10 Temmuz 2016 Pazar

10.07.2016 Genel Gündem10.07.2016

GÜNDEM

Amirale fetö'den gözaltı kararı tsk'da bir ilk
Askeri casusluk davasında sahte delil ürettikleri ve Fethullah Gülen Cemaati imamlarına Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) subaylarla ilgili bilgi sızdırdıkları iddiasıyla 2'si amiral 6 muvazzaf subay için gözaltı kararı çıktı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümamiral M.Z.U., Tuğamiral A.A. ve üç binbaşının evlerine dün askeri inzibatlar gitti. 2 amiral ve 3 binbaşı adresinde bulunamadı. 1'i binbaşı 6 kişi tutuklandı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde faaliyet gösterdikleri iddia edilen Fethullah Gülen Cemaati mensuplarına yönelik ilk operasyon dün düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Askeri casusluk soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği' iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında, aralarında 2 amiralin de bulunduğu 6 muvazzaf subay hakkında gözaltı kararı verdi. Bir binbaşı gözaltına alınırken, 2 amiral ve 3 binbaşı adreslerinde bulunamayınca gözaltı işlemi uygulanamadı. İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato tarafından bir yıldır yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/ PDY bağlantılı paralel sivil imamlar oldukları iddia edilen F.D., S.Y, H.K, M.K.C.,H.T. ve Y.Ş. şüpheli olarak dosyaya girdi. Yapılan incelemede bu isimlerle bağlantılı oldukları ileri sürülen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Tümamiral M.Z.U., Tuğamiral A.A., binbaşılar K.M., Ö.G., H.Ö., R.Z. ile emekli subaylar R.A., Z.D. ve emekli albay H.E.'nin şüpheli olarak ifadelerinin alınmasına karar verildi. Operasyon öncesi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Genelkurmay Başkanlığı'nı bilgilendirdiği, askerlerin ifadelerinin alınması için savcılığa getirilmesini istediği öğrenildi. Genelkurmay'ın 'olur'u ile askerlerler tebligatla ifadeye çağırıldı. Savcılığın yazılı talimatına rağmen muvazzaf subayların ifadeye gitmediğini, bazı subayların da sağlık raporu aldığını belirleyen savcılık kaçma ihtimali üzerine gözaltı kararı çıkarttı. Başsavcılık ikinci kez Genelkurmay'a yazı yazarak muvazzaf subaylar hakkındaki gözaltı kararlarını iletti. Merkez komutanlıklarına bağlı askeri inzibatlar, haklarında gözaltı kararı bulunan personelin adreslerine gitti ancak sadece Binbaşı H.Ö.'yü buldu. Binbaşı H.Ö. gözaltına alındı. Tümamiral M.Z.U.'nun görev gereği Amerika'da bulunduğu bildirildi. Askeri inzibatlarca İstanbul'dan getirilen Binbaşı H.Ö. ile gözaltındaki M.K.C., H.K., Y.Ş, H.T., S.Y. ve F.D., İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanırken R.A. ve Z.D. yurtdışı çıkış yasağı getirilerek bırakıldı. Mahkeme hakimi, daha önce 5 muvazzaf asker için çıkarttığı "yakalamaya yönelik gözaltı kararını" operasyon kapsamında aranan 16 kişi hakkında da verdi.
Hürriyet


Pkk'nın iki numarası bahoz erdal öldürüldü
Yıllarca terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) Ana Karargâh Komutanlığı'nı yapan ve bu görevi iki yıl önce kendisi gibi Suriye'li olan Sofi Nurettin'e bırakıp Suriye'ye geçtiği belirtilen PKK/KCK'nın iki numaralı ismi "Dr. Bahoz Erdal" kod adlı terörist Fehman Hüseyin'in Mardin'in Nusaybin ilçesi karşısındaki Suriye'nin Kamışlı ilçesinde uğradığı suikast sonucu öldürüldüğü iddia edildi. Hüseyin'in öldürüldüğü, Esad karşıtı Tel Hamis Devrimci Taburları tarafından açıklandı. PKK/PYD'nin olayın ardından aralarında rejim muhalifi grupların ve az sayıda Esad yanlısı grubun bazı liderlerinin de olduğu 100'e yakın kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Türkiye'deki resmi makamlar olayı henüz yüzde 100 oranında teyit etmese de Hüseyin'in bir süredir öldürüldüğü belirtilen bölgede bulunduğunun bilindiği kaydedildi. Olayın ardından PYD'nin geniş çaplı gözaltı operasyonu yapmasının da Erdal'ın öldürüldüğü bilgisinin doğrular nitelikte olduğu yorumları yapıldı. Anadolu Ajansı tarafından dün akşam saatlerinde haber merkezlerine düşen haber, Ankara'yı heyecanlandırdı. Haberde, Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi'nin, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladığı belirtildi. AA'ya konuşan Hasekavi, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından "Dr. Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in önceki akşam 20.30'da Himo beldesinden Kamışlı'ya giderken hedef alındığını söyledi. Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az sekiz kişinin öldüğünü belirten Hasekavi, Suriye ve Türkiye halkına "müjde" olarak nitelendirdiği bu operasyonun uzun süren takip sonrası gerçekleştiğini ifade etti. Hasekavi, PKK terör örgütünün Suriye topraklarında işgalci olduğunu bildirerek, "Beşar Esad rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan PKK'nın bu üst düzey yöneticisine dönük gerçekleşen operasyonu Suriye şehitlerine, gazilerine ve Suriye zindanlarında işkence gören şerefli Suriye halkına armağan ediyoruz" dedi.
Milliyet

EKONOMİ

Gram Altın 126, 8051-127, 1276
ABD Doları 2, 8913-2, 8981
Euro3, 1965-3, 2042
İngilizSterlini 3, 7454-3, 7559


Altında yükselış hareketı sürüyor 
Bayram tatilinin ardından yön bulmaya çalışan piyasalarda dış kaynaklı gelişmeler öne çıkmaya başladı. Türkiye'nin İsrail ve Rusya anlaşmaları, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı (Brexit) sonrası merkez bankalarının parasal gevşeme ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artışını gelecek yıla kadar erteleyecek beklentileri piyasaların hızla toparlanmasına neden olmuştu. Ancak iç piyasalar bayram tatili nedeniyle kapalı iken dış piyasalarda İngiltere sonrası AB'deki belirsizliğin yeniden fiyatlanmaya başlanması, resesyon tartışmalarıyla başta ABD olmak üzere devlet tahvillere ilginin devamı ve faizlerin yeni dipler denemesi, güvenli liman ihtiyacına bağlı olarak dolar ve altının değer kazanması, Dax Endeksi (Almanya) ile dış borsalardaki dalgalanma temkinli havayı tekrar hatırlattı. ABD haziran ayı tarım dışı istihdam verileri beklentilerin oldukça üzerinde gelmesine rağmen Brexit nedeniyle piyasalara etkisini sınırlı tuttu. Ayrıca resesyon tartışılırken ABD'den gelen istihdam artışı haberi piyasalarda olumlu algıya neden oldu. Brexit nedeniyle FED'in faiz artışı bu aşamada zor görülmekle birlikte dolar değer kazanmaya devam ederse, carry trade uygulamaları açısından Türkiye'nin de yer aldığı gelişen ülke piyasaları için ayrıca izlenmesi gereken bir durum olacak. Gündeme bağlı dalgalanan piyasalar iyimserliğini koruma çabasında. Yön konusunda dış borsalar ile altın ve doların seyrini takip edecek.
Hürriyet

Piyasalarda kritik eşik
ABD Tarım Dışı İstihdam verileri ile birlikte dalgalanan piyasalarda veriler bir kez daha gösteriyor ki yatırımcılar tetikte durmaya devam edecek. ABD Tarım Dışı İstihdam artışı haziran ayında 180 bin seviyesinde bekleniyordu ancak beklentinin çok üzerinde 287 bin artış kaydedildi. Böylece istihdam son sekiz ayın en büyük artışını gerçekleştirdi. Tarım dışı istihdam mayısta 38 bin artarak büyük bir hayal kırıklığı yaratmış faiz artışı konusunda da beklentileri kırmıştı. Yeni gelen veri sonrasında faiz artış beklentileri yeninden güçlenebilirdi. Brexit sonrası veri akışına rağmen Fed hareket ederken birden fazla faktörü göz önünde bulundurmak zorunda. ABD'de haftalık ortalama çalışma saati değişmeyerek 34.4 saat olurken saatlik kazanç 0.08 dolar artışla 25.61 dolar oldu. Haftalık kazançlar aylık yüzde 0.1 artış gösterirken yıllık artış yüzde 2.6 oranında gerçekleşti. Beklenti ise haftalık kazancın aylık yüzde 0.2, yıllık da yüzde 2.7 artış olacağı yönündeydi. Ortalama saatlik kazançlar beklentilerin altında kaldı. ABD'de işsizlik oranı da yüzde 4.9 olarak açıklandı. ABD'de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası dolar kurundaki zayıf seyrin kalıcı olmadığı görülüyor. Fed, önümüzdeki bir-iki ay faiz artırmasa da veride istikrar görmesi halinde faiz artışına doğru adım atabilir. Bu yöndeki gelişmeler de dolarda yeni bir rallinin başlamasına yol açabilir. Bu nedenle düşüşlerde dolar pozisyonu güçlendirilmesi yanlış olmayacaktır. Kurdaki harekete baktığımızda da cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi sonrasında piyasanın ilk tepkisinin yeni verileri fiyatlamak olduğu görülüyor. Piyasa ilk tepki olarak dolara yönelirken sonrasında gelen satışlarla alımlar dengelendi. Dolar/TL kuru bu hareketlilik içerisinde 2.93'lere tırmandıktan sonra yeniden 2.90'ın altına geriledi.
Milliyet

8 ay sonra rus turistler antalya'da
Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından 8 ay sonra Moskova- Antalya seferini gerçekleştiren Rus yolcu uçağı, 189 turistle dün Antalya Havalimanı'na indi. 24 Kasım'da Suriye sınırında yaşanan uçak krizi sonrası Rusya, çeşitli kısıtlamalar getirdi. Yılda 4.5 milyona yakın turistin geldiği Rusya'dan Türkiye'ye uygulanan yasakların kalkmasıyla birlikte heyecanla beklenen ilk uçuş gerçekleşti. Tarifeli uçuşlarla ilk Rus turistlerin Ramazan Bayramı'nda gelmeye başladığı Rusya'dan, tamamı Rus yolcu olan ilk kafile dün Antalya'ya geldi. Rus turist kafilesi, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Yavuz, Antalya DHMİ Baş Müdürü Osman Serdar tarafından karşılandı. Pasaport bölümünde Rus turistlere Rusya'nın önde gelen tur operatörlerinden Biblio Globus'un Türkiye'deki ana partneri Akay Travel tarafından müzik ekibi eşliğinde karşılayıp çiçek verdi. Biblio Globus'un şimdilik Moskova'dan haftada 3 seferle operasyonuna başladığını belirten ve bu yıl sonuna kadar 1 milyon civarı Rus yolcu planlandığını da belirten Mine Okudur, ağustos ayı itibarıyla St. Petersburg ve diğer bölgelerden eklenecek uçuşlarla haftalık 5 bin kişiye ulaşan bir operasyona ulaşılacağını söyledi. Vali Yardımcısı Yavuz, bu uçuşun charter olmadığını belirterek, "Bu yolcuları tur paketi almışlar ve tarifeli gibi geliyorlar. Charter uçuşlarda tur firması kiraladığı uçakları kendisi doldurur. Ama bu tarifeli uçuş izni almış normal havayolunun uçağı. Charter'a izin çıkana kadar bu şekilde olacak" dedi.
Star

İstanbul ankara trenle 1.5 saat sürat hattı
Türkiye'nin mega yatırımlarından Osmangazi Köprüsü hizmete açılırken,2023 hedefleri kapsamında yeni bir projenin daha detayları belli oldu. İstanbul ve Ankara arasını 1.5 saate kadar düşürecek 'Sürat Demiryolu Hattı' devreye alınıyor. Hız limiti 350 kilometre olacak yeni hattın 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni hattın bir gereklilik olduğunu belirterek, "Onun ön şartı şu anki Ankara- Eskişehir üzeri İstanbul YHT ile diğer bağlantılı YHT'lerin hayata geçtikten sonra belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu hat yükünü alınca yeteri kadar o zamanda sürat demiryolunu yapıp direk Ankara-İstanbul arası gidecek yolcuyu o hatla götürmek. Sürat demiryolu devreye girince YHT bütün şehirlere uğrayan banliyo hattı gibi olacak. Pendik- Haydarpaşa ile ilgili banliyo hatlarında çalışma yürüyor. Karşıda da Marmaray'ın her iki hattına banliyo bağlanması çalışması yürüyor. Hedef 2018'e bitirip bağlamak" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat Yapİşlet- Devret modeli ile gerçekleştirilecek. YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometreyi bulması bekleniyor. Hatta ilişkin projenin toplam maliyetinin 5 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. Ankara- İstanbul Otobanı'na paralel olarak inşa edilecek yeni hat İstanbul Köseköy'e ulaşacak. Buradan köprüye bağlanacak.
Star

200 milyar $ gelir

Türkiye'de her yıl daha fazla sayıda konut alan yabancılara konut ve gayrimenkul ürünü alımlarında verilmesi planlanan oturma izni ve vatandaşlık hakkı sektörde heyecan yarattı. Sektör temsilcileri, söz konusu düzenlemeyle konut satış adedinin 2 milyonu, Türkiye'ye girecek paranın 200 milyar doları bulabileceği görüşünde. Türkiye'de geçen yıl ülke genelinde yabancıya yaklaşık 23 bine yakın konut satılırken, 5 milyar dolar gelir sağlanmıştı. Sektör temsilcileri, düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'nin ihracat dışı döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünün gayrimenkul olduğunu söyledi. İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkelerin geçmişte hükümetin çıkarmaya çalıştığı teşvik edici modellerle yabancıya konut satışında 2 milyonu geçtiğini dile getiren Taş, Türkiye'nin yabancıya konut satış potansiyelinin bu ülkelerden yüksek olduğunu vurguladı. Taş, gayrimenkul alan kişinin çocuğunu Türkiye'de okutacağını, tedavisinin, ticaretinin burada olacağını anlatarak, gayrimenkul satışının çarpan etkileriyle ele alındığında potansiyelinin daha yüksek olduğunu aktardı. Türkiye'nin yabancılara bu düzenlemelerle 2 milyon adet konut satma potansiyeli olduğunun altını çizen Taş, "Bu potansiyel ortalama 100 bin dolarlık gayrimenkullerin satıldığını düşündüğümüzde 200 milyar dolardır. Coldwell Banker Türkiye olarak yeni düzenlemenin hizmet verdiğimiz İspanya, Dubai ve Kanada'da olduğu gibi ülkemizde de çok büyük satış adetlerine ulaşmamızı sağlayacağını öngörmekteyiz" ifadesini kullandı.
Vatan

DÜNYA

'Anneyim, daha iyi başbakan olurum'
İngiltere'de iki kadın adayın rakip olduğu başbakanlık yarışında, Andrea Leadsom'ın (53), rakibi Theresa May'in (59) çocuğunun olmamasını gündeme taşıması tartışma yarattı. Times gazetesi manşetinden Enerji Bakanı Yardımcısı Leadsom ile röportaja yer verdi. Gazete Leadsom'ın, rakibi May'in çocuğunun olmadığını, üç çocuğu olan kendisinin daha iyi bir başbakan olacağı yönündeki sözlerini aktardı. Leadsom, sözlerini inkâr ederken, Times ses kaydını yayınladı. Özellikle Theresa May'i destekleyen Muhafazakârlar, Leadsom'ın 'iğrenç sözlerinden ötürü' özür dilemesini istediler.
Hürriyet

'Almanya'daki partiler türk seçmenden uzaklaştı'
Almanya'da, son dönemde Türkiye ve Almanya arasındaki gerginliklerin üzerine harekete geçen Türk kökenli kişiler, ülkedeki Türk azınlığın ve göçmenlerin sesini duyurmak için parti kurma yolunu seçti. Türkiye kökenli iş adamı Remzi Aru'nun kuruluşuna öncülük ettiği 'Alman Demokratlar Birliği' (ADD) isimli parti Almanya'da 2017 genel seçimlerine katılacak. Milliyet'e konuşan parti kurucusu Remzi Aru, "Almanya'da siyasi partiler seçmenden gittikçe uzaklaşıyor. Bu, özellikle yabancı kökenli seçmen için geçerlidir. Partiler seçmenin isteklerini politikaya yansıtma yerine tam tersine partilerin düşüncesini seçmene dayatmaya çalışıyorlar" dedi. Alman Federal Meclisi'nin Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak nitelediği karar tasarısını büyük bir çocuğunlukla kabul etmesi, Almanya'da Türkler tarafından parti kurulmasına neden olduğu belirtiliyor. Aru, partinin 2017'deki seçimlere katılacağını söylerken, bu yıl 18 Eylül'de Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde bağımsız aday olarak mücadele edeceğini belirtti. Alman basınında ADD'nin 'AK Parti uzantısı' parti olarak nitelenmesine karşı çıkan Aru, "Öyle bir şey söz konusu değil. Bize hiçbir yerden destek gelmiyor. Alman medyası bu tip haberlerle bize zarar verme umudunda. Ama AK Parti buradaki yabancı kökenli seçmenler arasında da çok güçlü bir marka olduğu için (bu yorumlar) tam tersi bir etki gösteriyor. Bizim işimize geliyor" dedi. A l m a n Bild gazetesi, ADD'nin kuruluşunu "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destekçisi Türk partisi kuruyor' başlığıyla okurlarını duyurmuştu. Aru, Almanya genelinde örgütleneceklerini ve 5 ila 15 milyon arasında bir oy potansiyaline sahip olduklarını söyledi. Türk kökenli iş adamı, Almanya'nın son dönemde Türkiye'ye yönelik izlediği politikaların parti kuruluşunda etkin bir rol oynadığını ifade etti. Parti olarak ana kitlelerinin sadece ülkedeki Müslüman azınlık olmadığını vurgulayan Aru, "Biz tüm yabancı kökenli Alman vatandaşlarını kucaklamak istiyoruz. Bu insanların aile ve çevreleri ile beraber seçmen potansiyelini yüksek tutmuş bulunuyoruz" şeklinde konuştu. Bu sene 'Türkei-Feindbild Europas' (Türkiye- Avrupa'nın Düşman Algısı) isimli kitap yayınlayan Aru, son süreçte Almanya'da birçok tartışma programına davet edilerek popularitesini arttırmıştı. Partinin kurucuları arasında Türkiye kökenli avukat Ramazan Akbaş ve Halil Ertem de bulunuyor.
Milliyet

Dallas saldırısı sonrası protestolar durmadı
ABD'de iki siyahi kişinin polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler, ülkenin birçok yerine yayılmaya devam ediyor. Dallas'ta Micah Johnson'un özellikle 'beyaz polisleri' hedef alarak 5 polisi öldürmesinin ardından da gösteriler hız kesmedi. Eylemciler, New York, Atlanta, Philadelphia, San Francisco ve Phoenix'de toplandı. Phoenix'te düzenlenen gösteride polis göstericilere biber gazıyla müdahale ederken, bazı göstericilerin polise taşla saldırdığı görüldü. Olaylarda 6 kişi yaralandı, 3 kişi tutuklandı. Binlerce kişinin katıldığı Atlanta'daki gösteride ise 10 kişi gözaltına alındı. Illinois eyaletinde ise göstericiler ABD Başkanı Barack Obama'nın eskiden yaşadığı evin önünde toplandı; yere yatıp ölü taklidi yaparak polis şiddetini protesto etti. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'da bulunan Obama'nın ziyaretini kısa keserek pazartesi günü Dallas'ı ziyaret edeceği öğrenildi. ABD'de aşırı sağcı kanat, Dallas saldırılarının ardından 'beyaz Amerikalıların eylemcilerin talebini ciddiye alması' yönündeki açıklaması nedeniyle Obama'nın saldırılara yol açtığı suçlamasında bulunuyor. ABD'de salı günü Alton Sterling, çarşamba günü ise Philando Castile isimli siyahi vatandaşlar polis tarafından öldürülmüştü. Sokakta CD satan Sterling polis tarafından kavgaya karıştığı şüphesiyle silahsız olmasına rağmen vurulmuş, Castile ise aracının içinde, ehliyetine uzandığı sırada dört kurşunla öldürülmüştü. Sterling'in eski karısı Quinyetta McMillon, ölümün 'ırk meselesi' haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. Mc- Millon, polisin Sterling'in beyaz olması durumunda da aynı şekilde davranacağını düşündüğünü söyleyerek Dallas'ta polise karşı düzenlenen saldırıyı kınadı. İkinci polis kurbanı Philando Castile'ın annesi Valeria, "Oğlum hayatta olsaydı, Dallas'taki saldırıları desteklemezdi" dedi. Castile'ın son yıllarda en az 52 kez polis tarafından durdurulduğu ve hız yapma, ehliyet kemeri bulundurmama gibi suçlar nedeniyle 6 bin 599 dolar para cezasına çarptırıldığı belirtiliyor. Castile'ın sıkça durdurulmasının ve cezaya çarptırılmasının Afro-Amerikalıların günlük hayatta sık sık karşılaştıkları bir durum olduğu belirtiliyor.
Milliyet

Almanya'da bir rus 'pis müslüman' deyip kadını yumrukladı
Almanya'nın Kiel kentinde evli ve üç çocuk annesi Gamze Kulaksızoğlu'na "Pis müslüman" diye hakaret ettikten sonra yumruklayan saldırganın Rusya vatandaşı olduğu ortaya çıktı. 2 Temmuz Cumartesi günü meydana gelen saldırıdan sonra Kulaksızoğlu hastaneye kaldırılmış; burnunda ve yüzündeki kırıklar olduğu tespit edilmişti. Kiel polisi, gözaltına alınan 55 yaşındaki saldırganın kimliği ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Rus vatandaşı saldırgan Almanya'da mülteci statüsüyle kalıyor. Ayrıca saldırganın başka bir yaralama olayından kaydı bulunduğu da bildirildi.
Star

Kim'in füze denemesi yine başarısız
Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığını, ancak füzenin ateşlendikten kısa süre sonra düştüğünü belirtti. Füzenin yerel saatle 11:30'da Kuzey Kore'nin Sinpo limanı açıklarından ateşlendiği açıklandı. Güney Koreli yetkililer füze denemesi ile ilgili daha fazla bilgi vermezken, ABD'den yapılan açıklamada füzenin Sinpo ile Japonya arasındaki sulara düştüğü belirtildi. Güney Kore ordusu "Kuzey Kore tarafından yapılan bu provokatif eylemleri kınıyoruz" mesajı verdi. Kuzey Kore denemeyi, bölgede tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde yaptı. Kuzey Kore'nin yaklaşık 3 ay önce yine bir denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığı ancak bu denemenin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtilmişti.
Vatan

Esad Halep'i ablukaya aldı
Bayram nedeniyle Suriye genelinde ateşkes ilan eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birlikler, ateşkesin bitiminin hemen ardından yeniden taarruza geçti. Rus savaş uçaklarının da desteklediği operasyonda Halep vilayetinde muhaliflerin elinde bulunan bölgeleri ablukaya aldı. Suriye ordusu ve Esad yanlısı milislerin, muhaliflerin Halep'e giden son sevkiyat yoluna önemli ölçüde yaklaştığı ve Türkiye ile bağlantıyı sağlayan Castello Yolunu ateşe tuttuğu bildiriliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hükümet birlikleri ile aralarında El Kaide bağlantılı Nusra'nın da bulunduğu muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmaların sürdüğünü bildirdi. Muhalif grupların Halep'e takviye gönderdiği belirtiliyor. Suriye rejimi bayram nedeniyle çarşamba günü üç günlük ateşkes ilan etmiş, Esad'a bağlı özel birlikler Rus hava kuvvetlerinin desteğinde Halep'te taarruza geçmişti. Ateşkesin IŞİD ve Nusra'yı kapsamadığı açıklanmıştı.
Vatan

POLİTİKA

'Bizi hayal kırıklığına uğrattınız'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya'daki NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başkanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande başta olmak üzere çok sayıda liderle görüştü. ABD'deki gelişmelerle ilgili Obama'ya taziyelerini ileten Erdoğan, olayların üzücü ve endişe verici olduğunu söyledi. Almanya Parlamentosu'nda Ermeni tasarısının kabul edilmesi nedeniyle Merkel'e sitem eden Erdoğan, "Bu kararla bizi hayal kırıklığına uğrattınız" dedi. Erdoğan, Brexit konusunda ise Cameron'a "Bu İngiliz halkının kararıdır. Buna saygılıyız. Ama İngiltere'nin AB'den ayrılması bizi de hayal kırıklığına uğrattı, bundan üzüntü duyduk" dedi. Euro 2016 Avrupa Şampiyonası'nın da konuşulduğu zirvede Erdoğan, Almanya'yı eleyen Fransa'nın Cumhurbaşkanı Hollande'ı tebrik ederek, "iyi bir maç oldu" dedi. Zirvedeki toplantılarda NATO ülkelerine Suriye siteminde bulunan Erdoğan, "Yük ve sorumluluk paylaşımı şart" mesajı verdi. 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı NATO zirvesinin ikinci ve son gününde Erdoğan hem Afganistan ve Ukrayna oturumuna katıldı hem de liderlerle ikili görüşmeler yaptı. Erdoğan ve Merkel, iki ülke arasında krize neden olan Almanya Parlamentosu'nun Ermeni kararının ardından dün ilk kez Varşova'da bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren basına kapalı görüşmede ana gündem Ermeni tasarısı, Türkiye-AB ilişkileri, Suriye ve göçmen sorunu oldu. Merkel, Erdoğan'a Türkiye-AB anlaşmasının ulaştığı noktadan duyulan memnuniyeti ifade ederek, mülteci akınında ciddi bir gerileme olduğunu kaydetti. Bunun önemli bir başarı hikayesi olduğunu belirten Merkel, devam ettirilmesinde mutabık olduklarını vurguladı. Merkel, Türkiye'ye bu süreçte üstlendiği yükten dolayı teşekkür etti. İkili ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı görüşmede Erdoğan, Merkel'e Ermeni tasarısıyla ilgili sitemde bulunan Erdoğan, "Bizi hayal kırıklığına uğrattınız" dedi. Merkel ise kararın Türk-Alman ikili ilişkilerine gölge düşürmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade etti. Erdoğan zirvede Obama ile de ayaküstü kısa bir görüşme yaptı ve ABD'deki olaylarla ilgili taziyelerini iletti. Erdoğan gelişmelerin üzücü ve endişe verici olduğunu kaydetti. Obama'da Erdoğan'a gelişmelerle ilgili kısa bir bilgi vererek teşekkür etti.
Milliyet

Kavgacı vekillere para cezası önerisi
Meclis'te kavga, küfür ve hakarete "para cezası" önerisinin, önümüzdeki günlerde TBMM İçtüzüğü değişikliğinde gündeme gelmesi bekleniyor. Geçmiş dönemde Meclis'te siyasi parti gruplarının temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan TBMM İçtüzüğü Uzlaşma Komisyonu'nda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, planladıkları değişiklikle ilgili soruları yanıtladı. Alınan karar uyarınca Meclis'in 1 Temmuz'da tatile girmediğini, Ramazan Bayramı nedeniyle tatilin ardından 12 Temmuz'da çalışmalarını sürdüreceğini belirten Elitaş, gündemde İçtüzük değişikliği ve bazı yasal düzenlemelerin olduğunu söyledi. Tatilin ardından Meclis'in gündeminde uluslararası iş gücü yasa tasarısı ve yatırım ortamının iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemelerin olacağına işaret eden Elitaş, her iki tasarının Meclis tatile girmeden yasalaştırılacağını bildirdi. Meclis'te geçmiş dönemlerde 8 yıl grup başkanvekilliği yaptığını, Ekonomi Bakanlığı'nın ardından tekrar grup başkanvekili olduğunu hatırlatan Elitaş, "Her geçen gün TBMM İçtüzüğü'nün terkedildiği, şu anda da Meclis'in içtüzüksüz idare edildiği dönemi yaşıyorum ve üzülüyorum. TBMM Bakanlık Divanı'na oturan her Meclis Başkanvekili bir içtüzük olmuş, grup başkanvekilleri ise kendi içtüzüklerini ortaya çıkarmış. Dokunulmaz insanlar, itiraz edilmez kararlar ortaya çıkmış. Görünen o ki TBMM İçtüzüğü'nü çok acele şekilde ele alıp normal şartlar altında çalışmayı sağlayabilecek bir noktaya gelmemiz gerekiyor" diye konuştu. İçtüzük değişiklik önerisi içinde, daha önce uzlaşma komisyonlarında üzerinde mutabık kaldıkları maddeleri getirmeyi planladıklarını açıklayan Elitaş, şöyle konuştu: "Anlaşamadığımız 1 ya da 2 madde olabilir. Tecrübeler ışığında boş konuşmalar yerine, millet ve ülke için konuşmaların yapıldığı süreç işleyecek. Muhalefetin daha istikrarlı ve daha yapıcı olması gerekir. Şu anda muhalefet engellemeye çalışıyor. Engelleyemezse terör estirmeye, kavga çıkarmaya çalışıyor. Kavga çıkaranın bedelini ödeyeceği, küfür ve hakaret edenin maliyetine TBMM'de katlanabileceği bir durum var. Anlaştığımız metinde de bu var. Bu bizim getirdiğimiz bir şey değil, geçen dönem CHP Milletvekili Oktay Ekşi İçtüzük çalışmalarında gündeme getirmişti ve bizim komisyonumuzca da kabul gördü. Küfreden, hakaret eden, kavga çıkaran ve kavgaya sebebiyet veren milletvekili TBMM kararıyla maddi bedelini ödemek zorunda kalacak. Bu en doğru iş olacak. Bu bizim bulduğumuz bir şey değil, muhalefetin teklif ettiği ve hepimizin uygun bulduğu bir öneridir. Edepli olmak ve milletvekiline yakışır halde davranmak lazım." Elitaş, İçtüzüğün derhal değiştirilmesi gerektiğini savunarak, "İçtüzük bitmiş. Muhalefet partileri bunu şantaj olarak kullanıyor. 'Şunu getirirsen, ben de bunu getiririm' diyor. İçtüzük şantaj olarak kullanılmaz. Bir hak, şantaj olarak kullanılıp istismar edilmez. Mümkün olsa İçtüzüğün tamamını değiştirsek ama anlaşılan o ki, CHP ile anlaşmak mümkün değil" dedi.
Milliyet

Karakola 5 ton bomba yüklü kamyonla saldırı
Merkez Artuklu ilçesine bağlı, yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Cevizli Köyü Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristler dün saat 12.45'de 5 ton patlayıcı yüklü bir kamyonla saldırı düzenledi. Köy içinde bulunan karakol yakınlarına park edilen bomba yüklü kamyonet, uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Şiddetli patlama karakolda yangına da yol açarken, aynı anda teröristler karakola otomatik silahlarla ateş açtı. Ateşe askerlerin anında karşılık vermesiyle bir süre çatışma oldu. Köydeki kargaşadan yararlanan teröristler bir araçla kaçtı. Karakoldaki yangın askerler ve köylüler tarafından söndürüldü. Bomba yüklü aracın infilak etmesi sırasında ağır hasar gören karakolda bulunan Astsubay Adem Algın ile Jandarma Er Orkun Alparslan ve Rahime Korul isimli köylü kadın hayatını kaybetti, 12 asker de yaralandı. Yaralı askerlerden 3'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Saldırıdan sonra kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.
Vatan

'Bunların kıblesi yok'
Kocaeli'den karayoluyla Altınova ilçesine giden ve Osmangazi Köprüsün'ün Altınova turnikesinden geçen Başbakan Binali Yıldırım, dünyanın büyük eserlerini ülke ve millet için yapacak güce ulaştıklarını ve Türkiye'nin böyle bir noktaya geldiğini söyleyerek, "Bu, milletimiz sayesinde oldu, milletimizin duası, desteği ve millet sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının Türkiye için yaptığı ölümsüz eserlerden bu yalnızca bir tanesi" dedi ve ekledi: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü var, dünyanın en geniş köprüsü. Onu da 26 Ağustos'ta açacağız. Avrasya Tüneli'ni 20 Aralık'ta açacağız. Dünyanın en büyük havalimanı süratle yükseliyor. Allah'a şükür Türkiye, etrafında ateş çemberi olmasına rağmen, dünyanın en hızlı büyüyen beş ülkesinden biri olma unvanını sürdürüyor." "Her şey daha güzel olacak. Yarınlarımız bugünlerimizden çok daha güzel olacak. Bu vesileyle milletimizin geçmiş mübarek Ramazan Bayramı'nı da canı gönülden kutluyorum. Ama hain terör örgütü bayram, seyran dinlemiyor. Bunların kutsalı yok, bunların kıblesi yok. Bugün gene Mardin'de maalesef hain bir saldırı gerçekleştirdiler ve 2 şehidimiz var, yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum."
Vatan

'Ne yerel ne genel seçim var'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, partisinin Yozgat Belediyesi Büyük Sinema ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Allah'a şükürler olsun, yanı başımızıda yaşanan, 5 yıla yakındır süren Suriye iç savaşına rağmen, Irak'ta yaşanan yaklaşık 13 yıldır kargaşa, kaos, teröre rağmen Türkiye her alanda büyümesini sürdürüyor. Ekonomimiz büyüyor, enflasyonda aşağıya dönük trend devam ediyor. Faizde düşüşler yine devam ediyor ve Türkiye'nin her yeri şantiye gibi yatırımlarına devam ediyor. Bugün Türkiye en fazla büyüyen 3 büyük ülkeden birisidir. Yozgat'ta bu büyümeden nasibini alıyor, İlçelerimiz de alıyor, hep beraber büyüyeceğiz inşallah. Önümüzdeki dönem için büyük fırsatlar var. 2019' kadar ne yerel ne de genel seçim var. Seçimsiz bir dönem siyaset için alın teri dökmek için yeterince bir zamana sahibiz" şeklinde konuştu ve ardından muhalefeti eleştirdi: "Kimileri kongrelerle, kimileri başka şeylerle meşgul, siyaseti ayak oyunları üzerinden dizayn etmeye çalışıyorlar. Kendi içinde yenilenen, değişmede başarı sağlayan bu anlamda da büyük bir değişim ortaya koyan yegane parti yine bizim partimizdir. Tereyağından kıl çeker gibi milletin meselelerini çözmede gösterdiği başarıyı siyaseti yürütmede de gösteren bir partidir. Bu bizim kurumsallaşmamızın, güçlü altyapımızın ve bu noktada birlikte hareket etme iradesini ortaya koyan tabanımızın gücünü göstermektedir."
Vatan

SPOR


Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın dördüncü gününde, kadınlar 5000 metrede Yasemin Can altın madalya kazandı. Can, 15.18.15'lik derecesiyle yarışı birinci sırada bitirirken, İsveçli atlet Meraf Bahta 15.20.54'le ikinci, Büyük Britanyalı Steph Twell ise 15.20.70 ile üçüncü sırada yer aldı. Yasemin Can, şampiyonanın ilk gününde kadınlar 10 bin metrede de birinci olarak altın madalya kazanmıştı. Kadınlar 5000 metre finalinde de yarışı uzak farkla önde tamamlayan sporcumuz, organizasyondaki ikinci altın madalyasına ulaştı. Yasemin Can, şampiyona tarihinde kadınlarda 5000- 10000 dublesi yapan üçüncü isim oldu. Daha önce Macaristan'da düzenlenen 1998 Avrupa Şampiyonası'nda İrlandalı sporcu Sonia O'Sullivan ve İspanya'daki 2010 şampiyonasında Türk atlet Elvan Abeylegesse duble yapmışlardı. Bu arada kadınlar cirit atma finalinde Türk sporcu Eda Tuğsuz, 56.97'lik dereceyle 11. oldu. Erkekler üç adım atlamada Türkiye'yi temsil eden Şeref Osmanoğlu 16.55 ile 6. sırada yer alarak madalya şansını kaçırdı. Erkekler 4x100 metre elemelerinde Türkiye takımı 39.58'lik dereceyle serisinde altıncı, genel sıralamada ise 14. oldu ve finale kalamadı.
Milliyet


Avrupa Futbol Şampiyonası, bugün oynanacak final maçı ile sona erecek. İlk kez 24 takımla oynanan ve 10 Haziran'dan bu yana dünyanın her kesiminden futbolseverlerin gözlerini çevirdikleri dev turnuvada en büyük ülke bugün belli olacak. Fransa'nın ev sahipliğinde 10 farklı şehirde oynanan 50 karşılaşmanın ardından, Portekiz ile Fransa karşı karşıya gelecek. Paris'in banliyösu Saint Denis'deki Stade de France'da gerçekleşecek büyük heyecan TSİ 22.00'de başlayacak. Karşılaşmayı, dövmelerini gizlemek için, yaz sıcağına rağmen uzun kollu kıyfafetler giymeyi tercih eden İngiliz hakem Mark Clattenburg yönetecek. Turnuvanın en çok öne çıkan futbolcularından olan Antoine Griezmann ev sahibinde, Cristiano Ronaldo ise karşı tarafta, en çok dikkat çeken isimler olarak öne çıkıyor. İki takımın geçmişteki buluşmalarına bakıldığında Horozlar'ın büyük üstünlüğü göze çarpıyor. Resmi maçlarda Portekiz'in Fransa'ya karşı hiç galibiyeti yok. İki Avrupa Şampiyonası ve bir Dünya Kupası buluşmasında durum bu şekilde. Hazırlık maçlarında da üstünlük Fransızlar'da Son 10 buluşmada Portekiz hiç kazanamamış. Ronaldo ve arkadaşlarının ülkesi bu geceki maça, 1975'ten beri yenemedikleri rakiplerini alt etmek için çıkacaklar. O tarihte oynanan hazırlık maçını 2-0 kazanan Portekiz, aradan geçen 40 yılda oynadıkları 10 maçta rakibine üstünlük kuramadı. Fransa daha önce iki kez kupaya uzandı. Ev sahipliğinde düzenlenen EURO 1984'te finalde İspanya'yı 2-0, Belçika- Hollanda ortaklığındaki EURO 2000'nin finalinde ise İtalya'yı 2-1 yenerek mutlu sonlar yaşadı. Portekiz'in en iyi derecesi ise final oldu. Kendi evindeki turnuvada rakiplerini birer birer saf dışı bıraksa da, şampiyonluğu turnuvanın sürpriz ekibi Yunanistan'a kaptırmaktan kurtulamadı.
Milliyet

Beşiktaş, Jose Sosa sorununu aşmaya odaklandı. Kartal'ın sezon açılışına ve dünkü idmanlarına katılmayan Arjantinli, Bodrum tatilini bitirerek dün İstanbul'a geldi ama idmana çıkmadı. Siyah-Beyazlı kulüp noter tespiti yaptırdı. Sosa çıkmadığı her idman için 15 bin euro ceza ödeyecek. Milan'ın teklifini kullanan Sosa, yıllık 2.5 milyon euro istedi. Arjantinli zam talebinin gerekçesini "Takımı şampiyon yaptım ve bu parayı hakettim" sözleri ile açıkladı. Yönetim ise "Zaten takımı şampiyon yapmanız için sözleşme imzalanır. Bu istediğin para takım içi dengeleri bozar. Sana ancak 1.9 milyon euro ödeyebiliriz" yanıtını verdi. İkna olmayan Sosa, Teknik Direktör Şenol Güneş ile de görüştü. Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, "Biz ne olursa olsun Sosa'nın takımda kalmasını istiyoruz. Bizim için temel oyuncu. Milan ilgileniyor ama biz onu bırakmak istemiyoruz. Tabii ki Sosa'nın da fikri önemli. Kendisiyle oturup konuşacağız. 1-2 gün içerisinde durum netleşir. Biz kalmasını istediğimizi bir kez daha söyleyeceğiz" dedi.
Star

Teniste sezonun 3. Grand Slam Turnuvası Wimbledon'da tek kadınlar şampiyonu Serena Williams oldu. Turnuvanın 1 numaralı seribaşı olan ABD'li raket, finalde 4 numaralı seribaşı Angelique Kerber'i 7-5 ve 6-3'lük setlerle 2-0 yenmeyi başardı. Alman rakibine bu yıl Avustralya Açık finalinde 2-1 mağlup olan Serena, karşılaşmanın ilk setini 12. oyunda servis kırıp 7-5 aldı. 2. seti de 6-3'le hanesine yazdırıp maçı kazanan Serena, bu zaferle kariyerinin 22. Grand Slam şampiyonluğunu elde etti ve bu alanda rekoru elinde tutan Steffi Graf'ı yakaladı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme