.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Ocak 2016 Salı

05.01.2016 Genel Gündem

05.01.2016

GÜNDEM

Pyd Masada
Ankara, yeni yılın ilk haftasında ABD’den önemli bir konuğu ağırlayacak. Suriye’deki gelişmelerin yanı sıra İran-Suudi Arabistan gerginliği nedeniyle Ortadoğu’da tansiyonun yükseldiği bir dönemde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford bugün Ankara’ya gelecek. Orgeneral Dunford resmi temaslarına yarın başlayacak. Genelkurmay Karargâhı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la bir araya gelecek olan Dunford’un, diğer Türk askeri yetkilileri ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la da görüşmesi bekleniyor. Dunford’un İncirlik’e gitme ihtimalinin de bulunduğu ileri sürüldü. ABD’li komutanın temaslarında Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile terör örgütü IŞİD’le mücadelenin yanı sıra İran-Suudi Arabistan gerginliği nedeniyle Ortadoğu’da oluşan kritik ortam ele alınacak. 24 Kasım 2015’te Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye-Rusya gerginliğinin ABD liderliğindeki koalisyon gücünün IŞİD’le mücadeleye yansımalarının da gündeme gelmesi öngörülüyor. Rusya’nın Suriye üzerinde uçacak Türk savaş uçaklarına yönelik tehditkâr açıklamaları nedeniyle 24 Kasım’dan bu yana Türk savaş uçakları Suriye üzerinde IŞİD’e yönelik hava taarruzlarına katılamıyor. Türkiye’nin başta Başika kampı olmak üzere Irak’taki askeri varlığı nedeniyle Ankara- Bağdat arasında krize neden olan gelişmeler de gündem maddelerinden. Suriye’de Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği sınırdaki Azez-Cerablus hattında IŞİD’e yönelik taarruzlarda PYD’nin silahlı gücü YPG’nin Fırat’ın batısına geçme girişimleri de konuşulacak konular arasında yer alıyor. Fırat Nehri üzerinde kritik öneme sahip Teşrin Barajı’nın, içinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nce (SDG) IŞİD’den geri alınmasına ABD liderliğindeki koalisyon güçleri hava taarruzlarıyla destek vermişti. Temaslarda Musul’un IŞİD’den geri alınması için planlanan askeri harekâtın da konuşulması bekleniyor.
Hürriyet

Yürüyüş Olmasın Diye Elazığ’da Gömdük
Diyarbakır’da önceki gün 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı bulunan Sur ilçesinin yasak uygulanmayan İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak’taki 3 katlı apartmanın 2’nci katına mermi isabet etti. O sırada kahvaltı sofrasında bulunan 3 çocuk annesi Melek Alpaydın öldü, 1 kişi de yaralandı. Ölen Alpaydın’ın otopsi işlemleri ardından ailesi cenazeyi alarak gece memleketleri Elazığ’a götürdü. Alpaydın, Karşıyaka Mahallesi’nde kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi. Ölen Melek Alpaydın’ın İstanbul’da oturan ve Elazığ’a cenazeye gelen ağabeyi Celal Kaya, büyük üzüntü içerisinde olduklarını söyledi. Celal Kaya, şöyle konuştu: “Kardeşler birbirini incitmesin, kimsenin canı yanmasın. Bakın herkes acı içinde. İyi bir şey değil. Nereye kadar ve ne olacak? Pırlanta gibi biricik kız kardeşim gitti. Biz cenazemizi Diyarbakır’dan getirdik yürüyüşler olmasın, bir daha canlar yanmasın diye bacımızın cenazesini Diyarbakır’dan Elazığ’a getirdik. Bu millete yazık, yürüyüşler olmasın, canlar yanmasın, ciğerimiz yanıyor. Allah, kimsenin ciğerini yakmasın.” Hayatını kaybeden Melek Alpaydın’ın çocuklarıyla birlikte sokağa çıkma yasağının sürdüğü Fatihpaşa Mahallesi’nde yaşadıkları, mahallede çıkan çatışmalardan kaçarak bir hafta önce İskenderpaşa Mahallesi’nde cismin isabet ettiği eve taşındıkları belirtildi. Melek Alpaydın’ın ölümüne neden olan olayla ilgili soruşturma kapsamlı sürdürülüyor. Valilik, olay yerinde patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilemediğini, basın yayın kuruluşlarından alınan görüntülerin de incelendiğini belirtti.
Hürriyet

Şehidin Minik Kızı Yürekleri Dağladı
Eksi 10 dereceye kadar düşen hava sıcaklığına rağmen yoğun olarak operasyonların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde üç güvenlik görevlisi şehit oldu. PKK’lı teröristlerin keskin nişancı tüfeği Kanas’la açtığı ateşle Özel Harekât Polisi Musa Yüce (32) ağır yaralandı. Yüce, tedavi için kaldırıldığı Diyarbakır Asker Hastanesi’nde kurtarılamayarak şehit oldu. Fatih Mahallesi’nde de teröristlerin tuzakladığı patlayıcıların aranması sırasında silahının kazara ateş alması sonucu ağır yaralanan uzman çavuş Kenan Karabacaklı da (29) kurtarılamayarak şehit düştü. Karabacaklı’nın şehit olmasının ardından sürdürülen operasyonda dün saat 15.00 sıralarında yine keskin nişancı tüfeği ile açılan ateşte ağır yaralanan bir uzman çavuş da kurtarılamayarak şehit oldu. Şehit Musa Yüce’nin İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğu, ataması olmayınca polisliği seçtiği öğrenildi. Musa Yüce için yapılan uğurlama töreninde ise 3 yaşındaki kızı Zehra’nın “Baba, baba” diye seslenmesi yürekleri burktu. Evli ve 2 çocuk babası Yüce için İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde dün uğurlama töreni düzenlendi. Törene Vali Hüseyin Aksoy, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz ve diğer protokol üyeleri ile yakınları katıldı. Yüce’nin Hakkari’den geçen yılın Temmuz ayında Diyarbakır’a geldiği ifade edildi. Şehidin eşi Hatice Yüce’yi kadın polisler teselli ederken, genç kadın eşinin tabutuna sarılarak “Canım, bir tanem, ne olur kalk bizi bırakmayacağına söz verdin bir tanem. Yaşadığını biliyorum, ne olur gitme, beni bırakma ne olur. Yaşıyorsun biliyorum” diyerek gözyaşları döktü. Yakınları, eşinin tabutunun başından ayrılmak istemeyen Hatice Yüce’yi güçlükle tabuttan uzaklaştırdı. Şehit Musa Yüce’nin cenazesi daha sonra arkadaşları tarafından katafalktan alınarak tekbirlerle ambulansa götürüldü. Hatice Yüce ile kadın polislerin kucağında bulunan şehidin 3 yaşındaki kızı Zehra ile 10 aylık oğlu Muhammed Ali tabutun arkasından yürüdü. Şehit Yüce’nin kızı Zehra babasının tabutunun arkasından, “Baba, baba” diyerek bağırması yürekleri dağladı. Daha sonra annesine “Anne babam” demesi üzerine Hatice Yüce, “Baban uyuyor artık uyanmayacak kızım, bizi bırakıp gitti baban. Aldılar onu bizden, kıydılar” diyerek gözyaşlarına boğuldu. Şehit Yüce’nin cenazesi daha toprağa verilmek üzere uçakla memleketi Kayseri’ye gönderildi.
Milliyet

Cinayete ‘Jandarma Nezareti’
Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 26 kamu görevlisi hakkında dava açılmış, kamu görevlileri ile ilgili soruşturma aşamasında altı jandarma görevlisinin Dink’in öldürüldüğü sokakta olduğu tespit edilmişti. Soruşturma aşamasında ise savcılık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan cinayet gününde bölgedeki HTS (Cep telefonu) kayıtlarını istemiş, HTS kayıtlarından çıkan sonuca göre cinayetin işlendiği gün bölgeden sinyal veren altı numaranın Jandarma İstihbarat üzerine kayıtlı olduğu tespit edilmişti. Öte yandan cinayetin tetikçisi Ogün Samast ifadesinde ‘kendisinin takip edildiği’ belirtmişti. Cinayet günü kendisini takip edenleri farkettiğini, bu kişilerin polis olmasından şüphelendiğini belirten Samast, “Yasin Hayal’i aradım. Takip edenler olduğunu söyledim. Yasin Hayal de ‘Korkma onlar bizden’ diye konuştu” şeklinde ifade verdi. Bu ifade sırasında Samast’a kamera görüntüleri de izlettirildi. Samast, bu görüntülerde kendisini takip eden üç kişiyi teşhis etti. Al Jazeera Türk’ün haberine göre savcılık bu bilgilerle olay gününe ilişkin dava dosyasındaki görüntüleri yeniden incelemeye aldı. Görüntüler olay yerinde Jandarma olduğunu belgeleyen HTS kayıtları ve Samast’ın ifadesi ışığında incelendi. Savcılık, etrafı kontrol eden, sık sık telefonla konuşan bu kişilerin cinayet sırasında Ogün Samast’ı takip ve kontrol eden üç kişinin Jandarma İstihbarat görevlileri olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Dink davası görülürken ailenin avukatları bu kişilerden birinin azmettirici Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal olma ihtimalini gündeme getirdi. Bunun tespiti için de Adli Tıp Kurumu’ndan rapor bekleniyor. Ancak savcılık bu kişinin de ‘Osman Hayal değil, jandarma’ olma ihtimali üzerinde duruyor. Dink cinayetinin ‘yol verilen cinayet’ olarak tanımlandığı iddianamede, şüphelilerden Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Coşkun Çakar’ın emniyet teşkilatı içinde Gülen Cemaati olarak adlandırılan bir grubun yapılanmasını amaç edinen “Silahlı Terör Örgütü’nün” yöneticilerinden olduğu belirtildi. İddianamede, “Dink cinayetinin araç suç niteliğinde olduğu, bu örgüt tarafından Dink’in mutlak suretle öldürüleceği, bunun için hazırlıklar yapan suç örgütü yönetici ve üyeleri ile cinayeti işleyecek tetikçi ‘Ogün’ ismine kadar her şey önceden bilinmesine rağmen, amaç suçun gerçekleşmesi için araç suç niteliğinde olan Hrant Dink cinayetinin gerçekleşmesinin beklendiği tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Vatan

25 Aralık Davası Başlıyor
25 Aralık soruşturması”nda usulsüzlükler yaparak şüphelilere kumpas kurdukları iddia edilen aralarında Fethullah Gülen ve eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı’nın da bulunduğu 69 sanığın yargılanmasına 6 Ocak Çarşamba günü başlanacak. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 69 sanıklı davayı Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda yapacak. 1453 sayfalık iddianamede 8 müşteki, 27 mağdur, 69 şüpheli yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damatı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi “müşteki” sıfatıyla yer alıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı eski bakanlarında aralarında bulunduğu 27 kişi ise iddianamede “mağdur” olarak yer alıyor. Örgüt lideri olmakla suçlanan şüpheliler Fethullah Gülen ve yardımcısı olduğu belirtilen Sinan Dursun’un, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Örgütün aşama aşama devleti ele geçirdiği savunulan iddianamede, “Örgüt çok büyük bir camiaya sahip olduklarını düşünerek, artık önlerinde kimsenin duramayacağı fikrine kapılmışlardır. Yaşadıkları özgüven patlamasının neticesi olarak 2007 yılından beri devletin güvenliğinin teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki, vatansever subayları pasifize edebilmek için kendi uydurdukları delillerle operasyon yapmışlardır. Bu şekilde yüzlerce subayın hayatını kararttılar ve ekmeğiyle oynadılar” ifadeleri yer alıyor.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 102, 4865-102, 5402
ABD Doları 2, 9625-2, 9645
Euro 3,1682-3, 2072
İngiliz Sterlini 4, 3590-4, 3630

Enflasyon Bizi Yedi
Enflasyonla mücadele 2015 yılında da başarıya ulaşamadı. Oysa 2015 yıl başında hükümet ve Merkez Bankası yüzde 5 hedefini koymuştu. Öyle ki Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 2015’te 45 yılın en düşük enflasyonuna ulaşılabileceğini açıklamıştı. Yıl içinde 4 enflasyon raporunda hedefini yükselten Başçı en son beklentisini yüzde 7.9’a çıkarmıştı. Hükümet de yayımladığı Orta Vadeli Program’da da 2015 için hedefi yüzde 7.6’ya çekmişti. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre aralık 2015 enflasyonu yüzde 0.04 düşüş beklenirken yüzde 0.21 arttı ve 2015 enflasyonu yüzde 8.81 ile Merkez’in hedefinin 1 puan üzerinde geldi. Bunda doların 3 lirayı geçerek rekor kırması, gıda fiyatlarındaki artış etkili. Üretici fiyatları ise aralıkta yüzde 0.33 gerilerken, yıllık bazda ise yüzde 5.71 artış kaydetti. 2016 için manzara biraz daha kötü. İlk olarak ocakta zamlar enflasyonu vuracak. Elektrikten 0.2, içki ve köprü zamları 0.07 ve 0.06 puan artış gelecek. Sigara ise 0.3 puanlık etki yapabilir. 0.6 puan sadece zamlar nedeniyle enflasyon artacak. Asgari ücretin 2016 enflasyonuna etkisinin 1.1-2.1 puan olması bekleniyor. Ekonomistler Merkez Bankası’nın yüzde 6.5 ve hükümetin OVP’deki yüzde 6.8’lık hedefinin aksine 2016 sonu için yüzde 9 enflasyon öngörüyor. 2015’te gıda fiyatları yüzde 10.87 arttı ve yüzde 8.81’lik yıllık enflasyonun 2.64 puanı gıdadan kaynaklandı. İkinci en büyük etki yüzde 6.71 artan konut sektöründen. Konut fiyatlarındaki bu artışın yıllık enflasyona etkisi 1.06 puan. Ulaştırmada ise dolardaki yükselişin tetiklediği zamlarla yüzde 6.40’lık artışla 0.98 puanlık etki yarattı. Gıdanın etkisiyle lokanta ve oteller grubunda yüzde 13.23 artan fiyatlar enflasyona 0.92 puan katkı yaptı.
Hürriyet


Enflasyon İçin Gıdaya Neşter
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu yıl en öncelikli makro mücadelenin enflasyonla olacağını ifade etti. Ntv'de soruları cevaplayan Bakan Şimşek, enflasyonun, arzulanan bir seviyede olmadığını belirterek, "2015 yılının genel makro performansı anlamında notumuzun düşük olduğu alanlardan biri enflasyon. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi liradaki ciddi değer kaybı" dedi. Gıda fiyatlarının da yüksek enflasyonda etkili olduğunu, buradaki katılığın devam ettiğini söyleyen Bakan Şimşek, "Enflasyon, hedefin çok üzerinde, kritik bir noktaya geldi. 2016 için çok güçlü bir mücadele gerekecek. Hedef tabii ki yüzde 5-7 arasına indirmek. Bu başarılabilir ama makro resme baktığımızda enflasyon tablosu çok iyi değil. Asgari ücretin reel olarak yüzde 20 civarında artmış olması ciddi bir handikap. Elbette asgari ücretlimize verdiğimiz sözü tuttuk ama enflasyona yüzde 1.1-2.1 arasında etkisi olabilecek" diye konuştu. Cari açıkta hızlı daralma olduğunu, muhtemel cari açığın 31-32 milyar dolar seviyesinde olacağını belirten Şimşek, "Bu rakam, son yılların en düşük cari açığı olacak. Geçen sene 800 bin civarında vatandaşımıza iş imkânı bulduk. Fena bir performans değil ama buna rağmen işsizlik oranı yüksek seyrediyor. Bu yıl ise büyümede daha iyi performans gösterebiliriz. Büyük resme baktığımızda siyasi istikrar var. Reformlar konuşuluyor. Bu büyümeyi olumlu etkileyecek. Büyüme yüzde 4'ün üzerinde, yüzde 4.5 civarında olabilir. 2015 büyümesi, yüzde 3.5-4 civarında gelebilir. Hedefimiz daha çok aş ve iş. AB'deki toparlanma büyük bir öneme sahip. Dışarıdan doğrudan yatırımların da artacağını bekliyoruz" dedi. Şimşek, kamuda yılı sıfır açıkla kapattıklarını, AK Parti'nin seçim öncesindeki bütün vaatlerinin yerine getirileceğini, bu durumda dahi bütçenin denk olacağını ifade etti.
Türkiye


Gıdada ‘Hile’ Yapana Kapatma Cezası Yolda
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu taklit veya tağşiş (bir şeyin içine başka bir şey karıştırma) yaptığı tespit edilerek kamuoyuna duyurulan bazı firmalar, uygulanan yaptırımlara rağmen bu faaliyetlerinden vazgeçmiyor. Bakan Faruk Çelik, “Üretimlerinde 18 kez taklit tağşiş yapan insan sağlığı ile direkt ilgili gıda güvenliğini ortadan kaldıran uygulamalara devam eden, ısrar eden firmalar var. Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda güvenliğini sağlamak amacıyla piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi. 2012 - 2015 yıllarında da taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen toplam 377 firmanın 751 parti ürünü kamuoyuna duyuruldu. Bu firmalara kesilen 15 bin liraya varan para cezaları ve uygulanan yaptırımlara rağmen bazı firmaların, mevzuatı çiğnemede ısrarcı oldukları görüldü. Örneğin, 17 kez bazı ürünlerinde tağşiş yaptığı tespit edilen bir firma, para cezası uygulandığı ve ifşa edildiği halde aynı 18’inci kez aynı ihlali yapmaktan çekinmedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, para cezası, ürünlere el koyma, kamuoyuna yanlış uygulamaları teşhir etme ve savcılığa suç duyurusunda bulunma gibi görevleri yerine getirme gayreti içerisinde olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Mevzuatı çiğneme konusunda ısrarla bu yanlışta devam eden bazı işletmeler var. Bu çerçevede müeyyideleri bir kez daha gözden geçirme kanaatindeyiz. Bu çerçevede idari para cezalarının kademelendirilerek artırılmasını gündemimize aldık. Çünkü 18 kez aynı yanlış uygulamada ısrar eden firmalar var. İnanılır gibi değil. Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.” Denetimlerin de yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Çelik, 2015 yılında toplam 58 milyon lira idari para cezası yazıldığını ve 77 kuruluş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. AA, denetimler sonucu mükerrer ifşa edilen firmalar sıralamasında İzmir merkezli Aydoğan Süt Mam. İml. İhr. Tic ve San. Ltd. Şti’nin 18 ifşa ile birinci sırada yer aldığını yazdı.
Milliyet


En Düşük Memur Maaşı 2 Bin 559 Lira Oldu
Memurların 2016 yılında alacakları maaşlar belirlendi. Buna göre, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesindeki memur maaşı, 2 bin 559 liraya yükseldi. Memur maaş katsayıları, yüzde 0.90’lık enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 6’lık zamma göre yeniden belirlendi. Buna göre, 1 Ocak’tan itibaren taban aylık katsayısı 1.39028, yan ödeme katsayısı da 0.028165 olarak uygulanacak. Düzenlemenin ardından, aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı 8 bin 449 liradan 9 bin 66 liraya, genel müdür maaşı 7 bin 412 liradan 7 bin 957 liraya çıktı. 12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin 2 bin 212 lira olan maaşı 2 bin 406 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan bir devlet memurunun 2 bin 356 lira olan aylık maaşı 2 bin 559 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 165 lira olan maaşı da 3 bin 425 liraya yükseldi. 3’üncü derecenin 1. kademesinde yer alan başkomiserin maaşı ise 3 bin 556 liradan, 3 bin 843 liraya çıktı. 7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin mevcut 2 bin 665 lira olan maaşı 2 bin 872 lira oldu. Aynı derece ve kademede yer alan araştırma görevlisinin maaşı 3 bin 741 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1’inci derecenin 4’üncü kademesindeki profesörün maaşı da 6 bin 377 liradan 6 bin 858 liraya yükseldi. 7’nci derecenin 1’inci kademesinde olan bir doktorun maaşı 3 bin 734 liradan 4 bin 33 liraya yükselirken, 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde yer alan bir uzman doktorun maaşı ise 4 bin 507 liradan 4 bin 859 liraya çıktı.
Vatan


Yeni İşe Girene Otomatik Bes
Hükümet vatandaşların tasarruflarını artırması için Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yüzde 25’lik devlet katkısını sürdürmeyi planlarken, “otomatik” katılım üzerinde çalışmalar yapıyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’te devlet katkısının devam edeceğini belirterek, “Şu an için bunu kesmeye veya kaldırmaya yönelik bir çalışmamız yok ama sektörün kendine çeki düzen vermesi anlamında bir takım uyarılarda bulunduk” diye konuştu. NTV’ye konuşan Şimşek, bireysel emekliliğe “otomatik” katılımı sağlayacak bir düzenleme yapmayı düşündüklerini açıkladı. Şimşek, “Yine gönüllülük esasında olacak. Bir zorunluluk olmayacak. Fakat herkes işe başlarken, bireysel emeklilik sistemine girecek. En az 3 ay örnek olarak söylüyorum, orada duracak. Çıkmak isterse çıkabilir. Bunun da ciddi bir şekilde tasarrufları artıracağını düşünüyorum” dedi. BES’te otomatik katılım 1 yıl önce gündeme geldi. Onuncu Kalkınma Planı’nda yer alan 25 yapısal dönüşüm programı içinde bulunan Yurt İçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Eylem Planı’na göre, BES’teki katılımın artırılması önem taşıyor. Otomatik katılım sisteminde yeni işe başlayacak istisnasız herkes işveren tarafından BES’e üye yapılacak. Belirlenmiş standart bir katkı payı çalışanın maaşından kesilip, işveren tarafından emeklilik şirketine yatırılacak. Çalışan yüzde 25’lik devlet katkısından, işveren de yatırdığı katkı payını vergiden düşme imka nı elde edecek. Çalışan isterse belirli bir zaman sonra sistemden çıkabilecek. Çıktığı anda da maaşından kesilen tutar, kendisine iade edilecek. Ancak devlet katkısını alamayacak.
Vatan


İhracata Üçlü Tırpan 30 Milyar $ Kayıp
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile 2015 ihracat rakamlarını açıkladı. Bakan Elitaş, “2015’te ihracatımız yüzde 8.6 azalışla 143.9 milyar dolar, ithalatımız yüzde 14.5 düşüşle 207.1 milyar dolar oldu. İhracat değer bazında düşse de miktar bazında yüzde 1.5 arttı. Parite kaynaklı azalma olmasaydı geçen yılki aynı ihracatın parasal değerine hemen hemen yaklaşmış olacaktık” dedi. Dış ticaret açığı yüzde 25.5 gerilerken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 65.1’den yüzde 69.5’e yükseldi. 2015’te en çok ihracat yapan iller İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara olarak kayıtlara geçti. Bakan Elitaş, euro/dolar paritesindeki gerileme, emtia fiyatlarındaki düşüş ve jeopolitik gelişmelerin ihracatı 2015’te 30 milyar dolar civarında negatif etkilediğini belirtti. Elitaş, emtia fiyatlarında düşüşün devam etmesinin 2016’ya ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) ihracat hedefine ilişkin aşağı yönlü risk oluşturduğunu ancak hedeflerinin 150 milyar doları aşmak olduğunu kaydetti. Bakan Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2014’te euro ile yaptığımız ihracat 48.3 milyar iken, bu yıl yüzde 9.7 artışla 53 milyar euroya yükseldi. Fakat, nihai rakamlarımızı dolar üzerinden açıkladığımız için parite etkisi yüzünden ihracatımız olduğundan düşük gözüktü. İhracatta parite kaynaklı 12.9 milyar dolar gerileme kaydedildi.”
Vatan


Piyasalarda İran-Arabistan Depremi
Piyasalar yeni yıla gergin başladı. Suudi Arabistan ile İran arasında başlayan gerginlik ve Çin’de imalat sanayinin daralmayı sürdürmesi piyasalarda yeni yılın ilk depremine neden oldu. Jeopolitik gerilimler petrol ve altın fiyatlarını yukarı taşırken, borsalar çakıldı. Yurtiçinde de tüm bunlara beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi eklenince dolar, TL karşısında 2.9650 ile aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. TL’nin yılın ilk işlem gününde dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1.5’i aşarken, TL yüzde 2’ye yakın değer kaybeden Brezilya reali ardından TL gelişmekte olan ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Avrupa borsalarında yüzde 2’yi aşan düşüş yaşanırken, ABD borsaları yüzde 2.33 ile 4 ayın en sert düşüşle işleme açıldı. Çin borsa endeksi ise yüzde 7 düşüş kaydetmesinin ardından ve işlemler otomatik olarak durdu. Yurt dışı piyasalara paralel hareket eden Borsa İstanbul da günü yüzde 1.67 düşerek 70 bin 518 puandan kapattı. Altının gram fiyatı, küresel risk iştahının azalmasının altının ons fiyatını artırması ve dolar kurundaki yükselişin etkisi ile 2016’nın ilk işlem gününe yüzde 2’nin üzerinde prim yaparak 101,82 liradan başladı. Altının onsu, önceki kapanışa göre yüzde 1’in üzerinde değer kazanarak 1.074 dolara kadar çıktı. Öte yandan gösterge tahvilin bileşik faizi günü 10.72 seviyesinden kapattı.
Star


DÜNYA

Ürkütücü Saflaşma
Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz cumartesi aralarında ülkenin önde gelen Şii din adamlarından Şeyh Nimr Bakır el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin yol açtığı gerilim giderek büyüyor. Başta ABD olmak üzere AB ülkeleri Suudi Arabistan’ı eleştirirken, Moskova, Tahran ile Riyad arasında arabulucu olabileceğini bildirdi. Suudi Arabistan’ın önceki gün İran’la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklayarak bu İranlı diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi talimatı vermesine dün Tahran’dan yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, “Suudi Arabistan sadece kendi çıkarlarını değil aynı zamanda kendi var oluşunu kriz ve ihtilafların peşinde koşma ile iç sorunlarını dışarıya ihraç ederek çözme girişimlerinde görüyor” dedi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr de dün, İran’la hava trafiğini askıya alacaklarını, ticari ilişkileri de durduracaklarını açıkladı. Cübeyr, İranlı hacıların ülkeye gelebileceğini belirtirken, Suudi Arabistan vatandaşlarının İran’a gitmesinin yasaklanacağını açıkladı. Bu arada Arap Birliği krizle ilgili acil toplanma kararı aldı. Suriye’deki muhalif örgüt Ceyş’ül İslam (İslam Ordusu), Suudi Arabistan’ın İran’la diplomatik ilişkileri kesmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Grubun lideri Zehran Alluş, Doğu Guta’da 26 Aralık’ta hava saldırısında öldürülmüştü. Öte yandan krizi diplomasi sahnesinde yeni gelişmelere de yol açtı. İran’la ilişkileri kesen Suudi Arabistan’ı Bahreyn ve Sudan izledi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzârlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını azaltma kararı aldı. Bu üç ülke de 15 Aralık’ta Riyad’da kurulduğu açıklanan ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu “Teröre karşı İslam İttifakı” adlı oluşumun üyesi. Şii din adamının idamının ardından bölge diken üstünde. Suudi Arabistan’ın doğusundaki Katif kentinde devriye gezen polis aracına dün düzenlenen silahlı saldırıda bir sivil hayatını kaybetti, bir çocuk da yaralandı. Irak’ta ise iki Sünni camisine önceki gece eşzamanlı bombalı saldırı düzenlendi.
Hürriyet


Hukuk Devleti İlkelerine Uyuyor Mu
Yeni Polonya hükümetinin Avrupa Birliği’nden gelen tüm uyarılara rağmen yargı ve medya alanında Avrupa ilke ve değerleriyle bağdaşmayan adımlar atması üzerine ‘sistemik tehdit’ ihtimali gören Brüksel harekete geçti. AB Komisyonu, 13 Ocak’ta Polonya’daki hukukun üstünlüğünün durumunu masaya yatıracak. Varşova gerekli düzenlemeleri yapmazsa oy hakkının askıya alınmasının da opsiyonlar arasında yer aldığı cezai bir süreçle karşı karşıya kalabilir. “Hukukun üstünlüğü mekanizmasını” oluşturulduğu Mart 2014’ten bu yana ilk kez işletecek olan AB Komisyonu’nun kararında, Varşova hükümetinin medyaya kısıtlaması ve anayasa mahkemesine yönelik reformla ilgili yasal düzenlemeler etkili oldu. Polonya’da iktidara gelen popülist muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi’nin medya alanında devreye sokmaya çalıştığı yasal düzenleme, kamuya bağlı radyo ve televizyonların tepe yöneticilerinin atanması ve görevden alınmasını hazine bakanına bağlıyor. Düzenlemenin yasalaşması halinde mevcut yöneticiler ve Ulusal Yayın Konseyi üyeleri görevden alınacak. Gazetecilik örgütleri Polonya’nın girişimini hükümete eleştiride bulunanların susturulması girişimi olarak görüyor. AB Komisyonu, inceleme sürecine start vermeden önce Varşova’ya AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın imzasını taşıyan iki mektup gönderdi. Timmermans iki düzenlemeyle ilgili bilgi talep etse de Polonya mektupları şu ana kadar yanıtlamadı. Polonya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ise medya ile ilgili düzenlemenin şart olduğunu, çünkü AB yanlısı olan bir önceki hükümet döneminde medyanın ‘tek parti medyası’na dönüştüğünü söyledi.
Hürriyet


Irak’ta Sünni Camiye Saldırı Düzenlendi
Irak’ın başkenti Bağdat’ın guneyindeki Hilla kentinde, kamufl ajlı uniforma giyen 3-4 kişilik bir grup, onceki gece iki Sunni camisine bombalı saldırı duzenledi. Gorgu tanıkları, saldırganların askeri uniforma giydiğini soyledi. İskenderiye’de ise bir muezzin evinin yakınlarında silahla vurularak olduruldu. Reuters haber ajansına konuşan bir emniyet yetkilisi, saldırının Suudi Arabistan’da idam edilen Şii lider Nimr el-Nimr’in idam edilmesinin ocu olabileceğini one surdu. AFP’ye konuşan guvenlik guçlerinin şefi Falah el-Hafacı ise patlamaların Şii-Sunni gerginliğiyle ilgisi olduğunu duşunmediğini soyledi. Saldırıyı ise henuz hiçbir grup ustlenmedi. İçişleri Bakanlığı saldırıyı teyit ederken, Başbakan Haydar el-Adabi, saldırganları bulma sozu verdi. Abadi, saldırının “IŞİD ve onların benzeri gruplar” tarafından yapıldığını soyledi.
Milliyet


Londra’ya Gözdağı
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), İngiliz istihbarat servislerine çalıştığı iddia edilen 5 kişiyi kafalarına kurşun sıkarak infaz ettiği görüntüleri yayınladı. Görüntülerde İngiltere Başbakanı David Cameron’a hitaben konuşan militan IŞİD’in bir gün İngiltere’yi işgal edeceğini ve İngiltere’de şeriatın hüküm süreceğini söyledi. Videoda turuncu renkli hapishane tulumu giydirilen 5 kişinin diz çöktüğü ve arkalarında da yüzleri maskeli IŞİD militanlarının olduğu görülüyor. İngilizce konuşan bir IŞİD militanı da bu 5 kişinin İngiliz hükümeti tarafından yüz üstü bırakıldığını söylüyor. İngiltere Başbakanı Cameron’a hitaben konuşan militan Cameron’un ‘Beyaz Saray’ın kölesi’ ve ‘Yahudilerin Katırı’ olduğunu söylüyor. IŞİD’in bir gün İngiltere’yi işgal edeceğini söyleyen militan, İngiltere’de şeriatın hüküm süreceğini iddia ediyor.
Vatan


Varoufakis Yeni Parti Kuruyor
Yunanistan eski maliye bakanı Yanis Varoufakis, Avrupa çapında bir sol hareket ile siyasete geri dönüyor. Alman Basın Ajansı’nın (dpa) Neues Deutschland gazetesinden aktardığı habere göre, Varoufakis’in de kurucu üyeleri arasında yer alan yeni sol hareket, 9 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek bir törenle resmen kurulacak. Yeni oluşumun kısaca ‘Di- EM 25’ (Avrupa’da Demokrasi Hareketi - Democracy in Europe Movement 2025) olarak anılacağı belirtildi. Berlin’deki Volksbühne’de düzenlenecek kuruluş toplantısında, “Avrupa’nın nasıl demokratikleştirileceği ve artan dağılma tehdidinin nasıl önlenebileceğine” ilişkin fikirler ortaya konacak. Kreditörlerin zorlu şartlarına direnen Varoufakis, temmuz ayında maliye bakanlığı görevinden ayrılmıştı. Varoufakis, Kasım ayı başında “Çipras başarısızlığa uğrayacak. Bunu kendisi de biliyor” diyerek Başbakan Aleksis Çipras’ı eleştirmişti.
Vatan


‘Ufo Gerceğini Acıklayacağım’
ABD’de 2016’da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmak için yarışan Hillary Clinton, sıra dışı bir seçim vaadinde bulundu. ABD başkanı seçilmesi durumunda, uzaylıların ziyaret ettiği söylenen ve UFO araştırmalarının yapıldığı iddia edilen 51. Bölge’nin (Area 51) tüm sırlarını açıklayacağını söyleyen Clinton, “Bu konuyu derinlemesine araştıracağım” dedi. New Hampshire eyaletinde seçim kampanyasını sürdüren Clinton, The Conway Daily Sun gazetesine verdiği röportajda, “Kesin olarak bir yorum yapamam çünkü bilmiyorum. Ancak uzaylıların dünyamızı ziyaret ettiğine inanıyorum ve buna hiç şaşırmam” diye konuştu. 51. Bölge’nin sırlarını derinlemesine araştıracağını vurgulayan Clinton, “O bölge için özel bir çalışma kolu görevlendireceğim” ifadesini kullandı.
Vatan


Uçak Düşüren Rus Askerler Tespit Edildi
İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformunun kurucusu gazeteci Eliot Higgins, Malezya Havayolları’nın Ukrayna’da Rus yapımı buK füzesiyle vurulan MH17 sefer sayılı yolcu uçağının düşürülmesinde 20 Rus askerinin rolü olduğunu iddia etti. Bellingcat’ın hazırladığı rapora göre, uçağı düşüren füzenin fırlatıldığı birlikte 100 asker olmasına karşın olaya karışanların sayısı 20 kadar. Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde 17 Temmuz 2014’te düşen Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapıyordu. uçakta bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Eliot Higgins, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, söz konusu 20 askeri tespit ettiklerini ileri sürdü. internette yaptığı araştırma sonunda elde ettiği bilgileri kazaya ilişkin soruşturmayı yürüten Hollanda’daki savcılığa verdiğini açıklayan Higgins, 20 askerin de füzeyi kimin fırlattığına ilişkin bilgi sahibi olduğunu öne sürdü. Savcılık ise kendilerine ulaştırılan isim ve fotoğrafların da yer aldığı söz konusu raporun ciddiyetle inceleneceğini açıkladı.
Star

POLİTİKA

Tartışmak Bile Lüks
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 30 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptığı ziyaretin ardından dün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Yeni anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformların görüşüldüğü ziyaret MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis’teki makamında gerçekleşti ve1 saat 40 dakika sürdü. Davutoğlu’na görüşmede, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı; Bahçeli’ye ise Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ve Oktay Öztürk, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural eşlik etti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, ziyaret sonrasında basına görüşmeyi şöyle aktardı:“Sivil iradenin mührünü taşıyan bir anayasanın olması gerekiyor. Bu noktada hemfikir olduğumuz ortaya çıktı. Biz MHP olarak, ‘93 yıllık parlamenter tecrübemiz var. Parlamenter sistemin aksayan tarafları var ise bunlar mutlaka gözden geçirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmeli ve yolumuza böyle devam etmeliyiz’ düşüncesini ortaya koyduk. Başbakan bu noktada, ‘Hayır parlamenter sistem olmaz’ gibi bir tabir kullanmadı. Ama başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini vurguladı. Parlamenter sistemin artık ihtiyaca cevap vermediğini, bunun yerine başkanlık sistemini önerdiklerini ifade etti. Biz her konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu; ama başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizi de ifade ettik. Hele Türkiye’nin bugünkü şartlarında böyle bir konuyu tartışmanın bile lüks olduğunu ifade ettik. Yine bir komisyon kurulması, parlamentoda bulunan bütün partilerin eşit bir şekilde temsil edilmesi, geniş bir katılımla bir anayasa değişikliği çalışılması kararlaştırıldı. 1982 Anayasası oylanırken Sayın Başbakan ‘Hayır’ dediğini söyledi. Genel Başkanımız da ‘o zamandan beri hayırcısınız siz de’ diye bir espri yaptı. ‘Altı ayda biterse iyi olur’ denildi. Komisyon kurulursa, komisyon buna karar verir dedik. Terörle mücadelede kararlı olmaları gerektiğini ve bize ihtiyaçları olacağı vakit üzerimize düşen görevi yapacağımızı ifade ettik”
HürriyetHükümetten Hdp’ye ‘Dost Tavsiyesi’
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 2016’nın ilk Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. HDP’ye daha önce de şimdi de “dost tavsiyesi”nde bulunduklarını ifade eden Kurtulmuş, “Terörün sona erdirilmesi için en büyük sorumluluk HDP’de. Kendilerine oy veren kitlenin taleplerini göz önünde bulundurmalılar. Vatandaşlarımız terörü desteklesinler diye kimseye oy vermedi. HDP’de siyaset yapanlar barışın dili ile konuşmaya azami gayret sarf etmeli” dedi. Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginliği de değerlendiren Kurtulmuş, şöyle konuştu: “İki büyük önemli ülkedir. Türkiye açısından da önemlidir. Gerilimden iki ülke de çıkmalıdır. Daha büyük gerilimleri bölgenin kaldıracak hali kalmamıştır. Siyasi idam cezalarının hepsine de karşıyız, tasvip etmeyiz. Her iki ülkeye de önemli ülkelere de teenni tavsiye ediyoruz. Ayrışmaların 90lardan beri olduğu görünüyor. Yeter artık, bölgede sükuna ihtiyacımız var. İki ülkenin de İslam toplumu parçası olduğunu unutmamalıdır. Farklılıkların hepsinin en kısa zamanda kalkmasını, gerilimlerin sona ermesini, en azından çok yakın işbirliği yok ise de düşmanlık hatları oluşturmamalarını tavsiye ederiz.”
Milliyet


SPOR


Filenin Sultanları Ankara’nın ev sahipliğinde 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Bayanlar Voleybol Avrupa Kıta elemelerinin ilk maçında, Hırvatistan’ı set vermeden geçti: 3-0 Uzun bir süre sonrası Neslihan’ın kadroda yer alması, tecrübesi ile plase atışları, Kübra ile Eda’nın blokları, Neriman’ın sayı üreten smaçları maçın kazanılmasında büyük etken oldu. Maçta en skorer isim 14 sayı ile Neriman’dı. Birinci set taktik servisler atarak başladığımız maça ikiden Neslihan ve dörtten Neriman’ın yaptığı etkili ataklar ile sayı bulduk. Yaptığımız hatalar sonrası rakibimiz skoru 5-5’le eşitlemesine rağmen, Kübra’nın blokları ile ilk teknik molaya ay-yıldızlı takım 8-6 önde girdi. Sultanların Hırvat liberosu üzerine attığı etkili servisler ile rakibi hataya zorlaması ve böylece elde ettiğimiz sayılarla ikinci teknik molayı da 16-10 önde geçtik. Eda ikiye kaçarak sayı üretti, Neslihan ile Kübra ise ikili blokları rakibe fırsat vermedi. Adeta fırtına gibi esen Filenin Sultanları seti de 25-18 kazandı. İkinci setin büyük bölümü başabaş geçti. Çekişmeli geçen sette Poljak ile skoru Hırvatistan 22-22’de eşitlemesine rağmen Polen’in smacı ile seti 25-22 ay-yıldızlı ekibimiz önde tamamladı ve 2-0 öne geçti Üçüncü sete Hırvatlar hızlı başlamasına rağmen 6-6’da skoru eşitleyen Sultanlar ilk teknik molaya 8-7 önde girdi. Rakibin atakları Kübra’nın bloklarında kaldı, Neslihan dörtten smacı paralelde sayıyı buldu, Millilerimiz de 6 sayılık seri sonrası ikinci teknik molayı 16-12 önde geçti. Sultanlar, attığı taktik servisler, köşelerden rakibi tutan bloklar ve ortadan Eda’nın sayıları ile seti 25-17, maçı da 3-0 kazandı.
Milliyet

Süper Lig’de ikinci devrenin başlaması için geri sayım sürerken, Trabzonspor teknik direktör sorununu hala çözemedi. Ancak yönetim arayışlarda izleyeceği yol haritasını belirledi. Başkan Muharrem Usta ve yönetimin öncelikle hedefi Shakhtar Donetsk’i çalıştıran Mircea Lucescu. Rumen teknik adam da Karadeniz kulübünde görev yapmak için istekli. Hatta Trabzonspor’da oğlu Razvan ile birlikte uzun yıllar kalacak bir formülü de Bordo- Mavili yöneticilere iletmiş durumda. Luce’nin Trabzonspor’da göreve başlayabilmesi için öncelikle Ukraynalı yöneticilerin ikna edilmesi bekleniyor. Shakhtar’dan beklenen haber gelirse Rumen teknik direktör, ligin ikinci devresinde Trabzonspor’un başında göreve başlayacak. Burada bir ihtimal de Lucescu’yla gelecek sezon için anlaşmaya varmak. Bu durumda da Türkiye’yi iyi bilen Luce’yi kaçırmamak için yönetim ligin ikinci devresinde de Sadi Tekelioğlu ile yola devam edebilir. Mayısta görev devir teslimi gerçekleşebilir. Ancak Shakhtar Donetsk Mircea Lucescu’yu hiçbir şekilde bırakmaya yanaşmazsa o zaman da Trabzonspor alternatif iki isme yönelecek. Bunlardan birisi şu anda boşta olan ve son olarak CSKA Moskova’yı çalıştıran Juande Ramos. İspanyol hoca ile bir görüşme yapılırken, Ramos’un Trabzon’dan haber beklediği belirtildi. Alternatif ikinci isim ise Felix Magath. Ancak Alman teknik adam halen Fulham’da görev yaptığı için şansı Ramos’tan düşük görünüyor.
Star

Galatasaray’ın ara transferde anlaştığı ilk isim olan Ryan Donk, dün Florya’ya geldi ve Sarı-Kırmızılı takımla ilk antrenmanını yaptı. Ara transfer dönemi resmen bugün başlaşacağı için Cim-Bom, 29 yaşındaki Hollandalı futbolcunun transferini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildiremedi. Donk’un basına kapalı idmana katıldığı da bu nedenle açıklanmadı. Aslan, Kasımpaşa’dan 1.5 milyon euro bedelle transfer ettiği Ryan Donk’a bugün imza attıracak. Sarı-Kırmızılılar, deneyimli futbolcu ile Aralık ayının son günlerinde yıllık 1.5 milyon euro ücret karşılığında 1 senesi opsiyonlu olmak üzere 2.5 sezonluk anlaşma sağlamıştı. Kasımpaşa’da ilk iki sezonunda stoper oynayan Donk, bu sezon ön libero olarak görev yapıyordu. Cim-Bom’un teknik direktörü Mustafa Denizli, Hollandalı futbolcuyu Galatasaray’ın orta sahasına monte edecek. Ryan Donk, ön liberoda Selçuk İnan’ın partneri olarak, Felipe Melo’nun gidişinden sonra ortaya çıkan boşluğu doldurmaya çalışacak. Donk’un gelmesinden sonra, sezon başında aynı mevkii için alınan isimlerden Bilal Kısa ve Jose Rodriguez’den birisinin takımdan ayrılması bekleniyor.
Star


Devre arasında kadrosuna bir kaleci katmak için çalışmalarını sürdüren Beşiktaş’a Steve Mandanda müjdesi. Marsilya’da forma giyen Demokratik Kongo asıllı Fransız file bekçisi, Siyah-Beyazlı kulüple el sıkıştığını açıklayıp, “6 ay sonra sözleşmem bitiyor. Türkiye’den aldığım çok iyi teklife ‘evet’ dedim. Ancak transferin gerçekleşmesi için kulüplerin anlaşması gerekiyor. Kulüpler anlaşırsa ikinci yarıda Beşiktaş forması giyeceğim” dedi. Mandanda’nın bağlı olduğu Classio Spor Menajerlik Şirketi yetkilisi de, “1.5 milyon euro bonservis ücreti isteyen Marsilya, Beşiktaş’la pazarlık ediyor” ifadesine yer verdi. Bu arada 30 yaşındaki tecrübeli eldivenin ayrılma olasılığı Marsilya’da büyük korku yarattı. Fransız ekibinin hocası Michel, “Çok büyük kaleci. Caen’le oynanan kupa maçında 3 penaltı kurtardı” diyerek Mandanda’yı överken, Lassana Diarra ve Barrada da, “8 yıldır iyi işler yaptı. Umarım kalır” ifadelerine yer verdiler.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme