4 Temmuz 2016 Pazartesi

04.07.2016 Genel Gündem


04.07.2016

GÜNDEM

İlk Şart Uyum
Suriye'deki içsavaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verilen 2 milyon 746 bin Suriyeli'ye, topluma entegrasyonları sağladıktan sonra vatandaşlık hakkı tanınacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamasıyla, Türkiye'ye sığınan ve 2 milyon 746 bini kayıt altında olan yaklaşık 3 milyon Suriyeli ile ilgili strateji çalışması önem kazandı. Türk vatandaşlığı koşullarının, Suriyeliler için esnetileceği belirtiliyor. Hükümet, yasadaki vatandaşlığa hak kazanma koşullarını taşımayan Suriyelilerin, beklemeden vatandaşlığa alınması için nasıl bir yol uygulanacağı üzerinde çalışıyor. Bunun için ya şu anki Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alınma işlemi uygulanacak veya Vatandaşlık Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikle Suriyelilerin vatandaşlığa alınması kolaylaştırılacak. Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor. Entegrasyonda 'Türkiye'deki Suriyelilere yönelik Politikalar ve Stratejiler İçin Çerçeve Belgesi'ne göre, 7 bakanlık ana sorumlu kurum. 14 destek kurumu, STK'lar ve özel sektörün katkısıyla yürütülen çalışmayla Suriyelilerin entegrasyonu, 'sığınma, eğitim, sağlık, ekonomik ve çalışma hayatı, sosyal uyum, yerel yönetimler, güvenlik, sivil toplum' gibi 8 ana dalda eğitim çalışmasıyla sağlanacak. Suriyeliler, diğer yabancılar gibi nitelikli iş gücü veya yatırım koşulunu sağlamaları durumunda Turkaz kart uygulamasından da yararlanabilecekler. Entegrasyon eğitimine tabi tutulan ve burada uyum sağlayan Suriyelilere vatandaşlık yolu açılacak. Sosyal uyumda zedeleyici herhangi bir davranışta bulunan veya kamu düzenini bozan kişiler, vatandaşlık için başvuru hakkını yitirecekler. 8 ana kriteri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuracak Suriyelilerde ise "toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı" kriterlerine bakılacak. Bu kriterleri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuran Suriyeliler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, "Vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini, vatandaşlığa uygunluğunu" inceleyerek rapor verecek. İstihbarat incelemesinden de geçirildikten sonra uygun rapor verilen Suriyeliler Türkiye vatandaşlığına kabul edilecek.
Hürriyet

Küçük Kandil Temizlendi!
Lice'nin dağlık ve ormanlık alanında bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip ve örgütün finans kaynağı uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı idaresinde başlatılan "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik" ile 8. Kolordu Komutanlığı sorumluluğundaki "Şehit Piyade Binbaşı Turgay Çelik-1" operasyonları sona erdi. Operasyonlarda bombalı araçların düzeneklerinin hazırlandığı Lice, Kulp ve Bingöl'de yer alan Şenyayla bölgesindeki terörist gruplara ağır darbe vurdu. 6 teröristin etkisiz hale getirildiği, 8 teröristin yakalandığı operasyonlarda, Şenyayla bölgesinde aralarında keskin nişancı ve bombacıların da yer aldığı 3 gezici terörist grup, etkili nokta operasyonları ve anlık hava harekatlarıyla dağıtıldı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında Bağlar ilçesinde 8 polis memurunun şehit edildiği saldırıda bomba yüklü aracı olay yerine bırakan, yine 12'si polis 45 kişinin yaralandığı saldırının talimatını veren "Masiro" kod adlı terörist Mervan Erdem'in de olduğu belirlendi. Örgütün finans kaynağı uyuşturucuya da büyük darbe vurulan çalışmalarda yaklaşık 70 milyon kök Hint keneviri ile 5 bin 89 kilogram toz ve 8 bin 260 kilogram kubar esrar ele geçirildi. Operasyonda imha edilen uyuşturucuların piyasa değerinin 16 milyar 11 milyon 356 bin lira olduğu bildirildi.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 125,6737-125,9021       
ABD Doları 2,8985-2,9028
Euro3,2268-3,2314
İngilizSterlini 3,8478-3,8530

Bölgeye Müjde
Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün açıklaması beklenen Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik 'sosyal ve ekonomik paket', hummalı bir çalışmanın ardından hazırlandı. TBMM'nin bayram sonrası çalışmasında yasal düzenlemeye dönüştürülecek paketten 'cazibe merkezleri, fabrika desteği, yeni konut, yeni sosyal yardım ve tarımsal yatırımlar' çıkacak. Hükümetin, Meclis'e göndereceği düzenlemenin ikinci ayağında ise terör örgütlerine destek veren belediyeler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve medyaya yaptırımlar içeren 'cezai' düzenlemeler olacak. Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 'Sosyal ve Ekonomik Paketi', terörden mağdur olan bölge halkının yaralarının sarılması üzerine kuracak. Bu açıklamada dile getirilecek düzenlemeler, yasa metnine dönüştürülerek TBMM'ye gönderilecek ve en geç 15 Ağustos'a kadar yasalaştırılacak. İşte bugün açıklanacak pakette yer alması beklenen düzenlemeler: 5 yıl sürecek ve yaklaşık 35 milyar lirayı bulacak bir üretim ve altyapı projesi hayata geçirilecek. Bütün bölge illerini kapsayan 4 cazibe merkezi oluşturulacak. Devlet bölgeye fabrikalar yapacak, özel sektör işletecek. Üretilenlere 5 yıl alım garantisi verilecek ve devlet satın alacak. Bu fabrikalarda teknolojik ürünler hariç kamu, devlet ne tüketiyorsa hepsi ürettirilecek. Bölgede yeni baraj ve yeni sulama projeleri duyurulacak. TOKİ'nin Silopi'de inşaatlarına başladığı, diğer yerlerde ise zarar tespiti çalışmalarının tamamladığı projeler hakkına bilgi verilecek. Bölgedeki okulların yenilenmesi, yeni okulların yapılması yaz boyunca tamamlanacak. Sözleşmeli öğretmenlerin atamaları yapılacak. Öğretmenlerin bölgede kalmaları için 5 yıl kuralının yanı sıra farklı ücret politikası uygulanabilecek.
Hürriyet

İki Deniz Birleşiyor
Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan, 40 kentten 28 tünelle geçecek olan 'asrın projesi' tamamlanma aşamasına geldi. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk defa dile getirilen, 2. Abdülhamid zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun Ordu etabının yüzde 90'ı tamamlandı. Ordu'dan başlayıp Akdeniz'de Antalya, Mersin, Hatay ve diğer illere de bağlantısı yapılacak olan yolun, 2017 sonunda tamamlanması bekleniyor. 28 tünelden oluşacak proje, 40 ili de olumlu etkileyecek. Kuzey-güney yönünde belirlenen 18 güzergahın toplam uzunluğu, tek ve duble yol olmak üzere 11 bin 842 kilometre olacak ve proje tamamlandığında kuzey-güney yönünde 10 bin 453 kilometre duble yol, 1299 kilometre tek yol hizmete sunulacak.
Türkiye

Bes'te Biriken Para 50 Milyara Dayandı
İnsanların emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin düşmemesi ve yurt içinde uzun vadeli tasarruf seviyesinin yükselmesi için hayata geçirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyümeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre haziranın son haftasında BES'teki katılımcı sayısı, yıl başına göre yaklaşık yüzde 5 artarak 6 milyon 358 bini aştı. Biriken fon tutarı 48.2 milyar liraya ulaştı. Söz konusu tarih itibarıyla devlet katkısı da 6.2 milyar lira oldu. Sistemden emekli olanların sayısı ise 36 bin 358'i buldu. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, BES'in, devlet katkısı uygulamasının başlamasıyla yüksek büyüme trendini devam ettirdiğini, devlet katkısı dahil fon büyüklüğünde 54.3 milyar liraya ulaşıldığını kaydetti. Eroğlu, "Otomatik katılımın devreye girmesiyle BES'in kapsamı artacak, ülkemizin tasarruf seviyesine de olumlu katkı sağlanacaktır. Geniş kitlelere ulaşılması ve kişileri sistemde uzun süre kalmaya teşvik etmek için sistemin yapısının efektif bir şekilde oluşturulması önem taşımaktadır. Sistemin iyi kurgulandığı ülkelerde beklenen gelişimin sağlandığı görülmektedir" diye konuştu. Otomatik katılım modelinin işveren katkısı olmadan hayata geçirilmesi durumunda istenen sonuçların yakalanamayacağını ve Türkiye'de otomatik katılım modelinin, işverenin katkı yapacağı şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti: "Bu yıl gerçekleşen asgari ücret artışının işverenlere getirdiği yük de göz ardı edilmemeli. Kıdem tazminatının sisteme entegre edilmesi yerinde bir uygulama olacaktır. Böylelikle işverenlere ek bir maliyet getirilmeden, çalışanlar için cazip bir model oluşturulacak. Neticede sisteme katılım ve uzun süre kalma oranı artacak."
Türkiye

Bu İşin Hiç Şakası Yok İstanbul Elektriksiz Kalır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte gittiğimiz Çin'in başkenti Pekin'deki G20 Enerji Bakanları toplantısından dönüş yolunda uçaktaki sohbetin ana gündemi "enerji" oldu. Türkiye'nin enerjide hiç vakit kaybetmeden yatırım yapması gerektiğinin altını ısrarla çizen Bakan Albayrak, bu noktada kapımızdaki önemli bir tehlikeye de dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde acilen yatırım yapılmazsa İstanbul'un elektriksiz kalabileceğini ifade eden Albayrak, "Marmara Bölgesi Türkiye'nin elektriğinin 3'te 1'ini tüketiyor. Bölgenin elektriğini Anadolu'dan taşıyoruz, Karadeniz'den elektrik getiriyoruz. İletim kayıpları ve maliyet büyük risk. Bu işin hiç şakası yok, bu milli bir mesele. Marmara Bölgesi'nde baz yatırımı yapacağız. Nasıl yapacağız? Ya gazdan, ya ithal kömürden ya da yerli kömürden Biz bunu yerli kaynakla yapmak istiyoruz. 'O yatırıma karşısınız, buna karşısınız' diye bir şey yok. Kimse kusura bakmasın. Elektrikte bir sıkıntı olduğunda vatandaş bize soracak. 'Niye ondan, niye bundan yapmadın' demeyecek. Bu yatırımları önümüzdeki 3- 5 yılda hayata geçirmezsek yarın bir gün elektrik kesintileri başlayacak" dedi. Bakanlık olarak seferberlik ilan ettiklerini anlatan Albayrak, sıkıntı yaşanmaması için tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını belirtti. Enerji Bakanı, "İkinci ana omurgayı oluşturmaya çalışıyoruz. Kuzey Anadolu omurgasını devreye almak zorundayız. Güneyden geçen hat eski. Hat altyapısının iyileştirilmesi ve acilen üretim altyapısının oluşturulmasını sağlamalıyız" şeklinde konuştu. Bu noktada yenilenebilir enerjinin bir alternatif olup olamayacağı konusunda ise Albayrak, şunları kaydetti: "Yenilenebilir enerjide verimlilik oranları çok düşük. Depolanamadığı için kısa vadede baz üretim enerjisi olmayacak. '3 bin megavat nükleer santral yapacağınıza, güneş santrali yapın' diyorlar. Bu birçok açıdan olmaz. Birincisi güneş santralinin verimliliği yüzde 18, nükleerin yüzde 92. Elektriğe her zaman ihtiyacımız var. Vatandaşa 'Akşam güneş battı, elektrikleri kesiyorum, haydi herkes yatsın, uyusun' diyemeyiz. Yenilenebilir enerjideki alternatifleri takip edeceğiz. Ama bu enerji vagon olarak değil, lokomotif olarak
Milliyet

Tunceli Ve Ağrı'ya Doğalgaz Müjdesi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Tunceli ile Ağrı ve Doğubayazıt'tan oluşan iki dağıtım bölgesi için kapalı zarf usulüyle teklif alma ve açık eksiltme usulü ile doğalgaz dağıtım lisansı ihalesine çıkacak. EPDK'nın ihalelere ilişkin kararları, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Tunceli ile Ağrı ve Doğubayazıt dağıtım bölgesi için ayrı ayrı lisans ihalesi yapılacak. İstekliler ihaleler için EPDK'dan yeterlilik alacak. Her iki ihalede de yeterlilik için gerekli belgeler, 19 Ağustos 2016 tarihinde saat 17:00'ye kadar kuruma verilecek. İhalelerin her biri için geçici teminat bedeli 500 bin dolar, kesin teminat bedeli de 1 milyon dolar olarak belirlendi. İhale edilecek doğalgaz dağıtım lisanslarının geçerlilik süresi 30'ar yıl olacak.
Star

Brexit'i Hızlı Atlattık
Avrupa borsaları ve İngiliz poundu hariç, birçok piyasa Brexit öncesine dönmeyi başardı. Hatta bazılarında; Londra Borsası ve altın gibi; yeni yüksekler bile görüldü. Brexit'in tozu dumanı içinde pek fazla yatırımcının dikkatini çekmemiş olsa da; başta bakır olmak üzere endüstriyel metallerde bile yükselişler görüldü. Bakırın Haziran ayı başından bugüne kadarki yükselişi yüzde 10'un üzerine çıktı. Çin'deki büyüme endişelerine ve Brexit'e (Oylama sonrası kısa bir şok hariç) rağmen bunun yaşanıyor olması dünya piyasaları açısından önemli. Tabii ki tüm bu yükselişlerde Brexit sonrasında Fed başta olmak üzere önemli merkez bankalarının yakın zamanda bir faiz artışına "yeltenemeyecekleri" beklentisi hakim oldu. Nitekim Brexit sonrasında İngiliz Merkez Bankası'nın gerekirse parasal genişlemeyi daha da "genişletebileceklerini" söylemesi Fed'den faiz artışı beklemeyen piyasaların ABD tahvillerine adeta hücum etmeleri bu beklentiyle oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1.3840'lara kadar geriledi. Bu seviye 25 Temmuz 2012'de görülen yüzde 1.3790 dibine en yakın seviye oldu. Yeni bir "düşük rekoru" kırılır mı? ABD 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 2.19 ile yeni düşük rekoru kırmışken, neden olmasın. 30 yıllıklarda daha önceki rekor 30 Ocak 2015'te görülen yüzde 2.22 seviyesiydi. Ha keza Alman devlet tahvili (Bund) getirilerinde de yeni düşük rekorları kırılmaya devam ediyor. 10 yıllıklardaki "eksi getiri yüzde 0.14'e yükselirken" 30 yıllık tahvil getirisinde Cuma günü görülen yüzde 0.344 seviyesi tarihi rekor oldu. Yılbaşında Fed 4 faiz artışı yapabilirken; "hiç faiz artışı olmaza" gelindi ve küresel piyasalar da bunu fiyatlıyor.
Vatan

Hedef 1 Milyona Çıktı
Ramazanda durgun geçmesi beklenen otomotiv satışları sürpriz yaptı. Oto ve hafif ticari araç pazarı Haziran'da beklentileri aştı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, pazar yüzde 6.25 büyüyerek 91 bin 540 adet oldu. Oto satışları geçen ay yüzde 4.95 artışla 71 bin 111 adede ulaştı. Yılbaşından bu yana kan kaybeden hafif ticari araç pazarı ilk kez artıya geçti. Ticari araç satışları yüzde 11.08 artarak 20 bin 429 adede çıktı. İlk 6 ayda da satışlar yüzde 1.5 artış göstererek, 438 bin 817 adede yükseldi Satışların hareketli geçmesinde, 0 faizli kampanyalar, doların düşmesiyle vatandaşların döviz bozdurması, yaz tatili öncesi tüketicilerin 0 km otomobile yönelmesi etkili oldu. ODD, ilk yarıda satışların rekor yıl 2015'i geçmesiyle hedeflerinde yukarı yönlü revizyona gitti. Yılbaşında satışların 900-950 bin olacağını öngören ODD, bu rakamı 950 bin-1 milyon bandına çıkarttı. Pazarın bu temposunu sürdürmesi halinde yine rekor kırılması bekleniyor.
Vatan

DÜNYA

Çek Cumhuriyeti Çekya Adını Aldı
Çek Cumhuriyeti adını değiştirerek Çekya oldu. Ülke, yeni ismini Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kurumlara duyurdu. Hükümet, yürürlüğe giren resmi değişikliği ve ülkenin yeni adının İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince'deki versiyonlarını başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlara bildirdi. Dışişleri Bakanlığı, yeni ada kullanım zorunluluğu getirilmeyeceğini ve ismin uluslararası toplantılarda hemen kullanılmayacağını açıkladı. Bazı politikacılar Czechia (Çekya) adına karşın Czechlands (Çekistan) kullanımını savunuyordu. Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milos Zeman bir süredir İngilizce konuşmalarında ülkesini "Czechia" olarak adlandırıyordu.
Hürriyet

Cephede Kaybeden Işid Bağdat'ı Kana Buladı: 151 Ölü
Irak'ın başkenti Bağdat'ta iki ayrı bölgede düzenlenen intihar saldırılarında 151 kişi hayatını kaybetti. Kentte meydana gelen kanlı saldırıda, Bağdat'ta Şii nüfusun yoğun olduğu Kerada bölgesindeki bir alışveriş merkezinde infilak eden intihar bombacısı 151 kişinin ölmesine, 185 kişinin ise yaralanmasına neden oldu. Ölenler arasında 15 çocuk, 10 kadın ve 6 polisin bulunduğu açıklandı. Saldırının şiddetinden dolayı onlarca iş yeri ve araç hasar gördü. İngiliz basın kuruluşu BBC iki saldırıdaki ölü sayısını 125 olarak açıklarken, Associated Press (AP) haber ajansı ölü sayısını 91 olarak duyurdu. Saldırıyı, terör örgütü IŞİD sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamayla üstlendi. IŞİD, Irak'ta ele geçirdiği ilk kent olan Felluce'ye askeri harekât başlatılması ve kentin önemli kısmının yeniden Irak Ordusu'nun eline geçmesine, intihar saldırıları ile cevap veriyor. IŞİD'in Bağdat'ın kuzeyinde, Şii nüfusun yoğunlukta olduğu yerleşim yerine düzenlediği ikinci saldırıda beş kişi daha hayatını kaybetti. IŞİD, çok hızlı yükselişe geçtiği 2014 yılında Irak'ın üçte birini ele geçirirken, örgüt şu anda Irak'ın yüzde 14'ünü kontrolü altında tutuyor. IŞİD'in Suriye ve Irak'ta elinde tuttuğu alanın giderek azalması ve Rakka, Menbiç ve birçok bölgede baskı altında bulunmasının ardından, Bangladeş, ABD, Türkiye, Irak ve diğer birçok ülkede intihar saldırılarına yöneldiği biliniyor. Saldırının cumartesi akşamı oruç açan kişilerin aileleriyle dışarı çıktığı bir vakitte meydana gelmesi, çok sayıda can kaybının yaşanmasına neden oldu. AP haber ajansına konuşan 35 yaşındaki sokak satıcısı Karim Sami, "Deprem gibiydi. Gök gürültüsü gibi bir patlamayı ve alev topunu gördüğümde mallarımı toplamış eve gidiyordum. Şu an bir savaş halindeyiz ve bu alanlar hedef alınıyor. Güvenlik güçleri, Bağdat'ı unutarak IŞİD'e karşı yürüttüğü savaşa odaklanamaz" dedi. Ülkede 3 gün yas ilan edildi. Saldırının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kınama mesajında, "Bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, saldırıda hayatlarını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, Irak halkına sabır, metanet ve başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi. Saldırının gerçekleştiği alanı ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el Abadi, halkın yoğun tepkisiyle karşılaşırken, öfkeli kalabalık Abadi'ye 'hırsız' şeklinde bağırdı. Makam aracına taşlarla saldırılan Abadi'nin olay yerini terk etmek durumunda kaldığı ifade edildi.
Milliyet

Brexit, Kraliyet Ailesini İkiye Böldü
Birleşik Krallık, 23 Haziran'da yapılan referandumda yüzde 51.9 oyla Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararı alırken, vatandaşlar ve siyasiler gibi Kraliyet ailesinin de ülkenin AB üyeliği konusunda derin görüş ayrılıkları yaşadığı aktarılıyor. Siyaset üstü kabul edilen Kraliyet ailesi, politika hakkında yorum yapmazken, Kraliçe II. Elizabeth'in AB'den ayrılmayı desteklediği biliniyordu. The Sun gazetesi, bir yemek sırasında Kraliçe'nin konuklarına, "AB'de kalmamız için bana üç sebep söyleyin" dediğini yazarken, habere saraydan yalanlama gelmemişti. Kraliyet muhabirlerine göre, Kraliçe uzun vadede Britanya'nın Avrupa'dan bağımsız olmasının ülke için doğru yol olacağını düşünüyordu. Newsweek grubunda yer alan saygın Daily Beast haber sitesinden Tom Sykes, Kraliçe'nin özel konuşmalarında Brexit'i desteklediğini belirtirken, Sun gazetesinin haberini doğruladı. Sykes'a göre Saray, İskoçya'nın Britanya'dan ayrılma referandumuna gitme planları nedeniyle kısa süreliğine panik yaşadığını, ancak danışmanlarının İskoç hükümetinin yeni bir bağımsızlık referandumuna gitmek için yasal dayanağı olmadığı konusunda brifing vermesinin ardından Kraliçe'nin rahatladığını aktardı. 2014'teki bağımsızlık referandumda Britanya'da kalma kararı alan İskoç halkı, Brexit referandumunda ise yüzde 62 oranında AB'de kalma yönünde oy vermiş, bu durum bağımsızlık tartışmalarını alevlendirmişti.
Milliyet

Işid 3 Havalimanını Daha Hedef Gösterdi!..
ABD merkezli SITE istihbarat grubu, IŞİD yanlısı bir Twitter hesabından elde ettiği bilgiye dayanarak, ABD'nin Los Angeles ve New York John F. Kennedy havalimanlarıyla İngiltere'nin Heathrow Havalimanı'nın IŞİD'in yeni hedefleri olduğunu öne sürdü. Havalimanlarının 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatilinde hedef alınması ihtimalinin oldukça güçlü olduğunu vurgulayan SITE, hesaptaki bilgilere göre militanların üç havalimanından birine patlayıcı madde yerleştirebileceğini ya da İngiltere'den ABD'ye sefer yapan uçaklara doğrudan saldırı düzenleyebileceğini vurguladı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Bağımsızlık Günü tatilinde muhtemel saldırı planlandığına ilişkin bilgi bulunmadığını açıklarken, halka ihtiyatlı ve dikkatli olma çağrısı yaptı. Bağımsızlık Günü tatilinde ABD'deki havalimanları tüm yılın en yoğun döneminden geçiyor. Yetkililer, bu yıl 43 milyon ABD'linin ülke içinde seyahat etmesini ve seyahatlerin büyük bölümünün havayoluyla yapmasını bekliyor. Öte yandan Londra'dan da güvenlik önlemlerinin alındığına dair açıklama geldi. LA Times'a konuşan Ulaştırma Bakanı Tarık Ahmed, havayolu ulaşımıyla ilgili yoğun güvenlik önlemleri alındığını ifade etti.
Vatan

Ve Lady Leyla Aşdod'a Yanaştı
Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götürmek için cuma günü "İyilik gemisi Gazze yolunda" sloganıyla Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıkan Lady Leyla gemisi, İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaştı. Gemiyi, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cem Utkan, Büyükelçilik Müsteşarı Yavuz Kaymak, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Oren Rozenblat ile diğer ilgililer karşıladı. Gemide, AFAD ve Türk Kızılayı'nın çalışmasıyla toplanan, içerisinde değeri 25 milyon lirayı bulan, 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak ve bin 500 bebek bezinden oluşan yaklaşık 11 ton yardım malzemesi bulunuyor. Malzemeler, indirme işleminin tamamlanmasının ardından, Türk Kızılayı'nın koordinesinde Gazze'ye götürülüp ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
Vatan

POLİTİKA

Yeniden İmza Toplamaya Başladılar
MHP'de Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye rakip olan dört genel başkan adayı, önceki günkü zirvenin ardından yeniden olağanüstü kongre için hazırlığa başladılar. Hedef, 11 Temmuz'a kadar kurultay için en az 500 imza toplamak. Genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ'ın önceki gün Ankara'da bir araya geldiği son toplantıda, Akşener'in diğer adaylara bilgi vermeden attığı adımlar nedeniyle oluşan çatlak tamir edilmeye çalışıldı. Akşener daha uzlaşmacı bir tavır sergilerken, adaylar, delegeler üzerinde olumsuz etki yaratan dağınık görüntünün bir an önce giderilmesi gerekliliği üzerinde de durdular. Gelinen noktada sürekli istişare halinde olunması ve güvene dayalı bir strateji izlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bu amaçla hem "siyasi" hem de "yargı" süreçlerini izleyecek yetkili kurullar oluşturularak mekanizmanın aksamadan yürütülmesi planlandı. Toplantıda "Ne yapacağız" sorusunun yanıtı arandı. Masaya birçok alternatif konuldu. Yargı mücadelesini de içeren bu seçeneklerin uygulanabilirliği ve takvimsel süreç tartışıldı. 4 muhalif adayın da sıcak baktığı en çarpıcı başlık ise kurultay için yeni imza girişimi oldu. Aylar önceki başlama noktasına dönülerek kurultay mücadelesine sil baştan başlama kararlılığı ortaya konuldu. Bu girişimle kurultayı toplama konusunda MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin samimiyetinin de test edilmiş olacağı ve ülkücü tabanda genel merkezin köşeye sıkışacağı gündeme getirildi. Yeni girişimin önceki gibi aylarca sürmeyeceği ve daha kısa sürede sonuç alınabileceği değerlendirmesi yapıldı. Bu amaçla delegelerden imza toplanmaya başlandı. Muhaliflerin bir araya geleceği 11 Temmuz'a kadar yine 500 imzanın bulunması hedefleniyor. Yetkili kurullar, imza toplanması, genel merkeze yapılacak çağrı, hukuki süreçleri dikkate alarak yeni kongre girişiminin takvimi ve olağan kongre süreci başlamadan sonuç alınıp alınmayacağına ilişkin çalışma yapacak. Genel başkan adayları 11 Temmuz'da nihai kararı verecekler.
Hürriyet

Işid Müslüman'a Karşı Savaş Açtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Dostluk Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftar programında konuştu. Daha ramazanın ikinci gününde Vezneciler saldırısıyla başlayan terör olaylarının, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan katliamla neredeyse kesintisiz sürdüğünü dile getiren Erdoğan, IŞİD ve PKK içinde yer alan kişilere seslendiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Gelin bir an önce bu yanlıştan dönün. Kendi inancınızın mensuplarına, kendi milletinize, ülkenize zarar vererek elde edebileceğiniz hiçbir şey yoktur, olamaz." Önceki akşam Kilis'te olduğunu hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dedim ki 'Geleceğim, oradaki kardeşlerimin canı benden daha ucuz değil.' İftarın arkasından da şöyle şehri bir dolaşalım dedik. Binlerce kişi hamdolsun bir aradaydı. O birlik, beraberlik, bütünlük bütün o IŞİD sempatizanlarına bir cevap veriyordu. 'Ne yaparsanız yapın işte biz dimdik ayaktayız' diyorlardı. Şunu çok açık net ifade etmek istiyorum. Yaşanan terör olayları tespit edildiğinde, önlenenlerin yüzde 1'i, 2'si kadardır. Güvenlik güçlerimiz, istihbarat kurumlarımız büyük bir gayretle terör örgütlerinin üzerine gidiyor. Devleti ve milletiyle bir bütün haline gelmiş olan Türkiye'yi rayından çıkartabileceklerini sananlar yanıldıklarını gördükçe saldırılarının dozajını da artırıyorlar. Ama biliyoruz ki mertçe mücadele etmeyi beceremeyen bu tür güçler, fırsat ellerine geçtiğinde ne kadar zalimseler, başarısız olduklarında da o derece korkaktırlar, o derece sinsidirler."
Milliyet

Mülteci Raporu Hükümetin Önünde
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın koordinasyonunda oluşturulan ve yaklaşık 9 aylık çalışmanın sonucunda kapsamlı bir rapor ortaya koyan Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu'nun Mülteci Raporu'nu incelemek üzere mülteci sorunlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak tarafından CHP'den talep edildiği ortaya çıktı. Ağbaba, raporlarını talep eden Kaynak'a gönderildiğini, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay'a da ileteceklerini açıkladı. Ağbaba başkanlığında, Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Selina Doğan, Mustafa Balbay, Özcan Purçu, Nurettin Demir, Muharrem Erkek ve Elif Doğan Türkmen'den oluşan Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu'nun hazırladığı 160 sayfalık kapsamlı mülteci raporu konusunda Ağbaba, Milliyet'e şunları söyledi: "9 aylık çalışmamızın ardından hazırladığımız raporu mültecilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'a ilettik. Başbakan Binali Yıldırım'a ve bir süre önce Başbakanlık Müsteşarlığı'na atanan eski AFAD Başkanı Fuat Oktay'a da göndereceğiz. Bu raporu İngilizce ve Arapça'ya çevirerek hem BM'ye hem de AB ülkelerine göndereceğiz. CHP'nin mülteci konusuna bakış açısını ve çözüm önerilerini tüm dünyayla paylaşacağız. Bu raporu, BM Genel Sekreteri dahil uluslararası kurumların üst düzey temsilcilerine, bu konuyla ilgili çalışan ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına göndereceğiz. Ayrıca Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin CHP'nin görüşünü öğrenebilmesi amacıyla da raporumuzu Arapça'ya çevireceğiz. Bu konuyu yeniden TBMM gündemine getirerek hükümetin dikkatini çekeceğiz. Bu iş, Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki en önemli sorunlarından biri olacağı benziyor. Bu mesele Avrupa'nın, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra karşılaştığı en büyük kriz."
Milliyet
'Azmettirenler Belli'
Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını gerçekleştiren teröristlere aracılık edenlerin ve teröristleri azmettirenlerin belirlendiğini açıklayarak, "29 zanlı gözaltında bulunuyor. Farklı ülke vatandaşı olanlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor" dedi. Son bilgileri paylaşan Başbakan, "Şu anda çok yönlü olarak bu saldırıyı yapanlar, onlara aracılık edenler, azmettirenler belirlenmiş durumda. 29 zanlı gözaltında bulunuyor. Zaman ilerledikçe detaylar ortaya çıkacak. Farklı ülke vatandaşı olanlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor" şeklinde konuştu. Türkiye ile Rusya arasında başlayan normalleşme süreciyle ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Yıldırım, önümüzdeki günlerde farklı gelişmelerin başka ülkelerle de yaşanacağına işaret ederek, şöyle konuştu: "Beklenen buydu. Ama bu konuda her iki ülkenin ne kadar samimi olduğu, ne kadar halklarının beklentilerine duyarlı olduğunu bir kez daha gördük. Rusya ezeli komşumuz. İlişkilerimizin geçici bir süre bozulması hiçbirimizin istediği bir şey değildi. Ama o günler geride kaldı. Biz hep şunu söylüyoruz. Zaman dostlukların artırılması düşmanlıkların azaltılması zamanıdır. Akdeniz'i ve Karadeniz'i çevreleyen bütün ülkelerle dost olmak, kardeş olmak onlarla krizler yerine fırsatları değerlendirmek, ticaretimizi arttırmak, kültürel alışverişlerinizi geliştirmek, turizmi geliştirmek, karşılıklı yatırımları arttırmak daha öncelikli hedefimiz olacak dedik ve bunun içinde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz." "Eminim ki önümüzdeki günlerde çok daha farklı gelişmeleri başka ülkelerle de birlikte yaşayacağız. Türkiye'nin bölgede güven ve istikrar adası olduğunu cümle alem biliyor birçok mazlum milletler sıkıntı acı çeken milletler umut olarak Türkiye'yi görüyorlar. İşte biz bu yüzden memleketlerinden canını kurtarmak için ayrılmak zorunda kalan milyonlarca insanı, Suriyeli'yi Iraklıyı, başka ülkelerden gelen insanları bağrımıza bastık. Onları en güzel şekilde ağırlıyoruz. Bu bir insanlık gereğidir. Bizim inancımızın gereğidir bu. Dünyanın birçok ülkesi bunu anlayamayabilir ama bizim kültürümüzde bizim inancımızda darda zorda olanlara yardım etmek vardır. Her şey para değil, her şeyi menfaat değil. Önemli olan insanların huzuru mutluluğu. Onların sıkışık anlarında yanında olmamız."
Vatan

SPOR

Fransa, Euro 2016'nın sürpriz ekiplerinden İzlanda'yı yenerek yarı finale çıktı: 5-2. Fransızlar 12. dakikada Giroud ile öne geçti. 19'da Pogba, farkı 2'ye çıkardı. 43'te Payet, 45'te de Greizmann, Horozlar'ın devreyi 4-0 önde kapatmasını sağladı. İkinci yarıda Fransızlar hız keserken, Balina Avcısı İzlanda mücadeleci kimliği ile ortaya çıktı. Sigthorsson'un 59'daki golüne 3 dakika sonra Giroud yanıt verdi. 84'de Bjarnason skoru belirledi. Fransa yarı finalde Almanya ile eşleşti. İki takım 7 Temmuz'da Marsilya'da finale yükselmek için karşılaşacak.
Star

Beşiktaş savunmasını sağlama almak için hızlı hücuma geçti. Önce Chelsea'den Omerou'yu 1 yıllığına kiralayan Siyah- Beyazlı takım hız kesmeden rotasını Lanus'ta forma giyen Gustavo Gomez'e çevirdi. 23 yaşındaki oyuncunun bonservisini almak için Arjantin'e giden Beşiktaş kulübü yetkilileri, Lanus ile görüşmelere başladı. Ancak Arjantinli yöneticiler Paraguaylı oyuncu için kapıyı 7.5 milyon eurodan açtı. Rakamı fazla bulan Kartal'ın 5 milyon euroya kadar çıktığı belirtildi. Taraflar arasında görüşmeler sürerken, Lanus'un indirime fazla yanaşmadığı öğrenildi. Beşiktaş ise Gomez için şanısın sonuna kadar zorlamaya kararlı. Lanus'un indirime yanaşması halinde transferi tamamlamayı düşünen transfer komitesi, Gomez ile 5 yıllık sözleşme imzalamayı planlıyor. Gomez'in ise Beşiktaş'a gelmeye sıcak baktığı, kulübünün kararını beklediği ifade ediliyor. Aynı zamanda her iki bekte de oynayabilen Gomez geçen sezon 15 maçta yer aldı.
Star

Fenerbahçe yeni sağ bekine kavuştu. Gökhan Gönül'ün Beşiktaş'a imza atmasından sonra hemen harekete geçen Sarı-Lacivertllier PSG'nin Hollandalı savunmacısı Gregory van der Wiel ile işi bitirdiler ve dün akşam Türkiye'ye getirdiler. Fenerbahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya'nın karşıladığı 28 yaşındaki havaalanında ilgi odağı oldu. FB TV'ye konuşan van der Wiel, "Fenerbahçe'yle görüşmelere başladığımız ilk günden beri taraftarın büyük sevgiyle karşılandım. Bu durum beni çok etkiledi. Kuyt bana Fener'i anlattı. Fenerbahçe, Türkiye'nin açık ara en harika kulübü. Umarım Şampiyonlar Ligi'ne katılırız. Oynamak için sabırsızlanıyorum. Tüm kalbimle ve tüm benliğimle bu forma için savaşacağım" dedi. Van der Wiel sağlık kontrolünden geçtikten sonra saat 14.00'te Şükrü Saracoğlu'nda 3 yıllık sözleşme imzalayacak. Hollandalı futbolcu ardından da Topuk Yaylası'na gidip kampa kaçılacak. 2 milyon Euro imza parası alacak olan 28 yaşındaki oyuncuya her sezon için 2.2 milyon Euro garanti ücret ödenecek. Futbolcunun maç başı ücreti ise bulunmuyor.
Star

Galatasaray ile Wesley Sneijder arasındaki ipler giderek geriliyor. Oğlunun vaftizini gerekçe göstererek sezon açılışına gelmeyen Hollandalı futbolcuya 2.2 milyon euro para cezası kesilince krizi tavan yaptı. Sneijder'in menajeri Guido Albes ise yönetime sert eleştirilerde bulunarak "Böyle bir ceza verilirse gerekeni yaparız. Eğer Gitmemiz isteniyorsa da açık açık bunu yüzümüze söylesinler" diye konuştu. Albers, "Wesley'e izni yönetim verdi. Şimdi 'kim izin verdi' diye komik bir süreç yaşanıyor. Cezanın yazılı disiplin talimatında yer alması gerek. Sözleşmede de böyle bir madde yok. Tebligat da yapılmadı. Bize ne istendiği açıkça söylenmeli. Gitmeli miyiz? İndirim mi isteniyor? Kalmalı mıyız? Ekim ayında sözleşme yeniledik. O zamanki davranışlar ile bugünküler farklı" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme