3 Temmuz 2016 Pazar

03.07.2016 Genel Gündem03.07.2016 Pazar

GÜNDEM

Ayasofya'da 85 Yıl Sonra Ezan 
Ayasofya'da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in katıldığı Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah ezanı okundu. Ayasofya Müzesi'ndeki programa, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca'nın yanı sıra Uluslararası Kuran-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı. Görmez, Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısını İslam dinine açılmış bir savaş olarak nitelendirdi ve özetle şunları söyledi: "Kadir Gecesi öncesinde, bir iftar vaktinden sonra bayramın sevinci ve gölgesinin üzerimize düştüğü bir zamanda bu nasıl bir ideolojidir ki, havaalanında onlarca insanı hunharca katledebiliyor. Onları katlederken kendisini de katlediyor. Bunun, sıradan bir terör hadisesi değil aynı zamanda topyekûn İslam dinini bütün insanlığın gözünde itibarsızlaştırmak için ortaya çıkan bir cinayet şebekesi olduğunu görmemiz gerekiyor.
Hürriyet
 

PKK'nın Yer Altı Üssü İmha Edildi 
Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında PKK'lı teröristleri temizlemek için başlatılan 7. Kolordu ile 8. Kolordu'nun düzenlediği iki ayrı operasyon sürüyor. 8. Kolordu'nun sevk ve idaresinde yapılan operasyonun arama tarama faaliyeti sırasında terör örgütünün 250 metrekarelik dört odalı büyük bir sığınağı bulundu. Sığınağın içinde tuvalet ve banyo bile bulunuyor. Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor. Bölgede, 8. Kolordu Komutanlığı da terör örgütüne yönelik "Şehit Piyade Binbaşı Turgay Çelik-1 Operasyonu" gerçekleştiriyor. Operasyonda, bölgede güvenlik güçlerince tespit edilen ve teröristlerin kullandığı yer altındaki yaşam alanlarına girildi. İlçenin hakim tepelerine yerleşerek bölgeyi kontrol altına alan güvenlik güçleri, ormanlık alanlarda teröristlerce toprak kazılarak inşa edilen 16 sığınak ile 3 büyük mağara buldu. Şehit Piyade Binbaşı Tugay Çelik-1 operasyonu kapsamında; 28 Haziran'da PKK'nın en büyük sığınaklarından biri bulundu. 250 metrekarelik dört odalı sığınağın içerisinde tuvalet ve banyo da bulunuyor. İçinde 500 teröristi giydirebilecek giyim malzemesi ile 50-60 PKK'lının bir kış boyunca yaşamını idame ettirebileceği kadar gıda maddesi bulunan sığınak, Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile kullanılamaz hale getirildi. Sığınakta 3 ton gıda malzemesi, 420 adet kıyafet, 15 adet beyaz kış kıyafeti, 14 adet battaniye, 10 adet halı, 12 adet hasır, 20 adet 100 litrelik bidon, 20 adet büyük tüp, 10 adet küçük tüp, 60 adet pil, çok sayıda atlet 250 metre kablo, çok miktarda yaşam malzemesi ve tıbbi malzeme bulundu.
Milliyet

Tünelde Facia: 5 Ölü 
Korkunç kaza Bolu-Zonguldak yolunun Mengen İlçesi çıkışındaki Dorukan Tüneli'nde meydana geldi. Gebze'de oturan TIR şoförü 48 yaşındaki Cevat Ceylan, 3 kızı ve yeğenini yanına, ailesinden 5 kişiyi de dorseye yüklediği TIR'a alıp bayram tatili için Karabük'ün Yenice İlçesi'ne gitmek üzere yola çıktı. Bolu'nun Mengen İlçesi yakınlarına geldiğinde ilk belirlemelere göre direksiyon başında uyuklayan Cevat Ceylan'ın kontrolünden çıkan TIR, Dorukan Tüneli girişindeki bariyerlere ve tünel duvarına çarptı. Duvarda sürtünerek durabilen TIR'ın dorsesindeki tinerler alev aldı. Alev topuna dönen dorsedeki- TIR'da bulunan Murat, Elvan, Havva, Kürşat ve Erkan Ceylan, kendi imkanlarıyla araçtan çıkıp dorseden atlayarak canlarını kurtardı. Bunlardan Murat ve Elvan Ceylan hafif yaralanırken, alevlerin sardığı çekicide bulunan sürücü Cevat Ceylan ile kızları Elif Nur Ceylan (22), Beyza Nur Ceylan (19), Ayşe Nur Ceylan (17) ve yeğeni Umut Talha Nur Ceylan (3.5) diri diri yanarak can verdi. Ölenlerden 4'ünün cesedi çekicide, sürücü Cevat Ceylan'ın cesedi de tünel içinde TIR'dan 20 metre uzaklıkta yanmış olarak bulundu. Ceylan'ın, son anda alev topuna dönen çekiciden çıkmayı başardığı ancak tutuşan elbiselerini çıkaramadığı için fazla gidemeden yanarak öldüğü sanılıyor.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 125,2968-125,4803 
ABD Doları 2,9027-2,9052/Euro 3,2320-3,2360/İngiliz Sterlini 4,8500-4,8566

Türkiye'ye Geleceklere Gümrük Rehberi 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yaklaşan bayram nedeniyle yurtdışından Türkiye'ye gelecek vatandaşlar ve turistler için gümrük rehberi hazırladı. Rehberde, mevzuat çerçevesinde Türkiye'ye girişte ve çıkışta yolcu beraberinde getirilebilecek/götürülebilecek eşyaların sayısı ve miktarı hakkında bilgi verildi. Değeri 15 bin doları aşmayan ve ticari amaç taşımayan şahsi ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyalar yurda getirilebiliyor ve yurtdışına çıkarılabiliyor. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurtdışına çıkarılması için girişte beyan edilmesi veya Türkiye'den satın alındığının kanıtlanması gerekiyor. Çikolata, şekerden mamul yiyecekler iki kilo; cilt bakım ürünü ve makyaj malzemeleri 5 adetle sınırlanıyor. Veteriner sağlık raporu şartıyla evcil hayvanlardan sadece kedi, köpek, kuş ve balık Türkiye'ye getirilebiliyor. Kedi, köpek, kuş sayısı 2'yi; akvaryum balığı sayısı ise 10'u geçemiyor. Umre ve Hac dönüşü getirilebilecek hurma miktarı ise 50 kiloyla sınırlandırılıyor.
Hürriyet

Topyekûn Bayram! 
Ramazan Bayramı tatilinin kötü giden turizm sezonuna destek olması açısından 9 güne çıkarılması; ulaşım, gıda ve turizm sektörlerinde topyekün bayrama neden oldu. Antalya'dan Ege kıyılarına otellerde bayramda doluluk oranı ortalaması yüzde 80'e ulaşırken, henüz tatil planı yapmayanlar için son dakika fırsatları da devam ediyor. Tatilin sektöre bir rahatlama getireceğini öngören sektör temsilcileri, Rusya ve İsrail ile olumlu gelişmelerin yaşanmasına bağlı olarak umutlarını arttırdı. Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, tatilde Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Çeşme gibi tüm kıyıların tercih edildiğini dile getirirken, ortalama tatil süresinin 4.5 gün olduğunu açıkladı. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, bazı otellerin yüzde 100 bazılarının yüzde 80 doluluğa ulaştığını belirterek, bu bayram tatilinde rezervasyonların yüzde 30-35 arttığını kaydetti. Bayramda Muğla'nın ilçelerinde 4 milyon turistin tatil yapacağı belirtiliyor. Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, yüzde 100'e yakın doluluğa ulaşıldığını belirterek, "Dış politikadaki olumlu gelişmelerin faydası olacağına inanıyorum. Rusya ve İsrail ile olan olumlu gelişmeler de turizme olumlu olarak yansıyacak. Ağustos ayında etkileşimlerini görmeye başlarız. 2017 yılı için daha da iyi olacağını umut ediyorum" dedi. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu da, bayram nedeniyle yaşanılacak olan doluluğun koca bir seneyi tolere etmesini beklemediklerini belirterek, "Doluluklar can simidi olacak nitelikte. Turizmciye nefes aldıracak" dedi. Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği Başkan Yardımcısı Abdullah Keleş ise, yurtiçinde yurtdışında bütün vatandaşların bu yıl tatillerini kendi ülkelerinde geçirmelerini tavsiye etti.
Türkiye

Sanayiyi Güneye Yayacak 
Türkiye'nin en büyük altyapı projelerinden olan ve cuma günü hizmete giren Osmangazi Köprüsü, birçok avantajı beraberinde getirecek. Köprü sayesinde ulaşım imkânın oldukça rahatlaması, İstanbul ve Kocaeli'de sıkışan sektörleri rahatlatacak. Sanayi, lojistik ve hizmet başta olmak üzere çok sayıda sektör; Yalova, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale havzasına doğru yatırımları genişletecek. Böylece güneyin de daha fazla kalkınması sağlanacak. Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Ulaştırma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Osmangazi Köprüsü'nü Türkiye'nin "yeni atar damarı" olacağını söyledi. Köprünün bir ucunun Altınova, diğer ucunun da Dilovası'na bağlandığını hatırlatan Bozdoğan; normal şartlarda 1.5 saatlik yolun, köprü kullanılarak 4-6 dakikada geçilebildiğine dikkati çekti. Bozdoğan, bu durumun ekonomik ve çevresel olumlu etkileri olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ege ve Akdeniz havzasındaki ekonomik değeri olan mal ve hizmetlerin buraya veya o bölgeye transferini bir mesai gününde yapmayı başarmış olacağız. Aynı mesai saati içinde çalışan, burada da orada da olabilecek. İstanbul ve Kocaeli'ye sıkışan sanayi, lojistik ve hizmet sektörleri bundan kurtulacak. Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale havzasına doğru yatırımlarını genişletebilecekler. Mal ve hizmetlerini rahatlıkla sunabilecekler. Proje, Batı Anadolu Bölgesi'nin hem İstanbul hem de Avrupa ile olan bağlantısını sağlayan önemli bir ağ. Bu yol Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olduğunda, Trakya'daki malların Ege ve Avrupa'ya transferinde önemli rol oynayacak."
Türkiye

Otoda Yarıyıl Karnesi: İyi 
Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışlarında, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde hafif de olsa bir artış yaşandı. Satışlar, yüzde 1.45 artışla 438 bin 817 olarak gerçekleşti. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) açıkladığı verilere göre bu yılın ilk yarısında binek otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.24'lük artış yaşayarak 338 bin 482 adede yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde 327 bin 846 adetlik binek otomobil satışı gerçekleşmişti. Bununla birlikte hafif ticari araç satışları ise geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 4.17 düşüş yaşayarak 100 bin 335 adede geriledi. Bir önceki yılın aynı döneminde hafif ticari araç satışları 104 bin 704 olarak gerçekleşmişti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar, 2016'nın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.45 artış kaydederek 438 bin 817 adet oldu. Haziran ayında ise otomotiv pazarı, Ramazan dönemine rağmen yaz tatili öncesinde hareketli günler yaşadı. Nitekim otomobil ve hafif ticari araç satışları toplamda geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 6.25 arttı. Geçtiğimiz ay binek otomobil ve hafif ticari araç olmak üzere toplam satışlar 91 bin 540 adet oldu. Geçen yılın haziran ayında bu rakam 86 bin 158 adet olmuştu. Haziran ayında binek otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.94 artışla 71 bin 111 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın haziran ayında otomobil satışları 67 bin 766 adetti. Hafif ticari araç satışları ise haziranda beklenmedik bir artış yaşadı ve 2015'in haziran ayına göre yüzde 11.08 yükseldi. Geçen ay 20 bin 429 adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleşti.
Milliyet

Turizmde BM İle Kriz Yönetimi 
Turizm sektöründe Rusya ile normalleşmenin sağlanmasına yönelik atılan adımların ardından Türkiye önemli bir işbirliğine daha gidiyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ile işbirliğinin kapsamı genişletiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve BMDTÖ, turizm sektöründe kriz yönetimi, ürün geliştirme, destinasyon, tanıtım ve pazarlaması gibi konularda ortak seminer, konferans ve eğitim programları düzenleyecek. Yeni projeler geliştirecek. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırı sonrası mektupla desteklerini ileten ve seyahat acentelerine 'Türkiye'yi terk etmeyin' çağrısı yapan BMDTÖ Genel Sekreteri Taleb Rifai'yi telefonla arayarak teşekkür etti. Görüşmede Bakanlık ile BMDTÖ'nün işbirliği konuları da gündeme geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede turizm sektöründe iş birliğinin kapsamını genişleten mutabakat zaptının, gelecek ay örgütün İspanya'daki merkezinde imzalanmasına karar verildi. Bakan Avcı, bu ayın sonunda İspanya'nın başkenti Madrid'teki BMDTÖ merkezinde Rifai ile 'Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Arasında Mutabakat Zaptı'nı imzalayacak. Rifai ile görüşmesini değerlendiren Bakan Avcı, terörün sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın ve insanlığın sorunu olduğunu belirtti. Turizmin uluslararası ilişkilerde son derece yapıcı etkisi bulunduğunu dile getiren Avcı "Sayın Rifai ile yaptığımız görüşmede, gerek Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ile gerekse üye ülkeler ile özellikle kültür turizmi alanında yapılabilecek işbirliği olanaklarını görüştük" dedi.
Star

Türkiye 5g'ye Hazırlanıyor 
Haberleşmede 4,5G teknolojisiyle tanışan Türkiye'de, 5G teknolojisinde söz sahibi olabilmek için yürütülen çabalara bir yenisi daha eklendi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 5G teknolojilerinin tasarlanması ve prototiplerinin geliştirilmesine yönelik projelere destek verecek. TÜBİTAK, Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında gündemine genişbant teknolojilerini aldı. Yeni nesil servisler ve nesnelerin interneti ile birlikte mobil veri trafiğinin mevcut trafiğe göre katlanarak büyüyeceği öngörülüyor. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla 5G mobil teknolojilerin tasarlanması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar hız kazanıyor. Bu kapsamda, standardizasyonu devam eden 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde Türkiye'deki üniversite ve firmaların katkılarının artırılmasına ihtiyaç duyuluyor. 'Yeni nesil modülasyon ve kodlama teknolojilerini kullanan 5G modem prototiplerinin geliştirilmesi', '5G cihazdan cihaza veri iletişim protokollerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi', 'Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Milli Frekans Planı dikkate alınarak esnek frekans ve bant genişliği kullanan yeni nesil radyo erişim ağı teknolojileri geliştirilmesi' ve 'Farklı yeteneklerde cihazların haberleşmesine yönelik ortaklaştırılmış ağ erişim teknolojileri' alanlarındaki Ar-Ge faaliyetleri çağrı kapsamında desteklenecek. '5G sistemleri için yazılım tanımlı ağ ve ağ fonksiyonu sanallaştırma teknolojilerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi', 'Ağ kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik bilişsel 5G ağ yönetim ve planlama teknolojilerinin ve yazılımlarının geliştirilmesi', '5G için güvenlik protokollerinin geliştirilmesi' ve '5G için test/simülatör cihazlarının geliştirilmesi' amacıyla yürütülecek çalışmalar da desteklerden yararlanabilecek. Projelerin desteklerden faydalanabilmesi için en az bir üniversiteden ve/veya araştırma merkezinden danışmanlık alınması şartı aranacak. Çağrı kapsamında bütçesi 4 milyon liraya kadar olan projelere destek verilecek. Destek oranı büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 olarak uygulanacak.
Star

Havalimanı Mağdurlarına Aylık Ve Terör Tazminatı 
İstanbul, Ankara, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır. Bu sefer adres Atatürk Havalimanı… Son 5 yılda gerçekleşen 15 saldırıda 266 vatandaşımız vefat etmiş, 765 kişi yaralanmıştı. İstanbul'un kalbinde, hava trafiğinin en yoğun olduğu limanlardan birinde haince planlanan saldırı sonucunda ben yazımı yazarken 44 vatandaş hayatını kaybetmiş, 239 kişi de yaralanmıştır. "Vatandaş" diyorum, çünkü anavatan toprağındaki herkes bizim için vatandaş… Ortaya çıkan bu tabloyla hayatını kaybedenlerin sayısı maalesef 310'e yükselirken yaralılarımız bin kişinin üzerinde olmuştur. Terörün dini, dili, ırkı yok… Ülkeler, şehirler farketmeksizin canevinden vuruyor insanoğlunu… Ölüm; genci, yaşlısı, çocuğu, kadını, erkeği ayırmadan geldi. Yer hizmetlisi çalışanları, taksi şoförleri, gümrük muhafaza memuru ve özel güvenlik çalışanları kısaca görevini yapmaya çalışan, sevdiklerine kavuşmayı bekleyenleri zamansız aldı götürdü. Peki, bizim elimizden ne gelir? Acının bir yerine nasıl dokunabiliriz dedik. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralılarımıza sağlanan hakları yazarak bir nebze olsun destek olabilmek istedik. 5233 Sayılı Kanun, "Terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle maddî zarara uğrayan kişilerin, bu zararlarının karşılanmasına ilişkin esas ve usulleri" belirlemektir. Bu kanun kapsamında; tüm yaralıların hastane giderleri devlet tarafından karşılanacak. Geçici ya da sürekli iş göremezlik geliri ve tedavi hizmetleri verilecek. Hayatını kaybeden vatandaşlara bakıldığında, sigortalı çalışanlar 4/a statüsünden, taksi sahibi ise 4/b statüsünden iş kazası sayılacaktır. Hava alanında görevli, çalışanlar açısından 4/c statüsünde vazife malullüğü hakkında işlem uygulanacaktır. İş kazasından dolayı gelir ve cenaze ödeneği ödenecektir. Ayrıca ölenlerin yakınlarına; 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün (4/a) olması halinde aylık bağlanacaktır. 4/b ve 4/c statüsünde olanlara ise 5 yıl sigortalılık süresi 1.800 günle aylık bağlanacaktır.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Suriyelilere Vatandaşlık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kilis'teki iftarda Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık müjdesi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 7 Aralık Üniversitesi'nde Kızılay'ın verdiği iftarda Kilisliler, Suriyeli sığınmacılar, şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi: "Vatansız olmak çok zor fakat vatanından ayrı kalmak çok daha zor. Tabi bazı soysuzlar var. Onlar için millet, devlet hiç ifade etmez. Sorsanız küresel yakıştırmalar yaparlar. Kendini bilmeyenlerin vatan diye bir derdi elbette olmaz. Burada bulunan muhacir ve ensar tüm kardeşlerim vatanın ne demek olduğunu çok iyi bilir. Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarımızın hududu biziz kardeş olarak. Vatanınızdan uzak değilsiniz. Sadece evinizden, toprağınızdan uzaksınız. Bu akşam bir müjde vermek istiyorum. Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın attığı adımlar var. Bakanlığımız oluşturduğu ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize, bu yardımı, bu desteği yaparak vatandaşlık imkanını vereceğiz. Türkiye olarak Suriye konusunda 6 yıl önce neredeysek bugün de aynı yerdeyiz. Suriye'nin başındaki zalimdir bu işi buraya getiren. PYD'li YPG'li teröristten, DAEŞ'liden daha ileri bir teröristtir. Bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecektir. 6 yıl önce Suriye halkının sesine kulak verilsin, bunlar güçle baskıyla olmaz diyorduk. Bugün de aynısını söylüyoruz. Kendisiyle ailecek görüşüyorduk. 'Baban gibi olmazsın' diyorduk. Gülüyordu. Demek ki iki dünyası vardı. 6 yıl içerisinde gerçek dünyası ortaya çıktı. Medeniyet ülkesi, tarih ülkesi Suriye'ye bu adam yazık etti. Dış güçlerin müdahalesi olmasaydı, terör örgütleri karıştırılmasaydı, rejim olmasaydı bugün Suriye özgür bir ülkeydi. DAİŞ denilen bu amaçla ortaya sürülmüş bir kukladır aslında. PYD YPG örgütler aynı amaçla güçlendirilmiş taşeronlardır. Avrupa ülkelerinde birkaç terör eylemlerinin ardından nasıl bir telaş, panik yaşadıklarını gördük. Buradan bir kez daha batıya ve tüm dünyaya bu ateşi kaynağında söndürme çağrısı yapıyorum. Mevcut rejimin Suriye halkını bir arada yaşatma kabiliyeti kalmamıştır."
Hürriyet

5. Parti Çıkmaz 
MHP'de Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye rakip 4 genel başkan adayı Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ dün 10 Temmuz kurultayının iptal edilmesinin ardından ilk kez biraraya gelerek yeni yol haritası üzerinde çalıştı. Eski milletvekili Oğan, "Bütün çabamız, bütün gayretimiz kasımda AKP'nin erken bir seçimle MHP'yi hazırlıksız yakalamasını engellemek. Bu sebeple de ne pahasına olursa olsun bu kurultayın yapılacağından kimse şüphe etmesin. Hiç kimse koltuğunda 2018'e kadar rahat oturamayacak" dedi. MHP grubunda ayrışma ve "beşinci parti" konusunda ise Oğan, "Buralardan beşinci parti çıkmaz. Buralardan MHP'nin kurultayını yapması ve bir genel başkan seçmesi çıkar, onun dışında bir şey çıkmaz" açıklamasını yaptı. Toplantının ardından dört aday, Ramazan Bayramı'ndan sonra yeni buluşma için anlaştıklarını açıkladılar. Oğan, "Bundan sonra birlik ve beraberliğimizi devam ettireceğiz inşallah" derken, Özdağ, "Ayın 11'inde tekrar bir araya geliyoruz, bunları çok ayrıntılı görüşeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci gerçekleştireceğiz ve kongremizi yapacağız" dedi. Aydın da "Şu anda bir plan yok, bayramdan sonra" demekle yetindi.
Hürriyet

'Teşkilat Yetkisi MKYK'da Kalsın' 
Ak Parti'de 29 Nisan-24 Mayıs arasında başdöndürücü bir hızla gerçekleşen değişim sürecinin bir anlamda fitilini ateşleyen, "teşkilatlarla ilgili yetki devri" konusunda, sürpriz bir gelişme yaşandı. Milliyet'in aldığı biliye göre 22 Mayıs'taki olağanüstü kongrede genel başkan seçilen ve 24 Mayıs'ta hükümetini kuran Başbakan Binali Yıldırım, genel başkan ve Başbakanlık'ta ilk ayını doldurduğu döneme denk gelen 24 Haziran'da partisinin yetkili kurulları MYK ve MKYK'yı peş peşe topladı. Bu toplantılar öncesi bazı parti kurmayları, MKYK'nın 29 Nisan toplantısında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geri aldığı teşkilatlarla ilgili yetkisinin yeniden genel başkana verilmesi gerektiği düşüncesini dile getirdi. Parti kurmayları konunun MKYK'da gündeme getirilmesini önerdi. Ancak Yıldırım, Davutoğlu'nun uğruna genel başkanlığı bıraktığı yetkinin, MKYK'ca yeniden genel başkana devredilmesi önerisine sıcak bakmadı ve, "yetki MKYK'da kalsın" dedi. Parti kurmayları konuyla ilgili Milliyet'e, "Sayın Genel Başkan'a yetkiyi geri vermeyi önerdik, ancak 'Kalsın' diyerek istemedi. Neden, çünkü şu anda parti yönetiminde herhangi bir görüş ayrılığı yok. Yönetim kadrolarında tam bir uyum var. O yüzden de yetkinin MKYK ya da Genel Başkan'da olması fark etmiyor. Ama şimdilik yetki MKYK'da kalsa bile, ilerleyen süreçte bu böyle kalmaz. O yetki Genel Başkan'a verilir" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet

'Kimse Koltuğunda Rahat Oturamayacak' 
Cumhuriyet Başsavcılıkları, Ramazan Bayramı'nın ardından, TBMM tarafından Adalet Bakanlığına gönderilen ve bakanlıkça iade edilen 682 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili 139 milletvekilini ifadeye çağırmaya başlayacak. Adalet Bakanlığında bekleyen ve aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 57 milletvekili hakkındaki 117 dosyanın savcılıklara gönderilmesiyle, resmen yargı süreci başlamıştı. Adalet Bakanlığının, Anayasa değişikliğinin ardından, TBMM'ye göndermeyerek, doğrudan iade ettiği 117 dosyaya ilişkin işlemleri yapılmaya başladı. İlgili Cumhuriyet Başsavcılıkları, bugüne kadar aralarında HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş, Yüksekdağ ile HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım, Burcu Çelik Özkan, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır'ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekillerini ifadeye çağırdı. Henüz ifade veren tek isim ise Sındır ise Bornova Belediye Başkanlığı döneminde İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararları yerine getirmediği ve yaptığı bazı işlemler nedeniyle "Görevi ihmal etmek ve görevi kötüye kullanmakla" suçlamasıyla hazırlanan dosya kapsamında ifade verdi.
Vatan

DÜNYA 

Fransa'da 'Soykırımı İnkâr' Tasarısı 
Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu'nda 'eşitlik ve vatandaşlık' yasa tasarısıyla ilgili oylama sırasında kabul edilen bir değişiklik önergesiyle 'adalet ve yargı tarafından tanınmış savaş, soykırım ve insanlık suçlarının inkârının ve sıradanlaştırılmasının cezalandırılması' kararlaştırıldı. Hükümetin sunduğu değişiklik önergesi, söz konusu suçu işleyenlerin bir yıla kadar hapis ve 45 bin euro'ya kadar para cezası talebiyle yargılanmalarını öngörüyor. Ulusal Meclis'te kabul edilen değişikliğin yasalaşması için önce yasa tasarısının tamamının Ulusal Meclis'te, ardından da Senato'da oylanması gerekiyor. Bazı basın yayın organları değişiklik önergesini 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarıyla ilişkilendirmiş olmasına rağmen metinde 1915 olaylarına atıf olmadığı görülüyor. 2012'de Fransa Anayasa Konseyi, 'Ermeni soykırımının inkârının cezalandırılması' ile ilgili yasayı, "ifade özgürlüğüne aykırı" olduğu gerekçesiyle iptal etmişti. Bugün Ulusal Meclis'te kabul edilen değişikliğin Anayasa Mahkemesi kararını dikkate aldığı anlaşılıyor.
Hürriyet

Restoranda Dehşet 
Bangladeş'in başkenti Dakka'da DAEŞ'li teröristler ağırlıklı olarak yabancı uyrukluların gittiği bir restoranı iftar saatinde bastı. Teröristler içeri girer girmez bombalar patlattı. 12 saat süren kurtarma operasyonuna ordu güçleri de katıldı. Teröristlerden 6'sı ölü biri ise sağ olarak ele geçirildi. 13 rehine sağ olarak kurtarılırken, 2 polisin öldüğü açıklandı. Bu arada, DAEŞ'li teröristlerin Bangladeşli rehineleri ayırdıkları ve 20 yabancı rehineyi kurşuna dizerek öldürdükleri öğrenildi. Terörle mücadele yemini eden Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, "Bunların dini yok, inandıkları tek şey terör" dedi.
Türkiye

Kraliçe'den 49 Yıl Sonra İlk Ziyaret 
Danimarka Kraliçesi II. Margrethe 49 yıl aradan sonra ilk kez resmi ziyaret için Türkiye'ye gelecek. Kraliçe, 1967'de Prenses iken evlendiği Fransız asıllı eşi Prens Henrik ile balayına Kuşadası'na gelmişti. Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı olarak yapılan basın açıklamasında, Kraliçe II.Margrethe'nin 17-19 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacağı belirtildi. Ziyaret, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2014'te ilk Türk devlet adamı olarak Danimarka'ya yaptığı geziye, iade-i ziyaret maksadını taşıyor. Türkiye'nin 80 milyona yakın nüfusu ve yıllık yüzde 4 büyümesiyle gelişmekte olan ülke olduğu ve Danimarka şirketleri için önemli bir piyasa olduğu belirtilirken, ziyaret sırasında sağlık sektörü ve yeşil enerjinin ön planda olacağı ifade edildi.
Milliyet

Gazze'nin Suyuna İsrail Roketi 
Türkiye ile vardığı mutabakat kapsamında Gazze'ye uyguladığı ambargoyu yumuşatma sözü veren İsrail yönetimi, dün sabah saatlerinde bölgedeki çeşitli mevzileri vurdu, ölen ya da yaralanan olmadı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail uçakları sabahın erken saatlerinde Cibaliya beldesinde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait mevzilerin yakınındaki boş araziyle Beyt Lahiya'da İslami Cihad Hareketi'ne bağlı Kudüs Seriyyeleri'ne ait bir mevziyi vurdu. Saldırılarda ayrıca Ez-Zeytun mahallesinde bulunan su kuyusu açma ekipmanlarını içeren bir atölye de hedef alındı. İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee önceki gece yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in güney kesiminde Gazze sınırındaki Sderot'da bulunan bir binaya roket mermisi düştüğünü belirtmişti.
Star

AB'de Kalmak İçin Sokaklara Döküldüler 
İngiltere'nin başkenti Londra'da dün 50 bini aşkın kişi ülkenin AB'den ayrılmasıyla sonuçlanan referandumu protesto etmek için sokaklara döküldü. 'Avrupa için yürüyüş' adıyla çağrısı yapılan protesto gösterisi, sosyal medya üzerinden örgütlendi. AB bayraklarıyla gösterilere akın eden protestocular, "AB'yi seviyoruz", "İngiltere AB içinde olmalı", "AB demek barış demek" "Bölünmüş Avrupa tehlikelidir" yazılı pankartlar taşıdı. AB yanlıları attıkları sloganlarla ülkenin AB içinde daha güçlü bir konumda olacağını savunarak, 'Brexit' (AB'den ayrılık) kararını protesto etti. Gösterilerin büyük çoğunluğunu oluşturan gençler, ikinci bir referandumun yapılması gerektiğini savundu. İngiltere'de seçmenlerin yüzde 52'si 23 Haziran'daki AB referandumunda üyeliğin devamına 'hayır' demişti. Komedyen Mark Thomas, gösteride yaptığı konuşmada referandum kampanyası boyunca yüksek oranda yanlış bilgi paylaşıldığını ve insanların yanıltıldığını savundu. Bazı göstericiler de, protestolar sayesinde milletvekillerine, İngiliz halkının aslında AB'den ayrılmadığı mesajını vermeyi amaçladıklarını söyledi. Referandumun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, AB'den ayrılma müzakerelerinin yeni bir başbakanla yürütülmesi gerektiğini ifade ederek, başbakanlık görevini bırakacağını açıklamıştı.
Vatan

SPOR 

Milli sporcu Ahmet Arslan, İtalya'nın Arco şehrinde düzenlenen 15'inci Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda üçüncü oldu ve podyumda yer aldı. Red Bull sporcusu olan Arslan, geçtiğimiz ay düzenlenen Türkiye Dağ Koşusu Şampiyonası'nda şampiyon olarak İtalya'da Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmıştı. Arslan yarış sonrası, "2 yıl podyumdan uzak kaldıktan sonra bu derece tatmin edici. Hedefim 2017 yılı Avrupa Şampiyonluğu'nu kazanmak" sözlerini kullandı.
Türkiye

Ve Fenerbahçe'de Gökhan Gönül'ün boşluğu çabuk dolduruldu: Gregory van der Wiel… Sarı-lacivertliler geçen hafta İstanbul'a getirip şehri ve tesisleri gezdirdiği Hollandalı oyuncunun transferini bitirdi… Oyuncu ile görüşmelere başlandığı borsaya bildirilirken, 28 yaşındaki Hollandalı futbolcu Van der Wiel'in pazartesi günü İstanbul'a geleceği ve küçük detaylar da görüldükten sonra resmi imzaların atılacağı öğrenildi. Oyuncu ardından takımın Topuk Yaylası'ndaki kampına katılacak. Transferdeki ince ayrıntı ve detay ise futbolcunun alacağı ücretle ilgili… Fransa şampiyonu PSG ile sözleşmesi sona eren sağ bek burada bonuslarla birlikte senelik 3 milyon avroya yakın kazanıyordu. Wiel, Fenerbahçe'ye ise senelik 2.2 milyon avroya "evet" dedi. Bonuslarla birlikte ücretin 3 milyon avroyu bulması söz konusu… Anlaşma 3 yıllık. Hollandalı'nın bu tercihinde Dirk Kuyt'ın etkisi büyük. Sarı-lacivertlilerin eski yıldızının Van der Wiel'e Fenerbahçe ile ilgili çok pozitif bilgiler aktardığı ve "Hiç düşünmeden git" dediği belirtiliyor. Sağ bek orjinli olan ve orta sahada oynama özelliğine de sahip Gregory van der Wiel, kariyerine Ajax'ta başladı. Burada 7 sezon oynadıktan sonra 2012'de PSG'ye geçti ve 4 sezon üst üste şampiyon olan kadroda yer aldı. Hollanda Milli Takımı formasını da giyen Wiel geçen sezon toplam 27 maçta 2 gol atıp 5 asist yapmıştı.
Türkiye

Wesley Sneijder'in Galatasaray'ın sezon açılışına gelmeme nedeninin oğlu için yaptırdığı vaftiz töreni olduğu anlaşıldı. Sarı-Kırmızılı yıldızın geçen yıl İstanbul'da dünyaya gelen oğlu Xess Xava için dini tören yapılacağını Teknik Direktör Jan Olde Riekerink'e bildirdiği ve izin aldığı ileri sürüldü. Ancak Galatasaray Yönetimi'nin, Sneijder'in bu gerekçesini kabul etmediği vurgulandı. Cim-Bom'un, gelmediği her gün için Hollandalı yıldıza para cezası uygulamakta kararlı olduğu bildirildi. Wesley Sneijder için günlük 10 bin euro ceza kesileceği öğrenilirken, deneyimli oyuncunun buna itiraz ederek, cezayı ödememenin yollarını araması bekleniyor. Öte yandan Sneijder'in İstanbul'a geleceği tarihi de yönetime ilettiği kaydedildi. Buna göre Hollandalı futbolcu 7 Temmuz'da Türkiye'ye gelerek takımla çalışmalara katılacak. Sarı-Kırmızılı takımın Florya Metin Oktay Tesisleri'nde sürdürdüğü yeni sezon hazırlıklarında yer alacak Hollandalı 10 numara, daha sonra 10 Temmuz'da İsviçre'ye gidecek olan Galatasaray kafilesine dahil olacak. Cim- Bom'un Danimarka ve İsveç'i de kapsayan yurt dışı kampında çalışmalara katılacak olan Sneijder, oynanacak hazırlık maçlarında da forma giyerek kendisini test edecek.
Star

Beşiktaş transferde atağa kalktı. Oyuncu satamadığı için yeni transferlere kaynak bulamayan ve bu nedenle bonservissiz veya kiralık oyunculara yönelen Beşiktaş, kaleci Fabricio ve Gökhan Gönül'den sonra 3. transferini de bitirmeye çok yaklaştı. Kartal'ın son gözdesi Chelsea'nin stoperi Kenneth Omerou. 22 yaşındaki oyuncuyu kiralamak için İngiliz ekibi ile anlaşan Siyah Beyazlılar, kısa bir zaman içinde bu transferi KAP'a bildirecek. Kartal Omerou ile bir süredir ilgileniyordu. Başkan Orman'ın devreye girmesiyle anlaşmanın tamamlandığı belirtildi. Geçtiğimiz sezonu Kasımpaşa'da kiralık olarak geçiren 22 yaşındaki Nijeryalı stoper, Süper Lig'de 25 karşılaşmada görev yapmıştı. Genç yaşına rağmen ülkesinin milli takımında da 28 kez forma giyen Omerou için Chelsea'ye kiralama bedeli ödenmeyeceği öğrenildi. Kenneth ONerou'ya ise yıllık 1 milyon 100 bin euro verileceği ifade edildi.
Star

Siz daha ne olduğunu bile anlamadan İtalyanlar bitiş düdüğüne kadar uyutur herkesi. Kilitlerler oyunu ne olduğunu bile anlamazsınız. Savunma futboluna burun kıvıran varsa futbol adına pek de sohbet edilecek bi' şeyleri yoktur… 'Keyif vermez savunma futbolu' bir yorumdur ama bunun bir futbol sanatı olduğu ise tartışılmazdır. Penaltılara kadar gidilmesi iki takımın da takım oyununa gölge düşürmez 65'e kadar dayanabildi İtalyan savunması Panzerler'e karşı… Neuer'in vuruşu ile başlayan atakta sol çizgide Mario Gomez topla buluştu, 3 kişiyi oyundan düşürdü. Hector'un atağa katılmasını fırsat bilen Gomez soldan ceza sahası içinde buluşturdu topu Hector ile.. İçeri çevirdiği topta ise Mesut Özil ağları bulan isim olmayı başardı. Golü yiyen taraf İtalya olunca rüzgar da tersine döndü. İtalya bu kez yarı sahasından çıkıp oyunu diğer yarı alana yıkan taraftı. Almanlar, İtalya'ya bir gol daha atmak için yüklenmenin hata olacağını düşünüp hiçbir zaman geri adım attılar. BU kadro yapısıyla hücumda en kısır takım gözüken İtalya, Boateng'in hatası -ahmaklık bile denir- ile golü buldu… Kornerden gelen topta iki elini de havaya kaldırıp tamamen açarak çıkan Boateng'in eline çarpan top penaltı olarak avantaj getirdi İtalyanlar'a.. Bonucci 77'de Neuer köşeyi bilse de onun bile uzanamayacağı yere yollayıp topu beraberliği getirdi. Kalan zamanda gol çıkmadı, uzatmalarda da İtalya yarı sahasında kabul edip oyunu alan savunmasının en iyi örneklerinden birini verdi. Seri penaltılara kadar giden maçta Neuer, Buffon'u avlayan taraf oldu ve Almanlar yarı finale adını yazdırdı.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme