17 Haziran 2016 Cuma

17.06.2016 Genel Gündem17.06.2016 Cuma

GÜNDEM

Gizli Tanığa 22 Yıl Hapis Verildi 
Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve eski İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu'nun da sanıkları arasında olduğu 'Erzincan Davası'nda 'gizli tanık' olarak ifade veren Serkan Zirek'e 'FETÖ üyeliği', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' ve 'yalancı tanıklık' suçlarından 22 yıl, Ahmet Koç'a da altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Davanın sanıkları arasında yer alan eski savcı Bayram Bozkurt ise hâlâ firari. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davada 'Gizli Tanık Munzur' diye bilinen Serkan Zirek'e, 'örgüt üyeliği' suçundan 12, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak'tan 7, 'yalancı tanıklık'tan da 3 yıl hapis cezası verildi. Ahmet Koç'a da 'örgüte yardım' suçundan 3 yıl 9 ay, "yalancı tanıklık" suçundan ise 2.5 yıl hapis verildi. Mahkeme, Zirek'in tutukluluğunun devamına, Koç'un tahliyesine hükmetti. Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, "Herkes bundan sonra ayağını denk alsın. Gizli tanıklık gibi kirli işlere soyunmasın. 22 yıl hapis cezası, bu pisliğe düşünenlere ders olsun" dedi.
HürriyetO Paçavrayla Ne Mesaj Veriyorsunuz? 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli emniyet mensuplarıyla yaptığı iftarda şu mesajları verdi: 17- 25 Aralık darbe girişimiyle ifşa olan bir grubun polis içinde ayrı bir polis teşkilatı oluşturduğunu dehşetle gördük. Diğer alanlarda da benzer oluşumlara giderek devlet içinde paralel devlet kurmaya çalışan bu yapıyla kararlı bir mücadele içindeyiz. Emniyet teşkilatımız bu yapının öncelikli hedeflerinden biri olduğu için en ciddi zararı gören ve en ciddi mücadelenin yürütüldüğü kurumlarımızın başında geliyor. Ülkenin ve milletin menfaatlerine saldırmayı kendisine görev bilen bu ihanet çetesi dünyanın her tarafında Türkiye'nin aleyhinde çalışıyor. Bunlar ne millidir, ne yerlidir ne de bu vatanın evlatlarıdır. Bu yapı teröre mücadelemizi baltalamak için de elinden gelen her şeyi yaptı ve yapıyor. MİT TIR'ları meselesi sadece ihanetin bilinen örneğidir. Hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine mahal vermeden bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak mecburiyetindeyiz. Bunu yapacağız, çok kısa zamanda yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Sizler dimdik durdukça, imanınızı, azminizi korudukça bizler devletin başları olarak da inşallah bunu nihayete erdireceğiz. Şu anda adeta yıkıma uğramış olan o bölgeyi, tamamıyla sıfırlayacağız ve yeniden oraları ihya ve inşa edeceğiz. O toprakları ihya, inşa ederken batıya da oradan bir ders vereceğiz. Türkiye'de iç savaş var dediniz. Türkiye'de iç savaş yok. Üst akıl olarak beslediğiniz o beslemelerinizin tahribatları var. Ya silahlarını bırakacaklar, gömecekler, betonlayacaklar, koordinatlarını verecekler ya da bu topraklardan çekip gidecekler. Bu konuda kararlığımız var, imanımız var. Bundan taviz veremeyiz. Terör örgütüyle birlikte hareket eden, imkanlarını ve iradesini örgütün emrine verilen yapıların üzerine de süratle gidilmesi şarttır. Dokunulmazlıkların kaldırılması bu konuda önemli bir adım oldu. Meydan okuyorlardı. Dokunulmazlıkları kaldıralım, hazırız diyorlardı. Dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldikten sonra nasıl feveran ettiler gördünüz. Şimdi bakın batıda dolaşıyorlar. Buradan Avrupa Parlamentosu'na sesleniyorum. Sizler Parlamento binasının koridorlarına asmış olduğunuz o bölücü terör örgütlerinin paçavralarıyla nereye mesaj vermek istiyorsunuz? Bilesiniz ki bunlar Türkiye'nin gönlünü yapmanıza yetmez.

Yenemeyeceğimiz Terörist Yoktur! 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, gaziler ve aileleri onuruna Gazi Orduevi'nde iftar verdi. İftara kuvvet komutanlarının yanı sıra Ankara Garnizonu'nda görev yapan general ve amiraller de katıldı. İftar öncesi davetlilere hitap eden Orgeneral Akar, söyledi: "Türk Silahlı Kuvvetleri, dün de bugün de kendisine verilen görevleri, yasalar çerçevesinde sorumluluklarını, büyük bir dikkatle, büyük bir itina ile yerine getirmektedir, getirmeye devam edecektir. Subayımızla, astsubayımızla, uzmanlarımızla, korucumuzla ve polisimizle ben inanıyorum ki yenemeyeceğimiz, alt edemeyeceğimiz, üstesinden gelemeyeceğimiz terör ve terörist yoktur.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 120,7669-120,8496 
ABD Doları 2,9284-2,9296/Euro 3,2994-3,3009/İngiliz Sterlini 4,1805-4,1832

Niteliğe Teşvik 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, şirket kuruluşuna yeni teşvik paketiyle kolaylık getirdiklerini belirterek, ticaret sicil müdürlüklerinde şirket kurulabileceğini söyledi. Yeni düzenlemelerle bir hafta süren şirket kuruluşunun 2-2.5 güne düşeceğini belirten Ağbal, şirket kuruluşu maliyetinin de yaklaşık 1000 liradan 300 liraya düşeceğini bildirdi. Amaçlarının nitelikli sermaye ve nitelikli işgücünü Türkiye'ye çekmek olduğunu dile getiren Ağbal, Turkuaz kartın örneğin Gürcü bir çocuk bakıcısına verilmeyeceğini kaydetti. Vatandaşlık, ikametgah izni verilecek yabancının alacağı konutta da belli bir alt sınır olacağını, örneğin 90 bin liraya alınan bir evin bu konuda geçerli olmayacağını söyleyen Ağbal, Körfez ülkelerinden, Avrupa'dan, Türk Cumhuriyetlerinden, Kuzey ülkelerinden çok sayıda kişinin Türkiye'de ev sahibi olmak istediğini anlattı. Ağbal, "Konut turizmi. Böyle bir piyasa var. Gittikçe de büyüyor. İspanya milyarlarca dolar kazandı. Ama vatandaşlık hakkı sunmazsan ev almanın anlamı yok" dedi. İşte Ağbal'ın teşvikin ayrıntılarına ilişkin verdiği bilgiler şöyle: Yeni sistemde bankaya, notere, vergi dairesine gitmeden tek noktada ticaret sicil memurluğunda şirket kurulabilecek. Maliye harçtan vazgeçti, TOBB da oda hizmet bedellerini yüzde 50 aşağıya çekti. Tahkim yargılamasında alınan nisbi harç kaldırıldı. Finansal kiralama konusu malların finansal kiralama şirketlerince teminine ilişkin tapu hariç tüm harçları kaldırıldı. Vergi idaresi uluslararası şirketle ileriye dönük anlaşma yapıyordu. Bu anlaşmalar 3 yıllıktı, 5 yıla çıkartılıyor. Patente dayalı üretimde kazanç istisnası vardı. Ancak istisna denetim raporuna bağlıydı. Denetim raporu şartı kaldırılıyor. Finans kurumları arasında farklı finansal enstrümanlar vergi kanunları karşısında aynı duruma getirilecek. Sat-kirala-geri al Kurumlar Vergisi ve KDV'den istisna. Tüketici hakem heyetleri bankaların kullandırdıkları kredilere ilişkin masraf iadesi kararı veriyorlar. Ödenen BSMV'ler bankalara iade edilecek. Uluslararası şirketler, bölgesel yönetim merkezini Türkiye'de kurarlarsa Kurumlar Vergisi alınmayacak. Bölgesel merkezde çalışan personelin ücretleri de vergiden istisna olacak. Ürün testi hizmetleri, sertifikasyon hizmetleri, veri işleme ve veri analizi ile mesleki eğitim alanlarında yurtdışına hizmet veren şirketlerden elde edilen kazançtan vergi alınmayacak. Bir işletme tüm faaliyetinin yüzde 85'inin yurtdışından hizmet getirerek müşteri getirip sunuyorsa çalıştırdığı personelden gelir vergisi alınmayacak. Teşvik belgesi kapsamındaki yatırımlarda yatırım malı alımında makine teçhizat alımından. Fabrikaların imal ve inşasında, yatırım dönemindeki gayrı maddi hakların kiralanmasında, satın alınmasında, danışmanlık ve teknik müşavirlikten. Yurtdışında tanıtım, pazarlama, fuarlara katılım sözleşmelerinde, denizcilik sektörüne yönelik deniz araçlarının inşası, yenilenmesi, dönüşümünde, sermaye şirketlerinin pay devirlerinden.
Hürriyet

6 Ayda 3 Dev Proje 
Son yıllara damgasını vuran dev projeler birer birer açılıyor. İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate indirecek olan otoyolun en önemli geçişi olan ve İzmit Körfezi'ne inşa edilen Osman Gazi Köprüsü, 30 Haziran'da açılacak ve bayram trafiğine büyük katkı sağlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, teknolojisi ve büyüklüğüyle dünyada merakla beklenen dev projelerin üçünün bu yıl hizmete gireceğini belirterek, "Osmangazi Köprüsü'nü 30 Haziran'da, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü bağlantı yollarıyla 26 Ağustos'ta, Avrasya Tüp Geçişi'ni ise 20 Aralık'ta vatandaşlarımızın hizmetine alacağız" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde başlatılan projelerin, dünyanın merakla beklediği eserler olduğunu ifade eden Arslan, "Bu yıl hizmete alacağımız eserler, Türkiye'nin ulaşımını dünya standartlarının ötesine taşıyacak dedi. Aslan, son 14 yılda ulaşım ve iletişime 253.5 milyar liralık yatırım yapıldığını da vurguladı.
Türkiye

'Yeterli İndirim Olmazsa Gereğini Yaparız' 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası primlerinde düşüş eğiliminin başladığını belirterek, bunun gelecek aylarda daha da belirgin hale geleceğini söyledi. Şimşek, 2011'de itibaren birtakım yargı kararları sebebiyle sektörde problemler yaşandığını, şirketlerin zarar etmesinden dolayı primlerin yükseldiğini hatırlattı. Nisan ayının sonuna doğru Meclis'ten bir düzenleme çıkardıklarını ve sistemde öngörülebilirliği artırdıklarını belirten Şimşek, şöyle konuştu: "Vatandaşımız haklı olarak 'bu düzenlemeyi yaptınız hani nerede, primler düşsün' diyor, haklılar. Sektörle de biz bu düzenlemeler öncesi epey çalıştık. Dedik ki 'bakın biz bu düzenlemeleri yapıyoruz, öngörülebilirliği artırıyoruz. Siz bunu hızlı bir şekilde tekrar fiyatlayın, daha düşük prim olarak vatandaşımıza hizmet vermeye devam edin'. Daha bu uygulama başlayalı bir ay oldu, henüz sonuçlarını görmek için biraz erken olmakla birlikte, ben özellikle takip ediyorum, primlerde düşüş eğilimi başladı, fakat esas önümüzdeki aylarda bu çok belirgin hale gelecek." Prim artışının durduğunu, aşağı doğru bir eğilim başladığını ifade eden Şimşek, "Biz sistemi de takip edeceğiz. Buradan da sektörü uyarıyorum, sektör yeni düzenlemeleri fiyatlara mutlaka yansıtması lazım. Yansıtmazlarsa ne olur? Ben olacağına inanıyorum ama olmazsa Hazine'nin bu yönde var olan yetkilerini kullanırız" dedi.
Türkiye

'4 Milyar Liralık' Eğlence Dünyası 
Yeni nesil eğlence destinasyonu olarak adlandırılan Antalya'daki "The Land of Legends Theme Park" yatırımı açılış için gün sayıyor. Antalya'nın dünyaca ünlü turizm bölgesi Belek'te 1 Temmuz'da kapılarını açacak olan proje ile sadece bir otel, temalı park, alışveriş üniteleri, su parkı değil, hepsinin ötesinde yeni bir destinasyon oluşturulması hedefleniyor. "Öyle bir şey yapalım ki insanlar ülkelerinden, binlerce kilometre öteden bir de bunun için gelsinler istedik. Bu ülkenin denizine, doğasına, tarihine gelen çok ziyaretçimiz var, ama bu yeni geliştirdiğimiz ürün yeni bir değer, fark olabilir mi? Bunun arayışı içinde olduk" diye konuşan Rixos'un Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, "Antalya için de ne kadar lüks olursa olsun yenilik değildi. Antalya'da eğlence, gece şovları, uluslararası markaların olduğu alışveriş, su dünyası, çocuk kraliyeti bütün bunları bir araya getirebileceğimiz merkez oluşturalım istedik" diye konuştu. Projenin statik yapıda değil 2019'a kadar devam eden bir inşa sürecini yaşayacağını belirten Tamince, projenin açılan haliyle 1 milyar 500 bin TL'lik yatırım olduğunu ve tamamlandığında yatırım bütçesinin 4 milyar TL'yi bulacağını belirtti. The Land of Legends misafirlerini, Türkiye'nin çocuklara özel tasarlanmış ilk oteli, Kingdom'ın masal dünyası karşılıyor. 401 oda ve 1100 yatak kapasiteli Kingndom 'otel' olarak isimlendirilmedi. 17 bin metrekare alan üzerine kurulu Kingdom, çocuklar için adeta bir krallık olarak düzenlendi. Kapı zillerinden abajurlarına kadar Kingdom'da odalar, The Land of Legends'in ilham kaynağı masalları yansıtmak üzere özel olarak tasarlandı. Tüm misafir odaları ve süitlerde farklı konseptlerin yanı sıra, Play Station'lar ve çift ekranlı LED TV'ler gibi modern hayatın kolaylıkları ve eğlence imkanları da bulunuyor.
Milliyet

'Pişman Değil Üzgünüz' 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Rus pilotun öldürülmesi meselesi son derece üzücü bir mesele. Bu üzüldüğümüz bir mesele. Özür dilemek diplomatik anlamda çok başka bir şeydir. Pişmanlık da değil, üzgünüz yani. Onların da üzgün olması lazım. Türk hava sahasının bu kadar kasıtlı bir şekilde ihlal edilmesinden onların da üzgün olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Zeybekci, Rusya'nın özür talebiyle ilgili bir soru üzerine "Bir şekilde komşumuz, ekonomik ve siyasi anlamda iyi ilişkilerimizin olduğu bir ülkenin böyle bir noktaya gelmiş olması hiç kimsenin sevineceği bir nokta değildir. Üzüntü verici bir durumdur. Özür dilenmesi gereken Türkiye'nin herhangi bir hatası yoktur" dedi. Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzeleceğine yönelik inancını dile getiren Zeybekci "Bu iyileşmenin, iklim anlamında pozitife doğru gidişin, Türkiye'den böyle bir talep haline dönüşeceğini zannetmiyorum. Bir şekilde inşallah halledilecektir. Kim ne kadar zarar gördü derken, onun iki gözü benim bir gözüm morardı şeklinde buna bakmamak lazım. Pozitif görmek, pozitife gitmek lazım. Ben optimistim. Önümüzdeki günlerde inşallah Türkiye-Rusya ilişkileri pozitif şekilde anılacaktır" değerlendirmelerinde bulundu.
Star

İran'da Bankacılık Rahatladı Ticaret 3'e Katlanacak 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İran'a uygulanan yaptırımların kalkmaya başlamasıyla birlikte bankacılık işlemlerinin daha rahat yapılabilir hale geldiğini belirterek, İran ile ticareti üçe katlamak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Tüfenkci "Ambargolar kalktıktan sonra bankacılık işlemleri, finans işlemleri daha rahat yapılabilir hale geldi ve iş hacmimiz biraz daha arttı. Önümüzdeki dönemde ticari ilişkilerimizin, ortaklıklarımızın daha da artacağına inanıyorum" dedi ve ekledi: "İran'a yapmış olduğunuz ziyarette de gözlemledik. Bu işbirliğinin her iki ülke için önemli olduğunu ve her iki ülkenin de en üst düzeyde buna istekli olduğunu gördük. İran ile 2015 itibarıyla 10 milyar doların da altına gerileyen dış ticareti 30 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Ticareti en kısa sürede 30 milyar dolara çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız." İran bankaları Mart 2012'den bu yana Tahran'ın tartışmalı nükleer programı sonrası getirilen ambargolar nedeniyle uluslararası finans sisteminden izole edilmişti. SWIFT bu yıl bazı İran bankalarını sistemine dahil ederek bu bankaların yabancı bankalar ile işlem yapabilmesinin yolunu açtı. ABD tarafından İran'a yönelik zorlayıcı ekonomik yaptırımlar, Tahran'ın nükleer programını sınırlandırması karşılığında kısmen kaldırıldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de nisandaki Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir birliğine varıldığını belirtmişti. Bu yılın ilk dört aylık verilere göre Türkiye-İran dış ticaret hacmi 3 milyar dolar seviyesinde bulunurken, ihracatta aylık artışlar yüzde 20-30 civarında seyrediyor.
Star

Dönüşümle 100 Bin Konut 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bu yıl 60 bin konut üretim hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürürken bir yandan da kentsel dönüşüme odaklanıyor. Özellikle arazi üretmenin zor olduğu İstanbul'da kentsel dönüşüm faaliyetlerini hızlandırmak için kolları sıvayan TOKİ, 3 yılda 100 bin konutu dönüşüm odaklı üretmeyi hedefliyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin yılın ilk yarısında 35 bin konut ürettiğini belirterek, "Yıl sonunda 60 bini aşacağız, hedefimizin üzerine çıkıyoruz. Bu 35 bin konutun büyük çoğunluğunun inşaatı başladı" dedi. TOKİ'nin 2016- 2019 yılları arasında asgari 250 bin konut inşa edeceğini söyleyen Turan, "Bu 250 bin konutun yüzde 90'ı sosyal konut olacak. 100 bin konutun kentsel dönüşüm odaklı olmasını istiyoruz" diye konuştu. Kentsel dönüşüme büyük önem verdiklerini ve özellikle İstanbul'da arazi sıkıntısı nedeniyle kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini söyleyen Turan, şöyle devam etti: "İstanbul'da ağırlıklı rezerv konut ve kentsel dönüşüm konutlarıyla var olacağız. Beyoğlu Belediyesi ile yaptığımız protokol sonucunda Sütlüce projesine yakın zamanda başlayacağız. Esenler'de 2 bölgeye giriyoruz, Gaziosmanpaşa'da, Tahtahale'de, Üsküdar'da ve Eyüp'te çalışmamız var."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

35 Milyarlık Hayata Dönüş 
Başbakan Binali Yıldırım'la uzun bir iftar sohbeti yaptık. Başbakan'ın gazetecilerle yaptığı ilk kapsamlı soru-cevap toplantısı diyebilirim. Sohbet Çankaya Köşkü'nde yuvarlak masada Yıldırım'ın esprileriyle başladı. Ve Başbakan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu illeri için 5 yıl sürecek ve yaklaşık 35 milyar lirayı bulacak bir 'üretim ve altyapı projesi'ni aşama aşama açıkladı Bu plana göre bütün illeri kapsayan 4 merkez olacak. Yıldırım, Rusya krizinden başkanlık sistemine, Anayasa değişikliğinden Mısır sorununa ve İsrail'le ilgili gelişmelere, teröre karşı yeni mücadele konseptine kadar her konuda sorularımızı yanıtladı İşte başlıklar halinde o sohbet: Türklerin son dakika mucizesi vardır. Hep birlikte göreceğiz. Genel başkan adaylığım açıklandığı gün terör örgütü Diyarbakır'ın Tanış köyü mezrasında 15 tonluk bomba patlattı. 16 kaybımız var. Oraya gittik. Gördük ki hedef Diyarbakır merkezmiş. Yollarını şaşırıp mezraya gitmişler. Orada daha önce il başkanlığında görev yapmış bir köylü "Kimsiniz, nereye gidiyorsunuz" diye sorunca işler karışmış. Maazallah o bombayı Diyarbakır'a götürseler ne olurdu? Kaç vatandaşımızı kaybederdik Gördük ki, vatandaş PKK teröründen yılmış. Şimdi devlete sıcak bakıyor. Ancak gerçeği söylemek gerekirse hâlâ "Acaba devlet sonuna kadar arkamızda olur mu" diye soranlar var. Onlarla da birebir görüşüyoruz. Sivil toplum kuruluşları işadamlarının katkılarıyla kardeş şehirler, ilçeler, beldeler, aileler tesis ettik. Batıyla doğu buluşuyor Umutlar yeşeriyor. Sokaklar terörden temizlendi. Altyapı çalışmaları başladı. Hasarlı evler tespit ediliyor. Yöresel mimariye uygun olarak yeniden yapılacak. Evler, binalar yeniden yapılırken mesela Sur var. Tarihi doku var. Ona uygun bir mimariyle yeniden yapılacak. Başlangıçta terör örgütü, halkı tahrik etmek istedi. Evlerinin yeniden yapımı için imza vermelerini engellemeye çalıştı. Ama bunu aştık. Vatandaş devletine güvendi. Fiziki altyapı meselesi çözülür. Önemli olan sosyal altyapı meselesi. Bunun için kapsamlı bir plan hazırladık. Doğu ve Güneydoğu'daki illerin tamamını kapsayan 4 merkez kuruyoruz. Bu merkezler vatandaşın her türlü meselesini çözecek. Mesela Kars bir merkez olacak. Etrafındaki Iğdır, Ardahan, Ağrı gibi iller bu cazibe merkezini bilecek. Burada halkın sosyal yaşamı için yeni yapılar oluşacak. Üniversiteler, hastaneler, AVM'ler, sinemalar gibi. En önemlisi, bu merkezlerden yayılarak yörenin üretimine uygun fabrikalar, iş merkezleri açılacak. Kamu ve özel sektör ortaklığı diyebiliriz. Yani fabrikayı devlet kuracak. Sonra yatırımcıya verecek. Yatırımcı üretime başlayacak. Devlet yatırımcının ürettiği malı en az 5 yıl alma garantisi verecek. Ürün elde kalmayacak. O fabrikada mal üretildi mi Devletin her yıl milyarlarca liralık kamu alımları var İşte bu alımlar bu fabrikalardan olacak. Her yıl yabancı ülkelere 3 milyar dolarlık yardım yapıyoruz. Bu para artık bu fabrikalarda üretilen malın alımı için kullanılacak
Hürriyet

O Vekille İlgili İşlem Yok 
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'a ait eve terör operasyonu düzenlemesi tepkilere neden oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Fadime Ç. isimli bayanın bulunabileceği adrese operasyon düzenlenmiştir Adı geçen milletvekili ve eşiyle ilgili herhangi bir adli ve idari uygulama söz konusu değildir" denildi. İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki gün 23 adrese eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyon yapılan adreslerden biri de HDP Eşbaşkanı ve milletvekili Figen Yüksekdağ'a aitti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "15.06.2016 günü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü koordinesinde, sol bir terör örgütünün üst düzey yöneticileri ile örgütün silahlı yapılanmasında faaliyet gösteren, Suriye'nin Ayn-El-Arap (Kobane) bölgesinde silahlı eğitim alıp silahlı/bombalı eylem gerçekleştirmek için ülkemize dönen, ilimizde örgütün organizesinde gerçekleştirilen korsan gösteri ve cezalandırma eylemlerine katıldıkları tespit edilen şüphelilerin yakalanmalarına yönelik 23 adrese eşzamanlı olarak yapılan operasyonlarda 13'ü ilimizde1'i Sivas'ta toplam 14 şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır. Bu operasyon bir takım çevrelerde oluşan duyarlılığı istismar etmek üzere bazı basın yayın kuruluşlarınca "HDP Eşbaşkanı ve Milletvekili Figen Yüksekdağ Şenoğlu'na yönelik bir adli süreç işletildiği" yolunda gerçekle bağdaşmayan çeşitli haber ve yorumlara yer verilmekte olduğu görülmüştür. İlimiz Eyüp ilçesi Karadolap Mahallesi'nde sol bir terör örgütünün faaliyetleri içerisinde yer aldığı değerlendirilen şahıslardan Fadime Ç. isimli bayanın bulunabileceği adrese yakalama maksatlı operasyon düzenlenmiştir. Ancak operasyon anı itibariyle adı geçen şahsın sözü edilen adreste yakalanması mümkün olmamıştır. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun eşi S.Ş ve beraberindeki E.O isimli şahısların da bulunduğu bahse konu adreste yapılan operasyon kapsamında aranan Fadime Ç. isimli şahsın da kaldığı, ancak operasyon anı itibariyle bu eve gelmediği öğrenilmiştir. Evde kalanlardan alınan bu bilgi üzerine evde yapılan kontrolde Fadime Ç. isimli bayan tarafından kullanıldığı belirtilen odada bahse konu şahsın pasaport ve özel eşyalarının bulunduğu görülmüş, hedef olarak aranan şahsın belirlenen adresinin doğruluğu da teyid edilmiştir. Adı geçen milletvekili ve eşiyle ilgili herhangi bir adli ve idari uygulama söz konusu değildir." AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Meclis'teki dünkü görüşmelerde, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in bu konudaki eleştirilerini yanıtladı. İnceöz, polisin baskın yaptığı HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın evinde aradığı Fadime Ç.'nin, bomba eğitimi almış ve her an bir canlı bomba ya da bomba yapımıyla bir eylem gerçekleştirmeyi planlayan örgüt üyesi olduğunu öne sürdü
Hürriyet

Broşür Kavgası 
TBMM Adalet Komisyonu'nda, cezaevindeki PKK'lılarla görüştükleri iddia edilen CHP'li 24 milletvekilinin resimlerinin de yer aldığı broşürün Ankara'da dağıtılması kavgaya yol açtı. CHP'liler Ak Partililere "Bizi doğrudan hedef gösterdiniz. Başımıza bir şey gelirse bunun sorumlusu Adalet Bakanı'dır" diyerek tepki gösterdi Komisyonda, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken CHP'li milletvekilleri cezaevindeki PKK'lılarla görüştüğü iddia edilen 24 CHP'li vekilin resimlerinin Ankara sokaklarında dağıtıldığını ve hedef gösterildiklerini belirterek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı suçladı. Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon kanalında, "Hapiste yatan PKK'lıya da gittik, DHKP-C'liye de gittik, hiç ayrım yapmadık" dediğini anımsattı. Bunun üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "sözlerin hepsini oku" diyerek Bozdağ'a tepki gösterdi. Diğer CHP'lilerin de tepkisi üzerine komisyonda önce tartışma, ardından kavga çıktı. Gerginlik nedeniyle Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, "Komisyonun diyalektiğini ilkokul seviyesine indirmeye hakkımız yok" uyarısında bulundu. Bozdağ, sosyal medya platformu twitter hesabından bir açıklama yaptığını, milletvekili ismi vermeden, 2014, 2015 ve 2016 yıllarındaki milletvekillerinin cezaevi ziyaretlerine ilişkin rakamsal açıklamalar yaptığını kaydetti. Bozdağ, "Bunun üzerine sanki isimleri açıklamışım gibi, şahsıma dönük çok ağır hakaretler yapıldı. Adalet Bakanı olarak, Bozdağ olarak hiçbir gazeteciye tek isim dahi vermedim. Kimlerle görüşüldüğünü açıklamadım. Neden açıklamadım? Çünkü bunlar kişisel veri. Ben bunları açıklamayı doğru görmedim" diye konuştu. Bu sırada CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de milletvekillerinin hedef gösterildiğini iddia ederek, "Adalet Bakanı herkesin güvenliğinden sorumlu. Arkadaşlarımızla ilgili iddiaları kendisi ortaya atmıştır. Bu iddia gerçek dışıdır, yalandır, iftiradır. Adalet Bakanı'nın bu iftirasını Ankara sokaklarında evlere bildiri dağıtarak teşhir ediyorlar" diye konuştu. Verilen aranın ardından tekrar toplanan komisyonda Bozdağ ile CHP'li milletvekillerinin tartışması bir süre daha devam etti. Bozdağ, açıklamalarının hiçbirinde yalan, iftira olmadığını vurgulayarak, "Benim söylediklerim doğru olandır, özür dilenecek bir şey yok. Tartışmayı ben başlatmadım, Kılıçdaroğlu'nun açıklaması çok net, onun üzerine başladı tartışma. Yazılı soru önergesi verin, onlara cevap vereyim" ifadesini kullandı.
Milliyet

MHP'de Bahçeli'ye Bir Şok Daha 
MHP'de 19 Haziran kongresi yaklaşırken, bir milletvekili daha muhaliflerin safına geçti. MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan,19 Haziran'daki kurultaya katılacağını açıkladı. Böylece MHP lideri Devlet Bahçeli'ye açıktan muhalefet eden vekil sayısı dörde çıktı. Okutan, dün Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, tabanın ve milletin iradesine karşı siyaset yapılamayacağını ifade ederek, "Bugün MHP tabanının ezici çoğunluğu ve aziz Türk milleti MHP'de bir tüzük değişikliği kurultayı yapılmasını istemektedir" dedi. Okutan, şöyle konuştu: Büyük kurultay delegelerinin verdiği imzalar, her kademedeki teşkilat mensuplarımızın ısrarlı talepleri ve mevcut iktidarın kötü icraatlarından bıkmış vatandaşlarımızın beklentileri bu yönde bir iradenin oluştuğunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Ben bir milletvekili ve MHP'nin tabii kurultay delegesi olarak milletimizin iradesine uyuyorum. 19 Haziran'daki MHP Kurultayı'na katılacağımı açıklıyorum. Bu tavır bir pozisyon alma değil, partimiz açısından tarihi bir dönüm noktası olan bir aşamada, ülkücü edep ve terbiye sınırları içinde alınmış, demokratik, ilkesel ve vicdani bir tavırdır.
Vatan

DÜNYA 

Suriye Ordusu Türkmen Dağı'nı Aldı 
Suriye'nin Lazkiye kentinin kuzeydoğu kırsalında, Türkiye sınırındaki Türkmen Dağı bölgesi, tümüyle Suriye ordusuna bağlı güçlerin kontrolüne girdi. Rus uçaklarının yoğun bombardımanı altında bu hafta başlayan sekiz aylık operasyonun son hamlesiyle, ordu birlikleri önceki gün Ayn İsa'yı, dün de Türkiye sınırına 4 kilometre mesafedeki Karamanlı köyü ve tepesini kontrol altına aldı. 8 ay önce Türkmen Dağı tümüyle silahlı muhalif grupların kontrolündeydi ancak daha sonra ordu bölgede büyük bir operasyon başlatmış ve dağın büyük bölümünü geçtiğimiz mayıs ayı başına kadar kontrol altına almıştı. 24 Kasım'da sınır ihlali gerekçesiyle Türk F-16'sının vurduğu Rus SU-24 tipi savaş uçağı bu bölgenin çok yakınına düşmüştü. Suriye ordusunun ilerleyişine, El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi, Ahrar'uş Şam, Çeçenlerden oluşan Cund'uş Şam, Uygurlardan oluşan Türkistan İslam Partisi ve Türkmenlerden oluşan 2. Sahil Tümeni karşı koymaya çalışıyordu. Suriye Türkmen Cephesi Bayırbucak sorumlusu Usame Solak, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, 2. Sahil Tümeni'nin şu an sadece Türkiye sınırındaki Yamadi ve sınıra 2 kilometre mesafedeki Sallur'u kontrol altında tuttuğunu açıkladı. AA'ya konuşan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan ise Rus bombardımanının yoğun olarak sürdüğünü belirterek, "Şu an baş edece bir pozisyonda değiliz" diye konuştu. Şam yönetimine yakın kaynaklara göre, Türkmen Dağı'ndaki operasyona yaklaşık 7 bin asker katılıyor ve 6'ıncı gününe giren çatışmalarda, silahlı gruplardan 43 militan öldürülürken, ordu birlikleri 7 kayıp verdi. Suriye ordusunun Türkmen Dağı'nın ardından batıya doğru ilerleyerek Cisr eş-Şuğur'a ulaşabileceği ve Nusra Cephesi liderliğindeki Fetih Ordusu'nun kontrolünde olan İdlib kentinin Türkiye ile bağlantısını kesebileceği belirtiliyor.
Hürriyet

Gazze Açık Cezaevi Oluyor 
İsrail, Gazze Şeridi'ni tamamen abluka altına almak istiyor. İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, İsrail yönetimi, Gazze'den İsrail'e uzanan tünellerle mücadele için Gazze Şeridi çevresine yer üstünden ve altından beton duvar inşa etmeyi planlıyor. Yaklaşık 97 kilometre uzunluğunda olması hedeflenen duvarın 570 milyon dolar mal olacağı ileri sürüldü. Bu, Gazze sınırına 1994'te ve 2005'te tel çekmesinin ardından tünellerle mücadele için getirilen üçüncü sistem olacak. İsrail 2014'teki çok büyük yıkıma ve can kayıplarına sebep olan saldırılarına tünellerin tamamını imha etme isteğini gerekçe göstermişti.
Türkiye

AB Yanlısı Vekil Öldürüldü 
İngiltere'nin AB'de kalmasını savunan İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cox'u vuran 52 yaşındaki erkeğin, saldırı esnasında "Önce Britanya" diye bağırdığı aktarıldı. "Önce Britanya", ülkede göçmen ve sığınmacılara karşı görüş ve eylemleriyle gündeme gelen aşırı sağcı bir grubun da adı. Grup, İngiltere'nin AB'den ayrılması için kampanya yürütüyor. Cox'un, AB referandumunda İngiltere'nin birlik içinde kalması için kampanya yürüttüğü ve seçim bölgesi Birstall Yorkshire'da bir toplantıya katıldığı öğrenildi. Saldırı sonrası helikopterle hastaneye kaldırılan 2 çocuk annesi Cox, ameliyata rağmen kurtarılamadı. Saldırgan ise yakalandı. Başbakan David Cameron, AB referandumu kampanyası kapsamında dün Cebelitarık'ta gerçekleştireceği mitingi olay nedeniyle iptal etti.
Milliyet

Trump Silahların Peşinde 
ABD'de Orlando kentinde hafta sonu bir gece kulübüne düzenlenen saldırının ardından silahlanmayla ilgili tartışmalar yeniden gündeme geldi. Tartışmalar sürerken; Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı Donald Trump, terör bağlantıları nedeniyle seyahat etmeleri yasak olanlar listelerinde yer alanlara silah satışlarının engellemesi konusunda Ulusal Tüfek Derneği (NRA) ile görüşeceğini bildirdi. NRA, ABD'deki en güçlü silah lobisi olarak gösteriliyor. Donald Trump, dün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, silah satışlarının kısıtlanması konusunda NRA ile görüşeceğini duyurdu. NRA Yasama Şefi Chris Cox da konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada "NRA teröristlerin silah almasına müsaade edilmemesi gerektiğine inanıyor. Silah almaya kalkışan terör takip listesindeki bir kişi Federal Araştırma Bürosu tarafından adamakıllı araştırılmalıdır ve bu soruşturma esnasında silah satışına mani olunmalıdır" ifadelerini kullandı. NRA, silahlanma hakkını geleneksel olarak savunan Cumhuriyetçiler üzerinde de etkili bir güce sahip. Dernek, başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı Donald Trump'ı desteklediklerini açıklamıştı. Silah satışının daha sıkı kontrol altına alınması için Kongre'den yasa çıkarma girişimleri her defasında başarısızlıkla sonuçlanan Başkan Barack Obama da dün yaptığı açıklamada, terörle olası bağlantılı insanların uçaklara bindirilmediği gibi onların silah edinmelerinin de önüne geçilmesi gerektiğini dile getirmişti.
Star

Polis de Katliama Karıştı 
ABD'nin Orlando kentinde bulunan 'Pulse' adlı eşcinsel barına, Ömer Metin adlı IŞİD sempatizanı tarafından düzenlenen baskınla ilgili şok edici bir iddia ortaya atıldı. Orlando Polis Şefi John Mina, saldırıda hayatını kaybedenlerden bazılarının polis tarafından vurulmuş olmasının mümkün olduğunu söyledi. Metin polislerle telefonda konuşurken, barın tuvaletlerinin dış duvarının patlayıcılarla yıkıldığını belirten Mina, açılan delikten rehinelerin bir kısmının çıkmasının ardından güvenlik güçleri ve saldırgan arasında çatışma yaşandığını ifade etti. Metin'in kısa sürede vurularak öldürüldüğünü kaydeden polis şefi, çatışma esnasında kaçmaya çalışan kişiler arasında polis kurşunuyla hayatını kaybedenlerin de olabileceğini belirtti. Mina, konunun araştırıldığını da sözlerine ekledi. 49 kişiyi öldüren, 53 kişiyi de yaralayan Metin'in, saldırı sırasında Facebook hesabı üzerinden mesajlar yayınladığı ortaya çıktı. Mesajlarında IŞİD'e bağlılığını belirten Metin, eylemi koalisyon güçlerinin Suriye'deki operasyonlarına misilleme olarak gerçekleştirdiğini vurguladı. Afgan asıllı ABD vatandaşının, eylemin başlamasından yaklaşık 45 dakika sonra, yerel televizyon kanalı News 13'ü arayarak, "Saldırgan benim" dediği de belirlendi.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe'de bir dönem sona erdi ve kaptan Gökhan Gönül ile yollar ayrıldı. Ancak bu ayrılık beklendiğinden de fazla ses getirdi. Ayrılık kararı sonrası Gökhan'ın Asbaşkan Ali Yıldırım'ı arayarak kalmak istediğini söylemesi, ardından da Barcelona'dan gelen teklifi değerlendirmek için 3-4 gün süre istemesi bardağı taşırdı ve bağlantı koptu. Gökhan dün sosyal medya hesabından, basında hakkında çarpıtma haberler yapıldığını belirtti. "Asılsız haberlere itibar etmeyin" diyen Gönül, "Son dönemde benim ve menajerim ile alakalı birçok iftira, karalama, itibarsızlaştırmaya yönelik yalan haberler bilinçli olarak yaptırılmakta ve kötü algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunların kim olduklarını, neden ve ne için yaptırıldığını en az sizler de benim kadar iyi biliyorsunuz" ifadelerini kullandı. Fenerbahçe Yönetimi bu sözlere anında cevap verdi. Kulübün sitesinden yayınlanan açıklamada, "Gökhan kendi lehine algı oluşturuyor" denirken futbolcuya 4 soru yöneltildi: 1) 10 Haziran'da yaptığımız açıklamanın ardından, kulübümüzle tekrar irtibat kuran kişi Gökhan Gönül değil midir? 2) Gönül, telefon konuşmalarında ve mesajlarında, menajerin kendisini yanlış yönlendirdiğini, aslında aralarında bir menajerlik sözleşmesi bulunmadığını, Fenerbahçe kabul ederse boş sözleşmeye imza atacağını beyan etmiş midir? 3) Devam eden süreçte ne kendisine tarafımızdan hazırlanan özür metnini yayınlayan, ne de vaat ettiği gibi sözleşme imzalayan Gönül'e bunun sebebi sorulduğunda cevap alamayan yönetimimiz ve Başkanımız tarafından oyuncuya "Seni kim tehdit ediyor. Fenerbahçe ve camiası her türlü tehdidi bertaraf eder" denmiş midir? 4) Gökhan, bu gelişmeleri bazı gazetecilerle an be an paylaşıp, kendisi adına pozitif bir algı oluşturma gayreti içine girmiş midir?
Türkiye

Sezon şampiyon tamamlayan Beşiktaş, takımda kalmasını istediği oyuncuları bağladı. Teknik Direktör Şenol Güneş'in raporu doğrultusunda görüşmelere başlayan yönetim, yıldızları bekletirken, dişlinin parçaları olan oyuncuları elinde tuttu. Mario Gomez, Atiba Hutchinson, Gökhan Töre ve Veli Kavlak konusunda henüz net bir adım atamayan siyah-beyazlılar İsmail Köybaşı ve Tolga Zengin'le yeniden anlaşmaya vardı. Milli Takımla birlikte Fransa'da olan İsmail Köybaşı ile sözleşme uzatılırken, tecrübeli eldiven Tolga Zengin'le de 3 yıllık yeni mukavele imzalandı. Geçen sezonun devre arasında Boyko'nun transfer edilmesinden sonra hırs yapan ve Ukraynalı kaleciyi adeta yedek kulübesine hapseden Tolga Zengin'le daha önce anlaşmaya varan siyah-beyazlı yönetim, dün tecrübeli eldivenle 2020'ye kadar sözleşme uzattı. Beşiktaş'ta 'iç transfer operasyonu' bununla sınırlı kalmadı. Devre arasında Hannover'den kiralanan Marcelo Guedes'in de tapusu alındı. Yönetim, Brezilyalı oyuncunun opsiyon hakkını kullanma kararı aldı. Marcelo'ya 3 yıllık sözleşme imzalatan Beşiktaş, Alman kulübüne 1.2 milyon avro ödeyecek.
Türkiye

Galatasaray ile Wesley Sneijder arasındaki gerilim farklı bir boyuta taşındı. Kulüpten izinsiz olarak bir gazeteye röportaj veren ve yönetimi hedef gösteren açıklamaları nedeniyle en az 150 bin euro para cezasına çarptırılacağı öğrenilen Hollandalı yıldızın menajeri Guido Albers'in İstanbul'a çağrılmasının nedeni ortaya çıktı. Bu kez sorun Sneijder değil, bizzat menajer Albers Yönetimin Albers ile apar topar görüşmek istemesinin arkasında bir mektubun yattığı öğrenildi. Sneijder'in menajerinin 10 gün önce kulübe yolladığı mektupta, "8 ay önce yeni bir sözleşme yaptık ve Sneijder'in sözleşmesi 2018 yılına kadar uzatıldı. Benim payıma düşen rakamın hesabıma en kısa sürede geçmesini istiyorum" ifadelerini kullandığı öğrenildi. Albers'in bu çıkışının Galatasaray'da büyük rahatsızlık yarattığı belirlendi. Sneijder'in menajerinin kendi alacakları için mektup yazmasına sinirlenen yönetim, "Sneijder'le yeni bir sözleşme yaptık, evet. Ancak Sneijder daha oynamadan menajer para istiyor. Oynanmamış sezonlar için Sneijder'in menajerine neden ödeme yapalım? Albers, Sneijder'le yapılan ilk sözleşmede menajeri değildi ve bu yüzden parasını bir an önce almak istiyor. Ancak tarzı yanlış. Kaldı ki belki Sneijder önümüzdeki sezon başka takıma gitmek isteyecek. Belki Galatasaray forması giymeyecek. Böyle iken nasıl olur da menajere parası verilir" çıkışında bulundukları kaydedildi. Bu gelişme üzerine Sneijder'in menajeri Guio Albers'in İstanbul'a davet edildiği belirtildi. Pazartesi günü yapılacak zirvede hem alacak konusu masaya yatırılacak, hem de izinsiz röportaj veren Sneijder'in cezası menajerine bildirilecek.
Milliyet

Euro 2016'da Türkiye bu akşam İspanya ile kozlarını paylaşacak. Son iki turnuvanın şampiyonu Boğalar ile saat 22.00'de yapacağımız mücadeleyi Sırp hakem Milorad Mazic yönetecek. Nice'te oynanacak mücadele TRT 1 ve Lig TV'den naklen ekranlara gelecek. İlk maçını kaybeden Türkiye'nin İspanya karşısında alacağı 1 puan bile büyük önem taşıyor. Karşılaşmayı kaybetmemiz halinde hedefimiz en iyi üçüncüler arasına girmek olacak. Ancak, bu gece kaybetsek de Çek Cumhuriyet'nin Hırvatlar'ı yenmesi durumunda ikincilik şansımız da sürecek. Bu durumda İspanya'nın son maçını da kazanması ve bizim de Çekler'i yenmemiz halinde 3 takımın puanı da 3 olacak ve sıralamayı averaj belirleyecek. Türkiye, İspanya ile bugüne kadar 10 maç oynadı. Bunların sadece birini kazanırken, 4 kez berabere kaldı ve 5 de yenilgi aldı. 5 gol atarken, kalesinde ise 14 gol gördü.
Star

Euro 2016'nın favorilerinden Almanya, ikinci maçında Polonya ile golsüz berabere kalarak puanını 4'e çıkardı. Daha önce 1 galibiyeti bulunan Polonya da 4 puana ulaşarak iddiasını sürdürdü. Karşılaşmanın ilk yarısında Alman baskısı sonuç vermeyince devre golsüz sona erdi. Karşılaşmanın ikinci yarısında Polonya özellikle Milik ile gol pozisyonlarına girmeye başladı. 46, 58 ve 69. dakikalarda Milik fırsatları değerlendiremedi. 70'te Mesut'un sert şutunu kaleci son anda kornere çeldi. 84'te Grosicki'nin kullandığı serbest vuruşta meşin yuvarlak üstten auta çıktı. Panzerler C Grubu'ndaki son maçını Kuzey İrlanda, Polonya ise Ukrayna ile oynayacak.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme