.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Ocak 2016 Pazartesi

25.01.2016 Genel Gündem

25.01.2016 Pazartesi
GÜNDEM

Türkiye Uğurladı 
21 Ocak Perşembe günü evinde spor yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu 56 yaşında hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, dün son yolculuğuna uğurlandı. Koç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ndeki cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda, dedesi Vehbi Koç'un yanında toprağa verildi. Mustafa Koç için ilk tören sabah Üsküdar Nakkaştepe'deki Koç Holding binasında düzenlendi. Koç'un naaşı daha sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne götürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere siyaset, iş ve sanat dünyasının temsilcileri, Koç Holding çalışanları ve binlerce vatandaş dün zaman zaman bastıran kar yağışı ve soğuk havaya rağmen Mustafa Koç'u son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Ankaralı olan Koç için başkentten gelen seymenler tabutun yanında nöbet tuttu. Tabut üzerine aile bireylerini temsilen çiçekler, Mustafa Koç'un fotoğrafı ve Fenerbahçe logolu bayrak konuldu. Cami avlusunda kurulan çadırda, Koç'un babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, kardeşleri Ali ve Ömer Koç, eşi Caroline ve kızları Esra-Aylin Koç, halası Semahat Arsel ile Suna Kıraç'ın eşi İnan Kıraç ve kızı İpek Kıraç taziyeleri kabul etti. Cenazeye katılanlar erken saatlerden itibaren cami avlusunu doldurmaya başladı. Caminin bulunduğu sokağa girmek isteyen herkes tek tek arandı. Vatandaşlar iki farklı güvenlik noktasından geçerek törenin olduğu camiye ulaştı. Cami dışında kalanlar gibi avlunun içinde de büyük bir kitle vardı. Bu büyük kalabalıkta toplumun her kesiminden insan yanyana gelmişti. Taziye için cemiyet hayatının tanınmış isimleri ya da sporcularla işçiler ve öğrenciler aynı sıraya girmişti. Gölcük, İnönü, Kartal'dan Ford Otosan, Arçelik, TOFAŞ, AYGAZ'dan kadınlı erkekli yüzlerce işçi "U" şeklinde sıralanmıştı. Ortalarında Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavrak ve sendikanın şube başkanları vardı. İşçiler, üzerinde "Mavi gözlü güzel yüzlü patron" yazan pankartlar taşıdı. Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Koç için helallik alındı, dualar edildi. Camideki yoğun kalabalık Zincirlikuyu Mezarlığı'na taşındı. Aile kabristanının çevresinde erken saatlerden itibaren bir araya gelen kalabalık, kabristanın önünde uzun kuyruk oluşturdu. Cenaze aracı saat 13.30 sıralarında mezarlığa geldi. Mustafa Koç'un naaşı araçtan indirilip tekbirler getirilerek aile kabristanına taşındı. Burada tabutun üzerindeki sancak beyaz bir çarşafa sarılarak götürüldü. Kur'an-ı Kerim okuyarak Arapça ve Türkçe dualar eden görevli imam Fatih Savaş, dua sonunda Necip Fazıl Kısakürek'in "Ölüm Güzel Şey" isimli şiirinden alıntı yaptı. Mustafa Koç daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanında, iş adamı dedesi Vehbi Koç'un yanına defnedildi. Aile bireylerinin ayrılmasının ardından dua etmek isteyen vatandaşlar sırayla mezarın başına alındı. Mezar çiçek bahçesine döndü.
Hürriyet


711 Terörist Öldürüldü 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan, devam eden terör operasyonlar kapsamında Şırnak'ın Cizre ilçesinde 9, Silopi ilçesinde 3, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 5 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi. Buna göre, Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda 9 terörist etkisiz hale getirildi. İlçedeki operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplam 446 oldu. Operasyonda 13 el yapımı patlayıcı imha edildi, 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, 5 Kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 415 muhtelif cins ve miktarda hafif silah fişeği, 3 tabanca, 28 av tüfeği, 235 av tüfeği fişeği, 58 hücum yeleği, 3 dijital kamera, 3 el telsizi, 2 cep telefonu, 3 dizüstü bilgisayar, 2 gaz maskesi, 3 akü, 50 kilogram amonyum nitrat, 30 santimetre ateşleme fitili ve çok sayıda tıbbi malzeme ele geçirildi. Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi. İlçede etkisiz hale getirilen terörist sayısı 120 oldu. Şırnak'ın Silopi ilçesinde devam eden operasyon ve arama tarama faaliyetlerinde 3 terörist etkisiz hale getirilirken, aynı ilçede Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 7 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. Silopi'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı da 145'e yükseldi. Kilis'in Elbeyli ilçesinde, Suriye'den ülkeye girmeye çalışan terör örgütü DAEŞ üyesi olduğu değerlendirilen 23 kişi, yanlarında 21 çocukla yakalandı.
Milliyet

Bordo Bereli Şehidi Devlet Uğurladı 
Cizre'de önceki gün teröristlere yönelik operasyonda şehit düşen bordo bereli Üstegmen Uğur Taşçı dün son yolculuğuna uğurlandı. Bir süre önce Sur ve Cizre'ye teröristlerle etkili mücadele için bordo bereliler gönderilmişti. Bu birliğin bölgedeki ilk şehidi olan Tasçı için Levent Camii'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile çok sayıda bakan ve vatandasın katılımıyla tören düzenlendi. Şehidin babası Mehmet, annesi Emel ve esi Esra Tasçı oldukça üzgün bir şekilde taziyeleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu da şehidin yakınlarına başsağlığı diledi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın ikindi vakti kıldırdığı cenaze namazının ardından, şehit Taşçı'nın cenazesi askerlerin omuzunda top arabasına konuldu. Tören mangası ve askeri bando eşliğinde oluşturulan kortejle şehidin cenazesi bir süre taşındı.
Akşam

'Burada Olsaydı Büyük Mutluluk Duyacaktı' 
Tedavi gördüğü İstanbul Gayrettepe'deki Florance Nightingale Hastanesi'nde geçtiğimiz cuma günü akşam yaşamını yitiren CHP Eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç için dün saat 14.00'da Kartal Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Kamer Genç'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, partililer ile çok sayıda seveni katıldı. Cenaze töreni sırasında konuşan Kamer Genç'in eşi Sevim Genç, "Hepinize saygılarımı sunuyorum. Eşim de burada olsaydı büyük bir mutluluk duyacaktı bu kadar nezih topluluktan, saygın topluluktan dolayı Allah hepinizden razı olsun" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "30 yıldan fazla bir süredir Parlamento'da ayrımsız bütün yurttaşlarımızın temsilcisi, sesi oldu. Ezilenlerin, kimsesizlerin sesi oldu. Hiçbir zaman eğilmedi, özellikle de zalimlere karşı eğilmedi, hep dik durdu kendisi. Parlamento kendisini çok arayacak" diye konuştu. Genç'in Türkiye Cumhuriyeti'ne Devlet Eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, "Meclisimizin gülüydü. En çalışkan milletvekiliydi" dedi. Genç'in cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Tunceli'ye götürüldü.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 105, 9524-105, 9999
ABD Doları 3, 0016-3, 0024/ Euro 3, 2421-3, 2440/İngiliz Sterlini 4, 2761-4, 2876

KDV İadeleri Hızlanacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi (KDV) iadelerine ilişkin hazırladıkları eylem planıyla iadelerin hızlanacağını ve gereksiz bürokratik işlemlerin sona ereceğini bildirdi. Mükelleflerden gelen KDV iadelerine ilişkin talepleri dikkate alan Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığını (GİB) harekete geçirdi. GİB tarafından hazırlanan "KDV İadelerinin Etkinleştirilmesi ve Hızlandırılması, İade Süreçlerinin Standartlaştırılması Eylem Planı" hazırlıklarında sona yaklaşıldı. Bakanlığın her konuda olduğu gibi KDV'ye ilişkin de mükelleflerden gelen talepleri dikkate aldığını, belirlenen eksiklikleri gidermeye yönelik de yoğun gayret içinde olduklarını belirten Ağbal, bir süredir üzerinde çalıştıkları eylem planını bitirmeye yakın olduklarını ifade etti. Eylem planının detaylarına ilişkin de bilgi veren Ağbal, mükelleflerin, kurulacak yeni sistemle iadelerinin hangi aşamada olduğunu şeffaf bir şekilde görebileceğini kaydetti. Ağbal, "Mükellefimiz, bir iade talebinde bulunduğunda bu talebin hangi memurun önünde ve işleminin ne aşamada olduğunu, sürecin ne zaman biteceğini, iadesini ne zaman alabileceğini internet üzerinden görebilecek" ifadesini kullandı. Ağbal, KDV iadelerinin sonuçlandırılmasına ilişkin de ihtisas vergi daireleri gibi alternatif modeller üzerinde çalışılacağını belirtti. Mevcut vergi dairelerindeki iş yükü nedeniyle KDV iadesi talebinde bulunan mükelleflerin işlemlerinin tamamlanmasının uzun süre aldığına işaret eden Ağbal, "Bunu önlemek için de sadece KDV iade işlemlerinin yapılacağı ve uzmanlaşmış personelin çalışacağı yeni birimler kuracağız. Mükellef, KDV iadesi işlemi için geldiği bu birimlerde, işlerini hızlı bir şekilde halledebilecek" diye konuştu. Ağbal, vergi açısından sorunlu olmayan, işini düzgün yapan mükelleflere iadelerinin 5 günde yapılacağını söyledi.
Hürriyet

Türkiye, Hikâyesiyle Ayrışacak 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin güçlü bir hikâyesinin olduğunu vurguladı. Kanal 7 televizyonunda canlı yayına katılan Şimşek; Türkiye'nin hikâyesinin sektörel dönüşüm, reformlara ilişkin yol haritası ve AB süreci olmak üzere 3 temel ayağı bulunduğuna dikkati çekti. AB sürecinin hem yatırımcı hem de Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getiren Şimşek, "Kredibiliteyi, güveni söylemle kazanamayız, iş yaparak kazanırız. Reformların hayata geçmesi ile birlikte Türkiye'ye çok ciddi bir güven ve kaynak akışı olabilir. Bunun bir ön şartı var, verdiğimiz reform sözlerini şimdi hızlı bir şekilde yerine getirmek. Yatırımcılar uygulamayı bekliyor, 'bir görelim' diyorlar" şeklinde konuştu. Geçen sene gelişmekte olan ülkelerden 540 milyar dolar sermaye çıktığını da hatırlatan Şimşek, şöyle devam etti: "Bu sene de devam ediyor. Tahminler değişiyor, bazıları 350 milyar dolar, bazıları 500 milyar dolar diye düşünüyor. Yılın 1-2 haftasını esas alırsanız, para çıkışı ciddi boyutlarda. İşte Türkiye, gelişmekte olan ülkelerin zor bir konjonktür ile karşı karşıya olduğu bir dönemde, hikâyesi ile onlardan ayrışabilir ve yüksek gelir grubu ülkeler arasına gelebilir."
Türkiye

Rusya'nın Açığı ABD'yle Kapandı 
Neredeyse 10 yıldır üst üste Türkiye'nin ihracat şampiyonluğunu kaptırmayan otomotiv endüstrisi, yeni alternatif pazarlara yönelmenin meyvelerini de topluyor. Geçen yılı 21 milyar 156 milyon dolarlık ihracatla kapatan otomotiv sanayi, İran ve ABD'nin de etkisiyle 2016'da 23 milyar doları hedeşiyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2015'te euro/dolar paritesinden kaynaklanan 3 milyar dolar kayıp yaşanmasına rağmen, Türk otomotiv endüstrisinin başarılı bir yıl geçirdiğini söyledi. Türk otomotiv endüstrisinin geçen yıl dünyanın 200 ülkesine ihracat yaptığını hatırlatan Sabuncu, "Parite kaybı yaşanmasaydı, otomotiv ihracatı, yüzde 8 artışla 24 milyar doların üzerine çıkacaktı" dedi. Geçen yıl yüzde Amerika'ya yapılan otomotiv ihracatının yüzde 65 artış kaydettiğini ve 780 milyon dolara ulaştığını kaydeden Sabuncu, "Rusya pazarında kaybettiklerimizi burada yeniden kazandık. Gözümüz yeni dünyada. Bu yıl da çifte haneli büyüme bekliyoruz" diye konuştu. Rusya'nın, Türk otomotiv endüstrisi açısından son yıllarda hedef pazar olduğunu belirten Sabuncu, bu ülkedeki ekonomik sıkıntılar ve Türkiye ile yaşanan uçak krizi nedeniyle yeni pazarlara odaklandıklarını hatırlattı. Sabuncu "Komşumuz İran'ın küresel anlamda yaşadığı kısıtlamalar sona erdi. Bu ülkede de otomotiv endüstrisinde gidilecek çok yol var. Bu ülkeye ihracatta beklentimiz büyük. Tahran'a sektörel ticaret heyeti göndererek önümüzü daha iyi göreceğiz. Burada temsilcilik açıp, endüstrimize destek olacağız" ifadesini kullandı. 2016 yılı için sektörün 23 milyar dolarlık bir ihracat hedefi olduğunun altını çizen Sabuncu, yeni pazar olarak Amerika'nın da büyük fırsatlar sunduğunu, özellikle buraya ticari araç ihracatıyla başlayan faaliyetlerin hızla geliştiğini anlattı. Sabuncu, Meksika, Cidde, Şangay, Frankfurt, Wolfsburg gibi şehirlerde düzenlenecek önemli fuarlara da milli düzeyde katılımla fırsat arayacaklarını sözlerine ekledi.
Milliyet

Bir Yılda 15 Ülkede 20 Ayrı Proje Çağrısı 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın geçen yıl İngiltere, Japonya, Kırgızistan, Kosova, Meksika, Polonya, Portekiz, Türkmenistan, Pakistan, Rusya, Fransa, İtalya, Slovenya, ABD ve Macaristan ile 20 ayrı proje çağrısına çıktığını aktardı. Işık, ikili işbirliği proje başvuru çağrıları kapsamında geçen yıl 912 ortak proje başvuru önerisinin alındığını ve 153 ortak projenin desteklenmesine karar verildiğini söyledi. Işık, proje öneri sayısının 2015-2016'da 912'ye çıktığını vurguladı. TÜBİTAK'ın işbirliklerini artırmaya yönelik kurumlararası anlaşmalar yaptığına da değinen Işık, geçen yıl toplam 7 ülke ile 10 yeni kurumlararası işbirliği anlaşması imzalandığını kaydetti.
Akşam

Temsa, Çinli Devle Flörtte 
Sabancı Holding, otomotivde hedef çıtasını yükseltti. Son dönemde yaptığı atakla öne çıkan Temsa, Çinliler'in gözdesi oldu. Özellikle Avrupa ve ABD pazarlarını hedefleyen Çinli şirketler işbirliği yapmak için Temsa'yı yakın takibe aldı. Çinliler'in ABD ve Avrupa'da homologasyon ve kalite sorunlarıyla karşılaştığını söyleyen Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, ülkenin en büyük üreticilerinden birinin söz konusu pazarlara girebilmek için kendileriyle ilgilendiğini söyledi. Çelik, "Bizden 50 kat büyük bir şirket ama bizim tecrübemizden faydalanmak istiyorlar. Henüz kesinleşen bir şey yok fakat görüştüğümüzü söyleyebilirim" dedi. 2015'te 2 bin 900 adetle üretim rekoru kıran Temsa, tüm segmentlerde satışlarını artırdı. Şirketin, 2014'te bin 700 olan satışları 2015'te yüzde 30 artışla 2 bin 250 adete yükseldi. 2015'te Türkiye otobüs pazarının yüzde 30 büyüyerek 8 bin 400 adede çıktığını söyleyen Genel Müdür Dinçer Çelik, şöyle devam etti: "Şehirlerarası otobüs satışları toplam bin 340 adet oldu. Pazar yüzde 25 büyüdü. Bu segmentte Temsa'nın payı yüzde 25 oldu. Midibüs pazarında yüzde 30 artış yaşandı. Temsa'nın midibüsteki pazar payı yüzde 29, 27-29 koltuklu midibüste yüzde 43 gibi yüksek seviyede gerçekleşti. 2016'da da büyümeye devam edeceğiz, 9 yeni modeli sunacağız."
Vatan

Esnaf 16 Milyar Lira Kredi Kullandı 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Kooperatifler aracılığıyla 2015'te toplam kredi hacmi, bir önceki yıldan devreden ile birlikte 16 milyar 159 milyon liraya ulaştı. 2002'de 154 milyon lira olan toplam kredi hacmi, 100 kattan fazla artış sağlandı" dedi. Halkbank kaynaklarından kredi kullanan ortak sayısının 353 bin 627 olduğunu belirten Tüfenkci, "2015 yılı içerisinde kullandırılan kredilerin bir önceki yılda kullandırılan kredi miktarını yüzde 23 aşarak, 9 milyar 975 milyon liraya yükseldi" diye konuştu.
Vatan

Trafik Sigortasında Yüksek Fiyata Fren 
16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında yüksek fiyat dönemi bitiyor. Hazine Müsteşarlığı'nın teknik düzeyde devam ettiği çalışma ile trafik sigortasının fiyatlandırmasına kalıcı çözüm bulunuyor. Öncelikli olarak Destekten Yoksun kalma Tazminatı'nın hesaplamasına standart getirilecek. Sigorta şirketlerinin uzun süredir pahalı poliçeye gerekçe gösterdiği standart hesaplama yöntemi karayolları Trafik Kanunu'nda yapılacak değişiklik ile kalıcı hale gelecek. Böylece bedeni zararlarda ödenecek rakam belirlendikten sonra yeniden mahkeme kanalıyla değişmeyecek. Böylece sigorta şirketleri yüklü miktarda karşılık ayırmayacak. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e sunulacak çalışmanın 1-2 ay içinde tamamlanması öngörülüyor. Tavan fiyat uygulaması ilk etapta düşünülmüyor. Yüksek fiyat çözülmezse tavan fiyat uygulaması da gündeme gelebilecek. Çalışmalarda zorunlu trafik sigortası ile kaskonun birleştirilmesi yer almıyor. ABD ve Avrupa'da her iki poliçe birlikte satılabiliyor. Ancak Türkiye'de milyonlarca araç kaskosuz olduğu için Hazine zorunlu birleştirmeye soğuk bakıyor. Geçen yıl 200-300 liraya yapılan otomobil zorunlu trafik sigortası bugün 400-1.000 lira arasına çıkmış durumda. Ticari araçlarda ise bu rakam 2 bin liraya kadar çıkıyor. üst düzey bir ekonomi yetkilisi, son bir yıl içinde meydana gelen artışın sebebini bedeni zararlara ilişkin açılan davalar sonrası ödenen tazminatlardan kaynaklandığını belirtti. Yetkili, "Örneğin bir bedeni kaza için Hazine'nin yetki verdiği kişiler 60 bin lira hesaplarken sigorta şirketi de bu miktarda karşılık ayırıyor. Ancak yıllar sonra mahkemeden gelen bir kararla rakam 160 bine çıkabiliyor" diye konuştu.
Star

SİYASET/POLİTİKA

'Bunlar Akademik Terörün Aktörleri' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) 120'nci Onur Yılı töreninde konuştu. 24 Ocak Kararlarının 36'ncı yıldönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ülkemizi de yüksek gümrük duvarları, semirtilen, şımartılan küçük bir kesimin hakimiyeti söz konusuydu. 24 Ocak kararları rekabetçi, mücadeleci, müteşebbis işadamlarının önünü açtı" ifadelerini kullandı. Rekabetin önünün açılmasında Turgut Özal'ın vizyonunun önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle dedi: "Rahmetli Özal, siyasette ve demokraside tek tipçi yapıya 24 Ocak Kararlarıyla son vermiştir. Türkiye ile aynı dönemde benzer ekonomi tedbirlerini uygulayan ülkeler ileriye atılırken biz 12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık etkileri yüzünden geri kaldık. Bugün hala siyasi istikrar aramamızın sebebi vesayetçi yapıdır. Onun için yeni anayasa diyoruz, onun için başkanlık sistemi diyoruz. Dikkat ediniz, yeni anayasa konusunda ortak tavır alanlar milli iradeden çekiniyorlar. Milli iradeden bundan çekiniyorlar. Millete güvenenler yeni anayasadan, başkanlık sisteminden niye korksunlar. Türkiye kendine yakışan hedeşeri uyumlu yasalarla hayata geçirecek." Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terörle paralel yapının hiçbir farkı olmadığını, Kayseri'nin paralel yapıyla mücadelede de yanlarında olduğunu söyledi. Erdoğan, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza atan akademisyenlere, "Elinize, dizinize dursun. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yoktur. Biz yaratılanı, yaradan dolayı severiz. Sözde o akademisyenler o bölgede bir sofra paylaşmamıştır. Biz Doğu'nun Güneydoğu'nun köylerini tek tek taradık. Biz oraları biliriz" dedi. Erdoğan akademisyenlere eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Siz okula bomba atanların arkasında nasıl duruyorsunuz ya. Bunlar akademik bir terörün aktörleridir. Bu milleti parçalamaya bu bayrağa gölge düşürmeye, nifak tohumları ekmeye kimsenin hakkı yoktur. Evlere okullara camilere kamu binalarına yönelik birçok eylem yapıyorlar. Ana muhalefetin başının dili sürçtü, 'Biz Allah'tan korkmuyoruz' dedi. Bu beyefendi bu gafları çok yapıyor. Bunun soyadını gaf koymak lazım. Zulüm asla payidar olmaz. Aynı aymazlığa uluslar arası toplumda düşüyor. Müttefikimiz dediğimiz ülkeler ısrarla terör örgütünün gerçek yüzünü görmek istemiyor, görmüyor. Bizimle oturunca bölücü terör örgütüdür diyor. Ama çık o zaman açıkça tavrını koy. Destek mahiyetindeki tavırlar bizi üzüyor. Terör örgütü karşısında ilkeli tavır koymazsanız eninde sonunda sizi gelir zehirler. Ülkemizi terörle mücadelede yalnız bırakanlar, yarın kendileri düçar olacaklar."
Milliyet

CHP İzmir'e Emanet 
Kılıçdaroğlu 'değişim ve yenilenme' temalı 35. Olağan Kurultay'ın ardından parti vitrininde büyük bir değişiklik yaptı ve daha önce 17 olan MYK üyelerinin sayısını kendisi ile birlikte 14'e indirerek, 12 genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreterle sınırladı. CHP'nin yeni MYK'sının en çok dikkat çeken ismi İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke oldu. Önceki dönemde MYK'da olan Böke, aynı zamanda 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine damgasını vuran ekonomik programın da mimarı. Kurultayda 691 delegenin oyuyla ilk sıradan PM'ye giren Böke, Ekonomi Politikaları'nın yanı sıra 'Parti Sözcülüğü' görevini de üstlendi. İzmir Milletvekili Zeynep Altıok da İnsan ve Doğa Hakları'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak yenilenen vitrinde yerini aldı. Eski İzmir milletvekili ve Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Erdal Aksünger ise Bilgi ve İletişim Teknolojileri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. CHP'nin yeni MYK'sında bazı isimler de görevine devam etti. Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurtdışı Örgütlenme'de Tekin Bingöl, Hukuk ve Seçim İşleri'nde Bülent Tezcan, İdari ve Mali İşler'de de Haluk Koç görevine devam edecek. Bu arada Veli Ağbaba'dan boşalan Yerel Yönetimler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Ordu Milletvekili Seyit Torun getirildi.
Hürriyet

'Anayasaya Giden Yolda Temizlik Yapacağız' 
HDP'nin 2. Olağan büyük kongresi dün Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nunda yapıldı. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın dışında eş genel başkan adayının çıkmadığı kongrede Parti Meclisi (PM), Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu'nun asil ve yedek üyeleri için de oy atıldı. Konuşmasında yeni anayasa süreci ile Doğu ve Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasaklarına ağırlık veren Demirtaş, "Parlamentonun 3. partisiyiz ama hala iktidarda değilsek demek ki eksikliklerimiz var. Konferanslardaki eleştirilerinizi, önerilerinizi dikkate alarak kongreye geldik. Çok sıkıntılı bir atmosferde her dakika kanın aktığı acıların yaşandığı bir ortamda kongremizi topladık. Yaramız her saniye biraz daha fazla kanarken siyasetçiler olarak kanı durduracak sözü söyleyemiyorsak siyaset bitmiş demektir. Bir tarafta kan akarken sahte öncelikleri gündemimizin birinci maddesi yapamayız. Siyaset üzerine düşeni yaparsa silahlar devre dışı kalır" dedi. Demirtaş özetle şunları söyledi: "Anayasa uzlaşma komisyonunda önyargısız bir şekilde barış arayacağız. Gönlümüzü, kapımızı açtığımızı göstermek istiyoruz. Samimiyetimizi ortaya koymak istiyoruz. Anayasaya giden yolda temizlik yapacağız. Medyayı özgür bırakacağız, fikirleri özgür bırakacağız. Çatışmayı, ölümleri durduracağız. Müzakere masasını kuracağız ve parlamentoda anayasayı daha rahat konuşacağız. Bu yol temizliğini yapmadan anayasa yapmaya Nasıl yürüyebiliriz. Özyönetimi savunamıyoruz. Neden? Çünkü medyada sözümüz yok, ambargo uygulanıyor. Savcı dava açıyor. Vali, kaymakam öz yönetimi kullanma ihtimali olanı görevden alıyor, tutukluyor. Böyle bir ortamda biz öz yönetimi nasıl savunacağız. Ama Başkanlığı savunmak serbest. Sabahtan akşama davul zurnayla başkanlık diye bağırsanız serbest. Demokratik siyasi kanallar tıkalı. Bunu düzeltmemiz lazım. Bunu başarırsak, bütün sorunların önünü açarız. Silahların susmasını istemek tek başına yetmez."
Vatan

DÜNYA 

Başıka'ya Ara Formül 
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretinin en somut sonucu Irak ile Türkiye arasında kriz olan Başika'da yaşanacak. Başika'nın tabelası uluslararası güç olduğunu gösterecek, ancak yapısında hiçbir değişikliğe gidilmeyecek. Söz konusu uluslararası gücün Irak ordusu unsurlarını da içermesi bekleniyor. Joe Biden'ın Türkiye temaslarında üç kritik başlık vardı. İlk başlık Suriye oldu. Suriye başlığı altında önce Cerablus-Mare hattındaki sınır bölgesinin tamamen kapatılması konuşuldu. İki ülke silahlı kuvvetleri önümüzdeki günlerde masaya oturarak sınırı kapatma konusundaki işbirliğinin şeklini belirleyecekler. Suriye konusundaki ikinci başlık ise PYD oldu. Biden, PYD ile işbirliği yaptıklarını ve terör örgütü olarak görmediklerini vurguladı. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem Başbakan Ahmet Davutoğlu ise PYD'nin PKK'nın ta kendisi olduğunu, bu nedenle de Türkiye açısından tehdit olmayı sürdürdüğünü savundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden'a "Bunlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Bugün müttefikiniz olarak görünmekle birlikte Rusya ve Esad'la da işbirliği yapıyorlar. ABD için de tehdide dönüşecekler" uyarısında bulunduğu öğrenildi. Biden ve ABD heyetinin de PYD'nin Ruslarla ilişkisinden rahatsız olduklarını ifade ettikleri, ancak buna karşın karada bölgesel güç olarak IŞİD'le mücadelede işbirliğine devam edeceklerini vurguladıkları belirtildi. İkinci kritik konu, Irak oldu. Türk tarafı, Başika'daki eğitim üssü nedeniyle Irak'ta yaşanan krize dikkat çekerek, ABD'nin bu konuda Türkiye'nin yanında olması gerektiğini ifade etti. Görüşmelerde Irak'ın ikna edilmesi için Başika'nın kapsamının genişletilmesi formülü ele alındı. ABD yönetiminin de desteklediği projeye göre Başika'daki eğitim üssünde ABD, NATO ve IŞİD karşıtı koalisyon ortak hareket edecek. Ancak kampın tabelası dışında hiçbir şeyine dokunulmayacak. Irak ordusunun da bu uluslararası koalisyonda temsilci bulundurmasına izin verilecek. Askeri yetkililerin önümüzdeki günlerde biraraya gelerek projeyi uygulaması hedefleniyor.
Hürriyet
 
Bahardan Eser Yok Ruhu Kaldı 
Mısır'ı 30 yıl demir yumrukla yöneten Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin üzerinden tam 5 yıl geçti. 25 Ocak 2011'de Mübarek yönetiminden kurtulan Mısırlılar kendilerini daha güzel günlerin beklediğini zannediyordu. Ancak, darbeciler Mübarek'i bile aratır hale geldi. Eski milletvekili Servet Nafi'ye göre, "25 Ocak devrimi" Mısır için bir dönüm noktasıydı ve vatandaş bu sayede hak ve isteklerini idrak etmeye başladı. Mübarek'in ardından seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır'da büyük bir rüzgârı estirdi. Ancak kanlı bir darbe ile indirilerek cezaevine konuldu. Servet Nafi, "Şimdiki rejim çok daha acımasız görünmesine rağmen önceki askeri rejimlerden daha kırılgan ve savunmasız bir halde. Ocak devrimi çocukları ve torunları için gerçek bir ülke isteyen tüm Mısırlıların rüyası. Devrim hedeflerini gerçekleştirene kadar devam edecektir" diyor. Mahkeme kararı ile 2014'te kapatılan Hürriyet ve Adalet Partisi liderlerinden Ahmed Rami de aynı kanaati taşıyor ve "Mısırlıların rüyası bitmedi. Tam tersine devrimin tamamlanması özgürlük, toplumsal adalet ve insan onuru hedeflerini gerçekleştirmesinden başka çıkışı olmadığına dair inançları güçlendi. 25 Ocak sayesinde otoriter sisteme direnme, baskı mekanizmasını ve korku bariyerlerini aşma, hürriyet ve adalete inanan nesiller oluştu, 1952'den bu yana iktidarda olan ancak daha fazla devam etmeye hakkı olmayan askeri devlet kurumlarındaki yozlaşmayı ortaya çıktı" diyor. Orduyu Mursi'yi devirmeye çağıran "İsyan (Temerrüd) Hareketi" kurucularından Muhammed Abdulaziz'e göre ise "Mısır'ın şimdiki durumu 11 Şubat 2011'deki durumuyla aynı. Değişen bir şey yok, devlet idaresi kurumları önceki yönetimin çizgisinden çıkmadı."
Türkiye

Yunan Adaları, Nobel Barış Ödülü Aday Adayı 
Mültecilerin Avrupa'ya ana giriş noktası olan Yunan adalarının sakinleri, akademisyenler tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilecek. Ada halkının işlerini dahi bırakarak zor şartlar altında botlarla adaya ulaşmaya çalışan mültecileri kurtarmaya çalışmalarının bu öneriye neden olduğu belirtildi. Oxford, Princeton, Harvard, Cornell ve Kopenhag gibi dünyaca ünlü üniversitelerden akademisyenlerin girişimiyle başlatılan inisiyatif, Midilli, Kos, Rodos, Sakız ve Leros adaları sakinlerini aday gösterecek. Adaylık süreci 1 Şubat'ta sona ererken, akademisyenlerin Yunanistan Mülteci Politikalar Bakanı Yiannis Mouzalas ile görüşme yaptığı öğrenildi. İnternet üzerinden başlatılan imza kampanyasına ise şu ana kadar 280 bin kişi katıldı. Adaylık mektubunun henüz tamamlanmadığı belirtilirken, akademisyenlerin Nobel adaylık komitesinin teklifi kabul etmesi için 'ellerinden gelen herşeyi' yapacakları belirtildi. Sadece bireyler veya örgütler aday gösterilirken, akademisyenlerin adalarda sergilenen 'dayanışma ağının' dikkate alınmasını istediği aktarıldı. Yunan adalarındaki gönüllüler, adalara ulaşan mülteciler için hijyen çantaları, yiyecek ve temiz kıyafetler sağlanması için çalışırken, mültecilerin 'bir sonraki adımları için' de yardımcı oluyorlar.
Milliyet

Lazkiye'deki Son Kasaba Düştü 
Suriye'de Esad rejimi, muhaliflerin elinde bulunan Lazkiye yakınlarındaki Rabia Kasabası'nı ele geçirdi. Suriye devlet televizyonu ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin aktardığına göre Rusya'nın hava saldırılarıyla destek verdiği Esad güçleri, Rabia'yı alarak, Türkiye sınırı boyunca kuzeye doğru muhaliflerin ikmal rotalarının etrafını çevirmiş oldu.
Akşam

Cenevre Öncesi Hedef Türkmendağı 
Suriye'deki Bayırbucak Türkmenleri, Esad rejimi, Rusya, İran milisleri ve Reyhanlı katliamını gerçekleştiren THKP-C'li Mihraç Ural gibi teröristlerin saldırıları nedeniyle en zor dönemlerinden birini geçiriyor. Son olarak Türkmen Dağı'ndaki birkaç Türkmen köyü rejim askerlerinin eline geçti. Türkmen Lider Samir Hafez, "Türkmendağı düşmek üzere. PYD için Akdeniz'e bir adım kaldı" derken, Cenevre öncesinde Esad'ın elinin güçlendirilmeye çalışıldığını anlattı. Türkmenler bölgede kısıtlı imkanlarla direnmeye çalışırken, 1 ve 19 Ocak 2014'te Paralel Yapı, Türkmenlere giden "MiT'e ait yardım TIr'larını" durdurarak, bugünkü sonu hazırlayan en önemli unsur oldu. Suriye rejimine destek veren Rusya, hava saldırılarını Bayırbucak'taki Türkmen bölgesinde yoğunlaştırdı. Günde 30'dan fazla saldırı gerçekleştiren Rusya uçakları köyleri ve mevzileri bombalarken, Esad rejiminin askerleri ile İran milislerinin yanı sıra Mihraç Ural gibi terörist gruplar da saldırıya destek veriyor.
Star

SPOR 

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen ve Spor Toto All-Star 2016 organizasyonu İstanbul'daki Ülker Arena'da gerçekleştirildi. Çeşitli şovlara sahne olan etkinliğin son bölümünde Asya Karması ile Avrupa Karması karşı karşıya geldi. Tam anlamıyla şov yapılan maçta Asya Karması 156-133'ük skorla galip geldi. Ülker Arena'da festival havasında geçen organizasyon yetenek yarışmasıyla başladı. Tribünler şarkıcı Ece Seçkin ve DJ Ozan Doğulu'nun performanslarıyla coşarken, çeşitli sahne şovları da etkinliğe gelenlere keyişi anlar yaşattı. Ayrıca karşılaşmanın son anlarında Asya ve Avrupa Karması antrenörleri Ergin Ataman ile Selçuk Ernak, maçın hakemleri Recep Ankaralı ile Engin Kennerman'ı diskalifiye etmesi de etkinliğin bir başka gösterisiydi.
Türkiye

Dünya Curling Federasyonu (WCF), Erzurum'da yapılması planlanan 2016 Dünya Gençler Curling Şampiyonası'nın yaşanan terör olayları sebebiyle Türkiye'den alındığını açıkladı. Mart ayında gerçekleşmesi planlanan organizasyon için tüm tesisler hazır hale getirilmişti. Türkiye, güneydoğu bölgesinde yaşanan terör olayları sebebiyle geçtiğimiz günlerde de daha önce Ankara'da yapılacağı açıklanan Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nı da kaybetmişti.
Türkiye

Sarı-lacivertli ekip önemli eksiklerine rağmen oyunun kontrolünü yine elinde tutmayı başardı ancak pozisyon üretmede çok zayıf kaldı. Ev sahibi devreyi Fernandao'nun iki penaltı golüyle önde tamamladı. Çaykur Rizespor ikinci yarının ilk dakikasında Sylvestre'nin penaltısıyla umutlandı ancak Fenerbahçe skoru korumayı başardı. 2-1… Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk yarışında olan Fenerbahçe'de Jose Fernandao farkını belli etmeye başladı. Geçen sezon Bursaspor'da 22 golle krallık koltuğunu kapan Fernandao, bu sezon da adeta gaza bastı. Sezonun ikinci yarısıyla çıkışa geçen Brezilyalı yıldız, son 2 maçta 4 gol atarak çift haneleri yakaladı. Ligde 10. golüne Çaykur Rizespor karşısında ulaşan 28 yaşındaki futbolcu takımının da en skorer ismi oldu. Eskişehirspor ve Çaykur Rizespor maçlarında elde edilen 6 puanda büyük katkısı olan Fernandao, ilk 11'de oynadığı maçlarda daha etkili oldu. 10 golün 9'unu ilk 11'de iken atan Brezilyalı, sadece Trabzonspor maçında sonradan oyuna girip sevindi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira da Çaykur Rizespor maçında forvet hattını bozmadı. Eskişehirspor deplasmanında olduğu gibi yine Jose Fernandao en önemli gol silahı oldu. Hafta arasında ağrıları olduğu için takımla sadece tek idman yapan Robin Van Persie, yedek kulübesinde başladı.
Milliyet

Galatasaray'ın öne geçtiği maçta Osmanlıspor'a yenilmesi taraftarlar, camia ve yönetimde büyük tepki çekti. Futbolcular mücadele etmemekle suçlanırken, eleştirilerden Teknik Direktör Mustafa Denizli de nasibini aldı. Otoriteler ve yorumcular, Denizli'yi takımı Osmanlıspor maçına motive edememekle suçlarken bazıları da "Onunla ne değişti ki, eski tas eski hamam. O zaman Hamza Hoca neden gönderildi" diye tepki gösterdi. Denizli'nin hataları da şöyle sıralandı: 1-Sabri'nin yerine alınan Martin Linnes'i niye yedek oturttu? 2-Haftalardır dökülen ve kronik sakatlığı olan Semih'le başlamak hataydı. 3-Semih sakatlanıp çıktıktan sonra Carole değil Linnes oyuna alınmalı, Hakan stopere çekilirken Olcan solbekte oynamalıydı, 4- Antalya kampı yaramamış. Motivasyon ustası denilen Denizli, takımı toparlayamamış. Sneijder dışında sahada mücadele eden yok.
Star

Kara Kış, Kara Kartal'ı esir aldı. Beşiktaş, 2016 yılında Süper Lig'de ikinci devrenin ikinci maçını olumsuz hava koşulları nedeniyle oynayamadı. Geçen haftaki Mersin İY maçı ileri bir tarihe ertelenen Kartal'ın Trabzonspor deplasmanındaki maç da aynı akibete uğradı. Trabzon'da kar yağışı önceki akşam 21.00 civarında başladı. Sabah olduğunda Avni Aker Stadı'ndaki kar kalınlığı 15 santimetreyi bulmuştu. Trabzon yönetimi stat zemininin temizliğine 13.30'da 40 personelle başlanacağını açıkladı. Daha sonra ekip sayısı 60'a çıktı, 2 de kar temizleme aracı sahada hazır bekletildi. Öğlen saatlerinde 4. hakem Kemal Yılmaz ve temsilciler Avni Aker Stadı'nda ilk incelemelerini yaptı ve Futbol Federasyonu'na bilgi verdi. Saat 12.00'den sonra korner köşelerinde 3 kez temizleme yapıldı ve yağan karın etkisine bakıldı, fotoğraflar TFF'ye gönderildi. Federasyon incelemesini yaptıktan sonra, hakem Bülent Yıldırım saat 17.30'da zeminde top zıplattı ve yağışın devam etmesini de dikkate alarak maçın ertelendiğini açıkladı. TFF de maçın ileri bir tarihte oynanmasına karar verdi. Kar nedeniyle Siyah-Beyazlı kafile Trabzon'dan dönemedi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme