11 Temmuz 2016 Pazartesi

11.07.2016 Genel Gündem11.07.2016

GÜNDEM

Şehitler Safı
Van'ın Erciş ilçesindeki Pay Jandarma Karakol Komutanlığı'na, dün gece saat 00.20'de PKK'lı teröristler patlayıcı madde yüklü araçla saldırdı. Saldırıda Jandarma Er Eyüp Öksüz (21) ve korucu Turanbeg Gürocak şehit olurken 10 asker ile 5 korucu yaralandı. Şehit Jandarma Er Eyüp Öksüz dün sabah Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı 'nda düzenlenen törenin ardından Ankara'ya uğurlandı. Şehit er, bugün Ankara'da toprağa verilecek. Kırgız Türkü olan şehit korucu Turanbeg Gürocak da bugün Kırgız Türkleri'nin yaşadığı Ulupamir Mahallesi'nden uğurlanacak. Hakkâri'de ise Şemdinli ilçesindeki Beyyurdu-Aktütün karayolunda, dün saat 12.05'te askeri aracın geçişi sırasında, PKK'lı teröristlerin yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı uzaktan kumandayla infilak ettirmesi sonucu 5 asker şehit oldu. Saldırıda şehit olan askerlerin isimleri şöyle: Bilecikli Piyade Er Osman Er (21), Adanalı Astsubay Kıdemli Çavuş Kamil Yelmen (25), Denizlili Astsubay Çavuş Burak Erten (23), Kütahyalı Uzman Çavuş Mustafa Altınel (24), Giresunlu Piyade Sözleşmeli Er Yunus Yılmaz (24). Şehit Yılmaz'ın 29 Nisan'da sözleşmeli olarak göreve başladığı ve ailesi Bursa'da yaşadığı için cenazesinin burada toprağa verileceği öğrenildi. Patlama sonrası bölgeye sevk edilen takviye birlikler, kaçan PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyon başlattı. Mardin Artuklu'daki Cevizli Jandarma Karakolu'na önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Adem Algın ve Jandarma Er Orkun Alp Arslan da dün Mardin'de yapılan törenle memleketlerine uğurlandı. Şehit Orkun Alp Arslan, Aydın'da yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı törenle Kemer Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi. Mardin Kızıltepe'de ise Büyüktepe köyünde operasyon düzenleyen polis ile PKK'lı teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 4 PKK'lı öldürülürken, 4 polis yaralandı. Van'ın Hacıbekir Mahallesi Cihan sokaktaki bir evde PKK'lı bulunduğu ihbarı alan Terörle Mücadele Şubesi ekipleri operasyon yaptı. Özel harekât polislerinin de destek verdiği operasyonda 'teslim ol' çağrısında bulunuldu. Evdeki PKK'lı teröristin ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 1 PKK'lı ölü ele geçirilirken, 1 kişi de gözaltına alındı. Hakkâri Çukurca'da PKK'lı teröristlerin 2. Hudut Tugay Komutanlığı'na saldırısında havan mermisinin isabet ettiği araçta yaşamını yitiren 12 yaşındaki Doğan ve 5 yaşındaki Viyan Kanat da dün Narlı köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.
Hürriyet


'Bu Örgütlü Bir Hareket'
İzmir'de beraatle sonuçlanan "askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" davasının iki numaralı sanığı emekli Albay Coşkun Başbuğ, İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik operasyona ilişkin savcılığa çağrılan ikisi amiral 5 muvazzaf askerlerin aynı anda hastalanarak doktor raporu almalarının herkesin güleceği trajikomik bir durum olduğunu belirtti. Başbuğ, kendilerine kumpas kuran FETÖ/PDY'ye yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: "Bizler suçsuz olduğumuzu bildiğimizden bir yere kaçmadık, istenilen her zaman yargı önüne çıktık. Onlar tüm halkın gördüğü gibi sırra kadem hizmet ettikleri ülkelerin kucağına kaçtılar. Casusluk duruşmalarını bilfiil takip eden, bazı duruşmalara şahsen katıldığı görülen örgütün en önemli kuryelerinden Tarık Toros da bunlardan biri. Herkes bilsin ki bu hesaptan kaçış yok." İzmir merkezli olarak 10 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında 5 muvazzaf asker için yakalanmalarına yönelik gözaltı kararı çıkarılmasını değerlendiren Başbuğ, şunları kaydetti: "Geç kalmış ama örgütle mücadelede en önemli aşamalardan biri olan bu operasyonda en garip husus hakkında gözaltı kararı alınan askerlerin aynı anda toplu olarak hastalanarak doktor raporu almaları. Herkesin güleceği bu trajikomik durum aslında üzerinde büyük ciddiyetle durulması gereken bir husustur. Çünkü bu örgütlü bir harekettir ve örgüt mensubu bu kişilere bu sahte raporu veren doktorlar başta, bu işte dahli olan tüm askeri yetkililer hakkında da örgütsel hukuki işlem yapılması gerekir. Ruhu, maneviyatı zaten kronik hasta olan bu zavallı kişilerin fiziki rahatsızlığı nedir, bu rapor neye istinaden verilmiştir bilmiyorum ama bu çabalar şu an için ancak kısa bir zaman süreci uzatır, sonucu değiştirmez."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 126, 8051-127, 1276
ABD Doları 2, 8913-2, 8981
Euro3, 1965-3, 2042
İngilizSterlini 3, 7454-3, 7559


Yatırımcıya Atıl Fabrika Önerilecek
Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" sözlerinin ardından ekonomi yönetimi ülke genelindeki atıl fabrikaların üretime kazandırılması için çalışma başlattı. Kalkınma Bakanlığı, özel sektörün tamamlayamadığı veya atıl durumda bıraktığı tesisler hakkında envanter çalışması başlattı. Bakanlık, özel sektörün ilk kazmayı vurduğu ancak üretime geçirmediği tesislerin tek tek listesini çıkarıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yazı gönderen bakanlık, terör, maddi imkansızlık veya iflas gibi nedenlerle tamamlanmayan ya da faaliyete geçirilmeyen tesislerin listesinin çıkarılmasını istedi. Bakanlık ilerleyen günlerde yatırımcılara uygun yatırım yeri tahsisi konusunda bu fabrikaları da alternatif olarak firmalara sunmayı hedefliyor. Yazıda, tesislerin inşaatına ne zaman başlandığı, inşaatların ne zaman durdurulduğu, gibi bilgiler istendi. Tesislerin bulunduğu arazinin büyüklüğü, toplam kapalı alanı, yatırım tamamlandığında istihdam edeceği kişi sayısı, öngörülen yatırım maliyeti, yatırım teşvik belgesi alıp almadığı, otoyol, demiryolu ve havaalanı gibi ulaşım yollarına uzaklığı, altyapısıyla ilgili bilgilerin eksiksiz olması da yazıda vurgulandı. Bakanlık, gelen bilgiler doğrultusunda Türkiye genelindeki tüm atıl fabrikaların listesini çıkararak bir rapor oluşturacak. Rapor doğrultusunda farklı bölgelerde yatırım yapmak isteyen işadamlarının taleplerine göre söz konusu atıl fabrikalar önerilecek. Böylece hem yeni yatırım yapmak isteyen firmalara "hazır yatırım" seçeneği sunulacak hem de atıl fabrikaların ekonomiye kazındırılması sağlanmış olacak. Başbakan Yıldırım, ekonomide yeni dönemin önceliklerini, "Yeni dönemde Türkiye'nin mali disiplininden asla taviz vermeden yatırımların arttırılması, Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi, istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz" sözleriyle ifade etmişti.
Hürriyet

Üst Düzey 'Ekonomik' Ziyaret
İsrail, Türkiye ile ilişkilerin ekonomik yansımasından umutlu. İsrail Misyon Şefi Yardımcısı Orni Ringer, ticarette 8 milyar dolara çıkabilecek bir potansiyel olduğunu belirtirken, turizmde de 1 milyon İsrailli turistin Türkiye'ye gelebileceğini söyledi. Ringer, "Ekonomik ilişkileri görüşmek üzere üst düzey bir ziyaretin Türkiye'ye yapılmasını bekliyorum. Ancak tarih ve bu ziyaretin kim tarafından yapılacağını söylemek şu anda mümkün değil" dedi. Ringer, inşaat, savunma sanayii, tarım gibi alanlarda da işbirliği imkanlarına dikkat çekti. Ringer, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ekonomiye etkileri konusunda Hürriyet'in sorularını yanıtladı. İsrail-Türkiye arasındaki potansiyelin yüksek olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin şu anda 5 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu anlatan Ringer, 8 milyar dolarlık ticaret tahminin de iki ülke arasındaki gelişimin nasıl hızlı olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye'nin şu anda İsrail'e sanayi ürünleri ihraç ettiğini, İsrail'den ise Türkiye'ye siber teknoloji ürünlerinin geldiğini ifade eden Ringer, "Savunma sanayii de ortak çalışılan alanlardan biri olabilir. Bu işbirlikleri için tabii önce güven ortamının olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Brexıt Ayrılıkçı Ülkeleri Korkuttu
İngiltere'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) referandumunda ayrılma (Brexit) kararı alınması, "Acaba AB'den başka kopmalar olabilir mi?" sorusunu da beraberinde getirmişti. Özellikle AB ülkelerindeki birlik karşıtı ve aşırı sağcı partilerin açıklamaları, bu yöndeki endişeleri artırmıştı. Fakat 'Brexit'in ardından İngiltere ekonomisini bekleyen risklerin gün geçtikçe artması, aynı yolu savunan Avrupalı partileri düşündürmeye başladı. İngiltere, henüz 'Brexit'in üzerinden 2.5 hafta geçmesine rağmen dev şirketlerin ülkeyi terketmesi, ticaretin yavaşlaması, işsizliğin artması, büyümenin sekteye uğraması, kredi notunun düşmesi, konut fiyatlarının gerilemesi gibi birçok riskle karşı karşıya kaldı. Bunu gören diğer Avrupa ülkelerinin gözü şimdiden korkmaya başladı. IHS Global Insight Batı Avrupa Kıdemli Ekonomisti Timo Klein, İngiltere'nin zaten AB'ye karşı her zaman negatif bir bakış açısına sahip olduğunu ifade etti. AB ülkelerinde ayrılık yanlısı azınlık gruplar olduğunu ancak bunların çoğunluğa dönüşmesi ya da iktidara gelmesinin zor göründüğünü vurgulayan Klein; mesela Polonya ve Macaristan'ın ayrılmak istemediğini, çünkü AB'nin sağladığı ekonomik avantajlar olduğunu aktardı. Gelecek aylarda Brexit'in İngiltere'ye vereceği zararların kesinleşeceğini söyleyen Klein; bu durumda ayrılmanın herhangi bir AB ülkesi için ne kadar kötü olduğunun daha iyi anlaşılacağını, dolayısıyla "ayrılma krizinin" yayılmayacağını öngördü. Berenberg Avrupa Ekonomisti Florian Hense de, Brexit kararının Avrupa'yı ciddi bir kimlik krizi içerisine soktuğunu belirtti. Hense, bunun AB ya da Avro Bölgesi'nden ayrılma düşüncesinin hakim olduğu ülkelere cesaret verebileceğini, ancak hiçbir ülkenin yakın zamanda İngiltere gibi AB'den ayrılmayacağını savundu. 2017-2019 döneminde önde gelen AB ülkelerinde yapılacak seçimlerde, AB karşıtı parti ve grupların iktidara gelmesinin söz konusu olmayacağını dile getiren Hense, "Ülkelerin AB'den hoşnut olmamaları, İngiltere gibi ayrılacakları anlamına gelmiyor" dedi.
Türkiye

Yatırım Ve Büyüme İçin Güvenlik Şart
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ekonomik veya ticari büyüme veya yatırım artışını, çok temel bir bileşen olmadan elde etmemiz mümkün değildir: Bu da dünya barışı ve güvenliğidir" dedi. Çin'de düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nda konuşan Zeybekci, "Maalesef küresel ekonomik büyümedeki istikrarsızlık devam ediyor ve beklentilerimizin gerisinde kalıyor. Uluslararası ticari büyüme ve doğrudan yabancı yatırım akışları da bu olumsuz gidişattan kötü yönde etkileniyor. Dünya bugün karmaşık bir dönemden geçiyor. Halihazırda 3 milyonu Türkiye'de bulunan 5 milyondan fazla ümitsiz Suriyeli mülteciyi göz ardı edemeyiz" dedi. Türkiye'nin birçok gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkeyi geride bırakarak, 2015 yılında yüzde 4 ve 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.8 oranında büyüdüğünü kaydeden Zeybekci, şunları söyledi: "Ancak, küresel seviyede, aynı cesaret verici yansımayı yakalayamadık. Eğer dengeli, güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme istiyorsak, yatırımlarımızı artırmalı ve yeni istihdam olanakları yaratmalıyız. Ticareti hem ikili, hem de çok taraflı inisiyatifler aracılığıyla kolaylaştırmalıyız. Özellikle KOBİ'lerimiz için ticaret finansmanı mekanizmalarına erişimi sağlamalıyız. Geçen yıl küresel ticaretteki yavaşlamanın sebeplerini ve sonuçlarını analiz ettik. Hem döngüsel, hem yapısal faktörlerin küresel ticarette yavaşlamaya yol açtığını gördük. Netice itibariyle de bu kötüye gidişin üstesinden gelebilecek daha derin ve kapsamlı politikalar geliştirme konusunda birlikte çalışmaya karar verdik."
Milliyet

'Ticarette Yeni Bloklar Olmasın'
Bakan Zeybekci, "Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) G20 ticaret önlemlerine ilişkin yeni Ticaret Gözetim Raporu, İstanbul'da yaptığımız toplantıyla tam olarak örtüşecek şekilde, G20 ülkelerinin korumacılığı azaltma çabasının gerilediğine işaret ediyor. Rapor, ticareti kısıtlayıcı önlemlerin artmakla kalmayıp yeni ticaret engellerinin ortaya çıktığını da ifade ediyor" dedi. Zeybekci, G20'nin, ticaret ve yatırım korumacılığına karşı durmaya devam ettiğini vurgularken, "Ancak bununla birlikte, ortaklarımızı olumsuz etkileme potansiyeline sahip pazarı bozucu iç politikalardan da kaçınmalıyız. Daha güçlü bir çok taraflı ticaret sistemi için yapmış olduğumuz ikili ve bölgesel ticaret anlaşmalarının, DTÖ kural ve hükümlerine uygunluğundan ve sisteme katkı sağladığından emin olmalıyız" uyarısında bulundu. Zeybekci, çok taraflı ticaret müzakerelerinde daha az kural koyulmakta olduğu, Hizmet Ticareti Anlaşması ve Çevresel Ürünler Anlaşması müzakereleri gibi çok taraflı sürecin dışında kalan anlaşmaların kural koymada daha büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Zeybekci, "Bu anlaşmaların, dışarıda kalan ülkelerin aleyhinde olacak şekilde, dünya ticaretini farklı bloklara bölmesine izin verilmemesi" çağrısını yaparak, anlaşmaların şeffaf, kapsayıcı ve DTÖ kuralları ile uyumlu olması gerektiğine işaret etti.
Milliyet

Notu A Olan Memura Ödül, D Olana Ceza Var
3.1 milyon kamu çalışanını ilgilendiren yeni sicil sisteminin detayları netleşiyor. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak görüş için ilgili bakanlıklara gönderildi. Edinilen bilgilere göre kamu personelinin çalışma notları A, B, C ve D olarak puanlanacak. A ve B notlarını alanlar başarılı olarak kabul edilip ödüllendirilecek. 3 yıl üst üste veya son 5 yılda 3 kere kötü not alana bazı yaptırımlar uygulanacak. Sürekli olarak D notu alan memura cezanın yanı sıra sorunun çözümüne yönelik tedbirlerin olduğu yol haritası verilecek. A ve B derecesi olan kişilere başarı ücreti verilmesi düşünülürken, alınan notların yüksekliği tayin ve yükselme gibi farklı konularda belirleyici olacak. Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı ilgili tüm kamu kurumlarının görüşüne gönderildi. Memura notu en yakın amiri verirken, uzmanlar da daire başkanı gibi amirlerine not verebilecek. Taslağa göre yine mesai arkadaşlarının değerlendirmeleri de notta belirleyici olacak. Devlet Personel Başkanlığı'nın çalışmasında kamudan hizmet alan vatandaşlar da not sistemine dahil ediliyor. Buna göre vatandaş hizmet aldığı kamu çalışanına direk olarak not vermeyecek. Örneğin hizmet aldığı hastanenin tamamına ya da il müdürlüklerine not verecek. Vatandaşın değerlendirmeleri de ödül ve ceza gibi uygulamalarda belirleyici olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre değerlendirmeyi yapacak kişinin isminin gizli olmasının yanı sıra profesyonel yöneticiler tarafından kamu çalışanlarına not verilmesi gibi formüllerin de masada yer aldığı belirtiliyor. Devlet Personel Başkanlığı'nın konuyla ilgili çalışmasının 3 yıldır sürdüğüne dikkat çeken bir Bakanlık yetkilisi, "Yönetmelik taslağı ile belirli bir aşamaya geldi. İlgili kamu kurumlarından gelecek görüşler bekleniyor. Onlar geldikten sonra çerçevesi çizilir" dedi.
Star

Piyasa Dinlendi Mi?
Türk piyasaları tatildeydi ama yurt dışı "tam kadro" çalışıyordu. Bizim için kısa olan geçtiğimiz haftada pek çok şey oldu. Haziran ayı enflasyonu; gıda tarafından gelen sürprizle yüzde 0.1'lik artışa karşın, yüzde 0.47 arttı. Yıllık bazda tüketici enflasyonu yüzde 6.6'dan, yüzde 7.64'e yükseldi. Merkez Bankası, önümüzdeki hafta Fed öncesinde yapacağı PPK'da faiz indirimlerini yavaşlatır mı, pek sanmam. Zira Brexit; benim geçen haftaki yazımdaki tahminlerimin aksine kolay atlatılamayacağa benziyor. İngiliz politikasında Brexit'in bayraktarlığını yapanların (Boris Johnson ve Nigel Farage) istifa ederek veya aday olmayarak "araziye uyum sağlamaları" sonrasında pound 1.33'leri aşağı yönde kırarak son 30 yılın en düşük seviyelerinden biri olan 1.2800 seviyesine kadar değer kaybetti. Brexit öncesindeki yazımda "1.3325'in altında günlük değil ama haftalık bir kapanış olduğu takdirde önce 1.2465 ve ardından 1.2140 seviyelerine kadar bir düşüş daha gelebilir ki böylesi bir hareketi bu "turda" beklemiyorum" diye yazmıştım. Aslında tam olarak benim de beklemediğim, teknik olarak gidebileceğini düşündüğüm seviyelerdi bunlar. Görünen o ki bu seviyeler gerçek olacak gibi Soros da 1.15'leri işaret etmişken Poundun düşüşünde Brexit nedeniyle İngiltere'de gayrimenkule yatırım yapmış olanların bu fonlardan çıkma taleplerinin zirve yapmasının da payı vardı. Geçen haftanın ortasından itibaren 10 büyük gayrimenkul yatırım fonundan 6'sı alım-satımlarını durdurduklarını açıkladı. Aralarından Aberdeen Fund Managers fonlarını geri satmak isteyenlerin paralarını yüzde 17 iskonto ile ödeyeceklerini açıkladı. Brexit sonrasında Londra'daki konut fiyatlarında yüzde 20'nin üzerinde bir düşüş beklentisi yaygınlaşmaya başladı. Londra'da ev fiyatları ucuzlamaya başlayacak gibi. ABD'de Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi 180 bin kişilik bir artış beklenirken 287 bin kişilik artış olarak açıklandı. Verizon'un biten grevini çıkarsak bile yine de beklentilerin üzerinde bir rakam geldi. Bu yüksek rakam; Brexit'in yarattığı belirsizlik nedeniyle; Fed'den faiz artışını tetikler mi endişesi yaratmadı. Hal böyle olunca Fed'in "neredeyse ahir vadeye kadar" faiz artıramayacağı fiyatlanmaya başladı. ABD devlet tahvilleri (özellikle 30 yıllıklar) yeni düşükler görürken, 50 yıllık İsviçre devlet tahvilleri "eksi" getirir hale geldiler. Bu ortamda bizim Merkez Bankası da faiz indirimlerine devam ederse çok şaşırmamak gerek.
Vatan

DÜNYA

İtidal Çağrısı
ABD'de geçtiğimiz hafta iki siyahın polis tarafından öldürüldüğü görüntülerin ortaya çıkmasının ardından başlayan protesto gösterileri devam ederken İspanya ziyareti sırasında taraflara itidal çağrısı yaptı. Dallas'ta öldürülen polis memurları için düzenlenecek cenaze törenine katılacağını açıklanan Obama, "İçten, saygılı ve hakiki bir tonun muhafazasının Amerikan toplumunu gerçek bir değişim için seferber etmeye yardımcı olacaktır" dedi. Polis şiddetine karşı da mesajlar veren Obama, polis kurumlarının insanların rahatsızlıklarına saygılı olmaları, bu protestoları, rahatsızlıkları hor görmemelerini umduğunu kaydetti. Obama, "Toplulukların onlara güvenmesi polisin çıkarınadır" dedi. Ülkede protestolar sürüyor. Önceki gün Louisiana'daki Baton Rouge kentinde yapılan gösteriler gün boyu sürdü. Akşam saatlerine kadar dağılmayan gruba polis müdahale etti. Ülke genelinde eylemlere katılan 200 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Baton Rouge kentindeki olaylarda siyah sivillerle polisin karşı karşıya geldiği anlar ilginç görüntüler oluşturdu. Yoldan çekilmeyen siyah bir kadına, tam teçhizatlı polislerin müdahalesi objektiflere yansıdı. Başörtülü siyah bir genç kadının, polislerin karşısına dikilmesi de yine eylemin göze çarpan karelerinden oldu. Öte yandan Dallas Emniyet Müdürü David Brown, beş polisi öldüren saldırganın bombalı eylem hazırlığında olduğunu iddia etti.
Hürriyet

Rus Helikopteri Düşürüldü
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Palmira antik kenti yakınlarında Suriye ordusuna ait bir helikopterin IŞİD militanları tarafından düşürüldüğünü ve iki Rus pilotun hayatını kaybettiğini açıkladı. Rus Sputnik sitesinin haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye ordusuna ait bir Mi-25 helikopterinin test uçuşunu gerçekleştiren Rus pilotlar, Suriye ordusunun IŞİD mevzilerini vurmaları yönündeki talebini yerine getirerek IŞİD militanlarına hava saldırısı düzenledikleri sırada saldırıya hedef oldukları bildirildi. Açıklamada, "Rus mürettebatın ustaca manevraları teröristlerin ilerlemesini engelledi. Helikopter mühimmatı tükendiğinde ve aksi yöne ilerlemeye başladığında yerden terörislerin açtığı ateş sonucu vuruldu ve Suriye ordusunun kontrolündeki bölgeye düştü" denildi.
Hürriyet

Öldürülen Gazetecinin Ailesinden Esad'a Dava
Suriye'nin Humus şehrinde dört yıl önce öldürülen ABD'li savaş muhabiri Marie Colvin'in ailesi, Beşar Esad rejimine dava açacaklarını duyurdu. Akrabaları, Colvin'in Suriye rejiminin gazetecileri kasten öldürme politikasının bir parçası olarak cinayete kurban gittiğine ilişkin kanıtlara sahip olduklarını söyledi. İngiliz Sunday Times gazetesi için çalışan 56 yaşındaki Colvin, rejim güçlerinin top atışları sonucu hayatını kaybettiğinde, Humus'ta muhaliflerin elindeki Baba Amr mahalesinde bulunuyordu. Colvin ailesi, yayınlarda kullanılan uydu telefonunun, Suriye istihbaratı tarafından izlendiğini belirtti. Ailenin avukatları tarafından elde edilen belgelere göre; bir hükümet muhbiri Colvin'in bulunduğu medya merkezinin yerini teyit etti, gazetecilere yönelik saldırı emri de o gece verildi.
Milliyet

Barış Görüşmelerinde 'Savaş Çıktı': 270 Ölü
Sudan'dan ayrıldıktan sonra iktidar çatışmasının yaşandığı dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da, barış görüşmelerinin yapıldığı sırada şiddet olayları patlak verdi. Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da hükümete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında cuma günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda 269 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Çatışmaların 10 eyalette sürdüğü aktarıldı. Çatışmalar, Devlet Başkanı Salva Kiir ile muhalif Başkan Yardımcısı ve eski isyancı lider Riek Machar'ın başkentteki görüşmesi sırasında patlak verdi. Machar'ın sözcüsü Albay William Gatjiath dün İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Güney Sudan'ın "savaşa geri döndüğünü" söyledi. Gatjiath, hükümet askerlerinin kendilerine saldırdığını iddia etti.
Milliyet

Abe Artık Anayasayı Değiştirebilir
Japonya'da parlamentonun üst kanadı olan senatonun yeni üyelerini belirlemek için dün düzenlenen seçimlerden Başbakan Şinzo Abe ve muhafazakar partiler zaferle çıktı. İlk sonuçlar Abe liderliğindeki koalisyonun oyların üçte ikisini alarak, anayasa değişikliği için gereken 'süper çoğunluğu' sağladığını gösterdi. Abe ve muhafazakarlar, uzun süredir Japonya'nın 2. Dünya Savaşı sonrasında kabul ettiği 'pasifist' anayasayı değiştirmek istiyordu. Abe'nin getirmeyi planladığı yeni anayasada, Japon ordusunun deniz aşırı topraklarda operasyon düzenlemesine izin veriliyor. Bu durumun Çin'le Japonya arasında yaşanan egemenlik anlaşmazlıklarını daha da körüklemesinden endişe duyuluyor. Bu yıl ilk kez 18 yaşındaki seçmenlerin de oy kullandığı seçimlerden çıkan sonuç, halkın Abe hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için uygulamaya koyduğu, 'Abenomics' olarak adlandırılan programı desteklediği anlamına da geliyor.
Vatan

Topraklarının %25'i Gitti
Analiz firması IHS'nin hazırladığı ve Deutche Welle'nin haberleştirdiği bir rapora göre, IŞİD, 2016 yılının ilk altı ayında kontrolünde bulundurduğu toprakların yüzde25'ini kaybetti ve aynı zamanda gelirlerinde büyük bir düşüş yaşadı. IHS'nin analizlerine göre, 2015 yılının başında 90 bin kilometrekare toprağı elinde bulunduran IŞİD, şu anda Irak ve Suriye'de 68 bin 300 kilometrekare toprağa sahip. Terör örgütünün, Suriye'nin kuzeyindeki topraklarının bir bölümü Kürt güçlerinin, merkezi çöllerdeki toprakları Suriye hükümet güçlerinin, Bağdat'ın batı ve kuzeyinde toprakları da Irak güvenlik güçlerinin eline geçti. Bununla birlikte, terör örgütünün aylık geliri, 2015 ortasında 80 milyon dolarken, bu oran mart 2016'da aylık 56 milyon dolara düştü. O dönemden bu yana yaşanan gelir düşüşünün yüzde 35 civarında olduğu kaydedildi. IHS üst düzey analisti Ludovico Carlino, "Karada askeri gerilemelerle birlikte, bunun, 2016 yılı ocak ayından beri iltica ve kaçaklardaki artışı da ekleyince grubun iç birliği üzerinde etkisi oluyor" dedi. IHS, şu anda Kürt güçlerinin Suriye'nin kuzeyindeki Menbic'teki saldırılarının, örgütün Rakka'daki varlığına büyük tehdit oluşturduğunu bildirdi.
Vatan

POLİTİKA

Çifte Vatandaşlık Esas Alınabilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Zirvesi'nin ardından kritik açıklamalarda bulundu. Türkiye'ye dönüş yolunda konuşan Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesine yönelik tartışmalar için şunları söyledi: "Şimdi bunu ben çok açık net söyleyeyim. Bazı siyasilerin vatandaşlık konusunda ileri geri konuşmaları beni ciddi manada üzüyor. Yani bir insanoğlu, herhangi bir ülkeye vatandaşlık müracaatında bulunursa, 'hayır ben seni almam' şeklinde bir yaklaşımla peşinen karşı çıkılması doğru olur mu? Bugün bir Türk Almanya'ya gidiyor, Alman vatandaşı oluyor, ABD'ye gidip ABD vatandaşı oluyor da benzer durumlar bizim ülkemizde yaşayanlar için neden mümkün olmasın? Kaldı ki bizler burada bazı insanlarla yıllardır arkadaşlık, kardeşlik, akrabalık hukuku içerisinde yaşamışız. Şu anda onlar vatanlarından hicret ederek, ensar olarak bizi görmüş, bize sığınmışlar. Biz bu mültecileri yıllarca kamplarda barınmaya, boş buldukları apartmanların bodrum katlarına mı mahkum edeceğiz? Bakıyorsunuz bir bodrumda 10-15 kiyi tıkış tıkış kalıyor. Böyle olacağına ilgili bakanlıklarımız, istihbarat teşkilatımız bir çalışma yapsınlar. Kamplar, evler, buralardaki insanlar bir gözden geçirilsin ve bu gelmiş olan Suriyelileri ülkemizin belli yerlerine yerleştirelim. Hatta gerekirse TOKİ'nin elinde boş konutlar var. Biz nasıl Ahıska Türkleri'ne Erzincan'da konutlar verdiysek, ki onlara taksitlendirdiler ve ödeceyecekler, aynı şeyi yapabiliriz. Bu insanların çoğu şu an kaçak çalıştırılıyor. Biz diyoruz ki bunlara bir çözüm üretilmeli.
Milliyet

Önce Mahkeme Sonra İmza
MHP'deki muhalif kanat bugün hareketli bir gün geçirecek. Avukatlardan oluşan "hukuki kurul" ile eski siyasilerden oluşan "siyasi kurul" hazırladıkları raporları bugün muhalif adaylara sunacak. Muhalif adaylar saat 14:00'te buluşup yol haritasını netleştirecek. Kulislere yansıyan bilgilere göre muhaliflerin gündeminde ilk sırada mahkeme süreci bulunuyor. 19 Haziran'da yapılan kurultayda alınan kararların hukukiliğinin onanması halinde "Kongre Komitesini" devreye sokacak olan muhalifler, Ağustos ayı içinde bir kongre tarihi belirlemeyi hedefliyor. Mahkemeden olumsuz sonuç çıkar ve Genel Merkez'in istediği yönde gelişmeler yaşanırsa bu kez yeni delege imzalarıyla yeni bir kongrenin toplanması girişiminde bulunulacak. Muhaliflerin gündeminde "disipline sevk" başlığı da bulunuyor. Başta Meral Akşener olmak üzere adayların disipline sevkedilmesi halinde "hukuki" mücadele ile olası kurultayda yine tüzük değişikliği ile bu engelin aşılması planlanıyor. MHP huhalefeti, Genel Merkezi siyasi anlamda köşeye sıkıştırmak için bir dizi hamleler planlıyor. Bunların başında da Alparslan Türkeş'in başlattığı, Bahçeli'nin bir süre devam ettirdikten sonra uygulanmasına son verdiği "Tekir Yaylası Kurultayı"nı toplama girişimi geliyor. 7 - 8 Ağustos tarihlerinde gövde gösterisine dönüştürülmek istenen Tekir Yaylası Kurultayı ile muhalif adaylar ülkücü tabanın kendileriyle birlikte hareket ettiği ve arkalarında geniş kitlelerin bulunduğu mesajını vermeyi amaçlıyor. Bir diğer girişim ise bölge toplantıları ve mitingleri yapmak olacak. MHP'nin oy depoları olarak görülen Orta Anadolu, İç Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde dört adayın da katılacağı mitingler yapılması planlanıyor.
Milliyet

Başbakan'dan Ev Ziyareti
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maksut Serim'in annesi Nuriye Serim'in Kocaeli'deki cenaze törenine katıldıktan sonra vatandaşlarla bir araya geldi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım önceki günkü cenaze töreninin ardından Başiskele Yuvacık mahallesinin cadde ve sokaklarında gezinti yaptı. Bu sırada eşi arife günü doğum yapan bir vatandaş, Başbakan'ı evine davet etti. Bu isteği kırmayan Yıldırım, Nagehan-Recep Bostan çiftinin bebeği Nuri'yi kucağına alıp sevdi. Ev ziyaretine, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da eşlik etti. Yıldırım, ev ziyareti sonrasında konvoyla Yalova'ya giderken Fatih Mahallesi'nde vatandaşlar tarafından aracı durdurularak, kahvehaneye davet edildi. Kahvehanede çay içen ve sohbet eden Yıldırım, vatandaşların mahalleye yatırımlarla ilgili talep ve önerilerini dinledi. Yıldırım, kahvehane çıkışında vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Milliyet

Başbakan'dan Suudi Prense Taziye Telefonu
Başbakan Binali Yıldırım, Suudi Arabistan'ın Cidde, Medine ve Katif kentlerinde gerçekleşen terör saldırıları nedeniyle, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz Al Suud'u telefonla arayarak taziyelerini iletti. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, önceki akşam Prens Muhammed ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, 4 Temmuz'da Suudi Arabistan'ın Cidde, Medine ve Katif kentlerinde gerçekleşen terör saldırıları nedeniyle taziye dileklerini ileten Yıldırım, saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifa diledi. Görüşmede, Prens Muhammed de 28 Haziran'da İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlere ilişkin taziyelerini iletti.
Vatan

SPOR

Final nefesleri kesti. Portekizli Ronaldo sakatlanıp 25'te çıkınca, Quaresma ve Nani takımlarını sırtladı. 90+2'de Fransa, Gignac'la direğe takıldı, normal süre 0-0 bitti. Uzatmalarda 108'de Guerreiro ile direği geçemeyen Portekiz, 109'da Eder'in attığı golle şampiyonluğa ulaştı. 2016 Avrupa Şampiyonası, heyecan verici bir finalle sona erdi. Ev sahibi Fransa, kozlarını Portekiz'le paylaştı. Karşılaşmanın hemen başında Cristiano Ronaldo sakatlanıp oyundan çıktı. 80'de Nani ve Quaresma ile gelen Portekiz'e, kaleci Lloris geçit vermedi. Fransızlar 84'te Sissoko ile Patricio, 90+2'de Gignac ile direğe takıldı. Normal süre 0-0 sona erdi. Uzatmalarda, 108. dakikada Guerreiro direği geçemedi. Portekiz 109'da Eder'le zafere uzandı: 1-0.
Hürriyet

Wimbledon'da zafer Murray'ın Sezonun 3. grand slam tenis turnuvasının tek erkekler finalinde Kanadalı Milos Raonic'le karşılaşan Büyük Britanyalı raket, rakibini 3-0 mağlup ederek şampiyon oldu. Raonic'i 6-4, 7-6 ve 7-6'lık setlerle deviren 29 yaşındaki raket, Wimbledon'da ikinci, kariyerindeki 3. grand slam kupasını kazandı. Andy Murray, Milos Raonic karşısında 41 dakika süren ilk seti 6-4 alarak 1-0 öne geçti. Bir saat süren 2. sette 4 kez servis kırma şansı yakalayan ancak başarılı olamayan Murray tie-break'i 7-3, seti 7-6 alarak skoru 2-0 yaptı. Büyük Britanyalı raket, 3. seti de yine tie-break'le 7-6 (7-2) alarak Wimbledon'daki 3. finalinde 2. şampiyonluğuna ulaştı. Dünya 2 numarası Murray, 2 saat 47 dakika süren maçı 7 ace, 39 winner'la tamamlarken, 25 yaşındaki Raonic, 8 ace'le oynadı. 2012'de ABD Açık'ı kazanan Murray 2013'ten sonra 2. kez Wimbledon'da zafere ulaşınca büyük sevinç yaşadı. Bu arada ödül töreni sırasında seyirciler İngiltere Başbakanı David Cameron'u yuhuladı.
Star

Galatasaray'da Wesley Sneijder krizi rafa kalktı. Sarı-Kırmızılı kulübün kestiği 2.2 milyon euroluk cezayı haksız bulan ve "Kalkmazsa kampa gitmem" resti çeken Hollandalı futbolcu, ikna çalışmaları sonunda İsviçre'ye gitmeyi kabul etti. Sneijder'in Başkan Dursun Özbek ile görüşme sözü ile ikna olduğu belirtildi. Özbek'in yoğun gündem nedeniyle İstanbul'da bir araya gelemediği Sneijder ile önümüzdeki günlerde İsviçre kampında bir toplantı yapacağı öğrenildi. Tarihi belli olmayan zirvede Başkan'ın cezanın gerekçelerini anlatacağı belirtildi. Görüşmede Sneijder'in cezanın kalkması için ısrarcı olacağı ifade edilirken, aksi halde krizin derinleşeceği de vurgulandı. Sarı-Kırmızılılar'ın Hollandalı ile anlaşma sağlayamazsa "8 milyon euro getir, istediğin yere git" diyeceği kaydediydi. Sneijder'e ceza geçen sezonki gereksiz sarı kartlar ve lig sonu yönetim aleyhindeki açıklamalar nedeniyle verilmişti.
Star

Beşiktaş'ta Gökhan Töre şoku yaşanıyor. Siyah-Beyazlılar ile West Ham anlaşmasına rağmen geçmiş döneme ait alacaklarını talep eden milli futbolcu, ödeme yapılmadan sözleşmeyi imzalamaya yanaşmıyor. Yaşananların ardından Gökhan'ın menajerini acil olarak İstanbul'a çağıran Beşiktaş yönetiminin, kısa süre içinde ödeme yapmayı planlamadığı öğrenildi. Yapılan uzun görüşmede net bir sonuç çıkmazken, şu an Almanya'da bulunan 24 yaşındaki oyuncu, alacaklarının ödenmemesi halinde West Ham United'a imza atmayacağını yineledi. İki taraf arasında iletişim kopma noktasına gelirken, uzlaşma sağlanamamsı durumda Gökhan'ın West Ham United'a transferi gerçekleşmeyecek.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme