.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Ocak 2016 Cumartesi

09.01.2016 Genel Gündem

09.01.2016 Cumartesi

GÜNDEM

Generallik Tazminatı 
Balyoz Darbe Planı davasında 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama kararının ardından beraat eden Jandarma Kurmay Yarbay Oğuz Türksoyu, haksız tutuklamaya karşı açtığı maddi ve manevi tazminat davasında toplam 827 bin 176 lira 84 kuruş tazminat kazandı. Oğuz Türksoyu’nun avukatı Olgun Kemal Aksoy, müvekkilinin 2 yıl 11 ay 26 gün haksız yere tutuklu kaldığını belirtip, Maliye Hazinesi’nden 750 bin lirası manevi, 115 bin 231 lirası maddi toplam 865 bin 231 lira tazminat istemiyle İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştı. Aksoy dilekçesinde, “Kendisi terörle mücadelede sarf ettiği üstün gayret ve diğer başarılı çalışmaları nedeniyle toplam 74 takdirname almıştır. Bu haksız dava nedeniyle general olma yolu da kapanmıştır. Kendisi halen Foça Er Eğitim Tugayı Kurmay Başkanlığı görevini yürütmektedir. Mesleki açıdan yılların emek ve birikimini bir anda yok etmiştir. Maddi ve manevi toplam 865 bin 231 lira tazminatın verilmesini talep ediyoruz” denilmişti. İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29 Aralık 2015 tarihinde yapılan duruşmada mahkeme heyeti Oğuz Türksoyu’na yasal faizi hariç 77 bin 176 lira 84 kuruş maddi, 750 bin lira manevi toplam 827 bin 176 lira 84 kuruş tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca hazineyi Türksoyu’nun avukatına 40 bin 507 lira 30 kuruş vekalet ücreti ödemesine karar verdi. Hazine avukatı kararı temyiz etti. Türksoyu, 24 Haziran 2011’de tutuklanıp İstanbul Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevi’ne gönderildi. 364 sanıkla birlikte İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Türksoyu, 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararıyla yeniden yargılanan Türksoyu ve diğer sanıklar 31 Mart 2015 tarihinde beraat etti.
Hürriyet


Bu Meclis, Yeni Anayasa Yapmaya Muktedir 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı. Kahraman "Siz parlamentonun yıprandığını ve sistem olarak değişip başkanlık sistemine evrilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna su yanıtı verdi: “Üç sistem var. Başkanlık, yarı başkanlık ve bugünkü parlamenter sistem.” “Hepsinde esas, kuvvetler ayrılığı. Kuvvetler ayrılığı demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Kuvvetler ayrılığına dayalı bir sistemin olması ve bugünkü sistemin gözden geçirilerek toplumun da kabul edeceği bir yapı ortaya konması benim temennimdir. Şahsi görüşümü komisyona dikte etme durumum yok. Ancak bugünkü sistemle sıkıntılar çeken bir Türkiye'deyiz.”
Akşam

Cizre ve Sur'da 2 Şehit 
Terör bölgesinde devam eden operasyonlarda dün yine acı haber geldi. Diyarbakır Sur ve Şırnak Cizre’de 2 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin roketatarlı saldırısında uzman çavuş Ümit İnan şehit oldu. Sur İlçesi’ndeki çatışmalarda 1 uzman çavuş şehit oldu, 5 uzman çavuş yaralandı. Bugün sabah saatlerinden itibaren yaşanan çatışmalarda, 6 asker PKK’lıların keskin nişancı tüfeği Kanas'ın açtığı ateşler ve tuzakladığı patlayıcıların infilak etmesiyle yaralandı. Yaralı askerlerden Tolga Sağlam tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.
Akşam

TEOG Sonuçları Mahkemeye Takıldı 
25 ve 26 Kasım tarihlerinde yapılan ve 1.3 milyon öğrencinin girdiği TEOG sınav sonuçlarının açıklanması mahkeme engeline takıldı. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada planlamasını 10 Ocak tarihine göre yapmıştı. Ancak 5 soruyla ilgili iptal davası açılınca MEB de takvimini değiştirmek zorunda kaldı. Bakanlık yetkililerine konuyu sorduğumuzda kesin bir tarih veremeyeceklerini söyledi. MEB’in takvimini değiştirmesine neden olan süreç TEOG sınavlarından hemen sonra başladı. Türkçe bölümünden 3, Fen Bilgisi ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden birer olmak üzere toplam 5 ayrı soru için Ankara İdare Mahkemeleri’ne 7 ayrı dava açıldı. Aynı soruya ilişkin birden fazla mahkemede dava açılması üzerine dosyalar 14 Aralık günü Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge İdare Mahkemesi ise 20 Aralık tarihinde Ankara 11. İdare Mahkemesi’ni görevlendirdi. Ancak aradan uzun süre geçmesine rağmen hâlâ dosyaları mahkemeye iletmedi. Avukat Ersan Barkın ise iki mahkeme arasında 2 kilometre mesafe bulunduğunu ve 20 gündür evrakların yetkili mahkemeye gönderilmediğini söyledi: “Davalar birleştirildi ancak dosyaların görevli mahkemeye iletilmemesi nedeniyle yargılama süreci 20 gündür tıkanmış durumda. Bu da sonuçların açıklanma tarihini geciktiriyor.” Geçen Haziran ayında yapılan TEOG sınavında İngilizce testi A kitapçığı 10’uncu sorusu (Mary Sanders) iptal edilmiş ve sınav sonuçlarının açıklanması 6 gün ertelenmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığını kabul ederek İngilizce ders puanlarının yeniden hesaplanacağını açıkladı. Bakanlık, 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) yeniden hesaplayarak, yeni puanları daha sonra açıkladı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 107, 2109-107, 3643                                                                                          
ABD Doları 3, 0205-3, 0240
Euro 3, 2995-3, 3065
İngiliz Sterlini 4, 3871-4, 3937                      

Torba Yasa Kabul Edildi 
Bir çok kesimi ilgilendiren torba yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Tasarıda bedelli askerlik, Sayıştay denetimi, asgari ücret desteği, albayların emekliliği gibi konularda düzenlemeler bulunuyor. Düzenlemelere göre, yurtdışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin Euro yerine 1000 Euro vererek bedelle askerlik yapabilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 Euro ödeyecek. Albaylara teşvikli emeklilik yolu da açılıyor. Şubat ayı sonuna kadar emekliye ayrılma talebinde bulunan albaylara daha yüksek ikramiye ödenecek. Bu yolla 3 bine yakın albayın bir bölümünün emekli olması hedeşeniyor. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yer alan “nüfus cüzdanı” ibareleri “kimlik kartı” olarak değiştirilecek. Nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılacak. Evlendiğini süresi içinde bildirmeyenlere 80 TL para cezası verilecek.
Hürriyet

3 Milyon Kişiye Dokundu 
Toplumda kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik olarak Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada başlatılan HeForShe’nin en büyük destekçilerinden biri Vodafone. Düşler Akademisi, Vodafone Önce Kadın -Soma’da Kadın gibi projeler de Vodafone Vakfı’nın kadınlar ve engelliler için yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinden. Önceki gece Çırağan Sarayı’nda Vodafone Vakfı’nın 9 yıldır yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin paylaşıldığı Gala Gecesi vardı. Vodafone’un yeni marka yüzü Beyazıt Öztürk’ün sunduğu, Candan Erçetin’in konser verdiği ve çok sayıda davetlinin bulunduğu geceye Vodafone Grubu İcra Kurulu üyesi, Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Başkanı Serpil Timuray da katıldı. Serpil Timuray Türkiye’nin gurur duyduğu iş kadınlarından biri. Türkiye Vodafone Ceo’luğundan sonra Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanlığı görevine gelen Serpil Timuray davetin onur konuşmacısıydı. Timuray yaptığı konuşmada, “Araştırmalara göre, önümüzdeki 10 yılda tüm dünyada 1 milyar kadın, işgücüne katılma potansiyeli taşıyor. 2020 itibariyle, istihdam edilme yaşına gelmiş kadınların önemli bir bölümü, gelişmekte olan ülkelerden çıkacak. Bu kadınlarımızın en büyük yardımcılarından biri ise mobil teknolojiler olacak. Araştırmalarımız, mobil hizmetlerin faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda yaygınlaştırılmasının 2020 yılında 8.7 milyon kadına fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Bu veriler ışığında, Vodafone olarak, tüm dünyada, kadınların güçlendirilmesi için programlar yürütüyoruz” dedi. Birleşmiş Milletler tüm dünyada her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için “HeForShe” kampanyasıyla desteğe çağırıyor. Hedef 1 milyar erkeğe ulaşmak. Bu kampanyanın en büyük destekçilerinden biri de Vodafone. Türkiye Vodafone Vakfı da dün düzenlediği gecede tüm erkek konukları “HeForShe”yi desteklemeye çağırdı.
Hürriyet

Otomotivin Gladyatörleri Belli Oldu 
Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) satış ve iletişim dalında başarılı marka ve çalışmalarını ödüllendirmek için düzenlediği “ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2015 Gladyatörleri” belli oldu. Gecede “En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası” ödülü KIA’ya verilirken, “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli” Ford Tourneo Courier, “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası” Ford, “En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası” Infiniti, “En Çok Satılan Otomobil Modeli” Fiat Linea, “En Çok Satılan Otomobil Markası” Volkswagen ve “En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası” Volkswagen oldu. ODD verilerine göre 2015 yılında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar yüzde 26.1 artarak 968 bine yükseldi. 1 milyon sınırına dayanan satışların 725 bin 596’sını otomobiller oluşturdu. Otomobil satışlarındaki artış yüzde 23.54’ü bulurken, en çok 1600cc altındaki otomobiller (yüzde 24.52) tercih edildi. Aynı dönemde 85kW altı 38, 121kW üstü ise 82 olmak üzere toplam 120 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. Dizel otomobil satışlarının payı yüzde 61,78’e gerilerken, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 49,90’a yükseldi. Hafif ticari araç pazarı ise geçen yıl yüzde 34.42 artarak 242 bin 421’e ulaştı. Hafif ticari araç pazarı 2015 yılında gövde tipine göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine yüzde 71.28 pay ve 172 bin 788’lik satışla Van ulaştı. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 2015 yılında “baz etkisiyle” yüzde 26,1 artış gösterdiğini belirterek, 2016 yılı otomotiv pazarının 900-950 bin aralığında gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.
Türkiye

Asgari Teşvik Genişledi 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen asgari ücret teşviki, özel maden şirketlerine maliyet desteği ve yurtdışındaki vatandaşlara 1000 euro’ya dövizli askerlik öngören torba tasarı önceki gece tartışmaların ardından kabul edildi. Tasarıyla asgari ücret teşvikinin kapsamı genişletilirken, devlete 11 milyar 437 milyon TL’lik yük getirmesi öngörüldü. Torba tasarıdan her gün kaza ve işçi ölümleriyle gündeme gelen özel maden şirketlerine ise çifte teşvik çıktı. 2016’da yaklaşık 134 milyon TL maliyet farkı desteği alacak olan özel maden şirketleri, istihdam oranlarını yüzde 50 oranında arttırmaları halinde işçi başı 200 TL asgari ücret teşviki alacak. Komisyonda görüşmeler sürerken asgari ücret teşvikinin kapsamı son dakika önergesiyle genişletildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, CHP, MHP ve HDP temsilcileriyle TBMM’de bir araya gelerek kapsamın genişletilmesi konusunda işveren ve işçi temsilcileriyle uzlaşmaya varıldığını iletti. Son dakika önergesiyle yapılan değişiklikle işverene verilecek asgari ücret teşviki aylık 110 TL’den 100 TL’ye düşürüldü, ancak yararlanacak işletme ve işçi sayısının kapsamı genişletildi. Son dakika önergesine göre, 2 bin 550 TL’ye kadar ücret alan herkes teşvik kapsamına girecek. Özel sektörde çalışan 12 milyon 880 bin çalışanın yüzde 80’i yani 10 milyon 996 bin 797 kişi bu destekten yararlanacak. Daha önce yararlanacak işçi sayısı 8.5 milyon olarak belirlenmişti. Daha önce 10.5 milyar TL olan devletin yükü ise 11 milyar 494 milyon TL’ye çıkacak. Yılda 4 ikramiye alan işçiler de teşvik kapsamına girecek. Yeni kurulan şirketler de asgari ücret teşvikinden yararlanacak. Mevcut şirketini kapatıp yeni şirket kuran veya daha yüksek ücret alan çalışanlarını asgari ücretten göstererek hileye başvuran şirketler teşvik dışı tutulacak ve cezai müeyyide uygulanacak. Yurtdışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin euro yerine 1000 euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu düzenleme öncesinde başvuranlar da 1000 euro ödeyecek.
Milliyet

Yüzde 88'i Bitti Üçüncü Köprü Bu Yaz Açılıyor 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü şantiyesinde incelemelerde bulundu. Odayeri-Paşaköy arasındaki bağlantı yollarının da süratle tamamlandığını bildiren Davutoğlu, şöyle konuştu: "Daha önce iki ayrı açılış planladığımız bir projeydi ama şimdi, Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla birlikte şu hususta firma yetkilileriyle mutabık kaldık: Şu ana kadar da projenin yüzde 88'i gerçekleşti, gerçekleşme oranı yüzde 88. Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün birlikte bu yaz içinde açılmasına, inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa, karar verdik. Köprü ve bağlantı yolları birlikte inşallah bu yaz içinde ülkemize kazandırılmış olacak."
Akşam

THY Uçağı Tanıtım İçin Havalanacak 
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Atatürk Havalimanı’nda, THY’nin, ‘Discover the potential-Turkey’ (Türkiye’nin potansiyelini keşfet) logo ve desenleriyle boyanan Airbus A321 uçağın tanıtımı için düzenlenen törene katıldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçağın üstünde bütün dünyaya taşıdıkları bu markayı kolonyalı mendilden, koltuk başlarına, biniş kartından dergilere kadar her yerde insanlara ulaştıracaklarını söyledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de “İhracatçılarımız buzdolabından çıkalı çok oldu. Gücümüzü tüm dünyaya çevirdik” dedi. Tören sonunda tüm davetliler Airbus A321 tipi uçağın önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Vatan

Sanayinin Çarkları Dönüyor: Artış Yüzde 3.5 
Büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretimi ekimde kaydettiği yaklaşık 5 yılın en büyük artışının ardından kasımda sermaye malı imalatındaki artışın desteğiyle takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 3.5 yükseldi. Sanayi üretimi ekimde yüzde 14.7 artmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.5 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0.9 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2.4 arttı. Yüzde 4.4 artan imalat sanayinin alt gruplarında ise otomotiv, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, fabrikasyon metal ürünleri ve ana metal sanayi imalatı en büyük katkıyı sağladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin geçmişte aldığı tedbirlerin etkisiyle kırılganlıklarını azaltmış olarak 2016 yılında daha yüksek bir büyüme yakalayacağını söyledi. Sanayi üretiminin, çevrede yaşanan çalkantılara ve FED’in aralık ayında faiz artıracağına dair beklentinin getirdiği tedirginliğe rağmen, kasım ayında artışını sürdürdüğüne dikkati çeken Işık “Özellikle büyümeye yön gösteren arındırılmamış rakamlar incelendiğinde, üçüncü çeyrekte yaşanan aradan sonra son çeyrekte sanayinin ülke büyümesinin tekrar lokomotifi olmaya başladığını görüyoruz” dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Komisyonlar Çalıştırılmıyor 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’in çalışma yöntemini, torba kanun ve temel kanun uygulamalarını eleştirdi. “Bir ayda üç kanun çıkardık, üçünün de ana komisyonu Plan ve Bütçe Komisyonu” diyen Özel, ihtisas komisyonlarında görüşülen hiçbir kanun olmadığına işaret etti. Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: “Burada yapılmaya çalışılan şudur; yepyeni bir Meclis var, 550 milletvekili var, 934 kanun teklifi vermişler, arı gibi çalışmaya hazırlar ama Meclis Başkanı eliyle 550 milletvekiline ‘sizin uzmanlık alanlarınız, deneyimleriniz ve komisyon görevlerinizin bizim için hiçbir önemi yok. Komisyonların başına birer dayıbaşı oturttuk’ deniyor. Dayıbaşılar da diyor ki ‘Biz bu komisyonu çalıştırmayacağız arkadaş, bu Plan Bütçe’de görüşülsün’. Muhalefet partilerini şeklen dinleyip, indir kaldırla kanun fabrikasına kanunları yolluyorlar.” İhtisas komisyonlarını etkisizleştirmenin tüm milletvekillerine hakaret niteliğinde olduğunu savunan Özel, “Bu sarayın talebi. Bu, saraya turkuaz halılarla yol döşeme niyetinde olan Meclis Başkanı’nın yaklaşımı, yönlendirmesi ve komisyon başkanlarının asker gibi görevlerini yapması sonucunda, parlamenter sistemi işlevsizleştirme, Meclis komisyonlarını yok sayma, milletvekillerini değersizleştirme ve ‘Sistem çalışmıyor, başka sistem arayışına girelim’ demekten başka bir şey değildir” diye konuştu. Özel yeni anayasa yapım sürecine ilişkin olarak da “Biz Sayın Cumhurbaşkanı’nın arzusuna uygun olarak o komisyonda pişirilecek bir yemeğin aşçıları olmayız. Parlamenter sistemin bir Hitler doğurmasına izin vermeyeceğiz. Turşu yapma niyetinde değiliz. Anayasa yapacağız” dedi.
Milliyet

Kızılcahamam’da Kurultay Mesaisi 
MHP, Kızılcamam’da 3 gün sürecek kampa girdi. Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MYK, Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve TBMM Grubu ortak toplantılarının Kızılcahamam’da 8-10 Ocak günlerinde yapılacağını ifade ederek, “Toplantılarda; parti içi gelişmelerle anayasa değişikliği, başkanlık tartışmaları, terörle mücadele ve dış politika gibi konular üzerinde durulacaktır” dedi. Yalçın, olağanüstü kurultay sürecine değinerek, partiyi çizgisinden uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verilmeyeceğini söyledi, “MHP darbe süreçlerini de soğukkanlılıkla aştı” dedi. MHP’nin 47 yıla yakın mücadelesinde Türk siyasetinin merkezinde yer almış, uyguladığı politikalarıyla demokratik parlamenter sistemin işleyişine ve toplumsal barışın sürmesine yapıcı katkılarda bulunduğunu ifade eden Yalçın, “MHP bundan sonra da aynı olumlu ve pozitif rolü üstlenmeye devam edecektir” dedi. Yalçın şöyle devam etti: “MHP’de yerleşen en büyük geleneklerden biri de kendi olağan seyrinde gerçekleşen kurultaylar sürecidir. MHP kurultayları, daima milliyetçi-ülkücü camianın beklenti ve umutlarına cevap verecek enerjiyle davasının büyüklüğüne yaraşır olgunlukta gerçekleşmiştir. Hiçbir kurultay kervanı dışarıdan müdahale ve muhayyel senaryolarla yola çıkarılmamış, olağanüstü kongrelerle teamüller zorlanmamıştır. Kurultay kervanının yükü daima birlik ve bütünlük havası içerisinde hazırlanmış, hiçbir kişi veya grup çıkar uğruna bu kutsal yüke el uzatmaya yeltenmemiştir. Bu kervan; ülkücü iradenin korumasında, camiamızda hiç eksik olmayan maşeri vicdanın kanatları altındadır MHP’nin siyasetteki güçlü varlığının, toplum nezdindeki itibarının sırrı da işte burada saklıdır. O bakımdan, MHP’yi geleneklerinden kopararak partimizi çizgisinden ve geleceğinden uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verilmeyecektir.”
Milliyet

Ak Parti Kampa Girdi 
AK Parti’nin 1 Kasım seçim sonrası ilk ’istişare ve değerlendirme’ toplantısı bakanlar, milletvekilleri, Merkez Karar Yürütme Kurulu üyelerinin dün Afyonkarahisar’a gelmesiyle başladı. Pazar gününe kadar devam edecek kampın gerçekleşeceği NG Güral Afyon Otel ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Otelin etrafı polis bariyerleriyle çevrilirken, mobil MOBESE kamera sistemleri de konuşlandırıldı. Giriş için tek nokta belirlenen otele, milletvekilleri de dahil ’çipli kart’ ile girebilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması dışında dış dünyaya kapılarını kapatacak kampta yeni anayasa, başkanlık sistemi, terörle mücadele, Suriye ve Rusya krizi ile ekonomik gelişmeler tartışılacak, partinin yeni döneme ilişkin stratejileri değerlendirilecek. Yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin gelişmeler kampın öncelikli gündem maddeleri olacak. Kampa bakanlar, milletvekilleri, MKYK üyeleri, disiplin ve hakem kurulu üyeleri, kadın-gençlik kolları üyeleri de katılacak. Kampta ayrıca, bakanların sunum yapacağı oturumlar gerçekleştirilecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yöneteceği ’Terörle Mücadele ve İç Güvenlik’ oturumunda İçişleri Bakanı Efkan Ala sunum yapacak. ’Hükümet Programı ve Reformlar’ başlıklı oturumda ise Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan sunum yapacak. Milletvekillerini eşleriyle katılacağı kampta cumartesi akşamı ’Ertuğrul 1890’ filmi gösterilecek.
Vatan

DÜNYA 

İngiltere, Türk Diplomatların Maaşlarını Kesti 
Kıbrıs Rum Yönetimi’nden 7 kişinin başvurusuyla, İngiltere’deki yerel mahkeme, bu ülkedeki Türk diplomatların hesaplarını bloke ettirdi. Elçilik çalışanları, maaşlarını alamayınca Ankara diplomatik girişim başlattı. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak İngiliz mahkemesinin kararının diplomatik ve konsüler ilişkileri düzenleyen Viyana Sözleşmeleri’ne aykırı olduğu iletildi. Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki, 2014-2015 yıllarında Türkiye aleyhine alınan mülkiyet davası kararı, İngiltere Kraliyet Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme kararının İngiltere’de uygulanması için açılan bir davada, İngiliz mahkemesi ihtiyati tedbir kararı olarak bir bankadaki Türkiye hesaplarının dondurulmasına hükmetti. Dün basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bu hususun geçen hafta hem Londra’daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından İngiliz makamları nezdinde dikkate getirildiğini hem de İngiltere Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak girişimde bulunduklarını söyledi. Bilgiç, İngiliz mahkemesinin kararının 1961 ve 1963 tarihli diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Sözleşmeleri’ne aykırı olduğunu söyledi. Sözcü “Hesapların dondurulmasıyla İngiltere, diplomatik ve konsüler misyonlarımızın çalışmasını aksatmış ve Viyana Sözleşmeleri’ne aykırı davranmıştır. Kabul edilmesi mümkün değildir. İtiraz süreci başlatılmıştır. Beklentimiz, bu hesaplar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi” dedi. Dün Yeni Şafak gazetesindeki haberde “Rum Mahkemesi’nde Türkiye aleyhinde açtıkları 100 milyon Euro’luk davayı kazanan Rumlar, ‘Bir AB ülkesinin aldığı kararı bir başka AB ülkesi uygular’ şeklindeki mevzuatı gerekçe göstererek, Rum Mahkemesi’nin kararının İngiltere’de uygulanmasını talep etti” bilgisi yer almıştı
Hürriyet

Başika’da DAEŞ’e İkinci Tokat! 
Irak'ın kuzeyinde bulunan ve Türk askerinin Peşmergeye eğitim verdiği Başika Kampı'na terör örgütü DAEŞ yeniden saldırı düzenledi. Saat 22.30-23.00 saatlerinde yapılan saldırıya, kampta bulunan Mehmetçik karşılık verdi. Çıkan çatışmada 18 terörist etkisiz hâle getirildi. Askeri kaynaklar çatışmada şehit ya da yaralanan olmadığını bildirdi. Terör örgütü DAEŞ, Musul'un Başika bölgesindeki kampa 16 Aralık'ta da saldırmış, 4 Türk askeri yaralanmıştı. Saldırıda Iraklı güvenlik güçlerinden ikisi ölmüş, ikisi de yaralanmıştı. Basın mensupları Başika'ya yapılan saldırıyı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soruldu. Başbakan Davutoğlu, saldırıyla ilgili, "Uluslararası çerçevede alınan kararlar bağlamında kampta Musullu, Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizin kendi şehirlerini korumaları ve kurtarmaları için eğitim faaliyeti veriliyor. Yürütülen faaliyet sadece ve sadece DAEŞ'e karşıdır. Irak merkezi hükümeti bütün bu toprakları, egemenliğini koruyacak şekilde hepsini kontrol altına aldığında zaten Türkiye'nin orada bulunmasına ihtiyaç kalmayacaktır" diye konuştu.
Türkiye

Suudi Arabistan İranlıları Yargılıyor 
Suudi Arabistan basını, dört İran vatandaşının ‘ajanlık ve terörizm’ suçlamasıyla yargılanacağını yazdı. Suudi Arabistan’da yayımlanan Suudi Gazette’nin haberine göre, 2013 ve 2014 yıllarında tutuklanan İran vatandaşı kişilerden üçü terörizmle, biri ise ajanlık faaliyetleriyle suçlanıyor. İran’ın başkenti Tahran’da ise Şii lider Nimr el-Nimr’in idamına yönelik gösteriler devam ediyor. Tahran’da binlerce kişi Suudi Arabistan, İsrail ve ABD’in politikalarına karşı sloganlar attı. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da ise Sünniler, Tahran’daki S. Arabistan Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı kınadı. Suudi Arabistan ve İran, el-Nimr’in de aralarında bulunduğu dört Şii’nin idam edilmesinin ardından gergin bir sürece girdi. Suudi Arabistan’ın İran’la diplomatik ilişkilerine son vermesinin ardından Bahreyn, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler İran’la diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürmüştü.
Milliyet

‘Beni Buraya Bayan Merkel Davet Etti’ 
Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı akşamı meydana gelen taciz skandalıyla ilgili polis raporu basına sızdı. Kentin tren garı çevresinde yaşanan olaylarda, sayıları bine yaklaşan Ortadoğu ve Afrika kökenli gençlerin, 100’ü aşkın kadını taciz ve gasp ettiği belirlenmişti. Köln polisi, yerel basına sızan raporunda güvenlik güçlerinin olay yerinde kontrolü tamamen kaybettiğini ve yetersiz kaldıklarını kabul ediyor. Rapora göre pek çok taciz ve gasp vakasında polis müdahale edemedi, bu nedenle saldırganlar teşhis edilemedi. Polis memurlarının verdiği ifadelere göre saldırganlardan bazıları sırıtarak güvenlik güçlerinin önünde oturma izinlerini yırttı. Bir vakada saldırgan polise, “Bana hiç birşey yapamazsınız. Yarın yeni bir oturma izni alırım’ dedi. Bir başkası ise ‘Ben Suriyeliyim, bana iyi davranmak zorundasınız, Bayan Merkel beni davet etti’ şeklinde konuştu. Başbakan Angela Merkel önceki gün yaptığı açıklamada, Köln’de yeni yıl kutlamalarında yaşanan ‘tiksindirici suçların’ hiçbir biçimde kabul edilemeyeceğini söyleyerek, Alman devletinin bu suçlara müsamaha göstermeyeceğini kaydetmişti. Köln polisine olay gecesiyle ilgili şu ana kadar toplam 121 şikayet yapıldı. Şikayet dilekçesi verenlerin dörtte üçü cinsel tacize uğradığını belirtti. 121 vakanın 50’sinde kadınlar cüzdan ya da cep telefonu gibi eşyalarının çalındığını söyledi. Olay gecesi iki kadın ise tecavüze uğradı.
Vatan

Güney Kore’den Doğum Günü Sürprizi 
Güney Kore, Kuzey Kore sınırına yerleştirdiği dev hoparlörler ile tekrar propaganda yayınına başladı. Hidrojen bombası patlatarak 5.1 şiddetinde depreme sebep olan ve dünyanın tepkisini üzerine çeken Kuzey Kore, daha önce Güney Kore’yi yayınları kesmemesi halinde hava saldırısı ile tehdit etmişti. Birleşmiş Milletler ve NATO gibi uluslararası kuruluşlar olmak üzere birçok devletin tepkisini çeken Kuzey Kore lideri Kim Jong un’un doğum günü olan 8 Ocak’ta yayınlara yeniden başlanması dikkat çekti.
Star

SPOR 

İşte bu tablo, Mustafa Denizli’nin neden acilen forvet istediğini ve Galatasaray Yönetiminin yana yakıla golcü aradığını belgeliyor! 18 takımlı Süper Lig’de en verimsiz forvet hattı Galatasaray’da… Burak’ın geçen yıldan bu yana yaşadığı sakatlıklar, Umut Bulut’un ise gol yükünü çekememesi üzerine Galatasaray, Denizli’nin talebi ile ara transferde mutlaka forvet transferi yapacak. GERİDE kalan 17 haftada G.Saray’ın santrforları Burak Yılmaz ve Umut Bulut’un imza attığı istatistik ise Mustafa Denizli ve yönetimin bu kararını doğrular nitelikte… Lider Beşiktaş’ın 11 puan gerisinde olan G.Saray, Süper Lig’de forvet oyuncularının takımları adına ürettiği skor katkıları değerlendirmesinde son sırada yer aldı. İlk yarıda 38 gol kaydederek, ligin en skorer 2. takımı olan G.Saray’da forvetler sınıfta kaldı. Burak-Umut ikilisi 38 golün 11’inde imza attı. Yani Aslan’ın forvet hattı sarı kırmızılıların skor yüküne sadece yüzde 28.9’luk katkı sağlayarak ile Süper Lig’in en düşük verimliliğine imza attı. FORVET oyuncularının takımlarının attıkları golde ne kadar rol oynadıkları ele alarak çıkardığımız verimlilik analizinde Süper Lig’de en başarılı grafiğe ise Gaziantepspor imza attı. Gaziantep’in kaydettiği toplam 17 golün 16’sı forvet hattından geldi. Galatasaray’ın ardından Kayserispor’un golcüleri en verimsiz forvet hattı olarak öne çıktı. Ligin ilk yarısında en çok skor üreten forvet hattı ise Mario Gomez’in önderliğinde Beşiktaş ve Samuel Eto’o’lu Antalyaspor ve Kweuke liderliğinde Çaykur Rizespor oldu.
Hürriyet

Ankara'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri yarı finalinde Rusya'ya 3-1 mağlup olan A Milli Bayan Voleybol Takımı final şansını kaybetti. Filenin Sultanları bugün İtalya ile üçüncülük maçına çıkacak. Karşılıklı sayılarla başlayan maçta Neslihan'ın servisleriyle etkili olan ay-yıldızlılar ilk seti 25-21 kazanarak 1-0 öne geçti. İkinci seti 28-18 kaybeden ay-yıldızlılar üçüncü sette tanınmaz haldeydi ve 25-12'lik setle 2-1 geriye düştü. Dördüncü sette de rakibine seti 25-20'lik skorla veren milliler maçtan 3-1 mağlup ayrılarak final şansını kaybetti. Ay-yıldızlılar bugün saat 16.30'da üçüncülük maçında İtalya ile karşılaşacak. Sultanlar bu karşılaşmadan galip ayrılırsa mayıs ayında Japonya'da yapılacak Dünya Elemeleri'nde olimpiyat vizesi arayacak.
Türkiye

Fenerbahçe THY Euroleague TOP 16 turu ikinci maçında Kızılyıldız deplasmanında şov yaptı: 88-65. Sarı-lacivertliler bu sonuçla grupta 2'de 2 yaptı. Mücadelede baştan sona çok üstün bir oyun sergileyen temsilcimiz, Bogdanovic ve Bobby Dixon’ın etkili olduğu ilk çeyreği 23-20 önde kapattı. Pero Antic’in üst üste bulduğu sayılarla farkı açan Fenerbahçe, soyunma odasına 41- 28 önde girdi. Üçüncü çeyrekte temposunu arttıran sarı-lacivertliler final bölümüne 63-46 önde başladı. Maçın son bölümünde farkı açan Fenerbahçe, zorlu Belgrad deplasmanından bu sezon ikinci kez galip ayrıldı. Eleme grubunda da Kızılyıldız'ı dış sahada 70-64'le deviren sarı-lacivertlilerde dünkü maçta Jan Vesely 15 sayı, 15 ribaunt, 3 asist ve 5 blokla yıldızlaştı. Gigi Datome 21 sayı, Bobby Dixon 17 sayı-11 asist, Ekpe Udoh ve Pero Antic 12'şer sayıyla galibiyete katkıda bulundu. Kızılyıldız cephesinde ise Quincy Miller 21 sayı ile oynadı. Fenerbahçe gruptaki 3. maçında perşembe günü sahasında Lokomotiv Kuban'ı misafir edecek.
Türkiye

Onur Kıvrak, Trabzonspor’da kalmak için 1 milyon eurodan vazgeçti. Bordo-Mavili takımın kaptan ve kalecisi, Haziran 2018'de biten yıllık 3.2 milyon euroluk sözleşmesini yıllık 2.25 milyon eurodan 2020 yılına kadar uzattı. Trabzonspor'da “Feda” diyen ilk isim olan Onur ile anlaşma, kulüp tarafından KAP’a bildirildi. Açıklamada “Onur Kıvrak ile mevcut sözleşme, şirketimizin yıllık 2.250 milyon euroluk mali yükümlülüğü olacak şekilde revize edilerek 31.05.2020 tarihine kadar uzatılmıştır” denildi.
Star

Beşiktaş’ın Antalya kampını değerlendiren teknik direktör Şenol Güneş önemli açıklamalar yaptı. Güneş, ligde Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin avantajlı göründüğünü belirterek, “Ancak sürprizler de gelebilir” dedi. “Ligin kaderi Nisan’da belli olur” diyen Mustafa Denizli’ye de cevap veren tecrübeli teknik adam, “Ben tarih vermiyorum. Mayıs ayına bakarım. Zirvedeysem tamam demektir” ifadesini kullandı. İşte Güneş’in söyledikleri: “İlk yarının sonlarında düşen idman temposunun ardından kampta yükleme yaptık. Kadrodan memnunum. Takviye olarak iki bölgeye oyuncu istedim. Alacağımız kaleci takımda oynamayabilir de. Motta beğendiğim bir oyuncu. Ersan, Milosevic ve Franco aynı tip stoperler. Ersan diğerlerine göre biraz daha hızlı olduğu için onu oynatıyorum. Daha canlı daha hızlı stoper almak isteriz. Eğer alamazsak da elimizdekilerle devam edeceğiz.” “Her oyuncu kenara gelirken üzülür. Fakat bu durum takıma olumsuz yansırsa orada müdahale ederiz. İyi sanatçı sanatını da iyi icra eder. Büyük insanlar küçük işlerle uğraşmazlar. Quaresma’nın yerine Olcay’ı aldım, katkı yaptı. Eğer gol yesek bana “hoca Quaresma çıkarılır mı? Sen bu işten anlamıyorsun. Oyunu okuyamıyorsun” derlerdi. Bize karşı çok faul yapılıyor. Beşiktaş’ın adı zaten şampiyonluğa oynar. Burada ikincilik başarısızlıktır.”
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme