26 Temmuz 2016 Salı

Spider Man ya da Örümcek Adam Üzerine

bir çizgi seri sinemada ancak bu kadar katledilebilir ve çizgi serinin maalesef sinemaya değil, sinemanın çizgi seriye şekil verdiği dönemin başladığının kanıtıdır.

örümcek adamı bende çizgi film olarak tanıyanlardanım. ateş kız, buz adam ve örümcek adam serisi dahil. fakat bu çizgi seriyi ayyuka çıkaran tabii ki 94 serisidir. tek kelime ile o seri örümcek adama dair her şeydir. öyle ki sadece kendini değil, seyircisini de ciddiye alır ve önemli ayrıntıları da işlemesini bilir.

bu seride spider man kimya dahisi bir üniversite öğrencisidir. radyoaktif örümcek hikayesi ile başlar ve devam eder. zaman zaman punisher, daredevil ve blade gibi önemli karakterlerede yer verir.

önemli iki aşkı vardır: ilki felicia hardy ki sarışın afettir, sonradan black cat olacaktır, benim de çocukluk aşkımdır. michael morphoeus'a kaptırır. black cat - spider man arası bir elektriklenme  olsa da spidey yanaşmaz ve aptallık eder. mary jane watson ise saçı kanımdan kırmızı fettan hatun. maalesef yeşil cin (green goblin)  tarafından ele geçirilen boyutlar arası geçiş cihazı kazası bilinmeyen bir boyuta transfer olur. (serinin sonuna kadar hasret kaldık kendisini ama oradaki süpriz önemli.)

ana düşmanlar marvel'ın en seçme düşmanları. kim yok ki arasında:
kingpin, dr doom gibi diğer çizgi serilerden aşina olduğumuz isimler olsa da herhalde en önemli düşman sinister six.

son sezonunu izlerken bizi zevkten dört köşe duruma sokar. x-men, fantastic four ve hatta captain america, iron man spidey için yardıma koşar. çünkü `ms web` spidey'in başına acayip bir çorap örmüştür.

son bölümde ise sonradan çekilen tüm marvel filmlerinde bir gelenek haline gelecek olan stan lee ile örümcek gerçek dünyada buluşarak sohbet etmiştir.

bu seri bu şekilde tamamlandı. sonra rezil iki seri film çekildi. ilk seride `mary jane watson` kendisini oynayacak en kötü tarafından canlandırıldı. `kirsten dust`. ikinci seri de ise 94 serisinde yer almayan fakat diğer alternatif çizgi serilerde dikkatimizi celbeden gwen stefan, şeker mi şeker ve sempati kraliçesi `emma stone` tarafından iyi bir şekilde oynandı. her iki seri de senaryo açısından büyük zaaflar içeriyordu ki çok şükür marvel telif hakları konusunda sony ile bir ortaklık kurabildi ve captain america civil war filminde bu kez daha iyi bir spidey gördük.

çekilen iki filmin kötü oluşu çizgi seriye de etki ve ultimate spider man serisi başladı. bu seride spidey bir lise öğrencisi ve 94 serisindeki baba anne modundaki may hala yerine neredeyse seksi denilebilecek bir may hala var. ama en önemlisi spidey artık ciddi fotoğrafçı ve gizli kimliği ile özel hayatını bir arada yürütmekte zorlanan üniversite öğrencsi değil, bildiğin konuşan ve aptal amerikan esprilerini yapan `deadpool`. (tamam küfür etmiyor da ağabey ciddiyet yok.)

sonradan tabii işin içine s.h.i.e.l.d girdi ve iş web warriors olayına kadar girse de bu seride kim ne derse desin 94 serisinin etkisi gün gibi
ortada.

heyecanla `homecoming` ismi verilen sinema filmini bekliyoruz, bakalım marvel elinde iron man ile birlikte spidey nelere kadir olacak?

not: iron man spidey'in sahip olmadıkları üzerinden üretilmiş bir çizgi seridir. şimdi ise iron man ihtiyarlayan bir dahi ve spidey ise taze çaylak bir kahraman namzeti. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme