8 Temmuz 2016 Cuma

08.07.2016 Genel Gündem08.07.2016

GÜNDEM

Bombayı Hazırlarken Patlattılar
Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bir evde, yapım aşamasındaki patlayıcının infilak etmesi sonucu ölen Suriyelilerin Usam İsa ile Rahmi Hadad olduğu belirlendi. Patlama sırasında evde bulunan bir kadın da gözaltına alınırken, ölenlerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor. İlçe merkezindeki Şehit Sedat Pişen Sokak'ta bulunan 3 katlı binanın 2'nci katında önceki gün saat 16.30 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamada 2 kişi ağır yaralanırken, olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Elleri ve ayakları koparak ağır yaralanan Suriyeliler, kaldırıldıkları hastanede öldü. Polisin yaptığı aramada bir tabanca ve tabancaya ait susturucu ele geçirirken, evin mutfağında bulunduğu için patlamadan yara almadan kurtulan Suriyeli bir kadın da gözaltına alındı. İncelemede, hazırlık aşamasındaki patlayıcının infilak ettiği anlaşıldı. Yapılan araştırmada ise ölen Suriyelilerin Usam İsa ile Rahmi Hadad olduğu ortaya çıktı. 2 ay önce Reyhanlı'daki eve yerleştikleri bildirilen İsa ve Hadad'ın kullandığı 31 MB 298 plakalı otomobil de inceleme için Emniyetin bahçesine çekildi. Suriye'deki muhalif gruplardan olabileceği düşünülen Usam İsa ile Rahmi Hadad'ın bir terör örgütüyle bağlantıları olup olmadığı konusunda güvenlik güçlerince detaylı bir çalışma başlatıldı. Olayda ölen Suriyelilerin hazırladığı patlayıcının cinsi ise belirlenemedi. Ekipler, aldıkları numuneleri Emniyet Kriminoloji Laboratuvarı'na gönderdi. Burada yapılacak incelemenin ardından patlayıcının cinsinin netlik kazanacağı bildirildi.
Hürriyet


İki Kardeş Annesine Ve Babasına Selam Durdu
Giresun'un Alucra ilçesine bağlı Tohumluk köyü sınırlarında düşen helikopterde yaşamını yitiren Jandarma Yarbay Sadettin Şahin ve eşi Nihal Şahin dün Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Şahin çiftinin kızları Selin (17) ve Pelin'i (14) de bayram ziyareti için helikoptere davet ettikleri, ancak kızların, babaannelerinin yanında kalmak için helikoptere binmedikleri öğrenildi. Düşen helikopterde hayatını kaybeden Şahin çifti için Kocatepe Camisi'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Cenazeler, namazın ardından askerlerin omzunda top arabasına taşındı. Top arabasından cenaze araçlarına nakledilen cenazeler, toprağa verilmek üzere Pursaklar Altınova Mezarlığı'na götürüldü. Cenazeye, Şahin çiftinin ailesi ve yakınları ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile bazı milletvekilleri de katıldı. Törene, hükümet adına katılım olmaması dikkati çekti. Cenaze töreni sırasında Şahin çiftinin anneleri gözyaşlarını tutamazken, top arabasının geçişi sırasında cenazelerin ardından "Yavrum" diye bağırdı. Şahin çiftinin bayram ziyareti programı netleşince, kızları Selin ve Pelin'i de davet ettikleri, ancak her iki kızın da Giresun'da bulunan babaannelerinin yanında kalmak istemeleri nedeniyle helikoptere binmedikleri belirtildi. Tören sırasında aile yakınları asker selamı verirken, Şahin çiftinin küçük kızı Pelin'in, kendisini teskin etmeye çalışan aile büyüklerine, "Ağlamayın, onlar ölmedi, şehit oldu" dediği duyuldu.
Milliyet


Lady Leyla'nın Tır'ları Gazze'de
Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında "Lady Leyla" isimli gemi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yollanan yardım malzemelerini taşıyan 50 TIR İsrail'in kontrolündeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye girdi. Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı Filistin tarafı sorumlusu Munir el- Galban, yaklaşık 50 TIR'ın taşıdığı 2 bin tonluk yardım malzemesinin Gazze'ye ulaştığını belirtti. Galban, tırlarda, un, şeker, pirinç gibi gıda malzemelerinin yanı sıra kıyafet ve ayakkabı bulunduğunu, Gazze'deki Sosyal İşler Bakanlığı'na teslim edilen yardımların daha sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını ifade etti. Öte yandan İsrail makamlarının dün yardım malzemeleriyle akaryakıt yakışı geçişi için sınır kapısını istisnai olarak açtığı kaydedildi "İyilik gemisi Gazze yolunda" sloganıyla geçen cuma günü Mersin Uluslararası Limanı'ndan hareket eden ve yaklaşık 11 bin tonluk malzeme taşıyan Lady Leyla, pazar günü İsrail'in Aşdod Limanı'na demir atmıştı. Yardımların ilk bölümü olarak çocuklar için oyuncak da içeren 4 tırlık malzeme pazartesi günü Gazze'ye girmişti.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 127,8375-127,9759       
ABD Doları 2,9329-2,9351/ Euro3,2483-3,2532/ İngilizSterlini 3,7951-3,8082

'Vergi Affı İstiyoruz'
Varlık barışı ve 2014 yılındaki yapılandırmada taksitlerini ödemeyenler için yeni imkan getirilmesi piyasayı hareketlendirdi. Başta esnaf olmak üzere iş dünyası vergi ve prim barışına ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre toplam vergi tahsilatının toplam ödenmesi gereken vergiye oranı 2015 yılında yüzde 84.7 ile son yılların en düşük oranına geriledi. 2015 yılında 548.9 milyar liralık vergi tahakkuk ederken, bunun 464.8 milyar lirası ödendi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de af ihtiyacını en ısrarlı dile getirenlerden. Palandöken, ekonomide hızlı yol almak ve bu konudaki paketlerin başarıya ulaşması adına gerçekleştirilecek yeni bir vergi ve prim barışının ekonominin çarklarını döndüreceğini söyledi. Esnafın uzun zamandır vergisini ve sosyal güvenlik primini ödeyemediğini aktaran Palandöken, "Borçlu olunca eli kolu bağlı oluyor. Yeni bir vergi ve prim barışına ihtiyaç var. Bunun için yapılması gereken peşin ve zamanında ödeyene getirilen yüzde 5'lik prim indiriminin yanı sıra devletin birikmiş alacağının tahsil edilmesi için de birikmiş alacaklara yeni bir yapılandırma artık kaçınılmaz" dedi. Vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandıran 6111 sayılı yasa ile 26 milyar 400 milyon lira vergi ve prim, 6552 sayılı yasa ile de 9 milyar 700 milyon liralık vergi geliri elde edildiğini vurgulayan Palandöken, böylece devletin 36 milyar 100 milyon lira gelir sağladığını kaydetti. Palandöken, kamuya borçları her geçen gün artan esnafın yeni bir yapılandırmayla borcunu ödeyerek devletin sosyal imkanlarından faydalanmak istediğini bildirdi. Kamunun birikmiş alacaklarının tahsili için yapılandırmanın şart olduğuna işaret eden Palandöken açıklamasında, "Yüksek olan sigorta primlerinin aşağı çekilmesi için de çalışma yapılmalıdır. Aksi halde bu borçlar hep birikir ve esnafımız bu rakamların altından kalkamaz" ifadelerine yer verdi.
Hürriyet

Çek Borçlusu Hazine'ye De Ödeyecek
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen, bayramdan sonra da Genel Kurul'da görüşülecek olan Çek Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı aynen yasalaşırsa çek borcunu ödemeyenler hapis cezasına çarptırılacak. Ancak borçlu, hapse girdikten sonra borcunu ödemek isterse, hem alacaklısının parasını hem de hakkında verilmiş adli para cezasını faiziyle birlikte ödemek zorunda kalacak. CHP'nin hukukçu kökenli milletvekili Haluk Pekşen yeni tasarının olası sonuçları hakkında uyarıda bulundu. Pekşen yeni sistemde yargılamayı icra mahkemelerinin yapacağını ve hakimin sadece çekin ödenip ödenmediğine bakarak karar vereceğini kaydetti. Çekin üzerindeki rakamdan az olmamak üzere 1500 güne kadar adli para cezası verilebileceğine dikkat çeken Pekşen şöyle konuştu: "5 bin liralık borç için bir de 1500 gün çarpı 100 liradan, 150 bin lira para cezası çıkacak. Hapis yatmaması için hem 5 bin lirayı hem de 150 bin lira ceza ile 2 bin lira da avukatlık ücreti ve mahkeme masrafları binecek ki 5 bin liralık borç 157 bin lira olacak. Kayseri'deki hakim ayrı, İstanbul'daki ayrı karar verebilecek. Biri alt sınırdan ceza verirken, diğeri üst sınırdan verebilecek. Bu Anayasa'nın orantılılık ilkesine de devlet ticaretin gelişmesine katkıda sağlar ilkesine de aykırı." AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, tasarının görüşmeleri sırasında çeke hapis cezası yerine bankaları disipline etmenin daha doğru olacağını savundu. Cora, "Hapis cezasıyla sorun çözülmeyecektir. Cezaevlerinde şu anda zaten bir yoğunluk var. Bu daha da artıracaktır" dedi.
Hürriyet

Vergi İncelemesine Online Takip Yolda
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuoyunda vergi incelemesinin genelde "korkutucu" olarak algılandığını ancak söz konusu işlemin her aşamasında mükellefin birçok hakkı bulunduğunu belirterek, "Mükelleflerimiz hazırladığımız portal ile artık vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu 'online' olarak anında görebilecek" dedi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada, kamuoyunda vergi incelemesinin genelde 'korkutucu' olarak algılandığını söyledi. Ancak söz konusu işlemin her aşamasında mükellefin birçok hakkı bulunduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle devam etti: "İdare olarak herhangi bir alacağın kaybına asla izin vermeyiz ama bunu yaparken, mükellefimizin hakkını, hukukunu da korumalıyız. Bunu sağlamak için şimdi yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda 'mükellef portal' uygulamasını Vergi Denetim Kurulunun internet sayfası olan 'www.vdk.gov.tr'de kullanıma açıyoruz." Bakan Ağbal, mükelleflerin sisteme, kendilerine verilen sorgu numarası ile ulaşabileceğini kaydetti. Sistemin detaylarına ilişkin de bilgi veren Ağbal, mükelleflerin portala girdiklerinde bir vergi incelemesinde hangi haklara sahip olduklarını ayrıntılı görebileceğini söyledi. Mükelleflerin ayrıca vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu "online" görebileceğini anlatan Ağbal, Rapor Değerlendirme Komisyonlarına dinlenme taleplerini iletebileceklerini de ifade etti. Öte yandan, söz konusu portal sayesinde incelemenin her aşamasında uzlaşma talebinde de bulunabileceğine dikkati çeken Ağbal, "Bu sayede mükelleflerimiz hem şeffaf bir şekilde bilgi sahibi olabilecek hem işleri kolaylaşacak hem de vergi incelemeleri daha etkin ve sağlıklı şekilde sonuçlanabilecek." diye konuştu.
Milliyet

'Toki Kalitede Referans Olacak'
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, yakın bir gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçilikteki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inandıklarını, bu hedefle çalıştıklarını söyledi. İdarenin her yıl 50-60 bin konut üretme hedefi olduğunu ve bunun 35 bininin ihalesinin yapıldığını hatırlatan Turan, 2023'teki 1 miyon 200 bin konut hedefi doğrultusunda ise hızla çalıştıklarını kaydetti. Turan, TOKİ'nin 2014 yılında yenilediği üretim disiplinlerini esas alarak, şehirlere değer katan, yerel dokuyu ve yatay mimari yapılanmayı gözeten konut üretimlerinde "mutlak kalite" hedefiyle yeni bir safhaya geçtiğini ifade etti. İdarenin son 2 yılda planlama, mimari ve özellikle kalite süreçlerinde yaptığı düzenleme ve yeniliklerin, müteahhitten müşavire, mimardan mühendise, malzeme üreticisinden işçiye, tüm paydaşlarınca benimsendiğini belirten Turan, şöyle devam etti: "Yakın bir gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inanıyoruz, bu hedefle çalışıyoruz. İdaremizi, bilhassa malzeme ve işçilik alanında hizmet veren firmaların diğer projelerinde referans gösterecekleri bir noktaya taşıyoruz. TOKİ projelerinde yer almış firmaların, bize sundukları ürün ve üretimlerini diğer projelerinde örnek ve referans göstermeleri, idaremizin önemli bir başarısı olacaktır. TOKİ, yapı ve üretim malzemelerinin yanı sıra mimari, mühendislik ve uygulama disiplinleriyle de örnek kuruluş olacak, gayretimiz bunun içindir."
Milliyet

Hedge Fonlar Da Londra'dan Kaçıyor
Birleşik Krallık'da 23 Haziran'da yapılan ve Avrupa Birliği'nden çıkmak isteyenlerin çoğunluk kazanmasıyla sonuçlanan referandum sonrası ülkenin finans dünyasında göç gündeme geliyor. 475 milyar dolarlık hedge fonlara ev sahipliği yapan Londra'dan, referandum sonrası ülkede bulunan hedge fon yöneticilerinin yüzde 10'u ülkeden çıkmayı, yüzde 17'si ise Brexit sonrası böyle bir karar için kararsız olduklarını söyledi. Preqin danışman ve veri analizi şirketi tarafından yapılan araştırmada, Londra'da bulunan hedge fonların yüzde 20 ila 30'su ülkeden çıkışın mümkün olabileceği kaydedildi. Hedge fon yöneticilerinin hepsi de Brexit sonrası o kadar da karamsar değil. Büyük bir oranı temsil eden bu kesim ise Brexit'in negatif bir etkisi olmayacağını ve daha hareketli bir piyasada iş yapmanın daha karlı olabileceği görüşünü paylaşıyor. İngiltere yaklaşık yarım milyar dolarlık bir hedge fona ev sahipliği yaparken bu oran kıta Avrupa'sındaki hedge fon miktarının yaklaşık 4 katı büyüklüğünde. Dünya finans merkezinin en önemli merkezil olan ve bir çok uluslararası bankanın da, merkez olarak seçtiği Londra'dan merkezlerini taşımayı düşündüğü yönünde haberler İngiliz basınında yer almıştı. Londra'ya alternatif olabilecek şehirler arasında da Frankfurt, Amsterdam gibi önemli Avrupa şehirlerinin adı geçiyor.
Star

Fed'de Çatlak Sesler Arttı
FED'İN Haziran toplantısına ait tutanaklar, FED yetkililerinin bir sonraki faiz artışının zamanlaması konusunda ikiye ayrıldıklarını gösterdi. FED'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 14-15 Haziran'da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. FOMC üyelerinin politika faizini oy birliğiyle sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarına göre, üyeler gelecek faiz artırımı konusunda görüş birliği sağlayamadı. İngiltere'deki AB referandumundan 8 gün önce biten toplantının tutanaklarında, şu ifadelere yer verildi: "Üyelerin çoğu, ciddi ekonomik ve finansal şoklar yaşanmaması ve gelen verilerin büyümenin toparlandığını, istihdamın tam istihdam hedefine yönelik ilerlemeyi sürdürecek hızda arttığını ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağını teyit etmesi durumunda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını öngördü." Buna karşın tutanaklar, bazı üyelerin ABD ekonomisi hakkında şüpheleri olduğunu ortaya koydu. Faiz artışını destekleyen "şahin" FOMC üyeleri faizi yeniden artırmak için gereğinden uzun süre beklenmesinin kademeli normalleşmeyi zora sokacağı değerlendirmesinde bulundu. Piyasalar, tutanakları, faiz artışını ertelemek isteyen "güvercin" üyelerin sesini yükselttiği şeklinde değerlendirdi.
Vatan

Gelecek Taze Para Bankaları Rahatlatır
Hükümetin yeni bir "Varlık barışı" konusunda düğmeye basmasıyla yurt dışından gelecek sermayenin, kaynak ihtiyacı konusunda bankalara nefes aldırması bekleniyor. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesiyle "Varlık barışı" yeniden finans sektörünün gündemine oturdu. Tasarıya göre, gerçek ve tüzel kişilerce yurt dışında bulundurulan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının 31 Aralık 2016 tarihine kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirilmesi ve Türk Lirası cinsinden vergi dairelerine beyan edilmesi durumunda, varlıklarla ilgili vergi incelemesi, vergi tarhiyatı, soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, varlık barışının ekonomiye, dolayısıyla bankacılık sektörüne taze kaynak girişi sağlayarak kredi imkanlarını artıracağını tahmin ettiklerini söyledi. Akben, kredi büyümesinin mevduat başta olmak üzere yurt dışından sağlanan krediler ve öz kaynaklardan sağlanabildiğine işaret ederek, "Gelinen noktada, yurt dışı kredilere yönelen bankalarımızın kredi imkanlarını artırabilmeleri için tasarrufların ve öz kaynakların artırılmasının gerekliliği açık" dedi. BDDK Başkanı Akben, varlık barışının da pozitif etkisiyle gelecek dönemde beklentilerin iyileşmesine bağlı olarak artacak kredi talebinin, Merkez Bankası'nın faizleri düşürme yönündeki çabalarının da katkısıyla bankacılık sektörü tarafından rahatlıkla karşılanacağını kaydetti.
Vatan

DÜNYA

Camiye Nefret Saldırısının Arkasından Ajan Çıktı
Avusturya'nın Graz kentinde inşa edilmekte olan bir camiye 5 Mayıs'ta domuz kafası asılmasının ve domuz kanı dökülmesinin arkasından askeri istihbarat ajanı çıktı. Olay, başlangıçta Müslüman karşıtı aşırı sağcıların saldırısı olarak görülüyordu. Saldırganlar arasında Avusturya askeri istihbaratına çalışan bir yedek subay olduğu tespit edildi. 5 Mayıs'ta Avusturya'nın Steiermark eyaleti başkenti Graz'da inşaatı süren İslam Kültür Merkezi Camii'ne bir saldırı düzenlendi. Saldırganlar cami minaresine iki domuz başı astı ve domuz kanı döktü. Olaydan hemen sonra şüpheli olarak aşırı sağcı "Partei des Volkes" (Halkın Partisi) yöneticisi Thomas K. yakalandı. Ertesi gün de suç ortağı Georg B. gözaltına alındı. Ancak iki ay sonra olayla ilgili dosyaları inceleyen Yeşiller Partisi Milletvekili Peter Pilz, saldırının faillerinden Georg B. 'nin Avusturya askeri istihbaratına çalıştığını ve yedek subaylık yaptığını belirledi. Buna göre aşırı sağcı çevrelerle ilişkisi olan Georg B., askeri istihbarat tarafından görevlendirildi. Georg B., üstlerine "Halkın Partisi" adlı grubun camilere karşı bir saldırı hazırlığı içinde olduğu istihbaratını verdi. Askeri istihbarat bu bilgiyi eyalet istihbarat teşkilatıyla paylaştı. Ama eyalet istihbaratı ilgi göstermedi. Georg B., askeri istihbarata saldırının olacağı 5 Mayıs'ta tekrar bilgi verdi. Bu kez askeri istihbarat, eyalet istihbaratına bildirmek yerine Viyana'dan üst düzey bir yetkiliyi Graz'a gönderdi.
Hürriyet

Almanya'dan Awacs Resti
Almanya ile Türkiye arasında başlayan 'İncirlik Üssü ziyareti' krizi, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in geçen haftaki Türkiye ziyaretine rağmen devam ediyor. Almanya, Türkiye'nin milletvekillerine İncirlik Üssü'nde Alman askerlerini ziyaretine bir daha izin vermemesi durumunda, NATO misyonu kapsamında Alman AWACS keşif uçakları ve Alman askerlerinin Türkiye'ye gönderilmesinin mecliste onaylanmasının zora gireceği uyarısında bulundu. NATO, modern radar ve iletişim tekniği donanımlı AWACS filosunun yaz sonunda İncirlik Üssü ve Akdeniz'de göreve başlamasını planlıyor. Bild Gazetesi'ne konuşan Sosyal Demokrat Partili Almanya Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich, "Bir kez daha izin verilmemesi durumunda onay konusunda karşı bir tutum ortaya çıkar" diyerek bu durumda Suriye sınırında Alman askerlerinin AWACS keşif uçaklarıyla görevine devam etmesinin tehlikeye gireceği uyarısında bulundu. Misyonun hayata geçirilebilmesi için Alman meclisinin onayının şart olduğunu hatırlatan Hellmich, "Türkiye'nin heyetimizin İncirlik ziyaretine izin vermemesinden ötürü AWACS misyonuna dair eleştirel görüşler var" dedi. Öte yandan Alman Federal Meclis Savunma Komisyonu, İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etme kararı aldı. Komisyon üyeleri 13-16 Eylül tarihleri arasında Türkiye'ye gidip siyasi temaslarda bulunmayı planlıyor. Alman Federal Meclis Savunma Komisyonu'nun SPD'li Sözcüsü Rainerd Arnold, alınan kararla ilgili Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı: "13 Eylül'de rutin ziyaretlerden birini Türkiye'ye yapacağız. Savunma bakanlığı yetkilileriyle görüşmek istiyoruz. Türkiye ziyareti İzmir, Ankara ve Adana'yı kapsıyor. Ankara'da savunma bakanlığı yetkilileriyle görüşmek istiyoruz. İzmir'de NATO üssünü ziyaret edeceğiz. Adana'da da İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret edeceğiz. Bu rutin bir ziyaret. Türkiye ile Almanya'nın ortak çıkarları var. Bunlardan biri de terörle mücadele. Bu konuları ele alacağız. Bu yüzden de gerekli bir ziyaret olacak. Delegasyonda savunma komisyonun CDU/CSU'lu ve SPD'li ikişer, Sol Parti ve Yeşiller'den de birer milletvekili üyesi yer alacak. Ziyaret programının teknik yönünü Ankara'daki Alman Büyükelçiliği yürütüyor." Almanya ile Türkiye arasındaki "İncirlik Üssü Ziyareti' krizi, Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı ve Federal Meclis milletvekillerinin İncirlik Üssü'nde IŞİD'e karşı mücadele eden Alman askerlerini ziyaret etmesine Türkiye'nin izin vermemesiyle başlamıştı. Alman milletvekillerine ziyaret iznini Türkiye vermeyince Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen geçen hafta İncirlik'i ziyaret etmişti. Türkiye'nin Almanya'ya tepkisinin nedeni, Alman Federal Meclisi'nin 2 Haziran'da aldığı kararla 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması gösteriliyor.
Hürriyet

Facebook'tan Canlı Polis İnfazı..
ABD'nin Louisiana eyaletinde CD satan bir siyahın salı günü polis tarafından öldürülmesine yönelik protestolar sürerken, Minnesota eyaletinde de önceki gün başka bir siyahi ABD'li, polis mermilerinin kurbanı oldu. St. Paul kentindeki olayda polisin arka lambası bozuk olduğu gerekçesiyle durdurduğu aracın sürücüsü Philando Castile vurularak öldürüldü. Philando Castile'in (32) kız arkadaşı Lavish Reynolds ise Facebook'tan canlı yayınla olay anını paylaştı. Reynolds, "Ona dört mermi sıktınız bayım. Sadece ehliyetini ve ruhsatını alıyordu bayım" diyor. Polis ise "Ona bunu yapmamasını söyledim. Ona elini dışarı çıkarmasını söyledim" diye bağırırken duyuluyor. Öldürülen Castile'in bir okulda aşçı olarak çalıştığı ifade edildi. Emniyet yetkilileri olayın soruşturulduğunu açıkladı. Olay esnasında Reynolds'un kızının da arabada olduğu belirtiliyor.
Hürriyet

Başkanlık Yolu Açıldı
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton'ın dışişleri bakanlığı döneminde elektronik yazışmalar için özel e-posta adresini kullanması hakkında başlatılan soruşturmanın sona erdiğini ve suçsuz bulunduğunu açıkladı. Lynch, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ile konuya ilişkin yapılan görüşmeden sonra kararın alındığını kaydetti. Lynch, "FBI Başkanı Comey, savcı ve konuyu takip eden görevlilerle bir araya geldim. Bir yıldır devam eden soruşturmanın sona erdirilmesi ve soruşturmaya ilişkin herhangi bir kişinin ceza almaması yönünde bana oy birliğiyle sunulan kararı kabul ettim" ifadesini kullandı. Clinton'ın dışişleri bakanlığı yaptığı sürede resmi e-posta hesabının olmadığı ve gizli bilgi içeren yazışmalarını şahşi e-posta'sından yaptığı ortaya çıkmıştı.
Türkiye

Bağdat'taki Saldırıda Ölü Sayısı 292'ye Ulaştı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta meydana gelen IŞİD saldırısıda ölenlerin sayısının 292'ye yükseldiği bildirildi. Irak Sağlık Bakanı Adile Humud, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, başkentin merkezindeki Kerada'da pazar günü meydana gelen bombalı saldırıda ölü sayısının 292'ye yükseldiğini söyledi. Iraklı Bakan Humud, ölenlerden 115'nin kimliğine ulaşıldığını ve ailelerine teslim edildiğini ifade ederek, bunlardan 117'sinin ise maruz kaldıkları şiddetli yangın nedeniyle kimliklerinin tespit edilemediği bilgisini paylaştı. Humud, "Yaralı sayısı da 200'ü buldu. Bunların 23'ünün tedavisi sürüyor" diye konuştu.
Milliyet

Başbakanlık İçin İki 'Demir Lady' Yarışacak
Britanya halkının Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almasının ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan David Cameron'dan boşalacak koltuk için iki kadın aday yarışacak. Muhafazakar Parti'nin yeni lideri olmak için İçişleri Bakanı Theresa May ve Enerji Bakanı Andrea Leadsom karşı karşıya gelecek. Muhafazakar vekiller arasında yapılan oylamanın ilk turunda beş isim yarışmış, eski savunma bakanı Liam Fox elenmişti. Diğer aday Stephen Crabb yarıştan çekildiğini duyurmuş ve adayların sayısı üçe düşmüştü. İkinci turda ise "Ayrılalım" kampanyasının arkasındaki "beyin" olarak anılan Adalet Bakanı Michael Gove elendi. Oylamada May 199, Leadsom 84, Michael Gove ise 46 vekilin desteğini aldı. Son ikiye kalan May ve Leadsom, eylül ayından önce partinin 150 bin delegesinin oy kullanacağı yarışta karşı karşıya gelecek. Seçimi kazanan hem parti lideri hem de başbakan olarak 9 Eylül'de göreve başlayacak. May "Kalalım", Leadsom ise "Ayrılalım" kampını desteklemişti.
Milliyet

'Işid'e Karşı İsrail Filistin Barışı Şart'
Strasburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'na hitap eden Federica Mogherini, Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletlerden (BM) oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün şubat ayından bu yana üzerinde çalıştığı ve 1 Temmuz'da yayınladığı ilk raporu hakkında milletvekillerini bilgilendirdi. Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler sonrasında iki devletli çözüm çabalarının zayıfladığını söyleyen Mogherini, mevcut statükonun savunulabilir durumda olmadığının altını çizdi. "Bir statüko olduğunu da söyleyemeyiz" ifadelerini kullanan Mogherini, tam da bu nedenle "Barış süreci hiç olmadığı kadar gerekli" dedi. Mogherini, "İki tarafın nesilleri barış kelimesini bile tanımıyor. İki tarafı bir masa etrafında birleştirmeyi bilmeliyiz" ifadelerini kullandı. İki devletli çözüm fikrini savunmaya devam edeceklerini kaydeden Mogherini, "AB'nin pozisyonu açıktır ve değişmedi, İsrail bu şansı kaçırmamalı, karşılıklı güveni yeniden tesis etmeliyiz" şeklinde konuştu. Bölgede istikrarın sağlanması için İsrail-Filistin arasındaki sürece destek çağrısı yapan Mogherini, DAEŞ bölgede yayılma hedeflerine dikkati çekerek, "DAEŞ'in İsrail ve Filistin'e yerleşmesini istemiyoruz" uyarısında bulundu. Mogherini'nin konuşmasından sonra AP Genel Kurulu'nda milletvekilleri söz alarak rapor hakkında görüşlerini dile getirdiler. İsrail'in yayılmacı politikası ve yerleşim birimleri inşa kararlarını eleştiren parlamenterler, "İşgalci ve işgale uğrayan" örneğini vererek İsrail ve Filistin'e yaklaşımın eşit şartlarda olamayacağı uyarısında bulundular.
Vatan

POLİTİKA

Nato'dan Çaba Bekliyoruz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Atatürk Havalimanı'nda, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'nın başkenti Varşova'ya hareketi öncesinde açıklamalarda bulundu. NATO Zirvesi'nin bölgesel ve küresel gelişmeler bağlamında son derece kritik bir zamanda gerçekleştiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Önce İstanbul'da ardından Irak ve Suudi Arabistan'da yaşanan terör saldırılarında gördüğümüz gibi uluslararası güvenlik daha kırılgan bir hal alıyor. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve ABD'deki terör eylemleri nerede olursa olsun ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur. Mülteci krizi ve göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber saldırıların, salgın hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi olarak yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO'nun daha aktif olması, bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor. Küresel istikrar ve göç dengesinin devamı için ittifakın dayanışmasını sürdürmesi caydırıcılığını da tahkim etmesi şarttır. NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz. Suriye'de 6 yıl içerisinde 600 bine yakın insan öldürülmüş vaziyette. Adeta tarih sahnesinde, haritadan silinecek bir duruma doğru giden bir Suriye var. Tarihi asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak mümkün değil. Suriye ve Irak'tan şu anda 3 milyonu aşan bir mülteci kriziyle karşı karşıyayız. Bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama dostlarımız da bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Bir NATO üyesi olarak Türkiye'yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir."
Hürriyet

Chp'li İnce Sahaya İnmeye Hazırlanıyor
CHP'de ilk seçimli kurultayda genel başkan adayı olması beklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bayram arasının ardından yeniden sahaya inmeye hazırlanıyor. Alınan bilgilere göre İnce, Karadeniz ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu içeren bir program çerçevesinde Van ve Batman'ın da aralarında olduğu bazı kentlerde toplantılar gerçekleştirecek. Parti içinde özellikle partinin dokunulmazlık oylamasındaki tavrından rahatsız olan bir grubun da 15 Temmuz Cuma günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında parti yönetimine eleştirilerini sıralaması bekleniyor. 16-17 Ocak tarihlerinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday olarak çıktığı Olağan Kurultayı'nı gerçekleştiren CHP'de kurultayın ardından geçen yaklaşık 6 ayın ardından parti içi muhalif isimler arayışlarını sürdürüyor. Eylül 2014'teki olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'na karşısına rakip olarak çıkan ve kaybeden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bir sonraki seçimli kurultayda yeniden genel başkan adayı olmak için çalışmalarını yürütüyor. Balıkesir ve İstanbul'da geniş katılımlı toplantılar gerçekleştiren, Batı Karadeniz, Trakya ve Ege'de partililerle buluşan İnce, bayramın ardından rotasını Doğu'ya çevirmeye hazırlanıyor. Alınan bilgilere göre İnce, Karadeniz'in yanı sıra Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu içeren bir program çerçevesinde halkla buluşacak. İnce'nin programında Van ve Batman'ın yer alması bekleniyor. Muhalifler, özellikle Ak Parti'deki değişim ve MHP'deki olası değişimin CHP'yi de tetiklemesi gerektiğini düşünüyor. Bu çerçevede CHP'nin mevcut yönetimle iktidar olma şansının olmadığı tezini savunuyor.
Milliyet

İhraç Süreci Başlıyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "MHP'de ayıklanma mevsiminin" geldiğine ilişkin açıklamaları hem genel merkez hem de muhalif kanatta ilgi uyandırırken, kulislerde bu sözlerin gereğinin bayram sonrasında yapılacağı bilgisi yansıdı. Uzun zaman önce 4 muhalif genel başkan adayı başta olmak üzere bir çok teşkilat yöneticileri hakkında disiplin incelemesi başlatan Genel Merkez, dosyalara son şeklini verme noktasına geldi. Kamuoyunda tartışılanların aksine Genel Merkez, 1 Kasım 2015 tarihinden bugüne kadar tek bir parti delegesi veya yöneticisini ihraç etmedi. Ancak parti ilkelerine uymayan, parti yöneticileri hakkında itibarsızlaştırıcı, yaralayıcı, hakaret edici açıklamalar yapan, sosyal medyada mesajlar atanlar hakkında disiplin incelemesi başlatan Genel Merkez, muhalif isimler hakkında ayrı ayrı dosyalar hazırladı. Bahçeli, disiplin kartını "yeni bir kahraman yaratacağına" inandığı için kullanmazken, bu tavrını; "Kongrelerin karambolde yapıldığı bir yerde ihraç talebiyle birisini göndersek ertesi gün onu kahraman yaparsınız, onu milletin başına bela edersiniz. Onun için o aklımda duruyor gereği ne zaman gerekiyorsa o zaman yapılacaktır" sözleriyle açıkladı.
Milliyet

SPOR

12 Dev Adam, Filipinler'deki 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Basketbol Elemeleri A Grubu son maçında çok zorlansa da Senegal'i 68- 62 mağlup edip yarı finale yükseldi. 12 Dev Adam, karşılaşmaya kötü başlasa da ilk periyodu 11-10, devreyi de 33-23 önde kapattı. Ay-Yıldızlılar, 46-43 önde geçtiği 3. periyotun ardından 4. periyodun başında Senegal'in farkı 1 sayıya indirmesine engel olamasa da rakibini 68-62 yenerek grubunu 2. sırada tamamladı ve yarı finale adını yazdırdı. Türkiye, B Grubu lideri Fransa ile yarın yarı finalde karşı karşıya gelecek.
Star

Geçen sezon şampiyonluğu Beşiktaş'a kaptırdıktan sonra pek çok oyuncusuyla yollarını ayıran Fenerbahçe, gidenlerin yerini doldurmaya devam ediyor. Sivasspor'dan Aatıf'ın ardından Beşiktaş'a imza atan Gökhan Gönül'ün yerine savunmanın sağını Gregory Van der Wiel'le takviye eden Sarı-Lacivertliler, Schalke'den kadrosuna kattığı Roman Neustadter'den sonra bir stoper de Liverpool'dan alıyor. Teknik heyetin raporu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren yönetim 31 yaşındaki Slovak stoperin transferinde mutlu sona ulaştığını KAP'a yaptığı açıklamayla duyurdu. Açıklamada "Martin Skrtel'in transferi için kulübü Liverpool'la ve futbolcunun kendisiyle görüşmelere başlanmıştır" ifadelerine yer verildi. Nani'yi 8.5 milyon euroya Valencia'ya veren Fener'in Skrtel'in bonservisi için Liverpool'a 5 milyon, Skrtel'e de 3 yıllığına pirimler dahil 12 milyon euro ödeyeceği öğrenildi. Skrtel'in Pazartesi günü İstanbul'a gelip imza atacağı bildirildi.
Star

Galatasaray Yönetimi'nin hem sezon açılışına gelmediği hem geçen sezon gördüğü gereksiz kartlar hem de yaptığı açıklamalar nedeniyle 2.2 milyon euro ceza verdiği Wesley Sneijder, yaşananlara anlam veremediğini söyledi. Önceki gece sabaha karşı İstanbul'a gelen Hollandalı yıldız ayağının tozu ile yaptığı açıklamada "Neler olacağını şu an söylemem mümkün değil, önümüzdeki günlerin neler getireceğini bekleyip göreceğiz. Cezaya açıkçası ben de pek anlam veremedim" diye konuştu. Galatasaray'da takıma verilen 2 günlük izin nedeniyle Amsterdam'a giden vatandaşı Ryan Donk ile birlikte İstanbul'a gelen Sneijder, taraftarlara da mesaj verdi. Hollandalı yıldız, "Galatasaray taraftarı şunu asla unutmasın ki, ben onları çok seviyorum. Yönetim ile yakın zamanda oturup konuşacağız" dedi. Yaşananlar nedeniyle üzgün olduğunu dile getiren Wesley Sneijder, şu an takımdan ayrılmasının söz konusu olmadığını da belirterek taraftarların yüreğine su serpti. Sneijder, 2.2 milyon euroluk cezanın nedenlerini yönetimle konuşup değerlendirme yapacaklarının da altını çizdi. Galatasaray'ın kestiği 2.2 milyon euroluk cezanın ardından Hollandalı yıldızın menajeri Guido Albers, yönetimin bu ceza ile kendilerine açıkça kulüpten ayrıl mesajı verdiklerini öne sürmüştü. Cim-Bom'un Albers ile de görüşme yapması bekleniyor.
Star

Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde 'Herkes oynar, Almanlar kazanır' sözü dün gece oynanan maçta geçerliliğini yitirdi. Her büyük turnuvada yarı final ve finalde görmeye alıştığımız Panzerler, EURO 2016'da Fransa karşısında yarı final oynadı, ama finali göremedi. Fransa maçı 2-0 kazanarak Portekiz ile şampiyonluk maçı oynamaya hak kazandı. İlk yarının son dakikasında Köşe vuruşunda Evra'nın kafa vuruşundan gelen topa Schweinsteiger elle müdahele etti. Penaltı atışını Griezmann gole çevirdi: 0-1. 72'de Pogba şık bir hareketlerle Mustafi'yi geçip ortaladı. Neuer'in meşin yuvarlağa tokadı kısa kaldı. Topu önünde bulan Griezmann kalabalık defansın arasından ağları buldu: 0-2. 75'te Kimmich'in sol ayağıyla uzaktan şutunda top çataldan auta çıktı.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme