5 Şubat 2016 Cuma

05.02.2016 Genel Gündem

05.02.2016

GÜNDEM

Beni Nereye Götürecekler
Yunanistan'dan Türkiye'ye sızacaklarına dair istihbarat alınmasının ardından 100 kişilik özel ekiple 20 gün boyunca yürütülen titiz çalışma sonucunda Aydın Söke'de yakalanan terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman, dün sabah İzmir'e oradan da uçakla İstanbul'a getirildi. Akkol ve Adıyaman, zırhlı araçla Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Sabancı Center'ın 25'inci katında 9 Ocak 1996'da Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürülmesine ilişkin davanın firari sanığı İsmail Akkol, suikasttan 20 yıl sonra İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. Akkol, aralarında biri kar maskeli olmak üzere 4 polis tarafından duruşma salonuna alındı. Sabancı suikastine ilişkin devam eden davanın görüldüğü İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi diğer duruşmalarına ara vererek Akkol'un dosyasını aldı. Akyol hakkında kapatılan İstanbul 4 No'lu DGM'nin 18 Ocak 1996, kapatılan İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin 19 Haziran 2012, 14 Şubat 2014'de çıkartılan yakalama emirleri yüzüne okundu. Elleri kelepçeli 10 dakika avukatlarının gelmesini bekleyen Akkol, rahat tavırlarıyla dikkat çekti. Mahkeme Başkanı Nazım Durmaz'ın "Kelepçelerini çıkarın" demesi üzerine polis kelepçeleri çıkardı. Avukatları Özgür Yılmaz ve Şükriye Erden'in gelmesiyle Akkol'un kimlik tespitine başlandı. Adresinin, gelirinin ve telefon numarasının olmadığını söyleyen Akkol, bekâr, okur yazar, sabıkasız ve şu anda işsiz olduğunu söyledi. Mahkeme başkanın suçlamaya ilişkin beyanını sorması üzerine İsmail Akkol, "Hakkımdaki suçlamayı bilmiyorum. İddianameyi okuyamadım. Bir örneğinin tarafıma verilmesini istiyorum. İddianameyi okuduktan sonra savunmada bulunmak istiyorum" dedi. Savcı ise üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumuna göre Akkol'un tutuklanmasını istedi.
Hürriyet


'Düğünün Böyle Mi Olacaktı Kuzum?'
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde önceki gün şehit olan 24 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Göksal Cin, Zonguldak'ın Elvanpazarcık beldesinde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı hüzünlü cenaze töreniyle toprağa verildi. Şehit Cin'in cenazesi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alınırken gözyaşlarına boğulan anne Azime Cin'i oğlunun silah arkadaşları ile Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir teselli etti. Oğlu ve nişanlısı Büşra Aslan'ın fotoğrafını elinden bırakmayan acılı anne, "İki ay sonra düğünü vardı. Bakın nişanlısıyla ne güzel çıkmış. Onu devletim korusun diye verdim. Görün kınalı kuzumu. Düğünü böyle mi olacaktı? Bak düğünün çok kalabalık yavrum" diye ağıt yaktı. Şehidin cenazesi, ilk olarak Çalca Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada helallik alınırken şehidin babası Şaban, annesi Azime, ağabeyleri Aydın, Şeref, kardeşi Zeynep Cin ve nişanlısı Büşra Aslan, tabutun başında gözyaşı döktü. Şehidin iki ay önce nişanlandığı Büşra Aslan, tabuta sarılarak "Cennet kokulum, paşam, Göksal'ım. Gitmesini istemiyorum. Bizim hayallerimiz vardı. Benim düğünümü yapın. Açın bana gösterin. Öldüğüne inanmıyorum. Bana saygı gösterin de bir yüzüne bakayım ne olur" diyerek ağladı. Aslan, daha sonra yanına gelerek ağlayan Azime Cin'e, "Anne, ben de senin kızınım. Ben de onun yanına gideceğim, merak etme" diyerek sarıldı. Büşra Aslan, cenaze tören alanına götürülürken tabutu bir süre taşıdı. Şehidin cenazesi, Tasmacı Çalca Ortaokulu'nun bahçesine götürüldü. Gözyaşları dinmeyen Büşra Aslan, burada da nişanlısının fotoğrafını öpüp tabutuna sarılarak, "Gelince düğün yapacaktık. Parası yoktu düğün yapmaya. Oralarda para biriktiriyordu. Ciğerim Göksal'ım. Ben ne yapacağım şimdi? 5 bin lirası olsaydı bunlar olmazdı. 5 bin lira alsın diye mi bu sıkıntılar? Ona kurban olurum" diye ağladı. Büşra Aslan, burada da nişanlısını son kez görmek istediğini söyledi. Bunun üzerine açılan tabutta nişanlısına son kez bakan Aslan, baygınlık geçirdi. Şehidin cenazesi Çalca Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verildi. Göksal Cin'in, uzman çavuş olmasının ardından kazandığı parayı biriktirerek iki yıl önce ailesine iki katlı ev yaptırdığı öğrenildi. Cin'in, borçlarını ödedikten sonra nişanlısı Büşra Aslan ile bu yaz evlenmeyi planladığı öğrenildi.
Milliyet


EKONOMİ

Gram Altın 108,2180-108,2899
ABD Doları 2,9144-2,9152/Euro 3,2643-3,2659/İngiliz Sterlini 4,2464-4,2494

Yeni Gazze'ye Türkler Talip
Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV), saldırılar ve abluka nedeniyle zor günler geçiren Gazze'nin yeniden hayata döndürülmesi için kapsamlı bir imar planı hazırladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğündeki heyet de planı tüm taraflara anlatmak için hem İsrail, hem de Batı Şeria'da temaslarda bulundu. Heyet, uzun süredir abluka altında tutulan ve geçişlere izin verilmeyen Gazze'ye de geçmeyi başardı ve öngördükleri çalışmaları anlattı. Hürriyet'in de tanıklık ettiği temaslarda, İsrail, Filistin ve Gazze yönetimlerinin projeye sıcak baktığı görüldü. Hisarcıklıoğlu, "Türk iş dünyası olarak biz bu işi yaparız" dedi. TOBB heyeti, sessiz sedasız İsrail ve Filistin'de bir dizi önemli görüşmeye imza attı. Heyette, TEPAV İcra Direktörü Güven Sak ve ekibi de yer aldı. Gündemin bir numaralı maddesi de Gazze'nin yeniden inşası oldu. Uzun yıllardır abluka altında tutulan Gazze, 2014 yılındaki son operasyonun ardından daha da zor koşullara mahkum olmuş durumda. Gazze'nin yeniden imarı için yaklaşık 50 ülke 2014 yılında Kahire'de toplandı ve toplam 5.4 milyar dolar yardım sözü verdi. Ancak şu ana kadar bu kaynağın büyük bir kısmı kullanılamadı. Çalışmaların hızlanmaması ve Gazze'nin 2020 yılında yaşanması mümkün olmayan bir kente dönüşecek olması, TEPAV'ı harekete geçirdi ve bölge için kapsamlı bir çalışma yaptı. ODTÜ'lü akademisyenlerle birlikte hazırlanan proje, Gazze'nin kentsel dönüşümünün hızlı bir şekilde başlatılmasını öngörüyor. TEPAV İcra Direktörü Güven Sak, "Gazze için 5 milyar doları aşan bir taahhüt var. Bu kaynağın ancak yüzde 20'si kullanıldı. Bir stratejik plan hazırladık. Gazze Limanı da bu kapsamda en önemli projelerden biri olacak. Uluslararası tasarım yarışmaları açmak istiyoruz. Halka 'Nasıl bir Gazze'de yaşamak istersiniz' diye soracağız. Türk müteahhitleri bu projenin en önemli ayaklarından biri olacak" dedi. Hisarcıklıoğlu da, ziyareti "Bizim buraya geliş amaçlarımızdan biri Gazze. İnşaat şirketlerimiz dünya çapında işler gerçekleştiriyor. Şu anda dünyada müteahhitlerimiz ikinci sırada. Gazze'de büyük bir yıkıntı altında yaşam sürüyor, ancak bir yandan da ayrılmış bir kaynak var. Türk özel sektörü olarak Afganistan'dan Libya'ya heryerde biz vardık. Niye kendimize güvenmeyelim ve burayı biz yapmayalım?" diyerek anlattı.
Hürriyet


Terör Rekabette Silah Olamaz
Dünya turizminin önde gelen isimleri World Tourism Forum kapsamında İstanbul'da bir araya geldi. 6 Şubat'a kadar devam edecek organizasyonun ilk gününde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, sadece Türkiye'nin değil dünyanın birçok merkezinin yaşadığı, küresel sorun olarak ortaya çıkan teröre karşı duruşun önemine dikkati çekti. Seyahat etme özgürlüğüne sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Ünal, "Bugün insanlığa dayatılan güvenlik sorunu, sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde ve maalesef terörün bir savaş aracı haline dönüştürüldüğü ve daha da kötüsü terörün uluslararası rekabette bir avantaj aracı haline dönüştürülmesi hepimizin birlikte karşı çıkması gereken ve kabul etmemesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası ilişkilerde devletler arası sorunlar yaşanabilir ama turizm gibi bu sorunlarda iyileştirici etkiye sahip bir sektörün hiçbir şekilde bir yaptırım aracı olarak devletlerin kullanmaması gerektiğini de hatırlamakta fayda var" dedi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy da, turizm sektörünün önündeki en büyük engellerden birinin terör, olduğunu söyledi. Terörün, seyahat etme özgürlüğünü ortadan kaldıran bir unsur olduğunu belirten Ulusoy, toplantıya katılan Avrupa Birliği'ne üye ülke temsilcilerine de seslendi. Türkiye'nin, vize konulacak ülke olmadığına değinen Ulusoy, "Vize duvarlarını önümüze set çekmeyin. Türkiye, bir gün sizlere de vize koyacak duruma gelebilecektir" dedi.
Hürriyet

Ulusoy: Türkiye, Vize Uygulanacak Ülke Değil
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, "Türkiye, vize konulacak ülke değil. Vize duvarlarını önümüze set olarak çekmeyin. Türkiye, bir gün sizlere de vize koyacak duruma gelebilecektir" dedi. İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumunun açılışında Avrupalı temsilcilere seslenen Ulusoy, "Hesabınızı iyi yapın. Kaldıracağınız vize engelleriyle, kaynaşamamaktan bizi kurtarın" diye konuştu. Türkiye'nin uluslararası turist girişleri itibarıyla dünyada 6'ncı, turizm gelirleri bakımından da 12'nci sırada yer aldığını anlatan Ulusoy, şunları kaydetti: "Turizm sektörünün önündeki en büyük engellerden birini maalesef terör olayları oluşturmaktadır. Herkesçe kabul edildiği üzere terör, uluslararası seyahat etme özgürlüğünü ortadan kaldıran bir unsurdur. Bu, yalnız Türkiye'nin meselesi değil, bütün dünyanın uğraş verdiği evrensel bir problem. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı ciddi bir saldırıdır. Bugün gelinen noktada eylemler karşısında dünya bir dayanışma ruhu sergilemeye başladı. Dünya Turizm Forumu'nun felsefesi, 2 temel kavram üzerine kurulu. Bunlar barış ve iş birliği. Biz, ülkeler, milletler ve toplumlar arasında kurulacak olan diyalog ve iş birliği mekanizmalarını çok önemsiyoruz. Turizmin iş birliği sayesinde daha da gelişeceğine inanıyoruz. Turizmin, küresel barışın tesisi yönünde de çok etkili bir yöntem olduğunun bilincindeyiz."
Türkiye

Dolar 2.90 Tl'nin Altına Süzüldü!
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarının öteleneceği beklentisinin global bazda doların değer kaybına neden olmasıyla dolar/ TL bugün 2.89 seviyesinin altını test etti. TL'nin dolar karşısında iki günlük değer kazancı dün bir ara yüzde 2'ye yaklaşırken, Reuters'a bilgi veren bankacılar piyasaya 1-1.5 milyar dolar civarı giriş olduğunu tahmin ediyor. Bir bankacı, "Avrupa Merkez Bankası, Japon Merkez Bankası gibi büyük merkez bankalarının parasal genişlemeyi sürdürerek ekonomik aktiviteye destek vermeyi sürdüreceği düşüncesinin yanı sıra ABD'den gelen zayıf veriler de Fed'in faiz artırımına gitmekte zorlanabileceğine işaret ediyor. Bu durum ise TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kazanmasını sağladı. Petrol fiyatlarındaki artış da risk algısında toparlanmaya destek verdi" dedi. Analistler kurdaki düşüşün Türkiye'nin göstergelerinde iyileşmeden ziyade doların neredeyse bütün para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve gelişmekte olan ülkelere giriş yaşanmasıyla gerçekleştiğinin altını çiziyor. Önceki gün 2.9401 seviyesinde olan dolar/TL dün 7 Aralık'tan bu yana en düşük olan 2.8899'e kadar geriledikten sonra 2.9074 seviyesinden işlem gördü.
Milliyet

Erdoğan: Imf Tahminleri Yine Tutturamaz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IMF 2015 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye'nin 2020'ye kadar yıllık ortalama yüzde 3.5 performansı sergileyecek ülkeler arasında gösterildiğine işaret ederek, bu oranın kesinlikle çok daha yüksek gerçekleşeceğine inandıklarını söyledi. Peru temasları kapsamında konuşan Erdoğan, "IMF, bizimle ilgili tahminlerini çoğu zaman tutturamadı. Biz hep onun üstünde çıktık. Yine tutturamayacak" dedi. Göreve geldiklerinde IMF'ye borcun 23.5 milyar dolar olduğunu ancak şu an IMF'ye hiçbir borç bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu noktaya geldik. Çünkü verdiği borcu veya verdiği parayı idare etmiyor IMF. Size, borcu veriyor, verdikten sonra sizi siyasetten de idare etmeye çalışıyor. Böyle uluslararası bir para fonu olur mu?"
Vatan

1.3 Milyon Borçlu İcralık
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2015 yılında bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısının 1.3 milyona ulaştığını duyurdu. TBB Risk Merkezinin, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Aralık 2015 Raporu'na göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 3 artarak 1.3 milyon bin kişi oldu. Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin tekilleştirilerek sayılmasıyla hazırlanan veriler, 2015 yılında, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısının, geçen yıla göre yüzde 8 artarak, 725 bin kişiye ulaştığını gösterdi. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise geçen yıla göre yüzde 2 azalarak 1 milyon oldu.
Vatan

İkinci Emekliliğe İngiltere Modeli
Hükümetin ikinci emeklilik çalışmasının detayları belli oldu. İngiltere modeli üzerinde çalışan Hazine Müsteşarlığı, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) otomatik katılım sistemini başlatıyor. İngiltere'de uygulanan sisteme göre herhangi bir kişi işe başladığında otomatik olarak BES kapsamına alınacak. Ödeyeceği prim maaşından otomatik olarak kesilecek. İşçi BES kapsamından istediği zaman çıkabilecek. Ekonomi yönetiminin konuyla ilgili olarak birkaç ay içinde yasal düzenleme yapacağı belirtiliyor. Çalışanlarını teşvik etmek amacıyla işverenlerin de belirli bir miktar destek sağlayabileceğini belirten Hazine kaynakları, pilot olarak uygulanan otomatik katılım sisteminde işçilerin sistemden çıkmadığına dikkat çekti. Hazine yetkilileri "Bunun Türkiye geneline yayılmasıyla birlikte işverenlerin de işçilerine bir miktar destek sağlamasıyla ikinci emeklilik imkanı ortaya çıkacak. İngiltere modelinde olduğu gibi sistemden çıkışlar sınırlı. Konuyla ilgili çalışmalara başladık. Önümüzdeki günlerde yasal düzenlemeye ilişkin takvim netleşecek" dedi. BES'te 2013 başında yaklaşık 3 milyon kişi olan katılımcı sayısı 2015 sonunda 6 milyona, fon büyüklüğü ise 20 milyardan 48 milyar liraya çıktı.
Star

DÜNYA

Barış Masasında Krız Çıktı
Suriye ordusunun, Rus hava desteğiyle stratejik açıdan çok kilit olan Halep'te salı akşamı itibarıyla üstünlüğü ele geçirmesi önceki akşam Cenevre'de müzakere masasını dağıttı. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, müzakerelerin 25 Şubat'ta yeniden başlayacağını söylese de muhaliflerin ana temsilcisi konumundaki Yüksek Müzakere Komitesi, rejimin saldırıları durdurmaması ve abluka uyguladığı bölgelere insani yardıma izin vermemesi halinde masaya dönmeyeceklerini açıkladı. Şam adına Cenevre'ye gelen Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi, muhalifleri, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin kontrolünde hareket ederek görüşmeleri terk etmekle suçladı. Masanın dağılmasıyla ilgili olarak Batılı ülkeler, Şam yönetimini ve Rusya'yı sorumlu tuttu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Londra'da katıldığı Suriye'ye insani yardım toplamak için düzenlenen konferansta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u aradığını ve Suriyeli muhaliflere yönelik bombardımanı durdurmaları için çağrı yaptığını söyledi. Kerry, Lavrov'la Suriye'de ateşkesin nasıl sağlanacağı ve insani yardımların nasıl gönderileceği konusunu ele aldıklarını da kaydetti.
Hürriyet

Halep, Esad Rejiminin Kuşatması Altında
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Halep'te düzenlediği hava saldırılarında 3'ü çocuk, toplamda 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Halep'in altı farklı bölgesinde gerçekleşen saldırılarda birçok kişinin yaralandığı ve ölü sayısının artabileceği belirtiliyor. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ise, Halep'te 3 gazetecinin isyancılar tarafından atılan havan topundan gelen şarapnel parçalarıyla yaralandığını açıkladı. Suriye'de Beşar Esad rejimi, Türkiye sınırının karşısındaki Azez kasabasını almak için kara operasyonu başlattı. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) elindeki kasabaya düzenlenen saldırıya, Rusya hava saldırılarıyla destek veriyor. Esad rejiminin ilçeye 20 kilometre mesafedeki Maharin bölgesine ulaştığı ve ÖSO'ya ait bir karakolu hedef aldığı belirtildi. Saldırılarda yaralanan 9 kişi araçlarla sınır hattına getirildi. Türkiye'de tedavi altına alınan yaralılardan 1'i ölürken, durumu ağır olanlar Gaziantep'teki hastanelere sevk edildi. Azez'deki saldırı nedeniyle binlerce kişinin şu anda kapalı durumdaki Türkiye sınırına yığıldığı ve geceyi sınırın yakınlarındaki açık alanlarda geçirmek zorunda kaldığı belirtildi. Esad rejimi pazartesi günü başlattığı kara operasyonuyla, isyancıların Türkiye'ye açılan ikmal yolunu keserek, isyancıların kuşatması altındaki Şii kasabaları Nubul ve Zehra'yı ele geçirmişti. Rejim askerleri, Halep kent merkezini tamamen kuşatma altına almak için, kent merkeziyle İdlib arasındaki bağlantının sağlandığı Kastillo-Anadan yolunu da ele geçirmek istiyor.
Milliyet

Assange, Teslim Olmayı Planlıyor
Wikileaks kurucusu Julien Assange, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan araştırma sonucunda, 'keyfi olarak alıkonulduğu' kararı çıkmazsa, Ekvador büyükelçiliğini terk edeceğini ve İngiliz polisine teslim olacağını açıkladı. BM'ye yakın kaynaklar ise, kurumun bugün Assange lehine karar vereceğini tahmin ediyor. Assange lehine karar verilirse, kendisine pasaportunun teslim edilmesini ve büyükelçilikten çıkmasına izin verilmesini istiyor. Bununla beraber, İngiliz polisi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Assange'ın dışarı çıkması durumunda tutuklanacağı belirtildi. Assange 2014'te BM'ye yaptığı başvuruda, "kabul edilemez bir zaman süresince, keyfi olarak özgürlüğünden alıkonulduğunu" ifade etmişti. İsveç tarafından 'tecavüz' suçlamasıyla sorgulanmak üzere teslim edilmesi istenen Assange, 2012'den beri Ekvador büyükelçiliğinde yaşıyordu. Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye teslim edilmesinden endişe ediyor.
Milliyet

Cenevre Görüşmeleri Askıya Alındı
İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler gözetiminde başlatılan Suriye barış görüşmelerine ara verildi. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin 25 Şubat'akadar askıya alındığını açıkladı. Mistura, görüşmelerin çökmediğini, buna karşın ABD ve Rusya gibi uluslararası destekçilerin acil yardımına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.Ancak Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar destekli Yüksek Müzakere Komitesi, Suriye yönetiminin sivilleri bombalayıp aç bıraktığını söyleyerek, "Ülkede durum düzelene kadar müzakere masasına geri dönmeyeceğiz" dedi. Suriye yönetimi ise, muhaliflerin Türkiye ve Körfez ülkelerinin isteklerine göre hareket ettiğini savunarak, görüşmelerin ertelenmesinden muhalifleri sorumlu tuttu. Cenevre'deki görüşmelerin yaklaşık 6 ay sürmesi öngörülüyor.
Vatan

Işid Berlin'i Vuracaktı
Kasım ayında Fransa'nın başkenti Paris'i kana bulayan terör saldırılarının ardından alarma geçen Alman polisi, dün 3 kentte düzenlediği operasyonlarda, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bağlantılı 4 kişiyi gözaltına aldı. Başkent Berlin, Attendorn ve Hannover'de, yüzlerce polisin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan Cezayir kökenli bir çiftin tutuklandığı açıklandı. Cezayirli yetkililerin hakkında yakalama emri çıkarttığı 35 yaşındaki erkek zanlının, Suriye'de IŞİD saflarında savaştıktan sonra ailesiyle birlikte mülteci kılığında Almanya'ya girdiği belirtiliyor. Zanlının, geçen ay eşi ve 2 çocuğuyla birlikte, Atterdorn'daki mülteci merkezine yerleştirildiği kaydedildi. Alman Bild gazetesi, zanlının başkent Berlin'in önemli turistik noktalarından Alexanderplatz ve Checkpoint Charlie'de terör saldırıları düzenlemeyi planladığını öne sürdü. Alman İçişleri Bakanlığı, iddiayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Hannover'de gözaltına alınan zanlılardan birisinin 3 hafta önce, Paris saldırganlarından üçünün yaşadığı, Belçika'nın başkenti Brüksel'in mülteci semti Molenbeek'e gittiği belirlendi. Belçika polisi, Paris saldırganlarından Salih Abdeslam'ın eylemin ardından bir süre burada saklandığını açıklamıştı.
Vatan

Fransız Kabinesinde Çevreci Değişiklik
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski sevgilisi Segolene Royal'in yürüttüğü Çevre Bakanlığı görevini, iklim değişikliği danışmanlığını yürüten Nicolas Hulot'ya önerdi. Liberation gazetesinin haberine göre eski televizyon sunucunun yakın çevresi bakanlık önerisini teyit ederken Hulot'nun henüz karar vermediğini belirtti. Hollande'ın 4 çocuğunun annesi olan Royal'i Dışişleri Bakanlığı'na, şu anki Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u da Anayasa Konseyi başkanlığına getirmeyi planladığı belirtiliyor. Başkanlık seçimlerine 15 ay kala halk desteği yüzde 10'larda olan Hollande'ın, kabine değişikliğiyle çevrecilerin oylarını toplamaya çalıştığı yorumları yapılıyor. Siyasi analistler, yüksek işsizlik ve Sosyalist Parti içindeki bölünmeler nedeniyle eleştirilere hedef olan Hollande'ın seçimlerde son derece düşük bir şansı olacağını öngörüyor.
Vatan

İnsafsız Sorgulama
İşgalci İsrail güçlerinin Filistinlilere insanlık dışı uygulamaları devam ediyor. Ramle'de çekilen görüntülerde, bir İsrail güvenlik yetkilisinin bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla göz altına aldığı Filistinli genç bir kızın kafasına bastığı görülüyor. İsrail'in güvenlik politikaları ile ilgili uluslar arası toplumdan gelen tepkiler giderek artarken Batı Şeria ve Kudüs'ten hemen hemen her gün "İsraillilere saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla vurulan Filistinlilerin ölüm haberleri geliyor.
Star

POLİTİKA

Dünyayı Mı Oyalıyorsunuz?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre görüşmelerinin ertelenmesiyle ilgili, "Siz niye toplanıyorsunuz? Dünyayı oyalamak için mi bir araya geliyorsunuz? Dünya sizden netice bekliyor. Niçin Cenevre'de bir araya geldiniz?" dedi. Peru'da San Ignacio De Loyola Üniversitesi tarafından 'Fahri Doktora' unvanı verilen Erdoğan, törende ve Latin Amerika gezisi kapsamında dün gittiği Ekvador'da yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "(Cenevre görüşmeleri) Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur. Hep toplanmışlardır, bir araya gelmişlerdir, yemişlerdir, içmişlerdir, ondan sonra da dağılıp gitmişlerdir. Şimdi şubatın sonuna bir tarih verdiler. Göreceksiniz, Şubat'ın 28'i geldiği zaman tekrar tehir edecekler. İlgili, ilgisiz herkes oraya geliyor. Kapıların arkasında başka şeyler konuşuluyor. İşin gerçeği orada konuşulmuyor. Orada olması gerekenler oraya alınmıyor, olmaması gerekenler davet ediliyor. Muhalifler oraya son anda kabul edildi. Muhalifler de, 'Terör örgütlerini buraya alırsanız, biz buraya girmeyiz' dedi. Son anda terör örgütlerine, 'Gelmeyin biz burada işi öyle veya böyle bir noktaya getiririz, sizinle de daha sonra konuşuruz' dediler. Şimdi Erdoğan böyle konuştuğu için kötü oluyor. Fakat biz gerçekleri dillendirmeye mecburuz. Suriye halkı, rejimin ve onu destekleyen güçlerin saldırıları ile can verirken önce bu acılara son vermeden, görüşmelerden bir netice çıkması beklenemez. Suriye'nin temsilcisi orada duruyor. Öbür taraftan Rusya, Suriye'de insanları öldürmeye devam ediyor. Böyle bir barış masası, barış görüşmesi olabilir mi? Çocukların öldürülmeye devam ettiği bir ortamda bu tür girişimler maalesef sadece zalimin işini kolaylaştırmaktan öte işlev görmüyor. Bu görüşmeler devam ederken Halep'e yönelik saldırılar neticesinde binlerce sivil Türkiye'ye doğru hareke geçti. Müzakerelerin netice vermesi için bu saldırıların derhal durdurulması gerekmiyor mu? Bu saldırıları durduramayan dünya bizden mülteci akınını durdurmamızı istiyor. Mantıkla bağdaşmayan, böyle bir anlayış olabilir mi? Şimdi soruyorum, Cenevre'den ümidi olan var mı? Tabii ki muhalefet böyle bir anlayışa olumlu yaklaşmayacaktır. Oynanan oyuna, kurulan tuzağa da gelmeyecektir. Türkiye'nin güneyinde yaşanan sorunların çözümü yerine, işleri daha da karmaşık hale getiren müdahaleler bizleri üzüntüye sevk ediyor. Etnik ve mezhebi ayrımların kışkırtıldığı, bölgesel işbirliği dinamiklerinin derin yara aldığı bir ortamda çözüm yerine çatışmaların tarafı haline gelen her ülke, yaşanan ölümlerin sorumluluğuna ortak olur. Bugün DAEŞ'i dünyaya musallat edenin de, milyonlarca Suriyelinin evlerinden olmasının müsebbibinin de Esed rejimi olduğu açıktır. Bu durum, artık uluslararası toplumun önemli bir kesimi tarafından da kabul ediliyor. Suriye'de, halkın meşru taleplerini karşılayacak bir siyasi geçiş sürecinin süratle hayata geçirilmesi çok önemlidir. Suriye'deki geçiş sürecini akamete uğratmaya yönelik her girişim, yaşanan insani krizin derinleşerek sürmesi çabasından başka bir şey değildir."
Hürriyet

Güvenlik Nedeniyle İzin Verilmedi
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Rusya'nın ikili anlaşmalar gereği Türk hava sahasında yapacağı gözlem uçuşunun, Suriye sınırında yapılması talep edildiği için iptal edildiğini açıkladı. Çelik, dün Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gözlem uçuşunun iptaliyle ilgili Çelik şunları söyledi: "Gözlem uçuşları yapılırken rotanın belirlenmesi ve hangi cihazlarla uçulacağı konusunda ev sahibi ülkenin inisiyatifi var. Açık saha anlaşması çerçevesinde bir Rus uçağı Türkiye'de gözlem uçuşunu yapmak için başvurdu. Fakat talep ettiği rota Suriye sınıra yatay bir şekilde geçen bir rota, aynı zamanda Hatay'a kadar giden bir rota. O bölgedeki güvenlik sorunları sebebiyle buna mücbir sebeplerle izin verilmesi söz konusu değil. Rusya ile aramızda sıcak ve taze bir kriz var. O bölgede Türkmendağı dahil pek çok bölgede Rus uçaklarının faaliyeti var. Kamışlı'nın karşısında Rus askeri var. Açık saha anlaşması gereği yapılacak bir gözlem uçuşunda 'Türkiye'den Hatay'a kadar uçacağım' ya da 'Suriye sınırını yalayarak, teğet geçerek, Türk toprakları içerisinde uçacağım' gibi bir talebin ne manaya geleceğini, bu kadar spekülatif bir talebe niçin Rusya'nın ihtiyaç duyduğunu da uluslararası kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Rus uçağının gözlem uçuşu yapmasına bu çerçevede müsaade edilmemiştir."
Milliyet

Yeni Anayasanın Startı Verildi
TBMM, dün bir kez daha yeni ve sivil bir anayasa mesaisine başladı. Meclis Anayasa Mutabakat Komisyonu'nun ilk toplantısında konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Hazırlayacağımız anayasa, millet ve devlet kaynaşmasını sağlayan bir temele oturtulmalı ve 78 milyonu kucaklamalıdır" dedi. Kahraman başkanlığında dün ilk kez toplanan Anayasa Mutabakat Komisyonu'nda taraflar ilk mesajlarını verdi. Kahraman, 2011'deki Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarıyla ayrıştırılabilmesi için bu komisyonun "Anayasa Mutabakat Komisyonu" olarak nitelendirilmesinin daha doğru olduğunu söyledi. Sürece destek veren herkese teşekkür eden Kahraman, "Gayemiz; Türkiye'mizin geleceğini çağdaş, çoğulcu demokrasi esaslarına uygun insan hak ve hürriyetlerine saygılı ve öznesi insan olan, insana hizmet için teşkilatlandırmış kuvvetli, kudretli, üniter yapıda bir hukuk devleti yapılanmasını ortaya koyacak bir sistemi inşa etmek olmalı" diye konuştu. TBMM olarak çözüm üretmek zorunda olduklarını belirten Kahraman, "Zayıfların silahı şikâyet ve şiddettir. Zorluklar da mecburiyetler gibidir. Var diye kabul ederseniz var olurlar. Zorluklar başarının değerini artıran süslerdir. Çözümde görev almayanlar sorunun bir parçası olur. Engelleri aşamayanlar onları aşılmaz görenlerdir. Bir düşünürün dediği gibi; Ya başlamamalı, ya da bitirmelidir. Sonuçları değiştirecek olan başlangıçlardır. Bugün başlangıcını yaptığımız yolculuk, inanıyorum ki başarı ile sonuçlanacaktır" diye konuştu. Anayasanın uzun vadeli, yol gösterici "efradını câmi ağyârını mani" nitelikte kısa ve özlü bir temel kanun olması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da anayasa için "efradını câmi ağyârını mani" ifadesini kullanmıştı.
Milliyet

Kardeş Model
Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörle mücadele kapsamında bugün Mardin'e gidecek ve terör paketini açacak. Açıklanacak 'master plan'da bölgede alınacak önlemler, vatandaşa sağlanacak imkanlar ve esnafa verilecek destekler aktarılacak. Başbakan Davutoğlu'nun Mardin buluşmasından sonra terörle mücadelede yeni bir dönem başlayacak. Master plan 4 başlıkta toplanacak. Bu 4 başlık ise kamu düzeninin sağlanması, kamu düzeninin yeniden bozulmasının kalıcı olarak önlenmesi için idari önlemlerin alınması, rehabilitasyon süreci ile çözüm ruhunun yeniden canlandırılması olacak. Bazı uygulamalar şunlar olacak: Önce kardeş şehir projesi hayata geçirilecek. Örneğin Diyarbakır, Konya ile Batman, Gaziantep ile kardeş şehir olacak. Ayrıca "kardeş okul" projesi var. Şırnak'ta, Cizre'de, Silopi'de Sur'daki çocuklar batıda bir okulla kardeş olacak. 200 bin kişinin göç etmek zorunda kalması ve en büyük bedeli kadınların ödediği göz önünde bulundurulacak, kadınlara psikolojik destek verilmesi, kadının ekonomiye katkısı ve kadınlar için STK'ların oluşturulması gündemde. Esnafın banka borçları ile Bağkur borçları 1 yıl ertelenecek. Halk Bankası bölge halkına düşük faizli ve uzun vadeli kredi açacak. Bölgeye 7 sanayi sitesi, bir serbest bölge kurulacak. Kürtçe bilen din görevlileri çalıştırılacak. Başbakan'ın ayrıca TRT Kürdi, Rudaw ve K24 kanalında ortak yayına çıkması gündemde. Bölge insanına moral olması açısından planlanan etkinlikler de olacak. Ünlü sanatçı ve sporcuların bölgeye gitmesi gibi. Bölge halkı TV dizilerinden ya da yeşil sahalardan tanıyıp sevdiği ünlülerle bir araya gelecek.
Vatan

'Rusya'nın İstediği Rota Hatay'a Kadar Gidiyor'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rusya'nın ikili anlaşmalar gereği Türk hava sahasında yapacağı gözlem uçuşunun, Suriye sınırında yapılması talep edildiği için iptal edildiğini açıkladı. Çelik, "Talep ettikleri rota Suriye sınıra yatay bir şekilde geçen, aynı zamanda Hatay'a kadar giden bir rota. O bölgedeki güvenlik sorunları sebebiyle buna mücbir sebeplerle izin verilmesi söz konusu değil. Bu talebin ne manaya geleceğini, bu kadar spekülatif bir talebe niçin Rusya'nın ihtiyaç duyduğunu da uluslararası kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz" dedi. Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle: "(Cenevre görüşmeleri) Büyük bir ikiyüzlülük sergileniyor. Muhalifler orada olduğu sürede, hem rejim unsurlarınca hem de Rus unsurlarınca Halep bombalandı. Halbuki Cenevre görüşmelerine esas teşkil eden BM kararı bombardımanın durmasını içeriyor. Cenevre barış görüşmelerine kadar mantık, Esed'siz bir geçiş sürecinin temin edilmesiydi. Şimdi ise Esed'in kalıcılığı, onun altında muhaliflerin de katılacağı ulusal bir birlik hükümeti kurulması gibi, oradaki Suriye halkının meşru taleplerini reddeden bir tablo ortaya çıkıyor. Bunu biz de gayri meşru buluyoruz."
Vatan

SPOR
UEFA Avrupa Ligi'nde G.Saray'ın 18-25 Şubat tarihlerinde karşılaşacağı Lazio maçları öncesinde Mustafa Denizli, İtalyan ekibini yakın takibe aldı. Lazio'nun evinde Napoli'ye 2-0 yenildiği karşılaşmayı izleyen Denizli sonrasında ise açıklamalarda bulundu. G.Saray'ın Lazio karşısında turu geçmek adına üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Denizli, "Lazio ile çekişmeli iki maç bizi bekliyor diyebilirim. G.Saray olarak üzerimize düşeni yaparız. Lazio ilk yarıda iyi bir oyun ortaya koymadı ama tek maç üzerinden değerlendiremeyiz. Lazio kurada çıktıktan sonra 8-9 maçını izledik. Her karşılaşmayı en az 3-4 tane değişik futbolcuyla devam ettirdi. Bu maçlarda, takip ettiğim kadronun bize karşı oynama ihtimali yüzde 60 ama bütün bunları değerlendireceğiz. Yaptıkları 8-9 maçlık periyotta kullanılan bütün oyuncuları takip ediyoruz. Tek maçlarda bizim G.Saray olarak şansımız hep yüzde 51'dir. Lazio'ya karşı da odur. Zorlu maçlar olacak ama neticede, her maç öncesi özellikle tur maçlarında düşündüğümüz şey de ortaya koyacağımız olaydır. Attığımız gollerden memnunuz ama yediklerimizden memnun değiliz. Özellikle Lazio maçlarında son derece dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Yani ofansif gücümüze güç katarak, defansif hatalarımızı da asgariye indirerek bu turu oynamak zorundayız" ifadelerini kullandı.
Vatan

THY Euroleague Top 16 E Grubu 6. haftasında Darüşşafaka Doğuş, sahasında Sırp ekibi Kızılyıldız'ı 69-66 mağlup ederek, gruptaki ilk galibiyetini aldı. İlk periyotta Mehmet Yağmur yıldızlaştı ve temsilcimiz 21-19 önde tamamladı. Ender ve Semih'in katkısıyla Daçka, devreyi de 41-37 önde kapattı. 3. çeyrekte Kinsey'le Kızılyıldız geri dönmeye çalıştı ancak 4. çeyreğe 55-54'le gidildi. Son iki dakikaya 66-66 eşitlikle girildi. Bitime 1 dakika 4 saniye kala Doğuş, Ender'in üçlüğü ile öne geçti ve skoru 69-66 yaptı. Başka sayı olmayınca temsilcimiz kazanmasını bildi. Öte yandan Kadınlar Eurocup Top 8 rövanş maçında Beşiktaş, Venezia'yı uzatmalar sonunda 64-62 yenerek, çeyrek finale yükseldi. Jelena Milovanovic 20 sayı, 11 ribaundla, Cappie Pondexter 20 sayı, 5 ribaundla Kartal'ın sırtlayan isimler oldu.
Star

Lider Fenerbahçe, mutlak galibiyet hedeflediği Antalyaspor maçına savunmada sıkıntılı çıkacak. Defansın göbeğindeki sigorta isim Simon Kjaer cezalı, yedeği Abdoulaye Ba ise sakat olduğu için kadroya alınmadı. Teknik Direktör Vitor Pereira, bugünkü karşılaşmada savunmanın ortasında Bruno Alves ile Michal Kadlec'e görev verecek. Ancak ikilinin yedeği olmayacak. Alves ve Kadlec'ten birisinin maç içinde sakatlanması veya kırmızı kart görmesi halinde kulübeden yerlerine girecek oyuncu olmayacak. Bu durumda Pereira'nın iki alternatifi var. Portekizli hocanın böylesi bir tehlike anında orta sahadan Mehmet Topal veya Josef de Souza'yı stopere çekmesi bekleniyor. Defansif yönü de bulunan Ozan Tufan ise orta alandaki boşluğu doldurmak için oyuna alınacak isim olarak öne çıkıyor. Fenerbahçe'de Kjaer ve Ba dışında, sakatlıkları devam eden, Meireles ve kaleci Ertuğrul Taşkıran da Antalya'ya götürülmedi. Son antrenmanda takımdan ayrı çalışan Gökhan Gönül ise kafileye dahil edildi. Ancak bugün sağ bekte yine Şener görev yapacak. Yedek kaleci olarak Fabiano kulübede oturacak. Pereira'nın, son kupa maçında etkisiz kalan Van Persie'yi yine yedek soyundurması bekleniyor.
Star

Kulüp Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş'ta artık yeni bir döneme geçildiğini ifade etti. Ersan Gülüm'ü Çin ekibi Hebei China Fortune kulübüne 7 milyon euroya satmalarının UEFA'nın Finansal Fair Play Kriterleri ile ilgisi olmadığını söyleyen Orman ""Finansal Fair Play kapsamını bu işlere karıştırmayalım. O iş ayrı, bizim yaptıklarımız ayrıdır. Ben her zaman söylüyorum. Al-Al-Al devri kapandı. Şimdi sat-sat-sat döneminden geçiyoruz" dedi. Başkan "Çok güzel işler oluyor değil mi" sorusuna, "Öyle demeyelim de, iyi işler yapıyoruz. Takdir değerli camiamızındır" karşılığını verdi. Para kazanmanın iyi bir şey olduğunu ve doğru yönetme halinde sorun olmayacağını belirten Orman "Ersan'ın sözleşmesini yenilediğim zaman taraftarların çoğu 'Bu kadar para mı verilir!' diyordu. Epey de tenkit edildik. Şimdi aynı tenkitleri 'Niye sattın' diye sürdürüyorlar" açıklamasında bulundu. Beşiktaş Başkanı "Her giden futbolcunun aklı Beşiktaş'ta kalıyor. Bu da kulübümüzün doğru yönetildiğini, tam bir kolej takımı yapısını taşıdığımızı gösteren bir diğer husustur. Bakın Demba Ba hala 'Beşiktaş' diyor da başka bir şey demiyor. Borç yiğidin kamçısıdır denmemeli. Mesele doğru harcamak, parayı doğru kullanmak. Biz bunu yapıyoruz. Kongrede başkan adayları elbette çıkmalı. Burası Beşiktaş, burada demokrasi var" diye konuştu.
Star

UEFA'NIN yakın takibe aldığı Galatasara'ın başkanı içinde bulundukları sıkıntıyı "UEFA tepemize çöktü" sözleriyle anlattı. Galatasaray'ın patronu NTVSpor'a açıklamalar yaparken, "UEFA ben seni 2014 yılında uyardım diyor. Zararı azalt demiş. Eski yönetim futbolla ilgili 90 milyon eurodan fazla ödemeyeceğim diye taahhütte bulunmasına rağmen 95 milyon ödemiş. 2 yıl süre verilmiş ama 1.yılına gelmeden daha UEFA tepemize çöktü" dedi. Özbek şunları söyledi: "Bizi dinlemediler. Bu anlaşma yapılırken eski yönetim daha dikkatli olabilirdi. Galatasaray 300-400 milyon euro hacmi olan büyük bir şirket. 2 yıl yetişmeyebilir daha uzun süre alınması gerekirdi. Biz bahisle, şikeyle muhatap olmadık. Sadece zarar ettik. 2015-16'da zarar 10 milyon euroya inecek, bu birinci şart. 2016- 17'yi de 10 milyon euro zararda kapatırsak ceza kalkacak. 23 Şubat'ta savunma yapacağız ve onlara gerekçelerimizi anlatacağız." "Açıkçası transfer döneminde UEFA'dan mektup beklemiyordum. G.Saray UEFA'nın marka değerine katkı vermiştir. Bir Türk takımı UEFA Kupası'nı almış. Mali tablonun cezasının sportif olmaması lazım. UEFA'nın izlemeye Galatasaray'dan başlaması normal. Biz 8-10 go yemedik, İngilizler'den kupayı aldık. Şampiyonlar Ligi'nde bizim süper lig takımlarının toplamından fazla oynadık. Marka değeri olarak Türkiye'den ilk 20'ye giren tek kulüp de Galatasaray."
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme