.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

22 Ocak 2016 Cuma

22.01.2016 Genel Gündem


22.01.2016

GÜNDEM

Mustafa Koç'u Kaybettik
Kanlıca'daki evinde dün sabah spor yaparken kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç hayatını kaybetti. Koç, kalp krizi geçirdikten sonra evinden 4 kilometre uzaktaki Beykoz Devlet Hastanesi acil servisine getirildiğinde solunumu durmuştu. Saat 08.10'da hastaneye getirilen Koç'a 40 dakika canlandırma müdahalesi uygulandı. Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Süleyman Erdoğdu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Sayın Mustafa Koç sabah sporu esnasında fenalaşıp düşmesi üzerine spor hocası ve yakın koruması tarafından ilk yardım desteği almaya başlamış. 15 dakika sonra Beykoz Devlet Hastanesi aciline saat 08.10 da ulaştırılmıştır. Hasta ilk geldiğinde siyanoze, asistoli (morarmış, oksijensiz kalmış) halinde idi, acilen entübe edilerek resistasyon (kalp masajı, solunum desteği) başlandı. 1 saat sonra Amerikan Hastanesi'nden gelen kendi doktor ekibiyle, kalp akciğer pompasına bağlanarak saat 10.10'da hastanemizin acilinden alınarak helikopterle Amerikan Hastanesi'ne sevki sağlandı." Beykoz Devlet Hastanesi heliportuna inen TC-HVK tescilli helikopter, buradan Mustafa Koç'u alarak Nişantaşı'ndaki Amerikan Hastanesi'ne uçtu. Helikopter saat 10.38'de hastanenin çatısında bulunan heliporta indi. Mustafa Koç'un tedavisi sürerken, eşi Caroline Koç, babası Rahmi Koç, kardeşi Ali Koç hastanaye geldi. Koç'un sağlık durumuyla ilgili Amerikan Hastanesi'nden saat 12.07'de yapılan açıklamada, "Sayın Mustafa Koç'u doktorların tüm müdahalelerine rağmen kalp krizi sonucu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun" denildi. Koç Holding'in açıklamasında da, "Bu sabah saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mustafa V. Koç'u tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Başımız sağolsun" ifadelerine yer verildi. Mustafa Koç'un geçen yıl geçirdiği mide küçültme ameliyatı sonrası yaklaşık 40 kilo verdiği
Hürriyet


5'ini Vurdular
Sur ve Cizre'de 'bordo bereli' olarak adlandırılan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvet Komutanlığı birlikleri, polis ve jandarma özel harekât ekiplerinin ortak yürüttüğü operasyonlarda, PKK'lı teröristlerin üs olarak kullandığı, mühimmat ve yaşamsal malzeme depoladığı birçok hücre tek tek temizlendi. Bölgede yapılan istihbarat çalışmasında, terör örgütü PKK'nın suikast silahı 'Kanas'lı keskin nişancılarının güvenlik güçleri için büyük tehdit oluşturduğu belirtildi. İstihbarat notunda örgütün dağ kadrosunda bulunan ve IŞİD'in Kobani'ye saldırmasının ardında bu bölgeye geçerek çatışmalara giren 5'i kadın 13 keskin nişancının Türkiye'ye geçtiği vurgulandı. Bilgi notunda 'keskin nişancıladan 8'inin Sur'da, 3'ünün Cizre'de ve 2'sinin de Silopi'de olduğu' bilgisine yer verildi. Bölgede 24 saat havadan merkeze görüntü aktaran polis helikopterlerinden elde edilen görüntülerin incelenmesiyle çatılarda ve metruk binalarda keskin nişancıların üs kurduğu belirlendi. Bu bilgiler, karadan operasyonu sürdüren birliklere verildi. Bölgeye giren bordo bereliler ile özel harekât polisi ortak operasyon başlattı. Yerleri belirlenen keskin nişancılardan 2'si kadın 5'i öldürüldü. Sur'da 6, Cizre'de ise 2 keskin nişancının halen faaliyetlerine devam ettiği, atış mesafeleri ve atış noktaları belirlendiği, keskin nişancıları etkisiz hale getirmek için nokta operasyonlarını devam ettiği belirtildi.
Hürriyet

Pkk'lı Teröristlerde Amerikan İha'sı
Şırnak'ın Silopi ilçesinde düzenlenen operasyonda PKK'ya ait çok sayıda mühimmat, sırt çantasına yerleştirilmiş bir bomba ile patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Operasyonda saldırılarda kullanılabileceği değerlendirilen uzaktan kumandalı mini insansız hava aracı (İHA) da bulundu. 250 bin dolar değerindeki ABD yapımı İHA'nın Türkiye'ye Suriye'den sokulduğu belirtiliyor. Silopi'deki operasyonların ardından güvenlik güçleri, arama- tarama faaliyetlerini sürdürüyor. Güvenlik güçleri, Silopi'de PKK'dan temizledikleri bölgelerde yaptıkları aramada, okul çantasına yerleştirilmiş bir bomba ile patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzeme, silah, roketatar, gaz maskesi ve mühimmat ele geçirdi. Ele geçirilenler arasında, "bombalı saldırılarda kullanılabileceği" değerlendirilen, demonte halde poşetlere sarılı olarak bulunan, uzaktan kumandalı, mini bir insansız hava aracı da var. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Amerikan yapımı olan İHA, 250 bin dolar (yaklaşık 750 bin TL) değerinde. AeroVironment firması tarafından 2007'de üretilen, üzerinde gündüz ve kızılötesi kameralar bulunan İHA, havada 2 saat kalabiliyor. İHA, GPS kullanarak, su yüzeyi de dahil olmak üzere, bilinen bir noktanın 25 metre civarına otomatik iniş yapabiliyor. Elle atılarak kalkış yapan İHA'nın maksimum hızı 83 kilometre. Kanat açıklığı 2.8 metre, maksimum kalkış ağırlığı ise 5.9 kilogram olan mini İHA'nın menzilinin 15 kilometre olduğu ve irtifasının ise 10 bin ft. olduğu belirtildi.
Milliyet

'Tuzu Kuru' Atışması
TBMM Genel Kurulu'nda torba kanun tasarısının görüşmelerinde iktidar ve muhalefet temsilcileri arasında ilginç tartışmalar yaşandı. Görüşmelerde soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin 2001'de emekli maaşlarını ödeyebilmek için IMF'ten borç aldığını anımsatarak, "buna tekrar düşmemeliyiz" dedi. Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Soylu'ya, "O dönem siz DYP Genel Başkanıydınız" diye laf attı. MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de, "Geçmişte hükümetle ilgili neler söylediğinizi biliyoruz. Tayyip Erdoğan'a neler dediğini hatırla" diye bağırdı. Soylu, "onları bizim için söyleyenler siyaset mezarlığında" karşılığını verdi. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın, "5 yıl önce hangi partideydin?" diye sorması üzerine ise Soylu, "Benim hangi partide olduğum belli de sizin genel başkanınız hangi partideydi bir de onu sorar mısınız?" dedi. Çam, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik bu sözlere "Dikkatli ol! Ağzından çıkanı kulağın duysun" diye tepki gösterirken, Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bak, benim vücudumun her tarafında morluk var. Ben siyasete pamuklar içerisinde sarılarak gelmiş bir adam değilim. Ben demokrasi mücadelesi yapıyorum. Türkiye'de demokrasi mücadelesini yapan Tayyip Erdoğan'ın da mücadele arkadaşıyım, mesai arkadaşıyım. Çocuklarıma bırakabileceğim en büyük miras da odur, başka bir şey yok" dedi. Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Soylu'ya "Sayın Genel Başkanımızın, geçmişte, bizim için kardeş parti olan Demokratik Sol Parti'de bir dönem bulunduğu vakıadır. Şimdiki Cumhurbaşkanı, eski Başbakan'la ilgili sizin söylediklerinizi ben buraya yazdım ama söylemeyeceğim, söylersem bana tazminat davası açar" dedi. Altay kürsüden ayrılırken, CHP'li Tanal'ın, "Bana yetki ver, ben söyleyeyim. Ödeyecek param da var, vallahi ya!" dediği duyuldu. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da tasarı ile aylık 100 liralık teşvik getirilen esnaf ile dalga geçildiğini savunarak, Ak Partili vekillere, "İkinci el satan esnaf sayısı artıyor. Ama siz bilmezsiniz, tuzunuz kuru. Sizlerin giydiği gömlekler, kravatlar bin-2 bin dolarlık, ayakkabılarınız pahalı" diye seslendi. İktidar milletvekilleri, "Seninkiler ikinci el mi?" diye tepki gösterdi. Ağbaba, kendisine laf atan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan'a, "Hiç ikinci el ayakkabı satan esnaf gördün mü? Çıkar ayakkabını bakalım, en az 500 dolar, çıkar Salladığın tespih en az 500 lira çıkar bakacağım. Benim ayakkabım 90 lira. Gömleğim 60 lira. Senin gibi 2 milyarlık takım elbise giymiyorum" diyerek kürsüden ayakkabısını gösterdi.
Milliyet

Hsyk'dan 4 Hâkim İçin Meslekten İhraç Kararı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'i, usulsüz dinlemelere ilişkin de Şanlıurfa'da yürütülen operasyonda tutuklanan üç polisi tahliye eden nöbetçi Hakim Habil Kahraman ve hakim Mustafa Gürbüz'ü meslekten ihraç etti. 2. Daire, daha önce açığa aldığı hâkimlerle ilgili dosyayı görüştü. Daire, yetkileri olmadığı halde Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve polisler hakkında tahliye kararı verdikleri gerekçesiyle açığa alınan ve haklarında "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması üyesi" oldukları gerekçesiyle dava açılan hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer ile usulsüz dinlemelere ilişkin Şanlıurfa'da yürütülen operasyonda tutuklanan üç polisin tahliyesine karar veren nöbetçi Hâkim Habil Kahraman ve Hâkim Mustafa Gürbüz'ün meslekten ihracına karar verdi. Sincan F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Özçelik ile Başer'in yargılanmasına da Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde dün başlanmıştı. 16. Ceza Dairesi'ndeki dünkü ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Özçelik ve Başer jandarma eşliğinde getirildi. Başer'in avukatı Celal Sis, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin son soruşturma açılamasına dair kararının kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi. Sis, "16. Ceza Dairesi son soruşturmayı kabul edince karar bize ulaştı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz edemedik. Dosyanın ilgili makama geri gönderilmesi gerekiyor" dedi. Mahkeme Başkanı ise, son soruşturma açılmasında usulü eksiklerin giderilmesi için dosyanın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi talebinin reddedildiğini açıkladı. Usul tartışmalarının uzaması üzerine avukatlarla mahkeme heyeti arasında gerginlik çıktı. Başkan Eyüp Yeşil, izin almadan konuşan ve kimliğini söylemeyen eski özel yetkili hâkim Mehmet Karababa'yı salon dışına çıkarttı.
Milliyet


EKONOMİ

Gram Altın 109, 5849-109, 7035
ABD Doları 3, 0165-3, 0197  
Euro 3, 2680-3, 2727
İngiliz Sterlini 4, 2871-4, 2937

Türkiye'ye Yatırım İçin Büyük Heves Var
Başbakan Davutoğlu'nun Davos'taki programı oldukça yoğun. Önceki gün Kongre Merkezi'nde Suriyeli mültecilerin tartışıldığı oturuma yabancı yatırımcılarla görüşmeleri nedeniyle katılamayan Davutoğlu dün öğle saatlerinde Davos ahalisine yönelik "Türkiye'nin Global Rolü" konuşmasını yaptı. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu yabancı yatırımcılarla dün ve önceki gün peş peşe görüşmeler yaptığını belirterek "Üç ayaklı bir seyahat için yurt dışındayız. Londra ayağını tamamladık. Başbakan Cameron ile görüşüp çok sayıda yatırımcıyla reformlarımız konusunda alışveriş yaptık. Şimdi Davos'tayız. Daha sonra Almanya'ya geçeceğiz" diye konuştu. Davos'taki temasları sırasında bir araya geldiği yabancı yatırımcılara değinen Davutoğlu "Finans sektörünün dünyadaki en büyük payına sahip İBC gibi şirketlerin yanı sıra Mitsubishi gibi Türkiye'ye yatırım yapan, dünyanın sanayi alanındaki dev şirketleriyle görüştük. Bu yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapma hevesleri büyük. Son dönemde ilan ettiğimiz sektörel dönüşüm programlarından ve yapısal reformlardan memnuniyetlerini belirttiler" dedi. Cüneyt Zapsu'nun onuruna Rixos Oteli'nde düzenlediği yemek davetine aşırı bir ilgi olduğunu da belirten Davutoğlu "120, 130 kişilik kontenjan için 600'e yakın talep olmuş. Demek ki Türkiye'ye büyük ilgi var" dedi. Davutoğlu'na göre, milyarlarca dolarlık yatırımın Türkiye'ye gelmesi için halen son derece uygun bir zemin var. Çevre ekonomilerdeki çalkantılara dikkat çeken Başbakan "Baktığınızda Afrika'dan Avrasya'ya Türkiye dünyanın en büyük üretim üslerinden biri ve iyi yetişmiş insan kaynağımız da yatırımcılara cazip geliyor" diye konuştu. Önceki gece Doğuş Grubu'nun Göbeklitepe etkinliğine de katılan Başbakan Davutoğlu Davos'taki ikili temasları sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan İlham Aliyev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, BM Genel sekreteri Ban ki Moon, Fransa Başbakanı Manuel Valls, Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov ile biraraya geldi. Bu arada Davutoğlu Kıbrıs sorununa da değinerek, KKTC Başkanı Akıncı ile Kıbrıs liderinin Davos'ta aynı platformda eşit düzeyde buluştuklarına dikkat çekti. Akıncı'nın ilk kez Davos'ta temsil edildiğini belirten Davutoğlu "Kıbrıs görüşmeleri olumlu yönde seyrediyor.Ban Ki-Moon ile yaptığım görüşmede Kıbrıs konusunda yavaş yavaş garantör devletlerin de sürece katıldığı bir sürece geçmemiz gerektiğini kendisine aktardım" dedi.
Hürriyet

Motorin 3 Tl'ye Doğru İnişe Geçti
Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ederken, akaryakıt dağıtım şirketleri de peş peşe indirim açıklamayı sürdürüyor. Geçen hafta motorine yapılan 5 kuruş indirimin ardından dün 10 kuruş indirim daha geldi. Petroldeki yüksek oranlı düşüşe karşın yapılan indirimler yeterli bulunmasa da Ankara'da litresi ortalama 3.38 lira olan motorinin yeni fiyatı 3.28 lira oldu. Motorinin fiyatı İstanbul'da ortalama 3.32 liradan 3.22 liraya, İzmir'de ise ortalama 3.35 liradan 3.25 liraya düştü. Motorinde yapılan indirimler sonrası fiyatın 3 TL'nin altına düşeceği beklentisi arttı. Benzin ve motorindeki indirimleri yeterli bulmayan esnaf da daha fazla düşüş bekliyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Petroldeki düşüş yüzde 75 oranında olmasına rağmen benzine ve mazota yapılan indirimde beklenen olmadı. Bu indirim esnafımıza ve vatandaşımıza fayda sağlamadı. Halbuki fiyatlar düşse ulaştırma maliyetleri azalır, sebzenin meyvenin fiyatı iner, enflasyon düşer" değerlendirmesinde bulunmuştu.
Türkiye

Akın Akın Mipim'e Gidiyoruz!
Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarları arasında yer alan Mipim fuarı için Türkiye'den kamu ve özel yatırımcılar hazırlıklarını tamamlamak üzere. Bu yıl 15-18 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes şehrinde 27. kez düzenlenecek fuar öncesinde bir araya gelen yatırımcılar amaçlarının projelerinden önce İstanbul ve Türkiye markasını tanıtmak olduğunu söyledi. Kamunun ve özel sektör yatırımcılarının geçen yıl yaptıkları 'Mipim Çıkarması'ndan sonra bu yıl Türkiye, daha geniş bir katılımla fuarda yerini alacak. Geçen yıl 500 olan katılımcı sayısının 850, kiralanan alan sayısının 1300 metrekareden 2 bin metrekareye çıkması bekleniyor. Türkiye temsilciliği Alkaş şirketi tarafından yapılan fuar öncesinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ile sektörün önde gelen şirketlerinin yetkilileri katıldı. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) geçen yıl Mipim için hazırlattığı İstanbul çadırı bu yıl iki kat büyüdü. Londra ve Paris çadırlarının ortasındaki alanda yer alacak çadır, 300 metrekareden 600 metrekareye çıktı. Ayrıca çadırın 85 metrekare de teras alanı olacak. Bu yıl teması "Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri" olarak belirlenen Mipim, yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda toplamda 21 bin 400 katılımcı ile düzenlenecek. 4 bin 800 yatırımcı, 3 bin 600 üst yönetici (CEO) ve yönetim kurulu başkanı, 3 bin 500 geliştirici, 2 bin 400 yerel ve kamu yönetimi, 450 şehir, 460 mimar ve planlayıcı, 532 otel geliştiricisi, 145 otel grubu ve 2 bin 450 stant ile katılımın olacağı Mipim 2016'daki etkinlikler de bir kez daha dünya gayrimenkul sektörüne yön verecek. Fuara katılım sayısı açısından dünyanın 7'inci ülkesi konumuna ulaşan Türkiye'nin ise bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor. Toplantıda konuşan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, fuarın en önemli ayağı olan Mipim 2016 Ödül Töreni sponsorluğunu ise Türkiye Seramik Tanıtım Grubu'nun yapacağını söyledi. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş Mipim 2015'te uluslararası yatırımcıların dikkatini çeken İstanbul, Antalya ve Balıkesir'in yanı sıra Hatay, Kocaeli ve Ordu'nun da şimdiden Mipim 2016'daki yerini aldığını dile getirdi. Alkaş, fuarda Türkiye pavilyonunda Türkiye'yi Simit Sarayı, Kahve Dünyası gibi önemli markalarıyla da temsil etmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Milliyet

Çift Hane Sepeti
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon sepeti listesinde ve ana harcama gruplarının ağırlığında değişikliğe gitti. Gıda ve ulaştırmanın payı azalırken, alkollü içecekler ve sigaranın payının 0.16 puan artışla yüzde 5'e dayanması dikkat çekti. Sepete, çiğ köfte, elbise, pizza ve avukatlık ücretleri eklendi. Sepetten, 2000 cc otomobil, bezelye, dikiş ipliği, ilk yardım aletleri, mektup gönderme ücreti, telefon kart ücreti, DVD oynatıcı, yazıcı, müzik CD, boş DVD, özel dershane ücreti ve elektrikli epilasyon aletleri çıkarıldı. TÜİK Başkanı Birol Aydemir, düzenlediği basın toplantısında sepete giren ve çıkan ürünlere değinerek, "Enflasyon hesaplamasını oturduğumuz yerden yapmıyoruz, çarşı, pazar dolaşıyoruz" ifadesini kullandı. Aydemir, alkollü içecek ve tütünün ağırlığındaki artış için de, "Türkiye'de sigara içme oranı tekrar artmaya başladı. Bir iki yıl öncesine kadar kapalı yerlerde kahvelerde veya kafelerde sigara içilmiyordu. Şimdi ise içilmeyen bir yer bulmak zor. Bu da istatistiklerimize yansıdı" dedi.
Vatan

300 Milyon TL
Bankacılık sektörü ve Garanti Bankası ile ilgili genel değerlendirme yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, bankaların gider kalemleri içerisininde Tüketici Hakem Heyetleri kararlarından doğan iadeler, çeşitli kamu kurumlarının kestiği cezalar gibi 2-3 yıl önce olmayan ama geçen yıl olan bu etkilerden dolayı operasyonel giderlerin bir miktar yüksek olduğuna dikkat çekti. Erbil, "Tüketici Hakem Heyeti kararlarından doğacak geri ödemelerin bu yıl da devam edeceğini maalesef bekliyoruz. Geçen yıl 300 milyon lira tutarında bu kapsamda ödeme yaptık. Bu yıl da geçen yıldaki toplamın yüzde 80-90'ı kadar ödeyebiliriz" dedi. Bununla ilgili düzenlemenin 2014 yılı içerisinde yapıldığını anımsatan Erbil, bankaların alacağı komisyonların net bir şekilde belirlendiğine dikkati çekti. Erbil, şöyle devam etti: "Karar mercileri 920 tane olan hakem heyetleri. Maalesef düzen mevcut mevzuata yönetmeliklere uygun olmadan yürütülüyor. 2014 düzenlemesi sonrası yapılan kredi sözleşmelerine ilişkin başvurular bile olumlu karşılanıyor. Bu da bize geliyor ve biz de dava açıyoruz. Burada ciddi israf var. Bundan memnun değiliz. Burada çıkar kademeleri oluştu. Hakem Heyetleri kuruluş amacından uzaklaşıyor. Zannediyorum tedbirler alınacak."
Vatan

Ülkemle Gurur Duyuyorum
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) 'İnsani Yükümlülük, Küresel, Bölgesel ve Sektörel Yaklaşımlar' oturumuna katıldı. Sığınmacı krizinin ele alındığı oturumda Şimşek, savaş ve terör gibi nedenlerle 60 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirterek, bugün karşılaşılan durumun küresel bir sorun olduğunu ve küresel bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Şimşek "Ülkemle gurur duyuyorum, çünkü 2.5 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyoruz ve onlara çalışma izni, eğitim sağlıyoruz. 700 bin Suriyeli çocuk okul çağında ve onlara eğitim imkanı sunmak son derece önemli. Aksi takdirde, cahil kalırlarsa terör ve şiddete yönelebilirler. Biz sığınmacılar için çok fazla şey yapıyoruz ve küresel anlamda da yapılması gereken çok şey var. Sığınmacılara ayrıca sağlık hizmeti ve kamu hizmeti veriyoruz" dedi. Birleşmiş Milletler'in daha fazla aktif olması gerektiğine dikkati çeken Şimşek "Suriye rejimi ve rejime destek veren ülkeler hava saldırılarına son verirse, yeni sığınmacı akını engellenebilir" diye konuştu. Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürdürdürdüğünü ve şimdiye kadar 8 milyar dolar harcadığını belirten Şimşek "Uluslararası toplum sığınmacılar için daha fazlasını yapmalı, yapabilir de" ifadesini kullandı. Ürdün Kraliçesi Rania el Abdullah ise dünyanın mülteci yükünün yüzde 85'ini gelişmekte olan ülkelerin taşıdığını söyledi.
Star

Bddk'nın Düzenlemesi Bankaların Önünü Açacak
Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) düzenlemesiyle ilgili olarak "Kredi verme potansiyelimizi, kabiliyetimizi artıracaktır. Atılan adımın direkt yansıması sermaye yeterliliği üzerine olacaktır. Bankaların büyüme adına önünü açacaktır. Olumlu bir adım olarak görüyoruz" dedi. Bankacılık sektörü ve Garanti Bankası ile ilgili genel değerlendirme toplantısında konuşan Erbil, geçen yıl büyüme ve kârlılık anlamında iyi bir sene geçirdiklerini belirtti. "Yeni düzenleme fazla sermaye ayırmamız ve Basel III kurallarına daha uyumlu hale gelmekle ilgili" diyen Erbil "Bunun direkt kârlılığa etkisinin olduğunu söyleyemeyiz ama bu neyi doğuracaktır? Bizim sermaye yeterlili ğimizi artıracak. Öte yandan kredi verme potansiyelimizi, kabiliyetimizi artıracaktır. Atılan adımın direkt yansıması sermaye yeterliliği üzerine olacaktır. Bankaların büyüme adına önünü açacaktır. Dolaylı olarak kârlılığa etkisi olacaktır. Olumlu bir adım olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, tüketici kredi limitlerinde gelir bazlı sisteme geçilmesi ile ilgili olarak da "Türkiye'deki bireylerin gelirlerine göre genel sektörü kapsayacak limit çalışması. Bankaların kendi başına yaptıkları limit belirleme sürecini genelleştirme. Söz konusu düzenleme özellikle düşük gelirli müşterilerin kredi ödeme performansını regüle etme performansından kaynaklanıyor" diye konuştu. Erbil, kredi büyümesinin mevduat büyümesinden daha yüksek olmasını beklediklerine işaret ederek, "Türkiye'nin önemli konularından biri tasarruf. Şu andaki hükümetin reform ajandasının önemli maddelerinden biri. Tasarrufların yansıması mevduatlara yansır ve bizler bu kısıttan daha rahat bir şekilde kredi vereceğiz" şeklinde konuştu.
Star

DÜNYA

'Ölüm Emri Putin'den'
İngiltere ve Rusya arasında eski Rus istihbarat servisi ajanı, muhalif Alexander Litivinenko'nun (43) öldürülmesiyle başlayan suikast gerginliği dün soruşturma raporunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in adının geçmesiyle krize dönüştü. Litvinenko, 2006 Kasım ayında polonyum 210 radyoaktif maddesinden zehirlenmiş, kaldırıldığı hastanede saçları dökülmüş, bağışıklık sistemi çökmüş, üç hafta sonra ise ölmüştü. Litvinenko'nun ölümünden o zamandan beri Rusya sorumlu tutulurken, dün 328 sayfalık bağımsız soruşturma raporu açıklandı. 􀅍 Hâkim Robert Owen, suikasti o dönem FSB ajanları olan Andrei Lugovoi ve Dimitri Kovtun'un gerçekleştirdiklerine emin olduğunu söyledi. İki ajan, Londra'da Millennium isimli otelin barında buluştukları Litvinenko'nun çay demliğine "polonyum 210" radyoaktif maddesi koydu. 􀅍 Owen, suikast emrinin 'muhtemelen' o dönemki FSB Direktörü Nikolai Patruşev tarafından Putin'in bilgisiyle onaylandığını da iddia etti. Rapora göre, 'Litvinenko'nun İngiliz istihbarat ajanlarıyla çalışması', 'FSB hakkında hassas bilgileri ifşa etmesi', 'Putin'e muhalefet etmesi' ve 'rejime muhalif isimlerle yakın ilişkisi' suikastın nedenleri arasında. Hakim Owen, Putin ve Litvinenko arasında kişisel husumet olduğunu da öne sürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, İngiltere'yi davayı siyasileştirmekle suçlarken raporun ikili ilişkilere gölge düşüreceğini kaydetti. İngiliz polisiye roman yazarı Agatha Christie'ye de gönderme yapan Zaharova, "Litvinenko davasının iki tanığı gizemli bir şekilde öldü. Böyle bir şeyi Agatha Christie bile yazamazdı" dedi. İngiltere ise suikastten sorumlu tutulan Lugovoi ve Kovtun'un mal varlıklarını donduran kararı Rusya'nın Londra Büyükelçisi'ne iletti.
Hürriyet

Sınırda Işıd'e Karşı Amerikan Kalkan
ABD yönetimi, Suriye sınırını kapatma çalışmaları konusunda yardım etmek üzere Türkiye'ye ilk kez sınırda kullanılabilecek teknoloji sağlayacak. Washington ve Ankara aylardır, sınırda IŞİD'in erişiminin bulunduğu son bölge olan 98 kilometrelik alanı, IŞİD'in erişimine kapatmanın yollarını görüşüyordu. Örgütün kaçakçılık ve yabancı militanların geçişi için kullandığı bu alanın kapatılması, IŞİD'in zayıflaması adına büyük önem taşıyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu konuyu da ele almak üzere Türkiye'ye yapacağı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek. Biden'ın İstanbul ziyareti, ABD'nin Türkiye'ye yaptığı bir dizi üst düzey ziyaretin ardından geldi. Gelecek ay ise ABD'nin İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson beraberindeki heyetle Türkiye'yi ziyaret edecek. Reuters haber ajansının üst düzey ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre Bakan Johnson, Türk hükümetine "spesifik sınır kontrolü teknolojileri barındıran bir menü" sunacak. ABD'nin sunacağı menünün içinde aerostat izleme balonları ve tünel tespit eden teknolojilerin bulunması bekleniyor. Aynı zamanda ABD'nin ev yapımı patlayıcılarda kullanılan materyallerin tespitine ilişkin metodları Türkiye ile paylaşması bekleniyor. Diplomatik müzakereleri açıklama konusunda yetkisi bulunmadığı için adının yazılmaması şartıyla bilgi veren ABD'li bir yetkili, "(Türklerin) attıkları adımlar konusunda, gördüğümüz şeyleri beğendik ve vidaları biraz daha sıkmaları için onlarla birlikte çalışmak istiyoruz" dedi. Ankara, sınıra asker sevkiyatını artırmış, sınıra duvar örme ve hendek kazma çalışmaları başlatılmıştı. Reuters'a göre, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un iki hafta önce Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette Türk hükümeti Washington'dan, sınırın Suriye tarafını güvenlik altına almak üzere Sünni Araplardan oluşan bir grubu eğitmesini istedi. Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer, Washington'ın, destek konusunda söz vermeden önce bu gruplar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı istediğini söyledi. Reuters, ABD ve Türkiye arasında sınır konusundaki tartışmaların 'yarışan öncelikler' nedeniyle karmaşıklaştığını, Türkiye'nin IŞİD'den ziyade PKK'ya odaklandığını aktardı. Konuyla ilgili yorum yapan ABD'li bir yetkili, "IŞİD'in öncelikler listesindeki sırasını yükseltmeye çalışabiliriz ama biri, bir şeyi varlığına yönelik tehdit olarak gördüğünde bu konuda tartışmak oldukça zor" dedi. ABD'li yetkili, Ankara'nın, Washington'ın Türkiye'den ne istediğine dair spesifik olmadığı konusunda şikayet ettiğini; İç Güvenlik Bakanı Johnson'ın ziyaretinin amacının da bu şikayetlere yanıt vermek olduğunu söyledi. Üst düzey yetkili, "Bir liste hazırladık, daha ziyade spesifik bir liste… Sorun konusunda (Türklerin) görüşüne, nelerin yapılabilir olduğuna ve Türklerin ne yapabileceklerini düşündüklerine bakarak bu listeyi fili-treden geçireceğiz" dedi. Yetkili, Türkiye ile sınırı kapatma üzerine yapılan görüşmelerin Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırıların ardından aciliyet kazandığını belirtti.
Milliyet

Suikast Emrini 'Büyük İhtimalle' Putin Verdi
İngiltere'nin başkenti Londra'da 2006 yılında radyoaktif maddeyle zehirlenerek öldürülen eski Rus istihbarat servisi ajanı Alexander Litvinenko'ya düzenlenen suikastin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle gerçekleştiği iddia edildi. Olayla ilgili olarak İngiltere'de yürütülen bağımsız soruşturmanın sonuçlarını dün açıklayan hakim Robert Owen, "Putin büyük ihtimalle suikast operasyonuna onay verdi" dedi. Savcılar, Rusya hükümetinin Litvinenko'ya suikast düzenlemek için yeterli saike sahip olduğu sonucuna vardı. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ofisinden yapılan açıklamada, "raporun sonuçlarının son derece ciddi ve rahatsız edici olduğu" belirtilirken Rusya için "devlete yakışan bir davranış değil" ifadesi kullanıldı. Litvinenko'nun öldürülmeden önce Rusya'nın istihbarat servisi FSB hakkında hassas bilgileri ifşa ettiği ve İngiltere istihbaratıyla yakın temasa geçtiği ifade edilen sonuç raporunda, suikastı gerçekleştiren FSB ajanları Andrei Lugovoy ve Dimitri Kovtun'a operasyon emrini FSB Direktörü Nikolai Patrushev ile Vladimir Putin'in verdiği savunuluyor. Litvinenko, Kasım 2006'da polonyum- 210 radyoaktif maddesinden zehirlenerek hayatını kaybetmişti. Litvinenko, 1 Kasım 2006'da KGB'den tanıdığı ajanlar Andrey Lugovoy ve Dmitri Kovtun ile Londra'daki Millenium Otel'de çay içmişti. 23 Kasım'da ölen Litvinenko'nun vücudunda polonyum-210 maddesinin bulunmasının ardından "radyoaktif madde avı" başlatıldı. Millenium Otel, bir striptiz kulübü, Lugovoi'nin CSKA Moskova maçını izlediği Arsenal'in stadının da aralarında bulunduğu 12 yerde polonyum- 210'a rastlandı. İzler Heathrow Havaalanı'nda Lugovoy'un bindiği uçak ve Almanya'nın Hamburg kentinde kaldığı otele kadar izlendi.
Milliyet

Suriye Sınırı İçin Abd Desteği
ABD'nin, Suriye sınırını daha iyi koruyabilmesi için Türkiye'ye teknolojik yardımda bulunmaya hazır olduğu açıklandı. Washington ile Ankara arasındaki, Suriye sınırının güvenli olmayan son 98 kilometrelik bölümünün nasıl korunabileceğini konu alan görüşmelerin aylardır devam ettiği bildirildi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden cumartesiye kadar sürecek Türkiye ziyaretinde İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla IŞİD ile mücadele imkânlarını görüşecek. Reuters ajansının haberine göre, Amerikan İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson başkanlığındaki bir Amerikan heyeti Türk hükümetini sınır koruma teknolojileri konusunda bilgilendirmek üzere şubat ayında Türkiye'ye gelecek. ABD balonlu sınır taraması, tünellere karşı mücadele ve el yapımı patlayıcıların tespiti konusunda destek önerecek. Türkiye sınırı 25 bin asker, beton bariyerler ve tel örgülerle koruyor.
Vatan

Abd Elçiliği Kudüs Yolcusu
ABD'de kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için kampanya yürüten milyarder Donald Trump, başkan seçilmesi durumunda Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşıyacağını söyledi. Trump, verdiği son röportajda, adaylık yarışındaki rakipleri Ted Cruz ve Marco Rubio gibi kendisinin de ABD elçiliğinin Kudüs'e taşınmasına yüzde 100 destek verdiğini belirtti. Kudüs Elçiliği Yasası, Amerikan Kongresi'nin her iki kanadında da 1995 yılında kabul edilmişti ancak o tarihten bu yana hiçbir Amerikan Başkanı yasayı yürürlüğe koymadı. Trump, aralık ayında Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu'nun forumunda Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaktan kaçınmıştı.
Vatan

Londra 10 Yıl Sonra Putin'i İşaret Etti
İngiltere'de gerçekleştirilen bir kamu soruşturmasında, başkent Londra'da 2006 yılında radyoaktif 'polonyum 210' maddesiyle zehirlenerek öldürülen eski Rus gizli servis ajanı Aleksandr Litvinenko'nun ölümünde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'izi bulundu'. 328 sayfalık soruşturma raporunda, Litvinenko'nun, Rus gizli servisi (FSB) ajanları Dmitriy Kovtun ve Andrey Lugovoy tarafından, 'muhtemelen' o dönem FSB'nin başkanı olan Nikolay Patruşev'in ve Vladimir Putin'in emri ile öldürüldüğü sonucuna varıldı. Raporda, Litvinenko'nun, 'Putin ve FSB hakkındaki açıklamalarına karşılık 'intikam için' öldürüldüğü iddia edildi. Litvinenko, Putin muhaliflerinin FSB tarafından öldürüldüğü iddiasını ortaya atmasının ardından 2000 yılında İngiltere'ye kaçmıştı. Raporda Litvinenko'nun Rusya'daki organize suçlar hakkında aylık 2 bin Pound karşılığında İngiliz istihbaratına bilgi verdiği belirtildi. İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Kovtun ve Lugovoy'un İngiltere'deki malvarlıklarının dondurulduğunu açıklarken, Rusya'nın Londra Büyükelçisi'nin de Dışişleri'ne çağrılarak, konuyla ilgili İngiltere'nin duyduğu rahatsızlığın iletildiğini kaydetti. Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova ise, İngiltere'nin soruşturmasını 'önyargılı' ve 'şeffaflıktan yoksun' olarak niteledi.
Vatan

Halep'e Pyd Kuşatması
Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, Halep'in kuzeyinde yer alan ve güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez- Cerablus hattında Afrin ile Kobani'yi birleştirmek için rusya'dan ve ABD'den de destek alarak iki yönlü ilerlemeye çalışıyor. ABD öncülüğündeki koalisyonun ve rusya'nın hava saldırılarından istifade eden örgüt, ittifak halinde olduğu bazı gruplar ile Halep'in doğusu Tişrin'den ve batısı Afrin'den Azez-Cerablus hattındaki muhaliflere harekât düzenliyor. Üstelik bu sırada DAeŞ de Azez'de muhaliflere saldırıyor. Terör örgütü PYD koalisyonun hava saldırılarının ardından 27 Aralık'ta Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı DAeŞ'ten aldı ve sonrasında Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde yer alan bazı Arap ve Kürt gruplar ile Tişrin Baraji'nin 9 km kuzeybatısındaki ebu Kalkal bölgesine dayandı. Terör örgütünün hedefi Afrin ile Kobani'yi birleştirmek için Fırat'ın batısında DAeŞ'in kontrolünde bulunan Cerablus'a ilerlemek. Bunun için ikinci saldırı hattı olarak da Afrin'i kullanıyor. Kasım ayının sonundan bu yana PYD rus savaş uçaklarının önünü açmasıyla Afrin'den muhaliflerin Azez'deki cephe hatlarına saldırıyor. Azez'de doğudan sızmaya çalışan DAeŞ ile mücadele eden muhalifler, bir yandan da Afrin'den saldıran SDG (yani PYD) ile çatışıyor. ABD ile rusya PYD'ye sadece askeri olarak değil, siyasi olarak da meşruiyet kazandırmaya çalışarak destek oluyor. ABD, PYD'nin bir terör örgütü olduğunu reddedemeyince Suriye Demokratik Güçleri dediği bir grup kurdu. Bu grup hesapta Arap güçleri de barındırıyor ama yüzde 90'nı terör örgütü PYD'nin silahlı kanadı teşkil ediyor. rusya da PYD'yi rejim ile yakınlaştırarak korumaya çalışıyor. Geçen hafta rejim ile Haseke'de görüştürülen terör örgütü rusya tarafından Suriye ordusuna dahil edilmek isteniyor. Bu ittifakın ilk ipucu önceki gün verildi: 100 rus askeri PYD ve esad kontrolündeki Haseke'nin ilçesi Kamışlı'ya indirildi.
Star

POLİTİKA

Basına Engelleme Sınırlama Yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davos'ta Türk Hava Yolları ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın katkılarıyla Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kıdemli Danışmanı Cüneyd Zapsu tarafından verilen akşam yemeğinde konuştu. Başbakan Davutoğlu, "Basın özgürlüğü konusunda herhangi bir engelleme, sınırlama sözkonusu değil. Tutuklamalarla ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. 17 kişinin hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil. Demokratikleşme ve reformlardan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye bölgesinde istikrar adası olmaya devam edecek" diye konuştu. Başbakan Davutoğlu, terör örgütlerine yönelik süren operasyonlara ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: "Bizler her türlü eleştiriye açığız. Türkiye'de hayatın katı şekilde engellendiği gibi bir propaganda ortaya konuluyor. Sizleri Türkiye´ye davet ediyorum. Paris saldırı sonrası ordu göreve çağırıldı. Herhangi bir yer terör örgütü tarafından saldırıya uğruyorsa orada kamu düzeni sağlanmalıdır. Cizre'de hastaneye atılan roketler sözkonusu. Hukuk üstünlüğü, kamu düzeni önkoşuldur. Hiçbir ülke böyle bir terör hareketini kabul edemez. Bölgenin yüzde 1 ölçeği bile değil bunların yaşandığı alan. Bunla alakalı bir propaganda süreci yaşanmakta. Belçika'da güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Bu Belçika'nın otokratikleştiğini mi gösterir. Hayat hakkı birinci önceliktir ve biz her sokakta kamu düzeninin olacağını ifade ediyoruz. Yıkıma ve zarara uğrayan vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Parlamentoda herşey konuşulabilir ancak kimse Defacto bir sistem ortaya koyduğunu söyleyemez." Davutoğlu, konuşmasından önce, "Önümüzdeki 4 yıl boyunca seçim yok. Bana 4 yıllık ne projeler var onu sorun" dedi. Dört yıllık projeler hazırladıklarını söyleyen Davutoğlu, erken seçim olmayacağını iki kez tekrar etti. Yemeğe Doğan Grubu'ndan Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner, Ertuğrul Özkök ve Gila Benmayor da katıldı.
Hürriyet

'Açılım Pkk'yı Güçlendirir'
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecini eleştirdi. Vural, "Türkiye terörle mücadeleyi güçlendirmelidir, PKK terör örgütünü bertaraf etmeliyiz. Açılım, çözüm, müzakere gibi konular terör örgütünü güçlendirmekten öteye bir anlam taşımaz. O bakımdan demokrasi ve hukuk devletine sahip çıkan herkesi bu safhada terör örgütünü muhatap alacak girişimlerden uzaklaşmaya, terörle mücadele eden güvenlik görevlilerinin yanında olmaya davet ediyorum" dedi. Vural, Hakkâri ve Şırnak il merkezlerinin taşınması projelerini de eleştirdi. Başbakan Davutoğlu'nun bunun güvenlik gerekçesi ile yapıldığını söylediğini, bazı kabine üyelerinin ise gerekçe olarak gelişmişlik farklarını gösterdiğini ifade eden Vural, güvenlik nedeniyle böyle bir adım atılmasının terörle mücadelede zaafiyet anlamına geleceğini savundu. Vural, "Bir mobil yönetim anlayışı var. Habur'da mobil mahkemeleri kurduk. Süleyman Şah Türbesi'ni taşıdık, mobil vatan oluşturduk. Şimdi de mobil il merkezi" diye konuştu.
Vatan

SPOR

Dnipro forması giyen Brezilyalı Douglas'tan yüksek maliyeti yüzünden son anda vazgeçen Beşiktaş'ın, Getafe'den transfer ettiği Alexis Delgado büyük bir sürpriz yarattı. 30 yaşındaki oyuncunun tamamı Malaga, Valencia, Sevilla ve Getafe'de geçen kariyerini AS gazetesi muhabiri Carlos Forjanes, Milliyet için masaya yatırdı. Alexis Delgado'nun fiziksel açıdan önemli bir stoper olduğunu ancak mental konularda eksikleri bulunduğunu kaydeden Forjanes, "Fiziksel açıdan ideal bir merkez stoper. Güçlü bir fiziğe sahip ancak mental açıdan eksikler de var. Yetenekleri kısıtlı bir isim. Ama oldukça hızlı ve tecrübeli. Hava toplarında da iyi bir savunmacı. Ancak mental açıdan sıkıntıları olduğunu da belirtmek lazım. Sürekli sarı kart riskiyle oynuyor ve penaltı yapma riski fazla. Mesela 7 sezon önce Real Madrid onu kadrosuna katmak istemiş ama Alexis daha fazla oynamak için Valencia'yı seçmişti. Burada birçok insan İspanya Milli Takımı'nın geleceği olarak Alexis'i görüyordu. Hatta Puyol sonrası dönem için ismi geçiyordu. Fakat bu mental durumlar, ne yazık ki o seviyeye ulaşmasına izin vermedi" yorumunu yaptı. Alexis Delgado konusunda bir diğer önemli veri ise OPTA'nın analizlerinde yatıyor. La Liga'nın bu sezonun ilk yarısı itibariyle en sert savunmacılar ve en fazla kart gören oyuncuları listesinde Alexis'in ismi de bulunuyor. 15 maçlık ortalamaya göre 9 faulle zirvede olan eski Getafe'li futbolcu, Real Madrid'li Marcelo ile birlikte zirvede oturuyor. Alexis Delgado ayrıca en fazla sarı kart görenler listesinde de 7 sarı kartla 5. sırada yer alıyor.
Milliyet

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, "UEFA, 1+1 yıllık Avrupa Kupaları'ndan men edilmemizi istiyor" açıklamasının ardından gözler Wesley Sneijder'a çevrildi. Hollandalı yıldız, menajeri Guido Albers ile yaptığı görüşmede; "Avrupa'da oynamak benim için çok önemli. Eğer UEFA böyle bir ceza verirse çok sevdiğim Galatasaray'dan ayrılmak zorunda kalabilirim. Gelen teklifleri değerlendirelim" ifadelerini kullandı. Albers, "Wesley burayı muhteşem şehir, taraftar ve Galatasaray'ın büyüklüğü için tercih etti. Takımın her yıl Şampiyonlar Ligi'nde olması da bir tercih sebebi. Fakat men cezası gelirse nasıl düşünür bilemem! O da geleceğiyle ilgili artık doğru karar vermeli. Devre arası serbest kalma maddesi 20 milyon euro ama sezon sonunda rakam 7.5 milyon euro olacak. Wesley'ye istediği kulübü bulurum" dedi. 2018'e kadar sözleşmesi bulunan Wesley Sneijder, Galatasaray'a 2012-2013 sezonun devre arasında İnter'den gelmişti. İlk sezonunda 16 maça çıkan Hollandalı, 4 gol atmıştı. 2013- 2014 sezonunda 42 maça çıkan Sneijder, 17 gol ve 7 asistle oynamıştı. 2014-2015'te 44 maçta 14 gol, 5 asistle şampiyonluğu getiren Sneijder, şu ana kadar 24 maçta forma giydi ve 4 gol, 7 asistlik bir performans sergiledi.
Star

Galatasaray'dan sonra Trabzonspor Başkanı da kulübün borç batağı içinde olduğunu itiraf etti. Hami Mandıralı'nın imza töreninde konuşan Muharrem Usta, "İçinde bulunduğumuz durumun adı çöküş dönemi. Ben buna 'büyük çöküş' diyorum. Sportif anlam aynı durumda. Bundan sonraki adımları buna göre atmalıyız. Oyunculara, bonservislere, menajerlere verilen ödeme planına göre, acilen 200 milyon TL'ye ihtiyaç var" dedi. Usta şöyle devam etti: "Sefa, İshak, Deniz, Soner, Musa, Fatih, Uğur, Alper ve Serdar bir dönem gelecek vadeden oyuncu diye alınmış ama yok oldular. Toplam maliyeti 120 milyon lira. Sefa 31 milyon. Peki bu kadar eder mi? Malouda 19 milyon, Bosingwa 20 milyon, Janko 22 milyon, Constant 28 milyon lira. Bunlar da olmadı yenileri geldi. Douglas, N'Doye, Marin 66 milyon lira. Bütün bu rakamlar dev ekonomik çöküntünün nasıl ortaya çıktığının işareti.." "Şimdi UEFA kapılarındayız. UEFA'yı IMF'ye benzetiyorum. Bir kulübün scout ekibi yoksa bedelini ödemeye mahkumdur. Çöküş döneminden geçiş dönemine doğru bir yolculuğumuz var. Bu senenin ikinci yarısını geçiş dönemi olarak görmek zorundayız. Çile dönemindeyiz. Bir 'batak' politikası gütmüyorum. Eksik bölgelerimiz var ama alarak nereye kadar gideceğiz! Çok zorunlu olmazsa transfer yapmayacağız. Keşke Henrique, Adrian devam etseydi."
Star

Beşiktaş'ın önce sağlık kontrolünden geçirdiği ardından da 4.5 yıllık sözleşme imzalattığı Denys Boyko iddialı açıklamalarda bulundu. Beşiktaş TV'sindeki açıklamasında Siyah-Beyazlı taraftarlara atıfta bulunan Ukraynalı kaleci "Beşiktaş seyircisinin bana büyük destek olduğunu gördüm. Bu beni teşvik edecek. Futbolla yaşayan bir insanım. Böyle bir seyirci desteği ile çok daha büyük bir performans göstereceğime inanıyorum" dedi. Boyko, Başkan Fikret Orman'ın kendisini Napoli'de ve Kiev'deki maçlarda izlediğini belirtirken "Transferde çok emeği geçti. Onların yüzünü kara çıkarmamak için tüm gücümle çalışacağım ve inşallah şampiyon olacağız. Beşiktaş'ı tercih etmem kariyerimde büyük bir ilerleme olacak. İlk defa yurt dışında bir takımda oynayacağım. Şampiyonluk da kariyerimde büyük ilerleme olacak. Daha sonra da Beşiktaş ile Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edeceğim" diye konuştu. Ukraynalı kaleci, "Beşiktaş benimle birlikte katılacağı uluslararası müsabakalarda çok daha başarılı olacak. Ben de esas amacım olan dünya çapında kendimi gösterme fırsatını bulmuş olacağım" diyerek iddiasını gösterdi. Sosa'nın Metalist'te oynarken kendisine rakip olduğunu hatırlatan Boyko "Çok iyi bir futbolcu. Süper diyebilirim" açıklamasını yaptı. Ukraynalı kaleci, Rusça bilen Alman futbolcu Andreas Beck'in de kendisine yardımı olacağını ifade etti.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme