2 Temmuz 2016 Cumartesi

02.07.2016 Genel Gündem02.07.2016 Cumartesi

GÜNDEM

KCK'da 8 Fezleke Mahkemede 
Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davası sanıklarından aralarında HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın da bulunduğu 8 milletvekili hakkında hazırlanan fezleke mahkemeye ulaştı. Adalet Bakanlığı, 1 Kasım 2015'teki 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde HDP'den milletvekili seçilen Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım hakkında hazırlanan fezlekeleri yargılamanın devam ettiği Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme önceki celsede 8 vekil hakkındaki dosyayı ayırmıştı. Mahkemenin önümüzdeki günlerde milletvekillerini ifadeye çağırması bekleniyor. Cumhuriyet savcısı önceki celsede DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu 148 sanığın cezalandırılması yönünde görüşünü bildirmişti. Savcı, sanıkların "silahlı terör örgütünü yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından cezalandırılmalarını talep ederken, 11 sanığın ise beraatini istemişti.
Hürriyet


11 Günde Tahliye 
Yayınladığı haberler nedeniyle hakkında çok sayıda soruşturma başlatılan Özgür Gündem gazetesine destek amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılarak bir gün genel yayın yönetmenliği yapan ve 'terör örgütü propagandası yaptığı' gerekçesiyle tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Nesin, 11 gün sonra tahliye edildi. Ahmet Nesin'in davası İstanbul 13'üncü Ağır Ceza'da yargılanacak olan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur ile Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi gazeteci Erol Önderoğlu hakkındaki dava ile birleştirildi. Korur ve Önderoğlu ise önceki gün tahliye edilmişti. Önderoğlu, Korur ve Nesin hakkında tutuklanmalarından 2 gün sonra 22 Haziran 2016'da hazırlanan iddianamede "Terör örgütü propagandası yapmak", "Suç işlemeye tahrik", "Suçu ve suçluyu övmek" suçlarından 2 yıldan 14,5 yıla kadar hapis cezası istenmişti.
Hürriyet

2 Canlı Bombanın Kimliği Belirlendi 
Havaalanı saldırısını gerçekleştiren üç teröristten ikisinin kimlikleri tespit edildi. Rakim Bulgarov ve Vadim Osmanov isimli iki teröristin de Rus pasaportu taşıdığı tespit edildi. Teröristlerin saldırı öncesi çöpe attıkları laptop da bulundu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Atatürk Havalimanı'nda 44 kişinin ölümüne, 239 kişinin de yaralanmasına neden olan canlı bomba saldırılarına ilişkin soruşturması sürüyor. Soruşturma kapsamında önceki gün Terörle Mücadele Şube ekipleri, teröristlerin Fatih'te kiraladığı evde arama yapılmış, evde bir pasaport bulunmuştu. Dağıstan uyruklu Rus vatandaşı olan bir teröristin evi bu pasaportla kiraladığı, Türkiye'ye de yaklaşık 1 ay önce bu pasaportla giriş yaptığı tespit edilmişti. Soruşturma kapsamında diğer teröristlerden birinin Özbek vatandaşı, diğerinin ise Kırgız vatandaşı olduğu belirlenmişti. Dün itibariyle saldırıyı gerçekleştiren iki teröristin isimleri kesinleşti. İki canlı bombanın Vadim Osmanov ve Rakim Bulgarov olduğu, ikisinin de Rus pasaportuna sahip olduğu ortaya çıktı. Teröristlerin Fatih'te kaldıkları evin de Vadim Osmanov tarafından kiralandığı belirlendi. Osmanov'un pasaportunun fotokopisine emlakçıdan ulaşıldı. Teröristlerin Fatih'teki evden ayrıldıktan sonra çöp konteynerine bir laptop attıkları tespit edilmiş, polis bilgisayarı bulmak için çalışma başlatmıştı. Söz konusu laptop eve yakın bir konteynerde bulundu. İçindeki bilgilerin ortaya çıkmaması için bilgisayarın hard diskinin çivi ile delinerek zarar verildiği öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen bilgisayarı kurtarmak için çalışmalar devam ediyor. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, havalimanındaki terör saldırısıyla ilgili olarak dün sabah da Başakşehir'deki çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, yabancı uyruklu 11 kişi daha gözaltına alındı. Önceki gün gözaltına alınan 13 kişiyle birlikte gözaltı sayısı 24'e yükseldi. Savcılık, ilk gruptaki 13 kişi için ek gözaltı süresi verdi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine götürülen şüphelilerin işlemleri sürüyor.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 125,2968-125,4803 
ABD Doları 2,9027-2,9052/Euro 3,2320-3,2360/İngiliz Sterlini 4,8500-4,8566

Emeklilikte Yaşa Takılana Kötü Haber 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz" dedi. Soylu, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının kamuda görevlendirilmesi ve mesleki yeterlilik konularında Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçen yıl şehit edilen polis memuru Tansu Aydın'ın Vietnamlı eşine maaş bağlanıp bağlanmayacağına ilişkin bir soru üzerine Soylu, "Şehit eşimizin babası tedavi görüyor, hem annesiyle hem kardeşleriyle hem ilk eşiyle, çocuğuyla, çünkü orada maaş alan bir çocuğu var. Bütün bu değerlendirmelerden sonra ağustos başı itibarıyla inşallah Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehidimiz Tansu Aydın'ın eşine maaş bağlanacaktır" diye konuştu. Yaşa takılanların emekli edilmeleri halinde Cumhuriyet tarihinin en kötü aktif-pasif oranını göreceklerini belirten Soylu "Yani çalışanların emeklilere oranı. Bizim projeksiyonlarımız inşallah 2050 yılı gibi bu rakamı 2.5'ların üzerine taşıyabilme gayretini gösterebilmektir. Emeklilikte ne kadar yaşa takılan var diye merak ederseniz, onu da söyleyeyim, 7 milyon 100 bin kişi" dedi. Soylu, "Hem mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunu hem de iş sağlığı ve güvenliği konusundaki süreci ertelemedik. Ama başka bir şey getirdik. 1 Ocak 2017 tarihine kadar, bakanlığımız inisiyatif alarak bu 5-6 aylık süreci, izleme, kontrol süreci olarak değerlendiriyoruz" dedi. Soylu, uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi: "1 Temmuz itibarıyla tüm kamu iş yerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale gelecek. 50'den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu."
Hürriyet
 
Bu İşten İki Taraf Da Kârlı Çıkacak 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakatın iki ülke açısından da çok önemli bir adım olduğunu belirterek, hem ithalat hem de ihracat açısından büyük bir hareketlenme beklediklerini söyledi. Bakan Çelik, bazı gazetecilerle sohbetinde Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargoların kaldırılmasının, iki ülke arasındaki sıkıntıların aşılmasının hem Türk tarım üreticisi hem de Rus üreticisi açısından önemli bir adım olduğunu hatırlattı. Çelik, "Bu durum iki ülke açısından da sürdürülebilir değildi. Varılan mutabakatın Türk çiftçisine çok katkısı olacaktır. Büyük bir hareketlenme bekliyoruz. Her iki taraf da bu işten kârlı çıkacak. Zaten bundan 15-20 gün önce iki ülkenin tarım bakanlıkları düzeyinde temaslar yapıldı. Bu temaslarda yaşanan sıkıntıların iki ülkenin üreticisi üzerinde oluşturduğu olumsuz etki konusunda hemfikirdik. 6-7 aydan beri yaşanan bu kötü dönem inşallah bir daha yaşanmaz" dedi.
Türkiye

İhracatı Otomotiv Gazladı 
İhracat otomotiv satışlarının etkisiyle haziran ayında yükselişini sürdürdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, haziranda ihracat yüzde 1.8 artışla 11.8 milyar dolar oldu. Ancak bu yılın ilk altı ayında düşüş yüzde 3.8'i buldu. Son altı ayda 70 milyar 654 milyon dolar ihracat yapılırken, 12 aylık dönemde ise yüzde 6.6 düşüşle 141 milyar 64 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracattaki kötü gidişatın özellikle Rusya ve İsrail ile kopan bağların yeniden inşa edilmesiyle durması bekleniyor. Haziran ayında 2 milyar 131 milyon 505 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör olarak kayıtlara geçti. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 531 milyon 503 bin dolarlık ihracatla ikinci sırada yer alırken, bunu 1 milyar 322 milyon 607 bin dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörü takip etti. Bu yılın haziran ayında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 82.5'ini gerçekleştiren sanayi grubunda, yıllık yüzde 1.5'lik artışla 9 milyar 792 milyon 672 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu dönemde toplam ihracatın yüzde 14.4'ünü oluşturan tarım grubunda, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6.1'lik yükselişle 1 milyar 709 milyon 457 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İhracatta yaşanan dalgalanmalara dikkat çeken TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜİK'in yılın ilk 4 ayını kapsayan verilerini hatırlatarak, "İlk 4 ayda ihracat fiyatlarının yüzde 8'e yakın düştüğünü görüyoruz. Ancak ihracatımız miktar olarak yüzde 6.5 oranında artış gösterdi" dedi. Küresel ekonomide ve siyasetteki dalgalanmalara rağmen şubat, mart ve mayıs aylarında ihracat artışının ihracatçının süreçleri iyi yönetmesinden kaynaklandığının altını çizen Büyükekşi, bu başarının sürdürülebilmesi için yüksek katma değerli ürünlere odaklanmanın gerekliliğini söyledi. Türkiye'nin İsrail ile mutabakat sağlamasının önemine de değinen Büyükekşi, iki ülke arasında yaşanan ve 6 yılı aşan siyasi krizin sona ermesini ihracatçılar adına olumlu bulduklarını kaydetti. Rusya ile ilgili gelişmelere de vurgu yapan TİM Başkanı, "Kayıpların büyük bir kısmı Rus ekonomisindeki daralmadan kaynaklanıyordu. Dolayısıyla, telafisi belli bir süre alacak. Ancak, yakın zamanda başta yaş meyve sebze sektörü olmak üzere bazı sektörlerimizde bir düzelme bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer alanlarda da yumuşama sinyallerini göreceğiz" diye konuştu.
Türkiye

Osmangazi'de Bayram Mesaisi 
Osmangazi Köprüsü önceki gün 24.00'ten itibaren ulaşıma açıldı. Ulaşımın bayram tatilinin son gününe kadar ücretsiz olmasıyla birlikte Kocaeli ve Yalova'da bulunan birçok kişi köprüye akın etti. Köprüyü merak edenler gece ulaşımın aksamasına neden oldu. Köprünün Yalova ve Kocaeli istikametlerinde sağ şeritler fotoğraf çektirmek isteyenlerle doldu. Herkes 'selfie' yaparken, görevliler vatandaşları yolda durmamaları için uyardı. 3'er şeritli köprüde sağ şeritte duranlar nedeniyle zaman zaman kaza tehlikeleri de oluştu. Eskihisar'da ise Osmangazi Köprüsü'nün açılması ve geçişlerin ücretsiz olmasıyla birlikte feribotlara ilgi azaldı. Köprüden bayram tatili boyunca geçişlerin bedava olması nedeniyle sürücüler Eskihisar yerine Osmangazi Köprüsü'nü tercih etti. Köprüden geçişin bedava olduğunu bilmeyenler ise feribotları kullandı. Bazı sürücüler, gazetecilerin köprünün bedava olduğunu söylemesi üzerine Osmangazi Köprüsü'nü kullanmak üzere geri döndü. Eskihisar ile Topçular arasında 18 feribot karşılıklı olarak çalışmaya devam ediyor.
Milliyet

Esnafa İşini Büyütme Ve Dönüşüm Desteği 
Ekonominin can damarı esnafa müjdeler devam ediyor. Öncelikli olarak işini büyütene farklı finans destekleri sağlanabilecek. Sonrasında üniversitelerle yürütülen çalışma ile birlikte esnaf küresel ekonomideki dönüşümler göz önünde bulundurularak geleceğe hazırlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) iftarında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafın milletin bel kemiği olduğunu belirterek, "İşyerlerini büyütme noktasında finansmana ilişkin kafa yoruyoruz. Yeni ekonomik dünyanın geldiği bir ekosistem var. Esnafı nasıl dönüştürebilirizin de gayreti içerisindeyiz" dedi. Bu alanda işbirliği yaparak esnafın sorunlarına çözüm bulma yoluna gideceklerinin de altını çizen Bakan Tüfenkci, neler yapılacağını da sıraladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, hem terörle mücadele edildiğini hem de ekonominin kalkındırılmaya çalışıldığını söyledi. Tüfenkci "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da şehirlere sızmış, oradaki esnafımızın, halkımızın başına bela olan terör örgütüyle mücadele ederken, bir yandan da ekonomimizi kalkındırmaya, refahımızı artırmaya gayret ediyoruz. Her daim sizlerin yanındayız, esnafımızın yanındayız" diye konuştu. Bakan Tüfenkci, esnafın milletin bel kemiği olduğunu belirterek, "Esnaf dönüşümü için üniversitelerle işbirliği çalışmamız var. Esnafı yeniden yapılandırarak sıkıntılarına çare bulmuş oluruz" dedi.
Star

Kadem'in 'Geleceğe İşbaşı' Projesi Büyüyor 
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADeM) Genel Merkez'inde Çocuk Destek Merkezlerinde (ÇOGeM) kalan 17-18 yaşlarındaki genç kızları mesleklendirme ve istihdam sağlama amacıyla geliştirdiği "Geleceğe işbaşı" projesinin katılımcıları ve ortakları için iftar düzenledi. KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, yönetim kurulu, sponsorlar, profesyonel ekip ve Geleceğe işbaşı projesinin ortaklarının da katıldığı iftarın özel konukları proje kapsamında eğitim alan genç kızlar oldu. KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise ülkenin geçtiği zor günlerin ancak mücadele edilerek aşılabileceğini belirterek "KADEM olarak, 'Geleceğe işbaşı' projesini geliştirdik. Devletimizin koruması altındaki genç kızlarımız için çok güzel bir çalışma yaptık. Gençlerdeki cevheri açığa çıkarıp, işleyip, insanlığa kazandırmak bizlerin sorumluluğudur" dedi. Geleceğe işbaşı projesi, KADEM, İŞKUR ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul il Müdürlüğü ortaklığıyla belirlenen 30 genç kıza mesleki eğitim ve istihdam sağlamak için hayata geçirildi. Seçilen genç kızların çalışabilecekleri branşları saptamak üzere anket yapılarak, kendilerine uygun gördükleri branşlar arasında seçim yapmaları sağlandı. Yapılan anketler sonucunda belirlenen alanlarda genç kızlara alanında uzman olan kişiler tarafından mesleki eğitim, sosyal ve psikolojik destek verildi.
Star

Merkezler Para Yağdıracak 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı (Brexit) almasının ardından merkez bankalarının parasal sıkılaşmayı erteleyebileceği, hatta parasal genişlemeye dair adımlar atabileceği belirtiliyor. Capital Economics Kıdemli Küresel Ekonomisti Andrew Kenningham, Brexit sonrasında küresel piyasalarda parasal sıkılaşma düşüncesinin rafa kalktığını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) gerekli tüm adımların atılacağı açıklamasında bulunduğunu anımsatan Kenningham, BoE'nin ne yapacağının ileriki zamanlarda gerçekleşecek gelişmelere bağlı olacağını, politik sürecin de dikkate alınacağını aktardı. ECB'nin de parasal genişleme anlamında adım atacağını vurgulayan Kenningham, bankanın varlık alımlarını Mart 2017'den Temmuz 2017'ye uzatabileceğini, aylık varlık alım miktarını da 90 milyar euroya çıkartabileceğini kaydetti. Kenningham, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Temmuz'da faiz artırımına gitmeyeceğini belirterek ancak 2017'de parasal sıkılaştırma uygulamasına başlayabileceğini ekledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yerleri Cehennem 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Havalimanında olanı görüyorsunuz. Büyük ihtimalle DAİŞ (IŞİD) olduğu ortada. Bunların İslam'la alakası yok. Bunların yeri cehennemdir" dedi. Kulüpler Birliği Başkanı ve İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ'ın anne ve babası adına yaptırılan Küçükçekmece'deki Fethiye-Hasan Gümüşdağ Camisi'nin açılışını gerçekleştiren ve cuma namazını kılan Erdoğan özetle şunları söyledi: "SALI günü Ramazan Bayramı'nı kutlayacağız. Ama hüzünlüyüz. Acılar içinde kutlayacağız. Şehitlerimiz var. Ama şunu da bilin ki, şehitlerimizin de kanını yerde bırakmıyoruz. Bir şehit veriyoruz ama 10 tane teröristi de indiriyoruz. Rabbim ne buyuruyor, Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ama siz bilemezsiniz. Peygamberlik makamından sonra en yüce makam, orasıdır. Ve bu mücadelemiz sürecek. İşte son havalimanında olanı görüyorsunuz. Büyük ihtimalle DAİŞ olduğu ortada. Bunlar İslam adına böyle bir şeyi yaptıklarını söylüyorlar. Bunların İslam'la falan alakası yok. Bunların yeri cehennemdir. Çünkü dünyada bir kişiyi öldüren, tüm alemi öldürmüş gibidir. Bu insanlar günahsız. Çocuk, kadın, yaşlı. Bir yolculuk yapıyorlar. Hiçbir şeyden haberleri yok. Ve ölümle karşı karşıya kalıyorlar. Buna hakkınız yok Şehit annelerinin, şehit eşlerinin üzüntülerini biliyorum. Ama üzülmeyiniz. Mahzun olmayınız. Çünkü onların mükâfatı çok çok yüksek. Onun bedeli yok bu dünyada. Ve o bedel ebedi alemde bizim inancımıza göre var. Ama biz kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz. Huzurlu günlerimiz yakındır. Bunların benim Kürt kardeşlerimi sevmek gibi bir derdi de yok. Tam aksine onlar bunların düşmanı. Ve bugüne kadar o bölgede yaptıkları hiçbir şey de yok. Şimdi dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte, tek tek hesabı verecekler. Aynı şekilde belediyelerde de. Nerede olursa olsun. Kim ki bu vatana ihanet ediyorsa, kim ki benim vatandaşlarımın verdikleri vergileri farklı yerde kullanıyorsa, bunun hesabı verecek.
Hürriyet

'Eşeği Kaçırıp Bulduk Diye Seviniyorlar' 
MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, İsrail ve Rusya ilişkileriyle ilgili "Aslında bu eşeği kaçırıp ondan sonra 'eşeği bulduk' diye sevinmeye benziyor" yorumu yaptı. İzmir'de DHA'nın sorularını yanıtlayan Vural, Mavi Marmara'da ölenleri suçlayan bir tavır içine girildiğini öne sürerek, "Bu çok tipik bir AKP zikzağının tezahürleri. Yani eşeği kaçırıp ondan sonra 'eşeği bulduk' diye sevinmeye benziyor bu. Böyle bakıldığı zaman her atılan adımdan sonra bedelini Türkiye ödüyor sonra sil başa geliyoruz" dedi. Vural şöyle devam etti: Mavi Marmara olayından sonra 'asla normalleşemez' diye ortaya çıkanlar, özür, tazminat ve Gazze konusunda şart koyanlar, gördük ki Türkiye'nin şartlarının hiç biri yerine getirilmemiş. Putin'e yazılı olarak özür metni bildirildi de Netenyahu'nun Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine, milletine yazılı bir özrü var mı? Yok. Efendim telefonda söylemiş mi söylememiş mi gibi bir takım faraziyeler. 20 milyon dolarlık bir tazminat, işte bu da bir vakfa verilecek, karşılığında davalardan vazgeçilecek."
Milliyet

'Evrensel Hukuk Kurallarına Aykırı' 
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece yarısı kabul edilen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi. Gök, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 gündür TBMM'de sabahlara kadar çalışılarak, 'iktidarın yangından mal kaçırır gibi kendi siyasal amacına dönük olarak Danıştay ve Yargıtay üyelerinin sıfırlanmasına, sıfırlandıktan sonra tekrar atanmalarına ilişkin kanunun yasalaştırdığı' ifade etti. Gök, "Ülkenin kan gölüne döndüğü bir anda başka dünya ülkelerinde Türkiye ile ilgili yaslar tutulurken, Avrupa kupa maçlarında Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen saldırıyla ilgili bir dakikalık saygı duruşunda bulunurken, Meclis, İstanbul'da ölen 44 yurttaşın yasını tutmamış, iktidarın çabalarıyla bu yasın tutulması dahi engellenmiş ve iktidarın kendisine göre oluşturacağı bir yargı düzeninin sağlanması açısından hukuka, anayasal düzenimize, dünyadaki tüm evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak bir kanun çıkartılmıştır" diye konuştu.
Vatan

'Dünya Bizle Kenetlendi' 
Gebze Organize Sanayi Bölgesi Camii'nde cuma namazını kılan Başbakan Binali Yıldırım İstanbul'daki korkunç terör saldırısının ardından bütün dünyanın Türkiye ile kenetlenmesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, "Bütün dünya bizimle dayanışma içine girdi, birçok ülkeden, doğudan, batıdan, Afrika'dan, kuzeyden güneyden, hatta bizimle ilişkileri olmayan ülkeler dahi üzüntülerimizi paylaşmak için adeta yarıştılar. Avrupa'nın birçok yerinde Türk bayrağı dalgalandırıldı, bayraklar yarıya indirildi. Bu terör, inşallah insanlığın terörde herhangi bir çifte standart yapmadan, senin teröristin iyidir, benimki kötüdür diye bir ayrıma girmeden topyekun mücadele için bir milat olur. Biz yıllardan beri terörle mücadelenin sadece Türkiye'nin meselesi değil insanlığın meselesi olduğunu hep söyledik. Geç de olsa bunun fark edilmiş olması sevindirici bir şey" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Teröre Karşı Ortak Mücadele 
Rusya ile Türkiye arasında geçen yılın kasım ayında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası gerilen ilişkilerde normalleşme adımları sürüyor. Rusya'nın Soçi kentinde dün düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 34'üncü Bakanlar Konseyi Toplantısı için bu ülkeye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Suriye konusu ele alınırken, iki ülkenin IŞİD terörüyle mücadelede kararlılığı da önemli bir yer tuttu. Yaklaşık 50 dakika süren ikili görüşme sonrası ilk açıklama Lavrov'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubu ve ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesini hatırlatan Lavrov, "Üst düzeyde gerçekleşen son temas ve Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan alınan mektuptan sonra şimdiki temasa büyük değer veriyoruz. Beklentimiz görüşmemizin doğru tonda sürmesidir. İkili ilişkilerimizde ekonomiden ticarete, turizmden Suriye krizi ve bölgesel meselelere kadar tüm konuları gözden geçireceğiz" dedi. İkili görüşmenin ilk somut sonucu Rusya ile Türkiye'nin teröre karşı ortak mücadele kararı oldu. Lavrov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Türk tarafıyla aramızda yeni terörle mücadele temas grubu oluşturuldu. Bu grupta iki ülke dışişleri bakanlıkları mensuplarıyla güvenlik servisi elemanları yer alacak. Kriz öncesinde zaten böyle bir grup vardı Hava kuwetlerimizin faaliyeti (Suriye'de) göz önünde bulundurulduğunda temaslar, iki ülke orduları dahil diğer kanallar geliştirecektir" dedi. Rus TASS haber ajansına göre ise Lavrov, 'Rusya ve Türkiye ordusu arasında Suriye üzerine diyalog olacağını umut ettiğini' söyledi.
Hürriyet

Avusturya'da Seçimler Yenilenecek 
Avusturya'da 22 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilenecek. Seçimleri kıl payı kaybeden Özgürlük Partisi'nin itirazını görüşen Avusturya Anayasa Mahkemesi, 22 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu iptal etti ve ikinci turunun yeniden yapılmasına karar verdi. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi adayı Norbert Hofer, seçimi kaybetmesine sebep olan 740 bin dolayındaki mektupla kullanılan oyların sayımında usulsüzlük olduğu gerekçesiyle itirazda bulunmuştu. 14 gün boyunca çok sayıda kişiyi dinleyen mahkeme, oy sayımında usulsüzlükler tespit edildiği sonucuna vardı. Pazartesi günü sayılmaya başlanması gereken oyların pazar gününden itibaren sayılmaya başlandığı ve bazı sandıkların sandık görevlilerinin tamamı bulunmadığı halde oyları saydığı ortaya çıkmıştı. Avusturya'da 30 bin 863 oy farkıyla cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Yeşiller Partisi eski lideri Alexander Van der Bellen'in yerine üç kişilik bir komisyon seçimlere kadar vekalet edecek. Seçimlerin 25 Eylül veya 2 Ekim'de yapılması planlanıyor.
Türkiye

Diplomatların Gittiği Restorana Saldırı: 2 Ölü 
Bangladeş'in başkenti Dakka'daki diplomatik bölgede bir restoranda yaklaşık 20 kişiyi rehin alan saldırganlarla çatışmaya giren iki polisin öldüğü bildirildi. Yetkililer, büyükelçilik binalarının da yer aldığı Gülşen bölgesindeki Holey Artisan Bakery adlı restorana saldırı düzenleyen 8-9 kişiyle polis arasındaki çatışmada biri sivil 26 kişinin yaralandığını açıkladı. "The Daily Star" gazetesi, diplomatik kaynaklara dayandırarak geçtiği haberinde restoranda 20 ila 30 kişi bulunduğunu, bunlardan bazılarının yabancı olduğunu yazdı. Saldırıyı DAEŞ üstlendi. Merkezi ABD'de bulunan SITE İstihbarat Grubu, DAEŞ'e yakınlığıyla bilinen Amaq haber ajansının "Saldırıyı DAEŞ komandoları düzenledi" ifadeleri kullandığını duyurdu.
Milliyet

Alman Bakan'dan İncirlik Ziyareti 
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, dün, Türkiye ile Almanya arasında krize neden olan incirlik Üssü ziyaretini gerçekleştirdi. Von der Leyen, incirlik ziyaretinin ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la da bir araya geldi. görüşmeden memnuniyet duyduğunu belirten Von der Leyen, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı nedeniyle başsağlığı dileklerini ilettiğini belirterek, "Almanya teröre karşı Türkiye'nin yanında" dedi. Alman bakan tarafından belirtilen teröre karşı dayanışma kararlılığından duyduğu memnuniyeti aktaran Bakan Işık da, "dikkat etmemiz gereken bir nokta var, o da terör örgütleri arasında ayrım yapmamaktır. DAEŞ'e karşı mücadeleyi birlikte yürütüyoruz ve yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. Daha önce Alman bir Savunma Bakanı müsteşarı ile vekiller İncirlik'i ziyaret etmek istemiş, bu plan Türk yetkililer tarafından engellenmişti. Bunun üzerine Leyen ziyareti vekiller olmadan bizzat gerçekleştirme kararı aldı.
Star

Yeni Yardımcısını Yarışmayla Seçecek 
Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, yeni yardımcısını, televizyondan yayınlanacak bir yarışma programıyla seçecek. Rus medyasında çıkan haberlere göre 'Takım' (Komanda) adını taşıyacak yarışmaya katılacak adaylardan, Çeçenistan'ı geliştirme konusunda yeni fikirler ortaya koymaları istenecek. ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adayı olan iş adamı Donald Trump'ın hazırladığı 'Çırak' (Apprentice) adlı yarışmaya benzetilen seçmelerde, adaylardan dakik olmaları, verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeleri ve 7 gün-24 saat çalışmaya hazır olmaları istenecek. 22 Temmuz'a kadar başvuruların gerçekleştirileceği yarışmanın Çeçenistan'ın ünlü tatil yörelerinde çekileceği belirtiliyor.
Vatan

SPOR 

Yıllardır Fenerbahçe forması giyen Gökhan Gönül, Kartal oldu, sosyal medya sallandı… Beşiktaş'ın 4 yıllık anlaşma yaptığı ve dün resmi olarak transferini borsaya bildirdiği Gönül ilk defa siyahbeyazlı formayı giydi ve pozunu verdi… Bu olay sonrası twitter'da "Trend Topic" olan Gökhan Gönül iki camiayı karşı karşıya getirdi. Bir tarafta Fenerbahçeliler diğer yanda Beşiktaşlılar… Fenerbahçe taraftarı, Gönül'ün Beşiktaş'ı tercih etmesini eleştirirken geçmişten örnekler ve sözlerini verip eleştiride bulundu… Siyah-beyazlı taraftarlar ise yeni transfere deyim yerindeyse gönlünü açtı. Beşiktaşlılar'ın Gökhan Gönül'e destek vermesi ve sevgi göstermesinin perde arkasında ise üç neden vardı. Bir kaliteli bir futbolcu olması ve takıma yararlı olacağını düşünmeleri, diğeri ise ayak bileğindeki Kartal dövmesi ve son olarak da transfer sürecinde yaşananlar, Fenerbahçe'nin oyuncuya haksızlık ettiği düşüncesi… Siyah- beyazlılar, Gökhan her ne kadar uzun yıllar Fenerbahçe forması giymiş olsa da onun çocukluğundan beri Kartal gönüllü olduğunu düşünüyor…
Türkiye

Galler'in EURO 2016'daki göz kamaştıran yükselişi devam ediyor. Tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonası'na katılan Ejderhalar, 1- 0 geriye düştüğü maçta Belçika'yı 3-1'le devirdi ve yarı finale yükseldi. Maça hızlı başlayan Belçika 7. dakikada üst üste 3 defa golle burun buruna geldi. Carrasco, Meunier ve Hazard'ın kale önündeki şutlarını Galler savunmacıları adeta kaleci gibi engelledi. Ama kaçanlara fazla üzülmedi Belçika. Sadece 5 dakika sonra Nainggolan 25 metreden tam anlamıyla füze gibi gönderdiği şutla fileleri havalandırdı: 1-0. Galler 31'de kullanılan köşe vuruşunda Williams'ın kafa golüyle golü bularak skoru eşitledi: 1-1. Belçika ikinci yarıya çok istekli başladı. Lukaku ve Hazard'ın şutları az farkla auta çıktı. Gol Belçika'dan gelecek gibiydi ama sürprizlerin takımı Galler 55'te öne geçti. Rabson-Kanu ceza sahası içinde iki savunmacıdan sıyrılıp ağları sarstı: 2- 1. Son sözü 85'te Vokes'un kafa vuruşuyla söylemesiyle Galler tarihinin en büyük başarısına imza attı: 3-1. Portekiz ile Galler arasındaki finale yükselme maçı 6 Temmuz çarşamba günü oynanacak.
Türkiye

Fenerbahçe'de kadro dışı bırakılan ve takımdan ayrılması beklenen Diego Ribas'ta yeni bir tehlike belirdi. Henüz bir taliplisi çıkmayan Brezilyalı futbolcunun gitmemesi halinde A2 takımına gönderilmesi gündeme gelecek. Sarı-lacivertli kulüp benzer durumları birçok kez yaşamış ve ekonomik anlamda ciddi zarar çekmişti. Örneğin 2011-12 sezonunda toplamda 8 milyon euro maliyetle gelen Serdar Kesimal ve Henri Bienvenu, takıma hiçbir katkı veremedi. Bienvenu sadece 1 yıl sonra başka bir kulübe gönderilirken, Kamerunlu golcü yıllık 1 milyon euro da maaş aldı. Son 3 senede sadece 7 lig maçına çıkan Serdar ise önce kadro dışı kaldı sonra da A2 takımına gitti, bu süreçte Fenerbahçe'nin kasasından 5 sezonda 6 milyon euro maaş çıktı. Son olarak 2012-13 sezonunda Juventus'tan gelen ve büyük hayal kırıklığı yaratan Milos Krasic kabusu yaşanmıştı. 1 sezonu kirada geçiren ve 1 sezonu da A2 takımında bitiren Sırp oyuncu, 7 milyon euroya transfer edilmiş, 2.3 milyon euro yıllık maaşla toplamda 14 milyon euroluk bir maliyet çıkarmıştı. Diego Ribas ise 2014- 15 sezonunda bonservissiz gelse de 5 milyon euroluk imza parası ve 3.5 milyon euroluk yıllık maaşıyla dikkat çekti. Brezilyalı futbolcu, şimdiden 12 milyon euroluk harcama yaptırdı
Milliyet

Basketbol Milli Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri öncesi Filipinler ile deplasmanda yaptığı hazırlık maçını 84-76 kazandı. Ay-Yıldızlılar ilk periyodu 20-19 geride geçmesine rağmen 2. çeyrekte toparlandı ve devre arasına 40-33 önde girdi. İkinci yarı da etkili olan Milliler maçı 84-76 kazandı. Maçın son periyodunun başında rakip oyuncuyla tartışan Ömer Aşık, 4.faulünün ardından teknik faul aldı ve oyun dışı kaldı. Millilerde Ömer Aşık 5, Sinan Güler 13, Cedi Osman 10, Ali Muhammed 16, Furkan Korkmaz 2, Doğuş Balbay 1, Semih Erden 13, Melih Mahmutoğlu 8, Oğuz Savaş 2, Samet Geyik 12, Kenan Sipahi 2 sayıyla oynadı. Bu arada salonda yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle maç 5 dakika durdu.
Star

Galatasaray yeni sezon hazırlıklarına Sneijder krizi ile başladı. Hollandalı yıldız, takımının dün yaptığı ilk idmana katılmadı. Galatasaray ile Sneijder arasında bir süredir soğuk rüzgarlar esiyordu. Bu nedenle geçen hafta kulübe çağrılan oyuncunun menajeri Guido Albers'in Sneijder için "25 Temmuz'da kampa katılacak" ifadesini kullandığı ortaya çıktı. Yönetim ise Hollandalı 10 numaraya olumsuz yanıt vererek "1 Temmuz'da İstanbul'da olsun" mesajını yolladı. Sadece sezon sonunda milli takımlara giden oyunculara ekstra izin verildiği belirtildi. Sarı-kırmızılı kulüp her ihtimale karşı özel önlemini aldı ve Sneijder'in biriken tüm alacaklarını ödeyerek oyuncunun FIFA'ya başvurma yolunu da kapadı. G.Saray, Wesley Sneijder'e ilk etapta para cezası uygulayacak. Antrenmana gelmediği her gün için kesilecek cezanın10 bin euro olması bekleniyor. Sarı - Kırmızılı yönetimin bu tavırlarından sonra Sneijder'in gözden çıkardığı, futbolcu ve menajeri Guido Albers'e 10 milyon euronun G.Saray'a getirilmesi halinde Sneijder'in serbest kalacağını ilettiği belirtildi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme