16 Haziran 2016 Perşembe

16.06.2016 Genel Gündem

16.06.2016 Perşembe


GÜNDEM

AYM Kararına Yargı Yolu 
Danıştay, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Resmi Gazete'de yayımlanan bireysel başvuru kararını, "idari bir işlem" olarak gördü ve yargı denetimine açtı. Cinsel içerikli bazı görüntülerinin internette dolaştığı duyumu üzerine hakkında başlatılan disiplin soruşturması sonucu devlet memurluğundan çıkarma cezası alan kadın, haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek, AYM'ye bireysel başvuruda bulundu. Kadın, başvuru dilekçesinde kimliğinin gizli tutulmasını talep etti; ancak AYM bu talebi tüzüğündeki, "Kimliğin saklı tutulması talepleri ancak istisnai durumlarda ve gerekçesi haklı bulunursa kabul edilecektir" hükmüne uygun görmedi. Başvuruyu karara bağlayan AYM, kadının anayasanın 20. maddesinde güvence altına alınan "özel hayatın gizliliği" hakkının ihlal edildiğine karar vererek, yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın mahkemeye gönderilmesine hükmetti. AYM'nin kararı kadının açık kimliğiyle Resmi Gazete'de yayımlandı. Başvurucu kadın, bunun üzerine talebine rağmen kararda açık kimliğinin yer aldığını bildirerek, AYM'nin ve Resmi Gazete'nin internet erişimine açık arşivi başta olmak üzere kamuya açık tüm kaynaklardan kaldırılması istemiyle dava açtı. Ankara 4. İdare Mahkemesi, kadının davasını incelenmeksizin reddetti. Mahkeme, kimlik bilgilerinin yargı kararı uyarınca yayımlandığını kaydetti. Kadının gizlilik talebinin AYM kararında değerlendirildiği anımsatıldı. Mahkeme, bu kararın yargısal nitelikli olduğunu, idari işlem niteliğinde ayrıca işlem tesis edilmediğini belirtti. Davacı kadın, Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin kararını Danıştay 10. Daire'de temyiz etti. Danıştay 10. Daire, mahkemenin kararını bozdu. Daire kararında, yargı organının, önüne gelen uyuşmazlıkta nihai kararını verdikten sonra davadan el çektiği, bu aşamadan sonra kararın nasıl ve ne şekilde yayımlanacağının yargılama sürecinden ayrılan işlem ve faaliyetlerle belirlendiği kaydedildi. AYM'nin, davacının bireysel başvurusu hakkında verdiği nihai kararla yargılama safhasının sona erdiği, ancak bu kararın Resmi Gazete'de ve mahkemenin internet sitesinde yayımlanacağına dair bir ifadeye yer verilmediği belirtildi. Kararda şöyle denildi: "Buna göre, davacının bireysel başvurusu hakkındaki kararın yayımlanmasına ilişkin işlem, yargı fonksiyonunun yerine getirilmesi kapsamında tesis edilen yargısal işlem değil, aksine idari bir işlem olduğundan, davacının açık kimliği ve kimliğini belli eden bilgilerin yer aldığı kararın, AYM'nin ve Resmi Gazete'nin internet erişimine açık arşivi başta olmak üzere kamuya açık tüm kaynaklardan kaldırılması talebiyle yaptığı başvurunun zımnen reddi işleminin de bir idari işlem olduğu, dolayısıyla idari davaya konu edilebileceği sonucuna varılmaktadır."
Hürriyet


Muş'ta Hain Saldırı: 1 Korucu Şehit Oldu 
Muş'un Kızılağaç beldesindeki jandarma karakol binasına teröristler uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Çatışmada yaralanan bir korucu şehit oldu. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde ise yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK'lı teröristler, bir kamyon şoförünü öldürdü. Muş-Kulp-Diyarbakır karayolunun 18'inci kilometresindeki Kızılağaç beldesinde dün karakola saat 12.30 sıralarında bir grup PKK'lı terörist tarafından otomatik silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma sırasında yaralanan 2 korucu kaldırıldıkları Muş Devlet Hastanesi'ne tedavi altına alındı. Yaralı koruculardan Salih Erten yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Şemdinli'de ise dün sabah saatlerinde teröristler Şemdinli-Aktütün yolunu Mehendi bölgesinde yol kapatan PKK'lı teröristler, kimlik kontrolü yapmaya başladı. 5 kamyonu durduran teröristler, yollarını kestikleri için kendilerine tepki gösteren araç sürücülerinden Zahir Er'i uzun namlulu silahla öldürdü. Şemdinli'den Yüksekova ilçesine giden askeri zırhlı araç, ilçeye 12 kilometre uzaklıktaki kaymakamlık çeşmesi mevkiinden geçerken, PKK'lı teröristler daha önce yola yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada askeri araç hasar görürken, 3 asker yaralandı.
Milliyet

Meclis'te 3 Bin Kişilik İftar 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Şeref Kapısı önünde eski ve yeni TBMM üyeleri onuruna iftar verdi. TBMM Başkanı Kahraman 'İnanıyor ve güveniyorum ki Türkiyemiz, egemenliğin bir zümre, şahıs veya bir kuruma değil, kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu bilincinde olan, millet hakimiyetine dayalı, gücünü milletinden alan, merkezinde ve öznesinde insan olan, çoğulcu demokrasiye, çağdaş hukuk devleti ilkelerine sahip bir devlet olarak, birlik ve bütünlük içinde mutlu bir geleceğe emin adımlarla ilerleyecektir. İnsanımız inanç, din, vicdan, fikir ve ifade hürriyetini hiçbir engel tanımadan tam anlamıyla yaşayacaktır' dedi. Konuşmanın ardından, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, milletvekilleri adına TBMM Başkanı Kahraman'a hediye takdim etti. İftara, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak, Mehmet Şimşek ve Tuğrul Türkeş ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, eski TBMM Başkanları Bülent Arınç ve Yıldırım Akbulut ile eski ve yeni milletvekilleri katıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 121,7632-121,8470 
ABD Doları 2,9220-2,9230/Euro 3,2955-3,2970/İngiliz Sterlini 4,1496-4,1533

İhracatçı Başbakan'la Buluştu 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yü ziyaret etti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı ziyarette Yıldırım'a ihracatçıların beklentilerini içeren İhracat Destek Paketi Önerileri sunuldu. TİM olarak, büyüme, ihracat, cari açık, enşasyon ve kur, istihdam gibi temel ekonomik verilerin yer aldığı "Ekonomi Yol Haritası Önerileri" hazırladıklarını vurgulayan Büyükekşi, "Yeni döneme ilişkin beklentilerimizi genel kurulumuzda Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. İhracatımızın tekrar atağa kalkması gerektiğini belirttik. Bugün de Başbakanımız Binali Yıldırım'a 'İhracat Destek Paketi Önerileri'ni sunduk" dedi. Bu arada, Başbakan Yıldırım, kendisine hayırlı olsun ziyaretine gelen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmede DEİK'in yeni yapısı ve faaliyetleri hakkında Yıldırım'a brifing verildi. Yıldırım da, önümüzdeki dönemde DEİK'ten beklentilerini dile getirdi.
Hürriyet

Türkiye'nin En Değerli Markası THY 
Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100' çalışmasının 9'uncusunu tamamladı. Listede ilk sırayı, 2 milyar 452 milyon dolarlık marka değeriyle Türk Hava Yolları aldı. Türk Telekom, 2 milyar 353 milyon dolarla ikinci, 1 milyar 983 milyon dolarla da Arçelik üçüncü sırayı aldı. Geçen senenin şampiyonu Akbank 1.5 milyar dolarla bu sene listenin dördüncü sırasına gerilerken, Garanti 1 milyar 529 milyon dolar marka değeriyle beşinci oldu. İlk 5'in ardından Turkcell, İş Bankası, Anadolu Efes, Yapı Kredi, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve BİM sıralandı. İlk 100 arasında Finansbank (17), Denizbank (24), TEB (26) Şekerbank (41) gibi bankalar sıralanırken, spor kulüpleri içerisinde Galatasaray, 38'inci sırada ve marka değeri en yüksek kulüp olarak yer aldı. Fenerbahçe 48, Beşiktaş 59 ve Trabzonspor 95'inci sırada yer buldu. LC Waikiki (14), Sütaş (29), Ak Gıda (İçim) (58), Uğur Soğutma (70), Ekol Lojistik (75), Şahin Gıda (85) ve Aras Kargo (88) gibi kuruluşlar da listeye girdi. Borsa İstanbul ise 98'inci sırada yer buldu. Öte yandan Brand Finance'in geçen seneki sıralamasında ilk sırada Akbank, sırada Türk Telekom, sırada ise İş Bankası yer alıyordu. Listenin birinci sırasında yer alan THY'nin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 324 uçaklık filosu, 240 uluslararası olmak üzere 289 noktaya uçtuklarını söyledi. Aycı, "Bu birincilik, Türkiye'nin global markası olarak hedeflerimize ulaşma yolunda güçlü bir motivasyon kaynağı oldu" dedi. Çalışmaya göre, kur farkının önemle hissedildiği listede Türkiye'nin en değerli 100 markasının toplam değeri 29.3 milyar dolar oldu ve toplam değer, bir önceki yıla göre 5 milyar dolar azaldı. Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, bu markaların küresel ölçekte Türkiye'nin algısına olumlu katkıda bulunacağını belirtti. İlgüner, değerli Türk markalarının çoğunun Türkiye'de faaliyet gösteren hizmet markalarının oluşturduğunu, reel sektör markalarının geride kaldığını ifade etti. Brand Finance genel tabloları hazırlarken, markalı faaliyete ait son 3 yıllık geçmiş finansal veriler yorumlanıp gelecek 5 yıla ait projeksiyon yapıyor. Marka değeri için satışlar içerisinde markaya ait pay değerlendirilirken, gelecek yıllarda beklenti ne kadar yüksek olursa marka değeri o denli artıyor.
Türkiye

Bütçeden 12 Yılın En İyi Performansı 
Bütçe yılın ilk beş ayında 12 yılın en yüksek fazlasını verdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılı Ocak-Mayıs dönemi bütçe gelişmelerini değerlendirdi. Bakan Ağbal, bütçedeki güçlü performansı 2016 Mayıs ayında da sürdürdüklerini vurgulayarak, "Hem mayıs ayında hem de Ocak-Mayıs döneminde bütçe fazlası verdik. Bu yıl mayıs ayında 3.7 milyar TL ile 2015 yılı Mayıs ayına göre 2 milyar TL daha yüksek fazla verdik. Ocak-Mayıs döneminde ise 2015 yılındaki 2.4 milyar TL'lik bütçe açığına karşı bu yıl 9.1 milyar TL bütçe fazlası verdik. Böylece bu yılın ilk 5 ayında 2004'ten bu yana en yüksek bütçe fazlasını verdik. Benzer şekilde faiz dışı fazlada da güçlü bir performans sergiledik. Mayıs ayında 8.7 milyar TL, Ocak-Mayıs döneminde ise 33.3 milyar TL faiz dışı fazla verdik. 2016 Ocak-Mayıs döneminde son 13 yılın en yüksek faiz dışı fazlasını verdik. Bu performansı bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde ettik" ifadesini kullandı. Bakan Ağbal, gelir ve kurumlar vergisi tahsilatının bir önceki yılın ilk beş ayına göre yüzde 16.2 oranında artarak 58.9 milyar TL'ye ulaştığını, aynı dönemde ÖTV ve dahilde alınan KDV gelirlerinin de yüzde 12 civarında artarak vergi gelir artışını desteklediğini söyledi.
Türkiye
 
İşsizlik 8 Ayın Dibine Geriledi 
İşsizlik oranı mart ayında yüzde 10.1 ile Temmuz 2015'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. İşsizlik oranı istihdam ve işgücüne katılım oranındaki artışla birlikte mart döneminde de düşüşünü sürdürdü. Reuters'a konuşan analistler ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 4.8'lik büyümenin işsizlik oranlarına olumlu yansıdığını, asgari ücret artışının olumsuz etkisinin ise henüz görülmediğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0.5 puan, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ise bir önceki döneme göre 0.2 puanlık azalış kaydetti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0.7 puanlık azalış ile yüzde 11.9 oldu. Odeabank'ın konuyla ilgili notunda, sanayi sektöründe istihdam bir miktar toparlanırken, inşaat ve hizmet sektöründeki hızlı istihdam artışlarının işsizlik oranındaki düşüşte etkili olduğu belirtilerek, "Beklentilerden iyi gelen verilere rağmen, turizm sektöründe özellikle yaz aylarında belirginleşecek sıkıntılar nedeniyle, hizmet sektöründeki bu iyileşmenin önümüzdeki aylarda devam etmeyeceğini öngörüyor ve işsizlik oranında yıl sonu tahminimiz olan yüzde 10.4'ü koruyoruz" denildi. TÜİK verilerine göre, istihdam edilenlerin sayısı mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.04 milyon kişi artarak 26.99 milyon kişi, istihdam oranı ise 1.1 puanlık artış ile yüzde 46.1 oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "İşsizlik rakamı yüzde 10.1 güzel bir haber. Beklentilerden de iyi bir performans. Ekonomide işlerin iyi gittiğini gösteriyor. Son bir yılda 1.04 milyon kişiye iş bulduk" dedi. Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan ise mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranında ardışık beş dönemlik azalışın, 2016 yılında işsizlik oranında azalma yaşanacağına işaret ettiğini söyledi
Milliyet

Üç Milyon Kişinin GSS Primi Düşüyor 
Yaklaşık 3.7 milyon gencin Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunu silen hükümet, bu konuda yeni bir adım daha atıyor. Hükümet GSS kapsamında bulunan 3 milyon kişinin primlerini düşürecek bir çalışma başlatıyor. Buna göre okumayan, çalışmayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birini aşanlardan alınan GSS primlerinde sadeleşmeye gidilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 65 TL, 195 TL ve 395 TL olarak uygulanan GSS primlerinin tekleştirileceğini açıkladı. Tekleştirilecek prim tutarının en alt oran olan 65 liranın altında olacağını dile getiren Soylu "Bu önemli bir adım ama bu adımın peşinden bunu güçlendirecek önemli değişiklikler de geliyor" dedi. Soylu, 65 liranın altında olacak prim tutarıyla, kapsamdaki kişilerin genel sağlık sigortasından daha iyi istifade ettirilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Tekleşen prim sistemiyle birlikte prim borçlu sayısının azalması bekleniyor. Bakan Soylu, tahsilat kabiliyetinin çok az düzeyde olduğunu ifade ederek, "Ortalaması yüzde 6. Bu bizim açımızdan da problemli ve sürdürülebilir değil" tespitini yaptı. Genel Sağlık Sigortası'ndaki yeni düzenlemeyi açıklayan Bakan Soylu "Özellikle GSS'de yaklaşık 10 milyon 50 bin aktif sigortalı olmayıp, aynı zamanda aktif sigortalının yükümlülüğünde bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kendi kriterleriyle belirlediği, primlerinin de buna göre oluştuğu bir kitle var. Bizim C1 dediğimin Yeşil Kart'lılardan oluşan 7 milyon 300 bin kişi bulunuyor. Bir de asgari ücretin belirli bir bölümü, onun üstü ve onun daha üstü olan gelir skalasına göre belirlenen bir sağlık sistemimiz var. Burada prim tekleştirmesine çalışıyoruz. Bu durum 2 milyon 900 bini aşkın insanı ilgilendiriyor" dedi.
Star

Bayram Tatili Erken Rezervasyonu Artıracak 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, dokuz günlük ramazan Bayramı tatilinin iç turizm bakımından olumlu etkisi olduğunu gördüklerini söyleyerek, "Nitekim geçen yıl ilk 5 ay içerisinde erken rezervasyon sayısı 3 milyondu. Bu yıl erken rezervasyonlar yüzde 30 artışla 4 milyonu geçti. Biz öyle ümit ediyoruz ki, bu bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte erken rezervasyon sayımız 4 milyon 300 bini bulacak" dedi. Bakan Avcı, Milli kütüphane Sergi Salonu'nda, el yazması Kur'an-ı kerimler ve Fahreddin Yanova'nın 'Padişahlar, Tuğra ve Paraları Sergisi'nin açılış töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Başbakan Binali Yıldırım'ın da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'e, Rusya Milli Günü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdiğinin anımsatılması ve bu temasın turizme etkisinin sorulması üzerine Bakan Avcı, şunları söyledi: "Aslında olması gerekenler oluyor. İki büyük komşu ülkeye yakışan da Sayın Cumhurbaşkanımızın da mesajında vurguladığı gibi münasebetlerimizi halklarımızın layık olduğu, hak ettiği düzeye taşımaktadır. Dolayısıyla bu yönde karşılıklı iyi niyet beyanlarının tabii çok önemi var. Önümüzdeki günlerde bu temasların daha da ileri noktalara taşınacağını ümit ediyorum."
Star

3-4 Firma Belirleyip Onları 'Dev' Yapalım 
Global dev markalarıyla bir ekonomik mucizeye imza atan Güney Kore modeli Türkiye'nin de gündemine girdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, teşvik ve destek mekanizmalarını proje bazlı olarak çalışacaklarını ve stratejik, kritik yatırımları çeşitli yöntemlerle destekleyeceklerini bildirdi. Haberleşme, elektronik, bilişim konularında duyulan ihtiyaca değinen Zeybekci, "Türkiye'nin 3-4 firmasını belirlemesi lazım. Bunu seçerken de objektif kriterler yapmalı. Seçtiği firmalarla kendi alanlarında Türkiye'nin devlerini yaratmamız lazım" dedi. Güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları için de birkaç firmanın gerekli ekipmanları üretecek düzeye getirilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybekci, "Gurur duyduğumuz bazı şeyler de yapılıyor. Savunma sanayisiyle ilgili Türkiye bunu özel sektör eliyle yapmalı. Uzun menzilli füze üretecekse bunu özel sektör eliyle yapmalı" ifadesini kullandı. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle Bakanlıkta bir araya gelen Nihat Zeybekci, faizlerin yatırımcının 'artık yatırım yaparım' dediği rakama doğru düşmesi gerektiğini söyledi. Zeybekci, "Hangi oran Türkiye'de faizlerin düşmesi gereken rakamdır? Net söylüyorum yatırımcının 'Evet ben bu para ile yatırım yaparım' dediği rakam doğru rakamdır. Şu anda ondan uzağız Tüketimin de 'Bu faizlerle evet artık tam alma zamanıdır' dediği yer doğru yerdir" dedi. 2014 Ocak ayında yapılması gerekenin çok üzerinde bir faiz artışı ile "hata" yapıldığını savunan Zeybekçi, şimdi cesur bir şekilde faiz indirimi yapma zamanı geldiğini ifade etti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Öncelik Terörizm 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da büyükelçisi olan tüm ülkelerle birlikte Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'u Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verilen iftara davet etti. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri Karlov'un da daveti kabul ederek dün akşam verilen iftar yemeğine katıldığını bildirdi. Erdoğan'ın iftar yemeğine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı Ömer Çelik'in yanısıra Dış Ekonomik İşler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Başkanları, DEİK'e mensup işadamları ve Ankara'daki büyükelçiler geldi. Erdoğan, iftardaki konuşmasında şunları söyledi: "Teröriste kimliğine, söylemine, kökenine inancına bakmaksızın tavır koyalım. Mazlumlara hep beraber kol kanat gerelim. Dün öncelikli mesele açlıktı bugün terörizmdir. Yarın belki sağlık olacaktır daha başka temel ihtiyaçlar olacaktır. Az önce Sayın Obama ile Orlando'da olan bir saldırı konusunda konuşma yaptık. Tabi bütün bu olaylara karşı ortak bir tavır içinde olmamız aslolandır. Çünkü terörizm insanlığın ortak sorunudur bunu bir uluslararası mutabakat içinde başarmaya mecburuz. Başarmadığımız takdirde terör her gün birimizin kapısını çalacaktır. Terör örgütlerinin kendilerince çok büyük sonuçlar elde etmek gayesiyle başlattığı olaylar yaşadığımız kimi acı hadiselere rağmen önemli ölçüde kontrol altına alınmış bulunuyor. Bu tür olayların sayısı ve etkisi giderek azalacaktır. Son bir yılda yaşanan hadiselerin ihracatımız ve turizmimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin de kısa sürede telafi edileceğine inanıyorum. 20 Temmuz'dan bu yana 600'e yakın vatandaşımız kaybettik. Bu operasyonlar sırasında içeride ve dışarıda 7 bini aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Duracak mıyız hayır durmayacağız. Bu iş bitecek. Ya olacak ya olacak. Bu ülke huzura kavuşacak. Bu milletin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok. Devletin görevi can güvenliğini, mal güvenliğini sağlamaktır. Şu anda devlet de bu görevini yapmaktadır. Bu teröristler ya silahlarını gömecekler, betonu dökecekler koordinatlarını verecekler. Bunları yapmıyorlarsa bu ülkeyi terk edip gidecekler. Bu işin başka çıkışı yoktur. " Cumhurbaşkanlığı kaynakları, istifa etmek zorunda kalan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ile Ermeni tasarısını kabul eden Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın iftara katılıp katılmadığı sorusuna "Ankara'da görev yapan tüm büyükelçiler ve DEİK işadamları katıldı" yanıtını verdiler. Aynı kaynaklar, "İsrail ve Mısır Maslahatgüzarları yer aldı mı?" sorusunu da "Sadece büyükelçiler davet edildi" şeklinde yanıtladı.
Hürriyet

Siyasi Cinayet Olabilir 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargının yapısını sil batan değiştiren tasarıya karşı sivil toplum örgütlerine çağrı yaparak, "Türkiye'nin düzeninin değişmesiyle eştir. Sadece Meclis grubumuz değil, barolar, hukukçular, tüm kadın dernekleri, iş dünyası topyekün karşı çıkmalı. Hatta AKP'liler bile buna karşı çıkmalıdır. Bu dönemde siyasi cinayetler olursa şaşırmam" dedi. Alınan bilgiye göre Kılıçdaroğlu, dün toplanan MYK'da özetle şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu paket her türlü hukuksuzluğun önünü açar. Eğer bu yasalaşırsa Türkiye'de ne medya kalır, ne siyaset kurumu, ne de milletvekili. O noktadan sonra her türlü hukuksuzluk yapılabilir. Yargıtay ve Danıştay'ın yapısının değiştirilmesi Türkiye'nin düzeninin değişmesiyle eştir. Bu pakete karşı sadece Meclis grubumuz değil, barolar, hukukçular, tüm kadın dernekleri, iş dünyası topyekün karşı çıkmalı. Bu düzenlemenin ardından yandaş olmayan herkes yok olur. Dokunulmazlıklara tepki göstermek yerine arkadaşlarımız buna tepki göstersin, çünkü dokunulmazlıklardan daha önemli bir konu. Hedef 'Paralel Yapı' falan değil, kendisi gibi olmayan herkestir, MHP de, HDP de, CHP de. Bu konuda bütün siyasi partiler ortak ses çıkarmalı. Hatta AKP'liler bile buna karşı çıkmalıdır. Türkiye'ye bir geri adım dayatılıyor. Başkanlığa izin vermediğimiz için saldırıyorlar. Sonuna kadar direneceğiz. Biz direndikçe iftira atacaklar ve saldıracaklar. Herkes hazırlıklı olsun. Saldırılar sıklaşacak. 24 milletvekilimizi 'Teröristleri ziyaret etti' diyerek hedef gösterdiler. Bu dönemde siyasi cinayetler olursa şaşırmam. Oysa arkadaşlarımız kimseyi ziyaret etmedi. Ziyaret ettikleri gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül ile tutuklu akademisyenlerdi. Onlar terör örgütü üyesi gibi gösteriliyor ve milletvekillerimize iftira atıyorlar. Biz geri adım atarsak Türkiye de geri adım atar. Ölmeyi göze alacağız, ama boyun eğmeyeceğiz. Tüm partililer buna inanırsa Türkiye teslim olmaz, yoksa anamızdan emdiğimiz süt, yediğimiz ekmek haram. Bu iktidar değil istiklal mücadelesidir.
Hürriyet

Dokunma Süreci Başlıyor 
Adalet Bakanlığı, TBMM'den gönderilen milletvekili dosyalarından 11'ini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletti. Dosyaların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök hakkında olduğu öğrenildi. Her üç siyasetçi hakkındaki soruşturmaları da Parlamenter Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin yürütecek. Şahin, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'a isnat edilen 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçunu soruşturma sırasında doğrudan soruşturabilecek. Bu kapsamda Şahin'in önümüzdeki süreçte Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırması bekleniyor. Bu davet, resmi tebligatla olabileceği gibi telefonla da olabilecek. Kılıçdaroğlu ve Demirtaş, davete icabet etmezlerse polis zoruyla getirme, yakalama gibi tedbirler de uygulanabilecek. Şahin, soruşturma sonunda, yargılama kararı verirse, TCK'nın 299. maddesi uyarınca dosyayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a gönderip kovuşturma izni isteyecek. Bozdağ izin verirse, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis öngören TCK'nın 299. maddesi uyarınca asliye ceza mahkemesinde yargılanacak. Emniyet teşkilatını alenen aşağılamak suçunu düzenleyen TCK'nın 301. maddesine göre hakkında dosya hazırlanan Gök'e soruşturma açılması için ise Bozdağ'ın izin vermesi gerekecek. Bozdağ'ın izin vermesi halinde Gök hakkındaki soruşturma da aynı Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ınki gibi yürütülecek. Ancak savcılık, Gök hakkında Adalet Bakanı'ndan izin almaksızın dava açabilecek. Dava açılırsa Gök, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.
Milliyet

MHP: Başkanlık İçin CHP ve AKP Anlaşmış 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ardından Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD tipi başkanlığa dair açıklamalarına dikkat çekerek, sistemin dönüştürülmesi için anlaşma yapıldığı iddiasını ortaya attı. Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti ile CHP arasında başkanlık sistemiyle ilgili yaşanan yeni tartışmanın, partilerin siyasal duruşlarının ne kadar oynak olduğunu da ortaya koyduğunu savundu. Kılıçdaroğlu'nun "ABD'deki gibi başkanlık sistemi getireceksiniz buyurun getirin, tartışalım" sözleri ve bunun üzerine Başbakan Binali Yıldırım'ın hodri meydan demesini değerlendiren Vural, özetle şöyle konuştu: "Sayın Kılıçdaroğlu'nun AKP'ye verdiği gollük pası, AKP değerlendirirken, 'hodri meydan' diyerek, 'İster Şili modeli olsun, isterse Meksika soslu olsun, isterse Putinvari olsun. Başkanlık sistemi olsun da ne olursa olsun' diyorlar. Bu zihniyetin neresi yerli, neresi milli? Sürekli başka merkezlerden başkanlık sistemini ithal etmek isteyenler, Türkiye'nin meselelerinin değil kendi arzu ve ihtiraslarının peşinde koşmaktadırlar. "Kiminle oyun oynuyorsunuz. Al gülüm ver gülüm CHP ile AKP, Türkiye'yi başkanlık sistemi adı altında bir dönüşüme götürmek üzere adeta anlaşmış gibi. Televizyonda 'Oturup konuşalım' diyorsunuz, komisyonda 'parlamenter sistem olsun' diyerek bu komisyonu ortadan kaldırıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. İkisi de milletin, Cumhuriyetin kalesine gol atma peşinde. Komisyonu bundan önce AKP, şimdi CHP bozdu. Türkiye'yi başkanlık sistemi girdabına sokmak için adeta ikisi de çalışıyor, çabalıyo
Vatan

DÜNYA 

Eski Bakan Manastıra Para Saklarken Yakalandı 
Arjantin'in eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in hükümetinde Kamu İşleri Bakanlığı yapan Jose Lopez, önceki gün bir manastıra milyonlarca nakit para ve saatler gizlemeye çalışırken yakalandı. 55 yaşındaki eski bakan, başkentin batısındaki "Our Lady of the Rosary of Fatima" manastırının bahçe duvarından plastik torbalara doldurulmuş banknotları içeri attı. Manastırda görevli rahibeler ise polise bir adamın manastırın duvarından içeri plastik torbalar fırlattığı ihbarında bulundu. Manastıra gelen polis, üzerinde ruhsatsız 22 kalibrelik tüfek bulunan zanlıyı gözaltına aldı. Polis, daha sonra gözaltına aldıkları kişinin eski bakan Jose Lopez olduğunu fark etti. Lopez'in manastıra saklamaya çalıştığı altı plastik torba içinde deste deste Euro'lar, dolarlar, Katar riyali, Japon yeni ve saatler çıktı. Ele geçirilen paranın 8.5 milyon dolara tekabül ettiği belirtildi. Ayrıca bakanın aracından da paralar çıktı. Gözaltına alındığı sırada direnmeyen eski bakan, "parayı manastıra bağışlamak istiyordum" sözleriyle kendini savunsa da kara para aklamaktan yargılanacak. Buenos Aires bölgesi Güvenlik Bakanı Cristian Ritondo, Lopez'in gözaltına alınırken şoke olduğunu, kendisini serbest bırakmaları için memurlara rüşvet teklif ettiğini söyledi. Aralık ayında Cristina Fernandez'in koltuğuna oturan merkez sağcı yeni Devlet Başkanı Mauricio Macri, yolsuzlukla mücadele sözü vermişti. Bakanlar Kurulu Başkanı Marcos Pena, Lopez'in gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Şoke olduk. Çünkü küçük bir suç değil. Çok fazla yolsuzluk görülen kamu çalışmalarını yürütüyordu" d
Hürriyet

İsrail Filistin'in Suyunu Kesti! 
Filistin halkına yönelik insanlık dışı uygulamalar gerçekleştiren 'terör devleti' İsrail, yaptığı zulümlere bir yenisini daha ekledi. İsrail hükümeti, ramazan ayının başlaması ile birlikte Batı Şeria'ya su akışını kesti. İsrail ulusal su şirketinin su kaynaklarını kesmesi ile on binlerce Filistinli, ramazan ayında bir damla suya hasret kaldı. Filistin Hidroloji Grup Müdürü Eymen Rabi, bazı bölgelere 40 gündür su verilmediğini ama Batı Şeria'nın tamamında ramazandan itibaren suların kesildiğini söyledi. Rabi "İnsanlar su tankerlerinden su alıyor ya da çamurlu suları damıtarak kullanmaya çabalıyor" dedi. Halen bir Filistinli günde 60 litre kullanırken bir İsrailli 350 litre su tüketiyor.
Türkiye

Moskova Israrcı: Özür ve Tazminat Şart 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Rus mevkidaşlarına Rusya'nın Milli Günü nedeniyle mektup göndermesinin ardından Moskova'dan yumuşama sinyali gelmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Moskova'nın uçak krizinin ardından Ankara ile ilişkilerinin normale dönmesini istediğini, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'nin bazı koşulları yerine getirmeden bunun mümkün olmadığını kesin olarak dile getirdiğini vurguladı. Peskov, bu koşulların resmi özür ve tazminat olduğunu belirtti. Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubunun "temel konuları barındırmadığını" söyledi. Peskov, "Bu bir protokol mesajı. Geleneksel olarak ulusal günlerde bu mesajlar karşılıklı olarak gönderilir. Uluslararası ilişkilerde olağan uygulamadır" dedi. Peskov, "Hiç şüphesiz ki, ilişkilerimizin normale dönmesini ve iyi niyetli, karşılıklı işbirliği yaptığımız döneme dönmeyi istiyoruz. Fakat Başkan Putin, (Rus savaş uçağının düşülmesinden sonra) Ankara'nın gereken adımları atmaması halinde, ilişkilerin herhangi bir şekilde normalleşmesinin Rusya için mümkün olmadığını açıkça dile getirdi" ifadesinde bulundu. "Türkiye'nin resmi olarak özür dilemesi ve tazminat ödemesinden mi bahsediyorsunuz" sorusu üzerine Peskov, "Evet, tabii ki. Rusya Devlet Başkanı, bunu su götürmez bir şekilde söyledi, dolaylı olarak değil; kesin, özlü ve açık şekilde" yanıtını verdi. Peskov sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkan Putin, Türkiye ile iyi ilişkileri sürdürmekten yana olduğunu birden fazla kez dile getirdi. Üstelik, Türkiye ile ticaret, ekonomi gibi tüm alanlarda gerçek bir ortaklığın hasıl olduğu dönemden çok memnunduk. Türk tarafının agresif hareketi nedeniyle böylesine zengin bir ilişki deneyiminin bozulmasından ötürü çok üzgünüz." Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tebrik mesajında, "Tüm Türk halkının adına tüm Rus vatandaşlarının Rusya Günü'nü kutluyorum ve yakın zamanda Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerinin hak edilen düzeye yükselmesini diliyorum" ifadesi yer almıştı.
Milliyet

'Esad BM'ye Şantaj Yapıyor' 
Suriye'de Esad rejiminin BM'ye baskı yaparak dağıtılan insani yardımların yüzde 88'nin kendi denetimindeki bölgelere dağıtılmasını sağladığı, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sadece kalan yüzde 12'lik kısmın gönderildiği anlaşıldı. 55 Suriyeli STK ve yardım kuruluşunun BM'de ve farklı yardım kuruluşlarında çalışan personele dayanarak hazırladığı rapora göre, Suriye'ye insani yardım ulaştırma konusunda muhatap rejim alındığı için sistematik bir başarısızlık var. Al Jazeera'nin hazırladığı haberde; Suriye Kampanyası grubunun üyelerinden Baytna Suriye Örgütü Direktörü Esat Aşşi'ye göre, BM Şam'daki bürolarının çalışmaya devam etmesi için rejimin şantajlarına boyun eğiyor ve yardımların sadece yüzde 12'sini muhaliflere gönderiyor.
Star

'Usulsüz Harcama' Yüzünden İstifa Etti 
Japonya'nın başkenti Tokyo'nun valisi Yoichi Masuzoe, kamu parasını tatillere, sanat eserlerine ve çocuklarına aldığı çizgi romanlara harcadığı iddiaları üzerine istifa ettiğini açıkladı. Masuoze, iddiaların ardından Tokyo Kent Meclisi'ne hakkında yapılacak güven oylamasından hemen önce istifa kararı aldı. Skandalın, 2020 Olimpiyatları'nın ev sahibi olacak kentte problem yaratması beklenirken, Masuoze'nin istifa aynı zamanda senato seçimlerinin öncesinde geldi. Valinin istifasının Başbakan Şinzo Abe'nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti'ye 10 Temmuz'daki seçimlerde zarar verebileceği yorumları yapılıyor. Masuoze'nin selefi Noaki Inose de 2013'te bir harcama skandalı nedeniyle istifa etmişti. Masuoze'nin istifası Rio Olimpiyatları'nın sonunda Olimpiyat bayrağını vekâleten göreve gelen bir valinin devralması anlamına geliyor.
Vatan

SPOR 

Galatasaray'ın, Finansal Fair Play kriterlerini karşılayamadığı gerekçesiyle UEFA tarafından verilen Avrupa kupalarından 1 yıl men cezasına yönelik olarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yaptığı itiraz, bugün görüşülecek. Fransa'nın Paris şehrindeki bir hukuk bürosunda sabah saatlerinde başlayacak olan duruşmalı toplantıda, Galatasaray Kulübü adına Başkan Dursun Özbek, hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Ural Aküzüm, Eşref Alaçayır, Sedef Hacısalihoğlu ve avukat Jean Louis Dupont hazır bulunacak. Konuyla ilgili açıklamalar yapan G.Saray Başkanı Dursun Özbek, CAS'tan ümitli olduklarını söyledi. Galatasaray'ı en iyi şekilde savunacaklarını belirten Özbek şöyle devam etti: Daha önce UEFA'dan geçen davalara bakarak hazırladık savunmamızı. Bunun içinde Fenerbahçe ve Trabzon da var. Tabii avukat Dupont ile tekrar gözden geçirdik her şeyi. CAS'ın kararı bozma ihtimali var. Hukuku sonuna kadar kullanmak istiyorum. Dolayısıyla ümitsiz bir durum olsa buraya gelmezdik." Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, savunmasında kulübün mali olarak son dönemde ortaya koyduğu pozitif tabloyu ve yaşanan iyileşmeleri gösterip, yeni yönetimin çabalarına da dikkati çekecek.
Türkiye

Euro 2016'nın ev sahibi Fransa, A Grubu'ndaki ikinci maçında Arnavutluk'u son dakikalarda yıktı: 2-0. Fransız yıldızlar Pogba ve Griezzman Marsilya'daki maça yedek başladı. İlk yarıda oyuna hükmeden Fransa buna rağmen kalabalık Arnavutluk savunması karşısında pozisyon bulamadı. Arnavutluk 52'de gole çok yaklaştı. Savunmanın ters vuruşunda top direkten döndü. Pogba ve Griezmann'ın oyuna girmesiyle Fransa pozisyonlar bulmaya başladı. Giroud 68'de direğe takıldı. Kalan sürede Fransa hemen her atakta tehlikeli oluyordu. Griezmann 90'da fileleri havalandırınca Fransa hayat buldu. Açılış maçının yıldızı Payet 90+5'te yine çok şık bir gol atarak son sözü söyledi: 2-0. Bu sonuçla Fransa 6 puanla liderliğini sürdürürken, turnuvaya ilk defa katılan Arnavutluk şampiyona tarihindeki ilk puanını kazanma şansını son anlarda yediği gollerle kaybetmiş oldu.
Türkiye

Vodafone Arena'da basın mensuplarına iftar yemeği veren Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, transfer hakkında açıklamalar yaptı. Orman, Fenerbahçe ile yollarını ayırmaya hazırlanan Gökhan Gönül'ün siyah-beyaz formayı giymesini istediklerini ve milli sağbekten haber beklediklerini dile getirdi. Sol bek İsmail Köybaşı'nın ise sözleşmesini uzattıklarını söyleyen Orman, yüksek maliyetli transfer yapmak istemediklerini belirtti ve "Zaman içerisinde büyük paralar verdiğimiz oyuncular da oldu. Ama biz öyle abuk sabuk paralar harcama gayretinde değiliz. Bu kadar para harcandığında da hem kulüp takımlarının, hem de milli takımın Avrupa'da başarılı olması lazım" diye konuştu.
Star

Terim'den kafa karıştıran sözler. Dün basın mensuplarıyla sohbet toplantısı yapan tecrübeli çalıştırıcının, bir ara gazetecilere seslenerek, "Arkadaşlar bu resme girin bir daha bulamazsınız !.." demesi dikkat çekti. Terim bu sözünü iki kez tekrarladı. Fatih Hoca ayrıca "Milli Takım Euro2016'dan sonra 2018 Dünya Kupası hazırlıklarına başlayacak. Bu süreç ya benli ya da bensiz devam edecek" diyerek, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından Milli Takım'daki görevini bırakabileceğini ima etti. Terim'in sözleri yeni bir gündem yarattı. Terim, Milli Takım'ın az koştuğu eleştirilerine de yanıt verirken, "Koşu mesafesi göstergedir ama her şey değil. Büyüyebilmek için büyük maçlardan zaferle çıkmak lazım. Bu zafer netice ile, oyun ile bir 'helal olsun' dedirterek de olur. Performansımızın üstüne çıkmazsak baş edemeyiz" dedi.
Star

Kadınlar Basketbol Olimpiyat Elemeleri B Grubu 2. maçında Türkiye, Kamerun'u 72-46 mağlup ederek 2'de 2 yaptı ve grup lideri olarak çeyrek finale yükseldi. Ay-yıldızlılılar A Grubu'nu tek galibiyetle tamamlayan Küba'yı yarın oynanacak karşılaşmada devirirse Rio vizesini alacak. İLK periyotta erken faul problemine girmesine rağmen 8 sayıyla Sanders sırtladı ayyıldızlıları ve ikinci çeyrek 20- 8 millilerimizin üstünlüğüyle başladı. İkinci 10 dakikalık bölümde ise benchten gelen Olcay vardı sahnede. 22 yaşındaki guardın 7 sayısıyla Potanın Perileri soyunma odasına da 41-15'lik avantajla gitti. 2. yarıda belki savunmada olan direncimiz ilk 20 dakikaya göre düştü ama biz hiç farkın kapanmasına izin vermedik. Nevriye'nin 5 sayıyla ön plana çıktığı Ay-yıldızlılar oyunun final bölümüne de 58-32'lik üstünlükle başladı. Daha az süre bulan oyuncularımızla oynadığımız son 10 dakikada ise Şebnem'in önderliğinde geri adım atmayan milliler 72-46 kazanmasını bildi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme