8 Ağustos 2016 Pazartesi

08.08.2016 Genel Gündem08.08.2016

GÜNDEM

Darbecileri Yakaladı Generalliğe Terfi Etti
Türkiye'nin en önemli askeri birliklerinden Kırkağaç, Bornova gibi komando eğitim komutanlıklarında yüzlerce komando askerini yetiştiren Albay Okyar, 3 yıl önce tuğgeneral olabilmek için Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) girmeye hak kazandı. Ancak FETÖ üyesi TSK mensuplarının kendisine yönelik iftira mektupları sonrasında açılan davalar nedeniyle 3 yıl terfi ettirilmedi. Hakkındaki soruşturmalardan birisi bitmeden diğeri açıldı. TSK içindeki FETÖ üyelerinin darbe girişimi sırasında özel olarak hazırlanan, Su Altı Taarruz (SAT), Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ile özel kuvvetlere bağlı timler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdı ve iki polis memuru şehit oldu. 16 Temmuz'dan itibaren İzmir Bornova Komando Tugayı'nda görevli Jandarma Albay Okyar, yaklaşık 200 kişilik birlikleriyle darbeci askerlerin peşine düştü. Albay Okyar, gece gündüz hiç durmadan dağlarda darbeci askerleri aradı. Kendilerine gelen her ihbarı değerlendirdi. Arama tarama faaliyetlerinde askerlerinin başında dağlarda bulundu. Muğla Valisi Amir Çiçek'in, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya'nın da bulunduğu kriz masasında yer alıp, firari askerlerin yakalanması sırasında da operasyonları bizzat yöneten Jandarma Albay Okyar, polis özel harekat timlerinin kendilerine yardımlarını da koordine etti. Büyük özveriyle süren araştırmalar sonrasında ilk olarak Marmaris saldırganlarından MAK timi üyeleri, Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı 'Paşa' lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş, Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdulhamit Gül Erdem yakalandı. 16 gün süren diğer arama tarama faaliyetlerinden sonra da Şirinköy'de bu kez Binbaşı Şükrü Seymen, Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz, Teğmen Muhammet Burak İpek, yakalandı. Başarılı geçen ve emrindeki hiçbir askerin burnu dahi kanamadan operasyonu tamamlayan Jandarma Albay Okyar, "Vatanını seven her subay gibi gelip düşmanı yakaladık" dedi. Başarısıyla hak ettiği terfi farklı soruşturma dosyalarıyla engellenen Albay Okyar, darbe girişiminden sonra Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki atamaların İçişleri Bakanlığı'na devredilmesinden sonra Tuğgeneral rütbesine terfi ettirildi. Jandarma Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu, Jandarma Kurmay Albay Nurettin Alkan, Jandarma Kurmay Albay Ferdi Korkmaz, Jandarma İstihkam Kurmay Albay Ali Demir, Jandarma Pilot Albay İsmail Balıbek, Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, Jandarma Albay Münir Güzel, Jandarma Albay Ercan Yaşin, Jandarma Albay Hakan Saraç, Jandarma Muhabere Albay Engin Çırakoğlu ile birlikte general olan Albay Semih Okyar, Foça Dağ ve Komando Tugay Komutanı olarak görevlendirildi.
Milliyet 


Artık Yeni Bir Türkiye Var
İstanbul Yenikapı'da yapılan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Türk siysal hayatı, demokrasi hayatı önemli bir olaya imza attı. TSK içinde yuvalanan çete Türk demokrasisine, size, bize, hepimize darbe yapmak istedi. Özellikler 15 Temmuz akşamı TBMM'yi sabah kadar açık tutan ve yöneten Başkan'a yürekten teşekkür etmek istiyorum" dedi. 15 Temmuz darbe girişiminin Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "240 şehidimiz var, 240 aslanımızı toprağa verdik, 240 demokrasi şehidimize Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Onlar demokrasi tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldılar. Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız, demokrasinin kahramanlarıdır onlar" diye konuştu. TBMM'nin Gazi Meclis olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "TBMM Kurtuluş Savaşı'nı yönetmiş bir meclistir. TBMM sabaha kadar çalışarak darbecilere karşı dik durarak sadece kendi onurunu değil sizin seçip parlamentoya gönderdiğiniz milletvekillerinin ve milletimizin onurunu korumuştur. O nedenle grubu bulunan 4 siyasi partinin liderleri ve 4 siyasi partinin milletvekilleri darbeye karşı açık net bir tavır koymuşlardır ve darbeye karşı demokrasi bildirgesini hep beraber imzalamışlardır." CHP lideri, "Gönül ister ki bu güzel toplantıya bu güzel mitinge bu güzel beraberliğe eşlik etmek için sadece parlamentoda değil parlamento dışındaki genel başkanlar da burada olsaydı. Son derece mutlu olurdum çünkü Gazi Mustafa Kemal şunu söylüyor; 'Söz konusu vatansa gerisi teferruattır' diyor. Bizim için söz konusu vatandır. Sonuna kadar vatana sahip çıkacağız. Artık 15 Temmuz'un bir özelliği var. 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü bu uzlaşma kültürünü daha ileri taşıyabilirsek çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız" dedi.
Milliyet

'Hainler Çok Ağır Cezalandırılacak'
İstanbul Yenikapı'daki mitinge katılan G.Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar sürpriz bir şekilde kürsüye çıktı. Akar'ın konuşmasından satır başları şöyle: Bugün burada 7 Ağustos Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde TSK komuta kademesi ile, sizlerle beraber olmanın onur ve heyecanını yaşıyorum. 15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, TSK'ya sızmış bir grup illegal çete mensubu, terörist hainler, FETÖ, tarihimizde görülmemiş şekilde vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti yaşatmış ve TSK'nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda asil milletimiz ve TSK'nın gerçek evlatlarıyla, emniyet mensupları bu hain girişime karşı koymuşlardır. Milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti devletine, TSK'ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Burada özellikle şunu belirtmek isterim, 15 Temmuzda TSK bünyesinde yuvalanan terörist hainlerin darbe girişiminin, halkımızın peygamber ocağı dediği TSK'nın ezici çoğunluktaki mensuplarıyla alakası yoktur. Bu nedenle, asker elbisesine girmiş eli kanlı caniler ile görev başında olan, bölücü terör örgütü PKK ve diğer tehditlerle canla başla mücadele eden TSK'nın kahraman mensuplarını ayırt ederek davranması bize güç vermiştir. Bu nedenle teşekkür ediyorum. Asil milletimizin gözünü budaktan esirgemeden, canı pahasına, milli iradenin hakimiyeti için gösterdiği kahramanlık her türlü takdirin üzerindedir. Milletimizin bağrından çıkan, ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışıyla görev yapan TSK tüm personeliyle devletimizin ve yüce milletimizin emrinde ve görevinin başındadır.
Vatan

'Üs Komutanı Van Bir Minibüs Pilotla Geldi'
FETÖ'nün darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında görevli Yüzbaşı Ali S., ifadesinde, TBMM, Özel Harekat Daire Başkanlığını ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombalayan F-16'lara yakıt ikmali yapan tanker uçaklarını TSK'dan ihraç edilen 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın yönettiğini söyledi. 15 Temmuz akşamı Bakım Harekat Merkezinden "terörle mücadele" görevi gerekçesiyle saat 21.00'de üsse çağrıldığını belirten Ali S., o anları şöyle anlattı: "Terörle mücadele görevi olduğunu düşünerek görev yerine gittim. Benim bulunduğum park sahasındaki yedek uçağın da hazır durumda bekletildiğini gördüm. Park sahasındaki yedek uçakla 3 uçağın da uçurulacağını duyunca, plan değişikliği olduğunu da görünce bu emri kimin verdiğini Bakım Harekat Merkezi'ne sordum. Onlar da 'Panter-1' diye bilinen telsiz kodunu kullanan üs komutanının verdiğini söylediler. 5 dakika sonra kendisi geldi. Normalde gelmez." "Darbe girişimine katılan F- 16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan tanker uçaklarını Üs Komutanı Bekir Ercan Van yönetti. Üs komutanı, bir minibüs dolusu pilotla geldi, yakıt ikmali emrini de o verdi. Tuğgeneral Van, hızlı reaksiyon uçağının da uçmasını emretti ki bu uçak normalde yedektir. İlk anlarda hat bakımın gazinosunda bulunan televizyondan ülkede bir karışıklık olduğunu izledik ancak bunun bir darbe olacağını, darbe yaşamadığım için düşünmedim. Üs komutanı uçuşu yönetirken yanında Mesut Baytürk teğmen, 3 uçağın uçacağı kadar mürettebatı vardı. Uçanlar hep kurmay kesimdi ama o gün uçanların hepsinin kurmay olması bir rastlantı değildir."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 129,0524-129,3686  
ABD Doları 3,0027-3,0092/ Euro3,3309-3,3374/ İngilizSterlini 3,9233-3,9233  

Faızı Yüzde 10'un Altına Çekeceğız
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Hürriyet'e konut kredisi ve tüketici kredilerinde gelinen son aşamayı anlattı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) yapacağı görüşmelerden çıkacak sonuçlara göre faizde düşüşü sağlayacak adımların atılacağını vurgulayan Canikli, "Bunu Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Piyasa mekanizması içinde bankacılık sistemini zora sokmadan yapacağız. İnşallah yüzde 10'un altına düşüreceğiz. Düşmesi için her şeyi yapacağız" dedi. Canikli, inşaat sektörünün lokomotif sektörlerden birisi olduğunu belirterek, "Ekonominin bütün alanlarını zincirleme olumlu etkiliyor, büyüme ve istihdam üzerinde olumlu etkisi var" diye konuştu. Tüketici kredilerinde taksit sayısının da artırılması yönünde çalışma yaptıklarını ifade eden Canikli, ticaret hacmine ne katkısı olacağını öte yandan da cari açık üzerinde nasıl bir yansıması olacağının analizlerini yapıyoruz" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın yatırımcının ayağına turkuaz halı serileceği sözünü hatırlatan Canikli, Türkiye'ye gelmek isteyen her yatırımcının farklı teşvik modeli isteyebileceğini ifade etti. Bir teşvik modeli belirlendiğinde bütün yatırımcıların uymak zorunda kaldıklarını anlatan Canikli, "Diyeceğiz ki, sen ne teşvik unsuru istiyorsun. Örneğin vergisiz bir alan tercih edilebilir, ücretsiz arsa tahsisi talep edilebilir, enerji desteği ya da prim desteği talep edilebilir. Ya da bunlardan birkaçı istenebilir. Biz şimdi yeni bir yapı kuruyoruz. Bu yapı büyük yatırımların önündeki engelleri kısa sürede ortadan kaldıracak ve esnek bir teşvik sistemi getirecek. Başbakan başkanlığında bakanlardan oluşan bir Kurul oluşturulacak. Kurul yatırımcıların önündeki bürokratik engelleri tamamen kaldıracak, doğrudan bu Kurul büyük ve stratejik yatırımlarla doğrudan kendisi ilgilenecek. Yatırımların gerçekleşmesinde görüş bildirecek bakanlıkların temsilcisi olarak ilgili bakanlar komisyon üyesi olacağı için yatırım kararları çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılacak.
Hürriyet

Kdk: Malulen Emekli Olan Tekrar Çalışabilir..
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), malulen emekli olduktan sonra 'geçim sıkıntısı yaşadığı'nı gerekçe göstererek tekrar çalışmaya başladığı için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 100 bin lira borç çıkarttığı vatandaşı haklı buldu. KDK, vatandaşa çalıştığı süre boyunca emekli maaşı ödeyen SGK'yı ise 'ağır kusurlu' buldu. KDK, vatandaşın şikayeti doğrultusunda SGK'ya yeni bir işlem yapılmasını tavsiye etti. İsmi açıklanmayan şikâyetçi, malulen emekli olduktan sonra geçim sıkıntısı nedeniyle 2008 yılında tekrar çalışmaya başladı. Şikâyetçi, malulen emekli olanların tekrar çalışamayacağını ise çalışmaya başladıktan 7 yıl sonra 100 bin lira borç tebliğ edilmesiyle öğrendi. SGK, vatandaşın aylığını keserek o güne kadar ödenen aylıkları da faiziyle şikayetçiden istedi. Şikayetçi ise söz konusu ödemeyle ilgili olarak durumun zamanında tebliğ edilmediği gerekçesiyle ödeyemeyeceği bir borç yüküyle karşı karşıya bırakılıp mağdur edildiğini belirterek KDK'ya başvurdu. Şikayetçinin başvurusunu inceleyen KDK, SGK'yı ağır kusurlu saydı.
Hürriyet

Birliğe Akın
'Zafer demokrasinin meydanlar milletin' sloganıyla düzenlenen ve darbeye karşı olan herkesin davetli olduğu Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Yenikapı'da birlik ve kardeşlik ruhunu yeniden canlandırdı. Darbe girişiminin ertesi akşamı başlayan ve 23 gündür süren demokrasi nöbetlerine katılan milyonlarca kişi, İstanbul Yenikapı'da saat 17.00'de başlayacağı duyurulan Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılmak için, dün gün içinde zaman zaman 36 dereceye kadar ulaşan sıcaklığa rağmen, 10.30'dan itibaren meydanı doldurmaya başladı. Polisin trafiğe kapattığı caddelerden yürüyerek gelen vatandaşlar, güvenlik kontrol noktasına kurulan metal dedektörleri ve X-ray cihazlarıyla arandıktan sonra miting alanına alındı. Miting alanına ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli saat 17.35'te beraberinde parti yönetim kurulu üyeleri ve milletvekilleriyle birlikte Yenikapı'ya geldi. Bahçeli'nin halkı selamlamasından hemen sonra, saat 17.39'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'liler alana girdiler. KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün de parti genel başkanlarıyla aynı dakikalarda alana geldi. Başbakan Binali Yıldırım saat 17.45'te alana geldi ve eşiyle birlikte vatandaşları selamladı. "Hainlerin bombaladığı kahraman, gazi Meclisimizin başkanı" diye anons edilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman saat 17.48'de alana girerken hemen arkasından eşiyle birlikte gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Anadolu'nun yiğit evladı. Dünya mazlumlarının gür sesi. Başkomutanımız" diye anons edildi.
Hürriyet

Yabancılar Yatırım İçin Daha Hevesli
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra Türkiye'ye güveni artan Körfez fonları, yatırım yapmak için artık daha istekli. DEİK Türk- Bahreyn İş Konseyi Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, darbe girişiminden sonra gayrimenkul sektöründe hızlı bir toparlanma yaşandığını belirterek, sektörün Emlak Konut ve GYODER'in katkılarıyla moral bulduğunu söyledi. Aynı zamanda Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı da olan Barman, kendilerinin İstanbul dışında Yalova'da da projelerinin bulunduğunu ve Körfez'den yatırımcıların ilgisinin sadece İstanbul'a değil, bütün Türkiye'ye olduğunu aktardı. Barman, "15 Temmuz'dan hemen sonra uzun süredir temas ettiğimiz Dubaili bir gruba, toplam değeri 33 milyon lira olan 148 daire satışı gerçekleştirdik. Bu, yabancı sermayenin ülkeye, sektöre duyduğu güvenin göstergesidir. Tüm Körfez bölgesi yatırımcılarını Türkiye'ye yatırıma devam etmeleri konusunda bilgilendirdik. 15 bin kişiye ulaştık. İletişime geçtiğimiz Arap yatırımcıların düşünceleri çok olumlu. Suudi Arabistanlı Kimma Huizama konsorsiyumu ile Marmara Bölgesi'nin çehresini değiştirecek dev bir projeye daha imza atacağız. Yalova'da 5 bin konutluk merkez kuracağız. Projelerimizde hiçbir aksama yok, yatırımcı ilgili" diye ekledi. Districtestates Company of Kuveyt firmasının Türkiye Genel Müdürü Gökhan İlgar da, darbe girişiminin dünyada eşi benzeri olmadığı kadar kısa sürede cesur Türk milletinin desteği ile püskürtüldüğünü belirterek, "Bu durum, istikrarın güçlenerek devam edeceği mesajını vermiştir. Yatırımlara daha yüksek bir motivasyonla devam edeceğiz. 2017 sonuna kadar başta gayrimenkul olmak üzere turizm, sanayi ve tarım sektörlerinde yapmayı hedeflediğimiz 1 milyar dolarlık yatırım tutarını 2 milyar dolar olarak revize ettik" diye konuştu.
Türkiye

Temmuzda İhracatı Artan Tek Sektör Otomotiv
Otomotiv endüstrisinin temmuz ihracatı, yüzde 5 artarak 1.7 milyar doları buldu. Otomotiv, aynı zamanda temmuzda ihracatı artan tek sektör olarak kayıtlara geçti. Toplam ihracattan aldığı payı da, 2008 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 19.7'ye çıkardı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası otomotiv sanayisinin üretim ve ihracatında herhangi bir problem yaşanmadığını ve işlerin normal seyrinde devam ettiğini söyledi.
Türkiye

Türk İş Dünyası Da Tek Ses, Tek Yürek
Türkiye'nin en geniş katılımlı mitingi olarak tarihe geçen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi", her siyasi görüşten ve her kesimden insanı, vatan uğrunda "tek ses, tek yürek" yaptı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen mitinge, Türk iş dünyasından da geniş katılım oldu. İşçi, işveren, esnaf, tarım ve memur temsilcileri mitinge hep birlikte katıldı. İş dünyası temsilcileri Türk bayraklarıyla mitingde yaşanan coşkuya katıldı. Mitinge Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun beraberinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türk - İş Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Memur - Sen Başkanı Ali Yalçın, Kamusen Başkanı İsmail Koncuk, Hak - İş Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkan Vekili Erol Kiresepi, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da katıldı. Rifat Hisarcıklıoğlu birlik ve beraberliğe vurgu yaparak şu mesajı verdi: "Hem Türk iş dünyası, hem de Sivil Toplum Kuruluşları olarak Yenikapı'da Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ndeyiz. Türkiye tarihinin en büyük mitingindeyiz. Milyonlar burada. Ülkemiz için, demokrasimiz için, birlik ve beraberliğimiz için buradayız. Bu hain darbe girişimi ülke olarak yeniden birlik ve beraberliğimizi sağlamamıza sebep oldu. Bugün Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız, CHP Genel Başkanı ve MHP Genel Başkanı burada. İş dünyası, sporcular, sanatçılar burada. Her kesimden, her görüşten, her düşünceden vatandaşlarımız burada. Sağlanan bu birlik, beraberlik, mutabakat ve ortak akıl ile Türkiye geleceğe daha umutla bakıyoruz. Bundan sonra el ele, omuz omuza vererek ülkemizi daha ileriye taşıyacağız. Hedeflerimize ulaşmak için durmadan daha çok çalışacağız."
Milliyet

Piyasaların Gözü Büyük Buluşmada
Geçtiğimiz haftanın son günü, derecelendirme kuruluşu Moody's'in mutat açıklama tarihiydi. 18 Temmuz'da Türkiye'nin notunu "gözden geçirmeye" aldığını açıklaması sonrasında 5 Ağustos önemliydi. Daha önceki örneklerinde olduğu gibi kuruluş sessiz kalarak değil bir açıklama yaparak pas geçti. Açıklamada hâlâ etkileri hissedilmekte olan darbe girişimi sonrasında; "Türkiye'nin politika yapıcı kurumlarının ve iş yapma ortamına, yabancı yatırımcıların algısının önemli olduğu bir ortamda Türkiye'nin dış şoklara karşı dayanıklılığına, nihayetinde büyüme öngörülerinin ne kadar hayata geçirilip, geçirilmeyeceği konusundaki incelemelerin sürdüğü" belirtilmiş. 18 Temmuz'dan itibaren 90 gün içinde de gözden geçirme sonucunun açıklanacağı hatırlatılmış. Moodys'in pas geçmesi bu haftanın ilk yarısında piyasaların elini rahatlatacak. Diğer yandan ABD'den gelen Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı. 175-180 bin kişilik artış beklenirken gerçekleşme 255 bin kişi oldu. Son 2 ayda açıklanan veriler de 18 biner kişiyle yukarı yönde revize edilmiş. Fed'in faizleri artırması yönünde izleyebileceği politikayı destekleyici bir veri. Normal şartlarda böylesi bir ihtimalin ABD piyasalarını olumsuz etkilemesi beklenirken ABD borsaları yükseldi. Hatta S&P 500 tarihi rekorunu kırdı, Nasdaq ve Dow Jones tarihi zirvelerine oldukça yakın seviyeden haftayı kapattı. ABD tahvil piyasası, hisse senedi piyasalarından farklı bir seyir izledi. 5 yıllık tahvil getirileri gün içinde yüzde 1.144 seviyesini gördükten sonra günü yüze 10.4 yükselerek 1.138'den kapattı. Tahvil piyasaları Fed'in faiz artışı endişesini taşırken, hisse senetleri "güvenli liman" edasıyla yükseldi.
Vatan

DÜNYA

İranlı Nükleer Fizikçiye İdam
İran'ın nükleer programıyla ilgili gizli bilgileri yabancı ülkelere verdiği gerekçesiyle 2011'de tutuklanan nükleer fizikçi Şahram Amiri, dün İran'da idam edildi. İran Atom Enerjisi Kurumu için çalışan 39 yaşındaki Amiri'nin idamını ilk önce annesi açıkladı. Oğlunun cenazesinin kendilerine teslim edildiğini söyleyen acılı anne, cesedin boyun kısmında asılarak idam edildiğini gösteren ip izi olduğunu söyledi. Ailesi, Amiri'nin hayatından bir süredir endişe duyuyordu. Bunun ardından resmi açıklama geldi. İran resmi haber ajansı IRNA, Amiri'nin İran'ın nükleer programı hakkında ABD'ye bilgi verdiği için idam edildiğini duyurdu. İran'ın yargı biriminin sözcüsü Gholamhosein Mohseni Ejehi, Amiri'nin yargılanması sırasında avukat temin edildiğini, alt mahkemenin verdiği idam kararının üst mahkeme tarafından da onandığını bildirdi. Ejehi, "Rejimin gizli ve çok gizli bilgilerine ulaşma yetkisine sahip olan bu kişi, bir numaralı düşmanımızla, Amerika ile bağlantı kurmuş ve düşmana İran'ın gizli ve hayati bilgilerini vermiştir" dedi. İranlı nükleer fizikçi, 2009 yılında umre için gittiği Suudi Arabistan'da ortadan kaybolmuştu. İran'ın nükleer programı hakkında geniş bilgiye sahip olduğu belirtilen Amiri, bir yıl sonra da ABD'de ortaya çıkmıştı. Amerikan gizli servisi CIA tarafından kaçırıldığını söyleyen Amiri, ABD'de çekildiği anlaşılan video kaydında "Beni nerede olduğunu bilmediğim bir eve götürdüler. Bana uyuşturucu iğne yaptılar" diyordu. Daha sonra yeni bir video yayınlayan Amiri, bu kez ABD'den kaçtığını ileri sürdü. 2010 yılında İran'ın başkenti Tahran'a dönen Şahram Amiri, kahraman gibi karşılandı. Ancak sadece bir yıl sonra 'vatana ihanet' suçlamasından tutuklandı. O dönem İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Amerikalı yetkililer, İranlı bilim adamının kendi isteğiyle ABD'ye geldiğini ve 'faydalı bilgiler' verdiğini kaydetmişti. İranlı yetkili Ejehi ise dünkü açıklamasında Amerikan istihbaratının İranlı ajanlarca alt edildiğini ve Amerikalıların Amiri ile ilgili yaptıklarından haberdar olduklarını kaydetti. Amiri'nin ifadeleriyle Amerikalı yetkililerin açıklamalarının birbiriyle çelişkisi dikkat çekiyordu. İran'a dönüşünden sonra Amiri, kendisini "üniversitede çalışan basit bir araştırmacı" olarak nitelemişti. İranlı fizikçi, "Herhangi bir gizli işe dahil olmadım. Gizli bilgilere sahip değilim" demişti.
Hürriyet

Erdoğan: Bizim Genelkurmay Başkanımız 'Kanıt Benim' Dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Katar merkezli Al Jazeera Arapça kanalına verdiği demeçte, "ABD'nin bizi anlayacağını umuyoruz. ABD Genelkurmay Başkanı bize gelince sordu, 'Elinizde bu adamın parlamento bombalatan kişi olduğunu kanıtlayan bir belge var mı?' Bizim Genelkurmay Başkanımız da 'Kanıt benim' dedi" diye konuştu. Erdoğan, "Soruşturmalar devam ediyor, onların bağlantılarını tespit ediyoruz. Nitekim de ahtapot gibi şebeke kurmuşlar. 20 günde ya da bir ayda temizlenecek değiller bu uzun vadeli bir iştir. Onların köklerini kazacağız. Devleti sıfırdan kuracağız. Güvenlik güçlerimizi temizleyeceğiz. Bu yöndeki çalışmaları destekliyoruz. Şu an güçlü bir siyasi irade var. Hepsini temizleyeceğiz. İntikam değil adalet çerçevesinde bu temizlemeyi yapacağız" dedi. Darbe girişimi sonrası müttefik ülkelerin yaklaşımlarından rahatsız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbeye tam manasıyla karşı olduklarını göstermediler. Bize geçmiş olsun dediler ancak daha sonra bize çok tuhaf şeyler söylediler. Hâkim, savcı attık diye bizi yargılamaya, hesap sormaya başladılar. Önce ne olduğunu anlamaya çalışmanız lazım. Bu darbeye karışan asker, hâkim, savcı ve öğretmen yok mu? Olayın ne olduğunu anlamadan bizi eleştirmeye hakkın yok. Bizi yargılamak istiyorlar. Onlar samimi değil. Sadece Kazakistan lideri bizi burada ziyaret etti. Sadece Katar Dışişleri Bakanı buraya geldi. Katar Emiri'nin babası da geldi sağ olsun, Emir'in annesi de bizi çok aradı" diye konuştu. Erdoğan, "Londra merkezli Af Örgütü bizi eleştiriyor. Neden bunu tutukluyorsunuz, neden şunu yargılıyorsunuz. Ben 'Haddinizi bilin' diyorum. Adil olun, tutarlı olun. Halk tarafından seçilmiş bir hükümete karşı darbe affedilemez. Bu darbeye karşı sessiz kalanlar, totaliter sistemi demokrasi sistemine tercih edenlerdir. Bu planları bozan halkımı alnından öpüyorum. Tüm dünyaya ders vereceğiz" dedi.
Hürriyet

Halep Artık Özgür
Yaklaşık bir ay önce Halep'in kuzeyinde Halep'i dış dünyaya bağlayan Kastillo yolunun rejimin eline geçmesi ile kuşatmaya alınan şehir, muhalifler tarafından kurtarıldı. Fetih Ordusu öncülüğünde Halep Fetih Operasyon Odası'nın da katılımı ile başlatılan operasyon üç evrenin sonunda başarı ile sonuçlandı. Fetih Ordusu, Halep kuşatmasını kırma operasyonunun 7. gününde, kentin güneyindeki Ramuse bölgesinin büyük bir bölümüyle Hava Teknik Okulunun kontrolünü sağladı. Fetih Ordusu'nun çatışmalarda Ramuse kavşağını, fırını ve petrol istasyonunun denetimini sağladığını aktaran kaynaklar, muhaliflerin 7 günde rejim saflarında savaşan aralarında İran, Irak ve Hizbullah milislerinin de bulunduğu 150 kişiyi öldürdüğünü kaydetti.
Türkiye

K. Irak'taki Cemaat Okullarına El Konulacak
Darbe girişimi sonrası Gülen cemaati kurumlarına yönelik yurt genelinde kapsamlı operasyonlar sürerken ülke dışındaki kurumlarının kapatılması ve sorumluların Türkiye'ye iadesine ilişkin sürdürülen diplomatik girişimler etkisini gösteriyor. Cemaatin eğitim ve ekonomi dahil birçok alanda faaliyet gösterdiği Kuzey Irak Kürt bölgesindeki faaliyetleri hükümetin yakın takibinde. Okulların kapatılmasına yönelik Kürt hükümetine yapılan çağrılar ise kısa sürede etkisini gösterdi. Bölgede faaliyet gösteren bir özel üniversitenin de içinde yer aldığı 22 eğitim kurumuna Kürt yönetimi tarafından el konulmasına yönelik çalışma başlatıldı. Cemaatin Kuzey Irak'ın Erbil, Süleymaniye, Kerkük ve Dohuk bölgelerinde biri üniversite olmak üzere 22 eğitim kurumu var. Anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyinde faaliyet gösteren kolejlerde bölgedeki yöneticilerin çocukları da eğitim görüyor. Okullarda 13 bine yakın öğrenci eğitim görürken, okullara yapılan masraflar ve öğretmen maaşlarının büyük bölümü Kürt yönetimi tarafından karşılanıyordu. Bu okullarda Kürtçe ve Arapça'nın yanısıra Türkçe dersler de veriliyordu. Bölgedeki okullardan mezun olan öğrencilerin bir bölümü Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görme imkânı buluyordu.
Milliyet

Cumhuriyetçiler Gemiyi Terk Ediyor
ABD'de 8 Kasım'da gerçekleşecek başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump zor günler geçiriyor. Donald Trump, geçen hafta Irak'ta hayatını kaybeden Amerikalı Müslüman askerin ailesi ile girdiği söz dalaşının ardından anketlerde geriye düşerken, kendi partisinin önde gelen isimleri şimdiden milyarder iş adamının yenilgisine hazırlanıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, Cumhuriyetçi Parti liderleri bir an önce Trump ile aralarına mesafe koyma kararı aldı. Temsilciler Meclisi ve Senato üyesi Cumhuriyetçiler, Trump'ın yenileceğini düşünürken bu durumu artıya çevirme peşinde. New York Times'a göre, parti bağışçıları, stratejistleri ve Kongre'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Trump'ın yenileceğini öngören bir kampanya hazırladı. Buna göre, Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri, başkanlığı gözden çıkarırken şimdiden Kongre seçimlerine odaklanıyor. Eylül ayında devreye sokulması planlanan kampanya ile halka, Hillary Clinton'ın başkanlığını denetlemeleri için Kongre seçimlerine Cumhuriyetçi Partili isimlere oy vermeleri çağrısı yapılacak. Iowa eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi David Young, Wisconsin Senatörü Ron Johnson, Pennsylvania Senatörü Patrick J. Toomey, Virginia eyaletinden Temsil Scott Rigell gibi siyasiler, şimdiden Trump'a oy vermeyeceklerini açıkladı. ABD Ticaret Odası'nın siyasi stratejisti Scott Reed, söz konusu kampanyada dair tanıtımların eylül ayında görüleceğini belirtti. Reed, bunun için, 26 Eylül'de Trump ve Clinton arasında gerçekleşmesi beklenen ilk münazaranın dahi beklenmeyeceğini söyledi. ABD'de Kongre seçimleri başkanlık seçimleri ile aynı anda gerçekleşiyor.
Milliyet

'Rusya Biyonik Ordu Yaratma Peşinde'
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Rus yönetiminin geleceğin süper ordusunu yaratmak için askerlerine savaş durumunda performanslarını artıracak ilaçlar verdiğini açıkladı. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı ve Pentagon Komutanı Bob Work, Rusya'daki gizli laboratuarlarda geliştirilen güç artırıcı ilaçların, askerler üzerinde denendiğini söyledi. Work, Rus uzmanların askerlerin beyinlerine takılan implantlarla performanslarını artırmaya çalıştığı yönünde istihbaratlar bulunduğunu vurguladı. ABD'li komutan Rusların, implant teknolojisi sayesinde askerlerin yaralarını tıbbi desteğe ihtiyaç duymadan iyileştirmeye çalıştığını da kaydetti. Work, Rusya'nın yürüttüğü 'süper asker' programının, Pentagon'da endişeye yol açtığının altını çizdi. Rio Olimpiyatları öncesinde Rus sporculara yönelik doping suçlamalarını bu açıklamasına referans gösteren Work, "Yüzlerce Rus atlet doping yüzünden yarışlardan men edilmişken, Rusya'nın askerlerine bunu yapacağına inanmak hiç zor değil" dedi.
Vatan

Palalı Türk Paniği
Belçika polisi, Liege kentinde elinde palayla sokaklarda dolaşan Türk kökenli bir genci gözaltına aldı. 20'li yaşlardaki gencin herhangi bir saldırı eyleminde bulunmadığı ve poliste sabıka kaydının çıkmadığı açıklandı. Polis, önceki gün Charleroi kentinde 2 kadın polis memuruna düzenlenen palalı saldırının ardından alarm seviyesini yükseltmişti. Tekbir getirdikten sonra memurlara saldıran Cezayir kökenli 33 yaşındaki adam, üçüncü bir polis memuru tarafından vurulmuştu. Hastaneye kaldırılan saldırganın öldüğü açıklanmıştı. Belçika, Mart ayında başkent Brüksel'de düzenlenen metro saldırılarından bu yana IŞİD militanlarının yeni saldırılar düzenlemesinden endişe ediyor. Avrupa Birliği kurumlarına ve NATO merkezine ev sahipliği yapan Brüksel'de alarm seviyesi üçüncü seviyede bulunuyor.
Vatan

POLİTİKA
Hep Birlikte Türküye Olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da, "CHP ve MHP genel başkanlarıyla 81 vilayetimizde her görüşten, her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, şu görüntü Ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. Onun için hep birlikte Türkiye olacağız" dedi. Kürsüye "Yeni Türkiye'nin lideri, milletimizin gözbebeği, başkomutanımız" sözleriyle çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi: "15 Temmuz gecesi bir kez daha istikbali ve istiklali için kıyam eden, canı pahasına FETÖ terör örgütüne, işgalcilere teslim etmeyen aziz milletim. Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi sokaklara, meydanlara inerek, havalimanlarını doldurarak namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. O gece adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar. 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun. Bu millet başka bir millet. Gerçekten Türk milleti 1000 yıl önce Malazgirt'te hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu'nun kapısını açmışsa, aynı hissiyatla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Süleyman Şah devletimizi hangi vizyonla kurduysa o vizyonda devletimize sahip çıktık. Ecdadımız 100 yıl önce Çanakkale'de kanının son damlasına kadar mücadele ettiyse aynı iradeyle FETÖ'cü terör örgütünü, darbecileri geri püskürttük. Gazi Mustafa Kemal'in İstiklal Harbi'ni başlatmasını ve zafere ulaştırmasını sağlayan inancın bir benzeri Türkiye'nin tüm şehirlerinde adeta kol geziyordu. 15 Temmuz, dostlarımıza bu ülkenin sadece siyasi, ekonomik, diplomatik saldırılara değil, aynı zamanda askeri saldırılara karşı da yıkılmayacağını, rayından çıkmayacağını göstermiştir. Aynı gece Türkiye'nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturup bekleyen düşmanlarımız ise bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar. Şimdi burada Genelkurmay Başkanı'yla, Başbakanı'yla, CHP ve MHP genel başkanlarıyla, 81 vilayetimizde her görüşten, her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, şu görüntü ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. Onun için her zaman ne diyoruz: Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu manzara Türkiye'nin tüm renkleriyle bağımsızlığa ve geleceğine yönelik atılan bu adımlar var ya, işte bunlar çok önemli. Bu manzara Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ispatıdır. Bütün bunlarla beraber yolumuza dayanışma içinde geçeceğiz. Ete kemiğe bürüneceğiz. Mütevazı olacağız. (İdam isteriz sloganları üzerine) Siyasi partilerin başkanları burada. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, siz de idam talebinde bulunduğunuza göre buna karar verecek merci TBMM'dir. Onamaksa ben peşinen ilan ediyorum. Onarım. Kardeşlerim. Vatan Caddesi'nden vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman bunu öte tarafa koymak mümkün mü? Külliye'nin önünde F-16'dan atılan bombayla başı ayrılan kardeşimi, başı kongre merkezinin üzerine uçmuştu. Bunu gördükten sonra AB'de idam yokmuş, burada yokmuş. ABD'de var. Japonya'da var. Çin'de var. Dünyanın büyük çoğunluğunda var. Sizler 15 Temmuz'da esaret ve zillet kabul etmeyeceğinizi tanklara gövdenizi dayayarak bilfiil gösterdiniz. Bir gazimiz tankların iki paleti altına kendini atıyor. Kolu ciddi manada yaralanıyor. Kendisini aradığımda, 'Siz beni bırakın Cumhurbaşkanım. Siz nasılsınız diyor'. Bu bambaşka bir ruh. Bu FETÖ birçok sinsilikleri hesap etti de bu milleti hesap edemedi. Bu milletin imanını, bu milletin dirayetini o hiç hesaba katmadı. Ne oldu, hani yetiştirdiğiniz bazı adamlar Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki o hainler, burada TSK'daki büyük çoğunluğunu tenzih ediyorum. Vatanperver olanlar kendilerini ortaya koymasalardı işimiz çok daha zor olacaktı. Her yere sızabilen ihanet şebekelerine karşı kendimizi güçlendirmeliyiz. Bu ihanet şebekesinin adı PKK da olsa, FETÖ de olsa, DAEŞ de olsa fark etmez. 15 Temmuz'u daha güçlü, daha müreffeh Türkiye'nin inşası için milada dönüştürmeliyiz. Tüm sıkıntılı olayları tekrar masaya yatırarak ortaya koymalıyız. TSK'daki önünü açan davaları tekrar incelemeliyiz. Buna benzer pek çok davayı incelemeliyiz. Tüm sınavları, tüm işlemleri incelemeliyiz. Medyayı, iş dünyasını yeniden kendi tabi seyrine oturtmalıyız. Yurtiçinde milletin dini hassasiyetini, iyilik ve yardımlaşma duygularını istismar ederek elde ettikleri tüm imkanları milletin emrine vermeliyiz. Yargıda kim var inceleyeceğiz. Bunları da kapıya koyacağız. Cezaeviyse cezaevine koyacağız. Bedelini ödeyecekler. Bu akşam demokrasi nöbetlerine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız. Bu akşam sadece virgül. Çarşamba akşamı nokta.
Hürriyet

Bu Tabloyu Bozmayacağız
Başbakan Binal Yıldırım, "15 Temmuz gecesini milletimize zehir eden terör örgütü FETÖ lideri Türkiye'ye gelecek hesabını verecektir" dedi. Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde konuşan Yıldırım, idelojik olarak karşıt kutuplarca simgeleşmiş olan Necip Fazıl Kısakürek ile Nazım Hikmet ve Ahmed Arif'ten alıntı yaptı. Yıldırım, Necip Fazıl'ın, "Allah'ın seçtiği kurtulmuş millet, Güneşten başını göklere yükselt, Avlanır, kim sana atarsa kement, Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebed" dizeleri ile Nazım Hikmet'in, "Emret ki ölelim emret, Güneşi içiyoruz sesinde, Akın var güneşe akın, Güneşi zaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın!" dizelerini okudu. Yıldırım, özetle şunları kaydetti: "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda destan yazan bu millet, aynı ruhla 15 Temmuz destanını da yazdı. 15 Temmuz, ikinci Kurtuluş Savaşı'dır. Allah'a hamdolsun, toprağın altında şerefiyle yatan şehitlerimiz sayesinde bugün bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak, beraber olarak yaşıyoruz. Güya Türk askeri kılığına girip topraklarımızı işgal edeceklerdi, sanki bu milletin iradesini çalacaklardı. Bizi öldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir, işte burada olduğu gibi. Asırlar önce bize Haçlı seferleri yaptılar, biz oradan bir cihan devleti olarak doğduk. 100 yıl önce bu toprakları işgal ettiler ama biz oradan tek bir millet olarak doğduk. Bu muhteşem, tarihi anlamlı tabloyu hesap edemediler. Açık ve seçik şunu ifade etmek istiyorum; Siyasette meydana gelen bu birliktelik tablosunu bozmayacağız. Bu uzlaşmayı daha da güçlendireceğiz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacağız. Kürt ile Türk arasındaki bu mikropları temizleyeceğiz, terör örgütlerini aradan çıkaracağız. İnşallah Türk- Kürt, Alevi-Sünni arasındaki muhabbeti daha da geliştireceğiz. Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız, intikam duygusu ile değil adaletle, hukukla hareket edeceğiz. Bu terör örgütü mensuplarından şehit ve gazilerimizin hesabını soracağız. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz, özgürlüklerimizi daha da geliştireceğiz. 15 Temmuz Türkiye'nin mikroplarından temizlendiği gündür. Devleti kilitleyen, milleti rahatsız eden unsurları teker teker ortadan kaldırıyoruz." "19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal İstanbul'dan ayrılırken ne kadar umutluysa bugün milletimiz o kadar umutludur. 6 Ekim 1923'te geldikleri gibi giden düşmanın arkasından ne kadar coşkuluysa bugün de o kadar coşkuludur Türkiye Milleti" ifadelerini kullanan Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "15 Temmuz'da bu milletin önüne geçip dik durduğunuz için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. CHP Genel Başkanını v e bütün CHP mensuplarını darbenin ilk saatlerinden bu yana darbeye karşı bir tavır koydukları için kalpten selamlıyorum. Bütün milliyetçi kardeşlerimi yürekten selamlıyorum. AK Parti'li kardeşlerim, CHP'li kardeşlerim, MHP'li kardeşlerim, her siyasi görüşten değerli vatandaşlarım bu muhteşem kardeşlik tablosunu bize yaşatığınız için hepinize çok çok teşekkür ediyorum."
Milliyet
Pensilvanya'dan Vur Emri Verdi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde yaptığı konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı selamlayarak başladı. Bahçeli daha sonra halkı selamlayarak, "Kardeşlerimi bağrıma basıyorum. Heyecanınız güç veriyor. Zorla dayatılan geceyi aydınlatıyor. Tüm Türkiye'yi hasretle kucaklıyor, hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum" dedi. Miting alanındakilerin alkışları arasında konuşmasına devam eden ve Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözleriyle konuşmasını bitiren Bahçeli, şunları söyledi: "Üzerimizde oynanan oyunlara aramıza, sokulmak istenen fitnelere rağmen cesaretle dik durdunuz. Al bayrağımızı gururla yükselttiniz. Şehitlere yüreklice sahip çıktınız. Kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz. Yenilgi nedir tanımadınız. 'Ben de varım ve buradayım' dediniz. Yıkılmadan ve 'ayaktayım' diyerek Yenikapı'ya koştunuz. Yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz. Bahtiyarım çünkü Türkiye'nin şahlanışını gururla izliyorum. Bükülmez bilek, eğilmez baş burada, bu meydandadır. Türkiye tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı'dan başlamaktadır. Türk milletiyle iftihar ediyorum. 15 Temmuz'da felaketimizi projelendirdiler. Son nefesimizi vermeyi hedeflediler. FETÖ milletin malı savaş uçaklarıyla saldırdı, bombalar üzerimize yağdı." Bahçeli, şöyle devam etti: "Biliniz ki 15 Temmuz yeni bir istila denemesi, yeni bir kıyım ve yıkım hamlesiydi" diyen Bahçeli, "Mondros'ta çerçevesi çizilip Sevr'de dayatılan imha planları, 15 Temmuz'da yeniden gün yüzüne çıkarıldı. 'Su uyur düşman uyumaz' sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu. Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları, bu defa Türk askeri kılığına girdiler, milletin silahını yine millete çevirdiler, milletin imkânlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı. Türk vatanını çekemeyen, üzerine çöreklenmek isteyen ne kadar kanı bozuk çevre varsa FETÖ'nün sırtını sıvazladı. Eline silah tutuşturdu. 15 Temmuz darbe teşebbüsü 627 yıl önce Kosova'da mağlup olanların yeni bir kalkışmasıdır. 15 Temmuz'da TBMM'yi bombalayanlar ile 101 yıl önce Çanakkale'de üzerimize silah sıkanlar aynı karanlık yolun yolcusudur. Bunlar yaratılmışların en aşağısı, en alçağıdır."
Milliyet

SPOR

Ve Galatasaray, Eren Derdiyok'un ardından Tolga Ciğerci transferini de bitirdi. Ön libero takviyesi yapmak için uzun süredir çalışan Galatasaray yönetimi, Hertha Berlin'in 24 yaşındaki futbolcusu ile anlaştı. Galatasaray'dan 3.5 milyon Euro bonservis bedeli isteyen Hertha Berlin Kulübü uzun temaslar sonrasında indirime gitti. İlk teklifini 2.5 milyon Euro olarak yapan Aslan, transfer pazarlığında rakamı 3 milyon Euro'ya çıkardı. Hertha Berlin de 'evet' dedi ve görüşmeler olumlu sonuçlandı. Galatasaray'ın Tolga için söz konusu parayı, Alman kulübüne uzun vadeli taksitlerle ödeyeceği öğrenildi. Tolga Ciğerci de iki kulübün anlaşması üzerine dün öğle saatlerinde Almanya'dan ayrılıp İstanbul'a geldi. Galatasaray yönetimi ile bir araya gelen Ciğerci için dün KAP'a bildirim de yapıldı. Oyuncu ve kulübüyle görüşmelere başlandığı belirtildi. Özellikle Riekerink'in çok istediği Tolga Ciğerci'ye, Galatasaray Kulübü sezon başına yıllık 2 milyon Euro garanti para ödeyecek. 24 yaşındaki oyuncuyla Galatasaray Kulübü, 4 yıllık sözleşme imzalayacak.
Hürriyet

Yaptığı flaş transferlere karşın geçen sezona sıkıntılı başlayıp şampiyonluğu Beşiktaş'a kaptıran Fenerbahçe, bu sezona da problemlerle giriyor. Devler Ligi ön elemesinde cezalı oyuncuların eksikliğini çeken Sarı- Lacivertliler'de Fernandao'nun da tatilden 102.5 kilo dönmesi ve form tutamaması problem oldu. Geçen sezon Van Persie'den dolayı çoğunlukla yedek kalan Brezilyalı forvetin, ilk 11'de çıktığı Monaco maçlarında beklenen performansı gösterememesi hem teknik heyeti hem de yönetimi kızdırdı. Başkan Aziz Yıldırım'ın menajer Hasan Çetinkaya aracılığıyla Sambacı'ya "Kendine gel" uyarısı yaptığı ortaya çıktı. Yıldırım'ın Fernandao'ya "2019'a kadar sözleşmesi var ama böyle giderse sezon sonunu bulamaz" şeklinde haber gönderdiği iddia edildi. Forvetlerinin formsuzluğundan şikayetçi olan Teknik Direktör Vitor Pereira'nın da 29 yaşındaki Sambacı'ya "Seni böyle oynatamam. Ya toparlanırsın ya da kulübeye gidersin" ültimatomu verdiği öğrenildi.
Star

2016 Rio Olimpiyatları'nda korta çıkan ilk milli tenisçi Çağla Büyükakçay, Rus Ekaterina Makarova'ya 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti. Kadınlar birinci tur mücadelesinde dünya sıralamasında 73'üncülüğe kadar yükselen Çağla, 30 numaralı Rus Ekaterina Makarova ile karşılaştı. Büyükakçay, ikinci oyunda rakibinin servisini kırarak 2-0 öne geçti. Makarova, sert servisleriyle oyuna yeniden ortak olmaya çalışsa da etkili "backhand" vuruşlarıyla rakibine cevap veren milli tenisçi, ilk seti 6-3 aldı. 2. sette Büyükakçay kontrolü ele geçiren Makorova, seti 6-0 kazandı. Yağmurdan dolayı geç başlayan üçüncü set başabaş geçti. Tie-break'e giden sette uzun rallilerden galip ayrılan Rus Makarova, rakibini 8-6 yenerek ikinci tura yükseldi. Makarova, üst turda Slovak Schmiedlova ile oynayacak.
Star
Beşiktaş'la özel maçta karşılaşmak için İstanbul'a gelen Olympiakos'un Başkanı Evangelos Marinakis, 15 Temmuz darbe girişimini kınarken, anlamlı açıklamalarda bulundu. Vodafone Arena'daki karşılaşmayı Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'la birlikte izleyen Yunan temsilcisinin patronu, onuruna verilen dostluk yemeğinde konuştu. İşte Marinakis'in Türkiye ve darbe girişimi hakkındaki sözleri: "Darbelere karşıyız. Türkiye çok güçlü ve büyük bir ülke. Ayrıca bizim de dostumuz. Darbeye karşı müthiş bir direniş gösteren Türk halkının yanındayız. Yenikapı'daki büyük mitingi görünce Türkiye'nin ne kadar demokrasinin yanında olduğuna bir kez daha şahit olduk. A.Madrid G.Saray'la maç oynamaya gelmedi ama İstanbul'da hiç bir sorun yok. Çok güvenli bir şehir. Biz hiç korkamadan geldik. Kendimizi burada evimizdeki gibi hissettik." Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da, Olympiakos Başkanı Evangelos Marinakis'e Türkiye hakkındaki sözleri nedeniyle teşekkür edip, "Türk halkı, dabre girişimine karşı 15 Temmuz akşamı tüm dünyaya örnek olacak bir direniş gösterdi. Biz bir spor kulübü olarak her ne kadar siyasetin dışında olsak da hükümetimizin yanındayız. Cumhuriyetimizin yanındayız. Birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu da Yenikapı'da gösterdik" şeklinde konuştu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme