5 Mart 2016 Cumartesi

05.03.2016 Genel Gündem05.03.2016 Cumartesi
GÜNDEM

'Kuzeyde Bir Şehir Kuralım' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Yeşilay tarafından düzenlenen Zümrüdüanka Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, gerek Başbakanlığı döneminde, gerekse Cumhurbaşkanı olarak, Yeşilay'ın toplumu bilinçlendirme, farkındalık oluşturma ve bağımlılığı önleme mücadelesine daima güçlü destek verdiğini, bundan sonra da vermeye devam edeceğini söyledi. Mültecilerle ilgili konuşan Erdoğan şunları söyledi: "Dünyada biz ilk 3'ün içindeyiz. Biliyorsunuz, Amerika, İngiltere, Türkiye Yardım eden ülkeler arasında biz 3. sıradayız. Fakat olayı milli gelire oranla değerlendirdiğiniz zaman, Türkiye 1. sırada Çünkü biz onların baktığı gibi bakmıyoruz ki. Sadece şu 5 senede, Suriye'den gelen mültecilere harcadığımız para 10 milyar dolar, sadece 5 senede. Biz olaya homoekonomikus anlayışıyla bakmıyoruz. Bizim medeniyetimizde, bizim değerler silsilemiz içerisinde olay farklı. 'Veren el alan elden hayırlıdır.' Bize Batı ne diyor, 'Size yılda 3 milyar euro vereceğiz.' Bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu, hala verecekler, hala verecekler. Bugün AB Konseyi Başkanı ziyaretimdeydi. 'Bakın, verseniz de vermeseniz de biz bu mültecilere kapımızı kapatmadık Batılılar gibi. Açık tuttuk, yine açık tutacağız ama biraz da vicdan' dedik. 'Bunu beraber paylaşalım istiyoruz sizinle ama siz, 'Türkiye kapıları Batı'ya açıyor, oraya yönlendiriyor' gibi bir yanlışın içerisindesiniz, bakın bunu bırakın, gelin el ele verelim.' Ben size bir şey söylüyorum, formül nedir? Suriye'nin kuzeyine biz bir şehir kuralım. Yaklaşık 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım ve bu şehirde biz altyapısıyla, üstyapısıyla her şeyi uluslararası camia paylaşalım. Biz biliyorsunuz inşaat sektöründe iyiyiz, başka ülkeler de buna girebilir. Yerel mimari ile biz Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla Suriye'den çıkacak olanları orada iskan edebiliriz, Türkiye'dekileri de aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir. Bunu karşılıklı konuştuğumuz zaman 'haklısın' diyorlar.
Milliyet

Genelkurmay'da 'Kumpas' Ataması 
Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse'nin görevinden alınarak Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne atandığı ortaya çıktı Alınan bilgiye göre Köse, Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevinden alınarak, daha pasif bir görev olan Adli Müşavirliği'ne bağlı çalışan Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne atandı. Köse, Ergenekon kapsamındaki "İnternet Andıcı" soruşturmasında tutuklanan eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun yerine 2011'de bu göreve atanmıştı. Köse, Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, 28 Şubat, Kozmik Oda gibi kamuoyunun yakından takip ettiği ve "askere kumpas" kurulduğu iddialarının dillendirildiği soruşturma ve dava süreçlerinde Genelkurmay Adli Müşaviri olarak görev yapmıştı. Köse'nin görevinden alınmasında 26 Şubat'ta beraatle sonuçlanan İzmir'deki Askeri Casusluk davasında imza attığı yazışmaların etkili olduğu iddia edildi. Genelkurmay Başkanlığı beraat kararı sonrası bir açıklama yaparak, kararı sevinçle karşıladıklarını duyurmuştu. Kumpas-Der Başkanı Dr. Ahmet Zeki Üçok, "Bu kadar uzun süre görevde kalması Genelkurmay Başkanlığı'nı çok sıkıntıya sokmuştur. Geç de olsa alınan bu kararı büyük bir sevinçle karşılıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hayırlı olsun" dedii.
Milliyet

Aylan Bebek Davasında 4'er Yıl Hapis! 
Bodrum'da 4 kişiyle birlikte cansız bedeni kumsala vuran ve dünyada mülteci dramının sembolü haline gelen Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin öldüğü olayla ilgili davada Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Suriyeli Muwafaka Alabash (36) ve Asem Alfrhad (35), 'göçmen kaçakçılığı' suçundan 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkeme, duruşmalardaki iyi halleri ve pişmanlıklarını ifade etmeleri nedeniyle bu cezayı 4'er yıl 2'şer aya düşürdü. Mahkeme heyeti, 5 kişinin hayatını kaybetmesine rağmen 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan ise her iki sanığın da delil yetersizliğinden beraatlerine karar verdi. Mahkeme heyetinin kararında temyiz yolunun açık olduğu da belirtildi. İki sanık, geçen 11 Şubat'ta ilk kez çıktıkları hakim karşısında kaçışın organizatörü olarak Aylan Kurdi'nin babası 40 yaşındaki Abdullah Kurdi'yi suçlamıştı.
Vatan

Polise Bombalı Araçla Saldırı 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde İpek Yolu üzerinde bulunan Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ile bitişiğinde bulunan lojmanlara PKK'lılar dün saat 06.00 sıralarında bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda polis memurları Ercan Günay ile Murat Dündar şehit olurken, polisler ve lojmanda oturanların da aralarında bulunduğu 53 kişi yaralandı. Şiddetli patlamada emniyet binası kullanılamaz hale geldi, 4 katlı ve 3 bloktan oluşan lojmanlarda bazı duvarlar yıkıldı. Patlatılan aracın parçaları 200 metre uzağa fırladı. Bölge Trafik İstasyonu önünde konuşlandırılan 2 zırhlı aracın da kullanılamaz hale geldiği patlamada, 300 metre uzaklıktaki işyerlerinde de hasarlar oluştu, yeni yapılan Nusaybin Devlet Hastanesi'nin camları kırıldı. Patlamanın ardından polislerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Askeri Güvenlik Uzmanı Mete Yarar saldırıyla ilgili şu ayrıntıları paylaştı: Saldırı istihbaratı geldi. İpek Yolu üzeri olduğu için araç trafiği kesilmedi. Bina girişine dragon araç konarak içeri giriş engellendi, beton engeller kondu.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 117, 6704-117, 8082
ABD Doları 2, 9033-2, 9061/ Euro 3, 1969-3, 1990/İngiliz Sterlini 4, 1255-4, 1421

Zaman'a Kayyum Boydak'a Gözaltı 
Dün ilk operasyon haberi Kayseri'den geldi. Polisin sabah yaptığı operasyonda, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, CEO'su Memduh Boydak, yönetim kurulu üyeleri Erol Boydak ve Murat Bozdağ gözaltına alındı. Boydak Holding CEO'su ve TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak daha önce de Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak 16 Eylül 2015'de nitelikli yağma ve haksız arsa tahsisi şikayetleri üzerine gözaltına alınmış, serbest bırakılmıştı. Boydak Holding merkezinin yanı sıra İstikbal, Bellona, Merkez Çelik ve Boyteks fabrikalarında da yapılan aramalarda, ekipler bilgisayar hard disklerinin imajını ve muhasebe kayıtlarını inceleyip kopyalarını aldı. Soruşturma kapsamında evlerinden dün sabah saat 07.30'da Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, şirket CEO'su Memduh Boydak FETO/PDY'ye finans sağlamak, üye olmak; Yönetim Kurulu üyeleri Erol Boydak ve Murat Bozdağ ise FETÖ/PYD örgütüne finans sağlamak, örgüt üyesi olmak ve propagandası yapmak iddiasıyla gözaltına alındı. Soruşturma çerçevesinde Boydak Holding'e ait merkez binasına giriş ve çıkışlar yasaklanırken, gözaltına alınan yöneticileri hakkındaki iddialar bulunduğu, gelişmelere göre holdinge kayyum atanabileceği ileri sürüldü. İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atadı. Haberin ardından gazete çalışanları ve okuyucuları Yenibosna'daki gazete binası önüne gelirken gazete binasının demir bahçe kapısı zincirlendi. İstanbul 6'ncı Sulh Ceza Hakimliği'nin Zaman gazetesini bünyesinde barındıran Feza Gazetecilik AŞ'ye atanan kayyum kararında FETÖ/PDY terör örgütünün faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuwetli deliller bulunduğunu belirtti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fuzuli Aydoğdu, talep yazısında, yürütülen soruşturma kapsamında Zaman gazetesinin asıl yöneticisinin Fetullah Gülen olduğunu, yayın ilkelerini örgüt lideri Fetullah Gülen'in belirlediğini ifade etti. Yazıda örgüt ile Feza Gazetecilik AŞ'nin fikir ve eylem birliği içinde olduklarını gösterdiği iddia edildi.
Hürriyet

Altında Tarihî Rekor 
Dolar kurundaki düşük seyrin devam etmesine rağmen, altın peş peşe rekorlar kırıyor. Altının gram fiyatı dün, 119.50 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kurlardaki sakin seyre rağmen ons fiyatlarında yükseliş eğiliminin devam etmesinin, uluslararası piyasalarda büyük yatırımcıların altına olan talebi ve jepolitik risklerden kaynaklandığı ifade ediliyor. Büyük yatırımcıların alımlarıyla güçlü seyrini sürdüren ons, önceki gün yüzde 2 yükselerek 1272,59 doları görmüştü. En son 2 Şubat 2015'te bu seviyeye yaklaşan onstaki yükseliş, gram altının tarihî rekor kırarak 119.50 TL'yi görmesine, başka bir ifadeyle 120 liraya yaklaşmasına sebep oldu. Önceki güne 116.68 lira seviyesinden başlayan gram altın, onsun yükselişiyle günü 118.33 TL'den tamamlamıştı. Ons dün de yüzde 2 değer kazanınca altın da yeni rekora koştu. Uzmanlar, güvenli liman olarak bilinen altının, yükseliş eğilimini koruduğuna dikkat çekerek, "Ons fiyatı 1255 doların üzerinde kaldığı sürece 1300 dolar direnci gündeme gelebilir" diyor. Gram altın yeni rekora ulaşırken, Türkiye'de hem yatırım hem hediyelik olarak en çok tercih edilen altın çeşidi olan çeyrek altın 195 liraya yükselirken, cumhuriyet altını 796 liradan alıcıya ulaşıyor. Bu hızlı yükselme, hediyelik olarak altın alanların, yarım gramın ardından 0.25 gram ve 0.02 gramlık altınlara yönelmesine sebep oluyor.
Türkiye

Merkez Bankaları Süperman değil 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel kriz sonrası dönemde merkez bankalarından beklentilerin yükseldiğini belirterek, "Merkez bankaları sanki 'Süperman'mış gibi bir beklenti kurgulandı. Merkez bankaları tek başına sorunu çözemez" dedi. Dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Şimşek, gelinen noktada maliye politikalarının fazla işe yaramadığına dikkat çekti. Para politikalarında ise eksi faiz uygulamalarından bahsedildiğini dile getiren Şimşek, "Eksi faiz uygulamasını 10 yıl önce konuşsaydık, 'yok canım dünya herhalde çıldırmış olmalı, deli bir dünyada yaşamamız lazım ki eksi faiz söz konusu olsun' derdik" diye konuştu. Türkiye'de faizlere yönelik beklentilere de değinen Şimşek, "Sayın Cumhurbaşkanımız haklı faizler yüksek, ama niye yüksek. Burada bizim oturup bakmamız gerekiyor. Şimdi Türkiye, tasarruf oranı son derece düşük bir ülkedir. Yani Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz. Dış kaynağa ihtiyacınız var" değerlendirmesinde bulundu. Kalkınma için yatırımın şart olduğunu ifade eden Şimşek, "Türkiye'nin yatırım yapması, gelişmesi lazım. Cumhurbaşkanımız daha çok yatırım istiyor. Çünkü yatırım bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmazdır. Yatırım için de finansmana erişim lazım. Buraya kadar sorun yok, sorun şuradan başlıyor. Türkiye'deki bankacılık sisteminde kredilerin mevduat oranı yüzde 120'ye çıkmış. Hatta kredilerin TL mevduatına oranı yüzde 140'ı aşmış. Yani bizim 100 lira kredi verecek mevduatımız, kaynağımız var fakat biz 140 lira kredi vermişiz. Sistemde kaynak akışı olmadığı için büyüyemiyor, faiz ondan dolayı yükseliyor" diye konuştu. Böyle dönemlerde merkez bankalarından beklentiler yükseldiğine işaret eden Şimşek, "Merkez bankaları sanki' Süperman'mış gibi bir beklenti kurgulandı. Yok öyle bir şey. Para politikalarının tek başına küresel ekonomiyi ayağa kaldırma imkânı yok. Bu beklentiler yanlış. Merkez bankaları tek başına sorunu çözemez, geçici birtakım rahatlamalar, kolaylıklar sağlayabilir" dedi.
Türkiye

Sezonun İlk Lüks Yolcu Gemisi Marmaris'te 
Bu yılki turizm sezonun ilk lüks yolcu gemisi 'Thomson Spirit', Marmaris ilçesine demir attı. Tamamı İngiliz turistlerden oluşan bin 189 yolcu ve 500 mürettebat, Marmaris esnafının yüzünü güldürdü. Malta bayraklı, 214 metre uzunluğunda ve 33 bin 930 groston ağırlığındaki lüks yolcu gemisi 'Thomson Spirit', Alanya'nın ardından dün sabah Marmaris'e de uğradı. İngiliz turistlerden oluşan yolcular ve mürettebat, gümrük işlemlerinin ardından ilçeye ayak bastı. İlçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerine tanık olan turistler, alışveriş yaptıkları esnafı sevindirdi. Turistlerin, bahar havasının hakim olduğu ilçede gezerken hayli memnun ve neşeli oldukları göze çarptı. Gemi, akşam saatlerinde Yunanistan'ın Heraklion Limanı'na gitmek üzere Marmaris'ten ayrıldı. Öte yandan; dünya devi tur operatörü firması TUI Thomson'un filosunda yer alan geminin, 18 Mart'ta Marmaris'e bir sefer daha yapacağı ve yıl boyunca da çeşitli tarihlerde uğramaya devam edeceği öğrenildi.
Milliyet

Güler Sabancı 9'uncu Kez 'En Sorumlu' Lider 
Capital Dergisi'nin gerçekleştirdiği "Sosyal Sorumluluk Liderleri Araştırması" sonuçları açıklandı. Halk nezdinde, Sabancı Holding 11'inci kez "birinciliğe" layık görülürken; Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da 9'uncu kez "en sorumlu lider" seçildi. Sabancı, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Kurucularımızdan aldığımız vizyonla, sosyal sorumluluğu en temel değerlerimizden biri olarak içselleştirdik. Sadece pazar payı için değil, aynı zamanda gönül payı için de çalıştık. Kuruluşundan bu yana Sabancı Vakfı olarak, 120'den fazla kalıcı eser, gençlerin eğitimine katkı için 42.500'ün üzerinde burs, 1000'i aşkın ödül, Hibe Programları kapsamında 119 projeye, 11 milyon TL'yi aşkın destek ve bunların yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanında yürüttüğümüz çeşitli programlarımızla milyonlarca hayata dokunduk."
Vatan

Afrikalılar Türkler'le İş Yapmak İçin Kuyrukta 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı Afrika'da 4 ülkeye yaptığı ziyaret ekonomik olarak meyvelerini verdi. İki ülke arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik yapılan ziyaret kapsamında şehircilik, eğitim, enerji, sanayi ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda 30'a yakın mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı. Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'ye yapılan çıkarmada Türk yatırımcıların stantlarında ortak iş yapmak isteyen olası partnerleri tarafından kuyruklar oluşturuldu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen iş forumlarında Fildişi Sahili'nde yaklaşık 500, Gana'da 450, Nijerya'da 300 iş adamı potansiyel yatırım ve ticaret alanlarını görüşürken, son ülke Gine'de de daha çok özel temaslara ağırlık verildi. Türkiye'nin Fildişi Sahili ile şu anda 274 milyon dolar, Gana ile 400 milyon dolar olan ticaret hacminin birer milyar dolara çıkarılması hedeflendi. Nijerya ile 1 milyar 150 milyon dolarlık ticaret hacminin 2 milyar dolara, Gine ile 69 milyon dolarlık dış ticaret hacminin ise orta vadede 500 milyon dolara çıkarılması amaçlandı. Türk iş adamlarının söz konusu ülkelerdeki ikili görüşmelerinde enerji, inşaat, altyapı, kanalizasyon, su arıtma, kakao ticareti ve tarım ön plana çıktı. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, özellikle Fildişi Sahili ve Gana'da ikili görüşmelerin çok sıcak geçtiğini belirterek "İş adamlarımızın masalarında kuyruklar oluştu" dedi. Gana'nın barındırdığı yatırım potansiyeli açısından diğer ülkelerden bir adım öne çıktığını anlatan Vardan, Türk iş adamlarının ziyaret edilen her ülkede iş çıkarabileceği bir dizi alan olduğunu aktardı.
Star

Vodafone KOBİ'leri Dijital Dünyaya Hazırlıyor 
Vodafone, KOBi'leri yarına hazırlamaya yönelik çalışmalar çerçevesinde TÜSİAD ile işbirliğine imza attı. işbirliği, Vodafone Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek üyesi Erol Bilecik ve TÜSİAD-Bilkent üniversitesi Bilgi Toplumu Forumu (BTF) Direktörü Prof. Dr. Altay Güvenir'in katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin aksoy Türkiye ekonomisinin yaklaşık % 95'ini KOBi'lerin oluşturduğunu belirterek "Gelecekteki olası değişiklikler karşısında ayakta kalmalarını sağlamak için KOBi'leri daha verimli hale getirmek son derece önemli. 2014'te sunduğumuz Yarına Hazırım platformu ile KOBi'lere Vodafone kullanıcısı olsun veya olmasın hiçbir ücret ödemeden dijitalleşme endeksini hesaplama ve verimliliklerini artıracak teknoloji çözümlerine ulaşma imkânı sunuyoruz. Yarına Hazırım platformumuz kurulduğu günden bugüne 2 milyon defa ziyaret edildi" dedi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek üyesi ve Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Çalışma Grubu Başkanı Erol Bilecik ise Türkiye'nin uluslararası rekabet endekslerinde anlamlı bir sıçrama yapabilmesi için bilime, inovasyona ve dijitalleşmeye daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirterek " KOBi'lerin büyümesi ve ihracat pazarlarının genişlemesi ile birlikte ülkemizin küresel rekabet avantajının güçlenmesi, üretkenlik ve milli gelir artışı da beraberinde gelecek" dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Ebediyen Buradayız 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şırnak'ın Silopi ilçesini ziyaretinde, "Bilinsin ki ebediyen buradayız. Hep beraber buradayız. Doğduğumuz yer farklı olabilir ama yüreğimizdeki ülke aşkı her yer için aynı ölçüde geçerlidir. Bugün Türkiye'nin yüreği Silopi, Cizre ve Sur'la atıyor" dedi. Davutoğlu, kaymakamlık önündeki konuşmasında özetle şu mesajları verdi: "Evet, bir ateş çemberinin ortasındayız. Evet, yüreğimize her şehit haberiyle ateş düşüyor ama yüreğimizde yanan bu ateşten daha büyüğü, bir muhabbet ışığı; bu ateşi söndürecek olan yegane unsur, muhabbet ve sevgi unsurudur. Biz bu topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik. Silopili kardeşlerime gösterdikleri muhabbet ve misafirperverlik dolayısıyla teşekkür ediyorum. Her biri sarıldı, kucakladı. Çok sayıda kardeşimiz rüyalarında bizleri gördüklerini ve bu anı beklediklerini ifade ettiler. Biz o rüyalara hitaben buradayız ve bilinsin ki ebediyen buradayız. Hep beraber buradayız. Doğduğumuz yer farklı olabilir ama yüreğimizdeki ülke aşkı her yer için aynı ölçüde geçerlidir. Esas itibariyle bugün bu ziyarette temel olarak vermeye çalıştığım mesaj budur. Bilinsin ki bugün bütün Türkiye'nin yüreği Silopi, Cizre ve Sur'la atıyor. Bugün Silopi'deyiz yarın Cizre'deyiz. En kısa zamanda Cizre'de de Sur'da da olacağız." Teröristler, kudretimizi test etmeye kalktı ve gördüler ki devletimizin milletten kaynaklanan kudreti her şeyin üstesinden gelir. Şu anda da şefkat vaktidir. Bütün vatandaşlarıma Silopi'den sesleniyorum. Gönüllerinizle, dualarınızla ve uzattığınız elinizle Silopi'de, Cizre'de, Sur'da olun. Hainlere en güzel cevabı Silopi'de kardeşinin elinden tutan Edirneli, Konyalı, Rize'li, Kayseri'li versin. Cizre'de de Sur'da da bunu tekrar edelim. Bu bir çağrıdır.
Hürriyet

1 Oyla İhraç 
CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), bir milletvekilinin odasındaki Atatürk posterini indirmesi iddiasıyla ilgili tartışmada, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın partiden ihracına karar verdi. YDK, 'Bir milletvekilinin odasında bulunan Atatürk resmini indirdiği iddiasının gerçek olmadığını ve iddianın iftira kapsamında bulunduğu' gerekçesiyle Nazlıaka'yı, 7'ye karşı 8 oyla ihraç etti. Karşı çıkan üyeler, kınama cezası istedi. Atatürk posteri tartışmasında CHP muhakkiklerinin hazırladığı raporu ele alan MYK, Nazlıaka'nın, tedbirli olarak partiden kesin ihracı istemiyle disiplin kuruluna sevkine karar vermişti. YDK, Nazlıaka'nın ihracına, bir oy farkla karar verdi. Kararın haksız olduğunu savunan Aylin Nazlıaka, "Bu konuyu yargıya taşıyarak partime dönmeye çalışacağım. Bu rozet hep yakamda olacak" dedi. Mağduru olduğu olayın suçlusu olduğunu kaydeden Nazlıaka, "Yüreğim yanıyor. Burası benim evim, yuvam; geri döneceğim" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Özyönetim Fezlekeleri 
Adalet Bakanlığı, HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında 'dokunulmazlıkların kaldırılması' istemiyle hazırlanan fezlekeyi, TBMM'ye gönderilmek üzere Başbakanlık'a sundu. Diyarbakır Kayapınar Spor Salonunda 26 Aralık 2015'te yapılan ve iki gün süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulunda 'özyönetim' ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş, Yüksekdağ, Irmak, Önder ve Kürkcü hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla fezleke hazırlayan başsavcılık, şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa'nın 83. maddesine istinaden, 'dokunulmazlıklarının kaldırılması' talebinde bulunmuştu. Fezleke, Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti. Fezleke, Bakanlıkça TBMM'ye gönderilmek üzere Başbakanlık'a sunuldu.
Hürriyet

DÜNYA 

Mesud Barzani 'Federal Suriye' Çağrısı Yaptı 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Suriye'de federal bir yapıyı desteklediğini belirterek, Kürt gruplara bu projenin ardında birleşme çağrısında bulundu. Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada "Suriye'nin istikrarı ve halkları arasında gerçek ortaklık için Kürdistan Bölgesi, federal sistem fikrini destekliyor" denildi. Açıklamada, Rojava diye anılan Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin bu projeye destek vermesi istendi. Açıklamada, "Suriye'de istikrar ve farklı etnik grupların arasında gerçek bir ortaklığın oluşması için, federal sistemi destekliyoruz. Bunun için Suriye'deki tüm siyasi Kürt partilere çağrı yapıyor ve federal sistemin oluşması için ortak bir siyasi mutabakat içinde olmalarını öneriyoruz" ifadesi yer aldı. Daha önce de çeşitli gruplar, Suriye'de federal bir siyasi yapı kurulmasını gündeme getirmişti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov da geçen pazartesi günü federalizm dahil, Suriyelilerin bir uzlaşısını destekleyeceklerini açıklamıştı.
Hürriyet

Sığınmacı Meselesi Türkiye İle Çözülür 
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni sığınmacı meselesi ile baş edebilmek için tek çarenin Türkiye ile iş birliği olduğunu söyledi. Bakan Gentiloni, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Roma'da düzenlediği göç ve güvenlikle ilgili seminerin açılış konuşmasını yaptı. Gentiloni, "Sığınmacı krizi karşısında İtalya, Türkiye'ye sınır kontrollerini güçlendirmesi ve Avrupa Birliği'nden (AB) sağlanacak fonu verimli kullanması çağrısında bulunuyor" ifadelerini kullandı. İtalyan diplomasinin şefi, sığınmacı krizini bir defa daha masaya yatırmak için 7 Mart'ta yapılacak olan ABTürkiye Zirvesi'nin de Türkiye'ye sorumluluklarını hatırlatmak için bir fırsat olacağını belirtti. "Sığınmacı krizi, sadece güvenlik değil, demografik ve iklim değişikliği gibi farklı bakımlardan da daha karmaşık hâl alıyor" diyen Gentiloni, "Giderek karmaşık ve global bir hale dönüşen bu meselenin üstesinden gelmek için, tek taraşı ve geri dönüşü olmayan çözümler üretmekten kaçınmalıyız. Bu olgu ile ciddi bir şekilde başa çıkmanın anahtarı, Türkiye ile iş birliğini güçlendirmektir" diye sözlerini sürdürdü. Gentiloni, bu kriz sebebiyle Avrupa projesinin geleceğinin de risk altında olduğunu öne sürdü.
Türkiye

400 Bin Mülteci Türkiye'den Alınmalı 
Avrupa Birliği (AB), yasadışı göçü engellemek amacıyla doğrudan Türkiye'den mülteci alma planlarını rafa kaldırırken Birleşmiş Milletler'den (BM) aksi yönde görüş geldi. Almanya Şansöyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, pazartesi günü yapılacak Türkiye-AB zirvesi öncesinde AB'nin alacağı tutumu görüşmek üzere dün bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Hollande, Suriye'deki savaştan kaçan mültecilerin "bölgede kalması" konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Alman hükümet sözcüsü ise Türkiye-AB zirvesinde, "Avrupa'nın dış sınırlarını korumaya ve Yunanistan'a yardım etmeye odaklanılacağını" belirtti. Sözcü, mültecilerin Türkiye'den alınarak Avrupa'ya yerleştirilmesinin ise gündemde olmadığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptıkları görüşmede Moskova'nın Suriye'deki ateşkese bağlılığını bildirdiğini belirten Merkel, Suriye'de siyasi çözüme varılması Türkiye'nin çıkarına olduğunu, böylece Türkiye'ye mülteci geçişlerinin duracağını söyledi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ise dün yaptığı açıklamada, Türkiye üzerindeki yükün hafifletilmesi için 400 bin Suriyeli'nin ülkeden alınarak dünyaya dağıtılması gerektiğini bildirdi. BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel, mültecilerin iki yıl içinde Türkiye'den alınabileceğini belirtirken; Avrupa, Rusya ve ABD'den daha fazla çaba göstermelerini istedi. Türkiye ile AB, kasım ayında mülteci ortak eylem planında uzlaşmıştı. Anlaşma ile Türkiye'ye sığınmacı akınının kontrolü karşılığında 3 milyar euro yardım yapılması ve vize muafiyeti verilmesi kararı alınmıştı. Almanya ayrıca, Türkiye'den yılda 250 bin mülteci alınarak bu kişilerin belirli kotalar kapsamında AB ülkelerine dağıtılmasını önermişti. Ancak Yunanistan'a yönelik göç akınında belirgin bir azalma yaşanmaması nedeniyle AB ülkeleri bu plandan uzaklaştı.
Milliyet

Üniforma Operasyonu 
İspanya İçişleri Bakanlığı, geçen ay anti terör timlerinin Valencia ve Algeciras kentlerinde düzenlediği operasyonlarda, Suriye'de savaşan IŞİD ve Nusra Cephesi militanlarına gönderilmek üzere hazırlanan 20 bin askeri üniforma ele geçirildiğini duyurdu. 3 konteyner içerisinde ele geçirilen üniformalarla bağlantılı 7 kişinin tutuklandığını açıklayan bakanlık, üniformaların gümrüğe takılmaması için belgelerde ikinci el kıyafet olarak gösterildiğini kaydetti.
Vatan

Yunanistan'a Schengen Uyarısı 
AB Komisyonu, Schengen Anlaşması'nı kurtarmak için, üye devletlerin başlattıkları sınır kontrollerini sene sonuna kadar bitirmesini öngören bir yol haritası yayımlarken, başarısızlığın maliyetinin yıllık 18 milyar avroyu bulabileceği uyarısında bulundu. Komisyon, Yunanistan'ın 12 Mayıs'a kadar sığınmacıların diğer ülkelere gitmesine izin vermekten ziyade, sınırlarında daha iyi bir kontrol sağladığını göstermesi gerektiği belirtti. Aksi halde, AB'nin Yunan sınırında kontrole başlayarak Yunanistan'ın Schengen üyeliğini askıya almasının söz konusu olacağı açıklandı. AB üyeleri Almanya, Macaristan, Danimarka, Slovenya, İsveç ve Belçika sınır kontrollerine başlama kararı almıştı.
Star

SPOR 

Fenerbahçe'nin Euroleague'deki etkileyici performansı devam ediyor. Sahasında Kızılyıldız'ı 72-65'le deviren sarı-lacivertliler hem TOP 16 E Grubu'ndaki liderliğini sürdürdü, hem evindeki galibiyet serisini 17 maça çıkardı, hem de Sırp rakibini bu sezon 4. defa mağlup etti. Obradovic'in öğrencileri maça tutuk başladı. Temsilcimiz Miller ve Zirbes'i durdurmakta zorlanınca çeyreği 18-14 geride tamamladı.İkinci periyotta Kızılyıldız'ın etkinliği Simonovic ve Miller'la devam edince Fenerbahçe soyunma odasına 34-25 geride girdi. Sarı-lacivertliler ikinci yarıya tam anlamıyla fırtına gibi girdi. Datome ve Bogdanovic'in üst üste sayılarıyla 40-36 öne fırlayan Fenerbahçe, çeyreği de 49-40 önde tamamladı. Temsilcimiz üçüncü periyotta rakibine 24-6'lık üstünlük kurdu. Mücadelenin son çeyreğinde oyunun kontrolünü elinde tutan Fenerbahçe, 35. dakikada Malih Mahmutoğlu'nun isabetiyle farkı çift hanelere çıkardı: 57-47. Sarı-lacivertliler rakibinin farkı kapatmasına izin vermedi ve sahadan 72-65 galip ayrıldı. Bu sonucun ardından Fenerbahçe gruptaki 8. galibiyetini elde ederken, Kızılyıldız Telekom 4. mağlubiyetini aldı. Öte yandan, maç öncesi taraftarlar Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic'in 56. yaş gününü kutladı. Sarılacivertliler gruptaki 10. maçında gelecek hafta sahasında ikinci sıradaki Lokomotiv Kuban'ı misafir edecek.
Türkiye

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi. Görüşmede mültecilerin durumu masaya yatırılırken, Bakan Kılıç "Göç konusunda ciddi anlamda etkilenen gençlerin sportif anlamda desteklenmesi adına IOC ile ortak çalışma irademiz var" dedi. Türk hükümetine ve milletine bu konudaki hassasiyetinden ötürü teşekkür eden Bach, "Mültecilerden oluşan bir sporcu takımının olimpiyatlarda yarışmasını sağlayarak bütün dünya mültecilerine umut aşılamayı amaçlıyoruz" açıklamasını yaptı.
Türkiye

A Milli Futbol Takımı, 2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında 22 Mayıs Pazar günü deplasmanda İngiltere ile özel maç yapacak. İngiltere'nin Manchester kentindeki Manchester Stadyumu'nda oynanacak karşılaşmanın başlama saatinin ilerleyen günlerde duyurulacağı belirtildi. M illi Takım kurmaylarının bu tarihi belirlerken Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa ligindeki maç takvimini de göz önüne aldığı öğrenildi. Sarı-lacivertli ekibin 18 Mayıs'taki finale kadar gidebileceğini ön gören ay-yıldızlı ekibin yetkilileri, en uygun tarih olarak 22 Mayıs'ta karar kıldı. Fenerbahçe'nin elenmesi halinde liglerin ve kupanın geriye kaydırılma olasılığının da bulunduğu kaydedildi. Federasyon'dan yapılan açıklamada da, "Federasyonumuz herhangi bir kulübümüzün hakkına dokunmadan, herhangi bir kulübümüzü mağdur etmeden, Spor Toto Süper Lig'deki yarışma dengelerini bozmadan ve A Milli Takımımızın geniş kadrosundan faydalanılarak bu karşılaşmanın 22 Mayıs 2016 tarihinde Manchester kentinde oynanmasının uygun olacağını düşünmüştür" denildi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun 2015-2016 sezonu planlamasına göre Spor Toto Süper Lig'de 34. ve son hafta maçları 20, 21, 22 Mayıs'ta, Antalya'daki Ziraat Türkiye Kupası finali ise 25 Mayıs'ta oynanacak
Milliyet

Galatasaraylı Sneijder, Türkiye Kupası'nda Akhisar Belediye ile oynadıkları çeyrek final rövanş maçının ardından Mustafa Denizli'nin istifasından takımdaki geleceğine, Hollanda Milli Takımı'ndan, Aslan'ın UEFA'dan ceza almasına kadar bir çok konuyu ülkesinin basınına değerlendirdi. Sneijder, "Ekim'de sözleşmeni uzattığın için pişman mısın?" sorusuna, "Hayır. Doğru zamanda doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Aradan zaman geçtikten sonra pişmanım demek garip olur. Geleceğin neler getireceğini bilemezsiniz" cevabını verdi. Hollandalı starı, Avrupa'dan gelen 1 yıllık men cezası hakkında ise "31 yaşındayım. Avrupa'ya döndüğümde bir yıl daha yaşlanmış olacağım. Bu açıdan bakınca sinir bozucu olabilir. Öte yandan şu anda fitim. Bu sezon iyi oynadım. Artık sezonu itibarlı bir şekilde bitirmemiz gerek. Hem takım hem de bireysel olarak" ifadesini kullandı. Sneijder, "2018 Dünya Kupası elemelerinde forma giyeceğimi düşünüyorum. Birkaç yıl daha üst seviyede kalabileceğime inanıyorum" açıklamasını yaptı.
Star

Beşiktaş, sezonun ikinci devresinde hem futbol olarak, hem de gol atma becerisi olarak gözle görülür bir düşüş yaşıyor. Fenerbahçe'ye 2-0 mağlup olduktan sonra önceki akşam kupada Torku Konyaspor'a 1-0 yenilerek kupaya veda eden Siyah-beyazlılar, bu sezon ilk kez üst üste 2 maçta gol atamadı. Sezona adeta fırtına gibi başlayan Siyah-beyazlılar, ilk devreyi, 5'i kupada olmak üzere 19 karşılaşmada toplam 46 gol atarak, maç başına 2.42 ortalama ile tamamlamıştı. Ancak Şenol Güneş'in öğrencileri, ikinci yarıya hava şartları yüzünden ertelemelerle iki hafta geç başlayınca, oyun ve skor olarak ilk devrenin gerisinde kaldı. Ligde son 5 maçta 8 gol atan Siyah- Beyazlılar, Torku Konyaspor ile oynanan iki kupa randevusunda da sadece 1 gol atınca 7 maçtaki gol sayısı ancak 9'da kaldı. Beşiktaş, bu maçların yanı sıra Ocak ayında oynadığı 5 Türkiye Kupası maçında da 9 gol attı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme