6 Şubat 2016 Cumartesi

06.02.2016 Genel Gündem


06.02.2016 Cumartesi
GÜNDEM

2 Şehit, 33 PKK'lı Ölü 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Cevatpaşa ile Dabanoğlu mahallesi arasında bulunan kilisenin çevresindeki evlerde bulunan PKK'lı teröristler, güvenlik güçlerine dün otomatik silahlarla ateş açtı. Keskin nişancı tüfeği Kanas ile açılan ateşte 5 asker yaralandı. Diyarbakır Asker Hastanesi'nde kaldırılan askerlerden Teğmen Abdülselam Özatak ile Astsubay Kıdemli Çavuş Ünal Bıçakçı doktorların tüm çabalarına karşın kurtarılamayarak şehit oldu. Birinin durumu ağır 3 askerin tedavisinin Diyarbakır Asker Hastanesi'nde sürdüğü belirtildi. Çıkan çatışmada 3 terörist öldürüldü. Hakkari'nin Durankaya Beldesi nüfusuna kayıtlı şehit Teğmen Özatak için bugün Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda cenaze töreni yapılacak. Babası köy korucusu olan Özatak'ın cenazesi Durankaya Beldesi'nde toprağa verilecek. Şehitlerden Bıçakçı'nın Trabzon'daki baba ocağına ateş düştü. Şehidin kız kardeşi Pınar Bıçakçı, "Sabah mesaj yazdım ona, o ölemez" diyerek ağladı. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, Cizre'de 11, Diyarbakır Sur'da 7, Hakkari Valiliği de operasyonlarda 12 PKK'lı teröristin ölü ele geçirildiğini açıkladı.
Hürriyet


Haksız Mal Davası 
Meslekten ihraç edilen ve hakkında yakalama kararı bulunan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında, 'haksız mal edinme' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Engin Uçak tarafından hazırlanan iddianamede, Zekeriya Öz'ün, ailesi ile birlikte yılda ortalama 20 - 25 kere yurtdışına tatile gittiği, tatil giderlerini işadamlarına ödettiği yönünde basında haberler çıktığı belirtildi. Bunun üzerine yapılan incelemede, Öz'ün kendisi ve ailesinin 2009 -2013 yılları arasında tespit edilen yasal gelirlerinin yaklaşık 401 bin TL, harcamalarının 439 bin 44 TL, yatırım/tasarruflarının ise 585 bin TL olduğu, gelirleri ile giderleri arasında 146 bin 940 TL orantısızlık bulunduğu bildirildi. İddianamede ayrıca Zekeriya Öz'ün mal varlığına tedbir konulduğu bilgisine de yer verildi. İddianamede, suçun sabit olması halinde 3628 sayılı Kanunun 14. maddesine göre haksız edinilen malların zor alımına hükmedilmesi istendi. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce iddianame kabul edildi.
Hürriyet

O İddianame Kabul Edildi 
Hatay ve Adana'da durdurulan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri yayınladıkları için tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül hakkında yürütülen soruşturma tamamlanmış, Dündar ve Gül için 1 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 15 günlük sürenin ardından iddianameyi kabul etti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tensip kararında tutuklu sanıklar Can Dündar ve Erdem Gül hakkında mevcut delil durumu ve kuvvetli suç şüphesinin varlığına işaret eden somut kanıtlar bulunması, sanıklara yüklenen "Cebir ve Şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçunun katalog suçlardan olması, kaçma şüphesinin varlığı, cezanın alt ve üst sınırı, tutuklama tedbirinin Anayasa ve AİHM karar ve içtihatları bağlamında orantılı ve ölçülü oluşu, savunmalarının alınmamış olması ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını belirterek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Tensip kararında duruşmaların gizli yapılmasına ilişkin ve duruşmaların kapalı yapılmasına ilişkin talebin duruşmada değerlendirilmesine karar veren mahkeme dosyanın Selam Tevhid'te Kumpas davasıyla birleştirme talebinin de duruşmada değerlendirilmesine yönünde karar verdi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 109, 9638-110, 1607
ABD Doları 2, 9151-2, 9192/ Euro 3, 2540-3, 2587/İngiliz Sterlini 4, 2237-4, 2344

Dövize Tam Serbestlik Türkiye'de 
Döviz bürolarının banka transferleri yoluyla yabancı para alım satımındaki kısıtlamaları kaldırıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'de döviz bürosu olarak bilinen toplam 744 adet yetkili müessese ve 70 şubenin faaliyette bulunduğunu belirterek yaptıkları düzenleme ile döviz bürolarının bankalar üzerinden yabancı para alım-satımında yaşadıkları kısıtlamaları kaldırdıklarını söyledi. Bakan Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada uluslararası örneklere dikkat çekerek şöyle konuştu: "Gelişmiş ülkelerin mevzuatı incelendiğinde, Avrupa Birliği ülkeleri dahil birçok ülkede döviz bürolarının bankacılık sistemi üzerinden para transfer etmesine ya da yabancı para alım satım yapmasına ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Konuya ilişkin diğer bir örnek ise ABD'nin 2011 yılında yapmış olduğu değişikliklerdir. Söz konusu değişikliklerle, ABD'de bulunan döviz bürolarının faaliyetleri arasına efektif alım satımına ek olarak bankacılık sistemi üzerinden para transferi yoluyla yabancı para alım satımı da eklenmiştir. Yapılan bu değişiklikle de uluslararası uygulamalara uyum sağlama yönünde bir adım daha atılmıştır." Döviz bürolarına bankacılık kanalıyla yabancı para alım satım imkanı tanınmasıyla işlemlerin bankacılık sistemi içerisine çekilmesinin sağlanacağını vurgulayan Şimşek, böylece işlemlerin kayıt altına alınmasına katkıda bulunulacağını bildirdi. Şimşek, ayrıca söz konusu değişiklik sonrasında, transfere konu olan yüksek meblağdaki yabancı paranın fiziki olarak döviz bürolarına getirilmesi sırasında yaşanan güvenliğe dair risklerin ve ilave maliyetlerin azalmasının da beklendiğini belirtti.
Hürriyet

Otomotiv Gaz Kesti 
Türkiye'nin ihracat şampiyonu otomotiv endüstrisi ocak ayında dış satışlarda yüzde 12 kayıpla 1 milyar 515 milyon dolarlık ihracata imza attı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) ocak ayı ihracat verilerine göre dış satışlardaki gerileme AB ülkelerine yüzde 9, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerine yüzde 19, Afrika ülkelerine ise yüzde 23 oranındaki kayıplardan kaynaklandı. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Almanya'ya uzun bir dönemin ardından çift haneli olarak yüzde 12 artış yaşanması ile Hollanda'ya ihracatın yüzde 54 büyümesinin sektörün moralini düzelttiğini söyledi. Ocak ayı ihracat verilerine göre, yan sanayi geçtiğimiz ay, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalışla 679 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bunu binek otomobiller yüzde 35 gerilemeyle 377 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubu ise yüzde 3 kayıpla 342 milyon dolarla izledi. Otobüs, minibüs, midibüste ise yüzde 31 büyüme ve 93 milyon dolarlık ihracatla ocak ayında artış gerçekleştiren tek ana ürün grubu oldu. Almanya'ya 283 milyon, Hollanda'ya ise 45 milyon dolarlık satış yapıldı.
Türkiye

TANAP İçin Avrupa'dan 1 Milyar Avro Geliyor 
Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer edecek Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesine batılı finans kurumları da önemli kaynak ayırıyor. Bunların arasında önemli bir yere sahip olan Avrupa Yatırım Bankası'nın (AYB) Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom, "Şu an gündemimizde TANAP var. Maliyeti 8 milyar doları aşacak bu çok büyük ve stratejik proje için 1 milyar avroluk finansman desteği istendi. Bunu tek seferde değil ama aşama aşama sağlayacağız" dedi. Bu yıl Türkiye'de enerji sektörüne sağlayacakları kredi desteğinin her zamankinden fazla olacağını vurgulayan Ballekom, "Bu planları da Türk yetkililerle görüşerek yapıyoruz. Ayrıca gaz depolama kapasitesinin artırılması için de çalışmalar yürütülüyor. Türkiye Petrollerinin Silivri'de maliyeti 500 milyon avroyu bulacak gaz depolama tesisine finansman sağlayacağız. Tutarı henüz netleşmedi, ancak bu yıl desteklediğimiz ikinci büyük proje olmasını öngörüyoruz. Türkiye'de talep olması halinde yenilenebilir enerji projelerini de portföyümüze katmak isteriz. Güneş ve rüzgâr enerjisi projelerine küçük çaplı olsa da katkı sağlayabiliriz. Türkiye; Çin ve AB'deki ekonomik durgunluklara, bölgedeki problemlere rağmen ekonomik stratejilerini oluşturmada iyi iş çıkardı. Türk ekonomisinin güven aşıladığını düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için en büyük garanti istikrarlı ekonomidir ki, bu yüzden Türkiye'ye yatırım akacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Türkiye

Uçağı 300'ledi Rota İran 
Büyümesini sürdüren Türk Hava Yolları (THY), 300'üncü uçağını da filosuna katarken, ambargoların kalkmasının ardından artacak talebi karşılamak amacıyla İran'a yaptığı seferleri artırma konusunda girişimlere başladı. THY Genel Müdürü Temel Kotil, 300'üncü uçağın filoya dahil edilmesi töreni sırasında yaptığı açıklamada İran'a yönelik seferlerini artırmak için sözlü taleplerini İran Sivil Havacılık Kurumu'na ilettiklerini, bunun yanıtını beklediklerini söyledi. Kotil, "Şu anda Tahran'a günde 6 sefer yapıyoruz. Biz artı üç sefer daha istedik. Ayrıca, 6 farklı şehre de bir ya da iki sefer yapıyoruz. Bunların da artırılmasını istedik" dedi. İran'da THY için özellikle transit uçuşlar açısından büyük potansiyel bulunduğunu vurgulayan Kotil, "İran'a diğer ülkelerden talep artacağı, ancak kendi filoları da bunu taşımaya yeterli olmayacağı için diğer ülkelerden gelecek talepleri de karşılayabiliriz. Yetkililere söyledik; 'Eğer kolay ulaşılmazsa ülkenize, bu büyük gelişimi sağlayamazsınız. Onun için önümüzü açın. Biz çok uçalım' diye" ifadesini kullandı. İran hava yollarıyla ortak iş yaptıklarına da değinen Kotil, ancak onların büyümesinin vakit alacağını, bu nedenle aradaki boşluğu değerlendirmek istediklerini söyledi. Kotil, Rusya seferlerinin iki ülke arasındaki ilişkiden nasıl etkilendiğine ilişkin soru üzerine de "Rusya'da biz transit taşıyoruz. Yurt dışı seferlerimizin yüzde 50'den fazlası transit yolcu. Transit yolcumuz herhangi bir Rusya-Türkiye ilişkisinden etkilenmiyor. Moskova'ya 6 sefer yapıyorduk, bu bir ara 5'e düştü ama tekrar 6'ya geldi. Rusya'ya 9 noktaya uçuyoruz, yani bir sorun yok orada. Rusya'ya seyahatte doluluk oranı bir miktar düştü. 6 puanlık bir iniş vardı ama bu kısa bir dönemdi" dedi. THY'nin mevcut durumda günde 1.200 sefer yaptığını söyleyen Kotil, "Şu anda 236 noktaya uçuyoruz. Bir ay sonra bu rakam 237 oluyor. Bu da dünyadaki en büyük yurt dışı networkü. Bizim toplam günlük 1.200 seferimiz var. Bu network 2 bin seferi çok rahat kaldırır. Yani hiç destinasyon açmasak bile, neredeyse bir bu kadar uçağa da ihtiyacımız var ama biz açmaya devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet

Çinliler Beyaz Eşyayı Türkiye'de Üretecek 
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, başkan yardımcıları Fatih Özkadı ve Muharrem Yamaç ile birlikte toplantı düzenledi ve sektördeki gelişmelerle hedeşerini açıkladı. Güler, sektörün iç pazar ve ihracat dahil geçen yıl yüzde 6 büyüdüğünü, 2016 için yüzde 5 büyüme öngördüklerini söyledi. Toplam üretimin 23 milyon adede yaklaştığını, bunun yüzde 75'inin ihraç edildiğini kaydeden Güler, "Sektörümüz 15 yılda yüzde 11 büyüdü. Büyümenin ana motoru ihracat. Devletin yaptığı destek programları şirketlere önemli avantajlar sağladı. İç piyasada 2015 yılı iç satışlarımız 6.4 milyon adet, ihracatımız ise 16.1 milyon adet olarak gerçekleşti. Sektörün toplam cirosu 30 milyar liraya ulaştı. Üyelerimiz 150 ülkeye ihracat yapıyor. Bunların içinde Avustralya dahi var. Çin Avusturalya'ya daha yakın olmasına rağmen, üyelerimizin yakaladığı teknolojik farklılıklar dolayısıyla buraya ihracat yapabiliyoruz. İhracatımızın yüzde 60-70'ini Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. Muharrem Yamaç da Çinliler'in Avrupa ve Afrika'ya lojistik sıkıntısını aşmak için 'harıl harıl' Türkiye'de ortak ve arsa aradığını vurguladı. Yamaç, "Çin ekonomi heyetleri organize sanayi bölgelerini geziyor. Çerkezköy'e geldiler, Kayseri'ye gittiler. Sadece ortak ve arsa aramıyorlar. Şirket satın almaya da açıklar. Çinliler'in gelmesi ekonomiye katkı sağlayacak. Olumsuz bir etki yaratacağını düşünmüyoruz" dedi. Yamaç, arsa fiyatları yüzünden Türkiye'nin cazibesini kaybetmeye başladığına da dikkat çekti. Yamaç, "Trakya'da arsa metrekare maliyeti 150 dolar, Kayseri OSB'de bile 100 dolardan aşağı değil. Bu da yatırımcılar açısından Türkiye'nin cazibesini olumsuz etkiliyor. Yatırımcıları kaçırmamak için bir takım çalışmalar yapılmalı" diye konuştu. Fatih Özkadı ise Çin'deki sadece bir üreticinin Türkiye'deki tüm üretim miktarı kadar beyaz eşya ürettiğini, Türkiye'nin asıl rakibinin Polonya olduğunu ifade etti. Özkadı, "Çin 300 milyon, Polonya 20 milyon adet üretim yapıyor. Üretim İtalya'dan, Kuzey Avrupa'dan Polonya'ya kayıyor. Bu yüzden daha fazla üretmemiz, Polonya ile aramızdaki farkı açmamız gerek" dedi.
Vatan

Yabancı Yatırımcı Borsaya Geri Döndü 
Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda Ocak ayında yabancı yatırımcılar 100 milyon 136 bin 833 dolarlık net alım gerçekleştirdi. Borsa İstanbul tarafından yayınlanan Yabancı yatırımcıların Pay Piyasası, Gelişen İşletmeler Piyasası ve Serbest İşlem Platformunda gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin aylık bilgilere göre, yabancı banka, aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen alım işlemleri 6 milyar 878 milyon 962 bin 284 dolar oldu. Aynı ayda satım işlemleri ise 6 milyar 778 milyon 825 bin 451 dolar şeklinde oluştu. Böylece toplam işlem hacmi 13 milyar 657 milyon 787 bin 735 dolar oldu.
Vatan

Borçlar Ertelenecek Faizsiz Kredi İmkanı Sağlanacak 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi planlanan 'terörle mücadele eylem Planı'nı açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bölge çiftçi ve esnafına borç erteleme ve yatırım müjdesi verdi. Mardin'de 'kardeşlik Buluşması' adlı toplantıda yaptığı konuşmada 10 başlık altında topladığı 'terörle mücadele eylem Planı'nın ekonomik ayağı çerçevesinde bölge ekonomisini güçlendireceklerini ve GAP bölgesine 2016-2018 dönemi için 26.5 milyar TL yatırım yapılacağını belirtti. Davutoğlu "kimse merak etmesin, Diyarbakır Çarşısı, Mardin ya da Silopi, neresi olursa olsun bütün vatandaşlarımızın terörden kayıplarını telafi edeceğiz. onlar yangın çıkardılar, biz yangın yerinde bir gülistan inşa edeceğiz inşallah" dedi. Davutoğlu, şunları söyledi: "İşadamlarımızla gece 03.00'e kadar süren toplantıda ihtiyaçlarını tek tek dinledim. Bana iletilen her talep yerine mutlaka getirilecek. Bu çerçevede Doğu ve Güneydoğu'da işveren ve sigortalıların ödeme güçlüğü nedeniyle oluşan prim borçları, hiçbir gecikme zammı ödenmeksizin ertelenecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank kredi ödemeleri ertelenecek. Çiftçilerimizin herhangi bir ödemesi varsa ertelenecek. Çiftçilerimize ve esnafımıza faizsiz kredi sağlanacak." İstihdam artışını sağlayacak şekilde yepyeni bir hamle başlatılacağını söyleyen Davutoğlu "Huzur olmazsa ekonomi olmaz. yeni bir ekonomik kalkınma hamlesi başlatıyoruz. 200 milyar Türk Lirası yatırım yaptık 13 yıl içinde Doğu ve Güneydoğu'ya. Biz yaptık onlar saldırı düzenledi. üniversitesiz şehir bırakmadık ama onlar bütün bunları baltaladı. Çünkü biliyorlar istihdam olursa teröre gidecek genç bulamazlar. yatırımların hepsi tamamlanacak. 2016-2018 arasında sadece GAP bölgesine 26.5 milyar Türk Lirası yatırım yapacağız. Onlar yıkmaya biz yapmaya geliyoruz. onlar tahrip etmeye biz inşa etmeye geliyoruz" diye konuştu.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Ordu Bölgede İnisiyatifi Ele Geçirdi 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güvenlik bürokrasisi ve ordunun bölgede inisiyatifi ele geçirdiğini öne sürerek, "Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor" dedi. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde belediyeyi ziyaret eden Demirtaş daha sonra yaptığı basın toplantısında özetle şunları söyledi: "Öylesine büyük korku ve panikle hareket ediyorlar ki hiçbir ahlaki, kitabi ne varsa, kanuna dair ne varsa unutmuş durumda. Onların tek korkusu iktidarı kaybetmek. Kaybetmemek için yapmayacakları ahlaksızlık yok. Yaralılara yapılanları görüyorsunuz. Davutoğlu'na verilen tek görev, 'bütün bu suçları örtmekle görevlisin' diyorlar. Bütün kanunsuzlukları örtmekte görevli Başbakan. Cizre'deki bir polise emir verecek gücü yok. Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor. 'Başbakan Mardin'e geldiğinde mutlaka sokağa çıkma yasağının kalkması gerekir' denildi, kalkmıyor. Onu takan yok. Biz uyarı yaptığımızda anlamıyorlardı. Bak inisiyatifi sıfıra geldi." Demirtaş, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir binanın bodrum katında olduğu söylenen yaralıların alınması ile ilgili girişimleri anlattı ve "İçişleri Bakanlığı koordinesinde ambulanslar binaya kadar gidecek, yaralıları alacaktı. Dün (önceki) yine aynı senaryo tekrarlandı. Ambulanslar ana caddeye kadar gittiler, orada durduruldu. Sokağa tank atışlarıyla birlikte çatışma görüntüsü ve mizansen yaratıldı" dedi.
Hürriyet

'Kardeşlerimizin Dertlerini Kendi Derdimiz Gördük' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'de yaşanan sorun çözülmeden bölgede yaşanan diğer sorunların çözülemeyeceğini vurgulayarak, "Suriye nüfusunun yarısı evlerinden edilmiş durumdayken, göçmen sorunu çözülemez" dedi. Erdoğan, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunu ve 4.5 milyar dolarla en fazla insani kalkınma yardımı miktarı ile üçüncü olduğunu belirterek, yardımlar milli gelire oranlandığında Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Amerika gezisinin son durağı Ekvador'da saygın düşünce kuruluşlarından biri olan Ulusal Yüksek Eğitim Enstitüsü'nde bir konferans verdi. Erdoğan, "Türkiye'nin Dış Politikası ve Latin Amerika" başlıklı konferansta Türkiye'nin, dünyadaki en belirgin coğrafi, siyasi ve kültürel fay hatlarının kesişim noktasında yer aldığına işaret ederek, "Buna rağmen biz, bölgemizde yaşanan tüm sorunlara insan odaklı bir anlayışla yaklaşıyoruz. İmkânlarımızı, kendi güvenliğimiz ve refahımızla birlikte, tüm dost ve kardeş halkların geleceği için de kullanıyor, seferber ediyoruz" dedi. Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta giderek kötüleşen insani kriz karşısında, samimi ve fedakâr bir duruş sergilediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En başından beri, ülkemiz sınırları dışında olsalar da, daima gönül sınırlarımızın içinde kabul ettiğimiz bu kardeşlerimizin dertlerini, kendi derdimiz olarak gördük" diye konuştu. Suriye meselesinin, gündemlerinde öncelikli bir yere sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, canlarını ve onurlarını kurtarmak için rejimin ve terör örgütlerinin saldırılarından kaçan 2.5 milyon Suriyeliye Türkiye olarak kapılarını açtıklarını ve kendilerini yıllardır misafir ettiklerini belirtti. Erdoğan, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunu ve 4.5 milyar dolar insani kalkınma yardımı ile de miktar bakımından ABD ve İngiltere'nin ardından üçüncü sırada bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, yardımların milli gelire oranı bakımından ise Türkiye'nin birinci sırada yer aldığını söyledi.
Milliyet

Silah Tutanlar Hariç Herkes Muhatabımız 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kardeşlik sürecinde muhataplarının millet olduğunu belirterek, "Herkesi muhatap alacağız, ama elinde silah olanı muhatap almayacağız. Zulmedenleri muhatap almayacağız" dedi. Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 'Kardeşlik Buluşmaları Mardin' konferansında 10 maddelik "Terörle Mücadele Eylem Planı"nı açıkladı. Sivil toplum örgütleri, vatandaşlar ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda konuşan Davutoğlu özetle şunları söyledi: Bakanlar Kurulu toplantısını besmele ile açtığımda hep hamdederim. Sol tarafımda bir Kürt çocuğu Mehmet Şimşek oturur. Diğer tarafımda Numan Kurtulmuş. Diğer tarafta Balkanlardan gelen Mehmet Müezzinoğlu. Bu topraklarda Anadolu, Kafkas, Balkan çocukları birleşti. Sonra parçalayıcı kavimler tekrar geldi. Bağdat'ı aynen Haçlılar gibi tekrar yıktılar. Birleştirici bir ruh, Söğüt'ten Osmanlı tecelli etti. İstanbul'u Bağdat'la, İstanbul'u Kudüs'le buluşturan ve Mardin'i merkez kılan Sultan Selim Han'ın yanındaki İdris-i Bitlisi ve Fatih Paşa'ydı. Diyarbakır'da Fatih Paşa Camisi'ne saldıranlar bu kardeşliği hedef aldılar. Sonra bütün Karadeniz, Akdeniz, Hazar, Kuzey Afrika yaklaşık 400 yıl bir bütün olarak yaşadı, parçalayamadılar, bölemediler. Biz aynı birleştirici ruhla dimdik durduk. Tarihimizde Çanakkale Savaşı'nı, Sarıkamış'ı biliriz, Kut'ül Ammare'yi bilmeyiz. Bu savaşta Ortadoğu'nun tüm halkları Bağdat'a doğru ilerleyen sömürgeci güçlere karşı son büyük zaferi kazandılar. Araplar, Kürtler, Sünniler, Şiiler hep beraber savaştılar. Ortadoğu'nun sömürgeci ve dış güçlere karşı verdiği son savaştı. Hala izlerini taşıdığımız, yükünü omuzlarımızda hissettiğimiz Sykes-Picot anlaşması. Ya Kut'ül Ammare kazanacak, ya Sykes-Picot kazanacak. 1918'de başka bir ruh harekete geçti. Bu Meclis'te herkes vardı. Sanki gizli bir el Sykes-Picot oldu ama, son kale lazım. O son kale İstiklal ordularıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin önünü açtı. Türkiye Cumhuriyeti devleti sıradan bir ulus devlet değildir. Bu devlet herhangi bir etnik kimlik üzerine kurulmadı. Bu zemin üzerine kurulan Türkiye ile tarihte son burç olarak yükselirken, parçalayıcı noktalar tekrar harekete geçti.
Milliyet

MHP'li Muhalifler Davayı Açtı 
MHP'nin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açan Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın'ın avukatları, Siyasi Partiler Kanunu ve Türk Medeni Kanunu uyarınca, MHP Genel Başkanlığına tanınan sürede genel kurulun olağanüstü toplantıya davet edilmediğini" belirterek, "Bu itibarla, MHP Olağanüstü Genel Kurulunun, sulh hukuk mahkemesinin görevlendireceği üç kişilik çağrı heyeti tarafından toplantıya çağrılması talepli dilekçemiz mahkemeye sunulmuştur" açıklamasını yaptı. Avukatlar 15 Ocak'taki Kongre öncesi yeterli sayının çok üzerinde olan 543 üst kurul delegesinin iradesinin, parti genel başkanlığına teslim edildiği vurgulayarak, mahkeme yolunun işaret edildiğine dikkat çekti.
Vatan

DÜNYA 

Merkel'den Üç Ayda İkinci Ziyaret 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye ve mülteci sorununu konuşmak üzere üç ay aradan sonra yine Türkiye'ye geliyor. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Merkel'in önceki gün Suriye'ye yardım için düzenlenen Londra Donörler Toplantısı'ndaki görüşmede bu kararı verdiklerini söyledi. Hükümet sözcüsü Seibert'e göre görüşmelerin ana konusu, kaçak mülteci göçü, insan tacirleriyle mücadele, AB-Türkiye arasındaki eylem planının ilerletilmesi, Suriye'deki son gelişmeler ve politik çözüm süreci olacak. Merkel'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği açıklık kazanmadı. Merkel, yine mülteci konusunu görüşmek üzere ekim ayında Türkiye'ye gelmişti. Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için 3 milyar Euro'luk yardım yapılması karara bağlanmış, hafta arası da AB'den bu konuda onay çıkmıştı.
Hürriyet

Assange Çıkarsa Tutuklayacağız 
Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışma grubu, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange lehinde karar aldı. Assange'ın, 19 Haziran 2012'den beri İngiltere'deki tutukluluk halinin "keyfi olduğuna" bildirdi. BM, hem İngiltere'ye hem de İsveç'e Assange'ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Birleşik Krallık, grubun kararına resmi yollardan itirazda bulunulacağını BM'ye açıkça bildirdi. BM'nin kararı hiçbir şeyi değiştirmiyor" denildi.
Türkiye

Papa Ve Patrik'ten Tarihi Buluşma 
Katolik dünyasının ruhani lider Papa Francesco ile Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, gelecek hafta Küba'da buluşacak. Vatikan tarafından dun yapılan açıklamanın büyük önem taşımasının nedeni ise 11'inci yüzyılda kilisenin doğu ile batı olarak ayrılmasından beri iki kilisenin liderlerinin ilk kez buluşacak olması. Görüşme, Küba'nın başkenti Havana'da 12 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Papa Francesco 2014'te Patrik Kirill'e bir çağrı yaparak "İstediğiniz anda beni arayın, gelirim" demişti. Papa gelecek ay İsveç'i de ziyaret edecek.
Milliyet 
Cameron AB'de Destek Arıyor 
İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği (AB) ile ülkesinin ilişkilerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin Brüksel'in hazırladığı plana üye ülkelerden destek almak için 2 haftalık bir Avrupa turuna çıktı. Cameron, turunun ilk ayağı olan Polonya'da Başbakan Beata Szydlo ile bir araya geldi. Szydlo, İngiltere'nin AB ile reform müzakerelerini desteklediklerini, ancak Londra'nın öne sürdüğü, AB vatandaşları için sosyal yardımların kısıtlanması planının görüşülmesi gerektiğini söyledi. Cameron, Brüksel ile bazı yetkilerin İngiltere'ye devri konusunda anlaşmaya varmaları halinde, 2017'de ülkesinde düzenlenecek AB referandumundan 'birlik üyeliğinin devamı' yönünde karar çıkması için kampanya yürüteceği vaadinde bulunuyor.
Vatan

Halep'te Katliam Korkusu 
Rusya'nın Cenevre'de Suriye krizine çözüm görüşmelerinin başladığı 29 Ocak'tan bu yana özellikle Halep'in kuzeyine düzenlediği ağır bombardıman ve Esad rejimin eşzamanlı saldırıları, onbinlerce kişinin güvenli yerlere ulaşmaya çalıştığı yeni göç dalgasını tetikledi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre yaklaşık 20 bin kişi Azez'e doğru göç etti. Asıl tehlike ise Halep'in merkezi. Esad güçlerinin şimdiki hedefinin Rusya'nın bombardıman desteğiyle Halep merkezi tamamen kuşatmak. Halep merkez Esad rejimi tarafından tamamen kuşatıldığı takdirde göç dalgasının artması bekleniyor. İki gün önce rejim güçlerinin muhaliflerin koridorunu yararak batıda kuşatma altındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmasıyla Halep merkezle Türkiye bağlantısı kopmuştu. Azez'e doğru göç edenlerden yaklaşık 15 bin kişinin halihazırda Kilis'in karşısındaki Azez ilçesinde Bab-ı selam sınır kapısında beklediği bildiriliyor. Bu kapının Türkiye tarafında Öncüpınar sınır kapısı yer alıyor. Halep koridorunun kesilmesi üzerine, Halep'in anadan ilçesi, Hırreteyn, Beyyanun, Kefer Hamra'dan da yaklaşık 10 bin kişi de şehrin batısına yönelmiş durumda.
Star

SPOR 

Antalyaspor'a 4-2 kaybeden Fenerbahçe'de maç sonrası başkan Aziz Yıldırım esti gürledi. Yıldırım şunları söyledi - Yargıtay onayladıktan sonra hem ben hem Fenerbahçe olarak, TFF ve UEFA'daki kurumlar hakkında dava açacağız. Ne dedim, "UEFA çatırdayak" dedim. Çatırdadı. Nerede o söylenenler, iddialar? Milli takım 8 tane yedi, üzüldük. Beşiktaş 8 tane yedi, hepimiz üzüldük. Ama Galatasaray başkanı unutmasın, Fenerbahçe onlara 6 tane attı. 6-0'ı unutmasınlar. ONLAR tarihlerine baksın. Bu ülkeye şikeyi getiren G.Saray Kulübü'dür. G.Saray Başkanı'nın dili açıldı. Herhalde yanındakiler söylüyor. G.Saray Başkanı kumpasla mı ilgileniyor? Söylediklerini adama yuttururlar. Fenerbahçe alacaklı, şikenin en kralını Galatasaray yapmıştır. G.Saray tarihi şikeyle dolu. Ankaragücü 8-0, Malatya'ya giden arabalar, Eskişehirspor maçında kaleciye sağa sola yatmalar
Hürriyet

Avrupa'da Fenerbahçe fırtınası dinmiyor. Sarı-lacivertliler THY Euroleague TOP 16 Turu 6. hafta maçında Anadolu Efes'i deplasmanda 77-73'lik skorla mağlup etti. 'Türk derbisi'nde zafere uzanan Obradoviç'in öğrencileri bu sonuçla TOP 16 Turu'ndaki 6. maçını da kazanarak E Grubu'ndaki namağlup liderliğini devam ettirdi. Karşılıklı sayılarla başlayan maçta takımlar televizyon molasına da 12-12 beraberlikle gitti. Rakibinin top kayıplarını iyi değerlendiren Anadolu Efes ilk periyodu 21-18 önde geçti. İkinci çeyreğe iyi başlayan Fenerbahçe skoru 29-26 ile lehine çevirdi. Cedi Osman'ın sayılarıyla 8-0'lık seri yakalayan Efes, kalan bölümde de farkı korudu ve soyunma odasına 41-35 üstün girdi. Üçüncü çeyrekte Efes maçtaki en büyük farkı yakaladı: 54-45. Mola dönüşünde Bogdanovic ile hücumda etkili olan Fenerbahçe, kenardan gelen Melih ve Berk ile farkı azaltmaya başladı. Final bölümüne üstün başlayan 57-55'le Efes'ti. Fenerbahçe savunmada direncini arttırdı ve son 5 dakikada 64-64'le eşitliği sağladı. Moladan Kaptan Melih'in 5 sayısıyla dönen Kanarya 69-64 ile tekrar öne geçti. Büyük çekişmelere sahne olan son dakikalarda sarı-lacivertliler Melih ve Kalinic ile skor üretirken, Anadolu Efes'i oyunda tutan isimler Saric ve Brown oldu. Son 3 dakikaya Fenerbahçe 71-70 önde girdi. Kalan bölümde müthiş savunma yapan sarı-lacivertliler, Melih'in de en kritik anlarda bulduğu isabetli sayılarla dev maçtan 77-73 galip ayrıldı. TOP 16'da yoluna kayıpsız devam eden Fenerbahçe 7. hafta maçında perşembe günü Malaga'yı misafir edecek. Grupta 3 yenilgisini alarak 3. sıraya gerileyen Efes ise Atina'da Panathinaikos deplasmanına çıkacak.
Türkiye

Çin sermayesi, Beşiktaş'ın stoperi Ersan Gülüm'den sonra Galatasaray'ın golcüsü Burak Yılmaz'ı da Türkiye'den kopardı. Ara transfer döneminde Premier Lig ekibi West Ham United'ın renklerine bağlamak istediği Burak Yılmaz, Çin'in Beijing Guoan kulübüyle anlaştı. Bu transfer için Çin temsilcisi golcü futbolcuya adeta bir servet ödedi. Beijing Guoan kulübüyle yıllığı 8 milyon avrodan 4 sezonluk söz kesti. Çin kulübünden toplamda 32 milyon avro kazanacak olan Burak Yılmaz'ın bonservis bedeli de bonuslarla birlikte 8 milyon avro civarında. Golcü futbolcunun transferine en çok sevinen kulüp ise Trabzonspor oldu. Galatasaray, 2012-13 sezonunda Burak Yılmaz'ı Trabzonspor'dan 5 milyon avro bonservis bedeliyle transfer ederken, bordo-mavili kulüp anlaşmaya özel bir madde ekletmişti. Bu maddeye göre Trabzonspor bu transferden 2 milyon avro kazanacak. Birkaç gün içinde Çin'e gidecek olan Burak, bir dönem Batalla'nın da forma giydiği Beijing Guoan kulübüyle resmi sözleşme imzalayacak. Bu arada bir başka Çin kulübü Jiangsu Suning'in de Wesley Sneijder için astronomik bir teklif sunduğu ileri sürüldü. 31 yaşındaki orta saha oyuncusu için Jiangsu kulübü yetkililerinin Galatasaray'a 16 milyon avroluk bonservis bedeli önerdiği belirtildi. Sneijder'e 4 yıllık sözleşme öneren Çin ekibinin, yıldız futbolcuya verdiği para ise yıllık 7 milyon avro.
Türkiye

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, ara transferde alınan Denys Boyko, Alexis Delgado ve Marcelo Guedes için düzenlenen imza töreninde konuştu. İşte Orman'ın sözleri: "Boyko ile uzun zamandır ilgileniyorduk. 2015'te UEFA'da yılın takımına seçilmiş bir isim. Onu çok istedik ve almak için çok uğraştık. Hem karakteri hem de yetenekleriyle bize uyan bir kaleciyi kadromuza kattık. Alexis Delgado scaut ekibinin izlediği ve bizim istediğimiz bir oyuncuydu." "Delgado'yla uzun yıllar beraber olacağız. Marcelo da takip ettiğimiz biriydi. Onu sezon başında da istedik, kısmetinde transferin son günü gelmek varmış. Aras Özbiliz'i kiraya verdik, seneye bizimle olacak. Milosevic de dönecek. Sosa için bize Çin'den bir teklif gelmedi, Quaresma için de bir teklif almadık. Ancak Beşiktaş çok büyük bir kulüp ve Oğuzhan Özyakup, Gökhan Töre, Gomez, Boyko, Marcelo, Alexis Delgado dahil her oyuncumuza bir talep gelebilir." "Oyuncular iyi olunca alıcı çıkıyor. Sosa ve Quresma'ya teklif gelse de şu an satmayı düşünmezdik. Artık tüm konsantrasyonumuz şampiyonlukla ilgilidir. Hedefimiz stadı bitirip, oyuncularımızın parasını ödeyip şampiyonluk turunu Arena'da atmaktır. Takımımız seyredenlere keyif veriyor. Beşiktaş, Çin'de çok tanınan bir kulüp. Yaz kampında oraya gitmek istiyoruz. Belki kampı da orada yaparız. Çinliler'le aramız iyi, Allah bozmasın. Bir dostluk köprüsü kurduk."
Star

Lider Fenerbahçe, Antalyaspor deplasmanından beklemediği bir yenilgiyle döndü ve zirve yarışında 3 değerli puan kaybetti. 4-2.. 20. hafta maçında Sarı-Lacivertliler ilk tehlikeyi 3. dakikada yaşadı. Serdar Özkan'ın vuruşunu Volkan önledi. 5'te Fernandao'nun şutunu kaleci Fornezzi kornere çeldi. 11'de Eto'o vurdu, Volkan kontrol etti. 25'de Eto'o'nun ara pasında kaleciyle karşı karşıya kalan M'billa'nın şutu Volkan'dan döndü. 40'ta sagdan M'billa ortaladı, Zeki'nin şutunu Şener çizgiden çıkardı, dönen topta Samuel Eto'o vuruşu önce direğe çarptı sonra Fenerbahçe ağlarıyla buluştu: 1-0. Antalyaspor ikinci yarıda golleri üst üste buldu. 54'te Eto'o ortaladı, Serdar'ın pasını ofsayt kokan pozisyonda alan Danilo, topu filelere gönderdi: 2-0. 2 dakika sonra Eto'o topu taşıdı. Kamerunlu'nun pasını alan Makoun'a sol çaprazdan Volkan'ı üçüncü kez avladı: 3-0. 59'da Eto'o bir daha yüklendi, sağ çaprazdan vuruşu Volkan'dan döndü. 85'te Bruno, Fenerbahçe'nin tek golüne attı: 3-1.90+4'te atağa katılan stoper Sakıp ağları sarstı: 4-1. 90+6'da penaltıdan Van Persie, maçın sokunu belirledi: 4-2.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme