7 Temmuz 2016 Perşembe

07.07.2016 Genel Gündem07.07.2016

GÜNDEM

Havada Son Çaba
Giresun'da önceki gün meydana gelen helikopter kazasını araştırmak için bölgeye giden 14 kişilik kaza kırım ekibinin ilk izleniminin, facianın teknik bir nedenden veya aniden değişen meteorolojik koşullardan kaynaklandığı yönünde olduğu öğrenildi. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, kaza kırım ekibi, pilotun helikopteri çamlarla kaplı alana indirmek için yoğun çaba sarf ettiğini, bu sayede helikopterdeki 8 kişinin yaralı olarak kurtulduğunu değerlendiriyor. Çalışmaları devam eden ekibin ilk izlenimleri kesin bir rapor değil. Kazada şehit olan Jandarma Pilot Yarbay Hilmi Özer'in Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadelede saatlerce uçuş yapmış tecrübeli bir pilot olduğuna dikkat çekildi. Heyet, karşılaşılan zor bir durumda helikopterin yere çok sert iniş yapmasını ve burun üstü çakılmasını önlemek için çam ağaçları üzerine mümkün olan en yumuşak inişi yapabilmek için manevrayı denemiş olabileceğini değerlendiriyor. Bu durumda helikopterin çok güç verilerek havada tutulmaya çalışıldığı, bu sayede yatay ve dikey hızının azaltılmaya çalışılarak, ağaçların da adeta bir hava yastığı gibi kullanılarak mümkün olan en az sert şekilde iniş yapmayı hedeflediği sanılıyor. Bu durumda helikopterin burnu havaya kalkarken, kuyruğunun yere veya ağaçlara çarpma ihtimali ağır basıyor. Burnun havada kalmasıyla kaza anında ölüm olayının en az indirgenmesi hedefleniyor Helikopterin yakıt deposunun her türlü darbeye dayanıklı olduğu belirtildi. Heyet buna rağmen, patlama ihtimaline karşılık deponun boşaltılıp boşaltılmadığını da araştırıyor. Meteorolojik durumla ilgili değerlendirmede vadiye çok ani şekilde inmiş ve görüş kaybını tamamen ortadan kaldırmış yoğun bir bulut kütlesi ihtimali üzerinde duruluyor. Şu anki verilere göre pilotun son bir iki dakika herhangi bir yerle irtibatta olmadığı, "Hakkınızı helal edin" gibi ifadenin kayıtlarda olmadığı savunuldu. Ancak, pilot zor koşullarda uğraşırken, yolcuların bu tarz bir konuşma yapmış olabileceği ihtimali de gözardı edilmiyor.
Hürriyet


EKONOMİ

Gram Altın 129,1418-129,3118       
ABD Doları 2,9366-2,9394
Euro 3,2565-3,2634
İngilizSterlini 3,8038-3,8092

'Performans' İspat Edilmeli
Yargıtay, bir işçinin performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarılabilmesi için bunun süreklilik arz etmesi ve işverence ispatlanması gerektiğine karar verdi. Uşak'ta özel bir şirkette uzman tıbbi satış sorumlusu olarak görev yapan bir işçi, performansı düşük olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçi, feshin geçersizliği ve işe iadesine karar verilmesi istemiyle dava açtı. Uşak 1. İş Mahkemesi, işçiyi haksız bularak davayı reddetti. İşçinin kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 22. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, İş Kanunu'nun 18. maddesine göre, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işverenin, bu işlemi yaparken geçerli bir sebebe dayanması gerektiği belirtildi. Kararda, objektiflik ölçütünün o işyerinde aynı işi yapanların aynı kurallara bağlı olması şeklinde uygulanması, performans ve verimlilik standartlarının gerçekçi ve makul olması gerektiği vurgulanarak, şu değerlendirmelere yer verildi: "Performans ve verimlilik sonuçlarına dayalı geçerli bir sebebin varlığı için süreklilik gösteren düşük veya düşme eğilimli sonuçlar olmalıdır. Şartlara göre değişen, süreklilik göstermeyen sonuçlar, geçerli sebep için yeterli kabul edilmeyebilir. Ayrıca performans ve verimliliğin yükseltilmesine dönük hedeflere ulaşılamaması tek başına geçerli sebep olmamalıdır. İşçinin kapasitesi, yüksek hedefler için yeterliyse ancak işçi o hedefler için gereken gayreti göstermiyorsa geçerli sebep söz konusu olabilir." Feshin geçerli sebebe dayandığının ispat yükünün işverende olduğuna işaret edilen kararda, "İşveren, işçinin performans düşüklüğü gösterdiğini, bu düşüklüğün süreklilik arz ettiğini, davacının performansını geliştirmesi yönünde işçiye eğitim verildiğini ve işçinin performansını artırmak için bir çaba harcamadığını yeterli ve inandırıcı delillerle ispatlayamamıştır. Bu durumda davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle reddedilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir" ifadeleri kullanıldı.
Hürriyet

Girişimci Seferberlığı
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ekonominin yeni yol haritasını hazırladıklarını açıkladı. Büyümede yüzde 4.5 hedefinin tutturulması için yeni önlemler alınacağını söyleyen Elvan, Kalkınma Bakanlığı olarak yatırımcılara sıfır sorunlu ve izinleri alınmış yatırım alanları vermek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Elvan yeni döneme ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Kalkınma ajansları konsept değiştirecek. Hibe değil kredi verecek, 26 bölgede girişimci yetiştirme merkezlerine dönüşecek." Milli gelir revizyonunun da yıl sonunda yapılacağını açıklayan Elvan, şunları anlattı: "Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Kalkınma Bakanlığı'na dönüştükten sonra sadece yatırımlar ve bölgesel gelişmeden sorumlu bir bakanlık gibi algılanmaya başlandı. Bu doğru değil. Ekonominin genel dengesini hazırlayan, büyüme üzerine en detaylı çalışan yer burası. 70-80 uzman çalışıyor. Bu anlamda ekonomide gerçek bir mutfak görevi görüyoruz." 26 çeyrektir Türkiye'nin büyüme devam ettiğine dikkat çeken Bakan Elvan, "Bu sene için yüzde 4.5 oranında büyüme hedefi koyduk. Ancak bazı tedbirleri almazsak, yüzde 4.5'un altına düşme ihtimali var. Bu nedenle ciddi tedbirler alıyoruz ve alacağız. Böylece hedefin tutturulacağını düşünüyorum. Büyüme için yatırım ortamını iyileştireceğiz. Yapısal reformlar ve dönüşüm programları öncelikli olacak. Yatırımcının geleceğe güvenle bakacağı, belirsizlik ve ani değişikliklerden korkmayacağı bir yapı kuracağız. Biz de yeni bir çalışmaya başladık" ifadelerini kullandı. Artık altyapıyla ilgili tüm çalışmaları kamu tarafından yapılmış, izinleri alınmış ve yatırıma hazırlanmış alanları özel sektöre sunmak istediklerine değinen Bakan Elvan, "Kalkınma Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Hangi sektörlere bu kolaylığı sağlayacağımızı henüz netleştirmedik. Gereken izinler, altyapının kurulması, yatırımcının yapacağı bürokratik iş ve işlemleri kamu olarak biz yapacağız. Hani derler ya kupon arsa, biz de bunun gibi hazır arsa sunacağız. Üstelik yatırımcı sahaya çıkmadan, hangi bölgelerde ne tür yatırım alanları olduğunu elektronik ortamda görebilecek. Çok kapsamlı bir düzenleme ve 2017 başına tamamlamayı hedefliyoruz. Proje tamamlandığında yatırımcı gelecek, anahtar teslimi yatırımını alacak. Kalkınma ajanslarının da önceliği gençler ve kadınlar olacak. 26 bölgede girişimci gençler için çalışacaklar. Örneğin Kayseri bölgesinde üniversiteden yeni mezun gençlere kendi işlerini kurabilmeleri için imkan tanıyacak, yer tahsis edecek, cari harcamalarını karşılayacak. Gençlerin de, katma değeri yüksek ve ileri teknoloji alanlarında girişimciliğe başlaması için, ajanslar yönlendirici olacak. Yazılım mesela, öncelikli sektörlerden biri olacak. Bu programlarda kadınlara özel kotalar ayrılacak" diye konuştu.
Hürriyet

Horoz'u Şaşırtmalıyız
Periler'den sonra Devler de her ne kadar işi zor olsa da Rio Olimpiyat Oyunları vizesi alıp Türk sporunda bir ilki gerçekleştirmeyi hedefliyor. Devler de başarırsa hem erkek hem kadın basketbol takımımız birlikte ilk kez olimpiyat görecek. Filipinler'deki grup eleme ilk maçında alınan Kanada yenilgisi moralleri bozsa da koçumuz Ergin Ataman, "Maçları oynamayı satranç gibi seven koçlarız, ama elinde ona yönelik oyuncu grubu olmalı. Bunlar sıradan maçlar değil" dedi. Ataman, "Fransa ile yarı finalde oynamayı başarırsak, bu kadroyla kağıt üzerinde hiç şansımız yok gibi duruyor. Ancak biz farklı bir oyun stratejisiyle onları şaşırtmaya çalışacağız, başka çaremiz yok. Kimse mucize beklemesin, fakat kora kor savaşarak, mental güçle Rio'ya gitmeye çalışacağız" diye konuştu. Bugünkü kritik Senegal maçı öncesi Ataman, Hürriyet'e şunları söyledi: Fransa ve Kanada en iyi kadrolarıyla gelirken, biz maalesef bunu başaramadık. En güvendiğimiz oyuncumuz Bobby de Kanada maçında sıradışı oynayınca sonuç alamadık. Senegal maçında öncelikle hucümda daha iyi oynamalıyız, yoksa bu maçta da sıkıntı çekeriz. Bobby'nin Kanada maçındaki gibi oynayacağını sanmam. Bu Milli Takım, geçmişteki gibi 4-5 haftada oluşmadı. Tam kadro tek idmanla Yunanistan'a gittik ve İstanbul'daki Yunanistan maçı sonrasında Filipinler'e geldik. Hazırlık maçlarında rakibe göre taktik planı yapmıyoruz ama Kanada maçında da maalesef taktiğimizi uygulayamadık. Senegal maçında normal performansımızı ortaya koymamız, olası Fransa yarı finalinde de bu kez kapasitemizi zorlamamız gerekecek.
Hürriyet

Dolar 2.94'ün Üstünü Gördü
Amerikan Doları'nın Türk Lirası karşısındaki değeri, küresel risk iştahının azalmasının da etkisiyle uluslararası piyasalarda yükselişe geçti ve 2 . 9 4 ' ü n üstünü gördü. İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin referandum sonrası yaşanan belirsizliklerin sürmesi ve petrol fiyatlarının yeniden 50 doların altına gerilemesi sonrasında yatırımcı risk iştahındaki azalma dikkati çekerken, küresel hisse senedi piyasalarında sert düşüş yaşandı. Yurt içi piyasaların Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla kapalı olduğu günde, uluslararası piyasalarda güne 2.93 sınırından başlayan dolar/ TL ise yükselişe geçerek önce 2.94'ü test etti, ardından da akşam üstü saatlerinde 2.94'ün üzerinde kalmayı sürdürdü. Euro/TL ise dün akşam saatlerine doğru 3.26 seviyelerindeydi.
Milliyet

Esnafa İkinci Şans
Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi ve prim borçlarını 2014 yılında yeniden yapılandırdığı halde taksitlerini ödeyemeyen vatandaşa ikinci bir şans tanınacağını açıkladı. Ağbal çalışanlardan sonra Bağ-Kur'lu esnafın da 5 puanlık sigorta prim indiriminden yararlanacağını bildirdi. Partisinin Bayburt İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Bakan Ağbal, Başbakan Binali Yıldırım'ın son Bakanlar Kurulu'nda toplumun her kesimine ekonomiyi daha da güçlendirecek reform niteliğinde açıklamalarda bulunduğunu anımsattı. 2008 yılında işçilerle, çalışanlarla ilgili 5 puanlık sigorta prim indirimi yaptıklarını kaydeden Bakan Ağbal, şöyle devam etti:"Bağ-Kur'lu esnafımız da bunu istiyordu. Meclis açılır açılmaz Bağ-Kur'lu esnafımız da inşallah 5 puan indiriminden yararlanacak. 'Benim Bağ-Kur prim borcum var, süresinde ödemek istiyorum, ödüyorum' diyen vatandaşımıza aylık en az 50 lira olmak üzere yüzde 5 Bağ-Kur prim indirimi getirdik. Bu, Bağ- Kur'lu esnafımız açısından aylık ödemelerinde indirim yapan önemli bir düzenleme, hayırlı uğurlu olsun."
Vatan

'Alo'ya 10.6 Milyar Tl
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2016 yılı 1. Çeyrek Pazar Verileri Raporu'na göre Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecileri, yılın ilk çeyreğinde 8.3 milyar lira net gelir elde etti. Söz konusu işletmecilerin 2015'in ilk çeyreğindeki net satış gelirleri 7.3 milyar lira olmuştu. Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecileri haricindeki işletmecilerin net satış gelirleri de söz konusu dönemde yüzde 16.6 artışla 1 milyar 934 milyon 325 bin 199 liradan 2 milyar 254 milyon 710 bin 874 liraya çıktı. Sektörün toplam net satış geliri de geçen yılın birinci çeyreğine göre yüzde 14 arttı. Böylece "Alo"ya yılın ilk 3 ayında 10.6 milyar lira harcandı. Bu yılın ilk çeyreğinde toplam gelirlerin 2 milyar 494 milyon lirası Turkcell, 2 milyar 392 milyon lirası Vodafone, 2 milyar 42 milyon lirası Türk Telekom, 1 milyar 333 milyon lirası Avea ve 2 milyar 254 milyon lirası da diğer işletmeciler tarafından elde edildi. İlk çeyrekte Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecileri yaklaşık 1.4 milyar lira, diğer işletmeciler ise yaklaşık 255.5 milyon lira yatırım yaptı. Sabit ve mobil telefon trafiği miktarı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 55.3 milyar dakikadan 59.2 milyar dakikaya yükseldi. Söz konusu trafiğin 2.4 milyar dakikasını sabit hatlardan yapılan görüşmeler oluştururken, sabit trafik yüzde 22.5 azalış gösterdi. Mobil telefonlardan yapılan görüşme miktarı ise aynı dönemde yüzde 8.8 artarak 56.8 milyar dakika oldu. Böylece mobilden konuşma miktarı, sabitten konuşma miktarının 23 katı olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde mobilden mobile trafik miktarı geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 9.2 artarken sabitten sabite arama trafik miktarı yaklaşık yüzde 30.2 azaldı.
Vatan

Tahıl Kaybının Faturası 2.2 Milyar Tl Olacak
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tahılda üretim ve kullanım kayıplarının büyük boyutlara ulaştığını bildirdi. Bayraktar, "Bu üretim döneminde, yaklaşık 1.7 milyon tonu üretimde, 1 milyon tonu kullanımda olmak üzere 2.7 milyon ton tahılı kaybedeceğiz. Kaybın toplam tutarı 1.4 milyar lirası üretimde, 800 milyon lirası kullanımda olmak üzere 2.2 milyar liraya yaklaşıyor" ifadesini kullandı. Üretim ve kullanım toplamı olarak bakıldığında tahıllar arasında en fazla kaybın arpa ve buğdayda yaşandığına dikkati çeken Bayraktar, bu yıl kaybedilecek buğdayın 1,7 milyon tonu aşacağını belirtti. Bayraktar, yaklaşık 560 bin tonu arpa, 380 bin tonu mısır olmak üzere buğday dışındaki tahıllarda 1 milyon ton kayıp olacağını bildirdi. Hasatta dane kaybının yüzde 3'ü geçmemesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, "Oysa buğdayda yüzde 5.5, arpada yüzde 6 üretim kaybı var. Demek ki üretim kaybı en az yarıya indirilebilir. Bu durumda en düşük fiyatlarla hesaplandığında bile 700 milyon liralık bir kaybın önüne geçilmiş olur" değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, "795 milyon insan dünyada açlık çekerken, bu kadar büyük miktarlarda ürün kaybının izahı yoktur" ifadesine yer verdiği açıklamasında, kaybedilen tahılın yarısı kurtarılsa bile milyonlarca insan için gıda güvenliğinin sağlanacağını vurguladı. Kayıpların azaltılmasına ilişkin önerilerini de paylaşan Bayraktar, bu anlamda hasat ve depolama safhasında yaşanan kayıpların en aza indirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.
Vatan

DÜNYA

Obama'nın 'Destek' Uçuşunu Clınton Cebınden Ödeyecek
ABD Başkanı Barack Obama önceki gün ilk kez Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına bizzat katılarak destek verdi. Obama'nın Charlotte'daki etkinliğe Air Force One uçağını kullanarak gitmesi ise tartışma yarattı. Çünkü bu uçağın bir saatlik uçuş maliyeti yaklaşık 200 bin dolar (590 bin TL). Normal şartlar altında ABD Başkanı'nın seyahat masrafları hazineden karşılanıyor, yani faturayı tüm vatandaşlar ödüyor. Fakat Obama bu kez tüm ABD halkını temsilen değil, bir siyasi parti adayına destek vermek üzere seyahat ettiğinden tartışma başladı. Cumhuriyetçi Parti başkan aday Donald Trump, "Bu siyasi bir etkinlik, seyahatin parasını tüm vatandaşlar ödememeli" dedi. Bunun üzerine Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Josh Earnest, dönüş yolunda Air Force One'daki gazetecilere şu açıklamayı yaptı: "Başkan'ın siyasi seyahatlerine dair mevcut kural ve düzenlemelere göre davranacağız." Ardından Clinton'ın bir yardımcısı da ABC News'e, "Her zaman olduğu gibi üstümüze düşen masrafı (kampanya bütçesinden) biz karşılayacağız" dedi. Böylece Obama'nın devlet uçağıyla yaptığı bu seyahatin masrafını tüm vergi mükellefleri değil, Clinton ödeyecek. Obama'yı koruyan Gizli Servis ajanlarının yaptığı fazla mesainin masrafı ise ABD hazinesinden çıkacak.
Hürriyet

Hamaney'den Üç Ülkeye Suçlama
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD, İngiltere ve İsrail'i Ramazan ayında İstanbul, Bağdat ve Bangladeş'te düzenlenen terör saldırılarının arkasında olmakla suçladı. İran resmi ajansı IRNA'ya göre, başkent Tahran'daki Büyük Musalla Camisi'nde kılınan bayram namazı hutbesinde Hamaney, Ramazan ayında Müslüman ülkelerde yaşanan terör olaylarına değindi. Hamaney, hutbesinde ramazan ayında Bağdat, İstanbul ve Bangladeş'i hedef alarak yüzlerce insanın ölümüne neden olan terör saldırılarına işaret ederek, "Maalesef, Müslümanların bayramı, sahte İslamı bir anlayışı gerçek İslamın yerine koymak isteyen, teröristlerin eliyle mateme dönüştü. Bu cinayetler, ABD, İngiltere ve Siyonist istihbarat örgütlerinin teröristleri yetiştirme politikasının bir sonucudur" dedi.
Hürriyet

Katliam Karşısında Dinler Birleşti
Irak hükümeti, başkent Bağdat'ta cumartesi gecesi bayram alışverişine çıkan sivilleri hadef alan intihar saldırısında ölenlerin sayısının 250'ye yükseldiğini duyurdu. Saldırı, Irak'ta, 2003 yılındaki ABD öncülüğündeki işgalden bu yana gerçekleşen en kanlı eylem oldu. Bağdat'ın alışveriş merkezleri ve restoranların bulunduğu Kerada mahallesinde bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlenmişti. Yıllardır acıları dinlemeyen Iraklılar, IŞİD'in katliamı karşısında birlik oldu. Önceki gün Sünni ve Şii vatandaşlar, katliamın gerçekleştiği binanın önünde birlikte namaz kıldı. Iraklı Hıristiyanlar da bölgeye gelerek dua etti. Bina barış mesajlarıyla donatırken, yollara çiçek resimleri çizildi.
Milliyet

Kıbrıs Görüşmelerinde Güzelyurt Kavgası
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, 'Güzelyurt iade edilmeden Kıbrıs'ta çözüm olmaz' yönünde yaptığı açıklama, tartışma çıkardı. KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, "KKTC hükümeti olarak Anastasiadis'e bir kez daha Güzelyurt'un KKTC'nin bir ilçesi olduğunu, iadesinin asla söz konusu olmadığını hatırlatırız" açıklaması yaptı. Üniversite kampüslerinin bulunduğu Güzelyurt, turunçgil üretimi ile de KKTC ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Kriz, Anastasiadis'in, sözde 'Güzelyurt Belediye Başkanı' Haralambos Pittias'i kabulünde yaptığı açıklama ile patlak verdi. Anastasiadis, "Güzelyurt'un iade edilmediği bir çözümün kabul edilmesinin söz konusu olmadığını, bu görüşünü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya net biçimde ilettiğini" belirtti. Pittas, Güzelyurt'a yapılan yatırımları şikayet ederken Rum lider, "Yatırımlar konusunu Akıncı'nın gündemine getirdim" dedi. Anastasiadis'in açıklamaları Kuzey Kıbrıs'ta sert tepki çekti. Başbakan Özgürgün sosyal medya üzerinden, "Güzelyurt asla verilemez" açıklamasını yaptı. Özgürgün, "Bölgeye yatırımların devam edeceğini" belirterek, "Anastasiadis'in bu komik taleplerinin kavurucu temmuz sıcaklarından kaynaklandığına inanmak istiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da yazılı açıklamasında, Güzelyurt'un Annan Planı döneminde Rumlara iade edilen toprak olduğunu hatırlattı ve "Annan Planı'ndan sonra köprünün altından çok sular geçti" dedi. Burcu, "Toprak o kadar hassas ve derin bir konudur ki ancak zamanı gelince ve doğru bir zeminde tartışılabilir. Bugüne kadar masada herhangi bir biçimde toprak konusu tartışılmamıştır, müzakere sürecinde ele alınmayan konuların basın üzerinden gündeme taşınmak istenmesini doğru bulmuyoruz" dedi.
Milliyet

Trump'tan Saddam'a Övgü
ABD'DE kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmayı garantileyen iş adamı Donald Trump, Irak'ın 2006'da idam ettiği devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i övdü. Trump, Kuzey Carolina'nın Raleigh kentinde seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmada, "Saddam Hüseyin kötü bir adamdı. Doğru mu? Ama neyi iyi yapıyordu biliyor musunuz? Teröristleri öldürüyordu. Bu işi çok iyi yapıyordu" ifadesini kullandı. Trump, Irak'ın Saddam sonrası dönemde 'terörizmin Harvard'ı' haline geldiğini de savundu. 'Emlak kralı' lakaplı iş adamı, daha önce de Saddam Hüseyin ve Libya'nın 2011'de öldürülen eski lideri Muammer Kaddafi gibi diktatörlerin hala iktidarda olmaları halinde dünyanın 'yüzde 100 daha iyi bir yer' olacağını iddia etmişti. NBC kanalının yayınladığı son anket, Cumhuriyetçilerin yüzde 67'sinin, Trump'ı partinin başkan adayı olarak görmek istediğini ortaya koydu.
Vatan

Ap'den Sınır Koruma Ajansına Yeşil Işık
Strasbourg'da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda mülteci sorunu ve Avrupa Birliği ülkelerinin karşılaştıkları yoğun göçe karşı alınacak ortak önlemler ele alındı. Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, üye ülkelerin sahil ve sınırlarını olağanüstü durumlarda korumak amacıyla ortak bir güvenlik birimi oluşturulmasına onay verdi. Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı'nın (EBCG) işleyişi ve üye ülkelerin katkıları konusunda düzenleme Genel Kurul'da oylanarak kabul edildi. AB sınırlarını korumayı ve yoğun göç halinde birlik üyesi ülkelerin ortak desteğiyle karşı koymayı hedefleyen düzenleme, 181'e karşı 483 oyla kabul edilerek AB Konseyi'nin onayına sunuldu. Düzenlemede, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex'in görevine devam edeceği fakat daha çok göçmenlerin sınır dışı işlemleri ve sınırların korunması işlevini göreceği ifade ediliyor. Parlamento'dan onay alan EBCG ise Frontex ve üye ülkelerin oluşturduğu ulusal sınır ve sahil koruma ajansları arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlayacak. Buna göre, üye ülkeler kendi kara ve deniz sınırlarını korumaya ve geçişlerle ilgili sorumlulukları üstlenmeye devam edecekler. Herhangi bir kriz veya yoğun yüklenme durumunda ise (göç dalgası veya tehlike durumu) ilgili ülkenin talebi doğrultusunda EBCG devreye girerek, sınırların korunması ve kontrolü AB tarafından ele alınacak. Konuyla ilgili raporu hazırlayan Avrupa Halk Partisi Grubu üyesi Letonyalı parlamenter Artis Pabriks, Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı ile ilgili düzenlemenin, AB'nin dış sınırlarını daha güvenli ve daha iyi yönetilir hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Pabriks, düzenlemenin, göçmen sorununun anında ortadan kalkacağı veya Schengen'e olan güvenin yeniden tesis edileceği bir mucize çözüm olmadığını fakat çok gerekli bir ilk etap olduğunu kaydetti.
Vatan

POLİTİKA
Yumruklar Konuştu
MHP Genel Merkezi'nin aynı gün ve saatte yapıldığı için sert tepki gösterdiği, sonra iki saat ileriye alınan genel başkan adaylarından Meral Akşener'in bayramlaşma töreninde ülkücüler arasında kavga çıktı. Arbede, Akşener'in kürsüden yaptığı konuşma sırasında yaşandı. Akşener, genel merkez, Saray ve AK Parti'ye eleştiriler yöneltirken, salonda bir kişi Akşener'in korumasına "Mehmet buraya dikkat" diyerek yanındaki grubu gösterdi. Uyarının hemen ardından salondaki 20-25 kişilik bir grup 'Hareketin lideri Devlet Bahçeli' diye slogan atmaya başladı. Ortalık karışırken salonda bulunan sandalyeler, bardaklar, şişeler havada uçuştu. Arbede sırasında Akşener'i dinlemeye gelenler, büyük bir panik yaşayarak sandalyelerin, sehpaların arkasına saklanmaya ve kapıya doğru koşmaya başladı. Akşener ise çevresindekilerin uyarısıyla konuşmasını "İyi bayramlar" diyerek bitirirken, korumaları tarafından salonun arka tarafında güvenli bir alana götürüldü. Yaklaşık 15 dakika süren arbedede, slogan atan grup yumruklarla salondan çıkarıldı. Kavganın otel dışına taşması üzerine polis müdahalede bulundu. Otel dışında silahla havaya ateş açan protestocu gruptan bir kişi, gözaltına alındı. Ortalığın sakinleşmesinin ardından Akşener tekrar salona geldi. Salondakiler 'Dik dur eğilme bozkurtların seninle' sloganları atarak Akşener'e moral verdi. Akşener, ortalığın durulmasının ardından salondakilere şöyle seslendi: "Hiçbir güç ülkücünün ülkücüye el kaldırmasına sebep olmaz. Buraya gönderilen çocuklar da benim evlatlarımdır. Başka çocukların anneleri üzerinden kabadayılık yapılmaz. Biz ülkücülüğü 'Birbirinize kardeşlik hukuku içinde bakacaksınız' öğütleriyle öğrendik. Sözünüzün arkasında durun ve yapın kurultayı. Gencecik çocukları gönderip de buralarda kavga yanlıları varmış gibi göstermeyin. Demirden korksaydık trene binmezdik. Saray'a, AKP'ye sesleniyorum. Çekin ellerinizi üzerimizden. Hamdolsun, Saray'ın ve AKP'nin MHP'yi arka bahçesi yapmasına engel olacağız. Yapamayacaksınız." Akşener, arbede öncesinde yaptığı konuşmada da şu eleştirileri yöneltti: "Benim Ankara'da evim yok, evimi açamayacağım için burada sizlerle olabilmek için bu salonda bir araya gelmeyi planladık. Sonra bir gün baktık ki 'fitneci, madrabaz' dendi bize. 139 hakaret ve iftira edildi bize. Geçici görevli hâkim bir karar verdi tedbir kararı aldı. Herhangi bir gerekçe yoktur. Sayın hâkimin bizim arkadaşlarımızla olan arkadaşlıkları dostlukları çok eskiye dayanıyor. Geçen cuma gününe kadar bekledik, mahkemeye müracaat ettik, müdahil olduk. Hâkimin dosyamızı okumasını bekledik. Avukatlarımızın hâkimle yaptığı görüşmede 'Ben okumayacağım, dosyanıza benim yerime gelen hâkim baksın' denildi. Bu mahkemenin peşini bırakmayacağım. Bana neye mal olacaksa 10 Temmuz'da kurultayın yapılacağını açıklamışlardı. Ülkücüler sözünün eri olarak tanınırlar. Sözünüzden caydınız. Sizi kantara çıkmaya davet ediyorum. Gelin kaçmayın."
Hürriyet

O Yüzüğün Sırrı
Başbakan Binali Yıldırım'ın taktığı farklı yüzükler dikkat çekerken bir süredir parmağındaki kırmızı taşlı yüzük de merak konusu oldu. Yüzüğün bir şehit ailesi tarafından hediye edildiği ortaya çıktı. Yıldırım, Eskişehir programının ardından Yüksek Hızlı Tren'in ilk kez Eskişehir-Ankara hattında kullanılan Siemens marka yeni vagonları ile seyahat etti. Yıldırım, burada gazetecilerle bayramlaştı ve sohbet etti. Yıldırım'ın parmağından çıkarmadığı kırmızı taşlı yüzüğün hikayesini de bu sohbet sırasına açıkladı. Söz konusu yüzüğü İzmir'de katıldığı şehit cenazesinde şehit yakını bir öğretmen tarafından kendisine hediye edildiğini söyleyen Başbakan o anı şöyle anlattı: "Yanıma geldi yüzüğü bana verdi. 'Bunu her zaman takın, çıkarmayın ricasında bulundu. Televizyondan sizi takip edeceğim, yüzüğe bakacağım' dedi ve gitti. O günden bu yana çıkarmıyorum. Yüzüklere zaten ilgim var, kendi yüzüklerim de var. Bu da en değerlilerinden biri." Yıldırım kıyafet seçerken de yüzüğe uyumlu kırmızı rengine dikkat ediyor. Yıldırım, diğer yüzüklerini de takacağını şehit ailesinin verdiği yüzüğün ise kendisi için önemli bir yeri olduğunu da sözlerine ekledi. Yüzük koleksiyonu da olan ancak birçok yüzüğünü kaybeden Yıldırım, kaybettiği bir yüzüğün ise Panama'dan çıktığını anlattı. Yıldırım, "Maalesef yüzüklerimi genelde kaybediyorum. Bakanlığım döneminde taktığım bir yüzük Panama'ya gittiğimde kaybettim, o yüzük bulundu ve bana geri döndü. Ama sonra yüzüğü Türkiye'de bir daha kaybettim" dedi. Teknolojiyi kullanmayı seven Yıldırım, özel telefonunu da hiç cebinden çıkarmayor ve arayanların telefonunu da kendisi açıyor. Yıldırım'ın telefonunda dikkat çeken bir uygulama da bulunuyor. Kendisi için özel yapılan uygulamadan Başbakan, hükümetin kaçıncı günü olduğunu takip ediyor. Ak Parti ambleminin olduğu bir sayacın yer aldığı programda hükümetin kurulduğu günden bu yana geçen süre işliyor. Yıldırım, bazı konuşmalarına çıkmadan önce telefonundan uygulamaya bakarak konuşmasında bu bilgiyi de paylaşıyor.
Milliyet

Konuşalım, Görüşelim, Asgari Müştereklerde Birleşelim
Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Merkezi'ndeki bayramlaşmaya telefonla bağlanarak, "Sadece dışarıda değil aynı zamanda ülkemizde, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmek, birliğimizi, kardeşliğimizi daha da artırmak ana şiarımız olacak. Buna muhalefet partilerimiz de dahildir. Biz istiyoruz ki konuşalım, görüşelim, ortak zeminde, asgari müştereklerde birleşelim" dedi. Partiler arasındaki geleneksel bayramlaşma ziyaretleri kapsamında iktidardaki Ak Parti'yi ilk olarak anamuhalefet partisi CHP'nin heyeti ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran başkanlığındaki heyeti Mehmet Müezzinoğlu başkanlığındaki heyet kabul etti. Ziyarette ana konu artan terör olayları ve Giresun'daki helikopter faciasıydı. Parlamentodaki tüm partilerle bayramlaşan tek parti CHP oldu. Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu başkanlığındaki heyeti CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır başkanlığındaki heyet kabul etti. Ziyarette İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in yurtdışına çıkışının engellenmesi de gündeme geldi. Ak Parti'li Gündoğdu'nun engellemeye ilişkin olarak, "Doğru bir şey değil, şık olmayan bir şey başına gelmiş, usul hatası" sözleri üzerine Yılmaz, "Böyle birşey olabilir mi?" diye sordu. Gündoğdu, "Bunun üzerinden bayram gerginliği oluşturmamıza gerek yok" demekle yetindi. CHP'li Şenal Sarıhan'ın konuşması sırasında "AKP" ifadesini kullanması da gerginliğe neden oldu. Gündoğdu, "Ak Parti diyelim" çıkışında bulundu. Sındır'ın, "Terör sorununu parlamento çatısı altında hep beraber en kısa sürede çözelim" sözleri üzerine Gündoğdu, "Teröre karşı iktidar anamuhalefet kolkola diyelim. Yeni anayasayı hayata geçirelim" ifadesini kullandı. Sındır'ın "Yeni darbelere izin vermeden" sözleri üzerine Gündoğdu, "İçinde inşallah başkanlık sistemi de olsun"dedi. Geçen bayramlarda MHP dışındaki partilerle bayramlaşan HDP bu kez Ak Parti'yi de programa almadı. Aynı şekilde Ak Parti'den de HDP'ye ziyaret olmadı. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen başkanlığındaki heyet CHP, DSP ve Saadet Partisi heyetlerini kabul etti. MHP'yi, Ak Parti, CHP, Saadet Partisi, DSP, BBP ve DP heyetleri ziyaret etti. MHP'de heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya başkanlığındaki heyet kabul etti.
Milliyet

Normalleşme Adımları Hayırlı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Rusya ve İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde adımların atılmasını desteklediklerini söyledi. Yılmaz, seçim bölgesi Ardahan'da yaptığı açıklamada komşularla ilişkilerin iyi olması için daha önce birçok ülkeye yönelik çalışmasının olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Daha öncede başta İsrail olmak üzere birçok ülkeye yönelik ziyarette bulunmuştum. O dönem normalleşmeye yönelik olan desteğimizi de belirtmiştik. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesini ilk savunan ve en güçlü savunan partiydik. Çünkü biz Türkiye'nin büyümesini, zenginleşmesini, gelişmesini istiyoruz. Bölgede bir düzen tutturmasını istiyoruz. Küresel bir aktör olmasını istiyoruz. Bunun yolu da bölgede kavga ile değil, işbirliği ile ancak sağlanabilir. Düşmanlıklar başka düşmanlıkları tetikliyor, Türkiye'nin elini zayıflatıyor. İsrail ile bunların hiçbiri olmazdı."
Milliyet

Muhalifler 'Ayıklanacak'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhaliflerin partide alternatif bayramlaşma töreni düzenlemesine ilişkin tartışmalara değinirken, sert mesaj verdi. Bayramın ikinci günü parti merkezinde partililerle bayramlaşan Bahçeli, özetle şunları söyledi: Hiç ciddiye almıyoruz onları. MHP'nin alternatifi olmaz. Bayramlaşma bugün buradadır. Bunun dışındaki bayramlaşma, bana gelen bilgiler doğrultusunda, Gülen örgütlenmesinin tavsiyesi ve onların siyasi zemine tekrar kavuşturulması için bir oyundur. Bu oyun bozulacaktır. Böyle bir bayramlaşmada görev alanlar için tüzüğümüzün gereği yapılacak ve artık MHP'de bir ayıklanma mevsimi başlayacak kimsenin şüphesi olmasın."Bahçeli, önceki gün de şu mesajı vermişti: Bayramlaşma gibi bazı ideolojik kalıntılar doğrultusunda alternatif üretme gibi bir çılgınlık Milliyetçi Hareket Partisi'ne yakışmaz. Bana gelen bilgilere göre bu, Fethullah Gülen örgütlenmesinin taban oluşturmak maksadıyla MHP'de bir alternatif bayramlaşma düzenleme gibi bir siyasi oyuna düştükleri bir kez daha görülüyor. Bu oyun bozulacaktır. Ayrıca bunlar tüzüğümüze göre yanlıştır ve ihraç sebebidir. Onun için herkes ayağını denk alacaktır. Suriyelilere vatandaşlık verileceği yönündeki bir soruya Bahçeli, "Türkiye ekmeğini paylaşmıştır. Böyle bir yaklaşım milletimize yakışır bir hareket. Savaş bitince dönmeyeneler Suriye kaçkınıdır. Yardımlarımızı devam ettirelim. Küçük hesaplar peşinde koşmayalım. Sayın Cumhurbaşkanı küçük bir partinin genel başkanının buna aklı ermez diyor. Aklımızın neye ereceğini ondan öğrenecek değiliz. Türkiye'yi seviyorsa bizden biraz akıl almasında yarar vardır" açıklamasında bulundu.
Vatan

SPOR

Wesley Sneijder krizinde Galatasaray'ı büyük bir tehlike bekliyor. Sarı-Kırmızılılar'ın Hollandalı yıldıza kestiği 2.2 milyon euroluk cezayı alacaklarından düşerek uygulaması kulüp için ciddi bir risk oluşturdu. Sneijder'e verilen cezanın dünya basınına yansıması üzerine, geçmişte benzer dosyalarla FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nda dava kazanan bazı avukatların davayı almak için zemin yokladığı öğrenildi. Kesilen astronomik cezasının kulüp tarafından alacaklarından düşülmesinin ardından Hollandalı futbolcunun, "Ödemelerim sözleşme gereği zamanında yapılmadı" diyerek, FIFA'ya başurup tek taraflı fesih istemesinin yolunun açıldığı belirtiliyor. Spor hukukçuları, geçmişte benzer konularda futbolcular lehine sonuçlanan bir çok dava olduğunu belirtip, "FIFA futbolcuların alacaklarını ortadan kaldıracak fahiş cezaları doğru bulmuyor" görüşünü savundular. Hukukçular, "Kulüp bu kestiği cezayı futbolcuya yapacağı ödemelerden düşer. Futbolcuda sözleşmesi gereği kulüp ödemesinin zamanında yapmadığı gerekçesiyle FIFA'ya başvurarak sözleşmesinin feshini talep eder. Bu durum da FIFA'da 2-3 ayda sonuçlanır. Görünen de bu olay oyuncunun sözleşmesini haklı fesh ettiği yönünde bir kararla sonuçlanır" yorumunda bulundular.
Star

Neustadter ilk günden mesajı verdi. Fenerbahçe'nin yeni stoperi dün 3 yıllık sözleşme imzalarken, FB TV'deki açıklamalarında Galatasaray'a gönderme yaptı. Röportaj sırasında ekranda Rus oyuncunun Schalke formasıyla Galatasaray'a attığı gol ekranda gösterildi. Yıldız futbolcu, "Gerçek Fenerbahçeli olmak için Galatasaray'a gol atmak gerekir. Aynısını Fener formasıyla da yapmak istiyorum" dedi. Neustadter, imza törenindeki konuşmasında şunları söyledi: "Fenerbahçe ile görüşme aşamasında iyi bir süreç geçirdik ve bana büyük bir aileye geldiğimi anlattılar." "Çok büyük taraftarları olan dev bir kulübe geldim ve bu bana hala inanılmaz geliyor. Burada olmaktan gerçekten gurur duyuyorum. Harika bir stadımız var. Bu takıma katkı sağlamak için buradayım. Arkadaşlarımla birlikte tüm taraftarlarımızı mutlu etmek istiyorum."
Star

Portekiz yarı final maçında Galler'i 2-0 mağlup ederek, Avrupa Şampiyonası'nda finale yükselen ilk takım oldu. 50. dakikada kısa pasla kullanılan korner atışında arka direğe doğru giden topa muhteşem yükselen Cristiano ronaldo kafa şutuyla Galler ağlarını havalandırdı: 1- 0. Dakikalar 53'ü gösterirken, Fadocular bu kez Nani ile skoru netleştirdi. ronaldo, sağ çaprazdan rakip kaleye vudu. topa kale sahası önünde dokunan Nani, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu: 2-0. 86'ıncı dakikaya girilirken ronaldo, kaleci Hennesey'le karşı karşıya kaldı. Açısını kaybedince, vurduğu top yan ağlarda kaldı. ronaldo'lu Portekiz, 10 temmuz Pazar günü finalde bu gece oynanacak Fransa- Almanya maçının galibiyle eUro 2016'nın şampiyonu olmak için kapışacak.
Star

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Kenya asıllı atletimiz yasemin Can, 10 bin metrede ilk sırada ipi göğüsleyerek altın madalya kazandı. 31.12.86'lık derecesiyle parkuru birinci tamamlayan yasemin Can, böylece organizasyonda ilk altın madalyayı Türkiye'ye kazandırdı. Can, aynı zamanda elde ettiği bu dereceyle kendisine ait 23 yaş altı Avrupa rekorunu da 18 saniye geliştirdi. 10 bin metrede Portekizli Deluce Felix 31.19.03 ile 2. olarak gümüş, Norveçli Bjerkeli Karoline Grovdal ise 31.23.45'li derecesiyle 3. sırada yer alarak bronz madalya almaya hak kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasemin Can'a tebrik telgrafı gönderirken, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise şampiyon atleti tebrik mesajıyla kutladı. Bu arada Milli atlet Ramil Guliyev, erkekler 100 metre elemelerini 10.21'le ilk sırada bitirerek, yarınki yarı final yarışına kalma kazandı ve doğrudan koşacak diğer Türk sporcular Jak Ali Harvey ve Zafer Barnes'a katıldı.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme