27 Mart 2016 Pazar

27.03.2016 Genel Gündem


27.03.2016 Pazar
GÜNDEM

Siz Kimsiniz Ya 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MİT TIR'ları haberleri nedeniyle yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün duruşmasına katılan yabancı ülke temsilcilerine sert tepki gösterdi ve "Siz kimsiniz ya? Burası Türkiye. Konsolosluk binası veya sınırları çevresinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabi" dedi. İstanbul'da Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı'nın açılışında konuşan Erdoğan özetle şöyle konuştu: "Bugün yaşadığımız sıkıntıların sebeplerinden birinin de Türkiye'nin 2023 hedeşeri doğrultusunda sürdürdüğü kararlı yürüyüşü ve bundan kaynaklanan endişeler olduğunu gayet iyi biliyoruz. Biz ne zaman yeni Türkiye dedik, büyük Türkiye dedik, işte o zaman akılla, mantıkla izah edemeyeceğimiz hadiselerin seyrine aykırı bir sürü sorunu önümüzde bulduk. Allah aşkına soruyorum sizlere; Türkiye'nin güney sınırındaki ilçelerinde terör örgütünün başlattığı kalkışmanın mantıklı bir izahı var mı? En başta bölgede yaşayan insanlarımıza zarar veren, sıkıntı veren bu eylemleri hayatın doğal akışına uygun saymak mümkün mü? Sen yol yapacaksın, birileri gelecek oranın müteahhitlerini tehdit edecek. Sen havalimanı yapacaksın, havan topuyla vuracak. Bunu kime yapıyoruz? Orada yaşayan Kürt kardeşlerimize. Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? İnsanilikten nasibini almamış mahlûklar bunlar. Bunlara methiyeler düzen bir kısım sözde akademisyenlerin ilimden bir nasibi olabilir mi? Suriye'deki gelişmelerin böylesine mahiyetle yön değiştirmesi, bölgenin kendi dinamikleriyle açıklanabilir mi? DAİŞ bahanesiyle oynanan oyunların gerisindeki niyetleri, hedeşeri görmemek için herhalde kör olmak lazım. Bölücü terör örgütüne kucak açanların, kol kanat gerenlerin endişesi herhalde bu her taraşarından zavallılık akan teröristlerin kendileri değil. Türkiye'yi 1959 yılından beri AB kapısında bekletenlerin bilhassa son 10 yılda kabul ettikleri üyelere baktığımızda meselesinin kriterler olmadığını gayet iyi anlıyoruz. İşte dün (önceki gün) malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya? Sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil. Burası Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları çevresinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabi. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyor. Değerli arkadaşlar, oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemli.
Hürriyet


İlk Şehit 
Kuzey Irak'ta Musul yakınlarında IŞİD ile Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar sürerken dün saat 15.10'da IŞİD bölgesinden atılan Katyuşa roketatarına ait bir mermi Başika Kampı'na düştü. Genelkurmay Başkanlığı, saldırıyı kampın bulunduğu yerin resmi adı olan 'Gedu Üs Bölgesi' olarak duyurdu. Saldırıda Üsteğmen İsmail Cazgır (28) şehit düşerken, 1 asker de yaralandı. Yaralı asker helikopterle getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Şehit Cazgır'ın İzmir Karşıyaka Çarşı'daki babası Haluk Cazgır acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Üsteğmen Cazgır'ın daha önce Şırnak, KKTC ve Çorlu Topçu Alayı'nda görev yaptığı, birkaç ay önce geçici görevle Kuzey Irak'a gittiği belirtildi. Katyuşa mermisinin IŞİD bölgesinden geldiğinin anlaşılması üzerine 40 kilometre menzilli Fırtına obüsleri IŞİD mevzilerini top ateşine tuttu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, hedeflerin koalisyon güçlerinin, ardından Türk jetleri tarafından vurulduğu belirtildi. Açıklamada: "Bölgedeki DEAŞ Terör Örgütüne ait dört hedef Koalisyon Güçlerine bağlı savaş uçaklarıyla vurulmuştur. Hemen ardından bölgede tespit edilen dört ilave hedef Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklarla yoğun bir şekilde ateş altına alınmış; hedeşer tam isabetle imha edilmiştir" denildi
Hürriyet

EKONOMİ 

Gram Altın 112,3724-112,6977   
ABD Doları 2,8755-2,8765/Euro 3,2100-3,2126/İngiliz Sterlini 4,0646-4,0671

Türkiye Patinaj Yapıyor 
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin 'Türkiye 2023: Büyüme Nereden Gelecek?' başlıklı son oturumunda 2023 hedefleri ve bunun için hangi sektörlerin öne çıkacağı tartışıldı. Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca'nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda Torunlar GYO Başkanı Aziz Torun, Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Global Holding Başkanı Mehmet Kutman, Esas Gayrimenkul Başkanı Erhan Kamışlı ve YDA Grup Başkanı Hüseyin Arslan birer konuşma yaptı. Oturuma Nihat Özdemir'in Türkiye'nin 2023 hedeflerini bugünkü konjonktürde yakalayabilmesinin mümkün görünmediğini o nedenle revize edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin 2013'ten bu yana Gezi olaylarının ardından gelen üst üste seçimler ve global ekonomideki gelişmelerin de etkisi ile patinaj yaptığını ifade eden Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2023 hedeflerinin ortaya konduğu 2010 yılındaki şartların artık geçerli olmadığını vurguladı. 2015'te bir seçim beklerken, 2 seçim gerçekleştiğinin altını çizen Özdemir, hükümetin hedeflerine rağmen bekledikleri ortamın yaratılamadığını söyledi. Özdemir, "Önümüzün açılmasını bekledik fakat Türkiye 2013'ten bugüne patinaj yapıyor. 10 bin doları geçen kişi başı gelir 9 bin 500 dolara geldi. 2023 hedeflerini revize etmemiz gerekiyor. 300 milyar dolarlık ihracat bile kolay değil artık" dedi.
Hürriyet

AVM'leri Doldurma Çalışması 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Bize düşen görev; tüketicileri, AVM'ler ve mağazaları daha güvenilir bir yer haline getirdiğimize ikna etmek" dedi. Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısı sonrasında mağazalarındaki ziyaretçi sayısı ve cirolarının ciddi derecede düştüğünü, buna karşın son iki günde ciddi bir iyileşme gördüklerini belirten Kariyo, terörün Türkiye'ye özgü bir şey olmadığını, bunun sonuçlarının birçok ülkede görüldüğünü söyledi. Terör olayları sonrasında sosyal medyada "AVM'lere gitmeyin" gibi kampanyalar yapılmasının çok yanlış olduğunu ifade eden Kariyo, "Satışlarda yüzde 10 civarında bir iyileşme olduğunu söyleyebilirim ama bu rakam markadan markaya değişiyor" dedi. AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttükleri bilgisini veren Kariyo şunları söyledi: "Bu güvenlik meselesi konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri; Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Burada 'İnsanlara güvenlik algısını daha nasıl profesyonelce sunabiliriz?' üzerinde çalışıyoruz. Bu AVM'ler düzeyinde geniş boyutlu bir çalışma. İkinci olarak BMD bünyesinde bir çalışma yapıyoruz. Bu da 'Mağazalarımızı nasıl daha güvenli hale getiririz, tüketicilerle güven ilişkini nasıl kurabiliriz?' diye bir çalışma." Yatırımcıların Türkiye'ye yatırıma ilişkin bakış açısını da değerlendiren Kariyo, "Yerli yatırımcıların bu ülkeye yaptığı milyonlarca dolarlık yatırımı var. Bunların bir anda köşeye atılması söz konusu bile olamaz. Biz zaten Türkiye'deki perakendeciler ve yatırımcılar olarak her şeyimizi bu topraklara yatırmışız. Bundan vazgeçmemiz fiziki olarak mümkün değil" dedi.
Hürriyet

İstanbul'a Güven Tam Yatırımlara Devam' 
Moda ve tekstil alanında dünyanın en önemli fuarlarının organizatörü olan Premiere Vision, 23-25 Mart 2016 tarihleri arasında kapısını açtığı İstanbul'daki dördüncü edisyonuyla moda ve tekstil dünyasını bir kez daha buluşturdu. Premiere Vision İstanbul Fuarı için İstanbul'u ziyaret eden Premiere Vision CEO'su Philippe Pasquet, "Birkaç aydan bu yana pazarda süregelen belirsizlik ve bölgedeki jeopolitik tansiyon, moda endüstrisinde dramatik değişiklikler meydana getirdi. Katılımcı ve ziyaretçiler bu durumu aşmak için yaratıcı çözüm arayışında. Biz, bu pazarda yatırıma devam ediyoruz. Ortadoğu bölgesinin moda başkenti olan İstanbul'a güvenimiz tam" dedi. Katılımcı sayısında yaşanan düşüşün sadece dünyadaki terör ve güvenlik sorunuyla açıklanamayacağını anlatan Pasquet, "Dünyada yaşanan ekonomik sorunlar ve bölgesel konjonktürden de kaynaklanıyor. Türkiye, şu anda güçlü bir ekonomiye sahip olsa da bölgedeki ekonomik çerçeve, katılımı, gerçekten de etkileyen bir faktör. Elbette yaşanan olaylar nedeniyle tereddütlerimiz var. Çünkü yaptığımız iş, insanları seyahat ettirmek ve birarada toplamak. Ama zor zamanda dişleri sıkmak çok önemli. Biz, yaptığımız tüm işleri orta ve uzun vadede düşünürüz. Kısa vadeli bir düşünme biçimimiz yok" diye konuştu.
Milliyet

Körfez Sermayesi Gayrimenkule Aktı 
Türkiye'de ilk defa düzenlenen dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından Cityscape Turkey'de, Körfez sermayesi Türk firmalardan milyonlarca dolarlık alım yaptı. Fuar, Körfez ülkeleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı binlerce katılımcının ilgisiyle karşılaştı. Her yıl düzenli olarak hayata geçirilmesi planlanan fuar, gelecek yıllarda daha da büyüyerek devam edecek. Cityscape, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Güney Kore, Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan sonra İstanbul'a taşıdığı etkinliğin son günü itibariyle 5 binin üzerinde katılımcı ağırladı. 12'si uluslararası firmalara ait toplam 67 stantta onlarca projeyi inceleme imkanı bulan konut alıcıları, birçok firmanın sadece fuara özel indirimlerinden de yararlandı. Cityscape Grup Direktörü Wouter Molman, Türkiye'de ilk etkinlik olmasına rağmen, beklentilerinin üzerinde bir katılım sağlandığını dile getirdi. Molman, "Cityscape olarak, 14 yılda onlarca gayrimenkul fuarı düzenledik. Cityscape Turkey, ilk etkinlikte büyük bir başarıya imza attı. Çok etkili ve başarılı bir organizasyon oldu. Cityscape Turkey büyüyerek yoluna devam edecektir" diye konuştu. Cityscape'i Türkiye'ye taşıyan ISTexpo Genel Müdürü İsmail Sezen, herkesin yüzünün güldüğünü vurgulayarak, yerli ve yabancı yüzlerce görüşme yapıldığını anlattı. Sezen, "Yerli ve yabancı yatırımcılar mutlu. Gayrimenkul geliştiricileri, bireysel konut alıcıları da mutlu. Sonuç olarak herkes Cityscape Turkey'den kazançlı ayrılıyor. Gelecek yıl çok daha geniş bir Cityscape Turkey organizasyonu için hazırlıklarımıza şimdiden başladık" dedi.
Milliyet

Elektrikte Tüketiciye Promosyon Dönemi 
Serbest tüketicileri çekmek isteyen elektrik satış şirketleri, kampanyalara ağırlık vermeye başladı. 4 milyonu aşkın abonesiyle Türkiye'nin en büyük elektrik satış şirketi olan CLK Boğaziçi Elektrik, son kampanyasıyla serbest tüketici olacak abonelerine 11 Avrupa şehrinden birisine ücretsiz olarak gidiş-dönüş uçak bileti kazanma fırsatı sunuyor. 'Enerjini Avrupa'da Harca' adı verilen kampanya ile CLK Boğaziçi Elektrik'ten enerji alan serbest tüketiciler tüketim aralıklarına göre Amsterdam, Budapeşte, Brüksel, Paris, Londra, Viyana, Berlin, Roma, Atina, Milano ve Münih şehirlerinden bir tanesine çift kişilik gidiş-dönüş ya da tek kişilik gidiş-dönüş uçuş bileti kazanıyorlar. Seçilen Avrupa şehirlerine yapılacak uçuşlar Türk Hava Yolları (THY), Lufthansa, Swiss ve United gibi havayolu şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Star Alliance üyesi şirketlerce gerçekleştirilecek.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Diyarbakır Başvurusunu Komisyona Havale Etti 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP'nin Sağlık Komisyonu üyelerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki toplumsal huzursuzluğa karşı TBMM'yi inisiyatife çağıran dilekçesini, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na havale ettiğini bildirdi. CHP'nin Sağlık Komisyonu üyeleri Nurettin Demir, Murat Emir, Niyazi Nefi Kara, Ceyhun İrgil, Erkan Aydın, Ali Şeker ve Çetin Arık tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a iletilen dilekçede, 7 Haziran sonrası Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK'ya karşı yürütülen operasyonlar neticesinde siyasi, insani ve kültürel tahribatlar ortaya çıkardığına dikkati çekilerek, TBMM'nin inisiyatifi ele alması talep edilmişti. Kahraman, komisyonun başvurusuna verdiği yanıtta, şunları kaydetti: "İlgi dilekçenizle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı illerde yaşanan terör olayları nedeniyle oluşan toplumsal huzursuzluğun ve hak ihlallerinin giderilerek ülkemizdeki barışın ve huzurun tekrar temin edilmesi için TBMM'nin gerekli inisiyatifi alması talep edilmektedir.
Milliyet

'Başkanlık Ve Anayasa İçin Yol Haritamızı Belirledik' 
Başbakan Davutoğlu, yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili, 'Başkanlık sistemini benimseyen bir anayasa için her türlü adımı atacağız' dedi. Davutoğlu, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı Gala Yemeği'ne katıldı. Yemekte konuşan Davutoğlu, 'Milletimizin yeni anayasa talebini karşılamak üzere AK Parti olarak çalışmalarımızı hızlandırmaya karar vermiş bulunuyoruz. Yetkili kurullarımızda istişarelerde bulunarak yeni anayasa beklentisini karşılamaya yönelik her türlü planlamayı yaptık. AK Parti bünyesinde bir anayasa komisyonu kurarak çalışmalarımızı somutlaştırdık, yol haritamızı belirledik. Bugün de bu komisyonun üyeleriyle uzun ve detaylı bir çalışmayı Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren yazım heyetimiz çalışmalara başlayacak' dedi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları; Yapacağız, edeceğiz demekle kalmadık, bakın 3 ay geçti, 'yaptık' diyoruz, 'bitirdik' diyoruz ve gururla ifade ediyorum, 1 Kasım öncesinde seçim meydanlarında verdiğimiz bütün vaatleri yüzde 100 ölçeğinde tamamladık ve halkımızın huzuruna ak bir alınla çıktık. Büyük kriz Türkiye'yi nasıl teğet geçtiyse, krize rağmen nasıl 6,5 milyon insanımıza o günden bugüne istihdam ve iş imkanı sağladıysak, bugünkü arızi bölgesel sorunlara, etrafımızdaki ateş çemberine rağmen bütün bu krizleri de aşacak güce sahibiz
Vatan

'Üçüncü Bir Yol Mümkün' 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, terör sorununa ilişkin, "Türkiye daha öncede bu sorunla mücadele ettiği dönemlerde 30 yıl salt güvenlikçi politikaları denedi. Bunun bir çözüm üretmediğini gördük zaten. Sonra ikinci bir yol denendi, PKK ile AKP'nin müzakere süreciydi. Bu sürecinde çökeceği baştan belliydi, zaten inşası hatalıydı. Cumhuriyet Halk Partisi bugün de aynı yerden şunu söylüyor, 'üçüncü bir yol mümkün'. Biz bir alternatifin olduğunu biliyoruz. Biz yine yüksek sesle şunu söylüyoruz, gelin bu sorunu Meclis'te bütün siyasi partileri bir masanın etrafına oturtarak meşru zeminde çözelim. Gelin toplumsal mutabakat komisyonunu yarın kuralım. Eğer Türkiye bir toplumsal barış sağlayacaksa terörü besleyen bu zihniyeti ortadan kaldıracaksa, bunu ancak birbiriyle konuşarak yapabilir." Böke, Türkiye'nin yaşadığı sorunları tespit etme, bunların sebebini ortaya koyma ve çözüm üretme gibi üstlerine görev düştüğünü belirtti ve şöyle konuştu: "Güvenlik, hukuk, özgürlük, demokrasi, refah, mutluluk, umut yok. Birbirinin gözünün içine bakabilen beraber yaşamaktan heyecan duyan, birlikte bir gelecek inşa etmek için yol arkadaşlığı yapmak isteyen bir Türkiye yok. Tablonun içerisinde terör, dünyaya küsmüş, büyüyemeyen, gelir üretemeyen, istihdam yaratamayan, işsizlik sorununu çözemeyen, aşı sofraya getirmeyi mümkün kılmayan bir Türkiye var."
Vatan

DÜNYA 

Bağdat'taki Işid Bombacısı Çocuk Çıktı 
Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki İskenderiye'nin yakınlarında önceki gün oynanan yerel bir futbol maçının hemen ardından IŞİD'in düzenlediği intihar saldırısında can kaybı 65'e yükselirken, 60'tan fazla kişinin de yaralı olduğu ifade edildi. Saldırıyı düzenleyenin ise Seyfullah el-Ensari adlı çocuk yaştaki bir IŞİD militanının olduğu açıklandı. IŞİD, sosyal medyadan eylemi üstlendiği açıklamasında 16 yaşından küçük olduğu tahmin edilen çocuğun fotoğrafını yayınlayarak, "Şövalyemiz, intihar yeleğini patlatmadan önce kalabalığa karıştı" ifadelerini kullandı. Staydumdaki saldırı anında çekilmiş görüntüler de internete düştü. Görüntülerde toprak bir sahanın kenarında dizilmiş iki takım madalyalarını almak için beklerken büyük bir patlama yaşanıyor. Saldırıdan sağ kurtulan Haydar Kadhem (20), "Patlamanın olduğu yerden 50 metre kadar uzaktaydım. Patlama oldukça gürültülüydü. Alandakilerin çoğu genç insanlardı. Patlama sonrası bazıları ölmüş, bazıları ise yardım istiyordu. Sadece kaos vardı" diye olay anını anlattı. İntihar saldırısının olduğu İskenderiye, Şii ve Sünni nüfusun olduğu ve bu nedenle mezhepsel çatışmaların yoğun yaşandığı yerlerden.
Hürriyet

Brüksel Saldırılarında Düğüm Çözülüyor 
Belçika'nın başkenti Brüksel'de meydana gelen ve 31 kişinin ölümü 300'den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırılarıyla ilgili yeni şüphelilerin isimleri açıklandı. Belçika Federal Savcılığı tarafından yapılan açıklamada perşembe günü yakalanan Faycal Cheffou adlı kişinin saldırılarla bağlantılı olduğu belirtilirken, terör örgütü üyeliği, terör cinayeti ve terör cinayeti girişiminde bulunmakla suçlandığı kaydedildi. Daha önce bu kişinin Paris saldırıları zanlısı Salah Abdeslam'la direkt bağlantısı bulunan ve Europol'un aranan ilk 50 kişi listesinde yer alan Mohamed Abrini olduğu iddia edilmişti. Polis, Cheffou'nun evinde gerçekleştirdiği operasyonda herhangi bir silah veya patlayıcıya rastlamadıklarını açıklarken, yine aynı gün Cheffou'yla birlikte yakalanan Aboubakar A. isimli kişinin de terör bağlantısının kanıtlandığı belirtildi.
Milliyet

Yemen'de 'Kararlılık Fırtınası' Operasyonu Bir Yaşına Girdi 
Husilerin 2015'te başkent Sana'yı ele geçirmesinin ardından Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonu bir yıl içinde, Yemen'de dengelerin değişmesine etki etti. Yemen'de başkent Sana'yı ele geçirdikten sonra merkezi hükümeti devirerek yönetimi ele geçiren Şii kökenli Husilere karşı Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' hava operasyonu dün birinci yılını doldurdu. Ülkede bir yandan daha fazla kanın akmasını engelleyeceği ümit edilen barış müzakereleri beklenirken, diğer yandan birçok kentte Yemen ordusu güçleri ve Halk Direniş Güçleri ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı milisler arasında çatışmalar devam ediyor. Suudi Arabistan'ın başladığı saldırıların ardından Yemen hükümeti ülkenin yüzde 75'ini ele geçirirken, başkent Sana hâlâ Husi isyancıların elinde bulunuyor. Yemen'in devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ise dün Sana'da yaptığı konuşmada Suudi Arabistan ile doğrudan diyalog kurulması yönünde çağrıda bulundu. Husilerin Aden'e saldırması, Kararlılık Fırtınası operasyonunun başlamasına neden olmuştu.
Milliyet

Küba'da Tarihi Konser 
İngiliz Rolling Stones grubunun, 'Concert for Amity' (Dostluk Konseri) adlı etkinlik kapsamında Küba'nın başkenti Havana'daki Ciudad Deportiva Stadyumu'nda düzenlenen konserine 500 bini aşkın Kübalı müziksever katıldı. Efsanevi rock grubunun solisti Mick Jagger, ünlü "Jumpin' Jack Flash" parçasını söylemeye başlarken, Kübalıları İspanyolca "Merhaba Havana! İyi akşamlar benim Kübalı halkım" diyerek selamladı. Bir İngiliz rock grubunun Küba'da sahne aldığı ilk etkinlik olan konser, ABD Başkanı Barack Obama'nın Havana'yı ziyaretinin de 4 gün sonrasına denk geldi. Konserin, Washington ve Havana yönetimi arasında 50 yılı aşkın bir süredir devam eden düşmanlığın sonlandırıldığı bir döneme gelmesi açısından önem taşıdığı kaydedildi. ABD ve Küba, 2014'te ilişkilerini normalleştirmek için adım atmış ve büyükelçilikleri karşılıklı olarak yeniden açma kararı almıştı.
Vatan

SPOR 

Fatih Terim, 1994-96 yılları arasında ay yıldızlı ekibin başında elde ettiği yenilmezlik rekorunu 20 yıl sonra kırma fırsatı yakaladı O yıllarda Milli Takım'ı çalıştıran Terim, büyük başarılara imza atmıştı. A Milliler, Terim yönetiminde 16 maçta da rakiplerine boyun eğmedi ve en uzun yenilmezlik serisini yakalamayı başardı. Şimdi, Terim kendi rekorunu kırmak istiyor. Son yenilgisini, Brezilya ile oynanan hazırlık maçında alan Terim'in Milli Takımı, son 12 maçta 9 galibiyet ve 3 beraberlik elde etti. İsveç'i de 2-1'le geçen milliler, yenilmezlik serisini 12 maça çıkardı. Ay yıldızlılar salı günü Avusturya, 22 Mayıs'ta da İngiltere ile karşılaşacak.
Hürriyet

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, UEFA ile yürütülen finansal fair-play görüşmelerini değerlendirirken çarpıcı ifadeler kullandı. Gebze Fırtına Trabzonspor Taraftarlar Derneği'nin gecesine katılan Başkan Usta, UEFA'dan 4 yıllık gözetim istediklerini açıkladı. Bordo-mavili taraftarlara kapsamlı bilgiler aktaran Usta, "UEFA'da 2 saatlik bir görüşmemiz oldu. Altı kişilik bir ekiple Trabzonspor'un geleceğini nasıl planladığımızı anlattık. UEFA yetkilileri ile Trabzonspor'un mevcut durumunu ve yarınını konuştuk. Dört yıllık iş planı sunduk. Trabzonspor'un üç ayda 50 milyon tasarruf ettiğini belgeleriyle tek tek UEFA'nın önüne koyduk. UEFA'nın elindeki kılıç boynumuzda. Kendi onurumuz için ve Trabzonsporumuz için bu iş planını yaptık. Ama elbette UEFA'nın gözetimine de girdiğimiz için masaya 6 ayda bir oturacağız" dedi.
Milliyet

Galatasaray'da milli maçlar haftasında yaşanan sakatlıklar keyişeri kaçırdı. Hakan Balta'dan sonra Wesley Sneijder'in de Hollanda'nın önceki gece Fransa ile oynadığı maçta sakatlanması moralleri bozdu. Hollanda Milli Takım kampında bulunan Sneijder'e dün ülkesinde ilk tetkikler yapılırken durumunun ciddi olduğu belirlendi. Arka adalesinde ikinci derecede yırtık olduğu belirtilen Sneijder'in yaklaşık 1 ay sahalardan uzak kalacağı bildirildi. Bu gelişme sonrası Sneijder'in İstanbul'a gelerek tedavisini burada sürdüreceği öğrenildi. Sneijder'in İstanbul'da çekilecek MR'ına göre bir tedavi programı düzenlenecek. Hakan Balta'dan sonra Sneijder'in de ciddi şekilde sakatlanması sarı-kırmızılı yönetimi endişelendirdi. Yöneticiler özellikle Fenerbahçe ile oynayacakları erteleme maçıyla ilgili konuşarak, "Erteleme olmasa Hakan Balta da Sneijder de oynamış olacaktı. Futbol Federasyonu şimdi pazartesi (yarın) günü maçın oynanacağı tarihi açıklayacak. Ne yazık ki Hakan Balta ve Sneijder belki de sakatlıkları yüzünden bu maçta forma giyemeyecekler" yorumunda bulundular. İsveç ile yaptığı hazırlık maçında sakatlanan Hakan Balta'nın, tedavisine başlandığı duyuruldu.
Milliyet

Beşiktaş, milli arada dün Çaykur Rizespor'la Atatürk Olimpiyat Stadı'nda bir hazırlık maçı oynadı. Siyah-beyazlıların hocası Şenol Güneş, mücadelede fazla forma şansı bulamayan futbolculara görev verirken Karadeniz ekibinin teknik patronu Hikmet Karaman ise mücadeleye daha ciddi yaklaştı, aslarını sahaya sürdü. ANCAK Süper Lig lideri Beşiktaş'ın yedeklerinin ve genç oyuncularının da bir hayli hazır olduğu görüldü. Sahaya Günay, Beck, Alexis, Marcelo, Tosic, Necip, Kaan Baysal, Tolgay, Serdar, Hamza Küçükköylü ve Mustafa 11'yle çıkan Beşiktaş, perdeyi 38'de açtı. Hamza'nın pasıyla savunmanın arkasına sarkan ve bu mücadelede sağ açıkta oynayan Serdar, topu arka direğe doğru kesti, Tosic'e sadece dokunmak kaldı. 58'DE ise ilk golün hazırlayıcısı olan Hamza bu kez bitirici roldeydi. Serdar yine sağdan ortaladı, 19 yaşındaki oyuncu tek vuruşla topu ağlara yuvarladı. 61'de de maçın yıldızı Tolgay Arslan asist yaptı, bir başka genç futbolcu Sedat Şahintürk defansın arasına sızıp kaleci Itandje'ı da geçtikten sonra skoru belirledi: 3-0.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme