30 Mart 2016 Çarşamba

30.03.2016 Genel Gündem


30.03.2016

GÜNDEM

Önde Barikat Arkada Ypg
Güvenlik kaynakları, Mardin Nusaybin'de terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonların diğer bölgelere göre daha ağır gitmesinin arkasında, terör örgütünün yeni taktikleri olduğunu söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Emniyet güçleri, örgütün yeni taktiklerine yeni yöntemlerle karşılık vererek operasyonu sürdürüyor. PKK'nın, Nusaybin'deki yeni taktiklerinden biri de beton bariyeler. Özellikle Suriye sınırı yakınındaki mahallelerde 2 metre yüksekliğinde, 1.5 metre genişliğindeki beton bariyerler zırhlı araçların ilerleyişini durduruyor. Geçmişte bina inşaatı süsü verilerek oldukça güçlü inşa edilmiş bu bariyerlerin ortadan kaldırılması zaman alıyor. Hendeklerin, tankların bile geçişini engelleyecek şekilde geniş ve derin kazılmış olması da operasyonları yavaşlatan bir başka neden. Sur ve Cizre'de ağır yenilgi alan PKK, Nusaybin'de daha fazla ve daha farklı (çaydanlık, parke taşı gibi) el yapımı patlayıcılarla (EYP) tuzaklama yapıyor. Bu nedenle güvenlik birimleri, kendileri ve halkın güvenliği için daha titiz çalışma yürütüyor. Nusaybin, Kamışlı'nın karşısında olduğu için PKK, Suriye kolu PYD'nin silahlı gücü YPG'den diğer bölgelere göre daha rahat destek alabiliyor. Sur ve Cizre'deki operasyonlardan deneyimler kazanan PKK'nın Nusaybin'e dağ kadrosundan daha fazla terörist geçirdiği de alınan istihbaratlar arasında.
Hürriyet


Hava Saldırılarına Karşı Sınırda Alarm Sistemi
Suriye'deki çatışmalar sırasında atılan roketlerin Kilis'e düşmesi üzerine sınır kentlerinde hava alarm ikaz sistemi kurulması kararı verildi. Kilis Valiliği'ni talebi doğrultusunda harekete geçen AFAD, Kilis'in yanı sıra Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'de bu sistemin kurtulması için bütçeden 10 milyon liralık özel ödenek çıkarttı. Kilis'te, AFAD öncülüğünde, hava saldırıları, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükller tehlike) ve afetlerde alınacak önlemlerle ilgili iki haftalık eğitim kursu verilmeye başlandı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, son 6 ay içinde Kilis'e 8 roketin düşmesi üzerine harekete geçen Kilis Valiliği, kente hava ikaz alarm sisteminin kurulması için Ankara'dan talepte bulundu. Roketlerin kent merkezine düşmesi nedeniyle ikisi çocuk 4 kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle olası hava saldırısı ve roket atışlarından halkın haberdar edilmesi amacıyla AFAD tarafından özel alarm sistemi kurulması kararı alındı. Önce sadece Kilis için düşünülen sistemin, bölgedeki diğer kentler için de risk oluşması nedeniyle yaygınlaştırılması kararı alındı. AFAD'ın öncülüğünde kurulacak hava ikaz alarm sistemi, Kilis'le birlikte Suriye sınırındaki Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'e de yerleştirilecek. AFAD'ın, sivillerin radyolojik ve kimyasal saldırıların yanı sıra hava saldırısı ve meteorolojik afet tehlikelerinden korunması amacıyla 5 kentte kuracağı "Bütünleşik İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS)" için bütçeden 10 milyon liralık özel ödenek ayrıldı. Ödeneğin, valiliklere ulaşmasının ardından sistemin alımı için ihale süreci başlatıldı. Sivil savunma çalışmalarını yeni bir döneme taşımak amacıyla faaliyete geçirilmesi öngörülen İKAS, olası bir sivil savunma tehlikesinde vatandaşları sosyal medya, akıllı telefonlar, SMS ve medya üzerinden uyaracak.
Milliyet

Benim Eşim Bir Kahraman!
Mardin'in Nusaybin ilçesinde çatışmada ayağından yaralanan ve istirahatlı olmasına rağmen pansumanlı ayağına bir numara büyük bot giyerek bölüğünü yalnız bırakmayan şehit Yüzbaşı Halil Özdemir, dün son yolculuğuna uğurlandı. Mardin'de düzenlenen törenin ardından memleketi Mersin'in Tarsus ilçesine getirilen şehidin cenazesi ilk olarak, apartmanların, sokakların, caddelerin Türk bayraklarıyla süslendiği Şehitler Tepesi Mahallesi'ndeki baba ocağına götürüldü. Cenazeyi, aralarında Halil Özdemir'in devreleri ve silah arkadaşlarının da bulunduğu yüzlerce kişi karşıladı. 7 ay önce düzenlenen görkemli bir düğün töreniyle evlendiği eşinin şehit olmasıyla mutluluğu yarım kalan ve yakınlarının desteğiyle güçlükle ayakta duran Pınar Özdemir, helallik alındığı sırada, PKK'ya lanet okudu. Pınar Özdemir, "Benim eşim bir kahramandı. Ama onların leşleri kenarda, köpek yiyor. Benim eşime bak. Ben eşimle gurur duyuyorum. Benim eşim ölmedi. Ben ayaktayım. Allah onların belalarını versin, Allah onları kahretsin" diye haykırarak gözyaşlarına boğuldu.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 113,1548-113,2796
ABD Doları 2,8381-2,8401/Euro 3,2073-3,2092/İngiliz Sterlini 4,0835-4,0876

Avrupai Kayıp
Türkiye'nin komşu ülkelerinde yaşanan sorunlar, ardı ardına patlayan bombalar, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yurtdışında Türkiye'nin güvensiz bir ülke olduğu algısının yaratılmaya çalışılması turizm rakamlarına da yansıdı. Tüm bu olumsuzluklar sadece Rus turist sayısını değil., Avrupalı turist sayısını da düşürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2016 şubat ayında Türkiye'yi gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 10.23'lük düşüşle 1 milyon 240 bin 633 oldu. 2016'nın ilk iki ayına bakıldığında ise Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.48 azaldı. İlk iki ayda Türkiye'ye gelen turist sayısı 2 milyon 410 bin 966 olarak gerçekleşti. Daha turizm sezonu açılmadan yaşanan bu düşüş turizm sektöründekileri korkuturken, Rus turist sayısındaki düşüşün yanında, Avrupa'dan gelen turist sayısının da yüzde 7.7'e gerilemesi ise dikkat çekti. OECD üyesi ülkelerden Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 13.61 azalırken, OECD üyesi Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 11.44 azaldı. Rusya'daki kayıp ise yüzde 54'ü buldu. Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke konumundaki Almanya'da ilk iki aydaki düşüş yüzde 6.8 olurken, Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 7.7 azaldı. İngiltere'de bu düşüş yüzde 9.46 olurken, İspanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 33.31 azaldı. İtalya'dan gelen turist sayısındaki düşüş ise yüzde 28.58'i buldu. Komşumuz Yunanistan'dan gelen turist sayısında da yüzde 18.8 düşüş meydana geldi. Fransız pazarındaki düşüş de yüzde 6.71 olarak gerçekleşti. En büyük düşüş ise Rusya'dan gelen turist sayısında yaşandı. Uçak krizi ile gerilen ilişkiler sonrasında Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı yüzde 54.4 azaldı. BDT ülkelerindeki toplam düşüş ise ise yüzde 4.1'i buldu. Düşüş trendinin böyle devam etmesi halinde yüksek sezonda daha büyük sıkıntılar yaşanabileceğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu düşüş trendinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Şu an yaşanan düşüş oranlarının çok fazla anlam ifade etmediğinin altını çizen Ayık, "İlk iki ay turizm açısından yüksek bir sezon değil. Şimdi yaşanan yüzde 7'lik düşüş ile temmuz ayında yaşanacak yüzde 7'lik düşüş çok farklı. Çünkü yaz aylarında gelen turist sayısı çok daha fazla" dedi.
Hürriyet

Cumhurbaşkanımız Da Haklı
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki taleplere, "Cumhurbaşkanımız da söylüyor, Cumhurbaşkanımız da haklı. Tüm mesele bunu nasıl başaracağız; faizleri nasıl kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz" dedi. Şimşek sanayicilere seslenerek, "Bankalara mahkum değilsiniz, sermaye piyasalarına açılın, sermayenizi artırın" önerisinde bulundu. Şimşek, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) mart ayı meclis toplantısına katıldı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir geçen hafta Merkez Bankası'nın 0.25 puanlık indiriminin göstermelik olduğunu belirterek, "Piyasaları durgunluktan kurtarmak için faiz indiriminin en az 1-2 puan olması gerekir" dedi. ASO üyelerinin ardından Şimşek, faiz konusunun önemli olduğunu, bu doğrultudaki talepleri haklı bulduğunu söyledi. Şimşek, "Çok haklısınız, Cumhurbaşkanımız da haklı. Eğer uzun vadeli, ucuz finansmana erişirseniz, tabii ki işinizi daha fazla büyütebileceksiniz. Tüm mesele bunu yaparken başka sorunları nasıl yöneteceksiniz" sorusunu sordu. Birçok ülkenin eksi faize geçtiğini belirten Şimşek, ona rağmen sorunun devam ettiğini söyledi. Şimşek, "Bir taraftan paranın, faizin yüksek olduğu ülkelere gitmesi lazım değil mi? Tam aksine gelişmekte olan ülkelerde faizler yükselirken, gelişmekte olan ülkelerden para kaçıyor. Gelişmiş ülkelere, faiz sıfır veya eksi olan ülkelere gidiyor" dedi. Trafik sigortası konusuna da değinen Şimşek, şunları kaydetti: "Kaza 10 yıl önce olmuş, şimdi yeniden dava açılıyor. Sektör primleri yükseltiyor. Zarara karşı çok büyük karşılıklar ayırıyor. Bankalar da aynı. Tüketiciye krediyi vermişsin 10 yıl önce. Şimdi mahkemeye taşıyorlar. Bazı mahkemeler şu kararları vermeye başlamış, 'Devletin faizi yüzde 9 en fazla Borçlar Kanununda yüzde 7. Peki mübarek, Bankalar Kanunu'nu niye ihmal ediyorsun? Borçlar Kanunu'nu referans alacağına Bankalar Kanunu'na baksana. Diyor ki 'En fazla faiz yüzde 13.5 olacak, geriye doğru öde' diyor."
Hürriyet

10 Havaalanına Bedel Kaçak Yakalandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılığın önlendiğini belirterek, "Bunların 825 milyon lirası akaryakıt, 585 milyon lirası makine ve yedek parça, 255 milyon lirası elektronik, 206 milyon lirası uyuşturucu, 160 milyon lirası tekstil, 102 milyon lirası da tütün ve alkol kaçakçılığına ilişkin yakalamalar. Gümrük muhafaza memurlarımızın özverili ve dikkatli çalışmaları geçen sene toplam 2.6 milyar liralık kaçağa geçit vermedi, vermeyecek" dedi. Yurda kaçak girişlerin önlenmesi noktasında gümrük çalışanlarının gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti: "Bu yıl geçen hafta itibarıyla 145 milyon liralık akaryakıt, 151 milyon değerinde gıda, 43 milyon liralık uyuşturucu, 42 milyon lira değerinde 328 araç ile 16 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığı önlenmiştir. Diğer yakalamalarla birlikte bu yıl 550 milyon liralık kaçakçılık engellendi. Böylece, geçen yıl dahil gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda bugüne kadar 3 milyar 238 milyon liralık kaçakçılık önlenmiş oldu. Bu konudaki kararlı mücadelemize durmadan, bir an olsun yılmadan devam edeceğiz. Özverili ile çalışan tüm personelimizi tebrik ediyorum." Kaçakçılıkla mücadele konusunda son teknolojik sistemlerin kullanılmaya başlandığını bildiren. Yapılan hesaplamalara göre geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlarda önlenen kaçakçılıkla yaklaşık 2 bin kilometre duble yol, 10 havaalanı, 651 MOBESE sistemi, 3 GÖKTÜRK uydusu, 9 bin 600 sağlık ocağı yapılabilirken, söz konusu rakamla 41 milyon avro (131 milyon lira) ile Barcelona formasını giymeye başlayan milli futbolcu Arda Turan 20 kez transfer edilebiliyor.
Türkiye

Taşerona Sürpriz!
Taşerondan sözleşmeli kadroya geçecek işçiler için kazanılmış kıdem haklarının ne olacağı tartışılırken, AK Parti'nin hazırladığı bültende, ilginç detaylara yer verildi. AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı'nın ekonomi bültenine göre özel statüye geçirilecek taşeronlar için, "Dava açma dahil her türlü haklarından feragat etme" şartı getiriliyor. Ayrıca, ihale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücretiyle sosyal hakları da dikkate alınmayacak. Bu kişilerin güvenlik soruşturmaları da önem taşırken, mahalli idarelerin şirketlerinde istihdam edilecekler için İçişleri Bakanlığı'nca isim vizesinin yapılması gerekiyor. Bültende, özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan alt işveren (taşeron) işçilerin düzenleme kapsamında olmadığı belirtilirken, şöyle deniliyor: "Genel ve özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir. Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Bu şekilde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek işçiler, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak." Yapılacak yasal düzenlemeyle süreklilik arz eden (bir yıl-12 ay) hizmetlere ilişkin işlerde, ihale dokümanında personel sayısının belirlendiği işlerde çalışanlar bu haktan yararlanabilecek. 3 aylık veya 6 aylık çalışma döneminde geçici işçi olarak çalıştırılan kişiler bu haktan faydalanamayacak. Bültende, "Bu düzenlemeyle kamuya geçecek taşeron işçilerinin maaş veya özlük hakları yönünde farklılık olması beklenmiyor" denildi. Kadroya alındıktan sonra 3 yıl arayla sözleşmeleri yenilecek olan personel devlet memuru kadrosuna alınmayacak, sadece özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek. Düzenlemeye göre 1 Ocak 2016 itibariyle ihale sözleşmesine göre ödenen ücret ve diğer mali haklar esas alınacak. Aynı tarih itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde "sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı" kadar artırılarak güncellenecek. Bültende, "4/B'li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacaktır. İhale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak" denildi. Kamuya geçişte kişinin mesleği, kamu hizmeti yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik kurumların hizmet özelliğine göre sınav yapılacak. Güvenlik soruşturmaları da önemli olacak. Başvuru süresi bitiminden itibaren 3 ay içinde idarenin başvuruyu incelemesi, şartları taşıyıp taşımadığını tespit etmesi, tespiti izleyen 3 ayda merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine atanacaklar için Maliye Bakanlığı'nca pozisyon ve isim vizesi, mahalli idarelerin şirketlerine alınacaklar içinse İçişleri Bakanlığı'nca isim vizesi yapılması gerekiyor. Vize işlemi yapılanlar için 2 ay içinde sınav yapılacak.
Milliyet

Güvercin Mesajlar
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen güvercin mesajlar vererek, piyasaları faiz artışının hemen gelmeyeceği konusunda rahatlattı. Yellen, New York'ta Ekonomi Kulübü etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD'li merkez bankacıların, faiz artırımında "temkinli bir şekilde ilerlemeleri" gerektiğini, zira küresel ekonominin artan riskler getirmekte olduğunu söyledi. Yellen'in bu sözleri, ekonominin Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) hedef faiz bandının sıfır limitinden uzaklaşılması konusunda güçlü bir durum oluşturmadığını işaret etti. Janet Yellen, "Komitenin politikayı ayarlama konusunda temkinli bir şekilde ilerlemesinin uygun olduğunu düşünüyorum. Bu temkinli yaklaşım özellikle garanti edilmiştir, zira federal fon faizinin çok düşük tutulması ile birlikte, FOMC'un ekonomik olumsuzluklara tepki vermek için geleneksel para politikasını kullanma yeteneği asimetriktir" diye konuştu. Ekonomistler, Fed Başkanı'nın açıklamalarını, "Yellen, Mart ayındaki açıklaması ve basın toplantısındaki güvercin tutumunu ikiye katladı. Küresel ekonomik gelişmelere oldukça belirgin bir şekilde dikkat çekildi" şeklinde yorumladı. Fed yetkilileri, Mart ayı toplantısında gösterge faiz bandını değiştirmeyerek yüzde 0.25 ile yüzde 0.50'de bıraktı. Ancak bu yıl için faiz artırım sayısı tahminini, Aralık ayındaki seviyesi olan dörtten ikiye indirdi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Nisan ayı toplantısı 26-27 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Uzmanlar, Fed'in faiz artışı için elinde yeterli güçlü ekonomik veri bulunmadığını ve Haziran ayını bekleyeceğini öngördü.
Vatan

Faiz Düşerse Konutta Bu Yıl Da Rekor Gelir
Geçtiğimiz yıl 1 milyon 289 bine ulaşarak rekor kıran konut satışlarının, bu yıl 1.5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Konut satışlarında en belirleyici etken faiz oranları oluyor. Geçtiğimiz yıl psikolojik sınır olan yüzde 1'in üzerinde seyreden ancak şu anda yüzde 1.20 seviyelerinde olan faiz oranlarının düşmesiyle konut satışlarının patlama yapacağı öngörülüyor. Merkez Bankası'nın (TCMB) geçtiğimiz hafta yaptığı faiz indirimini memnuniyetle karşılayan konut sektörü temsilcileri, bu kararın etkisiyle satışların ikinci çeyrekten itibaren daha da hızlanacağını belirtiyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, yatırımcının gayrimenkule özel ilgisi olduğunu, burada konut dışında gayrimenkul ürünlerine de ilgi gösterildiğini söyledi. Yatırımcının "Bir gayrimenkul alayım, yatırım olsun" diye düşündüğünü dile getiren Torun, gayrimenkul sektörünün geniş bir alanı kapsadığının altını çizdi. Torun, faiz indiriminden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, "TCMB'nin bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10'a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır" diye konuştu. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye genelinde konut satışlarının Şubat'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 101 bin 703'e çıktığını hatırlatarak, "Yılın ilk çeyreğinden sonra artış hızlanarak devam edecek" dedi. Yılın ilk ayına hafif düşüşle başlayan konut satışlarının yeniden artıya geçtiğini anlatan Ağaoğlu, şunları söyledi: "Olumsuz olayların etkisi de geçecek ve vatandaş konut alımında daha çok harekete geçecek. 2016'nın ilk çeyreğinden sonra ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1.5 milyona çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum." Ağaoğlu, faizlerin düşüşünün çok yerinde bir karar olduğunu, gelecek ay da faiz indirimi beklediğini dile getirerek, "Faizlerin düşmesi gerçekten yerinde oldu. Satışların hızlanmasında bunun da etkisi olacaktır. Türk insanının konut talebi çok fazla. Faizler aşağı indiğinde erişim kolaylaşıyor. Dolayısıyla iç pazar canlanıyor. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum" diye konuştu.
Vatan

Türk Telekom 1 Nisan'da Giga 4.5g Hızıyla Uçuracak
Türk Telekom CEO'su Rami Aslan "Mobilde saniyede 1 gigabit hızını, 1 Nisan'dan itibaren Türkiye'nin 81 ilinde aynı anda müşterilerimize sunacağız. Böylece Türk Telekom, en hızlı 4.5G'den 3 kat daha hızlı olan Giga 4.5G teknolojisini Türkiye'de müşterilerine sunabilen ilk operatör olacak" dedi. Türkiye'nin 4.5G'ye geçişine sayılı günler kala Türk Telekom, CEO Aslan evsahipliğinde düzenlediği basın toplantısı ile şirketin 4.5G vizyonuna ve çalışmalarda gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi. "4.5G ile başlayan dönemde, sunduğumuz fiber güçlü 4.5G hizmetiyle müşterilerimize, en yüksek hız, kapasite ve kaliteli hizmetin güvencesini veriyoruz. Türkiye'nin neresinde olursa olsun, Türk Telekom müşterileri, en yüksek performansı, en güvenilir ve kesintisiz bağlantıyı bizimle yaşayacak" diyen Aslan, şunları kaydetti: "Sadece en yüksek hıza değil, en yüksek kapasiteye de bizim müşterilerimiz sahip olacak. Türkiye'nin her yerinde fiberi olan tek telekomuz. 4.5G'de konuşulan hızları verebilmek için fiber altyapısına da sahip olmak lazım." Fiber uyumlu baz istasyonlarının sayılarının her geçen gün arttığı bilgisini veren Aslan "Avrupa'da fiberle bağlı baz istasyonlarının toplam baz istasyonuna oranı yüzde 20. Bizim birinci günde bu seviyemiz yüzde 70 olacak. Avrupa'nın hızı bize göre oldukça düşük. Türk Telekom müşterilerinin yaşayacağı 4.5G deneyimi, Avrupa'dan daha iyi olacak" dedi. Wi-Fi ve 4.5G altyapılarını birleştiren 'Giga 4.5G' teknolojisini Türkiye'de müşterilerine sunan ilk operatör olmak üzere dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Korea Telecom ile işbirliği yaptıklarını aktaran Aslan "Mobilde saniyede 1 gigabit hızını, 1 Nisan'dan itibaren Türkiye'nin 81 ilinde aynı anda müşterilerimize sunacağız. Böylece Türk Telekom, en hızlı 4.5G'den 3 kat daha hızlı olan Giga 4.5G teknolojisini Türkiye'de müşterilerine sunabilen ilk operatör olacak" diye konuştu. Giga 4.5G teknolojisinin, ancak ülkenin her yanını saran fiber altyapıyla mümkün olabileceğine dikkati çeken Rami Aslan "1 Nisan'dan itibaren 5G'nin vaat ettiği hızları bugünden Türkiye ile tanıştırmaktan gurur duyuyoruz. Bu başarı, on yıllardır önceliklendirdiğimiz altyapı yatırımlarımızla entegrasyon stratejimizin gücünü birleştirerek, neler başarabileceğimizin en güzel ve somut örneklerinden biri" diye konuştu.
Star

DÜNYA

'Sdg Azez-Cerablus Hattına Hazırlanıyor'
Anadolu Ajansı ve merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'nin kuzey sınırında IŞİD'in elindeki Azez-Cerablus hattına en büyük bileşeni PYD olan Suriye Demokratik Güçleri'nin taarruzu gündemde. Gözlemevi, SDG'nin Halep vilayetinin kuzey ve kuzeydoğu kırsalında Fırat Nehri'nin üzerinde olan Tişrin Barajı'ndan hareketle geniş çaplı bir operasyonu yakında başlatacağını öne sürdü. Bu kara operasyonuna ABD öncülüğündeki koalisyon da havadan destek verecek. Türkiye, PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle PYD'yi terörist örgüt olarak kabul ediyor. Bu arada AA da PYD'nin IŞİD'in elindeki Menbic kentine saldırı hazırlığında olduğunu bildirdi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgüt yakın zamanda "Büyük Menbic Operasyonu" ismini verdiği saldırılara başlayacak. Menbic, Gaziantep'in Karkamış ilçesine komşu Suriye'nin Cerablus kentine yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. AA'ya konuşan kaynaklar, önceki gece boyunca ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı ve çevresini, Halep'in Ebu Kalkal beldesi ile Cerablus ilçesinin güneyinde PYD ile IŞİD cephe hatlarını yoğun şekilde bombaladığını bildirdi. Yerel kaynaklar ayrıca, PYD'nin Fırat'ın doğu kıyısında yer alan Sırrin beldesinde IŞİD'e ait 5 depodaki mühimmata el koyduğunu, bunlar içerisinde tanklara karşı kullanılan füzelerin bulunduğunu söyledi. Bu arada AA, PYD'ye bağlı güçlerin son iki gündür Halep'in Azez ilçesinde muhaliflerin cephe hatlarına yönelik saldırılarını da yoğunlaştırdığını da iddia etti. Türk topçusu geçen ay bu cephedeki YPG unsurlarını bombalamıştı.
Hürriyet

Korsan Komedyası
Mısır askeri istihbaratının eski subayı Seyfettin Mustafa dün iç hatlar seferi yapan EgyptAir'e ait Airbus 320 tipi yolcu uçağını Kıbrıs Rum yönetiminin Larnaka havaalanına kaçırarak dünyaya 7 saatlik rehine krizi yaşattı. Uçakta 21'i yabancı, 81 kişi kişi bulunuyordu. Öğleden sonra teslim olan hava korsanının giydiği canlı bomba yeleğinden ise patlayıcı süsü verilmiş cep telefonu kutuları çıktı. Korsan, pazarlıklar sırasında yakıt ikmali yapılarak İstanbul'a da gitmek istedi. Ancak son rehinelerin de kaçması üzerine teslim oldu. Başta kimliği meçhul korsan, dün sabah Mısır'da İskenderiye-Kahire iç seferini yapan ve 70 yolcu taşıyan uçağı, elinde tuttuğu kablo ve intihar yeleğini göstererek kaçırdı. Uçağı Larnaka havaalanına indiren hava korsanı, Rum yetkililerle sürdürdüğü pazarlıklarda gruplar halinde yolcuları serbest bıraktı. Hava korsanı, müzakereler sırasında 1994 yılında ayrıldığı 4 çocuğunun annesi Rum asıllı eski eşi Marina Parashu ile de görüşmek istedi. Parashu'ya 4 sayfalık bir mektup ileten Seyfettin Mustafa (59), Mısır liderlerinden cezaevindeki bir grup kadın tutuklunun serbest bırakılmasını talep etti, ayrıca Ada'daki AB yetkilileri ile görüşmek istedi. Korsanla müzakereleri yürütmek üzere Mısır'dan askeri uçakla 6 yetkili ve operasyon için komandolar geldi. Ancak operasyona gerek kalmadı. 7 saatlik rehine krizinin sonunda elinde 4 rehine kalan korsan teslim olmaya karar verdi. Teslim olma sürecinde bir rehine de uçağın kokpitinden atlayarak uçaktan kaçtı. Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, uçakta ve korsanın üzerinde yaptıkları aramada patlayıcı bulunmadığını, yelekte de bomba süsü verilmiş cep telefonu kutusu bulunduğu söyledi.
Hürriyet

Işid'in 'Gözünü Korkutmuşlar'
Suriye yönetiminin, Rusya'nın hava desteğiyle hafta sonunda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının elinden geri aldığı antik Palmira kentini korumak için gizli bir operasyon yürüttüğü iddia edildi. Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdülkerim, geçtiğimiz yaz aylarında Palmira'yı ele geçiren IŞİD militanlarını, kentteki antik eserlere 'fazla zarar vermemeye' ikna etmek için yerel halk arasından bazı isimleri görevlendirdiklerini açıkladı. Abdülkerim, "Bizim tarafımızda olan yerel halktan 45-50 kişilik bir grup, IŞİD yöneticilerine, kentteki eserleri yok etmeleri halinde bölgede örgüte karşı isyan çıkabileceği konusunda telkinde bulundu" diye konuştu. Abdülkerim, yerel halkın çabaları sayesinde teröristlerin Palmira'ya fazla zarar vermeden bölgeyi terk ettiğini söyledi. Kentin rejim güçlerinin kontrolüne geçmesinin ardından bölgeye giden arkeologlar, militanların özellikle Palmira Müzesi'ndeki eserlere büyük zarar verdiğini, buna karşın açık havada bulunan parçaların beklenenden iyi durumda olduğunu duyurmuştu. Abdülkerim, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Palmira'da zarar gören eserlerin onarımının 5 yılı bulabileceğini belirtmişti.
Vatan

Akdeniz'de Yeni Gaz Krizi
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 'Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde olduğu iddiasıyla 6, 8 ve 10'uncu parsellerde hidrokarbon araştırması yapılması için ruhsat ihalesine çıktı. Gelişmenin ardından Türk Dışişleri, 6 numaralı sahanın önemli bir bölümünün, Türkiye'nin kıta sahanlığının Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirilen dış sınırlarının içinde yer aldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada Ankara'nın, yabancı şirketlerin Türkiye'nin deniz yetki alanlarında izinsiz faaliyetlerde bulunmasına izin vermeyeceği vurgulandı. KKTC Dışişleri Bakanlığı da, 'adada barış müzakereleri sürerken ortaya çıkan olumlu atmosfere zarar verecek adımlardan kaçınılması gerektiğini' belirtti. Yapılan açıklamada, ihalenin 'iç siyasi kaygılardan kaynaklandığı anlaşılan mülahazalarla tek taraflı olarak başlatılan faaliyetlerin' devamı olduğu yorumu yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler kapsamında bir araya geldiği Rum lideri Nikos Anastasiadis'e gelişmeyle ilgili kaygılarını iletirken Anastasiadis, "Konu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarıyla ilgilidir" açıklaması yaptı. 11 Şubat 2014'te başlayan, BM aracılığıyla yürütülen Kıbrıs müzakerelerine, Ada açıklarındaki tek taraflı doğal gaz arama çalışmaları sebebiyle yedi ay ara verilmişti.
Vatan

Aihm: Gizli Belge Yayınlamak Suç
Avrupa insan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre'de bir kazaya ilişkin gizli belgeleri yayınlayan gazeteciyi haksız buldu. AİHM Büyük Dairesi, İsviçreli gazeteci Arnaud Bedat'ın bir trafik kazası sonrası emniyet ve içişleri Bakanlığında yapılan gizli görüşmeleri haber yaptığı için İsviçre hükümeti tarafından suçlu bulunması üzerine açtığı davayı karara bağladı. AİHM, gazetecinin, soruşturmaya ilişkin gizli belgeleri paylaştığı gerekçesiyle aldığı 1 ay hapis cezasının Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'nin 10'uncu maddesi olan ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda Bedat'ı haksız buldu. Mahkeme, Bedat'ın hüküm giymesinin gazetecinin ifade özgürlüğünü ihlal etmediğine hükmetti. karar akıllara Can Dündar ve erdem Gül'ü getirdi. 'Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme', 'Gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan tutuklanan Dündar ve Gül, anayasa Mahkemesi'nin "Tutuklama gerekçesi gösterilen eylemlerin tamamı gazetecilik faaliyetidir. kuvvetli suç şüphesi yok" görüşüyle serbest kalmıştı.
Star

POLİTİKA

Teröre İnat Esselamü Aleyküm
Başbakan Ahmet Davutoğlu, teröre inat 'selamlaşma' seferberliği başlattığını ilan ederek, "Hayattan koparmak isteyenlere rağmen özgüvenle sokağa çıkıp hayata karışalım. Gördüğümüz herkese esselamü aleyküm diyelim" çağrısı yaptı. Davutoğlu, partisinin dünkü Meclis grubunda şu mesajları verdi: "Son bir ayda terörün kanlı yüzü, coğrafya farkı gözetmeksizin kendini bir kez daha gösterdi. Ankara, İstanbul, Brüksel, Bağdat, şimdi de Lahor. Bu kanlı şebekeler, kıta, bölge, ülke, halk, etnik köken, din, kültür, coğrafya, otobüs durağı, cadde, havaalanı, stadyum, lunapark ayırımı yapmıyor. İsimleri, kimlikleri farklı olabilir ama hepsi insanlık düşmanıdırlar, aynı alçaklardır. Onları bu cinayetlere azmettirenler de aynı odaklardır. Terör örgütlerinin maskesi düştü. Esas meselesi ağaç, dershane, hak, hukuk olmayanlar, Cumhurbaşkanımıza, partimize, hükümetimize ve ülkemizin istikrarına saldırarak Türkiye'nin omurgasına ateş ediyorlar. Omurgamıza ateş edebilirler ama kalbimizi, zihnimizi işgal edemezler. Sakın ola ki evlerimize kapanmayalım. Onlar bizi hayattan koparmak istiyorlar, biz onlara rağmen hayata karışmalıyız. Herkes sokağa, caddeye, bulvara, meydana büyük bir özgüvenle çıkmalı ve kucaklaşmalıdır. Türk, Kürt, Arap, Sünni, Alevi diye kimlik sormayalım. Milletten ve inançlarından kopanların 'günaydın'a alternatif gördükleri için hafif tepeden baktıkları, köylü selamı gördükleri bu 'esselamü aleyküm' var ya; dünyanın, insanlık tarihinin gördüğü en güzel mesajdır. Teröre inat herkesi selamlaşma seferberliğine davet ediyorum. Güvenlik güçlerimiz bu selam için mücadele ediyor. Bu kudret elinin ötesinde, teröre gerçek darbeyi selamlaşmak vuracak. O teröristleri nasıl o şehirlerden söküp atıyorsak teröristlerin yakıp yıktığı şehirlerimizi de modern Moğollara, barbarlara inat yeniden inşa edeceğiz. Hiç kimse bu miletin Meclisi'nde belli sıfatları kullanarak, siyaset yapıyor görüntüsü altında, bu milletin çoluk çocuk demeden canına kasteden bir terör örgütünün sözcülüğünü yapamaz, yapamayacak. Dokunulmazlık ahlaksızlığın, vicdansızlığın, terör yandaşlığının kılıfı, mazereti olamaz. İpe un seren CHP'nin amacı siyasetçiyi tamamen güçsüz bırakacak bir vesayet rejiminin temellerini atmak. Biz buna da müsaade etmeyiz. 'Türkiye'de herkesin dokunulmazlığı olacak ama siyaset tamamen korumasız olacak' anlayışını kabul etmeyiz."
Hürriyet

Rıza Bey'ın Avukatları Cevabı Verir
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili, "Ülkemizle alakalı bir konu değil. Rıza Bey'in avukatları gerekli cevabı vereceklerdir, kendisini savunacaklardır" dedi. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere dün ABD'ye giden Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda özetle şunları söyledi: "Amerika'daki hukuk büroları geçenlerde çok ilginç suç duyurularında bulundu. Bildiğiniz gibi 'Paralel Devlet Yapılanması'nın Amerika'da birçok eğitim öğretim kurumları var. Bu eğitim öğretim kurumları içerisinde Amerika'nın 'carter school'ları var. Bu 'carter school'larını en güzel şekilde, çok sinsice, akıllıca söğüşlediler ve söğüşlemeye de devam ediyorlar. Bunlar ufak rakamlar değil. 100 milyon dolarları aşan rakamlar. Önce bunlara yönelik bir adım atsınlar. Bunlara yönelik daha hiçbir adım atmadılar. Bu bir kişi, 10 kişi, 100 kişi değil. Binlerce kişi. Bu uygulamayı yapıyorlar. Bunların da banileri giriyorlar, çıkıyorlar. Biz kendilerini bu konuda da uyardık. Bu kişi ülkemizde aynı şekilde bu karapara aklamayı yaptığı gibi bu karapara aklama noktasında bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu hapiste bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde hâlâ ne yazık dostumuz Amerika'daki yetkililer buna karşı en ufak bir duyarlılık göstermediler. Rıza Sarraf'la ilgili varsa bir şey onu zaten Rıza Bey'in avukatları da gerekli cevabı, gerekli şekilde onlara herhalde vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu da değildir. Bunu da çok açık net söylemiş olayım. (Başika'da bir askerin şehit edilmesi) Olayın ardından fırtına obüslerimiz en ağır şekilde onlara cevabı vermiş ve bedelini ödetmiştir. Koalisyon güçleri havadan hedefleri vurmuşlardır. Ardından hava kuvvetlerimiz aynı şekilde oradaki DAEŞ noktalarını ciddi manada vurmuş ve adeta darmadağın etmiştir diyebiliriz. Bu süreç bu noktada artarak çok daha farklı bir şekilde devam edecektir. Oradaki potansiyel, gerek teknolojik gücümüz, silah gücümüz, mühimmat gücümüz bu iş için yeterlidir ve gerektiğinde hava kuvvetlerimiz koalisyon güçleriyle koordineli olarak bu tür çalışmaları da rahatlıkla yürütebilecek konumdadır. Zirvede bilhassa Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve Lahor'da gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında artık terörle mücadelede samimi işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayacağız. Türkiye olarak işbirliği eksikliğinden kaynaklanan nedenler dolayısıyla daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmadı. Ziyaret vesilesiyle, 2013'te Maryland'ta temeli atılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin resmi açılışını 3 Nisan'da gerçekleştireceğiz. Bu merkez, yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına da en anlamlı bir cevap olacaktır."
Hürriyet

'Yeni Anayasa Başkanlık Pençesinde'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ak Parti'nin yeni anayasa yazımına başlaması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasayı TBMM'den MHP ile çıkarabileceklerine ilişkin açıklamaları konusunda, "Biz AKP'nin tek yanlı, dayatmacı, millet ve devlet çıkarlarını ikinci plana atan anayasa yapımına iyimser bakmayız. AKP'nin başkanlık pençesine alınmış yeni anayasa hazırlık teşebbüsünün doğru, isabetli ve meşru bir tercih olmayacağı da bugünden aşikardır. AKP, B planına göre davranıp hazırladığı yeni anayasayı TBMM'ye getirdiği takdirde, MHP gerekli demokratik mücadelesini ve kamuoyunu aydınlatma görevini kararlılıkla yerine getirecektir" dedi. Bahçeli, dün MHP grup toplantısında diğer konularda özetle şu mesajları verdi: En kısa zamanda Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir 'Uluslararası Terörizmle Mücadele Konferansı' toplanmalı, terörle ilgili kavramlar ve yöntemler üzerinde uzlaşma temin edilmelidir. Terör suçluları ağır cezalarla tecrit edilerek mahkum edilmelidir. Hatta idam cezası getirilmelidir. Dağda, şehirde her değerimize ateş saçan şerefsizler, üniversiteleri de karıştırmak istemektedir. Bilhassa 23 Mart günü Hacettepe Üniversitesi'nde yaşanan olaylar, diğer üniversitelerde baş gösteren terörist tahrikleri alarm zilleri çalmaktadır. Çağrım hükümetedir. Çağrım YÖK'edir. Çağrım rektörleredir. Artık kararınızı veriniz. Milliyetçi-ülkücü gençlik provokasyonlara gelmeyecek kadar dikkatli ve uyanıktır. Hiç kimse kendisini polisin, askerin yerine koymamalıdır. Bizim sokaklarda işimiz yoktur. Yaklaşık bir haftadır 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk sürecinin kilit ismi olan İranlı karanlık bir şahsın ABD'de yakalanıp mahkeme önüne çıkarılması konuşulmaktadır. Herkesin dilinde İranlı şarlatanın ne olacağı, ABD'ye hangi pazarlıkların sonucunda gittiği, bu adli takibatının nereye dayanacağı konusu vardır. Yeni bir algı operasyonu, yeni bir sinsi kampanya devreye alınmıştır. İranlı kaçakçının çevirdiği dolapları, yediği herzeleri biz zaten biliyor, detaylarıyla hafıza kayıtlarımızda taşıyoruz. Türkiye veya ABD'de şarlatan her zaman, her yerde şarlatandır, kara paracı, altın kaçakçısı, rüşvet simsarı olmak malum şahıs için değişmeyecek bir kaderdir. Yine de 4 Nisan'da hâkim karşısına çıkarılacak İranlı kara paracının alnına kara bir leke gibi yapışmış tüm iddia ve suçlamalardan dolayı sonuna kadar yargılanması sağlanmalıdır. İranlı kara para tüccarı yolsuzluk ve kanunsuzlukların hesabını Türkiye'de vermedi, dilek ve temennimiz bari ABD'de vermesidir. Madem İranlı kaçakçı mahkemeye çıkarılacaktır, o halde gizli saklı bırakılan, milletimizin gözünden kaçırılan ne varsa hesabı görülmelidir. Şimdiden söyleyeyim, gün gelecek, devran dönecek 17-25 Aralık'ın hesabı sorulacaktır.
Milliyet

Abd: Saçma Sapan Bir İddia
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'de bazı medya kuruluşlarında çıkan "ABD, AK Parti hükümetini ve Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyor iddialarına sert tepki gösterdi. John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında soru üzerine, "Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez" diye konuştu. Kirby, iddiaların hükümete yakın olan basın kuruluşlarında yer aldığının anımsatılması üzerine, "Kimden geldiği umurumda değil. Bunlar saçma sapan şeyler ve ABD'den bir yanıt hak etmiyor" dedi. Amerikalı diplomatların, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandıkları mahkemeyi izleme girişimlerine de açık destek veren Kirby, "O duruşmanın açılışında Amerikalı diplomatlar vardı. Ev sahibi ülkenin, siyasi, yargısal ve öteki gelişmelerini izleme, bunlara ilişkin rapor hazırlamak bütünüyle diplomatik prosedürlere uygundur. Bu ilk kez olmuyor, son kez de olmayacak" diye konuştu. Dündar ve Gül'ün yargılandığı davaların kamuya kapatılmasının 'ayıplanacak bir durum' olduğunu söyleyen Kirby, "Bu davanın kamuya, medya ve diplomatik erişime kapatılarak, özel şekilde yapılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu utanılacak bir durum. Daha önce de söylediğimiz gibi, Türk hükümetinin, kendi anayasasında da korunan yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü de içinde olmak üzere ifade özgürlüğüne bağlı kalmaları çağrısını yapmayı sürdürüyoruz" diye konuştu. Kirby, başka bir soruya verdiği yanıtta da, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir sorun olmadığını vurguladı.
Vatan

SPOR

Galatasaray Daikin, Avrupa'nın 2. büyük kulüp organizasyonu CEV Kupası'nda şampiyonluğa bir adım yaklaştı; finalin ilk ayağında Rus devi Dinamo Krasnodar'ı 5 sette devirdi: 3-2. 2-1 öne geçmenin avantajını kullanamayan Aslan, cumartesi günü Rusya'da oynanacak rövanşta her türlü galibiyette veya 3-2 kaybedip altın seti alırsa, şampiyon olacak. 3-0 veya 3-1'lik yenilgide kupa Rusya'da kalacak.
Star

Fenerbahçe'den sezon sonu bir yıldız daha uçabilir. Son dönemde başarılı futboluyla dikkat çeken Caner Erkin'in peşinde Avrupa'nın 3 önemli kulübünün olduğu ileri sürüldü. Kanarya ve milli takımın değişmez sol beki için İtalyan devi İnter'in ismi daha önce de sık sık gündeme gelmişti. Lacivert- Siyahlı kulübün sezon sonu için ön görüşmelere başladığı belirtilirken, Premier Lig'den iki kulüp daha Caner için devreye girdi. İngiliz basınına da yansıyan haberlere göre Liverpool ile birlikte Everton kulüpleri tecrübeli oyuncu için zemin yoklamaya ve sezon sonunu beklemeye başladılar. 27 yaşındaki oyuncu bu sezon 26 maçta oynadı, 1 gol attı, 7 asist yaptı.
Star

Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri hazıranan Milliler Avusturya'yı deplasmanda yıktı: 2-1. 7'de Okotie uzak köşeye plaseseledi, Volkan Babacan parmaklarının ucuyla topu kornere attı. 12'de Cenk'in tek topunda Hakan Çalhanoğlu ceza sahasına sağdan girip dar açıdan şutunu çıkardı top kaleci Ramazan'dan sekti. 22'de Arnautovic'in sol kanattan ceza sahasına çevirdiği topu Junuzovic sağ ayak içiyle filelere yolladı: 1-0. 43'te Hakan Çalhanoğlu frikikten sağ ayak içiyle muhteşem bir şutla skoru eşitledi: 1-1. 45'te Arda'nın pasında Hakan Çalhanoğlu ceza sahası dışından çok sert vurdu, Ramazan son anda uzandı. 47'de Arnautovic'in aşırtma şutu sağdan auta gitti. 53'te Hakan, pasını Ozan'ı verdi, onun plasesi auta çıktı. 54'te Alaba ceza sahası dışından harika bir şut gönderdi, köşeye giden topu Volkan yumrukladı. 56'da kalecini uzaklaştırmak istediği topu Arda kaptı ve 35 metreden aşırdı: 1- 2. 66'da Ozan'ın şutu farklı şekilde auta gitti. 68'de Alaba'nın frikiğinde Volkan topu kontrol etti. 74'te Yunus Mallı'nın pasında sağ kanatta topla buluşan Volkan Şen'in vuruşunda meşin yuvarlar kaleci Ramazan'da kaldı. 90+1'de Ozan'ın vuruşu savunmaya çarparak kornere çıktı.
Star

Alman Kartalı Andreas Beck'ten iddialı açıklamalar. Lig TV'ye konuk olan Beşiktaşlı oyuncu, Vodafone Arena için geri sayımın başladığını belirterek, "Sadece iki hafta kaldı. Stadı balkonumdan görebiliyorum. Dünyanın en güzel statlarından birisi. Çok etkileyici. Başakşehir'de 10-15 bin kişiye oynadığınızda müthiş bir atmosfer vardı. Vodafone Arena dolu olduğunda hayal bile edemiyorum. Rakipler buradan çıkamayacak" dedi. Beşiktaş'ın çok iyi bir kadroya sahip olduğunu da belirten Beck, şöyle devam etti: "Bir takımı her zaman büyüten zaferlerdir. Sezon başından bu yana bir çok zafer elde ettik birlikte. Artık son 8 maça girdik. Bu birliktelik şimdi daha da önemli hale geldi. Geldiğimde Süper Lig'in, Türk futbolcusunun kalitesine şaşırmıştım. Gökhan Töre inanılmaz bir yetenek. Ozzi gibi, Kerim gibi, Gökhan Gönül gibi adlarını burada sayamadığım çok kaliteli futbolcular var."
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme