7 Şubat 2016 Pazar

07.02.2016 Genel Gündem


07.02.2016 Pazar
GÜNDEM

Batıdan Doğuya Kar ve Fırtına 
Kar yağışı ve fırtına dün birçok ilde etkili oldu. Başkent Ankara'da araçlar kara saplandı. Marmara'da poyraz nedeniyle deniz ulaşımı dururken, Bodrum fırtınaya teslim oldu. Ankara'da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar, trafikte zor anlar yaşanmasına neden oldu. Ana arterlerde önemli bir aksama yaşanmazken, Çankaya başta olmak üzere yüksek bölgelerde ara sokaklara giren araçlar zor anlar yaşadı. Araçları kayan bazı sürücüler, yol kenarına park edip yola yaya olarak devam etti. Kara saplanan ve ilerlemekte zorlanan araçlar ise çekici yardımıyla kurtarıldı. İzmir'de dün kentin yüksek kesimlerde kara dönüşen yağış, zemini beyazla kapladı. Kar yağışı özellikle Bayraklı, Karşıyaka ve Bornova ilçelerinin yüksek kesimlerinde etkili oldu. Kentte olumsuz hava koşulları dolayısıyla şehir içi deniz seferleri iptal edildi. Bolu Dağı'nda önceki gece başlayan kar yağışı nedeniyle yol kenarları, yeşil alanlar beyaz örtüyle kaplandı. Bölgede kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.
Milliyet


'Cizre'nin Yüzde 99'u Tuzaktan Temizlendi' 
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa'ya gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe'yi ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Ala, terörle mücadelede çok önemli mesafeler alındığını söyledi. Ala, "Cizre'de yüzde 99, hatta daha da üst seviyede bertaraf etme, çukurları, barikatları, bombalı tuzakları imha ettiğimizi söyleyebilirim. Çok cüzi bir miktar kaldı ama etkili elemanları ve odağı orada. Onların da yine vatandaşa zarar vermeden, vatandaşla terörist ayrımını kesin olarak yaparak, sonuçlandırılması çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı. Cizre'de bir binada 7 yaralı olduğu iddiasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Ala, "Oraya kaç kez ambulanslar gönderildi. Giderken kameraya da alındı, yapılan işler. Ne gelen var, gelen kimse olmadı" dedi.
Milliyet

'PYD Kürtlerin Başına Beladır' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nda konuştu. PKK ile mücadelenin 35 yıldır sürdüğünü belirten Erdoğan, örgütün elleri masum kanına bulaşmış ele başlarının kırmızı bültenle aranırken bazı batılı ülkeler tarafından himaye edildiğini söyledi. Özdemir Sabancı'nın katili İsmail Akkol'u kasteden Erdoğan, "Bu ülkede en güçlü işadamlarından bir tanesini öldürenin katili, yıllarca saklanıyor. Hâlâ kaçak olanı var, en sonunda bir tanesi birkaç gün önce yakalandı. Değerli dostlar bu işler sabır istiyor. 20 yıl sabredildi ve 20 yılın sonunda fail yakalandı" diye konuştu. 'YPG-PYD destekleniyor' Türkiye'nin terörle mücadelede dünyaya örnek olduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin haklı talepleri geçiştirildi. Bugün aynı tavır maalesef Suriye ve Irak'taki terör yapılarına karşı da sergilendiğine şahit oluyoruz. Kandil'den yönetilen YPG ve PYD'nin bölgede yaptığı etnik temizlik faaliyetleri, terör eylemleri, mevcut rejimle işbirliği, adeta görmezden gelinerek, bu örgüt himaye ediliyor, destekleniyor" dedi. "Örgütün elinden çıkan silahlara baktığımızda, hangi silahları görüyoruz? Dostlar, Batı'nın silahlarını görüyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Neredeyse Batı'nın her ülkesinin silahları var. Terör örgütüne karşı savaştığını söyleyenlerin silahlarını da onların elinde görüyoruz" dedi. Yapılan son operasyonlar çok sayıda Batı menşeli silah ele geçirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu silahların hepsinin Batı'nın ürettiği silahlar olduğunu görüyoruz" diye konuştu. PYD terör örgütünün uygulamalarının müsamaha ile karşılanarak DAİŞ'e karşı bir partner olarak gösterilmeye çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz 'bunlara bu silahları vermeyin'. 'Bakın bunlar terörist örgüttür' dediğimiz zaman bize kulak tıkayanlar, şimdi neticeyi görüyorlar. Şunu burada altını çizerek tekrar ifade etmek isterim. Kendilerine söylediğim için rahatım. PYDYPG terör örgütünün asıl amacı, DEAŞ'tan ziyade, kendisi gibi düşünmeyen, kendisine tabi olmayan herkestir, bölge halkıdır. Özellikle orada yaşayan Kürt kardeşlerimizdir. Bunların Kürt kardeşlerimize öncülük etmek gibi derdi yoktur. Tam aksine bunlar, Kürt kardeşlerimizin başına beladır."
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 109, 9638-110, 1607
ABD Doları 2, 9151-2, 9192/ Euro 3, 2540-3, 2587/İngiliz Sterlini 4, 2237-4, 2344

Asgari Ücret Tamam İşimize Odaklanalım 
Türkiye'de asgari ücretin yılbaşından itibaren net 1300 liraya yükselmesi toplu sözleşmeli işçi gelirlerinde yüzde 50'ye varan iyileştirmeler sağladı. İşçi refahının artmasına yönelik bu önemli adım, başta metal sanayi olmak üzere çeşitli sektörlerde iş barışına büyük katkıda bulundu. Son dönemdeki toplu iş sözleşmeleri süreçlerinde işçiler ve işçi sendikaları tarafından 'Aynı işi yapan işçiler arasında açılan ücret makasının yarattığı sıkıntıların giderilmesi gerektiği' gündeme getiriliyordu. 1 Ocak'tan itibaren aynı işi yapanların eşit ücret alması büyük ölçüde sağlandı. Asgari ücretteki iyileştirmenin işçi yaşam standartlarının yükseltilmesi adına önemli bir adım olduğunu belirten metal sanayi sektörü temsilcileri, işletmelere yüklenecek yeni işçilik maliyetlerinin ise iş kayıplarının yanı sıra öngörülemez sonuçlar da yaratacağını belirtiyor. Genel olarak asgari ücrete yapılan artışın üretime ve ihracata etkilerinin henüz tam olarak görülmediği ifade ediliyor. Metal sektörü asgari ücret artışı sonrasında artık işlere odaklanılması gerektiğine inanıyor. Metal sanayinde sendikalı işçinin eline geçen ücretin asgari ücretten daha yüksek olduğu biliniyor. Öte yandan metal sanayicileri ise toplu iş sözleşmesi kapsamındaki çalışanların mart ve eylül aylarında olmak üzere iki kez daha ücret zammı alacaklarını belirtti. Asgari ücretin bu yıl için aylık brüt 1647 liraya yükselmesiyle, buna denk çıplak brüt saat ücreti ocak ayı itibariyle sendikalı veya sendikasız bütün işçiler için 7.32 lira olarak belirlendi. Ancak bu rakam metal sanayinde toplu sözleşme kapsamındaki işçilerde yaklaşık olarak 1 Mart'ta 7.76 liraya, 1 Eylül itibariyle de 8.24 liraya ulaşacak. Brüt saat ücreti işçinin eline geçen toplam ücretin asıl belirleyici unsuru özelliği taşıyor. Yapılan toplu sözleşmeler gereğince asgari ücrete ikramiye, yakacak yardımı, gece zammı, çocuk yardımı ve diğer sosyal yardımlar ilave ediliyor. İşçi gelirlerinin daha da artmış olması işçilerin yaşam standartların iyileştirilmesinde önemli katkı sağlayacak. 2016 yılında iki kez ücret zammı bir kere de sosyal yardım zammı alacak sendikalı çalışanların net ücretleri ek ödemelerle birlikte yılbaşından itibaren en az 2 bin liraya yaklaştı. Yılsonunda ise 2 bin liranın üzerine çıkacak. Buna göre 1 Mart 2016'dan itibaren ikramiye dahil en az 2326 lira brüt ücret alacak olan sendikalı bir işçinin geliri ek ödemelerle ile birlikte 2653 liraya kadar yükselebiliyor. İkinci zam dönemi olan 1 Eylül 2016 itibariyle en düşük 2471 lira brüt ücret alacak olan sendikalı bir işçinin geliri aylık 2832 liraya kadar artış gösterecek. Böylelikle toplu sözleşme kapsamında olan bir işçiyle asgari ücretli işçi arasında 1 Ocak'ta yüzde 52.8 olan toplam brüt ücret farkı, 1 Mart'ta yüzde 61.1'e çıkacak. Fark, 1 Eylül'de yani 9 ayda yüzde 72 gibi bir orana ulaşacak.
Hürriyet

Betonarme Yapıya Karşı Çelik Atağı 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı "Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği" sektör tarafından umut vaat edici olarak yorumlandı. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmelikle birlikte sektörün rahat bir nefes alması bekleniyor. Türkiye'nin çelik yapıların tasarım ve uygulanması noktasında dünya pazarında ortalama 20 milyar dolar yapı malzemeleri ihracatı bulunuyor. Yönetmelikle birlikte oranda önemli ölçüde artış bekleniyor. 36 yıldır ilk defa çelik yapılar konusunda düzenlenen standartlar, sektörün gelecek endişesine ışık tutacak. Sektör temsilcileri, daha önceleri betonarme yapıya göre yüzde 15 pahalı olan çelik yapıların, son dönemde düşüşe geçtiği ve çelikçileri zor duruma soktuğunu düşünüyor. Türkiye'deki bütün inşaat sektörünün birbirine bağlanması öngörülen yönetmelikle belirlenen 3 hedef şöyle: Kompozit yapı elemanlarının ve yapı sistemlerinin yeterli güvenlikte tasarlanması, Mühendislik bilgi birikimi göz ardı edilmeden, ortak bir tasarım yaklaşımının kullanılması ve kontrol edilebilir hale gelmesi, Proje ve müşavirlik firmalarının ve çelik sektörünün uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün arttırılması.
Türkiye

Ekmek Zammının Tüketicilere Yıllık Faturası 8 Milyar Tl 
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemde ekmek fiyatlarındaki artışın tüketiciye yıllık faturasının 8 milyar lira olduğunu bildirdi. Yetkin, yazılı açıklamasında, Türkiye'deki fırınlarda günlük 90 milyon civarında ekmek üretildiğini, bu sayının yılda toplam 32 milyar 850 milyona ulaştığını ifade etti. Son dönemde ekmek fiyatlarının ortalama yüzde 25-30 artırıldığına işaret eden Yetkin, "Günlük olarak üretilen 90 milyon ekmeğin 3 milyon adedi fırınlarda satılamadan kalmakta ve başka şekillerde tüketilmektedir. Standart bir ekmeğin fiyatına asgari yüzde 25 zam geldiğini kabul eder ve satılamayan ekmekten doğan zararı da hesaba katarsak, artışlardan önce 65 milyon 250 bin lira olan günlük ekmek satış hasılatının 87 milyon liraya çıktığı, yani günlük olarak 21 milyon 750 bin lira arttığı görülür" ifadelerini kullandı. Yetkin, ekmek fiyatlarındaki artışın tüketiciye yıllık faturasının 8 milyar lira olduğunu belirtti.
Türkiye

'Uyuyamıyorum, Ortak Akıl Şart' 
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Güneydoğu'da yaşanan acıların 78 milyonun ortak sorunu olduğunu belirterek, yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili çözüm noktasında 'ortak akıl' çağrısında bulundu. 'Büyüyen KOBİ'ler' etkinliğinde konuşan Symes, "Evlerini terk etmek zorunda kalan komşularımıza üzülürken aslında son dönemlerde ülkemizin bir bölümünde benzer sahneleri görmekten de çok derin bir üzüntü içindeyiz. Güneydoğu'da devam eden terör hepimizin içini acıtıyor. Gece saat 03.00'e kadar uyuyamadım, kanallarda dolaştım çünkü dün kaldırılan cenazeler, bugün kaldırılması planlanan cenazeler gerçekten çok tarif edilecek acılar değil. Tabii ki terörün önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması olmazsa olmaz. Fakat asayiş ve güvenlik önlemlerinin yanı sıra birliğimizi sağlayacak önlemler de süratle hayata geçmesini arzu ediyoruz" dedi. Türkiye'de birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu da vurgulayan Symes, sözlerine şöyle devam etti: "Kutuplaşmayı reddedip birbirimizi ön yargısız dinleyelim. Terörün Türkiye'nin potansiyelini ortaya çıkaracak reform alanlarından uzaklaştırmasına kesinlikle izin vermemeliyiz."
Milliyet

TEB'in Büyüklüğü 72 Milyar TL Oldu 
2015 yılı bilançosunu açıklayan Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) aktif toplamı, 2014'e göre yüzde 14 artarak 72 milyar liraya ulaştı. Bankanın toplam mevduatı ise yüzde 13 artarak 44.4 milyar liraya çıktı. Bu dönemde bankanın özkaynakları yüzde 18'lik artışla 6.96 milyar lira düzeyinde gerçekleşirken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 13.94 oldu. TEB'in kredi hacminin de gelişmesini sürdürerek, 2015'te 53.2 milyar liraya çıktığı bildirildi. Net bankacılık geliri yüzde 16 artarak 3.8 milyarı aşan TEB, 2015 yılını 1.077 milyon lira vergi öncesi karla tamamlarken, net karını bir önceki yıla kıyasla yüzde 42 artırarak 882.5 milyon liraya çıkardı. Bankanın yüzde 17 artan kredi hacmi 2015 yıl sonu bilanço büyüklüğünün yüzde 74'ünü oluşturdu. TEB'in, 2015 yılını öngörüleri ve hedefleri doğrultusunda tamamladığı bildirilirken, bankanın dengeli büyümesine devam ettiği açıklandı. TEB yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülke ekonomisine artan oranda katma değer sağlamayı sürdüreceğini" ifade ederken, "Bankamız rakamsal büyümenin yanı sıra tüm paydaşları için değer üreterek verimlilik odaklı büyümeyi hedefliyor" denildi. Açıklamada, "BNP Paribas ile olan sinerjik işbirliğini 2016 yılında faaliyetlerinin her alanında sürdürmeye ve bu güçlü sinerjiden artan oranda faydalanmaya odaklanan TEB, BNP Paribas'ın dünya çapında yaygın hizmet ağından aldığı gücün de katkısıyla, farklılaşmış ve ihtisaslaşmış yapısını daha da ileriye taşımak konusunda kararlılığını sürdürecek" ifadeleri kullanıldı.
Milliyet

Milyoner Sayısı 15 Bin Kişi Arttı 
Bankalarda 1 milyon lira ve üzerinde mevduat bulundurulan hesap sayısı bir yılda 15 bin 798 artarak geçen yıl sonu itibarıyla 93 bin 8'e ulaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2014-2015 döneminde yurt içi yerleşiklerin bankalardaki toplam mevduatı yüzde 17.2 artarak 1 trilyon 161 milyar liraya yükseldi. Söz konusu tutarın 42.2 milyar lirasını 10 bin liraya kadar olan, 112.8 milyar lirasını 10-50 bin lira, 222.5 milyar lirasını 50-250 bin lira, 188.8 milyar lirasını 250-1 milyon lira mevduatlar oluşturdu. Geçen yıl sonu itibarıyla 1 milyon lira ve üzerinde para bulunan mevduat hesaplarındaki toplam birikim bir önceki yıla göre yüzde 20.2 artarak 594.7 milyar liraya ulaştı. Milyoner hesaplarındaki mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 51.2 olarak hesaplandı. Bu dönemde 1 milyon lira ve üzerinde para tutulan banka hesabı sayısı da önemli oranda artış gösterdi. Söz konusu banka hesabı sayısı 1 yılda 15 bin 798 artarak 93 bin 8'e çıktı.
Vatan

İstanbul Havalimanı, Londra'nın 'En Yoğun' Unvanını Kapacak 
Dünyanın en yoğun uluslararası havalimanı olan Londra'nın Heathrow Havalimanı, bu unvanını İstanbul'a kaptırmak üzere. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa verilerine göre iki yıl önce dünyanın en yoğun havalimanı olan Heathrow, geçen yıl bu unvanı Dubai'ye kaptırdı. Ancak ACI'nin istatistiklerine göre geçen yıl yolcu sayısı yüzde 9.1 artan İstanbul Atatürk Havalimanı 1-2 yıla kadar Avrupa'nın en yoğun havalimanı olacak. Geçen yıl Heathrow Havalimanı'nın yolcu sayısı yüzde 2.2 artarak 75 milyon oldu. İkinci sıradaki Paris Charles de Gaulle'deki yolcu sayısı artışı yüzde 3'le 66 milyonu buldu. Atatürk Havalimanı'nda ise geçen yıl 62 milyonluk yolcu trafiği yaşandı. Atatürk Havalimanı da Heathrow gibi tam doluluğa yaklaşmış durumda. Fakat İstanbul'a, 2018'de hizmete girdiğinde 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak 3. havalimanı inşa ediliyor.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Genel Başkan O İsmi Biliyor 
Geçen hafta siyasetin önemli bir gündem maddesi de CHP'deki Atatürk kriziydi. Duymayanlar için hatırlatalım: Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bir grup partili arkadaşıyla sohbet ederken, bir CHP milletvekilinin TBMM'deki odasında Atatürk portresini indirdiğini, sorunca da 'Artık yeni şeyler söylemek gerektiği' cevabını verdiğini anlattı. CHP'li bir vekilin partinin kurucusunun fotoğrafını duvarından indirdiği iddiası, partide özellikle de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na muhalefet eden kesimde deprem etkisi yarattı. Kılıçdaroğlu'nun rakiplerinden Muharrem İnce durumu hemen medyanın gündemine getirdi. İnce'nin yanında yer alan bir milletvekili, olayı sosyal medyanın gündemine taşıdı. İki gün içinde Nazlıaka'nın başlama vuruşunu yaptığı olay, CHP'nin bir numaralı gündem maddesi oldu. Kılıçdaroğlu, olayı "İncir çekirdeğini doldurmayacak bir mesele" olarak görse de kamuoyunda "CHP üstünü örtüyor" algısı oluşmasın diye bir komisyon kurup konuyu en ince ayrıntısına kadar araştırttı. Sonunda da MYK'da PM üyesi Aylin Nazlıaka'nın disipline sevk edilmesi amacıyla PM'den izin alınması için süreci başlattı. Kılıçdaroğlu ile sohbetimizde bu konudaki tavrını iki önemli detayla netleştirdi: 1) Atatürk resmine tahammül edemeyen biri CHP'nin kapısından içeri giremez. Böyle biri varsa partiden atılması gerekiyor. 2) CHP'de dedikodu ile siyaset yapılmaz. O nedenle Aylin Nazlıaka'nın ortaya attığı iddianın failini net bir şekilde açıklaması gerekiyor. Bunu yapmadığı için de disipline gitmesi gerekiyor. Şu ana dek yazdığımız, olayın görünen yüzü. Peki, görünmeyen tarafta ne var? CHP kulislerini yakından takip eden muhabirimiz Rifat Başaran aktardı: Kılıçdaroğlu, tartışmada adı geçen isimlerin hepsiyle görüştü ya da komisyonu görüştürdü. Gerçeği ortaya çıkardı. Odasındaki Atatürk posteri duvarda değil de yerde olan milletvekilinin kim olduğunu öğrendi. Bir Ankara milletvekiliydi. Özel bir yemekte o milletvekilinin kendisi olduğu iddialarına dayanamayıp, "Benim soyadım Altıok, yapabilir miyim böyle bir şey" diyerek ağlayan Zeynep Altıok da değildi. Bir erkekti. Üstelik, kendisi tam bir Atatürk hayranıydı. İşyerindeki odası Atatürk posterlerinden geçilmiyordu. Peki Atatürk posteri duvardan neden indi? Bu sorunun yanıtını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Bazı CHP milletvekillerini dinlemek isteyen kötü niyetli birileri, odalarına 'böcek' yerleştirmişti. CHP'liler de manyetik arama yaptırarak o 'böcek'lerin bulunmasını sağlamıştı. Sözkonusu odada da 'böcek', Atatürk posterinin arkasına yerleştirilmişti. Kılıçdaroğlu, bu senaryoya olan inancını desteklemek için de şu detayı paylaştı: "O TBMM'nin demirbaşı olan kocaman çerçeveyi kafanız estiğinde indiremiyorsunuz ya da asamıyorsunuz. Meclis personeli indiriyor ve onların gelip asması bekleniyor."
Hürriyet

Uluslar Arası Mekanizmaları Harekete Geçireceğiz 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir binanın bodrum katında olduğu söylenen yaralıların isim listesinin ellerinde olduğunu belirterek, "İnfaz etmeyi düşünenler varsa, çok büyük bir suç işliyorlar. Bu suçtan kurtulamayacaklarını tekrar etmek istiyorum. Göz göre göre bu vahşete izin vermeyeceğimizi bilmeniz lazım. Tüm ulusal ve uluslararası mekanizmaları kullanacağız" dedi. Cizre'ye gitmek için beklediği Mardin'de gönüllü sağlık ekibi ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Demirtaş özetle şöyle dedi: "5 gündür Mardin'de bekliyoruz. Sivil bir heyet ambulansla oraya gitsin. Kıyamet kopmaz. 15 gündür devlet oraya ulaşamıyorsa, çıkanlara engel oluyorsa burada bir trajedi vardır. 5 kişilik bir heyet ve bir ambulansla ana caddeye 200 metre mesafedeki binaya gitmek istiyoruz. Oradaki insanlar çıkmak istediklerini belirtiyorlar."
Hürriyet

'İnşallah Bülent Arınç'ın Tutuklandığını Görmeyiz' 
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarını değerlendirerek, "Cumhurbaşkanı'nın ve AK Partili'lerin Bülent Arınç'ın yaptığı açıklamalardan rahatsız olmaları boşuna değil. İnşallah bir gün Arınç'ın gözaltına alınmasını, tutuklanmasını görmeyiz. Biz devlette paralel yapılanmaya şiddetle karşıyız. Fakat varsa buna AKP iktidarı izin verdi. Şimdi bunu bahane ederek toplumu korkutma taktiği uyguluyorlar" dedi.
Hürriyet

'Avrasya Barış Coğrafyası Olsun' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kazakistan'a resmi ziyarette bulundu. Başkent Astana'da, Uluslararası Türk Akademisi'nin Hoşgörü ve Barış Sarayı'nda düzenlenen konferansta konuşan Davutoğlu, özetle şunları söyledi: "Bizim perspektifimiz bütün bir Avrasya coğrafyasını bir barış coğrafyası haline getirmek. Avrasya coğrafyasında rekabetin değil tamamlayıcılığın, karşılıklı gerginliğin, çatışmanın değil barış ve istikrar ortamının egemen olmasını istiyoruz. Her şeyi değiştirebilirsiniz ama iki şeyi değiştiremezsiniz. Tarih ve coğrafya. Onları değiştiremeyiz, onları hakkıyla değerlendirebilirsek, siyasetimiz, ekonomimiz, kültürümüz başarılı olur." "Saraybosna'dan sadece Türkçe bilerek yola çıktığınızda ta Sincan'a, Çin'e kadar Türkçe'nin değişik lehçeleriyle seyahat edebilirsiniz. Türkçe'nin değişik lehçelerinin böylesine yaygın olduğu bu coğrafya aynı zamanda 90'lı yıllarda büyük çatışmaların olduğu bir coğrafyaydı. Şimdi bu coğrafyayı barış kuşağı haline getirmemiz için birlikte çalışmamız gerekir. Yapamazsak bu coğrafyada etnik, mezhebi, dini çatışmaların ve terörün, Afganistan'da oluşturduğu tehdit gibi tehdit olmasına yol açarız. Bugün Türkiye'nin etrafında, birçok ülkede, başta kardeşimiz ve dostumuz Suriye ve Irak olmak üzere, yaşanan gerilimler hepimize ders olmalıdır. Ülkeler birlik ve beraberliklerini korudukları zaman, komşularıyla iyi ilişkiler geliştirdikleri zaman kalkınabilirler."
Vatan

DÜNYA 

Hedef 11 Şubat'a Kadar Halep'i Almak 
Suriye'de yaşanan insanlık dramı ateşkes ilan edilmesi için yeterli olmadı. Önceki akşam Suriye'deki yeni mülteci dalgasını görüşmek için kapalı danışma toplantısı gerçekleştiren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi herhangi sonuç alamadan sona erdi. Rusya lideri Vladimir Putin'in hedefi ise Esad güçlerine gönderdiği son model T-90 tanklarıyla 11 Şubat tarihinde Münih'te yapılacak Suriye görüşmelerine kadar bir kısmı muhaliflerin elinde olan Halep'in düşmesini sağlamak. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'ya ateşkes çağrısında bulunarak kadın ve çocukların bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğine işaret etti. Kerry, "Ruslar, Suriye'de ateşkesin sağlanabileceği konusunda bazı inisiyatifleri kendi üzerlerine aldılar. Fakat eğer ki bu sözler, Suriye'de bombardımanı devam ettirmek için sadece sözde kalacaksa, bunu kimse kabul etmez. Bu konuyu birkaç gün içinde açıklığa kavuşturacağız" dedi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin ise Suriye'de 'terörist örgütlerle' mücadelelerinin meşru olduğunu savundu. Bu arada Rusya'nın Suriye'de sadece havada değil, karada da ağır silahlarla varlık göstermeye başladığı bildirildi. Rusya'daki "Gazeta" gazetesi "Vladimir Halep için savaşıyor" başlığıyla yayınladığı haberde Şam kuvvetlerinin başlattığı Halep kuşatmasında Rus yapımı son model T-90 tanklarının kullanıldığını yazdı. Bu tankların daha 2015 Kasım ayında Suriye'ye sevk edildiğinin altını çizen gazete, "Putin, Halep'in bir an önce alınmasını istiyor. ABD'nin muhaliflere verdiği TOW-2A tanksavar füzelerine karşı bu yüzden T-90 tankları kullanılıyor. Son model bu tanklarda füzelere karşı erken uyarı sistemi var" ifadelerine yer verildi. Rusya'daki askeri gözlemciler ise Moskova'nın 11 Şubat tarihinde Almanya'nın Münih kentinde toplanacak Uluslararası Suriye Destek Grubu görüşmesine kadar Halep'in ele geçirilmesi için çalıştığını ileri sürüyor.
Hürriyet

35 Bin Kişi Türkiye Sınırına Geldi, 70 Bin Kişi Yolda 
Suriye'de Halep'e yönelik başlatılan operasyonun ardından 30- 35 bin kişi Türkiye sınırına geldi. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, sınıra gelen Suriyelilerin Azez'de kurulu olan kamplara yerleştirildiğini ve ihtiyaçlarının Türkiye'den karşılandığını ifade ederek, "Hava saldırılarının sürmesi halinde 70 bin kişi daha gelebilir. Öncüpınar'ın karşısında Suriye tarafında 9'uncu kamp da kuruldu. Dolayısıyla onları Türkiye'ye alma gibi bir gereklilik şu anda yok" dedi. Vali Tapsız şunları söyledi: "Uluslararası toplumun bir konuda irade ortaya koyması gerekiyor. Bu da Rusya'nın sivillere yönelik olarak yapmış olduğu hava saldırılarını bir an önce durdurmasıdır. Bu durduğu takdirde bölgemizdeki kitlesel göç olmayacak." Bu arada Esad güçleri ve Rusya'nın Türkmendağı'na düzenlediği saldırılardan kaçıp Hatay'ın Yayladağı sınırına gelen yaklaşık 2 bin Türkmen, Güveççi Mahallesi'ndeki kampa alındı. Çadır kurma faaliyetlerinin devam ettiği kampta hazır olan çadırlara 600'e yakın aile yerleştirildi. Son 1 haftada Yayladağı'na gelen 7 bin kişi Türkiye'ye alındı.
Türkiye

Viyana: Göçmenleri Türkiye'ye Gönderin 
Avusturya, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Frontex'e, göçmenleri Türkiye'ye geri gönderin çağrısında bulundu. Avusturya Şansölyesi Werner Faymann, dun yaptığı açıklamada, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşmaya çalışan göçmenlerin Türkiye'ye geri gönderilmesi gerektiğini, "Frontex, Yunanistan'a ulaşan göçmenleri toplamak zorundadır. Biz göçmenlerin hepsini korumak zorundayız ama bu insanların doğrudan Türkiye'ye gönderilmesi gerekiyor" sözleriyle açıkladı. Faymann, perşembe günü Londra'da gerçekleşen Suriye bağış konferansında teklifi Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunduğunu açıklarken, bu önlemi "en uygun çözüm" olarak gördüğünü vurguladı. Avusturya, geçen sene 90 bin mülteciyi kabul etti.
Milliyet
 
Kadınlar Karnavalında 22 Cinsel Taciz Vakası 
Almanya'da polis, Köln kentindeki geleneksel kadınlar karnavalının ilk gecesinde 22 cinsel taciz olayı yaşandığını açıkladı. Polis yetkilileri olaylarla ilgili olarak 190 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Şüphelilerin etnik kökeni konusunda açıklama yapılmadı, ancak polis gözaltına alınanların "toplumun her kesiminden" olduklarını söyledi. Bir kadının geçtiğimiz gece evine dönerken tecavüze uğradığı ve olayla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığı da belirtildi. Bir hafta sürecek olan karnavalın ilk gecesindeki cinsel taciz olaylarının geçen yıla oranla daha yüksek olduğu belirtiliyor. Köln'de yılbaşı gecesi düzenlenen kutlamalarda çok sayıda kadın tacize uğramış, saldırılardan genel olarak ülkedeki mülteciler sorumlu tutulmuştu.
Vatan

Ermenistan 101 Azerbaycan 102 
Azerbaycan Savunma bakanlığı, dün, cephe hattında provokasyon girişimlerini önlemek için Ermenistan mevzilerini havan toplarıyla vurduğunu açıkladı. Bakanlık, ermeni güçlerin önceki gün son 24 saatte cephe hattının çeşitli bölgelerinde büyük çaplı silahlar da kullanarak 101 kez ateşkes ihlali yaptığını duyurdu ve saldırıların ardından ermeni mevzi ve siperlerin 102 kez hedef alındığı bildirdi. Önceden koordine edilmiş hedeflere havan topları ile açılan ateş sonucu Ermenilere ait 2 askeri aracın kullanılamaz hale geldiği ve birkaç ermeni askerinin can kaybı yaşadığı öğrenildi.
Star

SPOR 

Fenerbahçe Grundig, Bayanlar Ligi 15. hafta maçında VakıfBank'ı misafir etti. Büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmayı 3-2 kazanan sarı-lacivertliler 42 puanla zirvedeki yerini korudu. Fenerbahçe karşılaşmayı 36-24, 23-25, 25-22, 16-25 ve 17- 15'lik skorlarla üstün bitirdi. Lig üçüncüsü Galatasaray ise sahasında Sarıyer Belediyesi'ni 3-1 mağlup etti. Diğer sonuçlar: Halkbank- İdmanocağı: 3-0, Çanakkale- Salihli Belediyespor: 3-1, Eczacıbaşı- Nilüfer Bld: 3-1, Bursa BŞBİlbank: 3-1.
Türkiye

Fenerbahçe, 25 maçlık yenilmezlik unvanını Antalya'da bırakınca gözler Teknik Direktör Vitor Pereira'ya çevrildi. Sarı-lacivertli camia, Eto'o'nun golüyle devre arasına 1-0 mağlup giren takımın ikinci yarıda Portekizli çalıştırıcının sihirli dokunuşlarıyla maçı çevirmesini bekliyordu. Ancak bu mümkün olmadı. Zaten Vitor Pereira, Fenerbahçe'de hiç böyle bir geri dönüşe imza atamadı. Bu sezon 37 maçta 24 galibiyet alan Fenerbahçe, 13 karşılaşmada puan kaybederken, ilk golü yediği hiçbir karşılaşmada gülemedi. Pereira'nın Fenerbahçe'si ilk golü yediği 6 maçın 4'ünden mağlup ayrılırken, 2 kez beraberliği kurtarmayı başardı. En iyi geri dönüşü 2-0 geriden gelip 2-2'yi yakaladıkları Celtic deplasmanında alan sarı-lacivertliler, Gaziantep'te de iki kez geriye düşmelerine rağmen 1 puanı kaptı. Sarı-lacivertliler 4 maçta da öne geçmelerine rağmen üstünlüklerini koruyamadı. Fenerbahçe ilk golü atan taraf olmasına rağmen ligde Rize ve Galatasaray'la, Avrupa'da Celtic'le 1-1 berabere kaldı. En acı beraberlik ise Kadıköy'de 2- 0 geriden gelip maçı 2-2'yle bitiren Akhisar karşısında yaşandı. Diğer beraberlikler ise Avrupa'da Shakhtar, Ajax ve kupada Antalya karşısında 0-0'lık skorlarla yaşandı. Bu sonuçlar, Vitor Pereira'nın B Planı olmadığı iddialarını körükledi. Zira Portekizli sadece ilk golü attığı maçları kazanabiliyor. Takım gol yediğinde futbolcularından fazla hoca bildiğini unutuyor. Oyuncu değişiklikleri adeta ezberlenen Vitor Pereira, sadece yorulan ya da sakatlanan futbolcusunun yerine başka birisini alıyor. Oyun kurgusunda taktiksel hamle yapmakta zayıf kalıyor.
Türkiye

Spor Toto Süper Lig'de 2. yarıdaki ilk 2 maçı yoğun kar yağışı nedeniyle ertelenen Beşiktaş, 20. hafta mücadelesinde bugün sahasında G.Antepspor'la karşı karşıya gelecek. 18. haftadaki Mersin İdmanyurdu ve 19. haftadaki Trabzonspor müsabakaları olumsuz hava ve saha şartları sebebiyle ertelenen siyahbeyazlılar, G.Antepspor karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak geç açacağı sezonun 2. yarısına iyi bir başlangıç yapmak istiyor. 3 maç eksiğiyle lider F.Bahçe'nin 5 puan gerisinde olan Kartal, bugün kazanıp zirve yarışında psikolojik bir üstünlük de yakalamanın peşinde. Ocak ayını lig maçı yapmadan geçiren Beşiktaş, G.Antepspor karşısında Süper Lig'de 41 gün sonra maça çıkacak. Bu dönemde tüm resmi maçlarını Ziraat Türkiye Kupası'nda oynayan siyah-beyazlı ekip 5 mücadelede 2 galibiyet, 2 yenilgi ve 1 beraberlik aldı. Kartal, Süper Lig'de yaptığı son 15 maçın 12'sini kazandı. Diğer müsabakalarda ise 2 beraberlik ve 1 yenilgi aldı. Beşiktaş, bu mücadelelerde fileleri 35 kez havalandırırken kalesinde ise 14 gol gördü. Şenol Güneş'in öğrencileri ayrıca, ligde yaptığı son 4 maçta Kayserispor ve G.Saray'ı 2-1, Osmanlıspor'u 3-2, Torku Konyaspor'u da 4-0 yenerek 12 puan topladı.
Vatan

Kupaya veda ettikten sonra yeniden lige dönen ve Avrupa Ligi şansını zorlamak isteyen Trabzonspor'da Akhisar Belediyespor maçı öncesi kötü haber. Bordo-Mavili takımın dünkü antrenmanında sakatlanan kaleci Onur Recep Kıvrak, kadrodan çıkartıldı. Tecrübeli file bekçisinin yerine bugünkü maçta kaleyi Esteban koruyacak. Onur'un sakatlığı ile ilgili olarak kulüpten herhangi bir açıklama yapılmazken bu oyuncunun durumunun bugünkü kontrollerde netleşeceği öğrenildi. Öte yandan Trabzonspor'da hastalığı bulunan Aykut Demir, cezalı Cavanda ile sakatlar Cardozo, Güray ve Mehmet Ekici de kadroya alınmadılar.
Star

Galatasaray evinde sevinemedi: 0-0. 10'da sağdan Skubic'in ortaladığı topa Rangelov kafayı vurdu, farklı şekilde aut. 15'de Douglas'tan gelen pası kaleye yollayan Holmen'in vuruşu auta gitti. 22'de Traore kafayla indirdi, topla son buluşan Holmen'in şutu Muslera'da kaldı. 24'te Rangelov ceza alanı sol çaprazından şutunu çekti. Muslera için kolay top oldu. 36'da Chedjou topu farklı şekilde auta yolladı. 43'üte Ali Çamdalı'nın şutunda, top çerçeviyi bulmadı. 52'de Alban 25 metreden sert vurdu, ancak Muslera başarılıydı. 63'te soldan Olcan'ın çevirdiği topa Selçuk ayak koydu, savunma kornere yolladı. 64'te Sneijder sol çaprazdan sert vurdu, top yan ağlarda kaldı. 69'da Olcan uzaklardan nefis bir şut çıkardı, Serkan kurtardı. 79'da Sabri ortaladı, Olcan'ın kafa şutu direkten döndü. 87'de Sabri'nin vuruşu auta çıktı. 90+5'te sol kanattan kullanılan köşe vuruşunda Podolski'nin yaptığı röveşatada top yandan auta gitti.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme