı. Cumhuriyetçi seçmenler ve Cumhuriyetçilere yönelmiş bağımsızlar arasında yapılan ankette, Trump’ın destek oranını ekim-kasım aylarına göre 6 puan daha artırarak yüzde 38’e çıkardığı görüldü. Trump’ın en yakın rakibi yüzde 15 ile Ted Cruz oldu. Florida Senatörü Marco Rubio ve beyin cerrahı Ben Carson yüzde 12 oranında destek alırken, Jeb Bush yüzde 5’e geriledi. Ön seçimlere yaklaşık 50 gün kalırken, ulusal anketler hızlı bir şekilde değişebiliyor. Daha önce birçok seçimde aday adaylığı döneminde önde giden adaylar ön seçimlerde geriye düşmüştü. Ankete katılan kişilerin yüzde 47’si seçimi kazanma ihtimali en yüksek olan kişinin Trump olduğunu söyledi. Trump’ı yüzde 15 ile Cruz izledi. Yine ankete katılanların yüzde 51’ine göre, Washington’a ihtiyaç duyulan değişikliği getirebilecek isim Trump. Ankete göre, Cumhuriyetçi seçmenin en dürüst buluduğu isim Carson. Yüzde 24 ile ilk sırada yer alan Carson’ı bir farkla Trump izledi. ‘En güçlü lider’ ise yüzde 54 ile Trump oldu. Ankete katılanların yüzde 50’si göç konusunda en fazla Trump’a güvendiklerini bildirirken, terörle mücadele konusunda da yine Trump’ı seçenlerin oranı yüzde 50 oldu. Seçmenlerin tercihlerini yaparken en fazla önem verdiği alan ise yüzde 33 ile ‘ekonomi’. Ekonomiyi yüzde 26 ile terör tehdidi, yüzde 13 ile sağlık hizmeti, yüzde 8 ile göç meselesi, yüzde 3 ile vergi politikası izledi. “Ana akım İslam’ı aklınıza getirdiğinizde, sizce İslam Müslüman olmayanlara karşı şiddeti teşvik ediyor mu yoksa barışçıl bir din mi” sorusuna ankete katılanların yüzde 54’ü ‘barışçıl’, yüzde 28’i ‘şiddeti teşvik ediyor’ yüzde 17’si ise ‘fikrim yok’ yanıtını verdi.
Milliyet

Parkinson Değil KGB Yürüyüşü! 
Rusya lideri Vladimir Putin ve Kremlin’in önde gelen isimlerinin yürüyüşlerini inceleyen Hollandalı uzmanlar, Rus siyasetçinin KGB’nin ajanlarına öğrettiği ‘silahşör yürüyüşü’ tekniğini hâlâ uygulamakta olduğunu belirledi. Yıllardır kamuoyunun önünde yürürken sadece sol kolunu sallayan Putin’in bu hareketinin Parkinson hastalığından kaynaklandığı bile düşünülmüştü. Ancak Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli uzmanlar, bu sıra dışı hareketin ardında eski Rus gizli servisi KGB’nin verdiği eğitimin yattığını ortaya çıkardı. KGB ajanlarına yürürken en hızlı şekilde silahlarına ulaşabilmeleri için sağ kollarını sallamamaları öğretiliyor. Uzmanlar, bu yürüyüş tekniğinin üst düzey askeri yetkililerin birçoğunda görüldüğü, hatta askeri geçmişi olmamasına rağmen Başbakan Dimitri Medvedev’in bile böyle yürüdüğünü belirtti.
Vatan
  
ABD’den ÖSO’ya İHA Desteği 
ÖSO’ya bağlı Türkmen Sultan Murat Tugayı, son bir haftada 5 köyü DAEŞ’ten geri aldı. Son Karaköprü köyü operasyonuna ABD liderliğindeki Koalisyon da ilk kez İHA desteği verdi. Operasyonda 16 dAEŞ militanının öldürüldü. ABD liderliğindeki DAEŞ Karşıtı uluslararası Koalisyon’un, PYd’nin Rusya ve İran’la artan işbirliğinden duyduğu rahatsızlığın, Türkmenlere iHA desteği vermesinde etkili olduğu belirtiliyor. Rus uçaklarının geçtiğimiz günlerde Halep, Humus ve Azez civarında ÖSO’ya bağlı muhalif gruplara yaptığı saldırıların istihbaratını da PYd’nin verdiği gelen bilgiler arasında. Türkmen ve ÖSO kaynakları, Putin’in Suriye’de DAEŞ ile mücadele kapsamında ÖSO’ya hava desteği verdikleri iddiasını sert bir dille yalanladı. Ayrıca PYd’nin Rusya’dan bugüne kadar 104 ton silah ve mühimmat aldığı da gelen bilgiler arasında.
Star

SPOR 

F. Bahçe’de Nani, özellikle Kadıköy’de attığı gollerle takımına hayat veriyor. Ancak Portekizli, deplasmanlarda pek öne çıkmıyor. Ayağında çok top tutması, oyun disiplinine tam olarak uymaması nedeniyle Vitor Pereira’dan sürekli uyarı alıyor. Bir yanda da 6 gol ve 4 asistle oynuyor. Nani’nin bu ilginç performansının altındaki sebepler şöyle : NANI, hâlâ Türk futbolunun zorluklarını kabullenebilmiş değil. Kendisini çok önemli bir yıldız olarak gördüğü için, bildiğini yapmaya devam ediyor. Hocası Pereira ise, onu sürekli bu konuda eleştiriyor. Nani de bu eleştirilere saygı duyuyor ve önümüzdeki maçlarda daha iyi olacağının sözünü veriyor. Pereira, onu Trabzonspor maçında yedek bırakacaktı. Çünkü istediklerini yapamıyordu. Nani ise, Terraneo ile görüşüp daha iyi olacağının sözünü verip oynamak istediğini söyledi. Sonuçta Trabzon maçının kahramanlarındandı. Arzusunu beğenen Pereira, Nani’den takım oyununa uygun bir performans bekliyor. Sahada “Ben bir yıldızım, istediğimi yaparım” diyen Nani, saha dışında ise tam tersine bu ülkeyi çok seviyor ve insanlarına saygı duyuyor. Futbolcu olarak kendisini yıldız olarak görse de saha dışında arkadaşlarının sevgisini kazanmış görünüyor. Bu nedenle saha içindeki ve dışındaki Nani’yi birbirinden ayırmalı.
Hürriyet

Beşiktaş'a yenilerek şampiyonluk yolunda büyük yara alan Galatasaray'da mağlubiyetten çok, maçtan sonra Florya'daki protestonun şoku yaşanıyor. Sarı-kırmızılı taraftarların derbide alınan mağlubiyet sonrası soluğu Florya'da alması ve yaptıkları tezahüratlarla hem takımı hem yönetimi protesto etmesi büyük şaşkınlığa sebep oldu. Galatasaraylı futbolcular, taraftar tepkisi yüzünden uzun süre Metin Oktay Tesisleri'nden çıkmayıp geceyi sohbet ederek geçirirken, özellikle yabancı oyuncuların tedirgin oldukları ifade edildi. Futbolcuların aralarında yaptıkları sohbette, "Daha 6 ay önce şampiyonluk kutlayan taraftarın, bu sezon yaşanan ilk derbi yenilgisinde tepkisini böyle şiddetli bir şekilde göstermesi normal değil. Bir takımın iyi günü olduğu gibi kötü günü de olabilir. Ama taraftarı iyi gününde olduğu gibi kötü gününde de destek vermesi gerekir. Daha yeni teknik adam değişikliği yaşadık. Her şeyin kısa sürede düzelmesini beklemek büyük haksızlık" yorumunu yaptı. Kaptan Selçuk İnan ve Burak Yılmaz'ın yabancı takım arkadaşlarını sakinleştirmek için büyük çaba sarf ettikleri öğrenilirken, özellikle Lukas Podolski'nin taraftar tepkisinden dolayı şoka girdiği ve bu durumu anlayamadığını söylediği bildirildi. Podolski, takım arkadaşları ile yaptığı sohbette, "Henüz her şey bitmedi. Kadıköy’de Fenerbahçe'ye yenilmedik. Trabzon'u Trabzon'da yendik. İlk kez derbi kaybettik ve sezonun ikinci yarısında tüm derbileri sahamızda oynayacağız. Taraftar bizimle olması gerekirken, bize saldırıyor. Bu adil değil" ifadelerini kullandı. Sarı-kırmızılı futbolcular, maçın hakemi Mete Kalkavan'ın da sonuca direkt etki etmese de, verdiği ve vermediği faullerle maçı Beşiktaş'ın domine etmesini sağladığı görüşünü ileri sürdü.
Türkiye

Beşiktaş, yılın son derbisinde Galatasaray’ı yenerek liderlik koltuğuna yeniden kuruldu. Siyah-beyazlı yöneticiler hiç kimsenin bu galibiyete gölge düşüremeyeceğini söyledi. Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli’nin maçtan sonra, “Hakem kıymık kıymık önümüzü kesti” açıklamalarına sert çıkan Genel Sekreter Metin Albayrak, “Galatasaray sahada yoktu ki önü kesilsin” cevabını verdi. 90 dakika boyunca Beşiktaş’ın üstün oynadığını belirten Albayrak, “Kalecimiz Günay’ı bir kez sahanın ortasına gelerek topu uzaklaştırmaya çalışırken hata yaptığı o pozisyonda gördüm. Beşiktaş dün rakibini sahadan adeta silmiş ve eze eze yenmiştir” dedi. Maç sonrası protokol tribününde Galatasaraylı yöneticilerin de kendilerini tebrik ettiğini ve “Siz hak ettiniz” dediğini belirten Albayrak, “Hiç kimse tek kelime hakem lafı etmedi. Herkesin derbi ile ilgili kullandığı tek söz Beşiktaş’ın Galatasaray’ı eze eze yendiğidir” ifadelerini kullandı. Beşiktaş’ın alnının teriyle kazandığı zafere kimsenin kulp takamayacağını söyleyen Metin Albayrak, “Bütün Türkiye’de Denizli dışında herkes; ‘Maç sabaha kadar oynansa Galatasaray, Beşiktaş’ı yenemezdi’ görüşünde birleşti. Rakibin kalecimizin tek hatası dışında pozisyon bulamadığı bir maçta hakemden bahsetmek galibiyetimize gölge düşürmeye çalışmaktır. Bu bizi üzmüştür. Beşiktaş’ın 2 gol atarak kazandığı bir müsabaka sonrası rakip takımın kalecisi Muslera’nın maçın yıldızı olması aslında her şeyi apaçık anlatmaktadır” açıklamasını yaptı. “Adeta tek kale oynanan bir maçı geride bıraktık” diyen Albayrak, “Hakemle ilgili serzenişleri duyunca ‘Biz başka maç mı seyrettik’ dedim. Yenilgiye bu şekilde kılıf arayanlar bunu biraz açarak nerede hata yaptıklarını söylerse daha gerçekçi olur. Bu maçtan sonra yapılacak tek yorum Beşiktaş takımının teknik kadrosu ve futbolcularını bu güzel ve ezici futbolundan dolayı kutlamak olmalıdır” dedi.
Türkiye

Ve beklenen oldu UEFA, 10 Haziran- 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında A Milli Takım’ın da mücadele edeceği, Fransa'da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nde görev yapacak hakemleri açıkladı. Listede, Türk hakem Cüneyt Çakır da yer aldı. Şampiyonaya davet edilen hakemler, yardımcılarını kendileri belirleyecek. Bu aşamadan sonra yerel futbol federasyonları devreden çıkacak ve UEFA direkt hakemle muhatap olacak. UEFA'nın bu konudaki felsefesi şöyle: “Hakemler, performanslarına zirve yaptıracak, alışık oldukları ve en rahat ettikleri ekiple çalışmalı.” Çakır'ın ekibinde bilindiği üzere yardımcı hakem olarak Bahattin Duran ve Tarık Ongun görev yapıyor. Çakır, 2014 Dünya Kupası'na da bu ikili ile gitmişti. 6 hakem sisteminin uygulanacağı UEFA Avrupa Şampiyonası'nda beşinci hakemliği Hüseyin Göçek, altıncı hakemliği ise Barış Şimşek'in yapması bekleniyor. Euro 2012’de ilk Avrupa Şampiyonası heyecanını yaşayan Çakır, Ukrayna- İsveç ve İrlanda-İtalya maçlarını yönetmişti. 2014 Dünya Kupası’nda Hollanda-Arjantin yarı finalini yöneten Çakır, Juventus-Barcelona Devler Ligi finalinde görev aldı.
Star

Süper Lig’de kötü günler geçiren Trabzonspor, Türkiye Kupası F Grubu’ndaki ilk maçında 2. Lig Beyaz Grup temsilcisi Nazilli Belediye’yi deplasmanda 2-0 mağlup etti. 3500 taraftarın tıklım tıklım doldurduğu İlçe Stadı’ndaki karşılaşmanın ilk yarısında her iki takım da bulduğu fırsatları değerlendiremedi. İkinci 45 dakikada baskısını biraz daha arttıran Trabzonspor, 65’te Erkan Zengin’in soldan ortasında N’Doye’nin kafayla attığı golle 1-0 öne geçti. Özer Hurmacı 82’de Nazilli ağlarını bir kez daha havalandırıp skoru belirledi.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme