14 Ocak 2016 Perşembe

14.01.2016 Genel Gündem


14.01.2016 Perşembe
Güncel/Siyasi 

Bildiri Depremi 
11 Ocak günü 'Barış İçin Akademisyenler Girişimi' tarafından yayınlanan "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiride, "Devletin Cizre, Dargeçit, Silvan, Silopi, Sur ve daha birçok yerde başta Kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. Devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. Ayrıca devleti bir an ewel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz" denildi. Türkiye'nin sokağa çıkma yasakları ve hak ihlalleriyle Anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiği de öne sürüldü. Ertesi gün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu akademisyenlere ağır bir dille çatarak "Çoğu maaşını devletten alan sözde aydınların ihanetiyle karşı karşıyayız. Ey aydın müsveddeleri, sizler karanlık ve cahilsiniz" dedi. Aynı gün YÖK acilen toplandı ve imzacılar hakkında hukuki süreç başlatılacağını ilan etti. Yine aynı gün 'Barış İçin Akademisyenler Girişimi'ne karşı 'Türkiye İçin Akademisyenler' adlı platform kurularak imzaya açıldı. Tepkilerin ardından Barış İçin Akademisyenler Girişimi'ne sosyal medyada destek grupları kuruldu: Barış İçin Edebiyat İnisiyatifi, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Üniversite Öğrencileri, Barış İçin Sinemacılar, Barış İçin Yazarlar, Barış Bloku ve Bağzı Üniversiteliler, Change.org'da imza kampanyaları başlattılar. Barış İçin Akademisyenler Girişimi metninin imzaya açıldığı www.barisicinakademisyenler. net'e tepki olarak kurulan www. turkiyeicinakademisyenler.com adlı sitede, karşı metin yayınlandı. Bildiride, akademisyenlerin Türk devleti ve milletinin bekası konusunda tarafsız olamayacağı belirtildi.
Hürriyet
 

Kandil'e Hava Operasyonu 
Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki kamplarına yönelik hava operasyonu düzenledi. Bölgedeki güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı dört F-16 ile iki F-4, önceki gün 21.00-23.30 saatlerinde PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan, Gare ve Zap kamplarını vurdu. Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağının da destek verdiği operasyonda Türk jetleri, insansız hava araçlarınca tespit edilen örgüte ait sığınak, depo ve barınakları imha etti. Türk jetleri, operasyonun ardından üslerine döndü. Cizre'de barikat ve hendeklerin bulunmadığı Şah Mahallesi'ndeki evinin balkonunda çay içtiği belirtilen Veysi Elçi, çatışmalar sırasında başına isabet eden bir kurşunla ağır yaralandı. Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Elçi, kurtarılamadı. Veysi Elçi'nin vefat eden Diyarbakır eski Milletvekili Şerafettin Elçi'nin yakın akrabası olduğu öğrenildi. Cizre'de sokağa çıkma yasağının 31'inci gününde de şiddetli çatışmalar dün de devam etti. Hendek ve barikatların bulunduğu Yafes Mahallesi, önceki akşam tamamen güvenlik güçlerinin kontrolüne geçti. Çatışmaların olduğu Cudi Mahallesi'ndeki Fatih İlkokulu'nda meydana gelen patlamada, okulun camları kırılırken dumanlar yükseldi. Van'ın merkez İpekyolu ilçesinde raylara döşenen el yapımı patlayıcı, önceki akşam 19.30'da yük treninin geçişi sırasında patlatıldı. Ölen yada yaralananın olmadığı patlamada lokomotifin camları ve farları kırıldı. Bazı evlerde hasar oluştu.
Milliyet

'Reis'in Çekimi Başlıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını konu alan 'Reis' filminin çekimleri önümüzdeki hafta başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı oynaması için 200 oyuncuyla görüşüldü ve Reha Beyoğlu'nda karar kılındı. Çekimlerin yapılacağı mekan ve platolar için 4 milyon dolar harcandı. Yapımcılığını Ali Avcı, yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz'un yaptığı film Kıbrıs, Bursa ve İstanbul'da çekilecek. Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ı Özlem Balcı oynayacak. Diğer oyuncu kadrosu şöyle: Ufuk Bayraktar, Abidin Yerebakan, Orhan Aydın, Ali Yaylı, Alper Türedi, Aydan Çakır, İsmail Hakkı, Volkan Başaran, Yener Gürsoy ve Ercan Demirel. Erdoğan ve eşi Emine Hanım, İstanbul'da bir törende TRT 1'deki 'Seksenler' dizisinin oyuncularıyla karşılaşmıştı. Erdoğan dizide 'Yıldız' rolünü oynayan Özlem Balcı'yı görünce, "Bak Emine en sevdiğin oyuncuyu bulduk" demişti.
Vatan

Canlı Bomba Olmaya Hazırlanırken Yakalandı! 
Dün terör örgütü IŞİD'e yönelik Ankara, İzmir, Antalya, Kilis, Şanlıurfa, Mersin ve Adana'da düzenlenen operasyonlarda toplam 68 zanlı gözaltına alındı. Şanlıurfa'daki operasyonda gözaltına 22 şüpheli, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanmaya başlandı. Şüphelilerden çoğunun konuşmadığı öğrenilirken, bazılarının ise ifadelerinde IŞİD'e militan ve lojistik destek sağladıklarını söyledikleri öğrenildi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, Beykapısı Mahallesi'nde bulunan 'Muhammedi Eğitim Şeyhülislam Medresesi' adı verilen avlulu evde düzenlenen operasyon sırasında polisi görüp arka kapıdan kiralık bir araçla kaçan 2 şüpheli Akabe mevkiinde yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu kişilerden psikolojik sorunları olduğu öğrenilen E.P.'nin avlulu evde 'canlı bomba' olarak yetiştirildiği öğrenildi. Ayrıca gözaltına alınanlardan M.S.'nin ise örgütte eleman ve lojistik temin eden kişi olduğu saptandı. Yaklaşık 2 yıldır Şanlıurfa'da çok sayıda kişiye bu medresede eğitim veren şüphelilerin, Suriye'nin Rakka kentine gönderdikleri kişilerin 3 aylık bomba ve askeri eğitiminin ardından IŞİD saflarında savaşmalarını sağladıkları ortaya çıkarıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 106,5029-106,6090                                                                                          
ABD Doları 3, 0310-3, 0328/ 
Euro 3,3053-3,3079/
İngiliz Sterlini 4,3673-4,3717

10 Milyar Liralık Torba 
Meclis'e geçtiğimiz günlerde sevk edilen ve dün gece yarısı 9 maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni torba yasa tasarısının maliyeti 10 milyar TL'yi buluyor. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, en az 5 milyon kişiyi ilgilendiren torba yasa görüşmelerinde komisyon üyelerine bilgi verdi. Emniyet hizmet tazminat oranının yüzde 25 artırılmasının 261 bin personeli kapsadığını belirten Soylu, "Emniyetteki yükseköğrenimli olanların ek göstergeleri yükseltilmektedir. Bu kapsamda aktif 243 bin personel, emekli 118 bin personel var. Uzman erbaş ve jandarmaların ek göstergelerinin yükseltilmesinden 96 bin personel yararlanacak" dedi. Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek priminin kesilmesi uygulamasına son vereceklerini belirten Soylu, bu düzenlemenin de 661 bin kişiyi ilgilendirdiğini söyledi. Lise veya üniversite mezunu gençlerin sağlık sigortası giderlerini 2 yıl devletin ödemesinin 517 bin 419 gencin ilgilendirdiğini kaydeden Soylu, "Yüzde 6 sigorta prim indiriminden 10 işçisi şartının kaldırılması da 478 bin 607 işçiyi ilgilendirecek" dedi. Soylu, maliyeti şöyle anlattı: "10 işçi düzenlemesinin maliyeti 780 milyon lira. Muhtarların ücret artırılmasının yıllık 185 milyon liralık yükü var. Yüzde 10'luk destek priminin kaldırılması 1 milyar lira. Gençler için sağlık sigortası maliyeti 942 milyon TL. İş başı eğitim programlarından 200 bin kişi yararlanacak. 3 milyar 339 milyon maliyeti biz karşılayacağız. Annelik istirahatına dönük haklar nedeniyle 654 milyon 684 bin TL'lik yük oluşacak. Yem ve gübrede KDV'nin kaldırılması 1 milyar 850 milyon yük getirecek. Uzman erbaş ve jandarma maddesi 38 milyon lira maliyet getirecek. Emniyetle ilgili düzenlemeler 853 milyon yük getirecek." Bu arada, Albaylar için getirilen "teşvikli emeklilik" uygulamasında değişikliğe gidildi. Albaylar, kendi isteklerine bağlı değil Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararına göre emekli edilecekler.
Hürriyet

Şirketler İçin De Ara Bulucu Geliyor 
Hükümetin, eylem planlarında yer alan yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında, yatırımların önündeki hukuki ve bürokratik engellerin kaldırılması için düğmeye basılıyor. Eylem planı kapsamında şirketlerin avukat bulundurma zorunluluğuna esnetilip, kamuya olan borç sebebiyle yapılan haciz işlemleri yeniden düzenlenerek ara buluculuk sistemi getirilecek. Ara buluculukla ilgili olarak Adalet Bakanlığı bir taslak çalışma yapıyor. Mevcut durumda bir dava toplamda yaklaşık 7 bin liraya mal olurken, bu maliyetin 3 bin-4 bin lirası devletten, 2 bin-3 bin lirası ise vatandaştan çıkıyor. Hazırlanan taslak ile zorunlu arabuluculukta, ara buluculuk faaliyetinin 2 saatlik ilk iki seansını devlet ödeyecek ve bunun ücreti yaklaşık 250 lira olacak. Bu sürede taraflar anlaşmaya varırlarsa hem devlet hem de taraşar tasarruf etmiş olacak. Aynı şekilde, 2 bin 500 lira altı ilamsız takiplere itiraz olursa bu icra takipleri de arabulucuya gidecek. Ticari davalarda ise 50 bin liranın altındaki ihtilaflar da arabulucuya gidecek. Ayrıca kamunun koyduğu haciz davalarında borcu aşan miktardaki mal varlığının haczedilmesi ve bloke edilmesinin önüne geçilecek. Alacaklı kamu kurumları öncelikle elektronik ortamda borçluların mal varlıkları (trafik, tapu kayıtları) ile banka hesaplarını görerek bunlardan borca yetecek kadarına haciz uygulayacak. Bunun yanı sıra "İflas erteleme" sistemini istismar edenlere karşı hukuki ve cezai sorumluluklar getirilecek. Bu sistemin daha sağlıklı işlemesinin sağlanması amacıyla kanun değişikliği yapılacak. Sermayesi 250 bin TL'yi aşan anonim şirketlerin avukat bulundurma zorunluluğunun esnetilmesi de düzenlemenin içinde yer alacak.
Türkiye

Tanap'ta Boruların Yarısı Teslim Alındı 
Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için tüm çalışmaların hızla devam ettiği ve projede kullanılmak üzere şu ana kadar üretilen 850 kilometrelik borunun teslim edildiği belirtildi. Teslim edilen 850 kilometrelik borunun yüzde 80'lik kısmının üretimi Türkiye'de gerçekleştirildi. Proje kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya'da olmak üzere, ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak. Bu çıkışlardan Türkiye, yıllık 16 milyar metreküplük kapasitenin 6 milyarını kendi kullanımı için alırken, kalan 10 milyar metreküp Avrupa'ya gidecek. Güney Kafkasya Boru Hattı ve Trans-Adriyatik Boru Hattı ile birleşerek Güney Doğalgaz Koridoru'nun parçasını oluşturacak TANAP Doğalgaz Boru Hattı, 19 kilometresi Marmara Denizi geçişi olmak üzere toplam bin 850 kilometreden oluşacak. SOCAR'ın yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30 ve BP'nin yüzde 12 hisse ile ortak olduğu projenin temeli, geçen yıl mart ayında atılmıştı.
Türkiye

250 Milyon Dolarlık Dizi İhraç Ettik 
Dizi ihracatçısı Calinos Holding'in Genel Müdürü Beşir Tatlı, Türkiye'de yıllık ortalama 70 dizi üretildiğini söyledi. Bunlardan 40'a yakınının reyting kurbanı olup yayından kaldırıldığını anlatan Tatlı, yayında kalmayı başaranların da sadece 10-15'inin yurt dışındaki televizyon kanallarında yerini alabildiğini vurguladı. Tatlı, dizi ihracatından geçen yıl 250 milyon dolarlık gelir elde edildiğini, bu rakamın 2016 için 300 milyon dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti. Dizi film üretimindeki sorunları anlatan Tatlı, Türk dizi film sektöründe senaryo sıkıntısı yaşandığını belirtti. Tatlı, yeni konu bulmakta zorlanan senarist ve yapımcıların biraz da kolaya kaçarak, daha önce yurt dışında çekilenlerin adaptasyon haklarını alıp yeni dizi üretmeye başladığını savundu. Bunların Türk dizisi tadında olmasının beklenemeyeceğini dile getiren Tatlı, "Bunun da ihracatı olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Yabancıların ağzında damak tadı oluşturan Sıla, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Fatmagül'ün Suçu Ne gibi aşkı, aileyi, insan ilişkilerini, iyi senaryo ve iyi çekimlerle anlatan büyük Türk dramalarına tekrar dönmemiz lazım" diye konuştu. Tatlı, Türk dizilerinin, esas itibarıyla ana hikaye bakımından birbirinden oldukça farklı masal ve gerçek hayatı bir arada barındırma özelliği olduğunu ifade etti.
Milliyet

Türk Çeliği ABD'de 'Anti-Damping'i Yıktı 
ABD, Türk çelik ürünlerine anti-damping vergisi uygulamayacak. Çelik İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, ABD, yerli üreticilerin ABD Ticaret Bakanlığı'na yaptığı şikayet sonucunda 9 Eylül 2015 tarihinde Türkiye'nin yanı sıra Güney Kore ve Brezilya menşeli sıcak yassı çelik ürününde bir telafi edici vergi, yine aynı üründe Avustralya, Japonya, Hollanda, Birleşik Krallık, Güney Kore, Brezilya ve Türkiye'den yapılan ithalata yönelik bir anti-damping soruşturması başlatılmıştı. Sıcak sac davası sübvansiyon ön sonuçları doğrultusunda Türk çelik firmaları Çolakoğlu ve Erdemir'e vergi uygulanmaması kararlaştırıldı.
Akşam

Özel Sektör Borcunu Uzattı 
Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu kısa vadede azaldı, uzun vadede arttı. Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, Kasım sonu itibariyle 2014 yıl sonuna göre 22.2 milyar dolar artarak 189.8 milyar dolara yükseldi. Merkez Bankası verilerine göre, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 17.8 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 828 milyon dolar arttı. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 554 milyon dolar azalırken, tahvil stoku ise 279 milyon dolar artışla 3.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2.9 milyar dolar artarken, tahvil stoku 736 milyon dolar artışla 5.7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2014 yıl sonuna göre 22.4 milyar dolar azalarak 21.9 milyar dolar oldu. Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 68.7 milyar dolar tutarında oldu.
Vatan

THY 'Dünya İlk Akla Gelen Havayolu Ligi'nde Zirvede 
Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, pazar payından uçuş noktasına, marka bilinirliğinden tüketici memnuniyetine, uçak sayısından personele kadar her alanda yeni bir 'take off'a (havalanma) hazırlanıyor. 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'nin önünde açılan istikrarlı ve güçlü iklimi değerlendirmeyi planlayan THY'nin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yeni dönemle ilgili hedeflerini gazetelerin ekonomi müdürleriyle düzenlediği sohbet toplantısında anlattı. Aycı'nın anlattıklarına genel olarak baktığımızda, jeopolitik olumsuzluklara rağmen çok güçlü hedefler ortaya koyan THY'nin gözü dünya havayolu liginde en üst sıralara yerleşmek. Türk Hava Yolları'nın marka algısının 'ucuz uçuş'tan, 'ödediğiniz paranın karşılığını aldığın havayolu' haline geldiğini belirten İlker Aycı "Şimdi itibarlı, prestijli marka algısında en üst lige geçme zamanı" dedi. THY, şimdiden marka bilinirliğinde dünyada ilk dört havayolundan biri haline gelmiş bile. "Marka bilinirliğinde dünya genelinde yüzde 64 ile Lufthansa'yı geçtik" diyen İlker Aycı "Avrupa'daki oranımız yüzde 77. Yani 100 kişiden 77'si THY'yi biliyor. Hatta dünya genelinde 'ilk akla gelen havayolu' sıralamasında Emirates'ten sonra ikinciyiz" dedi. THY'nin bilinirliğinin bu kadar artmasında en önemli etken hiç şüphe yok ki dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu olması. 2015'te 284 hata ulaştıklarını hatırlatan Aycı'dan 2016 ve sonrası için sürpriz hat açılışları müjdesi de geldi. İlker Aycı, yeni destinasyon müjdelerine Havana ile başladı ve şöyle sıraladı: Phuket, Hanoi, Mexico City, Sevilla, Atlanta, Bogota. Böylece hat sayısı 290'ın üzerine çıkacak. Atlanta devreye girince ABD'ye günlük yolcu sayısı 6.500'e, 2017 başında da 10 bin kişiye ulaşacak. THY, hat açılışlarında dünya havayolu pazarındaki payını İstanbul 3. havalimanını devreye girmesinin de itici gücüyle iki kattan fazla artırmayı hedefliyor. Dünya havayolu taşımacılığı pazarından şu anda yüzde 1.9 pay aldıklarını kaydeden Aycı "2023'te payımızı yüzde 3.5-4'e çıkarmayı hedefliyoruz. 229 olan uçak sayımız da 500'ü geçecek" dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

MYK Sayısını Belirleyecek 
CHP'de değişim ve dönüşüm 35. Olağan Kurultay'da başlayacak. Kurultayda, parti vitrini olarak da adlandırılan, Genel Başkan'ın yakın çalışma arkadaşlarının yer aldığı 17 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üye sayısını belirleme yetkisi Kemal Kılıçdaroğlu'na verilecek. Genel Başkan isterse bu sayıyı artırıp azaltabilecek. 16-17 Ocak'taki kurultay 'Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik' sloganıyla yapılacak. Kurultay öncesi son MYK toplantısı Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. Kurultay'ın değerlendirildiği toplantıda Kılıçdaroğlu MYK üyelerine teşekkür etti. Kurultay sonrası MYK üyelerinin büyük oranda değiştirileceği belirtiliyor.
Hürriyet

Olmaz Öyle Şey Burası Sendika Mı? 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kayyum atanmasının kaçınılmaz hale geleceğini açıklayan muhalifler için, "olmaz öyle şey, burası sendika mı?" karşılığını verdi. "Kapris ve ihtirasa izin vermem" diyen Bahçeli, muhalefeti, ilçe ve il kongreleri zemininde mücadele etmeye çağırdı. Gelişmeler MHP'de, "mahkeme" ve olağan kongrenin ilk adımı olan, "ilçe kongrelerinin" eş zamanlı olacağı sinyalini veriyor. Böyle bir durumda genel merkez ve muhalifler iki minderde birden güreş tutacak. Edinilen bilgilere göre kurmaylarıyla değerlendirmesinde Bahçeli, olağanüstü kongre isteyen muhaliflerin davaya zarar verdiklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: "Olganüstü kongre yasal bir haktır. Olağanüstü kongre için üç yol gösterilmiştir. Genel Başkanı talebi, MYK isteği üzerine ve 5'te 1 delegenin imzasıyla toplanır. Şimdi 1 Kasım'da seçim olur 2 Kasım'dan itibaren olağanüstü kongre demeye başladınız mı burada samimiyet yok demektir Kapris ve ihtirasa izin vermem. 'Parti biraz oy kaybetti, bizim için bir fırsat doğdu, öyleyse delegeler üzerinde şöyle böyle yaparım' dediğiniz vakit, bir başka müessese daha zedelenmiş olur o da delege sistemidir. Güneydoğu'da yaşananlar, Rusya olayı, Irak'taki, Suriye'deki gelişmeler gibi önemli olayların yaşandığı dönemde MHP'yi meşgul etmek isteyenlere müsaade edemem. Bunun arkasında bir proje var demektir. Bir proje varsa bedelini ödeyecektir. Ben var olduğunu düşünüyorum." Bahçeli, muhalif kanattan imzalar verildikten 15 gün sonra kongreyi toplaması gerektiği ve aksi taktirde mahkeme kanalıyla kuyyum atanacağı iddialarına ise, "olmaz öyle şey, burası sendika mı?" karşılığını verdi. Muhalifleri ilçe ve il kongrelerinde mücadeleye çağıran Bahçeli, "İddia sahibiyseniz demokratik zeminde mücadele edin. Gelin ilçe kongrelerinden başlayarak kendinizi ve iddialarınızı anlatın, tabanla bunları paylaşın. İl ve ilçe kongrelerinden süzülerek gelin. Eğer taban size inanırsa kongreden çıkan sonuca herkes razı olur. Büyük kongrede iddiası olan önce bu tabanın karşısına çıkıp oradan büyük kongreye gelsin" ifadelerini kullandı.
Milliyet

DAEŞ'i Kullananı Ortaya Çıkaracağız 
Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, İstanbul Valiliği'nde aldığı brifingin ardından yaptığı açıklamada, 4 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi. Davutoğlu şöyle devam etti: Saldırganın DAEŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak DAEŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve kamufle edilebilecek bazı eylemlerin kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt. Taşeron örgütü eğer birileri Türkiye'ye karşı kullanmak istiyorsa gerekli her türlü tedbiri alma konusunda kararlıyız. Türkiye'nin havadan yapacağı operasyonları bazı ülkeler engelleyici tutum içinde. Ya kendileri DAEŞ'i yok etsinler ya bıraksınlar biz yok edelim. Ama kimse 'DAEŞ'e karşı mücadele ediyorum' görüntüsüyle sivil halkı cezalandırarak, DAEŞ'e alan açmayı düşünmesin. Suriye sınırına yakın bazı bölgeler DAEŞ'ten kurtarıldı. Onun üzerine rejim, Şam'a yakın daha güney bölgedeki DAEŞ unsurlarıyla anlaşarak, rejimin otobüsleriyle bazı DAEŞ unsurları Suriye'nin kuzeyine sevk edildi. Bugün Suriye'de çok kirli is birliklerini görüyoruz."
Akşam

DÜNYA 

AB'den Polonya'ya Basın İncelemesi 
Avrupa Birliği Komisyonu, yargının bağımsızlığı ve medya özgürlüğü alanlarında Avrupa standartlarına ve ilkelerine uyumu şüpheli adımlar atan Polonya'yı hukuk devleti açısından incelemeye aldı. Sürecin sonunda hukukun üstünlüğü alanında ciddi ihlaller belirlenmesi ve bunların giderilmemesi halinde bu ülkenin AB içindeki oy hakkının askıya alınma riski var. İlk kez işletilen prosedürün devreye sokulduğunu açıklayan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, işbirliğine dayalı bir yaklaşım içinde olduklarını belirterek, "Amacımız sorunu çözmek, suçlamak ya da polemiğe girmek değil" dedi. AB Komisyonu ilk aşamada elde edeceği bilgilerle hukuk devleti açısından sistemik tehdit olup olmadığına karar verecek. Bu yapılırken Polonya ile düzenli ve kapsamlı diyalog devreye sokulmaya çalışılacak. Tehdit tespit edilmesi halinde Polonya'ya 'hukuk devletiyle ilgili bir görüş' iletilecek. Bir sonraki aşamada sorunun çözülüp çözülmediğine bakılacak. Sorunun sürmesi halinde Komisyon bir tavsiye yayınlayacak ve Polonya'ya belli bir süre verecek. AB gerekirse AB Antlaşması'nın 7'nci maddesinin devreye sokularak Polonya'nın oy hakkını askıya alabilir
Hürriyet

DAEŞ Yenilecek 
ABD başkanları, geleneksel olarak yılda bir kez Kongre'ye giderek geçen yılı değerlendirip gelecek yıla dair paylaşımlarda bulunuyor. Bu konuşmaya "Birliğin Durumu" adı veriliyor. Dün söz sırası son kez koltuğa bu yıl veda edecek olan Barack Obama'daydı. Konuşmasında daha çok Amerikalıları ilgilendiren konulara değinmeyi tercih eden Obama, "ABD dünya üzerindeki en güçlü ulustur. Nokta. Önemli uluslararası konular söz konusu olduğunda dünyadaki insanlar liderlik etmesi için Pekin veya Moskova'ya bakmıyor, bizi arıyor" dedi. ABD'nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin mücadelesinde DAEŞ'in mutlaka yenileceğini vurgulayan Obama, İslam'a karşı yapılan saldırıların da durması gerektiğini sözlerine ekledi. Cumhuriyetçi Partili başkan aday adaylarının ırkçı ve dinci ayrıştırma söylemlerini eleştiren Obama, bunun ABD'nin ilkelerine ters düştüğü uyarısında bulundu.
Türkiye

Talat: Kıbrıs'ta Referandum Haziranda 
KKTC'nin eski cumhurbaşkanı olan iktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta referandumun bu yılın haziran ayında gerçekleşebileceğini söyledi. Sosyal medya üzerinden kendisine yönelik sorulara yanıt veren Talat, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis arasında devam eden görüşmelerin mart ayında sonuçlanacağı mesajını verdi. Talat, "İçerik martta ortaya çıkıp, tartışmaya açılacak. Güney seçimleri (Mayıs ayındaki parlemento seçimleri) ertelenecek. Nasıl olsa önce referandum, sonra seçim" dedi. "Martta referandum değil, müzakerelerin sonuçlanması. Referandum makul bir süre sonra" diye devam eden Talat, referandum tarihi ile ilgili, "Mesela haziranda" diye yazdı. Bu arada Talat, Brüksel'de Kıbrıs sorunu konusunda görüşmeler yapıyor.
Milliyet

Her Gece Farklı Hücrede Yatıyor 
Meksika'da geçen hafta 6 aylık kaçışın ardından sahil kenti Los Mochis'te saklandığı villaya düzenlenen operasyonla yakalanan uyuşturucu baronu Joacquin Guzman'ın hapishanede her gece farklı bir hücrede tutulduğu açıklandı. Bugüne kadar iki kez hapishaneden kaçmayı başaran Guzman, son seferinde hücresinin altından kazılan bir tünel yardımıyla firar etmeyi başarmıştı. Yetkililer, 'bücür' (El Chapo) lakaplı Guzman'ın tabanı tünel kazılmasına engel olmak için güçlendirilmiş hücrelerde tutulduğunu ve 24 saat kapısında güvenlik görevlilerinin nöbet tuttuğunu belirtti. Bir yıl içerisinde uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, adam kaçırma gibi suçlardan yargılanmak üzere ABD'ye gönderilmesi planlanan Guzman'ın, Rolling Stone dergisi adına ekim ayında kendisiyle röportaj yapan ABD'li aktör Sean Penn'in takip edilmesi sayesinde yakalandığı ortaya çıkmıştı.
Vatan

Tahran-Washington Hattında Navigasyon Kazası 
İran devrim Muhafızları'nın 10 ABD'li denizciyi İran karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle Basra Körfezi'nde alıkoymasının ardından yaşanan gerilim İran'ın ABD'li askerleri dün serbest bırakması ile aşıldı. ABD dışişleri Bakanı John Kerry'nin dün, İran dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından ABD'li askerlerin serbest bırakılacağı duyuruldu ve askerler akşam saatlerinde bırakıldı. İran devrim Muhafızları deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral ali Fedevi, ABD donanmasına ait iki botun, navigasyon sistemlerindeki arıza nedeniyle İran karasularına girdiğinin anlaşıldığını açıkladı. Olay sonrası İran tarafından, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD botlarının İran karasularını ihlal ettiği için özür beklediklerini söyledi. Askerlerin serbest kalmasının ardından İran devrim Muhafızları'ndan "ABD'li siyasi makamlar bizle irtibata geçerek botlarının sehven İran sularına girdiğini söylediler ve özür dilediler" şeklinde bir açıklama geldi. ABD ordusundan bir yüzbaşının özür dilediği öğrenildi. Ancak ABD Başkan Yardımcı Joe Biden, bot olayında İran'ın özür talep etmediğini, ABD'nin de özür dilemediğini söyledi. ABD dışişleri Bakanı Kerry ise sonucun, İran ile yürütülen diplomasinin bir zaferi olduğunu söyledi. Kerry, "İranlı yetkililere yardımlarından ve hızlı cevaplarından dolayı teşekkür ederim. Her şey gösteriyor ki bizim denizcilerimize gayet iyi bakılmış" dedi. Kerry, "aynı durum üç veya beş sene önce yaşansaydı ne olabileceğini hepiniz tahmin ediyorsunuzdur" şeklinde konuştu. Kerry ayrıca İran ile varılan ve bu ülkeye yönelik yaptırımların bazılarının kaldırılmasını sağlayacak nükleer anlaşmanın uygulanmasına "birkaç gün" kaldığını söyledi.
Star

SPOR

FIFA'da geçen mayısta başlayan operasyon depreminin artçıları sürüyor. Guatemala Futbol Federasyonu'nun eski başkanı Brayan Jimenez, rüşvet aldığı iddiası ile gözaltına alınırken, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke de görevden alındı. Guatemala emniyetinden yapılan açıklamada, ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında FIFA'nın arama kararı çıkardığı 16 Latin Amerikalı futbol yetkilisi arasında adı geçen Jimenez'in FIFA 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nin televizyon hakları için yayıncı kuruluşlardan yüksek miktarda rüşvet aldığı öne sürülüyor. BİR diğer haber de FIFA'dan geldi. Genel sekreter Jerome Valcke'nin kurumla tamamen ilişkisi kesildi. 17 Eylül 2015'te geçici olarak görevinden alınan Fransız futbol adamı hakkında 7 Ocak'ta resmi soruşturma açılmıştı. FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu, Valcke'ye 9 yıl futboldan men cezası ve 100 bin İsviçre Frangı ceza verilmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Ceza tavsiyelerinin, Valcke'nin gizlilik, sadakat, hediye verme ve alma ihlalleri nedeniyle yapıldığı belirtilmişti. Valcke'nin yerine doktor Markus Kattner atandı.
Hürriyet

Milli tenisçi Marsel İlhan, sezonun ilk grand slam turnuvası olan Avustralya Açık'a elemelerin ilk turunda veda etti. Kazak raket Aleksandr Nedovyesov ile karşılaşan Marsel, Melbourne'de oynanan maçta rakibine 2- 1'lik skorla boyun eğdi. Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'nun da yer aldığı organizasyonda, kadınlar eleme maçları bugün başlayacak. İlk turda Çağla, Yunan Maria Sakkari ile, İpek de Rus Vera Dushevina ile eşleşti. Çağla ve İpek'in ana tabloya çıkabilmesi için üç eleme turunu geçmesi gerekiyor.
Türkiye

Antalya'da devre arası kampında hazırlık maçı oynamayan ve Türkiye Kupası'nı ikinci yarı öncesinde deneme karşılaşmaları olarak gören Beşiktaş, bu akşam Olimpiyat Stadı'nda Mersin İdman Yurdu mücadelesinin provasını yapacak. Antalya'daki kampın ardından deplasmanda oynanan maçta 1461 Trabzon'la 1-1 berabere kalan siyah-beyazlılarda Teknik Direktör Şenol Güneş, İstanbul'daki rövanşta as oyuncularına forma verecek. İkinci yarı öncesinde öğrencilerinin son durumunu yakından görmek isteyen tecrübeli çalıştırıcı, ligde kullandığı kadroya dönerek devre arası çalışmalarının katkısını görmeye çalışacak. Taktik idmanlarda defans kurgusunu değiştirmeyen Güneş, hücum hattında da değişikliğe gitmeyecek. İlk yarıda takımın en çok forma giyen isimleri arasında yer alan Atiba'yı dinlendirerek Kanadalı oyuncuyu Mersin İdman Yurdu maçına saklamayı planlayan Şenol Güneş, takımın gol kralı Mario Gomez'e de forma verecek. Yaptığı tatil yüzünden Antalya'ya geç katılan Alman golcü de böylelikle ilk kez bir kupa maçında siyah-beyazlı formayı giyecek. Bu arada tecrübeli teknik adam takımıyla yaptığı son taktik toplantıda bu durumdan bahsettiği ve "Galibiyetle gruptan çıkmamayı büyük ölçüde garantileriz. Kalan iki maçta da sadece lige konsantre olarak kupa virajını atlatırız" şeklinde konuştu.
Türkiye

Fenerbahçe, Türkiye Kupası'nda Giresunspor'u zorlanmadan aştı. 17'de soldan Diego ortaladı, iki stoperin arasından yükselen Uygar Mert kafayla topu filelere gönderdi. 37'de Gökhan Gönül ile yaptığı veraçla kale alanına giren Ramazan farkı ikiye çıkardı. Kaleci Fabiano, 41'de Tchami ve 42'de Vedat'a gol izni vermedi. 45'te Uygar'ın röveşatası kalecide kaldı. 55'te Caner ceza alanı dışından vurdu: 3- 0. 59'da Gökhan'ın pasını alan Van Persie, doksana gönderdi: 4-0. 68'de Mehmet Topal'ın kafası kaleciden döndü, Fernandao tamamladı: 5-0. 72'de Kadlec'in kafası direkten auta gitti. 76'da Abdulaziz, Giresun'un tek golünü attı. 82'de Van Persie defansı sağa- sola yatırdı, ağları havalandırdı: 6-1.
Star

Aslan'ın yeni sağ beki Martin Linnes dün sağlık kontrolünden geçirildi. 3 buçuk yıllık imza atan Norveçli oyuncu, akşam geç saatlerde Antalya kampına katıldı. Sarı-Kırmızılılar, KAP'a yaptığı bildirimde transferin maliyetini açıkladı: Molde'ye net 2 milyon euro bonservis ücreti artı 20 ilk onbir maçından sonra 100 bin euro. Linnes'e ikinci devre için 475 bin; sonraki 3 sezon için 950 bin euro garanti para. Norveçli oyuncu ayrıca 10 bin euro maç başı alacak. Galatasaray'ın çok yetenekli bir oyuncuyu kadrosuna kattığını belirten Norveçli futbol otoriteleri şu yorumları yaptı: Fredrik Fornes (Aftenbladet): Eğer karşısında mücadele eden bir kanat oyuncusuysanız işiniz gerçekten zor zor. Çok yönlülüğü ve üst düzey top tekniğiyle oyun tarzı, Dani Alves'i andırıyor. Galatasaray'da başarılı olacağından hiç şüphem yok. Egil Sande (Nettavisen): Norveç Ligi'nde ve Avrupa Ligi'ndeki performansıyla kalitesini kanıtlayan Linnes, büyük bir ligde rahatlıkla oynayabilir. Hem hücum, hem defansta etkili, topla süratli ve tekniği süper. Lars Anders Vestad (TV 2): Yeni nesil sağ beklere iyi bir örnek. Çok koşar. Hücumdaki üretkenliği bir hayli fazla. Galatasaray'ın endişe edebileceği tek şey uyum sorunu olabilir.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme