3 Şubat 2016 Çarşamba

03.02.2016 Genel Gündem


03.02.2016 Çarşamba
GÜNDEM

Kınalı Kuzular Yine Omuzlarda 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde önceki gün şehit olan Teğmen Recep Erdoğan, Astsubay Nusrat Atmaca, Uzman Çavuş Bekir Şimşek, Uzman Çavuş Hüseyin Şerbetçi, Uzman Onbaşı Sercan Bulak için ilk olarak Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taştan, askeri erkan ile şehitlerin silah arkadaşları ve yakınları katıldı. 5 şehidin yakınlarını kadın asker ve hemşireler teselli ederek tören alanına getirdi. Şehit yakınlarının feryatları yürek dağlarken, 2 aylık Miray adında kız çocuğu olan şehit Uzman Onbaşı Sercan Bulak'ın eşi Meryem Bulak gözyaşı dökerek şunları söyledi: "O benim Sercan'ım olamaz. O beni bırakmaz. Kızını bırakmaz. Kızımı babasız bıraktılar. O benim hayatımdı, her şeyimdi. Televizyonlarda izliyordum. Daha dün iki aylık küçük bebek için ağlıyordum. Şimdi herkes benim bebeğime ağlayacak. Adını koydu ve gitti. Daha görmedi benim kızımı, görmedi. Sercan'ım yiğidim. Sercan'ım neredesin yanıma gel." Şehit Teğmen Recep Erdoğan'ın cenazesi Gümüşhane'ye, Astsubay Üstçavuş Nusrat Atmaca ile Uzman Çavuş Bekir Şimşek'in cenazeleri Yozgat'a, Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Şerbetçi'nin cenazesi Hatay'a, Uzman Onbaşı Sercan Bulak'ın cenazesi de Ankara Şereşikoçhisar'a uğurlandı.
Milliyet


Ege'de Yine Facia: 9 Ölü 
İzmir'in Seferihisar ilçesi Doğanbey Köyü açıklarında Yunan adalarına geçmek için denize açılan 22 Suriyeli mülteciyi taşıyan fiber tekne battı, ikisi bebek dört çocuk olmak üzere dokuz kişi yaşamını yitirdi. Yunan adalarına geçiş yapmak isteyen 22 Suriyeli sığınmacının bulunduğu fiber tekne dün sabah saatlerinde Doğanbey Körfezi'nden açıldıktan kısa bir süre sonra alabora oldu. Sığınmacılardan 11'i yüzerek kıyıya ulaşmayı başararak, yardım istedi. Bölgede arama kurtarma çalışması başlatan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı bot denizdeki iki sığınmacıyı kurtarırken, ikisi bebek dört çocuk olmak üzere dokuz kişinin cesedine ulaştı. Bodrum'un Bitez Mahallesi'nde sahil güvenlik ekiplerinin düzenlediği operasyonda lastik bot içerisinde bulunan 45'i Suriye, 19'u Afganistan uyruklu 64 kişi yakalandı
Milliyet

20 Yıl Sonra Yakalandı! 
9 Ocak 1996'da Sabancı Center'e girerek Özdemir Sabancı, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürüldüğü suikastin faillerinden olan DHKP/C'li İsmail Akkol sonunda yakalandı. Aydın'ın Söke Otogarı'nda dün sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda DHKP/C'li Akkol'un yanında yine örgütün önemli kadın liderlerinden Fadik Adıyaman da gözaltına alındı. İkilinin geçtiğimiz hafta Yunanistan'dan yasa dışı yollarla Türkiye'ye giriş yaptıkları belirlendi. Gözaltına alınan ikilinin üzerinde Zeynel Abidin Gümüş ve Hatice Çalışkan adına sahte kimlikler çıktı. Yunanistan'ın Sisam adasından önceki gece botla Didim'e geçen iki terörist, sahilde geceledikten sonra sabah Eskişehir'e giden şehirlerarası yolcu otobüsüne bindi. İki şüphelinin otobüse dikkat çekmemek Didim Garajı'ndan değil, yoldan bindiği belirtildi. Görevliler, otobüs Söke Garajı'na gelince, ikiliden yazıhaneye girip bilet almalarını istedi. Bu sırada otogarda görevli polisler, fotoğraf eşleştirmelerinden ve çamurlu ayakkabılarından Akkol ve Adıyaman'ı teşhis etti. Hiç bir şeyden şüphelenmeyen iki DHKP/C'li ise bilet alıp yeniden otobüse bindi. Polis, otobüsü garajdan çıkarken durdurup iki şüpheliyi gözaltına aldı. Yakalananların Akkol ve Adıyaman olduklarını ise Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğürcü düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Kırmızı bültenle aranan Sabancı suikasti sanığı İsmail Akkol ve 2013'te AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yönelik roketarlı saldırının faili Hasan Biber'in sansasyonel eylem için Yunanistan'dan ayrılıp sahte kimliklerle Türkiye'ye sızdığı bildirilmişti. MİT, Yunanistan'da 2014 yılında yakalanıp, 2015 yılında serbest bırakılan DHKP-C'li İsmail Akkol'un eylem hazırlığında olduğunu bildiren gizli ve acil kodlu yasıyı güvenlik birimlerine yollamıştı. ABD'nin de Akkol ile ilgili istihbarat verdiği öne sürüldü. İsmail Akkol'la ortak hareket ettiği düşünülen Hasan Biber'in de başka bir örgüt elemanıyla birlikte kayıplara karıştığı bildirildi. Polisin ikiliyi yakalamak için istihbarat çalışmasını sürdürdüğü açıklandı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 106, 9773-107, 0872
ABD Doları 2, 9538-2, 9561
Euro 3, 2277-3, 2308
İngiliz Sterlini 4, 2533-4, 2583

Büyüme Sürer Enflasyon Artar 
Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'ye ilişkin 4. madde gözden geçirme raporunu yayınladı. Rapora göre, 2016'da Türkiye ekonomisinde güçlü büyüme sürecek ancak enflasyon yükselecek. Enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine yaklaştırmak için daha sıkı bir para politikası duruşu gerektiğini belirten IMF, para politikasının etkinliğini artırmak için politika çerçevesinin sadeleştirilmesinin altını çizdi. IMF yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti: "Türkiye ekonomisinin önündeki ana zorluk dış dengesizlikleri azaltmak ve potansiyel büyümeyi yukarı çekmek. Cari açığın daralması memnuniyet verici ancak dış dengesizlikler sürüyor. Dış dengesizlikleri gidermek ve enflasyonu düşürmek için daha sıkı maliye politikası yardımcı olacak. Asgari ücretteki artış bazı faydalar sağlayabilir ancak riskler de yaratıyor. Yurtiçi talebin bu yıl da, yüksek asgari ücret, düşük petrol fiyatları ve destekleyici para, maliye politikalarının etkisiyle büyümeyi yönlendirmeye devam etmesi bekleniyor."
Hürriyet

Gaza İndirim Geliyor 
İran ve Türkiye arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı davasının ikinci aşamasını Türkiye kazandı. Tahran, Türkiye'ye sattığı doğalgaz fiyatının yüzde 10 ile 15'ini ceza olarak Ankara'ya ödeyecek. Davanın ilk bölümü doğalgaz artı, ikinci kısmı fiyatı konusundaydı. Rusya'dan sonra Türkiye'nin ikinci doğalgaz tedarikçisi olan İran, Türkiye'ye yıllık ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz satıyor. Türkiye'nin davayı kazanmasını değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz tahkimi davasında kazanılan indirimin geriye dönük olarak işleyeceğini belirterek, "Burada tahkim tarafların anlaşması yönünde yüzde 13.3 ile 15.8 arasında bir indirim aralığı verdi. Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir süreç, sınırsız bir süreç değil. Bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz" dedi. Bakan Albayrak, Türkiye'nin İran'la yaşadığı doğalgaz fiyatındaki anlaşmazlık sebebiyle 2012'de uluslararası tahkime açtığı bir dava olduğunu ve bu davadan alınacak indirimin 1 Temmuz 2011'den itibaren geçerli olacağını söyledi. Albayrak şunları söyledi: "Geriye dönük olarak işleyecek bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz. Burada tahkim yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir aralık verdi tarafların anlaşması yönünde. Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir süreç, sınırsız bir süreç değil. Birkaç ay içerisinde uzlaşma olmazsa tahkim kendisi bu aralık içerisinde bir indirim oranı belirleyecek. Bu oran belirlendikten sonra kesin bir karar alınacak ve inşallah bu yıl içerisinde bunun fiiliyata geçmesini bekliyoruz."
Türkiye

İşte Devlerin Kârı 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), önceki gün Türk bankacılık sektörüne ilişkin 2015 verilerini açıkladı. Buna göre, bankacılık sektörü geçen yıl kârını yüzde 6 artışla 26 milyar 62 milyon TL'ye yükseltirken, aktif büyüklük yüzde 18.2 artışla 2 trilyon 357 milyar TL'ye çıktı. Aynı dönemde kredilerini yüzde 20 artıran bankacılık sektörünün mevduatı da yüzde 18.3 artış gösterdi. Bu dönemde Türkiye'nin en büyük bankaları da yüksek kârlılık rakamlarına ulaştı. Türkiye İş Bankası, 2015 yılında yüzde 9 düşüşle 3 milyar 83 milyon TL kâr elde ederken kredilerini yüzde 14.2 artışla 177.9 milyar TL seviyesine yükseltti. Bankanın aktif toplamı 275.7 milyar TL düzeyine ulaşırken özkaynak büyüklüğü 32 milyar TL olarak gerçekleşti. Hizmet ağını genişletmeye devam eden Banka, 2015 yılında yurtiçi ve yurtdışı şube sayısını 1.377'ye yükseltti. Akbank, 2015 yılında net 3 milyar 229 milyon TL kâr açıkladı. Bankanın yılsonunda yüzde 22 oranında artan toplam mevduatı 149 milyar TL'nin üzerine çıkarken, aktifleri yüzde 15 artışla 252 milyar TL'yi buldu. Garanti Bankası'nın da 2015 yılındaki net kârı 3 milyar 615 milyon 114 bin TL oldu. Garanti'nin aktif büyüklüğü 279 milyar 647 milyon 178 bin TL seviyesine ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 220 milyar 687 milyon 905 bin TL destek sağladı. Yapı Kredi 2015 yılını 1 milyar 909 milyon lira konsolide net kârla tamamladı. 2015 yılında katma değeri yüksek ürünlerde büyümeye odaklanan Yapı Kredi, mevduat ve toplam kredilerde yüzde 21 büyüme gösterdi. Böylece bankanın toplam nakdi ve gayrinakdi kredileri 210.1 milyar liraya, toplam mevduatı ise 130 milyar liraya yükseldi. Konsolide aktif toplamı yıllık bazda yüzde 21 artarak 235 milyar TL'ye ulaşan Yapı Kredi'nin temel bankacılık gelirleri ise yüzde 20 artarak 10 milyar TL'yi aştı.
Türkiye

Otoda Sert Fren 
Otomobil ve hafif ticari araç iç pazarı ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.5 azalarak 32.713 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil satışları yüzde 4.7 azalarak 23.358 adede, hafif ticari araç satışları yüzde 7.5 azalarak 9.355 adede indi. ODD yıl sonu otomotiv sektörü iç pazar büyüklüğü tahminini 900.000 ile 950.000 adet aralığında tuttu.Ocak 2016'da 1600cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 4.4, 1600 - 2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 10.78 ve 2000cc üstü otomobillerde yüzde 5.51 azalış görüldü. Bu yıl 121 kW üstü 1 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarına yönelik şu değerlendirmeyi yaptı: "2016 yılında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faiz artırma beklentisi, Çin ekonomisindeki gelişmeler ve gelişmekte olan ülkelere etkisi, AB ekonomisindeki gelişim ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele kararlılığı, cari işlemler açığındaki gelişme, jeopolitik gelişmeler tesirini gösterecektir."
Milliyet

'Rusların Yokluğu Yerli Turiste Yarar' 
Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi gerginlik nedeniyle Rus turistin tatil için Türkiye'yi tercih etmemesi yerli turiste yarayacak. Otellerin yabancı turistin gelmemesi nedeniyle yurtiçi turizmine sarılacağı ve daha düşük fiyat vereceği belirtildi. Kasım ayında başlayan erken rezervasyon kampanyalarında bunun etkisi de görülmeye başlandı. Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş, Rus turistin kesilmesinin iç turizmi hareketlendireceğini belirterek, "Terör olayları nedeniyle Avrupa pazarından da gelenlerde azalma yaşanacak. Otelciler için yabancı turistin gelememesi kötü ancak iç pazarın hareketlenmesi adına indirimler vermeye başladılar" dedi. Diğer yandan döviz kurlarının çok yükselmesi yerli turistin yurtdışına gitmesine engel oluyor. Döviz kurlarının yerli turisti tatil için iç pazara yönlendirdiğine de dikkat çeken Kuş, "Yurtdışı tercihi yapmak daha zor olacak. Bu bir bakıma iyi. Para iç turizmde kalacak. Ruslar ve bazı Avrupalı ülkelerden azalan turistin yerini Türkler dolduracak. Üstelik yabancının azalması nedeniyle oteller fiyatlarını düşürmek zorunda kalacak. Bu yerli turiste yarayacak" diye konuştu. Bülent Kuş, fiyat avantajının şimdiden görülmeye başladığını kaydederek, kasım ayı itibariyle başlayan erken rezervasyon kampanyasında yüzde 55 indirimli fiyatlara gelindiğini belirtti. Kuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rus turistin gelmemesi Türklere var olan indirimlerden ekstra yüzde 15'lere varan oranda indirimlerle tatil yapma olanağı sağlıyor. Erken rezervasyonda gecelik konaklama fiyatları 29 TL'den başlıyor. Geçen yıla göre de bize gelen talepte yüzde 45'lik artış var. En çok talep Ege Bölgesi'ne gösteriliyor. Sonra Akdeniz Bölgesi geliyor. Yüzde 55 oranında Ege'den yana tercih. En çok ilgi Bodrum, Çeşme, Marmaris'e. Antalya'da ise Kemer, Alanya ve Side önde gidiyor."
Milliyet

İstanbul Tahkim Merkezi Olacak 
Özel hukuk hükümlerine tabi İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) kurumsal yapılanmasını tamamladı ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kendi merkezinde faaliyete geçti. İş dünyası için uyuşmazlıkların çözüm mercii olmak üzere yola çıkan ISTAC, İstanbul'un Ortadoğu ve Avrupa'nın tahkim merkezi olmasında rol oynayacak. Tahkim için ilk adım İstanbul'u finans merkezi haline getirme projesi kapsamında atıldı. Yüksek Planlama Kurulu'nun 29 Eylül 2009 tarihli kararıyla somutlaşan İstanbul Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı, "Tahkim Merkezi" kurulmasını da kapsıyordu. Bu kararın ardından 3.5 yıl sonra başlayan yasal süreç, geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve 1 Ocak 2016'da İstanbul Tahkim Merkezi, Levent TOBB Plaza'daki merkezinde faaliyete başladı. ISTAC'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcisi Prof. Dr. Ziya Akıncı seçildi. Özel hukuk hükümlerine tabi İstanbul Tahkim Merkezi, gerek Türkiye'deki gerekse yurt dışındaki ticari aktörler arasında ortaya çıkan uyuşmazlıklar için, alternatif uyuşmazlık çözüm mercii olarak çalışmalarına başladı. Böylece İstanbul'u uluslararası finans ve ticaret merkezi konumuna ulaştırma hedefine doğru temel kurumlardan biri hayata geçirildi. ISTAC kapsamında Milli Tahkim Divanı ve Milletlerarası Tahkim Divanı da oluşturuldu. Ortadoğu ve Avrupa'da gelişmiş tahkim merkezleri arasında yer almaya hazırlanan ISTAC, bağımsız ve özerk yapıya sahip, uluslararası alanda rekabet edebilecek seviyede kurumsal bir tahkim merkezi olma iddiasıyla yola çıktı.
Vatan

Türkiye Latin Amerika'yla Ticareti İkiye Katlayacak 
Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlenen Türk-Şili iş Forumu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu gibi geleneksel ihracat pazarlarından daha farklı pazarlara yönelerek, İran ve Latin Amerika ile 2023 yılı itibariyle ticareti iki katından fazla artırmayı hedeflediklerini söyledi. İran ile 2015 yılında 14 milyar dolar olan ticaretin 2023'te 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini kaydeden Elitaş, Latin Amerika ile de 8 milyar doların üzerinde olan ticaretin yine bu tarih itibariyle 20 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Elitaş, İran'ın yıllar süren ekonomik izolasyonun ardından ablukalardan kurtulmasından Türkiye'nin de faydalanacağını belirtti. "İran'a yönelik ambargonun kaldırılmasından Türkiye en çok fayda gören ülkelerden biri olacaktır" diyen Elitaş, petrol fiyatlarında geçtiğimiz yıl görülen sert düşüşlerden önce İran ile Türkiye'nin arasındaki ticaretin 2012 yılında 22 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. Türkiye'nin özellikle 2002'den itibaren doğrudan yabancı sermayeyi bünyesine hızla çeken bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Bakan Elitaş "Türkiye 2002'den itibaren 165 milyar doların üzerinde yabancı sermayenin doğrudan yatırım yaptığı bir ülke haline geldi. 2016 yılında 15 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi bekliyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin dünyadaki dış ticaret açısından da önemine değinen Elitaş "2014 yılı itibariyle Türkiye, 800 milyar dolarlık gayrisafi yurt içi hasılaya ulaşan, 158 milyar dolarlık ihracat ve 250 milyara dolara yakın ithalat ve 2014'te 400 milyar doların üzerine yaklaşmış bir dış ticaret hacmiyle dünyada önemli bir ekonomik aktör haline gelmiş ülke konumunda" diye konuştu. Bu yıl Şili ile karşılıklı 1 milyar dolarlık ticaret yaratması beklenen serbest ticaret anlaşmasını örnek gösteren Mustafa Elitaş ayrıca, Peru ve Ekvador'u da karşılıklı ticaret anlaşmalarının sonlandırılması konusunda 'hızlı davranmaya' çağırdı.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Ne İstiyorsanız Hazırım 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş dünyası ve sivil toplum örgütü (STK) temsilcileriyle önceki akşam Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. 5 saati aşkın süren görüşmede STK temsilcilerinin Güneydoğu bölgesine ilişkin talep ve önerilerini tek tek not alan Başbakan Davutoğlu, "Çatışmaların sona ermesi için adı ya da muhatapları değişse de çözüm sürecinin devam etmesi" yönündeki taleplere karşılık, PKK ile birlikte HDP'yi de hedefine alarak özetle şu değerlendirmelerde bulundu: "Bizim iyi niyetimiz suiistimal edildi. Artık, hendek ve barikatlar kaldırılıp silahlar gömülünceye kadar operasyonlara devam edilecek. Bu hiçbir şekilde pazarlık konusu olamaz. Ancak hendeklerin, barikatların, silahların dışında her türlü fikre, düşünceye, diyaloğa açığız. Olay Kürt sorunu değil, ortada terör sorunu var. Yapılan da terörle mücadele. Terörle mücadele ederken bölgede hiçbir ayrım yapmadan tüm yaralar da sarılacak. Evleri işyerleri zarar görenleri daha mükemmel ev ve işyerlerine kavuşturacağız. Ekonomik ve sosyal desteklerle ilgili çalışmalar sürüyor, bu konudaki eylem planımızı cuma günü Mardin'de açıklayacağım. Eylem planımızı da en geç 5 ay içinde gerçekleştireceğiz. Ne istiyorsanız yapmaya hazırım. İlk etapta, evlerini terk etmek zorunda kalanlara yeniden ya eski evlerine ya da kendileri için yapılacak kalıcı konutlara yerleşinceye kadar bin lira kira yardımı yapacağız. Esnafımızın vergi ve prim ödemelerini 3 ay süreyle ertelemiştik, hemen süratle bir 3 ay daha erteleyeceğiz.
Hürriyet

CHP'nin Anayasa Zirvesi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yarın yapacağı ilk toplantısı öncesi "yol haritası"nı ve izleyeceği stratejiyi netleştirmek için Türkiye'nin ünlü Anayasa profesörleriyle dün İstanbul'da buluştu. Kılıçdaroğlu'nun görüştüğü kişiler arasında AK Parti'nin 2007'de anayasa taslağı hazırlamak için kurduğu heyetin başkanlığını yapan Prof. Dr. Ergun Özbudun da yer aldı. Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti, Türkiye'nin ünlü Anayasa hocaları Erdoğan Teziç, Ergün Özbudun, Necmi Yüzbaşıoğlu, Şule Özsoy, Bertil Emrah Öder ve Ekrem Akartürk'ün de içinde yer aldığı bir grup akademisyenle bir araya geldi. CHP heyetinde, CHP'nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ile Grup Başkanvekili Levent Gök de yer aldı
Hürriyet

Baskıcı Rejimler İstikrara Tehdit 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Vatandaşlarının haklı demokratik taleplerini görmezden gelen baskıcı rejimler, sadece bölgemizde değil tüm dünyada istikrarı tehdit ediyor. Güçlü olanın 'Ben haklıyım' dediği bir dünya, barışı isteyenlerin dünyası olamaz" dedi. Erdoğan, Şili'de Birleşmiş Milletler (BM) Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu'ndaki (ECLAC) konferansta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: Terörizmle mücadeleye yönelik uluslararası işbirliği bağlamında, bugüne kadar üzerimize düşenleri yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Fakat Avrupa'nın bir ülkesinde, bir terör eylemi olduğu zaman dünya ayağa kalkıyor, Türkiye'nin Ankara'sında, İstanbul'unda, Gaziantep'inde, Suruç'unda olduğu zaman dünya niye seyrediyor? Nitekim ülkemiz, Terörle Mücadele Küresel Forumu'nun kuruluşundan beri ABD ile eşbaşkanlığını yürütüyor. Terörle mücadele konusunda en önemli ilkelerden birisi de terör örgütleriyle ayrım yapmadan mücadele edilmesidir. 'Terör örgütünün bir tanesi iyi, bir tanesi kötü' diyemezsiniz. Terörün dini, milleti ve ırkının yoktur. İslam dinini terörizmle ilişkili hale getirenler, varlıklarını inanç istismarına borçlu olan terör örgütlerine en büyük desteği ve cesareti verdiklerini bilmelidirler. İslam, barış kelimesinden türemiştir. Asla İslam teröre müsaade etmez, bu bir. İki, İslam'la terörü yan yana kimse zikredemez. Üç, DAİŞ bir terör örgütüdür ve DAİŞ'in de yakından uzaktan İslam'la alakası yoktur. Tam aksine DAİŞ şu andaki yaptıklarıyla İslam'a zarar vermektedir, İslam düşmanı bir örgüttür. Terörü, belirli bir dine mensup kişiler veya belirli bir etnik grubun üyeleriyle bağdaştırma yaklaşımı, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık gibi insanlık tarihinin yüz karası akımlarının güçlenmesine de zemin hazırlıyor. Hiçbir ülke bu sorunlar karşısında 'bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın' anlayışıyla hareket edemez, bunlara kayıtsız kalamaz. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya bu sorunların ve yol açtığı trajedilerin en yakından hissedildiği yerdir. Yani biz şu anda damdan düşmüş vaziyetteyiz, neyin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz.
Hürriyet

'Yüzde 99'u Bitti' 
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Doğu ve Güneydoğu milletvekillerine verdiği kahvaltının ardından yaptığı açıklamada Cizre'de yürütülen terör operasyonları ile ilgili olarak, "Barikatların kaldırılması, bomba düzeneklerinin imhası, yüzde 99'a ulaşmıştır. Kaldı yüzde 1. 80-100 ev civarında bir yer kalmıştır. Birkaç gün içerisinde temizlenecektir. Sur'da belki bir iki hafta alabilir. Orada da yüzde 85-90'lara geldi" dedi. Cizre'de bir bina olduğu ve orada da sadece yaralıların olduğu şeklindeki haberlerin algı yönetiminin parçası olduğunu ifade eden Ala, "Oraları yaşanmaz hale getiren terörist örgütün elebaşları orada. Orada çok fazla ses çıkararak, belki bunu durdurabilir miyiz diye uğraşıyorlar" diye konuştu. Ala, yakalanan yabancı bir keskin nişancı olduğunu, ancak Sırp olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını da kaydetti. Ala, 'Sırp keskin nişancı' haberleriyle ilgili "Bu doğru değil ama yabancı keskin nişancı olduğu doğrudur. Bu haberler spekülasyon. Biz uyruk açıklamıyoruz. Suriye'nin durumu ortada. Ülkemize geçişler olabiliyor. Suç örgütleri insan kaçakçılığına yönelik faaliyet geçiyorlar. Bunlara ilişkin özel bir düzenleme yapma zamanı gelmiştir. Yeni bir teşkilat kuracağız" dedi ve şunları ekledi: "Sona gelmiş olan terörle mücadeleyi sekteye uğratmak için anlaşılıyor ki bir kurgu yapılmış. Bir yargılama merci değiliz, alırız yaralıyı kimse alırız önce tedavi ederiz. Teröristse yargılanır, vatandaşsa evine gönderilir. Zihinleri karıştıranlar yanılıyorlar. Biz berrak, tertemiz iş yaparız. Elbette o bölgede teröristlerin yöneticileri ve etkin isimleri var. Bu bilinmeyen bir şey değil. Bir bina yok ki orada bu algı yönetiminin parçası, imaj haline getirmek. 80-100 bina kaldı. Onların herhangi birisinin içerisinde bu söylediğiniz kişiler var. Fazla ses çıkarmaya çalışmanın altında da bu gerçek yatıyor. Oraları yaşanmaz hale getiren terörist örgütün elebaşları orada. Orada çok fazla ses çıkararak, belki bunu durdurabilir miyiz diye uğraşıyorlar."
Vatan

DÜNYA 

Suriyelı Kürtler Temsilcilik Açacak 
Rusya, Suriyeli Kürt gruplara Moskova'da temsilcilik açmaları için izin verdi. Temsilcilik Kürtlerin Suriye'nin kuzeyinde tek taraşı ilan ettiği Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını kapsayacak. Rusya'daki Kürt Kültür Otonomisi Başkanı sıfatıyla faaliyet yürüten Ferhat Patiyev, açılışın 10 Şubat tarihinde gerçekleşeceğini söyledi. Interfaks ajansına açıklama yapan Patiyev, "Suriye'nin kuzeyindeki üç Kürt kantonu Cezire, Kobani ve Afrin dış dünyaya karşı birleşme kararı aldı. 10 Şubat tarihinde ilki Moskova'da olmak üzere Almanya ve Fransa'da toplam üç temsilcilik açıyoruz. Rusya yasaları yabancı bir ülke içindeki bölgelerin siyasi temsilcilik açmasına izin vermediği için Rusya Adalet Bakanlığı'na 'Suriye Kürtleri Toplum Örgütü' adıyla kayıt yapılacak. Ancak fiilen temsilcilik olarak faaliyet gösterecek" açıklamasını yaptı. Rusya'daki Kürt temsilci Patiyev, temsilciliğe PYD'nin de dahil olacağını söyledi ancak Türkiye ve Irak'taki Kürtlerin buraya katılıp katılmayacakları konusunda açıklama yapmadı.
Hürriyet

Hıllary ve Trump'a Iowa'dan Sürpriz 
ABD'de başkanlık yarışı için Iowa'daki ön seçimlerde Teksas Senatörü Ted Cruz, Cumhuriyetçi adaylar arasındaki ilk seçimi yüzde 28 oyla kazandı. Anketlerde seçim yarışını önde götüren iş adamı Donald Trump, seçimlerin kritik eyaletinde oyların yüzde 24.3'ünü alarak ikinci sırada yer aldı. Demokrat Parti cephesinde ise, aday adayları Hillary Clinton ve kendisini "sosyalist" olarak tanımlayan Bernie Sanders eşit oy aldı. Clinton'ın oy oranı yüzde 49.8, Sanders'in oy oranı ise yüzde 49.6 oldu. Clinton'ın ekibi yüzde 0.2'lik farkla kazandıklarını açıklasa da Bernie Sanders'ı oyların yeniden sayımı için itiraz etti. Iowa eyaleti, diğer eyaletlerdeki seçim ivmesini etkilemesi açısından önem taşıyor. 1972'den bu yana Iowa'da ilk üçe giremeyen hiçbir aday, ABD Başkanı seçilemedi. Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Mike Huckabee ise adaylıktan çekildiğini açıkladı.
Türkiye

'Tehlikeli Yolculuğa' Çıkan Göçmenlerin Yüzde 36'sı Çocuk 
Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Yunanistan'a bu ay içinde ulaşan mülteci ve göçmen sayısını 62 bin olarak açıkladı. IOM sözcüsü Joel Millman, 62 bin kişinin yüzde 36'sının çocuk olduğunu, çocuklara kadınların da eklendiği zaman oranın yüzde 60'a çıktığını söyledi. Haziran 2015'te bu yolculğa çıkanların yüzde 73'ünün yetişkin erkeklerden oluştuğunu hatırlatan Millman, o dönemde çocukların oranının ise sadece yüzde 10 olduğunu söyledi. Türkiye, Yunanistan ve İtalya karasularında ocak ayı içinde ölenlerin sayısının ise 360 olduğunu belirten Sözcü, ölenlerin 272'sinin ise Türkiye'den denize açılanlar olduğunu ifade etti.
Milliyet

Çipras İran'a Gidiyor 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 7-8 Şubat tarihleri arasında İran'ın başkenti Tahran'a resmi ziyarette bulunacak. İranlı yetkililer, Çipras'ın ziyareti sırasında iki ülke arasında bazı ekonomik anlaşmalar imzalanacağını belirtiyor. İran ve Yunanistan arasında 2 hafta önce İran petrolünün Atina'ya satışı konusunda görüşmeler başlamıştı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Aralık ayı başlarında Tahran'a giderek ülkesinin İran'la enerji alanında yakınlaşmak istediği mesajını vermişti. Çipras geçtiğimiz hafta da İsrail ve Güney Kıbrıs'a giderek, Akdeniz'de keşfedilen yeni doğalgaz yataklarının işletimi konusunda görüşmelerde bulunmuştu.
Vatan

Rusya Muhaliflerin Damarlarını Kesiyor 
İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye sorununa siyasi çözüm bulmak için Suriyeli muhalif grup Merkez Yüksek Komitesi'nin (MYK) Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmesinin ardından 24 saat bile geçmeden, Rusya ile Esad rejimi ittifakı muhaliflerin kontrolündeki Halep'in kuzeyine saldırdı. Bölgeye yapılan bombardıman sonucu aralarında çocukların da olduğu 6 sivil öldü, 16 kişi de yaralandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus savaş uçakları buraya 120 hava saldırısı düzenledi. Saldırının amacı, rejimin doğudan Zehra ile nubbul'a ulaşarak muhaliflerin Türkiye ile olan bağlantısını kesmek. Rus savaş uçaklarından destek alan rejim önce Halep'in kuzeyindeki Zeytun, TelCibbin'in ve Hardatnin'i ele geçirdi. Rejimi Zehra ile nubbul'a ulaştırmak isteyen Rus savaş uçakları bombardımanını kesintisiz sürdürdü ve rejim Hardatnin, Rityan ve Başköy hattına ilerledi. Halep'in Azez üzerinden Türkiye ile bağlantısını sağlayan Kastello yolu da bombalandı. Cenevre müzakereleri sırasında gerçekleştirilen bu saldırılar, Rusya ile Esad ittifakının muhalefeti ikmal yollarını keserek ve Halep'te abluka altına alarak güçsüzleştirmek istemesi olarak görülüyor. Öte yandan dün Cenevre görüşmelerinin öğleden sonraki bölümü iptal oldu. Muhalifler, istenilen koşulların oluşmaması nedeniyle toplantıya katılmayı reddetti. Krizin aşılması için yoğun çaba var.
Star

SPOR 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, transfer döneminin sonlanmasının ardından birçok konuda açıklama yaptı. UEFA dosyasıyla ilgili Lig Radyo'ya konuşan Özbek, "Mektup diyor ki; 'Ben sana aslında 2 sene hak mahrumiyeti veriyorum. Eğer bu sezon zararını 10 milyon avroya indirirsen bir tanesini askıya alırım. O da yetmez. 2016-17 de bu civarda olacak. Yoksa '2 yıl men ederim' diyor. O mektuptan sonra başka bir dünya oldu. Mektup Demokles'in kılıcı gibiydi. UEFA, Türkiye'deki bütün muhasebe sisteminin avro bazında tutulduğunu zannediyor. Gelirlerimiz TL, giderlerimiz avro. Öyle bir platformda oynuyoruz ki Manchester City ve PSG ile yarışmak zorundayım. 4 Aralık'ta UEFA'ya yaptığımız ziyarette izah etmeye çalıştık. Bizim bu açıklamayı bu hafta sonu göndereceğiz, 23'ünde de savunmasını yapacağız. Kampanyalarımız var, zararı 10 milyon avroya inşallah çekeceğiz. Bizi izleme sürecini biraz daha artırın dedim. 3 sene olsaydı normal dengeyi sağlardık. O mektuptaki şartlar bizi önlemler almaya zorluyor. Biz geldiğimizden beri bunun farkındaydık. Ama buna rağmen yapabileceğimiz bir radikal değişiklik yoktu çünkü şampiyonluğa gidiyorduk. 2013-2014 yılında G.Saray'ın zararı 70 milyon avro, 14-15'te 55 milyon avro. Şu anda 6 aylık dönemde yapacağımız zarar 26 milyon avro" ifadelerini kullandı. Bu sıkıntılardan el ele vererek çıkılabileceğini vurgulayan Dursun Özbek şöyle devam etti: "Türkiye'deki kulüplerin tamamı zarar etmekte. Geçmişteki yanlış yatırımlar G.Saray'ı banka finansmanına sokmuş. Biz senede 25 milyon dolara yakın faiz ödüyoruz. Hesaplar dengedeyken 25 milyon dolar açık veriyoruz. Ayrıca piyasalarda sadece TL çerçevesinde borçlanmıyorsunuz. Oradan da 10 milyon dolar kur farkı geliyor. Galatasaray bütün şirketleriyle beraber 350- 400 milyon avroluk bir şirket. Bu yüzden iyi yönetilmesi lazım. Deloyed Para Ligi'nde 21. sırada geliyor. Her şey dahil yıllık 120 milyon avro giderimiz var. 40 milyon da amatör şubeler var için harcanıyor. Her ay 8 milyon TL vergi ödüyoruz. Yıl bazına vurduğumuzda yaklaşık 100 milyon TL yapıyor. Her ay 3 milyon avroya yakın sabit maaş ödüyoruz. Futbola girdiğimiz zaman her ay 6 milyon avro gibi bir para ödenmesi lazım. Vergi borçlarının büyük bir kısmı geçmişten gelen yapılandırmalardır. Galatasaray'ın devlete vergi borcu yok."
Türkiye

Hem agresif hem sempatik tavırlarıyla dikkat çeken, basınla bir küs bir barışık halleri haber konusu olan Portekizli teknik direktör Vitor Pereira, her geçen gün farkını ortaya koyuyor. Fenerbahçe'yle 25 maçlık yenilmezlik serisi yakalayan, son yılların en başarılı performansına imza atan, sarı-lacivertlileri 3 kulvarda da zirveye oynatan tecrübeli çalıştırıcı sadece günü kurtarma derdinde olan bir hoca değil. A takıma bir oyun karakteri kazandırmak için yoğun mesai harcayan Vitor Pereira, gençleri sahaya sürdüğü, Antalya'daki kupa maçında takımın yönetimi de U21'in hocası Şenol Çorlu'ya teslim ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Bu hareketiyle mütevazı kimliğini gözler önüne seren Portekizlinin altyapıyla ilgisi de çok ciddi boyutta. Sezon başında Fenerbahçe'ye 2 yıllık sözleşme imzalayan ve "Ben buraya 2 yıllık bir proje için geldim" diyen Vitor Pereira, ara transferde beklentileri gerçekleşmese de en ufak bir motivasyon kaybı yaşamış değil. Aksine, işine dört elle sarılan tecrübeli teknik adam, alt yapıyla daha çok ilgilenmeye başladı. Alt yapı antrenörleriyle bir toplantı yapan Pereira, genç oyuncular hakkında hocalarından detaylı bilgi alırken hedeşerini de anlattı. Alt yapı oyuncuların A takıma kazandırılması için planlamaların yapıldığı toplantıda, hocaların taleplerini de dinleyen Pereira, Porto modeli için düğme basarken, "Hedefimiz A takım kadrosunun çoğunluğunu alt yapı oyuncularından oluşturmak. Fenerbahçe formasını bu kulübün içinden yetişen isimlere vermek" dedi. Pereira'nın altyapısını örnek aldığı Porto, yetiştirip sattığı oyunculardan son 10 yılda yaklaşık 1 milyar avro gelir elde etti.
Türkiye

Avrupa basketbolu dün akşam Türk derbisine sahne oldu. EuroCup 2. Tur K Grubu'nda yer alan temsilcilerimiz Trabzon Medical Park ve Pınar Karşıyaka, 5. hafta mücadelesinde karşı karşıya geldi. MAÇA favori olarak çıkan Pınar Karşıyaka, bordo mavilileri ezici bir üstünlük ve çok büyük bir farkla 76-43 mağlup etti. Mücadelenin ilk çeyreği tamamen dengede geçti. Konuk Kaf- Kaf bu bölümü 17-16 önde kapatırken oyunda dengeler 2. ve 3. çeyrekte bozuldu. 2. periyotta rakibine neredeyse sayı imkânı tanımayan Karşıyaka potasında sadece 5 sayı görürken 3. çeyrekte de Trabzon Medical Park yalnızca 9 sayı üretebildi. Bu bölümde 19'ar sayı kaydeden yeşil-kırmızılılar skoru açarken son çeyrekte de farkın kapanmasına izin vermeyip 33 sayı farkla kazanmayı başardı. Karşıyaka'da süre alan 12 oyuncunun tamamı skora katkı verirken Colton Iverson 14, Lazeric Jones 13, Bracey Wright ise 11 sayı üretti. Trabzon Medical Park'ta ise çift hanelere 10'ar sayıyla Damian Kulig ve Andrija Stipanovic ulaşabildi.
Vatan

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Gaziantep maçının hazırlıklarını sürdürdükleri antrenmanın ardından Türkiye Kupası'ndaki eşleşmeleri değerlendirdi. Siyah-Beyazlılar'ın hocası, "Çeyrek finale gelmeyi 8 takım da hak etti. Her takım, her takımı yenebilir. Amed'in aldığı sonuçlara bakarsak onlar da iyi iş çıkardı. Hem ligi hem de kupayı birlikte yönetmek istiyoruz. Bu yılın renkli iyi çıkış yapan takımı Torku Konyaspor'a karşı ilk maçta avantaj elde etmek istiyoruz" dedi. GÜNEŞ, yarı finalde F.Bahçe ile eşleşme ihtimalinin sorulması üzerine "F.Bahçe de iyi futbol oynayan takım. Ligde de iddiası var, bizim de var. Galatasaray da iyi takım, toparlandılar onlar da kupada iddialı olacaklar. Fenerbahçe veya Amedspor, hangisi çıkarsa. Maçlar oynanmadan kimin geçeceğini bilmiyoruz. Biz kim olursa yenerek kupayı almak istiyoruz. Konya güçlü bir takım. Da zayıf takımlara karşı da maç kaybettik" ifadelerine yer verdi. Yeni transferler Boyko, Delgado ve Marcelo hakkında da açıklamalarda bulunan tecrübeli teknik adam, "Yeni oyuncularla birlikte olduğumuz süre kısa ama fiziksel olarak bir sorunları yok. İhtiyacımız olursa oynatırız gerekirse bir süre daha bekletebiliriz. Tolgay Arslan da şu an iyi durumda. Her şeyi yapabilecek duruma geldi. Milosevic ve Franco genç oyuncular ama oynayamadılar. Güven kaybı yaşamaktansa gidip oynamaları daha önemli" dedi
Star

Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek ve yarı final kuraları TFF'nin Riva'daki merkezinde çekildi. Çeyrek finaller 9,10, 11 Şubat ile 1,2,3 Mart, yarı finaller 19, 20, 21 Nisan ve 10, 11, 12 Mayıs'ta yapılacak. Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ali Dürüst, Türkiye Kupası'nın bütün Türkiye'yi kucakladığını belirterek şunları söyledi: "150'den fazla takım yarıştı ve sonuna geldik. Bizim için mühim olan kupanın değerini yükseltmek. F.Bahçe seyircisinin Amed deplasmana gitmesine engel yok. Geçen sene G.Saray gitmişti." Öte yandan kupayı değerlendiren G.Saray Futbol Direktörü Cenk Ergün "Son 2 senenin şampiyonu olarak hedefimiz yine kazanmak" dedi. Ergün, "Bu hedefimize de ulaşacağız" diyerek iddialı konuştu. Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ise yarı finalde Fenerbahçe'yle eşleşme olasılığı konusunda "Umarım güzel bir derbi olur. Onları da aşıp final oynamayı arzu ediyoruz. Böyle olacağına da inanıyoruz. İnandığın zaman rakip önemli değil" ifadesini kullandı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme