13 Temmuz 2016 Çarşamba

13.07.2016 Genel Gündem13.07.2016

GÜNDEM

Ankara'ya Göre %99 Öldü
Hükümet, PKK terör örgütünün üst düzey sorumlularından 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin isimli teröristin öldürüldüğüne ikna oldu ancak ellerinde yüzde 100 delil olmadığı için resmi bir teyit ve açıklama yapılmıyor. Bakanlara ve AK Parti yöneticilerine "Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz Bahoz Erdal'ın suikastte öldürüldüğüne inanıyor. Yüzde 99 öldü. Ancak elimizde delil yok, resmen doğrulamıyoruz" bilgisi verildi. Başbakan Binali Yıldırım da "Biraz daha bekleyelim" dedi. 'Bahoz Erdal' kod adlı teröristin ölüp ölmediği tartışılırken, konu Bakanlar Kurulu ve AK Parti MYK toplantısında da gündeme geldi. Bakanlara ve AK Parti yöneticilerine şu bilgi verildi: "Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz Bahoz Erdal'ın suikastte öldürüldüğüne inanıyor. Yüzde 99 öldü. Ancak elimizde uluslararası ya da ulusal kaynaklı delil yok, bu nedenle resmen doğrulamıyoruz." Bir hükümet yetkilisi bu bilgiye dayanarak gazetecilere, Bahoz Erdal'ın ölümünün istihbarat tarafından doğrulandığını söyledi. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre 'Bahoz Erdal', tedavi gördüğü hastane ile ikameti arasında seyir halindeyken, Tel Hamis isimli örgütün bombalı saldırısına uğradı. Örgüt, bir bildiri ile Bahoz Erdal'ın öldürüldüğünü ilan etti ama istihbaratçılar açısından güvenilir kabul edilebilecek bir 'hasar tespiti' yapılamadı. Üst düzey bir güvenlik yetkilisi Bahoz Erdal'ın öldüğüne inandıklarını söylerken başka bir yetkili de "Askeri ve istihbari operasyonlarda insansız hava araçları ve insan unsurları aracılığı ile teyit alırız. Bu konuda bizim elimizde bir delil mevcut değil. Suikasti düzenleyen örgütün elinde varsa onu ortaya koymalarını bekliyoruz" yorumunu yaptı.
Hürriyet


Bombalı Araç Takipteymiş
Mardin'in Midyat ilçesinde 8 Haziran'da ikisi kadın polis 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bombalı araçla saldırıyla ilgili inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, olayda ihmali oldukları iddiasıyla ilçe jandarma komutanı binbaşı ile ilçe emniyet müdürünü açığa aldı. Doğu ve Güneydoğu'daki bazı kentler ve ilçe merkezlerinde terörle mücadele çalışmaları devam ederken, terör örgütü PKK 8 Haziran'da Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı araç saldırısı gerçekleştirdi. Yaklaşık 500 kilogram patlayıcı bulunduğu değerlendirilen aracın infilak etmesi sonucu emniyet müdürlüğünün ana giriş kapısında nöbet tutan kadın polis Nefize Özsoy ile üst kattaki büroda görev yapan 6 aylık hamile Şerife Özden Kalmış şehit oldu. Saldırıda bir erkek polis de şehit olurken 3 sivil de hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, olayın incelenmesi, ihmal olup olmadığının araştırılması talimatını verdi. Talimat üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu'nda görevli iki Mülkiye başmüfettişi Midyat'a giderek incelemelerde bulundu.
Milliyet

Fişlemeyle Suçlanan Amiral Kritik Görevlerde Bulundu
İzmir merkezli olarak yapılan, kamuoyunda askeri casusluk olarak bilinen gizli askeri bilgi ve belge bulundurma davasında, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 356 kişi, İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıp beraat etti. Bu soruşturma süresince sahte delil üretildiği ve fişleme yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun sürdürdüğü soruşturmada, aralarında dönemin İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın da bulunduğu polislerin yargılanmalarına başladı. Genişletilen bu soruşturma sonrasında geçen perşembe günü 10 ilde yapılan operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 30 kişiden 8'i gözaltına alındı. Zanlıların, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantıları öncesinde, belli yerlerde toplantılar yapıp atamalar için kararlar verdikleri ileri sürüldü. Haklarında gözaltı kararı verilenlerden 22 zanlı henüz yakalanamadı. Adliyeye sevk edilen 8 kişiden 6'sı tutuklandı. Bu operasyonun ardından, FETÖ/ PDY üyesi oldukları iddiasıyla bazı TSK personeli hakkında da gözaltı kararları alındı. Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ile Tuğamiral Ali Suat Aktürk ve 4 binbaşı hakkında gözaltı kararı verildi. Binbaşılardan H.Ö. İstanbul'da, Ö.G.'de Eskişehir'de gözaltına alındı ve tutuklandı. İki binbaşı ile iki amiral ise henüz gözaltına alınıp adliyeye sevk edilemedi. Suçlanan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun, 2011 yılı Yüksek Askeri Şura'da terfi alıp tuğamiral olduktan sonra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilen tüm elektronik haberleşmeleri takip ve koordine eden MEBS Başkanlığı yaptığı öğrenildi. Aynı birimin amiraller dahil personele tahsis edilen cep telefonlarından da sorumlu olduğu öğrenildi. Uğurlu'nun, bu kritik görevle tüm yazışmaları kolayca takip edip, amirallerin bile kimlerle telefon görüşmesi yaptığını öğrenebildiği, böylelikle fişlemeler için önemli bilgilere ulaşabildiği iddia edildi. Tümamiral Uğurlu, 2012 yılında da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı yapıldı. Bu kritik görevde de Uğurlu'nun, bütün komutanlık personelinin atama, yer değiştirmesinde etkili olduğu, ayrıca kişisel bilgilere de kolayca ulaşıp, bunları belli noktalara aktardığı öne sürüldü.
Vatan

Avrupa Parlamentosu'nda Öcalan Ve Pyd Sergisi!
Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türkiye'nin tepkisini çekecek bir sergi açıldı. AP Sosyal Demokrat Grubu Milletvekili Josef Weidenholzer'in ev sahipliğinde açılan serginin fotoğraflarını, Avusturyalı Thomas Schmidinger çekti. Bir hafta süreyle açık kalacak sergide, PKK'nın uzantıları PYD, YPJ ve YPG'li teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. 2013 yılında çekilen bir fotoğrafta, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posteri görülüyor. 2014'te terör örgütü PYD'nin bi kongresinde de yine Öcalan'ın fotoğrafı bulunuyor. Vize serbestisi için Türkiye'den terörle mücadele kanununu değiştirmesini isteyen AP'de daha önce YPG'yi simgeleyen bez parçaları asılmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Haziran'da Brüksel'e yaptığı ziyarette konuya ilişkin şunları söylemişti: Teröristler ile ilgili ifade özgürlüğü konusunda da çifte standarttan uzak durmamız lazım. Bugün Avrupa Parlamentosu'nda DAEŞ'in paçavralarına izin verilmiyorsa PKK'nın paçavralarına da izin verilmemesi lazım. 18 Mart'ta yapılan Türkiye- AB zirvesi öncesi Belçika'nın, terör örgütü PKK'ya zirvenin yapıldığı AB Konseyi arkasında çadır kurması için vermesi, Türkiye'nin tepkisini çekmişti.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 123,5839-123,7413       
ABD Doları 2,8890-2,8917/ Euro3,1959-3,2003/ İngilizSterlini 3,8459-3,8480

Geç, Geçme 40 Dolar
Osmangazi Köprüsü'nü de içine alan Gebze-İzmir otoyoluna ait sözleşme hükümlerine göre; sadece geçmeyen araçların değil, geçen araçlara ait ücret farkı da kamusal yükümlülük olarak kabul edilmiş. Sözleşmede garantilerin esas olduğu 35 dolarlık ücret ise 2008 yılına ait. Hükümlere göre, geçiş ücreti bu yıl sonunda 40 dolar olacak. Geçiş ücreti işletmeci tarafından indirilirse fark Hazine'yi ilgilendirmeyecek. 2010 Eylül tarihli sözleşmeye göre, köprü geçiş ücreti olarak belirlenen 35 dolarlık bedel için 2008 yılı baz alınmış. Buna göre eğer daha sonraki yıllarda sözleşmeye değişik bir hüküm getirilmediyse, 2008 yılındaki 35 dolarlık ücretin her yıl ABD'deki tüketici fiyatları endeksindeki artış kadar arttırılması gerekiyor. Bu hesaba göre de, haziran 2016 itibariyle 39.05 dolar ediyor. Yıl sonunda da 40 doları bulacak. Köprü açılışında belirlenen ve bugün uygulanan 88.75 TL'lik geçiş ücreti KDV hariç 25 dolara denk geliyor. Yüksek bulunan 40 dolarlık geçiş ücretinin 25 dolara düşürülmesi nedeniyle ortaya çıkan, 15 dolarlık hasılat kaybı da Hazine tarafından ödenecek. 2008'de yapılan yasal düzenleme ile 'ücretin, yararlananlar tarafından tamamen veya kısmen ödenmesi mümkün olmayan projelerde', idare tarafından görevli şirkete tamamen veya kısmen katkı payı ödeme yapılabilmesi sağlandı. Böylece toplam otomobil eş değeri olarak günlük 40 bin araçlık geçiş garantisiyle, 40 dolar üzerinden yıllık olarak 584 milyon dolarlık hasılat garanti ediliyor. Örneğin günlük 10 bin araçlık geçiş olursa sözleşme ile uygulamadaki geçiş ücreti arasındaki 15 dolarlık ücret farkı, 55 milyon dolar tutuyor ve 'katkı payı' olarak bütçeden işletmeciye ödenecek. Buna, geçmeyen 30 bin araç için ödenecek 438 milyon dolar da eklenirse Hazine'nin cebinden çıkacak tutar 493 milyon dolar olacak. Tabii ki şu andaki mevcut rakamlar üzerinden. Yıllar içinde hem 40 dolarlık geçiş ücretinin hem de gişelerden geçecek araç sayısının artacağını unutmamak gerekiyor. Ayrıca düşürülen 10 puanlık KDV kaybı da söz konusu.
Hürriyet

İhracatçıya Kolay Kredi
İhracatçıların uzun yıllardır yaşadığı teminat mektubu sorunu Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı ekonomi paketiyle çözülecek. Eximbank, ihracat kredisi verirken teminat mektubu isteyip istememeye firmanın kredibilitesine göre karar verecek. Bazı firmalardan hiç mektup almazken, bazılarından yarısını alacak. Eksik kalan kısmı ise Kredi Garanti Fonu (KGF) ve kurulması planlanan 'İhracat Garanti Fonu' tamamlayacak. Başbakan Yıldırım, yatırım ve ihracat kredilerine erişimi kolaylaştıracaklarını belirterek Kalkınma Bankası'nın yeniden işler hale getirileceğini, Eximbank'ın kredi verme şartlarını da kolaylaştıracaklarını açıklamıştı. Ekonomi Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre Eximbank yönetimi ihracatçıya bir süredir alternatif finansman modelleri üzerinde çalışma yapıyor. İhracatçıya yılda ortalama 16 milyar dolar kredi kullandıran Eximbank, kredi tutarı kadar yani 16 milyar dolarlık da teminat mektubu alıyor. Firmalar bu mektubu, komisyon karşılığında diğer bankalardan getirmek zorunda kalıyor ki bu da finansman maliyetini yükseltiyor. Sorunun çözümü için Eximbank, firmaları kredibilitesine, ihracat yaptığı ülkenin risk durumuna göre gruplara ayıracak. Son beş yıllık siciline bakarak riski düşük olanlara kredi kullandırırken hiç teminat mektubu istemeyecek. Diğerlerinden ise risk derecesine göre teminat mektubu alınacak. Teminat mektubu istenen ihracatçı için Kredi Garanti Fonu 'daha etkin bir sistemle' devreye girecek. Bir bakanlık yetkilisi, son dönemde ihracatçının bankalardan teminat mektubu alırken de sorun yaşadığını dile getirirken, "Bankalar kredi kullandırmada neredeyse sınıra geldi, dolayısıyla ihracatçıya teminat mektubu vermek istemiyor. Özellikle de küçük firmalara. Bu nedenle Eximbank alternatif modeller üzerinde çalışıyor. Kiminden hiç teminat mektubu istemezken kiminden kredinin yarısı oranında teminat mektubu isteyebilecek. Ancak ihracatçıyı zor durumda bırakmamak için KGF etkin bir şekilde devreye girecek" dedi. Aynı yetkili KGF'nin yanı sıra sadece ihracatçıların yararlanacağı bir de İhracat Garanti Fonu oluşturmayı planladıklarını anlattı. Ancak detayların henüz netleşmediğini, çalışmanın devam ettiğini belirten yetkili, "Başbakanın dediği gibi bundan sonra daha çok satmak üzerine kafa yoracağız, almak için değil" diye konuştu.
Hürriyet

Suriyelilerin İskânı Ücretli
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilerin toplu iskanı durumunda iskan yasası gereğince kendilerinden konut ücreti alınacağını açıkladı. Canikli, Suriyelilere vatandaşlık konusunda kendilerinin tamamen ekonomik yararları gözönünde bulundurarak hareket ettiklerini söyledi. TBMM'de bir grup gazeteci ile sohbet eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilere vatandaşlık konusunun TBMM'nin gündemine getirileceğini söyledi. Suriyeliler için vatandaşlık sürecinin Türkiye'nin ekonomik ihtiyacına göre yürütüleceğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Kalifiye elemanlar ve ekonomide ara eleman ihtiyacına göre vatandaşlığa alınacaklar. Türklerin çalışmayı tercih etmediği işler var. O işlerde çalışabilirler. Türkiye'deki Suriyelilerin meslek gruplarına kadar herşey biliniyor. Biz bu konuda kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Halkın bir rahatsızlığı yok." Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere TOKİ konutlarının verilebileceği açıklamasını da değerlendiren Canikli önce toplu iskan olacağından konutların ücretsiz verileceğini söyledi. Ancak daha sonra Göç İdaresi Başkanlığı'ndan bilgi aldı ve konutların ücreti karşılığında verileceğini bildirdi. Canikli en son Kırım'dan Türkiye'ye gelen Ahıska Türklerinin iskanını örnek verdi. Canikli, Ahıska Türklerine verilen TOKİ konutlarının 5 yıl ücretsiz, sonraki 15 yıl ödeme şartıyla verildiğini kaydetti. Canikli, "Toplu konutun yaptığı yerlerde toplu olarak iskan edilecekler. Adaptasyon süreci Türklerin adaptasyonundan daha kolay olur. Çünkü, dil dışında çok şeyimiz ortak" dedi. Başbakan Yardımcısı Canikli, Türkiye ile İsrail arasında 27 Haziran günü imzalanan anlaşmanın TBMM'ye geleceğine dikkat çekerek, "Üç metin halinde ama tek anlaşma olarak gelecek. Gazze'ye ambargo ve özür bilgi şeklinde, tazminat ise anlaşma olarak Meclise sunulacak" diye konuştu.
Hürriyet

Teşvik Rüzgârı
Küresel piyasalar, dünyanın dört bir yanından gelen ekonomik teşvik haberleriyle rahat nefes aldı. Japonya'da Başbakan Shinzo Abe'nin seçim zaferinin ardından açıkladığı ve 100 milyar doları bulabilecek teşvik paketi, Uzak Doğu'dan başlayarak bütün dünya piyasalarını destekledi. Öte yandan 'Brexit'in ardından bu hafta İngiltere Merkez Bankası'nın faiz indirimine gideceği ve Avro Bölgesinde para politikasının daha da gevşeyeceği yönündeki beklentiler de borsaları besledi. FED'in de "faiz artışı" için "bekleme ve izleme" durumuna geçmesi, risk iştahını artırdı. Uzak Doğu ve Avrupa borsalarında yaşanan yükselişler, içeriye de yansıdı. Borsa İstanbul, mayıs başından bu yana ilk defa 80 bin puanın üzerine çıktı. Dolarda da güç kaybı devam etti ve kur, 2.88'e yaklaştı. Türkiye'nin risk primi de 220 seviyesine inerek, bir yılın en düşük seviyesine geriledi. HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, Türkiye piyasalarının gelecek dönemde pozitif ayrışabileceğini belirtti. Keresteci, "Dış siyaseti normalleştirme adına hükümet tarafından atılan adımlar ve bunun devam edeceği yönündeki sinyaller, jeopolitik riskleri azaltıyor" dedi.
Türkiye

Piyasada Teşvik Bayramı
Piyasalar teşvik bayramı yaşıyor. Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (FED) kısa zamanda faizleri yükseltmeyeceği, merkez bankaları ve ekonomi yönetimlerinden yeni teşviklerin geleceği beklentileri ile pozitif bir seyir izlerken, içeride de dün daha pozitif bir hava esti. Türkiye'nin pozitif ayrışmasında Meclis'te görüşülmeye başlanan ve yabancı yabancı çeşitli teşvikler öngören yasa ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın yaptığı açıklamalar etkili oldu. Dolar gün içinde 2.88 liraya kadar indi. Borsa ise 81 bin puanı aşarak yüzde 2.41 prim yaptı. Piyasalarda yaşanan bu gelişmeler Hazine'nin dünkü ihalelerine de yansıdı. Hazine 4 ihalede 9.35 milyar borçlanarak, temmuz programını büyük ölçüde tamamladı. Başarılı ihaleler sırasında faiz de piyasaların beklentisine yakın gerçekleşti. Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın (CDS) maliyeti de dün 1 yılın en düşük düzeyine geriledi. Dış piyasalarda yaşanan gelişmelerde ise iki ülkeden gelen haberler etkili oldu. Japonya'da gerçekleştirilen senato seçimlerinin, Başbakan Şinzo Abe'ye desteğin sürdüğüne işaret etmesinin ardından piyasalarda artan teşvik beklentisiyle Japon Yeni, dolar karşısında yüzde 2.23 gerilerken, Nikkei 225 endeksi önceki günkü yaklaşık yüzde 4'lük artışın ardından dün de kapanışa yakın yüzde 2.5 prim yaptı. ABD'de ise teşvik beklentileri ve yendeki gerilemeye karşın dolar endeksinin dar bant içindeki hareketini sürdürmesinin etkisiyle S&P 500 endeksi tüm zamanların en yükseğine çıktı.
Star

Almanya Örnek Aldı
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'de mülteci sorunu tartışılmaya devam ederken, Almanya'dan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısına benzer öneri geldi. Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, borsada işlem gören en büyük 30 şirkete, küçük ve orta boy işletmeleri örnek alarak daha fazla mülteciyi işe almaları çağrısında bulundu. Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), "Her üye 1 kişi işe alsa 1.5 milyon iş sahibi olur" teklifini yapmıştı. Merkez Sosyal Demokrat Partisi (SPD) lideri Gabriel, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin (DIHK) yanı sıra KOBİ'lerin de iş piyasasında köprüler inşa etmek için sarf ettikleri çabaya dikkat çekti. CEO'lara yazdığı mektupta Gabriel, "Ancak kurumsal Almanya'nın en iyileri yani siz olmadan köprü tamamlanmış değil" dedi ve rekor yüksek seviyede göçmen akımının Almanya'nın yeniden birleşmesinden sonra en çok çaba gerektiren vazifesi olduğunu belirtti. Gabriel, DAX 30'da işlem gören, aralarında Volkswagen, Daimler, BMW, Lufthansa, Siemens'in yer aldığı 30 büyük devin CEO'larına yazdığı mektupta, "Bu konuda büyükler Avrupa'nın en büyük ekonomisinin belkemiğini oluşturan binlerce küçük şirketten çok daha az çaba sarfediyor" eleştirisini iletti. Almanya, çoğunluğu Suriye, Irak ve Afganistan'daki çatışmalardan kaçanlar olmak üzere geçtiğimiz yıl ülkeye giriş yapan yaklaşık 1.2 milyon mültecinin Avrupa'ya entegre olmaları çabalarında en önde yer alıyor. Yapılan anketlere göre, 30 DAX şirketi sadece 54 mülteciyi işe aldı.
Vatan

Başkan Umut Saçtı
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bankalara sunumunda olumlu tablo çizdi: Küresel büyüme zayıf seyrederken Türkiye olumlu yönde ayrıştı. Milli gelir istikrarlı büyüyor. Sanayi üretimi ve istihdamda artış, çekirdek enflasyon eğilimlerindeki iyileşme devam ediyor. Kredi ve mevduat faiz oranlarında düşüş gözlendi. Tahsili gecikmiş alacaklarda artış durdu Murat Çetinkaya, Çetinkaya'nın, "Küresel Gelişmeler", "İktisadi Faaliyet ve Dengelenme", "Enflasyon", "Finansal ve Parasal Koşullar" ve "Sadeleşme ve Likidite Yönetimi Adımları" ana başlıkları altında Türkiye Bankalar Birliği'nde (TBB) yaptığı sunum, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı. Çetinkaya sunumunda, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının dalgalı bir seyir izlediğini ve risk primi göstergelerinin yatay seyrettiğini ifade etti. Küresel büyüme zayıf seyrederken Türkiye'nin olumlu yönde ayrıştığını vurgulayan Çetinkaya, Türkiye'de milli gelirin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Sanayi üretiminde ılımlı artış eğilimi sürmektedir. İstihdamdaki istikrarlı artış devam ederken işsizlik oranı yakın dönemde gerilemiştir. Türkiye gelişmekte olan ülkelere göre güçlü bir istihdam performansı sergilemektedir. Yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabilecektir."
Vatan

DÜNYA

Musul İçin Geri Sayım
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın önceki gün Irak'ın başkenti Bağdat'ta Iraklı mevkidaşı Halid el-Ubeydi ile görüşmesinin ardından gözler ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'in elinden alınmasına yönelik planlara çevrildi. New York Times gazetesi geçtiğimiz cumartesi Irak ordusunun ele geçirdiği Kayara Hava Üssü'nün bu kenti IŞİD'den geri alma harekâtında kritik rol oynayacağına vurgu yaptı. Buna göre üste konuşlanacak ABD askerlerinin bir bölümü köprü inşası gibi altyapı projelerinde görev alacak. Bu teknik çalışmalar Irak ordusunun Musul'u ele geçirmek üzere düzenleyeceği taarruzlarda kilit lojistik desteği sağlayacak. Ancak haberde IŞİD'in üssü tahrip ettiği ve ABD'li uzmanların kargo uçuşları için pistlerin ne zamana kadar hazır olacağı konusunda yorum yapmadıkları belirtildi. NYT, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'a ilave 560 ABD askeri gönderilmesini de mercek alına alarak bunun, başkanın bu yıl sonunda görevi bırakacağı halefine IŞİD'den kurtarılmış bir Musul'u bırakma umudunu artıracağını belirtti. Irak'taki ABD askerlerinin resmi sayısı 4 bin 647.
Hürriyet

Hillary Clinton Resmen Rakipsiz
Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump'ın tek başkan adayı kalmasının ardından Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın (74) kampanyasını resmen son erdirip Hillary Clinton'ı destekleyeceğinin açıklamasının ardından Demokratlarda da beklenildiği gibi Hillary partinin geriye kalan tek başkan adayı oldu. Sanders, Hillary'ye şimdiye kadar hem finansal hem de parti tabanının Cumhuriyetçilere karşı birleştirilmesi hedefinde büyük zarar veren, ancak tabanda heyecan yaratan sosyalist mesajlarıyla rakibinin de sol bir siyasete kaymasını sağlayan kampanyasını şu sözlerle noktaladı: "Bugün buraya neden Hillary Clinton'ı desteklediğimi ve onun neden bir sonraki başkan olması gerektiğini mümkün olduğunca n et anlatmaya geldim. Bakan Clinton, Demokrat Parti adaylığını kazandı, kendisini kutlarım." Sanders ardından partiyi Trump'a karşı birleşmeye çağırdı. Ancak Sanders'ın Clinton'la aynı sahneyi paylaştığı açıklama sırasında iki siyasetçinin arasında hiçbir göz teması yaşanmaması dikkat çekici bir ayrıntıydı.
Hürriyet

İtalya'da Korkunç Kaza!
İtalya'da Corato ve Andria bölgeleri arasında seyretmekte olan iki yerel tren TSİ 12:30 sularında tek raydan oluşan hat üzerinde karşı karşıya geldi. 4 vagondan oluşan trenlerin ilk vagonları çarpışmanın etkisiyle paramparça oldu. 25 kişinin öldüğü, 40'tan fazla kişinin yaralandı kazada vagonlar arasında sıkışan cesetler güçlükle çıkarılabildi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, "Sorumlular ortaya çıkana kadar durmayacağız" dedi.
Türkiye

Kıbrıs'ta Irkçı Parti Türkleri Hedef Alıyor
Güney Kıbrıs'ın eğlence merkezinde önceki hafta beş Kıbrıslı Türk'e yapılan saldırının ardından 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı Güney'de linç etmeye kalkan ırkçı Milli Halk Cephesi (ELAM) partisi üyelerinin "suçsuz bulunarak" ceza almaması bütün dikkatleri Güney Kıbrıs'a çevirdi. Kıbrıs'ta barış görüşmelerinin devam ettiği bir dönemde, Türklere karşı yapılan saldırılarda Rum polisinin olaylar karşısında kayıtsız kaldığı eleştirileri de giderek yükseldi. Güney Kıbrıs'ta yapılan seçimlerde Meclis'e giren ırkçı ELAM'ın da, siyasi olarak elinin güçlenmesi endişeleri daha da artırdı. Cyprus Today gazetesi, 1974 tarihli Kıbrıs Harekatı'nın 20 Temmuz'da gerçekleşecek yıl dönümü öncesinde, ELAM'ın Larnaka kolunun Kıbrıslı Türklere yönelik saldırıları artırma talimatı verdiğini iddia etti. Kıbrıs'taki şiddet tartışmaları, Güney'de seminer vermeye giden 2. Cumhurbaşkanı Talat'ı linç etmeye kalkan ve "yabancı düşmanlığı" ile bilinen ELAM üyelerinin "suçsuz bulunmasıyla" alevlendi. Rum mahkemesi, mahkemede yargılanan üç ELAM üyesinin "kesin kanıtlar olmaması nedeniyle" tahliye etti. Rum Politis gazetesi bunu, "Baştan sona kadar yanlış" karar diye eleştirdi. Gazete, Rum yargıcın olaylarda polisin ihmalinden söz ettiğini yazdı. Talat da yaptığı açıklamada, "Anlaşılan polis mahkemeye yeterli delil sunamamış. Zaten polis hadiseyi de engellemeye çalışmamıştı" dedi.
Milliyet

Alman Askeri İncirlik Üssu'nden Çekilebilir
Alman Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, İncirlik'te bulunan Alman askerlerinin geri çekilmesinin seçenekler arasında olduğunu söyledi. Lammert, Süddeutsche Zeitung'a verdiği röportajda, "Federal Meclis'in Alman askerlerinin yurtdışı misyonlarında görev almalarına prensip itibariyle görev yerinde kendilerine ihtiyaç duyulması ve hoş karşılanmaları durumunda izin verildiğini vurgulamak isterim. İncirlik'teki Alman askerleri orada hoş karşılanmadığından uzun süreyle orada kalmalarının söz konusu olamayacağının herkes farkında olmalı" diye konuştu. Federal Meclis'te grubu bulunan partilerin savunma politikası uzmanları eylül ayında hep birlikte İncirlik'i ziyaret etmeyi planladıklarını açıklamışlardı. İncirlik sorunu konusunda aciliyet bulunmadığını belirten Lammert, gezinin başlamasına daha zaman olduğunu söyledi. Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Alman Meclisi'nin Ermeni soykırım tasarısını kabul etmesi nedeniyle kötüleşmişti. Ankara Alman vekillerin İncirlik'i ziyaret etmesine izin vermeyince Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ülkesinde baskı altında kalmıştı. Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gerçekleştirdiği görüşmede sonuç alınamamıştı.
Milliyet

'Türkiye İle İyi İlişkiler Suriye'ye Faydalı Olacak'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerinin normale dönmesinin Suriye krizinin çözülmesine yardımcı olacağını bildirdi. Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Mamedyarov ile yaptığı görüşme sonrasında konuşan Rus Dışişleri Bakanı, "Rusya ile Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumu birbiriyle örtüşmüyor. Ancak bu konuda daha samimi olmaya, BM kararlarını icra etmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı ve ilişkilerin normale dönmesinin anlaşabilmek adına önemli olduğunu söyledi.
Star

'Erken Seçime Git Koltuğunu Hak Et'
İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumundan birlikten ayrılık kararı çıkmasının ardından görevi bırakacağını açıklayan David Cameron'ın yerine bugün başbakanlık koltuğuna oturan eski İçişleri Bakanı Theresa May'e kamuoyundan 'erken seçime git' çağrısı yapıldı. Muhafazakar Parti'li Margaret Thatcher'ın ardından, 26 yıl sonra başbakanlık koltuğuna oturan ilk kadın başbakan olan Theresa May, bugün göreve resmen başlıyor. İngiliz basını, AB üyeliği konusunda parti içinde yaşanan bölünmelerin ardından May'in vekillerin yüzde 60'ının desteği ile parti liderliğine ve başbakanlık koltuğuna oturduğuna dikkati çekti. Muhalefet partilerinin de bu durumdan rahatsız olduğunu vurgulayan basın, May'in yeni başbakan olarak halktan yetki alması için önce sandık başına gitmesi gerektiği yorumunu yaptı. Independent gazetesi köşe yazarı Hannah Fearn, May'in seçime gitmesi halinde, muhalefetteki İşçi Partisi ve AB karşıtı UKIP partisine büyük darbe indirme şansı bulacağını belirtti.
Vatan

POLİTİKA
Muhalefetle De Hedef Dostluk
Başbakan Binali Yıldırım, Meclis içtüzük değişikliği konusunda, "Hiç olmayacak ülkelerle bile mutabakat yapıyoruz da kendi ülkemizde neden yapılmasın? Dostluğu muhalefet ile de geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi. Yıldırım, dün parti grubunda özetle şunları söyledi: "Atatürk Havalimanı'na bir saldırı oldu. 'Artık turizm biter, Türkiye bir daha ayağa kalkamaz' dediler. Bu ülkeyi, bu milleti tanımayanlar bir kez daha yanıldılar. Atatürk Havalimanı'nda bayramın son günü Cumhuriyet tarihinin rekor uçak inişi -kalkışı gerçekleşti. Bir günde tam 1443 iniş- kalkış oldu. Sabiha Gökçen de rekor kırdı 785 iniş-kalkış ile. Brüksel'de saldırı olduğunda havalimanı 10 gün açılmadı. Ama Atatürk Havalimanı'nda aynı gece saat 02.00'de her şey normale döndü. Bu Türkiye'nin gücüdür. Bayramda 9 gün tatil yapıldı. Benzer durum Kurban Bayramı'nda da olacak. Uzun bir tatil daha yapacaksınız. Meclis'te işler istediğimiz hızda gitmiyor. İçtüzükle ilgili bir şey yapma zamanı geldi de geçti. Kötü alışkanlıklar, içtüzüğü amacı dışında kullanma aldı başını gitti. Bu hafta diğer siyasi gruplardan da içtüzüğü daha etkin hale getirerek Meclis'in daha hızlı çalışması, yeni içtüzük yapılması konusunda destek bekliyoruz. Ümit ederiz ki ortak zeminde buluşulur. Hiç mutabakat olmayacak ülkelerle bile mutabakat yapıyoruz da kendi ülkemizde vatandaşa hizmet edecek partiler neden mutabakat yapmasın? Dostluğu muhalefet ile de geliştirmeyi hedefliyoruz. Muhalefetinizi seçim öncesinde yapın, seçim sonrası bırakın muhalefeti. Her şey yanlış olmaz ki kardeşim. Yol nasıl yapılır, sağlıkta dönüşüm nasıl olur, cümle alem gördü. Siz hâlâ görmemekte ısrar ediyorsunuz. Görmezseniz millet de sizi görmez. Cumhurbaşkanımız NATO liderler zirvesine katıldı. Muhalefet kalkmış bizi DEAŞ konusunda soru yağmuruna tutuyor. 2013'te DEAŞ'a, PKK'ya karşı operasyon için karar alınırken CHP neden hayır oyu verdi? Onun hesabını versin, sonra terör örgütü ile ilgili suçlamalarda bulunsun."
Hürriyet

Hodri Meydan Referanduma Götürelim
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyelilere vatandaşlık tartışmasında "referanduma gidilmesi" önerisinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın "CHP 2013'te DEAŞ'a ve PKK'ya karşı operasyon için karar alınırken neden hayır oyu verdi onun hesabını versin" sözlerine tepki göstererek, "Biz Suriye'ye savaş açma kararına 'hayır' demişiz. İçinde bir tek kelime ne PKK ne IŞİD var" dedi. Kılıçdaroğlu, yakasında Srebrenitsa'dan gönderilen soykırım sembolü çiçekle yaptığı grup konuşmasında özetle şunları söyledi: Suriyelileri vatandaşlığa alıyoruz. 6 milyon işsiz var, 17 milyon fakirimiz var. Suriyelilere karşı değilim, misafirimiz. Onlara niye vatandaşlık veriyoruz? Bu açıklamayla Avrupa derin bir nefes aldı. Bunları alırsanız Türkiye'nin sosyal dokusu bozulacak, Türkiye'nin genleriyle oynanıyor. Güvenlik riski var, kimin terörist olduğunu kimin masum olduğunu kimse bilmiyor. Böyle bir açıklama yapmak için aklını peynir ekmekle yemek gerekiyor. Büyük kentlerde gettolar oluşacak, yeni gerilimlere yol açacak. 'Başkanlığı getireceğiz bunlar da oy verecekler' arayışı içindeysen Türkiye'ye ihanettir. Suriye'deki savaşın bir an önce sona ermesi lazım. Bittikten sonra Suriye'nin yeniden onarılması var. TOKİ konutları diyorsun, Suriye'de yanan yıkılan evler var, onları yapalım. Sonra Suriyeli kardeşlerimiz kendi iradeleriyle dönerler zaten. İlla vatandaş yapacağız diyorsan, düne kadar hep milli irade diyordun. O zaman gel kardeşim referandum yapalım, şu millete soralım. Var mısın? Hodri meydan
Milliyet

'Öfke Birikmesi İç Savaşa Götürür'
MHP lideri Devlet Bahçeli, politik, ahlaki, ekonomik çöküş ve terör saldırılarının toplumu öfkelendirdiğini ve iç savaş ortamının çatısını ördüğünü öne sürdü. Bahçeli, dün MHP grup toplantısında özetle şu mesajları verdi: Yaşanan politik, ahlaki, toplumsal ve ekonomik çöküşün üzerinde ve daha da önemlisi olarak her gün vatanımızın bir yerinde bombalı, mayınlı ve silahlı saldırılar sonucu birbirlerinden kahraman evlatlarımız şehit olmakta veya yaralanmaktadır. Türk milleti öfke içindedir. Biriken ve bilenen toplumsal tepki iç savaş ortamının çatısını örmektedir. Şayet vatandaşlarımız, hükümetin terörle mücadelede başarısız olacağı kanaatine tam varırsa, bireysel veya toplu savunma ve ceza kesme psikolojisinin dalga dalga yayılması kaçınılmaz olabilecektir. Bu cinnet ne kadar sürecek? Bu rezalet ne zaman son bulacak? Sayın Erdoğan, Sayın Yıldırım; bu terör ne zaman bitecek? Gelin bu ülkeyi hainlerden koruyalım, gelin bu bölücü terör illetinden bu aziz vatanı arındıralım. Türk milletini terörün tahakkümünden çekip çıkarın. Ülkemiz topyekûn yeni bir kurtuluş hareketi başlatarak bunu başarabilecektir. Sayın Erdoğan, Suriyelilere kendi gönül dünyalarında vatanlarıyla eş tutup ülkemize ve milletimize sığındıkları için teşekkür etmiştir. Bize göre bu teşekkürün içi boş, anlamı yoktur. Vatandaşlıkla ilgili işler Cumhurbaşkanı'nın yetkisi dahilinde değildir. Suriyelilerin hukuki statülerinin hangi kategoride olduğu belirlenmeden yapılacak her siyasi tasarruf sorgulanacak ve ters tepecektir. Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmaları konusunu siyasi dürtü ve oy hesabıyla gündeme getirmek bir defa sorumsuzluktur. Madem Suriyelilere verilecek TOKİ konutları var idiyse, bu milletin asil evlatlarından bu zamana kadar niçin esirgenmiştir?
Milliyet

SPOR

Fransa'da düzenlenen ve Portekiz'in tarihinin ilk şampiyonluğuna ulaştığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından gümüş ayakkabı ödülünü kazanan Cristiano Ronaldo yaptığı davranışla gönülleri bir kez daha fethetti. Euro 2016'da gol kralı yarışında Griezmann'ın (6 gol) ardından ikinci olan Ronaldo (3 gol), ödülünü kendisiyle aynı sayıda gol atan Nani'ye verdi. Payet'in kendisini sakatlaması yüzünden finalde 25. dakikada oyundan çıkınca arkadaşlarına büyük destek veren CR7, bir kez daha "Liderlik böyle olur" dedirtti. Fener'den Valencia'ya transfer olan Nani ise sosyal medya hesabında "Cristiano ayakkabı ödülünü bana hediye etti. Teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Star

Son şampiyon Beşiktaş'ta yeni sezon öncesi işler pek yolunda gitmiyor. Sezonun bitmesiyle Mario Gomez, Jose Sosa, Atiba Hutchinson, Denys Boyko ve Gökhan Töre'yle yaşanan çeşitli problemlere, kaleci Fabricio Agosto Ramirez'in sakat olduğu tartışmaları, "Anlaştık" denilen İsmail Köybaşı'nın sürpriz ayrılığı ve Mustafa Pektemek'in sakatlığında büyük bir ihmarkarlık olduğu iddiaları eklendi. Sözleşmesi olmasına karşın ayrılmak için gemileri yakan Sosa, sezon önceki çalışmalarına katılmıyor. Milan ve Estudiantes'ten teklif alan Arjantinli bir türlü ikna edilemiyor. Atiba da idmanlara katılmasına karşın kendisine yıllık 2 milyon euro öneren West Ham'a gitmekte kararlı. Yönetim Kanadalı'yı zamla iknaya çalışıyor. Takıma uyum sağlayamayan kaleci Boyko da kulüp arıyor. Gökhan Töre'nin ardından İsmail Köybaşı'nı da kaybeden Kartal, geçen sezonun gol kralı Mario Gomez'i tutma konusunda da henüz ilerleme sağlayamadı. Mustafa Pektemek'in sakatlığında büyük ihmal olduğu iddialarının yanı sıra yönetici Erdal Torunoğulları'nın görevinden alınmasının ardından yönetimden istifa edebileceği yolundaki haberler işlerin iyic
Star

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a şok bir ceza daha geldi. Galatasaray ile 26 Mayıs'ta Antalya'da oynanan final maçının devre arasında hakem soyunma odasına inen ve karşılaşmanın ardından Sarı-Kırmızılılar'ı hedef alan açıklamalarda bulunan Yıldırım'a Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 8 ay hak muhrumiyeti ve 140 bin TL para cezası verdi. Yıldırım, final sonrası yaptığı açıklamada, devre arasında hakem Mete Kalkavan'ı uyardığını itiraf ederken, "Galatasaray hep şike yapıyor" açıklamasında bulunmuştu. PFDK, Fenerbahçe başkanına cezanın "hakem soyunma odası koridorlarında müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi ve sportmenliğe aykırı açıklamada bulunmasından dolayı" verildiğini kamuoyuna duyurdu. Yıldırım, Antalyaspor maçında yaşananlar nedeniyle Antalya Spor Savcılığı'nın kararı ile 6 ay seyirden men cezası almıştı. Fenerbahçe Başkanı'na PFDK'nın verdiği cezanın uygulaması ise Futbol Disiplin Talimatı'nın 97. maddesi 2 fıkrasındaki "İki sezon arasında geçen dönemler hak mahrumiyeti cezalarının infazında hesaba katılmaz" ifadesi gereği 19 Ağustos'ta ligle birlikte başlayacak ve 19 Nisan 2017'de bitecek.
Star

Armandio Bruma, bu sezon Galatasaray'ın yeni transferi olacağının sinyalini verdi. Geçen sezon İspanyol ekibi Real Sociedad'ta forma giyen Sarı-Kırmızılı takımın Portekizli futbolcusu bu süreçte büyük deneyim kazandığını söyledi. Bruma, yepyeni bir görüntü ve özelliklerle Galatasaray taraftarının karşısına çıkacağını ve önemli işler başaracağını ifade etti. Galatasaray TV'ye konuşan Sarı-Kırmızılı takımın 22 yaşındaki Portekizli futbolcusu geçen sezon kiralık oynadığı La Liga ekibi Real Sociedad'da gelişme kaydettiğini vurgulayarak, "İlk baştaki Bruma ile şimdiki Bruma arasında fark var. İspanya'ya gidip La Liga'da gelişme kaydeden bir Bruma var. Şimdi geri döndüm. Daha iyi bir Bruma ile Galatasaray taraftarının karşısındayım" değerlendirmesinde bulundu. Sarı-Kırmızılı takımda iyi bir performans sergilemek istediğini anlatan Portekizli futbolcu, "Önce kulüp takımında iyi işler yapmanız lazım. Ben de takımımda önemli işler yapıp milli takıma seçilmek istiyorum" ifadelerini kullandı. Galatasaray'ın İsviçre'de iyi bir ortamda kamp yaptığını aktaran Bruma, "Yeni hocamızın özellikle gençlere çok faydası oluyor. Önemli başarılar geleceğini düşünüyorum" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme