2 Ocak 2016 Cumartesi

02.01.2016 Genel Gündem

02.01.2016 Cumartesi
GÜNDEM
Özerklığe Üç Soruşturma 
Diyarbakır’da 26- 27 Aralık’ta toplanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Kurulu’nda ‘özyönetim ilanlarına’ destek çıkmış, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak federal devleti de, kantonları da özerk bölgeleri de” demişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Aralık’ta Demirtaş hakkında ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’a ilişkin maddeleri kapsamında soruşturma başlattı. Diyarbakır Başsavcılığı’nca aynı tarihte Demirtaş’ın yanı sıra kongreye katılan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DTK eşbaşkanları Selma Irmak, Hatip Dicle, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eşbaşkanı Kamuran Yüksek ve Sebahat Tuncel hakkında soruşturma açıldı. Diyarbakır Başsavcılığı HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında da 29 Aralık’ta ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı isyana teşvik’, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçlamalarıyla soruşturma başlattı.
HürriyetKimi Halay Çekti Kimi Denize Girdi 
Antalya’da bir grup yeni yıla denizde girerken, Adanalılar 15 yıl sonra kar sürprizi ile karşılaştı. Zonguldak’ta madenciler yılbaşını yerin 300 metre altında kutladı, kazasız bir yeni yıl dilediler. Diyarbakır son yılların en sessiz yılbaşını yaşadı. İşte yurttan yeni yıl manzaraları Megakentte kutlamaların merkezi, Taksim Meydanı, Etiler ve Kadıköy oldu. Taksim’deki yeni yıl kutlamalarına, olumsuz hava şartları dolayısıyla beklenen ilgi olmadı. Polis ekipleri, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Meydan da Suriyeli mülteciler ve turistlerin de yoğun olduğu görülürken, Taksim’dekiler yeni yıla kartopu savaşı yaparak girdi. Beşiktaş Belediyesi ise Etiler Ak Merkez önünde yılbaşı etkinliği düzenledi. Program kapsamında kurulan platformda Hande Yener konser verdi. Dev ekrana çevrilen alışveriş merkezinden görsel şov yapıldı. 24.00’te ise hava fişek gösterisi düzenlendi. Kadıköy ve Caddebostan’da da yeni yıl dolayısıyla kutlamalar yapıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından süslemelerin de yapıldığı Caddebostan’da vatandaşlar canlı müzik eşliğinde eğlendi, hatıra fotoğrafı çektirdi. Bazı vatandaşlar ise kar topu oynadı
Milliyet

Hainler Yeni Yılı Zehir Etti 
Yeni yıla dakikalar kala şehit edilen özel harekat polisi Erol Aktürk'ün, Manisa’dan geçici görevle Şırnak’a gittiği ortaya çıktı. Şehit Erol Aktürk’ün evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenildi. Manisa Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat biriminde 6 yıldır görevli olan Erol Aktürk’ün 20 yıllık polis olduğu, daha önce de Bingöl, Irak'ın kuzeyi, Batman ve Şanlıurfa’da görev yaptığı öğrenildi. Aynı çatışmada yaralanan 5 polisten 4'ü de dün gece Ankara'ya sevk edildi. Dün de Cizre’de yine PKK'lı teröristlerin roketatarlı saldırısında Astsubay Abdülkadir Öner (28) şehit oldu, 4 asker yaralandı. Şehidin Adıyaman Besni'deki baba ocağına ateş düştü.
Akşam

EKONOMİ 
Gram Altın 99, 6406-99, 7213 
ABD Doları 2, 9177-2, 9187
Euro 3, 1682-3, 1707
İngiliz Sterlini 4, 2986-4, 3011    

Rus Ambargosu Resmen Başladı 
Türkiye’nin 24 Kasım’da düşürdüğü Rus savaş uçağının ardından başlayan gerilim ve Rusya’nın bu kriz karşısında aldığı ambargo kararları dün resmen uygulanmaya başladı. Rusya’nın Türk firmalarına koyduğu yasak, ihracatta getirdiği kısıtlamalar ve vize serbestisini kaldırması ve Türk işçi çalıştırılmaması kararı Türkiye’yi etkileyecek. BBC Türkçe’nin haberine göre Ekonomist Erhan Aslanoğlu, Rusya’nın yaptırımlarının kısa vadede etkileri olacağı, ancak orta vadede Türkiye’nin uğrayacağı zararı ikame edebileceği görüşünde. Rusya krizinin Türkiye’ye toplam maliyetinin yıllık 10 milyar dolar civarında olacağı tahmininde bulunan Aslanoğlu, en ağır faturanın da tekstil, inşaat ve turizm sektörlerine çıkacağını söylüyor. 2014 yılında Türkiye 3.3 milyon civarında Rus turisti ağırlamıştı. Önceki yıl ise bu rakam 4.5 milyona yakındı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya ile krizin başlamasının ardından yaptığı bir açıklamada “Biz pazarımızı çeşitlendirir, sorunu bu şekilde çözeriz. Ama Rusya pazarını da kaybetmek istemiyoruz” diye konuşmuştu. Turizm sektörünün özellikle mart ve nisan aylarından itibaren krizin ağırlığını hissetmesi bekleniyor. Rus turistlerin Türkiye’den ayağını çekmesi, Türkiye’ye gelen yıllık toplam turist sayısının yüzde 10 oranında azalmasına yol açabilir. Bunun Türkiye’ye maliyetinin de yıllık 3.5 milyar dolar civarında olması söz konusu. Ekonomist Erhan Aslanoğlu, krizin derinleşmesi ve inşaat sektöründe projelerin iptal edilmesi durumunda inşaat sektörünün kaybının da yıllık 4.5 milyar doları bulabileceğini söylüyor. Rusya ile mevcut kriz ortamından en çok etkilenen ve kısa vadede etkilenmesi beklenen sektörlerden biri de tekstil Rusya’ya yapılan bavul ticaretinin ve tekstil ihracatının başlıca merkezi olan İstanbul Laleli’de esnaf, uçağın düşürüldüğü 24 Kasım tarihinden itibaren işlerin bıçak gibi kesildiğini söylüyor. 15 yıldır Laleli’de çalışan Naile Çebiç, “Şu anda iş yapmak imkansız. Görüyorsunuz dükkanlar bomboş. Çoğu kapanmış bile. Ne gelen var ne giden. Müşteriyi büyüteçle arasak dahi bulamıyoruz.” diyor. Laleli’de 7 binin üzerinde iş yeri bulunuyor ve Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği LASİAD’ın verilerine göre, sadece Laleli’den Rusya’ya yapılan tekstil ihracatı yaklaşık 3 milyar dolar civarında. LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca jet krizinden kuşkusuz olumsuz etkilendiklerini ancak zararın boyutunu da abartmamak gerektiğini söylüyor. Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracatın toplam miktarı yıllık yaklaşık 6 milyar dolar civarında. İhracat kalemlerini büyük oranda tekstil ve gıda ürünleri oluşturuyor. Rusya’nın ambargoları, yaş meyve ve sebze ihracatını da kapsıyor. Rusya’nın dün itibarıyla Türkiye’den yalnızca limon, greyfurt, nar ve kabağın sokulmasına izin vereceği belirtiliyor. Türkiye Halciler Federasyonu Başkan Vekili Muhittin Baran, uçak kriziyle birlikte tarım sektöründe bir ilk şok yaşandığını, ancak kısa sürede bu şokun atlatıldığını söylüyor.
Hürriyet

Elektrik, Telefon Alkol Ve Sigaraya Zam 
Yeni yılla beraber alkollü içecekler, sigara ve cep telefonlarından alınan vergi oranı artarken elektrik fiyatlarına da zam geldi. Buna göre, tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yaklaşık yüzde 15 artırıldı. Tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artışa gidildi. Paket başına asgari maktu vergi 4.20 liradan 4.42 liraya, paket başına maktu vergi de 19.68 kuruştan 24.68 kuruşa çıkarıldı. Cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi ise 160 lira olarak belirlendi. Elektrikte de 1 Ocak itibarıyla zamlı tarifeye geçildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti. Yeni döneme ilişkin dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme gideri bütçelerinin onaylandığını da ifade eden yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu bütçeleri kullanarak vatandaşa daha kaliteli hizmet sunacağını belirtti. EPDK geçtiğimiz günlerde dağıtım şirketlerinin şebeke üzerinden elde ettiği reklam ve kira gelirlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetlerinden kaynaklanan gelirlerinin tüketiciye indirim olarak yansımasını öngören bir karar almıştı. Bu kararın önümüzdeki süreçte elektrik fiyatlarında indirim olarak tüketiciye yansıması bekleniyor.
Türkiye

Çiftçilere, 12 Yılda ‘77.7 Milyar Liralık’ Destek Paketi Çıktı 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2003’ten bu yana tarım sektörüne toplam 77.7 milyar TL destek sağlandığını bildirdi. Çelik, “Tarım sektörüne sağlanan destekler son 13 yılda önemli oranda artırılmış ve sektörün geliştirilmesi temelinde çeşitlendirildi. Tarımsal destekler 2014’te 9.1 milyar TL’ye ulaşmış, Kasım 2015 itibariyle 9.2 milyar TL verilmiş olup, ödemeler devam etmekte” dedi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, kanun gereği GSYH’nin yüzde 1’inin tarımsal desteğe ayrılması gerektiği, bu yüzden 2007-2014 arasında 99 milyar TL desteğin verilmesine işaret ederek, bu miktarın verilmemesinin gerekçesini sordu. Verilen yanıtta, “Kanunda tarımsal destek için ayrılacak kaynak, cari tarımsal destekleme bütçesinden ibaret olmayıp, sulama yatırımları, toplulaştırma çalışmaları ve tarla geliştirme hizmetleri, tarımsal ürün alımları yoluyla yapılan desteklemeler, kredi sübvansiyonları, ihracatta tarım ürünlerine verilen destekler de tarım sektörüne sağlanan destekler içerisinde yer alıyor. Bunlarla beraber tarıma sağlanan destek miktarı GSMH’nin yüzde 1’inden fazla olmaktadır” ifadeleri yer aldı.
Milliyet

1.5 Milyon Üniversiteliye 400 Lira Burs 
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, üniversite öğrencilerinin 400 liraya çıkartılan kredi ve burslarının 6-10 Ocak tarihleri arasında ödeneceğini bildirdi. Yurtlarda barınan öğrencilerin beslenme yardımları da yüzde 12'lik artışla 270 liraya çıktı. Aksu, KYK'nın 81 ilde 594 yurtta hizmet verdiğini, 2018 yılı sonu itibariyle bu kapasitenin 700 bine çıkartılmasının hedeflendiğini ifade etti. Kredi ve bursların, ocak itibarıyla öğrencilerin hesaplarında olacağını vurgulayan Aksu, su bilgileri verdi: "TC numarasının son rakamı '0' olan öğrencilerin ödemeleri 6 Ocak’ta, son rakamı '2' olanlar 7Ocak’ta, son rakamı '4' olanlar 8 Ocak’ta, son rakamı ‘6’ olanlar 9 Ocak’ta, son rakamı '8' olanların ödemeleri de 10 Ocak’ta hesaplarına yatırılmış olacak. Öğrenciler, şifrelerle internet üzerinden kredi ve burslarının yatırılacağı Ziraat Bankası şubelerini de öğrenebilirler. Ayrıca öğrencilerimiz bankamatik kartlarını da bankadan temin edecekler."
Akşam

Yerin 425 Metre Altında Madencilerle Yeni Yıl Yemeği 
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni yılı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki isçilerle beraber karşıladı. Berat Albayrak ile Süleyman Soylu, isçi asansörüyle beraberindeki AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoglu ve Özcan Ulupınar, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMIS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, bakanlık bürokratları, kurum yetkilileriyle eksi 425 koduna indi. İki bakan, isçilerin kömür çıkarma işlemine de katıldı. Albayrak ve Soylu, daha sonra yürüyerek başka bir galeriye geçti ve madende hazırlanan sofrada madencilerle yemek yedi. Yemeğin ardından, maden isçileriyle sohbet edildi. Bu arada GMIS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu'nun, maden isçisinin terörle mücadele için maaşlarını verebileceklerini aktarması üzerine Bakan Albayrak, terörün kökü kazınana kadar mücadelenin devam edeceğini kaydetti.
Akşam

Küresel Ekonomi İçin Kritik Bir Dönemdeyiz 
Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, küresel ekonominin 2016-2017 yıllarında kritik ve zorlu bir geçiş dönemi yaşayacağını belirtti. Köse, küresel ekonominin gelecek yıllarda yeniden durgunluğa sürüklenmesi ihtimaline ilişkin olarak, “ABD para politikalarının normalleşmesi, Euro Bölgesi’nde büyümenin sürdürebilir hale gelmesi, emtia fiyatlarının yeni bir denge bulması ve Çin’in yavaşlama sürecinin devam etmesi, bu geçiş döneminin ana unsurları olacak” dedi. Köse, 2009 sonrasında gözlenen yavaş küresel büyümede, ekonomi politikalarındaki belirsizliğin de rolü olduğunu savunarak, özellikle gelişmiş ülkelerde kriz sonrası uygulanan politikaların bu belirsizlikte önemli rol oynadığını belirtti. Önümüzdeki birkaç yılın küresel ekonomi için zor bir geçiş dönemi olacağını belirten Köse “Uluslararası kurumlar, dünya ekonomisinin 2016-2017 yıllarında büyümeyi sürdüreceğini öngörüyor. Yani şimdilik ufukta yeni bir küresel durgunluk görünmüyor” dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA
Açıklamaları Anayasal Suç 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın açıklamalarının Anayasa suçu olduğunu belirterek, “Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir” dedi. Kral Selman bin Abdülaziz’in davetiyle gittiği Suudi Arabistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi: HDP eşbaşkanlarının anayasal suç niteliğinde açıklamaları var. Parti kapatmalar eskide kaldı ama beyanlar için değerlendirmeniz nedir? İki eşbaşkanın yaptığı açıklamalar kesinlikle anayasa suçu. Haklarında Cumhuriyet başsavcılıklarının başlattıkları süreçler var. Bu konular takip edilmeli. Parti kapatma olayı gündeme dahi gelmemeli. Ama suçu irtikap eden milletvekili, belediye başkanı veya başkaları olabilir. Bunlar bunun bedelini ödemek durumundadır. Diyarbakır ve Ankara başsavcılıklarının başlattığı soruşturmaları da bu çerçevede değerlendirmek lazım. Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, inanıyorum ki terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir. Ülkeyi parçalayıp bölmeye yönelik mesajları kabul etmemiz mümkün değil. Devlet içinde devleti kabul etmemiz asla mümkün değil. Bunlara karşı gerekli cevabın verilmesi, müeyyide uygulanması, yargı mekanizmasının devreye girmesi suretiyle atılması gereken adımlar var. Meclis’te 160’ı aşkın dosyaları var. Bunlar gözden geçirildiği zaman neyi kapsıyor, masaya yatırılacak ve ona göre adım atılacaktır. Başbakan Davutoğlu, yeni anayasa için ilk görüşmeyi Kılıçdaroğlu ile yaptı. Başkanlık konusundaki yaklaşımlar hakkında ne diyorsunuz? Yeni anayasanın toplumsal bir mutabakata dayalı olması bu işin en önemli başlığıdır. Toplumsal mutabakata dayalı olması, partilerin buraya katacakları bir güçle mümkündür. Bu sağlanıyorsa, toplumun büyük bir kısmının, ‘Ben anayasamı yaptım’ diyeceği bir zemin oluşacaktır. Parlamenter, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi gibi şeyler bizim ülkede pek tutmadı. Dünyada şu anda gelişmiş ülkeler hangi sistemle yönetiliyor, bunu masaya yatırmak lazım. Başkanlık, yarı başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı sistemini görüyoruz. Bu başarılırsa, Türkiye daha iyi noktaya gelir. Bu sistemlerde denetim mekanizmalarının olmadığı ya da çalışmayacağı iddiaları yalan. Aksine denetim mekanizması çok güçlüdür. Bu adım atılırsa çok isabetli olacaktır. Bu, halktan kaçırılacak bir adım değildir. Halkın tam içinde olacağı bir adımdır. Kılıçdaroğlu, dış politikanın mezhep odaklı sürdürüldüğünü iddia etti. Yorumunuz nedir? Kabul etmek mümkün değil. Mezhebi bir yaklaşımdan bahsediyorsa, olsa olsa kendisinin aynaya bakışıdır. Bu denli bölgede olaylar var. Rusya, Türkiye’ye karşı tavır alıyor. Suriye’de yerleşim gerçekleştiriyor. Siz kalkıp hükümetin, ülkenizin yanında yer almıyorsunuz. Öyle mesajlar veriyorsunuz ki adeta Rusya’nın, Suriye’nin yanında yer alıyorsunuz. İçlerinden bir milletvekilinin yaptığı açıklamalar ortada. Ne diyor? ‘İran’la Türkiye savaşsa ben, İran’ın yanında yer alırım’ diyor. Kılıçdaroğlu ne diyor? ‘Ben, milletvekilimi yedirmem’ diyor. Bu kadar açık, net. Daha söyleyecek bir şey yok.
Hürriyet

PM ve MYK’ya Gençlik Aşısı 
CHP’de 35. Olağan Kurultay’a iki hafta kala, genel başkanlık seçiminde zorlanmayacağı tahmin edilen Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’nde ve MYK’da önemli değişiklikler yapacağı belirtiliyor. CHP’nin kamuoyundaki algısını kırabilmek için “yeni yüzlere” ihtiyacı olduğundan hareketle Kılıçdaroğlu PM’de önemli değişiklikler yapacak, MYK üyelerinin önemli bölümüyle de yollarını ayıracak. Parti kulislerinde Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan dışında yeri “garanti” olan hiçbir MYK üyesinin olmadığı ifade ediliyor. CHP’de 1 Kasım seçimlerinin ardından başlayan parti içi tartışmalar, 16-17 Ocak’ta yapılacak 35. Olağan Kurultay’da sona erecek. Kulislerde, 2010’dan bu yana genel başkanlık görevini sürdüren Kılıçdaroğlu’nun kurultayda ciddi bir rakibi bulunmadığı ifade ediliyor. Adaylık niyetini ilan eden genel başkan aday adaylarından İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve eski İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Kılıçdaroğlu’nu zorlamasının beklenmediğine işaret ediliyor. Bu doğrultuda Kılıçdaroğlu, 16 Ocak’ta yeniden genel başkan seçilmesi durumunda gözünü 17 Ocak’ta yapılacak PM seçimlerine çevirecek. İstanbul ve Ankara dahil çok sayıda il kongresinin blok listeyle gerçekleşmiş olmasına karşın kurultayda PM seçimlerinin çarşaf liste ile yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. PM seçimleri öncesi yapılacak kısmi tüzük değişikliğinde PM’nin yapısının değiştirebilecek bir adım atılması beklenmiyor. Ancak kulislerde PM üyesi sayısının 60’tan 40’a düşürülmesi ve gençlik kotasının artırılması gibi bazı adımların kurultay sırasında yapılabileceği konuşuluyor. Eğer bu adım, Ocak Kurultayı’nda atılmazsa, yıl içinde yapılacak Tüzük Kurultayı’nda PM’nin yapısına ilişkin radikal değişikliklerin beklenebileceği vurgulanıyor. Kılıçdaroğlu’nun, 1 Kasım seçimlerinin olduğu akşam ifade ettiği, “değişim sürecek” sinyalinin ardından, PM’yi iki kriterle yenilemek konusunda kararlı gözüktüğü ifade ediliyor. Kulislerde bu iki kriterden birinin “yeni ve genç yüzler” olduğu diğerinin de “çalışma” kriteri olacağı konuşuluyor. 2010’dan bu yana yaptığı PM listelerinde, PM üyesi olan isimlerin bu organı, milletvekilliğine sıçrama makamı olarak görmelerinden rahatsız olan Kılıçdaroğlu’nun, özellikle çoğu PM üyesinin yeterince çalışmadığından da şikayetçi olduğu ifade ediliyor Bu doğrultuda PM’nin kadın üyelerinin önemli bir bölümünün değişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca halen MYK’da olan isimlerin, PM’ye dahi giremeyebileceği konuşuluyor. Kulislerde genel başkan yardımcıları Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan dışında yeri “garanti” olan hiçbir MYK üyesinin olmadığı vurgulanıyor. Kurultayın ardından görevlerine devam edecek MYK üyesi sayısının beş ya da altıyı aşmayacağı belirtiliyor.
Milliyet

DÜNYA 
AB’nin Dümeni Hollanda’da 
Hollanda, Avrupa’nın özellikle göç krizi nedeniyle ciddi sınavdan geçtiği bir dönemde Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı Lüksemburg’dan dün devraldı. Hollanda’nın sık sık Türkiye bağlantılı konularla karşı karşıya kalması öngörülüyor. Türkiye konusunda iç politik dengeler nedeniyle mesafeli bir tavır sergileyen Hollanda’nın Ankara’ya tavrını ve ilişkileri ileri götürme hızını büyük ölçüde göç ve Kıbrıs sorunlarındaki gelişmeler şekillendirecek. Lüksemburg Dönem Başkanlığı ile yapıcı bir ilişki kuran ve bunu açtığı bir başlıkla taçlandıran Ankara, AB Bakanı Volkan Bozkır’ın deyimiyle, “Türkiye-AB ilişkilerinin parlak sayfalarından birinin bu dönemde yazılmasını” umuyor. AB Komisyonu, 29 Kasım’da varılan anlaşma doğrultusunda beş müzakere başlığının açılmasına yönelik teknik çalışmaları Hollanda döneminde yürütecek. Hollanda bir yandan Türkiye’nin göç konusundaki taahhütlerini yerine getirip getirmediğini göz önünde tutacak diğer yandan da Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmasıyla sonuçlanması öngörülen süreçte kaydedilen gelişmeleri de yakından takip edecek. Hollanda döneminde göç konusunda fikirdaş ülkeler zirvesi tekrarlanacak, bunun yanı sıra formatı henüz net olmamakla birlikte bir AB-Türkiye Zirvesi yapılması da gündeme gelebilir. Türkiye, Kıbrıs sorununa 2016’nın bahar aylarında çözüm bulunmasından yana bir tavır sergiliyor. Kıbrıs sorununun bir şekilde çözülmesi halinde Hollanda Dönem Başkanlığı, AB-Türkiye ilişkileri açısından “altın sayfa” olma potansiyeli taşıyor.
Hürriyet

Çin, Suriye’ye 5 Bin Asker Gönderecek 
Çin Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen terörle mücadele yasasının 1 Ocak’ta uygulanmaya başlanmasının ardından Pekin hükümetinin, Suriye’ye asker göndereceği iddia edildi. The European Union Times’ta yer alan habere göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in 24 Aralık’ta Pekin’de görüşmelerinin ardından taraflar, özel kuvvetlerden oluşan 5 bin Çin askerinin Suriye’ye gönderilmesi için anlaştı. Wang Yi, Pekin’in gelecekte de Suriye’nin ihtiyaçlarına göre Esad rejimine her türlü yardımı sağlayacağını bildirmişti.
Türkiye

Obama Silah Lobisine Karşı Adım Atıyor 
Son 15 yılda yaklaşık 400 bin kişinin silahlı saldırılarda hayatını kaybettiği ABD’de, Başkan Barack Obama’nın bu yıl silah satın almayı zorlaştıracak yasal düzenlemeler yapmayı planladığı açıklandı. Ülkede silahlı saldırılar sonucu meydana gelen ölümleri azaltabilmek adına başlatılacak uygulama hakkında henüz ayrıntılı bilgi verilmedi. ABD basınındaki haberlerde, Obama’nın bu konudaki kararını ve detayları her yıl 12 Ocak’ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasından önce netleştireceği belirtildi. ABD’de tabancadan otomatik tüfeklere kadar birçok silah, sabıka kaydı kontrol edilmeksizin satılırken, Obama’nın silahların tehlikeli kişilerin önüne geçmesini engellemek için adım atması bekleniyor. ABD Kongresi’nin raporuna göre, 320 milyonluk nüfusa sahip ABD’de bireylerin sahip olduğu ateşli silahların sayısı 310 milyon…
Milliyet

Esirlerle Yemeğimizi Paylaşıyoruz 
Suriye’de Rusya, İran, Hizbullah ve paralı askerlerden destek alan rejim güçleri esir düşürdükleri Türkmenlerin kafasını keserek sözde savaştıkları DAEŞ’in taktiklerini uygularken, Türkmen birlikler esir aldıkları rejim askerine kendi yemeğini veriyor. Türkmen lider Samir Hafez, “Onlar kafa keserken biz yemeğimizi paylaşıyoruz” dedi. Hafez, bölgede cephelerin sürekli el değiştirdiği bilgisini de vererek, şunları söyledi: “Kasap Tepesini kazanmıştık, yeniden rejimin eline geçti. Ama Türkmen birlikleri hala direniyor. Ön cephelerden çekilmiş değiller.” Esirler hakkında da konuşan Hafez, “Bizde 5 tane esir var. Sultan Abdülhamit Tugayı’nda üç, diğerlerinde iki. Bizden de iki esir alındı ama biri infaz edildi. Biz esirlere kendi yemeklerimizi veriyoruz. Hiçbir işkenceye tabi tutmuyoruz. Sorduğumuzda onlar ‘Biz böyle bir şey beklemiyorduk’ dediler” ifadelerini kullandı. PYD’nin taktik değiştirerek Azez’e ilerlemeye çalıştığını anlatan Samir Hafez, “Cerablus ve etrafındaki yerler tamamen Türkmen. Münbiç de öyle. O bölgede 1 milyon Türkmen vardı ama şimdi 500 bin kaldı. Suriye Demokratik Güçleri yani PYD, Türkiye’nin kırmızıçizgisini dolaşarak ilerliyor. Türkiye’ye bypass yapıp Azez’e varmak istiyorlar. Sonra da Kürtdağı ve Türkmendağı hedefleri. Rusya en çok burayı bombardımana tabi tutuyor. PYD’nin amacı Azez’den sonra buraya gelmek. Bucak deniz kenarı, orası elimizden gitti. Bir tek Bayır kaldı. Oradan bir geçiş yapmak istiyorlar” diye konuştu. Rusya’nın PYD’nin ilerlemesine izin verdiğini de anlatan Samir Hafez, “Kobani’de PKK’yı yani PYD’yi eğittiler, Türkiye sokaklarına saldılar. DAEŞ’in çekildiği yerleri PYD alıyor. Rusya ısrarla Salih Müslim’in de görüşmelere katılmasını istiyor. Suriye’nin başında da Beşar Esad’ın olduğu bir hükümet istiyor ve seçime gidecekler. Şunu sormak lazım 10 milyon kişi Suriye’yi terk etti, 7 milyon kişi de Suriye içinde göç ediyor. Kaçı öldü kaçı doğdu bilinmiyor. Böyle bir ortamda nasıl seçime gidilecek?” şeklinde konuştu.
Star

SPOR 
Fikret Orman, Beşiktaş’ın çok önemli bir marka olduğunu ve bu markanın görünülürlüğüne büyük önem verdiklerini söyledi Kendi uçakları olmasını istediğini belirten Orman, “Beşiktaş otobüslerinde sponsorlarımızın markaları vardır. Biz çok önemli bir bilet tüketicisiyiz, Türk Hava Yolları’na senede yaklaşık bir milyon Euro para ödüyoruz. Bu kadar çok para ödeyen bir kurum olarak istiyoruz ki kendi uçağımız olsun. Kendi uçağımızdan kastımız üzerinde markamız olan bir uçak” dedi ve şöyle devam etti: m Bununla uçup gelmek istiyoruz. Beşiktaş uçaktan indiği yerde de Beşiktaş otobüsü alacak takımı artık. Önümüzdeki sezondan itibaren bu uygulamaya da başlayacağız. THY, B.Dormunt’un, Barcelona’nın, Manchester United’ın markasını taşıyor. Bu ülkenin en önemli markalarından biri Beşiktaş’tır. Gerekirse bizden bir ücret de alınsın. Biz kendi uçağımızla uçmak istiyoruz. m Bunu THY yapmazsa başka yapan birileri ile yapacağız. Biz bu ülkenin takımıyız, başka bir ülkenin hava yolları ile neden yapalım bunu. Bu ülkenin hava yolları varken. Bir adım ilerisinde kendi uçağımızı alıp başka bir hava yolu şirketine kiraya verebiliriz. Bunun gibi onlarca projemiz var, Beşiktaş’ta proje hiç bitmez.
Hürriyet

Ligin ilk yarısında istenen performansı ortaya koyamayan Galatasaray, Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin raporu doğrultusunda transfer çalışmalarına başlamıştı. Öncelikle Kasımpaşa’dan Donk ile anlaşan sarı-kırmızılı yönetim Ajax’ta oynayan sağ bek Van Rhijn’in transferini de bitirmeye yaklaştı. Bir de forvet almayı düşünen sarı-kırmızılılar kadroyu şekillendirmenin hesabını yapıyor ama şubat ayında UEFA ile yapılacak finansal fair-play toplantısı da akıllarda. Elini rahatlatmak isteyen Galatasaray yönetimi yapacağı transferlerden oluşacak maliyeti kadrosunda bulunan an az 5 futbolcuyla ya yollarını ayırarak ya da kiralayarak karşılamak istiyor. Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin raporu doğrultusunda Tarık Çamdal, Hamit Altıntop, Koray Günter, Rodriguez ve Jem Paul Karacan ile yolların ayrılması bekleniyor. Böylece Galatasaray yönetimi, UEFA ile yapacağı toplantıda 1 yıl daha ek süre kopararak, kulübün mali açıdan rahatlamasını sağlayacak adımlar atabilecek. Galatasaray yönetiminin ilk hedefi takımdan ayrılmak isteyen Grosskreutz’u en kârlı şekilde elden çıkarmak. Alman oyuncu için ödenen bonservis bedeli karşılığında gönderilmesinin planlandığı bu şekilde oyuncuya ödenecek yıllık ücretin de kasada kalmasının amaçlandığı vurgulanırken, Alman futbolcu için kulübe ulaşan herhangi bir teklif olmaması da yönetimi düşündürüyor
Türkiye

Sezona tarihin en pahalı kadrosunu kurarak giren Fenerbahçe, şampiyonluk hedefinde bir sapma yaşamamak için ara transferde de kesenin ağzını açtı. Sow'un vedasından bu yana golcü takviyesi isteyen Teknik Direktör Vitor Pereira'nın verdiği liste doğrultusunda temaslara başlayan Sportif Direktör Giuliano Terraneo, çok sayıda isimle görüşüyor. Terraneo'nun listesindeki isimlerin neredeyse tamamı Güney Amerikalı oyunculardan oluşuyor. Bordeaux'nun Uruguaylısı Diego Rolan, Benfica'nın Meksikalısı Raul Jimenez, Pereira'nın öncelikle istediği oyuncular. Bonservisi elinde olan Brezilyalı Damiao, Chelsea'de kiralık oynayan Monaco'nun Uruguaylı efsanesi Falcao da Terraneo'nun temasta olduğu isimler arasında. Milan'ın kiralık listesine koyduğu Luiz Adriano da radarda. Ancak F.Bahçe'nin tek hedefi golcü değil. Diego'ya alternatif arayan sarılacivertliler çok sayıda ofansif orta saha oyuncusuyla da pazarlık halinde. Pereira'nın Porto'dan öğrencisi olan Monaco'nun Portekizlisi Moutinho'nun ilk sırada yer aldığı bu listede ise Valencia'nın Cezayirli oyuncusu Feghouli, Ekvator Milli Takımı'nın 10 numarası Miller Balanos yer alıyor. Sarı-lacivertlilerin sürpriz olarak değerlendirilen hamlesi ise stoper çalışması. Kadlec'in biletini kesen Pereira'nın "Uygun bir takviye iyi olur" raporu üzerine yelpazeyi genişleten Terraneo'nun yönetime sunduğu isim Juventus'un gözden çıkardığı Uruguaylı Martin Caceres oldu. Bütün oyuncularla ilgili ön görüşmeleri yapan Terraneo bugün itibariyle seferleri başlatacak ve yüz yüze temasları gerçekleştirecek. Terraneo'ya final aşamasında yönetici Ali Yıldırım eşlik edecek.
Türkiye

2001’deki Avrupa ve 2010’daki Dünya ikinciliği dışında uluslararası başarısı olmayan Milli Takım’la ilgili olarak açıklama yapan Basketbol Federasyonu CEO’su Hidayet Türkoğlu, “Gerçekçi konuşmamız gerekiyor. Evimizdeki turnuvalardan başka yerde başarımız yok. Oyuncularımızın kulüplerinde yeterince süre alamaması ve tecrübelenmemesi, bunun başlıca sebebi. Kulüplerde süre alamamaları milli takıma yansıyor. Altyapılarda çok büyük başarılar var ama A takım seviyesine bunu taşıyamıyoruz. Bizim genç oyuncular, diğer ülkelerdeki aynı jenerasyonlara göre kulüp takımlarında çok daha az süre alıyor. Bizimkiler otururken, diğerleri oynuyor!” dedi.
Star

Trabzonspor’da Başkan Muharrem Usta camiayı sevindirecek müjdeyi verdi. Usta, “Ukrayna’dan karışıklık nedeniyle ayrılmak istiyor. 10 Ocak’tan sonra anlaşacağımızı sanıyorum. Oğlu Rızvan’ın 2 yıl sonra yerine geçeceği iddiaları asılsız. O bizim 50. yıl projemiz. 70 yaşında ama 50 yaşındaki dinamizme sahip. Luci olmazsa Juande Ramos’la görüşeceğiz” diye konuştu. Usta, twitter hesabından ise “Sorun derin ama taşlar yerine oturacak. Ortak nokta sabırsızlık, sistemsizlik, kolaycılık. Başarı için aynı hedefe kilitlenmeliyiz. Kaç yılımız başarısızlıkla geçti. Yarım devre için sabır” mesajını iletti.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme