5 Temmuz 2016 Salı

05.07.2016 Genel Gündem05.07.2016

GÜNDEM

67 Milyon Kök İmha
Diyarbakır'ın Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde 22 Haziran'da başlayan ve önceki gün tamamlanan operasyon kapsamında ele geçirilen 67 milyon 605 bin kök hintkeneviri ile 15 bin 414 kilogram esrar imha edildi, 14 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 7 bin 500 güvenlik görevlisinin katıldığı, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın sevk ve idaresindeki operasyonla ilgili şu bilgiler yer aldı: Gözaltına alınan 305 kişiden 43'ü tutuklandı. Aramalarda 17 Kalaşnikof piyade tüfeği, M-16 piyade tüfeği, bir biksi makineli tüfek, 3 roketatar, 6 tabanca, 7 av tüfeği ile 9 el bombası ve bunlara ait bin 786 mühimmat ele geçirildi. Patlayıcı yapımında kullanılan 20 ton amonyum nitrat ile 64 el yapımı patlayıcı imha edildi. 43 sığınak ve mağara ile yaklaşık 5 ton ağırlığında yaşam malzemesi kullanılamaz hale getirildi. Operasyonda güvenlik güçlerince 5 şehit verildi, 7 personel yaralandı. Açıklamada, "Ele geçirilen uyuşturucu miktarı ve piyasa değeri dikkate alındığında bölücü terör örgütünün önde gelen finans kaynaklarından uyuşturucu gelirine çok önemli bir darbe vurulduğu, ülkemizin geleceği olan çok sayıda gencin, uyuşturucu bağımlısı haline getirilmekten korunduğu değerlendirilmektedir" ifadeleri yer aldı.
Hürriyet


Köprüye Pkk Bombası: Biri Hamile Kadın 3 Yaralı
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından Akıncılar Köprüsü'ne yerleştirilen el yapımı patlayıcı, polis zırhlı aracının geçişinden saniyeler sonra patladı. Polis aracının hasar görmediği saldırıda köprü üzerinde bulunan 1'i hamile kadın olmak üzere 3 sivil yaralandı. Derik ilçesinde ise yol kenarına tuzaklanan patlayıcıyı fark eden vatandaşların, olayı güvenlik güçlerine bildirmesi sonucu patlayıcı imha edildi. Batman'da da askeri araçların geçişi sırasında patlatılmak üzere tuzaklanan el yapımı patlayıcı vatandaşın ihbarı sonucu bulundu. Tunceli- Elazığ karayolunda ise el yapımı patlayıcı ve mayın arama-tarama faaliyeti yürüten askerlere yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında can kaybı olmadı. Kızıltepe'deki Akıncılar Köprüsü'ne PKK'lı teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcı, önceki akşam 21.00 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ait zırhlı aracın geçişinden saniyeler sonra patladı. Patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu polis aracı zarar görmezken, saldırı sırasında köprü üzerinde yürüyen 1'i hamile kadın olmak üzere 3 sivil yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Derik-Kızıltepe karayolunun 7'nci kilometresinde bulanan Derik Üçyol Kavşağı'nda yol kenarına da PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcıyı fark eden vatandaşlar, olayı güvenlik güçlerine bildirdi. Bölgeye gelen ve çevrede güvenlik tedbiri alan güvenlik güçleri, karayolunda araç trafiğini durdurdu. Alanı güvenlik çemberine alan güvenlik güçleri, olay yerine gelen bomba imha ekiplerinin yürüttüğü çalışmanın ardından menşei ve miktarı konusunda henüz bilgi edinilemeyen patlayıcıyı kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirdi.
MilliyetEKONOMİ

Gram Altın 125,8816-126,0310       
ABD Doları 2,9086-2,9100/ Euro3,2375-3,2391/ İngilizSterlini 3,8509-3,8606

Ruslar Türkiye'ye Hücum Ediyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye seyahatlerine uygulanan yasağı kaldıran kararnameyi imzalamasının ardından Rusya'lar Türkiye'ye hücum etti. Geçtiğimiz cuma gününden itibaren turistik acentelerde arzulanan tur paketleri sıralamasında Türkiye birinci sıraya yerleşti. Rus turizm şirketleri şimdi yüz binlerce tur talebini gerçekleştirmek için uçak arıyor. Kommersant gazetesinin haberine göre tatil kısıtlamalarının kaldırılmasıyla Türkiye'ye talep yüzde 35 oranında arttı. Böylece uçak krizinin patlak verdiği 7 aylık dönemden sonra Türkiye tekrar Rus halkının birinci destinasyonu haline geldiği vurgulandı. Türkiye'ye artan taleple ilgili son üç gün hakkında istatistiki bilgi veren "Onlayn Tur" şirketi yöneticisi İgor Blinov, "Cumartesi günü tüm yurt dışı seyahatlerde Türkiye'ye talep yüzde 7 seviyelerindeydi. Ancak birkaç saat içinde yüzde 38.8 seviyesine ulaştı. Pazar günü ise tatil günü olmasına rağmen artış devam etti ve şu anda Türkiye yüzde 35.6 taleple birinci sıraya yerleşti. Türkiye'yi Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunansitan izliyor" açıklamasını yaptı. Türkiye'ye karşı artan ilgi konusunda değerlendirmede bulunan Blinov, "Acentelere tur satışı yasağının kaldırılmış olmasına rağmen Rus vatandaşlarının seyahatlerini internet üzerinden organize etme oranında da ciddi bir artış var. İnternet üzerinden yapılan Antalya organizasyonlarında artış yüzde 30. Moskova-İstanbul destinasyonunda ise artış yüzde 25 olarak gerçekleşiyor. Rus vatandaşları sanki Türkiye ile hasret gidiyor" şeklinde konuştu. Rusya resmi yönetiminden de Türkiye ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Eski günlere dönmek için zaman gerekiyor. Daha önce biriken bir dizi sorun çözüm bekliyor. Türkiye ile aramızdaki görüşmelerde tüm konuları masaya yatırarak görüşmeye hazırız" dedi.
Hürriyet

Size Minnettarız
Mersin Limanı'ndan geçen hafta cuma günü yüklenerek 35 saatlik yolculuğun ardından hafta sonunda İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaşan "iyilik gemisi" Lady Leyla'dan ilk yardım malzemeleri tırlara yüklenerek Gazze'ye gönderildi. Yardımlar sayesinde yaralarını saracak olan Gazze halkı, Türkiye'ye minnettar. Türkiye'nin acıları dindirmek için her türlü desteği verdiğini belirten halk, "Elektrik, su ve konut sıkıntısı çözülünce yükümüz hafifleyecek. Türk dostlarımıza güvenimiz sonsuz. Dualarımız sizinle" dedi. Değeri 25 milyon lirayı bulan yardım malzemelerinin ilk bölümü Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'na ulaştırıldı. Buradan Filistinli yetkililer tarafından alınan yardım malzemeleri, Filistin hükümeti tarafından onaylanan ihtiyaç sahibi listesine göre dağıtılmaya başlandı. AFAD ve Türk Kızılayı'nın çalışmasıyla toplanan 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak ve bin 500 bebek bezinden oluşan yaklaşık 11 tonluk yardımın 8 tırlık kısmı dağıtıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren yardım konvoyunun yolunu gözleyen özellikle Gazzeli çocuklar büyük sevinç yaşadı. İsrail'in Aşdod limanındaki gemide kalan diğer yardım malzemelerin de birkaç gün içinde Gazzelilere dağıtılacağı belirtildi. Nakliye ve dağıtıma eşlik eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye'nin Filistin'e ve Gazze'ye yapmış olduğu yardımların süreceğini söyledi. Kınık, "İnsani yardım ve alt yapı boyutu önemli. Bunun içinde özellikle içme suyu ve atık suyu arıtma tesisleri inşa edilmesi, enerji temini projeleri var. Bu konuda atılacak adımlarla ilgili bayramla beraber Türkiye'den teknik heyetler ziyarete başlayacak ve fizibilite yapılacak. Elde hazır projeler var, bu projelerin uygulanmasına en kısa sürede başlanacak. Ayrıca, Gazze'ye yapılan en önemli yardımlardan bir tanesi eğitim ve araştırma hastanemiz. Binası bitti. Ekipmanlarının, tefrişatın ve teçhizatın yapılmasıyla ilgili TİKA'nın yapmış olduğu koordinasyonlar yine bu anlaşma sayesinde kolaylaştırıldı. Bu malzemeler ve ekipmanlar da girdikten sonra burada Gazze'nin en ileri eğitim ve araştırma hastanesi TİKA tarafından devreye alınacak" dedi.
Türkiye

Emekli Ve Memura Zam Yolda
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileriyle yaklaşık 9 milyon emeklinin maaş zammı ve memurların alacakları zamlı maaşların miktarı da belli oldu. TÜİK verilerine göre haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0.47, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.41 artış gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 7.64 şeklinde gerçekleşirken, yurt içi üretici fiyatlarında da yüzde 3.41 oldu. Bu verilere paralel olarak yazılı açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2016 Temmuz ödeme döneminde SSK ile Bağ-Kur gelir ve aylıklarının yüzde 3.63, Emekli Sandığı'na bağlı emekli, malül, dul ve yetim aylıklarının ise yüzde 5 artırılarak ödeneceğini bildirdi. SGK açıklamasında, emeklilerin gelir ve aylıklarının, ocak ve temmuzda geçerli olmak üzere bir önceki 6 aylık döneme göre TÜİK tarafından açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları (TÜFE) genel indeksindeki değişim oranı kadar artırıldığı belirtildi. TÜİK'in ocakhaziran dönemine ilişkin TÜFE artış oranını yüzde 3.63 olarak açıkladığı hatırlatırılırken, "4a olarak tanımlanan (eski adıyla SSK) ve 4b olarak tanımlanan (eski adıyla Bağ-Kur) gelir ve aylıkları 2016 Temmuz ödeme döneminde yüzde 3.63 oranında artırılarak ödenecek. Emekli Sandığı'na bağlı, emekli, malül, dul ve yetim aylıkları 2016 Temmuz ödeme döneminde yüzde 5 artırılarak ödenecek." Memur maaş katsayıları da, yüzde 5'lik temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Enflasyon rakamlarının ardından geçen yılın ilk yarısına ilişkin enflasyon farkı çıkmazken, memur maaş katsayısı, temmuz itibarıyla 0.093259'a, taban aylık katsayısı 1.4598'a, yan ödeme katsayısı da 0.029574'e çıkarıldı. Bu düzenlemeyle aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı 9 bin 498 liraya, genel müdür maaşı ise 8 bin 335 liraya çıktı. Böylece müsteşar ve genel müdür maaşında sırasıyla yüzde 4.77 ve yüzde 4.74 artış meydana geldi. 12'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin maaşı temmuzda 2 bin 517 TL'ye, 13. derecenin 3'üncü kademesinden maaş alan devlet memurunun aylık maaşı ise 2 bin 678 TL'ye yükseldi. Hizmetli maaşlarına yüzde 4.62, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesinden maaş alan memurun maaşına da yüzde 4.64 zam gelmiş oldu. 7'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan öğretmenin maaşı yüzde 4.68 artışla (135 TL) 3 bin 7 liraya, 8'inci derecenin 1'inci kademesindeki bir polis memurunun maaşı da 173 lira (yüzde 4.75) artışla 3 bin 818 TL'ye çıktı. KİT'lerdeki sözleşmeli personel ücret tavanı da 5 bin 104.72 liraya yükseldi.
Milliyet

Ekonomiye Bayram Müjdesi
Başbakan Binali Yıldırım, bayram öncesi ekonomiye can katacak yeni, "müjde paketi"ni açıkladı. "Bir cepten veriyorsak üç misli geri gelecek. Üretim olacak iş alanı oluşacak" diyen Yıldırım, 22 başlıkta atılacak düzenlemeleri anlattı. Buna göre damga vergisi birçok kalemde kaldırılacak, yurtdışından para getirene 'nereden buldun' denilmeyecek, taksici, dolmuşçu ve otobüs esnafının araç yenilemesinde ÖTV alınmayacak, şehit ailelerinden bir kişi yeni aracının ÖTV'sini ödemeyecek, 110 bin esnafın 400 milyonluk gecikme faizi borcu TEKOMB tarafından ödenecek, karekodlu çek uygulamasına geçilecek, bölgesel ve proje bazlı teşvik sistemi kurulacak. Paketi Bakanlar Kurulu'nun yapıldığı salonda tüm bakanlar ile birlikte açıklayan Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre paketteki düzenlemelerin bir kısmı Meclis gündeminde olan bir kısmı bayram sonrası gündeme gelecek. Yıldırım, müjde paketindeki bazı maddeleri şöyle anlattı: "Şirket kuruluşlarında damga vergisi teke inecek. Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara da damga vergisi muafiyeti getirilecek. Uluslararası firmalar Türkiye'yi bölgesel üst olarak yapmaya karar verdi. Buna kurumlar vergisi muafiyeti getiriyoruz. Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl, arazilerden de teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacak. Doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenler dolayısıyla ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçları bir yıla kadar ertelenecek.
Milliyet

En Düşük Memur Maaşı 2 Bin 500 Lirayı Geçti
Memur maaş katsayıları, yüzde 5'lik Temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından geçen yılın ilk yarısına ilişkin enflasyon farkı çıkmazken, memur maaş katsayısı, Temmuz itibarıyla 0.093259'a, taban aylık katsayısı 1.4598'a, yan ödeme katsayısı da 0.029574'e çıkarıldı. Söz konusu düzenlemenin ardından aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı, 9 bin 66 liradan 9 bin 498 liraya, genel müdür maaşı 7 bin 957 liradan 8 bin 335 liraya çıktı. Böylece müsteşar ve genel müdür maaşında sırasıyla yüzde 4.77 ve yüzde 4.74 artış meydana geldi. 12'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş almakta olan bir hizmetlinin Ocak'ta 2 bin 406 lira olan maaşı Temmuz'da 2 bin 517 liraya, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesinden maaş almakta olan bir devlet memurunun Ocak'ta 2 bin 559 lira olan aylık maaşı 2 bin 678 liraya yükseldi. Buna göre, hizmetli maaşındaki artış yüzde 4.62, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesinden maaş alan memurun maaşındaki artış da yüzde 4.64 oldu. 7'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin Ocak'ta 2 bin 872 lira olan maaşı 135 lira yükselerek 3 bin 7 liraya, 8'inci derecenin 1'inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 645 lira olan maaşı da 173 lira artışla 3 bin 818 liraya çıktı. Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmezken, aile ve çocuk yardımı ödeneği dahil edildi. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alındı. Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde; eş için, 2016 yılı Ocak ayı itibarıyla 189.54 lira, Temmuz ayı itibarıyla 199.01 lira aile yardımı ödeneği; 0-6 yaş grubu çocuklar için Ocak ayı itibarıyla 44.41 lira tutarında, temmuz ayı itibarıyla 46.63 lira tutarında, diğer yaş gruplarında yer alan çocuklar için Ocak ayı itibarıyla 22.20 lira, Temmuz ayı itibarıyla 23.31 lira tutarında aile yardımı ödeneği, aile yardımı ödeneğine bağlı olarak 61.76 lira asgari geçim indirim tutarı yer alıyor. Devlet memurları ve sözleşmeliler, zamlı maaşlarını 15 Temmuz'da alacak.
Vatan

DÜNYA

Hem Sünniler Hem Şiiler Hedef
Suudi Arabistan'da dün arka arkaya Cidde, Katif ve Medine kentlerinde dört patlama meydana geldi. Dün ilk intihar saldırısı haberi Cidde'den geldi. ABD konsolosluğunu hedef alan intihar saldırısı son anda engellenirken, İçişleri Bakanlığı olayda intihar saldırganının öldüğünü iki de polisin yaralandığını açıkladı. Akşam saatlerinde ise Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Katif kentindeki Farac el-Umran Cami yakınında önce bomba yüklü bir araç patladı ardından cami yakınlarında intihar saldırısı düzenlendi. Olayda intihar saldırganı dışında ölen ya da yaralanan olmadı. Akşam saatlerinde ise Medine'de Hazreti Muhammed ve onun çağrısıyla Medine'ye hicret eden arkadaşları tarafından inşa edilen ve Hazreti Muhammed'in mezarının da içinde bulunduğu Mescid- i Nebevi (Peygamber Cami) yakınlarında patlama meydana geldi. Bir intihar saldırganı, Mescid-i Nebevi'ye yaklaşık 300 metre mesafedeki polis noktasında üzerindeki bombaları patlatması sonucu iki polis öldü. AA ise yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde olayda 2'si sivil 6 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırının ardından bölge güvenlik güçleri tarafından kordon altına alınırken, olay yerine çok sayıda ambulans gönderildi. Görgü tanıkları, ilk anda patlamayı iftar topu sandıklarını belirtiyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da patlamaların ardından Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefonda görüşerek 'menfur terör saldırılarını' kınadı. IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, Nisan 2015'te yayınlanan konuşmasında militanlarına Suudi Arabistan'a yönelik saldırılar düzenlemeleri talimatı vermişti. Bu çağrının ardından ülkede özellikle Şii nüfusu ve güvenlik görevlilerini hedef alan saldırılar düzenlendi.
Hürriyet

Yurtdışında Entari Giymeyin
Geçen hafta ABD'nin Ohio eyaletine bağlı Avon kentinde bir Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşının geleneksel giysileri nedeniyle dikkat çekerek gözaltına alınması sonrası BAE Dışişleri Bakanlığı, yurtdışına çıkan vatandaşlarını beyaz entari ve başlarını örten kıyafetler giymemeleri yönünde uyardı. BAE Dışişleri, kadın vatandaşlarına da peçe yasağı olan Avrupa ülkelerine giderken yüzlerini kapamamalarını tavsiye etti. BAE'nin vatandaşlarına kıyafet uyarısı yapmasına yol açan olay ise şöyle gelişti: Avon kentindeki otelde çalışan bir kadın görevlinin ailesi, polisi arayarak oteldeki Arap bir müşterinin IŞİD'e bağlılık yemini ettiğini söyledi. Bunun üzerine polis harekete geçti ve Ahmed al-Menhali adlı kişiyi yere yatırarak gözaltına aldı. Menhali'nin üzerini arayan polis, şahsın fenalaşması üzerine Menhali'yi hastaneye kaldırdı. Menhali'nin bir iş adamı olduğu ve IŞİD'le ilgisi olmadığı ortaya çıkınca ABD Dışişleri Bakanlığı, polis şefi Ethan Goldrich'le görüştü. Görüşme sonrası Goldrich olay nedeniyle özür diledi. Polisten yapılan açıklamada otel çalışanı kadınla, ailesi arasındaki yapılan telefon görüşmesinde bir yanlış anlaşılma olduğu ve Menhali'nin IŞİD üyesi sanıldığı ifade edildi.
Hürriyet

Zengin Aile Çocukları Işid Militanı Oldu
Bangladeş'in başkenti Dakka'da geçen hafta yabancıların gittiği bir kafeye düzenlenen ve 22 kişinin ölümüne neden olan saldırının faillerine yönelik yeni gelişmeler, ülkede şok etkisi yarattı. IŞİD terör örgütünün üstlendiği saldırıyı gerçekleştiren altı gencin, ünlü ailelerin oğulları olduğu ortaya çıktı. Ülkenin en elit okullarında eğitim alan, yurtdışında üniversiteye giden gençlerin ülkeyi kana bulayan bir saldırı gerçekleştirmesi, radikallerin oluşturduğu ağın boyutu konusunda endişe yarattı. Olay, IŞİD ideolojisinin, yoksul ya da dışlanmış 'öfkeli gençler' ile sınırlı olmadığını gözler önüne serdi. Bangladeşli yetkililer, saldırganların kimliklerini açıklamayı reddetmiş, Başbakan Şeyh Hasina olayın yerel bir terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğini, IŞİD ile ilgisi olmadığını savunmuştu. Ancak saldırıyı üstlenen IŞİD, bir mesajlaşma uygulaması üzerinden gönderdiği mesajlarda, saldırganların IŞİD bayraklarıyla çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Arkadaşları ve ailelerinin, tamamı 18-20'li yaşlardaki saldırganların fotoğraflarını teşhis etmesi üzerine saldırganların kimlikleri orta- ya çıktı. Bangladeş basını, güvenlik güçlerince öldürülen saldırganların cesetlerinin fotoğrafları ile IŞİD hesabından yayınlanan fotoğrafların örtüştüğünü bildirdi. Saldırganların tamamının ülkenin "kaymak tabakasına" mensup olması, Bangladeşlileri şoke etti. Basında yer alan haberlere göre, tanınmış siyasetçiler ve iş adamlarının çocukları olan saldırganlar, Bangladeş'in İngilizce eğitim veren elit özel okullarında eğitim aldı. Tamamı üniversite mezunu olan saldırganların bazılarının, eğitim hayatlarına Malezya'da devam ettikleri ve bu ülkedeki Monaş Üniversitesi'ne gittikleri aktarıldı. Militanların birinin, iktidardaki Avami Ligi partisinin bir yöneticisinin oğlu olduğu ortaya çıktı. Saldırganlardan 18 yaşındaki Saameh Mubaşer ise ünlü bir iş adamının oğlu. Daka'da yabancı bir şirketin yöneticisi olan Meer Hayet Kabir, polisin askeri morgda oğlunun cesedini teşhis etmesini istemesi üzerine olayı öğrenmiş. Saldırının gerçekleştiği diplomatik bölgede lüks bir evde yaşayan aile, oğullarının olaya karışması karşısında şoke olmuş. Daka'daki en iyi özel okulların başında gelen Scholastica Okulu öğrencisi olan Mubasher, 29 Şubat'ta okula gitmek üzere evden çıktıktan sonra bir daha geri dönmemiş. Ailesi durumu polise bildirerek oğullarının fotoğraflarını temin etmiş. New York Times'a konuşan baba Kabir, "Tüm dünyadan oğlum adına özür dilemem gerekiyor" dedi. Adının açıklanmaması şartıyla konuşan Bangladeşli bir yetkili, saldırıyı gerçekleştiren en az iki gencin daha Mubaşer ile aynı özel okula gittiğini söyledi. Yetkiliye göre, içlerinden biri de özel bir okul olan Kuzey Güney Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2013 yılında seküler bir blogger'ı palayla öldüren öğrencilerin de bu üniversitede eğitim aldığı biliniyor.
Milliyet

Ab Karşıtı Lider 'Ülkeyi Batırıp' İstifa Etti
Britanya'nın 23 Haziran'da Avrupa Birliği (AB) referandumuna gitmesinde itici güçlerin başında gelen göçmen karşıtı Britanya Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage, dün görevinden istifa ettiğini açıkladı. Farage, AB karşıtı tavrı ile öfkeli seçmenin desteğini toplamış, Muhafazakâr Parti lideri Başbakan David Cameron, UKIP'e oy kaptırmama amacıyla referanduma gitme sözü vermişti. Hiçbir zaman kariyer olarak siyaset yapmayı planlamadığını belirten Farage, "AB'den ayrılma tarafının referandumdaki zaferi, siyasi arzumun başarıya ulaştığı anlamına geliyor. Bu mücadelenin içine iş hayatından girdim, çünkü kendi kendimizi yöneten bir ulus olmamızı istiyordum. Referandum kampanyası esnasında, ülkemi geri istediğimi söyledim. Şu anda ise hayatımı geri istediğimi söylüyorum" dedi. Kampanya sırasında, Britanya'nın AB'den çıkmaması durumunda göçmen istilası yaşanacağını söyleyerek yabancı düşmanlığını tetikleyen Farage, ülkenin Brexit destekçisi bir başbakana ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Farage'ın istifası, AB yanlılarını öfkelendirirken sosyal medyada "Ülkeyi batırıp kaçtı" yorumları yapıldı. Brexit sonrası çekilen bir başka AB karşıtı isim de Boris Johnson olmuştu. Johnson, beklentilerin aksine iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin liderliğine adaylığını koymamıştı.
Milliyet

Başbakan 'Onur Yürüyüşü'nde
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto kentinde eşcinsel toplumunun düzenlediği 'onur yürüyüşü'ne katıldı. Trudeau böylece bu kutlamalarda yer alan ilk Kanada Başbakanı olarak tarihe geçti. Geçmişte de onur yürüyüşlerine katıldığını kaydeden Trudeau, şimdi bu yürüyüşe başbakan olarak katılıyor olmasının büyütülecek bir şey olmadığını vurguladı. Trudeau yaptığı açıklamada, cinsiyet ibarelerinin olmadığı kimlik kartlarını yaşama geçirme seçeneğinin de gündemlerinde olduğunu kaydetti. Geçen hafta, Kanada'nın Ontario bölgesi 'X' ile belirtilen üçüncü bir cinsiyet seçeneğini ehliyetlere ekleyeceğini duyurmuştu. Trudeau da, ülkesinde bir televizyon programında yaptığı açıklamada, devletin cinsiyetsiz kimliklerin kullanımını 'en iyi şekilde' nasıl gerçekleştirilebileceği üzerinde bir çalışma yaptığını söyledi. Bu seçenek Avusturalya, Yeni Zelanda ve Nepal'de kullanılıyor. Trudeau, Kanada'da homoseksüel erkeklere uygulanan kan bağışı kısıtlamalarının hafifletilmesinin 'yeterli' olmadığını, hükümetin diğer kısıtlamaları gözden geçireceğini de vurguladı.
Vatan

Brexıt Mahkemelik
İngiltere'de 'Mishcon de Reya' adlı hukuk bürosu, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinin (Brexit) parlamentonun onayı olmadan başlatılamayacağını savundu. Bir grup iş adamı ve akademisyeni temsil eden hukuk bürosu, Başbakan David Cameron'ın parlamentoda tartışılmadan ve oylanmadan, AB'den ayrılık sürecini düzenleyen Lizbon Anlaşması'nın 50'nci maddesini işleme koymasının yasadışı olacağını ifade etti. Hukukçular, 23 Haziran'da gerçekleştirilen referandumun 'tavsiye' niteliği taşıdığını, Cameron'ın çekilme sürecini başlatmasının bu tavsiye kararına dayanamayacağını, bunun için parlamentodan yetki alması gerektiğinin altını çiziyor. Mishcon de Reya'da çalışan avukatlara göre, bir başbakanın yürütme yetkililerini kullanarak süreci başlatması, İngiltere'nin AB üyesi olduğu 1972 yılında alınan parlamento kararının ihlal edilmesi anlamına gelecek. Hukuk bürosu, parlamentoda onaylanan bir yasanın yalnızca yine parlamentoda alınacak başka bir kararla, anayasaya uygun şekilde değiştirilebileceğini ve başbakana da parlamento onayıyla yasal yetki verilebileceğini söylüyor. Bu adım, teoride parlamentoda AB'de kalmaktan yana oy kullanan milletvekillerine AB'den ayrılık sürecine engel olma şansı tanıyabilir, ancak referandumda 'AB'den ayrılma' kararı çıktığı için anayasal olarak uygulanması zor.
Vatan

POLİTİKA
150 Canlı Bomba
Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın iddianamesinde terör örgütü IŞİD'in yapılanmasından kanlı saldırıları nasıl planlayıp hayata geçirdiğine kadar birçok ayrıntı yer aldı. İddianame özetle şöyle: Ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisine saldırı yapacak eylemci olduğu iddia edilen ve canlı bomba olarak aranan Savaş Yıldız'ın, yakalanacağını anlayınca kendini patlatarak ölen IŞİD'in sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz'dan maaş aldığı, Suriye'de IŞİD'in canlı bomba eylemcisi olarak kullanacağı eylemcilerin başlarında sorumlu olarak durduğu kaydedildi. Durmaz'ın IŞİD adına Türkiye'de eylem yapacak 150 kişiyi eğittiği (canlı bomba, bomba ve silah), bu kişilerin çoğunun Suriye'deki çatışma bölgesine gidip geldiği, örgütün hücre evlerinde kaldıkları belirtildi. Durmaz'ın IŞİD'in Suriye'deki komuta merkezinden aylık 50 bin ile 100 bin dolar aldığı, harcamaları da tek tek yazdığı belirlendi. Durmaz'ın, IŞİD'in Gaziantep'teki hücresindeki elemanlarından örgüt adına keşif ve istihbarat çalışması yapanları maaşa bağladığı ve 120 ile 690 dolar arasında ödeme yaptığı iddianamede yer aldı. Durmaz'ın Ankara Gar saldırısında kendini patlatan Ubeyde kod adlı Yunus Emre Alagöz'e de 120 dolar verdiği listede yer alırken, maaş ödemesinin yanı sıra, eş ve çocuk yardımı, elektrik-su gideri, kira giderlerinin de listesinin tutulduğu kaydedildi. Durmaz'ın gider tablosunda sayıları 40 ila 73 kişi olan IŞİD militanlarına ayda toplam 25 bin dolar maaş ödediği belirtildi. Durmaz'ın bilgisayarında ele geçirilen belgelerde IŞİD'in Suriye'deki emirinin Gaziantep'i işgal etmeyi planladığı, Durmaz'ın da buna karşın gönderdiği cevapta şunları yazdığı belirtildi: "3 ayda 400 kardeşi ve bununla beraber askeri malzemenin buraya yığılması Allah'ın kolaylaştırması müstesna zor şeyhim. Buraya önce işi olan çalışacak olan kardeşlerin gönderilmesi amel (canlı bomba eylemi) gününe kadar evinde oturacak olan Türklerin gönderilmemesi, evler açarak kardeşleri buralarda barındırmamız, ya da ailelerin amele (eylem) yakın zamanda getirtilmesi. Gelen ailelerin burada ailesiyle görüşmemesi ve telefon kullanmaması, gelecek olan kardeşlere 'halkın içinde nasıl kamufle olunur' öğretilmesi, en önemlisi askeri malzeme temini edenlerin dikkatli olması ve sayılarının çogaltılması, birine bir şey olduğunda diğerinin devam edeceği şekilde yapılandırılması, 5 yıl içinde Turkiye'de askerlik yapmış kardeşlerden askerlik bölgesi hakkında bilgi alınması, ardından Antep'e amel yapılması. TC'nin halkı dünyaya ve hevasına düşkün hale geldi. Bunları en sert şekilde vurup sindirmesek halkdan gelecek şerri def etmek zor olabilir. Bu yüzden kolluk kuvvetlerini vurup halkı sindirmek gerekir. Allah'a yemin olsun bu kavmin tagutları ellerimizle helak olacak."
Hürriyet
Karşılıklı Adımlar Umut Veriyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye meselesinin, terörün, suni gerilimlerin sebep olduğu krizleri aşıp, kopan ilişkileri yeniden tamir ettiklerini belirterek "Yolumuza çıkan engelleri bir bir kaldırıyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor" dedi. Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir Ramazan ayının geride kalarak bayrama kavuşulduğunu belirtti. Erdoğan, "İslam dünyasının bayram yaptığı bu dönemde, Afganistan'dan Suriye'ye kadar, değişik coğrafyalarda, farklı sıkıntılar içerisinde olan kardeşlerimiz de var. Maalesef ülkemizde de bayram sevinci, terör saldırılarıyla gölgelenmiş durumda. Terör saldırıları, mübarek günlere rağmen devam etti. Terör örgütüne karşı kahramanca mücadele eden, adeta destan yazan güvenlik güçlerimiz, ramazan ayında da şehitler verdi. Bu vesileyle tüm şehitlerimize, özellikle de son 1 yıldır terörle mücadele sırasında verdiğimiz şehitlere, Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. Erdoğan, "İsrail'le, Rusya'yla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor. Suriye meselesinin, terörün, suni gerilimlerin sebep olduğu krizleri aşıp, kopan ilişkileri yeniden tamir ediyoruz. Yolumuza çıkan engelleri bir bir kaldırıyoruz" ifadesini kullandı. Terörle mücadelede, uluslararası ilişkilerde bunalımları arkamızda bırakırken, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak dev projeleri tamamladıklarını, yeni projelere hazırlandıklarını belirten Erdoğan, "İşte Osmangazi Köprüsü'nü adeta bayram müjdesi olarak açmak suretiyle milletimizin hizmetine sunduk Ülke olarak büyüyüp güçleneceğiz, terörle, krizlerle bizi engellemek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz" vurgusu yaptı. Erdoğan, bayram yolculuğundaki vatandaşlara trafik kurallarına dikkat etmeleri çağrısında bulunarak, "Sevinci, lütfen acıya dönüştürmeyelim" dedi.
Milliyet
'Barış Çemberini Güçlendiriyoruz'
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin son zamanlarda komşularıyla ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik politikasının somut sonuçlarının görülmeye başlandığını, komşularla barış çemberini güçlendirdiklerini söyledi. Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle, "Ekonomik Müjdeler Paketi"ne ilişkin basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Rusya ve İsrail'le normalleştirme sürecinin tekrar başladığını hatırlatan Yıldırım, "Bu sürecin ilk semeresine de dün Gazze'de şahit olduk" dedi. Türkiye'nin itibarını yükseltmek için komşu ülkelerle barış çemberini güçlendirdiklerini söyleyen Yıldırım, "Rusya'dan İsrail'e, Mısır'dan Suriye'ye, Irak'tan İran'a, AB ülkelerinden ABD'ye biz herkesle barışçı, dostane, gerçekçi ilişkilerimizi geliştirme azmindeyiz, bunu sürdüreceğiz. Özellikle Suriye'deki bu durum sürdürülebilir değil, Suriye'nin normalleşmesi mümkündür ama bunun için herkesin gerekli fedakarlığı yapması lazım. Stratejik ortaklar, koalisyon ortakları da kanayan Suriye yarasını sarmak durumundadır, daha fazla sorumluluk almalıdır. Biz barış, güvenlik için çözüm kapılarını açmak için gereken gayreti Türkiye olarak gösteriyoruz" dedi. Yıldırım, Kıbrıs'ta kalıcı barışa yönelik görüşmelerin devam ettiğini hatırlatarak, "Türkiye hep yapıcı oldu bundan sonra da yapıcı olmaya devam edecek" diye konuştu. Yıldırım, Suriye konusunda koalisyon ortaklarından beklentilerin neler olduğunun sorulması üzerine Yıldırım, "Diğer ülkeler uzakta. Onlara ne sığınmacı geliyor, ne de teröristler oraya çok kolay erişiyor. Ama zannetmesinler ki bu böyle devam edecek. Eğer birtakım rekabet düşüncesini terk etmezlerse, karar verici büyük ülkeleri kastediyorum, bölgede rekabet etmeye devam ederlerse buradaki kan akmaya devam edecek, mağduriyetler artmaya devam edecek. Küresel bir tehdide dönüşecek. Dünyada yayılan DAEŞ terörünün kaynağında bu var. O yüzden diyoruz ki buradaki paydaşlar, başta koalisyon güçleri olmak üzere stratejik ortaklarımızın bireysel hesapları bir kenara bırakması, artık Suriye'de bu zulmün, bu akan kanın durdurulması lazım. Türkiye olarak biz bölge ülkesi ve sınırdaş ülke olarak her türlü katkıyı vereceğiz" diye konuştu. Suriye ile görüşmelerin "kısa vadede" olmayacağını vurgulayan Yıldırım, "Önce bir kere oradaki zulüm sona ersin, o diktatör rejim sona ersin. Kendi insanlarını gözünü kırpmadan öldüren, yarım milyondan fazla insanı öldüren bir rejimle neyi anlaşacaksınız. Bu konuda zaten herkes hemfikir, burada işler düzene binerse tabii ki bizim ilişkilerimiz gelişir Biz komşuyuz. Tabii ki iyileşeceğimiz, iyileşmek mecburiyetinde olduğumuz bir ülkedir Suriye" dedi.
Milliyet
Mhp'den İstifa Etti
Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı pilotunun ailesine ev verilmesi teklifini gündeme getirmesi ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve partisinden tepki gören, devam eden süreçte partisinin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, partisinden istifa etti. Geçen seçimde MHP'den milletvekili adayı olan eşi Neşe Gül'ün de eşlik ettiği Mustafa Gül, ilçe merkezindeki özel ofisinde genel merkeze gönderilmek üzere istifa dilekçesini imzaladı. Eşi Neşe Gül, MHP'li belediye meclis üyeleri, ilçe yöneticileri ve üyelerin de aralarında bulunduğu 42 kişi, Başkan Gül'e destek için istifa dilekçelerini imzaladı. Başkan Gül şunları söyledi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonla görüşeceğini öğrendiğim zaman 'Turizme nasıl katkı yapabilirim' diye düşündüm. Sivil toplum örgütleri ile ölen Rus pilotun ailesine ev verme kararı aldık. Bu yanlış düşünülecek bir şey değil. Benim vatanseverliğe ve milliyetçiliğe ne kadar bağlı olduğumu bilirler. Bu teklifi belediye olarak değil, otelciler olarak yaptık. Bu yanlış anlaşıldı. Zaten kanunen belediye olarak ev vermemiz mümkün değil. Rusya'nın Antalya Konsolosluğu'na teklifi götürünce MHP'den bir tepki gördük. MHP bunu yanlış anladı. Kemer'e gelip turizmi görselerdi, böyle düşünmezlerdi. Kongre sürecinin de bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu karara saygılıyız. "Üzüntü içersinde kongre sürecine kadar partimizden ayrı kalacağız. Artık herkes MHP'de değişim istiyor. Başka bir parti, temsilcilerden herhangi bir teklif gelmedi. Ama herkesin bizimle gönülden çalışmak istediğini biliyoruz."
Vatan
İncirlik Heyecanı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun önceki gün yaptığı bazı açıklamaların ardından 'İncirlik Üssü Ruslara mı açılıyor' tartışması çıktı. Bu sözler üzerine Kremlin kendileriyle henüz böyle bir temas kurulmadığı açıklamasını yaptı. Bakan Çavuşoğlu, bugün Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte katıldığı basın toplantısında sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, önceki gün TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme süreci sonrası Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti. IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye'nin Rusya ile işbirliğine hazır olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı: DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım? Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov'un da söylediği gibi mutabık kaldık.
Vatan

SPOR

Transferde şu ana kadar Gokhan Gönül, Marcelo Guedes, Kenneth Omeruo ve kaleci Fabricio ile anlaşan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş, stoper ve sol bek transferinin bir an önce bitirilmesini istedi. Kampa kadar iki bölgenin netleşmesi gerektiğini yönetime ileten Guneş, Atiba Hutchinson ve Jose Sosa'nın ayrılması halinde kadronun büyük bir yara alacağını da dile getirdi. Sadece alınamayan oyuncular nedeniyle değil, Atiba ve Sosa'nın ayrılmak istemesi yüzünden keyfi kaçan siyah-beyazlı hoca kadroda koklu değişiklikler olması durumunda istikrarın bozulacağını belirtirken, yeni sezonun büyük bir risk altına gireceğini ifade etti. Atiba - Oğuzhan - Sosa uçlusunun takımın omurgasını oluşturduğuna vurgu yapan Şenol Güneş, bu oyunculardan birinin gitmesi halinde bile yapılacak yeni transferin öneminin kalmayacağını kaydetti. Serdar Aziz'in Galatasaray'a gitmesi nedeniyle üzgün olan ve istediği stoperlerin pahalı bulunması yüzünden defans kurgusunu oluşturamayan başarılı teknik adam öncelikli olarak stoper takviyesinin yapılmasını istedi. Sol bek transferinin ikinci sırada kalabileceğini vurgulayan Şenol Güneş, bayram tatilinden sonra Başkan Fikret Orman ile bir araya gelerek transfer planlamasına son şeklini verecek. Yonetim kurulunun önümüzdeki sezonun devre arasında transfere gerek kalmayacak biçimde planlama yaptığı aktarıldı.
Milliyet

Yeni sezona yönelik transfer çalışmalarını sürdüren Süper Lig'in son şampiyonu Beşiktaş, takımda kalmak için henüz ikna edemediği Mario Gomez'in alternatiflerini Çizme'de buldu. Euro 2016'da sergilediği başarılı performans sonrası Gomez'i tutmakta daha da zorlanacağını öngören Siyah- Beyazlılar, B Planı'nı devreye sokarak Mario Mandzukic ve Mairo Balotelli'den birini kadrosuna katmak için düğmeye bastı. Şu ana kadar kaleci Fabricio Ramirez ile Fenerbahçe'yle yollarını ayıran Gökhan Gönül'e imza atıran ve Chelsea'yle stoper Kenneth Omeruo el sıkışan Siyah-Beyazlılar, Transfer Komitesi Başkanı Umut Güner'i, Mandukic için Juventus'la, Balotelli için de Milan'la görüşmek üzere İtalya'ya gönderme kararı aldı. Güner ilk olarak Hırvat golcü için Juve'yle masaya oturacak. Beşiktaşlı yönetici, 19 milyon euro serbest kalma bedeli olan Mandzukic için Juventus'a kiralama teklifinde bulunacak. Umut Güner, Torino temsilcisini kiralama formülünde ikna edemezse bu kez Milan'dan ayrılmak istediğini açıklayan Mario Balotelli'ye rotayı çevirecek. Çizme kulübünün, bonservisi Liverpool'da olan 25 yaşındaki İtalyan forvetin ayrılmasına itiraz etmeyeceği ifade ediliyor.
Star

Fenerbahçe, siftahı yaptı. Sarı-Laciverliler, Gökhan Gönül'den boşalan sağ beke transfer ettikleri Gregory van der Wiel ile dün 4 yıllık mukavele imzaladılar. Sabah önce sağlık kontrolünden geçen Hollandalı futbolcu, daha sonra ÜLker Arena'da Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ile basının karşısına çıktı. Teklif aldıktan sonra Dirk Kuyt ile görüştüğünü ve olumlu referans aldığını vurgulayan 28 yaşındaki oyuncu, "İstanbul'a geldim gezdim. Çok büyük bir şehir, yapabilecek şok şey var. Stat harika. Bu güzel stat ve taraftarın önüne çıkmak için sabırsızlanıyorum. F.Bahçe'nin bir parçası olmak istiyorum. Şampiyonlar Ligi'ne kalmak istiyoruz. Umarım bu şehir ve bu kulüpte harika yıllar geçiririm. PSG'de üst üste 4 şampiyonluk kazandım. Burada 5. şampiyonluğumu elde etmek istiyorum" şeklinde ifadeler kullandı. Bireysel özellikleri ile ilgili olarak ise Wiel, "Kenar bölgesinde çok koşan bir oyuncuyum, ilk işim savunma yapmak. Hücuma yardım etmeyi de severim. Orta yapmayı, hücuma çıkmayı da.. Umarım bu anlamda iyi oluruz ve takım arkadaşlarım da beni tanır. Takım arkadaşlarımın hücumda 1 kişi daha fazla olduğunu hissetmelerini isterim" dedi. Topuk Yaylası Tesisleri'nde takımın dünkü ikinci idmanının sonlarına yetişen Wiel, takımdan ayrı özel bir çalışma yaptı.
Star

Aslan'da ceza krizi Başta Sneijder'e verilen 2.2 milyon euroluk ceza olmak üzere 14 futbolcuya kesilen faturanın hukuki hakkaniyet ilkesine uymadığını belirten Spor Hukukçusu Şekip Hardal, "Ceza yönetmeliği açık olmalı. Yerli oyuncular TFF'ye, yabancılar da FIFA'ya başvurabilir" dedi. Hardal bu durumda cezaların büyük ihtimalle geçerliliğini yitireceğini de vurguladı. Avukat Emin Özkurt da şunları söyledi: "Talimatnamenin 24. maddesi uyarınca, para cezaları, nedenleri ve noterden onanmış örneklerini en geç 15 gün içinde futbolcu ve TFF'ye bildirilmelidir." "Cezalar geçen sezon görülen kartlar için verilmiş. Oysa yeni sezon başladı. Cezalarda asıl maksat ücretleri dengeleme ya da gönderilecek isimleri yönlendirme maksadı taşıyor gibi görünüyor. FIFA ve TFF bu yaklaşıma olumlu bakmaz. İtiraz halinde TFF ve FIFA cezaları kaldırabilir."
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme