30 Temmuz 2016 Cumartesi

30.07.2016 Genel Gündem30.07.2016 Cumartesi

GÜNDEM

17 Gazeteci Tutuklandı 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen '15 Temmuz darbeye teşebbüs' soruşturması kapsamında gözaltına alınan 21 gazeteci dün sabah, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "Örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamalarıyla 5 savcı tarafından 6 saat sorgulanan gazeteciler, Nöbetçi 5'inci Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Cuma Ulus, Haşim Söylemez, Emre Soncan, Seyit Kılıç, Cihan Acar, Hüseyin Aydın, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Hanım Büşra Erdal, Ufuk Şanlı, Ali Akkuş, Abdullah Kılıç, Yakup Çetin, Mustafa Erkan Acar ve Habip Güler tutuklandı. Hürriyet gazetesi muhabiri Arda Akın ve Yakup Sağlam adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Bülent Mumay ile FOX TV Haber Müdürü Mehmet Gündem serbest kaldı. Kapatılan Zaman gazetesine yönelik operasyonda gözaltına alınan şair ve yazar Hilmi Yavuz (80) ise emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Hürriyet


Sanatçılar Nöbette 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki amacıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde devam eden demokrasi nöbetine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile sanat ve spor dünyasından çok sayıda ünlü de destek verdi. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından halkın demokrasi nöbeti, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde de devam ediyor. Önceki geceki demokrasi nöbeti, sabah saatlerine kadar sürdü. Külliye önünde düzenlenen, "Demokrasi Şöleni"nde, nöbet tutan vatandaşları selamlayan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, "FETÖ üyeleri 15 Temmuz gecesi, şanlı ordumuzun üniformalarını kullanarak, millete, milli iradeye karşı, seçilmiş hükümete, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza karşı bir darbe girişiminde bulundu" dedi. Türkiyem'i söylediler Cengiz Kurtoğlu, Mustafa Ceceli, Linet, Kutsi, Sinan Akçıl, Nihat Doğan, Alişan, Doğuş, İntizar, Ümit Sayın, Yaşar İpek, Davut Güloğlu, Berdan Mardini, Serkan Kaya, Uğur Arslan, Ahmet Koç, İsmail Özkan, Sefa Doğanay, Erdem Kınay, Ahmet Selçuk İlkan, Erkan Koç, Gezegen Mehmet, Vatan Şaşmaz, Ece Erken, Mehmet Ercan, Mehmet Gönülaçan, Tanju Çolak, Güvenç Kurtar, İsmail Filiz, Hopdedik Ayhan, Afrikalı Ali, Adem Metan, Uğur Bozdağ ve Ersin Düzen'in aralarında bulunduğu, sanat ve spor dünyasından dizi oyuncularına kadar çok sayıda ünlü, halkı selamladı. Sanatçılar ve protokol üyeleri, Alişan öncülüğünde "Türkiyem" şarkısını seslendirdi. Linet de, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını okudu. Daha sonra sanatçılar, ellerinde Türk bayraklarıyla platforma çıkarak, demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara FETÖ'nün darbe girişimine karşı birlik ve beraberlik mesajı verdi. Programda, darbe girişiminde şehit edilenler, isimleri tek tek okunarak, "burada" yanıtıyla anıldı. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Kızılay Meydanı'nda vatandaşlar tarafından başlatılan, "demokrasi nöbeti" de devam ediyor.
Milliyet

Çukurca'da Hain Saldırı: Beş Şehit 
Hakkari-Çukurca'da Doğanlı bölgesinde yol kontrolü yapan askerlere, PKK'lı teröristler uzun namlulu silahlarla saldırdı, beş asker şehit oldu, sekiz asker de yaralandı. Hakkari - Çukurca karayolu Doğanlı bölgesinde dün saat 19.00 sıralarında yol kontrolü yapan askerlere PKK'lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Açılan ilk ateşte, ilk belirlemelere göre beş asker şehit oldu, sekiz asker de yaralandı. Çatışmanın ardından bölgeye karadan takviye birlikleriyle çok sayıda ambulans, havadan da kobra helikopterler sevk edildi. Yaralı askerler, ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. G.Kurmay Başkanlığı irtibat kesilen bir askerin arandığını açıkladı. Doğanlı ve Sine bölgelerinde çatışmaların yer yer devam ettiği belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 129,7289-129,8368 
ABD Doları 2,9872-2,9888/Euro 3,3400-3,3424/İngiliz Sterlini 3,9524-3,9569

Zeybekci: Dünya Devleri Türkiye'yi Anlatacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün CNN Türk canlı yayınında 8-10 Ağustos gibi dünya genelinde bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını hatırlatarak, "Dostlarımız bizi anlatacak. Türkiye'de yatırımları olan uluslararası kuruluşların CEO'larının o ülkelerde Türkiye'deki fırsatları, dostluklarını, yaşadıkları olumlu gelişmeleri anlatan bir kampanya olacak" dedi. Yabancı ülkelerden gazetecileri, televizyoncuları Türkiye'ye çağıracaklarını da anlatan Zeybekci, "Türkiye'yi yerinde görün, kendiniz bakın, inceleyin, araştırın, sorun diyeceğiz, Türk demokrasi devrimini anlatacağız. Bu bir Fransız Devrimi kadar önemli, bu, Türk sivil demokrasi devrimi diye tarihe geçecek bir dönüm noktası olacak, bunu anlatacağız." değerlendirmesinde bulundu. Türk-Rus ortak fonu kurulmasının da gündemde olduğunu söyleyen Zeybekci bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi kapsamında, her iki ülkenin birbirine getirdiği kısıtlamaların tamamından vazgeçmek üzere ittifak halinde olduğunu söyleyen Zeybekci, "Rusya ile ilişkiler 9 Ağustos'ta (Erdoğan-Putin buluşması) 24 Kasım öncesine göre daha iyi olacak" dedi. Bugün açıklanan dış ticaret verileri ile ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Zeybekci, ihracatta toparlanma başladığını belirterek, bunun yılın geri kalanında çok daha yoğun yaşanacağını ifade etti. Dış ticaret açığı haziranda yüzde 5 artışla 6.56 milyar dolar olurken, ihracat aynı ay yüzde 8.1 artarak 12.92 milyar dolar olarak gerçekleşti
Hürriyet

15 Temmuz Şehitlerine Tazminat, Gaziye Maaş 
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan açıklamayla 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle şehit olanların yakınlarına tazminat ve gazilere aylık bağlanacağı duyuruldu. SGK'dan Sivil Demokrasi Şehit ve Gazilerine aylık bağlanmasına ilişkin olarak 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenleme hakkında yapılan açıklamada, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle malul (gazi) olan veya hayatını kaybeden (şehit) sivillerin, kendileri veya hak sahiplerinin haklardan yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanma başvurusunda bulunmaları gerektiğinin altı çizildi. Hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacağının ifade edildiği açıklamada, "Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacaktır. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 TL olacaktır. Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecektir. Nakdi Tazminat Ödemesi; vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 TL, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 TL, diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66 bin 447 TL ila 22 bin 149 TL arasında, yaralananlara da 17 bin 719 TL'yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecektir" denildi. Kamu personeli olanlardan hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyeleri ödeneceğinin belirtildiği açıklamada, diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150.613 TL, diğer malullere ise 101.885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödeneceği ifade edildi.
Türkiye

8 Bin Şirket Mercek Altında 
Darbe girişiminin ardından her alanda 'FETÖ temizliği' başlatan hükümet, örgütün finans kaynaklarını kurutmak için de düğmeye bastı. Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen çalışma kapsamında FETÖ ile bağı olduğundan şüphe edilen 7-8 bin şirket incelemeye alındı. Yapılan çalışmada özellikle 17-25 Aralık operasyonlarına rağmen bu örgüte destek vermeye devam edenler üzerinde yoğunlaşılacak. Bu şirketlerin, birçoğunun dolaylı olarak örgüte para aktardığının tespit edildiğini dile getiren hükümet kaynakları, "Ciddi bir miktarda mal varlıkları var. 17-25 Aralık olayından sonra bunlar mal varlıklarını yurt dışına da kaçırmış olabilirler. Henüz bunlar tam olarak tespit edilmedi. Yapılan çalışmada 7-8 bin şirketin FETÖ ile bağı olduğu tespit edildi. Bu şirketlerin bir kısmı örgüte ya doğrudan para aktarmış ya da dolaylı destek vermiş. Örneğin, örgütün kiralamalarını yapmış. Direk şirket sahibi olunmazsa da başka yollarla bu örgüte destek vermiş, okullarını yapmış, başka şeylerini finanse etmiş. Bu şirketlerle ilgili büyük bir tarama başlatıldı. Didik didik her türlü faaliyetleri, girdileri çıktıları araştırılıyor. Çalışma sonucunda bu şirketlerin büyük bölümünün kapatılması gündeme gelebilir. El koyma, kayyum atanması ve mali açıdan cezalandırılmaları da gündemde" dedi. FETÖ ile bağı olan kamu çalışanlarının tespiti için de hassas bir çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda MİT ve Emniyet'ten gelen raporlar, 17-25 Aralık'tan sonrasında bu kişilerden FETÖ ile bağı olan bankaya para yatırıp yatırmadıkları, örgüte yakın derneklere bağış yapıp yapmadıkları, çocuklarını hâlâ FETÖ'nün okullarına gönderip göndermedikleri, 17-25 Aralık operasyonları sırasında adliyeler önünde başlatılan eylemlere kendileri katılmasa bile yakınlarının katılıp katılmadıkları araştırılıyor. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, kamuda işe işe girişlerde referans olanlarla ilgili de geniş çaplı inceleme yapılacak. Yeni mağduriyetlerin oluşmaması ve 'kurunun yanında yaşın da yanmaması' için çok dikkatli hareket edildiğini belirten hükümet kaynakları, "Özellikle düz memur seviyesinde olup da doğrudan FETÖ ile bağı yoksa kamudan atılmaları söz konusu olmayabilir. Ama bunlarla ilgili birtakım yaptırımlar gündeme gelecek. Örneğin, memuriyetteki derece ya da kademe ilerlemesi yapılmayabilir. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilenler üst yönetici kadrolarına da atanamayacaklar" değerlendirmesi yaptı.
Türkiye

Şirketlerin 3'te 2'si Prim Ödememiş 
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen, varlık barışının da içinde yer aldığı "Bazı Alacakların Tahsili Hakkındaki Kanun Teklifi" kapsamında, gelir testi yaptırmamış toplam 5 milyon 950 bin 394 kişiye ceza ve faizleri silinerek 12 ay taksitli ödeme imkanı getirildi. Bu kişilerden 10 milyar 35 milyon TL alacak bulunuyor. Komisyonda konuşan SGK Sigorta Primleri Genel Müdür Yardımcısı Özge Songül ise SSK prim payını ödemeyen şirketlere ilişkin acı tabloyu ortaya koydu. Songül, 1 milyon 750 şirketten 1 milyon 250 bininin yani üçte ikisinin SSK prim borçlarını ödemediğini açıkladı. Songül, "Toplam alacağımız 67 milyar. Bunun 17.6 milyarı da gecikme cezası olmak üzere 85.3 milyar alacağımız söz konusu" dedi. Songül, SSK prim borçluları bakımında Bağ-Kur'dan 8 milyar lira anapara borcu, 1.4 milyar lira da gecikme faizi alacağı bulunduğunu ifade etti. İdari para cezası miktarının da 1.8 milyar lira olduğunu dile getirdi. Songül, Türkiye'de 1 milyon 250 bin şirket sahibi işverenin SSK prim payını ödemediğini açıkladı. Songül'ün verdiği bilgiye göre genel sağlık sigortası yaptırmamış 5 milyon 950 bin 394 kişiye yeniden yaptırma imkanı da getiriliyor. Bu kişilere prim borçlarını taksitlendirme fırsatı verilen düzenlemede, gelir testine girmek istemeyenlerin borçlarının faiz ve gecikme cezası silinerek ana parasını 12 ay taksitle ya da peşin olarak ödeme imkanı sunuluyor. Bu kişilerden 10 milyar 35 milyon lira alacak bulunuyor. Önerge ile Maliye, Gümrük bakanlıklarının ve SSK'nın tahsil dairelerinde olan 50 liranın altındaki tutarların tahsilinden de vazgeçiliyor. Maliye'nin vazgeçtiği tutarın toplam 937 milyon lira olduğu belirtiliyor.
Milliyet

'Ekonomi Yeniden Yükselişe Geçiyor' 
Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu kadar kuvvetli bir darbe teşebbüsü olmasına rağmen Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi minimaldir, marjinaldir ve çok şükür 22 Temmuz'dan itibaren de bu grafikler yukarıya doğru yükselemeye başlamıştır. Bu da Türkiye ekonomisinin yapısal olarak güçlü olduğunun göstergesidir" dedi. JW Marriott Otel'de düzenlenen ekonomi diplomasisi Toplantısı'nda konuşan Kurtulmuş "Şimdi önümüze daha çok algı operasyonları ve özellikle Batı'da oluşturdukları algı operasyonlarıyla Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar" diye konuştu. Bundan sonrasının Türkiye için önemli olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, gerçekten herkesin mili duygularla, vatanseverlik duygularıyla, nerede bulunuluyorsa, hangi imkan varsa, Türkiye'nin daha güçlü hale gelebilmesi için eldeki bütün imkanlarını seferber etmesi gerektiğini vurguladı. Bir olağanüstü halin (OHAL) yaşandığını anımsatan Kurtulmuş, ancak bu OHAL'in millete karşı değil, devlete, devletin içerisindeki hainlere karşı bir OHAL olduğuna dikkati çekti. Kurtulmuş iş dünyası örgütlerine de teşekkür ederek "Başta DEİK, TOBB olmak üzere ekonomiyle ilgili kurumlarımızın ilk günden itibaren çıkarak darbeye karşı durması takdire şayandır" dedi.
Star

Borcunu Kapatana Yüzde 20 İndirim 
Konut edinmeyi kolaylaştırmak ve inşaat sektörüne ivme kazandırmak üzere bir biri ardına kampanyalara imza atan Emlak Konut GYO, önceki gün açıkladığı 'TÜ- FE'li Satış Kampanyası'nın ardından şimdi de 'İndirimli Satış Kampanyası'nı hayata geçiriyor. 1 Ağustos-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak yeni kampanyaya göre, Emlak Konut GYO'dan daha önce ev alanlara borçlarını peşin kapatmaları halinde yüzde 20 indirim sağlanacak. Ülke olarak tarihi bir dönemden geçildiğini ve bu süreçten birlik, beraberlik içinde daha da büyüyerek çıkılacağını söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum "15 Temmuz gecesi ve sonrası büyük bir demokrasi mücadelesi veren milletimiz her şeyin en iyisini hakediyor dedik. Biz de bu millet için üzerimize düşen, yapılması gereken her ne varsa yapacağımızın sözünü verdik. Bu bilinç ve sorumlulukla önce kolay konut edinmeyi amaçlayan ve sektöre ciddi ivme kazandıracak olan 'TÜFE'li Satış Kampanyası'na start verdik. Bu kampanya, yüzde 20 peşin, 0.70 faizle ve 120 aya kadar vadeli konut edinmenin yolunu açıyor" diye konuştu.
Star

Turizmde 3.6 Milyar Dolar'lık Kayıp 
Turizm gelirleri, artan terör olaylarının yarattığı güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısındaki sert düşüşle, yılın ikinci çeyreğinde 2015'in aynı dönemine göre yüzde 35.6 azalarak 4.98 milyar dolara geriledi. Böylelikle 1999'dan bu yana kaydedilen sert düşüş gerçekleşti. 2015 yılının ilk yarısında 12.6 milyar dolar olan turizm gelirleri bu yılın ilk yarısında 9 milyar dolara geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, turizm gelirinin yüzde 77.1'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22.9'u yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edildi. İkinci çeyrekte yapılan harcamaların 4 milyar 73 milyon dolarını kişisel harcamalar, 908 milyon 315 bin dolarını paket tur harcamaları oluşturdu. Ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 665 dolar oldu. İkinci çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 602 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması 973 dolar olarak gerçekleşti. Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri de geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.1 azalışla 1 milyar 509 milyon dolara geriledi. Bunun 1 milyar 170 milyon doları kişisel, 338 milyon 920 bin doları paket tur harcamalarından oluştu. Söz konusu çeyrekte, yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.3 azalarak, 2 milyon 35 bin 818 kişi oldu. Yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı da yüzde 27.9 azalışla 10.74 milyon kişiye indi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Haddinizi Bilin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile beraberindeki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Erdoğan, görüşmenin ardından resmi programında bulunmamasına rağmen cuma namazını kılmak üzere darbe girişiminde bombalanan ve 50 polisin şehit olduğu Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekât Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti. Cuma namazını Şehitler Camisi'nde kılan Erdoğan, ardından bombalanan Polis Özel Harekât Daire Başkanlığı'ndaki bölüme geçti. Erdoğan'a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile YAŞ üyeleri de eşlik etti. Erdoğan, buradaki konuşmasında özetle şu mesajları verdi: "Bu hainler geldiler, özel harekâtımızı bombalamak suretiyle 50 kardeşimizin şehit olmasına vesile oldular. Ama onlar ihanetleriyle anılacak, şehitlerimiz hiç unutulmayacak. Onlar bu vatanı, vatan yapanlar olarak anılacak. İşte bir tanesi ne yazık ki Amerika'da aynı zamanda önemli bir makamda olan general veya amiral kalkıyor, 'İrtibat halinde, görüşme halinde olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanların olduğunu görüyorum, duyuyorum' diyor. İnsan biraz sıkılır, bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin, kendini bileceksin. Sen benim ülkemde yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp, bu darbe girişimini püskürten bu devlete teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende. Darbeciyi senin ülkende zaten besliyorsunuz. Benim milletimi asla inandıramazsınız. Milletim şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor. Bu tür açıklamalar, bu işin arkasında kimlerin olduğunu, üst aklın kimler olduğunu da gayet iyi biliyor. Bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye, bu oyunlara gelmeyecek. Şu gördüğümüz binayla, bu yaptıkları tahribatla bunlar bizim sakalımızı kestiler. Unutmayın kesilen sakal çok daha gür biter. İnşallah bunun yerinde çok daha muhteşem, çok daha güzel bir eseri en kısa zamanda burada proje bitmiş vaziyette, inşa edeceğiz. Nerede, nasıl bu ömrümüzü noktalayacağımıza dair elimizde bir belge var mı? Kimisi trafik kazasında gidiyor, kimisi ayağı bir taşa takılıyor gidiyor. Kimisi bakıyorsunuz kalp krizinden gidiyor. Ama kimileri de bu kutlu yolda şehit oluyor, şehadet şerbetini içiyor. Askeriyle, polisiyle, köy korucularıyla, milletimin o tankların önüne yatmak suretiyle şehit olan 7'den 70'e, genciyle, kadınıyla, erkeğiyle, o kutlu mücadeleyi veren milletimi kutluyorum."
Hürriyet

Akıncı Kapanacak 
Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi sırasında Ankara'da savaş uçaklarının kalktığı Akıncı Üssü'nün kapatılacağını belirterek, "Hainlerin yuvalandığı o Akıncı Üssü kapatılacaktır. Dahası şehitlerimizin anısının yaşatılacağı bir yer haline getirilecek" dedi. Darbe kalkışması sırasında 9 kişinin hayatını kaybettiği Kazan'da cuma namazı kılan Yıldırım, cami çıkışında özetle şunları söyledi: "Milletin parasıyla alınan o tanklar, o uçaklardan, helikopterlerden bombaları atanları acımasızca sizin üzerinize atanların hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bu darbenin sorumlusu Amerika'daki o terörist başını imana getireceğiz. O gün onlar tankları, uçakları, helikopterleri insanlarımın üzerine salarken, bombaları atarken bütün sokaklardaki insanları tararken zannettiler ki tankın gücü darbeyi sağlayacak. Ama tankın gücü hakkın gücünü, halkın gücünü yenememiştir. Cuntacılar, contayı yaktılar, cuntacılar nalları diktiler. Kim olursa olsun, bu millete ayar vermeye çalışanlar ölümden ölüm beğensinler. Ankara'da ve İstanbul'da tankların çıkarıldığı, helikopterlerin kaldırıldığı bütün kışlaları kapatıyoruz." Başbakan Yıldırım, darbe girişimi sırasında yaralanan ve tedavileri Kazan Hamdi Eriş Hastanesi'nde devam eden vatandaşları ziyaret etti. Yıldırım, hastane çıkışı ise şunları söyledi: "Sadece Akıncı üssünü kapatacağız. Diğerleriyle ilgili bir şey söylemedim. Onu düzelttim. Ama şehrin içinde tankların bulunduğu yerleri de kapatacağız. Onları da şehrin dışına alacağız. Hasdal var, Kara Havacılık Okulu var, bunların hepsi kapatılacak."
Hürriyet

Meclis'e Bağlansın 
CHP kurmayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün TBMM Başkanlık Divanı üyelerine ifade ettiği, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması önerisini Milliyet'e değerlendirdi. Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Cumhurbaşkanı'nın bu yaklaşımı adeta darbeden fırsat çıkarmaya yönelik bir adım. Millet, canıyla darbeyle uğraşırken, o fiili başkanlık durumunu nasıl örerim diye hesap yapıyor. Eğer gerçek bir öneri yapılacaksa Genelkurmay'ın hükümete değil Meclis'e bağlı çalışmasını önermek doğru olandır. Erdoğan darbeden korkuyorsa, darbecileri kendine değil, Meclis denetimine tabi tutsun. Bugüne gelen bütün atamaların altında imzası var. Kendi imzasıyla terfi ettirdiği generaller bugün darbeci çıktı. Hâlâ bırakın ben yapayım demesin" dedi. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Cumhurbaşkanı düşüncesini söylüyor. Bizce uygun değil. Şu anda Genelkurmay Başkanı, başbakana bağlı. Başbakanlık askeri bir makam değil ki sivil bir makam. Başbakanlık'a bağlıyken verilmeyen istihbaratın Cumhurbaşkanlığı'na bağlıyken verileceğinin garantisi yok ki. Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması yönünde düşünceler var. Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması konusunu doğru bulmuyoruz" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Cumhurbaşkanı'na, Genelkurmay ve MİT'in bağlanması doğru değildir. Parlamenter demokrasinin tüm kurallarıyla işletilmesinden yanayız. Bu adımı doğru bulmuyoruz" ifadesini kullandı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de, "Böyle bir önerinin gündeme gelmesini ve tartışılmasını biz uygun bulmuyoruz. Cumhurbaşkanı'nın başkomutanlık görevi, temsili bir görevdir. Organların, kurumların nereye bağlı olduğu anayasa ve yasalarda bellidir. Böyle bir önerinin şu anda gündeme getirilmesi ve tartışılması uygun değildir. Türkiye'nin şu anda olağan, normal düzene geçme ihtiyacı vardır" diye konuştu.
Milliyet

Hakaret Davalarını Geri Çekiyorum 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen şehitleri anma programında konuştu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları; 15 Temmuz gecesi 170'i sivil, 62'si polis 5'i de polis olmak üzere 237 şehit verdik, yaralı sayımız 2191. Hemen şuracıkta, önce jandarma ile Külliye arasındaki kavşağı, düşünebiliyor musunuz, uçakla bombaladılar. Yetmedi, hemen arkasından tam camimizin önünde, orayı bombaladılar ve orada 5 şehit verdik. Bunu ancak kafir yapar. Bunu, 'Ben Müslüman'ım, ben Türk'üm' diyen birisi yapabilir mi? Bunların bu millet ile alakası yok. Şehitler Tepesi boş kalmadı, kalmıyor. 237 şehidin adını anıtlaştıracağız. Şehit yakınlarımıza Terörle Mücadele Kanunu'ndaki tüm hakları aynen tanıyoruz. Ülkesi ve milleti için canını ortaya koyan bu kardeşlerimizin emanetlerine sahip çıkmak namus borcumuzdur. Devletin sağlayacağı imkanların yanında milletimiz de kampanyalar yapıyor. Şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'mız biliyorsunuz kampanyasını başlattı. Bunlar benim asker ve polisimin içine nasıl sızmış. 9 nasihat birden verenler aklını kendine saklasın. Ne AB'den ne Batı'dan buraya taziye için gelen yok. Bir terör eyleminde 5-10 kişi öldüğü zaman dünyayı ayağa kaldırıyorsunuz. Burada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi, demokratik parlamenter sisteme sahip çıkmış, yüzde 52 ile seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var, bunlara karşı bir darbe yapılıyor, siz bu hükümetin yanında yer alacağınıza, darbecilerin yanında yer alıyorsunuz.
Vatan

DÜNYA 

'Gülencilerin Yer Aldığına Dair Açıklama İnandırıcı' 
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Türk halkının sokaklara çıkarak 15 Temmuz darbe girişimini önlemesini ve ardından tüm siyasi partilerin biraraya gelerek sivil iradeye sahip çıkmasını, "Türk demokrasisi rüştünü ispat etmiştir" sözleriyle değerlendirdi. "Hükümetin bu darbe girişiminde Gülencilerin yer aldığına ilişkin açıklamalarını kabul etmekte bir zorluk yaşamıyorum" diyen Moore, Gülen örgütünün İngiltere'deki faaliyetleri konusunda delile dayalı bilgilerin sağlanması durumunda tereddüt etmeden işbirliği yapacaklarını kaydetti. Richard Moore, Hürriyet'in sorularını şöyle yanıtladı: Kırılma noktası sizce neydi o gece? Bende o gece büyük etki bırakan olay -ki bütün gecenin kilit anıydı- Cumhurbaşkanı'nın iPhone aracılığıyla CNN Türk ile o röportajı gerçekleştirebilmesiydi. Dönüm noktası buydu. Sonradan yaşanan gelişmeler de dönüm noktasının bu röportaj olduğunu gösterdi. Çünkü darbe girişimi, Cumhurbaşkanı'nın çağrısı üzerine insanların sokaklara çıkmasıyla sona erdi. Benim için bu Türk demokrasisinin rüştünü ispat ettiğinin göstergesiydi. Aynı zamanda dört partinin darbe girişimini kınamak için bir araya gelmesi de Türk demokrasisi adına önemli bir şey söyledi. Ve tabii cesaretle sokağa çıkan, birçok can kaybı veren halk. Bütün bunlar son yıllarda kutuplaşma, hükümet - muhalefet arasındaki ciddi tartışma ve çeşitli zorluklar yaşayan bu ülkenin belli bir olgunluk düzeyine ulaştığını gösteriyor. Bence bu olaydan çıkan en büyük umut kaynağı da bu. Hükümet Fetullah Gülen grubunu işaret etti. Ne düşünüyorsunuz? Yasal süreç ilerledikçe daha kesin görüp, daha iyi anlayacağız. Hükümetin bu darbe girişiminde Gülencilerin yer aldığına ilişkin açıklamalarını kabul etmekte bir zorluk yaşamıyorum. Şu ana kadar ortaya çıkan deliller, tutuklu bazı askerlerin ifadeleri, Genelkurmay Başkanı'nın Fetullah Gülen'le konuşturulmak istenmesi Ayrıntılı bir şekilde bakıldığında bana bayağı inandırıcı bir durum gibi görünüyor. Tabii ki gelecek haftalarda daha çok delil çıkacaktır o yüzden şimdiden bir yargıya varmak istemem. Hükümetin artan sayıda tasfiyeye gitmesi, gözaltı sürelerini uzatması, gazetecileri gözaltına almasından kaygı duyuyor musunuz? Tabii, herhangi bir kişiye karşı bir işlem yapıldığında bunun orantılı ve hukuk kuralları içinde olması gerekir. Türkiye, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Bu konularda, hükümet, eğilimlerinin bu doğrultuda olduğu konusunda güvenceler verdi. Geçmiş aylar ve yıllarda Türkiye'de kötüleşen ifade özgürlüğü konusunda kaygılarımızı ilettik. Bu kaygılarımız duruyor. Umuyorum savcılar, bu süreci ileri taşırken darbeye karışmamış veya devlet içine yıkıcı güç olarak sızmamış insanların bir an önce normal hayatlarına dönmelerini sağlar. Gülen hareketinin İngiltere'deki yapıları ve faaliyetleri hakkında Türkiye'den bir başvuru geldi mi? Tavrınız ne olacak? Tabii ki Türkiye'den gelecek herhangi bir girişimi ciddiyetle ele alacağız. Henüz bir şey gelmiş değil ama geleceğinden eminim. Bu konuda açık belirtiler var. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başsağlığı dileklerimi iletmek için gittiğimde Sayın Genel Müdür, Londra'daki Gülencilerin durumunu dikkatime getirdi. Ben de kendisine bu konuyu ciddiyetle ele alacağımızı ilettim. Eğer Türkiye, Gülen hareketiyle ilintili kuruluşların yasadışı faaliyetlerde bulundukları, demokratik kurumları yıkmaya dönük girişimler yaptıklarının ortaya çıkarılması konusunda bizimle çalışırsa o zaman tabii ki tereddütsüz işbirliği yaparız.
Hürriyet

Muhalifler, Milan Füzesiyle Esad'ın Tankını İmha Etti 
Suriye'de Hama'nın güneyindeki Madajim bölgesinde Beşar Esad güçleriyle çatışan muhalifler, rejime ait bir T-72 tankını ilk defa Milan tanksavar füzesiyle vurdu. Muhalif kuvvetler, yine Milan füzesiyle Suriye ordusuna ait bir kontrol noktasını da havaya uçurdu. Askeri kaynaklar, muhaliflerin 5 yılı aşan iç savaşta ilk defa bu güçlü silahı kullandığına dikkat çekti. Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin yeni turu için ağustos ayının sonunu işaret etmesi muhaliflerin Halep konusundaki endişelerini artırdı. Üçüncü tur görüşmeler için yaklaşık bir ay sonrasının belirlenmesini sorgulayan bazı muhalifler, rejim güçlerinin abluka altındaki Halep'i görüşmeler başlamadan ele geçirmesinden endişe ediyor. Bazıları ise bu sürede Halep düşmese bile kuşatmanın uzaması halinde yaşanacak insani krize dikkati çekiy
Türkiye

Adaylığı Kabul Eden Clinton: Seçim Hesaplaşma Anı Olacak 
ABD'nin Philadelphia kentinde gerçekleştirilen kongrede Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kabul eden Hillary Clinton, konuşmasında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'a yüklendi. Ülkenin önemli güçler tarafından ayrıştırılmaya çalışıldığını belirten Clinton, başkanlık seçimlerinin 'hesaplaşma anı' olacağını ifade etti. Clinton, Donald Trump'ın ABD Başkanı olmak için yeterli karakteri ve tecrübesi olmadığını iddia etti. Trump'ın geçen hafta başkan adaylığı sırasında yaptığı konuşmada kullandığı "Ben düzeltebilirim" sözünü hedef alan Clinton, "Birçoğumuz, 'Ben tek başıma bu işi yapabilirim' diyen bir kişiye inanmayız. Biz ancak birlikte olarak bir meseleyi düzeltebiliriz" dedi. Clinton, Trump'ın kampanyasında sıkça kullandığı "Müslümanlar ABD'ye alınmayacak" sözlerine atıfta bulunarak, "Biz bir dini yasaklamayacağız. Bütün ABD'liler ve müttefiklerimizle birlikte olarak terörizmi yeneceğiz" şeklinde konuştu. Buna karşın Donald Trump, Clinton'ın konuşmasında 'radikal İslam' sözünü kullanmaması nedeniyle eleştirdi ve "Ülkemiz tehdit altında ve o bu kelimeleri bile söyleyemiyor" dedi.
Milliyet

O General Çark Etti: Yanlış Anlaşıldım 
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel önceki gün FETÖ'nün başarısız darbe girişimi sonrası "Türk ordusundaki müttefiklerimiz tutuklandı. Türkiye ile ilişkimizden endişeliyim" demişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Votel'e sert tepki göstererek "Sen kimsin? Haddini, kendini bileceksin" demişti. Bu sert tepkiyle çark eden Votel ise sözlerinin 'yanlış anlaşıldığını' savunarak, "Darbe girişimiyle herhangi bir alakam olduğuna yönelik haberler doğru değil" dedi.
Star

Auschwitz'e Tarihi Ziyaret 
Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko, Katolik Kilisesi'nin iki yılda bir düzenlediği 'Dünya Gençlik Günü' kapsamında geldiği Polonya'da, Nazilerin 2. Dünya Savaşı sırasında kurduğu Auschwitz toplama kampını ziyaret etti. Nazilerin 1941 yılında açtığı ve 1 milyondan fazla Yahudiyi öldürdüğü kampa 'Papamobil' adı verilen özel aracıyla gelen Papa, cüppesinin üzerine de toplama kampının girişine yazılan ve Almanca 'Çalışmak Özgürleştirir' anlamına gelen 'Arbeit Mach Frei' cümlesinin yazılı olduğu bir tabela asarak, kampta hayatını kaybedenleri onurlandırdı. Tüm kampı tek başına dolaşan Papa daha sonra, mahkumların önünde kurşuna dizildiği duvara giderek, mum yakıp dua etti. Ruhani lider, ziyareti sırasında kamptan kurtulmayı başaran bazı Yahudilerle de bir araya geldi. Papa Françesko'dan önce Auschwitz'i ziyaret eden Papa 2. John Paul ve 16. Benedict'in, 2. Dünya Savaşı ve Nazi Almanyası ile kişisel bağlantıları vardı. 1979 yılında kampı ziyaret eden ve kendisi Polonyalı olan 2. John Paul, Nazi mezalimi sırasında ülkesinin yaşadığı vahşete bizzat tanık olmuştu. 2006 yılında kampı ziyaret eden 16. Benedict ise bir Alman olarak, 2. Dünya Savaşı sırasında kısa bir süreliğine Hitler adına hizmet eden Alman gençlerinin arasında yer almıştı. Papa Françesko ise bir Arjantinli olarak Yahudi Soykırımı ile tarihsel bağı olmadığı halde Auschwitz'e gelerek kampın tarihsel önemine vurgu yapmış oldu.
Vatan

SPOR 

Rodallega mı, Bony mi, Luiz Adriano mu derken Galatasaray eski Akhisarlı Oumar Niasse'yi transfer ediyor. Geçen sezon başında Hamza Hamzaoğlu tarafından çok istenilse de, o dönem burun kıvrılan Senegalli oyuncu için Everton Kulübü ile uzun süre pazarlıklar yapıldı. İngilizler "Boş yatırım" olarak gördüğü 26 yaşındaki golcüyü kadroda tutmak istemese de iyi bir fiyata elden çıkarmak hedefindeydi. Galatasaray'dan bonservis ücreti olarak 8 milyon avro isteyen Evertonlu yöneticilerin bu isteği reddedildi. Niasse'ı bonservisiyle alamayacaklarını anlayan sarı-kırmızılılar da kiralık formülünü devreye soktu. Galatasaray'ı temsilen Futbol Direktörü Cenk Ergün'ün yürüttüğü görüşmelerde, Everton yönetimi uzun süre 3 milyon avrodan aşağıya inmedi. Ama Ergün'ün ısrarlı tavrı ve Niasse'ın sarı-kırmızılı takımda oynamak istediğini bildirmesi İngilizleri yumuşattı. Taraflar 2.5 milyon avroya el sıkıştı. Galatasaray'ın Senegalli futbolcuya da 2 milyon avro garanti ücret ödeyeceği ifade edildi. Yapılan anlaşmaya göre Niasse'ın bonservisini alma opsiyonu da sarı-kırmızılılarda olacak. G.Saray'ın bu opsiyonu kullanması için 10 milyon avroyu Everton'a ödemesi gerekecek
Türkiye

Kara Kartal'da gözler golcü transferine çevrilmiş durumda… Gündemde ise ön plana çıkan iki yıldız var. Mario Balotelli ve Samuel Eto'o… Bir adım önde olan isim ise Eto'o Antalyaspor ile 2 yıl daha mukavelesi bulunan Kamerunlu golcüde kulüpler bazında hiç de iyi gelişmeler yok Antalyaspor kanadı, Beşiktaş'a Eto'o'nun kafasını çeldiği düşüncesiyle sitemli ve kendileriyle herhangi bir görüşme yapılmamasından dertli. Ki bu sitemi gerekirse FIFA'ya kadar taşımayı düşünüyorlar. Beşiktaş yönetim kanadı ise sabırlı bir bekleyiş içerisinde Samuel Eto'o açısından bir problem görünmüyor Siyah-beyazlı formayı giymeyi çok isteyen ve kariyerinin son dönemlerinde yeniden Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmeyi planlayan Eto'o bonservisi konusunda da devreye girecek Kamerunlu yıldız, Antalyaspor'dan anlayış isteyecek. Ancak buradaki kilit nokta, Antalyaspor yönetiminin Beşiktaş'ın tavrına kızması… Gelişmeler böyle ama taraşar arasındaki soğukluğu Eto'o'nun gidermesi bekleniyor. Transferin bir hafta içinde çözüme kavuşması ve Eto'o'nun Kartal olması yüksek ihtimal.
Türkiye

Transfer bombalarını birbiri ardından patlatan Trabzonspor, geçmiş yılların aksine farklı bir politika izliyor. Yeni oyuncuları kadrosuna katmaktan imtina etmeyen Karadeniz ekibi, kulübün kasasını boşaltmamaya özen gösteriyor. Finansal Fair Kuralları nedeniyle dikkatli davranması gereken bordo- mavililer, UEFA ile bu konuda yaptığı anlaşmayı ihlal etmemek için titiz hareket ediyor. Yapılandırma anlaşması çerçevesinde 2017'de biten sezon için en fazla 10 milyon euroluk bir başa-baş açığı rapor edeceğini taahhüt eden Trabzonspor, gelir gider dengesini tutturmak adına, transferde ince eleyip sık dokuyor. 2015-16'da 14 milyon euro (47 milyon TL), 2014-15'te ise 33 milyon euro (110 milyon TL) değerinde oyuncu transferi yapan Trabzon, bu harcamaların ardından gelen yaptırımlarla birlikte frene bastı. Jan Durica ve Ramil Sheydaev bonservissiz olarak kadroya katıldı. Bero için Trencin'e yaklaşık 2 milyon euro (6.5 milyon TL), Ibanez'e 1.4 milyon euro (4.7 milyon TL) veren bordo-mavililer Castillo için ise 4 milyon doları (12 milyon TL) gözden çıkardı. Oyuncu bonservislerine toplam 23 milyon TL harcayan bordo-mavili ekip, fahiş paralar harcamadan, kaliteli isimleri kadrosuna kattı.
Milliyet

Fenerbahçe'de transfer çalışmaları sürüyor. Sarı-Lacivertliler'in teknik patronu Vitor Pereira'nın Palmeiras'ta forma giyen ve çok yönlü bir oyuncu olan Eduardo Pereira Rodrigues'in (Dudu) alınması için yönetime talepte bulunduğu belirtildi. Brezilya'da yayın yapan ESPN Kanalı da transferle ilgili gelişmeleri izleyicilerine duyurdu. 24 yaşındaki futbolcunun asıl mevkisi sol kanat. Ancak forvet arkasında da çok başarılı oynadığı karşılaşmalar var. Dudu gerektiğinde sağ kanatta da görev yapıyor. Çok yönlü olduğu için Portekizli hocanın mutlaka transfer edilmesini istediği Sambacı'nın Fenerbahçe'nin dışında bazı Çin kulüplerinin de radarında olduğu ifade edildi. Kulübü Palmeiras Dudu için 6 milyon euroluk bir bonservis bedeli belirledi. Çin kulüplerinin bu rakamı vermeye hazır olduğu belirtildi. Kanarya ise rakamı fazla bulduğu için indirim istedi. Dudu'nun tercihinin ise Avrupa olduğu, bu nedenle Fener'e gelmek istediği ve yönetimden bonservis konusunda kolaylık beklediği öğrenildi.
Star

Haftalardır transfer gündeminin 1 numarası olan Paul Pogba pazarlığı nihayet sonuçlandı. Juventus, futbol tarihinin en büyük rakamı olan 100 milyon pound (118 milyon euro/398 milyon TL) karşılığında 23 yaşındaki Fransız oyuncuyu Manchester United'a sattı. Anlaşma ile Pogba'nın menajeri Mino Raiola da tutarın yüzde 20'si karşılığında 20 milyon pound (79.6 milyon TL) alacak. Pogba'nın İngiliz ekibine maliyeti 120 milyon pound yani 478 milyon TL olacak. ManU, 4 yıl önce 800 bin euroya Juve'ye sattığı Pogba'ya haftalık 290 bin pound (115 bin TL) ödeyecek.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme