26 Temmuz 2016 Salı

26.07.2016 Genel Gündem26.07.2016 Salı

GÜNCEL/SİYASİ 

3 Şehit 
Mardin Derik'te PKK'lı teröristler İpek Yolu üzerinde tuzakladıkları bombayı, dün saat 13.20 sıralarında zırhlı aracın geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlattı. Denktaş ve Hayırlı köyleri arasındaki saldırı sonucu araçta bulunan polis memurları Ahmet Demir, Ramazan Akyürek (45) ve Metin Malkav (24), olay yerinde şehit oldu. Patlamanın şiddetiyle araç yaklaşık 70 metre uzaktaki tarlaya fırlarken, olay yerinde büyük bir çukur oluştu.
Hürriyet


Tümgeneral Mehmet Dişli'ye Böyle Bağırmış: Manyak Mısın 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, karargâhta darbeci askerlerce ağzı bağlanarak rehin alınmasından serbest bırakılmasına kadar 15 Temmuz gecesi tüm yaşadıklarını 6 sayfalık ifadesinde anlattı. Şikâyetçi sıfatıyla ifade veren Akar, darbe girişimini anlayınca cuntaya karışan komutanlara "Manyak mısınız siz ulan" diye bağırdığını söyledi. İş yoğunluğu nedeniyle aralıklı olarak 18 ve 19 Temmuz'da ifade veren Orgeneral Akar'ın anlatımı özetle şöyle: "Devletimizin bir süredir FETÖ/ PDY terör örgütü ile yürüttüğü mücadele bizim de kurumsal olarak yer aldığımız bir mücadele olup ağustos şûrasında Silahlı Kuvvetler içerisindeki bu yapının alacağı ağır darbenin hazırlıkları yapılmaktaydı. Şu an geldiğimiz noktada bu terör örgütünün bunu öngörerek hiç kimsenin belki de tahayyül edemeyeceği gözü dönmüşlükle ve alçaklıkla böyle bir darbe teşebbüsünde bulunduğunu düşünüyorum. Bu alçak darbe teşebbüsü ile tarihimize kara bir leke sürülmüştür 15 Temmuz günü saat 17.00 -18.00 sıralarında makamımda çalışırken 2. Başkanım Yaşar Güler gelerek kendisine MİT'ten gelen bilgi ile akşam Kara Havacılık Okulu'ndan 3 helikopterin görevlendirilmesi ile bir faaliyet icra edileceği yönünde istihbaratı bana iletti. Ben, Yaşar Paşa ve Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile acilen tedbirleri tartışmaya başladık. Derhal tüm Türkiye hava sahasındaki uçak ve helikopterlerin üslerine dönmesi, yeni kalkışlara da engel olunması emrimi verdim. Ankara Garnizon Komutanı Korg. Metin Gürak'ı telefondan arayıp bizzat Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümeni'ne gitmesini, hiçbir tank ve zırhlı aracın birlik dışına çıkmasına müsaade edilmemesi yönünde tedbir emrettim. Ben çalışmalarıma makamımda devam ettim. Gelişmeleri de takip ediyordum. Saat 21.00'e doğru Tümgeneral Mehmet Dişli geldi. Dişli, heyecanlı ve alışık olduğum ruh halinden farklı bir tarzda 'Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz' gibi şeyler söyledi. Ben ilk önce anlamlandıramadım, cümle içerisinde belki uçaklar demiş olabilir, ancak bunun bir kalkışma olarak ifade edebileceğim bir operasyon olduğunu anladım ve hiddetle 'Ne diyorsun ulan sen, ne operasyonu sen manyak mısın, sakın ha' şeklinde bağırdım. İkinci Başkan'ın, diğer komutanların nerede olduğunu sordum. Kendisi 'heyecanlanmayın, rahat olun, gelecekler' gibi karşılık verdi. 'Benim seninle, böyle işlerin içerisinde olanlar ile hiçbir işim olamaz, sen benimle ne biçim konuşuyorsun, kim bunlar, siz kimsiniz' sorularını sürekli hiddetle sıralıyordum. Haliyle çok öfkelenmiştim. Gittikleri yolun yanlış olduğunu, bataklığa battıklarını, cezasını çekeceklerini, hiç olmazsa bir erkeklik gösterip başkalarını bu işe bulaştırmadan ve ölüm kalım olmadan bu işi sonlandırmalarını, hemen bu girişimi durdurmalarını söyledim. Fakat ikna edemedim.
Hürriyet

42 Gazeteciye Gözaltı Kararı 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/ PDY darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı genişletti. Başsavcılık, soruşturmanın medya ayağında aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı kararı çıkartmak için başvuruda bulundu. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği savcılığın talebini değerlendirerek aralarında Nazlı Ilıcak, Arda Akın, Bülent Mumay, Selahattin Sevi, Ercan Gün ve Ertuğrul Erbaş'ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı kararı çıkarttı. Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyit Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Polis Ilıcak'ın evinde arama yaptı. Ancak Ilıcak'a ulaşılamadı. Yapılan incelemede Abdullah Abdülkadir, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Kamil Maman, Mahmut Hazar ve Selahattin Sevi'nin 15 Temmuz'dan sonra; Ahmet Dönme, Turan Görüryılmaz ve Ufuk Emin Köroğlu'nun 15 Temmuz'dan önce yurtdışına çıkış yaptığı belirlendi. Yurtdışına çıktığı tespit edilen Fatih Yağmur, "OHAL bitene kadar teslim olmayacağım" diye tweet attı. Öte yandan Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonlarda, 14 gazeteci gözaltına alındı. Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınıp adliyeye götürülen gazeteci Yüksel Evsen, Aytekin Gezici, Taner Talaş, Hakan Bülent Yardımcı, Abdullah Özyurt ve Rıfat Söylemez ile Ali Pekmezci savcılıkta sorgulandı. Bülent Yardımcı ve Rıfat Söylemez serbest bırakılırken, Taner Talaş elektronik kelepçeyle ev hapsi, Ali Pekmezci ise salıverildi. Mahkemeye sevk edilen Yüksel Evsen adli kontrol ile serbest bırakıldı. Gazetecilerden Aytekin Gezici ile Abdullah Özyurt ise tutuklandı. Eski Cihan Haber Ajansı Adana Temsilcisi Bilal Öğütçü'nün arandığı öğrenildi.
Milliyet

Yüksek Yargıya Yeni 342 Üye 
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda yapılan gizli oylamayla Yargıtay'a 267, Danıştay'a ise 75 üye seçildi. HSYK, aralarında eski HSYK üyesi ve Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, MHP'de olağanüstü kongre kararını onayan 18. Hukuk Dairesi üyesi Mahmut Kamacı'nın da aralarında bulunduğu 21 üyeyi yeniden Yargıtay üyesi seçmedi. Seçilemeyen üyelerin ilk derece mahkemelerine atamaları yapılacak. Yüksek yargı düzenlemesini içeren, "Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü onaylanması ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin seçimi için HSYK Genel Kurulu, HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın başkanlığında dün saat 09.30'da olağanüstü toplandı. Beş üyesi FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan HSYK Genel Kurulu, 17 üyeyle toplandı. Basın mensuplarının görüntü almasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Yapılan gizli oylama sonucunda, üyelikleri sona erenler arasından Yargıtay'a 267, Danıştay'a ise 75 üye seçildi. Yargıtay ve Danıştay'a seçilen üyelerin listesi HSYK Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı. Yargıtay'da aralarında eski HSYK üyesi ve Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, MHP'de olağanüstü kongre kararını onayan 18. Hukuk Dairesi üyesi Mahmut Kamacı'nın da aralarında bulunduğu 21 üye yeniden seçilemedi. Ertosun ve Kamacı'nın yanı sıra Asuman Celkan, Arife Nesrin Uygur Yeşil, Veli Değirmenci, Fatih Arkan, Recep Yalçın, Hüsamettin Makas, Leyla Elen Köksal, Güleser Dülger, F. Emel Kabasal, Nilgün Zehra Canlı, M. Metin Kaya, Halil Akdağ, F. Necla Üçkardeşler, Kubilay Taşdemir, Saniye Tarhan, Gürsel Yalvaç, Mustafa Kaya, Muvaffak Meşe ve Rahmi Ünal seçilemeyen isimler arasında yer aldı. Üye seçilmeyenler ilk derece mahkemelerine atanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yeniden Yargıtay üyeliğine seçildi. 6723 sayılı Kanun'a göre Güven, görev süresi bitene kadar YSK başkanlığını sürdürecek. Kanuna göre Yargıtay ve Danıştay başkanları, başkanvekilleri, başsavcıları ve daire başkanlarının üyelikleri ise sürüyor.
Milliyet

Cuntacı Hainler Bu Delikten Çıktı! 
Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te ailesiyle birlikte kaldığı Grand Yazıcı Otel'e düzenlenen baskına katılarak iki polisi şehit eden darbeci askerler, eylemlerinin başarısızlığa uğramasının ardından kayıplara karışmıştı. Bölgede 10 günden beri ekipler tarafından aralıksız aranan askerlerden 7'si dün yakalandı. Öğlen saatlerinde Marmaris Muğla karayolu Çetibeli Mahallesi Gökçetepe mevkisinde yoldan geçen yedi kişinin araçları durdurmaya çalıştıkları ihbarı üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Yapılan ilk operasyonda ağaçlık alanda saklanmaya çalışan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinden Binbaşı Taner Berber ile astsubaylar İlyas Yaşar ve Gökhan Güçlü yakalandı. Bölgede hava ve karadan geniş çaplı operasyon başlatıldı. Marmaris- Muğla yolu ulaşıma tamamen kapatıldı. Bölgede devam eden operasyonlarda bir saatler sonra bir menfezde gizlenen 4 darbeci asker daha yakalandı. O gece kaçan askerlerden ilk önce Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ekrem Benli yakalanmıştı. Ardından da sivil kıyafetle otobüse binip İzmir'e gelen, MAK timinden hava astsubaylar Selman Çankaya ve Serkan Elçi yakalanarak gözaltına alındı. Bu 4 astsubayın ardından, sualtı taarruz (SAT) komandosu Deniz Üsteğmen Ali Sarıbey geçen 21 Temmuz'da sivil kıyafetle karayolunda otostop yaparken yakalandı. Dün 7 cuntacının yakalanmasının ardından firari sayısı 10'a düştü. Onları arama çalışmaları da sürdürülüyor.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 128,6927-128,9275 
ABD Doları 3,0356-3,0383/Euro 3,3364-3,3381/İngiliz Sterlini 3,9745-3,9781

'Demokrasi' İlanı 
Başarısız darbe girişimi ve sonrası ortaya çıkan gelişmelerle ilgili Batı kamuoyunda soru işaretlerinin arttığı bir dönemde TÜSİAD dünyanın önde gelen gazetelerinde, üç farklı dilde ilanlar yayınladı. Geçtiğimiz cumartesi günü Financial Times, pazar günü Le Monde, dün ise Frankfurter Allgemeine Zeitung ile Washington Post'ta yani dört ülkede yayınlanan ilanlarda Türkiye'nin demokrasiye bağlılığı ve Türk ekonomisinin gücü vurgulanıyor. İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak, "Türkiye'de Demokratik Anayasal Düzeni Korumak" başlığı altında yayınlanan ilanlarda "Türk halkının, siyasi liderlerin, tüm kurumların, toplumun tüm kesimlerinin harekete geçmesi sayesinde girişim başarısız olmuştur" deniyor. Darbe sürecini yakından izleyerek ilgili peş peşe iki açıklama yapan TÜSİAD söz konusu ilanlarda "Toplum içindeki farklılıklara rağmen barışçıl ve demokratik koşullarda uzlaşının mümkün olduğunu gördük" vurgusunu yapıyor. AB demokratik standartlarının ve üyelik sürecinin, Türkiye'nin güçlü demokrasisinin, küresel rekabetçiliğinin en etkin kaynaklarından biri olduğuna dikkat çekiyor. TÜSİAD, ilanlarda küresel ekonomi çevrelerine yönelik güçlü mesajında ise "Bugün Türkiye dünyanın en büyük 18. Ekonomisidir ve küresel piyasalara tam entegredir. Avrupa'nın ötesinde Türkiye ekonomik, siyasal ve ekonomik olarak transatlantik topluluğunun vazgeçilmez bir üyesidir" sözlerine yer veriyor. Küresel ekonomik krizin yarattığı belirsizliklere, artan jeopolitik risklere rağmen, Türk ekonomisinin büyük bir dayanıklılık sergilediğine dikkat çekiyor. 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, genç, dinamik nüfus yapısıyla nispeten yüksek ve istikrarlı büyümeyi sürdürdüğünü belirtiyor. Mali disiplinin ve bankacılık sektörünün güçlü olmasının Türkiye'nin ekonomik istikrarının temel unsurları olduğunu ve olmaya devam ettiğinin altını çiziyor. TÜSİAD'ın ilanları "Türkiye demokrasiye olan bağlılığını ülke çapında açıkça ispatlamıştır. Bizler, Türkiye'nin demokrasisinin dayanaklılığını ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeye devam edeceğine eminiz" sözleriyle sona eriyor. TÜSİAD gibi uluslararası saygınlığının yanı sıra küresel ekonomi çevreleriyle istikrarlı ilişkileri olan bir kurumun Batı'ya bu mesajı tam bugünlerde önemli. Bunun ne denli önemli olduğunu, darbe girişiminden bu yana Batı medyasını sürekli izleyen benim biri iyi değerlendirebilir.
Hürriyet

Ar-Ge'de Yeni Atılım 
Türkiye son dönemde Ar-Ge ve yüksek teknolojide yaptığı atılımları engel tanımaksızın devam ettiriyor. Faaliyete geçen Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) sayısının ve etkinliğinin artırılması konusunda da çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile TGB'lerde yer alan firmaların sınai mülkiyet hakları kapasitelerini yükseltme konusunda yeni adımlar atılacak. Ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent Enstitüsü ve LES Turkey'in (Teknoloji Lisans Yöneticileri Derneği) içinde bulunduğu bir konsorsiyum ile 3 önemli alanda eğitim verilip, atölye çalışmaları yapılacak. Bu çalışmaların odaklanacağı konu alanları arasında fikri hakların yönetimi ve ticarileştirilmesi, sınai mülkiyet haklarının temel kavramları ve patent işlem süreçleri ile patentle randevu ana başlıkları yer alıyor. Odaklanılacak konulara yönelik uzmanlar tarafından firmalara ziyaretler yapılacak. Fikri hakların yönetilmesi ve ticarileştirilmesi konusunda ise LES Turkey derneği tarafından toplu eğitimlerin verilmesi planlanıyor. Yapılacak çalışmaların tamamı ücretsiz olacak.
Türkiye

Gazda Büyük İndirim 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kış mevsimine girilmeden doğalgaz fiyatlarında ciddi bir indirim yapılacağını açıkladı. Enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, Türkiye'nin, İran ve Rusya ile yüksek doğalgaz fiyatları sebebiyle davalık olduğunu ve enerji maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalarını sürdüğünü dile getirdi. Albayrak, "Bu süreç, kışa kadar tamamlanmasa bile biz halkımıza bir indirim olarak bunu yansıtacağız. Şuan indirim oranı kesin değil. Çeşitli alternatif ve oranlar var. Maksimum ne kadar yapabiliriz, bunun sürekliliğini nasıl sağlayabiliriz? Türkiye ekonomisine, hane halkına, sanayiye, endüstriye bunun pozitif bir dönüş olarak yansıtılması ve bütçede enerji maliyetlerinin düşmesi için maksimumu yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Albayrak, Türkiye'de darbe girişimi sürecine kadar ekonomide önemli adımlar atıldığını, enerji sektörünün önünü açacak çalışmaların tamamlandığını dile getirdi. Albayrak, şöyle konuştu: "Son birkaç aydır uygulanan para politikalarıyla ilgili gerek Merkez Bankası, gerek Hazine ve ilişkili kurumlarımız çok ciddi adımlar atmaya başladı. Döviz rezervleriyle alakalı olarak, para piyasasındaki likiditenin daha da bollaştırılmasıyla önemli adımlar atmaya başlanmıştı. Bu süreç Türkiye'de kısa sürede çözülüp, resmin netleşmesi ve demokrasinin güçlenmesine dayalı bir neticenin ortaya çıkmasıyla daha da hızlanacaktır. "
Türkiye

Piyasalarda Bahar Havası 
Darbe girişimi sonrasında dün, deyim yerindeyse piyasalarda tam bir "bahar havası" yaşandı. Türkiye'de darbe girişimi, olağanüstü hal (OHAL) ilanı, S&P'nin kredi notu indirimi ve diğer kredi değerlendirme kuruluşlarının da not kıracağı gibi endişeler nedeniyle geçen hafta sert çıkışlara sahne olan dolar/TL kuru, haftanın ilk işxlem günü çok küçük de olsa bir düşüş yaşarken, borsada da yüzde 3.4'lük yükseliş gerçekleşti. Türk Lirası, haftanın ilk gününe yüzde 1.5'lik değer kazancı ile, gelişmekte olan para birimleri arasında dolar karşısında en çok ve tek değer kazanan para birimi oldu. TL'deki iyimserlik borsa ve tahvil bono piyasasına da yansıdı. Bankacılar dün sabah piyasalarda her şeyin normale dönmediğini, ancak ilk sert satış baskısı ardından bir miktar iyimserlik beklediklerini belirtmişlerdi. Dolar/TL kuru, geçen hafta gerek darbe girişimi, gerekse de OHAL ve not açıklaması gibi etkenlerle geçen hafta 3.0970 ile tarihi zirveyi görmüş, 15 Temmuz günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı da yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizinde cuma günkü kapanışa göre yükseliş 124 baz puanı bulurken, borsadaki kayıplar yüzde 14'e yaklaşmıştı. Hükümet yetkililerinin çeşitli kanallardan verdikleri, yatırımcılara güven telkin etmeyi amaçlayan mesajlar, dün bir nebze etkisini gösterdi. Dolar/TL kuru, haftanın ilk işlem gününde 3.03'ün altına kadar geriledi. Gün içinde 3.0230'lara kadar gerileyen dolar, akşam saatlerine doğru ise 3.04 civarında dengelendi. Böylelikle dolar/TL kuru dün yüzde 0.02 gibi küçük bir düşüş yaşamış oldu. Dün sabah saatlerinde güne 3.35 civarında başlayan euro/TL ise akşam saatlerinde 3.3357/3.3394 seviyelerinde gidip-geldi. Böylece gün sonuna doğru euro/TL kurundaki düşüş de yüzde 0.03 civarında gerçekleşti.
Milliyet

Büyük Türkiye Fonu Geliyor 
Türkiye'nin küresel ekonomi devleri ligine girme sürecine eşlik edecek 'Büyük Türkiye Fonu' geliyor. 10 milyarlarca dolar büyüklüğü aşacak fon, hem yatırım amaçlı hem de döviz ve hisse senedi piyasasında büyük dalgalanmaların önüne geçmek için kullanılacak. Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg News'te katıldığı programda bir soru üzerine Türkiye'de bir 'Varlık Yönetim Fonu' kuracaklarını açıkladı. Yıldırım, böylece özellikle yatırımları genel bütçe yerine, bu fondan temin etme cihetine gideceklerini bildirdi. Alınan bilgiye göre bu konudaki çalışmalar da başladı. Fonla ilgili benzer bir açıklama da Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Albayrak ekonomiye ilişkin düzenlemelerin devam ettiğini belirterek "Merkez Bankası, Hazine ve ilişkili kurumlarımız çok ciddi adımlar atmaya başladı. Bu ay sonu veya önümüzdeki ayın başında kalan yasal düzenlemeler ve yapısal reformlarla çok daha hızlı hareket edeceğiz. Türkiye için çok önemli olduğunu düşündüğüm, G20 içerisinde bir tek Türkiye'de olmayan 'Ulusal Varlık Fonu' dediğimiz fonun da ortaya çıkmasıyla, Türkiye'nin finansal altyapısını güçlendirecek adımlar atılmasıyla yatırım ortamının iyileşeceğini düşünüyorum" dedi. Alınan bilgiye göre 'Ülke Fonu' ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Katar, Kuveyt, Norveç, Singapur gibi ülkelerde de olan fon aracılığıyla yatırım yapılması ve piyasalardaki hareketliliğin dengelenmesi için önemli miktarda para biriktiriliyor. Milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen ve yönetimi devlette olacak fon ile hem yurtiçi hem de yurtdışında altyapı yatırımı gerçekleştirilebilecek. İhtiyaç olması halinde tahvil ve bono alımlarında piyasa desteklenebilecek. Fon borsadaki hareketlikte de kritik rol üstlenebilecek. Fona hangi kaynaktan para aktarılacağı konusu ise netlik kazanmadı. Ekonomi kaynakları, fona bütçeden bir miktar kaynak aktarılmasının yanı sıra özelleştirme gelirlerinden de belirli bir tutarın aktarılabileceğini ifade ediyor. Yine 100 milyar liralık büyüklüğe yaklaşan işsizlik fonundan da belirli bir kaynağın fona aktarılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Fonun yüzde 15-20'lik kısmının yani 1 ile 1.5 milyar dolarlık kısmının da özel sektör tarafından oluşturulabileceği ifade ediliyor. Türkiye'de de borsanın ilk yıllarında piyasada bir kamu otoritesi gibi konumlanan Kamu Ortaklığı İdaresi 'fon' işlevi görevini kısmen yapmıştı. Bu kurumun elemanları borsa salonuna gelip, eğer fiyatlar aşırı düşerse alarak, aşırı yükselirse satarak denge sağlamaya çalışırdı. Aynı fonun döviz piyasasında da düzenleyici bir rol oynayabileceğine dikkat çekiliyor. Bugün dünyada birçok ülke işlerin sarpa sardığı dönemlerde varlık alım programları uygulayabiliyorlar.
Star

Trafik Cezası Olan 4.3 Milyona Müjde 
Vergi ve prim borç yapılandırmasının kapsamı genişliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, trafik para cezaları, nüfus para cezaları, askerlik para cezaları ve ecrimisil cezalarının da kapsama alınacağını açıkladı. Emlak vergisi ve harçlar da yapılandırma kapsamında olacak. Trafik para cezalarının kapsama alınacağını bildiren Bakan Ağbal "4 milyon 255 bin vatandaşın trafik para cezası var. 3 milyar lira asıl para, 3 milyar lira da bunun gecikme zammı var. Biz trafik para cezasının aslını alacağız. Yüzde 5 aylık faiz yerine Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplanan rakamı alacağız. Örneğin 100 liralık bir trafik parası 1 yıl önce olmuş. Bugün onun değeri 125 lira. 100 lira anapara, 25 lira da onun gecikme zammı. 'Ben peşin ödeyeyim' derse, 104 lira ödeyip çıkabilecek. 21 liralık kısmından kurtulacak" dedi. 24 televizyonunda gündeme açıklamalar yapan ve Star'ın sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, Meclis'e gönderilen vergi borcu ve sigorta primi borcu olanlara taksitle yeniden yapılandırmayı içeren düzenlemenin kapsamının genişletileceğini bildirdi. Düzenlemenin cuma günü TBMM Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi planlanıyor. Borç yapılandırmasının belediyelerin Vergi Usul Kanunu'na tabi olarak vatandaştan olan alacaklarını da kapsayacağını ifade eden Ağbal "Emlak vergisi, harçlar, Belediye Gelirleri Kanunu'nda sayılan eğlence gibi bir takım vergiler kapsamda. Bugün (dün) arkadaşlara 'Biraz çalışalım neleri ilave edebiliriz' dedim. Trafik para cezaları, nüfus para cezalarını komisyonda eklemeyi düşünüyorum. Askerlik para cezaları, ecrimisil alacakları, vergi dairelerinin takip ettiği diğer amme alacakları diyoruz. Daha geniş kapsamlı. Mesela EPDK gibi kurulların para cezalarını kapsama almayacağız" dedi. Ağbal, kapsamı genişletilecek olan konularla ilgili önergelerin bugün verileceğini söyledi. Yeniden yapılandırma kapsamında vergi dairelerine kayıtlı 90 milyar liralık tutar bulunuyor. Sosyal güvenlik primleri olarak da yaklaşık 72 milyar liralık rakam yeniden yapılandırılacak.
Star

Makine İhracatçıları Yabancı İş Ortakları İle Güven Tazeleyecek 
Makine sektörü yılın ilk yarısında 6.8 milyar dolar ihracata imza atarak yüzde 4 ihracat artışı sağlamayı başardı. Makine ihracatının Türkiye ortalamasının üzerindeki artışının sürdüğünü belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, "Türkiye'nin istikrarına ve ekonomik potansiyeline zarar vermek isteyenlere verebileceğimiz en güzel cevap daha fazla üretmek ve uluslararası rekabette söz sahibi olmaktır. 15 Temmuz girişimi sonrasında alınan tedbirlerle hızlı bir normalleşme sürecinin başladığına inanıyoruz. Yurt dışındaki iş ortaklarımızla bir kez daha güven tazeleyeceğimiz bu dönemde atacağımız her adımın, yılsonu rakamlarımıza olumlu yansımaları olacaktır" diye konuştu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Adı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 
Liderler zirvesi sonrasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı 3 saat 20 dakika sürdü. Kararları açıklayan Başbakan Binali Yıldırım özetle şu mesajları verdi: Siyasi parti genel başkanları olarak 15 Temmuz silahlı darbe girişimi konusunda tam bir anlayış birliği içinde olduğumuzu ifade etmek isterim. Kısa vadede alınacak önlemlerin yanında yeni anayasa konusunda birlikte çalışma hususunda anlayış birliği olduğunu gördük. Kısa vadede sisteminin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları kaldırmak için küçük ölçekli anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. Bütün partilerin AK Parti dahil hedefimiz yepyeni bir anayasa yapmaktır. Darbelerden kalan vesayet unsurları içeren anayasadan ülkemizi kurtarmak, bugünün ihtiyacını karşılayacak 79 milyonun hepsini kapsayacak 'ben de bu anayasa içinde varım' diyecek bir anayasa bu bütün partilerin taahhüdüdür. Bir noktaya kadar 59, 60 maddeye kadar gelindi devamı gelmedi. Prensip olarak buna devam edilmesi konusunda görüş birliği var. Ancak gerek yargıyla ve yargı birliğiyle ilgili daha küçük bir paketin yine anlayış birliği içinde çıkarılması için ortak bir zemin olduğu görülmüştür. Bunun üzerinde her partiden arkadaşlarımız çalışacak bunu genel başkanlar seviyesinde değerlendirip ona göre adımlar atacağız. Takvim şu andan itibaren başlamıştır. Bu işin ileriye yönelik bir vadesi söz konusu değil. Bugünkü Cumhurbaşkanımızın riyasetinde yapılan parti genel başkanlarının katıldığı toplantıda bu hususlar benimsenmiştir. Bugün görüşmeye katılan partilere HDP de pekala katılabilir. Herhangi bir sınırlama yok. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Bakanlar Kurulu toplantımızda ülkemizin bir daha ne FETÖ ne bölücü herhangi bir terör örgütünün darbe tehdidine maruz kalmaması için yapılması gereken kurumsal yapılanması çalışmalarına devam edilmesi kararı alındı. İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırdığımız diğer bir konu. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'nün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmesine karar verildi. İstanbul ve Ankara'da da şehitler için anıtlar yapılacak. Çankaya Köşkü'nde yapılacak YAŞ toplantısını bir günde tamamlayacağız.
Hürriyet

Beştepe'de Tarihi Zirve 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimine direnen üç siyasi partinin liderlerini dün Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı. Erdoğan'ın çağrısıyla Beştepe'ye çıkan siyasi parti liderlerinin randevusu 14.06'da başladı. Beştepe'ye ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım, ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve daha sonra da MHP lideri Devlet Bahçeli geldi. Darbe girişimi karşısında kararlı tutum sergileyen parti liderlerine daha önceden de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede liderlere yüz yüze teşekkür etti. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde liderleri güler yüzle karşılarken, Başbakan Yıldırım'ın solunda, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin de sağında oturması görüntülere yansıdı. Bu görüşme ile Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ilk defa gelmiş oldu. Saat 14.06'da başlayıp 16.44'de sona eren görüşme, yaklaşık 2 saat 40 dakika sürdü. Beştepe'deki toplantının ardından Kılıçdaroğlu MYK üyelerine zirveyi anlattı. Detay vermeyen Kılıçdaroğlu'nun "Siyasetin normalleşmesi adına olumlu bir görüşme oldu. Demokrasilerde uzlaşma önemlidir. Ülke için iyi gelişmeler olacak" dediği öğrenildi. CHP liderinin kendisini Taksim mitingi için kutlayan Erdoğan'a Taksim'de okuduğu 10 maddelik menifestoyu verdiği de öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşme sonrası şu açıklamayı yaptı: "Siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak meydanlara dökülen milletimizin ve verilen talimatları yerine getiren güvenlik güçlerimizin kahramanlıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Fethullahçı Terör Örgütü, PKK ve diğer güvenlik tehditlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlar hakkında da liderleri bilgilendirmiştir."
Vatan

DÜNYA 

Almanya'da Şok 
Almanya, 18 Temmuz'dan bu yana yaşanan 5 saldırının şokunu yaşıyor. Son olarak önceki gece Bavyera eyaletinin Ansbach kentinde bir canlı bomba bir konser alanı yakınında kendini hava uçurdu. Olayda 27 yaşındaki saldırgan öldü. 3'ü ağır 12 kişi yaralanırken, failin Suriyeli mülteci olduğu açıklandı. Ülkeyi sarsan bu son saldırı, pazar gecesi yerel saatle 22.00 sıralarında meydana geldi. Görgü tanıkları saldırganın konser alanına girmek için kapıdaki görevlilerle tartıştığını, izin verilmeyince de sırt çantasındaki bombayı patlattığını söyledi. Alman polisi şimdi bu olayın bir terör saldırısı olup olmadığını netleştirmeye çalışıyor. Güvenlik güçleri henüz terör saldırısı olduğu yönünde ellerinde kanıt olmadığını ama bu seçeneği ciddi olarak göz önünde bulundurduklarını bildirdi. Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann saldırganın bilgisayarında bomba yapımı ve İslami videolar bulunduğunu söyledi. Adının Muhammed D. olduğu belirtilen bombacının cep telefonunda terör örgütü IŞİD'in lideri Ebubekir Bağdadi'ye biat ettiğini gösteren bir video da çıktı. Polis, ülkeye 2014'te gelen Suriyelinin, sığınma talebinin reddedilmiş olduğunu, sınırdışı edilmeyi beklediğini belirtti. Suriyelinin psikolojik sorunları bulunuyor ve tedavi görüyordu.
Hürriyet

Florida'da Gece Kulübüne Saldırı 
ABD'nin Florida eyaletindeki bir gece kulübünde düzenlenen silahlı saldırıda 19 kişi vuruldu. Fort Myers'de "Club Blu" adlı gece kulübünde meydana gelen olayda 2 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı. Polis, saldırganın kimliği ve neden böyle bir eyleme kalkıştığı konusunda açıklama yapmadı. Yine Florida eyaletinin Orlando kentinde 12 Haziran çoğunlukla eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde Ömer Metin adlı kişinin düzenlediği saldırıda 49 kişi ölmüş, 53 kişi de yaralanmıştı. Metin'in sözkonusu eylemi kendi başına düzenlediği, herhangi bir terör örgütüyle irtibatına dair delil bulunmadığı açıklanmıştı.
Türkiye

Sisi'ye Suikast Planı İddiası 
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el- Sisi'nin, Moritanya'da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'ne "hayatına kast edecek olası eylemler" gerekçesiyle katılmadığı iddia edildi. Sisi, yerine Başbakan İsmail Şerif'i yollarken, ofisinden yapılan açıklamada herhangi bir neden belirtilmedi. Mısır'da yayın yapan Al-Masry al- Youm gazetesi ise, başkanlık ofisine Sisi'nin hayatına kast edecek bir komploya dair 'inandırıcı bir bilgi' geldiğini yazdı.
Milliyet

Rusya, ABD Seçimine Müdahale Mi Etti? 
ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde, Hillary Clinton'ın adaylığının resmiyet kazanmasının beklendiği Demokrat Parti Kurultayı öncesinde, basına sızan gizli belgeler, büyük bir krize yol açtı. Wikileaks'in sızdırdığı parti içi e-posta yazışmaları, tarafsız olması gereken Demokrat Parti yönetiminin, Clinton'ın parti içindeki rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı baltalama çalışmaları yürüttüğünü ortaya koyuyor. Sızıntının Rusya'ya uzandığı iddiaları krizi başka bir boyuta taşırken, Moskova'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği öne sürüldü. Clinton'ın kampanyası alenen, sızıntının Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ı destekleme adına Rusya tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. FBI, sızıntı hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Yaklaşık bir buçuk yılı kapsayan 20 bin elektronik postanın şok etkisi yaratması üzerine Demokrat Parti'nin Genel Başkanı istifa etti. Parti Genel Başkanı Debbie Wasserman Schultz, parti liderlerinin baskısı ve Sanders'ın çağrıları üzerine istifasını açıkladı. Sızan yazışmalarda, parti yöneticileri Sanders'ı eleştirip alaya alıyor; Clinton'ın Sanders karşısında avantaj sağlaması amacıyla çeşitli stratejiler tartışılıyor. Bu stratejiler arasında, Yahudi olan Sanders'ın aslında ateist olduğunu gündeme getirerek, dindar güney eyaletlerdeki itibarını sarsma önerisi de yer alıyor. Kriz, seçim öncesinde Demokrat Parti'nin bölünmesi riskini doğurdu. Özellikle gençler ve liberallerin desteğini alan Sanders, yarıştan çekilmesinin ardından Trump karşısında Clinton'a destek vermişti.
Milliyet

'Türkler Gibi Sokağa İnin' 
Malezya'da hükümet yanlısı 'Kırmızı Tişörtlüler' hareketi, yolsuzlukla suçlanan Başbakan Najib Razak'a destek vermek için halkı gösteri yapmaya çağırdı. Hareketin lideri Cemal Yunus, muhalefetin Razak'ın istifası talebiyle düzenleyeceği gösteriye karşılık, kendilerinin de hükümete destek gösterisi düzenleyeceğini duyurdu. Yunus, 'anayasal demokrasiyi savunma' mitingiyle halkın Başbakan Razak'a destek vermesini beklediklerini söyledi. Yunus, "Najib demokratik yollarla seçilmiş bir isim, bu nedenle tüm Malezya halkı onu savunmalı" diye konuştu. Amerikan Adalet Bakanlığı, Malezya'nın devlet fonu 1MDB'de ortaya çıkarılan yolsuzluk skandalıyla ilgili başlattığı soruşturmada Razak'ın adını geçirmese de, '1 numaralı Malezyalı yetkilinin hesabına para aktarıldığını' belirtmişti. Malezya mahkemelerinde aklanan Başbakan Razak, yolsuzluğa bulaştığı iddialarını reddediyor. Başbakan'ın söz konusu parayı harcadığına dair bir delil bulunmuyor ancak kendisine yakın insanların, mücevher, sanat eserleri, lüks emlak ve kumara milyarlarca dolar harcadıkları iddia ediliyor. ABD'nin başlattığı soruşturmada, fonların Amerika'daki hesaplar üzerinden başka ellere geçirildiği ifade ediliyor.
Vatan

SPOR 

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde Mehmet Yeşil Yeşil'i yenerek başpehlivanlığı kazanan Recep Kara çarpıcı açıklamalar yaptı. Altın kemeri göğsüne astıktan sonra daha teri kurumadan şehir merkezindeki demokrasi nöbetine katılan halka hitaben bir konuşma yapan Kara, "Bu ülkeyi hainlere bırakmayız" dedi. Darbecilerin muvaffak olamadığını ve olamayacağını söyleyen Recep Kara, "Ülkemizi Allah korudu. Şair, 'Cihad meydanlarını pehlivansız bırakma ya Rabbi ' diyor. Biz Er Meydanı'nın yiğitleri, pehlivanları olarak bu sahalarda kıran kırana güreşler yaparız, cenk ederiz ama iş başa düştüğü zaman Allah'ın izniyle devletimizi, milletimizi korumak adına o tankın, topun karşısında da hiç gözümüzü kırpmadan göğsümüzü siper ederiz. Gerekirse vatan için ölürüz. Bu böyle biline" dedi. Kazandığı altın kemeri darbeye karşı direnen, göğsünü siper eden, şehit olan vatandaşlara, polislere ve askerlere adadığını söyleyen Recep Kara, "Ölenlerin de ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun" temennisinde bulundu. Finale kaldığında altın kemeri kazanacağından emin olduğunu belirten başpehlivan, "Kırkpınar çayırına ilk defa 2004'te çıktım ve o yıl başpehlivan oldum. Daha sonra 2007 ve 2008'de de başpehlivanlık bana nasip oldu. Buraya her sene olduğu gibi çok iddialı gelmiştim. Yenilebilirim ama her zaman birincilik kürsüsüne aday olurum. Allah'a şükürler olsun bana bu sene şampiyonluk nasip etti. Bu yıl Kırkpınar'a çok iyi hazırlandık. Melih Gökçek Başkan'ımıza da yıllardır söz veriyorduk, artık altın kemeri 7 yıl sonra Ankara'ya götürmek nasip oldu" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Avusturya kampında basın toplantısı düzenledi… Transfer başta olmak üzere gündemin sıcak konularına değindi… Darbe girişimi, Sosa konusu, Gomez'in dönmemesi, Şenol Güneş faktörü, Eren Derdiyok konusu, Samuel Eto'o'ya bakışı… İşte Orman'ın gözünden tüm bunların açılımı… "Dünya zor günlerden geçiyor. Terörizm artık her yerde. Son olan olaylar yüzünden maalesef ahlâksız bir dünyada yaşıyoruz. Bir oyuncuyu transfer etmek istiyorsunuz, o oyuncuya Türkiye'ye gitmemeleri konusunda uyarılar geliyor. Transferler engellenmeye çalışılıyor." "Olayın gerçekleştiğinde ben yurt dışındaydım. O dakika itibari ile stadımıza helikopterle asker indirildi ve bana da bilgisi geldi. 'Ne yapalım' dediler? 'Kaçın' dedim. Ne yapacaksınız? Çatışmaya mı gireceksiniz? Kulübümüze verilen zararla ilgili şikayetçi olduk."
Türkiye

Dünyanın en büyük spor organizasyonu olimpiyat oyunlarının 31'incisi, 5-21 Ağustos tarihlerinde Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek. Rio'nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda, toplam 306 etkinlik yapılacak ve 2 bin 488 madalya (812 altın, 812 gümüş ve 864 bronz) dağıtılacak. Aralarında, olimpiyatlara ilk kez katılan Kosova ve Güney Sudan'ın da bulunduğu 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Golf, 112, ragbi ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer alacak. Güney Amerika'da ilk kez düzenlenecek organizasyonda Türkiye'yi ise 21 branşta 103 sporcu temsil edecek. Brezilya'nın, 12 milyar dolara yakın bir para harcadığı 2016 Olimpiyatları'nın, sosyal medya ve televizyon aracılığıyla yaklaşık 3,5 milyar kişi tarafından takip etmesi bekleniyor.
Milliyet

Galatasaray'ın10 milyon euro bonservis ücreti ödeyerek kadrosuna kattığı Armindo Bruma'nın geleceği konusundaki spekülasyonlar devam ediyor. Portekizli genç oyuncu, önceki gün menajeri Catio Balde'nin "PSV Eindhoven 7.5 milyon euroluk bir teklif yaptı. G.Saray'ın istediği rakam da buydu. Şimdi 10 milyon euroya çıktılar. Bruma kesinlikle ayrılmak istiyor" şeklindeki sözlerini yalanladı. Bruma, "Galatasaray'da mutluyum ve burada devam edeceğim. Transfer konularını yöneticilere bıraktım. Benim kafam rahat, futbolumu oynuyorum. Hazırlık maçlarında iyi bir performans ortaya koydum. Bunu devam ettirmeye çalışacağım. Riekerink'le çalışmaktan keyif alıyorum" dedi.
Star

Yeni sezondaki ilk resmi maçını yarın Monaco ile oynayacak olan Fenerbahçe, tamamen müsabakaya odaklandı. Teknik direktör Vitor Pereira da sahaya çıkaracağı kadroyu 1 isim dışında netleştirdi. Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Fenerbahçe'nin kalesini sakatlığını atlatan Fabiano koruyacak. Takımını 3-5-2 sisteminde oynatması beklenen Pereira, savunma hattını Kjaer, Skrtel, Neustadter üçlüsüne emanet edecek. Orta beşli büyük olasılıkla Van der Wiel, Josef de Souza, Ozan, Salih ve Hasan Ali'den oluşacak. Forvette Emenike'nin yeri garanti. Nijeryalı'nın partnerinin ise Fernandao'nun kilo sorunu yaşaması ve form tutamaması, Van Persie'nin de sakatlığı nedeniyle Aatif olması bekleniyor. Sol kanat oyuncusu İsmail Köybaşı ile kaleci Volkan Demirel sakatlıkları nedeniyle ön eleme maçlarını kaçıracak. Mehmet Topal 1, Apler Potuk 3 maç, Volkan Şen ise 30 Eylül'e kadar cezalı oldukları için oynayamayacak.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme