22 Mart 2016 Salı

22.03.2016 Genel Gündem


22.03.2016 Salı
GÜNDEM

Korkmak Yakışmaz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük ve en kanlı terör saldırıları dalgalarından biriyle karşı karşıya" dedi ve ekledi: "Bize korkmak yakışmaz." Erdoğan, '5 Bin Köye 5 Bin Orman Eylem Planı ve Türkiye Çınar Yılı / 2016 Projesi ile Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi'nde özetle şunları söyledi: "Nevruz, coğrafyamızda tabiata duyulan sevgi ve hoşgörünün ortak simgesi olan bir bayramdır. Nevruz vesilesiyle bütün vatandaşlarımızın birlik ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Hepinizin Nevruz Bayramı'nı tebrik ediyorum. Tabii ki Nevruz'u bayram olarak değil, kan dökmek olarak telakki edenleri huzurlarınızda lanetliyorum. Bugün burada yeni projelerin müjdelerini veriyoruz. Bir taraftan da yüreğimiz yanıyor. Türkiye bir süredir tarihinin en büyük ve en kanlı terör saldırıları dalgalarından biriyle karşı karşıya. Temmuz ayından bu yana bir yandan PKK ve onunla birlikte hareket etme kararı alan çok sayıda terör örgütü DAEŞ gibi insani ve ahlaki hiçbir ölçü tanımayan saldırılarıyla ülkemizi ve milletimizi hedef almaktadır. Terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizden verdiğimiz şehitlerin ve şehirlerimizdeki canlı bomba saldırılarında hayatlarını kaybeden masumların acısını her zerremizde hissediyoruz. Terör örgütlerinin ülkemizi kanlı gündemlerine hapsetme amacıyla bu eylemleri gerçekleştirdiğini biliyoruz. Onun için bir yandan acımızı yaşar terörle mücadelemizi sürdürürken, aynı zamanda hedeflerimizden kopmuyoruz. Terör musibetinin üstesinden mutlaka geleceğiz. Bize korkmak yaraşmaz, bize korkmak yakışmaz. Biz korkuyu korkutanlardan olacağız. Terörün yeni yöntemlerine karşı biz de yeni mücadele yöntemleri geliştirerek kısa sürede neticeye ulaşacağımıza inanıyorum. Bölgede istediğini elde edemeyen terör örgütleri, büyük şehirlerimizdeki rastgele eylemleri ile doğrudan sivil halkımızı hedef almaya başladı. Buradan milletime çağrıda bulunuyorum. Terör örgütlerine karşı, bu örgütler vasıtasıyla ülkemizi terbiye etmeye çalışanlara karşı Malazgirt ruhuyla, Anadolu Selçuklu ruhuyla, Sulu Osmanlı çınarının azametiyle, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı azmiyle yeni bir seferberlik çağrısı yapıyorum. Terör örgütlerine ve çeşitli kisveler altında onları destekleyen kesimlere karşı yürüttüğümüz mücadelede sürekli Batılı ülkelerin itirazlarıyla karşılaşıyoruz. Neymiş, Türkiye'de demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusunda sıkıntı varmış. Biz demokrasi ile değil terörle, özgürlüklerle değil teröristlerle, insan hakları ile değil terör eylemleri ile mücadele ediyoruz.
Hürriyet


Nevruzun Renkleri 
Baharın gelişini, doğanın uyanışını simgeleyen nevruz, Balkanlardan Orta Asya'ya, Türk dünyası ülkelerinde rengârenk etkinliklerle kutlandı. Edirne'de Trakya Üniversitesi'ndeki kutlamada örste demir dövüldü, nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Yeniçeri kıyafeti giyen öğrenciler kutlamada ok attı. Ankara'da MHP Lideri Devlet Bahçeli nevruz sergisine katıldı, MHP'li İsmet Büyükataman'la yumurta tokuşturdu. Nevşehir'de Hacıbektaş semah ekibi gösteri yaptı. Ateş yakıldı ve demirde örs dövüldü. Eskişehir'de renkli gösterilerin yer aldığı kutlamada Vali Güngör Azim Tuna ile Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan büyükelçileri yakılan ateşten atladı. Manisa'da 476'ıncı Uluslararası Mesir Macunu Festivali, eğlence programları iptal edildikten sonra bir dizi etkinlikle yapıldı. Nevruz ateşinden atlanılıp örste demir dövülürken, şifalı mesir macunu 41 çeşit baharatla karıldı. Kayseri'de Erciyes Üniversitesi ve Kültür Müdürlüğü'nce düzenlenen kutlamada konuk öğrenciler Türk cumhuriyetlerinin bayraklarını taşıdı. Protokol mensupları yumurta tokuşturup ateşten atladı. Bitlis Tatvan'da nevruz, güvenlik gerekçesiyle Van Gölü'nde feribotta kutlandı. Güverteye çıkarak şarkılar eşliğinde halay çeken vatandaşlar, dilek fenerleri uçurdu. Tacikistan'da Nevruz Bayramı için 4 gün resmi tatil ilan edildi. Başkent Bişkek'teki ana meydanda yapılan etkinlikte, vatandaşlara Nevruz'un en önemli simgesi olarak görülen Sümelek tatlısı ikram edildi. Vatandaşlar tiyatro ve dans gösterileri ile halk oyunlarını izledi. Özbekistan'da ülke genelinde konserler ve halk oyunları gösterileri yapılırken, halka Özbek pilavı ve tatlı ikram edildi. Azerbaycan'ın Şeki kentinde yöresel kiyafetli sanatçılar, pehlivanlar, cambazlar, halk oyunu ekipleri gösteri yaptı.
Hürriyet

Nusaybin'de Hain Tuzak: 5 Şehit 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lı teröristlerin daha önce yola döşedikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu Özel Harekat polisi Gökhan Osman Karaduman şehit oldu. Devam eden operasyonlarda teröristlerin yine yola döşedikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu dört asker daha şehit düştü, 5 askerle bir polis de yaralandı. Nusaybin'de jandarma ile polis Özel Harekat timlerinin ortak yürüttüğü operasyon devam ediyor. Dicle Mahallesi'nde dün güvenlik güçlerini taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında, PKK'lı teröristlerce önceden yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu araç içinde bulunan Özel Harekat Şube'de görevli Gökhan Osman Karaduman şehit oldu. Gün içinde devam eden operasyonlarda da PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Teröristlerin yine yola döşedikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu dört asker daha şehit düştü. Saldırıda beş asker ile bir polis de yaralandı. Şehit askerlerden 25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Emre Tunca'nın acı haberi Ankara'nın Çubuk ilçesindeki ailesine verildi. Çubukspor'un eski futbolcularından Bahtiyar Tunca'nın tek oğlu olan şehit Emre Tunca'nın bir yıl önce nişanlandığı ifade edildi. Şehit Jandarma Özel Harekat Uzman Onbaşı Gökhan Bayraktar'ın (23) şahadet haberi, İzmir'in Menderes ilçesinde yaşayan ailesine ulaştırıldı. Çocuklarının şehadet haberini alan baba Necaattin ve anne Filiz Bayraktar büyük üzüntü yaşadı. Şehidin, 10 gün önce izinli olarak İzmir'e geldiği ve şehit olmadan önce de telefonla anne ve babasıyla görüştüğü belirtildi. Şehit Uzman Çavuş Hidayet Atmış'ın (37) Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde oturan babası Hacı ile annesi Meryem Atmış'a acı haber verildi. Anne ve babayı eve gelen yakınları ve komşuları teskin etmeye çalıştı. Şehit Atmış'ın evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenildi.Jandarma Astsubay Halit Halal'ın da(30) Hatay'ın Hassa ilçesine bağlı Akkülek Mahallesi'nde oturan ailesine acı haberi kaymakam verdi. Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal'ın da kardeşi olan şehidin, evli ve 2 çocuk babası olduğu belirtildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 114,5016-114,5942   
ABD Doları 2,8639-2,8649/Euro 3,2204-3,2224/İngiliz Sterlini 4,1184-4,1210

Gömlekte Milli Atak 
Gömlek markası Tudors bundan 4 yıl önce kuruldu. Kısa zamanda hızla büyüyen Tudors dünyanın önde gelen perakende dergilerinden Retail&Leisure International tarafından da Güneydoğu Avrupa'nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak gösterildi. Tudors'un kurucusu Ayaydın Tekstil Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Ayaydın 8 yıldır tekstil sektöründe. Yaşar Ayaydın, perakende sektörüne adımı Cobald markasıyla atmıştı. Cobald markasını bir üst seviye taşımak için Tudors markasını kuran Ayaydın, ilk Tudors mağazasını da Bakırköy'de açtı. 4 yıl içinde Tudors'un İstanbul'da 44 mağazası, Türkiye genelinde de 156 mağazası oldu. Tudors'un Türkiye'deki tüm mağazaları kendilerinin, yurt dışında ise franchise ile büyüyorlar. Tudors yakında İtalya ve İngiltere'de de mağaza açmayı planlıyor. Yurt dışında 33 mağazası olan Tudors, Sırbistan'da da pazar lideri. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iş dünyasının temsilcileriyle gerçekleştirdiği Sırbistan gezisine de katılan Yaşar Ayaydın, "Sırbistan bizim için iyi bir örnek oldu. Orada hızla mağaza açtık. Yerel markalarının güçlü olmasına rağmen kısa sürede pazar lideri olduk" diyor. Tüm üretimini Türkiye'de yapan Tudors'un mağazalarında 700 kişi çalışıyor. Ayaydın, Tudors mağazalarının yüzde 25'inin AVM'lerde, diğerlerinin de caddelerde olduğunu anlatıyor. Gömlek işine başladıkları ilk yıllarda satışlarının yüzde 80'inin klasik kesim olduğunu, ancak son 4 yılda yüzde 75 slim fit gömlek modellerini sattıklarını söylüyor.
Hürriyet

İnterneti Olan Yatırımcılarla Ortak Olacak 
Elindeki parası, iş kurmaya yetmeyenle, iş kurmuş ama sermayeye de ihtiyacı olanlar buluşacak. Üstelik aynı girişim için çok sayıda kişi bir araya gelebilecek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'kitle fonlaması' adı verilen sistemi, Türkiye'de hayata geçirmek için çalışma yaptıklarını, buna ilişkin kanun çalışmasını birkaç ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Şimşek, "Bununla girişimcilerimiz mevcut şirketlerini veya iş fikirlerini 75 milyona duyurabilecek ve şirketlerine ortak bulabilecek. İnternet erişimi olan herkes bu girişimlere ortak olabilecek, bu girişimlerden yüksek miktarda kâr elde etme imkânına kavuşacak" dedi. Kitle fonlaması, başta ABD olmak üzere birçok ülkede önemli bir yatırım yolu. Bu yolla yatırımcılar, mekana ve sınıra bağlı kalmadan dünyanın her yerinde yatırımlara ortak olabiliyor. 2012 yılında 2.7 milyar dolar olan kitle fonlaması büyüklüğü, 3 yıl içinde 13 kat artarak geçen yıl 34.4 milyar dolara yükseldi. Şimşek, bu rakamın 2016 yılında küresel girişim sermayesi yatırımlarını aşmasının beklendiğini bildirdi.
Türkiye

Maden Devlet Eliyle Aransın Çevre Tahribatı Son Bulsun 
Türkiye'de maden denince akla gelen "kesilen ağaçlar, tahrip edilen çevre" görüntüsünün devlet eliyle önlenmesi istendi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, bazı çevrelerin hükümeti eleştirmek için madencileri kullandığını belirterek, "Maalesef hükümeti eleştirmek için madenciler kullanılıyor. Burada belirtmek istediğim bir konu da şu ki; sahadaki ağaçları madenciler değil Orman Genel Müdürlüğü kesiyor. Bizden hem kesme hem yeni ağaç dikme parası alınıyor. Kestiği ağacı da kozalağına varıncaya kadar götürüyor" dedi. Kahyaoğlu şunları söyledi: "Ülkede refahı artıracak değer varsa çevreyi bozmadan çıkarmalı. Bir ağaç 10 yılda yetişiyor ama bir maden için dünyanın altüst olması ve milyonlarca yıl geçmesi lazım. Firmalar sondaj yapmak için mecburen doğayı tahrip ediyor. Maden Tetkik ve Arama (MTA) gibi çok değerli bir kurumumuz var. Kuruma 500 milyon liraya, 1 milyar liraya bir makine alınsın. Sondajı devlet yapıp ihale açsın. Zaten cevher varsa madenci o parayı verir.
Türkiye

80 Milyona Net Mesaj Bağlıyız Biz 
Turkcell'in, çekimlerinin büyük bölümü Anadolu'da gerçekleştirilen, "Bağlıyız biz" temasını taşıyan yeni reklamlarıyla teknoloji ve değerlere bağlılık mesajı verecek. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Bağlıyız biz" söylemlerinin, Türkiye'nin birbirine bağlı olmaya daha çok ihtiyacı olduğu düşünülerek yaratıldığını kaydetti. İstanbul, Konya, Düzce, Zonguldak gibi çeşitli kentlerin farklı mekanlarının kullanıldığı reklam filminin ilk gösteriminde konuşan Terzioğlu, "Biz Türkiye'yi 20 yılı aşkın süredir teknolojik olarak birbirine bağlıyoruz. Düşündük ki bugünlerde Türkiye ailesi olarak birbirimize bağlı olmaya daha çok ihtiyacımız var. Bu yüzden 'Bağlıyız biz' reklam kampanyamızı yaptık" dedi. Turkcell'in, 1994'te teknolojiyle insanları birbirine bağlamaktan yola çıktığını anlatan Terzioğlu, "Bağlıyız biz" söyleminin altında yatan stratejide iki önemli değer olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Bunlardan birincisi, bağlanmanın yeni tanımı: 4.5G teknolojisiyle bağlantının tanımının tamamen değiştiği zamanlardayız. Artık iyi bir bağlantı lüks değil, temel ihtiyaç. Akıllı telefon, yerini akıllı şehirlere bırakıyor. Bağlandıkça özgürleştiğimiz, var olduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Bu gerçekliğin farkında olan Turkcell, insanımızın hayatını zenginleştirmek için dünyanın en mükemmel mobil bağlantısını bize ulaştırıyor." açıklamasını yaptı.
Milliyet

THY Nereye Batman Ve Superman Oraya 
Bu yılın en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen "Batman Superman Adaletin Şafağı" filminin galası New York'ta gerçekleştirildi. Ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları'nın (THY) yaptığı film, aynı zamanda Batman ve Superman karakterlerini ilk kez beyaz perdede bir araya getirdi. Radio City Music Hall'de ilk gösterimi yapılan filmin başrol oyuncularından Ben Afşeck (Batman), Henry Cavill (Superman), Gal Gadot (Wonder Woman) ve Jesse Eisenberg'ın (Lex Luthor), Yönetmen Zack Snyder, ünlü oyuncu Will Smith ile Warner Bross'ın CEO'su Kevin Tsujihara ve Hollywood dünyasının ünlü isimleri ilk gösterim heyecanına ortak oldu. Ev sahipleri arasında THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın da yer aldığı galada, davetliler kırmızı halı yerine Batman'ın ana rengini simgeleyen siyah halı üzerinden yürüyerek salona geçti. Soğuk havaya rağmen salonun çevresinde 3 bin Batman Superman hayranı da yıldızlara tezahürat yaptı
Vatan

Enerji Bakanı'ndan Çin'e Yatırım Çıkarması 
Enerjide dışa bağımlılığını azaltmayı planlayan Türkiye, yerli kaynaklara ağırlık veriyor. Dünyanın önde gelen Çinli enerji firmaları yatırım için Türkiye'ye davet edilecek. Enerji alanında yatırım ve işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin'e gidiyor. Dört gün boyunca Çin'de üst düzey temaslarda bulunacak olan Albayrak, Türkiye'nin yeni dönemdeki hedeflerini ve projelerini Çinli muhataplarıyla paylaşacak. Albayrak, işbirliği ve yatırım imkanlarını anlatacak. Bakan Albayrak'ın görüşme listesinde finanstan yenilenebilir enerjiye, madencilikten termik santrale kadar çok sayıda alanda yatırım yapan dünya devi Çin firmaları yer alıyor. Enerji Bakanı Albayrak, Çin ziyaretinin ilk ayağında başkent Pekin'de temaslarda bulunacak. Pekin'de Rüzgar Merkezi'ni gezerek, dünyanın en önemli rüzgar enerjisi firmaları ile biraraya gelecek. Albayrak daha sonra, Çin Kalkınma Bankası ve bazı finans kuruluşları ile görüşmelerde bulunacak. Burada Türkiye ekonomisinin istikrarını ve güvenli yatırım ortamını anlatacak. Türkiye'deki projelere yatırım çağrısı yapacak. Daha sonra, Çin Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri ile görüşecek olan Albayrak, Çinli mevkidaşı ile iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğini masaya yatıracak. Albayrak, Pekin'deki programının son ayağında Çinli kömür devleri ile biraraya gelecek. Enerji Bakanı Albayrak, Çin ziyareti kapsamında Weihai şehrine geçerek burada faaliyet gösteren Çin'in milli nükleer teknoloji şirketi SNPTC'nin 3. Nesil Nükleer Santral olarak bilinen CAP 1000 Nükleer Santrali'nde incelemelerde bulunacak. Yetkililerden santral hakkında bilgi alacak. Albayrak daha sonra Şangay'a geçerek Nükleer Mühendislik Araştırma ve Dizayn Enstitüsü'nü de ziyaret edecek.
Star

KOSGEB Desteklerinin Üst Limitleri Artırılıyor 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık "KOSGEB Genel Destek Programı üst limitleri yüzde 74 artırılarak, 270 bin liradan 470 bin liraya çıkarılacak" dedi. Işık, KOSGEB İcra Komitesi Toplantısı'nda alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantıda, KOBİ ve girişimciler için geliştirilebilecek yeni destek modelleri üzerinde konuştuklarını anlatan Işık, Genel Destek Programı'nın yeniden revize edilmesini ve program kalemlerinin tamamındaki üst limitlerde artış yapılmasını kararlaştırdıklarına dikkati çekti. Işık, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Toplantısı'nda alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Işık, yapılan değişiklikle nitelikli eleman istihdam desteğinden 2 yıllık meslek yüksekokulları mezunlarının da yararlanmasının önünün açılacağına işaret etti. Danışmanlık desteği kapsamında KOBİ danışmanlarından alınacak hizmetlerin desteklenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Işık, Genel Destek Programı Uygulama Esasları'nın yürürlüğe girmesiyle revize edilen destek üst limitlerinin geçerli olacağının altını çizdi. Bu kapsamda, yurt içi fuar desteği üst limiti 30 bin liradan 45 bin liraya, yurt dışı iş gezisi ile eğitim destekleri üst limitleri 10 bin liradan 20 bin liraya, tanıtım desteği üst limiti 15 bin liradan 25 bin liraya çıkarılacak.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Fonda Silah Dilde Barış 
Diyarbakır Bağlar'da dün yapılan Nevruz Bayramı kutlamasına katılım önceki yıllara oranla düşüktü. Meydandaki terör örgütü PKK ve YPG şamaları, Kürdistan bayrakları ve tişörtleri ile platformdaki terörist başı Abdullah Öcalan ve Kalaşnikof'lu posterler dikkat çekti. Platform önündeki Nevruz ateşini Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı birlikte yaktı. Bu nevruzu çatışma ve ölüm haberleri altında kutladıklarını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'a bir mektup göndereceklerini belirterek şunları söyledi: "Ördüğünüz o barış yolu, Dolmabahçe Mutabakatı'nda dile getirdiğiniz yola bağlıyız. Müzakere dediğiniz şey çatışma çözümlerini ortaya koyarak ortak noktada buluşmaktır. Kürt halkı korkmadan bütün halklar gibi özgürce yaşamak istiyor. Başkasından bir şey değil kendisinden çalınanı istiyor. Bizler yeniden barış masasına dönülmesi ve yeni bir barış dilinin kurulması için inisiyatif almaya hazırız. AKP birleştirici bir parti değildir." HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "İmralı Heyeti olarak Sayın Başbakan'a çağrı yapıyorum. Açın İmralı yolunu sizinle mutabakat kaldığımız ne varsa oradan başlatalım bir hafta içinde ülkemizin çehresini değiştirelim" dedi.
Hürriyet

AB İçin Yoğun Mesai Başlıyor 
Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma gereği Türkiye'nin vize serbestisi için nisan ayı sonuna kadar birçok düzenlemeyi hayata geçirmesi gerekiyor. Meclis'ten hem AB'ye ilişkin düzenlemelerin hem de hükümetin eylem planında yer alan ancak henüz yapılmayan bazı reformların geçmesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün yapacağı grup toplantısında çağrıda bulunması ve Meclis'e tüm bu düzenlemelerin sevk edileceğini açıklaması bekleniyor. Davutoğlu'nun, grup başkanvekillerinden muhalefet ile görüşülmesini isteyeceği ifade edildi. Ancak muhalefetten destek çıkmazsa B planı devreye girecek ve Meclis düzenlemeler geçene kadar, "7/24" çalışacak. Hükümetin 10 Aralık'ta açıkladığı eylem planında yer alan vaat ve reformlar için öngörülen süre dün doldu. 21 Mart'a kadar gündeme gelmesi gereken reform ve vaatlere ilişkin Davutoğlu'nun bugün grup toplantısında açıklama yapması bekleniyor.
Milliyet

'Teröre Karşı Gerekli Tüm Tedbirler Alınıyor' 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin ertelenmesi için "Zor bir karardı almak zorundaydık" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'na verilen arada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Terör olaylarına ilişkin gerekli tedbirlerin alındığını belirten Kurtulmuş, "Bunların bir kısmı engelleniyor ama bir kısmı İstanbul'da olduğu gibi engellenemiyor" dedi. G.Saray-F.Bahçe derbisinin güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesine de değinen Kurtulmuş, konu üzerinden spekülasyon yapılmaması gerektiğini kaydetti. "Ortada son derece ciddi bir, tedbir almamız gereken istihbarat bilgileri vardı" ifadesini kullanan Hükümet Sözcüsü, "Bunlar birbirlerini üst üste teyit ediyorlardı, sonuç itibarıyla da bu adım atıldı. Bu derbide ortaya çıkacak bir terör eylemi çok ağır bir fatura çıkarabilirdi. Bu zor bir karardı ama bu kararı almak durumundaydık" diye konuştu.
Vatan

Gizli Tanıklara İlk İddianame 
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl önce İlhan Cihaner ile 12 kişinin tutuklanmasına neden olan dönemin İliç Cumhuriyet Savcısı gizli tanık "Efe" ve "Munzur" kod adlı Serkan Zirek hakkında hazırlandığı iddianamede sanıkların terör örgütüne üye olmak, yalancı tanıklık ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçlamasıyla 35 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasını istedi. İliç Cumhuriyet Savcısı olan Bozkurt, Ergenekon savcılarına gizli tanık "Efe" kod adıyla ifade vermiş ve Erzincan'daki Ergenekon davasının açılmasına neden olmuştu. Açılan davada Emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı ileri sürülen İrtica ile Mücadele Eylem Planını uyguladıkları iddiasıyla Orgeneral Saldıray Berk, Başsavcı İlhan Cihaner, MİT Bölge Müdürü Ş.D., Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay R.G.'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Dursun Çiçek, avukat kızı İrem Çiçek aracılığıyla gizli tanık "Efe" hakkında şikayetçi olmuş. Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında Bozkurt Ankara'da gözaltına alınmıştı. Savcılık 5 saat ifadesini aldığı Bozkurt'un 'yalancı gizli tanıklık ve hürriyeti tahdit' suçlamasıyla tutuklamasını isteyerek mahkemeye sevk etmiş, ancak mahkeme adli kontrol tedbirleri uygulanma şartıyla serbest bırakmıştı.
Vatan

DÜNYA

Obama, Küba'nın Devrim Sarayı'nda 
Küba'ya önceki gün giderek 88 yıl sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, dün başkent Havana'daki Devrim Sarayı'nda Küba Devlet Başkanı Raul Castro (85) ile bir araya geldi. Dün güne Devrim Meydanı'nda Küba'nın 19'uncu yüzyılda İspanya'ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan şair Jose Marti'nin anıtını ziyaret ederek başlayan Obama, anı defterine "Vatanının bağımsızlığı için canını veren Jose Marti'ye hürmet sunmak büyük bir onur. Onun özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkına olan tutkusu bugün Küba halkında yaşıyor" diye yazdı. Castro ve Obama'nın görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısındaysa zaman zaman tansiyon yükseldi. ABD Başkanı Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerde bahar havasının esmesi için Küba'nın demokrasi ve insan hakları konusunda adım atması gerektiğini söyledi. Obama, "Demokrasi ve insan hakları dâhil, hala ciddi farklılıklarımız var" diye konuştu. Obama'nın konuşmasını dinlerken zaman zaman sinirlendiği gözlemlenen Castro ise, ABD'yi demokrasi ve insan hakları konusunda çifte standarda sahip olmakla suçladı. Küba'nın kadın eşitliği, sağlık ve eğitim konusundaki başarılarına dikkat çeken Castro, "Yurttaşlarına ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti sunmayan bir ülkenin Küba'ya insan hakları konusunda ders vermeye çalışması anlaşılamaz" dedi.
Hürriyet

Rıza Zarrab ABD'de Tutuklandı 
İran asıllı işadamı Rıza Zarrab, İran'a yönelik yaptırımlardan kaçınmak için İran hükümeti ve diğer kuruluşların kurduğu mekanizmanın parçası olmak suçlaması yüzünden ABD'de tutuklandı. El Cezire Türk'ün haberine göre, İran asıllı işadamı Rıza Zarrab, ABD'nin Miami kentinde tutuklandı. Zarrab'a yönelik suçlama, İran hükümeti ve diğer kuruluşların Tahran'a yönelik uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için kurduğu mekanizmanın parçası olarak yüzlerce milyon dolarlık işlemlere karıştığı yönünde. Zarrab ve iki İranlı daha hakkında Manhattan'da bu suçlamalarla dava açılmıştı. Rıza Zarrab, Türkiye'de 17-25 Aralık sürecinde tutuklanmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.
Türkiye

Yunan Adasında KKTC Damgası Krizi 
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında varılan göç anlaşmasının uygulanması amacıyla görev yapacak Türk yetkililer, dün Yunanistan'a giderken, iki ülke arasında "KKTC damgası krizi" patlak verdi. Türkiye'ye iade edilmesi öngörülen sığınmacıların işlemlerini gözlemlemek üzere Yunan adalarında bulunacak Türk yetkililer dün görev yerlerine ulaşırken, Sakız Adası'nda bulunması planlanan bir Türk polisinin pasaportunda KKTC damgası olduğu ortaya çıktı. Yunanistan, KKTC damgası bulunan pasaport taşıyan kişilerin ülkeye girişine izin vermiyor. Türk polislerin bu durumu bilmemesine ihtimal vermediklerini belirten Yunan yetkililer, olaya tepki gösterdi. Krize Yunan Ulusal İstihbarat Teşkiları'nın da dahil olduğu aktarıldı.
Milliyet

Londra Jeanne D'arc'ın Yüzüğü Geri İstiyor 
Fransa, Yüzyıl Savaşları sırasında İngiliz işgaline karşı mücadele eden kahramanları Jeanne d'Arc'ın 600 yıl sonra ülkesine dönen yüzüğü için Londra yönetimini karşısına aldı. İngiliz yanlıları tarafından yakalandıktan sonra diri diri yakılan Jeanne d'Arc'ın yüzüğünün, yakın zamanda Fransızlar tarafından Londra'da düzenlenen bir müzayedede 376 bin 833 Euro karşılığında satın alındığı ortaya çıkmıştı. Vendee bölgesinde bulunan Puy de Fou Tema Parkı yetkililerince satın alınan yüzük, pazar günü 5 bin kişinin katıldığı bir törenle, parkta sergilenmeye başlamıştı. Parkın kurucusu Philippe de Villiers, İngiliz hükümetinin yüzüğün satışının AB yasalarına uygun gerçekleşmediğini öne sürerek tarihi parçanın Londra'ya iadesini talep ettiğini açıkladı. Satışın tamamen yasal olduğunu vurgulayan de Villiers, Fransızlar için sembolik öneme sahip olan yüzüğü iade etmeyeceklerinin altını çizerken, "İngilizler yüzüğü görmek istiyorlarsa bundan sonra Puy de Fou'ye gelecekler" diye konuştu.
Vatan

Putin'den Ukrayna'da Yeni İhlal 
Ateşkes anlaşmasını ihlal ederek Suriye'de sivilleri katleden Putin rejimi, bu kez de Minsk anlaşmasını ihlal etti. Minsk anlaşması uyarınca, Rusya'nın "yasadışı gözaltına alınmış şahısları serbest bırakması" gerekiyor. Rusya'nın Donetsk kentindeki mahkeme, hukuksuzca tutuklanan Ukraynalı kadın pilot Nadejya Savçenko'yu 2014 yılında Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalar sırasında hayatını kaybeden iki Rus gazetecinin ölümüne neden olmaktan suçlu buldu. Savcılığın hakkında 23 yıl hapis cezası istediği Savçenko'nun alacağı ceza, bugün okunacak gerekçeli kararın ardından belli olacak. AB ve ABD Savçenko'nun derhal serbest bırakılmasını talep etti. Ülkesinde 'kahraman' olarak görülen Savçenko 2014'te Ukrayna Parlamentosu milletvekilliğine seçilmişti.
Star

SPOR  

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe maçının arkasında başka sebepler aramak istemediklerini söyledi. Süper Lig A.Ş. panelinin çıkışında soruları cevaplayan Başkan Orman, sosyal medyaya düşen Aziz Yıldırım'la Pereira arasındaki görüşmede "Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra" ifadelerinin derbinin oynanacağı tarihe yorumlanmasını, "Böyle bir uzlaşmanın olmadığını düşünüyorum. Maç kimsenin keyfine göre ertelenmedi. Terör yüzünden ertelendi" şeklinde değerlendirdi. Orman, "Aziz Yıldırım geçenlerde TFF'den söz aldıklarından bahsetti. Biz tek sözümüzü oyuncularımızdan ve teknik ekibimizden alırız. Şampiyonlukla alakalı kimseden söz almak gibi bir beklentimiz yok" diye konuştu. Siyah-beyazlı takımın başkanı Aziz Yıldırım'a verilen sözlerle neyin kastedildiği sorusuna ise "Onu muhataplarına sormak lazım" şeklinde cevapladı. İki tarihi rakip arasında önceki gün oynanması gereken ancak son anda ertelenen derbinin somut verilere dayandığını dile getiren Fikret Orman, "Hamdolsun Beşiktaş maçında bir terör olayı olmadan karşılaşmayı oynadık. İçişleri Bakanlığı tarafından bu ertelemenin yapıldığı ifade ediliyor. Ortada somut bir şeyler olmasa devlet böyle bir erteleme istemez. Bu olayla ilgili spekülasyonlara inanmak istemiyorum. Arkasında başka bir niyet olduğunu düşünmek istemiyorum" diye konuştu.
Türkiye

Türkiye'yi yasa boğan bombalı saldırıların ardından gelen ihbar haberi üzerine ileri bir tarihte oynanmasına karar verilen Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde kırılacak rekor da ertelenmiş oldu. Sarı-kırmızılı taraftarlar takımın kötü gidişine aldırmadan maç öncesi biletlere hücum etmişti. Bu sezon 33 bin kombine satan Galatasaray'da, taraftarlar 18 bin 600 bilet satın aldı. Karşılaşma oynanabilseydi, TT Arena'nın tribünlerinde 51 bin 600 kişi yer alacaktı ve bu da sezonun rekoru olarak kayıtlara geçecekti. Galatasaray Kulübü ertelenme kararından kısa bir süre önce twitter'dan derbi için 1000 biletin kaldığını duyurmuştu. Yani büyük olasılıkla satılacak olan son biletlerle birlikte derbideki seyirci sayısı 52 bin 600 olacaktı. Öte yandan ertelemeye ilk anlarda tepki gösteren sarı-kırmızılı taraftarlar, durumun ciddiyeti anlaşılınca karara destek verdi. İstihbarat birimlerince, terör örgütü IŞİD'in, taraftarların arasına militanlarını sokarak canlı bomba eylemi ve ardından silahlarla rastgele ateş açarak kaos oluşturulacak kanlı eylem planladığı ortaya konulunca tedirginlik arttı. Sarı-kırmızılılar sosyal medyada yaptıkları yorumlarda, nisan ayında oynanması planlanan derbide en üst düzey seviyede güvenlik önemleri alınması gerektiğini ifade ettiler.
Türkiye

A Milli Futbol Takımı, perşembe günü Antalya'daki İsveç, salı günü ise Avusturya ile deplasmanda yapacağı karşılaşma için toplandı. Bayer Leverkusen forması giyen Hakan Çalhanoğlu'nun ise hasta olmasına rağmen bugün Antalya'daki kampa katılacağı öğrenildi. UEFA Avrupa Ligi'nde 17 Mart'ta Leverkusen'in Villarreal ile oynadığı rövanş mücadelesinde 39 derece ateşle ve iğneyle görev yapan Çalhanoğlu, hastanede yapılan yoğun tedaviye rağmen ligdeki Stuttgart müsabakasına yetiştirilemedi. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in, EURO 2016'ya kısa bir zaman kala bütün futbolcuların son durumunu görmek istemesi üzerine Hakan Çalhanoğlu'nun dün son kontrolleri yapıldı. Ve yıldız futbolcunun Regnum Carya Golf & Spa Resort'daki kampa bugün dahil olacağı bildirildi. Büyük bir fedakârlık yapan Çalhanoğlu'nun takım arkadaşlarını yalnız bırakmak istemediği ifade edildi.
Milliyet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Süper Lig kulüpleri, teröre karşı tek yumruk oldu. Süper Lig AŞ Panelinin ardından Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde 15.00'de başlayıp, 17.30'da biten toplantıya İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, kulüp başkanları ve Fener'i temsilen Şekip Mosturoğlu katıldı. Erdoğan, kulüp başkanlarına "Teröre karşı herkesin birlik beraberliğe ihtiyacı olduğu zamandayız. Tek ses olmamız önemli. Bütün kulüplerimiz böyle bir zabanda tek yumruk olmalı. Futbolun birleştirici gücünü kullanalım" dedi. Kulüp başkanları tek tek söz alarak, "Terörü lanetliyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğiz ve üzerimize düşen ne görev varsa yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştular. Toplantı sonrası konuşan Gümüşdağ, "Teröre karşı tek vücut olduğumuzu, Cumhurbaşkanımızın önünde sergilemek istedik. Bu süreçte de bundan sonra da tek güç tek ses olacağımızı ifade ettik. Gerek emniyet güçlerimizin gerek silahlı kuwetlerimizin mücadelesine destek veriyor ve kolaylıklar diliyoruz" dedi. Kulüpler Birliği'ni kutlayan Erdoğan'ın toplantıda başkan ve temsilcilerine "Avrupa'da başarı için futbolu geliştirin" dediği öğrenildi.
Star

Kulüpler Birliği Vakfı, teröre karşı birlik çağrısı yaptı. Vakıf dün Süper Lig A.Ş.'nin işleyiş esasları üzerine istişarede bulunmak üzere bir toplantı düzenledi. Zirveden sonraki panelde Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, 18 kulübün temsilcilerini sahneye davet ederek teröre karşı kol kola hatıra fotoğrafı çektirdi. Gümüşdağ "18 kulüp teröre karşı omuz omuza birliktedir. Hafta sonu tüm maçlara 'Teröre hayır' pankartıyla çıkılacak" dedi. Vakıf Başkanı Gümüşdağ, panelde ise Süper Lig AŞ için 18 kulüp başkanının ıslak imza attığını söyledi. Kulüplerin, Süper Lig AŞ'nin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Gümüşdağ, "18 Süper Lig kulübünün bu düşüncesini, başkanlar düzeyinde ıslak imza altına almış durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz. Süper Lig AŞ Kanunu'nun meclis kapanmadan yetişeceğini umuyoruz" açıklamasını yaptı. Gümüşdağ, yayın ihalesinde TFF'nin alacağı yüzde 12 payın yüzde 4'e düşürüleceğini hatırlatarak, "Kalan yüzde 8'in de kulüplere dağıtılması mutabakatımız var" dedi. Süper Lig AŞ danışmanı Nic Coward, kulüplerin kendi kaderleri ve Türk futbolu konusunda daha fazla sorumluluk almak istediğini vurgulayarak, "Avrupa bu gelişmelerin farkında. Buradaki gücü görüyorlar" diye konuştu. Diğer danışman Peter Kenyon ise Türk futbolunun değişip büyüyeceğini kaydetti.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme