20 Haziran 2016 Pazartesi

20.06.2016 Genel Gündem20.06.2016

GÜNDEM

Rakka'dan Diyarbakır'a 15 Canlı Bomba
Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi'nde 26 Ekim günü IŞİD'in hücre evlerine yapılan operasyonda polis Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı şehit edilirken; terör örgütü üyesi Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy ölü olarak ele geçirilmişti. IŞİD'in Diyarbakır'da sansasyonel eylem yapacağı bilgisi üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten savcıyı çarpıcı bilgilere ulaştırdı. Savcının, örgütle bağlantılı bazı kişilerin teknik takibe alınması için 18 Ocak 2016 günü 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazdığı ve bu yazıda IŞİD'in şüpheli Nihat Turan'ı 'Diyarbakır Emiri' olarak atadığını kaydettiği ortaya çıktı. Savcı, notunda Turan'ın faaliyetlerini Rakka'da bulunan bir örgüt liderinin himayesinde yürüttüğünü vurguladı. Yabancı uyruklu 15 canlı bombanın Rakka'dan intihar eylemi yapmak için Diyarbakır'a gönderildiğini belirten savcı, bu kişilerin hücre evinden hiç çıkmadıklarını ve tüm ihtiyaçlarının 2 örgüt mensubu tarafından karşılandığını ifade etti. Yazıda, örgütün Diyarbakır emiri Nihat Turan'ın, PKK/KCK ve Selefi/Tekfiri unsurlara yönelik gerçekleştirmeyi planladığı muhtemel eylemlerin deşifresi için ise acil adli takip talebinde bulunulduğu kaydedildi. IŞİD'in sözde Diyarbakır Emiri Nihat Turan'ın 1 Kasım genel seçimlerinden sonra yapmayı planladığı eylemlerini, faaliyetin deşifre olduğunu hissetmesi ya da güvenlik birimlerinin takibinden şüphelenmesi nedeniyle daha öne almayı planladığını belirten savcı, anılan kişilerin PKK/KCK terör örgütü yanlısı etkinlikleri hedef alacaklarını ifade etti. Savcı, tasarlanan eyleme uygun bir etkinlik olmaması halinde, örgüte müzahir kurum binalarına bombalı araçla saldırı yapılmasının planlandığını kaydetti.
Vatan


Musul'un Köyleri Yeniden Peşmerge'nin..
Irak'ın Musul kenti Başika Bölgesi'nde ise IŞİD ile savaşan Peşmergeler, geri aldıkları köylerde gece- gündüz nöbet tutuyor. Gönüllü peşmergelerden oluşan Heza Agiri Birliği'nin Batmanlı komutanı Kerim Selahattin Tahir, Musul etrafındaki köylerin büyük çoğunluğunu ele geçirdiklerini ve Musul'a 11 kilometre mesafede beklediklerini söyledi. Peşmerge ve seçkin Zerevani birlikleriyle birlikte gönüllülerin de olduğu birlikler, Musul çevresindeki cephe ve civarındaki köylerin çoğunu denetimi altına aldı. Peşmergelerin ele geçirdiği köylere, IŞİD araçlarının geçmemesi için derin ve geniş hendekler kazdığı görüldü. Boşaltılmış köylerde nöbet tutan Peşmergeler, IŞİD korkusu yüzünden köylerini terk eden ve hasat zamanı geri dönen köylülerin güven içinde tarlalarına gitmelerini sağlıyor. Kürt Peşmergelerinden Heza Agiri "Şuan bulunduğumuz cephe IŞİD işgalinde bulunan Musul'a 11 kilometre uzaklıkta doğu tarafımızda Türk askeri birliğinin bulunduğu Başika ve batı tarafımızda IŞİD işgalinden yeni kurtarılmış Tıleskof var. Musul'un çevresini sarmış durumdayız. Tekrar umud ediyorum ki içinde Asuri, Türkmen, Ezidi ve diğer tüm halkların yaşadığı Musul'u özgürleştireceğiz."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 122,0557-122,2566  
ABD Doları 2,9243-2,9281/ Euro3,2994-3,3034/ İngilizSterlini4,1955-4,2037

Pışmansan Gel Öde!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi denetimlerinde yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirterek, 'pişmanlık ödemesi' sistemi getireceklerini söyledi. Konut kredisiyle ev alanlar, kira geliri elde eden ev sahipleri, işadamlarına yönelik bulunan tespitlerin öncelikle mükellefle paylaşılacağını belirterek, "Yaptığımız araştırmada eksik bulduk. Size 15 gün süre veriyoruz. İsterseniz gelin ödeyin" diyeceklerini söyledi. "Vergi affı niteliği taşıyacak düzenlemeden uzak duruyoruz" diyen Ağbal, vergisini düzenli ödeyen mükellefin zor gününde yeniden yapılandırma benzeri kolaylık sağlamayı planladıklarını açıkladı. Ağbal, "Maliye kötü gün dostu olacak" dedi. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Bakan Ağbal, Maliye olarak tapu bilgilerine, banka bilgilerine baktıklarını harici bilgiler bulduklarını belirterek, şunları söyledi: "Mükellefe seni incelemeye başlayacağım diyorum. Bazen incelemeler aylar sürüyor. Bu acaba doğru bir yöntem mi? Mükellefe fırsat versem, haricen yaptığım araştırmalarda şöyle eksik bir nokta buldum. Bu konuda verginin eksik ödendiğini düşünüyorum desem. Mükellefe de düşünmek için 15 gün süre versem. Mükellef vergisini tam ödediğini düşünüyorsa, incele diyebilir. Ama gerçekten eksik ödediğini düşünüyorsa eksik vergisini ödesin istiyoruz."
Hürriyet

Emeklinin Gözü Kulağı Bu Yasada
Memur emeklilerinin gözü bu hafta, geçmişe dönük 30 yılın üzerindeki hizmet süresi için de emekli ikramiyesi alabilmesine imkan sağlayan tasarının yasalaşacağı Meclis'te olacak. TBMM Genel Kurulu, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nı öncelikli gündemine alarak bu hafta yasalaştırmak için çalışacak. Düzenlemeyle, memurlara, geçmişe dönük, 30 yılın üzerindeki hizmet süresi için de emekli ikramiyesi ödenecek. Memur emeklileri, tazminatlarının eksik bölümüne ilişkin 7 bin 500 lirayı bu yıl içinde, kalan miktarı ise seneye aynı dönemde alacaklar. Tasarı ayrıca, Türkiye İş Kurumu'na, yurt içinde veya uluslararası düzeyde kurum ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilmesine olanak sağlıyor. Tasarıyla, mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu 31 Aralık 2016 tarihine kadar ertelenmesi ve bu sürenin Bakanlar Kurulu'nca bir yıla kadar uzatılabilmesi öngörülüyor. Genel kurul, bunun ardından, diğer bir önemli düzenleme olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı yasalaştırmayı planlıyor. Tasarıya göre, genel kolluk kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan durumlarda terörle mücadele için gerekli olması veya terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi şekilde bozması halinde hükümetin kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri görevlendirilebilecek. Birden fazla kenti kapsayan operasyonlar için valiler karar veremeyecek.
Hürriyet

Bayramda Oteller Yüzde 80 Dolacak
Bakanlar Kurulu'nun 9 gün olarak ilan ettiği Ramazan Bayramı tatilinde Akdeniz ve Ege sahillerindeki otellerde doluluk oranı beklentisi yüzde 80 olarak açıklandı. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı ve Delphin Hotel Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu, "9 gün tatil bu uzun, yoğun stresten, dünyanın bu konjonktüründen kopabilmek için muazzam bir fırsat. Temmuz ayı için 9 günlük katkı yüzde 20 - 30 civarında olacaktır. Özellikle Antalya turizmi yüzde 40 - 50 eksilerde. Temmuz ayında yüzde 20'sinin iç pazardan bize geri döneceğini umut ediyoruz" dedi. Turizmde bu yıl yaşanan sıkıntılardan bahseden Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği (KUYAB) Başkan Yardımcısı ve IC Otelleri Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Keleş de, bayram tatilinin 9 gün olarak ve erken açıklanmasının çok önemli avantaj olduğunu söyledi. Okulların tatil olması ve Ramazan sonrası futbol şampiyonasının da bitmesiyle yurtiçinde önemli miktarda rezervasyon beklediklerini belirten Keleş, şunları söyledi: "Şu anki yurtiçi rezervasyon akışı da olumlu gidiyor. Bu yıl ne yazık ki beklediğimiz gibi hatta bazen beklentimizin de üzerinde çok aşırı bir düşüş var. Umarım yılla sınırlı kalır ve önümüzdeki yıllarda bunu telafi edecek tedbirler bulmaya çalışacağız. Otellerde bayramda bütün bölgeyi değerlendirirsek, belki bazı tesisler tam dolacak bazı tesisler çok düşük dolulukla geçirecek ama ortalama yüzde 60 - 65 gibi bir doluluk gerçekleşeceği gözüküyor. Ama bu dönemde yüzde 100 doluluk hayal, onu beklememek lazım. Antalya'ya İstanbul ve Ankara'dan tarifeli seferlerde bayram döneminde artış olacak." Keleş bazı tesislerde fiyatlarda yüzde 40 - 50'lere kadar düşüş olduğunu da söyledi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ ise, "Muhtemelen en yoğun olarak 5 günlük paketler daha çok satılacaktır. 5 günlük yüzde 80'leri bulabileceğini tahmin ediyorum" dedi.
Milliyet

Paralelin Hileli İflas Oyununa Hapis Cezası
Başbakan Binali Yıldırım, son Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısından sonra talimat verdi. Karşılıksız çekle ilgili Gümrük ve Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslakta revizyona gidiliyor. Hapis cezasının bulunduğu 2009 yılında 23 milyar lira dolayındaki karşılıksız çek tutarı 2010'da 13.3 milyar, 2011'de de 11.5 milyar liraya kadar gerilerken, hapis cezasının kalktığı 2012'de 20.9 milyar liraya yükselmişti. Karşılıksız çek miktarı, hapis cezasının kalkmasıyla birlikte 2013'te 18.1 milyar, 2014'te 19.9 milyar, 2015'te de 27.3 milyar lira olarak gerçekleşmişti. Karşılıksız çekle birlikte bir başka önemli düzenleme olan ve son dönemde daha çok paralel yapıya yakınlığıyla bilinen şirketlerin yoğun olarak başvurduğu hileli iflas ertelemeye de hapis cezası getirilmesi tartışılıyor. Adalet ve Gümrük ve Ticaret Bakanlıklarının yaptığı çalışmaya göre iflas ertelemeye ilişkin mahkeme kararları "bir gece"de verilemeyecek. Bir şirket, iflas ertelemeye başvuracağı andan itibaren bir yıllık bir süreç işleyecek. Bu sürede şirketin durumu nitelikli bilirkişiler tarafından incelenecek ve muvazaalı alacakları önlemek için de inceleme yapılacak. Şirkete atanacak olan kayyum, şirketin durumuyla ilgili 3 ayda bir mahkemeye rapor sunacak. Bu raporlar, hakim onayından geçecek. Bu denetimler sayesinde, bir şehirde iflas eden bir kişinin, başka yerde şirket kurup kurmadığı görülebilecek. Hileli iflas başvurusunda bulunan şirketin yanı sıra eksik incelemeyle karar veren hakime de cezai müeyyide söz konusu olabilecek. AK Parti kurmayları, iflas erteleme yoluna giden şirket sayısının bini aştığına dikkat çekerek, düzenlemeyle piyasaya olan borçlarını ödememek için iflas erteleme yoluna giden şirketlerin büyük oranda kesileceğini ifade ediyorlar. İki düzenlemenin Torba Yasa'da yer alması bekleniyor.
Star

Merkez Faizleri Ne Kadar İndirir?
Yarın Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı var. Bu haftanın içerideki finansal göstergesi bu toplantıdan çıkacak karar olacak. Dışarıda Perşembe günü yapılacak Brexit oylaması kürenin kaderini belirleyecek. Ben dahil piyasanın beklentisi politika faizinde değilse de bankalara borç verme faizinde 50 baz puanlık indirime gidilmesi yönünde. Politikacıların tercihlerine kademeli; biraz da finansal piyasaları hazırlama adına başkanın 50 baz puanlık indirim ile yanıt vereceği konusunda genel mutabakat var. Alman 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin geçtiğimiz hafta eksi yüzde 0.04'e gerilediği, ABD 5 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1.03'e indiği bir ortamda Türkiye'deki politika faizlerini indirmenin önünde büyük engeller yok. Ortodoks yaklaşımı destekleyenler enflasyonun düşmesi için yüksek politika faizlerinin gerektiğini düşünse de yabancı yatırımcıların içinde bulundukları faiz ortamını göz önüne aldığımızda içerideki faizlerin düşmesi için kabul edilebilir bir ortam var. Bu ortamın bizden kaynaklandığını düşünmemiz hata olur. Zira enflasyona baktığımızda, faiz indirimini haklı çıkaracak herhangi bir yapısal reform veya bu yolda atılmış bir adım yok. Ülke adına atılması gereken adımları henüz atmış değiliz. Evet, geçtiğimiz hafta açıklanmış olan program var. Ancak bu programın, daha önce açıklanmış olan programların akametine uğramayacağına dair elimizde yeterli kanıt yok.
Vatan

İşsizlik Fonu 100 Milyar Liraya Yaklaştı
İşsizlik sigortası uygulamasının başladığı Mart 2002'den bu yılın Mayıs ayına kadar fonda biriken para 96 milyar liraya ulaştı. Giderler çıktıktan sonra her ay yaklaşık 700 milyon liranın eklendiği fonun, olağan işleyişiyle yıl sonunda 100 milyar lirayı aşması bekleniyor. Kendi isteği dışında işsiz kalan sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir kısmında geçinebilmesini sağlamak için 2002 Mart ayında başlatılan işsizlik sigortası uygulaması kapsamında kurulan fona, bugüne kadar 6 milyon 833 bin 561 kişi başvurdu, şartları karşılayan 4 milyon 582 bin 969 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Toplam 11 milyar 666 milyon 387 bin lira ödeme yapıldı.
Vatan

DÜNYA

Ypg 'Askerlik Şubesi' Kurdu
Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonlarda ABD'nin desteğini alan PYD'nin silahlı gücü YPG'nin, Kuzey Suriye'de ayrı bir devlet yapılanması sürecinde önemli bir adım attığı ortaya çıktı. Türk istihbarat birimleri, YPG'nin IŞİD'le savaşa genç güç bulma ve seferberlik durumunu yürütebilmek amacıyla başta Kobani olmak üzere Kuzey Suriye'de kontrol altında tuttuğu bazı yerleşim merkezlerinde "askere alma şubeleri" kurduğunu tespit etti. Bu şubelerin "Öz savunma görevi merkezleri" adı altında faaliyet yürüttüğü ve söz konusu merkezlere bağlı kolluk gücü oluşturulduğu da belirlendi. YPG asker alma şubelerinin yaptığı propagandalarda, "Büyük Kürdistan Ordusu"nun kurulmasında amacın, "Vatan topraklarını içeriden ve dışarıdan gelecek saldırılara karşı korumak" olduğu da vurgulandı. Ankara, YPG asker alma şubelerinin kent yapılanmasında ağır darbe alan PKK'nın, kırsalda yeniden toparlanmasına "taze güç" sağlamasından da endişe ediyor. Ancak istihbarat kaynakları, IŞİD'le savaşmak istemeyen bazı Kürt gençlerinin özellikle Kobani'den kaçmaya çalıştıklarını, bu gençler arasında Türkiye'ye sığınanların da olduğu bilgisini paylaştı. Türkiye'ye sığınan gençlerin ifadeleri doğrultusunda hazırlanan raporda, YPG askerlik şubelerinin 2 Haziran'da faaliyet göstermeye başladığı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi: "YPG kontrolündeki bölgelerde 1986 ile 1998 tarihleri arasında doğanları silah altına alacağını ilan etti. Öz savunma görevi merkezi adı altında askere alma şubeleri kuruldu. 2 Haziran'dan itibaren faaliyete geçen bu şubeler, 18-30 yaş arasında olanları kayıt altına alıp zorunlu askerliğe tabi tutuyor. Son dönemde özellikle Kobani'den bu yaş grubunda olanlardan Türkiye'ye kaçan sayısında artış var. İfadelerinde zorunlu askerlikten kaçtıklarını, IŞİD'in eline geçmekten ve öldürülmekten korktuklarını söylüyorlar. Ancak bu ifadelere rağmen Türkiye'ye giriş yapanlar ciddi gözetim altında tutulmalılar."
Hürriyet

15 Taliban Militanı Silahlarıyla Teslim Oldu
Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan vilayetinde 15 Taliban üyesi silahlarını bırakarak yetkililere teslim oldu. Militanların kendi istekleri ve ellerindeki silahlarıyla güvenlik güçlerine teslim olduğunu söyleyen Cevizcan Valisi Mevlevi Lütfullah Azizi, bu militanlara iş imkanı sağlanacağını ifade etti. Militanların teslim olmasının bölgedeki güvenlik için önem taşıdığını belirten Azizi, militanların daha önce Cevizcan'ın Ham Ab ilçesinde hükümet karşıtı eylemler düzenlediğine işaret ederek il genelinde faaliyet gösteren diğer örgüt üyelerinin de gelecek günlerde güvenlik güçleri safına katılmasını beklediklerini vurguladı. Yaklaşık 1 ay önce yine Cevizcan'da 16 Taliban militanı teslim olmuştu. Yüksek Barış Konseyi'nin yürüttüğü Barış Programı çerçevesinde silah bırakan militanlara maddi destek ve iş imkanı sağlanıyor. Öte yandan Nangarhar şehrinde ise terör örgütü DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonda 13 militan öldürüldü.
Türkiye

'Halklar Arasında Hiçbir Sorun Yok'
Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, "Kıbrıslı Türklerin kendilerini güvencede hissetmeleri gerektiğini" belirtti ve "Tüm tarafları çözüm için çalışmaya davet" etti. Ada'da bulunan Türk ve Yunan askerlerinin de bir çözüm sonrasında ayrılması gerektiğini savunan Hrisostomos, "Sorunun halklar arasında değil, liderler arasında olduğunu" kaydetti. Kıbrıs'ta Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında dini bir sorun yaşanmadığını da belirten Rum Başpiskopos ,'dini sorunların olmamasının önemli olduğunu' ifade etti ve "Gelecekte de asla bir sorun yaşanmayacak" dedi. Hrisostomos şöyle devam etti; "Kıbrıs sorunu Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında değil. Kıbrıslılar nazik ve sevgi dolu insanlardır. Sorunlar liderler arasında yaşanıyor." Kıbrıs Rum tarafında sert eleştirilere neden olan eğitim sistemine de atıf yapan Hrisostomos, "Kıbrıs sorununun eğitim sisteminden de kaynaklanmadığını" savundu. Rum tarafında yapılan seçimlerde iki milletvekili ile Meclis'e giren ve yabancılara karşı ırkçı saldırılarıyla gündeme gelen ELAM'ın başarısı ile ilgili de açıklamalar yapan Hrisostomos, "ELAM'ın başarısından memnun olduğunu, ancak ELAM'ın 56 vekilli bir Meclis'te herhangi bir fark yaratmayacağını" söyledi. Başpiskopos, "Kıbrıslı Türkler kendilerini güvende hissetmeli. Her iki tarafta da aşırılıklar var. Bunlar izole edilmeli" dedi. Rum tarafında yapılan seçimlerde DİSİ ve AKEL'in başarısızlığını da, 'partilerin kendilerini beğenmesine' bağlayan Hrisostomos, "Umarım DİSİ ve AKEL, halktan gerekli mesajı almıştır" dedi. Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili olarak 2016 yılında herhangi bir planın referanduma sunulmayacağını kaydeden Hrisostomos, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın federasyon modelinde kendi menfaatine en yakın olanı desteklediğini" ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2004 yılında referanduma 'evet' dediğinin hatırlatılması üzerine, "Annan Planı'nda Kıbrıslı Türklerin yüzde 29 oranında toprak aldığını" belirtti ve "Türklerin bu kadar toprak alabilmelerinin imkansız olduğunu" ifade etti. Hrisostomos, "ABD'nin de Kıbrıs'ta bir çözüm istediğini" söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, "iyi niyetli olduğunu" belirten Başpiskopos Hrisostomos, "Akıncı'nın Erdoğan'ın politikaları doğrultusunda yönlendirildiğini" öne sürdü. Kıbrıs'ta çözüme en çok Turgut Özal döneminde yaklaşıldığını anlatan Hrisostomos, "O dönem çözüme ulaşılacağı inancını taşımıştım" dedi. Kıbrıs'ta Türk ve Yunan askerlerinin bir çözümden sonra ayrılması gerektiğini savunan Hrisostomos, "İngiliz askerlerinin de adadan ayrılması gerektiğini" kaydetti ve "Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, adada bulunanların barış içerisinde yaşamalarını sağlamak için dengeli bir çözüm bulmak zorundayız. Tüm taraflar, Kıbrıslı Türkler ve Rumların barış içerisinde yaşaması için mücadele etmeli. Ortak bir zemin bulmalı" diye konuştu. Türkiye'den KKTC'ye giden suyu "illegal olarak" değerlendiren Rum Başpiskopos, "Su ile, yüz yıllardan beri su sıkıntısı çekilen adada Türkiye'nin Kıbrıslı Türklere yardım etmek amacıyla olumlu bir adım attığını" söyledi.
Milliyet

Roma, İlk Kadın Belediye Başkanı İçin Sandıkta
İtalya'da, kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda 126 yerleşim yerinde dün halk oy kullandı. Kısmi yerel seçimlerde başkent Roma, Milano ve Torino gibi büyük kentlerin yerel yöneticilerinin belirlenecek olması gözleri bu kentlere çevirirken, Roma'da Beş Yıldız Hareketi adayı Virginia Raggi başkentin ilk kadın belediye başkanı olma yolunda. Raggi'nin zaferinin Başbakan Matteo Renzi için ciddi bir darbe olacağı ifade ediliyor. Milano'da ise ilk tur seçimde sonuçları kafa kafaya çıkan Demokrat Parti adayı Giuseppe Sala ile merkez sağın adayı Stefano Parisi'nin arasında geçen yarışı kimin kazanacağı merak konusu. Başkent Roma, Milano, Napoli, Torino ve Bologna başta olmak üzere 126 yerleşim yerinde yapılacak ikinci tur için 8 milyon 610 bin 142 seçmen oy kullanma hakkına sahip. İlk turda oyların yüzde 35'ini alarak, yüzde 24 oy alan en yakın rakibi Roberto Giachetti'nin önünde ikinci tura kalan Virginia Raggi 37 yaşında bir avukat. Uzmanlar, Raggi'nin partisi olan Beş Yıldız Hareketi'nin olası Roma belediyesi zaferiyle 2018'deki meclis seçimleri için de önemli bir platform elde edeceği görüşünde. Bununla beraber Roma'nın yeni belediye başkanını zorlu bir süreç bekliyor. Zira başkentin yıllık bütçesinin iki katına denk gelen 13 milyar Euro'luk borcu bulunuyor. Romalılar özellikle kentteki yolların durumundan, çöplerin birikmesinden ve toplu taşıma sorunlarından şikâyetçi.
Milliyet

Suriye'de 600 Bin Çocuk Babasız Kaldı
Suriye'de 5 yıldır süren ve gün geçtikçe de şiddetlenen savaş en çok çocukları etkiledi. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yapılan araştırmaya göre ülkede iç savaş süresince tam 600 bin çocuk babasız kaldı. Savaşta babalarını kaybeden çocuklar yaşamlarını Türkiye ve Suriye'deki yetimhanelerde sürdürüyor. Yine İHH verilerine göre yoğunlukla sınır illerinde olmak üzere 40 ila 50 bin yetime Türkiye'deki yetimhanelerde bakılıyor. Türkiye'deki 3 yetimhane dışında Suriye'de 5 yetimhane açtıklarını aktaran İHH Yetim Birim Sorumlusu Adem Kalaycı, özellikle Şam'da açtıkları yetimhanede barınan çocukların bir çoğunun hapishanelerden toparlandığını söyledi. Kalaycı, hapishanelerden toparlanan çocuklar hakkında şunları belirtti: "Bu çocukların akrabaları kendilerine bakamadıkları için çocukları açlıktan ölmesin diye Esad'ın hapishanesine bırakmak zorunda kaldılar". Yetim kalan birçok Suriyeli çocuğun annelerinin de pazara çıktıkları sırada rejime esir düştüğünü anlatan Kalaycı, Guta gibi muhasara (kuşatma) altındaki bölgelere de ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.
Star

İngiltere Bıçak Sırtında
23 Haziran'da Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin geleceğini belirlemek için referanduma gitmeye hazırlanan İngiltere'de anket sonuçları sürekli değişiyor. Referandum öncesi yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre AB yanlıları önde gidiyor. Siyasi analistler, hafta içinde seçim bölgesi Birstall'da, İşçi Parti'li kadın vekil Jo Cox'a düzenlenen suikastin anket sonuçlarının değişmesinde etkili olduğu yorumunda bulunuyor. Press Association haber ajansı, Mail on Sunday gazetesinin yaptırdığı anketin sonuçlarına yer verdi. Ankete göre, referandumda AB üyeliğinin devamından yana oy kullanmayı düşündüğünü belirten İngilizlerin oranı yüzde 42'den yüzde 45'e fırladı. Ankete göre AB üyeliğine 'hayır' diyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 42. The Herald'in gerçekleştirdiği bir başka ankete göre ise, AB'de kalınması yönünde oy kullanacak kişilerin oranı yüzde 46 olarak gösteriliyor. Aynı ankete göre AB'ye karşı olanların oranı yüzde 43'e gerilemiş görünüyor. Öte yandan İngiltere Başbakanı David Cameron vatandaşları referandum konusunda uyardı. Cameron "İngiltere'nin AB'deki rolü konusunda ikinci bir şansımız olmayacak' dedi. Sunday Times'a konuşan İngiltere Başbakanı, "Bu, geriye dönüşü olmayan, İngiltere ekonomisi için kötü sonuçları olabilecek bir karar" dedi.
Vatan

Tutsaklığının 4'üncü Yılını Tamamladı
ABD'nin gizli belgelerini ifşa eden WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın tutuklanma tehdidi nedeniyle Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmasının üzerinden 4 yıl geçerken, dünyanın 13 ayrı kentinde 'Assange Haftası' etkinlikleri düzenlenecek. 'Freeassangenow. org' sitesinin bir hafta boyunca 'Önce Assange için geldiler' başlığıyla düzenleyeceği etkinliklere ABD'li bilim insanı Noam Chomsky, Slovenyalı filozof Slavoj Zizek, eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ve ünlü müzisyen Patti Smith gibi isimler destek verecek. Assange, İsveç'te hakkındaki tecavüz suçlaması nedeniyle İngiltere'nin tutuklama kararı çıkarması üzerine 19 Haziran 2012'de Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. Assange, kurucusu olduğu WikiLeaks'in ABD'nin gizli belgelerini ifşa etmesi nedeniyle İsveç'in kendisini ABD'ye iade etmesinden endişe ediyor. Farklı ülkelerde Assange'ın özgürlüğüne kavuşması çağrısıyla düzenlenecek etkinliklere katılacak diğer ünlü isimler arasında İngiliz yönetmen Ken Loach, Çinli muhalif sanatçı Ai Wei Wei, ABD'li yönetmen Michael Moore, İngiliz müzisyenler Brian Eno ve PJ Harvey de bulunuyor. Etkinlikler 19-25 Haziran arasında Atina, Belgrad, Berlin, Brüksel, Buenos Aires, Madrid, Milano, Montevideo, Napoli, New York, Quito, Paris ve Saray Bosna'da gerçekleşecek. Assange da bazı etkinliklere video konferans yoluyla bağlanacak.
Vatan

POLİTİKA

3 Yılda Ve 14 Milyonda '1' İhtimalle 17 İkramiye 
Sayısal Loto'nun önceki günkü çekişilinde Yenimahalle'de yatırılan kuponla 6 bilen bir talihli, 1.4 milyon lira ikramiye kazandı. Önceki günkü çekilişle birlikte 3 yılda Yenimahalle'ye 17. kez büyük ikramiye isabet etmiş oldu. İlçenin bu ikramiyelerden kazancı 10 milyon 742 bin 27 lira oldu. Şans oyunlarında büyük ikramiyelerin defalarca Yenimahalle'ye çıkması 2012 yılında Meclis gündemine taşıyan eski CHP Milletvekili Atilla Kart, Hürriyet'e yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: "Bulgulara, araştırma ve soru önergeleri ile basın toplantılarıyla somut olarak dile getirmemize rağmen Maliye Bakanlığı ve hükümet teftiş mekanizmalarını devreye sokmaktan ısrarla kaçınıyor. Bu noktada, neden Yenimahalle ve bazı yeni mahalleler sorusunu sormak gerekiyor. Şans oyunlarını tutku derecesinde takip eden insanlar var. Onların bana ulaştırdığı somut bilgilere göre sayısal lotoda 6 tutturma ihtimali yaklaşık olarak 14 milyonda 1'dir. Bu kadar uzak ihtimale rağmen sıklıkla aynı bölgeye çıkmış olması durumun vahametini ortaya koyuyor. Hükümet, bu yol ve yöntemlerle kayıtdışı bir sektör yarattı. Milli Piyango (MP) canlı yayında yapılan çekilişleri, TRT'nin yayınlar için yüksek ücret talep ettiği gerekçesiyle iptal etmişti. Sözkonusu olay bile aslında kuşkuların ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu gösteriyor. AKP yönetimlerinde kurumsal hale gelen hiyerarşik, örgütlü nüfuz suiistimali ve haksız çıkar yapılanmasının en acımasız, insafsız uygulamalarından birisinin de MP bünyesinde gerçekleştirildiğine dair bulgular ortaya çıktı. Israrla anlattığımız bulgulara rağmen teftiş mekanizmaları devreye sokulmuyor. MİT işin içindedir demiyorum ama anlattığım yolsuzluk ve nüfuz suiistimali süreci kamu kurumlarının ve siyasi otoritenin iştirak ve himayesi olmadan yapılamaz. Denetim yapılmadığı için Maliye Bakanlığı ve MP'den başlayarak diğer adı geçen kurumların zan altında olduklarını bir kez daha ifade ediyorum."
Hürriyet

Bir Günlük Öğretmenlik Anısını Anlattı
Başbakan Binali Yıldırım, dün 81 ilden Ankara'ya gelen 300 öğretmen için Çankaya Köşkü'nde iftar verdi. Yıldırım'ın ilkokul öğretmeni 85 yaşındaki Galip Kumbar ve Milli Eğitim Bakanı İsmat Yılmaz da davetliler arasında yer aldı. Yıldırım iftardaki konuşmasında özetle şunları söyledi: "Ben İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğrenciyim. Kendisi de İstanbul Bahçelievler'de Kirazlı muhitinde öğretmen. Semiha Hanım bir gün rahatsız oldu. Okula gidemedi. Çocuklar öğretmensiz kalacak, diye düşündü. Ben, dedim 'senin yerine öğretmenlik yaparım.' Bir gittim sınıfa, göz gözü görmüyor. Sıraların üzerinde koşuşanlar, kitapları birbirine fırlatanlar. Tahtaya vurdum aldırış eden yok. Bağırdım, yok. Benim sınıfa girdiğimi kimse görmüyor. Öğretmen olduk ya, canım sıkıldı. Tuttum bir yavrumuzu elimle, havaya kaldırdım. Bütün çocuklar, bir anda ses kesildi. Yavaşça bıraktım yavruyu, çıt çıkmadı ondan sonra. Ertesi gün hanım okula gitti. Müdür ne derse beğenirsin. 'Dersler boş geçsin de senin beyin gelmesin.' Öğreten olmak bir sabır işi. Zor bir iş, ulvi bir iş yapıyorsunuz. 'Eğitim şart' sözü yetersiz. Nitelikli eğitim şarttır. Eğitim dilinizin merkezinde sevgi olsun. Irkçılığın, etnik düşüncenin her türlüsünü, peşinen reddeden, insanın saygınlığına ihtimam gösteren nesillerin sevgi dili ile yetişeceğine yürekten inanıyorum."
Hürriyet

İki Taraf Da Hatalıdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün babası Ahmet ve annesi Tenzile Erdoğan'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret etti. Erdoğan, daha sonra Tarabya'daki Huber Köşkü'nde sanat ve spor dünyasının önemli isimleri ile iftar sofrasında bir araya geldi. Burada konuşan Erdoğan, "Ülkemizde adeta kendi ülkesine, kendi milletine husumet içinde olan ve kendilerine sanatçı diyen, aydın diyen bir kesimin de var olduğunu üzüntüyle görüyoruz. Teröristlere destek verirken çok cesur ve istekli olan bu kesim, konu ülkenin ve milletin birliği, beraberliği, kardeşliği olduğunda, hemen işi slogana ve yalana döküyorlar" dedi. Erdoğan, "Doğrusu ben bu ülkenin bir cumhurbaşkanı olarak buna çok üzüldüğümü söylemek isterim. Milli takımımız Avrupa Şampiyonası'nda. Ve bu Avrupa Şampiyonası esasında, ben buna talihsizlik diyorum. İlk iki maçta takımız ne yazık ki üst üste iki mağlubiyet aldı. İkinci maçta tribünlerden bugüne kadar göklere çıkardığımız takım kaptanımıza karşı yapılan tezahüratları hiçbir şeyle izah edemiyorum. Bunca zamandır, bu evladımız, bu kardeşimiz bu milli takımda oynamış, hep takdir etmişiz, hep alkışlamışız. Yani bir anda ne oluyor da 'dışarı çık' diye bu tür tezahüratlar. Utanmıyor musunuz ya? Öbür tarafta İspanyol geliyor, sarılıp Barcelona'daki arkadaşını, Atletico Madrid'deki arkadaşını teskin etmeye çalışıyor" diye konuştu. Fatih Terim ve kızına sosyal medyada yapılanları da değerlendiren Erdoğan, "Öbür tarafta bugüne kadar başarılarıyla övdüğümüz bir teknik direktöre ve onun hamile olan kızına sosyal medyada yapılanları, ben bir baba olarak asla kabul edemem. Bunlar çok ciddi edepsizliktir, terbiyesizliktir. Bu milletin ne kültüründe vardır, ne ahlak anlayışında vardır" dedi. Firuzağa'daki gerginliğe de değinen Erdoğan, "Olaya karışanlar tespit edildi, çoğu da yakalandı. Benim asıl üzüldüğüm husus, bu tatsız hadise yüzünden Koreli esnafın mağdur olmuş bulunmasıdır. Ramazan günü sokaklara taşan bu tarz bir etkinliğe kalkışmak ne kadar yanlışsa buna kaba güç kullanarak müdahale etmek de o kadar yanlıştır. Burada iki taraf da hatalıdır. Kendi milletinin, kendi şehrinin hassasiyetlerine saygı duymayanlar ve buna demokratik olmayan bir tepkiyle mukabele edenler, yol açtıkları arbedeyle maalesef misafirperverliğimize gölge düşürmüşlerdir" ifadelerini kullandı.
Milliyet

'Mültecileri İstismar Etmek Çağdışıdır'
CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu, 160 sayfalık kapsamlı bir rapor hazırladı. "Sınırlar Arasında/ İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına" başlıklı rapora kapsamlı bir önsöz yazan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları kaydetti: "Rapor, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizdeki mültecilerin sorunlarına insan hakları ve evrensel değerler temelinde çağdaş çözümler üretmek amacıyla kaleme alınmıştır. CHP'nin Türkiye'nin bütün sorunlarına ilerici ve somut çözümler üretme çabasının önemli bir parçası olan bu çalışmada yer alan politika önerilerimizin, uygulamaya geçirildiği oranda, daha iyi bir yaşam arayışıyla ülkemizden Avrupa ülkelerine geçen veya ülkemizde yeni bir hayata başlayan mültecilerin içindeki bulundukları koşulları olumlu yönde dönüştüreceğine yürekten inanıyorum. Bu çalışma, ülkemizde mültecileri istismar ederek iktidar alanlarını genişletmeye çalışanlara CHP'nin verdiği bir yanıttır. Biz, bölgemizdeki insanları evlerinden eden öngörüsüz dış politikaya, mültecileri insan haklarına aykırı yaşam koşullarına mahkum eden çağdışı anlayısosyal demokrat bir yaklaşımla yanıt veriyoruz."
Milliyet

Kılıçlar 10 Temmuz'da Çekilecek!
MHP'de yılan hikayesine dönen kurultay sürecinde dün kritik bir aşama yaşandı. Mahkeme tarafından, olağanüstü kurultay kararıyla birlikte görevlendirilen Çağrı Heyeti, tüzük kurultayını toplamayı başardı. MHP Genel Merkezi'ni yasa dışı ilan ettiği kurultay, Ankara'nın Akyurt ilçesindeki Büyük Anadolu Otel'de bir araya geldi. Kurultay salonuna ilk gelen Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ oldu. Özdağ ile birlikte Yusuf Halaçoğlu da salona giriş yaptı. Ardından genel başkan adaylarından Meral Akşener ve Koray Aydın, salona girdi. Akşener "Başbakan Meral" sloganları eşliğinde salona girdi. Genel başkanlık yarışına gireceğini açıklayan Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sait Gönen, protokolde yan yana oturdu. Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş de protokolde yerini aldı. Kongre salonunda Meral Akşener'i destekleyenler bir tarafta, 'Güç Birliği' hareketine katılan adayları destekleyenler ise ayrı bir tarafta oturdu. MHP'de kurultayın toplanması için 594 delegenin imzası gerekiyordu. Kayıtlı bin 187 delegenin salt çoğunluğu olan 594 sayısı aşıldığı için kurultay başladı. Saat 14.00'te, Çağrı Heyeti, noterin verdiği sayıya göre 752 delegenin imzası olduğunu duyurdu. Ankara 13. Noterliği ise, "Kurultay için 657 imza aldık. Tasdik işlemi Pazartesi günü yapılacak" dedi. Kurultayda Olağanüstü Büyük Kongrenin 10 Temmuz 2016 tarihinde Arena Spor Salonunda yapılması oy birliğiyle gündeme alınması kabul edildi. Kurultayın 10 Temmuz 2016 tarihinde yeterli çoğunlukla toplanamaması durumunda ise 17 Temmuz 2016 tarihinde Büyük Anadolu Otel'de toplanılacağı belirtildi.
Vatan

SPOR

Euro 2016 A Grubu son maçında Fransa, İsviçre ile 0-0 berabere kaldı. Bu sonuçla Fransa grubu lider tamamlarken, İsviçre de 2. sırayı aldı. Her iki takım el ele bir üst tura çıkma başarısını gösterdi. Tur atlamayı garantileyen ev sahibi Fransa, liderlik için çıktığı mücadelede orta sahada rotasyona gitti. Sissoko ve Cabaye ile dirençli orta saha yerine daha pas sistemine dayalı bir düzen geldi. Payet'nin yokluğunda da Griezmann ve Coman ikilisi sorumluluğu aldı ve 4-3-3 sistemi kuruldu. Turnuvaya yenilgisiz başlayan İsviçre de Mehmedi, Shaqiri ve Xhaka gibi usta ayaklarıyla 4-2-3-1 düzenini aldı. Forvette ise geleceğin yıldızlarından sayılan Embolo dikkat çekti. Kafaca daha rahat olan Fransa'da Pogba yıldızlaştı, 11 ve 13'te Sommer'i şutlarıyla zorladı. Hırslı gözüken Pogba, etkisini hissettirdi, 27'de de bir şutu direkten geri geldi. Turu geçme konusunda sıkıntısız olan 2 takımın mücadelesinde tempo da hazırlık maçı ayarındaydı. Her iki ekip de gruptaki konumlarını koruma adına riske girmeden sadece ter attı. Sakatlık ve cezalı olma riskinden kaçan takımların mücadelesinde teknik ekipler de kadroda rotasyon değişiklikleri yaptı. 75'te Sissoko'nun sağdan ortasına arka direkte enfes bir vuruş yapan Payet, üst direğe takıldı.
Milliyet

Kartal transferde öncelik verdiği savunma hattını güçlendirebilmek için çalışmalarına devam ediyor. Beşiktaş'ın Fenerbahçe'nin de listesinde olduğu öne sürülen Kızılyıldız'da top koşturan Arjantinli kanat oyuncusu Luis İbanez ile anlaşma sağladığı kaydedildi. Siyah- Beyazlılar'ın bu oyuncunun bonservisi için Kızılyıldız'a 2 milyon euro ödedeyeceği bu konuda tarafların anlaştığı belirtildi. Asıl mevkii sol bek olan sol kanatta da forma giyebilen Luis İbanez'in İsmail Köybaşı'na da iyi bir alternatif olacağı yeni sezonda 3 kulvarda birden mücadele edecek Beşiktaş'ın böyle çok yönlü bir oyuncuya ihtiyacı olduğu vurgulandı. Luis İbanez geçtiğimiz sezon Kızılyıldız formasıyla çıktığı 33 maçta 2 bin 746 dakika sahada kalıp rakip filelere 9 gol bırakırken, 14 de asist yaptı. Luis İbanez'e Fenerbahçe'nin de talip olduğu, bu oyuncuyu gizlice İstanbul'a getirdiği de iddia edildi. Menajeri ile birlikte İstanbul'a gelen İbanez'in Ülker Stadı'nı gezdiği, Samandıra'da antrenman tesislerinde inceleme yaptığı daha sonra Fenerbahçeli yöneticilerle Boğaz turu çıkıp yemek yediği sonra da şehirden ayrıldığı öne sürüldü.
Star

Uzun yıllardır kaleci konusunda sıkıntı yaşamayan Fenerbahçe'nin yeni sezon öncesi 1 numara harekatı başlattığı ortaya çıktı. Volkan Demirel'in yedeği Mert Günok'un Bursaspor'a satılmasının ardından geçen sezon Porto'dan kiralanan Fabiano Riberio'yla da yollarını ayıran Sarı-Lacivertliler'in, kale için listesine 1. Lig'e düşen Eskişehirspor'un file bekçisi Ruud Boffin'i eklediği iddia edildi. Belinden ameliyat olan ve fizik tedavi çalışmalarına devam eden Volkan Demirel'in alternatifi olması düşünülen 28 yaşındaki Belçikalı eldiven için Es-Es'in kapısını çalan yönetimin, Başkan Halil Ünal'dan cevap beklediği bildirildi. Ünal'ın 2019'a kadar sözleşmesi bulunan Boffin'in bonservisi için 2 milyon euro talep ettiği, Fenerbahçe'nin ise bu rakamın yarısını teklif ettiği öğrenildi. F.Bahçe, Boffin transferinde sorun çıkması durumunda rotasını Arsenal'da forma şansı bulamayan David Ospina'ya çevirecek. Yönetim, 8 milyon euro bonservisi olan 27 yaşındaki Kolombiyalı eldiveni satın alma opsiyonuyla kiralamaya çalışacak. Ospina'nın alınması durumunda Ertuğrul Taşkıran ya da Erten Ersu'dan biriyle yollar ayrılacak.
Star

Deveye sormuşlar, "Boynun niye eğri", "Nerem doğru ki!" cevabını vermiş. Bizim Milli Takım da o hesap. Euro 2016'da ilk iki maçı 0 gol ve 0 puanla kapatan ekibimizde kaynayan kazanlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Peki Ay-Yıldızlı ekibimizi bitiren nedenler neler? İşte acı gerçekler: 1- Milli Takım oyuncuları kendi aralarında gurbetçiler ve yerliler diye ikiye bölündü. İki grubun arasına küslük girdi. 2- Fatih Terim, elemelerin başından bu yana bir türlü iskelet kadroyu oluşturamadı. Kadroda yer alan oyuncuların uyumunu sağlayamadı. 3- Hırvatistan maçında eleştirilen Oğuzhan, Ozan ve Hakan Çalhanoğlu'nu ısrarla İspanya karşılaşmasında da oynattı. Bu isimler yine beklentinin çok uzağında kaldı. 4- Terim formsuz isimlerde ısrar ederken, ilk maçın en iyisi olarak görünen Emre Mor'u daha sonra kulübede unuttu. Yine Volkan Şen de ilk maçtaki iyi performansına rağmen İspanya'ya karşı yoktu. 5- Formsuz Arda Turan'da ısrar ederek, bu oyuncuyu da ateşe attı. 6- Mehmet Topal ve Gökhan Gönül gibi oyuncuların aklı transferdeydi, bir türlü turnuvaya konsantre olamadılar. Emre Mor'un transferinde izlenen yol, bu iki oyuncu için geçerli olmadı. 7- Terim takıma stoper bulamadı. Mehmet Topal ve Hakan Balta'dan stoper yapmaya çalıştı. Stoper krizini bitirebilecek Ömer Toprak sorununu çözemedi. 8- Prim meselesi her şeyin önüne geçti. 500 binin sadece 200'ü hesaba yatınca kriz patladı.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme