2 Ağustos 2016 Salı

02.08.2016 Genel Gündem02.08.2016 Salı

GÜNDEM

Balyozculara Kritik Görev 
15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile diğer kuvvet komutanlarının derdest edilmesinde önemli rol oynayan, 4 J başkanının yerine şu atamalar yapıldı: Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na Korg. Osman Erbaş, Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı'na Korg. Yavuz Türkgenci, Genelkurmay Personel Başkanlığı'na Korg. Selçuk Bayraktaroğlu, Genelkurmay Harekat Başkanlığı'na Tümg. Şenol Alparslan. Özellikle Deniz'de Balyoz'dan yargılanıp beraat eden ve son YAŞ'ta terfi alanların önemli görevlere atanması dikkat çekti. Personel yetersizliği nedeniyle bazı birliklere bir alt rütbeden de atamalar yapıldı. Bu kapsamda Bingöl, Bolu, Siirt, Bitlis ve Denizli'deki komando tugayları komutanlıklarına albay rütbesinde atama yapıldı. Kara'da 94, Hava'da 44, Deniz'de 22 ve GATA'da da 7 general ve amiralin atamaları gerçekleşti. YAŞ'la Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) getirilen Korg. Tahir Bekiroğlu'nun da ataması Resmi Gazete'de yayımlandı. Korgeneralliğe terfi eden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı da bu görevde kaldı. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'na Korg. Ömer Paç, YAŞ öncesi istifası istenen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı İhsan Uyar'ın yerine Korg. Şeref Öngay getirildi. Genelkurmay Genel Sekreteri de Tümg. İrfan Özsert oldu. Tuğg. Süleyman Ertızman da Gen. Kur. Personel İşleri Daire Başkanlığı'na getirildi. Deniz'de Balyoz'dan beraat eden ve YAŞ'da terfi alan isimler de şu kritik görevlere getirildi: Kora. Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuv. Eğitim ve Öğretim Komutanlığı'na, Tuğa. Yankı Bağcıoğlu Deniz Kuv. Harekat Başkanlığı'na, Tuğa. Bülent Olcay Deniz Kuv. İstihbarat Başkanlığı'na, Tuğa. Levent Kerim Uça Güney Görev Grup Başkanlığı'na, Tuğa. Önder Çelebi Müttefik Komutanlığı Norfolk/ABD, Tuğa. Mehmet Baybars Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'na, Tuğa. Gürsel Çaypınar Amfibi Tugay Komutanlığı/Foça, Tuğa. Cemalettin Bozdağ Aksaz Üs Komutanlığı'na, Tuğa. Necmi Yıldırım Deniz K.K. Tek. Başkanlığı'na. Kara'da Balyoz'da terfi edenler de şunlar oldu: Tuğg.Bahtiyar Ersay 2. Hudut Tugay Komutanlığı'na (Çukurca), Tuğg. Sırrı Yılmaz Harp Akademileri Kurmay Başkanlığı'na, Tuğg. Barbaros Kasar 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na (Diyarbakır). Darbe girişiminin merkezi olarak değerlendirilen Akıncı Hava Üssü'ne atama yapılmadı. YAŞ'da 1 yıl temdit alan Korgeneral Mehmet Şanver Harp Akademileri Komutanı oldu.
Hürriyet


6 Polis Şehit 
Bingöl'de havalimanında görev yapan Çevik Kuvvet polislerini taşıyan zırhlı midibüse, kent merkezine dönerken, saat 17.45'te PKK'lı teröristler, daha önceden yola park ettikleri bomba yüklü aracı patlattı. Bingöl kent merkezinden de duyulan patlamada polis servis midübüsünde bulunan 5 polis olay yerinde şehit olurken, yaralanan 3'ü ağır 5 polis memuru ise ambulanslarla Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 1 polis memuru daha şehit oldu. Saldırıda yaralanan 4 polisten durumu ağır olan polislerden 2'si helikopter ile Elazığ'a götürüldü. Fırat Üniversitesi kampüs alanına inen helikopterdeki yaralı polis memurları Ferit Akgün ile Hasan Tendik amblanslarla Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü. Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, saldırının yolun kenarına park edilmiş ve Türk Bayrağı ile kamuşe edilmiş bomba yüklü bir araçla yapıldığını belirtti.
Hürriyet

Termal Kameralar Belirledi, Ağaçtan Zor İndirildi 
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra polislerin karşı koyması üzerine kaçan timin kurucusu Binbaşı Şükrü Seymen'in de aralarında bulunduğu 12 askerden 11'i önceki gece Ula ilçesine bağlı Şirinköy'de yakalandı. Mısır tarlasına domuz bekçiliğine giden vatandaşa "tatbikat" yaptıklarını söyleyen, ancak inanmayan vatandaşın ihbarı üzerine köye girip sokak aralarında gizlenmeye çalışan dokuz askerin ardından ağaçlık alana kaçan iki asker de termal kameralarla yerleri tespit edilerek bir ağacın üzerinde yakalandı. Emniyette sorguları yapılan firari askerler arazide buldukları kayısı, erik incir, olgunlaşmamış portakal gibi meyvelerle beslenip saklandıkları boş evlerden temin ettikleri küp şekerle enerji depoladıklarını, sadece gece hareket ettiklerini anlattı. Saldırdıkları otelden 27 kilometre uzaklıkta yakalanan firari askerler, teslim olmayı düşünmediklerini, yüzerek Yunanistan'a geçmeye çalıştıklarını ancak bölgeyi bilmedikleri için başarılı olamadıklarını söyledi. Son firari Yüzbaşı Burkay Karatepe'nin ise 16 Temmuz sabahı sivil giysilerle bölgeyi terk ettiği ileri sürüldü. Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen 37 kişilik tim, başarılı olamayınca kaçtı. Bu kişilerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün "imamı", "Paşa" lakaplı Zekeriya Kuzu'nun da aralarında bulunduğu 25 kişi daha önce yakalandı. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen'in, önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Burkay Karatepe; Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; Teğmen Muhammet Burak İpek'in yakalanması için de operasyonlar aralıksız devam ettirildi. Jandarma komando tugayından, polis özel harekat timleri ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan bir tabur asker, 12 kaçağı yakalamak için 16 gün boyunca arama-tarama faaliyeti yürüttü. Askerler için gelen onlarca ihbar asılsız çıktı. En son Akkaya bölgesinde bir fırından 5 ekmek gasp ettikleri ileri sürülen firari askerler için tek gerçek ihbar, önceki akşam 21.30 sıralarında Ula ilçesine bağlı Şirinköy'den geldi. Jandarmayı arayan Üzeyir Çalca, firari askerleri gördüğü ihbarında bulundu.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 129,8643-129,9617 
ABD Doları 2,9893-2,9909/Euro 3,3403-3,3426/İngiliz Sterlini 3,9449-3,9504

Askeri Emlak 
Askeri liselerin kapatılmasının ardından değerli yerlerde bulunan taşınmazlarda söz sahibi Milli Emlak olacak. Tarihi yerler olduğu için buraların kullanım fonksiyonu değiştirilebilecek. Yetkililer, tarihi binaların bütün olarak kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, "Olduğu gibi korunmak zorunda olunan yerler var" diyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın da taşınma için harekete geçtiği belirtildi. Kara Havacılık Okulu'nun da Isparta'ya taşınacağı kaydedildi. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesiyle aynı ortamda bulunuyor. Kızılay ve Bakanlıklar bölgesinde merkezi bir yerde bulunan Milli Savunma Bakanlığı için Eskişehir yolu üzerinde yer bakılmaya başlandı. Son yıllarda Ankara'da kamu kurumlarının büyük bir kısmı Eskişehir yolu üzerine taşındı. Bunun dışında İstanbul yolu üzerinde bulunan Kara Havacılık Okulu'nun Isparta'ya taşınacağı bildirildi. Yetkililer, Kara Havacılık Okulu'nun taşınmasının önceden planlandığını ve Isparta'da inşaat çalışmalarının sürdüğünü söylediler. Önceki gün yayımlanan kararname ile harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı. Kapatılan okulların yer aldığı bölgeler İstanbul'da değerli bölgeler üzerinde yer alıyor. Buraların arazileri Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu belirten yetkililer, "Askeri okulların binaları, arazilerine ilişkin kararı Milli Emlak karar verecek. Başka bir kamu birimi araziye ihtiyacım var derse bina olarak devredilebilir. Ne olacağı konusunda söz sahibi Milli Emlak olacak" dediler. Maliye Bakanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, Kuleli Askeri Lisesi gibi devredilecek yerler arasında tarihi binalar olduğunu, buraların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylediler.
Hürriyet

Hızla Telafi Edilecek Fatura 300 Milyar Tl 
Türkiye'nin millet ve bütün kurumlarıyla bastırdığı 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ekonomik faturası da ağır oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılan hesaplamalara göre 15 Temmuz'un Türkiye'ye faturasının en az 300 milyar TL olduğunu söyledi. Tüfenkci, "Savaş uçakları helikopterler, silahlar, bombalar kullanıldı, binalar hedef alındı. Maliyeti belki de 300 milyar TL'nin de üzerinde Yurt dışından siparişler iptal oldu. Çünkü Türkiye'yi üçüncü dünya ülkesi görüntüsüne soktular. Bakıyorlar, sokaklarda tanklar var, Meclis bombalanmış, adam gelmiyor. Bütün bunların maliyeti orta vadede çıkacak. Aslında millete teşekkür etmek lazım. Bu girişim başka ülkelerde olsa, piyasalar bir haftadan önce açılmazdı. Türkiye kaldığı yerden yoluna devam etti. Faizler olağanüstü artmadı. Borsa sınırlı düştü. Büyüme oranını ya da ihracat rakamlarını revize etme gereği yok. Millet sağlam durdu. 10 milyar dolar bozduruldu. Yabancılar bunu görünce yüklü çıkışlar olmadı" diye konuştu. Darbecilerin, Türkiye'yi sokmak istedikleri algının giderilmesi için seferberlik başlatılacağını söyleyen Tüfenkci, şöyle devam etti: "Yurt dışında bu olayları anlatan bir tanıtım atağına geçmemiz gerekiyor. Elimizde müthiş bir direniş öyküsü var. FETÖ'cüler şu anda yurt dışında 'Bu bir tiyatroydu' diye propaganda yapıyor. Biz de onların nasıl bir terör örgütü olduğunu çok iyi anlatmalıyız. Bu yapı neyi hedeşiyordu. Neden darbeye kalkıştı Otoriter bir yapı kurarak, zorla milleti dizayn etmek istediler."
Türkiye

İhracatı, Kalkışma Değil Tatil Vurdu! 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 15 Temmuz darbe girişimini kınarken, bu olayların ihracata etkisinin sınırlı olduğunu söyledi. Büyükekşi, "İhracatın temmuz ayında gerilemesinde Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olması ve ihracat fiyatlarında yaşanan düşüş etken oldu" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), temmuz ayı ihracat verilerini Burdur'da açıkladı. 15 Temmuz şehitleri için saygı duruşunun ardından açıklanan verilere göre temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 azalışla 8 milyar 779 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Yılın ilk 7 ayında da 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüşle 80 milyar 447 milyon dolar ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 6,1 düşüşle 139 milyar 723 milyon dolarlık ihracat oldu. İhracat, temmuz ayında kilogram bazında yüzde 8,2 oranında azalırken, yılın ilk 7 aylık döneminde ise yüzde 4,5 oranında artış gösterdi. TİM olarak ihracatın Anadolu'ya yayılması konusunda yıllardır çalışmalar yaptıklarını ifade eden Büyükekşi, "Bu çalışmalar, artık sonuç vermeye başladı. 2003'te ihracatımızın yüzde 59'a yakınını İstanbul firmaları tarafından yapılırken, 2015'te bu oran yüzde 53'e indi. İlk 5 ilimizin toplam ihracatımızdan aldığı pay yine aynı dönemde yüzde 83'ten yüzde 75'e geriledi. Artık Anadolu'dan çıkan ihracatçılarımız dünya arenasında boy gösterebiliyor" dedi. MÜSİAD'ın Burdurlu Başkanı nail Olpak'ın da katıldığı toplantıda Burdur'un da ihracatta başarılı Anadolu kentleri arasında olduğuna vurgu yapan Büyükekşi, "Burdur'un ihracatı ithalatının neredeyse 7 katı. Bu ilimiz de ihracatın Anadolu'ya yayılmasında önemli bir örnek" diye konuştu.
Türkiye

Türkiye Yıldız Gibi Parlayacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin etkilerinin çok kısa vadede ortadan kalkacağını vurgulayarak, "Türkiye aynı kulvardaki diğer gelişmekte olan ülkeler içerisinde gerçekten parlayan bir yıldız haline gelecek" dedi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada, vergi mükelleflerinin, sosyal güvenlik prim yükümlülerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun bugün Meclis Genel Kurulu'na geleceğini de söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu günün sabahında Türk ekonomisinin temelleri sağlam şekilde yolunda yürüdüğünü belirten Ağbal, Türkiye'nin bir süredir aynı kulvarda bulunduğu gelişmekte olan ülkeler içerisinde olumlu yönde ayrışan bir ülke konumuna geldiğini söyledi. Ağbal, iç talebin canlı olduğuna işaret ederek, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumumuz, Merkez Bankamız, iç talebi ılımlı ve sürdürülebilir bir seviyede devamlı kılacak tedbir alıyorlar. Bununla uyumlu olarak iç talep iyi gidiyor. Bizim 2016 yılında büyümemizin en önemli unsurlarından biri olan iç talepte gidişat iyi vaziyette" dedi. Darbe girişiminden sonra özel sektörün ortaya koyduğu yaklaşımın son derece önemli olduğunu belirten Ağbal, şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'nin ekonomisinin büyümesinin itici unsurlarından biri özel sektör yatırımları. Darbe girişimi sonrasında ortaya konulan çok net bir tavır var. Özel sektörümüz, yatırımlarını artırarak devam ettireceğini söylüyor. Hükümet olarak, ekonomideki bu olumlu gidişatı sürdürecek tedbirleri bir bir alıyoruz." Darbe girişiminin ardından, piyasaların normal açıldığını anımsatan Ağbal, şöyle devam etti: "Ekonominin çarkları işliyor, bankacılık sistemi çalışıyor. Ortaya çıkan dalgalanma, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu bir defa daha teyit etti. Kur aşağıya geliyor, borsamız tekrar yükseliyor, faizde tekrar olumlu yönde beklentiler var. Hükümet olarak aldığımız tedbirlerle çok yakın bir vadede darbe girişiminin oluşturduğu bu belirsizlik ortamı, ortadan kalkacak." Ağbal, darbe girişiminin etkilerinin çok kısa vadede ortadan kalkacağını vurgulayarak, "Ekonomide belirsizlikler çok kısa bir sürede ortadan kalkacak ve Türkiye aynı kulvardaki diğer gelişmekte olan ülkeler içerisinde gerçekten parlayan bir yıldız haline gelecek" dedi.
Milliyet

Borsa Yatırımcısında Risk Algısı Yok 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası yabancı yatırımcı tercihlerinde çok ciddi bir azalma veya risk algısı tespitlerinin olmadığını belirterek "Zaten 15 Temmuz öncesinde borsamızda çok ciddi bir yükseliş yaşanmıştı ve BIST 100 Endeksi 82 binin üzerine çıkmıştı. Bu olağanüstü durum gerçekleşmese de kâr satışlarıyla beraber biz 70 binli rakamları görmeyi beklerdik" dedi. Karadağ "Darbe girişiminin etkilerini çok ciddi anlamda atlatmış durumdayız. İnşallah bundan sonra daha iyi, daha pozitif şekilde devam edecek" dedi. AA Finans Masası'na konuk olan Karadağ "Darbeciler bizim sistemleri de kapatmaya çalışmışlar ama arkadaşlar onları oyalayarak sistemlerin kapanmaması için onları geçiştirmiş. O anlamda sistemde herhangi bir aksama yaşanmadı. Pazartesiden itibaren normal işlemler devam etti" ifadelerini kullandı. Karadağ, darbe gecesi kendisinin de Ankara'da olduğunu belirterek hemen cumartesi günü darbenin izlerini emniyet ve savcılıkla beraber Borsa'dan ayıkladıklarını, pazar günü itibarıyla Borsa'da olağan akışa geçebilecek şekilde hazır olduklarını vurguladı. Karadağ, pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve hükümetle de istişare ederek piyasaları olağan bir şekilde açtıklarını söyledi.
Star

86 Proje İle 50 Milyarlık Konut Kampanyası 
Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek için Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) bünyesindeki 39 şirket, 86 proje ile 50 milyar TL büyüklükte kampanya başlattı. 56 bin konutu kapsayan kampanya Ağustos ayı boyunca sürecek. 'Gayrimenkulde Güç Birliği, Daha Güçlü Türkiye' başlığıyla buluşan GYODER üyeleri adına açıklama yapan Başkan Aziz Torun, önceki hafta Emlak Konut ve yüklenici firmalar tarafından açıklanan yüzde 20 peşinat, 120 aya kadar vade, 0.70 aylık faiz oranlı kampanyaya destek için kendilerinin de böyle bir kampanyaya imza attıklarını belirtti. Sektörünün hareketlenmesi ve ekonomiye dinamizm kazandırmak için fedakarlığın gerektiğini belirten Torun "Emlak Konut'un hayata geçirdiği düşük faiz ve uzun vade içeren bir kampanyaydı. Peşinatı yüzde 20'ye indiren bir kampanyaydı. Yoğun ilgi olduğunu 2 gündür görüyoruz. Biz de bu kampanyaya destek vermek için eş bir kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Kampanyamız, Emlak Konut'unkilerle birlikte toplamda 86 projedeki 56 bin konut ve 3 bin 200 ofisi kapsıyor. Bu projelerde 50 bin çalışan yer alıyor. Çok önemli oyuncuların işbirliği ile sektör, olumsuz dönemlerde bir araya geldi" dedi. Torun, kampanyaya bankaların da destek vermesini isteyerek "Kampanyanın bizlere getirdiği ciddi maliyet var. Bunu biz göğüslerken arzu ediyoruz ki bankalar da buna destek versin. Bir aylık süreyi bankaların desteğiyle uzatabiliriz" diye konuştu.
Star

Büyüme 2016'da Yüzde 4'e İnebilir 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2016 büyümesinin yüzde 4 civarına düşebileceğini ve yüzde 4.5'lik hedefinin gerisinde kalabileceğini söyledi. Japonya'da yayınlanan Nikkei gazetesine konuşan Şimşek, "Başarısız darbe girişimi nedeniyle aşağı yönlü riskler arttı. Henüz hesaplamaları yapmadık ve bir değerlendirmede bulunmak için henüz çok erken ancak yüzde 4 civarında bir büyüme daha gerçekçi olacak" diye konuştu. Şimşek, Türkiye'nin sağlam temellerinin yatırım yapılabilir seviyede nota sahip olmaya uygun olduğunu, borçlanmanın GSYİH'ye oranınınn yüzde 33 seviyesinde bulunduğunu ve bu oranın gelişmekte olan ülkeler ortalaması olan yüzde 45-50'lerin çok altında seyrettiğini söyledi. Şimşek, "Türkiye ekonomisi son derece dayanıklı, ve siyasi arka plan iyileşti, kötüleşmedi" dedi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Bir Tek HDP'yi Affetmedi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'u devlet ve millet olarak bir milat haline dönüştürmezsek yazıklar olsun bize. Bir milat olarak ben bu vesileyle şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak, davalarımı çekiyorum ve affediyorum" sözlerinin ardından avukatına talimat verdi. Avukat Hüseyin Aydın, dün ilk olarak Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi kanalıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye açtıkları davaları geri çekti. Aydın, Hürriyet'e HDP ile ilgili davaların geri çekilmeyeceğini açıkladı. Aydın, "İlk olarak siyasi partilere açılan davaların geri çekilmesi kararı verildi ve işlemleri başlattık. Normalde iki satırlık dilekçeyle davalar çekilir. Biz iki sayfalık bir dilekçe hazırladık" dedi. Erdoğan'ın açtığı 3 binin üzerinde ceza ve hakaret davası bulunduğunu vurgulayan Aydın, özetle şunları söyledi: "Ceza davaları hakaret davasından fazla. Bu hafta içinde davaların tümünü çekmek için çalışmaları hızlandırdık. Beş tutuklu olduğunu biliyoruz; bunlarla ilgili araştırma yapıyoruz. Tutukluların davaların geri çekilmesinin ardından tahliye olacağını düşünüyorum. Ceza davaları Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olduğu için kamu davasına dönüşüyor. Fakat biz davalarda şikâyetçi olmaktan vazgeçeceğiz. Darbe girişimi nedeniyle fezlekeler askıya alındı. Adalet Bakanlığı'nın kovuşturma izni vermemesiyle bu davalar da kapatılacak. Almanya'da açılan davanın da geri çekileceğini düşünüyorum." Dilekçelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milletin asgari müşterekte buluşması, siyasi hayattaki asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle davalardan feragat ettiği bildirildi.

Hürriyet

O Caniyi Vermek ABD'nin Vazifesi 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD'ye Fethullah Gülen'in iadesi konusunda yeniden çağrı yaparak, "15 Temmuz darbe teşebbüsünün, Türkiye'yi işgale hazırlama teşebbüsünün FETÖ ile ilgisi olduğu konusunda en ufak bir tereddüt yoktur. Tereddüdü olanların herhalde saf kategorisinde değerlendirilmesi gerekir. Amerikalıların empati yapmasını isteriz. Yüzlerce masum insanı öldüren bir caniyi Türkiye'ye vermek herhalde Amerika'nın hukuk anlayışı çerçevesinde vazifesidir" dedi. Kurtulmuş, istihbaratın yeniden yapılandırılacağını kaydetti. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş'un açıklamaları özetle şöyle: 15 Temmuz Türkiye'nin sadece cumhuriyet dönemiyle ilgili değil, diyebiliriz ki 200 yıllık tarihin en önemli dönem noktalarından birisidir. Darbeye kalkışanların Türkiye'de toplumsal kutuplaşmanın ortaya çıkmasını, hatta bu kutuplaşmanın iç savaşa kadar ulaşmasını, arkasından Türkiye'nin bir dış işgale hazır vaziyete getirilmesini amaçladı. Herhalde dünyada hiçbir kimsenin 15 Temmuz darbe teşebbüsünün FETÖ ile ilgisi olduğu konusunda en ufak bir tereddüdü yoktur. Tereddüdü olanların da herhalde saf kategorisinde değerlendirilmesi gerekir. Ben Amerika'nın hiçbir yöneticisinin saf olduğunu zannetmiyorum. Amerikalıların empati yapmasını isteriz. ABD'yi yıkmaya çalışan bir örgüt lideri, diyelim ki bir papazın, bir villada 15 sene yaşamasına müsaade etsek, ne hissederlerse biz de aynı şeyi hissediyoruz. Silahlı örgüt kurarak halkı, yüzlerce masum insanı öldüren bir caniyi Türkiye'ye vermek herhalde Amerika'nın hukuk anlayışı çerçevesinde vazifesidir. Alman Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanımızın mitinge telekonferansla katılmasını 24 saatten az bir süre içinde mahkeme kararıyla yasaklar. Alman adaletinin diğer dosyalarda niye bu kadar yavaş çalıştığını anlamamız mümkün değildir. Bu açık bir çifte standarttır. Batılı standartlardan bahseden dostlarımız, ilk andan itibaren çok kuwetli bir ses tonuyla 'Bu darbeciler kim olursa olsun bunlara karşıyız' diyebilselerdi, çok daha değerli ve anlamlı olurdu. Adamlarını göndersinler, kimi gönderirlerse göndersinler Türkiye'ye. Oturdukları yerden sanki birtakım şüpheler varmış gibi demeçler vermelerini doğru bulmayız.
Milliyet

TBMM'ye Sürpriz Ziyaret 
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford Jr, Ankara'daki temaslarının ardından sürpriz bir şekilde TBMM'ye gitti. Güvenliği sağlayan emniyet güçlerinden ve basın mensuplarından bile habersiz şekilde gerçekleşen ziyarette Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında saldırıya uğrayan Meclis'in hasar gören bölümlerinde incelemelerde bulundu. Dunford ve Akar'ın yanı sıra ABD Ankara Büyükelçisi John Bass'in de aralarında bulunduğu heyet, darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM'de hasar gören yerlerde incelemede bulundu. AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı da heyete eşlik etti. Başbakan Binali Yıldırım'ın Meclis'teki Başbakanlık makamında hasarları inceleyen Dunford'a 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Meclis'te neler olduğuna dair Elitaş bilgi verdi. Dunford, incelemelerinin ardından Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı ziyaret etti.
Vatan

'Tehlike Bitmiş Denemez' 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile 1 saat 10 dakika ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile 45 dakikalık ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından CHP liderinin KHK'larla ilgili endişelerini dinlediğini ve notlar aldığını açıklayan Başbakan Yıldırım, Bahçeli ile görüşmesinin ardından da "Tehlike bitmiştir denemez, bu yapı düşünüldüğünden çok daha derin bir yapıdır. Tamamen riskin ortadan kalkması biraz zaman alacaktır" dedi. Yıldırım, "OHAL'e dayanılarak çıkarılan KHK'larda amaç, darbe teşebbüsüne yönelik risklerin bertaraf edilmesi ve siyasetin normalleştirilmesi, bu anlamda siyaset dışı girişimlerin ortadan kaldırılmasıdır" dedi. Kararnamelerde siyaset dışı girişimlerin ortadan kaldırılması olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bunlarla ilgili çıkarılan ve bundan sonra yapılmasını düşündüğümüz çalışmalarla ilgili Sayın Genel Başkana bilgi sundum. Kendisi de bu konulardaki düşüncelerini bizimle paylaştı. Dikkat edilmesi gereken hususları ifade etti. Çok verimli, güzel bir ziyaret oldu" ifadesini kullandı.
Vatan

DÜNYA 

'Başıka'dakı Türk Askeri Zehirlendi' İddiası 
Irak'ın terör örgütü IŞİD kontrolündeki Musul kenti yakınlarındaki Başika bölgesinde bulunan Türk askerlerinin içtikleri sudan zehirlenip hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw sitesine göre, 29 Temmuz Cuma günü Başika bölgesinde Türk askerlerinin Sünni Heşdi Vatani (Ulusal Topluluk) güçlerini eğittiği Gudad Askeri Karargâhı'nda bir grup asker rahatsızlanarak Duhok'taki hastanelere kaldırıldı. Rahatsızlananlar arasında Türk askerlerin de bulunduğu ve bazılarının tedavi için Türkiye'ye gönderildiği öne sürüldü. Şeyhan Hastanesi Müdürü Hayri Hıdır, kendilerine ulaştırılan askerlere ilişkin, "Hastanemize 20 asker getirildi. Hepsi Heşdi Vatani askeriydi. Ancak edindiğimiz bilgiye göre 60 Türk askeri de rahatsızlanmış. Bazıları tedavi edilirken, bazıları Türkiye'ye gönderilmiş" dedi. Hayri Hıdır, askerlerin rahatsızlığının sebebini tam olarak bilmelerinin mümkün olmadığını, ancak bir kısmının mide bulantısı, bir kısmının ise ishal şikâyetinin olduğunu söyledi. Başika üssünden Rudaw'a konuşan bir kaynak, "Askerler arasında ciddi kuşku oluşmuş durumda. IŞİD'in suyu zehirlediğini düşünüyorlar" diyor. Rudaw'a konuşan Gudad Karargâhı Sorumlusu Tuğgeneral Muhammed Yahya ise "O askerler sıcak hava ve sıcak sudan hastalandı. Zehirlenmeyle ilgili iddialar doğru değil. 20 Heşdi Vatani ile 5 Türk askeri hastaneye götürüldü. Durumları şu an iyi ama olayın araştırılması için bir komisyon kurduk" diye konuştu.
Hürriyet

Vize Muafiyeti Ekimde Başlamalı 
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında sığınmacı mutabakatının geleceğiyle ilgili tartışma yoğunlaşıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yayımlanan mülakatta, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmaması durumunda, 18 Mart'ta imzalanan mültecilerin önlenmesine yönelik mutabakattan geri çekilebilecekleri mesajını verdi. Türk hükümetinin vize muafiyeti için somut bir tarih beklentisi içinde olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu tarihin ekim ayının başı ya da ortası olabileceğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin mülteci mutabakatı çerçevesinde çok ciddi tedbirler alması sebebiyle anlaşmanın işlediğini kaydederek, ancak herşeyin vize muafiyetine bağlı olduğunu söyledi. Türk Dışişleri Bakanı, bunun bir tehdit anlamına gelmediğini de vurguladı. Çavuşoğlu'nun bu açıklamaları AB cephesinde hemen etkisini gösterdi. AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, vize muafiyetinin bütün şartların yerine getirilmesi durumunda tanınacağını vurguladı. Sözcü Schinas, "Avrupa Komisyonu, Türkiye'den yükümlülüklerini yerine getirmesini beklemektedir" diye konuştu.
Türkiye

Muhalifl Er Halep'te Karşı Taarruza Geçti 
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı savaşan silahlı muhalif güçler, Halep'in doğusundaki kuşatmayı kırmak için saldırıya geçti. Bölgeyi 17 Temmuz'dan beri büyük ölçüde kontrol altında tutan Esad'a bağlı ordu birlikleriyle muhalifler arasında pazar gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, hükümet güçlerine ait bazı mevzileri ele geçirdiklerini duyurdu. El Kaide ile ilişkilerini kopardıktan sonra El Nusra Cephesi ismini değiştiren Fetih El Şam Cephesi ve Ahrar'uş Şam'ın da aralarında olduğu örgütlerin karargahından açıklama yapıldı. Açıklamada, harekatın başlamasından birkaç saat sonra kentin güneybatısında Suriye ordusunun elindeki bazı mevzilerin ele geçirildiği belirtildi. Suriye ordusu, muhaliflerin saldırısını doğrularken, Rus askeri kaynaklar hava üssünü işgal eden muhaliflerin püskürtüldüğü ve 800 muhalifin öldürüldüğü yönünde açıklama yaptı. Muhalişerin Hikma okulunu ele geçirdikleri iddiası ise yalanlandı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de militanların başlattığı saldırının son birkaç ayda Suriye ordusuna yönelik en büyük karşı taarruz olduğunu ve çatışmaların birçok cephede sürdüğünü bildirdi. Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Halep'in güney kırsalında isyancıların elindeki Han Touman kasabasının ağır bombardıman altında olduğu belirtildi.
Milliyet

Fransız Askeri Plaja İndi 
Fransız ordusu, IŞİD'in Nice kentinde düzenlediği kamyon saldırısının ardından getirilen güvenlik önlemleri kapsamında, askerlerini sahil kentlerinde konuşlandırıyor. Son olarak ülkenin en ünlü tatil merkezlerinden St Tropez'in plajlarında askerler devriye gezerken görüntülendi. Fransız polisi son olarak Nice ve Cannes kentleri arasında yer alan Jaun-le-Pins'te bir terör saldırısının engellendiğini açıklamıştı. IŞİD sempatizanı Muhammed Lahouaiej'in Nice'te düzenlediği saldırıda 84 kişi ölmüştü.
Vatan
 
Şoforleri De Onur Listesine Ekledi 
İngiltere'de geçen ay başbakanlık koltuğundan ayrılan David Cameron'ın, Kraliyet nişanına layık görülmesi çerçevesinde hazırladığı onur listesine, kendisine yakın birçok ismi eklediği iddia edildi. The Times gazetesinin hafta sonunda yayınladığı 48 kişilik listede, Cameron'ın eski makam şoförlerinden ikisiyle, eşi Samantha'nın eski stil danışmanı Isabel Spearman'ın da isimlerinin olduğu görülüyor. Listede, 23 Haziran'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) referandumu sürecinde ülkenin AB'de kalması yönündeki kampanyayı destekleyen siyasetçiler ve bazı kampanya bağışçıları da yer alıyor. Gazete, Cameron'ın Muhafazakar Parti'nin bağışçılarından Ian Taylor ve Andrew Cook'u da, şövalyelik nişanı için listeye eklediğini yazdı. Muhalefet partileri, listedeki isimlerin Cameron tarafından ödüllendirilmek üzere seçildiğini öne sürerek, Başbakan Theresa May'dan listeye müdahale etmesini istedi. Başbakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Görevden ayrılan başbakanın onur listesi hazırlaması standarttır. Listede yer alan isimler, eski başbakanın takdirine kalmıştır" denilerek, May'in listeye müdahalede bulunmayacağı mesajı verildi.
Vatan

SPOR 

Türkiye Voleybol Federasyonu, tarihi bir değişikliğe imza atarak bayanlar ve erkekler liglerinin isimlerini değiştirdi. Yeni isim ve logolar bir toplantıyla tanıtılırken, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, voleybol sporu için heyecan oluşturan bir dönemden geçtiklerini belirterek, "En yüksek seviyede rekabet için bütün ülkede altyapıya yönelik girişimlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızı, '2024 Stratejisi' vizyonuyla yapmayı amaçlıyoruz" dedi. Mutlugil, basın mensuplarının 'Liglerde voleybol ifadesi neden yer almıyor?' şeklindeki sorularına, "Premier Lig için kimse 'futbol mu, değil mi?' diye düşünmüyor. Bizim de amacımız liglerimizi birer marka haline getirmek ve bu markaları yurtdışına pazarlamaktır" şeklinde cevap verdi. Ayrıca yeni sezonda yayın hakları ve sponsor görüşmelerinin de devam ettiği bilgisi verildi.
Türkiye

Eren Derdiyok da Aslan oldu Geçen sezon büyük hayal kırıklığına sebep olan, ardından Avrupa Kupaları'ndan men cezası alan ve yeni yapılanma dönemine giren Galatasaray, transfer üstüne transfer yapar hale geldi Serdar Aziz ve Emrah Başsan ile başlayan furyaya Lucas Leiva ve Eren Derdiyok da eklendi Manchester City'den Bony'in transferi için olumsuz cevap alan sarı-kırmızılılar süratle Eren'e yöneldi ve oyuncuyla işi bitirdi. Yönetim futbolcu için görüşmelere başladığını KAP'a da bildirdi. Eren'e karşılık Umut Bulut ve Donk ile birlikte 2.5 milyon avro ödeneceği öğrenildi. Golcü oyuncu ise senelik 1.9 milyon avro alacak. Umut Bulut Kasımpaşa'ya gitmesi için ikna edilmeye çalışılıyor. Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, İsviçre Milli Takımı'ndan tanıdığı Eren Derdiyok'u, transfer dönemi boyunca defalarca izledi. Tecrübeli golcünün hava hakimiyetini, top tutuşunu ve takım arkadaşlarına asist yapması gibi özelliklerini çok beğenen Hollandalı çalıştırıcı, yönetime de bu yönde bir rapor sundu. Galatasaray'da ileri uçta Eren Derdiyok, kanatlarda Armindo Bruma ve Lukas Podolski, forvet arkasında da Wesley Sneijder'in oynatılması bekleniyor.
Türkiye

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcularla buluştu. Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirilen organizasyonda, Rio Olimpiyatları'nda mücadele edecek sporcuların önemli bir bölümü ile teknik kadrolarda yer alan isimler, federasyon temsilcileri ve bakanlık yetkilileriyle birlikte toplam 100 davetli hazır bulundu. Bakan Akif Çağatay Kılıç, etkinliğin başlangıcında tüm katılımcıların tek tek ellerini sıkarken, daha sonra yemeğe geçildi. Yemeğin ardından davetlilere hitap eden Bakan Kılıç, olimpiyatlar için başarı dileklerinde bulundu. Öte yandan Turkcell tarafından hazırlanan ve üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile "Başarılar dilerim" mesajının yer aldığı, Turkcell T70 marka cep telefonları, sporculara hediye edildi. Olimpiyat kafilesi, dün gece geç saatlerde Rio'ya hareket etti. Sporcular Rio'ya hareketlerinden önce Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini dile getirdiler ve kendileri için hazırlanan panoya imza atarak başarı sözü verdiler
Milliyet

Kartal, Mario Gomez'in yerini çok iyi bir santraforla doldurabilmek için Eto'o'yu gözüne kestirdi. Beşiktaş'ın yöneticileri geçen sezon Antalyaspor formasıyla Spor Toto Süper Ligi sürklase eden Kamerunlu yıldız Samuel Eto'o'ya Siyah-Beyazlı formayı giydirmek için kararlı görünüyor. Antalyaspor yöneticileri ile Beşiktaş İkinci Başkanı aradaki buzları eriterek dün gece İstanbul'da bir araya geldi ve iki taraf da transferin gerçekleşmesi için uzun bir toplantı yaptı. Çebi, son olarak Kamerunlu ünlü yıldız için 5 milyon euro bonservis parasını gözden çıkardı ve son teklifini yaptı. Kırmızı-Beyazlı yöneticiler ise bu teklifi kabul etti. Transferin birkaç gün içinde resmileşmesi bekleniyor. Eto'o, Antalyaspor'un Hollanda kampına katılmamıştı. Yıldız golcü böylece tercihini açıkça belli etmişti.
Star

Aziz Yıldırım, FETÖ'ye karşı açtı ağzını yumdu gözünü. 15 Temmuz'daki darbe girişimine kalkışan vatan hainleriyle ilgili açıklamalar yapan Kanarya'nın başkanı, Fenerbahçe Dergisi'nin ağustos sayısındaki yazısında şunları söyledi: "Bu illegal yapı çok uzun yıllar süren sinsi bir yapılanma ile devletin tüm kesimlerine sirayet etti, en inanılmaz yalanları sanki olağan bir gerçekmiş gibi topluma sunmaya çalıştı." "Fenerbahçe Kulübü, 3 Temmuz 2011'den beri gösterdiği kararlı duruşuyla kulübünün ölüm kalım mücadelesinde bu ne idüğü belirsiz yapıya geçit vermezken, 15 Temmuz gecesi tankların önüne geçerek vatan savunması yapanlar aslında aynı amaç için çabalıyordu. Bu süreçte de Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük ve en sağlam sivil toplum kuruluşu, Türkiye Cumhuriyeti'nin en köklü çınarı olduğunu bir kere daha ispat etti." "İlk andan itibaren devletinin yanında milletinin emrinde olduğumuzu tereddütsüz dile getirdik. Büyük Fenerbahçe camiası için bu yadsınamaz gerçek, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece değişmeyecektir. Fenerbahçe, ele geçirilemeyen son kaledir. FETÖ/PDY, en güçlü olduğu döneminde, Semih Çetin Paşa'nın da isabetle tespit ettiği üzere, sarı lacivert bir duvara çarpmış, durmak ve gerilemek zorunda kalmıştır. Bu gurur tüm Fenerbahçelilerindir!."
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme