.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Ocak 2016 Pazar

10.01.2016 Genel Gündem

10.01.2016 Pazar

Gündem

İnönü Zaferi Umutlarımızı Yeşertti 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci İnönü Zaferi’nin 95. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “İstiklal Savaşı’nın aşamalarından biri olan Birinci İnönü Muharebesi’nde ordumuzun elde ettiği zafer, milletimizin umutlarının yeşermesine, mücadele azminin artmasına ve bağımsızlık hedefine yaklaşılmasına vesile olmuştur” ifadesini kullandı. Erdoğan özetle şunları kaydetti: “Batı cephesinde kazanılan bu ilk zafer, aziz milletimize moral kaynağı olmuş ve vatanımıza sahip çıkma kararlığımızı bir kez daha göstermiştir. Genç nesillerimizin, bu aziz vatanın ecdadımızın bizlere emaneti olduğunun idraki içinde, tarihimize sadakatle sahip çıkacaklarına, ülkemizi hep birlikte daha parlak yarınlara taşımanın gayreti içinde olacaklarına inanıyorum. Bu düşüncelerle, Birinci İnönü Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını saygıyla, rahmetle anıyorum.”
Milliyet
 
TBMM’de ‘Camlı Oda’ ve ‘Kırmızı Plaka’ Krizi 
TBMM Başkanlık Divanı üyeleri arasında “camlı oda” ve “kırmızı plaka” krizi yaşandığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Başkanlık Divanı’nın CHP’li üyesi Elif Doğan Türkmen, makam odası dağılımında kendisine, “duvarları camlı” oda düşünce rahatsızlığını dile getirerek değiştirilmesini istedi. Gerekçe olarak kadın üye olduğunu ve camlı olması nedeniyle mahremiyetinin kalmadığını dile getiren Türkmen’e CHP’li diğer divan üyeleri de destek verdi. Camların buzlu olduğu ve içerinin görünmediği yönündeki Türkmen’i ikna çabaları ise sonuç vermedi. Bazı divan üyeleri de odalarının darlığından, milletvekili binasındaki ofislerden daha küçük olmasından yakınırken, bazı üyeler de odalarını danışmanlarla birlikte kullanmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, artan oda sıkıntısını yeni ofislerine taşınan milletvekillerinin boşalttığı eski Halkla İlişkiler Binası’nın A ve B bloklarına ilişkin planını anlatarak yatıştırmaya çalıştı. Plana göre, eski blokları kullanıma açılacak ve bazı idari birimlerin bu bloklara taşınmasıyla ana binada ciddi rahatlama olacak. Boşalan yerler divan üyelerinin kullanımına verilebilecek. Oda krizi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na da taşındı. TBMM Başkanlık Divanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, milletvekili odalarından ve yeni binanın yetersizliğinden yakındı. Bu konuyu esprili bir dille gündeme getiren Gündoğdu, “milletvekillerine yeni bir bina yapılsın, yoksa Külliye’ye gelir yerleşiriz” dedi. Erdoğan, bu çıkışa gülümserken, milletvekili odalarının bulunduğu binanın yeni olduğunu anımsattı. Devreye giren TBMM Başkanı Kahraman, “bizim böyle bir talebimiz yok, tutanaklardan çıkarılsın” diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 107, 2109-107, 3643                                                                                         
ABD Doları 3, 0205-3, 0240
Euro 3, 2995-3, 3065
İngiliz Sterlini 4, 3871-4, 3937                      

Bal-Kaymak Kardeşliği 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye genelindeki Odalar arasında ‘kardeşlik’ seferberliği başlattı. İlk ‘kardeşlik protokolüne’ imzayı Afyonkarahisar ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası attı. Protokol ile iki il arasında daha fazla ticaret, ortak yatırımlar ve ortak projeler geliştirilmesi hedefleniyor. İki il arasında imzalanan ‘kardeş oda protokolü’ Afyonkarahisar’ın kaymağı Bingöl’ün balından hareketle ‘Bal ve kaymak işbirliği’ olarak adlandırıldı. Ankara’daki imza törenine hükümetten de 4 bakan da katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap var” diyerek, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, “İki şehrin insanları da vakarı ve vatan sevgisi ile meşhur. İki şehrimiz de marka. Birisi batıda, diğeri doğuda. Afyon daha erken sanayileşmiş. İşte bu yüzden bu protokolü imzalıyoruz. Amacımız iki şehrimizin sanayicisi ve tüccarının daha iyi ilişkiler kurmasını sağlamak” dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, “Türkiye üzerinde gerçekten çok oyun oynanıyor. Ama bu kardeşlik devam ettikçe, onların oyunları daima boşa gidecektir. Kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise Afyonkarahisar ve Bingöl’ün tarım ve hayvancılıkla öne çıkan iki kent olduğuna dikkati çekerek, bölgelerin yöresel ürünlerinin gelişmesi için el birliği içinde çalışacaklarını kaydetti. Çelik, “Terleyeceksin, koşacaksın, yorulacaksın ve arkasından başarı gelecek. Bingöl’den Ayfonkarahisar’a buradan Bingöl’e gideceksin. ‘Nasıl imkanlarımız var, nasıl kaynaklarımız var, nasıl değerlendiririz, dünya pazarlarına nasıl gideriz’ diye yanıp tutuşan bu anlayışın mutlaka bereketlenmesi adına buraya gelmiş bulunuyoruz” dedi.
Hürriyet

Çelik İhracatı 2015'te Yüzde 25 Geriledi 
Türkiye’nin çelik ihracatı 2015 yılında önceki yıla kıyasla değer bazında yüzde 25.1 düşüş ile 9.9 milyar dolar olurken, miktar bazında ise yüzde 7.8 azalış ile 16.2 milyon ton olarak gerçekleşti. 2015 yılında çelik sektörü miktar bazında en fazla ihracatı yüzde 14’lük düşüşe rağmen 5.3 milyon ton ile Orta Doğu Bölgesi’ne yaptı. Orta Doğu’yu 2.8 milyon tonla AB ülkeleri, 2.5 milyon ton ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 2.3 milyon tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci 2015 yılının küresel piyasalardaki olumsuzluklar ve siyasi belirsizliklerin gölgesinde geçtiğini belirterek, "İhracatta yaşadığımız gerilemede dünya çelik fiyatlarındaki düşüş, sektörümüze yönelik haksız antidamping iddiaları ve en büyük pazarlarımız arasında yer alan Orta Doğu’da istikrarın bir türlü sağlanamaması etkili oldu. Ayrıca özellikle Çin gibi üretici ülkelerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı hareket ederek Türk çelik sektörünün önemli ihraç pazarlarına dampingli, devlet teşvikli hatta GTİP’lerinde hile yaparak ürün ihraç etmeleri de bu düşüşte önemli bir pay üstlendi” dedi.
Türkiye

Hem Anneye Hem Babaya Part-Tıme Çalışma Geliyor 
Torba kanun tasarısıyla, ‘2016 Eylem Planı’ kapsamında Meclis’e gelen kanun tasarısında, kadınların işgücüne katılımlarını artırmak noktasında önem taşıyan düzenlemeler yer alıyor. Özel sektörde çalışan kadınlar için son derece önemli olan yeni düzenlemelerden ilki, her doğumda altı aya kadar haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresince doğum sonrası yarım çalışma ödeneği ödenecek olması. Bu uygulamayla, doğum yapan işçi ücretsiz izin almak yerine ücretsiz izin süresi kadar parttime çalışmış ve yarı çalışma ödeneği almış olacak. Yarım çalışma ödeneği günlük, 46.2 TL. Ancak düzenlemeden tüm işçi kadınlar yararlanamayacak. Kadın işçinin bu haktan yararlanabilmesi için doğumdan önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırılması gerekiyor. Ayrıca doğum sonrasında analık izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ‘doğum sonrası yarım çalışma belgesi’ ile başvuruda bulunması da şart. Tasarıyla analık izni ve parttime çalışma sonrasında çocuk okul çağına gelene kadar ebeveynlere İş Kanunu’nda düzenlenmiş olan kısmi süreli çalışma hakkı tanınıyor. Bununla birlikte, tasarıda söz konusu durumun işveren tarafından işten çıkarma nedeni olarak kullanılmaması için de bir düzenleme mevcut. Buna göre, çalışan anne ya da babanın çocuğu okula yaşına gelene kadar kısmi süreli çalışma hakkını kullanması, iş sözleşmesinin feshinde geçerli bir neden oluşturmayacak. Kadın memurlara doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle mali ve sosyal haklarında herhangi bir kayıp olmaksızın günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanının tanınıyor. Çoğul doğumlarda söz konusu süreye birer ay eklenecek ve bebeğin engelli doğması durumunda da süre 12 ay olarak uygulanacak. Bu düzenlemeyle memur kadınlar, özel sektörde çalışan hemcinslerine göre önemli avantaj kazanacak.
Milliyet

DTÖ'den Rusya'ya 'Misilleme' Çıkabilir 
Türkiye tarafından Rusya yaptırımlarının, Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) taşınması durumunda, Rusya'nın haksız bulunması ve çözüme yanaşmaması halinde, Türkiye'ye 'misilleme hakkı' tanınabilecek. DTÖ verilerinden derlenen bilgilere göre, Türk menşeli ürünlerin ithalatına dönük yaptırımlarla gümrüklerde ürünlerin gereğinden uzun süre bekletilmesi nedeniyle doğan zararlardan dolayı Türkiye, Rusya'yı DTÖ anlaşmaları, Ticaret ve Tarifeler Genel Anlaşması (GATT) ile Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) hükümleri kapsamında DTÖ'ye şikayet edebilecek. Böyle bir durumda konu DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nda (AHM) ele alınacak.
Akşam

12 Bin 500 Öğretmen İçin Kadro Onaylandı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilmesi ile er ve erbaş harçlıklarının artırılmasını da içeren kanun ve kanun hükmünde kararnameleri onayladı. Karar resmi Gazete’de yayımlandı. Kanuna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek. Er, erbaş, Kıbrıs’a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artırılıyor. Er ve erbaşlar ile Kıbrıs’a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamlarının yüzde 100 artırılmasını öngören düzenlemeye göre 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak. Askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, ‘teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı’ yerine, ‘6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar’ esas alınacak. Kanuna göre, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına yönelik düzenleme 1 yıl uzatılarak, 31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olacak. Hazine’ye veya DSİ’ye ait deniz, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca belirlenme süresi 1 ocak 2017’ye kadar uzatılacak.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Enerjinizi İçe Harcamayın 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki son gelişmeleri değerlendirmek ve yol haritası belirlemek üzere düzenlenen Kızılcahamam kampında parti içi muhalefete gönderme yaparak “Ülkemizin ve dünyanın gündemi yoğunken, enerji içe harcanmamalı” dedi. MHP’nin Başkanlık Divanı, Merkez Yürütme Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve Meclis Grubu, Patalya Otel’de buluştu. Bahçeli’nin Ülkücü Şehiter Anıtı’na çiçek bırakması ve dua etmesiyle başlayan kampın ana gündem maddeleri, yeni anayasa ve yasama çalışmaları, Ortadoğu ve Suriye başta olmak üzere dünya gündemi, terör ve ekonomi oldu. Milletvekilleri ve MYK üyelerine partinin yeni anayasa konusundaki görüşlerini içeren kitap ve broşür dağıtıldı. Kitapta ve sunumda MHP’nin, yeni ve sivil bir anayasa istediği, bu konuda başlayan çalışmalara sonuna kadar katkı vereceği ifade edilirken, başkanlık sistemine ise karşı olduğu vurgulandı. MHP Lideri Bahçeli, açılıştaki kısa konuşmasında, yeni anayasa, AB uyum yasaları, bütçe gibi yasama konuları yanında, başta terör örgütü PKK ve Suriye sorunu olmak üzere önemli meselelerle Türkiye’nin karşı karşıya olduğunu kaydetti. Muhaliflere ve olağanüstü kurultay çalışmalarına doğrudan yanıt vermeyen Bahçeli, böyle bir ortamda siyasi partilerin de gündeminin bu meseleler olması gerektiğini belirterek, “Ülkemizin ve dünyanın gündemi böyle yoğunken, enerji içe harcanmamalı. Enerjimizi boşa harcama lüksümüz yoktur” dedi. MYK ve milletvekilleri Bahçeli’ye ‘Sonuna kadar arkanızdayız’ mesajı verdi.
Hürriyet

Başbakan Yardımcısı Odası Verildi 
Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin 2002-2015 tarihleri arasındaki 13 yılına damgasını vuran isimlerin başında gelir. Bu süre boyunca, 2007-2009 yılları arasındaki 2 yıllık Dışişleri Bakanlığı dönemi sayılmazsa, ‘ekonominin patronu’ydu. Döneminde, Türkiye ekonomisi büyük atılımlara imza atmıştı. Kararlı tutumu sayesinde, Türk Lirası’ndan 6 sıfır atılması, IMF’ye olan borçların sıfırlanması, para politikalarının belirlenmesinde Merkez Bankası’nın bağımsız bir enstrüman olarak kullanılması, bütçe disiplininin sağlanması gibi alanlarda başarılı uygulamalara imza atılmıştı. Öyle ki, ünlü uluslararası ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye ekonomisinden söz ederken ‘Babacan Çıpası’ tanımını kullanmıştı. 3 dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olamayan Babacan’ın 5 ay sonra yapılan 1 Kasım seçimlerinde aday olup olmayacağı, Türkiye’yi yakından izleyen uluslararası ekonomi çevrelerinin en çok merak ettiği konu olmuştu. Babacan, adaylık başvurusu bile yapmamıştı. Ancak AK Parti, Babacan’ı Ankara 1. bölgeden, 1. sıra adayı olarak göstermişti. Listelerin YSK’ya teslim ettiği gün, sürenin bittiği saat olan 17.00’ye 2.5 saat kala Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından arandığını ve ikna edildiğini Türkiye kamuoyu Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in yazısından öğrenmişti. Sefer Levent, Davutoğlu’nun Babacan’ı ikna etmek için “Ekonominin yönetiminde belirleyici rolünü sürdüreceğine” dair güvence verdiğini de yazdı. Babacan, daha sonra yaptığı bir açıklamada bu bilgiyi doğrulasa da hükümet listesi açıklandığında, Babacan’ın kabineye giremediği görüldü. Davutoğlu’nun ‘belirleyici rol’ sözü verdiği Babacan’ın kabineye girmesi konusunda ısrarcı olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçit vermediği bilgileri de her kanattan basın kuruluşlarının haberlerine yansıdı.
Hürriyet

Başkanlık Gerekli Tartışma Nezaketsiz 
Afyonkarahisar'daki AK Parti İstişare kampının açılısını yapan Davutoğlu, başkanlık sistemi hakkında açıklamalar yaptı. Davutoğlu şöyle konuştu: "Anayasa tartışmaları başladığından bu yana muhalefet konuyu sadece başkanlık tartışması eksenine çekerek bir polemik konusu haline getiriyor. Emin olun ki bu tarz bir siyasetin ne ülkeye ne millette ve hatta ne de kendilerine faydası vardır.” “Milletimiz bu küçük siyasi ayak oyunlarını fark etmez' diye düşünenler büyük bir yanılgı içindedir. AK Parti olarak başkanlık sisteminin Türkiye için gerekli bir sistem olduğunu sürekli dile getirdik. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızın ve makamının sahsı etrafında tartışılan bir konu haline getirme çabasını nezaketsiz bir tutum ve sağlıklı bir tartışma zeminini sabote etme girişimi olarak görüyoruz."
Akşam

DÜNYA  

Rusya, Nusra’nın Cezaevini Vurdu 
Suriye’de hava operasyonlarına devam eden Rus savaş uçaklarının dün El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi’ne ait bir cezaevi kompleksini bombalaması sonucu sivillerin de olduğu en az 57 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı. Hava saldırıları Türkiye’ye sınır İdlib vilayetinin Maarat al-Numan kentindeki bir pazar yerinin yakınındaki El Nusra’ya ait bina ve çevresini hedef aldı. Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, örgütün mahkeme ve hapishane olarak kullandığı bu binaya bombaların isabet ettiğini, ölenlerden 21’inin sivil, 29’unun El Nusra militanı, yedisinin ise örgütün hapsettiği kişiler olduğunu bildirdi. Bombardımanda bir çocuğun da hayatını kaybettiği belirtildi. Enkaz altında insanlar olabileceği için ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Rus savaş uçakları 30 Eylül 2015’ten bu yana Suriye’de Esad rejimine muhalif gruplara yönelik hava operasyonları düzenliyor. İdlib vilayetinde terör örgütü El Kaide’nin Suriye’deki kolu El Nusra ile aralarında Ahrar el Şam’ın da bulunduğu bazı muhalif gruplar 24 Mart 2015’te “Fetih Ordusu” adlı bir oluşum kurmuşlar, akabinde Esad rejimi güçlerini İdlib’den çıkarmışlardı.
Hürriyet

Danimarka Koalisyona İştirak Ediyor 
Danimarka hükümeti, terör örgütü DAEŞ’e karşı Irak ve Suriye’de yürütülen savaşta yer almak üzere özel eğitimli askerlerden oluşturulacak 30 ile 50 kişilik bir birliği göndermeye hazırlanıyor. Meclis’ten yeterli desteğin alınması durumunda Danimarka özel birlikleri yabancı bir ülke toprağında ilk defa kara harekâtına katılacak. Hükümet ayrıca, geçen yıl Irak’tan geri çekilen F-16 savaş uçaklarından bir kısmını da DAEŞ’e karşı savaşta devreye sokmaya düşünüyor. Dışişleri Bakanı Kristian Jensen ise, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.
Türkiye

Brezilya’da Halk Yine Sokakta 
Brezilya’da toplu taşıma araçlarına yapılan zam, ülkeyi ayağı kaldırdı. Rio de Janeiro ve Sao Paulo’da sokağa dökülen halka polis biber gazıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Benzer gösteriler geçen yıl ülkede yaklaşık 200 kente yayılmış, protestocular yolsuzluk, kamu hizmetlerindeki yetersizlik ve 2016 Olimpiyatları’na harcanan paraları protesto etmişlerdi.
Milliyet

Mübarek’e 3 Yıl Hapis 
Mısır’da temyiz mahkemesi eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in yolsuzluk nedeniyle aldığı üç yıllık mahkumiyet cezasını onayladı. Mahkeme Mübarek’in iki oğlu hakkında aynı suçtan verilen cezaları da yerinde buldu. sanıklar devlet paralarını zimmetlerine geçirerek özel lüks malikaneler inşa ettirmekten mahkum oldular. Mübarek ve iki oğlu 2014’de üçer yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak karara itiraz etmişlerdi.
Star

SPOR 

Ziraat Türkiye Kupası’nda İzmir ekibi karşısında Sinan Gümüş ile perdeyi açan Cimbom, sahanın etkili isimlerinden Bilal Kısa’nın füzesiyle farkı ikiye çıkardı. Gökhan’ın golüne Ryan Donk karşılık verdi. Aslan ilk 45’te işi bitirip grupta 3’te 3 yaptı. LİGDE ilk yarıyı büyük hayal kırıklığıyla lider Beşiktaş’ın 11 puan gergisinde kapatan Galatasaray, kupada 3’te 3 yaptı E Grubu’nda, İzmir temsilcisi Karşıyaka’yı ağırlayan sarı kırmızılılar güle oynaya, galibiyete uzandı. Oyunu maç boyu domine eden Cimbom, Sinan Gümüş’ün golüyle öne geçti. Bilal Kısa’nın jeneriklik şutuna, Gökhan Ünal karşılık verdi. Yeni transfer Donk ilk maçında fileleri havalandırıp, skoru belirledi: 3-1.
Hürriyet

Ülkemize büyük başarılar yaşatan A Milli Bayan Voleybol Milli Takımı, bu defa sevindiremedi. Filenin Sultanları İtalya'ya üçüncülük maçında mağlup oldu: 2-3. Ankara'da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri'nde Rusya'ya yarı finalde yenilerek Rio'ya direkt katılma şansını tepen millilerin olimpiyatlar için bir şansı daha vardı. Sultanlar üçüncülük maçında İtalya'yı mağlup etseydi mayıs ayında Japonya'da düzenlenecek olimpiyat elemelerine katılacaktı. Ay-yıldızlılar üçüncülük maçında karşılaştığı İtalya karşısında ilk seti 25-23'le kaybetti. 25-19'la eşitliği sağlayan milliler, üçüncü seti 25-23 vererek 2-1 geriye düştü. Pes etmeyen Sultanlar dördüncü sette 25-15'lik skorla fırtına gibi eserek bir kez saha skoru eşitledi: 2-2. Beşinci ve son set nefes kesti ancak daha az hata yapan İtalya 15-13'le seti, maçı da 3-2 kazanarak olimpiyat elemelerine gitme hakkını elde etti.
Türkiye

Beşiktaş’ın Süperstarı Quaresma Antalya kampının son gününde ilginç açıklamalarda bulundu. Q7, Gökhan’da kendi gençliğini gördüğünü belirtirken, “Onu görünce sanki ailemden birini görmüş gibi oluyorum. Beşiktaş’ın geleceği, oyuncunun hası. Çok yetenekli, aramızda sağlam bir dostluk var. Gomez benim için takımın Hulk’u demiş. Ama bana göre gücü ve tarzından ötürü Gökhan Töre, Hulk’a benziyor” dedi. Cristiano Ronaldo ve Messi arasındaki tercihini vatandaşı Ronaldo’dan yana kullanan Q7, “Beşiktaş’ta oynasa sevinirim, ama Türkiye’ye gelmesi zor” derken, Güneş için de “Aramızda sorun yok. Oyundan çıkarken tepkim ona değildi” diye konuştu.
Star

Transferde acele etmeyen Fenerbahçe, son ana kadar beklemeyi planlıyor. Sarı-Lacivertliler “Olursa olur, olmazsa da farketmez” prensibiyle hareket ettiği ara transfer döneminde ağırlığı forvete verdi. Teknik Direktör Pereira yönetime transferle ilgili bilgi verirken, yedekliği sorun etmeyecek genç bir oyuncu alınmasını istedi. Yönetim de tavsiye edilen isimler arasında Corinthians’lı Malcom Silva ve Partizan’lı Ivan Saponij üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. Her ikisi de 19 yaşında olan oyunculardan Malcom aynı zamanda Brezilya Ümit Milli Takımı’nda da yer alıyor ve sol kanatta da oynayabiliyor.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme