25 Haziran 2016 Cumartesi

25.06.2016 Genel Gündem25.06.2016 Cumartesi
GÜNDEM

Soruşturma Yeniden 
Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu Suriye topraklarında öldürdüğü iddia edilen Alpaslan Çelik hakkında "Rus Hava Kuwetleri Savaş Pilotu Rumyantsev'in ağır tahrik altında öldürülmesi" suçundan verilen takipsizlik kararı kaldırıldı. Olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, yeni iddia ve delillerin oluştuğunu belirtip yeniden soruşturma başlattı. İzmir'de 31 Mart'da bir restoranda, silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda buraya giden polis, ruhsatsız 3 tabanca, otomobillerinde ise 1 Kalaşnikof uzun namlulu silah ele geçirdiği 17 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında düşürülen Rus uçağının pilotunu Suriye topraklarında öldürdüğü iddia edilen Alpaslan Çelik de yer almıştı. Çelik'le birlikte 7 kişi tutuklanmıştı. Çelik savcılık ifadesinde, Rus pilotu vurduğu iddialarını reddetmişti. Çelik, Rus pilotun, Suriye'de Türkmenlerin yanında savaşan başka bir gruba bağlı kişinin açtığı ateş sonucu da hayatını kaybetmiş olabileceğini, kendisinin ise kesinlikle ateş etmediğini savunmuştu. Savcı Berkant Karakaya, Rus pilot Rumyantsev'in öldürülmesiyle ilgili yaklaşık 1.5 ay yürüttüğü soruşturma sonrasında Çelik hakkında takipsizlik kararı vermişti.
Hürriyet


Cebeci Hastanesi'nde Silahlı Kavga: 4 Ölü 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nin Fizik Tedavi Bölümü'nde yer alan eczanede görevli Enver Türkmen (43), kendisine "ilaçta yolsuzluk" iftirası atıldığı iddiasıyla çalıştığı eczanedeki dört eczacıya silahla saldırdı. Eczacılar İlknur Yüce (50), Gürsu Ulaşan (53) ve Özler Kiriş (34) olay yerinde yaşamlarını yitirdi, Hikmet Türk (49) ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Edinilen bilgiye göre, A.Ü. Cebeci Hastanesi'nin fizik tedavi bölümünde yer alan eczanede çalışan Türkmen hakkında bir süre önce rüşvet, yolsuzluk ve zimmetine para geçirmek suçlarından soruşturma açıldı. Soruşturma sürerken, Türkmen ile çalıştığı kurumdaki eczacılar arasındaki husumetin büyümesi üzerine hastane yönetimi, Türkmen'i görevli olarak yine Ankara Üniversitesi'ne bağlı İbn-i Sina Hastanesi'ne gönderme kararı aldı. Kararın kendisine iletilmesinin ardından Türkmen, hastaneden çıkarak evine gitti. Kendisine ait ruhsatlı silahını yanına alarak hastaneye döndü. Öfkeyle eczaneye giren Türkmen, burada eczacılar İlknur Yüce (50), Hikmet Türk (49), Gürsu Ulaşan (53) ve Özler Kiriş (34) ile kısa bir tartışma yaşadı. Bu sırada Türkmen, orada bulunan bir başka kişiyi, "Sen hemen dışarı çık" diyerek eczaneden uzaklaştırdı. Daha sonra olay yerinde kalan dört eczacıya ateş açtı. Yüce, Ulaşan ve Kiriş başlarına isabet eden kurşunlarla olay yerinde yaşamlarını yitirirken, Hikmet Türk başına ve karnına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Türk, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Milliyet

Kahpe Pusulara 6 Şehit 
Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, Mardin ve Hakkari'de meydana gelen çatışmalarda 6 askerin şehit olduğu bildirildi. Açıklama şöyle, "24 Haziran 2016 Cuma günü Mardin- Derik ilçesi Bayırköy Mahallesinde adli arama faaliyeti icra eden unsurlarımıza bölücü terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız saat 06.30'da şehit olmuştur. Ayrıca Hakkari Çukurca karayolunun emniyetini alan unsurlarımızın bulundukları bölgede, el yapımı patlayıcıların patlaması sonucu 4 kahraman silah arkadaşımız saat 07.15'te şehit olmuştur." Öte yandan Adıyaman merkeze bağlı Kömür Beldesi Boğazözü mevkiinde dün saat 16.30'da askeri aracın geçişi sırasında teröristlerce ateş açıldı. Hain saldırıda araç şoförü Mücahit Şimşek yaralandı. Şimşek, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.
Vatan

Meriç Cinayetinde 66 Saniyelik Sır! 
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün FETÖ yapılanmasına yönelik 22 ilde yürüttüğü operasyonlarda 30 eski istihbarat polisi gözaltına alınmıştı. Aralarında Kırklareli ve İstanbul'un eski istihbarat şube müdürlerinin de bulunduğu polislerin, usulsüz dinlemelerin yanı sıra 2011 yılında Kırklareli'nde kaçırıldıktan sonra cesedi Gölcük'te bulunan gazeteci Haydar Meriç cinayetinde de delilleri kararttıkları iddia ediliyor. Operasyonla ilgili soruşturma derinleştirirken, gazeteci Meriç'in kaybolması sürecinde Kırklareli'ne giden 10 kişilik özel ekibin çalışmalarının detayları da ortaya çıkarıldı. İddialara göre, Meriç'in Fethullah Gülen'le ilgili kitap yazacağı bilgisi üzerine Ankara ve İstanbul İstihbarat Daireleri'nde görevli polisler bölgeye gönderildi. 10 kişilik özel ekip, Meriç'in yazacağı kitabı ele geçirmek için Kırklareli'ne giderken bölgedeki bütün MOBESE kameraları da kapatıldı. Ekip önce Kırklareli İstihbarat Şube'ye geldi. Burada takma sakal ve peruk ile kılık değiştiren polisler, kendi telefonlarını da bu süreçte hiç kullanmadı. Özel ekibin, gazeteci Haydar Meriç'in yazmayı planladığı kitabın taslağına ulaşmak için çeşitli yollara başvurdukları öğrenildi. Ekiplerin Meriç'in evine hırsız gibi girip bilgisayarından kitabın kopyasını aldığı öğrenilirken, bu süreçte kitaba ulaşabilmek için resmi ekipleri de kullandıkları ortaya çıkarıldı. Meriç'i trafikte çeviren resmi ekiplerin araçta ve üzerinde şash bellek aradıkları kaydedildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 123,8664-124,0811 
ABD Doları 2,9239-2,9283/Euro 3,2434-3,2509/İngiliz Sterlini 4,9905-4,0050

Yeter Ki Getir! 
Hükümet, 'Yatırım Ortamını İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla' bugüne kadar getirilen en kapsamlı varlık barışı düzenlemesini Meclis'e gönderdi. 76 maddelik tasarıyla yurtdışındaki her türlü varlık, vergi ödenmeden Türkiye'ye getirilebilecek. Bu varlıklarını Türkiye'ye getirecek şirket ya da kişiler hiçbir sorguya tabi tutulmayacakları gibi varlıklar, vergi dairelerine değil; bankalar veya aracı kurumlara bildirilecek. Yurtdışı varlıklar, üçüncü kişiler adına da Türkiye'ye getirilebilecek. Hükümet Meclis'e sunduğu yasa tasarısının geçici ikinci maddesiyle şahıs ve şirketlere bugüne kadar ki en kapsamlı 'barış elini' uzatıyor. Buna göre gerçek ve tüzel kişiler şu avantajlardan yararlanacak; Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 31 Aralık 2016'ya kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirmeleri halinde hiçbir denetimden geçmeyecek. Yine yurtdışındaki alacaklar ve rayiç bedeliyle taşınmazlar 31 Aralık 2016'ya kadar TL cinsinden vergi dairelerine beyan edilecek. Bu varlıklar, diğer kişilerin nam veya hesabına bildirim veya beyanda bulunabilecek. Ya da kanuni defterlere kaydedilen bu varlıklar, yine yıl sonuna kadar yurtdışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan kredilerin kapatılmasında kullanılabilecek. Bu durumda, borcun defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, ödemede kullanılan varlıkların Türkiye'ye getirilme şartı aranmaksızın bu madde hükümlerinden yararlanacak. Yurtdışından getirilen bu varlıklar dönem kazancından sayılmayacak. Sermayeye eklenmemesi şartıyla, işletmeden çekilmesi kar dağıtımı sayılmayacak. Dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi hesabına dahil olmayacak. Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle, bildirim veya beyanda bulunan kişiler ile nam veya hesabına getirildiği diğer gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak, vergi cezası kesilmeyecek. Veraset ve intikal vergisine konu edilmeyecek. Türk Parasını Koruma Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Gümrük Kanunu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, Vergi Usul Kanunu ve bununla ilgili Türk Ceza Kanunu 282. maddeden inceleme yapılmayacak. Yurt dışında bulunan varlıkların 31/12/2016 tarihini geçmemek şartıyla, bildirim tarihini takip eden bir ay içerisinde; beyan edilen alacak ve taşınmazların ise beyan edilen değerlerinin karşılığının TL veya döviz olarak, beyan tarihini takip eden bir yıl içinde Türkiye'ye getirilmesi gerekecek.
Hürriyet

Dev Projede Sona Doğru! 
İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinde önemi mesafe kat edildi. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 98, Gebze-Orhangazi- Bursa kesiminde yüzde 90, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 88 olmak üzere projenin tamamında yüzde 64'lük fiziksel gerçekleşme sağlandı. Altınova - Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kesim ise 21 Nisan 2016'da tamamlanarak trafiğe açıldı. Bu yılın sonunda Kemalpaşa Ayrımı- İzmir kesimi ile Gebze- Bursa arasındaki otoyol kesiminin yapım faaliyetlerinin tamamlanarak ulaşıma açılması hedefleniyor. Orhangazi Tüneli elektromekanik işleri ve kaplama çalışmaları tamamlanmış 21 Nisan'da işletmeye açılmıştı. Sağ ve sol tüpte kazı-destekleme, nihai beton kaplama çalışmaları bitirilen Selçukgazi ve Belkahve tünellerinde, üst yapı işleri devam ederken, elektrik, elektronik ve elektromekanik işlerine başlandı. Proje kapsamında Gebze-Bursa kesiminde 12, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç- Manisa kesiminde 6, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde de 2 olmak üzere toplam 20 viyadükten, Gebze-Bursa arasındaki 7 viyadük tamamlandı. Diğer 13 viyadükte ise çalışmalar devam ediyor.
Türkiye

5 Ayda 524 Bin Konut Satıldı 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.4 artarak, 114 bin 800 oldu. 5 aylık konut satışı ise yüzde 0.03 artışla 524 bin 612 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında konut satışlarında, İstanbul 21 bin 638 konut satışı ve yüzde 18.8 payla ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 11 bin 408 konut satışı ile Ankara, 6 bin 697 konut satışı ile İzmir izledi. Hakkari ise 5 konut satışıyla en son sırada yer aldı. İpotekli konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.6 azalış göstererek 35 bin 423 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 30.9 olarak gerçekleşti. Diğer konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.1 artarak 79 bin 377 oldu. İlk defa satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.4 artarak 56 bin 43 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 48.8 olarak hesaplandı. Yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.7 azalarak bin 612 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, mayısta ilk sırayı 511 konut satışıyla İstanbul aldı. Satışlarda bu ili sırasıyla 407 konutla Antalya, 118 konutla Bursa, 89 konutla Trabzon, 88 konutla Aydın ve 54 konutla Ankara izledi. Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye'den 193 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla 182 konutla Kuveyt, 160 konutla Suudi Arabistan, 125 konutla Afganistan ve 121 konutla Rusya takip etti. Yabancılara konut satışı yılın ilk beş ayında ise yüzde 3.2 azalışla 7 bin 835 oldu.
Türkiye

Doğum Günü 1 Temmuz 
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yapımı tamamlanan Gebze-Orhangazi kesimi, Osmangazi Köprüsü de dahil olmak üzere, 1 Temmuz'da trafiğe açılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü / Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) kapsamında yapımı tamamlanan Gebze-Orhangazi kesimi, Gebze Kavşağı ve Altınova Kavşağı, 1 Temmuz gece yarısı trafiğe açılacak. Köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi belirli yerler ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasak olacak. Bu kesimde mecburi asgari hız saatte 40, azami hız ise saatte 120 kilometre olacak. Osmangazi Köprüsü üzerinde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasak olacak. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilecek. Tehlikeli ve kimyasal madde taşıyan araçların geçişine izin verilmeyecek. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle hizmete açılacak. Böylece Gebze'den başlayarak Osmangazi Köprüsü kullanılarak Orhangazi'ye kadar gidilebilecek. İstanbul'dan Orhangazi'ye yaklaşık 3-3.5 saat süren seyahat süresi, yaklaşık 45 dakikaya düşmüş olacak.
Milliyet

İş Dünyası: Türkiye'ye Etkisi Sınırlı Kalır 
DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan: İngiltere referandumu küresel riskleri tetikleyebilir. İngiltere, Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı. Aynı zamanda İngiltere, AB sisteminin önemli bir parçası ve Avrupa içinde dış ticaret fazlası verdiğimiz tek ülke. Almanya'nın ardından en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz ülke İngiltere'nin üyelikten ayrılma kararı, elbette kısa vadede ciddi bir etki oluşturacaktır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, İngiltere, AB sisteminin ekonomik açıdan en liberal ülkelerinden biri. Ortak para birimi ve ortak sınır birliği politikalarda kendi sistemini uyguluyordu. Dolayısıyla kısa vadede şokun ardından, orta vadede durumun normalleşmesi beklentisi içerisindeyim. Ancak bu kararın birçok dinamiği etkileyeceği çok açık. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: TİM olarak yaptığımız çalışmalarda Brexit'in ihracatımıza kısa vadede etkisinin sınırlı olacağını gördük. Önümüzde iki yıllık bir süre var. Bu sürede AB ve İngiltere arasında yapılacak müzakereler, bizim Türkiye olarak bu süreçten nasıl etkileneceğimizi belirleyecek. İngiltere ile ticaretimizde ciddi bir etkilenme olmayacağı kanaatindeyiz. ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: İngiltere ile yaptığımız ticaretin etkileneceğini düşünmüyoruz. Ticaret karşılıklı menfaatler meselesidir. Bunun AB ile çok ciddi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bu açıdan tedirginliğe gerek olduğunu düşünmüyoruz. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo: İngiltere'nin AB'den ayrılık sürecinde iki konu bizim için önemli. İlki Gümrük Birliği anlaşmasından kaynaklanan kazanımlar ve bunun devam etmesini istiyoruz. İkinci olarak poundun değeri dolar ve Euro karşısında yüzde 10 civarında düştü. Bunun zaman içinde toparlanacağını ve kalıcı olmayacağına inanıyorum. Ancak İngiltere ile çalışan firmalarımızın gelirlerinde ciddi bir kayıp söz konusu alacak.
Star

AB'de Dağılma Süreci Başladı 
Ekonomi yönetimi, İngiltere'de yapılan referandumda seçmenlerin ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması yönünde karar vermesini, 'yeni bir sürecin başlangıcı' şeklinde değerlendirdi. Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli, Twitter hesaplarından oylama sonucuna ilişkin görüşlerini paylaşırken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yazılı açıklama yaptı. Şimşek, Twitter hesabında 'Brexit' etiketiyle İngilizce olarak, "Pandora'nın kutusunu açmak istemezsin ama çoktan açılmıştır" ifadesini kullandı. Canikli de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Avrupa Birliği'nin dağılma süreci başlamıştır. Gemiyi ilk terk eden İngiltere oldu" değerlendirmesinde bulundu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise sosyal medya hesaplarından şu değerlendirmeyi yaptı: "Avrupa'nın 'birliği' çatırdıyor, ilk kopuş İngiltere'den geldi. Çatlak büyüyecek gibi gözüküyor. Bunun en büyük nedeni AB'nin, kendinin ortaya koyduğu değerlerden sapmasıdır." Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise açıklamasında, Birleşik Krallık halkının referandumla AB'den çıkma kararı aldığını belirterek, bu kararın önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti. Sonucun çok önemli ve tarihi bir gelişme olduğunu belirten Zeybekci, bu gelişmenin belki de AB'nin yapısında köklü değişiklikleri ortaya çıkarabileceğine işaret etti. Brexit'in siyasi anlamda çok önemli sonuçları olacağını vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti: "Tüm Avrupa, Brüksel'den daha ayrı siyasi karar mekanizmalarına doğru ilerleyecektir. Hali hazırda oldukça iyi seviyede siyasi ve ekonomik ilişkileri olan Türkiye ve Birleşik Krallık'ın önümüzdeki dönemde yatırım, dış ticaret ve finans ilişkilerinin güçlenerek devam etmesi için adımlar atmaya devam edeceğiz."
Star

Dünya Ters Köşe 
Dünyanın nefesini tutup beklediği İngiltere'deki Avrupa Birliği (AB) referandumundan sürpriz bir şekilde Brexit yani "AB'den çıkalım" kararının çıkması, piyasalarda deprem etkisi yarattı. Son anketlerde AB taraftarlarının önde görülmesiyle Perşembe günü erken kutlamalara başlayan piyasalar, 'Brexit'le yıkıldı. Küresel piyasalarda 'Kara Cuma' yaşandı. Borsalar çöktü, ülke para birimleri geriledi, güvenli liman altının fiyatı fırladı. Brexit kararıyla pound 1985'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Pound dolar karşısında yüzde 10 değer kaybederek, 1.3428'e kadar indi. Londra Borsası yüzde 9'luk düşüşle açılırken, Avrupa'da endeksler kırmızıya döndü. İç piyasada Perşembe günü 2.87'ye inen dolar/TL sabah 3.00'ün üzerini gördü ve 3.0032 seviyesine kadar çıktı. Lokallerin 1.5 milyar dolarlık döviz satışıyla dolar 2.90'a kadar geriledi, günü 2.92 düzeyinde kapattı. İngiltere'nin AB'ye 'Hayır' demesiyle Borsa İstanbul yüzde 5'in üzerinde düşüşle açıldı. BIST 100 endeksi de haftayı yüzde 3.36 kayıpla 75.366 puandan tamamladı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Sorun AB'nin Kendisi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici İş Adamları Derneği'nce Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftara katıldı. Yaptığı konuşmada İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını da değerlendiren Erdoğan şunları söyledi: "Demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi anlayışın mensupları olarak referandum sonuçlarının İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm dünyayla birlikte biz de referandum sonucunun 'evet' olarak çıkmasını bekliyorduk ama sonuç bu şekilde tecelli etti. İngiliz halkının verdiği bu kararı İngiltere ve Avrupa Birliği için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum. Biz Avrupa Birliği'ni önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk ama hep bizi oyaladınız. Beraber müzakere masasına oturduğumuz kişilerle maalesef bizi ayırt ettiniz. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığı insani ve ahlaki olmayan yaklaşım, Avrupa Birliği'nin tutarlılığını ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Avrupa'da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile -kimse demesin Avrupa İslamofobik değil. Hayır, işte ben söylüyorum- şu anda Türkiye'ye yapılan uygulama İslamofobiktir, onun için bizi almakta gecikiyorlar. 'İkircikli davranmayın' dedik. Ama hep aldattılar, dürüst davranmadılar. İşte şimdi buyurun İngiltere Ne dedi? '3000 yılına kadar Türkiye giremez' dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak
Hürriyet

AB İyi Okusun 
Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'deki Avrupa Birliği (AB) referandumuyla ilgili, "AB bu gelişmeyi çok iyi okumalı ve gelecek vizyonunu tekrar gözden geçirmelidir. Bir memnuniyetsizlik söz konusu" dedi. Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, özetle şunları söyledi: "AB bu gelişmeyi çok iyi okumalı ve gelecek vizyonunu tekrar gözden geçirmelidir. Kapsayıcılığının, kuşatıcılığının demek ki bütün üyeleri içine alacak şekilde ideal bir noktada olmadığı anlaşılıyor. Bir memnuniyetsizlik söz konusu olduğu bu referandum ile ortaya çıkmış oldu. Bu ve benzer tespitlerimizi çeşitli vesilelerle, çeşitli karar mercileriyle paylaşmıştık. AB'nin barışı ve bölgenin istikrarı için önemli bir konudur. AB bu konuda kendini diğer bölge ülkelerinden soyutlayan bir anlayışı terk etmesi gerekir. Daha kucaklayıcı bir vizyon arayışında olmalıdır." "(Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın referandum açıklaması) Türkiye'nin birliğe tam üyelik süreci tamamlandıktan sonra üyelik kararı verilmesi aşamasında bu kararı Türk milleti verir. Bundan daha doğal bir şey yok. Gerekli çalışmaları yaparız, hazırlıkları tamamlarız. Nihai kararı verecek olan millettir, milletin geleceğini ilgilendiren bir karardır. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın "Türkler, 3000 yılından önce aday olamaz" açıklamasını da değerlendiren Yıldırım şöyle konuştu.
Hürriyet

19 Haziran'a Durdurma 
MHP'de olağanüstü kurultay tartışmasında sürpriz gelişme yaşandı. Bir MHP üst kurul delegesinin açtığı dava sonucu Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran 2016 tarihinde muhalişerin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayda alınan tüm kararların yürütmesini durdurdu. Karar muhalif kanatta şok etkisi yaratırken önümüzdeki hafta yeni bir yargı kararı sözkonusu olmazsa 10 Temmuz'daki olağanüstü kurultayı MHP Genel Merkezi mevcut tüzük hükümlerine göre gerçekleştirecek. MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında 19 Haziran öncesi hukuki duruma değinerek, şunları kaydetti: "Bilindiği üzere Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilen Çağrı Heyeti'nce MHP Olağanüstü Genel Kurulu Tüzük Değişikliği Gündemiyle 19 Haziran 2016 tarihinde toplantıya çağrılmıştır. Söz konusu toplantıda; Çağrı Heyeti'nin beyanlarına göre 752, noterin açıklamasına göre 656, Noterin televizyon programında söylediğine göreyse 330 delegenin katılımı sağlanmıştır. Pek çok usul hatası yapılmış, söz konusu toplantıya halen sayısı tam olarak tespit edilemeyen bazı delegelerimiz iştirak etmiştir." Bulut, kurultay sonrasında aralarında Koray Aydın, Sinan Ogan ve Sait Gönen'in de bulunduğu birçok ismin, kurultayın iptal edilme riskine ilişkin açıklamalar yaptığı, birden fazla tüzük maddesi değişikliğinden de haberdar olmadıkları, toplantı gündeminin bir dayatmayla değiştirildiği sözlerini anımsattı.
Milliyet

DÜNYA 

AB'den Hızlı Boşanma Sinyali 
Birleşik Krallık referandumla Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararı alırken, oylama sonrası AB'den acil toplantı kararı geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in kurucu ülkelerinin dışişleri bakanlarını bu sabah Berlin'de toplantıya çağırdı. Toplantıya Steinmeier'in yanısıra Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika ve Lüksemburg dışişleri bakanları katılacak. AB'nin motor ülkesi Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, "İngiliz halkının bu kararını üzüntüyle not ediyoruz. Hiç şüphe yoktur ki, bu Avrupa ve Avrupa'nın birleşme sürecine bir darbedir" dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, salı günü Brüksel'deki AB ülkelerinin liderlerinin katılacağı zirve öncesi parlamentonun da acil bir oturum düzenleyeceğini açıkladı. 28-29 Haziran'da Brüksel'de yapılacak AB zirvesine İngiltere de katılacak, ancak 27 ülke ayrıca bir toplantı daha yapacak. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve AB dönem başkanı Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte dün sabah yaptıkları görüşme sonrası yayınladıkları ortak açıklamada "(Ayrılma) Müzakere süreci sonuçlanana kadar Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nin üyesi olarak kalacak" ifadelerini kullandı. Açıklamada "Bu süreç acılı da olsa, şimdi Birleşik Krallık hükümetinin halkın bu kararını mümkün olduğunca çabuk yerine getirmesini bekliyoruz. Herhangi bir gecikme gereksiz bir şekilde belirsizliği uzatır. Müzakere şartlarını hızla görüşmeye hazırız" ifadesi kullanıldı. İngiltere Başbakanı Cameron, ülkesinin AB'den çıkışının resmi olarak ekim ayından önce yapılmayabileceğini söyledi. İngiltere'nin üyelikten çıkış sürecinin iki yılı bulması bekleniyor. Öte yandan Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın, Alman Maliye Bakanlığı'nın bir iç belgesine dayandırdığı haberinde, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin, Brexit için daha önceden hazırlık yaptığı iddia edildi. Alman hükumetinin İngiltere ile AB'den çıkışının ardından bir ortaklık anlaşması için AB'yi zorlamayı amaçladığı belirtilen haberde ancak aynı durumu örnek alabilecek ülkeler için teşvikler verecek çok fazla tavizden kaçınmak istediği kaydedildi.
Hürriyet

Birliğin Çöküşü 
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması ya da ayrılmaması için yapılan kritik referandumda halk "AB'ye hayır" dedi. Seçime katılan kayıtlı 46.5 milyon kayıtlı seçmenin 33 milyon 568 bini geçerli oy kullandı ve bu kişilerin 17.2 milyonu (yüzde 51.9) "AB'de yerimiz yok" (Brexit) derken "Kalalım" diyenlerin oranı 48.1 olarak gerçekleşti. AB'de kalınması için kampanya yürüten İngiltere Başbakanı David Cameron, referandumda büyük yenilgi alması üzerine kameraların karşısına geçti ve görevi bırakacağını açıkladı. İngiltere Başbakanı, koltuğunu bırakmadı ama 'ülkenin yeni bir lidere ihtiyaç var' diyerek Muhafazâkar Parti'nin ekim ayındaki kongresinde aday olmayacağını söyledi. Cameron, "Ülkeyi sonraki hedefine taşıyacak kaptan olarak kalmayı doğru bulmuyorum. Yeni bir başbakan seçilmeli" dedi. AB'yi şoke eden sonucun ardından AB liderleri Donald Tusk, Jean Claude Juncker ve Martin Schulz'dan peş peşe açıklamalar geldi. İngiltere'nin birlikte kalması için yeniden müzakere etmeyeceklerini bildiren AB liderleri, "İngiltere'nin AB'den ayrılma kararından üzüntü duyuyor ancak saygı gösteriyoruz. Birleşik Krallık hükümetinden halkın bu kararını mümkün olan en kısa süre içerisinde uygulamaya koymasını bekliyoruz" diyerek rest çekti. AB'nin İngiltere ile ciddi bir müzakere yürüteceğini söyleyen Martin Schulz, "Ancak İngiltere gelecekte artık 3. dünya ülkesi muamelesi görecektir" dedi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, "İngiltere'deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız" dedi. Bu arada AB'nin kurucu ülkelerin Dışişleri Bakanları bugün Almanya'da bir araya gelerek Brexit krizini ele alacak.
Türkiye

Le Pen, Fransa'yı Ayırmak İçin Kolları Sıvadı 
İngiltere'de AB'den ayrılmak isteyenlerin zaferiyle sona eren referandum, Avrupa'daki diğer aşırı sağcılar için umut oldu. Fransa, Hollanda ve İtalya'da yeni referandum çağrıları yükseldi. Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Lideri Marine Le Pen, referandum sonuçlarının resmen açıklamasının ardından ülkesinde de referandum yapılması çağrısında bulundu. Le Pen, "Özgürlüğün zaferi. Tıpkı yıllardır istediğim gibi. Şimdi referandum sırası Fransa'da ve diğer AB ülkelerinde" yorumunu paylaştı. Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders de sonucu memnuniyetle karşıladı. AB karşıtı görüşleriyle bilinen Wilders, benzer referandumun zaman kaybetmeksizin bir an önce Hollanda'da yapılmasını isteyerek, "Şimdi sıra bizde" diye konuştu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise ülkesindeki ayrılıkçılara rağmen 'Hollanda'nın benzer bir referandumla ilgilenmediğini' açıkladı. Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi de referandum için hazırlanacaklarını duyurdu. İtalya'da AB karşıtı tezlerin en güçlü savunucusu durumunda olan Kuzey Birliği Partisi'nin (Lega Nord) lideri Matteo Salvini, "Yaşasın özgür vatandaşların cesareti. Kalp, akıl ve gurur, yalan, tehdit ve şantajı yeniyor. Teşekkürler Birleşik Krallık. Şimdi sıra bizde" ifadelerini kullandı. Referandum İskandinavya'da da büyük etki yarattı. İsveç'in mülteci karşıtı İsveç Demokratları partisi "Şimdi de biz 'Swexit' istiyoruz' şeklinde açıklama yayınladı. Danimarka Halk Partisi lideri Kristian Thulesen Dahl, 'referandumun iyi bir demokratik gelenek' olabileceğini belirtti.
Milliyet

PYD'nin Suçlarını AB Umursamıyor 
Diplomasi Muhabirleri Derneği mensuplarıyla bir araya gelen Almanya merkezli Avrupa Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü Eva Savelsberg ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Sorumlusu Siamend Hajo, terör örgütü PYD ve onu destekleyen Batı ülkeleri hakkında sert eleştirilerde bulundu. 12-13 yaşındaki çocukların PYD tarafından zorla silâhaltına alındığını, direnenlerin de infaz edildiğini söyleyen Savelsberg; bu konu ile ilgili Avrupalı temsilcilere ve Avrupa Parlamentosu üyelerine bilgi verdiklerini; fakat DAEŞ'le mücadele gerekçesiyle hiç beklemedikleri bir umursamazlıkla karşılaştıklarını paylaştı. PYD'nin silahlandırılması konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı ile Pentagon arasında görüş ayrılığı bulunduğunu ileri süren Hajo da, çekişmeyi Pentagon'un kazandığını, ABD'de; muhaliflerin PYD gibi Rejim ile işbirliğini kabul etmeyeceğini ve kendisini kullandırmayacağı için böyle bir karar alındığını aktardı. PYD saflarında savaşan pek çok insanın baskıyla örgüte katıldığını kaydeden Savelsberg, "Kürtlerin yaşadığı bölgelerde daha büyük bir savaş yaşanmamışken nüfusun yüzde 50'den fazlasının göç etmiş olmasının yapılan insan hakları ihlallerinin de bir göstergesi" diye konuştu. Svalsberg 'Batı medyasının bölgede bir 'cennet' portesi çiziyor' dedi. Hajo ise Suriyeli muhalif Kürt liderlerinden Meş'al Temo dâhil devrimin başlangıcında ve sonrasında Suriye rejimini eleştiren pek çok Kürt siyasetçinin PYD tarafından öldürüldüğünü belirtti.
Star

SPOR 

Avrupa Şampiyonası Türkiye için sona erdi ancak yankıları daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor. Kampta yaşananlar, ilk iki maçta oyuncuların içeride yaşananları sahaya yansıtması, prim pazarlıkları, transfer görüşmeleri, Fatih Terim ile oyuncular arasında geçen diyaloglar hepsi ortalığa döküldü. Fransa'da özellikle İspanya maçı sonrasında herkese "Milli Takımda neler oluyormuş meğer" dedirten gelişmeler günlerce gazete sütunlarında ve TV ekranlarında anlatılır oldu. Çek Cumhuriyeti galibiyetiyle küçük de olsa şampiyonaya devam etme şansı yakalayan ay-yıldızlı takım, ertesi gün İrlandalı Brady'nin 85'te İtalya'ya attığı golle evine döndü. Şimdi ise gözler Teknik Direktör Fatih Terim'e çevrildi. Hırvatistan maçı sonrası kampta gazetecilerle birlikte fotoğraf çektirirken, "Herkes gelsin, bir daha bu kareyi bulamazsınız" diyerek daha üçüncü günden ayrılık sinyali veren Fatih Terim'in ne yapacağı merak konusu oldu. Terim, İspanya maçı sonrası ise "Kolay pes eden biri değilim ama gereği neyse yapacağımdan emin olabilirsiniz" diyerek ayrılık konusundaki sinyalleri güçlendirmişti. Tecrübeli teknik adamın Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören'in karşısına "çift takım çalıştırma" kartıyla çıkmayı düşündüğü öğrenildi. Daha Fransa'ya gitmeden önce Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'ten "Takımın başına geç" teklifini alan Terim'in, "Turnuva sonrası görüşelim" diyerek açık kapı bıraktığı belirtildi. Abdullah Avcı'nın ayrılmasından sonra Ağustos 2013'te Milli Takım'ın başına üçüncü defa geçen Fatih Terim, 2014 Mayıs'ına kadar olan 6 maçlık süreçte hem ay-yıldızlı takımı hem de Galatasaray'ı çalıştırmıştı. Mayıs ayı geldiğinde Başkan Ünal Aysal Terim'in iki takımdan birini seçmesini gerektiğini söyleyince tecrübeli teknik adam "Türkiye Futbol Direktörü" sıfatıyla TFF ile yıllığı 3.5 milyon avrodan 7 yıllık bir sözleşme imzalamıştı. Aysal ile olan sürtüşmeleri yüzünden Galatasaray'dan ayrılan Terim, o defteri aslında hiçbir zaman kapatmadı. Aysal'ın "Eleman" diyerek rencide etmeye çalıştığı kurt hoca şimdi üçüncü döneminin ilk başında olduğu gibi hem Milli Takım'ı hem de Galatasaray'ı çalıştırmanın hayalini kuruyor.
Türkiye

Kale ve savunma bölgesinde gerek zorunlu gerekse tercihsel olarak değişim söz konusu olan Fenerbahçe kaleci konusunda İspanya pazarına girdi… Hedefte 4 isim var… Amaç Volkan Demirel'e iyi bir alternatif oluşturmak ve gerekirse 1 numaraya koymak. Çünkü belinden operasyon geçiren ve sıkı bir tedavi programı uygulanan Volkan'ın Temmuz ayı sonundaki Şampiyonlar Ligi ön elemesinde forma giymesi çok zor… Biraz da ekonomik düşünen Fenerbahçe yönetiminin önceliği geçen sezonu Granada'da geçiren ve bonservisi Porto'da olan İspanyol eldiven Andres Fernandez… İkinci sırada ise bonservisi PSG'de olan ve geçen sezonu Villarreal'de geçiren Alphonse Areola… Üçüncü opsiyon tapusu Valencia'da olan ancak geçen sezon Vallecano forması giyen Yoel Rodriguez. Listedeki son isim ise Deportivolu 30 yaşındaki Manu… UEFA'nın Finansal Fair Play kriterleri nedeniyle ince eleyip sık dokuyan Fenerbahçe, bu dört isimden birini kadrosuna katacak. Bonservis ücreti uygun olursa alınacak aksi takdirde ise kiralık formülü devreye sokulacak.
Türkiye

Stoper arayışlarını sürdüren Beşiktaş'ın, listesinde olan oyunculardan Gustavo Gomez'le masaya oturduğu ortaya çıktı. Paraguay basınına açıklamalarda bulunan 23 yaşındaki oyuncu, "Menajerim Augusto Paraja ile konuştum. Şu anda İtalya'da, Cuma günü (dün) Türkiye'ye seyahat edecek ve Beşiktaş Başkanı ile bir araya gelecek. Türkiye Şampiyonu'nda forma giymeyi ben de istiyorum" dedi. Yeni sezonda Avrupa'da oynama kararı aldığını belirten Paraguaylı stoper, "Lanus Başkanı'na Avrupa'ya gitme talebimi ilettim. Gideceğim takımın da Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak bir ekip olmasını istiyorum. Beşiktaş bu kriterlere uyan bir kulüp. Menajerim Paraja'nın Türk kulübü yöneticileriyle yapacağı görüşmeyi bekliyorum. Lanus'un ve benim isteğim olursa, transferde bir problem olmayacaktır" ifadelerini kullandı. Porto ve Valencia'nın da peşinde olduğu 1,85'lik Paraguaylı genç stoper, geçtiğimiz sezon şampiyonluk yaşayan takımında 20 maça çıktı ve 1 gol, 2 asistlik de skor katkısı verdi. Gomez'in menajeri Paraja geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'la görüşme halinde olduklarını ve transferi bitirmeye yakın olduklarını belirtmişti.
Star

A Milli Futbol Takımımız, EURO 2016'ya veda etse de Türkiye'yi temsil eden FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır ve ekibi, final yürüyüşünü sürdürüyor. UEFA, ikinci tur maçları başlamadan İskoç William Collum, Rumen Hategan, Rus Karasev, Çek Kralovec, Norveçli Moen ve Fransız Turpin'i evine gönderdi. Final maçını yönetmeye aday Cüneyt Çakır'ın bu gelişmelerden sonra önü daha da açıldı. Cüneyt Çakır, turnuvada 3-0'lık Belkiça-İrlanda Cumhuriyeti ve 1-1'lik Portekiz-İzlanda mücadelelerini yönetti ve otoritelerden tam puan almayı başardı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme