16 Mart 2016 Çarşamba

16.03.2016 Genel Gündem


16.03.2016

GÜNDEM

Vatandaş Araçlarıyla Bağlar Barıkatı
Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi'ndeki Sunay Caddesi'nde önceki gece yolu trafiğe kapatıp bazı araçları ateşe vermesi sonucu oluşan tahribat, gün ağarınca ortaya çıktı. Teröristlerin saldırısı sonucu bir ticari araç devrildi, 5 otomobil ve bir minibüs yakıldı, iki araç tahrip edildi. Dün saat 03.00'ten itibaren mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaynartepe'de oturanlar yanlarına alabildikleri eşyayla evlerini terk etti. Mahallenin giriş ve çıkışlarınd önlem alan polis, sık sık anons yaparak sokağa çıkma yasağını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı dün 09.00'dan itibaren genişletildi. Diyarbakır'ın en önemli geçiş noktalarından Koşuyolu Caddesi de yasak kapsamına alınarak araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Sokağa çıkma yasağının önceki gece 23.00'te başladığı Şırnak'ta dahendek ve barikatların bulunduğu Yeşilyurt Mahallesi'ndeki hâkim tepelerde konuşlandırılan tanklar, tespit edilen mahallelere top atışı yaptı. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dün saat 20.30 sıralarında Esendere Yolu üzerindeki Efeler Taburu ile Dağlıca yolu üzerindeki Kamışlı Karakolu'ndan top sesleri geldi. Top atışları, patlayıcı düzenekli hendek ve barikatların bulunduğu mahallelere yönelik yapılırken, mahallelerden de patlama sesleri duyuldu.
Hürriyet
 

Cinsel İstismar 3 Yıl Önce Başlamış!
Karaman'da Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Muammer B., gönüllü olarak kurs verdiği, vakıf ve derneklere ait olduğu öne sürülen evlerde barınan 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen 4 Mart günü tutuklandı. Kentte infial yaratan olay ardından Milli Eğitimin Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığıyla, tutuklanan öğretmen Muammer B.'nin görev yaptığı okuldaki öğrencilere cinsel istismarda bulunmamasına rağmen, okuldaki öğrencilerine ve velilere psikolojik destek verilmeye başlandı. Cinsel istismara uğrayan ve okullarındaki eğitimlerine devam eden 10 erkek öğrenci ve ailelerine de yine psikolojik destek verildiği kaydedildi. Öte yandan Muammer B.'nin 2014 yılı ve devamı yıllarda çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Öğretmen Muammer B.'nin gözaltına alındıktan sonra Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca Karaman Barosu tarafından görevlendirilen bir avukatın, suç ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra görevden çekildiği, yerine ikinci bir avukatın görevlendirildiği kaydedildi. Cinsel istismara uğrayan öğrencilerin, köylerde oturan, aileleri tarafından okuması için kent merkezine gönderilen, bu tür vakıflar ve dernekler aracılığıyla barınma ihtiyacı karşılanan çocuklar olduğu öne sürüldü. Bazı vakıf ve derneklere ait evlerde, 5-6 öğrencinin kalabildiği, bunların resmi olmadığı, 'Öğrenci evi' olarak kiralandığı, özel mülk olduğu için de hiçbir kurum tarafından denetlenmediği ve bir yaptırımın uygulanamadığı ifade edildi.
Star

EKONOMİ

Gram Altın 114,8008-114,8596
ABD Doları 2,8992-2,9010/Euro 3,2197-3,2218/İngiliz Sterlini 4,0968-4,1019

Paramız Nereye Harcanıyor?
2016 yılı bütçesi Meclis'te gece yarılarına kadar yapılan mesainin ardından kabul edildi. 2016 yılı bütçesinin en önemli özelliği 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde verilen vaatlerin etkisiydi. Asgari ücret, emekli, emniyet güçleri gibi birçok kesime yapılan maaş artışları bütçede personel ve cari transfer harcamalarını artırdı. Piyasalarda yıl boyunca bütçe açığının tutup tutmayacağı, harcamaların seyri takip edilecek ve mali istikrar açısından kriter olarak kabul edilecek. Yine bu yıl savunma ve güvenlik harcamalarının seyri de bütçedeki denge açısından belirleyici olacak. Bu yıl personel, sosyal güvenlik, eğitim, savunma, yatırım gibi harcamalar için 570 milyar liralık bir bütçe belirlendi. Bunun 56 milyar lirası faiz için kullanılacak. 514 milyar lira içinde en büyük harcama 217.6 milyar lira ile cari transferler için yapılacak. Cari transferler içinde sosyal güvenlik kurumlarına yapılan transferler, tarımsal desteklemeler, mahalli idare payları ile KİT'lere görev zararı için yapılan ödemeler yer alıyor. Cari transferlerin milli gelir içindeki payı 2002 yılında yüzde 7.3'tü. 2003-2007 yılları arasında azalan oran, 2007 yılında yüzde 7.5'a yükseldi. Artış trendi devam etti ve 2015 yılında yüzde 9.3'e yükseldi. Bu yıl ise başta emeklilere yapılan artışın da etkisiyle oran yüzde 9.9 olarak tahmin ediliyor. Personel harcamaları ise 2015 yılında yüzde 6.4'tü. Bu yıl yüzde 6.7'ye çıkacağı tahmin ediliyor.
Hürriyet

Bütçe Mali Disiplinle 6.6 Milyar Lira Artıda..
Merkezi yönetim bütçesi, şubat ayında 2.4 milyar lira, ocak-şubat döneminde ise 6.6 milyar lira fazla verdi. Maliye Bakanlığı, bu yılın şubat ile ocak-şubat dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, şubatta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 artarak 44.7 milyar lira, bütçe giderleri ise binde 5 azalarak 42.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Ocakşubat döneminde ise bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.9 artışla 91.4 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 7.6 artışla 84.8 milyar lira oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2015'in şubat ayında 2.4 milyar lira açık veren bütçenin, bu yılın aynı ayında 2.4 milyar lira fazla verdiğini bildirdi. Ağbal, ocak-şubat döneminde de bütçenin 6.6 milyar lira fazla verdiğini ifade etti. Ağbal, yaptığı yazılı açıklamada, şubat ayına ilişkin bütçe gerçekleşmelerini paylaştı. Geçen yılın şubat ayında 2.4 milyar lira açık veren bütçenin, bu yılın aynı ayında 2.4 milyar lira fazla verdiğine işaret eden Ağbal, 2015 yılının ocak-şubat döneminde 1.4 milyar lira fazla veren bütçenin, bu yılın aynı döneminde 6.6 milyar lira fazla verdiğini belirtti. Bütçe giderlerinin geçen ay 42.3 milyar lira, bütçe gelirlerinin 44.7 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 6.5 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildiren Ağbal, şu ifadeleri kullandı: "Bu yılın ilk 2 aylık döneminde ise bütçe giderleri 84.8 milyar lira, bütçe gelirleri 91.4 milyar lira, faiz dışı fazla ise 16.4 milyar lira olmuştur. Bu sonuçlar, küresel ekonomideki zayıf seyre rağmen geçici bütçenin uygulandığı bu dönemde dahi hükümetimizin mali disiplini kararlılıkla sürdürdüğünün göstergesidir. Önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğimiz mali disiplin, ekonomimizin istikrarı için en önemli çıpalardan biri olmaya devam edecektir."
Milliyet

Dünya Devlerinin Gözü Üçüncü Nükleer Santralda
Türkiye, Mersin ve Sinop'ta inşa edilmesi planlanan iki nükleer santralla ilgili süreçleri başlatırken, bir yandan da üçüncü santral için görüşmeler yürütüyor. Marmara Bölgesi'ne yapılması planlanan santral, dünya devlerinin de iştahını kabartıyor. Özellikle Amerikalı ve Çinli şirketler, şimdiden enerji yetkilileriyle temasa geçmiş durumda. Santral için favori adaylar arasında gösterilen Amerikan Westinghouse şirketinin Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Benjamin, Türkiye'de nükleer santralların yapılmasının ülkedeki enerji çeşitliliğine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Benjamin, Elektrik Üretim A.S'nin (EÜAS), ABD'li Westinghouse ve Çinli_SNPTC ile Kasım 2014'te iyi niyet anlaşması imzaladığı 3. nükleer santrala ilişkin de "Türkiye'ye 3. nükleer santralla ilgili görüşlerimizin yer aldığı, projenin nasıl başarılı olabileceği konusunda, hükümetinize bir rapor sunduk ve yakında cevabını bekliyoruz. Bunun, birkaç hafta içinde sonuçlanacağı düşüncesindeyiz" ifadelerini kullandı. Türk Hükümeti'nin nükleer enerji konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olduğunu belirten Benjamin, "Türk firmalarına da fırsatlar sunacağız. Tedarik zincirinde mutlaka Türk firmalarıyla çalışacağız" dedi.
Akşam

Gazprom'un Yeni Rotası Özbekistan
Rus Gazprom sirketi bu yıl Özbekistan'dan 4 milyar metreküp doğalgaz satın alacak. Gazprom International'dan yapılan açıklamaya göre, Özbekneftgaz ile Gazprom arasında varılan uzlaşmaya göre, Rus Gazprom şirketi bu yıl Özbekistan'dan alacağı doğalgazın hacmini artırmayı hedefle iyor. Gazprom Baskanı Aleksey Miller, daha önce yaptığı açıklamada, doğalgaz alımı konusunda Türkmenistan ile aralarında çıkan anlaşmazlıktan dolayı, 2016 yılında bu ülkeden doğalgaz satın alınmayacağını kaydederken, bunun yerine bu yıl, Türkmenistan'dan 2015'te satın alınan 3,1 milyar metreküpten daha fazla Özbek doğalgazının satın alınacağını belirtti.
Akşam

Bakanın İtirafı
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de işsizliğin yüksek düzeyde olduğunu açıkladı. Şimşek, Twitter adresi üzerinden geçen yıl 806 bin kişiye iş bulunmasına rağmen işsizlik oranının yüksek seyrettiğini belirtti. Şimşek, işgücü piyasası reformunun ertelenemeyeceğini ifade etti. Mehmet Şimşek, Türkiye'nin reform yapmadan işsizliği yüzde 10'ların altına çekmesinin zor olacağı uyarısını yapmıştı. Şimşek, "İş gücüne katılım oranı öyle bir artmış ki bundan dolayı ilave bir 840 bin yeni iş arayan var. Bir de çalışma çağındaki nüfus hızla artıyor. Türkiye'nin hızla reform yapması lazım. İşte o nedenle güvenceli esneklik dediğimiz reform paketini Meclis'e gönderdik. Bu çok önemli, inşallah yakında yasalaşır" diye konuşmuştu. Part-time çalışmadan diğer esnek çalışma modellerine kadar Türkiye'nin ciddi bir ihtiyacı olduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetmişti: "Türkiye reform yapmadan işsizliği yüzde 10'ların altına kalıcı olarak zor çeker. İşsizlik oranını kalıcı olarak yüzde 10'un altına çekmemizin tek yolu var, o da dünyanın başarılı ülkelerindeki yoldur. Reformlarla iş gücü piyasasının daha çok esnek hale getirilmesi gerekiyor. ABD'de iş gücü piyasası son derece esnek ve işsizlik şu anda yüzde 5'in altına doğru gidiyor. Avrupa'da iş gücü piyasası esnek değil, işsizlik oranı yüzde 10'un üzerinde."
Vatan

Tanap Planlanandan Önce Bitecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz boru hattı (TANAP) projesinde çalışmaların öngörülen planlamaya uygun şekilde ilerlediğini ve belirlenen süreden önce tamamlanması için çalıştıklarını söyledi. 5. Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği konseyi toplantısı için Ankara'ya gelen Azerbaycan Devlet başkanı İlham Aliyev ile basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, toplantıda enerji, ulaştırma, savunma ve askeri işbirliği ile ikili ticaret konularını ele aldıklarını söyledi. Azerbaycan'la birlikte geliştirdikleri en önemli projenin Tanap olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: "TANAP'ta çalışmalar, öngörülen planlamaya uygun şekilde hızla ilerliyor, hatta projenin planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. TANAP'ın bel kemiğini teşkil ettiği Güney Gaz koridoru konusunda da tüm paydaşlarla yakın koordinasyon halindeyiz. bu vesileyle 29 Şubat'ta Bakü'de gerçekleştirilen Güney Gaz koridoru Danışma kurulu toplantısı için Azerbaycan'ı tebrik ediyorum." Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltması, Türkiye'nin her yıl hızla artan doğalgaz talebinin karşılanması açısından kritik öneme sahip olan ve Azeri Şah Deniz sahasındaki gazı Avrupa'ya taşıyacak 10 milyar dolarlık TANAP'ın temeli Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının katıldığı törenle 17 mart 2015'te Kars'ta atılmıştı. Projenin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin ulaştırma sahasındaki öncelikli projeleri olduğuna işaret etti. Londra'dan Pekin'e kadar demiryolu ulaşımını mümkün kılacak projenin açılışını aralık ayında birlikte yapacaklarına vurgulayan Erdoğan, "bu dev proje de açılışıyla birlikte dünyaya önemli bir mesaj olacaktır" ifadesini kullandı. İki ülkenin ticari ilişkilerinin küresel, ekonomik, konjonktür ve düşen petrol fiyatları nedeniyle 2015'te bir ivme kaybı yaşadığını belirten Erdoğan, 2023 için 15 milyar dolar hedeflerini saklı tuttuklarını ve bunun için de gerekenleri yapacaklarını söyledi.
Star

Fast Food'a 800 Milyon Dolar Yatırıp 20 Bin Kişiye İş Verecek..
Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby's ve usta Dönerci gibi fast food restoranlarını bünyesinde barındıran TAB gıda, 3 yıl içinde perakende ve üretime 800 milyon dolar yatırım yapacak. Türkiye'de her yıl yüzde 30 büyüyen ve globalde en hızlı büyüyen ülke olarak ön plana çıkan TAB gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı erhan Kurdoğlu, Türkiye'de 25 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, yapılacak yeni yatırımlarla bu rakama yeni 20 bin kişi daha ekleyeceklerini ifade etti. TAB gıda'nın yıllık değerlendirme toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Kurdoğlu, global çapta Türkiye pazarının markalar arasında en hızlı büyüyen pazar olduğunu ifade etti. Kurdoğlu "2015 yılında 250 milyon kişiye hizmet verdik. gelecek 5 yıl içerisinde, her yıl ortalama 400 restoran açabilecek kapasiteye sahibiz. restoranların 200-250 adedi Çin'de, 150-200 adedi ise Türkiye'de olacak. Tüm alt yapımızı buna göre hazırlıyoruz. Büyümemize yurtiçinde ve yurtdışında hız kesmeden devam edeceğiz" dedi. erhan Kurdoğlu, 20 yıl önce 65 milyon dolar sermaye ile Burger King'i Türkiye'ye getirerek işe başladıklarını söyledi. O dönemde acemi olduklarını da belirten Kurdoğlu, şöyle devam etti: "Hiç bilmediğimiz bir sektöre adım attık ama hedefimizde hep büyüme vardı. İşi sıfırdan öğrendik. Her yıl yüzde 30 büyüme hedefimiz doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla çok hızlı büyüdük. Bu başarı globalin de dikkatini çekti ve Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz bu başarılı operasyon modelini Çin'e ihraç ettik. Son 10 yılda tüm markalarımızda restoran sayımızı Çin operasyonumuzla beraber 100'den 1.500'e çıkardık. Hammaddemizin yüzde 95'ini yurtdışından alırken, bugün yaptığımız yatırımlarla, hammaddemizin yüzde 98'ini yurtiçinde tedarik etmeye başladık"
Star

DÜNYA

Cumhurbaşkanı'na Hakaret Maddesine İptal Çağrısı
Türkiye'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi'nin danışma organı olarak görev yapan ve başta anayasal düzeydekiler olmak üzere yasal konularda görüş bildiren Venedik Komisyonu, daha fazla ifade özgürlüğü ihlali oluşmasını engellemek amacıyla Cumhurbaşkanı'na hakareti cezalandıran Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 299'uncu maddesinin iptal edilmesini istedi. TCK'nın, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" ile ilgili 216'ncı, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarının aşağılanması" ile ilgili 301'inci ve "silahlı örgüt" ile ilgili 314'üncü maddelerinin değiştirilmesi gerektiği de Venedik Komisyonu'nun görüşleri arasında yer aldı. Venedik Komisyonu'nun, dört maddeye ilişkin olarak Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM), Ocak 2015'teki talebi doğrultusunda hazırladığı görüşünde öne çıkan unsurlar şunlar: TCK 299: Bu maddeye ilişkin ilerleme sağlanmadı ve kullanımı büyük ölçüde arttı. 299'uncu madde, cumhurbaşkanına hakaretin suç olmaktan çıkarılması ya da bu suçun hapis cezası içermeyecek şekilde sadece en ciddi sözlü saldırılarla sınırlı tutulması yönündeki Avrupa konsensüsüne uymuyor. Maddenin artan ve aşırı kullanımı da dikkate alınarak daha fazla ifade özgürlüğü ihlali yaşanmasını önlemek için Türkiye bağlamında, tek çözüm maddenin tamamen iptalidir. TCK 216 madde hükümete yönelik ağır eleştirileri cezalandırmak amacıyla kullanılmamalı. Orantılı cezai yaptırımlara başvurulması ancak şiddete, silahlı direnişe ve isyana teşvik durumunda haklı görülebilir. TCK 301: 2008'deki değişikliklere rağmen muğlak yazım sorunu sürüyor. Yeniden yazılması ve değiştirilmesi, unsurların açık ve spesifik belirtilmesi önerilir. TCK 314: Bu maddeyle bağlı olarak TCK 220'de bir kişiye, "örgüt üyesi olmasa da" bazı durumlarda "örgüt üyesi olarak ceza verilebileceğine" yönelik ifade kaldırılmalı. Korunacaksa da ifade ve toplanma özgürlüğüyle ilgili durumlarda uygulanmamalı.
Hürriyet

Bombardıman Sürecek S-400'ler Kalacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önceki akşam, "amaçlarına ulaştıkları" gerekçesiyle Rus güçlerinin büyük bölümünün Suriye'den ayrılacağını açıklamasının ardından, dün çekilme başladı. Ancak Rusya'nın Suriye'de var olan iki askeri üssünün faaliyette kalacağı açıklanırken, IŞİD ve diğer terör örgütlerine yönelik Rus saldırılarının devam edeceği duyuruldu. Genelkurmay Başkanı, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin ardından Suriye'deki üslere yerleştirilen iki adet S-400 hava savunma sisteminin ise ülkede kalmaya devam edeceğini söyledi. Rusya, Suriye'de rejime büyük avantaj sağlayan saldırılarına 30 Eylül'de başlamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Lazkiye'deki Hmeymim hava üssünden havalanan ilk filo, dün öğle saatlerinde Rusya'nın güneyine ulaştı. Bu grupta Su-34 bombardıman uçaklarının da yer aldığı belirtildi. Rusya'nın Suriye'de yaklaşık 30 savaş uçağı ve 20 helikopteri bulunurken, bunların ne kadarının çekileceği bilinmiyor. Moskova, Suriye'de ne kadar askeri personelinin bulunduğunu açıklamazken, ABD'ye göre bu sayı 3 bin ile 6 bin arasında. Çekilme hakkında bilgi veren Rus parlamentosunun üst kanadının Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, Suriye'deki iki askeri üste toplamda 1000 askerin kalacağını söyledi. Ozerov, iki üssün korunması için 800 askerin gerektiğini, Rusya'nın izleme uçuşlarını sürdüreceğini, Suriye ordusuna danışmanlık yapan askeri uzmanların da ülkede kalacağını belirtti. Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Ivanov ise, S-400'lerin kalacağını açıklarken, "Güvenliği etkin bir şekilde sağlamak adına en ileri hava savunma sistemleri gerekiyor" dedi. 400 km menzile sahip S-400 karadan havaya füze sistemi ile Rusya, Suriye hava sahasını kontrol edebiliyor. Öte yandan Rus uçakları dün IŞİD'in elindeki Palmira'yı bombalarken, Hizbullah'a göre, rejim güçleri önemli ilerleme kaydetti. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD, İran, Fransa ve Suriye muhalefetinin Yüksek Müzakere Komitesi Rusya'nın kararını olumlu bulurken, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Moskova'nın açıklamasını "şüpheyle karşıladığını" söyledi.
Milliyet

Ab Anlaşmada Frene Bastı
Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Brüksel'de prensipte uzlaştığı mülteci anlaşmasına, Avrupa Birliği (AB) ve Güney Kıbrıs'tan itiraz geldi. AB ülkelerinin liderlerinin oluşturduğu Avrupa Konseyi'nin Başkanı Donald Tusk, dün Ankara öncesinde Güney Kıbrıs'ı ziyaret etti. Ortak basın toplantısında Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, "Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinde altı fasıl üzerindeki blokajı kaldırmayacaklarını, bunun süregelen Kıbrıs görüşmelerini baltalayacağını" söyledi. Anastasiadis, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini ancak önce Türkiye'nin Ankara protokolü ve Müzakere Çerçeve Belgesi'nde tanımlanan yükümlülükleri yerine getirerek limanlarını 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne açması gerektiğini söyledi. Davutoğlu'nun sunduğu plan; Avrupa'ya kaçak yollarla giden tüm göçmenlerin Türkiye'ye iade edilmesini, bunun karşılığında ise AB'nin iade edilen Suriyeli sayısı kadar Suriyeliyi Türkiye'deki kamplardan almasını öngörüyordu. Anlaşma ile Türkiye 6 milyar euro fon, haziranda vize muafiyeti ve AB üyelik sürecinde yeni fasılların açılmasını talep ediyordu. Ancak basına, bu anlaşmanın Tusk ile görüşülmeden AB ülkelerine dayatıldığı iddiası sızmıştı. Adeta bu iddialara atıfta bulunan Tusk, "Türkiye'nin Almanya ve Hollanda ile hazırladığı teklifin dengeli hale getirilmesi gerektiğini" söyledi. "Kıbrıs'ın diğer tüm AB üyesi devletler kadar önemli olduğunu" vurgulayan Tusk, "Benim için hiçbir üçüncü ülke herhangi bir AB ülkesi kadar önemli olamaz" dedi. ABD merkezli Politico gazetesinin Avrupa edisyonu ise, Tusk'ın ofisinin 17-18 Mart'a gerçekleşecek Türkiye-AB zirvesi öncesinde yeni bir 'görüşülecek konular listesi' hazırladığını yazdı. Politico'nun ele geçirdiği belgede, üzerinde uzlaşma olmadığı gerekçesiyle Türkiye'nin AB üyeliğinin hızlandırılması ve vize muhafiyeti verilmesi maddelerine yer verilmediği iddia edildi.
Milliyet

Norveçli Cani Devlete 'Hücre' Davası Açtı!
Norveç'te 2011 yılında, çoğu Utöya adasına kampa giden gençler olmak üzere, 77 kişiyi öldüren neo-Nazi Anders Behring Breivik, hücrede tutulmasının 'insan onuruna aykırı olduğu' gerekçesiyle devlete dava açtı. Dün görüşülmeye başlayan dava, demokrasi listelerinin bir numarasından inmeyen, 'barış ülkesi' Norveç'te tartışmalara neden oldu. Breivik, ülke tarihinin en büyük suçlusu olmasına rağmen, yasalara göre en üst ceza olan 21 yıl hapse çarptırılmıştı. İdam ve müebbet hapis cezalarının bulunmadığı Norveç'te, 21 yıllık ceza, hükümlünün mevcut durumuna bakılarak her beş yılda bir uzatılabiliyor. Norveç'i şoke eden Breivik, ülkenin tam da bu demokratik yasalarını kullanarak devlete dava açtı. Avukatı, Breivik'in tek başına tutulmasının "insanlık dışı ve küçültücü" olduğunu savunuyor. 2012 yılında ceza aldıktan sonra dün ilk kez insan içine çıkan Breivik, duruşmaya Nazi selamı vererek başlarken, bir kez daha Norveçlilerin kanını dondurdu. Norveç hükümeti ise Breivik'in iddialarını redderek hapishane koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun olduğunu savunuyor. Breivik'in 2013 yılında annesinin ölümünden sonra hapishanede kimseyle görüşmediği belirtiliyor.
Milliyet

Sığınmacılara 'Gizemli' El İlanları Dağıtıldı
Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kampında bulunan 2 bin mülteci, önceki gün nehri aşarak Makedonya'ya ulaşırken; bu olayın arkasında mültecilere dağıtılan el ilanlarının bulunduğu iddia edildi. Arapça yazılı el ilanlarında, sığınmacıların sınırı nasıl geçeceğine yönelik bilgiler yer alıyor. Dağıtılan ilanlarda, Yunanistan'da kalan sığınmacıların Türkiye'ye sınır dışı edileceği, İdomeni'deki kampın yakın zamanda boşaltılabileceği öne sürülüyor. İlanda, sığınmacılara Makedonya sınırının kapalı olduğu algısı yaratılsa da haritayı izleyerek sınırı geçebilecekleri belirtiliyor. El ilanlarının kim veya kimler tarafından dağıtıldığı gizemini korurken Atina hükûmeti ilgilerinin bulunmadığını açıkladı.
Milliyet

Mülteciler Sınırı Alman Bakanın Krokisiyle Geçti
Binlerce mültecinin önceki gün, Yunanistan'ın Makedonya sınırında bulunan Idomeni Kasabası'ndaki kamptan kaçarak Makedonya sınırına geçmesinin arkasında, kampta dağıtılan el ilanlarının bulunduğu düşünülüyor. Arapça el ilanlarında mültecilerin sınırı nereden ve nasıl geçeceği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. İlanda Yunanistan'da kalan sığınmacıların Türkiye'ye iade edilebileceği, sınırı geçmeyi başaranlarınsa Avrupa'da kalma şanslarının olacağı belirtiliyor. İlanda Makedonya'nın sınırın neresine tel örgü çektiğini ve nerelerden karşı tarafa geçiş yapılabileceğini gösteren bir harita da bulunuyor. İlanda mültecilere küçük gruplar halinde hareket ederlerse Makedon yetkililerce durdurulabilecekleri, binlerce kişilik kalabalıklar halinde sınıra ilerlemeleri durumundaysa polisin kendilerini durduramayacağı söyleniyor. İlanda belirtilen saat ve yerde toplanan 2 bin civarında mülteci, harita yardımıyla sınır yakınlarındaki nehri geçerek Makedon tarafına ulaşmıştı. Makedon yetkililer, yakalanan 600 mülteciyi otobüslerle Yunanistan'a gönderdiklerini açıkladı. Alman basını, mültecilere dağıtılan ilanların altında, Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Birlik Partisi'ne (CDU) mensup eski Çalışma Bakanı Norbert Blüm'ün imzasının bulunduğunu duyurdu. Mültecilere destek için geçtiğimiz günlerde Idomeni Kampı'nda bir gece çadırda kalan Blüm'ün ilanı hazırlayan kişi olup olmadığı netlik kazanmadı.
Vatan

Berlin'de Bombalı Araç Dehşeti
Almanya'nın başkenti Berlin'de, seyir halindeki araçta meydana gelen patlama sonucu 43 yaşındaki bir Türk vatandaşı hayatını kaybetti. Berlin savcılık sözcüsü Martin steltner olayın muhtemelen otomobile yönellik bir bombalı saldırı olduğunu ama terör şüphesi bulunmadığını söyledi. Ölen kişinin son yıllarda herhangi bir suça karıştığı yönünde bir bilginin bulunmadığını dile getiren steltner, ancak Alman basınının adını Mesut T. olarak açıkladığı kişinin 2008'den önce uyuşturucu, kumar ve sahte para ile ilgili sabıkasının olduğunu aktardı. steltner, patlayıcı maddenin muhtemelen aracın altına yerleştirildiğini anlatarak, aracın olayda hayatını kaybeden kişiye ait olmadığını da kaydetti. Olay yerine giden Berlin İçişleri Bakanı Frank Henkel de bunun özellikle organize suçlar kapmasında bir çatışma olabileceği olasılığı üzerinde durulduğunu söyledi.
Star

POLİTİKA

Kızım Seni Babana Gönderiyorum
Başkentteki cenaze törenlerinde, aralarında lise ve üniversite öğrencilerinin de olduğu terör kurbanlarına hazin veda manzaraları yaşandı. Destina Peri Parlak (16), Elvin Buğra Aslan (21), Dorukan Yusuf Özdemir (18), Fehmi Çetinkaya (75) ve Atakan Eray Özyol (15) için Karşıyaka Mezarlığı Ahmet Efendi Camisi'ndeki törene, yakınlarının yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bir grup, Başbakanlık tarafından gönderilen çelengi protesto ederek ters çevirirken, hükümet aleyhine sloganlar atmaya başladılar. Bu sırada anne Nalan Aslan, protestocu gruba, "Susun, burası siyaset yeri değil. Bizim acımız var" diye bağırdı. Ayrancı Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Destina Peri Parlak'ın tabutunun önüne beyazlar içindeki fotoğrafı, üzerine ise duvak ve Beşiktaş atkısı konuldu. Destina'ya hamileyken eşini kaybeden annesi Hacer Parlak, kızına gözyaşları içinde, "Bu dünya çok kötü annem. Babana gönderiyorum seni, baban bakacak sana bundan sonra. Kızım duy sesimi, kalk ne olur. Sensiz nasıl nefes alacağım" diye seslendi. Destina Peri Parlak, saldırıdan önce çektirdiği bir fotoğrafı Instagram hesabında paylaşmıştı. O fotoğrafı çeken 10 yıllık arkadaşı Gökçe Deniz Tokmak da cenazedeydi. Tokmak, "Bir kafede oturup sohbet ettik. Birlikte fotoğraf çektirdik. Destina'nın son fotoğrafını da ben çektim. Sonra evlerimize gitmek için dağıldık. Bizim otobüsümüz erken geldi. Destina, Öveçler otobüsünü bekledi" dedi. Özel Matfen Temel Lisesi 12. sınıf öğrencisi Dorukhan Yusuf Özdemir'in tabutuna da basketbol genç takımında kaptanlığını yaptığı Altınel Spor Kulübü'nün forması konuldu. Dr. Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Atakan Eray Özyol'un tabutunun başında ağlayan annesi Kevser Özyol, "Kim verecek yavrumun hesabını, nasıl koydular tabutun içine, nasıl bir ateştir bu Allah'ım yardım et" sözleriyle feryat etti. Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi Elvin Buğra Aslan'ın cenaze törenine Gençlerbirliği futbolcuları İrfan Can Kahveci ve Ahmet Çalık ile taraftarlar da katıldı. Aslan'ın tabutuna Gençlerbirliği forması ve atkısı bırakıldı. 26 yaşındaki Mehmet Alan İstanbul Fatih Camisi'deki törenle uğurlanırken tabutuna Karagümrükspor'un atkısı ve flaması konuldu. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'ne (MTA) ait Tabiat Tarihi Müzesi personeli olan Alan, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi 19 yaşındaki Elif Gizem Akkaya, Giresun'un Keşap ilçesi Gönüllü köyünde uğurlandı. Anne Gülten Akkaya, "Ben melek yüzlü şehidin annesiyim. Allah'ım onun kanını yerde bırakma. Canileri yok et. Bu acılar son olsun, kimsenin evlatları ölmesin" dedi. 16 yaşındaki Mehmet Emre Çakar, Kütahya'da toprağa verildi. Cenazeye yoğun katılım nedeniyle Karaköy Ortaokulu bahçesinde tören düzenlendi. Türk bayrağına sarılı tabutun üzerine asker parkası ve şapkası konuldu. Anne Gülcan Çakar, "Rüyamda 'şehit olacağım annem' dedin, bunu mu istedin yavrum? Hiç yakıştı mı annem bu tabutlarda buz gibi yatmak? Lanet olsun seni böyle yakanlara, bizi böyle yakanlara. Yetişemedim annem ben sana" diye konuştu. Nöbete giderken ölen sağlık çalışanı İsmail Karagöz (37), Çubuk'ta defnedildi. Çubuk Merkez Camisi'ndeki cenazeye katılan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Karagöz'ün çocukları Eray ve Kutay'ı teselli etmeye çalıştı.
Hürriyet
Diz Çökecekler
Bakü'de yapılması planlanan ancak Ankara'daki terör saldırıları nedeniyle ertelenen Türkiye- Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in teklifi üzerine dün Ankara'da yapıldı. Cumhurbaşkanlığı'nda karşıladığı Aliyev'le ortak basın toplantısında, "Terörü maşa olarak kullananlar, Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler, kendileri diz çökecekler" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi: "Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi toplantısının, hem bu olay karşısında birlikte gücümüzü, dayanışmamızı göstermesi hem de ulusal, uluslararası tüm terör eylemlerine karşı birlikteliğimizi göstermesi bakımından Ankaramızda olmasını çok manidar buluyorum. Merhum babalarının (Haydar Aliyev) da ifade ettiği gibi 'iki devlet bir millet' anlayışının bir tezahürü olarak ifade ediyorum. Azerbaycan'ın, milletimizin kara gün dostu olduğunu bizzat gösterdiler. Ben buradaki mesajın herkes tarafından dikkatle okunmasını arzu ediyorum. Teröre destek vermeyi, teröriste perde olmayı özgürlük diye sunanlar, daha cenazelerimiz defnedilmeden siyasi rant peşinde koşanlar bu kardeşlik mesajından gerekli dersi almalıdırlar. Bu tür hadiselere verilen tepkiler, meselenin mekan birlikteliği değil, asıl olanın ruh ve gönül birlikteliği olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Pazar günü düzenlenen saldırı tüm Türkiye'ye, 79 milyonun tamamına yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıyla terör örgütü cani ve alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Saldırının hedefi milletimiz arasına korku salmak, Türkiye'yi hedefinden, kutlu yürüyüşünden, iddialarından vazgeçirmektir. Bunu asla başaramayacaklardır, bu mümkün değildir. Terörü maşa olarak kullananlar, masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler, Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler. Tam aksine kendileri diz çökeceklerdir. İnşallah millet olarak dost ve kardeş ülkelerin desteğiyle bu sıkıntıları atlatacak, yeni Türkiye'yi inşa edeceğiz. Türkiye olarak başta işgal altında tutulan Yukarı Karabağ olmak üzere her alanda Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmayı kararlı bir şekilde sürdürdük, sürdüreceğiz."
Hürriyet
'Hiçbir Zaman Para Pazarlığı Yapmadık'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. Davutoğlu, 18 Mart Cuma günü gerçekleşecek ve Türkiye'nin önerilerinin ele alınacağı kritik Türkiye- AB Zirvesi öncesinde, "İnsanlığa duyarlılık esas olan bir teklif yaptık. Ahlaki sorumluluğumuz gereği bir teklifte bulunduk. 3 milyar avro olarak deklare edilen daha sonra 3 yıl için 6 milyar avroya çıkarılması planlanan bu konuları ele aldık. Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık" dedi. Tusk da 28 üye ülke ve Türkiye'yi ikna edecek bir teklifi hazırlama görevinin kendisine verildiğini hatırlatarak, "Yeni bir teklifin detaylarını hazırlama görevi bana verildi. Türkiye'den yasadışı göçün ne şekilde durdurulacağı ve önleneceğiyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. Bu kolay bir görev değil. Bu işi doğru şekilde tamamlamalıyız. Önümüzde yoğun bir çalışma var" diye konuştu. Davutoğlu, Tusk'a teröre karşı verdiği destekten dolayı da teşekkür ederek, "Saldırı doğrudan insanlığa ve tüm insanlık değerlerinedir. Bütün insanlığın sınavıdır bu" değerlendirmesi yaptı. Tusk Ankara patlamasına ilişkin olarak, "En derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Terörizmi, yeni normal hayat olarak kabul edemeyiz. Ne kadar çok olursa olsun hiçbir şekilde buna alışmayacağız ve her zaman terörizmle mücadele etmeye devam edeceğiz. Terörizmle mücadele konusunda dün, bugün ve yarın sizinle omuz omuza olacağız" dedi.
Milliyet

'Mecbur Muyuz Senin Yanında Olmaya?'
HDP Eş Genel Başkanı Selahatin Demirtaş, dün partisinin Meclis grubunda konuştu. Kutuplaşma sürerse siyasi suikastlar olabileceği iddiasında bulunan Demirtaş özetle şunları söyledi: "Her gün kan deryası içinde bir Türkiye'ye uyanmamızı normalleştirmeye çalışan bir anlayışı asla kabul etmeyeceğiz. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Asıl siz, barış isteyenlere alışsanız iyi olacak. Her katliam sonrasında mağdur ve fail kim olursa olsun, dikkat edin, tek mağdur var: AKP. Mitingimizde bomba patlar, mağdur AKP suçlu HDP. Her saldırının mağduru bunlar." "Toplumu bölmüş olan bu yara kaldığı zaman onu kaşımak isteyen çok olacak. Nerede birleşeceğiz o zaman? Nasıl birleşeceğiz? Bunun yanıtını biz farklı veriyoruz, diğer partiler farklı. AKP, MHP, CHP teklikten yana. Oysa toplumu kutuplaştıran budur. Saray'daki zat diyor ya 'Ya benim yanımda olacaksınız ya da terörden.' Biz ne terörün, ne de senin yanında olmak zorunda değiliz. Haktan, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana olmak var. Halktan yana olmak var. Mecbur muyuz senin yanında olmaya? 'Ya benim yanımda olacaksınız, ya terörön' diyor. Ya ikiniz de birseniz? Birinin gazeteci, milletvekili olması terörün yanında olmasına engel değilse, Cumhurbaşkanı, Başbakan olması da değil o zaman. Ayarını bozduğun kantar, günü gelir seni tartar. Aklınıza hiç, bir araya gelip diyalog kurmak gelmiyor mu? Bu çok mu zor. Davutoğlu Dışişleri Bakanıyken bakın ne demiş: 'Şu anda Ortadoğu'da tek bir başarı öyküsü var, o da çözüm süreci.'"
Vatan


SPOR

Almanya'da Bayern Münih'e konuk olan Galatasaray Odeabank, rakibinin hücumdaki hızını bir türlü kesemedi, 99-89 yenilerek yarı final yarışında avantaj kaybetti. Coach Ergin Ataman, maç başında rakibin boyalı alanda kurduğu üstünlüğü engellemek için 4 uzunlu sistemine erken döndü ancak 4 numarada ne Green, ne de Davis'ten istediği katkıyı alamadı. Boyalı alana konsantre olan temsilcimizin dışarıda verdiği açıkları da olağanüstü bir yüzdeyle cezalandıran ve 18. dakikaya kadar 8'de 7 üç sayı isabeti bulan ev sahibi çok kolay skor buldu. İlk çeyreği 29-19 üstün bitiren Bayern, devre sonunda da 50 sayıya ulaştı. Galatasaray 12 sayılık farkı 4'e ise, Lasme'nin müthiş performansıyla indirmeyi başardı. İkinci yarının başında bir kez daha 4 uzunlu sistemi denedi Ataman. Bu hem ribauntlarda, hem de adam değişmeli savunmaya karşı elimizi güçlendirecekti ama yine beklenen katkı gelmedi. Bu kez takımı kısalttı tecrübeli çalıştırıcı, baskıyı artırıp, sezonun büyük kısmını geçirdiği Micov'un 4 numarada olduğu sistemle sahada kaldı. Sırp oyuncu da art arda üçlükleriyle 12-0'lık serinin mimarı oldu, maça denge getirdi. Ancak hücum ribauntlarıyla ayakta kalan Bayern, son çeyreğe de 7 farklı üstün girdi. Micov'a, Schilb'den de katkı gelince Galatasaray bir kez daha geri dönmeyi bildi. 34. dakikada 78-77 ile farkı 1'e indirdi. Ancak Bayern için günün özeti üç sayı çizgisinin gerisinden yakaladıkları ekstra isabet oranı ve hücum ribauntlarıydı. Savanovic üçlükleri attı, Bryant-Thompson ikilisi ribauntları aldı, son dakikaya 4 sayı geride giren temsilcimizde en çok güvendiği eller McCollum ve Sinan'dan gelen top kayıpları, farkı yine 10'a çıkardı.
Milliyet


Çaykur Rizespor ve Trabzonspor ile üst üste oynayan Beşiktaş, bu maçlara adeta "Şampiyonluğa giden yol, Karadeniz'den geçer" sloganıyla hazırlanmıştı. Şenol Güneş eldeki kadrosunu idareli kullanmak zorundaydı. Bu nedenle Quaresma'yı ilk maçta dinlendirip dünkü maçta ise ilk onbirde oynatmıştı. Buraya kadar herşey doğru. Fakat yüzde yüz hazır olmadan futbolcu oynatmama prensibini dün bozan Şenol Güneş, birinci derece yırtığı olan Oğuzhan'ı oynatarak, hem taktiksel hem de medikal riskler aldı. Gomez'in 76. dakikada attığı golle, bu risk dediğimiz kararlar, doğal olarak taktik dehası hamlelere dönüşüyor. Bu durum futbolun bir kez daha hatalar oyunu olduğu gerçeğini gözümüzün içine sokuyor. Ankara'daki hain saldırı nedeniyle, bordo - mavili tribünlerin, futbolcuların, teknik heyetlerin, yöneticilerin ve basının tek yürek olduğu gecede, Hüseyin Avni Aker Stadı'nda beklenen tempolu maçı göremedik. 12. dakikadaki karambolde Mario Gomez fırsatı değerlendiremezken, 17. dakikada Quaresma'nın geri pasında yerinde olmayan Necip'in yarattığı boşluktan, az kalsın Yusuf girecekti. Beşiktaş'ın 69. dakikada kullandığı köşe vuruşunda önce Atiba'nın kafa vuruşunu ardından Gomez'in vuruşunu kurtaran Esteban, haklı olarak gol atmış kadar sevindi. Fakat aynı Esteban, 76. dakikadaki Quaresma'nın ortasına kafayla dokunan Gomez'in pozisyonunu engelleyemedi. Olcay'ın 86'da attığı golle maçı 2-0 kazanan Beşiktaş, liderlik koltuğuna tekrar kavuşurken, belki de şampiyonluk yarışındaki en kritik virajını da kazasız belasız geçmiş oldu.
Milliyet


Braga ile yarın çeyrek final yolundaki rövanş kapışmasına çıkacak olan Fenerbahçe, rakibi kendi silahıyla vuracak. Portekiz ekibi İstanbul'daki maçta savunmaya önem verip, kontraatakla sonuca gitmeye çalışmış ancak bundan başarılı olamamıştı. Teknik Direktör Pereira dünkü idmanda futbolcularla yaptığı konuşmada rövanş maçının direktiflerini verirken, "Bu karşılaşmada kilit nokta atacağımız bir gol. Savunmada kalacağız ama çok hızlı hücuma çıkacağız. Erken gol atarsak rakibin gardını düşürürüz ve sonra da oyunu istediğimiz gibi yönlendirebiliriz. Hata lüksümüz yok" dedi. Öte yandan Kanarya'nın sakat oyuncusu Gökhan Gönül'den iyi haber geldi. Dünkü antrenmana katılan tecrübeli oyuncunun Braga deplasmanında forma giyebileceği belirtildi. Sarı-Lacivertli takım Braga maçı için bugün Portekiz'e gidecek. Teknik Direktör Pereira 20.30'da basın toplantısı düzenleyecek, saat 21.00'de Kanarya maç için son hazırlıklarını yapacak.
Star

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'ten sert çıkış. Güneş, bir gazetecinin, "Fenerli yönetici Önder Fırat maç oynanırken 'Uyu uyu yat uyu" diye Tweet attı" sözü üzerine, "Bu tip düşünceleri olanlar o tip işleri yapanlardır. Ben Fenerbahçe ile yarışmıyorum, kendimle yarışıyorum, saha dışında oynamıyorum. 'Volkan benim evladım, Ozan benim evladım. Bana gol attı mağlup oldum. Ben mi maçı sattım öyle düşünüyorsa. Trabzon bizi yendi, İstanbul'da onlara yenildi. Deniz Ateş Bitnel hakemdi. Trabzon o gün isyan etmedi, nasıl yönettiğini biliyorum ama Galatasaray maçında isyan etti. Oraları deşerseniz, yüz defa haklı çıkarız. Beni kavgaya çekmeyin. Bir daha bu sorulara cevap vermem" dedi. Kartal'ın hocası, maçla ilgili de "3 puan önemli. Moral puan, güven, hakkettiğinin karşılığını almak. İki maçı da kazanmayı hak ettiğimizi düşünüyorum. Rakibin iyi oyuncuları, kaliteli oyuncuları var. Biz buna rağmen ikinci yarı hem oyunu kontrol ettik hem de rakip kalede önemli pozisyonlar bulduk. Deplasmanda alınan 2-0'lık bir skor iyi bir sonuç. Şu anda rakibimiz Fener görünüyor ama ona bakmadan kendi işimizi yapmalıyız" ifadesini kullandı. "Şenol Güneş, hakem Bülent Yıldırım'ın yönetimiyle ilgili bir soru üzerine ise "Pozisyonlarla ve hakemle ilgili konuşmak istemiyorum. Aldığımız sonucun herkesi kurtardığını düşünüyorum. Benim kulübeden gördüğümü o da gördü" derken, Trabzon'un durumuyla ilgili de şunları söyledi: "uranın toprağı da ağacı da çok güzel, yaprakları soldu. Önemli olan o yaprakların yeşermesi için bir su dökmek gerekiyor.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme