20 Mart 2016 Pazar

20.03.2016 Genel Gündem


20.03.2016 Pazar
GÜNDEM 

Kızılay'dan Sonra İstiklal 
Terör kanlı yüzünü Ankara'dan sonra İstanbul'da gösterdi. Aynı Kızılay'da olduğu gibi İstanbul'un kalbi İstiklal Caddesi hedef alındı. Canlı bomba günde 3.5 milyon kişinin kullandığı caddede kendini patlattı Hain saldırıda 4 kişi can verdi, 39 kişi de yaralandı. Ölenlerden üçünün İsrail, birinin İran vatandaşı, yaralıların da 24'ünün yabancı olduğu açıklandı. Saldırının erken saate olması facianın büyümesinin önledi. Terör vahşeti Ankara'dan sonra bu kez İstanbul'da can aldı. Aynı Kızılay'da olduğu gibi kentin kalbinde; İstiklal Caddesi'nde dün gerçekleştirilen canlı bomba eyleminde 4 kişi yaşamını yitirdi; 7'si ağır, 12'si turist, 39 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden 4 kişiden 3'ünün İsrailli, 1'inin de İranlı olduğu açıklandı. İstiklal Caddesi'nde dün saat 10.58'de gerçekleştirilen canlı bombalı saldırıda etraf adeta kan gölüne dönerken, canlı bombaya ait ceset parçaları çevreye dağıldı. Gergin bir bekleyişin yaşandığı ve önlemlerin en üst seviyeye çıkarıldığı kentte terör saldırısı şok etkisi yaratırken, patlamanın İstiklal Caddesi'ndeki yoğunluğun daha az olduğu sabah saatlerinde facianın boyutlarının büyümesini önledi. Patlamada yaralananlar arasında 24 turistin bulunması saldırının turistlere yönelik olduğu iddialarını da gündeme getirirken, 6 İsrail, 2 İrlanda, 1 Alman, 1 İzlanda, 1 İran ve 1 Dubai uyruklu turist saldırıda yaralanarak çevre hastanelere kaldırıldı. İstiklal Caddesi'ni kana bulayan canlı bombanın kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülere yansıyan kapuşonlu mont giyen 30'lu yaşlardaki bir erkeğin canlı bomba olduğu öne sürülürken, bazı kaynaklar da son anda bu kişinin arkasında görüntüye giren erkek şahsın canlı bomba olduğunu belirtti.
Milliyet


Dokunulmazlıklar 150 Savcıya 
AK Parti'nin, muhalefet turuyla hızlandırdığı, 'dokunulmazlık dosyalarının TBMM'de hiçbir işlem yapılmadan savcılara devredilmesi' önerisi hayata geçerse, milletvekillerin dosyalarından 150 savcı sorumlu olacak. Savcılar, dosyada isnat edilen suçun karşılığına göre tutuklama talep edebilecek. Değişiklik yapılırsa, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı yollarını izledikten sonra TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'na gelen dokunulmazlık dosyaları, yine aynı yol izlenerek iade edilecek. Halen TBMM'de bulunan 506 dosyanın sayısının Adalet Bakanlığı ve başbakanlıkta bulunan dosyalarla 600'ü bulacağı ve ilgili vekil sayısının da 130'a ulaşacağı iddia ediliyor. Savcılar dosyaları suç tasnifine göre inceleyecek, suçlanan milletvekilini ifadeye çağırarak savunmasını alacak. Savunmasını değerlendirerek, delilleri yeterli görürse dava açacak. Dava açılmasına yeterli delil olmadığına karar verirse takipsizlik kararı verecek. Savcı suç niteliğine göre, isterse mahkemeden tutuklama talep edebilecek. Önerinin mimarlarından TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yasamanın görevinin yargıya devredildiği eleştirilerine, "Süre kaybını önlemek için geçici anayasa değişikliği ile Meclis'teki tüm süreçleri bir defalığına by-pass etmiş olacağız" yanıtı verdi.
Hürriyet
 
Nusaybin'de 3 Şehit Daha 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün sabah Fırat Mahallesi'nde teröristlerin açtığı ateşte ağır yaralanan özel harekat polisi Oğuz Günaydın (25) kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Acı haberi alan Günaydın'ın Malatya'daki ailesi gözyaşlarına boğuldu. Yine Fırat Mahallesi'nde teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu da Uzman Çavuş Bilal Kurtoğlu şehit oldu. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan şehidin ailesi acı haberle yıkıldı. Fırat Mahallesi'nde yürütülen operasyonda ağır yaralanan 1 asker de kaldırıldığı Nusaybin Devlet Hastanesinde müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Fırat Mahallesi'nde dün teröristlerce el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 asker ve 1 polis daha şehit düşmüştü.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 115,5827-115,8269   
ABD Doları 2,8605-2,8616/Euro 3,8616-3,2258/İngiliz Sterlini 4,1415-4,1440

Cannes'da 3345 Görüşme 
Uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim Türkiye'nin büyük çıkarmasına sahne oldu. 15-18 Mart tarihlerinde Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen fuarda Türk inşaat şirketleri ve belediye yetkilileri uluslararası yatırımcılarla 3 bin 345 görüşme yaptı. Fuar katılımcıları Mipim'in gayrimenkul alım satımı değil, işbirliği fuarı olduğunu ve uluslararası şirket ve fonlarla önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Geçen yıl bu görüşme sayısının 2 bin 875 olduğunu belirten yetkililer bu yıl fuarın daha verimli geçtiğine dikkat çekti. Alkaş'ın Türkiye temsilciliğini yaptığı fuarda özel sektör yerine belediyeler öne çıktı. İstanbul'dan Beyoğlu Belediyesi'nin katıldığı fuarda Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, Kocaeli, Konya ve Ordu belediye başkanları uluslararası yatırımcıyla bir araya gelerek yeni işbirliklerinin temellerini attı. Fuarda İTO tarafından hazırlanan İstanbul Çadırı da dikkat çekti. Çadır bu yıl Paris ve Londra çadırlarının arasında yer aldı, hem konumu hem de İstanbul'u tanıtan etkinlikleriyle öne çıktı. Bu yıl iki katının da üstüne çıkartarak 685 metrekareye yükselen İstanbul Çadırı ve içinde yer alan 96 metrekarelik 'Yaşayan İstanbul Maketi' uluslararası yatırımcıdan ilgi gördü. Çadırda, 3. havalimanı, Avraya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi ve Teknopark projeleri tanıtıldı. Türkiye'nin temsil edildiği alan 1.200 metrekareden 1.700 metrekareye yükselirken, katılım sayısı ise 750'den 820'ye ulaştı. Mipim'e Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da katıldı.
Hürriyet

Tek Tıkla Vergi Takvimi 
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) hazırladığı programla her işletmeci bilgisayar başına geçerek 1.5 yıllık bir vergi takvimi oluşturabilecek. Sistem mükellefe hangi dönemlerde ne yapılacağını gösterecek. Bu tip çalışmalar genellikle muhasebeciler tarafından gerçekleştiriliyordu. Programa giriş yapacak bu mükelleflere sistem, belli sorular yöneltecek. Bu sorular yoluyla kişiye özel bir vergi takvimi oluşturulmuş olacak. Daha öncesinde uygulamaya konulan internet vergi dairesi uygulamalarıyla da birçok işlem internet üzerinden yapılabiliyor. Mükellefler, bağlı bulundukları vergi dairesinden aldıkları kullanıcı kodu, şifre ve parola ile internet vergi dairesindeki uygulamaları kullanabiliyor. Ayrıca mükelleflere TC Kimlik Numarası ile giriş imkânının da sağlandığı belirtiliyor. İnternet üzerinden yapılabilen işlemleri gerçekleştiren kullanıcı sayısının geçtiğimiz yıl 2 milyon 728 bine ulaştığı internet vergi dairesinde yapılabilen bazı işlemler şöyle: "Borcu Yoktur Yazısı" ve "Mükellefiyet Yazısı" için talepte bulunulabiliyor. Ayrıca yapılan işlemlerin aşamaları ekrandan izlenebiliyor. Yeminli Mali Müşavirler (YMM), tasdik sözleşmelerine ilişkin bildirimlerini ve sürekli bilgi verme yükümlülükleri konusunda işlem yapılabiliyor. Mükellefler, vergi dairesinde kendileriyle ilgili mevcut bilgilerini sorgulayabiliyor. Vergi kimlik numarası sorgulaması yapılabiliyor. Herhangi bir vergi türünden dolayı iade alacak mükelleflere yönelik olarak ise standart iade dilekçelerini internet vergi dairesinden verebiliyor. Matbaacılar bastıkları belgelerin girişini yapabiliyor. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM), aracılık yaptıkları mükelleflerin beyanname ve bildirimlerini gönderebilmelerine ilişkin aracılık sözleşmelerinin girişini yapabiliyor. ÖTV Bildirimleri internet vergi dairesinden verilebiliyor.
Türkiye

Risk Primi Düşüşü Eurobond'a Yaradı 
Türkiye'nin risk priminin düşmesi ile birlikte Türk eurobond'ları yükselişe geçti. Risk primi 29 Şubat'ta 306 seviyesindeyken 18 Mart'a gelindiğinde 242'ye geriledi. Bu da Türkiye'ye yönelik para girişine neden oldu. Negatif ve düşük faiz ortamının en fazla gelişmekte olan ülkelere yaradığını görüyoruz. Dövize yüksek getiri sunan gelişmekte olan bu ülkelerin eurobond tahvilleri ilgi görüyor. Türkiye'nin de gelişmekte olan ülkeler arasında yıldızının parladığı dikkat çekiyor. Ocak ayında Türk eurobond fiyatları aşırı düştüğünde yabancı yatırım kuruluşlarının dikkatini çekmeye başlamıştı. Türkiye'nin karmaşık bir hikayesi olduğunu belirten Commerzbank, 15 Ocak'ta yayınladığı gelişmekte olan piyasalara ilişkin strateji raporunda; Türkiye'nin Hindistan ile birlikte petrol fiyatlarındaki düşüşten en fazla fayda sağlayan iki ülke olduğuna işaret etmiş, Türkiye gibi birkaç istisna dışında güvenli liman olarak görülebilecek orta-doğu Avrupa eurobondları ve yurtiçi tahvil piyasalarında pozisyon alınmaya devam edilmesini tavsiye etmişti
Milliyet

Borcuna En Sadık Ülke Türkiye 
Batık kredilerin toplam kredilere oranında ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü Yunanistan başı çekerken, bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini ortaya koyan bu göstergede Türkiye, yüzde 3.1 ile birçok ülkeden daha iyi konumda bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve IMF'nin 2015 verilerinden derlenen bilgilere göre, kredilerin takibe dönüşüm oranında Yunanistan yüzde 34.3 ile başı çekti. Bu ülkeyi yüzde 19 ile Ukrayna, yüzde 15.6 ile Macaristan, yüzde 15.3 ile Romanya takip ederken, takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı Portekiz'de yüzde 11.2'yi buldu. Söz konusu oran, İspanya'da yüzde 8.5, Rusya'da 6.7, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 5.6, Polonya'da yüzde 4.9, Fransa'da yüzde 4.5 olarak hesaplanırken, Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan'da bu oran yüzde 4.3, Güney Afrika'da da yüzde 3.3 oldu.
Vatan

İş Dünyası: Terör Huzurumuzu Sarsamayacak 
İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen terör eylemi, geçtiğimiz günlerde birlik açıklaması yapan bu kötülük çemberinin açıkça milletimizin istiklalini hedef aldığını gösteriyor. Terörün anlamı da amacı da korkutmaktır fakat bizim İstiklal Marşı'mız 'Korkma' diye başlar. Bizler korkmuyor ve inancımızı yineliyoruz; Türkiye teröre boyun eğmeyecek, terör Türkiye'ye boyun eğecektir. Yaşanan elim hadiselere karşı sağduyulu olmalıyız. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul'da meydana gelen patlama, hain emelleri uğruna masum insanların canına kast eden terör örgütlerinin, çirkin yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Terörün, huzur, barış ve kardeşliğimizi bozmasına, geleceğimize olan inancımızı sarsmasına asla fırsat vermeyeceğiz. Milletçe kenetlenerek, bu yaşatılan acıları aşacağız. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı diliyorum. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyen iç ve dış terör örgütleri bu istek ve arzularına kavuşamayacak. Şundan eminiz ki bu olayların müsebbipleri tarih ve yüce Türk adaleti önüne en kısa zamanda çıkarılarak en ağır hesabı verecektir. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyen tüm şer güçleri pişman olacak ve hesabını vereceklerdir.
Star

Somalı Kadınlar Mültecilere Model Olacak 
Vodafone Türkiye, KAGİDER ve Soma Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen ve 10 ayda kooperatifleşerek bölgedeki 370 kadına sürdürülebilir bir gelir kapısı sunan Soma'da Önce kadın eğitim ve üretim merkezi Projesi, Birleşmiş milletler (BM) kadının Statüsü Komisyonu'nun 60. dönem toplantısı kapsamında başarı hikâyesi olarak anlatıldı. New York'ta düzenlenen toplantı öncesi bir grup gazeteci ile bir araya gelen KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Vodafone türkiye üst Yöneticisi (CeO) Gökhan Öğüt ile KAGİDER yönetim kurulu üyeleri projeye ilişkin bilgi verdi. 128 proje arasından birinci seçilen proje Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınlar için de umut ışığı olacak. İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Göç İdaresi ile görüşen KAGİDER yönetimi, eğitim ve üretim odaklı bu modelin mülteciler için 5 ilde hayata geçirilmesi konusunda anlaştı. Bu proje ile küresel bir iş modeli yaratmayı hedeflediklerini belirten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar "Soma modelini Göç İdaresi'ne anlattık. eğer mültecileri entegre etmek istiyorsak hem Türkler'in hem Suriyeliler'in olması gerektiğini vurguladık. Bu model Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afrika ve Ortadoğu'da da uygulanabilir. Göç İdaresi ile 5 ilde 5 merkez kurma planı var. Biz ile Vodafone ortaklığımız çerçevesinde ilerlemek istiyoruz" dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Gerekirse Hapse Gireriz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "506 fezlekenin hepsini devreye sokalım" teklifiyle ilgili, "Getirin bütün dokunulmazlıkları kaldıralım. Kalkarsa, 'Yargı da bağımsız değil, CHP milletvekillerini hapse atarlarsa ne olacak?' diyorlar. Gerekirse bedel ödeyeceğiz, hapse gireceğiz, asla ve asla demokrasi yolundan dönmeyeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu Antalya'da İl Başkanları Toplantısı'nın açılışında özetle şunları söyledi: "TERÖR biteceğine azgınlaştı. Neden? Meşru bir devleti, BM'de tanınan, anayasası, parlamentosu olan, hukukun üstünlüğüne inanan bir devleti gayrimeşru bir organla muhatap ederseniz, bugünkü tabloyu yaratırsınız. 'Bir devleti gayrimeşru organla muhatap edemezsiniz' dedik. Bizi dinlemediler. Bugün geldikleri noktada çözemediler. Efkan Ala 'AKP ile PKK görüşüyor' diyor. Bir siyasal parti ile bir terör örgütünün görüştüğünü İçişleri Bakanı söylüyor. Kim bu işin sorumlusu? AKP'nin tepe yöneticileri, bakanları terör örgütüne yardım ve yataklık yapmışlardır. Terör örgütünün şehirlere silah depolamasına izin vermişlerdir. Güvenlik güçlerinin operasyon yapmasına engel olmuşlardır. Gelen her şehidin sorumlusu AKP'dir ve bu partinin yöneticileridir. Gayet açık, gayet net söylüyorum. (Kürsüden belge göstererek) Bu bir belge, operasyonların durdurulması gerektiği talimatını veren bir belge. 'Dokunmayın onlara, kentleri silah deposu haline getirsinler' diyor. Bir başka belge, operasyona izin istiyorlar, vali altına not düşmüş 'Gerek yoktur' diye. Kimin izniyle bir vali bunu yapabilir. Merkezden talimat gitmeyince bunu bir vali tek başına yapabilir mi? Terör örgütünün bugün şehirleri silah deposu haline getirmesini sağlayan temel aktör, AKP'nin yöneticileridir, dönemin başbakanıdır, şimdiki bakan ve başbakanıdır. Önümüzdeki dönemde her bir il başkanından rica ediyorum, gideceksiniz Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaksınız.
Hürriyet

'İhanet Odağını Ülkem Adına Lanetliyorum' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beyoğlu'ndaki terör saldırısının doğrudan insanı hedef aldığını belirttiği yazılı taziye açıklamasında, "Hiçbir ayrım gözetmeden doğrudan insanı hedef alan menfur saldırıyı gerçekleştiren canileri, onları böyle insanlık dışı bir eyleme azmettiren ve destekleyen her türlü ihanet odağını ülkem, milletin ve hükümetin adına lanetliyorum" şeklinde konuştu ve şunları ekledi: "Hiçbir ayrım gözetmeden doğrudan insanı hedef alan menfur saldırıyı gerçekleştiren canileri, onları böyle insanlık dışı bir eyleme azmettiren ve destekleyen her türlü ihanet odağını ülkem, milletin ve hükümetin adına lanetliyorum. Bu acı olay sebebiyle milletçe hepimiz derin bir acı içerisindeyiz. Bu alçakça saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum." "Bu olay vesilesiyle bir kere daha gördük ki terörün hedefi bütün insanlıktır, insanların yaşama hakkıdır. Dünyanın dört bir tarafından gelen mesajlar bu acının dünyanın her yanındaki insanlarca paylaşıldığını ve terörün gerçek yüzünün bütün dünyada görülmeye başlandığının ispat ediyor. Bu saldırıların kurbanları arasında birçok ülke vatandaşları var. Türkiye olarak biz her zaman teröre karşı net bir duruşa sahip olduk ve terörün dini, dili, ırkı olmadığını kimden gelirse gelsin terörün lanetlenmesi gerektiğini ifade ettik. Bu acı olay, tavrımızın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha göstermiştir."
Vatan

Cumhurbaşkanı Ala'dan Bilgi Aldı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamayla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan telefonla bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, dünkü patlama sonrasında Kısıklı'daki ikametgâhında bulunduğu sırada, konuyla ilgili olarak Davutoğlu ve Ala'yla birer telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan'ın patlamaya ilişkin ayrıntılar ve gelişmeler konusunda İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'dan da telefon aracılığıyla bilgi aldığı kaydedildi.
Vatan

DÜNYA 

Türkiye'ye Karşı Çalıştık 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizinin çözümü için Türkiye ile AB arasında sağlanan anlaşmayı 'olumlu gelişme' diye tanımladı ve ülkesinin 'mülteci deposu'na dönüşme tehlikesinden kurtulduğunu söyledi. Türkiye'nin, üyelik müzakerelerindeki 5 başlık için Kıbrıs Rum vetosunun kaldırılması ısrarlarına rağmen, Brüksel'de sağlanan anlaşmada bunun kabul edilmemesinin, Yunanistan'ın "diplomatik bir galibiyeti" olduğunu belirten Çipras "(Kıbrıs Rum lider) Anastasidis ile yakın işbirliği içinde Türkiye'nin mantıksız taleplerinin görüşme masasından çıkarılması için 10 gün sessiz sedasız çalıştık" dedi. Çipras ayrıca Fransa'nın, Nicolas Sarkozy döneminde bloke ettiği 33'üncü başlığın (mali ve bütçesel konular) açılmasına onay verdiği için Cumhurbaşkanı François Hollande'a teşekkür etti.
Hürriyet

İnerken Yere Çakıldı 
Dubai merkezli düşük maliyetli hava yolu FlyDubai'ye ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Rusya'da Rostov-on-don Havalimanı'na iniş sırasında düştü. Uçağın görüş mesafesi yüzünden ilk denemede pisti pas geçtiği ikinci denemede ise yere çakıldığı öğrenildi. Rostov Acil Durum Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, havalimanına ikinci defa iniş denemesi yaparken uçağın kanadığının zemine çarptığını aktardı. Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığı, hayatını kaybeden 55 yolcudan 44'ünün Rus, 8'inin Ukrayna, 2'sinin Hindistan, birinin ise Özbekistan vatandaşı olduğu bildirildi. Kazada 7 mürettebatın da hayatını kaybettiği açıklandı. Ölenlerden 7'sinin ise çocuk olduğu öğrenildi. Bu arada, düşen yolcu uçağına ait kara kutuları bulundu. Pilotlardan birinin son sözlerinin, "1, 2, bye bye" olduğu duyuluyor ve sonra ses kesiliyor. Uçağın olumsuz hava şartları nedeniyle pilot hatası ya da teknik bir problem sonucu meydana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bölge Valisi Vasily Golubev, uçağın Rostov bölgesindeki olumsuz hava şartları ve şiddetli rüzgar nedeniyle düşmüş olabileceğini ifade etti.
Türkiye

'Bakanlık Formülüne' Savcı Çelmesi 
Brezilya'da yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın bakan olarak kabineye girmesi ve dokunulmazlık altına alınmasına yönelik girişim, Brezilya Anayasa Mahkemesi Savcısı Gilmar Mendes tarafından askıya alındı. Savcı Mendes, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in bu yöndeki girişiminin Silva'yı suçlamalardan aklamak için yapıldığını açıkladı. Devlete ait petrol şirketi Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) ile ilgili yolsuzluk soruşturması kapsamında bugüne kadar birçok kişi gözaltına alındı. Bununla birlikte, birçok kente Silva ve Rousseff'i destekleyen gösteriler düzenlendi. Eylemciler, Rousseff'in 2003- 2010 arasında Petrobras'a başkanlık yaptığı sırada yolsuzluk yaptığı iddiaları nedeniyle muhalefetin istifa talebine karşı çıktı.
Milliyet

'Kızgın Kuşlar' İklim Değişikliğine Karşı 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, popüler mobil oyun uygulaması 'Kızgın Kuşlar'daki (Angry Birds) "Kırmızı" (Red) karakterini iklim değişikliği ile mücadele konusunda BM onursal elçisi olarak atadı. BM, iklim değişikliği ile mücadele eylem planına popüler mobil oyun uygulamasını da dahil etti. Görevlendirmeye ilişkin BM Genel Merkezi'nde tören düzenlendi. Törende Ban Ki-mun, "Kızgın Kuşlar, dünya genelinde milyonlarca insanı eğlendirdi. Şimdi de dünyanın daha iyi bir yer olması çabalarının bir parçası olacaklar. Kırmızı'ya yeşilin peşinden gitmesi için bir sebep göstermekten onur duyuyoruz" dedi. Törende, "Kırmızı"nın iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 21 Mart'tan başlayarak sanal dünya turu gerçekleştireceği belirtildi. Özellikle çocuklar ve gençler arasında popüler olan "Kızgın Kuşlar" oyununun iklim değişikliği ile mücadele kampanyasında kullanılmasıyla çocuklarda iklim değişikliğine ilişkin farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı ifade edildi.
Vatan

Kayıp Dönem Aydınlanıyor 
Arjantin Dışişleri Bakanı Susana Malcorra, aBD'nin, arjantin'de 1976-1983 yaşanan askeri diktatörlük dönemine dair resmi belgelerdeki gizliliğin kaldırılmasına yönelik duyurusuna ilişkin, "Tarihimizin tümüyle anlaşılması ve bazı yaraların sarılması için çok önemli" ifadelerini kullandı. Ülkesinde La Red Radyosu'na konuşan Malcorra, döneme dair askeri ve istihbari kayıtlardaki gizliliğin kaldırılması sürecinin çok dikkatli yürütüldüğünü belirtti. Perşembe günü ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD yönetiminin Arjantin'de askeri darbe sonucu 1976- 1983 yılları arasında yaşanan ülke tarihinin son diktatörlük dönemine dair askeri ve istihbarat kayıtlarındaki gizliliğin kaldırılacağını duyurmuştu.
Star

SPOR 

Karadeniz seferinden liderliği geri alarak dönen Beşiktaş, İstanbul'daki maça tutuk başladı. İki ekip de orta sahada üstünlük kurmaya çalışırken 4. dakikada Eto'o'nun kafa vuruşu Beşiktaşlıların yüreğini ağzına getirdi. Antalyaspor karşısında topa sahip olmakta zorlanan siyah-beyazlılar kanatlarda sıkıntı yaşarken, Antalyaspor bindirmelerle etkili olmaya çalıştı. Dakikalar 27'yi gösterirken Oğuzhan tabelayı değiştirdi. Çaprazda Sosa'yla verkaça giren genç oyuncu plaseyle fileleri havalandırırken durumu 1-0 yaptı. Golden sonra beraberlik için yüklenerek Beşiktaş'ı hataya zorlayan Antalyaspor, 36'da Yekta'yla fırsat yakalasa da değerlendiremedi. Orta sahada istediği dinamizmi yaşayamayan Beşiktaş, ilk yarının son bölümlerinde rakibine açık alanlar bıraksa da son anda gelen müdahaleler sayesinde kalesinde gol görmedi. Gomez'i topla buluşturmakta zorluk yaşayan Beşiktaş ilk 45 dakikalık bölümde başka pozisyona giremeyince soyunma odasına 1-0 üstünlükle gitti. İkinci yarıya Quaresma-Olcay değişikliğiyle giren Beşiktaş, baskısını hissettirmeye başladı. 54'te Beşiktaşlı oyuncular bir el pozisyonuna itiraz ederken dönen topta Makoun'un vuruşu az farkla dışarı çıktı. Pozisyon üretmekte güçlük çekmeyen siyah-beyazlı ekip 62'de bir fırsatı daha değerlendiremedi. Oğuzhan'ın pasıyla ceza sahasına giren Gomez vurmakta gecikince golden oldu. Ömer Şişmanoğlu'nu oyuna alarak hücum gücünü yükselten kırmızı-beyazlılar, arkada açıklar vermeye başladı. Ceza sahasına kadar kısa paslarla giden Beşiktaş, son paslarında tercih hatalarını sürdürünce taraftarlarını rahatlatacak golü bulamadı. Siyah-beyazlılar, Gomez'in etkisiz kaldığı karşılaşmayı 1-0 galibiyetle tamamlayarak derbiyi liderlik koltuğunda rahatça izlemek için evin yolunu tuttu.
Türkiye

Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki derbinin oynanacağı Türk Telekom Arena'da yapılan hiçbir derbi golsüz bitmedi. Galatasaray, yeni stadında Fenerbahçe ve Beşiktaş ile Süper Lig'de 11 defa karşılaştı. Bu maçlardan 8'ini kazanan sarı-kırmızılı ekip, 2 defa yenildi. Sarı-kırmızılı ekip, evindeki son 6 derbiyi de kazanmayı bildi. TT Arena'daki derbilerde toplam 20 gol atan Galatasaray, kalesinde ise 12 gol gördü. Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılan 6 derbide ev sahibi ekip 4, Fenerbahçe 2 galibiyet aldı. Bu statta oynanan 11 derbide sporseverler toplam 32 gol izledi, maç başına gol ortalaması 2,9 oldu. Galatasaray evindeki bütün derbilerde gol atarken, sadece 3'ünde kalesini gole kapattı. Bu sezon şampiyonluk yarışının gerisinde kalan Galatasaray, Beşiktaş'ın eksik maçlarını kazanmasıyla liderlik koltuğundan düşen Fenerbahçe'yi ağırlayacak. TT Arena'da saat 20.00'de başlayacak karşılaşmada Mete Kalkavan düdük çalacak. Derbiye bu sezonki 5. teknik adamı Riekerink ile çıkacak olan Galatasaray, Fenerbahçe'yi yenerek moral bulmak istiyor. Tur umuduyla gittiği Portekiz'de hakem faciasıyla karşılaşan ve Braga'ya 4-1 yenilerek Avrupa Ligi'nde çeyrek finali göremeyen Fenerbahçe de Avrupa'daki yaralarını ligde sarmak hedefinde. Şampiyonluk yolunda kayıp yaşamak istemeyen sarı-lacivertliler, TT Arena'dan zaferle ayrılmanın hesaplarını yapıyor. Galatasaray'da kart cezalısı Olcan Adın ile sakatlıkları bulunan Sabri, Sinan ve Hamit forma giyemeyecek. Fenerbahçe'de ise sakat olan Markovic dışında eksik bulunmuyor.
Türkiye

16. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Yavuz Can, erkekler 400 metre yarı finalinde elendi. ABD'nin Oregon eyaletindeki Portland kentinde düzenlenen şampiyonada milli sporcu, iki numaralı seriden katıldığı yarışta, elemelerdeki 46.82'lik derecesini tekrarladı ve 8. sırada kalarak finale yükselemedi. Batuhan Altıntaş'ın ardından Can'ın da elenmesiyle şampiyonada Türkiye'yi temsil eden sporcu kalmadı.
Milliyet

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, futbolcularla farklı rakamlarla ve farklı şartlarda imzalanan sözleşmelerin büyük sorun olduğunu söyledi. Mali Genel Kurul dün yapıldı ve 10 saat sürdü. 2015'in ilk 5 ayındaki Duygun Yarsuvat ve son 7 ayındaki Dursun Özbek dönemleri masaya yatırıldı. Özbek oylama öncesi konuşmasında "Kulübün mali sorunları üst seviyede. Ancak Galatasaray'ın büyüklüğü yanında çok da büyük değil" diyerek şöyle devam etti: "Borç 331 milyon dolar civarı. 2006'da 100 milyon dolar kadardı. Amatör branşlar her yıl 30 milyon dolar açık veriyor. Ayda 7.5 milyon lira vergi ödüyoruz. Devletten yardım bekliyoruz. Galatasaray, başarı hedefinden vazgeçmez. Futbolda başarı çizgimiz düştü ama yapılanma içindeyiz. A takımı yönetecek teknik direktör gelebilir. Futbolcu sözleşmeleri, Galatasaray'ın başının belası. Herkesle farklı rakam ve şartlara sözleşme imzalanmış. Değiştirmek için harekete geçtik."
Star

Trabzonspor, Sivas engelini aşarak, alt sıralardan uzaklaştı: 1-0. 5'te Aatıf sağ çaprazdan sert vurdu. Esteban direk dibinde tuttu. 35'te Cicinho'nun ortasında Aatıf kafayı vurdu, kaleci ayağıyla çıkarttı. 54'te Cicinho'nun serbest vuruştan ortasında Oumari'nin kafa vuruşu savunmadan kornere çıktı. 61'de Yusuf'un korneri sonrası ceza sahası dışında Aytaç açısını düzeltip yerden sert vurdu: 1-0. 76'da Cardozo ortaladı, Özer aut attı. 77'de önce Burhan, ardından Texeira vurdu, Esteban iki şutta da kalesinde devleşti. 90'da Texeira'nın vuruşunda Esteban tehlikeyi kornerle savuşturdu. Korner'den gelen topa Hasan kafayı vurdu, kaleci bir kez daha köşeden çıkardı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme