13 Mart 2016 Pazar

13.03.2016 Genel Gündem


13.03.2016
GÜNDEM 

Kilis'e Suriye'den 4 Katyuşa Roketi 
Kilis kent merkezine yine Suriye tarafından Katyuşa füzesiyle ateşlenen 4 roket duştu. Olay, dun saat 15.00 sıralarında meydana geldi. Suriye tarafından ateşlenen roketlerin biri Askerlik Şubesi bahçesine, diğeri Jandarma Lojmanlarının üçüncü katına isabet etti. İki roket de patlamazken, isabet alan lojmanın duvarında hasar oluştu. Roketlerin patlamaması şans eseri faciayı önlerken, Suriye tarafından ateşlenen üçüncü roket ise Adliye binası arkasındaki boş araziye düşerek patladı. Saat 17.30 sıralarında Suriye tarafından ateşlenen bir roketatar mermisi de Yavuz Sultan Selim Mahallesi'ndeki marul tarlasına düşerek patladı. Kimsenin yaralanmadığı olayın ardından güvenlik güçleri bölgede inceleme başlattı. Patlamayan roketler, imha edilmek üzere götürüldü. Kilis Valiliği de konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye tarafından geldiği tahmin edilen 2 roket mermisinin hafif hasara yol açtığını belirtti.
Milliyet


2 Milyon 178 Bin Öğrenci Bugün Ygs'ye Giriyor 
Üniversiteye giriş için birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), bugün yapılıyor. Tek oturumda yapılan sınavda adayların 160 soru için 160 dakika süresi var. 2 milyon 178 bin 563 adayın başvurduğu sınav, yaklaşık 7 bin 300 binada ve 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile gerçekleştiriliyor. Sınavda öğrencilere, Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13 ve biyolojiden ise 13 soru var. YGS'deki soruların tamamı, "Temel Soru Kitapçığı" adı altında, ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Soruların pazartesi veya salı günü yayınlanması bekleniyor. Uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı hesaplanacak. Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı olacak. ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart'ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 115,9645-116,0445
ABD Doları 2,8648-2,8663
Euro 3,1972-3,1997
İngiliz Sterlini 4,1210-4,1237

Masak Başkanı İbrahim Polat Görevden Alındı 
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı İbrahim Hakkı Polat görevden alındı. İbrahim Hakkı Polat, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanlığı'na üye olarak atandı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınan Polat, 2014 yılında MASAK Başkanlığı'na getirilmişti. Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Genç Osman Yaraşlı ise Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Kısa süre önce Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanı Seyit Ahmet Baş ise Maliye Bakanlığı müsteşarlığına getirilmesi nedeniyle bu pozisyon boş duruyordu.
Hürriyet

Türk Şirketler MIPIM 2016'ya Damga Vuracak! 
Dünyanın birçok ülkesinden önemli yatırımcıları bir araya getiren MIPIM 2016, Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek. 15-18 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan fuara, inşaat ve gayrimenkul yatırımcıları büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz yıl birçok yeni proje MIPIM'de basına tanıtılırken özellikle İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan çadırdaki 'Yaşayan İstanbul Maketi' büyük ilgi görmüştü. Bu yıl, İstanbul çadırı tam 685 metrekare olacak ve 96 metrekare büyüklüğe sahip İstanbul maketi yine fuardaki yerini alacak. MIPIM 2016 listesine göre Türkiye'den bu yıl 22 firma stant açacak. Toplamda ise 169 Türk firması fuarda boy gösterecek. Fuarda yine İstanbul Çadırı'nın büyük ilgi görmesi beklenirken Fransa'da Türk gayrimenkul sektörüne TOKİ ve Emlak Konut GYO öncülük edecek. Her yıl Türk şirketlerinin yer aldığı MIPIM 2016 Fuarı'na bu yıl ilgi daha da büyük. 2016'da belediyeler dahil 22 Türk standının bulunacağı MIPIM 2016'da 46 ülkeden katılım olacak. Türkiye'den standı olacak firma ve kurumlar ise şöyle; Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, Kocaeli, Konya ve Ordu Büyükşehir Belediyeleri, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Mimarlık firmaları, seramik grubu ve ülkemizin önde gelen inşaat ve gayrimenkul firmaları MIPIM'de yerlerini alacak.
Türkiye

Muhtar Kent'in Kazancına Tırpan 
Coca Cola şirketi, yatırımcıların tepkisini çeken ödenek planında yapılan değişiklikler dolayısıyla şirketin CEO'su Muhtar Kent'in ücretinden yüzde 42 oranında kesinti yapma kararı aldı. The Coca-Cola Company'den yapılan açıklamaya göre Kent'in açıklanan ücreti 2015 yılında 14.6 milyon dolara kadar geriledi. Şirket, Kent'e 2014 yılında ise 25.2 milyon dolar ödeme yapmıştı. Şirket 2014'ün sonlarında hisselerinin seyreltildiği konusunda endişeleri olan yatırımcıları sakinleştirmek için hisse senedi opsiyonlarını da içeren hisse bazlı ödeneğini azaltmak için taahhütte bulunmuştu. Coca Cola Ödenek Komitesi Başkanı Mel Lagomasino, şirketin büyümeye yönelik artan odağını yansıtmak için yıllık programı güncellediklerini belirtti. Şirketin blog sayfasında yazdığı yazıda Lagomasino, "Şirket için 2015 yılının bir geçiş yılını gösterir şekilde uzun vadeli teşvik ödüllerinin değerini ve sayısını düşürdük" ifadesini kullandı. Söz konusu adım Coca Cola yatırımcılarının yüzde 17'sinin şirketin taslak hisse ödemesi planını desteklemeyi tercih etmemesinden sonra geldi. Kent'in geçen yılki ücreti içinde 1.6 milyon dolarlık maaş ve 4.6 milyon dolarlık nakit bonus da yer alıyordu.
Milliyet

Süt Savaşları! 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Konsey tarafından belirlenen 1.15 liralık fiyatın altında süt alımı yapan fabrikalara (sanayicilere) sert çıktı. Ulusal Süt Konseyi'nin üreticiden sütün litresinin 1.15 liraya alınması yönünde karar aldığını ancak 1 liranın çok daha altında alımların olduğunun bilgisin veren Çelik, fiyatı kırıp ucuz alım yaparak fabrikasında işleyenlere, "Benim seninle işim var arkadaş. Seninle uğraşacağım" dedi. Türkiye'de yılda 18.6 milyon ton süt üretimi gerçekleşiyor. Bu sütün 8 milyon tonu sanayiye aktarılıyor. "Süt 85 kuruşa, 1 liraya alınıyor diye konuşuluyor. Oturdum sanayicilerle 'ne yapalım' dedim" ifadelerini kullanan Çelik, şöyle devam etti: "Sanayiciler geldi, 'sütü, tozuna dönüştürürsek zaman kazanırız ve ihraç ederiz' dediler. 4 bin lira süt tozu desteği istediler verdik. Dünya piyasalarında düşme olduğu için 4.500 lira olmasını istediler, yaptık. Zaten dondurma dönemi açılıyor ve orada fazla sıkıntı olmayacak. Ama tekrar sorunlar yaşanmaya başlandı. Sanayici arkadaşım, 4.500 lira destekle sen süt tozunu yap diye senin istediğin desteği verdik. Sen bunu yeterli görmeyip araya müteahhitleri koyuyorsan, uyanıklık yapıp 115 ton süt sözü verdiğinden, sen aradan çıkıp araya müteahhitleri gönderip ucuz sütü alıp kendi fabrikanda işliyorsan, benim seninle işim var arkadaş. Ben seninle uğraşacağım. Yalnız ben değil Bakanlar Kurulu seninle uğraşacak bunu bil. Böyle olmaz."
Milliyet

4.5G'ye 12 Milyar TL 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1 Nisan'da kullanılmaya başlanacak 4.5G teknolojisi için hızlandırılan çalışmalar sonucu geçen yıl sonu itibarıyla elektronik haberleşme sektöründe toplam yatırım tutarının, bir önceki yıla göre yüzde 205 artışla 5.7 milyar liradan 17.3 milyar liraya yükseldiğini söyledi. Sektörde 2015 yılı sonu itibarıyla 686 işletmeci tarafından 1.088 yetkilendirmeyle tüketicilere farklı hizmetler sunulduğunu belirten Yıldırım, sektör büyüklüğünün, bir önceki yıla göre yüzde 17.6 artarak 39.5 milyar liraya ulaştığını bildirdi. BTK tarafından yüksek mobil internet hızı ve daha fazla data kapasitesi sunan 4.5G teknolojisinden yararlanmak için yapılan ihalenin ardından operatörlerin yetkilendirildiğini anımsatan Yıldırım, "1 Nisan'da kullanılmaya başlanacak 4.5G teknolojisi için operatörler altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Böylece yıl sonu itibarıyla elektronik haberleşme sektöründe toplam yatırım tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 205 artışla 5.7 milyar liradan 17.3 milyar liraya yükseldi" dedi.
Vatan

Başbakan Davutoğlu'ndan Sağlık Çalışanlarına Müjde 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 14 mart tıp Bayramı dolayısıyla Van'da gerçekleştirilen programda, sağlık çalışanları için hayata geçirilecek düzenlemeleri açıklayarak, hekim ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılacağının müjdesini verdi. Sağlık sisteminin bugün tıkır tıkır çalıştığını, geçen 14 yıl içinde sağlıkta bir devrim yapıldığını vurgulayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde gerçekleştirilen büyük sağlık atılımlarına bugün de aynı kararlılıkla devam edildiğini kaydetti. Başbakan Davutoğlu, en büyük yatırımları sağlık sektörüne ayırdıklarına dikkati çekerek, bütçenin ilk sıralarına daima sağlığı aldıklarını ve bu yıl kamu sağlık harcamalarına ayrılan kaynağın 95 milyar lira olduğunu ifade etti. Başbakan Davutoğlu, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik iyileştirici düzenlemeler yaptıklarını da belirterek, "Kamudan emekli olan hekim ve diş hekimlerimizin emekli aylıklarının devlet memurlarına göre düşük kaldığının farkındayız. Yapılan yasal düzenleme ile hekim ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılmasını sağlayacağız. Emeklilik şartlarında çok ciddi bir düzenlemeye bu anlamda gidiyoruz" diye konuştu. ayrıca sağlık çalışanları için de emekli maaş artışları için yeni bir çalışma yapacaklarını açıklayan Davutoğlu, şunları söyledi: "Bu haktan, halen emekli olanlar ile kanun yürürlüğe girdikten sonra emekli olacaklar da yararlanacaklar. ayrıca, hekim ve diş hekimlerinin dul ve yetimlerinin de söz konusu artışlardan yararlanmalarını sağlayacağız."
Star

SİYASET/POLİTİKA

'Bölmek İsteyenleri Kahredeceğiz' 
Van Merkez 500 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi açılış törenine katılmak için Van'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Birileri Vanlı, Diyarbakırlı, Hakkarili, Şırnaklı kardeşlerimin iradesine silahla ipotek koymaya çalışıyor, terörün ülkeyi istikrarsızlaştıracağından medet umanlar, birileri de utanmadan, sıkılmadan darbe imalarında bulunuyor, bizi darbeyle korkutmaya kalkışıyor" dedi ve şöyle konuştu: "Böyle haykırın ki Vanlılar, 'Kahrolsun PKK' diyerek haykırın ki o terör örgütüyle iş birliği yapanlar da bu sesi duysunlar. Onları, milletin arasına fitne sokmaya çalışanları kahredeceğiz. Onları, bu ülkeyi bölmek isteyenleri kahredeceğiz." Cizre'de yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarına da değinen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu alçakça bir propagandadan başka bir şey değil. Bütün yaralıları sağlığına kavuşturur, varsa bir suçu adalete teslim ederiz. Bu ziyaretlerimizin bir sebebi bölge insanımıza teşekkür etmektir. Saldırılara karşı devletin yanında oldular, çünkü irfan sahibi bölge insanı teröre karşı dimdik ayakta olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye hedeflerine kararlılıkla ilerleyecek inşallah, o güzel günlere hep beraber ulaşacağız. Türkiye özgürlük ülkesi olacak. Allah bu millete yardım etsin, yolumuz açık olsun. İnsana hizmet bizim için ibadettir. Bu ülkede ne yazık ki karda kışta hastalar, hastaneye yetiştirilmediği için yollarda hayatını kaybediyordu. Annem de bu zorlu şartlarda hastaneye götürülmek için giderken yolda hayatını kaybederken ben 4 yaşındaydım. Bugün Türkiye'de yaşanan gelişmeleri görünce duygulanmamak elden değil. Şimdi hastalar dağ köylerinden helikopterle alınıp, hastaneye getiriliyor. Gurur duyuyoruz."
Vatan

Yaşamla Pazarlık Olamaz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Ayıp olan şu, bir insanın yaşamı para bağlamında pazarlık konusu olamaz. Sanki adam Başbakan değil kaçak sarayda oturan zatın tahsildar memuru. Böyle bir anlaşmayı kabul etmiyorum." İzmir'de konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "İzmir, Suriyelilerin geçiş kapısı oldu. Sahile vuran çocuk cesetleri, ölümü göze alarak modern dünyaya gitmek isteyen Pakistanlılar, Afganlar Defalarca uyardık, 'Türkiye'yi, Ortadoğu bataklığına sürüklemeyin' dedik. Örnek verdik. Atatürk, İsmet Paşa, Filistin'de, Libya'da Osmanlı Paşası olarak mücadele verdi. Ortadoğu'yu çok iyi biliyorlardı ve genç Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduktan sonra Ortadoğu'nun iç işleriyle asla uğraşmadılar. 'Orada demokrasi yok' diye asla demokrasi götüremeye çalışmadılar. Saygı duydular. Onlar da genç Cumhuriyet'e özendi ve cumhuriyet kurdu. Bunlar geldiler, Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sürüklediler ve bugün 2.5 milyonu aşkın göçmen Türkiye'den batıya gitmek istiyor. Bunun şu anda pazarlıkları yapılıyor. Ayıp olan şu, bir insanın yaşamı para bağlamında pazarlık konusu olamaz. Sayın Davutoğlu, 'Avrupa'ya gidiyorum' diyor. Ne için; 'Suriyeliler gidecek, onlar bizim ülkemizde kalsın, 3 milyar Avro alacağım.' Birisi de söylüyor 'parayı almadan sakın gelme.' Sanki adam Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı değil de kaçak sarayda oturan zatın tahsildar memuru. Böyle bir anlaşmayı asla kabul etmiyorum.
Hürriyet

Mahkemenin Önüne Sandalye Koyar Otururum 
MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, partisinin olağanüstü kongre mahkeme süreciyle ilgili bir baskı hissetmesi halinde önüne sandalye koyup oturacağını söyledi. Tekirdağ'da ziyaretlerde bulunan Akşener şunları söyledi: "İktidarın Adalet Bakanlığı'nın çok hareketli olduğunu biliyorum. Ben öncelikle hâkimlere güveniyorum, güvenmeye de devam edeceğim. Ama o parmakların şöyle dolaştığını ben de takip ediyorum. Fark edip bir baskının ortaya çıktığını görür ve buna inanırsam, şöyle bir şey yapacağım. O ilgili yer neresiyse oraya bir sandalye koyacağım, oturacağım, ondan sonrasını hep beraber göreceğiz. Bu kadınlar o sandalyenin etrafında toplanırlarsa, o zaman Türkiye'de çok şey değişebilir. Toplanmazlarsa o zaman işte hadi bakalım Allah'a ısmarladık diyebilirsiniz ama bunu bu siyasette bir meydan okumadır. Kişisel bir meydan okumadır."
Hürriyet

Çözüm Süreci Bir Lüks Değil, Bir Zorunluluk 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi'nde konuştu. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Burdur'da çözüm süreciyle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Çözüm süreci diye bir sürece ihtiyaç olduğunu demek ki kabul ediyor. Fakat bunu önce buzdolabına, şimdi de buzluğa koyduğuna göre, 'biz bu işi çözmeyeceğiz' anlamına gelen bir itirafta bulunuyor. Bu ülkede çözüm ihtiyacı halkın en temel ihtiyacıdır. Sarayın olmayabilir, hükümet buna ihtiyaç duymayabilir ama Türkiye'de herkes savaşın ağır faturasını ödüyor ve çözüm süreci bizler açısından bir lüks değil, bir zorunluluktur" dedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova ile ilgili açıklamalarının anımsatılması üzerine ise Demirtaş, "Yeni operasyonlar yeni katliamlar demek. Siviliyle, eli silahlı PKK'lısıyla, güvenlik görevlisiyle çok sayıda insan ölecek demek. Şehirler yakılıp, yıkılacak demek. Çünkü başka türlü bir çözüm üretemiyorlar" dedi. Demirtaş, dokunulmazlıklara ilişki, konunun partilerinin MYK'da değerlendirileceğini belirterek, "Birimize dokunulması, 59 HDP'liye dokunulmuş anlamına gelir"dedi.
Milliyet

DÜNYA 

Polonya'da Yargı Krizi 
Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya'da iktidardaki muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ile Anayasa Mahkemesi arasındaki kriz büyüyor. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren ve üye ülkelerdeki anayasa ve yasaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygunluğunu denetleyen Venedik Komisyonu, önceki gün yayımladığı değerlendirmesinde, Polonya hükümetinin Anayasa Mahkemesi'ni felçli bir yapıya dönüştürerek "demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne zarar verdiği"ni ifade etti. Venedik Komisyonu'nun kararı bağlayıcı değil, ancak AB Komisyonu tarafından organın görüşleri dikkate alınıyor. İktidardaki PiS'in üst düzey yetkilisi Beata Kempa Venedik Komisyonu'na cevaben, "Polonya'nın demokrasisi çok iyi durumda. Gösteriler, toplantılar, protestolar mevcut. Venedik Komisyonu'nun görüşü bağlayıcı değil. Göz önünde bulundurabiliriz. Ama göz önünde bulundurmak zorunda değiliz" dedi.
Hürriyet

DAEŞ'in Çirkin Oyunu 
Terör örgütü DAEŞ'in çirkin bir yüzü daha ortaya çıktı. Uzun çabalarına rağman Filistin'de kendine yer bulamayan DAEŞ, bunun intikamını almak için İsrail'i tahrik etmenin peşine düştü. Hamas'la İsrail arasındaki ateşkese rağmen DAEŞ'e bağlı gruplar bir süredir Gazze'den İsrail tarafındaki boş arazilere roketler atmaya başladı. Bunun son örneği önceki gün yaşandı. DAEŞ'e bağlı "Şehid Ömer Hadid Seriyyesi- Beytu'l Makdis" adlı grup, Gazze tarafından İsrail'de boş bir araziye peşpeşe roket atışları yaptı. Boş araziye düşen roketler sebebiyle herhangi bir ölüm ya da yaralanma olayı gerçekleşmedi. Ancak bu saldırıyı bahane eden İsrail yönetimi, dün sabah saatlerinde Gazze'nin sivil yerleşim birimlerine hava sahası gerçekleştirdi. İsrail, "Hamas'ı hedef aldık" dese de ölenler yine siviller ve de özellikle çocuklar oldu. Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, saldırıda 10 yaşındaki Yasin Ebu Husa'nın hayatını kaybettiğini, 6 yaşındaki kız kardeşi Esra ile 13 yaşındaki kardeşi Eyub'un yaralandığını söyledi. Ağır yaralı Esra'nın da hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Bu olaylara, Hamas yönetimi sessiz kalmadı ve "Tekfirci" şeklinde tanımladığı DAEŞ gibi terör hücrelerinin "İsrail'e hizmet ettiği"ni açıkladı. DAEŞ'in bilerek İsrail'i tahrik ettiği ve Gazze'ye saldırttığını belirten Hamas yönetimi, "DAEŞ'in bu provoke saldırıları sonucunda İsrail Filistin'e yönelik saldırılarını meşru gösteriyor" açıklamasını yaptı. Öte yandan, İsrail'in, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da ekim ayından bu yana yaklaşık 150 Filistinliyi sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki paylaşımları nedeniyle gözaltına aldığı bildirildi. Bu kişilerden İsrail'deki herhangi bir kurumda çalışanların işlerinden uzaklaştırılmalarına kadar gidildiği kaydedildi.
Türkiye

Trump'ı Mitinge Çıkartmadılar 
ABD'de 2016'da düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayı Donald Trump'ın Chicago'da yapmayı planladığı miting öncesinde olaylar çıktı. "Irkçılık yaptığı ve göçmenler aleyhine politikalar sunduğu" gerekçesiyle Trump'a karşı çıkan yüzlerce kişi, Illinois Üniversitesi'nde gerçekleşmesi planlanan miting alanına girdi. Protestocular, içeri girmelerinin ardından Trump karşıtı dövizler açarken slogan atmaya başladı. Miting, bölgede bir anda tırmanan gerginlik ve karşılıklı tartışmalar sebebiyle iptal edildi. Trump'ın kampanya ekibi, "Donald Trump, Chicago'ya geldi. Ancak üniversite çevresinde toplanan binlerce insanın güvenliği için mitingi iptal etme kararı aldık" dedi. Florida, Ohio ve Illinois'in de aralarında bulunduğu bazı eyaletlerde gelecek hafta yapılacak ön seçim öncesinde planlanan mitingin iptal olduğunun açıklanmasıyla, Trump karşıtları ve destekçileri arasında yaşanan tartışmalar arbedeye dönüştü.
Milliyet

'Kontrolü AB'den Alın' 
Haziran ayında Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin geleceği için referanduma gitmeye hazırlanan İngiltere'de, AB karşıtı cephede yer almasıyla Başbakan David Cameron'ın tepkisini çeken Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, ilk mitingini geçtiğimiz gün gerçekleştirdi. Johnson, nakliye şirketi Europa Worlwide'ın Dartford kasabasındaki tesislerinde AB referandumuna ilişkin yaptığı konuşmada "Karamsarlara ve felaket tüccarlarına aldırmayın, AB'den çıkışı destekleyin ve kontrolü AB'den alın" diye konuştu. Başbakan Cameron'la lise yıllarından bu yana arkadaş olan Johnson, "Euro bölgesinde olanlara bakın. İngiltere eğer AB'den ayrılırsa ülkemiz ekonomik büyümesini sürdürecek. Şu anda aklı başında olan biri AB'ye katılmak ister mi? 50 yaşındaki Birlik yanlış bir yöne doğru ilerliyor. Gerçek bir reformun zamanı geldi. Bunu sağlamanın tek yolu AB'den ayrılmak" ifadelerini kullandı. İngiltere'nin AB dışında kalarak Kanada gibi özgürce serbest ticaret anlaşmalarını imzalayabileceğini belirten Johnson, "AB artık durağan bir ekonomi. İngiltere ise şu anda Japonya'ya bisiklet, Çin'e çay, Hindistan'a pirinç, Kore'ye televizyon alıcısı satıyor" dedi.
Vatan

Sabotaj Girişimi 
Kremlin yönetimi, geçen hafta Türkiye ve Avrupa Birliği (aB) arasında sığınmacı krizi konusunda düzenlenen zirve ile gelişen ilişkiyi sabote ederek hem Almanya Başbakanı Angela Merkel'e hem de cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a darbe vurmak istiyor. Bozulan Türkiye Almanya ilişkilerinin, Ankara'nın Avrupa Birliği yolculuğunu da sekteye uğratması planlanıyor. Bu çerçevede, Almanya'da Rusya'ya yakınlıklarıyla ve terör örgütü PKK'ya destekleriyle bilinen Sol Parti milletvekilleri, Ankara ile Berlin arasındaki yakın işbirliği sürecini ve aB ile Türkiye arasındaki anlaşmayı engellemek için yoğun propaganda yürütmeye başladı. Sol Parti'nin Meclis grup Başkanı Sahra Wagenknecht, Ankara'yı insan hakları ihlalleriyle ve "kirli bir savaş yürütmekle" suçlayarak, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin dondurulmasını istedi. Avrupu'daki sığınmacı krizinin çözümü konusunda AB ile Türkiye arasında olası bir anlaşmanın alman Meclisi'nde oylanmasını isteyen grup Başkanı Wagenknecht, Türkiye'nin aB sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılmasına ve Türk vatandaşlarına vize serbestisine de karşı çıktı. Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen ise Suriye'de yaşananlardan Türk hükümetinin sorumlu olduğunu iddia ederek, alman hükümetinden Türkiye'ye siyasi ve askeri desteğini sonlandırması talebinde bulundu. Bu çerçevede, bugün Almanya'nın üç eyaletinde yapılacak parlamento seçimleri, Başbakan Angela Merkel'in sığınmacı politikasını sınaması açısından büyük önem arz ediyor.
Star

SPOR 

Kartal, zorlu deplasmanda Sosa'nın nefis frikiğiyle öne geçti. Tolga Zengin, Deniz Kadah'ın penaltısını kurtardı. Ardından Kerim Frei, rakip fileleri bir kez daha havalandırdı. Chevalier'in golü, Çaykur Rize'ye yetmedi. Liderliğe yükselen Beşiktaş, Karadeniz turunun ilk ayağını kayıpsız geçti. Quaresma'nın yerine dün gece ilk 11'de kendine yer bulan Kerim Frei, Beşiktaş'ın galibiyetinde golüyle önemli rol oynadı. Elde ettiği şansı iyi değerlendiren genç oyuncu, "Kazandığımız için mutluyum. Maçın tamamına hükmettik ve kazandık. Son 15 dakikada yorgunlukla bir düşüşümüz oldu ama maçın genelinde çok iyiydik. Fiziksel olarak bu bölümde ben de yoruldum" diye konuştu.
Hürriyet

Letonya'nın başkenti Riga'da dün başlayan Avrupa Güreş Şampiyonası Grekoromen Stil müsabakalarında 130 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazandı. Kayaalp, ilk turu bay geçtikten sonra ikinci turda Bulgaristan'dan Nikolov Dimitrov'u ilk devrenin bitmesine 12 saniye kala 8-0 teknik üstünlükle yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli güreşçi çeyrek finalde Rus Vitalii Shchur'u 3-1 yarı finalde de İsveç'ten Johan Magnus Euren'i 4-2 mağlup ederek finale adını yazdırdı. Finalde Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy ile karşılaşan Türk güreşçi, skor 2-2 berabereyken rakibini tuşla yenerek, altın madalyaya ulaştı. 1olimpiyat üçüncülüğü ve 2 dünya şampiyonluğu bulunan Rıza Kayaalp büyükler kariyerindeki 6'ncı, üst üste 5'inci defa Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Şampiyonada grekoromen stilde dün mindere çıkan 59 kiloda Mustafa Sağlam ve 66 kiloda Atakan Yüksel ise rakiplerine yenilerek turnuvaya veda etti. Bugün ise 71'de Yunus Özel, 75'te Emrah Kuş, 80'de Aslan Atem, 85'te Metehan Başar mindere çıkacak.
Türkiye

Tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren Galatasaray, bugün ligde Gençlerbirliği deplasmanına konuk olacak. Bir yandan UEFA'nın verdiği bir yıllık cezayı önümüzdeki yıl çekmek için, ligde yeniden Avrupa potasına tırmanmayı hedeşeyen sarı-kımızılılar, bir yandan da haftaya oynanacak Fenerbahçe maçına kilitlenmiş durumda. Derbi düşünülerek hafif sakatlığı bulunan takımın yıldızı Sneijder, Gençlerbirliği maçı kadrosuna dahil edilmedi. Teknik heyetin, Hollandalı ile yaptığı toplantı sonrası ortak şekilde karar alındığı ve Sneijder'e "Haftaya mutlaka F.Bahçe'ye karşı oynamalısın" denildiği öğrenildi. Sneijder de bugün için arkadaşlarından 3 puan sözü alırken, "Bu hafta yanınızda olamayacağım ama size güveniyorum. Bizim için galibiyet çok önemli" ifadelerini kullandığı belirtildi. Galatasaray'da Sneijder dışında sürpriz bir şekilde Hakan Balta da Ankara'ya götürülmezken sakatlıkları süren Carole, Sabri, Hamit ve Sinan da kadroya dahil edilmedi
Türkiye

Daha önce futbol ve basketbolda (2'şer kez) Avrupa'da kupa kazanan Cim-Bom, bu kez voleybolda aynı başarıya bir adım yaklaştı. Galatasaray Daikin, Başkan Dursun Özbek'in de izlediği Kadınlar CEV Kupası yarı final rövanş maçında Almanya'nın Schweriner takımını 3-0 yenerek, finale yükseldi. Sarı-Kırmızılılar, deplasmandaki ilk maçı da set vermeden kazanmıştı. Cim-Bom finalde Rusya'nın Dinamo Krasnodar takımıyla karşılaşacak. İlk maç 29 Mart Salı günü İstanbul'da yapılacak; şampiyonu belirleyecek karşılaşma 2 Nisan'da Krasnodar'da. Dinamo, yarı finalde Azeryol Bakü'yü set vermeden saf dışı bıraktı.
Star

Süper Lig'de art arda Antalya yenilgisi ve Bursa beraberliğinin şokunu Beşiktaş ile Akhisar'ı yenerek atlatan Fenerbahçe'nin sıradaki rakibi Kayserispor. Hafta içinde Avrupa Ligi sınavında Braga'yı yenmenin morali ile sahaya çıkacak Sarı-Lacivertliler'de tek hedef 3 puan. 24. haftayı 56 puanla geçen Kanarya bugün de kazanıp şampiyonluk mücadelesinde puan kaybı yaşamadan yoluna devam etmek istiyor. Ülker Stadı'nda saat 19.00'de başlayacak maçta Sarı-Lacivertli takım sarı kart cezalısı Alper Potuk'tan yoksun mücadele edecek. Düşme potasının sadece 3 puan üstünde yer alan Kayserispor'da Simiç ve Mustafa Akbaş cezalı, Vaderley ile Samba Sow sakat. İlk yarıda rakibini Van Persie'nin golüyle 1-0 yenen Fenerbahçe, Kayserispor ile ligde oynadığı 39 maçta 26 galibiyet, 5 yenilgi, 8 beraberlik aldı. Sarı-Kırmızılı takım ligdeki son 8 randevuda Kanarya'yı yenemedi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme