.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Aralık 2015 Salı

01.12.2015 Genel Gündem

01.12.2015 Salı
GÜNDEM
Keşfe Giden Savcıya Yine Roket Atıldı 
Diyarbakır Sur ilçesinde cumartesi günü PKK’lı teröristlerin iki polisi şehit etmesi ve çıkan çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından sokağa çıkma yasağı dün sabah kaldırıldı. Yasağın kalkmasından bir saat önce Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve avukatlarla olay yeri inceleme ekiplerinin Elçi’nin vurulduğu yerde yapmak istediği keşif, teröristlerin el yapımı bombalar ve roketli saldırısı nedeniyle iptal edildi. Elçi’nin öldürülmesinin ardından beş mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün 07.00’de kaldırıldı. Yasağın kalkmasından bir saat önce Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare’nin yanında detaylı keşif yapmak için giden ekip, bir kez daha ateş açılması ve çıkan çatışma nedeniyle tamamlanamadı. Başsavcı Solmaz başkanlığındaki, aralarında Diyarbakır Barosu avukatları ve başsavcı vekillerinin yanı sıra Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme görevlilerinin de bulunduğu ekip, çalışmaya başladıktan bir süre sonra, hendeklerin bulunduğu taraftan silahlı ve roketatarlı saldırı düzenlendi. Çatışma nedeniyle ekip keşfi tamamlayamadan bölgeden ayrıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin Elçi’nin vurulduğu bölgeye boş kovanların yerini tespit için koydukları numaratörler ise bölgede kaldı. Solmaz ve beraberindeki heyete yönelik PKK’lı teröristlerce ara sokaklardan cumartesi günü gerçekleştirilen saldırı, helikopter kamerasıyla kaydedildi. Kamera görüntülerinde Yenikapı Sokak’ta Başsavcı Solmaz, Başsavcı Vekili Gürkan Kütük veve beraberindeki heyet bulunduğu sırada, teröristlerin ara sokaklardan uzun namlulu silah, bomba ve roketatarla saldırıda bulunması yer alıyor. Kayıtlarda, Şeftali ve Dicle sokakta toplanan teröristlerin Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu sokağa roketatar ve uzun namlulu silahlarla ilerlediği görülüyor. Görüntülerde, heyetin güvenliğini sağlayan polislere ve zırhlı araca yapılan, iki polisin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı anı da bulunuyor.
Milliyet

Rus Pilotun Cenazesi Askeri Törenle Gönderildi 
Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağına angajman kuralları gereği yapılan müdahalenin ardından hayatını kaybeden Rus pilot için düzenlenen askeri törene, Garnizon Komutanı başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) bir heyet ile Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, savunma, hava ve kara ataşelerinin katıldığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, 24 Kasım Salı günü Hatay Yayladağı bölgesinde, Türk hava sahasını ihlal eden ve devriye gezen uçaklarca angajman kuralları doğrultusunda müdahale edilmesi sonucu Suriye sınırları içine düşen Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın pilotunun cenazesinin, 29 Kasım Pazar günü saat 01.45’te Türkiye sınırında teslim alınarak Hatay’a getirildiği belirtildi. Tuğgeneral başkanlığındaki TSK heyeti ile Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği savunma, hava ve kara ataşelerinin, Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri bir uçakla, Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan Hatay Havaalanı’na hareket ettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hatay’da, mülki ve askeri yetkililerin hazır bulunduğu ortamda cenaze teslim alınmış, askeri tören ve Ortodoks rahibin katılımı ile yapılan dini töreni müteakip cenaze uçağa konulmuştur. Etimesgut Askeri Havaalanı’nda Garnizon Komutanı ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi’nin de katıldığı protokol ile karşılama yapılmış ve askeri tören ile cenaze ambulansa alınarak, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesine nakledilmiştir. 30 Kasım Pazartesi saat 09.40’da, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde, Garnizon Komutanı, GATA Komutanı, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi, savunma, hava ve kara ataşeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir heyetin katıldığı askeri ve dini törenle pilotun cenazesi hastaneden alınarak, Esenboğa Havaalanı’na nakledilmiştir. Garnizon Komutanı başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir heyet ile Rusya Federasyonu Büyükelçisi, savunma hava ve kara ataşelerinin katıldığı askeri töreni müteakip cenaze, saat 10.45’te uçakla Moskova’ya uğurlanmıştır.”
Milliyet

Derik’te Çatışma: 1 Şehit 
Mardin’in Derik ilçesinde operasyon yapan askerler teröristlerle çatıştı. Yaralanan iki askerden Jandaram Uzman Çavuş Sezer Aydemir şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Mardin’in Derik İlçesi’nde teröristlerce açılan ateş sonucu iki kahraman askerimiz ağır şekilde yaralanmıştır. Yaralanan silah arkadaşımız derhal hastaneye sevk edilmiş olup, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Diğer kahraman silah arkadaşımızın tedavisine devam edilmektedir. Çıkan çatışmada 3 terörist etkisiz hale getirilmiş olup, operasyon sürmektedir. Bizleri derin acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz.” Saldırıda şehit düşen 25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Sezer Aydemir’in Mersin’deki baba evine ateş düştü. Bekar olan şehit Aydemir’in 5 yıllık sözleşmeli asker olduğu belirtilirken, sözleşmesinin 5 ay sonra biteceği ve mesleği bırakacağı öğrenildi. Şehidin cenazesinin bugün Elazığ’da kılınacak cenaze namazının ardından şehitlikte toprağa verileceği belirtildi. Öte yandan şehidin ailenin tek erkek çocuğu olduğu ifade edildi. Öte yandan Derik’teki operasyonda bir sivilin de yaralandığı bildirilirken, HDP Diyarbakır Milletvekili ve eski Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel ise ilçede evlerin bombalandığını söyledi.
Vatan

EKONOMİ 
Gram Altın 99, 4849-99, 5730
ABD Doları 2, 9073-2, 9090
Euro 3, 0755-3, 0770
İngiliz Sterlini 4, 3833-4, 3858        

Meyve Sebze İthalatı Yasak 
Rusya Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar kapsamında ithalatı yasaklanan ürünlerin ayrıntılarını açıkladı. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, yaptırımları “Biz Türk iş çevrelerinin bu krizde hiçbir suçu bulunmadığını biliyoruz. Türkiye yönetiminin takındığı tavrın rehinesi olduklarını söylüyoruz. Ancak üzülerek zarar göreceklerini da kabul etmek durumundayız” sözleriyle duyurdu. Buna göre Rusya Türkiye’den yaş meyve ve sebze ithal etmeyecek, ancak enşasyon etkisi göz önünde bulundurularak kısıtlamalar 3-4 hafta sonra başlayacak. Sanayi ürünleri ithalatı ise devam edecek. Başbakan yardımcılarıyla yaptığı Türkiye yaptırımları değerlendirme toplantısında yardımcılarına da talimatlar veren Medvedev, “Rusya yönetimi olarak neden böyle davrandığımızı bizimle iş yapan tüm Türk iş adamlarına detaylı biçimde anlatmanızı istiyorum. Akıllarında soru işaretleri kalmayacak biçimde durumu izah edin” dedi. Rusya’nın uygulamaya koyacağı ilk yaptırımların sebzeyle meyveleri kapsayacağını duyuran Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, “Türk tarım ürünlerine yasak bizim için de çok hassas bir konu. Özellikle yeni yıl bayramına yaklaşırken vatandaşlarımızı alışılagelmiş ürünlerden men edemeyiz. Bu yüzden tarım ürünleri yasağını 3-4 hafta gecikmeli uygulamaya başlayacağız. Rusya’daki toptancılarımıza yeni duruma adaptasyon ve yeni tedarikçi bulma imkanı tanıyacağız. Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette sanayi ürünleri ise şu anda tamamen yaptırımların dışında tutuluyor. Şimdilik hemen yürürlüğe giren tek yaptırım Türkiye ile turizm işbirliğini kapsıyor. Bundan böyle iki ülke arasında charter seferler yasaklandı. Acentelerin de tur satışı tamamen durduruldu. Türkiye’de kalan 10 bin turist vatandaşımız da en yakın zamanda eve dönecek” dedi. Rusya resmi istatistiklerine göre Türkiye’den yaş sebze meyve alımı ithalatın yüzde 20 bölümünü oluşturuyor. Türkiye’den en fazla yüzde 90 oranlarında ithal edilen tarım ürünü ise limon. Sebzeler arasında yaptırımların devreye girmesiyle en büyük zarar domates kaleminde olacak. 2015 yılının ilk 9 ayında Rusya Türkiye’den 281 milyon 300 bin dolarlık domates aldı. İkinci ciddi kalemi 135 milyon dolar ise narenciye. Meyvelerden kayısı, vişne, kiraz, şeftali ve erik ise 94.5 milyon dolar ile üçüncü sırada. En son üzüm kalemi 69 milyon dolarla listeyi tamamlıyor. Geçen yılki istatistiklere dayalı yaş sebze meyve rakamları toplandığında ilk etapta yaptırımların maliyeti yaklaşık 600 milyon dolar olarak ortaya çıkıyor.
Hürriyet

Buzlar Eriyor 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) yarın akşam Ankara’da gerçekleşecek Yüksek İstişare Konseyi (YİK) kokteyline onur konuğu olarak katılıyor. Davutoğlu’nun TÜSİAD tarafından 3 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek Ankara YİK toplantısına davet edildiği ancak Azerbaycan seyahati nedeniyle toplantıya katılamayacağı öğrenildi. Başbakan’ın toplantı yerine bir gece önceki kokteyle katılacağı ve böylece hükümetle TÜSİAD arasındaki buzların eritilmesi için de önemli bir adım atılmış olacağı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimler öncesindeki sert çıkışları sonrasında bir süredir hükümet ve TÜSİAD arasında soğuk rüzgarlar esiyordu. Başbakan’ın bu hamlesi seçim sonrasında taraşar arasında yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Edinilen bilgiye göre TÜSİAD yönetimi ile Davutoğlu arasında hükümetin kurulmasının hemen ardından bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu telefon görüşmesinde Davutoğlu YİK toplantısına davet edildi. Dün akşam saatlerinde Davutoğlu’nun ekibinden TÜSİAD yetkililerine Başbakan’ın kokteyle katılacağı yönünde bilgi verildi. Başbakan Davutoğlu son olarak geçen yıl Ocak ayındaki TÜSİAD genel kurul toplantısına davet edilmiş ancak Davos’daki Dünya Ekonomik Forumu’ndaki programı nedeniyle bu toplantıya katılamamıştı. TÜSİAD’ın her yıl aralık ayında Ankara’da gerçekleştirdiği YİK toplantısına ve bir gece önceki kokteyle iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri katılıyor. TÜSİAD yönetiminin ve üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği her iki etkinliğe ekonomi yönetiminin yanı sıra muhalefet partilerinden de önemli isimler katılıyor. İş ve siyaset dünyasının yanı sıra birçok ülkenin büyükelçilerinin de ilgi gösterdiği TÜSİAD YİK etkinliği yeni yılın gündeminin ve tartışma konularının ipuçlarını vermesi açısından da önemli bir etkinlik olarak görülüyor.
Hürriyet

Borsada Tek Seans Dönemi 
Borsa İstanbul'un ABD'li NASDAQ ile hayata geçirdiği "BISTECH Projesi" kapsamında yeni uygulamalar başladı. "Teknoloji ile Dönüşüm Programı" olarak adlandırılan projenin ilk fazında şu değişikler yapıldı: 1- Dünden itibaren tek seans uygulamasına geçildi. Borsa İstanbul'da, öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilecek, bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleştirilecek. Veri yayını gün içinde kesintisiz devam edecek. Gün ortasında 12:30- 13:25 arasında tüm piyasa tek fiyat emir toplama aşamasında olacağından, endeks ve fiyat değişimi söz konusu olmayacak. 2- Daha önceki uygulamada yapılan 2. Seans başındaki açılış bölümü olmayacak. Gün ortası tek fiyat uygulamasından sonra seans, saat 13:30'dan itibaren sürekli müzayede sistemiyle devam edecek. Öğlene kadar emir defterinde karşılanmadan kalan emirler, öğle arası tek fiyat emir toplama esnasında değiştirilebilecek ve iptal edilebilecek. 3- Baz fiyat ve fiyat marjları gün başında bir defa hesaplanacak ve gün boyunca geçerli olacak. Fiyat marjı seanslık yüzde 10 yerine, günlük yüzde 20 olarak uygulanacak. Daha önce 1. Seans sonunda üretilen marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler defteri dosyaları artık oluşturulmayacak.
Türkiye

Çinli Dev Alibaba Türkiye’de Atakta 
Çinli elektronik ticaret devi Alibaba.com ile EGlober, Türk KOBİ’lerinin uluslarası pazarlara açılarak büyümelerine destek olacak yeni işbirliklerini duyurdu. Yeni işbirliği ile E-Glober, Alibaba.com’un Gold Supplier üyeliğinin Türkiye‘deki satışlarını ve yerel müşteri hizmetleri yönetimini gerçekleştirecek, Alibaba.com ile işbirliği içinde müşteri ilişkilerini yürütecek. Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, yeni işbirliğiyle daha çok sayıda küçük işletmenin ürünlerini daha fazla uluslararası alıcıya ulaştırmalarına destek olacaklarını söyledi. E-Glober Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise, Türkiye’nin genç bir girişimciler ülkesi ve yüksek kaliteli ürün ve hizmetlerin adresi olduğunu ifade etti. Cüneyt Erpolat, bu işbirliğinin aynı zamanda Alibaba. com’un Türkiye’ye olan uzun süreli bağlılığını da bir kez daha vurgulayacağını anlattı. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin, Türk tedarikçilerden ürün temin etmek için taleplerini Alibaba.com’a ilettiğini açıklayan Erpolat, Alibaba. com Türkiye olarak Türk iş dünyasının bu yeni ve potansiyel müşterilere ulaşmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Dünyanın en büyük eticaret portalı Alibaba.com ile başlayan bu güçlü işbirliğinin Türkiye için doğuracağı olumlu sonuçlara olan inancını dile getiren Yalçındağ, Türkiye’nin dış ticaret potansiyelini artırarak geliştirmenin bu işbirliğinin ilk hedefi olduğunu belirtti.
Milliyet

Dış Ticaret Açığı Yılın İlk 10 Ayında Yüzde 22 Düştü 
Dış ticaret açığı, petrol fi yatlarında devam eden düşük seyir, otomotiv ve altın kaynaklı ihracattaki artısın desteğiyle ekim ayında yüzde 42.5 azalışla 3.62 milyar dolar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) verilerine göre dış ticaret açığı ocak-ekimde yüzde 22.2 azalarak 52.73 milyar dolar oldu. Avrupa Birliği'nin (AB-28) ihracattaki payı 2014 Ekim ayında yüzde 44.1 iken, 2015 Ekim ayında yüzde 47.3 oldu. Ekim ayında en çok ithalat yapılan ülke Çin oldu. Çin'den yapılan ithalat, ekimde 2.27 milyar dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 1.82 milyar dolar ile Almanya, 1.52 milyar dolar ile Rusya ve 925 milyon dolar ile İtalya izledi.
Akşam

Rusya’dan Sonra Katar Şoku 
Türk müteahhitleri, Rusya’nın uyguladığı yaptırımların şokunu yaşarken bir kötü haber de önemli pazarlardan biri olan Katar’dan geldi. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar, geçtiğimiz hafta meydana gelen sel felaketinde zarar gören altyapı ve üstyapı inşaatlarının yabancı müteahhitlerinin soruşturma bitene kadar ülkeyi terk etmesini yasakladı. Türk firmalarının inşa ettiği projelerde büyük bir sorun yaşanmadı ancak TAV’ın inşa ettiği yeni havalimanının çatısı yağmuru geçirdi. Doha Metrosu ihalesinin 4.4 milyar dolarlık “Gold Line” bölümünü inşa eden STFA ve Yapı Merkezi, bir sorun yaşamadıklarını açıkladı. İnşaat sürüyor Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, “Bizim inşaatlarda bir problem yok. Bu durum, devam eden işlerle ilgili değil, biten işleri kapsıyor” dedi. STFA İnşaat Grubu Başkanı Mustafa Karakuş da, metro hattında inşaatın devam ettiğini belirterek, “Bize tebliğ edilen bir durum olmadı” dedi. Karakuş, metro inşaatında 4 bin kişinin çalıştığını belirtti. Katar’da yaşanan aşırı yağış, yeni havalimanını da etkiledi. TAV’ın Japon Taisei ile birlikte inşa ettiği Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’nın çatısından yağmur sularının aktığı görüldü. TAV Grubu CEO’su Sani Şener, “Mayıs 2014’te işletilmeye başlanan yolcu terminali, 18 aydır başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor. 25 Kasım’da meydana gelen aşırı yağış sebebiyle terminalin çatısında akıntı tespit edildi. Çatı işleri ve yağmur drenaj sistemi idareye testleri yapılmış şekilde teslim edildi. Katar Hükümeti resmi makamlarınca tarafımıza iletilen hiçbir husus bulunmuyor. Konu tamamıyla işletme bakım-onarım işini üstlenen firmanın sorumluluğunda görünüyor” diye konuştu.
Vatan

1.300 Liralık Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Yarın 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 2 Aralık’ta toplanacak. AK Parti’nin ‘asgari ücreti 1.300 liraya yükseltme’ vaadi nedeniyle bu yılki görüşmelerin önceki yıllardan farklı olarak kısa sürede uzlaşmayla neticelenmesi bekleniyor. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 1.273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 1.000 lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise net 1.082 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Hükümet olarak biz işverenin üzerindeki yükün bir kısmını almaya gayret edeceğiz” dedi. Bir TV kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Işık, 2014 yılı verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 453 bin 356 kişinin imalat sanayisinde çalıştığını, bu kişilerin 969 bin 700’ünün asgari ücret aldığını belirterek şunları söyledi: “Asgari ücret artışının tüm yükü işverene bırakılmış olsa dahi bakanlık olarak yaptığımız çalışmada vergi öncesi kârda kayıp maksimum yüzde 21 oluyor. Hükümet olarak biz işvereni yalnız bırakmamaya, özellikle rekabette zorlanan sektörlerdeki işverenin üzerindeki yükün bir kısmını almaya gayret edeceğiz. Asgari ücret artışının istihdamı azaltmaması ve işsizliği artırmaması, sektörlerin rekabet gücünü olumsuz etkilememesi için elimizden gelen tedbirleri alacağız.”
Star

SİYASET/POLİTİKA

En Uzun Görüşme 
TBMM Genel Kurulu’nda dün yapılan güvenoylaması uzun bir görüşmenin ardından gerçekleşti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanlığında toplanan Genel Kurul, önce HDP’nin Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün, daha sonra CHP’nin “iktidarın basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran uygulamaların demokrasiye olan etkilerinin araştırılması” için verdiği önergeleri görüştü. Elçi’nin öldürülmesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasıyla ilgili tartışmalar nedeniyle daha önceki hükümetlerde yarım saatlik oturumda tamamlanan güvenoylaması, bu kez 4.5 saat sürdü. Önergelerin gündeme alınması reddedildi. Tartışmaların ardından güvenoylamasına geçildi. 509 milletvekilinin katıldığı oylamada, 64. Hükümet’in programı 315 oyla kabul edildi. 194 milletvekili ise ret oyu verdi. Başbakan Davutoğlu teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Aldığımız oy oranı yüzde 49,5’tir, ama şu andan itibaren bütün milletimizin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Başbakanı ve vekiliyiz. Hiçbir yerden gelen olumlu öneriye kulaklarımızı tıkamayacağız. En aykırı görüşlere dahi tahammül ve anlayışla yaklaşacağız. İki ricam olacak. Birinci ricam; üslup ve muhteva açısından seviye ve nezaketi her zaman en üst düzeyde tutalım. İkinci ricam; empati yapalım. Önce biz empati yapacağız. Getirdiğimiz her yasa teklifinde ‘Acaba muhalefette olsak ne düşünürdük’ diye değerlendireceğiz ve ona göre revizyon yapmaktan çekinmeyeceğiz. Sizden de ricam, siz iktidarda olsaydınız en kritik zamanlarda ‘Nasıl karar alırdık’ diye düşünüp ona göre bize eleştiri yöneltmeniz. Son hava sahası olayında yaşadığımız gibi, eleştirmeden önce bir an sizin iktidarda olduğunuzu düşünün ve ‘Buna müsamaha gösterir miydik’ diye düşünerek eleştirin. Milletim adına ricam muhalefet partilerine, geliniz normal, düzenli bütçemizi bu zaman dilimi içinde çıkaralım ve 4 yılın önünde en sağlam adımı hep beraber bütün meclis olarak atmanın onurunu taşıyalım. Size teşekkürleri bizzat ifade edeceğim. Bunu pazarlık konusu yaparsak, vakit kaybedersek hepimiz kaybederiz. İnşallah ilk fırsatta da sayın genel başkanlarla önümüzdeki 4 yılın temel konularını da görüşecek şekilde, önü açık, limiti olmayan bir görüşme talebinde bulunacağım. Bu görüşme gerçekleşirse en temel sorunlar da dahil olmak üzere, orta ve uzun vadeli reformlarla ilgili bilgi aktaracağım ve destek talep edeceğim.”
Hürriyet

Kimse Bizden Özür Beklemesin 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel’deki temasları kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu “Gündemimizde bir çok konu vardı. Tabii ana konu Türk hava sahasını ihlal eden Rus jetinin düşürülmesiydi. Bunu detaylı olarak ele aldık. Eylemimiz savunma amacı taşımaktaydı. Bir ihlal olmasaydı bu krizi de yasamazdık” dedi. Davutoğlu, Türkiye’nin özür dilemesine dair bir soruya söyle yanıt verdi: "Onurlu bir ülkenin ve yeni hükümetin başbakanı olarak sunu söyleyebilirim ki, hava ve kara sahamızın korunması yalnızca bir hak değil, hükümetimin görevidir. Hiçbir hükümet lideri görevini yerine getirdiği için özür dilemez. Türk hava sahasının korunması ulusal görevdir ve ordumuz görevini yerine getirmiştir. Gelecekte böyle olayların yaşanmaması için Rus tarafı konuşmak istiyorsa hazırız. İstiyorlarsa bilgileri paylaşmaya hazırız. Görevimizi yerine getirdiğimiz için hiçbir ülke bizden özür beklemesin."
Akşam

Akşener’den İddialı Giriş 
Büyük seçim yenilgisinin ardından MHP’de başkanlığa aday olacağını açıklayan Sinan Ogan’ın ardından Meral Akşener de Devlet Bahçeli’ye karsı bayrak açtı. MHP eski milletvekili Meral Akşener genel başkanlığa adaylığını açıkladı. Bir gazetecinin 'aday mısınız' şeklindeki sorusuna, 'Ben ve arkadaşlarım ülkücü iradenin üzerimize yükleyeceği her türlü sorumluluğu almaya hazırız' yanıtını veren Akşener, olağanüstü kurultay talebinin, hesaplaşma ilanı değil, topyekun doğrulma, iktidar seferberliği olduğunu söyledi. Akşener, 'Üst kurul delegelerimiz partimizde bir ilki başaracak, olağanüstü kurultayımızı toplayarak, iktidar yürüyüşümüzü başlatacaklar' dedi. Akşener, 22 yıllık siyasi hayatının bu safhasında, MHP'nin mensubu olarak olağanüstü kurultay taleplerini paylaşmak için toplantı gereği duyduğunu söyledi.
Akşam

4 Ev, Bir Araba 8 De Tablosu Var 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mal varlığı beyannamesini güncelledi. CHP Genel Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu ile eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu’nun mal varlığının bulunduğu beyanname TBMM Başkanlığına sunuldu. Kılıçdaroğlu imzalı beyannamede, Selvi Kılıçdaroğlu’nun üzerinde, 2003’te Ankara Balgat’ta alınan 142 bin liralık, Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde ise Ankara Akyurt’ta 2003’te edinilen 57 bin 300 liralık, Tunceli’de 2007’de alınan 75 bin 284 liralık, Balıkesir Burhaniye’de 2009’da edinilen 300 bin liralık dört konut bulunduğu belirtildi. Beyannamede, Kerem Kılıçdaroğlu’nun üzerinde Opel Astra marka 51 bin lira değerinde bir otomobilin bulunduğu kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun üzerinde “diğer taşınmaz mallar” olarak da Nuri Abaç, Fikret Otyam, Güler Çakır, Hüseyin Yüce ve Ayatullah Sümer’e ait 8 tablo bulunuyor.
Vatan

DÜNYA 

Aynı Kareye Girmedi 
Fransa’nın başkenti Paris’te dün başlayan ve 11 Aralık’ta sona erecek 21’inci BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP21) birinci gününde Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası artan gerilimi dindireceği umulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi gerçekleşmedi. Rusya lideri Putin, katılımcı ülke liderlerinin çektirdiği aile fotoğrafında dahi yer almadı. Putin’in zirveye katılan liderlerin çektirdiği aile fotoğrafına geç kaldığı için dahil olmadığı ortaya çıktı. Rus “Rusyakaya Slujba Novostey” haber ajansı ve “Trud” (Emek) gazetesi, Putin’in, Erdoğan’la aynı karede yer almamak için fotoğraf çekimine zamanında gelmediğini ileri sürdü. Rusya merkezli Lifenews sitesi ise Paris’teki zirvede aile fotoğrafı çekildiği dakikalarda Putin’in uçağının Paris havalimanına henüz indiğini duyurdu. Daha önce yapılan ‘özel ayarlamaya’ göre Erdoğan ve Putin, aile fotoğrafında ayrı yerlerde duracak ve zirve boyunca ayrı salonlarda bulunacaktı. Putin’in ABD Başkanı Barack Obama’yla aynı salonda olması planlanmıştı. Zirve öncesinde ise Putin’in sözcüsü Paris’te görüşme olmayacağını açıklamıştı. Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, “Ne Paris’te, ne de önümüzdeki günlerde Türk tarafıyla telefonda temasa geçilmesi planlanıyor” dedi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya ve Türkiye’nin şimdiye kadar kurdukları olumlu ikili ilişkileri bir çırpıda harcanmaması ve vurulan Rus jetiyle ilgili Rusya ile Türkiye’nin ortak soruşturma komisyonu kurmaları gerektiğini söyledi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi: “Erdoğan bana teyit etti. Putin ile ne zaman uygun ise en yakın zamanda kendisiyle görüşmeye hazır.” Öte yandan Rusya’da, Azerbaycan’ın da Belarus ile birlikte ikinci bir koldan arabuluculuk girişimi yaptığı konuşuluyor.
Hürriyet

Papa Francesco Camide Konuştu: Biz Kardeşiz 
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Afrika turunun son ayağında Orta Afrika Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Güvenlik protokollerine aldırış etmemesi ile tanınan Papa, Müslüman ve Hıristiyan grupların çatıştığı, ülkedeki en tehlikeli yerlerden biri olarak bilinen başkent Bangui’nin Müslüman mahallesine gitti. ‘Hıristiyan ve Müslümanlar kardeştir’ diyen Papa Francesco, “Bugün nefret, intikam ve şiddete hayır demek zorundayız. Özellikle din ve Tanrı’nın adına yapılanlara” dedi. Bangui’deki Müslümanların yaşadığı PK5 bölgesindeki Kaoudoukou Camii’ni ziyaret eden Papa, Müslüman kalabalığa hitap etti. Papa’nın ziyareti hakkında AFP’ye konuşan İbrahim Paulin isimli adam, “Onu ağırladığımız için gururluyuz. Papa sadece Hıristiyanlar için konuşmuyor. O bütün Orta Afrikalılar için Tanrı’nın hizmetçisi” dedi. Papa, Afrika ziyareti kapsamında Kenya ve Uganda’yı da ziyaret etmişti. Orta Afrika Cumhuriyeti, 2013 Mart tarihinde Hıristiyan lider Francois Bozize’nin Müslüman isyancılar tarafından devrilmesinin ardından din temelli çatışmalara sahne oluyor. Çatışmalarda 6 bin kişi ölürken yüz binlerce kişi yerinden edildi.
Milliyet

Netanyahu'dan AB'ye Barış Resti 
İsrail, AB'nin illegal Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde 'İsrail malı' etiketi kullanılmasını engelleyen karara tepki olarak, birliğin Filistin-Israil barış sürecindeki rolünü askıya aldı. Israil Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emanule Nahson, yazılı açıklamada, "(Basbakan Netanyahu'nun talimatı doğrultusunda) AB ile barış süreciyle alakalı tüm iletişim kanalları kapatıldı. Bu karar, AB'nin Israil mallarının etiketlenmesiyle ilgili attığı adımın doğrudan sonucudur" dedi.
Akşam

İlk Kez Hem Aday Hem De Seçmenler 
Suudi Arabistan’da kadınların ilk kez katılacağı belediye seçimleri için seçmen kayıtları ve aday listeleri tamamlandı. 284 belediye meclis üyeliği sandalyesi için 7 bin dolayında aday başvuruda bulundu. Bunlardan 900 kadarını kadınlar oluşturuyor. Seçmen kütüğüne kaydı yapılan kadınların sayısı ise 130 bin 600 olarak açıklandı. Erkek seçmenlerin sayısı bunun 10 katı civarında. Kadınlara seçme-seçilme hakkı tanınmasına rağmen kadınlar ve erkeklerin ortak toplantılar düzenlemesine izin verilmiyor. Lucayın Hatlul ve Nesime el Sadah isimli iki kadının adaylığı iptal edildi. Hatlul, geçen yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nden Suudi Arabistan’a kendi kullandığı aracıyla giriş yaparken gözaltına alınmıştı. Hatlul, kadınların otomobil kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan’da iki ay tutuklu kalmıştı. Hatlul, adaylığına izin verilmemesi karşısında yargı yoluna başvuracağını açıkladı. Adaylığına gerekçe gösterilmeksizin izin verilmeyen El Sadah da seçim kampanyasına son verdi. Muhafazakârlara göre kadının yeri evi. Eğer kadınlar erkek kontrolü olmadan etrafta dolaşırsa ahlaksızlığın önünün açılacağını savunuyor. Hatta bir İslam âlimi, direksiyon başında oturmanın yumurtalıklara olumsuz etkisi olduğunu bile iddia etmişti.
Vatan

Asya’da Casus Takası 
Çin ve Tayvan, ilişkilerin normalleşmesi sürecinde, hapiste tuttukları birbirlerinin askeri casuslarını takas etti. Tayvan lideri Ma Ying-jeou’nun ofisinden yapılan açıklamada, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Singapur’da 7 Kasım’da yapılan görüşmeden önce, her iki ülkenin casusluktan hüküm giymiş mahkumlarına erken şartlı tahliye yolunu açtığı belirtildi. Yerel medyada yer alan haberlerde, Çin’in iki, Tayvan’ın ise bir mahkumu takas edilmek üzere serbest bıraktığı bildirildi.
Star

SPOR 

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), Erkekler Denizbank CEV Şampiyonlar Ligi’nde Ziraat Bankası ile Arkas Spor’un Rus rakiplerinin Türkiye’deki maçlarına gelmeyeceklerini açıkladı Bugünkü Arkas Spor-Belogorie Belgorod ve yarınki Ziraat Bankası-D. Moskova maçlarının iptal olduğunu da yazılı bildirdi Peki iptal ne demek? Rusya Federasyonu’nun “Maçlar başka bir tarihte tarafsız sahada oynansın” talebi sonrası karar vermekte geç kaldılar demek En kısa zamanda toplanıp konuyu görüşecekler. Ya temsilcilerimiz lehine hükmen galibiyet kararı çıkacak ya da maçlar ileri bir tarihe ertelenecek. Halkbank ise şu an Rusya’da Zenit Kazan ile yarın oynayacağı maçın programında değişiklik yapılmadı. Konunun kararı çok net iken Rus voleybolunun Avrupa ile dünyadaki etkinliği ve ekonomik kriz Avrupa’nın tüm liglerinde hissedilirken; bu ekiplerin harcadığı rakamlar CEV’i düşünmeye itiyor. Geçtiğimiz yaz döneminde Rus Erkek Voleybol Milli Takımı’nın, Dünya Ligi’nden düşmesine rağmen FIVB, organizasyonun işleyişini değiştirip takım sayısını yükseltti ve Ruslar’ı ligde tuttu. Ancak bizim de CEV nezdinde kuwetli olmamız ve son seçimde TVF Başkanı Özkan Mutlugil’in CEV Asbaşkanı olması hala kulüplerimiz açısından iyi bir sonuç çıkma ihtimalini kuvvetlendiriyor.
Hürriyet

Adı büyük kendisi sıradan bir maçtı Kadıköy’deki Fenerbahçe-Trabzon buluşması. Son şampiyonluğunu 1983-84’te yaşamış Trabzon’un Fenerbahçe’ye karşı Saracoğlu’nda aldığı son galibiyetin üzerinden 17 yıldan uzun zaman geçmişti. Dev rekabettin (!) son 12 buluşmasında hiç kazanamamıştı bordo-mavililer ve 7 maçtır gol dahi atamamıştı. Tüm bu rakamlar bir yana Karadeniz ekibinde fırtınalar koparken, Fenerbahçe istim üstündeydi. Tüm bu gerçekleri göz önünde bulunduran Sadi Hoca, “Haddini bilen” bir oyun kurgusuyla sürmüştü takımını sahaya. Ancak kendini bilememişti! Sol bekte Alper Uludağ, orta alanda Özer ve Mehmet Ekici, forvette N’Doye tercihleri tecrübesiyle bağdaşmayacak kadar acemiceydi Tekelioğlu’nun. Fenerbahçe cephesinde ise doğruları bulmuş Vitor Pereira, dersini de iyi çalışmış, rakibini çok iyi analiz etmişti. Fenerbahçe topyekûn hücum ederken, özellikle sağ kanadı kullanıyor, Alper Uludağ madenini işliyordu. Trabzon ise nadiren kaptığı topları işlevini yitirmiş bir tankı andıran N’Doye’a atarak öldürüyordu. Maça kendinden emin başlayan Fenerbahçe ayağa paslarla rakip kaleye yüklenirken, 7. dakikada ani gelişen Trabzonspor atağında Mehmet Ekici’nin soldan ortaladığı topu N'Doye'un hemen önünden tokatlayan Volkan Demirel mutlak bir golü önledi. 11’de ise Van Persie’nin başlattığı atakta Diego, Alper paslaşmasının finalini Nani mükemmel bir vuruşla noktaladı: 1-0. 41’de Diego altı pas üzerinden inanılmazı başarıp topu auta yolladı. Alper Uludağ, Nani’ye 3 yaptığı iki faulle çift sarıdan kırmızıyla 42’de oyun dışı kalırken devre Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle sona erdi. İkinci yarıya oyuncu değişiklikleriyle başlayan Trabzonspor oyunu tutmaya çalışsa da, Fenerbahçe ipleri hiç bırakmadı. Cavanda yaptığı kritik müdahalelerle farkın açılmasını önlerken, maçın son dakikalarında tansiyon yükseldi. Mbia- Fernandao ve Salih-Markovic kavgaları duraklamaya neden olsa da sarı-lacivertlilerin hızı kesilmedi. 88’de Nani’nin soldan ortasında Fernandao net bir kafa vuruşuyla skoru belirledi: 2-0. Trabzon makus talihini değiştiremezken Fenerbahçe liderliğe kuruldu.
Türkiye

Son bölümlerdeki Sadi Tekelioğlu-Gökhan Gönül tartışmasına karşılaşma sonrası iki isim de açıklık getirdi. Canlı yayına giren Gökhan Gönül, "Söylemem gereken bir şeyler var, o yüzden geldim. Herkes sahadaki duruşumu bilir. Yenildiğimiz zaman ortamı sakinleştirmeye çalışan biriyim. Bir pozisyonda da iki oyuncu biraz sert girince rakip takımın hocası da, kendine ayrılan bölümü terk ederek ortalığı germe adına bir şeyler söylüyor. Dışarıdan yanlış anlaşılabilir, ben hocaya 'sen ne yapıyorsun, sen yapma bari' diyorum. 'Hadi lan, bak lan işine' falan diyor" açıklaması yaptı. Tekelioğlu ise bu sözlere karşılık, "Gökhan Hacettepe'de oynarken Trabzonspor'a getirmek için ön ayak olmuş bir hocayım. Beni çok iyi tanır, üzüldüm olaya. Markovic'in pozisyonunda müdahale etmek istedim çünkü Salih'in karttan kurtarmak istedim. O da gelince, 'sen nerede yetiştin' gibi laf söyledim. E tabi, Hacettepe'den Fenerbahçe'ye gelince böyle oluyor" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Basketbol Federasyonu’ndan şaş bir ceza geldi. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan kadınlar derbisinde Cim-Bom’u hükmen yenik saydı. Fener, derbi öncesinde G.Saraylı Kizer’in müsabakada oynama uygunluğu bulunmadığına ilişkin itirazda bulunmuştu. TBF Yönetim Kurulu bu itirazı değerlendirmeye aldı ve haklı buldu. Açıklamada, “Galatasaray’ın sahada mevzuata aykırı takım kadrosu ile yer aldığı anlaşılmakla hükmen mağlubiyetine karar verilmiştir” denildi. Buna göre Aslan, 76- 72 kazandığı derbide 20-0 hükmen mağlup ilan edildi. ABD ve Bosna pasaportuna sahip Kizer'in daha önceki maçlarda Avrupalı oyuncu statüsünde, derbi mücadelesinde ise ABD lisansıyla oynadığı tespit edilince bu yaptırım uygulandı. Janae Kzier, derbide 8 sayı, 5 ribaund, 4 asistle oynayıp, galibiyete önemli katkı yaptı.
Star

Beşiktaş’ın Akhisar Belediyespor’a yenilmesinden sonra taraftarların hedef tahtasına koyduğu Tolga Zengin savunmaya geçti. Deneyimli eldiven, “Sadece bir maçın sonucu ile beni kimse yargılayamaz. Futbolda böyle sonuçlar ve böyle zamanlar olabilir. Akhisar maçında takım olarak iyi günümüzde değildik. Golleri de sadece ben yemedim, takım olarak yedik. Bu maç geride kaldı, geleceğe bakmak zorundayız” dedi. Akhisar’ın attığı ilk golde fazla hatasının olmadığını, ikincide ise yerden seken topun kendisini kontrpiyede bıraktığını kaydeden Tolga, “Kimse beni bir maçla harcayamaz, bir hata ile gözden düşmem. Aksihar karşısında takım olarak sayısız gol kaçırdık. Pozisyonlarda şanslı oysaydık şimdi benim hatalarım değil Beşiktaş’ın geri dönüşü konuşulacaktı. Ben de arkadaşlarım da toparlanıp bu kaybı telafi edeceğiz” açıklamasında bulundu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme