13 Ocak 2016 Çarşamba

13.01.2016 Genel Gündem


13.01.2016 Çarşamba
GÜNDEM 

Sultanahmet'te Kanlı Tuzak 
İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda dün sabah saat 10.20 sıralarında meydana gelen şiddetli patlamada, 10 kişi öldü 15 kişi de yaralandı. Ölenlerin 9'unun Alman, 1'inin ise Peru vatandaşı olduğu belirlendi. Patlamanın Suriyeli canlı bombanın üzerindeki fünyeyi çekmesiyle meydana geldiği ortaya çıktı. Ölen saldırganın DAEŞ'li Nabıl Fadlı (28) olduğu açıklandı. Turistlerin yoğun olduğu meydan ve çevresinde hissedilen patlamanın ardından büyük panik yasandı. Çoğu turist korkuyla etrafa kaçıştı. Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı yönlendirildi. Yaralılar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne taşındı.
Akşam
 

Teröre Karşı Tek Yürek Olmalıyız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen saldırının Suriye kökenli bir canlı bomba tarafından yapıldığını belirterek, "Esefle kınıyorum. Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye'den daha kararlı bir şekilde mücadele yürüten ve bizim kadar bedel ödeyen başka bir ülke var mıdır? Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere terör örgütü ve müzahir kuruluşlarının etkinliği olan yerlerde biz de devlet olarak çok daha güçlü bir çalışma ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Meydanı terör örgütüne, bölücülere, yıkıcılara bırakmamalıyız" dedi. Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'na gelen büyükelçilere verdiği yemekte şu mesajları verdi İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum. 10 kadar şu anda maalesef bu terör eyleminde ölümüz var, bunlar yerli, yabancı. Ben patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum ki 15 kadar yaralı var. Bu hadise bir kez daha millet olarak terör karşısında, terör örgütleri karşısında tek yürek, tek vücut olmamız gerektiğini göstermiştir. Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlı ve ilkeli duruşu sonuna kadar devam edecektir. Bizim için DAİŞ'le PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin, D H K P / C ' n i n, MLKP'nin, velhasıl adı veya kısaltması ne olursa olsun bütün terör örgütlerinin bir diğerinden farkı yoktur.
Milliyet

Cizre'de 1 Şehit 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar devam ederken, dün sabah Nur Mahallesi'ne girmeye çalışan güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK üyeleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada teröristlerin açtığı ilk ateşle 1 polis memuru şehit oldu, 1 polis ve 2 asker yaralandı. Şehit polis Ayhan Demirel'in Aksaray'daki baba ocağına dün acı haber gitti. Sarıyahşi ilçesine bağlı Fatih Mahallesi'ndeki evlerinde oğullarının şehit haberini alan aile fenalık geçirdi. Aileye acı haberi Sarıyahşi Kaymakamı Yıldız Büyüker, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nihat Ersoy ve Sarıyahşi İlçe Jandarma Komutanı Rasim Ceylan verirken kapıda sağlık ekipleri hazır bekledi. Evli ve bir çocuk babası 44 yaşındaki Demirel'in, Ankara Özel Harekât Daire Başkanlığı'nda görev yaptığı, bir aydır geçici görevlendirmeyle Şırnak'ta olduğu öğrenildi.
Hürriyet

Otelde Dehşet 
Maltepe Gülsuyu'ndaki bir otel inşaatında kaynak yaparken sıçrayan kıvılcım büyük bir yangına neden oldu. İtfaiye ekipleri alevlerden ve dumandan kaçarak çatıya sığınan isçileri kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Yangının ilk başladığı anda içeride bulunan isçilerden 12'si kendi imkanlarıyla kurtulurken, 2 isçi ise otelin camları kırılarak itfaiye tarafından kurtarıldı. Otelin sahibi Okan Öztaner, "Genel alanlarda kaynak isi yapılıyordu. Binanın tabanına köpük döşenmişti. O köpükler de yanınca yangın devam ederek yukarıya doğru çıkmış" diye konuştu. Yangının kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcım nedeniyle çıktığını belirtirken dumandan etkilenen 2 yaralının tedavisi kaldırıldığı hastanede sürüyor.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 105,6502-105,7544                                                                                         
ABD Doları 3, 0286-3, 0303/ Euro 3,2787-3,2807/İngiliz Sterlini 4,3826-4,3854

Bakan Ünal: Korkmadan Gelebilirsiniz 
Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Hollanda'da düzenlenen Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı'nda açıklama yaptı. "Korkmadan, özgürlüğümüzü herhangi bir şekilde feda etmeden, güvenlik içerisinde İstanbul'a gelebilirsiniz" diyen Bakan Ünal, "Türkiye sizin evinizdir. Türkiye güvenliğinizin hiçbir şekilde tehlikede olmayacağı bir ülkedir ve biz terörle mücadele eden ve terörün amacına ulaşmaması için gayret gösteren Fransa gibi, İngiltere gibi, Hollanda gibi, Belçika gibi tüm ülkelerle birlikte teröre ve terörizme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Terörün bugün sadece İstanbul'u vurmadığının altını çizen Ünal, "Terör bugün Paris'i bir kez daha vurmuştur. Londra'yı bir kez daha vurmuştur. İnsanlığı, özgürlüğü, üzerinde yükseldiğimiz değerleri bir kez daha vurmuştur" diye konuştu.
Hürriyet

Panayır Bitti Gösteriş Başladı 
2016 yılının ilk otomobil şovu otomobilin anavatanı olarak kabul edilen Amerika'nın Detroit şehrinde başladı. Detroit'te ilk olarak 1907'de düzenlenen, 1989'dan itibaren uluslararası hale gelen 'Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı'nda (NAIAS) bu yıl 50'si dünya lansmanı olmak üzere 100'e yakın yeni model tanıtıldı. Önceki gün basın günüyle Cobo Center'da kapılarını açan fuarı 5 bin uluslararası basın mensubu izlerken 24 Ocak tarihine kadar açık olacak fuarı 850 bine yakın ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. 18.5 milyar dolarlık borcu nedeniyle yaşadığı iflastan kurtulup yeniden hızlı büyümeye geçen Detroit'te geçtiğimiz yıla kadar adeta panayır havasında geçen, lüksten ihtişamdan uzak olan fuar bu yıl tamamen şekil değiştirdi. ABD pazarın büyümesine, petrolün neredeyse su fiyatına inmesine bağlı olarak pazardan daha fazla pay kapmak isteyen Avrupa ve Asyalı markalar Detroit fuarına büyük yatırım yaptı. Bunun sonucunda düne kadar sadece devasa pickup'larla dikkat çeken, iç içe sergilenen otomobillerle adeta bir ikinci el pazarını andıran Detroit, bu yıl tamamen lüksün yeni adresi olmuş. Adeta bir Avrupa fuarını andıran fuar alanında pahalı stantlar ve pahalı otomobiller öne çıkıyor. Amerikalı markaların adeta deplasmandaymış gibi yer aldığı bu yılki Detroit fuarı Cenevre, Paris, Frankfurt ve İstanbul gibi otomobil şovuna dönüşmüş durumda. Öyle ki, dünya devi Toyota ve Hyundai fuara ana markaları yerine lüks segmentte rekabet ettikleri Lexus ve Genesis ile yer almayı tercih etmişler. Fuarda; Mercedes, Audi, BMW, Volvo, Porsche, Infiniti, Cadillac gibi lüks markaların pahalı ve lüks stantları dikkat çekiyordu. Diğer taraftan daha iki yıl öncesine kadar terk edilmiş bir şehir görüntüsünde olan Detroit'in bu yılki en dikkat çeken tarafı sadece lüks araçlara ev sahipliği yapması değildi. Önceki yıllarda fuar girişinde işsiz kalışlarını protesto eden eski otomotiv sektörü işçileri artık yer almıyordu. Sonuç olarak Detroit şaşırtıcı bir şekilde yeniden doğarak lüksün yeni adresi olmuş.
Hürriyet

Yeni Ekonomik Hikâyeyi Gelin Birlikte Yazalım 
Yeni yıla ilişkin beklentilerle ilgili olarak anket düzenleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), tüm iş dünyası ve kamuya çağrıda bulundu. 11 bini aşan üyesi ve 46 bin işletmeyle iş dünyasını temsil eden MÜSİAD, 2016 yılına ilişkin beklentileri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla düzenlediği toplantıda açıkladı. Üyelerinin yüzde 64'ünün 2016 ekonomisinin olumlu geçeceğini öngördüğü anket sonuçlarını açıklayan Olpak, "MÜSİAD olarak, hiçbir ayrım yapmadan, tüm iş dünyasına ve kamu kuruluşlarına çağrı yapıyoruz. Gelin, yüzde 64 ile yetinmeyelim, olumlu algıyı yüzde 100'e çıkarmak ve başarıya ulaşmak için hep birlikte daha fazla çalışalım. Sanayimizi ve üretimimizi güçlendirelim, ayağa kaldıralım. Ekonomimizin "yeni hikâyesini" birlikte yazalım. MÜSİAD olarak bu hikâyeye ortak olmaya ve öncülük etmeye hazırız ve elimizi taşın altında tutmaya devam ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz" dedi. 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan belirsizlik ve endişelerin yanında, küresel risklerin had safhaya ulaşmasına rağmen Türkiye'nin, 2015 yılının 3'üncü çeyreğinde birçok beklentiyi geride bırakarak yüzde 4 büyüdüğünü söyleyen Nail Olpak, önümüzdeki seçimsiz 4 yılın büyük avantaj olduğunu dile getirdi.
Türkiye

İşçi Cephesinde Endişe Hakim 
Türkiye'de bulunan Suriyelilere çalışma izni verilmesine ilişkin düzenleme, işçi cephesinde endişeyle karşılandı. Türk-İş Genel sekreteri Pevrul Kavlak, Türkiye'de genç işsizliğinin yüzde 20 civarında olduğunu belirterek, "Bu, çalışma yaşamını ciddi sıkıntıya sokar" dedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önceki gün yaptığı açıklamada, Suriyelilere çalışma izni verilmesine ilişkin yönetmelik yayımlanacağını belirtmişti. Hükümetin planı, hem ucuza çalışan kayıtdışı Suriyelilerin yasal istihdama ne kadar katılacağı hem de bunun Türkiye'deki mevcut işsizliği nasıl etkileyeceği sorusunu beraberinde getirdi. Özellikle Şanlıurfa ve Gaziantep gibi illerde önemli oranda Suriyeli çalıştırılıyor. Özellikle organize sanayi bölgelerinde çok sayıda Suriyelinin çok ucuza kayıtdışı çalıştığı belirtiliyor. Yasal istihdama geçilince Suriyelilerin bu avantajının işletme sahipleri için ortadan kalkacağı belirtiliyor. Pek çok işveren ise Suriyelilerin çalıştırılması için devlet desteğin istiyor. Pevrul Kavlak, Türkiye'de iş aramaktan ümidini kesmişler hariç yüzde 10 küsur işsizlik olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Genç işsizlik de yüzde 20'ler civarında. Biz kendimiz iş bulamazken Suriye'den gelenlerle Daha önce Doğu ve Güneydoğu'da hatırlarsanız bunların yansıması olmuştu. Bu, çalışma yaşamını ciddi sıkıntıya sokar. Sanayiye bunlar pek yansımadı şu ana kadar. Ben tarımla falan bu işi sınırlayacaklarını düşünüyorum. Sanayiye çok fazla yansıyacağını düşünmüyorum. Sanayiye de Suriyeli bir işçinin gireceği bir ortam da yok, böyle bir altyapı da yok şu anda."
Milliyet

THY, 2015'te 61 Milyon Kişiyi Uçurdu 
Türk Hava Yolları (THY) Ocak-Aralık 2015 trafik sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan yapılan açıklamada, Ocak-Aralık 2014 döneminde 54,8 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 11,8 artışla 61,2 milyona ulaştı. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda yüzde 15,7, dış hatlarda yüzde 9,0 oranında oldu. Dış hatlar business/comfort class yolcu sayısı ve dıştan dışa transfer yolcu sayılarında da Ocak-Aralık 2014 dönemine kıyasla yüzde 6,5 ve yüzde 18,1 artış sağlandı. Yolcu doluluk oranı 1,4 puanlık düşüşle yüzde 77,9 olarak gerçekleşti.
Akşam

Çiftçi Traktör Kiralayabilecek 
Avrupa'daki çiftçilerin büyük makineleri satın almak yerine ekipman garajlarından kiralama yoluyla edinerek işlerini halletmeleri modeli Türkiye'de de uygulanmaya başlıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), tarım aletlerini kiralama yöntemiyle çiftçilere kullanma imkanı sunan makine parkları sektörünün yaygınlaşmasına destek verecek. Makine ekipman parklarının Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olduğuna işaret eden TKDK Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Adnan Uzunpınar, Avrupa'daki çiftçilerin büyük makineleri satın almak yerine ekipman garajlarından kiralama yoluyla makineleri kullanarak işlerini hallettiğine dikkati çekti. Uzunpınar, "Böylece daha üst teknolojiye sahip makineleri kullanıyorlar. Belirli dönemlerde bu makinelere ihtiyaç oluyor. Yılın bir döneminde kullanılacak aletlerin, bakım ve garaj masraflarını üstlenmemiş oluyor" diye konuştu. Uzunpınar, Türkiye'de çiftçilerin tarım aletlerini satın alarak veya komşusundan karşılıklı takas şeklinde kullandığını anımsattı. TKDK'nın bunu daha profesyonel ve modern hale getirmek üzere çağrıya çıktığını anlatan Uzunpınar, şöyle devam etti: "Modern makine ekipmanlarını çiftçilerin hizmetine sunacak yatırımcılara yüzde 65 hibe vereceğiz. Traktör ve biçerdöver desteği için AB komisyonuyla görüşüp bunları dahil edeceğiz. Yatırımcılarımız makine garajı kurabilecek, çiftçilerimiz de bu garajlardan makineleri kiralama yöntemiyle faydalanabilecek."
Vatan

AAYB'nin Kuruluş Anlaşması Tamam 
Türkiye, 29 Haziran'da imzalanan Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın kuruluş anlaşmasını onayladı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan kanuna göre, Türkiye'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'na olan sermaye iştiraki taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeleri 2.6 milyar dolar karşılığını geçemeyecek. Kararla Bakanlar Kurulu bu tutarı 5 katına kadar artırmaya yetkili kılındı. Asya'daki kamu projelerine finansman sağlaması planlanan 100 milyar dolar sermayeli bankanın, Dünya Bankası'na alternatif olabilecek bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Bankanın Türkiye'nin de içinde olduğu 57 kurucu üye ülkesi bulunuyor.
Vatan
 
Türk İş Dünyasından Teröre Lanet Yağdı 
İstanbul Sultanahmet'te meydana gelen saldırıyı nefretle kınayan Türk iş dünyasından teröre lanet yağdı. Teröre karşı tüm Türkiye tek yürek olurken, iş dünyasının temsilcileri yayınladıkları mesajlarda, terörün amacına ulaşamayacağına dikkat çekti. Saldırının sadece Türkiye'ye değil dünyaya yapıldığını belirten işadamları, ekonomiyi de hedef alan bu saldırıların kendilerini yıldıramayacağını belirtti. Öte yandan yurt içi piyasalar da saldırılara karşı sakin bir seyir izleyerek net bir mesaj verdi. Borsa İstanbul dün yüzde 0.97 yükselirken, TL saldırılar sonrası dalgalansa da sert değer kaybı yaşamadı. Rifat Hisarcıklıoğlu (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği-TOBB Başkanı): İnsan canına kastederek yol almak isteyen hiçbir şer odağı amacına ulaşamamıştır ve ulaşamayacaktır. Türk iş dünyası olarak saldırıyı nefretle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Nail Olpak (MÜSİAD Genel Başkanı): İstanbul'da meydana gelen ve can kayıplarıyla sonuçlanan olayla ilgili üzüntülerimi paylaşmak istiyorum. Hepimizin canı yandı. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum. İbrahim Çağlar (İstanbul Ticaret Odası Başkanı): İstanbul'un tarihi ve turistik bölgesi Sultanahmet'te vatandaşlarımıza, ülkemizi ziyarete gelen turistlere yönelik gerçekleştirilen hain saldırıyı nefretle lanetliyorum. Küresel bir boyut kazanan terör artık dil, din farkı gözetmeksizin tüm insanlığı hedef almaktadır. Bu saldırı bir kez daha göstermektedir ki, terörün Doğu'su Batı'sı, Avrupa'sı Asya'sı yoktur. İstanbul iş dünyası olarak sonuna kadar terörün karşısında ve terörün kökü kazınana kadar ne olursa olsun devletimizin yanındayız. Erdal Bahçivan (İstanbul Sanayi Odası Başkanı): Bütün dünyayı derinden sarsmakta olan terör dalgası, İstanbul'da uygarlıkların buluştuğu tarihi mekânda masum insanları hedef almıştır. Tüm insanlığa ve evrensel değerlere yapılan bu hain saldırı nedeniyle derin bir üzüntü duyarken, barış ve huzur ortamımıza kast edenleri şiddetle kınıyorum. Salih Bezci (Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı): Türkiye böyle bir saldırıyı hak etmiyor. İnsanlara barışı ve huzuru çok görenleri, bu alçak ve hain saldırıyı gerçekleştirenleri, terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Terör saldırılarıyla ülkemizde kaos ortamı oluşturarak korku yaymaya çalışıyorlar ancak emellerine ulaşamayacaklar. Terör saldırılarını kınıyor, önlenmesi için atılacak her türlü adımı destekliyoruz. Osman Ayık (Türkiye Otelciler Federasyonu-TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı): Bu saldırı sadece ülkemizde misafir olarak bulunan insanlara değil tüm dünyaya yapılmıştır. Karmaşa yaratma adına masum insanları hedef alan zihniyeti nefretle kınayarak lanetliyoruz. Terörün önlenmesi kapsamında alınacak her türlü tedbiri de destekliyoruz. Başaran Ulusoy (TÜRSAB Başkanı): Terör saldırıları insanların temel özgürlüklerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. İstanbul'da gerçekleştirilen saldırı dünya turizmine darbe vurmayı amaçladı. Bugün İstanbul, dün Paris'ti, Madrid'di. Bu tür saldırılar insanlığa karşı yapılmış saldırılardır. Sakin bir şekilde ele alıp ve küresel bir dayanışma ile bu terör sorununa karşı mücadele etmemiz gerekiyor. İstanbul'a 80 ülkeden turist geliyor ve saldırıda verilen mesaj da çok net.
Star

SİYASET/POLİTİKA

DEAŞ Üyesi 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının failinin yabancı uyruklu bir DEAŞ mensubu olduğunu açıklayarak, "DEAŞ terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadeleyi de bundan sonra aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Yürüttüğümüz mücadeleden hiçbir şekilde bir adım dahi geri adım atmayacağız. Bu terörü gerçekleştiren failin bütün ilişkileri, bağlantıları ortaya çıkartılacak, hak ettikleri cezayı mutlaka göreceklerdir" dedi. Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Alevi kültür dernekleri temsilcilerini kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada, özetle şunları söyledi: "Canlı bombanın kendisini de katarsak 11 kişinin öldüğü terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. DEAŞ terör örgütünün dünyanın her yerinde ve ülkemizde yaptığı saldırılar, bu insanlık suçlarının en acımasız, en barbar örnekleri arasındadır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin tümü yabancı uyruklu. Onlar Türkiye'yi tanımak için gelmişlerdi, Türk halkını daha yakından görmek için ülkemizdeydiler. Bugün karşı karşıya kaldığımız terörün en önemli kaynaklarından birisi Suriye'deki iç gerilim ve ortaya çıkan güvenlik boşluğudur. Bütün insanlığa çağrıda bulunmak istiyorum; Paris'teki saldırıda nasıl omuz omuza durmuşsak, İstanbul ve Ankara'da yapılmış saldırılara karşı da hep birlikte omuz omuza duralım.
Hürriyet

'Teröre Karşı Harekete Geçilmeli' 
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Sultanahmet'teki saldırının Almanya'nın uluslararası terörle mücadele etme azmini artıracağını vurguladı. Başkent Berlin'de Cezayir Başbakanı Aldülmalik Sellal'la görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Merkel, "Bugün (uluslararası terör) İstanbul'a vurdu; daha önce Paris'e, Tunus, Ankara'ya vurmuştu. Uluslararası terör bir kez daha zalim ve insanlık dışı yüzünü gösterdi. Hissettiğimiz acının yanı sıra, bir kez daha teröre karşı kararlı bir şekilde harekete geçmenin ve bu suçların üstesinden gelmenin bir zorunluluk olduğunu bize gösterdi" dedi. Merkel, terör saldırısına ilişkin Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü dile getirerek, Türk hükümetinin ve Türk halkının derin üzüntülerini kendisine aktardıklarını kaydetti. "Biz Almanlar tekrar tekrar terörün hedefi olan Türkiye'deki insanları unutmayalım" diyen Merkel, Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını da sözlerine ekledi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de saldırıyı "barbarca bir terör eylemi" olarak niteleyip kınadı.
Milliyet

'Türkiye Kaosun Eşiğine Gidiyor' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dünkü grup toplantısında Sultanahmet'teki patlama üzerinden iktidara yüklendi. Türkiye'nin kaosun eşiğine gittiğini ifade eden Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Ankara'daki patlama olduğunda şu cümleleri kullandım: 'Terörü bitirme konusunda açık çek veriyorum. Bir şey mi istiyorsunuz, bütün gücümüzle hazırız.' Aynı şeyi şimdi söylüyorum. Artık bu işin aması maması yok. Bu hükümet Türkiye'yi yönetemez, yönetemiyor. Üçüncü sınıf kadrolarla 21. yüzyılın Türkiyesi yönetilemez. Kimin ne dediği, ne yaptığı belli değil. Düne kadar sustuk, sabrettik artık sabrımız taştı. Yönetemiyorsanız gideceksiniz, yönetenler gelecek. Daha ambulans gitmeden yayın yasağı getiriyorlar. Bütün dünya biliyor, bizim vatandaşlarımız öğrenemeyecek. İçim kan ağlıyor. İstanbul gibi bir yerde, turizmin kalbinde Sultanahmet'te canlı bomba patlayacak, önlem almayacaksınız. Bu hükümet bu ülkeyi yönetemez, gücü, kapasitesi, bilgisi, birikimi yok." "Üçüncü sınıf adamlarla Türkiye yönetilemez, Türkiye'nin büyük sorunları var. Defalarca uyardık, dilimizde tüy bitti. Hükümet, şikayet mercii değildir, şikayet edeceksen, ayrılacaksın. Nerede istihbaratın? Bizi izlemekten teröristleri izlemeye fırsat bulamıyorlar. Bırakın vali, Başbakan konuşsun, yine bizim diktatör bozuntusu konuşmuş. Türkiye gerçekten içinden çıkılmaz bir dar sokağın içine çekilmiş, herkes kaygı içinde." "Açık ve net Hitler'in Almanyasında ne varsa, 21. yüzyılın Türkiyesinde aynı şeyler yapılıyor, değişen birşey yok. Hitler Almanyası'nın dünyaya maliyetini herkes bilsin. Bu tablo ilerlerse bunun sadece Türkiye'ye değil Ortadoğu'ya ve dünyaya maliyeti olacak. Düşünmek neredeyse yasaklanacak, konuşmak zaten yasak. Böyle demokrasi olabilir mi?"
Vatan

Bahçeli'nin Yeni Anayasa Şartı: Parlamenter Sistem 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması konusunda partilere gönderdiği mektuba ilk yanıt MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli, Kahraman'a gönderdiği mektupta, kuvvetler ayrılığı çerçevesinde parlamenter sistemin etkin ve verimli çalışmasını sağlayarak güçlendirecek bir anayasa yapılması için katkı vereceklerini belirtirken, partisinin hassasiyetlerini 3 başlıkta özetledi. MHP olarak; Siyasal yapıdaki anti demokratik uygulamaları tasfiye ederek modern demokrasilerde olduğu gibi düşünce, ibadet, inanç, teşebbüs, örgütlenme ve benzeri alanlarda temel hak ve hürriyetleri güvence altına alan demokratik devlet yapısına kavuşturacak, vatandaşlarımızın aynı milletin bir ferdî olmaktan gurur duyacağı, ayrışmayı değil bütünleşmeyi, farklılaşmayı değil kucaklaşmayı, kutuplaşmayı değil kaynaşmayı sağlayacak toplumsal uzlaşmayı gerçekleştirecek, Bizi Türk Milleti olarak tanımlayan, cumhuriyetin kurucu felsefesinin aşındırılmadığı, milli ve üniter varlığımızı güvenceye alan ilk dört maddesinde ifadesini bulan esaslara dayalı bir anayasa öngördüğümüzü her platformda dile getirdik.
Vatan

DÜNYA 

İran'dan ABD Askerlerine Gözaltı 
ABD donanmasına ait iki botun İran donanması tarafından durdurulduğu ve 10 kişilik mürettebatın gözaltına alındığı belirtiliyor. AP ajansına konuşan ABD yönetiminden üst düzey bir kaynak, Basra Körfezi'nde Kuveyt ve Bahreyn'e doğru seyreden botlardan ikisiyle irtibatlarının kesildiğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook da iki bottaki 10 kadar mürettebatın Basra Körfezi'ndeki Fars Adaları'nda İran Devrim Muhafızlarına ait bir üste gözaltında tutulduğunu doğruladı. İran ile temasta olduklarını kaydeden Cook, Tahran yönetiminin kendilerine botları iade edeceği ve donanma personelini ivedilikle serbest bırakacağı yönünde teminat verdiğini söyledi. CNN de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuyla ilgili İranlı mevkidaşı Cevad Zarifi aradığını bildirdi. İran'ın Fars Haber Ajansı ise, ABD botlarının İran karasularında durdurulduğunu bildirdi. Ajansın haberinde askerlerin yakalandıkları sırada İran karasularında olduklarını bildikleri iddiasına yer verildi.
Hürriyet

Aşk, Karşılık Gördüğü Zaman Mutluluk Verir 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Alman basınına verdiği röportajın ikinci kısmı Kremlin tarafından yayınlandı. Rusya'nın yeniden NATO ile iş birliği yapmak istediğini dile getiren Putin, "Bunun için yeteri kadar sebep ve fırsat var. Ama her şey gerçek hayattaki gibi. Aşk, karşılık gördüğü zaman mutluluk verir. Bizimle iş birliği yapmak istenmiyorsa, biz ne yapalım" diye konuştu. Sekizler Grubu buluşmalarına yeniden katılabilmeyi arzuladığını da belirten Putin, "Bu buluşmalar yararlı oluyordu. Çünkü farklı görüşleri öğrenmekte ve Rusya'ya kulak vermekte fayda vardır" görüşünü dile getirdi. Röportajda Putin'e "Eğer gerçekten seçim olursa ve Esad kaybederse Rusya Esad'a sığınma hakkı verir mi?" diye soruldu. Rusya lideri, "Bu soru için henüz erken" diyerek Rusya'ya sığınan eski CIA ajanı Edward Snowden örneğini verdi: "Esad'a sığınma hakkı tanımak, Snowden'e bu hakkı tanımaktan çok daha kolay olur. Suriye lideri iç savaş boyunca hatalar yaptı. Ancak yine de ülkeyi kimin yöneteceğine karar verme hakkı Suriye halkında. Sizi temin ederim, bu süreç demokratik biçimde yürütülürse, bu durumda Esad'ın ülkeden ayrılmasına da muhtemelen gerek kalmayacaktır."
Türkiye

4 Yıldır Anıt Mezara Para Yok! 
Ölümünün dördüncü yıldönümünde, bugün anılacak olan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anıt mezarı bütçe yetersizliği nedeniyle hâlâ yapılamadı. Denktaş, vefat ettikten sonra dönemin hükümetleri bir anıt mezar projesi yarışması düzenlemişti. Anıt mezar ile ilgili olarak iki proje belirlenmiş, ancak bütçe nedeniyle sıkıntılar çıkmıştı. Son olarak bir proje üzerinde karar kılındığı ancak yaklaşık 9 milyon TL'lik bütçenin bulunamadığı öğrenildi. Anıt mezar konusunu yakından takip eden Denktaş Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Değer Denktaş, "projenin hayata geçirilmemesini" eleştirdi. "Anıtın yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini" kaydeden Denktaş, "Bizler bütçe konusunda sürekli iletişim halindeyiz. Ancak bize net olarak dönen yok. Yine de, proje belirlendi. Bu sene anıtın yapılması konusunda 3 yıla göre daha ümitliyiz" dedi. Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça da, "Bizi proje konusunda dışladılar, o nedenle bir şey yapamıyoruz" dedi. Akça, "Anıtın yapılmamasını liderleri Denktaş'a büyük saygısızlık olarak" değerlendirdi. Konuyu yakından takip eden bir yetkili ise, "Anıt mezar için projenin hazır olduğunu" belirtti ve "Paranın bloke, yani hazır olması halinde projenin başlayacağını" kaydetti. 2013 yılında ülkede yaşanan anıt mezar tartışmaları üzerine dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "bütçe olmaması nedeniyle" tamamlanamayan Denktaş'ın anıt mezarını yapmak istediğini açıklamıştı. Ancak Denktaş ailesi, bu öneriye sıcak bakmamıştı. Denktaş'ın anıt mezar tartışmaları 4 yıldır devam ediyor. Öte yandan Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş'ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir yazı yayımladı ve "Rauf Denktaş milli mücadelemizin her aşamasında önemli görevler üstlenmiştir" dedi.
Milliyet

Dönercilere Saldırdılar 
Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı akşamında mülteciler tarafından gerçekleştirilen taciz ve saldırılara tepki giderek büyüyor. Son olarak 'Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar Hareketi'nin (PEGIDA) Leipzig kolunca (LEGIDA) kentte düzenlenen göçmen karşıtı gösteride, çok sayıda dükkan tahrip edildi. Sayıları birkaç bini bulan göstericiler, Başbakan Angela Merkel'i hedef alan pankartlarla kent merkezinde gösteri düzenlerken, yaklaşık 250 kişilik bir grup, aralarında Türklerin de bulunduğu göçmen kökenliler tarafından işletilen fast food lokantalarına saldırdı. Kentteki solcu grupların kalesi sayılan Connewitz semtindeki dükkanları hedef alan eylemciler, dükkanların yanı sıra çok sayıda otomobili de tahrip etti. Polis, olaylara karışanların büyük bölümünün suç kaydı bulunan aşırı sağcılar olduğunu açıkladı. Eylemcilerin, aynı saatlerde mültecilere destek gösterisi düzenleyen gruba ait bir otobüse de saldırdığı belirtildi. Olaylarda bazı polis memurlarının da yaralandığı kaydedildi.
Vatan

Stratejik Kasaba Suriye Rejiminin Kontrolüne Geçti 
Rus jetlerinin desteğiyle Bayırbucak bölgesinde kara operasyonu düzenleyen Suriye rejimi, Türkmenler için önemli bir bölge olan Salma kasabasını aldı. Böylece, Suriye'nin Lazkiye şehrine bağlı olan ve en kalabalık Türkmen nüfusunu barındıran Salma rejimin kontrolüne geçti. Kasaba daha önce ÖSO'nun ve Nusra'nın kontrolündeydi. Esad rejimi tarafından Salma'nın alınmasıyla Suriye ordusunun yolu İdlib- Cisreşşuğur'a açılmış oldu. Ayrıca stratejik Halep-Lazkiye otoyolu da rejim güçleri tarafından kontrol altına alındı. Cirn el kale, Rüveyset el kale, Şiyş El kadi, Dahr el adra, Rüveyset El tuyur, Tel El Karakifi ve Tirtyah köyü de rejim güçlerine geçti.
Star

SPOR 

İsviçre'nin Zürih kentinde önceki akşam verilen FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu (Ballon d'Or) ödül töreninin öne çıkan isimlerinden biri de Antalyasporlu Samul Eto'o'ydu. Yılın En İyi 11'i ödüllerini veren Eto'o ile birlikte törene katılan Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, gecede yaşadıklarını önce sosyal medyada, ardından Hürriyet'le paylaştı. Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar, Kaka, Paul Pogba, Clarence Seedorf, Marcelo ve Andres Iniesta ile tanışma fırsatı bulan Gültekin Gencer, bu 'yıldızlı gece'yi şöyle anlattı: "Eto'o'nun müthiş bir saygınlığı olduğunu ödül töreninde bir kez daha gördüm. Messi, ödülü aldıktan sonra özel odasına Eto'o ile birlikte gittik. Messi, onu çok sevdiğini söyledi, hatta daha ileri giderek, 'Senin de bu ödülü almanı isterdim. Ben İspanya'da oynarken, sen dünyayı dolaşıyorsun. Yaptıklarını hayranlıkla izliyorum' dedi." "Konuşmanın devamında Eto'o beni Messi'ye tanıtırken 'Bu başkanı iyi tanı. 5 yıl sonra transfer olacağın takımın başkanı. Oynadığım şehir Antalya dünyanın turizm merkezi. Müthiş doğası var' dedi. Messi, Eto'o ve beni İspanya'da bir maçına davet etti. Kazandığı ödül ile fotoğraf çektirdik. Çok cana yakın ve samimi. Vatandaşları Batalla ve Sosa'yı sordu. Eto'o da Messi'yi Antalya'ya davet etti. Fırsat bulduğunda Arda ile geleceğini söyledi."
Hürriyet

Fenerbahçe transfere nokta koymak için hazırlıklarını tamamladı. Teknik Direktör Vitor Pereira'nın verdiği liste doğrultusunda çalışmalarını tamamlayan yöneticilerin son gelişmelerle ilgili raporu Aziz Yıldırım'a sunmasının ardından başkan ile teknik direktör bir araya geldi. Orta saha transferi konusunda ısrarcı olmayan Vitor Pereira'nın, "Önceliğimiz golcü. Elimizdeki iki oyuncudan birisi formsuz, diğeri sakat. Bu nedenle mutlaka bir takviye yapılması şart" sözleri üzerine Yıldırım forvet transferi için hocaya söz verdi. Yönetim, daha ekonomik olması sebebiyle Partizan'dan Saponjic ile Giresunspor'un genç yıldızı Vedat Muriqi üzerinde dursa da, Pereira'nın gözdesi Bordeaux'da top koşturan Uruguaylı Diego Rolan için de temaslar sürüyor. Fransız ekibinin Rolan'ın bonservis bedelinde indirim sağlaması için kıran kırana pazarlık yapan Fenerbahçe Yönetimi, Bordeaux'dan beklediği cevabı alamazsa, Muriqi ya da Saponjic'i kadroya katacak. Sarı-lacivertlilerin haber beklediği bir diğer oyuncu ise Fredy Guarin. İnter'le yollarını ayırmak üzere olan Kolombiyalı orta saha oyuncusu için 4 milyon avroyu gözden çıkaran Fenerbahçe, Zenit ve Schalke'yle yarışıyor. İtalyan basını, Guarin için en iyi teklifi Fenerbahçe'nin yaptığını yazarken, sarı-lacivertlilerin rakamı daha fazla yükseltmeyeceği belirtiliyor. Pereira'nın "Olursa güç katar. Ancak şart da değil" raporu üzerine beklemeye geçen sarı-lacivertliler, kararı Guarin'e bırakmış durumda. İnter'in gözden çıkardığı 29 yaşındaki yıldızın Fenerbahçe ile Schalke arasında tercih yapması bekleniyor.
Türkiye

Ligin ilk yarısını üçüncü sırada tamamlayan ve oynadığı kötü futbolla taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Galatasaray, Teknik direktör Mustafa Denizli'nin isteği doğrultusunda transfer çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. İlk olarak Kasımpaşa'dan ön liberoda görev yapan Ryan Donk'a sözleşme imzalatan sarı-kırmızılılar, Molde'de oynayan sağ bek Martin Linnes ve kulübü ile el sıkışmıştı. Galatasaray, dün transferi KAP'a bildirirken, genç futbolcuyu da akşam saatlerinde İstanbul'a getirdi. Yapılan açıklamada, "Martin Linnes için oyuncunun kulübü Molde FK ile resmi görüşmelere başlanmış olup oyuncunun İstanbul'da sağlık kontrolünden geçmesi akabinde kamuoyu bilgilendirilecektir" ifadeleri kullanıldı. Sarı-kırmızılıların Molde'ye 2 milyon avro bonservis bedeli ödeyeceği, 24 yaşındaki Norveçli futbol ile de 3.5 yıllık sözleşme imzalayacağı belirtildi. İmza sonrası Martin Linnes, Galatasaray'ın Antalya kampına katılacak. Taraftarların karşıladığı Norveçli oyuncu havaalanında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin en büyük kulübüne geldim. Galatasaray ile ilgili olumlu bilgiler aldım. Çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı. Galatasaray'da bugün sağlık kontrolünden geçirilecek olan Linnes son yıllardaki başarısıyla dikkat çekiyor. 24 yaşındaki oyuncu, Molde formasıyla 152 resmi maçta görev alırken, 14 gole imza atıp 16'da asist yaptı. Bir dönem Beşiktaş'ın da gündeminde yer alan fakat transferi gerçekleşmeyen Martin Linnes 2012 yılından bu yana Molde'de oynuyor. Başarılı oyuncu, Norveç'te yılın en iyi defans oyuncusu seçilmişti.
Türkiye

Beşiktaş ikinci devrenin başlamasına az bir süre kala kaleci transferinde bir türlü sona yaklaşamadı. Yönetim, görüşme halinde olduğu 3 isim arasından birisiyle hafta sonuna kadar anlaşmak için harekete geçti. Siyah-Beyazlılar'da en somut gelişme Brezilya'nın Corinthians takımında forma giyen Cassio Ramos transferinde yaşandı. 28 yaşındaki kaleci için Brezilya basını "Cumartesi gününe kadar Türkiye'ye gidecek" diye yazdı. Diğer taraftan Siyah-Beyazlılar'ın almak için son ana kadar beklediği isim ise Dnipro'lu Denys Boyko. Beşiktaş, kamp için Antalya'ya gelecek olan Dnipro'ya son bir teklif daha yapacak ve buradan gelecek cevaba göre transfer de netlik kazanacak. Valencia'da forma şansı bulamayan Ryan da yedekte tutuluyor. Bu transferlerin gerçekleşmemesi halinde Ryan ile masaya oturulacak. Yönetim, bu 3 kaleciyle görüşmeleri hızlandırırken transferde son kararı teknik direktör Şenol Güneş verecek. Güneş'in 3 kalecinin görüntülerini yardımcılarıyla birlikte izlediği ve yönetimin rapor istemesi halinde transfer edilmesi gereken ismi bildirecekleri öğrenildi. Güneş'in daha önce Boyko'nun transferinin gerçekleşmesi için görüş bildirdiği, bu nedenle kaleci transferinde büyük titizlik gösterdiği ifade edildi.
Star

Trabzonspor, Adanaspor'u rahat geçti: 1-4. 10'da Adana atağında kaleci Uğurcan üst üste iki şutu kurtardı. 13'te Yusuf ceza alanına girip sert ve düzgün vurup topu filelere yolladı: 0-1. 16'da Deniz'in röveşatasında ağlara giden top ofsayt gerekçesiyle geçerlilik kazanmadı. 23'te Özer'in pasında Soner altı pastan affetmedi: 0-2. 30'da Soner'in volesinde yerden seken top auta çıktı. 45'te Yusuf bu kez ceza alanı köşesinden nefis vurdu: 0-3. 54'te orta sahadan aldığı topla savunmanın arkasına sarkan Hakan'ın pasında Ahmet kötü vurunca önemli bir fırsat kaçtı. 58'de Deniz'in şutunda top savunmadan döndü. 61'de Mahmut'un kullandığı serbest atışta top üstten auta çıktı. 64'te Özer'in ara pasında Deniz Yılmaz aşırtma bir vuruşla kaleciyi avladı: 0-4. 74'te defansın arkasına sarkan Mehmet Sak ağır kalınca pozisyon kayboldu. 82'de ceza alanı içinde topla buluşan Ahmet Dereli skoru belirledi: 1-4.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme