3 Ocak 2016 Pazar

03.01.2016 Genel Gündem

 03.01.2015

GÜNDEM

Aslanları Çakallara Boğduruyorsunuz!
Terör örgütü PKK’nın saldırılarında şehit düşen dört güvenlik görevlisi dün son yolculuklarına uğurlandı. Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonlar sırasında PKK’nın tuzakladığı bombanın inflak etmesi sonucu şehit olan özel harekât polisleri Kenan Ardıç (26) ile Orhan Dilekçi’nin (47) cenazeleri de törenle memleketlerine uğurlandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde iki şehit için tören düzenlendi. Erzincan Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şubesi Operasyon Grup amirliğinden geçici görevle 25 gün önce kente gelen Ardıç’ın 2009’da Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olduğu belirtildi. 2011’de polis olan Ardıç’ın evli 1 çocuğu olduğu kaydedildi. Ardıç’ın cenazesi Sivas’a, Dilekçi’nin cenazesi de Erzurum’a gönderildi. Şehidin babası Mehmet Dilekci şehit oğlu ile en son önceki gün telefonla görüştüğünü söyledi. Baba Dilekci, “Oğlumun saat 15.30’da yaralı, 17.30’da da şehit haberini aldık. En son kendisi ile önceki gün 10.00’da telefonla görüştüm. ’Nasılsın oğlum’ diye hatırını sordum, ’11’de vardiyeye gideceğim’ dedi. Kendisine ’dikkatli ol, oralar nasıl’ dedim. O da; ’eskiye göre biraz düzeldi, iyileşmeler var’ dedi. ’Allah yardımcın olsun’ dedim ve telefonu kapattık. ” dedi. Şehit özel harekât polis memuru evli ve 1 çocuk babası Kenan Ardıç’ın cenazesi Sivas Nuri Demirağ Havaalanı’nda törenle karşılandı. Cenaze namazı öncesi şehit babası Cemal Ardıç şehidin tabutuna sarıldı. Kardeşi Gökhan Ardıç ise ağabeyinin parkasını üzerine örterek, “Üşümesin” diye konuştu. Şehidin babası Cemal Ardıç cenaze için kente gelen ve camide kendisine başsağlığı dileyen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, “Aslanları çakallara boğduruyorsunuz başkanım” diye seslendi. Cenaze namazı ardından, şehit polisin cenazesi şehitlikte toprağa verildi.
Milliyet
Beş Ayrı Işid Grubu Ankara’da
Yılbaşında başkentte eylem yapmayı planlayan ve dün Adnan Yıldırım (40) ile birlikte tutuklanan terör örgütü IŞİD üyesi Musa Canöz’ün (28) yakalanması Ankara’daki IŞİD gruplarının ortaya çıkarılmasını sağladı. Canlı bomba eylemcisi Canöz’ü elde edilen istihbaratlar sonrasında eylemini gerçekleştiremeden başarılı bir operasyonla yakalayan Ankara Emniyeti, başkentte beş ayrı IŞİD grubunun faaliyet gösterdiğini ortaya çıkardı. Cönöz’ün geriye dönük bağlantılarını ortaya koyan Ankara Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri, şüphelinin, Samanpazarı Grubu adıyla faaliyet gösteren IŞİD grubunda eylemsellik sürecini yaşadığını tespit etti. Yaklaşık iki ay takip edilen Cönöz’ün bağlı olduğu Samanpazarı Grubu’nun, Ulus ve çevresindeki bazı esnaflar tarafından oluşturulup desteklendiği belirlendi. Aynı zamanda halen Suriye’deki çatışma bölgelerinde bulunduğu belirlenen Kamil Nuhoğlu’nun liderliğini yaptığı ve “Nuhoğlu Grubu” olarak bilinen Samanpazarı Grubu’nun “Ankara’daki en güçlü grup” olarak tanımlandığı öğrenildi. İstihbarat birimlerinin tespitlerine göre, bu gurup içinde IŞİD’le bağlantılı yaklaşık 300 kişi Suriye’deki çatışma bölgelerine gitti ve 100’e yakın üyesi Suriye’de öldü. Samanpazarı Grubu’nnu Ankara’da “beş” ayrı IŞİD grubunun faaliyet yürüttüğü ortaya çıkarıldı. Ayrıca, IŞİD’e katılmak için Suriye’ye geçmek isterken yakalanan örgüt üyesi ve sempatizanları listesinde Ankara’nın birinci sırada yer aldığı öğrenildi. Suriye’deki çatışma bölgelerine yasadışı biçimde geçmek isterken sınırdaki güvenlik güçlerince yakalanan IŞİD üyesi ya da sempatizanlarında Ankara’nın ilk sırada yeraldığı da anlaşıldı. Bu çerçevede Kilis-Gaziantep hattında 30’dan fazla Ankaralı IŞİD’çinin yakalandığı öğrenildi. Canöz ile ilgili yapılan araştırmalarda, şüphelinin aynı zamanda örgütün istihbarat ekibi içinde bulunduğu belirlendi. IŞİD yönetiminin, yaşanan son süreçte hedef aldığı gruplar ile kapalı mekanlara yönelik istihbarat çalışmaları içinde yeralan Canöz’ün cep telefonu tamir ve satış işiyle uğraması sonucu çok iyi bir elektronik bomba düzeneği imal ettiği anlaşıldı. Ele geçirilen patlayıcı düzeneğini tamamen kendisi yapan Canöz’ün demir çubuklarla desteklediği bomba düzeneğini TNT yerine potasyum ve amonyum nitrattan oluşturduğu saptandı. Şimdiye kadar IŞİD’de ele geçirilen canlı bomba düzeneklerine benzemeyen bu düzenekte şüphelinin “on-off (açma-kapama)” düğmeleri koyarak düzeneği garantili hale getirdiği görüldü. Şüpheli Musa C.’nin hazırladığı canlı bomba yeleğinde demir çubukların yanısıra 2 bine yakın demir bilye yerleştirildiği anlaşıldı.
Milliyet3 İlçede 261 Pkk’lı Öldürüldü
Genelkurmay Başkanlığı’ndan verilen bilgilere göre, Şırnak Cizre’de devam eden operasyonda önceki gün 3 PKK’lı etkisiz hale getirilirken, 3 PKK’lı sağ olarak ele geçirildi. Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK’lı sayısının 179 olduğu belirtildi. 4 El Yapımı Patlayıcı’nın imha edildiği ve 7 barikatın kaldırıldığı açıklandı. Şırnak Silopi’de de önceki gün 5 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK’lı sayısının 27’ olduğu açıklandı. 15 El Yapımı Patlayıcı imha edilirken 7 barikat kaldırıldı ve 2 hendek kapatıldı. 1 av tüfeği ele geçirildi. Diyarbakır Sur’da ise 1 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK’lı sayısının 55 olduğu açıklandı. 3 barikat imha edildi. PKK’lılar tarafından bir okul kundaklandığı öğrenildi.
VatanŞehit Babası: Ağlamayın!
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinde dün düzenlenen operasyonda teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldıkları Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, şehit düşen özel harekat polisleri Kenan Ardıç ve Orhan Dilekçi için cenaze töreni düzenlendi. Ardından meslektaşları tarafından tekbirlerle omuzlanan şehitlerden Kenan Ardıç’ın naaşı memleketi Sivas’a, Orhan Dilekçi naaşı da memleketi Erzurum’a üzere konulduğu cenaze araçları ile havalimanına götürüldü. Doğduğu gün ölen şehit Kenan Ardıç’ın cenazesi havaalanında uçaktan indirilirken şehidin babası TCDD işçisi Cemal Ardıç, haykırarak “Bu dünya var oldukça bu vatan, bu bayrak bizim. Ağlamayacağım. Ağlamayın. Benim yavrum şehit. En yüksek mertebeye ulaştık. Bir Kenan gider Gökhan gelir. Bizde yiğit çok. Koçum geliyor, yavrum geliyor” diye bağırdı. Şehidin parkasını giyen kardeşi Gökhan, kız kardeşi Esma ve annesi Zeliha’yı yakınları yalnız bırakmadı. Fenalık geçiren şehit annesi Zeliha Ardıç ve kız kardeşi Esma’ya hazır bekletilen ambulansta müdahale edildi. Şehidin eşi İmran Ardıç’ı da kadın polisler teskin etmeye çalıştı.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 99,6406-99,7213                                                                                         
ABD Doları 2,9177-2,9187/Euro 3,1682-3,1707/İngiliz Sterlini 4,2986-4,3011                      

Konut Getiride Yüzde 20’yı Aştı
Halkımızın geleneksel yatırım araçlarının başında gelen konut geliyor. Konut fiyatlarının son yıllardaki primine bakıldığında aynı zamanda iyi bir kazanç kapısı olmuş durumda. Geçtiğimiz dönemde birkaç kez konutta oluşan primlerin, yıllar itibariyle faiz, döviz, altın ve borsa gibi önemli yatırım araçlarına göre daha yüksek olduğuna yönelik çalışmaları bu sayfalarda yayınlamıştık. Bu yıl da gelenek önemli ölçüde korunacak gibi. Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göre 2015/ Ekim itibariyle, Dolar/TL ile birlikte diğer yatırım araçlarına göre konut fiyatları yüzde 18.69 ile hatırı sayılır bir prime ulaşmış durumda. Muhtemelen yılı yüzde 20’nin üzerinde primle kapatacak. Seçimler, terör, dalgalı piyasalar ve belirsizliğin hakim olduğu 2015 yılı için yabana atılmayacak bir prim. Bu defa döviz, faiz, altın gibi yatırım araçlarıyla kıyaslamak yerine faiz ve döviz kurlarıyla konut fiyatlarındaki etkileşime bakmak istedik. Konut fiyatlarındaki aylık değişimlerle faiz ve döviz kurları arasındaki duyarlılık yüksek. Ancak bu duyarlılığın döviz kurlarında biraz daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabloya bakıldığında özellikle son aylarda faiz ve döviz yükselirken konut fiyatlarındaki yükselişin ivme kaybettiği, faiz ve dövizdeki gerilemeye karşılık konut fiyatlarındaki primlerin arttığı görülüyor. Bu açıdan konut alıp satarken yatırımcıların faiz ve dövizdeki gidişata bakmaya devam etmelerinde yarar var. Özellikle Merkez Bankası’nın faiz kararları konut fiyatları açısından da önemli olacak.
Hürriyet


7.1 Tl Milyar Dev Ödeme
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı 11 yıllık dönemde 17 bin kilometre bölünmüş yolu tamamlayan Binali Yıldırım, 64. hükümette de aynı göreve getirilince hızlı başladı. Yıldırım’ın ilk işi, sözkonusu yolları yaptıkları halde ödenek alamayan müteahhitlerin 7.1 milyar TL olan alacaklarını bu hafta dağıtma kararı aldı. Son yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü bölünmüş yol, köprü, tünel viyadük gibi yatırımlar, ödenek dağıtılmaması nedeniyle aksıyordu. Bakan Yıldırım, ilk kez Karayolları Genel Müdürlüğü’nce (KGM) yüklenicilerin alacaklarının bir sonraki yıla bırakılmayacağını belirterek, “Yüklenici alacakları, kamulaştırma ve son 3 yılda ödenemeyen kamulaştırmasız el atma ile ilgili ilama dayalı borçlar dahil toplam 7 milyar 85 milyon lira tutarındaki tüm borçlar ödenecek” dedi. Bakan Yıldırım, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, son yıllarda KGM’nin yüklenicilerin hak edişleri, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma ödeneklerini zamanında ödeyemediğini ve bir sonraki yıllara devrettiğini anımsatarak, ödemenin gecikmesinden etkilenen çok geniş bir kesimin olduğunu, bu durumun bazı mağduriyetlere yol açtığını söyledi. Bu yıl ilk kez 7 milyar 85 milyon lira borcun 2016’ya devredilmeden ödeneceğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti: “Borçsuz yeni bir yıla başlayacak olan KGM, devam eden projeleri daha da hızlandıracak ve birçok yeni dev projeyi hayata geçirecek. Genel Müdürlük ilk kez bir sonraki yıla borç devretmeden bir yılı kapatacak. KGM’den alacaklı olan 4 bin 867 kişi uzun süredir bu ödeneklerin yapılmasını bekliyordu. Onları da bekleyen alacaklılar vardır. KGM’nin yüklenicileri, taşeronları, işçileri, kamulaştırma alacaklılarını da eklersek bu ödeneği bekleyenlerin sayısı yüz bin kişiyi geçiyor. Aldığımız bu ödeme kararıyla yeni yıla 100 bin kişi mutlu ve huzurlu giriyor. Ayrıca sektöre de 7 milyar lirayı aşkın bir nakdin girmesiyle piyasalarda ciddi bir hareketlilik oluşacağına inanıyorum.” Konuyla ilgili çalışmaları anlatan Bakan Yıldırım, “Özellikle son 3 yıldır hiç ödenemeyen kamulaştırmasız el atmalarla ilgili borçlar, geniş kesimleri etkiliyordu ve bugüne kadar biriken 620 milyon lira ivedilikle ödendi. Ödenen paraların bir kuruşu bile heba edilmedi. Bu paralarla çok büyük işler başarıldı. Cumhuriyet tarihi boyunca 2003’e kadar yapılan tünel uzunluğu 50 kilometreydi. Biz sadece bir yılda 57 kilometre tünel yaparak 80 yılda yapılandan daha fazlasını bir yılda yaptık. 2003-2015 arasında 191.3 kilometre uzunluğunda 177 tünel yapıldı. Bugün itibarıyla yollarımızda toplam 241.3 kilometre uzunluğunda 260 tünel hizmet veriyor. 301 kilometre uzunluğunda 106 tünelde ise çalışmalarımız devam ediyor. Bu ödediğimiz paralarla 564 kilometre bölünmüş yol, 961 kilometre tek yol, 12 bin 371 kilometre sathi kaplama, bin 167 kilometre BSK, 44 adet 57 kilometre uzunluğunda tünel, 156 adet 25 kilometre uzunluğunda köprü ve viyadük yaptık” dedi. Bakan Yıldırım, 2016’nın ilk müjdesinin KGM alacaklıları için olduğuna işaret ederek, bu yıl ilk defa hak ediş devrinin yapılmayacağını söyledi. 2023 hedefleri doğrultusunda gelecek yıl yapılacak çok önemli işlerin olduğunu ifade eden Yıldırım, “KGM, 2016 yılına tüm borçlarını ödemiş, önünde hiçbir engel olmadan giriyor. Bu nedenle de 2016 yılının çok daha verimli geçeceğine inanıyorum” dedi.
Hürriyet


Petrolde 30 Dolar Geliyor!
Petrol fiyatlarında bu yıl da aşağı yönlü beklentiler güçleniyor. Dünyada en yaygın kullanılan "Brent" türü ham petrolün varil fiyatı; OPEC'in üretiminde kesinti yapmaması, doların değer kazanması, Asya ve Avrupa ekonomilerindeki yavaş büyüme ve ABD'nin 40 yılı aşkın süredir devam eden ihraç yasağını kaldırmasıyla, 2015'te yüzde 38 değer kaybederek, aralıkta son 11 yılın dip seviyesi olan 36 dolara kadar geriledi. Son olarak OPEC'in 4 Aralık'taki "üretimi kesmeme" kararından sonra Brent petrolün varil fiyatı bir haftada yaklaşık yüzde 11 değer kaybetti ve 37 doların altını gördü. Ucuz fiyatlara rağmen pazar payı ve müşterilerini koruma çabası içinde olan Suudi Arabistan, Irak ve Rusya; böylece arz fazlasına da sebep oldular. Asya ve Avrupa ekonomilerindeki durağanlık ve ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değer kazanması da 2015'te petrol fiyatlarının düşmesinde etkili olmuştu. Özellikle dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'in büyüme hızındaki yavaşlama, küresel petrol talebindeki azalışı körükledi. Öte yandan dünyanın en büyük 3'üncü ham petrol üreticisi konumunda bulunan ABD'nin, 1970'lerden beri yürürlükteki ham petrol ihraç yasağını 18 Aralık'ta kaldırmasıyla birlikte fiyatlar üzerindeki baskı arttı. Bütün bunlara İran üzerindeki yaptırımların kalkması eklenince, 2016'da petrolün 30 dolar sınırına çekilmesi ihtimali yükseliyor. Böylece en büyük ithalat kalemi "enerji" olan Türkiye'nin cari açığı daha da azalacak.
Türkiye


İhracat 2015’te Yüzde 8.5 Azaldı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi olmayan geçici verilerine göre, 2015’te ihracat bir önceki yıla göre yüzde 8.56 azalarak 157 milyar 390 milyon dolardan 143 milyar 921 milyon dolara geriledi. Bu dönemde ithalat da yüzde 14.5 azalışla 242 milyar 177 milyon dolardan 207 milyar 61 milyon dolara düştü. Dış ticaret hacmi geçen yılın ocak-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.16 gerileyerek, 399 milyar 567 milyon dolardan 350 milyar 982 milyon dolara indi. Dış ticaret açığı ise söz konusu dönemde yüzde 25.53 azalışla 63 milyar 141 milyon dolar olarak hesaplandı. 2014 yılında dış ticaret açığı 84 milyar 787 milyon dolar seviyesindeydi. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2014’te yüzde 65 iken geçen yıl yüzde 69.5’e yükseldi.
Milliyet


‘Turizm 2016’yı Az Hasarla Atlatacak’
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, hükümetin turizmde olası kayıpların önüne geçmek için önemli adımlar attığını belirterek, “Önümüzdeki günlerde hükümet tarafından alınacak yeni teşvik ve destek paketleriyle, turizm sektörünün bu zorlu süreci en az hasarla atlatacağını umuyoruz” dedi. Ulusoy, krizin sürmesi durumunda Rus turist sayısındaki düşüşün devam edeceğini düşündüğünü bildirdi. Hükümetin ilk etapta aldığı karara göre, 400 bin ve üzeri turist getiren seyahat acentelerinin, kredi garanti kurumlarına sağlanacak hazine desteği kapsamına alındığına işaret eden Ulusoy, şöyle konuştu: “Geçen yıl Rusya’dan turist getiren tarifesiz uçaklara sağlanan yakıt desteğinin, bu yıl Avrupa ülkelerini kapsayarak genişletileceği de açıklandı. Önümüzdeki günlerde de alınacak yeni teşvik ve destek paketleriyle, turizm sektörünün zor süreci en az hasarla atlatacağını umuyoruz.”
Milliyet


Ekonominin Gündemini ‘Merkez’ler Belirleyecek
2015’te ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı, Çin’in yavaşlaması, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) politika tedbirleri ve emtia fiyatlarındaki düşüşün damgasını vurduğu küresel ekonomiyi, 2016’da da oldukça yoğun bir gündem bekliyor. Küresel yatırımcıların zor geçmesi beklenen 2016 yılı boyunca yakından takip edeceği ekonomik ve finansal gelişmelerin başında belli başlı merkez bankalarının politika kararları geliyor. Yaklaşık 10 yıl aradan sonra sıkılaştırma sürecine başlayan Fed’in 2016’da kaç kez faiz artışına gideceği piyasaların bir numaralı sorusunu oluştururken, her 6 haftada bir düzenlenecek sekiz Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bu yıl da dünya ekonomi gündeminin merkezinde yer alacak. Aynı zamanda, Euro Bölgesi’ndeki düşük enflasyonla uzun süredir mücadele eden AMB’nin alacağı olası yeni tedbirlerin, küresel piyasalar ve yatırımcılar tarafından dikkatle izlenmesi bekleniyor. AMB, bu yıl Başkan Mario Draghi’nin liderliğinde biri Viyana’da ve yedisi Frankfurt’ta olmak üzere toplam sekiz basın toplantısı düzenleyecek. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) da 2016’da sıkılaştırmayı başlatacağı tahmin edilirken, bankanın bu adımı tam olarak ne zaman atacağı yine yatırımcıların merakla beklediği gelişmelerden birini oluşturuyor. BoE, 2016 yılı içinde her ay bir kez olmak üzere toplam 12 toplantı yapacak. Son faiz toplantısında tahvil alım programının vade tarihini uzatan Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) parasal genişleme miktarını artırıp artırmayacağı da 2016 ekonomi gündeminin başlıklarından biri olarak öne çıkıyor.
Milliyet


Hareket Zamanı
Gayrimenkul sektörü, 2015 yılını durgun geçirip satış rekoruyla kapattı. 2016 yılında beklentiler daha büyük. Geçen yıl atlatılan iki seçim süreci nedeniyle ertelenen talebin bu yıl harekete geçeceğini bekleyen sektör, 1 milyon 250 binin üzerinde satış hedefliyor. Yabancı açısından hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara açılmayı ve daha fazla talep görmeyi bekleyen sektör, 2016’da fuarlarda göz dolduracak. Özellikle Cityscape’in İstanbul ayağının düzenlenmesi sektörü heyecanlandıran unsurlardan biri olacak. Bu yıl kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar da hız kazanıyor. Gayrimenkul sektörünü temsil eden kuruluş ve şirketlere 2016’ya yönelik beklentilerini sorduk. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), 2016’ya ilişkin öngörülerini açıkladı. Gayrimenkul sektörünün 2016 yılında büyümesini sürdüreceği, özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinin artarak devam edeceği öngörüsünü paylaşan GYODER, kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ve yeni yerleşim merkezlerinin oluşturulmasıyla sektörün yüzde 5-6 büyümesini bekliyor. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016’nın geçen yıldan daha iyi olacağını ifade ederek, “Eğer Rusya krizi gibi bir kriz yaşanmazsa, Fed kararları piyasayı germezse, hükümet genel ekonomiyi birinci plana alırsa, gerilimden çok büyüme senaryoları ele alınırsa çok iyi bir yıl olur. Ancak gerilimler devam ederse 2015’ten farklı bir yıl olmaz ki bu da kötü değil. Sektörün genelinde yüzde 3-5 büyüme bekliyoruz ancak kentsel dönüşüme ağırlık verilirse büyüme yüzde 10’u bulur” diye konuştu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2016 yılında olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirterek, şunları söyledi: “Gayrimenkul sektörünün uzun vadeli yurt içi dinamikleri sektörü her zaman canlı tutmaya devam edecek. Bu dinamiklere ilave olarak yurt dışı kaynaklı ilginin de artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. 2016 yılından başlayarak ülkemizin önemli projelerinin birer birer tamamlanmaya başlayacağı bir döneme giriyoruz. Yavuz Sultan Selim köprüsünün tamamlanması ve bağlantı yollarının bitirilmesi, Avrasya Tünelinin, İzmit Körfez geçiş köprüsünün tamamlanması; sonrasında da 3.Havalimanında yaşanacak ilerlemeler inşaat sektörü adına çok önemli gelişmeler olacak.” İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, 2016 yılının belirleyicisinin faiz oranları olacağını dile getirdi. 2015’in aylık yüzde 1- 1.2 seviyelerinde kapatıldığını söyleyen Durbakayım, “Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda yüzde 0.60- 0.70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar” dedi. Durbakayım, yeni ekonomi yönetiminden kentsel dönüşüm, KDV, harçlar, imar mevzuatı, mütekabiliyet gibi sektördeki ana çarkların gözden geçirilmesini beklediklerini de belirtti.
Vatan


DÜNYA

1 Günde 47 İdam
Ortadoğu’daki Şii-Sünni gerilimi, Sünni kontrolündeki Suudi Arabistan’ın, aralarında muhalif Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el-Nimr’in(56) olduğu 47 kişiyi dün idam etmesiyle arttı. Suudi Arabistan, “kılıç veya kurşuna dizme yöntemleriyle gerçekleştirilen infazların İslam hukukuna uygun olduğunu” açıkladı. Suudi vatandaşı Nimr’in kardeşi Muhammed el-Nimr, Şii din adamının “dış destek aramak, ülke yöneticilerine itaat etmemek ve güvenlik güçlerine karşı silahlı isyandan” suçlu bulunarak idam edildiğini söylerken protestoların barışçıl olmasını istedi. İran’a yakınlığıyla bilinen Nimr’in ve üç Şii mahkumun idamı Tahran başta olmak üzere Şiilerin büyük tepkisini çekti. İran, Suudi maslagatgüzârını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Suudi Arabistan da Tahran’ın Nimr’in idamıyla ilgili ‘düşmanca açıklamalar’ yaptığını belirterek İran’ın Riyad Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İran Dışişleri Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Nimr’in idam edilmesinin Suudilere pahalıya mal olacağını söylerken “Suudi hükümeti terörist hareketleri ve aşırıcıları destekliyor, ancak iç eleştirilere baskı ve idamla karşılık veriyor” dedi. İran’ın başkenti Tahran’daki Suudi Arabistan büyükelçiliği ile Meşhed kentindeki Suudi Arabistan konsolosluk binalarının bazı katları dün akşam Nimr’in ölümünü protesto eden göstericiler tarafından ateşe verildi. Büyükelçilik binasına molotof kokteyli atılırken, polisin göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. İran’ın dışında Suudi Arabistan’ın Şii nüfus ağırlıklı Doğu Vilayeti’ndeki Katif’te, Irak’ta, Yemen’de, Bahreyn’de, Pakistan’da, Hindistan’da, İngiltere’nin başkenti Londra’da Şiiler sokaklara döküldü. İnsan hakları örgütleri de idamlara tepki gösterdi. Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn ise Riyad hükümetine destek vererek, idamların ‘terörle mücadele kararlılığını gösterdiğini’ belirtti.
Hürriyet


Gökyüzünde Trump Karşıtı Slogan
ABD’nin California eyaletinin Pasedena kentinde ‘Rose Parade’ geçiti sırasında birileri uçaklarla gökyüzüne başkan aday adayları arasında yer alan Donald Trump için “Amerika mükemmel! Trump iğrenç” diye yazdırdı. Yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı etkinlik sırasında mavi gökyüzünde beliren yazı, kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Gökyüzünde ayrıca “Trump olmasın da kim olursa olsun”, “Trump nefreti seviyor”, “Trump yanıltıcı” gibi yazılar belirdi. Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olan Trump, bölücü, kutuplaştırıcı, küçük düşürücü açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Trump’ın özellikle geçen ay California’nın San Bernardino kentinde bir Noel partisine düzenlenen kanlı saldırının bir Müslüman çift tarafından yapıldığının anlaşılması üzerine “Ne olup bittiği anlaşılana kadar Müslümanların ülkeye alınmaması” önerisi hem tepki çekmiş, hem destek bulmuştu. Trump’ın bu sözleri Somali’de savaşan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütünün yeni eleman bulmak için hazırladığı videoda kullanıldı. Trump’ın bu sözlerinin dikkat çekildiği videoda, ABD’deki Müslümanların iki seçeneği olduğu iddia edilerek “Ya ABD’yi terk edip İslam ülkelerine gelin ya da ABD’de kalıp Batı ile savaşın” dendi.
Hürriyet


Daeş İle Pyd Paslaşarak Saldırıyor
Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ile Ceyş es-Suvvar (Devrim ordusuna) bağlı güçlerin Halep’in kuzeyindeki muhaliflerin denetiminde olan iki köye saldırarak kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Halep’teki kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD güçleri ile Ceys es-Suvvar birlikleri, Halep’in kuzeyinde yer alan Azez ilçesine yakın Teneb ile Keştear köylerine saldırarak denetimi ele geçirdi. İki köy de muhaliflerin kontrolündeydi. Halep’in Azez ilçesi yakınlarındaki Teneb ve Keştear köyleri çevresinde muhalifler ile teröristler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, PYD, ele geçirdiği yerlerde yüksek binaların çatılarına keskin nişancı yerleştirdi. Azez’e geçen hafta da DAeŞ saldırmıştı. DAeŞ’li teröristler toplam altı köyde muhaliflerle çatışmaya girmişti. DAeŞ’ten önce de ilçeyi rusya yoğun bombardımana tabi tutmuştu. PYD, SDG çatısı altında DAeŞ’in koalisyon bombaları nedeniyle boşalttığı alanlarda hâkimiyeti sağlarken, DAeŞ PYD’ye cevap vermek yerine muhaliflerin denetiminde yer alan ilçelere ve köylere saldırıyor. Muhalifler şu an istilacı rusya’nın, esad rejiminin, terör örgütleri PYD ve DAeŞ’in hedefi durumunda. Uzmanlara göre amaç başlayacak barış müzakerelerinde muhaliflerin olabildiğince güçsüz durumda olması, Türkiye ile Halep’in bağlantısının kesilmesi ve PYD’nin masaya bir aktör olarak dayatılması.
Hürriyet


Saldırgan, Kuzeninin İntikamının Peşindeymiş
İsrail’in Tel Aviv kentindeki ‘Simta’ isimli bara saldırarak iki kişiyi öldüren kişinin Arap asıllı bir İsrail vatandaşı olduğu açıklandı. Hâlâ yakalanamayan adamın bir taksi şoförünü de öldürdüğü ortaya çıktı. 29 yaşındaki adamın babasının ise gönüllü bir polis memuru olduğu öğrenildi. Saldırı görüntülerinde oğlunu tanıyınca yetkililerle iletişime geçen adam, saldırı hakkında sorgulanırken, evleri polisler tarafından arandı. Oğlunun başka bir saldırı daha düzenlemesinden korkan baba ise, “Önemli olan oğlumun yakalanması, çünkü hâlâ silahlı” dedi. Babasının silahını çalan adamın, daha önce bir askerin silahını çalmaya çalışmaktan da 5 yıl hapse mahkum edildiği öğrenildi. 2007’de ifadesi alınan adam, kuzeninin ev araması sırasında sınır polisi tarafından öldürülmesi nedeniyle öç almak istediğini söylemiş.
Milliyet


Çin, Vatandaşlarının Karakterine Not Verecek!
Çin hükümeti, vatandaşlarının hareketlerini izleyip onları puanlayacak bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sosyal Kredi Sistemi (SCS) adı verilen sistemle, vatandaşların bankalar, e-ticaret siteleri ve sosyal ağlarındaki bilgileri ve hareketleri izlenerek herkese bir puan verilecek. Puanlar sadece insanların kredi riskini belirlemek gibi teknik alanlarda kullanılmayacak, örneğin bir ev sahibi evini kiraya vermeyi düşündüğü kişinin puanını inceleyebilecek. İşe alım yapılırken başvuran kişilerin puanına bakılacak ve hatta insanlar sevgili adayının ‘nasıl bir insan olduğunu’ anlamak için puanına bakabilecek. Öğretmenler ve doktorların işlerindeki performansları puanlarına işlenecek. E-ticaret sitesi Alibaba’nın müşterilerine puanladığı sitemi “Sesame Credit”, bu sistemin daha ilkel bir örneği. 950 tavan puanı bulunan sistemde, ne kadar para harcarsanız ve ne kadar arkadaşınız Alibaba’ya bağlanırsa puanınız yükseliyor. Puanınız yükseldikçe depozitosuz araç kiralama ve vize işlemlerinde kolaylık gibi hizmetler kazanıyorsunuz. Oxford Üniversitesi’nden Çin medyası ve politikaları uzmanı Rogier Creemers, “Bütün hareketlerin tek bir değerlendirmeden geçirildiği sistem, sizin iş veya sosyal hizmetler için uygun olup olmadığımızı söyleyecek” diyor. Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nden bilgisayar uzmanı Christo Wilson ise, sistemdeki puanların yükseltilebileceğini ifade etti. Halihazırda kullanılan uygulamalarda bu durumun görülebildiğini belirten Wilson, “Sayıları ne kadar değerli hale getirirseniz onları manipüle etmek o kadar kolaylaşır. Sosyal bilgilerin bu tarz bir değer artışı ise karaborsayı artıracaktır” dedi. Creemers, planın Batı medyası tarafından korkuyla karşılandığını söylerken, Wilson ise Google, Facebook ve Amazon gibi dev teknoloji firmalarının kullanıcıların aklının dahi alamayacağı devasa verilere sahip olduğunu hatırlattı.
Milliyet


Işid’in Katlettiği Türk Kızı Elif Senegalli 3 Çocuğu Okutuyordu
Paris’te geçen 14 Kasım’da IŞİD militanlarının düzenlediği 3 ayrı saldırıda, 129 kişi yaşamını yitirdi, 352 kişi de yaralandı. Paris’teki saldırıda, Türk asıllı Belçika vatandaşı Elif Doğan da erkek arkadaşıyla birlikte kafeteryada oturduğu sırada öldü. Elif Doğan’ın ailesi, acı haberi, bir yıl önce yerleştikleri İzmir’de aldı. Uzun süre ulaşamadıkları kızlarının ölüm haberini alan aile, Paris’e gidip Elif’in cenazesini teslim aldı. Elif Doğan, Belçika’nın Liege kentinde Müslüman mezarlığında toprağa verildi. Elif Doğan’ın varisleri durumundaki babası Kemal Doğan ve ailesi, cenaze töreni sonrasında savcılıkta yasal işlemlerini de başlattı. Kızları Elif’in, banka hesap bilgilerini alan ailesi, bu sırada öğrendikleri gerçekle, şaşkına döndü. Müslümanlar adına yapıldığı ileri sürülen saldırıda hayatını kaybeden Elif’in, çalıştığı şirketten aldığı 2 bin Euro’luk maaşının 4’te biri olan 500 Euro’yu, her ay düzenli olarak Senegal’de üniversite eğitimi alan 3 Müslüman öğrenciye eğitim bursu olarak gönderdiği ortaya çıktı. Lise yıllarında da Senegal’e gidip çeşitli kurumlar adına burada Fransızca dersleri veren Elif’in bu yardımlarından habersiz olan ailesi, teröre kurban verdikleri kızlarıyla ilgili bu gerçek karşısında, üzüntü ve buruk gururu bir arada yaşadı. Henüz kesin olarak açıklanmamakla birlikte Fransa’nın terör saldırılarında hayatını kaybeden kişiler için, 30 bin euro tazminat vereceği ifade edildi. Baba Kemal Doğan, ailesiyle konuşup bu tazminatı da ihtiyacı olan öğrencilere, kızı adına burs olarak dağıtmaya karar verdi. Aile ayrıca, kızlarının Belçika’daki arkadaşları aracılığıyla da vakıf kuracak. Kurulacak vakfın da yine Elif Doğan adına, burs faaliyetlerini yürütmesinin planlandığı kaydedildi.
Vatan

POLİTİKA

Konuşması Değil Konuşmaması Tepkiye Yol Açar
4 eski bakanın yolsuzluk iddiasıyla Yüce Divan’a gönderilmesini engelleyen Meclis komisyonunun AK Partili üyelerinden Ayşe Türkmenoğlu’nun kendilerini eleştiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davası reddedildi. Mahkeme kararında “Muhalefet liderinin konuşması değil konuşmaması tepkiye yol açar” denildi. ANKARA 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun AK Partili üyelerinden Ayşe Türkmenoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davasını reddetti. 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen 4 bakan için kurulan komisyon, bakanları Yüce Divan’a sevk etmeye gerek olmadığını belirten raporu Meclis’e sunmuştu. Kılıçdaroğlu da grup toplantısında AK Partili üyelerin adını sayarak, “Bu milletvekilleri hırsızların hamiliğine soyunmuş milletvekilleridir arkadaşlar herkes bunu böyle bilsin. Sizde ahlak var mı, sizde vicdan var mı, sizde iman var mı? 9 kişiye söylüyorum, sizde ahlak, sizde namus, sizde şeref var mı?” demişti. AK Partili Ayşe Türkmenoğlu, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. Mahkeme, Türkmenoğlu’nun tazminat talebini reddetti. Gerekçeli kararda özetle şu saptamalara yer verildi: ”Dava konusu sözler kırıcıdır, sert üslup kullanılmıştır. Ancak konuşmanın yapıldığı yer ve sebebi önemlidir. Davacı soruşturma açılması talebinin reddi yönünde oy kullanan 9 kişiden birisi olan milletvekili sıfatıyla anılmıştır. Verdikleri karara gösterilen tepkiyi tahammülle karşılamasını gerektiren mevkidedir. Aksi yönde verilecek bir karar çoğunluğun azınlığa tahakkümü ve muhalefetin sesinin kısılması sonucunu hasıl edecektir. Tartışılan hadiseler ve alınan kararla ilgili olarak ana muhalefet liderinin konuşması değil konuşmaması tepkiye yol açar. Davalının kamuoyuna mal olan bir konuda soruşturma açılmasının engellenmesine gösterdiği tepki sebebiyle bir müeyyide ile karşılaşması yukarıda sayılan hürriyetlerin (düşünce ve ifade hürriyeti) sınırlanmasına demokratik ülkede en önemli kurum olan muhalefetin susturulmasına yol açar. Komisyon üyesi AK Partili Yılmaz Tunç’un Kılıçdaroğlu’na açtığı davayı da yine aynı mahkeme şu gerekçelerle davayı reddetti: “Ana muhalefet partisi başkanın sert üsluplu da olsa tepkilerinin tazminat baskısı ile engellenmesi halinde demokratik rejimden uzaklaşıp çoğunluğun tahakkümüne yol açılacağı, siyasi parti faaliyetlerine sınır getireceği, ana muhalefet partisinin meclis soruşturması komisyonu kararına karşı savunduğu fikirler istikametinde sessiz kalması değil, tepki göstermesinin beklendiği, aksi halin tabanı ve kamuoyu önünde görevini layıkı ile yerine getirmediği inancını doğabileceği kanaatiyle dava reddedilmiştir.”
Hürriyet

Kar Yağışı Altında Açılış
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilen Siyavuşpaşa Medresesi bünyesindeki İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Hilye ve Tesbih Müzesi’nin açılışını yaptı. Erdoğan, kurdeleyi kar yağışı altında kesti. Yoğun kar yağışı altında Eminönü’ne gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış öncesi kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan, İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi ile müzenin hazırlanmasına katkıda bulunanlara ve müzede eserleri yer alan sanatçılara teşekkür etti. Müzenin hilye-i şerif ve tesbih noktasında önemine işaret eden Erdoğan, müzenin, gerek tarihi bugüne taşıma gerek bundan sonra tarihselliği sergileme adına önemli işlev göreceğini dile getirdi. Siyavuşpaşa Medresesi’ni restore ederek bu adımı atmanın gurur vesilesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu başarıların artarak devamını, ülkemize yayılmasını özellikle temenni ediyorum” dedi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da katıldı. Açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler ardından müzeyi gezdi. Bu sırada İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi, Erdoğan ve diğer katılımcılara müze hakkında bilgi verdi. Çebi, günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir de tesbih hediye etti. Bu arada müzenin sokağında toplanan vatandaşlar, Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan da makam aracından inerek vatandaşların yanına gitti. Çocuklara oyuncak hediye eden Cumhurbaşkanı, vatandaşlarla da selamlaştı.
Milliyet
Hdp Bu Çıkmaz Sokaktan Çıkmalıdır
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Altındağ Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde, AK Parti Ankara İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok büyük meydan okumalarla karşı karşıya kalındığını, özellikle son 30 yılda bu meydan okumaların en önemlilerinden bir tanesinin PKK terörü olduğuna işaret eden Akdoğan, “PKK terörüne karşı, bölücü teröre karşı AK Parti’den önce de birtakım çalışmalar, mücadeleler olmuştur ama AK Parti iktidarı döneminde, bu konuda gerçekten devasa adımlar atılmıştır” diye konuştu ve özetle şunları söyledi : “Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü, kardeşliğini pekiştirmek için AK Parti, bu meselenin çözülmesi anlamında çok çok önemli adımlar atmıştır, hizmet yapmıştır, yatırım yapmıştır, hak ve hukuku geliştirecek adımlar atmıştır. Yapılmaz denilenleri yapmıştır, ezberleri bozmuştur, tabuları yıkmıştır, paradigmayı değiştirmiştir, asimilasyon politikalarına son vermiştir. Terörle mücadelede asker, polis, jandarma, istihbarat birimleri, uyumlu bir çalışma içindeler. Daha önce görülmemiş bir şekilde uyumlu, iç içe, kol kola, omuz omuza bir mücadele içindeler. Hukuk içinde bir mücadele yürütüyorlar. Bu kadar kapsamlı operasyonlar var, hiç 90’lı yılların görüntüleri var mı? “HDP bu çıkmaz sokaktan çıkmalıdır. 7 Haziran seçimlerinden önce Çözüm Süreci’ne ihanet ettiler. Çözüm Süreci’nin düşmanlarıyla işbirliği yaptılar, seçimden sonra da demokratik siyaseti bir bütün olarak zehirlemeye çalışıyorlar. Terör örgütünün amaçlarına hizmet etmek için kullanıyorlar. PKK’nın uzantısı olan birtakım yapılara el altından destek olduklarını görüyoruz. DEAŞ ne kadar katilse, ne kadar terör örgütüyse, PKK ve uzantıları da o kadar katildir. Küresel düzeyde, DEAŞ’a karşı da PKK’ya karşı da YPG’ye karşı da hangi isimle olursa olsun, hep birlikte mücadele etmemiz lazım. Samimiyet bunu gerektirir, müttefiklik bunu gerektirir, dostluk bunu gerektirir. Biz de dostlarımızdan aynısını bekliyoruz.”
Vatan


SPOR

Spor Toto Basketbol Ligi’nde 14. hafta mücadelesinde Türk Telekom, Galatasaray Odeabank’ı Ankara’da ağırladı, rakibini 91-85’lik skorla yıktı. Karşılaşmaya Haislip-Jenkins ikilisinden gelen 4 üçlükle başlayan Telekom, 4. dakikada 12-8 öne geçti. Galatasaray, rakibine ribaunt üstünlüğü ve McCollum’un sayılarıyla direndi ancak ilk çeyrek ev sahibinin 21-20 üstünlüğüyle bitti. Green’in sakatlığında 4 numara pozisyonunda sıkıntı çeken ve Lasme-Dorsey ikilisinden bir tanesi kenara geldiğinde takımı kısaltmak zorunda kalan Galatasaray, ribaunt ve boyalı alan üstünlüğünü de Telekom’a bırakınca, ev sahibi arayı açtı. Kenardan gelen Erkan ve Cevher’den de skor katkısı alan Telekom devreyi 45-33 üstün tamamladı. Yine Haislip’in sayılarıyla farkı 50-34’te 14’e çıkaran Telekom karşısında Sinan ve McCollum ile direnen Galatasaray, kilit isimlerinden Schilb’den verim alamayınca son çeyreğe de Telekom 67-58 galip girdi. Galatasaray, 4 kısalı sistemde bu kez savunmayı hatırladı, baskı ile Telekom’u art arda hataya zorlayıp, 5 dakikadaki 11-1’lik serisiyle öne geçmeyi başardı. Haislip’in iki basketiyle krizden çıkan ev sahibi, Cevher’in üçlüğüyle son 2 dakikaya 75-72 galip girdi. Maçtaki ilk sayılarını son 2 dakika içindeki iki üçlükle bulan Woodside arayı açtı, Başkent ekibi taktik faullerde de hata yapmadı, salondan 91-85 galip ayrıldı.
Milliyet


Süper Lig’de sezonun ilk yarısını lider tamamlayan Beşiktaş’ta takımın en önemli yıldızlarından biri olarak gösterilen Oğuzhan Özyakup performansıyla sivrildi. Attığı goller ve yaptığı asistlerle lige damgasını vuran Oğuzhan’ın sezon başında yaşadığı şanslı durum ise dikkatlerden kaçmadı. Son 2 yılda Slaven Bilic döneminde beklenen patlamayı yapamadığı için eleştirilen 23 yaşındaki oyuncu, Veli Kavlak, Tolgay Arslan ve Atiba Hutchinson’ın gerisindeyken bir anda ilk alternatif oldu. Omzundan sakatlanan Veli Kavlak’ın ardından Tolgay Arslan’ın sezon başı kampında çapraz bağlarının kopması, Oğuzhan’ın önünü açtı. Başka bir deyişle takım arkadaşlarının şanssızlığı, genç yıldızın şansı oldu. Transferi imzaya kalan Brezilyalı ön libero Lucas Leiva’nın son anda Liverpool’da kalması da formayı tamamen Oğuzhan’a bıraktı. Ayrıca Türk futbolunda yerli yıldızları geliştirmesiyle ünlü Şenol Güneş’in pozitif tutumu da yetenekli oyuncunun başarısını bir kat daha artırdı. Hem Beşiktaş hem de A Milli Takım formasıyla kendini toparlayan Oğuzhan, çift yönlü oyunuyla fark yarattı. Geçtiğimiz yıllarda Samet Aybaba ve Slaven Bilic dönemlerinin tersine Güneş ile ofansif bir görev yüklenen başarılı futbolcu, Fatih Terim tarafından da aynı mevkiide kullanılınca aradığı huzuru buldu. Süper Lig’de 17 maçın 15’inde yer alan Oğuzhan, 5 gol 5 asistle en skorer yerli oldu. Beşiktaşlı oyuncu, Wesley Sneijder ile beraber en skorer orta saha olmayı da başardı.
Milliyet


Fenerbahçe’nin geçen yılki teknik direktörü İsmail Kartal, Sarı- Lacivertli takımın bu yıl daha güçlü olduğunu belirterek, şampiyon olacağını söyledi. Star’a röportaj veren Kartal, “Fenerbahçe’yi televizyondan izliyorum. Kadro yapısı çok güçlü. Çok geniş bir kadro kuruldu. Böyle geniş kadroda futbolcular ister istemez daha çabuk motive olurlar. Bu da takıma pozitif yansır. Şu an her şey iyi gidiyor. Fenerbançe’nin şampiyon olması lazım” diye konuştu. Sezon başında alınan 11 futbolcunun çoğunun isminin kendisinin yönetime verdiği listede bulunduğunu belirten Kartal “Van Persie, Nani gibi oyuncular keşke benim de kadromda olsaydı. Ama geçen sezon ekonomik sıkıntı vardı. Transfer yapılamadı. Ben dönemimde yıldızlarla sorun yaşamadım. Bir kere herkesin samimi olması lazım. Futbolcu senin ne kadar bilgili olduğuna bakar, kendi davranışını ona göre belirler” dedi. Teknik Direktör Pereira’yı yorumlamaktan kaçınan İsmail Kartal “Şu an Fenerbahçe hocası için ‘bilgilidir veya bilgisizdir’ demem. Konuşmam da.. Her hocanın kendine göre yöntemi vardır. Bugünde ‘Doğrusu, yanlışı var’ demem. Bana yakışmaz” dedi. Kartal, Fenerbahçe’de görev yaptığı dönemde “Keşke olmasaydı” dediği bir hata yapmadığını söylerken “Eskişehir’e gitmem yanlıştı. Artık daha dikkatli tercih yapacağım” açıklamasını yaptı.
Star
Devreyi üçüncü sırada bitiren G.Saray’ın kaptanı Selçuk İnan umutlu konuştu. G.Saray Dergisi’ne açıklamalar yapan Kaptan, “Galatasaray asla pes etmez” derken şöyle devam etti: “Mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Biz Galatasarayız. Şampiyon nasıl olunur, üç kupa nasıl kazanılır sorularının yanıtlarını çok net vermiş bir ekibiz. Bundan sonra da aynı mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Şanssız bir dönemden geçiyor olabiliriz ama ibre elbet yeniden G.Saray'a dönecektir. Denizli’ye çok güveniyoruz. Bir takım devre arasında hem Avrupa'da hem kupada hem de ligde iddialıysa başarılıdır. Bu üç kulvarın da sonucu belli değildir ama mücadelenin devam etmesi bir ışıktır. Lazio zor kura ama üstesinden geleceğiz.”
Star


Beşiktaş’ta Serdar aziz heyecanı yaşandı. Bursasporlu oyuncunun menejeri Haluk Canatar ile teknik Direktör şenol Güneş Beykoz’da önceki gün kahvaltı yaptı. Görüşme duyulunca “Serdar Beşiktaş’a mı geliyor?” yorumları yapıldı. Geçen yıl Bursaspor’u çalıştıran Güneş, sezon başı Serdar’ın alınması için gayret sarfetmişti. Oyuncunun menejeri Canatar kahvaltıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Güneş dostum. Bir araya gelme nedenimiz kesinlikle transfer değil. avrupa şampiyonası sonrasına kadar hiçbir şekilde transfer görüşmesi yapmayacağız. Serdar’ın transferinin görüşüleceği tek resmi adres Bursaspor’dur” dedi.
Star
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme