30 Haziran 2016 Perşembe

30.06.2016 Genel Gündem30.06.2016

GÜNDEM

Yarbaya General Savunması
PKK'lı teröristlerin 21 Ağustos 2015'te Şırnak'ta düzenlediği saldırıda şehit olan kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenazesinde "Dağdaki terörü şehre indirenler, bu akan kanların sorumlusudur" diyen Jandarma Yarbay Mehmet Alkan ihraç istemiyle Askeri Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Daha önce de uyarı cezası verilen Alkan için dün korgeneral başkanlığında 5 general ile çeşitli rütbelerden subayların oluşturduğu Askeri Yüksek Disiplin Kurulu toplandı. 17 Haziran'da 1.5 aylık rapor alan Yarbay Alkan'ın katılmadığı duruşmada Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran ile 2 avukat savunma yaptı. Salona alınmayan 40 avukat ise duruşma sonuna kadar kapıda bekledi. Alkan'ın avukatları, müvekkillerinin raporlu olduğunu, kurula gelerek sözlü olarak dinlenmesi gerektiğini belirterek, karar için ek süre istedi. Avukatlar, "Müvekilimiz emekliye ayrılmak için dilekçe vermiş olup, bu konudaki kararın beklenmesi gerektiği, aksi halde verilecek bir kararla mağduriyet yaşatılacağı, birçok hakkından mahrum kalacağı, bunun da telafisi mümkün olmayan yaralar açabileceği görülmelidir" dedi. Avukatlar savunmalarında, ABD Savunma İstihbarat Dairesi (DIA) eski şefi emekli Korgeneral Michael Flynn'ın durumunu da örnek gösterdiler. Flynn'ın tümgeneral rütbesinde olduğu dönemde ABD'nin Afganistan'daki politikalarını eleştirdiği, istihbarat zafiyetine atıfta bulunduğu belirtilen savunmada, "Daha sonra kendisi disipline sevk edilmiş, disiplin soruşturması sonunda Flynn'a ceza vermek yerine ödüllendirilerek 'korgeneralliğe' yükseltilmiştir. Müvekilimiz de yaptığı konuşmalarda herhangi bir siyasi amaç gütmediği gibi bir durum tespitinde bulunmuştur. Bunun dikkate alınması gerekir" denildi. Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, yaptığı savunmaya ilişkin Hürriyet'e şunları söyledi: "Yarbay Alkan, raporlu olduğu dönemde kendisinden yazılı savunma istenmiş. Yazılı değil, sözlü savunması alınması gerekir. Tanıkların mutlaka dinlenmesi gerektiğini belirttim. Dosya içerisinde bulunan idari tahkik raporunun eksik olduğunu, basında çıkan bir kaç görüntünün izlenerek kanaat oluşturulduğunu ve buna göre rapor hazırlandığını bunun da eksik olduğunu söyledim. Usülün esasa feda edilmemesi gerektiğini bildirdim."
Hürriyet


Yavrularımın Boynu Bükük Kaldı
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde önceki akşam iftar yapmak için sivil kıyafetle evine giderken PKK'lı teröristlerin evinin önünde düzenlediği silahlı saldırıda şehit olan Erdem Ünal (36) ile Lice'de PKK'lıların roketatarlı saldırısında şehit olan Uzman Çavuş Ayhan Kaya (26) için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde dün tören düzenlendi. Ünal ile Ayhan Kaya'nın Türk bayrağına sarılı tabutlarının ambulanstan alınmasından sonra özgeçmişleri okundu. Ünal'ın evli ve 2 çocuk babası olduğu, 2014 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesine tayin edildiği belirtildi. Kaya'nın ise ve 2.5 ay önce evlendiği kaydedildi. Şehitlerin tabutları alınırken, şehit Ünal'ın eşi ve çocukları tabut başına geldi. Şehit eşinin tabutuna sarılan Derya Ünal gözyaşları içinde, "Hayır götürmeyin, çocukları var. Aşkım. Benim 1 yaşındaki çocuğum, yavrularım boynu bükük kaldı. Eylül gel babanı öp aşkım" dedi. Kendisini ancak şehit eşlerinin anlayabileceğini belirten Derya Ünal, "Buna sebep olanların ocaklarına ateş düşsün. Rabbim, suçumuz neydi? İftarını açmaya geliyordu. Allahsızlar. Nerede Erdem? Nasıl kıydılar kahpece arkadan nasıl vurdular. Yaktınız beni" diyerek gözyaşı döktü. Törenin ardından toprağa verilmek üzere şehitlerden Erdem Ünal'ın cenazesi memleketi Yozgat'a, Ayhan Kaya'nın cenazesi ise memleketi Konya'ya uğurlandı. Şehid Erdem Ünal'ın cenazesi Diyarbakır'dan uçakla Tokat Havalimanı'na, oradan da helikopterle Yozgat Sorgun'a getirildi. Şehit için Çayözü Köyü'nde öğle namazına müteakip cenaze töreni düzenledi. Köy meydanında düzenlenen düzenlenen cenaze töreninde şehidin eşi Derya Ünal, annesi Kadriye Ünal ve kız kardeşi Emel Bilen ayakta durmakta güçlük çekti. Anne Kadriye Ünal, "Kuzum sana nasıl kıydılar" diyerek gözyaşı döktü. Şehidin erkek kardeşi Emre Akdemir ise "Abi tek sen ölmeseydin de senin yerine ben ölseydim" diyerek gözyaşı döktü. Cenaze namazının ardından şehidin naaşı köy mezarlığında toprağa verildi.
Milliyet

Kışlık Mont Giyip Taksiyle Geldiler!
Türkiye'de ve dünyada büyük tepki çeken İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki canlı bombalı saldırılarla ilgili polis tüm ipuçlarının peşine düştü. Bölgedeki bütün güvenlik kamerası ve MOBESE kameralarını saniye saniye inceleyen emniyet güçleri, saldırganlarla ilgili tüm bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Saldırıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Eldeki bilgilere göre saldırılar şöyle gerçekleştirildi. Fatih'ten taksiye binen Özbek uyruklu üç kişi Atatürk Havalimanı giden yolcu salonunun önünde taksiden indi. Üç teröristin de üzerinde mont ve kulaklarında kulaklıklar bulunuyordu. Bölgede bulunan bir sivil polis şüphelenince saldırganlar harekete geçti. İkisi alt kattaki gelen yolcu salonuna gitmek için asansörün kapısına yöneldi. Teröristlerden biri merdiveni kullanarak otopark bölümünden gelen yolcu salonunun kapısına ulaştı. Geride kalan terörist merdivene koşarken polis memuru Ahmet Berker ile karşılaştı. Berker şüphelenip kimlik sorunca terörist tabancayı çıkarıp ateş açtı. Berker tek kurşunla yere yığıldı. Merdivene yönelen terörist, bir anda geri dönüp Berker'e iki el daha ateş açtı. Ardından da asansöre binerek gelen yolcu salonuna indi. Aşağıya ilk inen terörist, gelen yolcu salonuna girdi ve etrafı tarayarak x-ray'i geçti. Ancak kahraman polis memuru Yüksel Durna'nın kurşunuyla yere yığıldı. Ve saniyeler içinde intihar yeleğini patlattı. Diğer terörist ise içeri girmeyip gelen yolcu salonunun kapısında kendisini havaya uçurdu. Üst katta giden yolcu salonunun önünde kalan terörist ise yine etrafa ateş açarak xray'i geçti. Pasaport kontrolünün yapıldığı bankoya doğru koştu. Ancak gümrük muhafaza memuru Umut Sakaroğlu, ateş açarak teröristi vurdu. IŞİD'li militan da bunun üzerine kendisini havaya uçurdu. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin pazar ve pazartesi günü havalimanı çevresindeki kameralara yakalandığı ortaya çıktı. Teröristin metro bölgesinden gelerek havalimanı çevresinde dolaştığı ve keşif yaptığı belirlendi.
Vatan

Canları Pahasına Canlı Bombaları Vurdular!
Görgü tanıkları ve kamera kayıtlarına göre elindeki uzun namlulu silahla ateş eden ilk IŞİD'li terörist, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş bölümündeki x-ray cihazlarının bulunduğu polis kontrol noktasını aşarak gümrük muhafaza memurlarının kontrolündeki sahaya geçmeye çalıştı. Burada karşısına gümrük muhafaza memuru Umut Sakaroğlu çıktı. Bu sırada silahını çekip teröristi vurduğu belirtilen Sakaroğlu, yaralanan teröristin kendini patlatmasıyla şehit oldu. Ancak saldırgan bu sayede yakınlarını almaya gelen insanların olduğu bölüme geçemedi. Sakaroğlu'nun kritik müdahalesi yüzlerce kişinin hayatını kurtardı. İkinci canlı bombayı silahındaki son kurşunuyla etkisiz hale getirip insanların kaçmasını sağlayan polis memuru Yasin Durna, teröristin açtığı ateşle yaralandı. Durna'nın şarapnel parçası isabet eden dalağı alındı. Dış hatlar kapısında etrafa rastgele ateş açan diğer canlı bombayı vuran polis memuru Ahmet Berker de terörist kurşunuyla yaralandı. Durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilen Berker'in yoğun bakımda olduğu ve tedavisine Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam edildiği öğrenildi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 122,5054-122,5854       
ABD Doları 2,8931-2,8931/ Euro3,2180-3,2202/ İngilizSterlini 3,8842-3,8890

Emekli Promosyon Haberine Kilitlendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun, bütün emeklilerin promosyon alması konusunda hem özel hem kamu hem de katılım bankalarıyla görüşmeler yapıldığını ve çalışmaların teknik düzeyde tamamlandığını açıklamasının ardından heyecan yükseldi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 10 milyon 300 bin emeklinin promosyon haberinin netleşmesini beklediğini belirtti. Emekliler Günü dolayısıyla açıklama yapan Palandöken, şunları söyledi: "Emeklilerin rahatça alışveriş yapabilmesi için maaşının geçimine yetmesi gerekiyor. SGK tarafından hazırlanan promosyon merakla bekleniyor. Emeklilerin ihtiyaçlarını faiz vermeden karşılayabilmesi için yeni bir sistem devreye sokulmaya çalışılıyor. Maaşlarında herhangi başka bir kesinti yoksa, SGK onlara 3 maaşa kadar avans verecek. Daha sonra bunu 36 aya kadar taksitlerle maaşından düşecek. Bunun için herhangi bir faiz ya da vade farkı alınmayacak. Böylece eli sıkışan emekli de rahatlayacak. Bayramdan önce promosyonun verilmesi, emeklinin ailesiyle bayramı rahat geçirmesine vesile olacaktır."
Türkiye

Dolar 2.90 Tl Civarı Seyrini Sürdürüyor
Artan küresel risk iştahına rağmen İstanbul Atatürk havalimanında önceki gece meydana gelen terör saldırısı küresel iyimserliğin piyasalara yansımaları sınırlandırdı. Dolar/TL Brexit sonrası sert kayıpların ardından ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışlarının önümüzdeki yıla öteleneceği beklentilerinin kuvvetlenmesiyle 2.90'ın hemen altında işlem görüyor. TL dün dolar karşısında yüzde 0.4 civarı değer kazancı ile yüzde 2'e yakın değer kazanan bazı gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrıştı. Reuters'a bilgi veren bankacılar Brexit sonrası Fed'in 2016 yılını faiz artırmadan pas geçebileceğine ilişkin kuvvetlenen inanışlar ve İngiltere'nin AB'den çıkmasının teknik manada engellerle karşılaşabileceği yönündeki haberlerin gelişmekte olan piyasalara ilişkin iyimserliği tetiklediğini söylediler. Geçen hafta 24 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 3.0015'e kadar yükselen dolar/ TL önceki günü 2.90'ın hemen altında tamamlamıştı. Kur dün ise sınırlı da olsa düşüşünü sürdürerek 2.8921 seviyesinde işlem gördü. Vakıfbank tarafından yayımlanan günlük bültende "Fed'in faiz artırımının en erken aralıkta yapılacağı beklentisi, yüksek getiri sağlayan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere giriş olmasını sağlıyor" görüşüne yer verildi. Öte yandan Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin normalleşebileceği beklentisinin ve lokal döviz satışları da son dönemde kurdaki kayıpları sınırlayan ya da düşüşleri hızlandıran nedenler olarak ön plana çıkıyor. BIST-100 endeksi ise dün yüzde 0.28 düşüşle 76711 puandan günü tamamladı.
Milliyet

Körfez'e Gerdanlık
Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirilecek 'dev projelerden' 4'ü bu yıl hizmete girecek. İzmit Körfezi'nin 'gerdanlığı' olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü bugün; bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos'ta; Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta; 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi yıl sonunda hizmete girecek. Kamuoyunda İstanbul-İzmir Otoyolu olarak bilinen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Proje, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Kütahya ve İzmir'e bağlayacak. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan 38 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya hizmet verecek projeyle seyahat süresi İstanbul'dan, Bursa'ya 1 saate, İzmir'e 3 saate ve Eskişehir'e ise 2.5 saate inecek. Güney Ege Bölgesi ve Antalya'ya ulaşım kısalacak. Toplam 433 kilometre uzunluğundaki projenin, 40 kilometrelik Altınova- Gemlik kesimi hizmete açıldı. Otoyolun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü, 1550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4'üncü sırada yer alıyor. İzmit Dilovası ile Yalova Altınova'yı birleştiren asma köprü 113 tabliyeden oluşuyor. Köprü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılacağı törenle bugün hizmete girecek.
Milliyet

Rusya İle 40 Milyar Dolarlık Normalleşme
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik atılan adımlar, dış ticaret ve yatırımları hareketlendirecek. Enerji başta olmak üzere ihracat, müteahhitlik, turizm ve bavul sektöründeki ticaret ve yatırımların hız kazanması bekleniyor. Ekonomi yönetimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçak krizi sonrasında Putin ile görüşmesinin 40 milyar doların üzerinde bir yatırım ve ticareti ilgilendirdiğine dikkat çekiyor. Rusya ile ilişkilerin normalleşmeye devam etmesi ile birlikte ihracat, bavul ticareti, turist sayısında artış ve müteahhitlik sektöründe canlanma bekleniyor. Türk Akımı ile birlikte nükleer santral projelerinin de hız kazanacağı ifade ediliyor. Mersin Akkuyu'ya kurulacak Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Türk Akımı'nın maliyeti 12.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 2013 yılında 7 milyar doları bulan ihracat hacmi geçen yıl 3.7 milyar dolara geriledi. İhracatın tekrar artışa geçmesi ile birlikte turizm sektöründe Rusya'dan beklenen 2 milyar dolarlık gelir kaybının telefon sonrasında oluşmayacağı belirtiliyor.
Star

Çin İle Nükleer Atak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri, iki ülke arasında nükleer enerji alanında işbirliğine dair mutabakat zaptını imzaladı. Zaptın kapsamının nükleer teknolojiler ve nükleer işbirliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi olduğu belirtildi. Çin'in başkenti Pekin'deki G20 Enerji Bakanları Toplantısı için Çin'e giden Bakan Albayrak, toplantının açılış seremonisine katıldı. Aile fotoğrafı ve açılış oturumunun ardından Albayrak, bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Albayrak ilk görüşmesini AB Komisyonu Enerji ve İklim Komiseri Miguel Aries Canete ile yapıtı. Canete, konuşmasının başında İstanbul'da gerçekleşen terör saldırısını lanetledi, yaşadığı derin üzüntüyü dile getirdi. Görüşmede Türkiye ve AB arasındaki enerji iş birliği ve özellikle enerji faslı ele alındı. Albayrak, Canete'nin ardından sırasıyla Uluslararası Enerji Ajansı İcra direktörü Fatih Birol ve Japonya Devlet Bakanı Tasuga Takegi ile bir araya geldi. Takegi de Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı lanetledi ve Albayrak nezdinde Türk halkına taziyelerini iletti. Albayrak'ın son görüşmesi ise Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri ile oldu. İki bakan bu görüşmede önemli bir anlaşmaya imza attı. İki ülke arasında nükleer teknolojiler ve işbirliğinin karşılıklı geliştirilmesine dair mutabakatı imzaladılar. İki bakanın ayrıca, güçlü işbirliğinin enerjinin diğer alanlarına da yansıtılması konusunda ortak fikir benimsedikleri ifade edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, başta kömür ve yenilenebilir enerji olmak üzere, Türkiye'nin enerji alanındaki yatırım imkanlarını anlatırken, Çinli firmaları Türkiye'ye yatırıma davet etti. İlk gün görüşmeleri akşam yemeği ile tamamlanırken, Albayrak, bugün 'Uluslararası Enerji Gelişimi için Beklentiler, Fırsatlar ve Tehditler' başlıklı oturumun moderatörlüğünü yapacak ve bir konuşma gerçekleştirecek.
Star

39 Dolar Birden Düşürdü
Rus enerji devi Gazprom, rubledeki büyük değer kaybına rağmen doğalgaz fiyatlarında düşüş öngördü. Gazprom, Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının bu yıl bin metreküp için 199 dolar düzeyinde olmasının beklendiğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, bu yıl Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının bin metreküpte 199 dolar, petrol fiyatlarının ise varil başına 50 dolar düzeylerinde olmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada, daha muhafazakar tahminlerde doğalgaz fiyatlarının bin metreküpte 151 dolar, petrolde ise varil başına 35 dolar seviyesinin baz alındığı vurgulandı. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev 2015'in ilk 8 aylık döneminde Avrupa satış ortalamasının 1.000 metreküp için 238 dolar olduğunu belirtmişti. Gazprom bu yıl sonuna kadar 8.9 milyar dolar, gelecek yıl da 6.5 milyar dolarlık borç ödemesi gerçekleştirecek.
Vatan

Turkuaz Hızlı Geçti
TBMM Başkanlığı'na geçen Cuma sunulan Türkiye'de nitelikli yabancıların çalışmasını kolaylaştıran 'Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı' TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi. Genel Kurul gündemine alınan tasarıya göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancı istihdamı taleplerini almak, değerlendirmek ve uluslararası işgücünün etkilerini izlemek üzere yabancı başvuru, değerlendirme ve izleme sistemi kuracak. Çalışma izni bakanlıkça verilirken, tasarı kapsamında yer alan yabancılar çalışma izni olmadan Türkiye'de çalışamayacak veya çalıştırılamayacak. Tasarıya göre, Türkiye'de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar, süresiz çalışma iznine başvurabilecek. Çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti, ikamet izni yerine geçecek. Tasarı Türkiye'ye yönelik beyin göçünü teşvik etmek için öngörülen Turkuaz Kart uygulamasını da kapsıyor. Tasarıyla, eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye'deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancılara "Turkuaz Kart" verilecek. İlk 3 yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilecek olan kartın sahibi yabancı tasarıyla düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanacak. Nitelikli işgücü olarak değerlendirilen yabancılara çalışma izni verilmesinde istisnai hükümler uygulanacak. Tasarının bayram sonrasında Genel Kurul'da ele alınması bekleniyor.
Vatan

DÜNYA

Güvenlik Güçlerine Övgü
Terörist saldırı dış basında da yankılandı. Amerikan NBC News televizyonu, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik görevlileri ve polisin teröristlere karşı profesyonelce yanıt vererek can kaybının artmasını önlediğini belirtti. Amerikan New York Times gazetesi, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının kurbanlarının, kentin uluslararası karakterini yansıttığını ifade etti. ABD'li CNN sitesi, The Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda görevli Türk uzman Soner Çağaptay'ın saldırının failinin IŞİD olduğunun kesinleşmesi halinde Türkiye'nin çok sert tepki vereceği öngörüsünde bulunduğunu bildirdi. Dış basından başlıca yorum ve analizler şöyle: Amerikan haber kanalı, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde havalimanındaki güvenlik personeli ve polisin saldırıya profesyonelce yanıt verdiğini belirtti. NBC News'e konuşan tanıklar, güvenlik güçlerinin saldırganlara kontrol noktasına ulaşamadan önce ateş açtıklarını söyledi. Bir görgü tanığı, bir görevlinin saldırganın üzerindeki bomba düzeneğini patlatmadan önce onunla mücadele ettiğini söyledi. NBC News'in güvenlik analisti Evan Kohlmann, "Saldırganların havalimanına sokulmadığı için pekçok canın kurtarıldığı görünüyor. Burada Türk havalimanı güvenliği ve polisi pekçok övgüyü hak ediyor" dedi. Amerikan gazetesi, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının kurbanlarının, kentin uluslararası karakterini yansıttığını ifade etti. Gazete, kurbanlar arasında 5 Suudi Arabistan, 2 Iraklı, Çin, İran, Ürdün, Tunus, Ukrayna ve Özbekistan'dan birer kişinin olduğunu belirtti. NYT'ın başka bir haberinde ise "Bir zamanlar istikrarın kalesi olarak görülen NATO müttefiki Türkiye'nin son terör saldırılarıyla giderek daha fazla Ortadoğu'daki kaosun içine çekildiği" yorumu yapıldı. Alman Spiegel dergisinin online versiyonu, "Türkiye'ye giriş kapısına saldırı" ifadesiyle verdiği haberde, terörün Türkiye'yi kalbinden vurduğunu, hedefin yine İstanbul olduğunu belirtti. Yayın, "Sene başından bu yana 100'den fazla insan saldırılarda öldü. Rahatsız edici mesaj şu: Türkiye'de artık kimse güvende değil, herkes bir hedef" diye yazdı.
Hürriyet

İngiltere'ye Üçüncü Ülke Muamelesi
Referandumla Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı alan İngiltere, halen üyelikten kaynaklanan hak ve yükümlülükleri sürse de Birlik üyeleri tarafından üçüncü ülke olarak görülmeye başlandı. Londra'nın resmi ayrılma sürecini bir an önce başlatmasını talep eden AB üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanları İngiltere'nin masada olmadığı gayriresmi bir zirve düzenledi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, AB'nin gelecekte İngiltere'yi yakın bir ortak olarak görmek istediği, bu bağlamda İngiltere'nin de niyetini açıklamasının beklendiğinin altı çizilerek, "Bir üçüncü ülke olarak İngiltere'yle varılacak herhangi bir anlaşma haklar ile yükümlülüklerin dengesine dayanmalıdır" denildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, toplantı sonrasında AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile yaptığı ortak basın toplantısında, İngiltere dışındaki üyelerin birleşik kalma konusunda kesinlikle kararlı olduğunu belirterek Brexit sonrası AB'nin nasıl şekilleneceği konusunda 16 Eylül'de Slovakya'nın başkenti Bratislava'da zirve düzenleneceğini söyledi. Juncker de İngiltere'nin AB'den en önemli beklentisi olan Tek Pazar'a erişim için temel ilkeler olan ve serbest dolaşım odaklı "dört özgürlüğü" istisnasız uygulaması gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Tek Pazar'a erişim için İngiltere'nin oyunu AB'nin kurallarıyla oynaması gerektiğini ifade etti. "Düşünülmemiş AB derinleşmesi olmayacak, antlaşmalarda değişiklik yapılmayacak" diyen Juncker'in açıklamalarına paralel bir açıklama da Almanya Başbakanı Angela Merkel'den geldi.
Hürriyet

27 Yıllık Komutan Görevden Alındı!
İran'da 1989 yılından beri Genelkurmay Başkanlığı görevinin yürüten Tümgeneral Hasan Firuzabadi sürpriz şekilde görevden alındı. İran'ın lideri Ali Hamaney, ülkenin ilk Genelkurmay Başkanı olan ve yaklaşık 27 yıldır bu görevde olan Firuzabadi'nin yerine, Tümgeneral Muhammed Hüseyin Bakiri'yi atadı. Bakiri, 1980-88 yıllarındaki İran-Irak Savaşı sırasında İran Devrim Muhafızları'nın İstihbarat ve Operasyonlar Komutanı iken öldürülen ve rejim tarafından savaş kahramanı ilan edilen Muhammed Hasan Bakiri'nin kardeşi. Hamaney, görevden aldığı Tümgeneral Firuzabadi'yi kendisine yüksek askeri danışman olarak atadı.
Türkiye

Gazze'nin Bayramlığı Türkiye'den
Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine yönelik mutabakatın kamuoyuna açıklanmasının ardından, Gazze'ye gönderilecek ilk yardım gemisi yarın yola çıkacak. Gemiye bayram öncesi ağırlığı çocuklara yönelik olmak üzere giyim eşyası da yükleniyor. Lady Leyla isimli gemiye dün Mersin Limanı'nda yardım malzemesi yüklenmesine başlandı. Gazze'ye ulaştırılacak yardımın koordinasyonunu üstlenen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) 10 bin oyuncağın yanı sıra ilk etapta 10 bin gıda kolisi, 5 bin ton un, 2 bin ton pirinç ve 3 bin ton şekeri Gazze'ye götürmeyi planlıyordu. Geminin Ramazan Bayramı'nda Gazze'ye ulaşacağını hesaba katan AFAD, Lady Leyla'nın yükünü 10 bin tondan 11 bin tona çıkardı. Gazze'den gelen ihtiyaç analizleri doğrultusunda mevcut içeriğe ek olarak giyim ve sıvı yağ yardımı yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, 10 bin tonluk gıda kolisi 11 bin tona çıkartılacak ve gemiye 500 ton ayçiçek yağı ilave edilecek. 20 bini ayakkabı olmak üzere toplam 120 bin parça giyim eşyası da Gazze'ye gönderilecek. bu giyim eşyasının da ağırlıklı çocuklar için olduğu öğrenildi. Lady Leyla Aşdod Limanı'na ulaştığında bir AFAD ekibi de orada olacak. Beş kişiden oluşan ve AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığınki AFAD İnsani Yardım Ekibi, yardımların dağıtılmasına refakat edecek. Lady Leyla'nın getidiği yardımlar, Mısır sınırına yakın noktada bulunan Kerem Şalom sınır kapısından Gazze'ye ulaştırılacak. Türk ve Filistin Kızılayları yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını üstlenecek.
Milliyet

Jfk Havalimanında Bir Saatlik Bomba Paniği
ABD'nin New York kentindeki John F. Kennedy Havalimanı'nda şüpheli paket üzerine bir terminal boşaltıldı. Havaalanının işletmecisi Joe Pentangelo yaptığı açıklamada, sabah 08.30 civarında şüpheli bir paket üzerine olay yerine bomba uzmanlarının geldiğini ve durumun açıklığa kavuşturulduğu belirtti. Salı gecesi İstanbul'daki terör saldırısının ardından New York çevresindeki 3 havaalanında ihtiyatlığı olunduğu, ancak herhangi bilinen bir tehditin bulunmadığı bildirildi.
Star

'Terörle Mücadelede Yanınızdayız'.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin, Kasım 2015'te Rus savaş uçağının Türk hava sahasında düşürülmesinden bu yana ilk ikili temaslarında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki mektup diplomasisinin ardından, liderlerin telefonda görüşecekleri bir gün önceden duyurulmuştu. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, TSİ 11.15'te başlayan ve 45 dakika süren görüşmede Putin'in Atatürk Havalimanı'na düzenlenen saldırıyı kınadığı ve Türk halkına baş sağlığı mesajını ilettiği belirtildi. Açıklamada, görüşmenin çok yapıcı ve olumlu bir havada geçtiği vurgulanırken, iki liderin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de vurgu yaptıkları ifade edildi. Putin'in görüşmede, mevcut durumun iki ülkenin de faydasına olmadığına vurgu yaptığı ve iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açma teklifinde bulunduğu kaydedildi. Rusya lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının ardından terörle mücadele konusunda verdiği mesajlara tamamen katıldığını belirtirken iki liderin teröre karşı mücadelede daha yakın işbirliğinin gerekliliğini vurguladığı ifade edildi. Kremlin'in açıklamasında Putin'in Erdoğan'a, gönderdiği mektup sayesinde işbirliğinin devamı ve iki ülke arasındaki krizi bitirmek için gereken şartların oluştuğunu söylediği aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e bir mektup daha yazarak düşürülen Rus uçağıyla ilgili üzüntülerini ifade etmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İki ülke, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldı" demişti. Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hükümeti görevlendirdiği açıklandı.
Vatan

Teröristler Böyle Teslim Oldular
Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu"nda 6 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan teröristler ifadelerinde, terör örgütü PKK'nın en büyük gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu, Lice'de arazisine kenevir eken köylülerden örgütün "vergi" adı altında haraç aldığını itiraf etti. İşte teröristlerin ifadeleri: "Fedakar Canfeda" kod adlı Diyarbakır doğumlu C.Y.: Örgüte Lice ilçesindeki Yolçatı Mezarlığı'nda "Hoca" lakaplı örgüt sorumlusu aracılığıyla katıldım. Pişmanım. Örgütten kaçmak istedim ancak örgüt sorumlularının vereceği cezadan korktum. Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar. Buradaki tarlalar PKK'nın denetiminde. Kenevir ekenlerden yüzde 20 vergi alınıyor. Örgüt bu şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu köylerin hemen hemen hepsi kenevir için örgüte yardım ediyor. Suriyeli Şeyh Osman kod adlı M.Ş: İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim. Vallahi çok pişmanım. Kaçmak için plan da yaptım. Ben teslim olacaktım, buranın sorumlusu 'Agir' örgütten kim kaçarsa onu vuruyor. Ben Türkiye Cumhuriyetinden özür dilerim. YPG ile PKK aynı, aralarında fark yok. YPG'nin örgütlenmesini de PKK yapıyor. Kuralları, talimatları PKK belirliyor.
Vatan

POLİTİKA

'Ağır İmtihan'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı personeliyle bir araya geldiği iftarda İstanbul'daki saldırı nedeniyle telefonla arayarak, mesaj yayınlayarak taziyelerini ileten başta Obama ve Putin olmak üzere tüm dünya liderlerinin adını tek tek sayarak Türk milleti adına teşekkür etti. Erdoğan şunları söyledi: Türkiye dünyanın en eli kanlı terör örgütlerinin hedefinde olan bir ülke olarak ağır bir imtihandan geçiyor. Terörün, terör örgütlerinin, terör eylemlerinin üstesinden geleceğimizden en küçük bir şüphem yok. Allah'ın izniyle bu işin üstesinden geleceğiz. Kimden gelirse gelsin terör eylemlerinin hepimizin gayet iyi bildiği hususlarda Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya, taviz vermeye zorlama amacı taşıdığı açıktır. Bizim vatanımızı asla bölemeyecekler. Kendi kendilerine hayal aleminde dolaşanlar var. Boşuna dolaşıyorsunuz. Çıkmış Paralel Devlet, şu devlet, bu devlet. Binlerce var. Bunların üzerinde çalışıyoruz. Durmak yok, temizleyeceğiz. Cumhurbaşkanlığına da girmişlerdi. Ya kendileri istifa eder giderler, nereye giderlerse gitsinler. Ama burayı lekeleyemezler. Şimdi Yeşilköy'ü gelip bombaladılar, ne günahı vardı o insanların? Bunlar ne Müslümanı ya, bunlar ila cehenneme zümera ya, oraya gidici bunlar. Bunlar cehennemde yerlerini hazırlamışlar. Putin ile gerçekten her iki ülke için de çok faydalı bir görüşme yaptığımıza inanıyorum. İlk adım olarak da turizmde hemen kapıları açalım, turizm noktasındaki adımlarımız süratle atalım kararına vardık. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün Başbakanına mı sordunuz? Biz zaten oraya gerekli yardımı bugüne kadar Gazze'ye, Filistin'e yaptık, yapıyoruz. Bunları davul zurna çalarak değil, edebi, adabı içinde yaptık, yapıyoruz. İsrail Bakanlar Kurulu'ndan bu metni geçirdiler. Biz de Meclisimizden geçirmek suretiyle bu anlaşmayı tamamlamış olacağız. Oradan meydan okumanın anlamı ne? 'Gelin de bize Meclis'te anlatın' diyorlar. Başbakan anlatıyor, ben anlatıyorum. Sen anlamıyorsan, özürlüysen ben ne yapayım? Zaten parlamentoda anlatılacak olanlar bunlardan farklı şeyler değil.
Milliyet

Yargı Tasarısında 11 Maddeye Onay
Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 11 maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. "Temel kanun" olarak görüşülen tasarının 1. Bölümü'nde yer alan 11 maddesine göre, Danıştay üyeliğine seçilemeyenler, HSYK ilgili dairesi tarafından, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak. Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay üyeliğine seçilmeyenlerden, 5 gün içinde idari yargıda bir göreve atanmak için talepte bulunanlar, HSYK ilgili dairesince 5 gün içinde idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak. Talepte bulunmayanlar ise başka bir göreve atanmak üzere Başbakanlığa bildirilecek. Danıştay üyelerinden HSYK üyeliğine seçilen ve kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla HSYK üyeliği devam edenler, bu görevlerinin bitmesine 3 ay kala, ilgisine göre HSYK veya Cumhurbaşkanı tarafından yeniden Danıştay üyeliğine seçilebilecek. Yeniden seçilenler, HSYK üyeliğinin sona ermesinden itibaren 12 yıl görev yapacak. Yeniden seçilmeyenler başka göreve atanabilecek. HSYK yedek üyeliklerinden yeniden Danıştay üyesi seçilmeyenlerin yedek üyelikleri, yedek üyelik süreleri bitinceye kadar devam edecek. Üyelikleri devam eden üyeler ile yeniden seçilen üyeler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12 yıl görev yapacak. Bir kişi iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek. Bu üyelerin atama veya seçim nedeniyle yürüttükleri görevleri, bu görevlerinin süresi bitene kadar devam edecek. Ancak İdari Dava Daireleri Kurulu'nda görevi devam eden üye sayısının 14'ten fazla olması halinde, üyelerden hangilerinin görevlerini sürdüreceği Başkanlık Kurulunca belirlenecek. Seçilmeyen üyelerin atama veya seçim nedeniyle yürüttükleri görevler de düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sona erecek. Bu görevlere, seçimlerin tamamlanmasından itibaren 10 gün içinde atama veya seçim yapılacak. Başkanlık Kurulu, iş durumunu ve ihtiyaçları dikkate alarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 3 yıl içinde daire sayısını 10'a indirecek. Ancak bu daireler, Başkanlık Kurulu'nca kapatılıncaya kadar görevlerine devam edecek. Danıştay meslek mensupları kadro sayısı 90'a düşünceye kadar, boşalan her iki üyelik için bir üye seçimi yapılacak. Seçim yapılmayan üye kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak. Danıştay Başkanı ve Başsavcısı seçilebilmek için gerekli olan 4 yıl Danıştay üyeliği yapma şartı, 6 yıla çıkarılıyor. Danıştay daire sayısı 17'den 10'a düşürülüyor. Buna göre Danıştay, dokuzu dava, biri idari daire olmak üzere 10 daireden oluşacak. Toplantı ve görüşme yeter sayısı İdari Dava Daireleri Kurulu için 15, Vergi Dava Daireleri Kurulu için ise 11 olacak. Danıştay'ın temyiz merci olarak görevi, bir hukuk kuralının uygulanmaması veya yanlış uygulanması şeklinde ortaya çıkan hukuka aykırılıkların denetimini yapmakla sınırlı olacak. Başkanlık Kurulu'nun kararlarına karşı Başkanlar Kurulu'na 7 gün içinde itiraz edilebilecek. Başkanlar Kurulu, Başkanlık Kurulu kararlarını aynen onaylayabileceği gibi değiştirerek de onaylayabilecek. İtiraz üzerine verilen kararlar kesin olacak, bu kararlar aleyhine başka bir yargı mercine başvurulamayacak.
Milliyet

Yasımız Var!
Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Atatürk Havaalanı'ndaki terör saldırısı sonucunda hayatını kaybedenlerin acısı dolayısıyla bir gün süreyle milli yas ilan edildiği bildirildi. Açıklamada, bütün yurtta ve dış temsilciliklerde, bayrakların yarıya indirilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi. Bayraklar, dün yarıya indirildi. Son olarak, 10 Ekim 2015'te gerçekleşen Ankara Garı saldırısında 3 gün milli yas ilan etmişti. KKTC resmi haber ajansı TAK'ın bildirdiğine göre Lefkoşa Bakanlar Kurulu, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yapılan terör saldırısında hayatını kaybedenler için bir günlük milli yas ilan etti. Başbakanlık Basın ve Halklar İlişkiler Müdürlüğü de Bakanlar Kurulu kararı uyarınca KKTC'de bayraklar dün yarıya indirildi. ABD Büyükelçiliği, bugün Ankara'da yapılacak olan bağımsızlık günü resepsiyonunu, İstanbul'daki terör saldırısı ve milli yas ilan edilmesi nedeniyle ileri bir tarihe erteledi.
Vatan

SPOR

Transferde vites büyüten Fenerbahçe; Aatıf Chahechouhe, Gregory Van der Wiel ve Roman Neustadter'in işini bitirdi. Sarı-lacivertli takımda, 10 numara pozisyonu ve forvet hattına yapılacak transferler için ise Diego Ribas ile Robin van Persie'nin takımdan ayrılmaları bekleniyor. Gözden çıkarılan Diego'ya bir süre önce kesin bir dille kendisine takım bulması söylenmişti. İstanbul'da olsa da antremanlara çıkarılmayan Brezilyalı oyuncu bazı ekiplerle görüşmelerini sürdürüyor. Antrenmanlara çıkan Van Persie ise ilk çalışmalardaki soğuk tavırlarıyla dikkat çekiyor. Hollandalı futbolcu en kısa sürede ayrılmak istiyor. Bu nedenle yönetim öncelikle Diego ve Van Persie'nin takımdan ayrılmasına ve buradan gelecek bonservis bedellerine odaklanmış durumda. Sarı-lacivertli yönetim ve teknik heyet yeni sezonda kesin olarak takıma bir 10 numara transferi yapacak. En güçlü adaylardan biri Hakim Ziyech Twente forması giyen 23 yaşındaki Faslı futbolcu dışında da önemli adaylar var. Ancak bu transfer için Diego ve Van Persie'nin satışı bekleniyor. Şampiyonlar Ligi'nde 26 veya 27 Temmuz'da oynanacak 3. ön eleme turu ilk maçı öncesi Teknik Direktör Vitor Pereira büyük sıkıntı yaşıyor. Aatıf, Van der Wiel ve Neustadter ile anlaşılmasına rağmen takıma takviye gerekiyor. Portekizli hoca bu sebeple bir an önce ayrılacak ve gelecek oyuncuların netleşmesini istiyor. Diego Ribas ve Robin Van Persie'nin yerine gelecek isimler ile takımın hücum karakteri de şekillenecek. Bu sebeple Teknik Direktör Vitor Pereira hazırlık maçları öncesi transferi düşünülen isimlerin takıma dahil olmasını bekliyor.
Milliyet

Gökhan Gönül bayram tatili sonrası Beşiktaşlı olacak. Fenerbahçe ile sözleşmesi bittikten sonra yeniden anlaşamayan ve "Paragöz" olarak suçlanan deneyimli futbolcu 11 Temmuz Pazartesi günü Siyah-Beyazlılar'a imza atacak. Beşiktaş Yönetimi, Gökhan Gönül'ün imza törenini bir şova dönüştürmek için program yaptı. Buna göre deneyimli futbolcu imza törenine, kendisi için özel olarak hazırlanan 77 numaralı forma ile katılacak. Gökhan'ın Fenerbahçe'de de kullandığı numarayla yer alacağı törende Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın yanı sıra 2. Başkan Ahmet Nur Çebi ve teknik direktör Şenol Güneş'in de olması planlanıyor. 31 yaşındaki Gökhan atacağı 3 yıllık imza ile kendisini 2019'a kadar Siyah- Beyazlı renklere bağlayacak. Deneyimli futbolcu yapacağı sözleşme ile Kartal'dan yıllık 2.4 milyon euro garanti para alacak. Beşiktaş, Gökhan'a ayrıca maç başı 20 bin euro ücret ödeyecek. Bunun yanı sıra Kartal'a bonservissiz gelen milli oyuncuya 1 milyon euro imza parası verilecek. Milli Takım'la birlikte 2016 Avrupa Şampiyonası'nda mücadele ettiği için tatile çıkan Gökhan, imza sonrası 20 Temmuz'da Beşiktaş'ın kampına katılacak ve yeni sezon hazırlıklarında yer alacak.
Star

Fener'in kadrosuna katmak için uzun süredir peşinde koştuğu Neustadter dün görüşme yapmak için İstanbul'a geldi. Rus futbolcu geldi ama büyük bir tehlikeden de az farkla kurtuldu. Neustadter geldikten 1 saat sonra Atatürk Havalimanı'nda patlama oldu. Patlamadan dolayı büyük üzüntü duyan Neustadter, Twitter'dan yaptığı paylaşımda üzüntüsünü dile getirip acımızı paylaştı. Schalke 04 ile yollarını ayırdıktan sonra Fener'in radarına giren 28 yaşındaki stoperin bu saldırıya rağmen transfer konusunda olumlu düşündüğü öğrenildi. Fenerbahçe Yönetimi ile Neustadter dün bir görüşme yaparken Rus oyuncunun yıllık 2 milyon euro ve imza parası istediği belirtildi. Sarı-Lacivertliler ise yıllık ücreti 1.5 milyon euroya indirirken, imza parası için de 1 milyon euro önerdi. Neustadter son kararını 1-2 gün içinde bildirecek.
Star


Cim-Bom'u hayata döndürecek proje Galatasaray Kulübü 1.5 milyar lirayı bulan borç yükünden kurtulabilmenin yolunu Florya ve Riva arazileri için Emlak Konut İdaresi'yle anlaşarak buldu. Kulüpten şu açıklama yapıldı: "Galatasaray ile Emlak Konut İdaresi arasında, Florya ve Riva'da toplam 1 milyon 98 bin 649 metrekarelik araziler üzerinde, birlikte proje geliştirmek maksadıyla bir protokol imzalandı." "Riva arazisi, yeni oluşan şehir düzenlemesine göre, önceden hazırlanmış planları geliştirilerek değerlendirilebilecektir. Genel Kurul onayı alındıktan sonra; yeni Florya projesi de bu protokol dahilinde değerlendirilecektir. İmzalanmasında bizzat katkıları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunarız." G.Saray Kulübü mali kriterlere uymadığı için UEFA'dan 1 yıl men cezası alırken, bu sezon Avrupa'ya çıkamayacak. Emlak Konut İdaresi de konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Galatasaray ile Florya ve Riva arazileri üzerinde birlikte proje geliştirmek amacıyla bir protokol imzalandı. Emlak Konut GYO'nun arsalar üzerinde geliştireceği projenin toplam arsa değeri 508,729,251.72 lira olacak. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, protokülün hem Galatasaray Kulübü, hem de Emlak Konut açısından son derece
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme