21 Haziran 2016 Salı

21.06.2016 Genel Gündem



21.06.2016     

GÜNDEM

Burada Yok Yok Ne İstiyorsunuz?
Milli piyade tüfeği MPT 76'nın da aralarında bulunduğu silahların üretim planlarını 200 bin Türk lirası ve 300 bin dolar karşılığında satmaya çalışırken suçüstü yakalanan eski Makina Kimya Endüstrisi Kırıkkale Silah Fabrikası Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi hakkında, "görevi kötüye kullanmak, devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik" suçlarından 29.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianameye göre bir lokantada olayın ihbarcısı silah tüccarına planları veren Tanrıverdi, önce korkarak, "Tüm çocuklarının ölüsünü görür müsün, bak bir şey yapmadığına", "Sizin personel bizi şikâyet etmez de mi?" dedi. Tanrıverdi, para dolu çantayı teslim aldıktan sonra ise silah tüccarına, "Sen saydın de mi ben sana güveniyorum" dedi. Tanrıverdi, silah tüccarı planlara bakarken ise, "Bakın burada yok yok, ne istiyorsunuz?" dedi. İddianamede, lokanta çıkışı yakalanan Tanrıverdi'nin silah tüccarına verdiği flash bellek içinden MPT 76, G3, Z41 tüfekleri, MP5, MP5K, MTS susturuculu makinalı tabancalar, MP5'ten modifiye edilen T94A, T94SD sportif silahlar ile HK33E, T43, Z43, Z43P, Z5, Z5K, Z5P, Z5RS silahlarına ait gizli planlar çıktığı kaydedildi.
Milliyet


1 Dakikada 24 Kişi Göç Ediyor
Birleşmiş Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Dünya Mülteciler Günü'nde yayınladığı yıllık rapor, göç dalgasının dünyanın ritmini bozacak ölçüdeki çarpıcı boyutlarını da ortaya koydu. Rapora göre, geçen yıl sonu itibariyle 65,3 milyon kişinin mülteci, sığınmacı ya da yaşadıkları ülkede yerlerinden oldu. Bu rakam bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında 5 milyon kişilik bir artışa tekabül ediyor. Bu oran istatistiğe döküldüğünde ise dünyadaki her 113 kişiden biri mülteci/ sığınmacı kategorisine giriyor. UNCHR Başkanı Filippo Grandi rapora dayanarak"Avrupalı liderlerin izledikleri politikaları koordine etmek ve mültecilerle ilgili negatif algılarla mücadele için daha çok şey yapmaları gerektiğini" söyledi. Türkiye'nin 3 milyon kişiyle en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu vurgulanırken, Türkiye'yi Pakistan ve Lübnan'ın izlediği kaydediliyor. Ülke nüfusunda her bin kişiye 183 mülteci düşüyor. Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin büyük çoğunluğu Türk hükümetinin geçici koruma programı altında görünüyor ve sığınma başvurusu yapanlar arasında sayılmıyor. Mültecilerin yarısından fazlasının da sadece üç ülkeden, Suriye, Afganistan ve Somali'den geldiği vurgulanıyor. UNCHR Avrupa'da dikkatlerin yoğun bir şekilde göç krizine odaklanmış olmasına karşın, mültecilerin yüzde 86'sını düşük ve orta gelirli ülkelerin barındırdığına dikkat çekiyor. Mültecilerin büyük bir çoğunluğu Almanya ve İsveç gibi zengin ülkeleri tercih ediyor. BM verilerine göre 2015'teki sığınma taleplerinde en çok başvuru ise Almanya'ya yapıldı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 120,1155-120,2152        
ABD Doları 2,8997-2,9010/ Euro3,2866-3,2900/ İngilizSterlini4,2515-4,2558

Patronlar Bu Sisteme Hasta Oldu
Sağlık sektöründe önemli bir dönüşüm başlatan "Kamu-Özel İşbirliği -PPP" (Public Private Partnership) projesine ilgi artıyor. Kamuözel ortaklığıyla kurulacak şehir hastanelerini, yükleniciler önce inşa edecek, sonra da işlemesinden yükümlü olacak. İnşaattan sonra ise Sağlık Bakanlığı hastanede kiracı olarak yer alacak ve yapıyı inşa eden şirket kamudan kira bedeli alacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı olarak yaptığı son toplantıda kamu-özel sektör işbirliği ile yapılan 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanesinde çalışmaların sürdüğünü, 10 bin yataklık hastanenin de planlandığını açıklamıştı. Özel sektörün 25 yıl işlettikten sonra kamuya teslim edeceği bu modele, Rönesans İnşaat, YDA Grup, Türkerler Holding, Akfen, Astaldi ve Dia Holding gibi çok sayıda firma ilgi gösteriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde ihalesi tamamlanan 18, sözleşme aşamasında 5 hastane projesi bulunuyor. Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım (RSY), 2020 yılına kadar yaklaşık 4.7 milyar Euro yatırım planlıyor. RSY Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu "Bu kapsamda toplam 3.2 milyon metrekarelik proje inşa edecek olan RSY, toplamda 9 bin 500 yatak kapasitesi ile Türkiye'de PPP sağlık yatırım sektöründe lider konumunda. RSY'nin portföyünde İstanbul-İkitelli, Adana, Bursa, Elazığ ve Yozgat olmak üzere 5 adet hastane kompleksi bulunuyor. Altıncı proje olarak ise Samsun, İstanbul, Afyon, Diyarbakır, Malatya, Erzurum ve Van'da inşa edilecek olan fizik tedavi ve rehabilitasyon, psikiyatri ve yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri yer alıyor" dedi.
Hürriyet

Türkonfed: 'Kayyum'daki Değişiklik Sevindirici
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, kayyumların atama yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili düzenlemenin değiştirilmesinden iş dünyası olarak memnuniyet duyduklarını belirtti. Kadooğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ticaret hayatında sıkıntılara yol açacak yasa tasarılarının iş dünyası ve sivil toplum örgütleri ile masaya yatırılıp ele alınmasının önemine dikkati çekti. Kayyumların atama yetkilerinin genişletildiği Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, verilen bir önergeyle değiştirilmesinin iş dünyasında memnuniyet yarattığını vurgulayan Kadooğlu, "İlkesel olarak bu tür düzenlemeler ele alınırken, katılımcı bir anlayışla konuya yaklaşılması gerekmektedir. Özellikle yatırımların azaldığı bir dönemde, piyasaları tedirgin edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır" görüşünü paylaştı. Kadooğlu, kayyum atamasının çok teknik ve istisnai durumlarda uygulanması gerektiğinin altını çizerek, şunları da kaydetti: "Düzenleme ilk haliyle çıksaydı, atama yetkisinin amacı dışında kullanılması ve yaygınlaşması riski ile mülkiyet hakkının varlığı hissi, ciddi ölçüde zedelenecekti. 2012 yılından beri özel sektör yatırımlarının yerinde saydığı, potansiyel büyümemizin yüzde 5.5'ten yüzde 3.5'e düştüğü bir ekonomik konjonktürde, bu gibi önemli düzenlemelerin, ülkemiz yatırım ortamının iyileştirilmesine katkıda bulunmayacak, tam aksine hem yerli hem de yabancı yatırımlar için caydırıcı bir unsur teşkil edecek şekilde gündeme getirilmesi tedirginlik yaratacaktır. Hem dünya hem de Türk ekonomisinin düşük büyüme ve resesyon sınırında gezindiği bir ortamda, bu tür yatırım iklimini kökünden etkileyecek yasal düzenlemelerden kaçınmak en makul tutum olacaktır."
Hürriyet

Abd'nin Yerli Üreticileri Türk Çeliğine Savaş Açtı
İthalat artışı nedeniyle ekonomik koşulların kötüye gittiğini ve çelik sektörünün sekteye uğradığını öne süren ABD Kongresi Çelik Konseyi üyeleri çelik ithalatını engellemek için ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC) üzerindeki baskısını giderek artırıyor. Son olarak Çelik Konseyi Üyeleri, USITC'yi Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülkeye karşı açılan davalarda kullanılan ticari kuralları daha sıkı uygulamaya çağırdı. Kongre üyeleri, Komisyon BaşkanıMeredith Broadbent'e yazdıkları mektupta, "yasadışı ticari faaliyet" olarak ifade ettikleri ithalat karşısında yerli çelik üreticilerinin düştüğü zor durumu gerekçe olarak gösterdi. ABD'nin ithal çeliğe karşı tutumunu eleştiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Adil bir şekilde ticareti yapılan Türk çeliği gibi ürünlerin ABD iç piyasasına girmesinin engellenmesi tamamen yerli üreticilerin yüksek kâr iştahlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca adil ticaretin engellenmesi içeride fiyatları yükselteceğinden çelikle bağlantılı sektörlerin maliyetleri artacaktır. Bu durumun olumsuzluğu çelik tüketicisi olan devlete ve vatandaşa yansıyacaktır" dedi.
Türkiye

İngiliz Baharı Piyasayı Gazladı
İngiltere'de Avrupa Birliği'nde (AB) kalma yanlısı kampanyanın ivme kazandığı yönündeki anketlerin global bazda iyimserliğe neden olmasıyla küresel risk iştahındaki artışa paralel dolar/TL düşüşe geçti, borsa fırladı. Cuma günü 2.9280, dün sabah 2.9075 seviyesinde olan dolar/TL, 10 Haziran'dan bu yana en düşük olan 2.8958'e kadar geriledikten sonra 2.9014 seviyesinde seyretti. BIST-100 ise günü yüzde 2.77 yükselişle 77.523 puanda tamamlarken bankacılık endeksi yüzde 3.19 yükseldi. İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleşecek referandum öncesinde hafta sonu açıklanan anketlere göre AB'de kalma yanlısı kampanya hız kazanıyor. Reuters'a konuşan bankacılar Merkez Bankası'nın bugünkü faiz toplantısı ve İngiltere'nin AB'den ayrılma ya da kalma referandumun izleneceği bu hafta piyasalarda dalgalanma görülebileceğini belirtiyor. Referandum dışarıda bırakıldığında enflasyon ve TL'deki seyir ile Fed'in faiz artırmada aceleci olmayacağını ortaya koyması nedeniyle yurtiçi ve küresel ortamın Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi için uygun bir ortam sunduğu belirtiliyor. Buna göre, yıllık enflasyonun son 3 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etmesi, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarında acele etmeyeceği beklentisi ve hükümetin düşük faiz çağrıları ile Merkez Bankası'nın Haziran ayı Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bugünkü toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirimlerine devam edebileceği belirtiliyor. Piyasalar ayrıca bugün Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasını izleyecek.
Milliyet

Emekliye Promosyon Pazarlığında Hedef Rakam 900 Tl
10 milyonun üzerinde emekliyi ilgilendiren maaş promosyonlarında rakamlar netleşiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen pazarlık sürecinde 3 yıl için 600 liraya kadar çıkıldı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleri ile yürütülen görüşmelerde finans kurumları bu rakamın üzerine çıkmayı kabul etmedi. Edinilen bilgilere göre görüşmelere belirli bir süre ara verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başta olmak üzere Bakanlık bürokratları bu rakamın üzerine çıkmak için yeni bir toplantı daha gerçekleştirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yakından takip ettiği pazarlık sürecinde kamu en azından 800-900 liraya kadar rakamın çıkarılmasını istiyor. Kamu bankaları başta olmak üzere finans sektörü temsilcileri ise 600 liranın üzerine çıkmaya yanaşmıyor. Bakanlık kaynakları kamuoyunda emekliye promosyonla ilgili çıkan fahiş rakamlara itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bankalar ile yapılan görüşmeler hakkında değerlendirmede bulunan bir Bakanlık yetkilisi, "TBB üyeleri ile kapsamlı bir görüşme trafiği yürütülüyor. Ancak kamuoyuna yansıyan 1.200-1.500 TL arasındaki rakamlar afaki. Bankalar rakamın artırılmasına yanaşmıyor. Bizim hedefimiz emekliye alabildiğimiz kadar promosyon ücreti almak. Bankalar ile yeniden bir araya geleceğiz" dedi.
Star

Putin Kara Elmasını Satıyor
Rusya Federasyonu, ekonomik sıkıntılara çözüm olacağı düşüncesiyle en kıymetli şirketi olan Rosneft'i rekor fiyata satmaya hazırlanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova merkezli petrol devi Rosneft'in yüzde 19.5 hissesini satmak için Çin ve Hindistan'la görüşüyor. İki ülkeyle de ortak olunmasının planlandığı satışın gerçekleşmesi durumunda 11 millyar dolar elde edilecek. Bu, Rusya için bir özelleştirme rekoru olacak. Suriye ile Ukrayna krizleri nedeniyle ABD ve Avrupa'yla ilişkileri Soğuk Savaş öncesine dönen Rusya'nın bütçesindeki açıkları kapatmak için Rosneft'in satışına ihtiyacı bulunuyor. Hem Çin hem de Hindistan, ABD'li Exxon Mobil'den daha fazla ham petrol üreten Rosneft'e talip olduklarını daha önce resmi olarak duyurmuştu. Hindistan Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan, Cuma günü yaptığı açıklamada da "Biz rakip değiliz" ifadesini kullanarak ortak bir projenin güzel olabileceğinin sinyalini verdi.
Vatan

100'de 70'i Belediyeler
Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta prim aslını ödemeyenleri dün internet sitesinde açıkladı. Liste yasa gereği 1 hafta boyunca sgk.gov.tr adresinde yayınlanmaya devam edecek. Listeye bakıldığında 150 bin TL ve üzeri prim borçluları içinde belediyelerin ağırlığı dikkati çekiyor. Listede 136 milyon lira prim aslı borcu olan Adana Belediyesi ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 82 milyon liralık borcu ile Avanos Belediyesi bulunuyor. Listenin üçüncü sırasında da Didim Belediyesi var. Didim'in SGK'ya borcu 77 milyon TL seviyesinde. Dördüncü sırada Zonguldak, beşinci sırada Ezine Geyikli, altıncı sırada İzmit, yedinci sırada Kırıkkale belediyesi yer alırken bir özel kurumun belediyeleri geçip listeye ancak sekizinci sıradan girebildiği de dikkati çekiyor. Madencilerin ölümü ile tepki toplayan Soma Kömür İşletmeleri listede 53 milyon liralık borcu ile sekizinci sırada yer alıyor. Ardından yine Gebze ile birlikte belediyeler geliyor. Belediyelerin yanısıra özel sektörden listeye girenler içinde Soma'dan sonra Yeşim Tekstil 12'inci sırada bulunuyor. Sivas Demir Çelik, Yapaş Gıda, ADDS Dişli, Ede Demir Çelik, Hema Dişli, Granito ve Şeker Fabrikaları da ilk 50 içinde belediyelerin dışında yer alan kurumlar olarak belirlendi. Borçlular listesinde ilk 100'e bakıldığında da yine en çok borcun belediyeler tarafından yapıldığı ve SGK'nın toplam alacağının ilk 100 için 2.5 milyar liraya yaklaştığı dikkati çekiyor. Liste yasa gereği 1 hafta SGK'nın internet sitesinde yer alacak. Borçlu kurumlar isterlerse itirazlarını bu sürede yapabilecekler.
Vatan

DÜNYA

'Türkiye 30 Yıldan Önce Ab Üyesı Olamaz
İngiltere'de perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği'nde kalıp kalmamakla ilgili referandum öncesi anketlerde tarafların yüzdesi at başı giderken, İngiltere Başbakanı David Cameron, önceki akşam BBC'nin Question Time (Soru Zamanı) programına katılarak AB'de kalınması gerektiğini savundu. AB karşıtı cephenin Türkiye'nin AB'ye gireceği ve bunun İngiltere'ye daha fazla yabancı gelmesine neden olacağı yönündeki propagandasına cevap veren Cameron, "Bunun, bütün referandum tartışması boyunca dikkati başka yöne çekmek için kullanılan en büyük konu olduğunu düşünüyorum. İngiltere'de ya da Avrupa'da Türkiye'nin 30 yıl içinde AB'ye katılacağını düşünen tek bir uzman bile bulamam" dedi. Cameron, izleyicilerden gelen Türkiye'nin AB üyeliğini veto edip etmeyeceği yönündeki bir soruya ise "Bunun 10 yıllar boyunca olmayacağını düşünüyorum. Bu gidişle 3000 yılında katılacaklar" dedi. Sunucu ise Cameron'a bunu veto edip etmeyeceği sorusunu tekrar yöneltti. İngiliz Başbakan buna yine "Bu mevzu olmayacak" diye cevap verdi. Cameron, ısrarlı sorular üzerine "Eğer bu (Türkiye'nin üyeliği), gelecek birkaç yıl içinde gündeme gelirse, bunu desteklemem ama böyle bir konu gündeme gelmeyecek" ifadelerini kullandı. Sunucu, Cameron'a neden Türkiye'nin üyeliğini veto edeceğini söylemediğini sorunca, "Neden İngiltere'nin Türkiye'nin üyeliğinden yana olduğunu açıklayayım. Biz Türkiye'nin Batı eğilimli bir demokrasi olmasını istiyoruz. Onların hukuk devleti olmasını istiyoruz. Gazetecileri hapse atmamalarını istiyoruz. Açıkçası şu anda bu pek iyi gitmiyor. Bu referandumda 'Türkiye, AB üyesi olacak' diye kimsenin birlikten ayrılma yönünde oy kullanmasını istemiyorum, çünkü bu olmayacak" diye konuştu. İngiliz basını, Cameron'ın sorulara rağmen Türkiye'nin olası AB üyeliğini veto edeceğini söylemediğini, bu nedenle Türkiye konusunda kendisine güvenilemeyeceğini öne sürdü. Cameron, 2010 yılında TOBB'un konuğu olarak Ankara'da yaptığı konuşmada Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini ifade etmişti. Cameron, "Türkiye'nin olmadığı bir AB daha güçlü değil, daha zayıf olacaktır. Daha güvenli değil, daha az güvenli olacaktır. Daha zengin değil, daha fakir olacaktır" demişti.
Hürriyet

Beş Yıldızlı Zafer
İtalya'nın başkenti Roma'nın tarihinde ilk kez bir kadın kentin yöneticisi oldu. Ülkedeki yolsuzluk olayları ve kötü ekonomi politikalarına tepki olarak kurulan Beş Yıldız Hareketi'nin (M5S) 37 yaşındaki kadın adayı avukat Virginia Raggi başkentin ilk kadın belediye başkanı oldu. İlki 5 Haziran'da yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turu, aralarında Roma, Torino, Milano ve Bologna gibi büyükşehirlerin de bulunduğu 126 yerleşim yerinde önceki gün gerçekleştirildi. M5S'nin iki kadın adayı, Roma ve sanayi kenti Torino'da seçilerek, iktidar partisine darbe indirdi. Seçimlerden önce bir süre Roma belediye meclis üyeliği yapmış olan Raggi, ilk turda Başbakan Matteo Renzi'nin liderliğindeki merkez sol çizgideki Demokratik Parti'nin (PD) adayı Roberto Giachetti'yi yaklaşık 10 puan farkla geride bırakmıştı. İkinci turda ise Raggi ile hezimete uğrattığı rakibi arasındaki fark 34 puana yükseldi. Resmi olmayan sonuçlara göre Virginia Raggi yüzde 67 oy oranıyla birinci geldi. Böylece bölgenin 'Roma' adını aldığı 'Romulus ile Remus' efsanesinden yaklaşık 2.700 yıl sonra başına bir kadın seçilmiş oldu. Sandıkların açılmasının ardından önceki gece bir basın toplantısı düzenleyen Raggi, kendisine oy vermeyenler de dahil, tüm Romalıların belediye başkanı olacağını dile getirerek, "Bu kent 20 yıldır kötü yönetiliyor. Belediye kurumlarına eşitlik ve şeffaflık getireceğim. Baş etmemiz gereken sorunları zaten biliyorsunuz" diye konuştu. M5S hareketinin önde gelen isimleri ise, "Artık ülkeyi yönetebileceğimizi kanıtlamış bulunuyoruz" yönünde açıklamalar yaptı. "Başkent Mafyası" adıyla anılan yolsuzluk skandallarının patlamasının yol açtığı olumsuz havanın gölgesinde, usulsüz harcamaları ortaya çıkan iktidardaki PD'li Belediye Başkanı Ignazio Marino geçen ekim ayında istifa etmişti. O tarihten bu yana başkenti, atanan bir komiser yönetiyordu. Torino'da da yine Beş Yıldız Hareketi'nin 32 yaşındaki kadın adayı Chiara Appendino oyların yüzde 55'e yakınını alarak seçimi önde tamamladı. Başbakan Renzi'nin yüzünü güldüren büyük kentler ise Milano ve Bologna oldu. Yerel seçimler, seçimle başa gelmemiş olan Başbakan Matteo Renzi için ilk büyük sınav olarak görülüyordu. Her ne kadar Renzi, "Bu bir genel seçim değil ve hükümetimiz için bir test olamaz" sözleriyle endişe duymadığını ifade etse de, Beş Yıldız Hareketi'nin bu seçimlerde elde ettiği başarı siyasi düzene tehdit olarak yorumlanıyor.
Hürriyet

2015'te 5 Milyon Kişi Evlerini Terk Etti
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde açıklanan Küresel Eğilimler Raporu'nda 2015 yılında 5 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. Ülke içinde ya da dışında evini terk etmek zorunda kalan kişi sayısı, geçen yıl yaşanan rekor artışla tarihte ilk kez 65.3 milyon seviyesine çıktı. Rapora göre, evlerini terk ederek mülteci konumuna düşen kişilerin yarısından fazlasını çocuklar oluşturuyor. Dünya genelinde en fazla mülteciye kaynaklık eden ülkeler, çatışma ve savaşlar nedeniyle harabeye dönen Suriye, Afganistan ve Somali. Rapora göre, dünyadaki her 113 kişiden biri savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Evlerini terk eden kişilerin nüfusu bir ülke içinde toplansaydı, bu ülke dünyanın en yüksek nüfuslu 21'inci ülkesi olurdu. BMMYK, Avrupa'da yaşanan mülteci krizinin ön planda olmasına rağmen, dünya genelindeki mültecilerin yüzde 86'sına gelişmekte olan ülkelerin ev sahipliği yaptığını açıkladı. Türkiye, 2.5 milyon rakamıyla en çok mülteci ağırlayan ülke olurken, onu 1.6 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Pakistan takip etti. Raporda, 2015'te Suriye'yi terk eden 946 bin kişinin büyük çoğunluğunun Türkiye'ye geldiği ifade edildi. Bununla birlikte, 2015 yılında 441 bin kişinin iltica başvurusunda bulunduğu Almanya, en çok sığınma başvurusu alan ülke olurken, onu ABD ve İsveç takip etti. Geçen yıl 201 bin 400 mülteci ise ülkeleri olan Afganistan, Sudan, Somali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne geri döndü. Uluslararası Göç Örgütü'nün rakamlarına göre, 2015'te 1 milyon 11 bin kişi Akdeniz ve Ege Denizi üzerinden Avrupa ülkelerine vardı.
Milliyet

İlk Kadın Başkandan Halka Şeffafl Ik Vaadi
İtalya'da pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde Roma'nın ilk kadın belediye başkanı seçilen Beş Yıldız Hareketi'nin adayı Virginia Raggi, zafer konuşmasında "Başkentin yönetimine eşitliği ve şeffaflığı yeniden getireceğiz. Bana oy vermiş, vermemiş herkesin belediye başkanı olacağım. Yeni bir çağ başlıyor" dedi. 37 yaşında belediye başkanı seçilerek 'Ebedi Kent' olarak anılan Roma'nın en genç belediye başkanı da olan Raggi'nin zaferinin ardından, Beş Yıldız Hareketi gözünü 2018'deki genel seçimlerde zafer kazanmaya dikti. Başbakan Matteo Renzi'nin liderliğindeki Demokrat Parti (PD) Milano ve Napoli'de seçimleri kazansa da, Beş Yıldız Hareketi'nin ülkenin Torino'da aday gösterdiği 32 yaşındaki kadın aday Chiara Appendino belediye başkanı seçildi. 2009'da komedyen Beppe Grillo tarafından kurulan ve AB politikalarına şüpheyle yaklaşan Beş Yıldız Hareketi'nin, yolsuzluk suçlamalarıyla yüzleşen PD'ye tehdit oluşturması bekleniyor. Roma'da ihalelerde usülsüzlük ve yolsuzluk yapıldığını düşünen halkın, Roma'da yüzde 67 oy oranıyla Raggi'yi tercih etmesinin Başbakan Renzi'nin İtalya'daki yolsuzluğun önüne geçememesine yönelik bir tepki olduğu ifade ediliyor.
Milliyet

Abadi Felluce'deki Şii İhlallerini Kabul Etti
Irak Başbakanı Haydar el- Abadi, Şii milislerden oluşan Haşdi Şaabi'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı yapılan Felluce operasyonu sırasında Sünnilerden oluşan sivillere yönelik gerçekleştirdikleri ihlaller hakkında yazılı bir açıklamasında görüş bildirdi. İhlalleri kabul ederek "Bu ihlaller kurumsal değil bireyseldir. Kurumsal ve bireysel ihlaller arasında açık fark var" diyen Abadi, "Susmayacağız ve hangi tarafa bağlı olurlarsa olsunlar bunu yapanları cezalandıracağız" açıklamasında bulundu. Öte yandan BM Felluce'de 4 haftadır süren operasyonlar boyunca yaklaşık 80 bin kişinin kentten kaçtığını açıkladı ve 25 bin sivilin daha kentten ayrılmasının beklendiğini belirtti. Yardım kuruluşu Norveç Mülteci Konseyi'nden (NRC) Nasr Muflahi, 'Felluce'den ayrılan insan sayısının yüksek olması nedeniyle, sivillerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldıklarını' söyledi. Sivillerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları, 47 derecede açık alanda kaldıkları bildiriliyor.
Star

Öğretmen Protestosuna Kanlı Müdahale: 6 Ölü
Meksika'nın Oaxaca eyaletinde eğitim reformunu protesto eden Öğretmenler Sendikası üyeleriyle polis arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü, 108 kişi yaralandı. Olaylarda sivillere kimin ateş açtığı tartışılıyor. Yetkililer, polisin güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli atıp araçları ateşe veren göstericilere ateş açarak müdahale ettiğini ve hayatını kaybeden 6 sivilin 'radikallerin' açtığı ateşte öldüğünü savundu. Bazı görgü tanıklarının çektiği görüntülerde ise, polisin göstericilere ateş açtığının net şekilde görüldüğü öne sürüldü. Ulusal Güvenlik Komisyonu bir açıklama yayınlayarak görüntülerin sahte olduğunu, bazı provokatörlerin hem polise hem de göstericilere ateş açtığını iddia etti.
Vatan

POLİTİKA

Gazze Barışı
Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı dış politikada değişiklik hızlı başladı. Türkiye ve İsrail arasında yılan hikâyesine dönen 'normalleşme' süreci 26 Haziran günü ilk somut meyvesini verecek. Taraflar, anlaştıklarını açıklayacak. İki ülke dışişleri bakanlıklarının müsteşarları tarafından temmuz ayında imzalanması planlanan anlaşmayla da süreç başlayacak. Daha önce özür dileyen ve Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödemeyi kabul eden İsrail, Gazze'ye uygulanan ambargoyu Türkiye için esnetecek. Anlaşmaya göre Gazze'de hastaneden sonra, enerji santralı ve su arıtma tesisi de yapılacak. 30 Mayıs 2010 günü, İsrail donanması tarafından Mavi Marmara gemisine yapılan operasyonda 9 kişi yaşamını yitirmişti. Türkiye ile İsrail arasında bu olay nedeniyle yaşanan gerilimin aşılması için de son iki yılda yoğun bir diplomatik trafik sürüyordu. Taraflar nihayet son aşamaya geldi ve 'anlaşma deklarasyonu' toplantısı için gün belirledi. Görüşmelerde Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, bu hafta sonu İsrailli muhatabı Benyamin Netanyahu'nun Türkiye ile ilişkilerden sorumlu danışmanı Joseph Ciechanover ile bir araya gelecek. İkili daha önce de mart ve nisan aylarında Londra ve Cenevre'de buluşmuştu. Görüşmelerde Türkiye tarafına başından beri başkanlık eden Sinirlioğlu, Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği görevine tayin oldu. Sinirlioğlu'nun New York'taki yeni görevine İsrail ile normalleşme sürecini tamamladıktan sonra ekim ayında başlaması bekleniyor. Türkiye'nin İsrail ile normalleşme için üç şartı vardı. İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'nın arabuluculuğunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a özür mesajını iletmişti. Böylece ilk şart yerine getirilmiş oldu. Mavi Marmara mağdurlarının operasyona katılan İsrail ordusu mensuplarına dava açmaması karşılığında, İsrail'in mağdurlara 20 milyon dolar tazminat ödemesi de karara bağlanmıştı. İkinci şart da bu şekilde yerine getirilmiş oldu. Türkiye'nin üçüncü şartı ise Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasıydı. Görüşmelerde, ambargonun kaldırılması değil ama hafifletilmesi ve esnetilmesi yönünde anlaşmaya varıldı. İsrail, Türkiye'nin olmazsa olmaz önerilerini kabul etti: Gazzelilere hizmet vermek üzere inşa edilen hastane ile ilgili prosedürler tamamlanacak. Türkiye'nin ilaç, personel takviyesi konusunda İsrail sorun çıkarmayacak. Gazze'nin enerji ihtiyacını karşılaması için Gazze sahiline yüzer santral demirlemesi önerisinden vazgeçildi. Bunun yerine Türkiye, Almanlar ile birlikte Gazze'ye enerji santralı inşa edecek. Gazze'nin en önemli sorunu olan içme suyu sorununun giderilmesi için Türkiye, Gazze'ye deniz suyu arıtma tesisi kuracak. Türkiye'den Gazze'ye yapılacak yardımlar ile Gazze'de yapılacak olan inşaatlar için gerekli olan bütün malzemeler, Aşdod Limanı'ndan geçirilmek kaydıyla sorunsuz bir şekilde Gazze'ye ulaştırılacak.
Hürriyet
Mülkiye Müfettişleri Soruşturma Yapıyor
Bakanlar Kurulu dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Çevre Bakanlığı'nın terörden zarar gören bölgelere dair atılacak adımlar konusunda kurula sunum yaptığını söyledi. 2016'nın ikinci yarısındaki ekonomik yatırım ve gelişmelerin de kurulda değerlendirildiğini söyleyen Kurtulmuş, "Zaman dev adımlarla icraat zamanıdır" dedi. Kurtulmuş, Elazığ'daki tren kazasıyla ilgili de soruşturma başlatıldığını açıkladı. Teröre destek veren belediye başkanlarının görevden alınacağına dair yasa tasarısının hazırlanacağı açıklamalarının sorulması üzerine Kurtulmuş, "Zaten şu anda bile terörle mücadele sırasında teröre açıkça destek verdiği dolayısıyla gözaltına alınan tutuklan görevlerinden alınan belediye başkanları, meclis üyeleri var. Bu kadar etkin mücadele verilirken maalesef belediye imkanlarını o şehirlerde çukurların kazılmasına tahsis eden, teröristlere maddi manevi destek sağlayan bir takım belediye meclis üyeleri ve başkanları olduğu biliniyor. Konu gündeme geldi. Bunlarla ilgili Başbakanlık bünyesinde İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri vasıtasıyla soruşturma yapılıyor" dedi. Kurtulmuş, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin de belediye bütçelerinin nasıl harcandığına dair bir denetim yapabileceğini ifade ederek, "Başbakanlık da gerektiğinde talep ortaya çıktığında ilgili belediyelerle ilgili farklı bakanlıklardan oluşacak müfettişlerle birlikte soruşturma yürütmesi mümkündür. Soruşturmaya imkanı izni verebilir. Eğer gerekiyorsa ciddi mücadele verildiği için ilave yasal düzenlemeler gerçekleştirilir" dedi. İsrail ile ilişkilerdeki normalleşme sürecinin sorulması üzerine Kurtulmuş, "Teknik düzeyde ilgililer yürütüyor. Türkiye'nin tutumu açıktır. Özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması veya hafifletilmesi, Türkiye görüşünü tarif edecek. Resmiyet kazanırsa sizlerle paylaşacağız" yanıtı verdi. Ekonomide yeni teşvikler verileceğine dair açıklamaların hatırlatılması üzerine de Kurtulmuş, "Turizm ile ilgili daha önce verilecek teşvikler açıklandı. Ciddi teşvikler verildi. Türkiye bundan sonra güçlü ve başarılı bir kalkınma devam ettirmek için üretimden başka bir yol yoktur. Daha fazla üretim ve istihdam oluşturmak zorunda. İhracatını artırmak zorundadır. Paket açıkladık bitti anlamına gelmez. Nerede yeni adım gerekirse bunlar atılacaktır. Her ekonominin programının ana fikri olur, bu dönemki ana eksen daha fazla üretim daha fazla ihracat ve daha fazla istihdamdır. Buna dair her türlü teşvik üzerine çalışıyor her türlü tedbiri alıyorlar" yanıtı verdi.
Milliyet

Mhp'de 10 Temmuz Muamması
Muhalif kanat 19 Haziran'da gerçekleştirilen olağanüstü kurultayda, açılış, oylamalar ve tüzük değişikliklerine ilişkin tutanakları son bir kez gözden geçirirken, hazırladıkları iki nüshadan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na, diğerini ise MHP Genel Merkezi'ne gönderecek. MHP kulislerinde ise yapılan değişikliklerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tescil edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Genel Merkez, Yargıtay'ın söz konusu değişiklikleri tescil etmeyeceğine inanıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, kongrede yapılan işlemler ve tüzük değişiklikleri için, "Alayı geçersiz" değerlendirmesinde bulunurken, MHP'nin kendi göbeğini kendisinin keseceğini vurgulayarak, tüzük değişikliği ile seçimli kongrenin 10 Temmuz'da yapılacağını belirtiyor. MHP Başkanlık Divanı'nın toplayan Bahçeli, 19 Haziran'daki kongrede iptali gerektirecek hatalar yapıldığını belirtirken, yasal girişimlerin elbette yapılacağını bildirdi. MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre için bugün ilana çıkıyor. Kongre gündemi, yapılacağı tarih, saat ve yerin bulunduğu ilanla Genel Merkez 10 Temmuz için ilk adımı atmış olacak.
Milliyet
Beştepe'de Hükümetle 'Terör' Mesaisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe Külliyesi'nde toplanan Bakanlar Kurulu'nda terörle mücadele operasyonları değerlendirildi. Yaklaşık 6 saat süren toplantı devam ederken Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazetecilere açıklamalar yaptı. Kurtulmuş, teröre açıkça destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alınan, tutuklanan ve görevlerinden alınan belediye başkanlarıyla belediye meclis üyelerinin olduğunu bildirerek, "Gerekiyorsa bununla ilgili ilave, yasal düzenlemeler yapılır" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısında konuşan Kurtulmuş, Elazığ'da meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili soruşturma açıldığını belirterek, "Bugün çok acı bir olayı da birlikte yaşadık, takip ettik. Son derece acı bir kaza. Bu kazayla ilgili hem ailelerine baş sağlığı dileklerimizi ifade ediyorum hem de bu kazayla ilgili soruşturmanın açıldığını ve soruşturma sonuna göre de gerekli adımların atılacağını ifade etmek istiyorum" diye konuştu. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin 'Teröristlerle ilişkili olan belediyeler için de kanun geliyor. İnşallah terörün destekçileri bitecek' sözleri üzerinden Bakanlar Kurulu'nda bu konunun gündeme gelip gelmediği sorusu için şöyle konuştu: Zaten şu anda bile terörle mücadele sırasında teröre açıkça destek verdiği dolayısıyla gözaltına alınan, tutuklanan ve görevlerinden alınan belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri var. Teröre karşı bu kadar etkin bir mücadele verilirken, maalesef belediyelerinin imkanlarını o şehirlerde çukurların kazılmasına tahsis eden, oradaki terörist gruplara maddi, manevi destek sağlayan birtakım terör destekçisi belediye meclis üyelerinin, belediye başkanlarının olduğu biliniyor. Bu konu gündeme geldi. Bunlarla ilgili Başbakanlık bünyesinde zaten İçişleri Bakanlığımız mülkiye müfettişleri vasıtasıyla soruşturmalar yapıyor. Ayrıca Maliye Bakanlığı'nın bu belediyelerin bütçelerinin nasıl harcandığına ilişkin birtakım denetimler yapması mümkündür. Zaten Başbakanlık da gerektiğinde ilgili belediyelerle ilgili farklı bakanlıklardan oluşacak müfettişlerle birlikte soruşturmaları yürütmesi mümkündür. Bu soruşturmaya imkan verecek izni, müsaadeyi verebilir. Eğer gerekiyorsa bununla ilgili de ilave, yasal düzenlemeler gerçekleştirilir.
Vatan
Bozdağ'a Özür Ve İstifa Çağrısı
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP milletvekillerinin cezaevlerinde görüşme yaptıkları kişilere ilişkin liste ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a yüklendi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Özel, "CHP'li milletvekillerinin hapishanede terör örgütü mensuplarını ziyaret ettiği şeklinde bir iftiranın ortaya atıldığını ve buna ilişkin Ankara'da broşürler dağıtıldığını" belirtti. Özel, şöyle konuştu: Bekir Bozdağ, elinde 81 kişilik bir listeyle çıkmıştı. O listeyi tuttu, ilan etti. Arkadaşlarımız ortaya koydular ki Can Dündar ile Erdem Gül'e gitmişler, DHKP-C yazmışlar. Arkadaşlarımız tutuklu akademisyenlere gitmişler, KCK yazmışlar. Arkadaşlarımız mağdura gitmişler karşısına bir terör örgütü yazmışlar. En sonunda Adalet Komisyonunda takke düştü kel göründü. 81 kişilik listenin talimatını kendi vermemiş gibi, müsteşar yardımcısından makam odasında kendisi teslim almamış gibi çıktı, 'Bunu kimin hazırladığını bilmiyorum, soruşturma başlatacağım' dedi. Bekir Bozdağ'ın geçen hafta ağzından iftira, hakaret, hedef gösterme aktı. 'Ben araştıracağım'. Sen istedin de hazırlandı o liste Bekir Bey. Şimdi çıkıp özür dileyeceksin, özeleştiri yapacaksın, siyasi vicdanın ahlakın varsa istifa edeceksin. Bunu yapmazsan bunu yapmaya seni zorlayacağız. Listeyi sen hazırlattın, odanda teslim ettiler. 'Melih Bey'e yolladınız mı?' dedin. 'Sizin onayınızdan sonra yollayacağız' dediler. O gece matbaalar çalıştı, senin iftira listeni basıp dağıttılar.
Vatan

SPOR

NBA tarihinin yetiştirdiği en büyük yıldızlardan bir tanesi olacağına kesin gözüyle bakılıyordu, öyle de oldu. Ancak, karşılaştırıldığı diğer süper yıldızlardan farkı, şampiyonluğu kendi şehrine getirmeyişi, bu hedef için Miami Heat'e transfer oluşuydu. Çok eleştirildi bu kararı ile LeBron James, eleştiri okları kendisine yöneldi. Miami Heat ile iki şampiyonluk yaşadı Lebron James, ikisinde de MVP ödülünü aldı ama o 'gerçek bir efsane olmak' için yeniden Cleveland'ın yolunu tuttu, çünkü orada işi yarım kalmıştı. Şampiyonluğa giden değil, şampiyonluğu evine getiren bir isim olmak için kolları sıvamıştı. Miami öncesi 5 kez playoff oynadığı, geriye döndükten sonra finale taşıdığı Cleveland ile bu kez yüzükleri takmak istiyordu ama final serisinde 3-1 geriye düştüklerinde artık bu hedef onlardan uzaktaydı. Ancak rakip sahada inanılmaz bir dönüş gerçekleştirdi LeBron James, Kyrie Irving, Kevin Love, JR Smith ve arkadaşları Durumu 3-3'e kadar getirdiler. Şampiyonluk için yine deplasmanda bir galibiyet daha almaları lazımdı. Bunu yapabilen hiçbir NBA takımı olmamıştı. Oracle Arena'da ilk yarıyı 49-42 geride bitirdikten sonra bir kez daha geri dönüş gerçekleştirmesi gerekiyordu Cleveland'ın ve maçı 27 sayı, 11 ribaunt, 11 asist ve 3 blokla 'triple double' yaparak bitiren LeBron James, bunun için kararlıydı. İnanılmaz oynadı, çok mücadele etti, bitime 1 dakika 50 saniye kala, skor 89-89'ken hızlı hücuma giden Iguodala'ya yaptığı blok ise adeta tüm serinin özetiydi; yani daha çok istediklerinin, daha çok mücadele ettiklerinin Ardından bu maçtaki son sözü de James'in şampiyonluk yolundaki en büyük yardımcısı Irving söyledi. 53 saniye kala Curry'nin üstünden çok zor bir üçlük atıp rakibin gardını düşüren süper yıldızın sayısı şampiyonluğun habercisiydi. 93-89 kazandı Cleveland. Final serisinin 7. maçını deplasmanda kazanan 4. takım olmayı başardı. Normal sezonda rekorları alt üst eden Golden State'ten geçen yılın rövanşını aldı, LeBron James'in tahtını sağlamlaştırdı, NBA tarihine adını yeni rekorlarla yazdırdı.
Milliyet


Beşiktaş, transferde sağ gösterip sol vurdu! Öncelikle stoper sorununu çözmek isteyen Siyah-Beyazlılar, ilk transferini kaleye gerçekleştirdi. Günay Güvenç'i Kayseri'ye verip Boyko'ya kulüp arayan Kartal, Deportivo'dan bonservisi elinde olan Fabricio Agosto Ramirez'le anlaştı. 28 yaşındaki eldivenin bir iki gün içinde İstanbul'a gelerek sözleşme imzalayacağı açıklandı. Başkan Fikret Orman'ın "İspanyol bir kaleci ile anlaştım, ancak ismini veremem" diyerek gizlediği Fabricio Agosto Ramirez'in geçen sezonun devre arasında da gündeme geldiği ancak sakatlığı nedeniyle transferinin gerçekleşmediği ortaya çıktı. Deportivo'da sakatlığı nedeniyle geçen sezon resmi maç oynamayan "Fabri" lakaplı 28 yaşındaki file bekçisinin Şampiyonlar Ligi faktörü nedeniyle Beşiktaş'ı tercih ettiği öğrenildi. Kartal'ın yeni file bekçisi, "Beşiktaş iyi takım. Ben de Devler Ligi tecrübesi yaşamak istiyorum. Başarılı olacağıma da inanıyorum" dedi. Bonservis bedeli olmayan Fabricio'yla 3 senelik anlaşmaya varıldı. İspanyol file bekçisi ilk yılında 1.1 milyon euro garanti ve 10 bin euro maç başı para alacak. İkinci senesinde yıllık 1.2 milyon euro ve maç başı 10 bin euro ödenecek olan Ramirez'e son senesinde 1.3 milyon euro ödenecek.
Star


Galatasaray teknik direktör konusunda ilk tercihi olan Fatih Terim'in Avrupa Futbol Şampiyonası sonrasında vereceği kararı beklerken, alternatif olarak düşünülen ve prensip anlaşmasına varılan Thomas Schaaf'ın ilgi çekici bir girişimde bulunduğu iddia edildi. 55 yaşındaki Alman teknik adam, G.Saray'a gelmesi halinde Schalke 04'ün golcüsü Klaas-Jan Huntelaar'ı da beraberinde getirecek. Alman basını, Aslan'ın B planı olan Schaaf'ın Huntelaar planıyla ilgili olarak, "32 yaşındaki Hollandalı forvete Çin'den teklifler var. Ancak Huntelaar bunlara sıcak bakmıyor ve kariyerini Avrupa'da sürdürmeyi hedefliyor. Schaaf'ın Galatasaray'a gitmesi durumunda kendisini önceki yıllarda da isteyen Sarı-Kırmızılı ekibin formasını giymeye sıcak bakıyor" diye yazdı. Schalke'nin 30 Haziran 2017'ye kadar sözleşmesi olan Huntelaar için 6 milyon euro bonservis ücreti talep ettiği, ancak Thomas Schaaf'ın aracılığıyla bu rakamın 4 milyon civarına çekilebileceği belirtiliyor. 32 yaşındaki Hollandalı yıldız geçen sezon Mavi-Beyazlı ekibin formasıyla Bundesliga'da 31 maça çıktı, 12 gol atıp, 4 de assit yaptı. Huntelaar, Avrupa Ligi'nde 3 gol, 3 asistle, Almanya Kupası'nda 1 golle oynadı.
Star


Galler EURO 2016'da büyük bir sürprize imta attı. Rusya karşısında oyunu forse eden Ada Ekibi, ilk yarıyı Ramsey'in 11, Taylor'un ise 20'inci dakikada attığı gollerle 2-0 önde kapadı. Karşılaşmanın ikinci yarısında ise Galler'in yıldızı Gareth Bale, kapanışı yaptı: 0-3. Sadece 1 puan toplayan Rusya elendi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme