29 Temmuz 2016 Cuma

29.07.2016 Genel Gündem29.07.2016 Cuma

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Genelkurmay ve Mit'i Bana Bağlayın 
TBMM Başkanlık Divanı üyeleri dün İçişleri Bakanlığı, Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ziyarette bulundu. CHP'li Divan üyelerinin ilk kez gittiği Saray'daki görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir an önce normalleşmek ve bu sürecin bitmesi gerekiyor" dedi. Erdoğan, liderlerle görüşülerek yaratılan ortamın devam etmesi gerektiğini belirten MHP'li Üye Zihni Açba'ya da "Böyle olması konusunda gayret göstereceğim" yanıtını verdi. Edinilen bilgiye göre görüşmede, darbe girişimine ilişkin gelişmeler de değerlendirildi. Başta TSK olmak üzere kurumların yeniden yapılandırılması ve yeni sisteme geçirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan'ın, "Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in, Cumhurbaşkanlığı'na; kuvvet komutanlıklarının da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasını istiyoruz. Bu öneriyi muhalefete götüreceğiz" dediği öne sürüldü. Başkanlık Divanı üyelerinin dün İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yaptıkları ziyarette de bu konunun gündeme geldiği bildirildi. Başkanlık Divanı'nda bir üye Hürriyet'e, "Bu düzenlemeyle, kuvvet komutanlıklarının farklı bakanlıklara bağlanmasıyla gücün ayrılması amaçlanıyor. Bakan ise bu güç ayrışmasına ilişkin, 'Bu güçler birbirlerinden alan itibariyle ayrılacaklar, ancak her kurum kendi içinde güçlendirilecek, böyle bir kurumsal yapıya gidilecek' değerlendirmesini yaptı" bilgisini verdi. Basına kapalı toplantıda Erdoğan, kendisini ziyaret eden Başkanlık Divanı üyelerine teşekkür ederek, 15 Temmuz'dan sonra hem toplumda hem siyasiler arasında oluşan uzlaşmanın önemine değindi. Darbe girişimi karşısında Meclis'in takındığı tavrın çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, "Meclis olarak ortaya koyduğunuz tavır, diğer siyasi partilerin tavrı demokrasi açısından bir kazanım. Gösterilen bu direnç sayesinde darbe engellendi. Bir an önce normalleşmek gerekiyor. Bir an önce bu süreç bitmeli" dedi. Erdoğan, "15 Temmuz'da olanlar Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir ihanet hamlesidir. Siz ve siyasi prati liderlerinin biraraya gelişleri, bir görüşme olarak kalmaması gerek. Bunun bir istişare olmasını ve devam etmesinin faydalı olacağını düşünüyorum" diyen MHP Katip Üye Zihni Açba'ya, "Böyle olması konusunda gayret göstereceğim" yanıtını verdi. CHP'li üç üye Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na danışarak Saray'a gitme kararı alırken, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ziyarete katılmadı. HDP'li üyeler de "Cumhurbaşkanı liderler zirvesine partimizi davet etmedi" gerekçesiyle Saray'a gitmedi.
Hürriyet


Akar ve 3 Kuvvet Komutanı Yerinde 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün toplanan Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesinde önemli bir değişiklik olmadı. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile önceki gün 1.684 askerin ihraç edilmesinden sonra dün toplanan YAŞ yaklaşık 5 saat sürdü. YAŞ'ın ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıkıp YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sundu. Erdoğan'ın YAŞ üyeleri onuruna verdiği akşam yemeğinin ardından YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameraların karşısına geçerek kamuoyuna duyurdu. Buna göre, Orgeneral Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı, Oramiral Bülent Bostanoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak devam edecek. Geçen yıl görevi 1 yıl uzatılan Bostanoğlu, bu yıl da görevinde kaldı. Böylece kuvvette 4 yılını doldurmuş olacak Bostanoğlu'nun emeklilik için yaş haddi önümüzdeki yıl doluyor. Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de görevinde kaldı. Kösele'nin önümüzdeki yıl Deniz Kuvvetleri Komutanı olma şansı devam ediyor. Darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uçağının Atatürk Havalimanı'na güvenli şekilde inmesini ve sonrasında güvenliğini sağlayan 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay 2'nci Başkanı oldu. Dündar'ın yerine 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Avsever "Or"luğa terfi ederek geldi. 15 Temmuz gecesi darbecileri "eşkiya grubu" olarak niteleyen Avsever, "Tüm Kolordum Trakya'da görevinin başındadır. Halka ateş açmasınlar. 2. Kolordu'yu İstanbul'a sevk ederiz" demişti. Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Güler'in teamüllerin işlemesi durumunda bu görevde bir yıl kalması, önümüzdeki yıl Orgeneral Çolak'ın boşaltacağı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na gelme, Orgenenal Akar'dan sonra da Genelkurmay Başkanı olma yolu açık bulunuyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Hasan Küçükakyüz, Hava'da TSK'dan ihraç edilen Akın Öztürk'ten boşalan orgeneralliğe terfi ederek Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'na getirildi. Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile 3'üncü Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş da görevlerine devam eden komutanlar oldu. Başoğlu'nun boşalttığı EDOK Komutanlığı'na Kara'da "kor"luktan "or"luğa birinci sırada bekleyen ve "or"luk terfisi alan Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu getirildi. Boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na "or" seviyesinde atama yapılmadığı için buradaki görevin "Korgeneral" seviyesinde sürdürülmesi bekleniyor.
Hürriyet

3 Bin 49 Hakim Savcının Mallarına Tedbir Talebi 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma öncesi ve sonrasında yurt dışına kaçan veya yakalanamayan bazı hakim ve savcıların vekalet vererek, mal kaçırma girişiminde bulunulduğunu tespit eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında gözaltı kararı verilen 3 bin 49 hakim ve savcının tüm mal varlıklarına tedbir konulmasını talep etti. Alınan bilgiye göre, Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca açığa alınan 3 bin 49 hakim ve savcının mal varlıklarına tedbir konulması istendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, nöbetçi sulh ceza mahkemesine yapılan başvuruda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 128. maddesi gereğince, şüpheli hakim ve savcıların taşınmazlarına, ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaplarına, her türlü hak ve alacaklarına, kıymetli evrakına, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer mal varlığı değerlerine tedbir konulması talep edildi. Alınan bilgiye göre darbe girişimiyle ilgili soruşturma öncesi ve sonrasında yurtdışına kaçan veya yakalanamayan bazı hakim ve savcılar hakkında daha MASAK raporu alınmadan önce vekaletle mal kaçırma girişiminde bulunulduğunun tespit edildiği, bu nedenle mahkemeden böyle bir tedbir talebinde bulunulduğu öğrenildi. CMK'nın 128. maddesinde "Soruşturma veya kovuşturma konusu suçun işlendiğine ve bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi bulunan hallerde, şüpheli veya sanığa ait; taşınmazlara, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına, diğer mal varlığı değerlerine el konulabilir" hükmü yer alıyor. 2014'te yapılan değişiklikle, tedbir kararı verilebilmesi için MASAK raporu alınması şart koşulmuştu.
Milliyet
 
EKONOMİ 

Gram Altın 129,5511-129,6549 
ABD Doları 3,0098-3,0112/Euro 3,3336-3,3375/İngiliz Sterlini 3,9640-3,9685

Oda Ve Borsalara Operasyon 
Hükümet, OHAL uygulaması çerçevesinde yayınladığı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) üçüncüsünü hazırlıyor. Yeni kararnamede tartışma yaratacak yetkilendirmelerin yanı sıra birçok meslek kuruluşuna yönelik Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonu yapma yetkisi de alınacak. Edinilen bilgiye göre, yakında yayınlanacak üçüncü KHK'de, meslek örgütlerinin yanı sıra, gümrük müşavirliklerine ilişkin de görevden alma ve açığı alma yetkisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığına verilecek. FETÖ ile ilişkisi saptanan gümrük müşavirlerinin belgeleri iptal edilecek. 20 bin gümrük müşaviri bu amaçla taranacak. Meslek örgütleri, oda, borsa, kooperatif gibi yapılarda da görevden almalar olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bakanlığın FETÖ ile yapacağı mücadele konusunda şu bilgileri aktardı: "Gümrük müşavirlerini de FETÖ açısından incelemeye alacağız. Bu da bizim bakanlığımızın yetkisinde olacak. Şu anda 20 bin gümrük müşaviri var. Bunlar arasında 200'den fazla FETÖ ile bağlantılı isim olabilir. Bunların belgeleri iptal edilecek. Gümrük müşavirlerinin, gümrükleme işlemlerinin bütün safhalarında yetkisi var. Güvenilir olmazı lazım. Şirketlere çalışıyorlar. Gümrük işlerini, mükellef adında takip ediyorlar. İthalat-ihracat beyannamelerini veriyorlar. Kötü niyetlilerse, her türlü şeyi yaparlar. Terör örgütüne yönelik kaçakçılık bile yapmış olabilirler." Bakan Tüfenkci'nin verdiği bilgiye göre, bakanlık bir sonraki KHK ile tüm meslek örgütleri, odalar, borsalar ve kooperatiflerle ilgili de FETÖ taraması yetkisi alacak. Doğrudan bakanlığın kurumu olmamasına rağmen kamu kurumu niteliğinde kuruluşlar olmaları gerekçesiyle, tüm meslek örgütlerine de operasyon yapılacağını söyleyen Tüfenkci, "Bu kurumların yönetim kurulları ve üst düzey yöneticileri de FETÖ açısından taranacak. Bu kurumlarda toplam 1.500 FETÖ ile ilişkili yönetici ve görevli olduğu iddia ediliyor" dedi.
Hürriyet

Başarılı Olsalardı 25-30 Yıl Gerilerdik 
Halkın olağanüstü karşı duruşu ile başarısızlığa uğrayan darbe teşebbüsü hakkında değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, terör örgütünü siyasi ve sivil desteklerine de dikkat çekti. Başarılı olmaları halinde Türkiye'nin 25-30 yıl geriye gidebileceği ihtimalini paylaşan Canikli, "Vatandaşımızın ve milletimizin beklentisi doğrultusunda kafasını kaldırma fırsatı bulmadan bu yapıyı tamamen kamudan bütün unsurlarıyla kazımak gerekiyor. 40 yıldan beri öyle bir yerleşmiş ki başka bir ifade, yapılacakları tam olarak tanımlamaktan uzak kalır. O nedenle gecikme, rehavet söz konusu olamaz bu konuda" diye konuştu. Yazarımız ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını cevaplayan Canikli, "Tüm kamu kurumlarında ciddi bir temizleme operasyonu yapıyoruz. BİST dahil hepsinde ciddi temizlik yaptık. Ama tümünü yeniden tarıyoruz. Tüm Türkiye'deki sadece bakanlıklar değil bütün kurumlar için tarama yapıyoruz" şeklinde konuştu. Darbe girişimin ekonomik dengeleri birkaç gün içinde bozduğunu, ancak bunun 17-25 Aralık girişimindeki gibi bir yansıma olmadığını söyleyen Canikli, "İlk birkaç günde piyasalarda elbette yansımalar oldu. Bu da son derece kaçınılmaz. Ancak başarılmış olsaydı Türkiye ekonomik olarak 25, 30 yıl geriye giderdi. İnsan hakları diğer evrensel değerler açısından zaten tarumar olurdu. Ama ekonomik olarak da bugünkü kazanımlarımızın tamamını kaybederdik. Çünkü böyle bir ortamda ne yatırırım gelir, üretim olur, ne istihdam söz konusu olabilir, ne ihracat olur. Bunların olmaması demek ülkenin fakirleşmesi batması anlamına geliyor. Bu arada dikkat çeken bir şey oldu. Henüz bu süreç devam ederken teşebbüs tam olarak kontrol altına alınmadan bir derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin notunu kıran bir karar aldı. Kuruluş, 'Teşebbüs başarılı olamadı, ben katkı sağlayayım' diye notu düşürdü ama bekledikleri argümanlar gerçekleşmedi" dedi.
Türkiye

Konutta Tarihi Fırsat 1 Ağustos'ta Başlıyor 
Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO'nun, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak tarihî kampanyasının ayrıntıları netleşti. Emlak Konut'un yüklenici firmalarının toplam 30 projede 15 bin konut ve ticari alanla dahil olacağı 'TÜFE'li Satış Kampanyası' ile vatandaşın sosyal konut edindirme şartlarında ev sahibi olması hedefleniyor. Kolay ödeme alternatifleriyle dikkat çeken kampanyaya göre; bağımsız bölüm bedelinin yüzde 20'si peşin ödenecek, yüzde 10'luk kısım ara ödeme olarak tahsil edilecek. Kalan yüzde 70'lik ödemenin ise; TÜFE'ye göre ya da aylık yüzde 0.70 vade farkı ile 120 aya kadar taksitlendirilmesi mümkün olacak. 1 Ağustos-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak kampanyanın diğer bir seçeneğinde ise; bağımsız bölüm bedelinin en düşük yüzde 30 peşin, kalan yüzde 70'lik kısmının 120 aya kadar TÜFE'li veya aylık yüzde 0.70 vade farkı ile taksitlendirilmesi söz konusu olabilecek. Emlak Konut GYO şartnamesinde; TÜFE'li satışlarda 30.06.2017 tarihine kadar TÜFE güncellemesi yapılmayacağı ve TÜFE güncellemesinin 2017 yılının ikinci dönemden itibaren başlayacağı öngörülüyor. Şartnamede TÜFE oranının 6 aylık yüzde 5'i aşması durumunda ise satışlar için güncelleme oranının 6 aylık yüzde 5'le sınırlandırılacağı belirtiliyor. Kampanyanın vatandaşa uygun şartlarda konut edindirme avantajının yanı sıra sektöre de büyük ivme kazandıracağını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, kampanyayı hayata geçirme kararı alma nedenlerini "Terör örgütü FETÖ'nün darbe girişiminin ardından canını ortaya koyarak görülmemiş bir direniş gösteren Türk Milleti, her şeyin en iyisini hak ediyor. 15 Temmuz gecesi ve sonrası büyük bir demokrasi mücadelesi veren milletimiz için yapılması gereken her ne varsa biz bunu yapmaya hazırız" diye açıkladı. Tarihi bir kampanyayı hayata geçirdiklerinin altını çizen Murat Kurum, bugüne kadar alt gelir grubu için uygulanan oranların orta ve üst gelir grubu için de geçerli olacağını söyledi.
Türkiye

Borç Yapılandırmaya Büyüme Ayarı Gelsin 
Vergi borcu, sigorta primi ve gümrük vergilerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilirken esnaf ve sanayiciden yeni öneriler geldi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, borç taksitlerinin ekonomik duruma göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, "Büyümenin yüzde 4'ün üzerinde veya 4'e ulaştığı dönemlerde bu ödemelerin yapılması, 4'ün altına düştüğü zamanlarda da tatil edilmesini öneriyorum" dedi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise düzenlemenin banka borçlarını da kapsamasını istediklerini söyledi. Milliyet yazarı Güngör Uras'ın gündeme getirdiği düzenlemeyi değerlendiren ASO Başkanı Özdebir şunları söyledi: "Çok uzun zamandır bizim söylediğimiz gibi, bu barışların tarihleri belli olabilir ama piyasaların rahatladığı dönemlerde taksitlerin ödenmesi veya başlatılması gerekir. Adam zaten günü zor kurtarırken nasıl kaynak ayırabilip borçlarını ödeyebilsin? Başlangıç tarihi itibarıyla vermek isteyen, versin. Ama büyümenin yüzde 4'ün üzerinde veya 4'e ulaştığı dönemlerde bu ödemelerin yapılması, 4'ün altına düştüğü zamanlarda da tatil edilmesini ben öneriyorum. Böyle bir şey yaptığımız zaman, piyasanın daraldığı zaman tatil edilirse, otomatikman vadeler de uzamış olacak. Diyelim ki 'temmuzda tatil ettim' diyecek Maliye Bakanlığı, temmuzdaki bütün ödemeler bir ay ileri atmış olacak." Özdebir çok sayıda kişinin borcunu ödemek istediği halde piyasadaki likidite sıkıntısı, iş hacminin azalması gibi nedenlerden dolayı ödeyemediğini söyledi. TESK Başkanı Palandöken ise şunları dile getirdi: "Yıllardır ticaret yapıyor, bir tane çeki yazılmış 25 senelik esnaf. Zaten borcunu ödemese ticareti devam etmez. Senet vermiş Dolayısıyla yeniden yapılandırma kapsamına bu da girerse, hem borçların tahsilatı kolay olacak, hem de sicillerinin düzeltilmesiyle ilgili Çünkü borcu olan adam kredi var, ama gidip alamıyor. Ticareti devam ediyor, borcunu da ödemiş, geçmişteki yanlışlığı yeniden yapılandırma kapsamında olursa çok iyi olacak."
Milliyet

Moody's "Yerinde" Karar Verecek 
Darbe girişiminin ardından aceleci davranarak Türkiye'nin notunu indiren S&P'nin aksine Türkiye'yi izlemeye alan Moody's ve Fitch 'yerinde' karar vermek için Ankara'da görüşmeler yapıyor. Moody's yetkilileri başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başta olmak üzere Maliye bakanlığı ile Kalkınma bakanlığı yetkilileri ile de bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulunan Kalkınma bakanı Lütfi elvan, son derece olumlu bir havada gerçekleştiğini belirtirken Maliye bakanı Naci Ağbal da "S&P acele bir adım attı. Moody's ve Fitch'in nihai değerlendirmesinin olumlu olacağına inanıyorum" dedi. Moody's yetkilileriyle olumlu bir görüşme yaptığını anlatan Ağbal "Mali disiplin konusundaki başarılarımızı takdirle karşıladılar, ben de devam edeceğimizi söyledim. Moody's ve Fitch'in Türkiye ekonomisine dair atılması gereken adımlara ilişkin önerileriyle hükümetimizin hedefleri arasında büyük uyum var" dedi. Fitch 19 ağustos, Moody's ise 5 ağustos tarihinde kararını verecek. Ağbal yaptığı açıklamada ayrıca "bu yıl gelir, kurumlar ve özel tüketim vergisi hedefinde üzerinde performans olacak; akaryakıt ve tütünde ilave gelir potansiyelimiz var. İhracat, yatırımların artırılması ve BES'e otomatik katılıma dair taslaklar hazır, hızla TBMM'ye sevk edeceğiz; diğer önemli reformlara devam edeceğiz" diye konuştu.
Star

İş Dünyasından Dünyaya 'Türkiye'ye Güven' İlanları 
Türkiye'nin büyük şirketleri uluslararası kamuoyuna ilanlarla demokrasiye olan inançlarını anlatıyor. Sabancı Holding de 'Türkiye'nin Sabancı'sı' imzasıyla hazırlanan çalışmada 'Türkiye'nin geleceğine olan inancımız, halkımızın demokrasiye olan bağlılığı sayesinde bir kez daha teyit edildi (Our Trust in The Future of Turkey Has Been Reaffirmed By Our People's Commitment To Democracy)' mesajı verdi. Bu mesaj Financial Times (tüm ülke baskıları), New York Times, International New York Times gazetelerinde bugün yer alacak. Turkcell ise dün ve bugün Financial Times ve Wall Street Journal'e verdiği ilanlarla 'Türkiye'ye olan güvenini' duyurdu. Nef, The New York Times'ta, USA Today'de, ABD ve Avrupa'da eşzamanlı Financial Times gazetelerine vereceği demokrasi ilanları ile Türkiye'de yaşananları dünyaya anlatmaya devam edeceğini açıkladı. TAV Havalimanları da, tüm dünyada Financial Times'a verdiği ilanda "Türk halkı tüm farklılıklarıyla birlikte cumhuriyetin ortak değerleri etrafında birleşti ve Türkiye'yi medeni dünyanın bir parçası yapan hukukun üstünlüğü ilkesi ve temel hakları savundu" denildi.
Star
 
Faiz Artışı İçin Eylül'e Açık Kapı Bıraktı 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) önceki gün sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını değerlendiren uzmanlar, faiz artırım kararı alınmamasına rağmen yayınlanan karar metninde yapılan değişikliklerin, Eylül'de faiz artırımı için açık kapı bıraktığını bildirdi. Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, Fed'in karar metnine "Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı" ifadesinin eklenmesinin, geçmiş aylardaki metinlerinde kullanılan "risk değerlendirmesi dengesi" tutumundan uzaklaşıldığı anlamına geldiğini söyledi. Sweet, metnin ABD ekonomisinin yakın dönemde güçlü performans göstermesi konusunda Fed'in kendinden daha emin olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, "Fed, faiz artırımı için Eylül toplantısını açık bir seçenek haline getirdi" diye konuştu. Ryan Sweet, Eylül'de faiz artırımının yine de kesin olmadığını ekledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

MHP'deki 'Çağrı'ya da Gözaltı 
MHP'nin 'Kurultay Çağrı Heyeti' başkanlığını yapan eski Aksaray İl Başkanı avukat Ayhan Erel, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Erel'le birlikte daha önce il başkanlığı yapan avukat Davut Menki ve avukat Cihat Satılmış da FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Ayhan Erel, geçen şubat ayında MHP MYK tarafından Aksaray il teşkilatı kapatılarak görevden alınmıştı.
Hürriyet

Ala: Polisin Ağır Silahları Olacak 
İçişleri Bakanı Efkan Ala dün TGRT Haber'de yayınlanan "Neler Oluyor" programında açıklamalarda bulundu. Ala, "Uçaklar Ankara'ya inemedi ve İstanbul'a, Nevşehir'e indirerek kara yoluyla onları transfer ettik. Yani Türkiye ayaklandı bu alçakça darbe teşebbüsüne karşı. Bu akılsız, başkasının maşası olmuş bu güruhun Türkiye'ye vermek istediği zararı minimize eden bu birlikte karşı duruştu. 240'a yakın şehidimiz var. İnsanlar tankların önüne yattı, vatandaşımız tanklardan asker elbisesinin içine girmiş bu canileri çıkardı. Bu da dünya tarihine geçen Türkiye'yi rezil duruma düşürmeye çalışanlara vurulan şamar, milletimizin tarihe yazdığı altın bir destandır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarılarının kurumlar tarafından yeterince dikkate alınmadığı için darbe teşebbüsünün yaşandığına dikkat çeken Ala, "Biz o yasayı götürdüğümüzde Meclis'te nasıl bir dirençle karşılaştık? Kurumlar da vermedi, örgütlü kesim de yani siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine kadar onlar da vermedi. 35 bin kişinin branş değiştirme, organize suçlar, istihbarat, terörle mücadele buralardaki bütün personel değiştirildi" ifadelerini kullandı. Bakan Ala, TSK'da bazı kişilerin ilişiklerinin kesilmesi için 30 Ağustos'un beklendiğini, tehlikeyi bertaraf etmek için alınan tedbirler için birçok birimde hassas davranılmadığını söyledi. "Öyle bir düzen kurmalıyız ki, Talat Aydemir'i mezardan çıkarıp ordunun başına getirseniz darbe yapamayacak durumda olması lazım" diyen Ala, şöyle devam etti: "Jandarma ve Sahil Güvenliği ayırıyoruz. Jandarmada ve Sahil Güvenlik'te generallerin terfisi ve tayinleri yine kararnameyle olacak, YAŞ'a girmeyecek. YAŞ, adı üstünde şura. Kanunlara bakarsanız normalde tavsiyede bulunur. Ama bizim sistemin kuruluşu itibariyle tepesinin üstünde duruyor sistem." Ala, emniyet mensuplarının ağır silahlar edinip edinmeyeceği yönündeki soruya, "Polis kendi kullanacağı kadar ağır silah edinecek. Bir şey olup da olmamış gibi davranmak bizim politikamız değil. Öyle bir düzenleme yapacaksınız ki güvenilmeyen insan bile bir şey yapamayacak" dedi. Daha öncesinde polislerin ağır silahlarının var olduğunu da dile getiren Ala, "Vardı daha önce, 28 Şubat'ta aldılar. Niye almışlar; sanki bu ülkede 12 Eylül olmamış, sanki 71, sanki 60 olmamış. Herkes artık sorunu kilimin altına itmeyi politika olmaktan çıkardı. Burada karşımıza aldığımız, her seferinde asker üniforması içerisine girebilen ya hain oluyor, ya teröristler oluyor böyle, ya başka niyetteki kimseler oluyor; bunların Türkiye'ye zarar vermesini önleyecek güç dengesini kuracaksınız" diye konuştu.
Milliyet

Ortak Payda Genişlemeli 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimi sonrası oluşan siyasal ortamın ve oluşan ortak paydanın genişlemesini diledi. Kılıçdaroğlu, dün CNN Türk televizyonunda katıldığı programda özetle şunları söyledi: "Anayasal sistemi değiştirmek, seçilen bir hükümeti darbe ile devre dışı bırakmak yasalarımıza göre suçtur, dolayısıyla bunların Silahlı Kuvvetler'de bulunması doğru değildir, ihraçları olağandır. Mini anayasada sadece yargı ile ilgili düzenlemeler olacak. Bugün siyasette bir uzlaşma, karşılıklı birbirimizi dinleme atmosferi ortaya çıkmış durumda. En büyük arzumuz bu atmosferin devam etmesi. İkinci büyük arzum, bir ortak payda elde ettik, bu ortak paydanın genişlemesi lazım. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yeniden inşa edilecekse kurucu değerlerine dönmek zorundadır. Askerin siyasete girmemesini isteyen en başta Mustafa Kemal Atatürk'tür. Orduyu hep siyasetin dışına çıkarmıştır. Bizim de bunu asla unutmamamız lazım. Asker kışlada güzeldir."
Vatan

'Türkiye 2. Kurtuluş Mücadelesinden Büyük Zaferle Çıktı' 
Yüksek Askeri Şura üyeleri, toplantı öncesi Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Yıldırım, Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından Şura üyeleriyle birlikte Anıtkabir merdivenlerinde fotoğraf çekildi. Başbakan Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'ni daima yüceltip istiklal ruhuna sadık kalarak ülkemizi istikbale emniyet ve güven içinde taşıma azmindeyiz. TSK da demokrasi ve milli iradeye bağlı olarak hizmet etmeye devam edecek. 15 Temmuz gecesi Türkiye, 2. kurtuluş mücadesinden zaferle çıkmıştır. Milletimiz iradesini hiçbir vesayet odağına teslim etmeyeceğini göstermiş, ülkesine ve demokrasine sahip çıkmıştır. Milyonlarca insanımız şahadete koşarken istiklal ruhunu koruduğunu bütün dünyaya ilan etmiştir. Devletimize, milletimize kast eden bütün terör örgütlerini bertaraf edeceğimiz muhakkaktır. 2016 YAŞ çalışmalarının ülkemize, milletimize ve TSK'ya hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum. Huzurunuzda bir kez daha ifade etmek isterim ki bu millet kıyamete kadar dimdik ayakta kalacaktır. Bu bayrak kanımızın son damlasına kadar göklerde dalgalanacak. Bu ezanlar, selalar semalarımızda sonsuza kadar yankılanacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun.
Vatan

DÜNYA 

Yunan Adalarında Firari Teyakkuzu 
Yunanistan'da, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hem Ege'de hem de Türk-Yunan kara sınırını oluşturan Meriç bölgesinde geçilen askeri teyakkuz durumu sürüyor. 16 Temmuz'da bir askeri helikopter ile 2'si binbaşı, 4'ü yüzbaşı, 2'si de başçavuş olmak üzere 8 Türk askerinin Yunanistan'ın Dedeağaç kentine kaçmasının ardından, firari başka darbecilerin de Ege adalarına geçmeye teşebbüs edebileceği endişesiyle Yunan güçleri, Ege ve Meriç'te 24 saat devriye geziyorlar. Güvenlik birimlerinde, olağanüstü durumlar için hazırlanan "Herkül" planı uygulamaya konuldu. Bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde, Leros, İstanköy (Kos) ve Rodos adalarına devriye uçuşları yapmaları için Apache tipi 6 helikopter gönderildi. Deniz Kuwetleri'ne ait Super Puma tipi 2 helikopter de İstanköy-Rodos- Sömbeki (Simi) arasında devriye uçuşları yapıyor. Ege'deki savaş gemilerinin de devriye alanlarını genişletildi. Sahil Güvenlik, silahlı kuwetler ve emniyet birimleri ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Özellikle darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oteline baskın düzenleyen 11 firari askerin Yunan adalarına geçebileceği endişesi söz konusu. Çarşamba günü, Bodrum'un karşısındaki İstanköy (Kos) ile Kilimli (Kalimnos) adaları arasında bulunan Pserimos adasında bir çobanın 'Türk askerleri gördüğü' ve bazı ada sakinlerinin de 'silah sesleri duyduklarına' ilişkin medyada yer alan iddialar üzerine, bir Yunan askeri helikopteri saatlerce adanın üzerinde uçtu. İddiaların gerçek olmadığı anlaşıldı. Geçen hafta da benzer iddialar nedeniyle Sömbeki (Simi) Adası'nda heyecanlı saatler yaşanmıştı.
Hürriyet

Darbe Girişimine Hiç Şaşırmadım 
ABD'de 5 yıldır Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarını araştıran yönetmen Mark Hall, FETÖ'nün Türkiye'deki darbe girişiminin kendisini hiç şaşırtmadığını söyledi. ABD'de FETÖ okullarıyla ilgili eğitim dünyasında ses getiren "Killing Ed" belgeselini yapan yönetmen Hall, "Fethullah Gülen ve yandaşlarının Türkiye'de şiddet içeren bir darbe denemesinde bulunması oldukça endişe verici bir durumdur. Filmim "Killing Ed" için 5 yıla yakın Gülen hareketini araştırdıktan sonra, hükümeti devirmeye kalkışmasından hiç şaşırmadım. ABD'de yıpratıcı ve yozlaştırıcı etkisi olmuştur" dedi. FETÖ'nün ABD'de birçok politikacı, gazeteci ve akademisyeni nüfuzu altına aldığını belirten Hall, "ABD'de her yıl 150 okulu yönetsin diye 500 milyon doların Fethullah Gülen'in takipçilerine verilmesi benim ilgimi çekmişti" diye konuştu. Amerikalı yetkililere seslenen Hall, "Şimdi soruyorum. Bizim vergiler Gülen tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen şiddet içeren askeri darbe girişiminde harcandı mı?" sorusunu yöneltti.
Türkiye

Mülteci Politikasından Geri Adım Atmadı 
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ülkedeki terör saldırılarının ardından Alman hükümetinin mültecilere yönelik açık kapı politikasından taviz vermeyeceğini söyledi. Ülkedeki güvenlik önlemlerinin artırılması için dokuz maddelik planı duyuran Merkel, sığınmacıların radikalleşmesine önlem olarak 'erken uyarı sistemi' oluşturulacağını duyurdu. Plan içinde, ülkede büyük terör saldırıları gerçekleşmesi durumunda Alman ordusunun ülke içinde de görev yapmasına zemin hazırlanıyor. Merkel, konuşmasında mültecilere yönelik açık kapı politikası konusunda slogan haline gelen 'Wir schaffen das' (Bunu başarırız) cümlesini tekrar etti. Merkel'in 'açık kapı' politikasının ardından 2015'te 1 milyondan fazla mülteci ülkeye giriş yapmıştı. Son 10 günde mülteci ve göçmen kökenlilerin düzenlediği terör ve şiddet eylemlerinin sayısının 4'ü bulması, Merkel'in politikasının özellikle aşırı sağcılar tarafından sertçe eleştirilmesiyle sonuçlanmıştı. Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde, dün polis radikal Selefi gruplara bağlı sekiz ev ve bir camiye baskın düzenledi. Şansölye konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi. Türkiye'nin hukuk devletinin araçlarıyla darbecilere karşı harekete geçmesinin doğal bir durum olduğunu söyleyen Merkel, darbe girişinin ardından 'ölçülülük' ilkesinin uygulanması gerektiğini söyledi.
Milliyet

Esad'dan Halep'te 'Af' Oyunu: 3 Ay Süre 
Halep'te 400 bin sivili kuşatma altında tutan Suriye rejiminin lideri Esad, ülkenin resmi haber ajansı SANA göre yine 'af' ilan etti. Esad, alınan bilgilere göre, Halep'ten geri çekilecek muhalifleri affedeceğini duyurdu. Yayımlanan kararnamede şu ifadeler yer aldı: "Adaletten saklanan silahlı firariler, kararnamenin yayınlanmasından itibaren 3 ay içinde teslim olup silahlarını ilgili adalet yetkililerine veya polise teslim etmeleri halinde sorumluluktan muaf tutulacaklardır". Daha önce de birçok defa af ilan ettiğini açıklayan Esad'ın bu tutumu özellikle uluslararası kamuoyunun önünde verdiği sözleri tutmadığından halktan rağbet görmüyor. Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün, yaklaşık bir aydır kuşatma altında bulunduğu için en temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Halep sakinlerinin kenti terk etmeleri için oluşturulacak 3 koridorun yanı sıra silah bırakmak isteyen 'isyancılar' için de 4. bir koridor oluşturulacağını söyledi.
Star

Ondan İyisini Bulamazsınız 
ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Parti'nin Philadelphia'daki kurultayında yaptığı konuşmada, partisinin başkan adayı Hillary Clinton'a tam destek verdi. Obama, "Ne ben, ne Bill (Clinton), ne de bir başkası Bugüne kadar hiçbir erkek ya da kadın, ABD Başkanı olmak için Hillary Clinton kadar ehil değildi" dedi. ABD'de, Clinton ile Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ı karşı karşıya getirecek başkanlık Seçimleri 8 Kasım'da yapılacak. Seçilecek başkan Ocak 2017'de göreve başlayacak. ABD'de Los Angeles Times gazetesinin yaptığı son ankete katılanların yüzde 47'si Donald Trump'a oy vereceğini belirtirken, Clinton'ın desteği yüzde 40.4'te kaldı.
Vatan

SPOR 

Osmanlıspor Ankara'da oynanan UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Estonya'nın Kalju takımını 1-0 yenerek rövanş için avantaj yakaladı. Tribünlerde dört büyük kulüp başta olmak üzere birçok Süper Lig ekibinin taraftarı temsilcimizi destekleyerek muhteşem bir tabloya imza attı. Baştan sona üstün oynayan temsilcimizde 5. dakikada Delarge'nin kafa şutu üst direkte patladı. 35'te Umar'ın gelişine yaptığı vuruşta, meşin yuvarlak bir kere daha üst direğin içine çarparak oyun alanına geri döndü. Sonraki dakikalarda yine Umar'ın iki tehlikeli vuruşu rakip ekibin yüreğini hoplattı. İlk yarı golsüz bitti. 62'de Numan kule gibi yükseldi, kafa vuruşu az farkla aut oldu. 74. dakikada Delarge'nin pasıyla ceza sahasına giren Pinto, şık hareketlerle iki kişiyi oyundan düşürdükten sonra vurdu, meşin yuvarlak sol direğe çarparak ağlarla buluştu: 1-0. 88'de Igor'un yaptığı kafa vuruşunda meşin yuvarlak üst direkten döndü, bu defa şans yanımızdaydı. Karşılaşmanın rövanşı 4 Ağustos Perşembe günü Estonya'da oynanacak.
Türkiye

Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek A Milli Kadın Basketbol Takımı son hazırlıklarını yaptı. Dün Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki çalışmada başantrenör Ekrem Memnun ve oyuncular sorularımızı cevapladı. Rio'da kendilerini güçlü rakiplerin beklediğini belirten Ekrem Memnun, "Zorlu maçlar yapacağız ama baktığımızda daha önce yendiğimiz takımlarla karşılaşacağız. İlk hedefimiz gruptan çıkmak. Sonuç ne olur kestirmek zor ama en azından sonuna kadar savaşacağız, bundan eminim" dedi. Takımın yıldız ismi Işıl Alben ise basketbolu bırakacağını açıklayan Nevriye Yılmaz hakkında, "Kendisi bizim için çok önemli bir oyuncu. Umarım fikrini değiştirir" dedi. A Grubu'nda Fransa, Avustralya, Japonya, Belarus ve Brezilya ile mücadele edecek olan milliler bu sabah saatlerinde Rio'ya hareket edecek.
Türkiye

Türk Olimpiyat Takımı Rio için geri sayıma devam ederken, Türkiye'nin kalbi 105 sporcu ile birlikte atıyor. Ülkemizin bu yıl olimpiyatlara katılımda göstermiş olduğu başarı ve özellikle kafilede yer alan genç ve gelecek vadeden sporcuların çokluğu, ilerleyen yıllarda dev organizasyondaki başarı grafiğimizin yükselmeye devam edeceğinin göstergesi oluyor. 2000 Sydney Olimpiyatları ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda 10 branşta ve son olarak 2012 Londra Olimpiyatları'nda 16 branşta mücadele eden Türkiye, olimpiyatlardaki başarı alanını gittikçe genişletiyor. Kafilemiz 2016 Rio Olimpiyatları'nda 28 branşta madalya arayacak. Turkcell'in de 2016 Rio Olimpiyatları'nda destek verdiği sporcular büyük bir başarıya imza atarak 21 branşta birden mücadele etmeye hazırlanıyor. Ülkemiz güreş ve halter gibi branşların yanı sıra, ilk kez katılacağı tenis, modern pentatlon, kano ve kürek gibi yeni branşlarda da kürsüye çıkmak için mücadele verecek. Rio Olimpiyatları, Türkiye adına pek çok gurur verici gelişmeye de ev sahipliği yapacak. 17 yaşındaki Tutya Yılmaz, olimpiyatlardaki en genç jimnastikçimiz olacak. Kafiledeki en genç isim ise 17 yaşındaki milli okçu Mete Gazoz. Bu gelişmelerin yanı sıra, jimnastik branşında 108 yıl sonra ilk kez Türkiye adına bir erkek sporcunun katılacak olması dikkat çekiyor. Türkiye'nin bu sene olimpiyatlara katılımda gösterdiği bu gurur verici tablo, sporun her alanında başarılarımızın artmaya devam edeceğinin ve umut dolu yarınların müjdecisi oluyor.
Milliyet

Medipol Başakşehir, UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Hırvatistan ekibi Rijeka ile yenişemedi: 0-0. Maça tutuk başlayan Başakşehir, 15. dakikadan sonra toparlandı, Mehmet Batdal ve Doka ile gole yaklaştı. 26. dakikada Doka'nın soldan kullandığı kornerde top ön direkten döndü.İlk devre golsüz kapandı.70'te Visca sağ kanatta iki oyuncuyu geçip ceza yayı üzerinden şutunu çekti, top yandan auta çıktı. 90+2'de kaleci ile karşı karşıya kalan Cengiz, kaleci Prskalo'yu geçemedi. Rövanş maçı 4 Ağustos Perşembe günü Hırvatistan'da oynanacak. Başakşehir'in hocası Abdullah Avcı, "Rakibin ne kadar avantajı varsa bizim de o kadar avantajımız var" dedi ve 1997 doğumlu Cengiz Ünder'in ilerde çok iyi işler yapacağını ifade etti.
Star

Siyah-Beyazlılar, Antalyaspor'un golcü futbolcusu Samuel Eto'o ile her konuda anlaştı. Mario Gomez'in yerini Kamerunlu yıldız ile doldurmak isteyen Beşiktaş öncelikle ünlü futbolcuyla anlaştı. Transferin tamamen bitirilip imza aşamasına geçilmesi için Beşiktaş ile Antalyaspor'un ünlü golcünün bonservisinde anlaşması gerekiyor. İki kulübün bu konuda uzlaşma sağlaması halinde bir kaç gün içinde transfer resmileşecek. Kamerunlu oyuncunun Antalyaspor'un Bolu kampından ayrıldığı öğrenildi. Eto'o'ya şu anda Antalyaspor'dan kazandığı 3,5 milyon euroluk teklifin aynısının yapıldığı ve herhangi bir sorun olmadığı kaydedildi. Sızan haberlere göre, Antalyaspor'un, değerinde satmaya sıcak baktığı Eto'o için Kartal, Mustafa Pektemek ve stoper Milosevic'in yanı sıra 1 milyon euroyu da gözden çıkardı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme