17 Temmuz 2016 Pazar

17.07.2016 Genel Gündem17.07.2016

GÜNDEM

Meclis'e Savaş
Türkiye, 15 Temmuz Cuma gecesi saat 22.00'den itibaren tarihinde görülmemiş olaylara sahne oldu. Olağandışı gelişmelerin ilk işareti, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının başkent semalarında alçak uçuşlarıyla görüldü. Bu dakikalarda Fatih Sultan Mehmet ve Boğaz köprülerinin Anadolu tarafı, askeri birlikler ve zırhlı araçlarla kapatıldı. Neler olduğu anlaşılmaya çalışılırken Genelkurmay Karargâhı'ndan silah sesleri duyuldu. Genelkurmay'ın önüne onlarca ambulans yığıldı. Kızılay'a girişler askeri araçlarla kapatıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bazı kuvvet komutanlarının rehin tutulduğuna ilişkin bilgiler gelmeye başladı. İstanbul ve Ankara caddelerinde askeri araç yoğunluğu artarken TRT'den okunan 'Yurtta Sulh Konseyi' bildirisiyle olaylar çığırından çıktı. Ankara'da pek çok noktada polis ile askerler arasında çatışma yaşandı. Kızılay, Çankaya Köşkü, Emniyet, Dikimevi'ne doğru 50 tank yürüdü. Cuntacı askerin hedef aldığı ilk nokta Gölbaşı'ndaki Emniyet Özel Harekât Merkezi oldu. İlerleyen saatlerde Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gelen tanklar içeri girmeye çalıştı. Yenimahalle'deki MİT Karargâhı'nın üzerinden uçan askeri helikopter de taciz atışları yaptı. Geceyarısından sonra Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Söğütöüzü'nde AK Parti Genel Merkezi'ne havadan atışlar oldu. Telsizden askerler polise yönelik "Silah bırakın" çağrıları yaptılar. Bu sırada MİT ve Emniyet kaynaklarından cuntacılara ait bir Sikorsky helikopterin düşürüldüğü belirtildi. Başkente sabaha kadar bombalama yapan hava unsurlarının 2 savaş uçağı ve 3 Cobra helikopter olduğu belirtildi. Cunta uçakları sabaha kadar alçak uçuş yaptılar. Bunlara karşı Eskişehir'den gelen kalkan savaş uçakları ise yüksekten uçarak cuntacı pilotları caydırmaya çalıştı. Cunta uçakları zaman zaman ses duvarını aşarak patlama etkisi oluşturdular. Saat 03.00 sularında AK Parti Genel Merkezi'nin önüne ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na tanklar dayandı. Sabah saatlerine doğru Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makineleri tankların geçiş yapacağı bazı caddeleri kapattılar. Dehşet gecesinde Meclis ağır hasar aldı. Meclis ve çevresine bazıları ses bombası, bazıları tahrip bombasıyla 10 saldırı yapıldı. Uçaklarca 3 kez bombalanan Meclis'te en büyük hasar Başbakanlık makamının olduğu bölgede yaşandı. Muhalefet kulisi ve çevresinde 12 polis yaralandı. Genelkurmay'daki cuntacıların etkisiz hale getirilmesi için operasyon hazırlığı yapılırken diğer illerden 5 bine yakın çevik kuvvet polisi geldi. Bu polislere sabah saatlerinde kamyonla getirtilen uzun namlulu silahlar dağıtıldı. Sabah saat 09.00 civarında Genelkurmay nizamiyesi önündeki tanktan vatandaşlara gaz bombası atıldı. Saat 10.00'a yaklaşırken cuntanın başarısız olduğuna ilişkin haberler artınca, Genelkurmay'daki er ve erbaşlar çıkarak teslim oldu.
Hürriyet


Havada İkmal Yaptırmış
Orgeneral Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Balyoz operasyonu sonrasında birçok komutanın tutuklanmasının ardından 2013 yılında getirildi. İki yıl komutanlık yaptıktan sonra Ağustos 2015'te görevi Orgeneral Abidin Ünal'a devretti. Orgeneral Öztürk, kalan bir yıllık görev süresini Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) üyesi olarak devam ettirdi ve önümüzdeki 30 Ağustos'ta emekli olması bekleniyordu. Eğer darbe başarılı olsaydı, Akın Öztürk Genelkurmay Başkanı olacaktı. Orgeneral Akın Öztürk, önceki gece 22.00 sıralarında Ankara Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan F-16'ların kaldırılmasıyla operasyon için düğmeye bastı. Bu operasyon, Öztürk'ün damadı Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş'un komutanı olduğu Akıncı Üssü'ndeki 141'inci Filo'da başladı. Yarbay Karakuş, iki yıl önce Ankara'da Kuveytli diplomatlarla kavga etmiş ve çıkan arbedede darp edilince gündeme gelmişti. Hava Kuvvetleri'nin karargâh filosu olarak bilinen 141'inci Filo'nun personeli önceki öğleden sonra 'Bugün filo komutanının emriyle erken paydos edilecek' denilerek lojmana gönderilmişti. F-16'ların uzun süre havada kalabilmesi için İncirlik Hava Üssü'nden KC135R tipi iki tanker uçak görevlendirildi. Bu uçaklar önce Ankara'da sonra da İstanbul'da görev yaparak F-16'ların saatlerce havada kalmasını sağladı. Darbe girişimine Hava Kuvvetleri'nden Ankara Akıncı 4'üncü Ana Jet Üssü ile İncirlik Adana'daki 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nın yanı sıra Ankara Güvercinlik'teki Kara Havacılık ve Jandarma Havacılık birliklerinden bazı desteklerin verildiği de ifade edildi. Kalkan Sikorsky S-70'lerin yanı sıra Ankara'da AH-1 Kobra helikopterlerinin uçtuğu, farklı bölgelerde ateş açtığı belirlendi. Bu gelişmeler üzerine Hava Kuvvetleri, her an kalkışa hazır tüm üslerdeki F-16 uçaklarını havalandırarak İstanbul ve Ankara'da uçan darbeci güçlerin kontrolündeki F-16'ların peşine düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından darbecilerin kontrolündeki F-16'lara 'Vur' emri verildi. Bir S-70 helikopteri ise Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 tarafından vuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dalaman'dan TC-ATA tescilli VIP uçağına binerek, İstanbul Atatürk Havalimanı'na hareket etti. Bir saate yakın Biga semalarında bekleyen uçağa, F-16'lar eşlik etti. Ancak uçağın İstanbul Atatürk Havalimanı'na 03.18'de inmesinden sonra darbeci F-16'lar Bandırma'dan kalkan F-16'lar tarafından kovalandı. TC-ATA uçağı indikten sonra Florya tarafındaki Genel Havacılık apronuna geçti. Bu sırada iki F-16 uçağı Atatürk Havalimanı üzerinden ses hızını aşarak çok alçaktan uçtu. Bazı hangarların camları kırıldı. Bu sırada uçakların İstanbul hava sahasında KC135R tanker uçaklarından yakıt ikmali yaptığı belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayları Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde takip ederken bir anda saat 10.35 sıralarında Florya üzerinde iki adet F-16 savaş uçağının geçmesi heyecan yarattı. F-16 uçakları derhal uçuş kulesi tarafından uyarılarak kendilerinden bilgi alındı. Savaş uçakları daha sonra üslerine döndü.
Hürriyet

İstanbul Sokaktaydı
Darbe girişiminin gerçekleştirildiği 'karanlık' gece, İstanbullular için belki de en uzun geceydi. Boğaziçi Köprüsü'nde bir grup askerin trafiği kesmesiyle başlayan darbe girişiminde, şehrin hemen yerinde kurşun ve patlama sesleri sloganlara karıştı. Sokağa dökülen binlerce kişi öğle saatlerine kadar ellerinde Türk bayraklarıyla meydanlardaydı. Darbe girişiminde bulunan askerler Boğaziçi Köprüsü'nü trafiğe kapattığında pek çok İstanbullu, ilkin durumun bir bombalı terör saldırısı olabileceğini düşündü. Ancak çok geçmeden başta İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü binasına ulaşan askerler, yönetime el konulduğunu açıklayınca binler sokağa döküldü. Gece saatlerinde Cağaloğlu, Saraçhane, Taksim, Vatan Caddesi ve Harbiye ile Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne ulaşan vatandaşlar, kendilerine ateş açan ve silah doğrultan askerlere karşı koyarak girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasında büyük rol oynarken, dün öğle saatlerine kadar meydanlardaydı. Askerler Taksim Meydanı'nı doldurduklarında, çok geçmeden karşılarında öfkeli bir kalabalık buldular. Meydandaki yaklaşık 100 kadar asker, 'Asker dışarı' diye bağıran yaklaşık bin kadar vatandaş karşısında meydanı terk etmek zorunda kaldı. Gece saatlerinde ellerinde bayraklarıyla Mecidiyeköy'den Harbiye'ye giden kalabalığın karşısında ise daha sert asker vardı. Kalabalığa doğrudan ateş açan darbeci askerler, bazı vatandaşları yaralarken tüm yaşananlar kalabalığın sayısının artmasına engel olamadı. İl başkanlığından İstanbul'a geldiği anons edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamak için binlerce kişi Atatürk Havalimanı'na akın etti. Tankların çevrelediği havalimanını dolduran kalabalık Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulunurken günün ilk saatlerinde havaalanındaki askerler de teslim oldu.
Milliyet

Önce Düğüne Baskın Sonra Damatla Darbe
Orgeneral Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Balyoz operasyonu sonrasında birçok komutanın tutuklanmasının ardından 2013 yılında getirildi. İki yıl komutanlık yaptıktan sonra Ağustos 2015'e görevi Orgeneral Abidin Ünal'a devretti. Orgeneral Öztürk, kalan bir yıllık görev süresini Yüksek Askeri Şura üyesi olarak devam ettirip önümüzdeki 30 Ağustos'ta emekli edilecekti. Geçen yıl Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantıları olduğu iddia edilen Akın Öztürk'ün 'darbe yapabilecek potansiyele sahip olduğu' geçen yıl bir grup subay tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na bildirildiği öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, devletten temizlenmeye başlanan FETÖ bağlantılarına sahip general ve amirallerin önümüzdeki günlerde yapılacak olan Yüksek Askeri Şura'da emekli edileceklerinin belli olması üzerine Orgeneral Öztürk'ün düğmeye bastığı ortaya atılan iddialar arasında. Eğer darbe başarılı olsaydı, Akın Öztürk Genelkurmay Başkanı olacaktı. Darbe girişimine Hava Kuvvetleri'nden Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü ile İncirlik Adana'daki 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın yanı sıra Ankara Güvercinlik'teki Kara Havacılık ve Jandarma Havacılık birliklerinden bazı desteklerin verildiği de ifade edildi. Kalkan Sikorsky S-70'lerin yanı sıra Ankara'da AH-1 Cobra helikopterlerinin uçtuğu, farklı bölgelerde ateş açtığı belirlendi.
Vatan

'Bizi Tatbikat Var Diye Kandırdılar!'
Darbe girişimcileri tarafından işgal edilen Ankara'daki Genelkurmay Karargahı'na dün polis operasyon düzenledi. Operasyon hazırlığı çerçevesinde Genelkurmay'ın çevresi boşaltıldı Siviller, gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı. Bölgeye özel harekat ve özel kuvvetlerden askerler getirildi. Bu hazırlıkların ardından polis Genelkurmay karargahına girdi. Bu sırada herhangi bir silah sesi duyulmadı. Polisin karargaha girmesinden önce Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli üç cumhuriyet savcısı, sanıkları teslim almak için Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesine geldi. Çevik kuvvet ekiplerince geniş güvenlik önlemlerinin alındığı karargahtan emniyete bağlı özel harekatçılar tarafından teslim alınarak çıkarılan darbe girişimcilerinin bir kısmı otobüslere bindirildi. Gözaltına alınanlar arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli 13 rütbeli askerin bulunduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığının Necatibey Caddesi'nden teslim olmaya başlayan er ve erbaşlara su ve sigara götüren vatandaşlar, teslim oldukları takdirde zarar görmeyecekleri yönünde telkinde bulundu. Vatandaşlarla görüşen erbaşlar ise rütbeliler tarafından "tatbikat var" denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığı'na getirildiklerini söyledi. Teslim olan askerler önce TÜİK binasına, daha sonra da Polis Akademisi'ne götürüldü. Bu arada bazı askerlerin ceplerinde bulunan mermileri, kendi istekleriyle polislere teslim ettiği görüldü.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 131,0834-131,2599       
ABD Doları 3,0469-3,0500/ Euro3,3488-3,3731/ İngilizSterlini 4,0154-4,0288

İş Dünyası Tek Ses
Türk iş dünyası örgütleri, önceki akşam gerçekleşen 'darbe girişimi'ne karşı tek vücut oldu ve darbecilere karşı sert açıklamalar yaptı. Örgüt başkanları her türlü antidemokratik girişim karşısında demokrasiyi sahiplendi. İşte Türk iş dünyasının tepki dolu görüşleri: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Halkın iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyorum. Darbe asla kabul edilemez. Seçilmiş meşru hükümetin yanındayım. Gün demokrasiye sahip çıkma günü." Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD): "Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız." İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar: "Türkiye'yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir. Ülkeye ve vatana ihanet edenler mutlaka hesap verecektir." Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Türkiye'nin ileri seviyede refah seviyesine ulaşması için çalışan ihracatçılar olarak demokrasi karşıtı tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz." İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: "Demokrasimizin, seçilmiş Hükümetimizin yanındayız. Milletimiz demokrasimize sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergilemiştir." Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan: 'Tek irade, halkın iradesidir ve onun yönetim erki seçilmiş hükümettir. Her türlü darbenin karşısında; hükümetimizin arkasındayız." Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED): "Demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin karşısındayız. Seçmenin hür iradesiyle seçilmiş hükümete karşı bu hareketin sona ermesini ümit ediyoruz." Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak: "Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. MUSİAD üyelerini bu kalkışmaya karşı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz." Türkiye Bankalar Birliği (TBB): "Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesine tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz." Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut: "Türkiye'nin demokratik kurumlarını işlemez hale getirme çabası, milli iradenin yok sayılması anlamını taşır ve asla kabul edilemez." Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Onursal Başkanı Zeynel Abidin Erdem: "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde halkımızın iradesine dayanan demokrasimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER): "Dileğimiz ülkemizin en kısa zamanda bu kaotik ortamdan çıkması ve ulusumuzun refah ve huzur içinde yaşayacağı demokratik sistemin Türkiye'de kökleşerek gelişmesidir." Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK): "Darbelerin demokrasi ve işçi haklarına verdiği zararların bilincinde olarak, kimden gelirse gelsin demokrasiye ve özgürlüklere kast eden her türlü askeri ve sivil darbeye ve diktaya karşıyız." Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay: "Bir grup askerin ülkemize ve milletimize karşı hukuku hiçe sayarak gerçekleştirdiği ihaneti asla kabul etmiyor, esefle kınıyoruz." İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: "Demokrasiye gönülden inanıyor ve destekliyoruz. Onu zedeleyecek bu hareketin Türk halkının karşılığında yeri yoktur." Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: "4.5 milyon üyemizle darbeye karşı duruyoruz, demokrasiye sahip çıkıyoruz. Darbe girişimi, ülkemize en büyük ihanettir." Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: "Böyle bir şeyi 2016 dünyasında nasıl yaşadık anlayamadım. Bu teşebbüsü lanetliyorum." Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: "Zaten bir sürü sıkıntı varken biz kendi kendimize sıkıntılar yaratıyoruz. Demokrasiyi herkesin sahiplenmesi lazım." Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir: "Millet iradesine karşı düzenlenen ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek bu girişimi şiddet ve nefretle kınıyorum." Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: "Millete ve demokrasiye karşı yapılmış ve asla kabul edilemez. Gün, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma günüdür."
Hürriyet

Bahtsız Turizm
Türkiye'nin demokrasisine yönelik 'darbe girişimi' ilk etapta turizm sektörünü olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Bu yıl çok zor bir sezon yaşayan sektör için önemli olan turist akışı 'darbe girişim' yüzünden bir süre daha aksayacak. Rusya, Almanya, İngiltere, ABD, İskandinav ülkeleri, İsviçre ve İran seyahatleri askıya aldı. Yıl içinde terör ve Rusya ile gerilen ilişkilerin etkisi ile zorlanan sektörün sözcüleri bu durumun geçici olmasını umuyor. Rusya Türkiye'ye yapılan tüm uçak seferlerinin durdurulduğu açıkladı. Ülkenin resmi haber ajansı TASS'ın haberine göre bu konudaki karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından alındı. İngiliz havayolu şirketi British Airways 16 Temmuz günü Türkiye'ye olan tüm uçuşlarını iptal etti. Türkiye'den de sefer yapılmayacağı açıklandı. Alman ve İran uçak şirketleri de uçuşları iptal ettiklerini açıkladı. İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya'dan Türkiye'ye planlı bütün charter seferleri geçici olarak iptal edildi.
Hürriyet

40 Milyarımızı Çaldılar!
Önceki gece yaşanan darbe girişimi bir anda doları 18 kuruş birden zıplatırken, bu gelişme özel sektörün dış borcunun büyük oranda artmasına yal açtı. Dolar kurunda meydana gelen bu hareketlilik sonrası Türk özel sektörün dış borcu kısa zaman zarfında 642 milyar liradan 682 milyar lira seviyelerine kadar yükseldi. Türkiye'nin siyasal yaşamında önemli bir kalkışmaya imza atan darbecilerin bu girişimi Türk şirketlerinin hesaplarını, vatandaşların cüzdanlarını da hedef almış oldu. 2.87 liradan, 3.05 liraya kadar çıkan dolar kuru bir anda piyasaları tedirgin etti. Dün sabah saatlerinde artık devletin tüm ülkede kontrolü sağlaması sonrasında da yaşanan sıkıntıların etkisiyle dolar kuru 3 lira düzeyinin üzerinde kaldı. Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrası Türk şirketlerinin borcu 1 gecede adeta uçtu. Merkez Bankası'nın (MB) verilerine göre 2016 yılının ilk çeyreği itibarıyla özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli borç miktarı 205 milyar dolara, kısa vadeli borç miktarı ise 19 milyar dolara ulaştı. Yani özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam borç 222 milyar dolara yaklaştı. Yaşanan kalkışma öncesinde bu rakam 642 milyar liraya karşılık geliyordu. Dün sabah hesaplanan toplam borç ise 682 milyar liralara kadar yükseldi. Böylece darbecilerin birkaç saat içinde Türk özel sektörüne verdiği zarar 40 milyar lirayı aştı.
Milliyet

Piyasalara Darbe Girişimi Gölgesi
Küresel piyasalarda Fed ve Brexit sonrası düşük faizlerle yaşanan rahatlama, merkez bankalarının genişlemeye gideceği beklentileri ve Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesi sürecine yönelmesi, piyasalara doping etkisi yaşattı. Ancak olumlu gelişmeler 15 Temmuz Cuma akşamı yaşanan darbe girişimi ile aniden gölgelendi ve para piyasası bir anda allak bullak oldu. Ordu içindeki bir kısım subayın cuma günü saat 21.50'den itibaren hükümete yönelik kalkışma girişiminde bulunulması ile dolar kuru 3.05 TL'ye kadar tırmanırken euro 3.32 TL seviyesini gördü. Dolar kuru bir gün öncesinde yani 14 Temmuz'da 2.87 TL seviyesinde bulunuyordu. Bir gündeki yükseliş yüzde 5'e ulaştı. Darbeci subaylarca havaalanı ve köprü gibi kritik noktaların kapatılması ya da ele geçirilmesi kısa sürede paniğe neden olurken olayın mahiyetinin anlaşılmasının ardından hükümetin çağrısı ile halk gece yarısı şehir merkezlerine ya da darbeci askerlerin el koyduğu bina ve alanlara yöneldi. Cumartesi sabahına daha girilmeden de darbe girişimi hedefine ulaşamadan bastırılmış oldu.
Milliyet

DÜNYA

Dünyadan Demokrasiye Destek Mesajı
ABD Başkanı Barack Obama herkesi "demokratik yollarla seçilen hükümeti" desteklemeye çağırdı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de 'Türkiye'nin demokratik yönetiminin yanında olduklarını açıkladı. Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ABD'nin, Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş sivil hükümetine ve demokratik kurumlarına mutlak destek sunduğunu ilettiğini bildirdi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye'de hukuk kaidesine dönülmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Schulz, "Türkiye'de bu sabah hukuk kaidesine yeniden dönülmesini memnuniyetle karşılıyorum" ifadesini kullandı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, AB ülkeleri adına yaptığı ortak açıklamada, "Türkiye, AB için önemli bir ortak. AB, demokratik yollarla seçilmiş hükümeti, ülkenin kurumlarını ve hukuk kaidesini tam olarak destekliyor. Türkiye'de anayasal düzene hızlı bir şekilde dönülmesi çağrısı yapıyoruz" ifadelerine yer verildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin demokratik kurumları ile anayasasına tam saygı gösterilmesi çağrısı yaptı. Türkiye'deki olayları yakından ve endişeyle izlediğini belirten Stoltenberg, "İtidal, sükunet ve Türkiye'nin demokratik kurumları ile anayasasına tam saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyorum. Türkiye değerli bir NATO müttefikidir" dedi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Tüm Alman hükümeti adına Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum. Tankların sokaklarda olması ve kendi halkına hava saldırısında bulunulması hukuk dışıdır" dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 'Türkiye'de temel demokratik düzeni şiddet yoluyla değiştirmeyi amaçlayan her türlü girişimi' en sert şekilde kınadı. Steinmeier, demokrasiye ve anayasal düzene saygı gösterilmesini istedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean- Marc Ayrault, darbe girişimini kınadı ve Türkiye'nin, anayasal ve demokratik düzene darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Ayrault, "Fransa olarak Türkiye'de çok hızlı bir şekilde sükunetin tekrar sağlanmasını diliyor, ülkenin bu demokrasi sınavından başarıyla çıkmasını umut ediyoruz" ifadesini kullandı. Ayrault, Türk halkının, canı pahasına sergilediği cesaret ve onurlu mücadelesinin takdire şayan olduğunu vurguladı.
Milliyet

Nıce Saldırısını Işid Üstlendi
Fransa'nın Nice kentinde, ülkenin en önemli ulusal bayramı olan Bastille Günü kutlamaları sırasında meydana gelen ve 84 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı IŞİD üstlendi. IŞİD'e bağlı Amaq ajansı, mesajlaşma servisi Telegram aracılığıyla yaptığı duyuruda "Nice'te insanları ezerek yapılan operasyonu düzenleyen, IŞİD'in askerlerinden biriydi" ifadesini kullandı. IŞİD'e bağlı Al Bayan radyosu da Avrupa devletlerine tehditler savurdu. IŞİD, saldırıyı üstlense de Tunus asıllı Fransız vatandaşı saldırgan Mohamed Lahouaiej Bouhlel'in örgütle direkt olarak bağlantısının bulunmadığı ve örgüt içerisinde önemli bir rolü olmadığı iddia edildi. Bouhlel'in 2010 yılında bir sürücüyle kavga ettiği, bundan kaynaklı olarak altı ay ertelenmiş hapis cezası aldığı belirtilirken, istihbarat servislerinin bu olay sonrasında saldırganı terör tehdidine karşı radarına almadığı kaydedildi. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve dün yaptığı açıklamada, Nice saldırganının "çok çabuk radikalleştiğini" aktardı. "Yeni bir saldırı türüyle karşı karşıyayız" diyen Cazeneuve, "Hızlı bir şekilde radikal İslam ideolojisinin desteğini alarak radikalleşen" Bouhlel'in istihbarat servisinin takibinde olmadığını açıkladı. Saldırganın Tunus'ta yaşayan babası Mohamed Mondher Lahouaiej Bouhlel de AFP ajansına yaptığı açıklamada, oğlunun depresyonda olduğunu, "dinle bağlantısı olmadığını, dua etmediğini, alkol ve hatta uyuşturucu kullandığını" vurguladı. Baba Bouhlel, oğlunun 2002 ile 2004 yılları arasında ciddi sinir hastalıklarıyla boğuştuğunu, sinir krizleri geçirdiğini aktardı. Bouhlel'in erkek kardeşi Jaber da İngiliz DailyMail gazetesine yaptığı açıklamada, kardeşinin saldırıdan günler önce ailesine 84 bin sterlin (335 bin TL) gönderdiğini ifade etti. Paranın kendilerine yasal olmayan yollarla, tanıdıkları vasıtasıyla, ulaştırıldığını belirten Jaber, "Kardeşim terörist değil" diye ekledi. Kardeşini "sessiz sakin" biri olarak tanımlayan Jaber, yaşadıkları mahalledeki herkesin şokta olduğunu ifade etti.
Milliyet

POLİTİKA

Bu Zatı Artık Bize Teslim Edin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Üsküdar Kısıklı'da toplanan vatandaşlara seslendi. Erdoğan, Türkiye'nin Paralel Devlet Yapılanması'ndan çok çektiğini belirterek, şunları söyledi: "Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bu yapıdan çok çekti. Bu milletin zekatından, fitresinden, sadakasına varıncaya kadar her şeyini emdiler. Sonra da bu milleti yurt dışından, Amerika'sından Avrupa ülkelerine varıncaya kadar her yerde bu devleti, bu ülkeyi yalan yanlış, asparagas haberlerle adeta şikayet ettiler. Şimdi ben buradan Amerika'ya sesleniyorum, Amerika'ya sesleniyorum, Sayın Başkan'a sesleniyorum, diyorum ki; Sayın Başkan sizin kendinize bunu söyledim, 'Pensilvanya'daki 400 dönüm arazinin içinde yer alan bu zatı ya deport edin ya da bize verin' demiştim ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum, diyorum ki; Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak, eğer biz model ortaksak o zaman ortağınızın bu talebini lütfen yerine getirin, diyorum. Zira siz bizden hangi teröristi istediyseniz biz sizlere teslim ettik. Şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da teslim edin." Bu girişimin istedikleri ve bekledikleri gibi sonuçlanmadığını dile getiren Erdoğan, "Kaderin üstünde bir kader vardır" dediklerini ve buna inandıklarını, gücü olanın haklı değil, haklı olanın güçlü olduğunu söylediklerini, nitekim böyle olduğunu anlattı. Bu operasyonlarla ne yazık ki polislerden ve sivillerden şehitlerin olduğunu belirten Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet diledi. 1000'i aşkın yaralı bulunduğunu, onlara da şifa dilediğini söyleyen Erdoğan, "Yol arkadaşlarımızdan şehit olanlar oldu. Ama ben ayırt etmiyorum. Hepsi benim yol arkadaşımdı. Hepsine de Rabbimden inşallah o yüce makamda taltif niyaz ediyorum" diye konuştu. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kardeşlerim şunu özellikle söylemem lazım. Bu süreç içerisinde gerçekten bu olaylar Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın yapmış olduğu eylemlerdi yoksa Silahlı Kuvvetlerin kendisinin değil. Çünkü Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bunlar bir urdu, ur Şimdi bu ur temizleniyor. Silahlı Kuvvetlerimiz inşallah kendine yakışır bir noktaya doğru gidecek. Bu arada yargıya da çok teşekkür ediyorum, çünkü yargı; dört bir yanında ülkemizin, makamlarına, mevkilerine rütbelerine bakmadan, kim olursa olsun emniyet teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları toplayarak tutuklama kararlarını verdiler ve bunları tutukladılar."
Milliyet

Kaçırılan Org. Akar, Akıncı Üssü'ne Operasyonla Kurtarıldı
Ankara'nın Kazan ilçesi yakınındaki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına operasyon düzenleyen askeri birlikler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı kurtardı. Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), darbe girişimi sırasında rehin aldığı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığına düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Akar, güvenli bölgeye götürülüyor. Jandarma Genel Komutanlığı da Ankara Emniyet Müdürlüğü özel harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki FETÖ'ye mensup askerler etkisiz hale getirildi.
Vatan

SPOR

Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme için geri sayım, Fenerbahçe'de de teknik ekibin hummalı bir çalışması var… O da 26-27 Temmuz'da Kadıköy'de oynanacak olan Şampiyonlar Ligi ön eleme maçı öncesi ilk defa birlikte oynayacak isimleri kaynaştırma işi… Monaco ile Kadıköy'de karşılaşacak olan sarı-lacivertlilerdeki en büyük problem eksikler… Gerek cezalar gerekse sakatlıklar can sıkıcı bir durum oluştursa da Vitor Pereira eldeki mevcutlarla ilk sınavı hasarsız ve hatta avantajlı geçme düşüncesinde. Portekizli teknik adam bir anlamda Monaco karşısına yeni takımla çıkacak… Kalede belinden operasyon geçiren Volkan Demirel'in ilk maça yetişmesi zor. Yerine kiralık alınan Fabiano forma giyecek. Savunmada sağda Wan der Wiel, stoperde Kjaer ile Skrtel, solda İsmail Köybaşı olacak. Önlerinde ise Ozan Tufan ile Souza. Orta alanda Diego bölgesinde Aatıf hazırlanıyor. Vitor Pereira'nın opsiyon elinde geçen sezonu kiralık geçirip dönen Salih Uçan, Emenike ve Stoch gibi isimler de var. Pereira ilk maçta cezası nedeniyle kulübede olmasa da sahaya süreceği 11'de geçen sezonun kadrosundan 5 isme şans vermesi söz konusu.
Türkiye


Türk spor camiası, demokrasiyi hedef alan FETÖ'cü darbe girişimine karşı sessiz kalmadı. Türkiye Futbol ve Basketbol Federasyonları ile başta Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon olmak üzere tüm federasyon ve kulüplerden "Demokrasinin yanındayız" mesajı geldi. TFF yaptığı açıklamada "Bugünün demokrasiye inanma ve sahip çıkma günü olduğunu tüm benliğimizle haykırıyoruz" görüşüne yer verdi. Türkiye Basketbol Federasyonu, "Yüce milletimizin demokrasiye sonuna kadar sahip çıkacağına inanıyoruz" açıklamasını yaptı. İnternet sayfasını siyah yapan Voleybol Federasyonu "Demokrasi vazgeçilmezimizdir" başlığını kullandı. Galatasaray "Demokrasinin yanındayız", Fenerbahçe "Demokrasimizin her zaman yanındayız, darbeye hayır", Beşiktaş "Yaşasın demokrasi, darbeye hayır" Gaziantepspor "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" mesajlarını yayınladı. İnternet sayfasında "Ülkemiz için nöbetteyiz" başlığını kullanan Trabzonspor: "Demokrasimize karşı yapılan her türlü darbe girişiminin karşısındayız. Devletimizin ve milletimizin daima yanındayız" mesajı verdi. Ç.Rizespor "Millet iradesinin ve vatanımızın destekçisiyiz", Başakşehir "Kulüp olarak demokrasiye, hür iradeye, halk desteğine kayıtsız şartsız EVET diyoruz", Atiker Konyaspor da "Demokrasinin yanındayız" mesajı verdi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme