26 Haziran 2016 Pazar

26.06.2016 Genel Gündem

26.06.2016 Pazar

GÜNDEM

Bu Deprem Uyarıyor 
Dün sabah 8.30 ve 8.40'ta Yalova açıklarında meydana gelen 3.0 ve 4.4 şiddetindeki iki deprem İstanbul'da da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, sitesinde bir açıklama yayınladı. Buna göre depremin merkez üssü 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminin merkez üssünün yanı başında. Açıklamada "Bölgede birkaç yılda bir bu tür orta şiddette depremler meydana geliyor. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Batı Marmara'dan geçen uzantısı, Marmara Denizi içinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yer" denildi. Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolu, İzmit Körfezi-Adalar açıklarındaki Marmara Denizi'nden geçip Mürefte- Şarköy'e bağlanarak Saroz Körfezi'ne uzanıyor. Jeolog-Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Büyük bir depremin beklenildiği yerde depremin ayak sesini duymak son derece doğal. Bu deprem uyarıyor" diyor. 1999 Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra Marmara Denizi'nde uluslararası gemiler kullanarak araştırmalar yaptıklarını ve alarm verdiklerini anlatıyor: "Marmara Bölgesi tehdit altına girdi. Bu biriken enerjiyi, Marmara'da olacak 7 veya üzeri deprem boşaltacak. Önlem alınması için hükümetleri, yerel yönetimleri ve halkı uyardık."
Hürriyet


Bu Bağışlar Cam Tavanı Zorlayacak 
Ramazan ayında veriler iftarların, sofrayı paylaşmanın önemi büyük. Ancak ihtiyacı olan yoksulların da yemek yediği iftar çadırları, toplumun dezavantajlı kesimlerine yardım amaçlı yapılan iftarlara katılmak daha da anlamlı. 5 yıldızlı otellerde verilen lüks iftarlardan farklı manevi bir hava var bu iftarlarda. Haliç Kongre Merkezi'nde, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (NEYAD) geçen akşam yükseköğretim çağındaki kızların eğitim seferberliği için düzenlediği, Emine Erdoğan'ın da katıldığı iftar daveti böyleydi. İftara ilgi büyüktü. Cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden bağışçı Esra Üstünkaya'nın davetiyle oturduğum masada Elif Dürüst, Fatoş Dündar, Cenan Abas vardı. Saba Tümer, Çiğdem Simavi, Oya Eczacıbaşı, Nilüfer Bulut, Reyhan Kalyoncu, Türkan Sabancı selamlaştığım isimlerden sadece birkaçıydı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan yaklaşık 500 davetlinin elini tek tek sıktı. Masasına ezan okunduktan 10 dakika sonra oturabildi. İftarın ardından yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının eğitime büyük yatırımlar yaptığını dile getirerek şunları söyledi; "2002'de kız çocuklarının ilk ve orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 87 iken, 2015'te oran yüzde 95'e çıktı. Himayemizde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile 300 bin kız çocuğumuz okulla tanıştı. Çok daha çarpıcı bir rakam vermek istiyorum. 2002-2015 aralığında, kadınlarımızın yüksek öğretimde okullaşma oranı, yüzde 13'ten yüzde 40'a çıktı. Bugün üniversitelerimizdeki kadın akademisyen oranı ise yüzde 40'ların üzerindedir. Bu rakam dünya ortalamasının hayli önünde. Bunlar, son derece sevindirici gelişmeler. Fakat kadınlarımızın etkin karar mercilerine gelmeleri için daha çok çalışmamız gerekiyor. Ekonomide, siyasette, medyada kadın bakışının varlığı son derece önemlidir. Cam tavan engelini aşmak yolunda çaba göstermek durumundayız."
Milliyet

Fen Bilimleri Adayları Zorlamadı 
Üniversiteye giriş sınavında sona yaklaşıldı. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da LYS-2 fen bilimleri ve LYS-5 yabancı dil sınavları yapıldı. Saat 10.00'da başlayan LYS-2 fen bilimleri sınavına 460 bin aday katıldı. Adaylar fizik, kimya, biyoloji testlerinden 30'ar soru cevapladı. Adaylara 90 soru için 135 dakika süre verildi. Sabah gerçekleştirilen LYS-2 sınavından sonra ise adaylar 14:30'da LYS-5 yabancı dil sınavına girdi. Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinden adaylara 80 soru için 120 dakika süre verildi. 14.30'da gerçekleşen LYS-5 yabancı dil sınavında adaylar paragraf sorularının uzunluğundan şikayet etti. Sınav sonrası en çok İngilizce dil testinde zorlandığını söyleyen adaylar paragrafların çok uzun olduğunu ve zamanı yetiştiremediklerini ifade etti.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 123,8664-124,0811 
ABD Doları 2,9239-2,9283/Euro 3,2434-3,2509/İngiliz Sterlini 4,9905-4,0050

Tuskon Başkanı İçin Gözaltı Kararı 
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) 'himmet' adı altında finansal destek sağladıkları iddiasıyla çoğunluğu iş adamlarından oluşan 51 kişiye gözaltı kararı çıktı. İstanbul genelinde dün sabah erken saatlerde yapılan operasyonlarda 31 kişi gözaltına alınırken, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral'in de arasında bulunduğu isimlerin adreslerinde bulunamaması nedeniyle yakalanamadığı bildirildi. Toplanan 1 milyon liralık 'himmet'i zimmetine geçiren bir örgüt üyesinin silahla vurulduğu, himmet veremeyen bir örgüt üyesinin de 950 bin liralık dükkanına el konduğu iddia edildi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 9 ay önce 'himmet' adı altında FETÖ/PDY'ye finans desteği sağlayan kişilerle ilgili çalışma başlattı. Polisin yaptığı çalışmadaki iddialara göre; işadamları FETÖ/ PDY adına 'himmet' adı altında para topladı. Bu paraların Bank Asya'daki 'himmet' hesabına aktarıldığı MASAK raporuyla da belgelendi. Şüpheliler Bankalararası İstihbarat Derneği'nde yapılanmaya çalışarak, rakip şirketler hakkında bilgi de topladı. Rakip şirket ve firmaların bilgileri kullanılarak kendi firmalarına avantaj sağlandı. Himmet toplamakla görevli bir işadamı toplanan 1 milyon lirayı örgüte vermedi. Parayı ödemeyi kabul etmeyince 19 Şubat 2016 günü zorla örgüte ait bir işyerine götürülerek ayak ve kasıklarından 3 kurşunla vuruldu. Bu olayla ilgili gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı. Yapılan tespitlerin ardından dün sabah erken saatlerde İstanbul, Kayseri, Konya ve Muğla'da eş zamanlı operasyon başlatıldı. FİADER Genel Sekreteri Özgür Koç'un da aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Yurtdışında oldukları belirtilen TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, MARİFED Başkanı İbrahim Halil Avcı, FİADER Başkanı Çetin Ekincioğlu ve işadamı Selim Nakipoğlu'nun da aralarında bulunduğu 23 kişi adreslerinde bulunamadı.
Hürriyet

Esnafa Bayram Müjdesi! 
Doğu illerinde yaşanan 'hendek' terörünün ardından kepenklerini açamayan on binlerce esnaf için düşünülen destek kararı bütün esnafa yaygınlaştırılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafın kredi borcu faizlerinin Ramazan Bayramı'ndan önce silineceğini belirtti. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) iftarına katılan Bakan Tüfenkci, esnafa destek konusunda AK Parti hükümetleri döneminde ciddi adımlar atıldığını söyledi. Tüfenkci, "TESKOMB Başkanımız Abdülkadir Akgül, 'Terörden zarar gören esnafların kredi kooperatiflerine olan borçlarının temerrüt faizlerini silelim' diye bir öneri getirmişlerdi. Biz de bunu bütün esnafa yaygınlaştırma kararı aldık. 400 milyon liraya yakın faizi bayramdan önce siliyoruz" şeklinde konuştu. 110 bin esnafın 392 milyon lira faiz borcu bulunuyor. Kalan miktarın ise yapılandırılarak taksitler halinde ödenmesi sağlanacak. Yapılandırma için TESKOMB'un çalıştığı, önümüzdeki hafta başvuru tarihinin esnafa duyurulacağı ifade edildi.
Türkiye

Yabancıya Yerli Haklar 
Türkiye'deki yabancıların çalışma izinleri yeniden düzenleniyor. Hükümetin TBMM'ye sunduğu 'Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı' özellikle nitelikli yabancı yatırımcılar ve nitelikli işgücü açısından Türkiye'nin çekim merkezi olmasına katkı sağlayacak. Düzenleme ile çalışma izinleri tek elden verilerek uygulama birliği sağlanacak. Mevcut uygulamada yabancı şirket ortaklarına Türkiye'de bağımsız çalışma izni verilmiyordu. Düzenleme ile kendi işini kuran yabancılar için bağımsız çalışma izni veriliyor. Düzenlemenin en önemli ayağını ise Turkuaz Kart sistemi oluşturuyor. Yabancılara eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, ülke ekonomisi ve istihdama etkisi dikkate alınarak Turkuaz Kart verilecek. Turkuaz Kart ilk üç yıl geçiş süresi olmak kaydı ile verilecek. Geçiş süresini tamamlayanlara başvurusu halinde süresiz Turkuaz Kart verilecek. Turkuaz Kartı olan yabancılar, seçme ve seçilme hakkı ile askerlik dışında Türk vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip olacak. Ayrıca eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına da ikamet hakkı verilecek. Çalışma izni ile ilgili bürokratik işlemler de azalıyor. Bu kapsamda, izin başvuruları Türkiye'de Çalışma Bakanlığına, yurt dışında ise Türk büyükelçilikleri ve konsolosluklara yapılabilecek. Alınan çalışma izninin geçerlilik süresi ilk etapta bir yıl olacak. İkinci başvuruda çalışma izni iki yıl ve sonraki uzatma başvurularında ise 3 yıl olacak. Türkiye'de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl kanuni çalışma izni alan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilecek.
Türkiye

Brexıt'i Bırak 'Aksiyona' Bak 
Brexit sonrası küresel piyasalarda yeni bir dönem başladı. Brexit'in ekonomik, siyasi ve kültürel sonuçları olacak. Etkilerini piyasalarda göreceğiz. Yurt içerisinde ilk tepki sonrası dengelenme görüyoruz. BİST 100 Endeksi 75.366 seviyesinde bulunurken dolar kuru 2,9279, euro 3,2550, euro/ dolar 1,1117, faiz 9,20, Brent petrolün fiyatı ise 48,41 seviyesinde. 3 lirayı test eden dolar kurunun ise yeniden 2,9279'lara gerilemesi olumlu. Petroldeki düşüş de olumlu. Cuma günkü ilk şok piyasalarda kısa vadede maksimum ve minimum seviyelerde taban ve tavan fiyatları oluşturdu. 2008'deki kriz sonrasında küresel piyasalarda en sert fiyat hareketleri yaşandı. Dolar kuru, BİST 100 Endeksi, faiz, döviz, altın ve petrol fiyatlarındaki hareketlenmeler gösterdi ki çok daha hassas dengeler üzerindeyiz. Bir yıl içerisinde gelinen seviyelere pekala bir günde gelinebiliyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de hem aşağı, hem de yukarı yönde kırılganlıkların yüksek olduğunu göreceğiz. Elbette cuma günü yaşanan aşağı yönlü şok sonrasında ilk tepkiler yukarı yönde olacaktır. Borsa İstanbul'da 75.500-76.000 ve 77.000 direnç olarak göze çarpıyor. Bu seviyelere doğru atak olursa daha üst seviyeler gündeme gelebilir. Olası gerilemelerde 75.000 ve 74.000'de tutunma çabaları görülecek. Yurtdışındaki gelişmeler de yurt içerisinde etkili olacak. Aşırı dalgalanmalarda başta BoE ve ECB olmak üzere merkez bankalarından müdahaleler gelebilir. Brexit sonrası dolar, İsviçre frangı, Japon yeni, gelişmiş ülke tahvilleri ve altına yatırımcıların yönelimi artacak. Euro, İskandinav para birimleri, İngiliz sterlini, küresel hisse senetleri riskli görülen enstrümanlar olacak.
Milliyet

'Kıdem Tazminatında Dersimize Çalışacağız' 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatına ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili, "Tüm yetki analizlerini değerlendirdik. Hükümetimiz bize 'Dersinize biraz daha çalışın' dedi. Kıdem tazminatı konusunda dersimize biraz daha çalışacağız" dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TTSO) Meclis Toplantısı'na katıldı. Toplantıda bir soru üzerine kıdem tazminatına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Soylu, şunları söyledi: "Kıdem tazminatı meselesi bizim hem ekonomik hem de sosyal açığımızdır. Bu açığı kapatmak da bu devletin temel görevlerinden biridir. Türkiye'de her 100 kişiden ancak 14 kişi kıdem tazminatını alabilme fırsatına sahip oluyor. Yaklaşık 10 kişiden, 8 kişiden fazlası kıdem tazminatını alamıyorsa maalesef mahkemeye müracaat etmiyor. Yaklaşık 5 aydır dünyanın birçok ülkesini araştırıyoruz. Kıdem tazminatının bugünkü mevcut durumundan işverenler de çalışanlar da memnun değil. Bugün Türkiye'de 14 milyonu çok az aşkın zorunlu sigorta var. Oysa 2015 yılında 18 milyon çıkış bildirgesi var. 14 milyon çalışan var, 18 milyon giriş ve çıkış bildirgesi var." Toplumun her kesimine bunu anlatıp bir ortak karar alma konusunda çalışma yaptıklarını dile getiren Soylu, şu değerlendirmede bulundu: "Bunu hükümetimize anlattık, daha doğrusu çok dar bir kadroya anlattık. Hükümetimizin bize söylediği, 'dersinize biraz daha çalışın'. Kıdem tazminatı konusunda biz dersimize biraz daha çalışacağız. Yaklaşık 2-3 alternatifimiz vardı, bir kaç alternatif daha geliştireceğiz, inşallah çok yakın zamanda bunu Sayın Başbakanımız başta olmak üzere hükümetimize tekrar sunmaya çalışacağız. Şunu çok net söylemek istiyorum, bu sosyal hukuk devletinde hem sosyal, hem ekonomik bir açıktır ve biz bu açığı kapatmak zorundayız. İşin doğrusu budur. Bunu yaparken de 'ben yaptım oldu' mantığıyla yapmak ekonomik ve çalışma hayatında çok yanlıştır. Yapılması gereken tüm sosyal taraflarla, çalışanlarla, sendikalarla, sendikaların dışında bulunanlarla herkesle oturup burada doğru yöntemi bulabilme konusundaki önergemizi tartışmaya açmak ve değerlendirmektir. İnşallah dersimizi ikmal ettiğimiz zaman tekrar Türkiye'nin gündemine getireceğiz."
Star

Fed Başkanı Ceyda Erem! 
CNR Holding'in patronu Ceyda Erem, Fuar Endüstrisi Derneği'ni (FED) kurduklarını söyledi. Espirili bir dille ABD Merkez Bankası Fed'e gönderme yapan Erem, "Derneğin başkanlığını ben üstlendim. 20 civarında üyemiz var. Yurt dışından fuar şirketlerini de alacağız. Bundan sonra fuarcılıkla ilgili talep ve önerilerimizi derneğimiz aracılığıyla yapacağız. Fuarcılık uluslararası bir oluşum ve derneğimiz de öyle olacak" dedi. Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasında fuarcılığın büyük etkisi olacağını kaydeden Erem, 500 milyar dolarlık dünya fuar pazarından en büyük payı alan Almanya veya İtalya modellerinin Türkiye'ye uyarlanması gerektiğinin altını çizdi. Fuarcılığın devlet politikası olması gerektiğini anlatan Ceyda Erem, taleplerinin alım heyetlerinin doğru kişilerden oluşması ve onların maliyetiyle ilgili destekler verilmesi olduğunu da vurguladı. Erem, şöyle devam etti: "Biz sadece Evteks için yurt dışından alıcı belirlemek, onları getirmek ve tanıtım gibi alanlarda 2-3 milyon dolar harcıyoruz. Bazı fuarlara sadece heyet getirmek için 300 bin euro harcadığımız oluyor. Ama bazı fuarlarda ciddi zararlar etsek de yurt dışına yönelik ciddi harcamalar yapmaya devam edeceğiz. Ülke menfaati söz konusu ise tüm kurumların destek vermesi gerekiyor. Bununla ilgili modelin nasıl olması gerektiği hakkında rapor hazırlıyoruz. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'ye sunacağız
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Davayı O Açmış 
MHP'li muhaliflerin 19 Haziran'daki kurultayında alınan kararların yürütmesinin durdurulmasına ilişkin hükmün ayrıntıları ortaya çıktı. Dava dosyasına göre eski MHP milletvekili Cemal Enginyurt, 23 Haziran'da Olağanüstü Genel Kurul kararının iptali istemiyle dava açtı. Dilekçede 'davalı' olarak da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığı yer aldı. Dava dosyası tevzi ile Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne düştü. Bu mahkemenin hâkimi, HSYK'nın son kararnamesi ile istinaf mahkemelerinde görevlendirildiği için Adalet Komisyonu, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimi İsmail Ulukul'u görevlendirdi. Uygulamada, Adalet Komisyonu, günlük görevlendirme yaptığı gibi uzun süreli görevlendirme de yapabiliyor. Hâkim İsmail Ulukul, tedbir talebini davanın açılma tarihinden bir gün sonra 24 Haziran'da karara bağladı. Hâkim Ulukul, kararını verirken sadece MHP delegesi Enginyurt'un dilekçesini esas aldı. Kararda, "Uygulanması telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğurabileceğinden Milliyetçi Hareket Partisi'nin 19 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda tüzük değişikliğine ilişkin alınan kararların, karar kesinleşinceye kadar tedbiren uygulanmamasına gereği ve bilgi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve gereği için Milliyetçi Hareket Partisi ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına müzekkere yazılmasına karar verildi" denildi. Hâkim Ulukul, kararında MHP tüzüğünü, MHP'nin 21 Mart 2015 tarihli kongre delege listesi ve kongre sonuçları listesinin istenilmesine de karar verdi. Ulukul ayrıca Ankara 13. Noterliğine müzekkere yazılarak MHP'nin 19 Haziran'daki olağanüstü genel kuruluna ilişkin liste ve tutanakları ile Kanal A televizyonunda 22 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan "Türkiye'nin seçimi" programı ve programa bağlandığı iddia edilen Ankara 13. Noter vekili Mustafa İset'in konuşmalarını içeren CD'sinin RTÜK ve Kanal A televizyonundan istenilmesine de hükmetti. Genel başkan adaylarının avukatlarından karara tepki geldi. Meral Akşener'in avukatı Feridun Bahşi, "Davacı Enginyurt, MHP MYK üyesi, bir üst kurul delegesi olan bir kişi. Bu kişinin, Genel Merkez lehine, muhalefet liderlerine yönelik hakaret içeren açıklamaları olduğu bilinmektedir. Davalı olarak MHP Genel Merkezi'nin görünmesi son derece anlamlıdır" dedi. Sinan Oğan'ın avukatı Kürşat Ergün ise "Davacı genel merkeze bağlı bir üst kurul delegesi, davalı MHP Genel Merkezi. Adeta 'kendin çal kendin oyna' havasında bir durum söz konusu" diye konuştu
Hürriyet

O Koltukta Bir Saat Dahi Oturmamalı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün ifade ettiği, "Teroristler kadar onurlu ve gururlu olmazsak, onların karşısına dikilmezsek bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma yaşanır" sözlerine sert tepki verdi. Önceki akşam Best FM'de bir programa katılan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: Türkiye'yi 14 yılda yönetenler üstlendikleri sorumluluğun gereğini niye yerine getirmediler. 'Analar ağlamayacak' diye vaatte bulundular, ilk düğmeyi yanlış iliklediler ve terör örgütüyle masaya oturdular, şehirler silah deposuna dondu. Kıbrıs çıkarmasında bile bu kadar şehit vermedik. İktidar olanlar sorun çözerler ama bugün iktidar olanlar maalesef sorunun kaynağıdır. Şehit haberi aldığımızda üzülüyoruz, çocuğumuzun başına herhangi bir olay gelse nasıl üzülüyorsak, o annelerin çektiği acıyı tahmin ediyoruz. Evlat acısından daha derin bir acı olamaz. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Terörü önleyecek olanlar hükümet olanlardır. Onlar sorunu çözmeyip, büyütüyorsa oturup düşünmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı'nın açıklaması talihsiz. Dun yaptığı konuşmada, 'teröristler kadar onurlu ve gururlu olmalıyız' dedi. Ne demek Allah aşkına. Teröristlerin onurlu ve gururlu insanlar olduğunu kabul ediyor bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişi. Bunu söyleyen kişinin o makamda, o koltukta bir saat dahi oturmaması lazım. Eğer sen teröristleri onurlu ve gururlu kişiler olarak tanımlıyorsan, bu ülkenin masum insanlarını nasıl tanımlayacağız? Onlar, onursuz ve gurursuz insanlar mı? Onurun ve gururun ne olduğunu biliyor musunuz? Bu kadar ağır bir söz, 6 şehidimizin geldiği bu günde çok anlamlı. Bu ülkenin yöneticilerinin ne kadar gaflet ve dalalet içinde olduğunu gösteriyor. Bu insanlar terörle, teröristle mücadele edemezler. Bir ülkenin cumhurbaşkanı ağzından çıkan sözcüğü bilmeli. Üstelik bunu promptera okuyarak soyluyor. Nasıl bir cumhurbaşkanıdır bu? Terör örgütünün sözcülüğünü yapıyor. AKP hükümeti terör örgütüyle mücadele edemez.
Milliyet

Şırnak'ta Askerlerle İftar 
Dün akşam saatlerinde Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi eşlik etti. Komutanlık ziyaretinde incelemelerde bulunup yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yemekhaneye geçip askerlerle birlikte iftar yaptı.
Vatan

DÜNYA 

İsrail'le Anlaşma Bugün Veya Salı 
Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover'un bugün bir araya gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Diplomatik kulislerde, görüşmenin bugün veya en geç 28 Haziran Salı günü olabileceği belirtilirken, Türk dışişleri kaynakları, görüşmenin bugün yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir açıklama yapmaktan kaçındılar. İsrail tarafı ise daha önce anlaşmanın tamamlanması için Türkiye ile bugün son kez masaya oturulacağını ileri sürmüştü. Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal önceki gün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilirken, İsrail'in Channel 2 Televizyonu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İsrail'in istihbarat örgütü Mossad'ın Şefi Yossi Kohen ile bir araya geldiğini iddia etti. Ankara'nın bu iddiaya yanıtı, "Fidan'ın programı hakkında bilgi verilmiyor. Konuyla ilgili bilgimiz yok" oldu.
Hürriyet

Suçlu Cameron 
İngiliz halkının Avrupa Birliği'ne (AB) veda etme kararı sadece İngiltere'yi değil üye olan olmayan ülkeleri de şoke etti. Avrupalı liderler olayda tek ve en büyük suçlunun İngiliz Başbakan David Cameron olduğunu vurguladı. Ülkelerin liderleri Cameron'un "popülist" bir politika uğruna sadece ülkesini değil Avrupa'yı da ateş attığını dile getirdi. İngilizlerin kararının AB'de bir domino etkisi yapacağının belirtileri de ilk günden geldi. Fransa, Hollanda, İtalya ve İspanya'da ayrılıkçıların "AB'den çıkalım" yönünde seslerini yükseltmeleri AB'de kalma taraftarı olan bu ülke liderlerinin canını sıkmaya başladı. En büyük şoku yaşayanlardan Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını büyük üzüntüyle karşıladığını belirterek, isim vermeden Cameron'u suçladı: "Dönüm noktasındayız. Diğer ülkelerde bunu izlerse nasıl durdurabileceğimizi bilemiyorum. Oysa bu sonuç öngörülebilirdi" dedi. Cameron'a en sert eleştirilerden biri İspanyol Başbakan Mariano Rajoy'dan geldi. Cameron'u eleştiren eleştiren Rajoy, "Bir başbakan aldığı ve ya almadığı kararların sonuçlarını çok iyi bilmeli ve temkinli olmalı" diye konuştu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ise yakın çevresine, "Böyle bir riske ne gerek vardı" diyerek Cameron'u tek suçlu olarak gösterdiği öğrenildi. İngiltere şokunu atlatmaya çalışan AB liderleri ise, dün acil toplanma kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin yarın acilen toplanacağı ve "dağılmayı önlemek için neler yapılacağını" görüşecekleri bildirildi. Bu arada, İngiltere'nin AB Komiseri Jonathan Hill, referandumdan çıkan "Brexit" kararının ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı. Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker böyle bir kararı beklemediklerini itiraf ederken, "Yapacak bir şey yok" dedi.
Türkiye

Yeni Referandum İçin 1 Milyon İmza 
Britanya'da Avrupa Birliği (AB) referandumunun yinelenmesi için başlatılan internet üzerinden dilekçe kampanyasına başvurular bir milyonu aştı. İkinci bir referandum yapılması için parlamentonun internet sitesindeki dilekçe bölümünde başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı dün 1 milyon 850 bine ulaştı. Yasaya göre, herhangi bir dilekçe 100 binin üzerinde imza topladığında, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda tartışılabiliyor. Dilekçe Komitesi'nin dilekçeleri 28 Haziran'da yapılacak toplantıda ele alması bekleniyor. İnternet üzerinden başlatılan ve Londra'nın İngiltere'den bağımsızlığını ilan edip AB'ye katılmasını teklif eden kampanya da gereken 150 bin imza topladı.
Milliyet

'Domino Etkisi' Korkutuyor 
İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı kıta genelinde 'domino etkisi' korkusuna yol açtı. Aşırı sağcı partiler, "Biz de aynı yolu izlemeliyiz" çağrıları yapmaya başlarken, AB yetkilileri Brexit'in en çok Fransa'da benzer bir AB referandumu tetiklemesinden endişe ediyor. Siyasi analistler İngiltere'yi, Yunanistan, Fransa ve Macaristan başta olmak üzere İsveç, Polonya ve Hollanda'nın takip edebileceğini vurguluyor. Danimarka, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nin de 'diken üstünde' olduğunun altını çizen siyasi analistler, AB'nin ayakta kalması için çok doğru bir kampanya metodunun benimsenmesi gerektiğini ifade ediyor. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Brexit'in ülkesinde de bir referandumun kapısını açacağını belirtirken, Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Lideri Marine Le Pen, "Özgürlüğün zaferi. Şimdi referandum sırası Fransa'da ve diğer AB ülkelerinde" yorumunda bulundu. Fransa'da halkın yüzde 61'inin AB'ye karşı olduğu ifade edilirken, Yunanistan'da bu oranın yüzde 71'e çıktığı belirtiliyor.
Vatan

Spor 

F,Bahçe ile yollarını ayıran Gökhan Gönül, tarihi imza ile Beşiktaşlı oluyor Gökhan'ın menajeri Ahmet Bulut'la yarın sonlandırılacak görüşmeler sonrası salı günü Arena'da resmi imza atılacak. Beşiktaş'la 3 yıllık anlaşmaya varan Gökhan Gönül'e 2 milyon Euro imza parası verilecek. Yıllık 1 milyon 700 bin Euro garanti ücret alacak milli yıldıza maç başı da 15 bin Euro verilecek. BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman ve teknik direktör Şenol Güneş'in de katılacağı Vodafone Arena'daki imza töreninde siyah beyazlı taraftarlar da tribünlerde olacak. Gökhan Gönül'ün imza töreni Beşiktaş için de ilk olacak. Gökhan siyah beyazlıların yenilenen stadı Vodafone Arena'da sözleşme imzalattırdığı ilk oyuncu olarak da tarihe geçecek.
Hürriyet

Kadınlar halterde, Türkiye'ye birçok defa madalya kazandıran Nurcan Taylan'ın yine dopingli çıkmasının yankıları sürüyor. 1999 yılında doping yaptığı belirlenen ve 17 yıldır Türkiye şampiyonalarına katılamayan Nurcan, 26 Ekim 2011'de bu defa uluslararası alanda dopingli çıkmış ve 4 yıl ceza almıştı. Cezası 2 yıla indirilen halterci, 26 Ekim 2013'te tekrar podyumlara dönse de iki gün önce federasyona gelen yazı ile bir büyük şok daha yaşayan milli sporcu artık kariyerine veda etmeye hazırlanıyor. Sıfır çektiği Pekin Olimpiyat Oyunları'ndaki numuneler ile biyolojik pasaportunun incelenmesi sonucunda yasaklı madde kullandığı bir defa daha tespit edilen Taylan'ın büyük ihtimalle ömür boyu men cezası almasına kesin gözüyle bakılıyor.
Türkiye

Euro 2016 son 16 turunda Galler, Kuzey İrlanda'yı 1-0 yenerek tarihinde ilk defa katıldığı şampiyonada çeyrek finale yükseldi. Orta saha mücadelesiyle başlayan karşılaşmada ilk tehlikeli atak Kuzey İrlanda'dan geldi. 10. dakikada ceza sahası içinde topla buluşan Dallas'ın köşeye giden şutunda Galler kalecisi Hennessey topu çeldi. Galler topa daha fazla sahip olmasına rağmen gollük ataklar yine Kuzey İrlanda'dan geldi. 23. dakikada Ward'ın yaklaşık 25 metreden sert şutunda kaleci Hennessey son anda müdahale ederek topu kornere gönderdi. Kalan dakikalarda iki takım da pozisyon üretmekte zorlanırken ilk yarı golsüz sonuçlandı. İkinci yarıya daha etkili başlayan Galler'de 53. dakikada müsait durumda ceza sahasında topla buluşan Vokes, iyi vuramadı ve meşin yuvarlak farklı şekilde auta gitti. Beş dakika sonrasında Bale'in köşeye giden serbest vuruşunda, kaleci McGovern gole izin vermedi. Ataklarını sıklaştıran Galler'de 75. dakikada topu sol kanattan taşıyan Bale'in ceza sahasına doğru yerden sert ortasına ters bir vuruş yapan savunmacı McAuley, meşin yuvarlağı kendi kalesine gönderdi: 1-0. Maçta başka gol olmadı ve Türkiye'nin elenmeseydi bu turda karşılaşacağı Galler çeyrek finale adını yazdırmış oldu.
Türkiye

Galatasaray'da teknik direktör konusunda son karar alındı. Sarı-Kırmızılılar uzun süredir Fatih Terim'i 4. kez Sarı-Kırmızılı takımın başına geçirmenin planlarını yapıyordu. Bu konuda tüm şansını zorlayan Cim-Bom, Futbol Federasyonu'nun kesin kararı sonrası geri adım attı. TFF'nin "Biz Terim'den memnunuz. 2018 Dünya Kupası'nda da, ondan sonra da hocamız Fatih Terim'dir" diyerek kesin kararını bildirmesinden sonra Galatasaray Yönetimi de nihai kararını vermek için bir araya geldi. Başkan Dursun Özbek, "Terim olmazsa benim tercihim Jan Olde Rikerink" dedi. Spor AŞ Yönetim Kurulu üyesi Alp Yalman ve bazı yöneticiler yabancı bir teknik adamın takımın başına getirilmesini önerse de Özbek'in ısrarı ve yönetimin de ağırlıklı olarak Başkan'dan yana tavır koymasıyla son karar "Riekerink ile yola devam" çıktı. Galatasaray Yönetimi'nin Hollandalı teknik adam ile 1 yıllık mukavele imzalayacağı ve sezon sonunda yeniden masaya oturacağı öğrenildi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme